Dje, për herë të dytë a të tretë, Berisha nxorri Fatbardh Kadillin për të lexuar në një konferencë për shtypin një deklaratë, ku i kërkohet Edi Ramës të kërkojë falje për krimet e kryera nga i ati.

E në mes të tjerash i përmendin përgjegjësinë që ai ka në dënimin me vdekje të Havzi Nelës.

Dhe sot, në gazetën Tema (online), është publikuar një shkrim i Ilirjan Blloshmit. Ky e fundit, duke qenë se është i panjohur për publikun, fillimisht prezantohet: "Unë, autori i këtij shkrimi quhem Ilirjan Blloshmi dhe jam pinjolli i një familjeje të përndjekur deri në palcë… Po ju tregoi disa prej tyre: Vilson Blloshmi (xhaxhai im), pushkatuar në 1977, Bedri Blloshmi, (xhaxhai im) arrestuar në 1977 e liruar në 1991, Sami Blloshmi (gjyshi im) 15 vite burg, Hajdar Blloshmi (xhaxhai i babait), i pushkatuar, Hasan Blloshmi (xhaxhai i babait,) vdekur në burg. Për të mos harruar dhe pjesën e internimit."

Dhe më poshtë, me gërma të nxira ca më shumë se sa duhet me synimin për ta bërë më të dukshme frazën, autori zbulon një fakt që jo të gjithë e dinë: "Zoti deputet, po të ktheheni dhe të pyesni babain tuaj, besoj ka një njohje me Hajdar Blloshmin; sepse, le ta marrin vesh këta, që je pjellë e një njeriu që ka qenë pjesë e togës së pushkatimit (e vërtetuar me dokumenta)".

Eshtë një betejë surreale biografish.

78 Komente

Po mire mer daj, po keta nuk e dine se kan qene me cen ne biografi...??? 

Kaq trapa te jene...?

trap mos je vete ! (me shakà!!)
Berisha i di te gjitha ! Ndaj e nxjerr !! smiley

Kjo puna e toges se pushkatimit asht bullshit. Toga e pushkatimit nuk ka faj. Toga e pushkatimit, kurdohere, zbaton urdhnin. Ato thjesht egzekutojne vendimet e gjykates. Kaq. 

hahahaha, me kenoqe TAAF! Po ene Katili dmth Kadili urdherin po zbaton, por me nje ndryshim se po zbaton urdherin e nje maloku. Dhe kjo ben shume ndryshim.

Lene merr togen e pushkatimit, ato jane budalliqe. Ai po i thote troc qe ke qene ne hetusi (ndoshta ka qene hetus) dhe qe gjithe spiunat qe sot bojne si antikomunista vishin e spiunoshin te ju,

a bullishit asht a.Po ajo qe ka qene hetues ne ate kohe dhe ka marre njerez ne qafe bullshit asht

Po pse Kristaqi kishte faj? po ai nuk zbatoi urdherin? 

Kristaqi kishte hapjet e kashtes.

Me vonese, kjo puna e reagimit te te perndjekurve, pas kaq vite po kujtohen se ne radhet e PD ka me shume ish komunist, por nga ata qe ndiheshin keq qe nuk kishin nje post te lart, ne shtetin e diktatures, ose qe ishin xheloz, dhe nga xhelozia lehnin dhe kafshonin me shume, viktima, per tu dukur besnik perpara shtetit dhe partise. Ka qene nje shprehje e vjeter; Nuk ka kala qe nuk e marin komunistet.

Keta qe jane sot ne pushtet KALANE E KANE MARRE ME KOHE,dhe udheheqin me te njejtin stil bolshevik, 1-duke vazhduar luften e klasave, pa kompromis, pa ndarje pushteti, pa tolerance, 2- duke i dhene atribute vetes se tyre, si me te miret e kombit, me te pagabueshmit, me te padenueshmit-- 3 duke persekutuar, ekonomikisht ate pjese te popullsise, qe nuk eshte me vijen e PD te Sali Berishes dhe te Jozefina Topallit- 4-duke privatizuar historine simbas idese dhe midese se UDHEHEQJES SE LARTE TE PARTISE.-5-duke qendruar ne krye, ne politike, ne shtet dhe pushtet me force, me vjedhje votash, me korrupsion politik..ect..

Ate shprehjen qe Blloshmi thoshte per deputetin/parlamentarin e lexova dje a pardje tek artikulli qe Alidemsi kishte sjelle tek nje teme tjeter, mirpo se kush deputet eshte, nuk e morra vesh, klikova siper, poshte, e rilexova, por nuk u morr vesh se per ke parlamentar behej fjale. 

Di gjo njeri se per ke bohet fjale. 

Fatbardh Kadilli..... deputet i PD...

Rrofsh Alidemso, sa doja te mbyllja kompjutrin e thashe ti hedh nje sy te shpejte para se te fle smiley

Pse e kemi kaq te veshtire ne shqipot me thene ate fjale magjike ME FAL??!!! ndoshta sepse edhe kur e themi,jemi aq difident sa na tallin,apo disa na thone se perdorim per qellime te errta,per vota,etj palaçolliqe te tilla,ndoshta...une nuk e ,por jam e sigurt se do ishte nje mbaresi sikur te fillonim ta thonim!

 

Po ju shkruaj nga tjeter account, pasi ate qe pata ma kane ndalu accesin adminat vetem sepse po mundohesha te commentoja me kete qe kam shkruar me poshte. Nuk kam perdorur as fyerje apo fjale te papranueshme e as nuk jam jash teme, motivet e ksaj censure nuk m'i kane bere asnjehere te qarta.

 

Fort te dashtunit kuazimondo, Patrioti, canart1975, cuna edhe goca, dhe te gjithe ju qe jeni te pranishem. Duke u urue qe kjo karte t'u gjeje me shendet te plote, po u kujtoj edhe nji here se Kristaqi, baba i Edvinit, ka marre ne qafe t'pakten 10-15vete. K'te kam fole dhe shkrue un me kohe, muhabet ky, qe t'kuqve te ktuhit nuk u pelqen aspak dhe e censurojne. Kristaqi na ka lene nje djale, tashma me plotgoje mund te quhet trashegimtar, i cili nuk duhet te fajsohej apo t'i permendeshin krimet dhe bemat e te atit vetem po te kishte tregue sadopak keqardhje dhe rrespekt per te gjithe viktimat e orgjive gjakatare te Babe Kristaqit dhe Shokeve. Por qe fakt ashte se, Edvini perhere, me veprimet e tij, na ka tregue qe i ka perqafue fort idete e tates Krsitaq, dhe nuk ndihet aspak keq per ato qe ka ba i ati dhe komunizmi. Duke i mendue k'to qe thashe, e quaj te justifikuem cdo njeri  qe kerkon me e gozhdue* Edvinin. Gozhdue, jo kryqzue. 

 

Ju falem'nders!

 

_______

* jo fizikisht, me i shkaktue dhimbje duke e bllokue a ndalue, dicka a dike, ne nje pozite e cila garanton mos-vijimin e l'vizjeve apo veprimeve te matejshme.

 

Krejt pa lidhje Tef, juve bini ne kurthet gjoja antikomuniste te retorikes se Berishes.

Eshte jo vetem e padrejte, po dhe absurde, qe ne emer te antikomunizmit te besh lufte klasash dhe te fajesosh femijet per ato qe kane bere prinderit. Keto gjera i bente komunizmi mer yahoo, i beri Enveri per 40 vjet. Nuk u lodhet me keto historira te tipit "ec me trego ca ka bere baba jot"?!

Nuk ka fare pse te kerkoje falje Edi Rama per fajet qe mund te kete bere i ati apo i gjyshi apo  e tezja apo komshiu.

Rames kerkoi llogari per fajet e veta, si fjala vjen (ne lidhje me kete teme) faktin qe ka Rucin nr dy te partise se vet dhe Gjinushin aleat, dhe qe nderkohe tallet me te persekutuarit kur u thote me jepni voten se une dhe Ruci do ju rehabilitojme.

Por jo per te atin.

Boll mo me keto teori te pjerdhura Berishiste qe gjoja luftojne komunizmin bash me metoda dhe mentalitete komuniste.

Mos e shisni shpirtin (apo mendjen, nese vertet besoni tek ai) kaq lire.

PS duhet te pranoje, analizoje dhe pas perfundimeve te nxjerra te rishkruaj nje statut te ri e te kerkoje falje per cdo vendosje ne zbatim te ligjeve anti-humane te persekutimit! Kaq. 

Po, por kjo eshte krejt tjeter gje nga fajesimi i bijeve per brinderit.

Biles kete qe kerkon ti e ka thene Rama vete me shkrim qe ne 1992:

Denoncimi pa kompromis i veprimtarisë kriminale të PPSH-së deri në nxjerrjen e saj jashtë ligjit është i vetmi shteg nga duhet të kalojë PSSH-ja për të fituar të drejtën e qytetarisë në shoqërinë e ardhshme shqiptare dhe e vetmja mundësi për opozitën që atdheun e mbetur në duart e rrugaçëve të qosheve të errëta të nomenklaturës apo të kriminelëve ordinerë t’ua kthejë miliona njerëzve të ndershëm që kanë humbur besimin.

