Policia maqedonase ka arrestuar tetë persona, të cilët dyshohet se janë në grupin e huliganëve që dhunuan, rrahën brutalisht 15 nxënës shqiptarë. Agjencia e lajmeve INA, bën të ditur se personat po merren në pyetje nga policia.

Përditësim: Sakaq, vijojnë hetimet për zbardhjen e plotë të sulmit brutal ndaj nxënësve shqiptarë të fshatrave të Karshiakës që ndodhi mbrëmë në autobusin e linjës Shkup - Çiflik. Familjarët e nxënësve të rrahur kanë theksuar se kanë marrë informatat lidhur me arrestimin e dhunuesve, konfirmuar kjo edhe nga ana e MPB,  e cila ka thirrur disa nga nxënësit për të identifikuar huliganët maqedonas.  

Në incidentin e ndodhur mbrëmë në lagjen Kisella Vodë të Shkupit, mbi 20 persona të maskuar kanë ndërhyrë në një nga autobusët urban, duke ushtruar dhunë ndaj 15 nxënësve shqiptarë, pesë prej të cilëve janë në gjendje të rëndë shëndetësore. (INA)

________

Ngjarja ndodhi në autobusin që transportonte nxënësit e fshatit Çiflik, ku në automjet hynë 20 persona të maskuar të cilët kanë qenë autorët rrahjes së fëmijëve.      

Nga raportimet e para bëhet e ditur se 3 prej 15 nxënëseve ndodhen në gjendje të rëndë në spital.

Ngjarja ka ndodhur në orët e pasdites së të mërkurës.
 
Ndërsa nga Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë, ende nuk ka pasur asnjë reagim zyrtar.

Kjo ngjarje vjen fill pas një tjetër episodi me karakter etnik në vendin fqinj, ku vetëm pak ditë më parë mbetën të vrarë dy shqiptarë të cilët u qëlluan nga policia maqedonase në qytetin e Gostivarit. Ngjarje kjo që shkaktoi reagimin e popullatës shqiptare.       

Reagon “Zgjohu”: Të dënohen autorët

Menjëherë pas ngjarjes së rëndë në Maqedoni, ku u rrahën barbarisht 15 fëmijë shqiptarë nga persona të maskuar, ka reaguar lëvizja qytetare “Zgjohu”.

“Jemi të trishtuar nga incidenti ku 15 nxënës shqiptarë u rrahën brutalisht. Solidarizohemi me familjet e fëmijëve dhe kërkojmë zbardhjen e ngjarjes sa më shpejt. Të dënohen kriminelët që sulmojnë nxënës të pafajshëm dhe të pambrojtur”, thuhet në reagimin e lëvizjes, ndërsa theksohet se “Ngjarja ndodh pikërisht në ditën kur shqiptarët festuan 125 vjetorin e shkollës së parë shqipe”.

95 Komente

O djem rrembeni pushket again, maybe?

Cdo burre shqiptar e ka per detyre te vrase nje serb, nje grek, dhe nje italian. Vetem keshtu mund ti behet hallall buka qe ka ngrene...

Po nese frasim 2 grek dhe 1 serb dhe asnji italijan a na e ben hallal buken zotrote???

Kanadaja eshte shume shtet zemergjere.

ndjesia e pare qe me erdhi ishte qe te ngrihesha e ti digjja brenda te gjithe maqedonasit qe do me dilnin para. 

por pastaj mendova se keshtu do tu beja keq njerezve qe mund te jene te pafajshem. per kete arsye, nuk di se cka duhet te bejme. nje ndjenje e tmerrshme boshlleku me kaploi. tmerr. a mund te jene njerez keta qe e bejne dicka te tille?

Me duket se Ballkani prap....

O Rono, turrni i trete mer daj...po shko e fli gjume se do te shosh ne pune.....

Neser me demek duhet te nisem per konference por me sa duken bathet neser do gdhihem me dhimbje fyti.

pi çaj te nxehte dhe mbeshtillu me shall se ndryshe do ta hash....