 

Për sa kohë PS nuk ka bërë denoncimin e plotë të origjinës dhe historisë së saj, ajo s’ mund ta ketë të drejtën për të qenë një parti e ligjshme.

E shef pra qe paske te njejtin mendim me Ramen per keto pune? smiley

 

Une di qe ato nuk kane ba asgja per te arre ate qe kerkoj dhe mendoj se duhet te beje PS-ja. Muhabet bejme te gjithe, but "You don't score, until you score.", apo e kam gabim? smiley

Po pra mo, besoja se ishte e qarte. Dmth Rama vertet i ka thene keto gjera, po kur ishte antikomunist qemoti. Ironia eshte qe tani ai u be kryetar i partise qe sipas fjaleve te tij te dikurshme sot eshte parti jo vetem pa legjitimitet, por dhe e paligjshme.

Kjo po eshte pike qe ja vlen ta kritikosh ate dhe partine e tij, jo fajet e prinderve.

Po kete distancim te PS-se nga e kaluara kriminale komuniste Rama s'ka per ta bere se elektorati i tij ne Shqiperi jane ca tipa si puna e ketyre peshqkamunisteve qe turfullojne dhe qesin shkume nga goja sa here permenden krimet e komunizmit, a thua se i ke share nga nena dhe jo se po flet per fakte te nje sistemi barbar me te cilin keta akoma s'shkeputen dot menderisht. smiley

Tefe, dukesh qe je njeri me shkoll dhe qe pak a shume ke pa bot me sy. Po si mer burr e ul debatin ne nivele mocalore. Nuk e kupton o burr qe retoriken ke ndryshe se metodiken e ke kryekeput Staliniane-Enveriste? Sinqerisht kerkoj prej teje te argumentosh se perse nuk duhet shqiptaret ta votojne Edi Ramen. Eshte tmerr me burr te ulet debati ne kto nivele, jo baba ka bo kshu po dhe i biri eshte bir i babes. 

Ti duhet te jesh nder ata (mbase te shumte) qe nuk kane arrite me i lexu ne kohe mendimet dhe pikpamjet e mija politike ne pergjithsi dhe ne vecanti rreth Edi Rames dhe PS, kto adminat duket se kane kene me te shpejte se sa ju. Gjynah! 

Une jam kunder takses progresiste (luftes se klasave), kunder censures se fjales se lire, kunder negociatave me terrorista (dhe ato te ekstremit te majte jane definitivisht terrorista), kunder antaresimit ne BE, kunder impianteve berthamore, kunder importimit te plehnave per te pakten deri ne vitin 2020, medoemos kunder standartit te 72shit, kunder ndikimit sllav-grek-republikave muslimane... etj etj. T'gjitha kto qe thashe mund te quhen epiqendra rreth te cilave sillen probleme mbase fitimprurese (per shume individe) dhe te kenaqeshme per "sprintet/vrapimet e shkurta te shtetit shqiptar" por qe s'na leverdisin dhe qe nuk na ndihmojne per "vrapimet e gjata". 

Po ca "vrapime te gjata" po na fol me burr se na hape barkun. Ti qeke per vrapime te gjata, ti qe i lidh kembet birit per fajet e babes. 

Sa i perket birit te babes. M'vjen keq qe e kaluara na ndjeke dhe do na ndjeki sicilin prej nesh, dhe kur te vdesim do ndjeki femijet tane. Do kish kene bukur sikur ne te ishim vertete te lire si spanjollet qe kur arrin 21vjec jane babe i 3-4fmijeve me nana te ndryshme, me i madhi 5vjec, por nuk na e lejon shoqeria dhe edukata qe na kane dhane prindt. Te qenit i ndergjegjshem, asht akt njerzor s'pari, e s'dyti ai humanizem ka me te ndjeke kudo. Baba jem me ka rrite duke me thane "c'ka te mbjellish ke me korre". Ka prind qe bejne cmosin per mos ti lene femijet borxh ne lek apo ne hak. Por ka dhe nga ato prinder qe s'u plas fare, at'here too bad for their kids. Ti do te thush se Kristaqi e ka bo kte per familjen e vet, qe te rriten e te trajtohen mire nga rregjimi. Gjynah pra, nuk i paska ba mire hesapet. Ne ne shqipni jemi djali apo vajza e filanit, emni jem mund t'i interresoje vetem moshatareve te mi. Kshu ka qene dhe ne monizem, ti ke qene vajza/djali i filanit. Si bane mire si bane keq, emni i babes do lakohej ne cdo situate. Po c'ndodhe kur ai te cilit i lakohej emnir kur Edi bente mire apo keq ka dergu drejt gremines kushedi sa e sa persona? Kristaqi e ka dite kete dhe perseri ka vepru ashu sikur ka vepru. Edi e di se si ka vepru i ati dhe shoket e te atit, dhe nuk ka ba asgja per te e pranu zyrtarisht si veprime te gabuara, anti-vllazrore, anti-shqiptare, anti-njerzore. Kaq! smiley

Baba ta paska thene mire mer Tef po nuk e paske marr vesh. Baba te ka thene "ca do mjellesh do korresh" TI e jo femit e tu. Femit do korrin ato qe do mbjellin vete.

Dil nga Mesjeta o burr, te premtoj qe eshte bote me e mire kjo ku gjithsecili mban pergjegjsi per ato qe ben vet e jo per mkatet e babes apo te gjyshit. 

Jam une, Tefa, qe mos qofsha ma mire!!! Per sy t'ballit ma fshine edhe kte accountin tjeter. Dy accounte brenda nji dite. Kur sot e zhdukin ne kte menyre ne kte menyre fjalen e lire dhe folesin e lire, imagjino se si ja kane ba ne kohe te monizmit. Ababababa! smiley

Jo kaq eger o Taaf. Aty ku je ti te pergjojne e te rasin mrena apo me keq akoma te zhdukin pa nam e nishan vetem se mund te dyshojne ne ndonje angazhim potencial terorist. E ti po na kerkon fjalen e lire. I ka ik koha fjales se lire dhe kete po e ben e para Amerika.

Pastaj fjala e lire e fshehur mbrapa nja anonimati eshte shume ironike apo jo? Dil me emrin tend origjinal dhe nderhy une prane Penarit qe te mos te te censurojne. Hajde pra bohu trim.

Persa i perket muhabetit tand, nuk po them se nuk ke te drejte. Puna asht se une besoj, qe Rama ka me na dergu shqipnine ne fund te detit, sikur dhe bani ai mustakochi Paparapa me Greqine. Ne 2013 do te vije Edi ne n'pushtet, dhe do shohim se cdo te s'jellin reformat e tij (nqs do i beje me te vertete). Uroj qe te jem i gabuem, e shqipnija me shqiptaret vetem te rritet e zhvillohet!

qeveri teknike! nje mario monti shqiptar (ku me e gjet!!!)

pese vjet as zgjedhje as gje. pastrim herkulian hauresh qe jan bo pis 20 vjet.

kjo do ishte zgjedhja ime, po te kisha gje ne dore.

Une do isha i kenaqur edhe me nje Mario Bros! smiley

Mario Monti shqiptar?! Minkia Emo! Ku jemi ketu?! Ne Itali?! Piemontez tjetri!

Nxenes i Tobin!!! E kupton c'do me thon kjo?

Pikerisht o Emo. Eshte planet tjeter ai. Kabineti aktual i Italise eshte ajka e ajkes se Top-menaxhereve (ne nivel boteror). Fisnikeri e profesionalitet.

Une i shoh edhe pyes veten, "Pse ky dreq vendi harxhon kohen me kacarob si Berlusconi e vari lesht?!", kur ka njerez si keta.

S'ke nga t'i kapesh! Ne cdo aspekt. Qofte ne rafshin profesional, qofte ne ate personal apo familjar.

Kane vetem nje si hudher, nje fare Corrado Passera. Te tjeret jane ajka e ajkes.

Sinqerisht nuk e kam dite dhe me eshte ende e veshtire ta besoj se K.Rama te kete marre pjese ne nje toge pushkatimi...Po kur thone La carta canta....Normale qe i biri nuk ka pse te paguaje ,sikur te ishte diku ne nje pune arkitekt,ing,mjek,diku ne nje studio te veten piktor,diku ne evrope hidraulik a kopshtar...Jo miqte e mi. Ne kete rast eshte m'ben babe te te ngjas e nje pllambe ta perrshqas...Nuk ka te drejte morale,eshte paradoks ,me tall k...kur iu thote keto lloj deklaratash

Ajo s'ish firme, ajo ish vetetime...

Zane, ti e di besoj se c'do te thote nominalisht qenia ne asi komisionesh fantazme, dhe e di besoj se sa e mundur ishte te mos firmosje, dhe tek e fundit se sa vlere reale kishte firma kunder. Ne ket rast eshte njesoj si me i kerku kristaq rames pse s'u bone hero. e mire, hero kristaq rama nuk ishte. kurse sa per anetaresine ne asi komisish, ju lutem, ju qe e keni jetu sadopak ate kohe, mos boni sikur nuk dini. kta borite e partise pastaj, ose akademiket e akademise se plepave, le ti bien zurnase; kur gjejne rob qe i marrin seriozisht e u kthjene xhuvap dhe obobobo, me e forta dun me i sqaru, vallaj mire e bojn! edi rama nuk duhet lufutu as me kristaq, as me shpifje te babes si baba i te femijes, as me foto lakuriqe, dhe as pse nuk di me honger spageti. ashtu ben vetem nje malok!!! edi rames faktoi 20% e pallateve, faktoi betonizimin me shifra konkrete, faktoi premtimin e genjeshtert, etj sic e do nje lufte korrekte politike. por mos i thuaj "o i tredhur" nqse nuk do te jesh malok!

 

Biografia sekrete” e Sali Berishës 

Dokumentat dhe faktet e paraqitura më poshtë janë pjesë nga një seri artikujsh që janë botuar në gazetën “Koha Ditore”, Prishtinë, në vitin 1998. Si dhe dëshmi të një shqiptari që ndodhet në Amerikë(SHBA).  Autori: A.D

Kush është Sali Berisha?

Në të kaluarën e herëshme familja e tij është shkëputur nga zonat e Detit Kaspik në Rusi, , të cilët kanë emigruar gjatë shekullit të 19- të.  Atëherë shumë aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur në Evropë, e sidomos në Serbi. Më pas shumica e tyre u zhvendosën në Francë.
Në këtë kuadër nga mbeturinat e mësipërme ngelën edhe në Shqipëri disa familje të rusëve të emigruar, ku një prej tyre është familja Sali Berisha (mbiemri i të cilit është i huazuar dhe i marrë si më i përdorshmi në Kosovë dhe Shqipëri, për shkak se mbiemri i tyre ka qenë sllav më përpara.
Mbas vendosjes në fshatin Vuçidol të Tropojës dhe sistemimit fillon edhe veprimtaria e tyre. Të parët e Sali Berishës i kanë vënë dy herë zjarrin Malsisë së Gjakovës, fakt ky që njihet në Tropojë. Që në atë kohë persona të kësaj familje kanë qenë të lidhur me serbët dhe kanë vepruar historikisht kundër interesave të kësaj zone. Sali Berisha në vitin 1962 erdhi në universitetin e Tiranës në degën e mjekësisë. Pasi e mbaroi fakultetin u mbajt në spitalin e Tiranës si mjek zemre dhe më vonë kirurg. Në këtë kohë Sali Berisha filloi të përgatiste dokumentat për t’u futur në parti. Një vëlla i tij mësues me emrin Selim kishte mik kryetarin e Degës së Tropojës, Idriz Shehun. Ky i kërkoi Idrizit ta ndihmonte të vëllain për t’u pranuar në parti. Idrizi i përgjigjet se në kushtet e Sali Berishës për t’u pranuar në parti duhej që edhe ai të ndihmonte shtetin, prandaj duhej takuar ai dhe t’i merrej mendimi nëse ishte dakort. Pas këtij takimi i vëllai (sot nuk jeton ka vdekur nga zemra dhe ishte i vetmi person pozitiv në fisin e Sali Berishës) pasi mori miratimin e Sali Berishës u kthye në Tropojë.

Të dy u nisën me makinën e Degës së Brendëshme Tropojë për në Tiranë dhe u takuan me persona të Ministrisë së Punëve të Brendëshme, të cilët e tërhoqën në bashkëpunim Sali Berishën me pseudonimin “Penicilina”dhe më pas iu miratua kërkesa për të hyrë në parti. Në atë kohë ishte rregull që dosja e personit që bashkëpunonte me Sigurimin e Shtetit mbahej nga drejtori i Drejtorisë së Punëve të Brendëshme. Kur erdhi në pushtet jo më kot Sali Berisha e futi në burg ish drejtorin Zef Loka, një burrë i ndershëm, i cili e kishte ndihmuar shumë Sali Berishën për çdo problem familjar që ka pasur.

Me këtë bazë shpjegohet edhe fakti që i nipi i Idriz Shehut, Baki Shehu, ish gjeneral në kohën e PP-së, drejtues i PS-sës, një ditë të bukur bëhet deputet i PD-së.

Gjatë kësaj kohe Sali Berisha u bë një nga personat më të ethshëm për pushtet, duke zbatuar me përpikmëri mësimet e PP-së, deri në zgjedhjen e tij si sekretar partie. Gjatë kësaj kohe filluan t’i shfaqen shënjat e para të sëmundjes psikike, si deliri i madhështisë, hakmarrjes. Për shkak të kësaj sëmundje ai është dërguar edhe në Austri për mjekim nga PP-ja. Sëmundja kurohej nga kolegu i tij psikiatër Ylvi Vehbiu. Në kohën kur partia merrte nisma për të ndihmuar Veriun shkonin edhe mjekë. Në një mbledhje të zhvilluar në atë kohë, sekretari i partisë së spitalit, Ilir Gjylbegu, ndërmjet të tjerash bëri edhe një kërkesë që Ilvi Vebiu të qëndronte në Tiranë dhe të mos shkonte në veri. Pas kundërshtimit të kësaj kërkese nga antarët kërkuan shkakun. Iliri shpjegoi se ky nuk duhet të shkonte pasi nuk ka kush të mjekojë Sali Berishën në Tiranë. Kjo thënie doktor Gjylbegut i kushtoi shumë pas 25 vjetësh, kur Sali Berisha u bë kryetar i PD dhe President. Ky i fundit e hoqi nga profesioni dhe u desh ndërhyrja e disa kolegëve të tij që t’i mbushej mendja Sali Berishës, i cili e lejoi të vazhdonte vetëm pas 3 vjetësh. Gjylbegu ishte specialisti më i mirë në Shqipëri. Ndërsa Ylvi Vebiu me ardhjen e Sali Berishës në pushtet, pa u ndjerë iku në Amerikë, sepse duke e ditur sëmundjen e Sali Berishës do të bëhej kurbani i parë i tij. Para se të ikte në Amerikë u ka thënë disa shokëve të ngushtë “mjerë Shqipëria”. Sali Berisha bëri cmos për të gjetur Ylviun.

Gjatë kësaj kohe Sali Berisha martohet me Liri Rexhep Ramën. Rexhepin pas clirimit të vendit, shteti shqiptar bashkë me disa studentë të tjerë i dërguan me studime në Jugosllavi në institutin e fiskulturës. Kur u prishën marrëdhëniet me Jugosllavinë, të gjithë studentët u kthyen në Shqipëri, ndërsa Rexhepi është kthyer pas disa vjetësh, ku ai u martua me Milicën në Kosovë dhe lindën një vajzë, që ja vunë emrin Sllobodanka. Kur erdhën në Shqipëri ia ndërruan emrin dhe ja vunë Liri.

Në Jugosllavi vjerri i Sali Berishës u tërhoq në bashkëpunim nga UDB. Kjo lidhet me faktin se motra e Milicës, gruas së Rexhepit dhe tezes së Lirisë, ka qenë gjatë luftës oficere e OZNES (pararendëse e UDB) dhe pas clirimit të Jugosllavisë, kolonele e UDB dhe mbështetëse e Rankovicit dhe operacioneve të tij për shfarosjen e shqiptarëve. Ndërsa djali i saj gjatë luftës në Bosnje ishte këshilltar ekonomik i Miloshevicit. Me këtë shpjegohet edhe fakti që krahas detyrave të ngarkuara Sali Berisha ngriti shoqërinë “Shqiponja” për furnizimin me naftë të makinës ushtarake vrasëse të Miloshit.

Mbas këtyre të dhënave, operacioneve të brendëshme të zhvilluara nga Sigurimi i Shtetit, është zbuluar veprimtaria agjenturore e Rexhep dhe Milica Ramës në shërbim të UDB-së, ku dosja e tij është 1200 faqe dhe e gruas 700 faqe dhe ndodhen ne arkivin e SHISH. Kur Sali Berisha erdhi në pushtet nuk mundi t’i zhdukte, por me anë të Gazidedes arriti të pakten të zhdukë dosjen e tij. Edhe Gazidede ishte i rekrutuar nga UDB-ja, i tërhequr në bashkëpunim kur ishte mësues në Peshkopi. Jo më kot Sali Berisha këtij personi i dha një pushtet të pakufishëm para viteve 97, për shkak se ai dinte shumë për të. Bashkë me Gazideden, Sali Berisha ka zhdukur edhe shumë dosje të tjera, të cilat i janë dorëzuar UDB-së.

Fatmirësisht të dhënat e mësipërme për lidhjet familjare të Sali Berishës dhe gruas së tij, nga vitet 97-98 janë botuar edhe në gazetën kosovare “Koha Ditore”.