Me siguri jane moshatare, adoleshente te fryre nga interneti e nga inatet e grupimeve shqiptare-maqedonas. Adoleshentet dine te behen shume te ligj.

Edhe une mendova ashtu nga titulli. Por kur e shef se kane qene 20 burra/djem me maska atehere e kupton se kane qene te organizuar per kete gje, dhe adolishentet do te rriheshin te shkolla ose jashte shkolles, dhe JO te zene prite ne rruge!
Nqs Shqiptaret e Maqedonise dhe shteti Shqiptar nuk do te reagojne ashper - maqedonasit do te bejne prape gjera te tilla kunder Shqiptareve, por rradhen tjeter me te keqija.
Kam qejf te di opinionin e ndonje Shqiptari te Maqedonise nqs ka ketu te peshku.

Filani, e kisha ndermend ashtu ashtu te komentoj... Une jam nga Maqedonia dhe kjo eshte nje nga arsyet qe ne shqiptaret e Maqedonise e urrejme kur ne Shqiperi na thone Maqedonas. Edhe pse me nje logjike te shendoshe ashtu do duhej te ishte, nenshtetasit e Maqedonise duhet te quhen maqedonas. Po haj e mba nje emer me kete popull qe mbase eshte racizem te thuhet ajo çka kam nder mend, po nuk mban me. Para nje jave i vrau nje polic 2 persona ne Gostivar dhe thane mos e beni problemin nderetnik sepse ka qene problem vetem ndermejt tyre. Para 1 muaji ose 2 ne ndeshjen e hendbollit kur luante perfaqesuesja e Maqedonise kenduan ne kor kenge raciste duke e ditur se ne salle kishte perfaqesue te qeverise se RM-se dhe askush asgje, asnje reagim nga askush. Para ca muajsh ne parlament nje detputet shqiptar ia drejtoj nje pytje gruevskit (kryeministrit), i tha trego a je edhe kryeminister i shqiptareve ne Maqedoni. A beson, nuk i shkonte goja te thoshte se po jam. Pra, ne nje nivel jane si keta idiote qe rrahin femije ashtu edhe njerezit e pushtetit. Po me e keqja eshte se partite shqiptare dhe sidomos partia ne pushtet BDI eshte bere vegel e qeverise dhe nuk kontribuon aspak ne zgjidhjen e ketyre problemeve. Kjo eshte me e dhimbshmja.

Pastaj, maqedonasit si popull nese do me kerkohej t'i krahasoja me ndonje kafshe do te thoja jane si hienat. Per arsye se te kafshojne pas shpine. Me gjej nje vend tjeter ku sulmohet nje femije qe eshte i etnise tjeter. Nje: i etnise tjeter dhe dy: FËMIJË!!! Me fjale nuk ke si e shpjegon, madje nuk ke as si e paramendon. Keto gjera ndodhin vetem ne Maqedoni. Dhe nxitesit me te medhenj jane politikanet duke filluar nga kryeministri. Prandoj problemet jane shume larg per t'u zgjidhur!

Ah se harrova, keta idiotet e ZGJOHU-t te pakten mos i kishit permendur ketu. Nje levizje e nje kryeidioti i cili me vite te tera e organizoi kete levizje vetem sa per t'u futur ne strukturat e BDI-se. Ai person dhe kjo levizje eshte pjese e kesaj qeverie qe na vrasin dhe na rrahin çdo dite.

faleminderit per pergjigjen o Ben. Keto fakte qe the me siper, duhen te mblidhen dhe ti dergohen BE'se, qeverise se Shqiperise, dhe Partive Shqiptare te Maqedonise.

Dhe nqs partite Shqiptare jane bo per interes vetjak edhe atje, atehere duhen mbledhe kryetaret e komunave, mesueset, ndonje njeri i ndonje organizate nderkomtare ne Shkup. Dhe diaspora duhet te kushtroje me shume vemendje politikes nga vendet ku jetojne, se ka Shqiptare te Maqedonise plot si ne Zvicer ku je ti, po dhe ne Gjermani, Austri, France, Angli - por nuk mirren shume me politika, si ne jeten e perditshme, dhe neper forume interneti.