Të kthehemi në kohën që Sali Berisha ka qenë mjek. Në rrethanat që ndodhej për të arritur piksynimet e tij mësoi se e vetmja rrugë ishte puna këmëngulëse, aktivizimi intensiv në mbështetje të detyrave të ngarkuara nga partia dhe bashkëpunimi me organet e sigurimit. Sa e sa herë Sali Berisha ka përgatitur ambjentet e spitalit dhe ka zbatuar me përpikmëri detyrat e ngarkuara për operacionet e brendëshme që kryente sigurimi i shtetit duke vendosur teknikën operative përgjuese ndaj kosovarëve të arratisur nga Kosova si grupe irredentiste. Në një rast kur një djalë kosovar që rridhte nga një familje patriotike dhe fisi i tij kishte vuajtur në burgjet e Goli Otokut ishte shtruar në spital, u bënë veprime për të identifikuar personalitetin e tij me anë të Sali Berishës. Ky e identifikoi atë si serb. Kur ky do t’u dorëzohej jugosllavëve në kufi, para se të shkonte në kufirin jugosllav, u hodh nga ura që ishte në terrirtorin shqiptar dhe theu këmbë e brinjë vetëm për të mos rënë në dorë të UDB-së. Kosovari nuk u dorëzua dhe kur u verifikua më vonë doli se ishte vërtet ndryshe dhe u mbajt në Shqipëri. Nuk janë të paktë mjekët që ka spiunuar Sali Berisha gjoja për veprimtari të dyshimtë dhe armiqësore. Që nga kjo kohë filluan dyshimet ndaj Sali Berishës si agjent i UDB-së jugosllave. Në vitin ’91-’92 në Shqipëri u dyndën serb të Kosovës që e flisnin mirë gjuhën shqipe. Ata ishin udhëzuar nga UDB që duke u hequr si kosovarë dhe në bashkëpunimm me agentët e saj në Tiranë të krynin veprime, duke ndikuar në popullin shqiptar kundër kosovarëve dhe në fakt në një farë mase UDB ja arriti qëllimit, me anë të seksit, hapjes së lokaleve, shitjes së mallrave me çmime të shtrenjta, në një kohë kur në Shqipëri kishte varfëri. Në atë kohë Sali Berisha dhe Mehmet Elezi kanë marrë takim me disa prej tyre.

Me këto ngarkesa në biografi Sali Berisha e dinte se nuk mund të ecte duke punuar në mjekësi dhe për këtë hodhi hapin e parë duke rregulluar që stërvitjen ushtarake ta kryente në Brigadën rezerviste të Gardës. Pas këtij hapi, duke shfrytëzuar Dine Abazin, që ishte doktor i Hysni Kapos, arriti ta zevendësonte atë kur mungonte. Kur ishte provizor tek Hysni Kapo, filloi t’i thoshte djalit të tij Besnikut, që ta hiqnin Dinen dhe të merrnin Sali Berishën si doktor të familjes. Këtë bisedë Besniku ia thotë Dines dhe pas kësaj Sali Berishën e vunë në dispozicion të familjes së Simon Stefanit.

Gjatë kësaj kohe Sali Berisha shkonte jashtë shtetit për të bërë analizat e antarëve të Byrosë Politike. Dhe më vonë me specializime nga 6-12 muaj.

Duke ditur dhe lidhjet e mësipërme në këtë kohë UDB-ja filloi përpunimin e tij në Francë dhe më 30 dhjetor 1974 tërhiqet në bashkëpunim nga shërbimi i zbulimit jugosllav me pseudonimin e dosjes “Bisturia” (Pseudonim i cili duhet të jetë ndryshuar). Bisturia është dosja personale e Sali Berishës e ndodhur në arkivat e UDB-së, ku janë të depozituara tërë kontributet e tij në interes të UDB-së.

Më vonë zbulimi shqiptar i dërgon informacion kundërzbulimit se në Shqipëri veprojnë dy kanale të UDB-së. Një kanal kalon nga fshati Vuçidol dhe drejtohet nga një mjek kardiolog dhe një kanal tjetër vepron në Shkodër. Ky dokument firmoset nga zvëndësdrejtori i Sigurimit të Shtetit Sulejman Abazi. Jo më kot me të marrë pushtetin Sali Berisha urdhëroi menjëherë arrestimin e tij.

Më ardhjen e demokracisë Sali Berisha filloi të shkruante dhe të botonte disa artikuj për demokracinë dhe shoqërohej shumë me Mehmet Elezin, i cili kishte lidhje të ngushta me Elez Biberajn. Në këto rrethana Perëndimi duhej të zgjidhte një kandidaturë të besuar që të kishte lidhje të forta që më përpara me vendet perëndimore, të ishte nga Veriu, meqënëse emigracioni më i madh ishte po nga Veriu dhe Kosova , Mali i Zi dhe Maqedonia. Në këtë kohë perëndimi kishte paraqitur tre kandidatura të cilët ishin Ylli Vejsiu me lidhje familjare në SHBA, Aleksandër Meksi me lidhje në Greqi, ku gjyshi i tij prift ishte kolonel i asfalisë greke dhe Neritan Ceka me mbështetjen gjermane.

Por amerikanët me anë të Rajersonit, i cili ishte komandant i grupeve të emigracionit në Beograd rekomandoi Sali Berishën për kryetar partie të PD të cilin e mbajtën si të besuarin e tyre dhe e përkrahën më shumë se të gjithë udheheqësit e Ballkanit, por që në fund ky i tradhëtoi.

Sipas informatave UDB-ja përdori të gjitha metodat dhe format që Sali Berisha të zgjidhej kryetar i PD-së duke përdorur Rajersonin, për shkak se atëherë CIA financonte Jugosllavinë me fonde për të ushtruar propagandë për të tërhequr bashkëpunëtorë per vete nga vendet e Ballkanit. UDB-ja ka rekomanduar edhe Sali Berishën.

Në garën për kryetar partie midis Meksit, Cekës, Vejsiut dhe Sali Berishës u ndërhy që të fitonte Sali Berisha. por në fakt si kryetar i PD-së u zgjodh Meksi. Është dashur këmëngulja e Azem Hajdarit që zgjedhjet të përsëriteshin duke dhënë dorëheqjen Meksi dhe duke dalë në krye Sali Berisha. Meksit i premtuan postin e kryeministrit dhe zëvendës të bëhej Pashko në qeverinë e stabilitetit. Pashko ishte ai që gjatë vizitës në Greqi në takimin me Micotaqisin tha se qeveria shqiptare nuk ka pretendime për Camërinë.

Sali Berisha ishte beniamin i Amerikës ndër udheheqësit e lindjes, por ai nuk e justifikoi këtë, për shkak se ai drejtohej nga UDB-ja dhe pas ardhjes në pushtet e ktheu Shqipërinë në një vend ku strehohej fondamentalizmi islamik, ku në bashkëpunim me Gazideden strehoi terroriste shumë të rrezikshëm. Për këtë ai e lejoi atë të krijonte shoqatën islamike dhe të bëhej kryetar i saj, si dhe e antarësoi Shqipërinë në Konferencan Islamike. Nga fondamentalizmi islamik ai ka marrë qindra mijra dollarë bakshishe e shumë të çmuara për gruan që i mbajnë vetëm gratë e sheikëve dhe që shkojnë me miliona dollarë. Këto probleme i di ish ambasadori ynë në Malejzi, Ferit Hoti.

Sali Berisha ka marrë disa miliona dollarë për t’u çuar armë palestinezëve në vitin 1996. Ai i nisi avionët me armë, të cilët u zbritën me detyrim në Çad(Afrik) dhe u ndaluan. Urgjentisht ka ardhur në aeroportin e Rinasit, Arafati në mënyrë sekrete dhe ka biseduar me Sali Berishën për gati një orë, ku është kërcënuar se në rast të mosdhënies së armëve ose dollarëve do ta likujdonte edhe fizikisht. Në këtë kohë dollarët ishin përdorur për qëllime të tjera. Për këtë shkak ai ndërtoi dhe strategjinë se si do t’i siguronte prap këto dollarë. Në shtator 1996 ai jep konferencë për shtyp ku deklaron se paratë e shqiptarëve në firma janë më të pastrat, kur disa ditë më parë FMN-ja kishte dhënë sinjalin për mbylljen e tyre. Pas kësaj pati një vërshim të parave të popullit nga e cila u morën lekët dhe u shlye Arafati, të tjerat u grabitën nga brenda.

Sali Berisha dha urdhër të arrestohej Sudja, iu morën lekët ku pjesa më e madhe u fut në bodrumet e Presidencës, një pjesë u bllokua dhe një sasi u grabit nga të tjerë funksionarë. Pas disa ditësh ndërhyn në emër të Sali Berishës, Tritan Shehu, ish ministër i Jashtëm dhe kryetar i RD-së, tek Meksi për ta liruar Suden, i cili i përgjigjet se nuk e kishte futur ai atë në burg.

Sali Berisha është krijuesi i firmës piramidale Gjallica me Shemsie Kadrinë, e cila ka qenë shoqe e ngushtë e motrës së Liri Berishës. Ndërsa Gani Kadria ka qenë oficer i zbulimit, i cili ka qenë përfaqësues tregëtar në Split të Jugosllavisë, mik i ngushtë i Sokrat Plakës dhe kishte të dhëna se ishte tërhequr në bashkëpunim nga UDB-ja. Pikërisht me këtë lidhet fakti që motra e Liri Berishës ishte shoqe e ngushtë me Shemsie Kadrinë, e cila pas një udhëtimi në Jugosllavi e më pas në Gjermani, si dhe lidhja me ish valiun e Stambollit, të cilit i kishin falimentuar bizneset e tij, bëri të mundur krijimin e firmës piramidale Gjallica. I gjithë ky veprim u inicua dhe u kamuflua nga UDB-ja.

Ndaj Sali Berishës ka vepruar dhe vepron me intensitet UDB-ja. Zbulimi serb dhe ai grek në bashkëpunim me njeri tjetrin dhe me ndihmën e Sali Berishës kanë shkatërruar dhe po shkatërrojnë Shqipërinë. Ata nuk shkatërruan vetëm ekonominë nga Veriu në Jug, por krahas kësaj duan të shkatërrojnë edhe Kombin Shqiptar. Serbët nga Veriu dhe grekët nga Jugu filluan zbatimin e planit të tyre. UDB-ja përgatiti 2 prillin 1991 dhe vranë në bashkëpunim me politikanë të PD-së (Pjetër Arbënorin, Ali Spahia , Azem Hajdari dhe Zef Perjakun) në Shkodër, Arben Brocin. Azemi këmbënguli dhe detyroi Brozin të vinte në protestë. Përpara se të niste protesta kur sheshi para komitetit të partisë ishte bosh ishin vënë aparatet e filmimit dhe të televizionit në gatishmëri çka tregonte se dicka do të ndodhte. Gjatë protestës kur Brozi është qëlluar me një pistoletë një person i quajtur Islam që ishte afër me Arben Brocin, dëgjoi këto fjalë: Zef pse ma bërë këtë? Kur ky person pa që ra në tokë Broci i mbuluar me gjak, e mori në krah dhe e çoi në spital, ku mjek roje ishte bashkëpunëtori i sigurimit Ali Spahia. Sipas Islamit…deri në spital Broci nuk kishte vdekur, por ishte gjallë. Ai dyshoi se Spahia realizoi vdekjen e Brocit, për arsye se Spahia tha vdiq, prandaj cojeni trupin në shesh. Pra të gjitha këto fakte tregojnë për një plan të parapërgatitur në mënyrë të hollësishme. Jo më kot pas disa ditësh në të gjitha muret e Shkodrës u shkruajtën parrulla se Arben Brocin e vranë Pjetër Arbënori dhe Azem Hajdari si përfaqësues të Sali Berishës.

Sali Berisha futi gjakmarrjen midis fiseve të cilët për dhjetra vjet UDB-ja nuk kishte mundur t’i bënte agjentë të saj. Të vrarët në Tropojë nga ky sherr janë me dhjetra. Pse nuk shkon Sali Berisha në vendlindjen e tij? Ndërsa grekët në jug filluan të shkatërrojnë ekonominë dhe të bëjnë gjithçka sipas synimeve të tyre aneksioniste.

Plani i tyre për shkatërrimin e kombit shqiptar ishte konflikti Veri – Jug. Për këtë u ngritën firmat piramidale, u lejua fondamentalizmi islamik. Kunati i Sali Berishës Agim Rama, drejtor prej shumë vitesh në Bankën e Shtetit, është pronar pallatesh ku përfiton qera të majme, pronar i teleferikut në malin e Dajtit, pronar i telesportit (i fshehur pas Met Malajt) Po kush është ai person që e bëri kaq të fuqishme këtë familje? Mbështetja e tyre ka qenë UDB-ja.

Sali Berisha, Azemi, Pjetri dhe Ali Spahia kanë shkuar në Francë në vitin 1994 dhe ilegalisht janë futur në ambasadën jugosllave dhe janë takuar me oficerë të UDB-së. Në aeroport ata janë përcjellë vetëm nga shoferi i ambasadës, por që nuk ishte serb por shqiptar. Ky person kur i ka parë në televizion këta persona ka thënë se i njoh dhe këta kanë marrë në ambasadën jugosllave 17 milion dollarë dhe janë tradhëtarë të kombit shqiptar. Këtë e vërteton edhe diskutimi që është bërë në parlamentin jugosllav ku Shesheli i kërkoi Millosheviçit se ku kanë shkuar 17 milion dollarët dhe ky i fundit iu përgjigj: “Shikoje Shqipërinë si është djegur dhe se vriten me njeri tjetrin dhe ne mund t’i pushtojmë vetëm me shoqatën e gjuetarëve të Serbisë”. Po të jepnin dorëheqjen Sali Berisha dhe Meksi në ’97-tën dhe të dorëzohej pushteti në mënyrë institucionale nuk do të kishin ndodhur ngjarjet që shkatërruan Shqipërinë. Kjo kërkon analizë më të hollësishme në të ardhmen.

Sali Berisha për të marrë pushtetin ka bashkëpunuar me përfaqësues të zbulimit grek, serb dhe vendeve arabe dhe ka bërë për këtë cdo lëshim. Ai i ka paguar shoqërie amerikane për t’i bërë fushatën 28 milion dollarë, ku ndërmjetës ka qenë Mero Baze. Sipas një burimi shumë të besuar shumë shpejtë lobi shqiptar në Amerikë do ta hedhë në gjyq këtë firmë.

Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB-së që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet. Ai ka kohë që është bërë emisar i Serbisë së bashku me disa bashkëpunëtor të tij. Ai po e mban situatën destruktive dhe gjerndjen e tensionuar në Shqipëri, për të sabotuar pavarësinë e Kosovës dhe zgjidhjen e cështjes came dhe pronave të shqiptarëve në tërësi.

 

Aman kini seriozitetin e mos sillni kesi marrinash te tipit rreziku Anglo amerikan per Shqiperine!!!Keshtu ,me keto paranoje Berisha eshte aty sa te doje ,se askush me mendje te shendoshe nuk mund te marre seriozisht keto lloj paranojash

Ky artikull ka dale para kesaj qe sapo shkrove ti lok i dashur...keto fakte kane dale qysh ne 1998 dhe i kane nxjerrre po kosovaret vete nepermjet gazetes Koha Ditore....pasi ata kane pasur edhe lidhje me te medha me UDB dhe i kane verifikuar keto fakte...po deri me tani nuk ka dale asnje i permendur qe ta pergenjeshtroje.... Ketu ka emra konkrete me emer e me mbiemer.... lete dale ndonjeri nga keta dhe ta hedhe poshte..... kjo eshte demokracia dhe e drejta e lllafit.....

Shqiptaret e kosoves kam nji fjal. (Te me fali admini qe po e prish gojen, prish gojen, por fjala mendoj duhet sjell ne origjinal). Ne Kosove thone "as me qin e as me leshon. Kshu edhe puna e ktyre qe duan tu kerkohet falje. Falje nuk kerkon kush o mor vesh. Tashti me qe per Ramen sillni argumentin e te jatit, perdoreni te njejtin linje mendimi dhe per bijte dhe niperit e ish prokuroreve, hetuseve, gjykatesve, gardianeve. Shkoni e merrnj hak per ndryshe mos na cani bythen gam gam gam. A keni kellqe? Shkoni dosjet e gjyqeve i merr kollaj sot. Shkoni dhe beni drejtesi e mos na cani bythen duke bo me matolik se papa. Ju qe baballaret i keni engjej. Shkoni dhe veproni nese keni bythe, se na cate bythen me gjueti shtrigash te Salemit. 

Nese skeni bythe, just shut the fuck up. 

...me i qete Ron, jo kaq ashper......

kan then se nuk e bejn meqe kan principe te nalta dhe nuk e ulin veten te bejn si komunistat, o pra mo. kupton ti tashti!

race dhjaksash! qe nuk ia bene bam kur duhej - jo me varje komunistesh ne cdo shtylle sikunder donte qelboja me emrin arshi pipi, por aq, nja 500 vetave me duart vertet me gjak t'ua kallxonin ate "te lemes", meqe kemi dhe nje teme kurvash sot! gjindje e tredhur nga Enveri! gjindje zorzope. Iu hengren moone gjithe seres qe i zhberi me vite, flas per ata ca qe ishin vertet te burgosur te ndergjegjes. Lane pastaj t'ua uzurpojne te drejten gjithfare langosh ordinere dava hajdute xhepash e malokesh parveny me pardesy te bardha t'u marrin e laperdhosin emrin. dhe mbas 20 vjetesh, kur ose mushka e nastradinit, ose emiri, ose nastradini vete i kthyen patkonjte nga dielli ngrene turperisht institute te pjerdhura me figura shpirtshitura si tufa qe gjoja te veje haka te i Zoti.

Hej, edhe skllaverine duhet ta meritosh, o Ron! dhe langot qe merreshin me varrin e enverit (me nje cope mermer, pra) dhe jo me te gjallet, te cilet pranuan t'u kalojne mes shaleve me gjyqe kafesh, aq meritojne!

 

emo ta kuptoj "revolten" por fakti eshte qe nuk kane pasur kurre asnjehere gje ne dore pervec urrejtjes, dhe "fjales se lir: me sha me gazet".

pse e ven ne thonjeza revolten, petlle? a nuk e kupton cfare masakre mendore eshte qe mbas 20 vjetesh te diskutohen si aktuale gjera qe kan ndodh para 70 vjetesh? s'ia kena borxh askujt absurdin. hekri nuk u rraf kur qe i nxehte. Tut mir Leid, por kris bythen i thone kesaj. Ka gjera qe behen vetem te nxehta, petlle, si kafja, caji, salepi, haka te i zoti dhe nje dicka tjeter. Kta dun me e bo tani qe u bo arktik o vlla. dhe thon pse nuk eksitoheni.