Dhe ne Shqiperi thone sic thashe une me siper 'Shqiptare te Maqedonise' kur flasin ne pergjithesi, dhe me qytete specifike nqs flitet per ndonje njeri te nje zone ose qyteti.

Por kam vene re se shume njerez thone jam prej - psh, Kosove ose Tetove e maqedonise ...Une jam Kuksian, por nuk thom jam Kuksian prej Shqiperie, se Shqiptar jemi krejt meqe po komunikojme Shqip. Dhe ata duhet ta thjeshtojne dhe te identifikohen si prej psh - Tetove ose Peje duke u nenkuptuar shtetet.

Tronditese si ngjarje. Por me tronditese do te jete nese shteti Maqedonas nuk i ndalon dhunuesit. Te presim disa dite perpara se te replikojme duke tundur armet.

A e merr vesh nivelin e kafsheris merr burr... rrihet femija pse eshte i nje etnie tjeter? vritet njeriu per dicka qe nuk e ka zgjedh? urrehet njeriu per si dhe ku ka lind? Jan kafshe mor burr fqinjet tane dhe pike. Ja hap sot gazetat maqedonse dhe me gjej nje te vetme qe a denuar kete akt? po nuk ka akoma reagim zyrtar mor burr..... ca te thuash me?

Shtet i paqendrueshem! Nga nje ane sllavet, nga nje ane greket dhe ne anen tjeter shqiptaret. Shume aktore ne nje skene te vogel. 

Po ca lesh shteti e maqedonas te pafajshem thoni????? Ja keto jane ato qe ndajne nje popull kafshe nga nje popull njeri. Para disa ditesh ishte nje teme ne opinion ku te gjith perpiqeshish si e si te hidhnin balte mbi shqiptaret, si e si te gjenin ndonje fije paragjykimi qe egziston tek cdo popull dhe cdo njeri ne bote per te damkosur shqiptaret si racista e diskriminues. Keta nuk kenaqen edhe sikur shqiptaret te jene qelibar, edhe sikur te jene shqiptaret misherimi i mesias, sepse pikerisht urrejtjen e kan patolojike, te paarsyeshme. Shyqyr qe deri sot nuk kemi treguar kurre te tilla kafsheri dhe do zoti na ruan mend e kokes kurre te mos kthehemi ne kafshe si fqinjet tane. Hajde se mbas koke e kan felliqodoesit po he! 

Nuk ka popull ne bote te behet objekt hetimi e gjykimi neper studiot televizive anti-kombetare sic behet populi shqiptar. Jan racista shqiparet thoshte nje vllehe qe vazhdimisht nuk e ka fshhur dot urrejtjen per shqiptaret megjithese shqiperia e ka bere zonje, e ka rritur me gjith te mirat dhe i ka bere nje byth vend mu ne parlament, pra jane racista shqiptaret thoshte kjo zonje e ca e tjere, sese nuk martohen me zezak. Lubnja thoshte qe shqiptaret tregojne racizem ekstrem sepse nuk deshirokan te mesojne maqedonishten, por dashka te mesojne ne vend te maqedonishtes anglishten frengjishten etj? Biles edhe tha qe eshte racizem ekstrem tha te konsiderosh anglishten me te mire se maqedonishtja per femijet e tu..... te gjita keto pa u permendur fare qe aty po tregohej nje racizem skandaloz kundrejte nje populli te tere ne nje studio televizive, per te qindten here. 