I was in the pool, I was in the freaking damn poooool...

ps. pash nji gjosen t'bukur prej teje, n'form vizuale smiley  cheers!

emo nuk e kisha per thonjza si thonjzat smiley e kisha ma fort se une kam njohur nje numer te panjef te persekutuarisht nga te gjitha llojet, rracat e sojet, por ne % me te madhe votojne PD. inatet qe mund ti hidhen ketij trashegimtarit te blloshmeve (ca nga blloshmit e tiranes une i kam miq, me fort si vellezer e motra, shuuuuum te afert e te dashur me mua dhe familjen time) ketu e ne ndonje vend tjeter si te Tema e meros qe u merofte gjithe shqipja qe ka nxjerre nje plehre si tema smiley, nuk jane hic te drejta e me vend.

hekuri nuk rrihej dot sa ishte i nxehte se ty bo vaki te kujtohet qe nga greva e urise keta te perndjekurit u nxorren me dru me 1993. asnje leter nuk u hap. asnje gjyq apo hetim nuk u krye, qofte edhe formalisht me efekt moral. si te pushkatuarit me bomben te ambasada sovjetike pssh, xhanem ka etj etj sa te duash ti e une e sa te mos kete njeri te nxjerre nje llaf kunder. keta qe po perplasen me ramen e me berishen me biografi po e bejne kete se atyre vete kaq u ka ngelur. historia e vet familjare. sa per luften e klasave qe shume ketu e dine si gjete te keqe qe ca syresh po na duan te na e kthejne por ne te kundert, kjo eshte dialektike perderisa jeta e ketyre si ilirjani eshte thjesht nje lemsh urrejtje qe i zgjon ne mengjes edhe nuk i le te flene ne darke. momenti nuk erdhi se u mendua te vije momenti, (keshtu me duket mua), te shprazet urrejetja tani. puna eshte se tani ka fituar nje soj statusi partisa socialiste qe po thote fjale me te perndjekururit per te perndjekurit. edhe pas 20 vjetesh imponim: voto PD se e dime qe jane ish komuniste, por halli eshte se po nuk e votove na kthehen ne pushtet komunistet e PS qe jane e nuk kane mend te behen hic ish-a, te te gjithe te perndjekurit e ndershem po rreh si sahat. tani duhet te dish edhe kete. shume nga emisaret e njohur televizivisht e mediatikisht si perfaqesues te ish te perndjekurve jane me fjale se kane qene bashkepunetore, spiune, agjente e ku di une tjeter. te gjithe emisaret qe shfaqen sot si udheheqja e te perndjekurve nuk kane shumica asnje shkollim, dhe ajo qe me ka bere pershtypje shuuuum vijne te gjithe nga zona thellesisht te humbura te trollit shqiptar. nuk numron dot me gishtat e dores qyetare te perndjekur qe te jene fytyra e "hakmarrjes" mbi komunizmin. kurse sa per hamarrjen mbi komunsitet (ketu po fus hetuesit, gjykatesit etj etj, sigurimi) muajin e fundit po ka raste sporadike, e kjo me ngjan smiley si nje vullkan i heshtur qe do te plase. nejse do shofim e do gjykojme. 

si nje vullkan i heshtur qe do te plase. nejse do shofim e do gjykojme.....

Dhe pas ketij POGROMI te Fashisteve te Rij qe ngjajne me shprehjen e huazuar nga E.Hoxha " si Vullkan ne Erupsion " a s'na thua cfare do te ndodhe? Pervec eleminimit Fizk ku nje pjese do notoje mbi Lumin e gjakut te tjetres ?? Te kam thene mos u perziej se je jo vetem DRITSHKURTER po je tamam PETULL Hidh uje e ..... hidh UJE .

Dhe mos njif kaq shume "te perndjekur ".....po deshe smiley . Prandaj e paske fshire ate Historine me Blloshm tie . Si duket u dashka me i njofe vetem tie smiley

paskam huazuar une shprehjen e hoxhes? smiley me gjithe mend vetem hoxha e dinte ket? m'fal nuk e perdor me smiley sa per at qe ke then mos u perziej, oidrizo, e ke vu men qe nuk te kam kthy xhevap se nuk m'u ka duk me ven, te ta kthej xhevapin per i menim tatin qe m'u nuk me hy fare ne refene. se si i lidh une fjalet eshte E DREJTA ime. po kete punen e te drejtes ti nuk ke si ke kupton, amkupton.

ate lumin e gjakut qe permende, shife se nuk oasht gjo hic e mire. edhe duhet ta dish si i lashte qe je se e ka ndalu qi ky berisha: bashkevuajtes dhe bashkefajtore tha me 1994 dhe ashtu na trajtoi. si ti me te kuqt si ne njilloj dolem. (me ne po caktoj haptas dhe qarte qe jam kunder te kuqve, dhe sidomos kunder komunisteve shqiptare, arma njerezore serbe mbi shqiperine kosove dhe gjithe shqiptaret kudondodhen). haku te i zoti, se vonon por nuk harron. ketu do lahen te gjitha, ato qe mbeten jane per denime me te idhta. po ty idris t'i ka zene syte ateizmi dhe si enverit me te vetet kujton se meqe nuk e shef ti ndeshkimin nuk ka per te ardh kurre dita e gjykimit.

sa per blloshmet, kane dhene per shqiperine ata aq sa nuk kam nevoje t'u dal une per krah. e kane mbajte me gjak ata emrin e mire ne kete vend. a po, kane edhe te Drejte fjale sot e gjithe diten.

kjo thuaj me fal e te fala, lloqet e politikes se sotme te marrin e ti fusin atje ku nuk hyn dielli. nuk pranon njeri te faluren. ky vend ka nevoje per drejtesi. dhe drejtesia do te vije s'ka qare ndryshe. gjykata komuniste - makina serbe e represionit serb ne shqiperi, bashke me sigurimin dhe hetuesine - po ndryshon. po. po. ndryshon.

me gjykates te rinj, nen frymen europiane te ndeshkimit te se keqes, ashtu sic u denuan nazistet nga izraelitet ashtu do ta gjejne edhe ketu. do rrojme e do gjykojme. jo 70 vjet si thote emo por edhe 700 vjet do t'e hapen dosjet e krimit dhe do te gjykohen para ligjit fajtoret.

Me Idrisin do merresh tashi?  Nuk e ve re se kush i kthen pergjigje atij, kush debaton me te? Ka arsye qe s'e i kthejne xhuvap te gjithe e kisha llafin, po nejse, se te meson pervoja. smiley

ja pra per kete pervoje kemi ardhur qe nga allemanja ketu smiley

xhibi ti e sheh se une nuk po merrem fizikisht me idrizin, se as ai nuk po merret me mua. ne, une dhe idrizi, ose idrisi dhe une po bejme lufte elektronike. ai sulmon ate qe une besoj se eshte e drejta dhe e verteta (kam nje dyshim te forte se edhe ai mendon si une por sa per te kaluar kohen behet nostalgjik komunist i atij sistemi internacinalist smiley )dhe une ate po bej. po e kundershtoj me bindjet e mia. se si shkon e vjen fjala, ehuuha. ne fund fare na del e verteta qe ka nisur te aplikohet edhe ne shqiperi, ndoshta se po plaket berisha dhe PPsh e sotme (ps+pd) nuk po e besojne me njerezia. ata po mendojne sipas tezave te ramiz alise si te shpikin ndonje gje: qe nuk e dime ne ca gjera. ne po vazhdojme ashtu si e dime, se sado gabim te kemi ne kete rruge dy grame drejtesi ne fund fare do dalin.

Ju du fort te dyve smiley Po mos te te metet hatri Xhibi , me shume due ate penaxhiun .Po dhe tye te cmoj si nje nga pervojat me te spikatura tek PPU si shef Derstile .Nganjehere me ram po llaf ,behet edhe muhabet grarishte si me Lefkofene , per halle te MbeDhajA qe e kane gjetur Kombin smiley Ti je me shume e Lidhur me tjerrjen e Leshit se je edhe shef Dyqani , dhe nuk te konkuroj dot , po me duket se do jesh e vone tek PPU qe ja atribuon Leshin Tushes. Tushja erdhi si Plake me Lesh te thinjur e te rene , ndersa Leshi ka qene atribut i LUMES .

Gjithsesi kam mendim Xhib , personal kete , qe edhe kontributi i Juej i vjerre tek PPU si eksperienca per zenien e Vrimave te Kutive me Sume , nuk mund te mosperfillet .Lus edhe anetare te tjere te PPU qe te mos ndikohen nga une per Xhibin . Eshte si KOQE Gorice ne  ne bace Dardhash .

Nuk e ve re se kush i kthen pergjigje atij, kush debaton me te? ...

Dhe  sa per  Derstile , perse duhet te debatoj njeri me mua smiley Une nuk jam leshpunus ! Do shohim me sa me shpirt te kane moderatoret e kuratoret e PPU per te te ruajtur si relike tek "pa censure "...pa Fshirje smiley

Ku eshte pare qe qehajai te ngreje krye kunder beut apo kunder bajraktarit? Qehajai edhe buken edhe bythen e kishte prone te beut. Po bejleret e pare kishin 7-8 qehallare e sejmene. Kurse bejleret e kuq i bene qehallare edhe qehallaret e bejlereve edhe bejleret e bajraktaret.

Nuk ka ngelur asnje grupim (apo klase) politike apo civile ne Shqiperi qe te mos kete nje pjese te mire qehallare te bejlereve "kuqeblu". Prandaj nuk ka asnje grupim civil te shendoshe ne Shqiperi qe te kete pasterti morale.