Do filluar nje strategji kombetare pa politiken e kontrolluar nga beogradi qe ti qihet nena kujdo qe e kruan me shqiptaret on personal bejzis. Boll me me politiken dele, qe popullit  bien BAM me sa te kene fuqi nga te gjitha anet, e kur psheretine i quhet psheretima baraz me dhunen e ushtruar mbi te. Kesaj  thone ta rrahesh dike e ti thuash e meritove rrahjen po qave. Tan ne Maqdoni te behen bashke shqiptaret dhe BAM kujdo qofte qe ben me te tilla gjera kundrejte shqiptareve te pafajshem, duke filluar nga ky rast. Ne dru ta shtrojne ate vend, nqs u drejtohet arme, atehere zjarrin ti vene. BOLLL ME me keta felliqesira qe i rrahim edhe me shpulla bytheve ne 12 te nates te na zgjosh.

normale qe keto ndodhin kur njeri ciceron nga cicerimat dhe tjetri flet si e ema e zeqos maje thanes , me nji fjal nvend te protestojne si qeveri e opozite per keto pislliqe nga dava mbeturinash sllave-bullgare( sot maqedon antik) 

Kush foli andej e kendej kufirit? felliqsira!

Sygjeroj qe ta kthejme 8 marsin ne diten e "rrif nji serb"

Une po filloj me kojshiun... Vetem do ti fus dru...

Atje ku  gjembi  i  urretjes ka hyre ne shpirt bashkejetesa eshte  e veshtire  deri e pamundur.Kete me sjell para mendimit edhe ku  rast tragjik. Ky eshte  problemi i ta ardhmes ne kete shtet,... prej xhami. Une mendoj se do te  duhet te behet shume me teper, prej  vete shqiptareve te Maqedonise, se sa politike.Dy  rruge ka;O  bashke o te ndare.Dhe kete do te duhet  tua  thone qarte partive maqedonase.Jo here me njeren e her me tjetren. Nuk ka per tu  ardhe me ne dore situata, qe i vuri ata ne qender  te vemendjes  te botes vendimmarrese....Ohri..Ku katandisi  Ohri?Po shteti ame  si ben sehir kur per nje grek, qe xhvarros varret dhe denohet nga nje gjykate del misnitri grek dhe e mbron hapet.

Ky  rast kerkon analiza te forta akademike dhe politike, per nje  mentalitet maqedonas antievropian,  ne themel..

Rrifen  femije, pse jane shqiptare!

Bota denon edhe kur goditen qente.....

Sllavet jane kafshe pike

Sa here qe keta kozmomultikultet hidhen e na tregojne perrallen e stereotipizimit, urrejtjes etj dalin sllave qe bejne masakra diku, genocide andej, rrahin kalamajte, qofte si shtete e qofte si grupe, jane kafshe, sepse ashtu e kane kulturen.

Shqiptaret s'jane bere e as do te behen ndonjehere grup per te rrahur kalamajte sllave a greke, se kjo eshte kultura shqiptare, nuk preket kalamau.

Kjo ne Maqedoni eshte shume skandaloze, e mos te pandehe kush se ai sllavi mesatar atje, nuk na u dashka futur ne nje thes, sepse ai e mbeshtet kete barbari, nuk ka per te dale kurre e te indinjohet, sikunder do indinjohej shqiptari mesatar po ta kish bere kete gje nje grup shqiptaresh.

Sllavi mesatar e mbeshtet, shqiptari mesatar jo, sepse eshte çeshtje kulture etnike.

Sllavet jane kafshe pike

per sa kohe qe ne shqiperi do te mbizoteroje mendesia zezakore lubonjiste ,nuk ka per te ngelur evgjit pa tallur menderen  me ne.

Ajo eshte shqiptarofobi e hapur, kane frike fobike, paranoje te jene shqiptare, prandaj u vret veshin çdo shfaqje krenarie e shqiptareve, duan te jene angleze, gjermane, amerikane a ku di une, po u ka zene rrota bishtin qe jane shqiptare e kompleksohen pafundimisht.

Edhe per kete ne Maqedoni, do thone , dale te presim hetimet ose do thone ishte nje grup nacionalist dhe a e shikoni ju shqiptare sa keq eshte te jesh nacionalist, duhet te jemi keshtu e ashtu, e terci e verci, ndersa shqiptaret ne Maqedoni po e hane dita-dites.