Pastaj edhe edhe nje faktor tjeter. Keta te "kuqte" nuk ishin edhe aq budallenj. Shkaterruan lidhjet e vjetra me jashte te klases se vjeter, izoluan gjithe Shqiperine dhe bene tamam monopolin me politiken e jashtme. Kush e njihte situaten jashte Shqiperise ne vitet `90? Kush i kishte lidhjet politike dhe ekonomike me jashte? 

Kuptohet qe pervec kesaj ndikojne edhe ca marreveshje superfuqish (ku Shqiperia eshte gur i vogel, qe me shume perdoret per kompensim psh per ndonje rrudhje turinjsh te nje rusi...ok po i leme dore te lire ne Shqiperi, Abkhazi etj)

P.S Me duket se u futa ne territor te minuar, tip "Jalte". Mea culpa.

Cirrjua masken fare dhjaksave! Fundi i fundit, two wrongs make a right - ka thene populli anglo-sakson.

Ron, nqs me lejon do shtoja "nese s'keni bythe apo me keq nese nuk doni, ca ju ze pragu i deres o qen sallhanesh".

ket e paska shkrujt enver hoxha post mortum :lol looooooool

cfare fantazie e pjerdhur. po te ishte ky berisha na jep arsye pse eshte ky qe eshte e pse eshte ne krye per kaq vjet ne nuk paskemi faj fare. qeka komplot i modh :lol

Cfare do lloj gjeje qe te kete bere baba piktori i Rames, asgje nuk e justifikon hypjen qe u ka bere Pd me salen shqiptareve keto 20 vite. Sepse kesaj i detyrohet edhe kjo gjueti shtrigash qe behet sot, zhurmes per justifikuar krimet e tyre te sotme me krimet e Komunizmit, dhe natyrisht per luften per konservim pushteti.

Permendja e origjines ose e Prinderve eshte Menyra me e Pjerdhur e Logjikes ne Politike. Zakonisht eshte karakteristike e Lindjes Bizantine te trasheguar ne mendesi Injorantesh te papapambetur . Eshte nje forme presioni Politik e aplikuar nga Karieriste te Paskrupullt  si  teori e Deshtuar dhe hedhur ne Grope te Hales edhe  Shkencerisht e Hungarezeve pas '56 e "luftes midis brezave " Kush ka kujtese , Shqiperia nga K/Vendi Demokracise USA mori nje shuplake surratit per Ligjin e Pastetrtise Figurave qe Inicuan mendjet e semura e paranoiake ! Pra ndryshe eshte Pjesa Ligjore  dhe Ndryshe eshte Pjesa lehese ku militon shpura si gjithnje me shume Dije smiley

Hitua TETAR ...ne krye ... Nazist Klasik  

Saliu Coban ...ne krye ... Nazist Modern

I vetmi njeri qe kuptoi kete Historikisht ka qene Napoloni qe nxorri Tezen " Me vezmen e Ushtarit eshte nje Gjeneral " smiley Dhe shembulli i Joakim Muratit si Mbret i Spanjes i vuri VULEN ketij problemi si Individual !

Dhe Historikisht kush desheron te cquhet jo si "peme pa Kokrra ' le te dije se ne caste KTHESASH Historike ne Popuj te pa qyteteruar e te papjekur , pa pervoje te gjate e te pakonsoliduar ,  ne Kuadrin e Shtetit e Ligjeve qe e mbajne ate...dominojne Gjithmone SHARLATANET . Rasti me i PASTER eshte shoqeriimi i Figurave ne krye te Shteteve ne ish Lindjen Komuniste. Dhe per cudi  u cfaq edhe ne BS .Te te njejtes  prerje , biles edhe ne Pamje kush kujton pijanecin Jelcin dhe e perqas me psikopatin Berisha !

Po Ram Berisha  i shkrete c'pati qe e mundi ky dhe " po ja ben te birit ma zi se babes " Pa le c'ka per ti punu Xeni ....smiley

PPU eshte edhe Valute po edhe strehe Debilesh te shpurres.

mire  sjellja komuniste e Berishes ( sorry po vec sa e skanova me sy shkrimin s'kam nerva me lexu)  po ne pse e komentojm  thu se tha noj gjo t're  kjo politike smiley 

Shkoni e merrnj hak per ndryshe mos na cani bythen gam gam gam. A keni kellqe? Shkoni dosjet e gjyqeve i merr kollaj sot. Shkoni dhe beni drejtesi e mos na cani bythen duke bo me matolik se papa. Ju qe baballaret i keni engjej. Shkoni dhe veproni nese keni bythe, se na cate bythen me gjueti shtrigash te Salemit.

Nese skeni bythe, just shut the fuck up.

..ti ke te drejte o klelysh por ne e dime se kush ka fajin..

...zvarrisja dhe përdhosja që shqiptarët i bënë diktatorit, jo për së gjalli por vetëm shtatores së tij, qe' një punë e lënë në mes. Një hall i madh që do ta vuajmë të gjithë vecanerisht ne te persekutuarit, një sëmundje pa sherim te shpejte,nje mekat qe nuk do ta shlyejme dot per nje kohe te gjate......

             Ja pse nuk denohet krimet e Komunizmit

Loku, shume, po shume e dhimbshme kjo vidio... per te ardhur keq shume.... Po a nuk e ve re ti se kjo shoqeria jone, apo ky popullli yne sikur eshte popull mosmirenjohes? gjithmone ata qe kane bere me shume per shqiperine ne i kemi perdhosur, ose me mire ata qe kane marrre fronin e kane bere historine sipas midese se tyre dhe jo mbi kritere apo norma te mirepranuara, po e kane bere me moton... topi eshte i imi, penalltine do ta gjuaj une...dhe keshtu ka qene , eshte dhe besoj se nuk do te jete per shume kohe... E megjithate edhe une keshtu si Roni mendoj, mire jjua bejne, kur nuk jeni te zote, kur ju shkerdhejne mbi besimin qe ju jepni dhe votat qe ua rrrembejne.... mire ua bejne, kur edhe ju nuk organizoheni, po jeni ndare kashte e koqe... sepse ne shqiptaret e kemi per xhins duam vetem te paret, te na degjohet vetem llafi yne, dhe nga kjo sindrome nuk keni shpetuar as ju te perndjekurit, siç duket vitet e renda te burgut nuk kane arritur qe t'jua bejne ate katarsisin e nevojshem qe ju duhej per te udhehequr kete shoqeri tribale, mosmirenjohese dhe anakronike....

Lexo librin e Lubonjes, "Ridenimi". Ti tregon Lubonja me emer e mbiemer te denuarit e Spacit qe ua fusnin shokeve te vet, te cilet e hanin nga 10-15 vjet shtin denimi.

Po dalin tashti klyshat e kurves edhe duan qe bijte dhe niperit tu kerkojne te falur per mekatet e eterve. Nderkohe qe burgjet vete kan qene te mbushur me te burgosur spiuna qe ja fusnin njeri tjeterit dhe plot te pafajshmeve. Dolen nga burgjet dhe i vajten nga mbarapa kryekurves Sali Berisha. Kta duan qe tu kerkohet falje!

Sjellje tipike kurve qe "as te qin e as te leshon". Dosjet aty i kane plus qe dhe vete e dine se kush i ka spiunuar dhe kush i ka denuar padrejtesisht. le te shkojne e te marrin hak ne menyren e vet. Hallall ja befte zoti ati qe i ra me grusht hetusit te vet qe i kish fik cigaren ne ftyre. Sa per kerkese falje, fuck you, gjithsecili mban pergjegjsi per veprimet e veta dhe jo te babes. Aq me teper nuk mund te kerkohet falje ish te denuarve kur nuk dihet akoma se kush ka qene spiun neper burgje e ka marr njerez ne qafe e kush e ka ngrene pa faj. Pastaj partia qe mbron interesat e ish te perndjkekurve ka qene ne pushtet nga 92 deri ne 97 dhe vazhdon te jet ne pushtet nga 2005 e deri me sot. Pse nuk i hapin dosjet dhe te merret vesh nje here emire po rrine si baxhella e merren me ky eshte i biri i te jatit???

Lexo librin e Lubonjes dhe e shikon qe dhe shumica e atyre qe ishin neper burgje nuk ishin aspak engjej.   

 

Rono, amin. Kan qejf ta shtyjne gjithe jeten si viktima se nuk kan myth per gjo tjeter. E ku ka me rehat sesa te dredhesh zinxhirin, te marresh nje lemoshe sa per te ngrene buke dhe duke bere plane se si nje dite "do u qeejne nonen komunistave". Kto jan per gjynof. Esht bela e madhe te hapesh dosje, te marresh vesh emrat qe te fundosen me gjithsej dhe pastaj te mendosh edhe si do te shpaguajne per ferrin ku te futen. Le qe ne ket menyre rrezikohet edhe lemosha dhe pastaj duhet me punu me bo nej lek. Keto viktima jetojne fiks si ne komunizem, i njejti metalitet fiks fare dhe nuk bejne as perpjekjen me te vogel per te hapur syte.

Kerkojne edhe qe ti thuhet "Me Fal"...nga shoqeria Shqiptare. Une krimin e pare e kam bo ne klas 7, kur kam shku te nji shtepi mbas shkolles Pedagogjike per te vjedh mucmolla. Ky eshte krimi i vetem qe kam bo une ne ate vend. Pervec te zotit te asaj shpie une skam pse ti kerkoj falje askerkujt.

Nuk i hapin dosjet se te gjithe dalin te lyer me mut. Si ata jasht burgjeve si ata brenda burgjeve. Madje po ta shikosh holle e holle, ridenimet qe jan bere neper burgje si pasoje e deshmive te rreme dhe spiunlliqeve mund te dali qe ne menyre proporcionale me shume pissliqe jane bere brenda burgjeve se sa jashte.

 

Ka pas qene njoni ketu qe i humbi fara qe kish mor persiper te mbronte te drejtat e tyre para nesh.... Siç duket deshtoi ne mbrojtjen e vet dhe qe te mos u turperonte iku kah syte komet... mete kena pas bo shume "muhabet" po nuk hante pykka....

"ti ke te drejte o klelysh por ne e dime se kush ka fajin"

Zotrote e dike se kush e ka fajin???!!!

Kryeveper! Cpret pse nuk e ve drejtesine ne vend?

 

I nerum Ron !

Keto "inatet " jane pjese e gam -gameve te njerezve te specializuar qe here pas here i Ndersejne "palet " me teori Hene. Ajo kategori Jo SHTRESE as KLASE , meriton nje Kujdesje jo ne Nivele Lehesish si keta qe bejne ham ham neper Bloqe. Jane pingponge per Xhibizma keto . Veten tjerrsit e Leshit ne Derstilen e Xhibit , merren seriozisht me teorite e Babasqapit me " Xhelate e Viktima"! 

Jane te Qarta si Drita e DIELLIT . Askush nuk eshte i Penguar LIGJERISHT . Jane shune te PERKRAHUR me te DREJTE dhe te mirpritur dhe them se duhet te jemi NXITES e Kemngules  qe te ndermarrin HAPA Denoncues me Fakte e deri ne Kallzime Penale pervec demaskimit te Shoshortit per Berishen ! Dhe per kete te gjitha RRUGET per  Hapa LIGJORE jane te Hapura e te Mbeshtetura FORT ne LIGJE . Por qenerise se Berishes i leverdis me shume "gam gami"  si mjet Presioni Psikologjik se sa Veprimtaria Konkrete kur dihet qe Mosperfillja dhe Perbuzja e aq me teper TALLJA , Lind e te s htyn  me nje fare te Drejte e JO Plotesisht por e detyruar nga LODHJA , ne veprime kunder Figurave te Shtetit si ajo e Rusmalit apo ish Hetuesit !

Prandj ne shpesh e me shpesh kur Babasqapi ka 'situata " qe i kercenojne karriken , lexojme ,  Parrulla Politike e "kercellim dhembesh " nga lloj- llok mlefaxhijsh e pelivanlleqe adoleshente te Left me ...yyyyyyy ne fund pa perjashtuar "lotet e krokodilit " te nje pjese qe kane Mision si Pylli Carshoves . 

Do shprehja deshiren dhe kenaqesine per nje NIVEL si JU te me kuptonte Drejt  pa qene nevoja per ... "inate"  me Xhibizma smiley qe jane si kruse dhembesh pas darkes ne Derstile !

 alidemsi, une nuk mundem te hesht rreth sa  thote ajo   biografia anonime edhe pse Sali Berishen e bej fajtorin kryesor qe hodhi ne hava shtetin dhe shkaterroi  themlet e demokracise liberale, qe  ne endrruam.Nuk marr persiper te flas e te trajtoj ato punet e agjenturave sepse pergjithesisht  ato mbeten hije e pa ndriçuar  kurre.

  Por kur ai anonimi, trajton punen e kontrabandes se naftes, po te  them me sigurine matematike qe ja fut katundit.Me mire se une askush nuk e di  si nisi ajo veprimtari.E kam nisur une vete, jo  si kontrabande, por shitje e lire ne Vlore(Depot  e Tranagatit- 1993). 

Pse e urrejme  Salihun nuk do te thote se edhe  duhet te shpifim...!Se nga gjithe ai  "mur" nuk mbetet  me gur....

Tani ti grava, besoj se nuk ke qene ne kupole kur eshte marre vendimi per tregetine e naftes. ti mund te kesh qene nje perfitues, ndoshta nga me te medhenjte, dhe per kete madhesi tenden edhe e hengre, por ama qe ka nje komplot ndoshta jo siç shkruhet ketu ka, se ndryshe nuk ka se si shpjegohet e kunderta..... Une di per trafikimin e armeve histori te jetuara nga ushtarake shqiptare te cilet jane bere thjeshte mbeshtetesit e trafikanteve qeveritare, kane transportuar valixhe me para ne kembim te nje rruge transporti ajror me armatime dhe municione.... dhe ato para jane futur neper xhepa e jo ne buxhetin e shtetit, dhe nje nga aresyet e hapjes se depove ushtarake, ishte edhe mbulimi i kesaj vjedhje kolosale.... po siç duket koha shume gjera i mbulon dhe keta qeveritaret tane sebashku me sistemin e drejtesise qe kemi, jo se nuk jane te afte por nuk duan qe te merrren me ato pune... Ndaj them se edhe per naften mbase nuk i di te gjitha edhe ti qe ke qene i afert me ato struktura....

Nje "degezim" Durresi ( as dege JO ) nuk eshte gjithshka Grava smiley . Besoj e ke degjuar faktin qe Mulua i ngriti " rreng " Tritan Shehut ne Vlore me porosi te babasqapit , kunder Meksit . Shqiponja tregetonte "vaj kaloriferesh " dhe   nga "pakujdesia " pasi nuk u "puthit mire rubineti " bene qe te rridhte  nafte -  vaj ne det smiley

U bllokua Urgjentisht Anija dhe ...nderhyri Qevorrrrrrria per anliza ne Tirane mga ku rezultoi nga analizat e "Laboratoreve me Moderne qe ekzistojne ne Bote"  se ajo specie nuk ishte NAFTE por Vaj Kaloriferesh smiley . Nuk gjeten as "rrenen "  e duhur se sipas nje specialisti "aq VAJ do ti mjaftonin BALLKANIT e me gjere per nja 20 Vjet per kaloriferet smiley

Grava mo u murzit a te keqen se ,  Copa Copa eshte Skyperia e Skypetaria ! Cfare " linte balua e hante Larua "! kane ndryshuar dhe fjalet e Urta smiley

Shume tension,shume tension,ctensionohuni o milet.

Eshte artific Brad  . Nuk ka arsy .... ( si thoshte Njeri qe hante E dhe e theksonte tek OSeBe smiley

 Nuk paska gjë më të shëmtuar se kur persekutori shtiret më i persekutuar se i persekutuari, apo kur i spiunuari cilësohet më fajtor e më mëkatar se ai që e ka spiunuar!Kjo është koha jonë!

 

Beje me te zeza kete, te lutem.

Ka admina apos ska admina kjo faqe ?

Nga nje ane shuhen komente pse perdoren fjale jo te "morlashme" nga ana tjeter foto sodomitesh vetem se komenti i fotos permban fjalen "sali" !!!!!

Ej ke dokumenti i Presidiumit ishte dhe emri i Xhevahir Spahiut m'duket! smiley

E pashe ketu ke Peshku nje dite po nuk po e gjej ta hudh ketu!

Xhevua si vrases komunist ej! 

Kuptoni tani sa cope-cope jane keta qe i jane vene Ed Rames mrapa per firmen e Kristaqit! 

Jane primitive. Jane shume primitive! 

Nuk ka gjo qe i bon dermon! Vetem koha, per tu qytetnu! Koha! smiley

Kuptoni tani sa cope-cope jane keta qe i jane vene Ed Rames mrapa per firmen e Kristaqit! 

Jane primitive. Jane shume primitive!

une e kam shkrujt dhe i here, me sa me kujtohet, ne nje pergjiigje qe  kam dhan per "Mati i ri".gjaja ma e poshter asht,se nuk ka asni grime dhmje per viktimen,bile kta ferkojn durt qe shyqyr qe u dul n'shteg,me vu n'pune topin e baltes qe u ka ngel, perkundrejt Edit.ni poshtersi e paimagjinushme,ku gjithe diten hedhin dhe akuza per perdorimin e vdekjes.sali berisha qe nga dy prilli e knej,gjithe karieiren politike e ka ushqy me kufoma.

Ne nuk themi qe keto 20vjet kane kalu pa viktima (casualties), kshuqe nuk kemi se si te jemi indiferent. Tashi jam duke pa Opinionin e klanit e po flasin per incidentim e legates sovjetike. 157-8 te arrestum brenda nje nate, 22 te pushkatuem pa gjyq (te varrosun ne nji grope 3mX4m dhe 50-60cm te thelle), 1 asht hjedhe nga dritarja per ti shpetu torturave, dmth 23te vdekum. Dhe asnje nga kto nuk ka pase t'baj me incidentin e bombes (kshu thone procesverbalet me firma te kadriut dhe mehmetit). Kjo asht nje nder masakrat e shumta ne emer te socializmit, dhe nuk kuptoj se si akoma ka shqiptar qe ndjejne simpati per ate ideollogji. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).