Ore s'na kane faj as sllavet neve, ne kete bote kush heq breket hajdarin merr, ata jane brenda bote, jemi ne qe jemi jashte botes.

 po u ka zene rrota bishtin qe jane shqiptare 

Nuk jane shqiptare! Kush psh? 

Ka plot te tille, edhe ketu te peshku, te çahet rrjeta nga gjahu i madh.

Ik ti ore akeisti me shoket e tu fashiste.do tu vije dita dhe juve.sherret e adoleshenteve i ktheni ne delire nazifashiste. nuk i do njeri arabet e kosoves dhe maqedonise pervec atij shokut tend kresho verres.

Ca ti bej qe ke festen e gruas

Arabe te Maqedonise ose te Kosoves ...ku i paska hupe gjeografia asaj mor? Apo ben si serbt dhe kapet pas fese qe te shaje Shqiptaret?

E kam vene re shume vite perpara qe pro-serb/slave dhe pro-greket e Shqiperise hiqen si JASHT-ZAKONISHT SHUME PACIFISTA!

Por cuditem se sa shume i tolerojme ne keto tradhtare te bute! Ne Angli as nuk u jepet podium fjale, dhe as fjale ne media, dhe persekutohen indirekt dhe direkt nga policia dhe gjyqet.

Sherre adoleshentesh? Jane rrahur femij, por sjan femijte e tu prandaj flet keshtu. Dhe jan rrahur keq, tre prej tyre ne gjendje te rende. Nuk eshte hera e pare, kjo po kthehet ne kulture ne felliqodoni. Para disa ditesh u vrane dy shqiptare, ju hoq e drejta e festimit te 100 vjetorit etj etj.  Kosova dhe sidomos Maqedonia ka probleme te medha, sidomos me fene, dhe ne i kemi kritikuar per kete gje vazhdimisht, por kjo nuk do te thote te themi amen kur rrihen femijet  (ne diten e 7 marsit si per koincidence he??????) vetem pse jane shqiptare.

Dhe e fundit qe ta mbyll, akoma nuk ka nje reagim zyrtar te denoje kete dhune me baze te qarte etnike. Pra dhuna me karakter etnik nuk eshte kurre sherr adoleshentesh qe duhet lene te kaloje. Dhe po u ktheve te kembengulesh ne ato qe ke thene, ta dish se do me besh te ndyj gojen.

pffff...antifa?

Ti lal as qe si ke ardhur ere antifashizmit!

Une marre parasysh qe disa komente per kete artikull jane thellesisht ofenduese, raciste ose dhe nacionaliste per te tjeret (te tjeret ketu- ata qe nuk konsiderohen si shpipetare nga disa komentues dhe per te saktesuar i referohem karakterizimeve raciste jevg, vlleh, zezake etj. qe perdoren ne menyre negative e percmuese, ose akoma dhe nxitjeve per dhume qorase drejt cdo ane tjeter) dhe as qe kam ndonje deshire per te justifikuar asnje nga te mesipermet, por aq me teper ty.

Ti qe vetedeklarohesh antifashist, duhet te kuptosh se vecse e ndot  kete emer dhe e vetmja arsye qe po marr mundin sot te te pergjigjem eshte sepse jam nje  antifashiste.

1) Hundeperpjetesia jote pseudoantifashiste nuk te le qe te shikosh ne rradhe te pare racizmin tend, ate racizem qe i kundervihet shqipetareve te kosoves dhe te maqedonise. Dhe kjo eshte nje gje e pafaleshme aq me teper kur vjen nga nje person qe vetprononcohet “antifashist”.

2) "nuk i do njeri arabet e kosoves dhe maqedonise" Po mire mo, po me arabet si e pate??? Ky karakterizim nuk deklaron gje tjeter vecse islamofobine/arabofobine e thelle qe te pershkone qelizat. Tamam nje pikepamje arrogante e nje personi qe vetidentifikohet ne civilizimin perendimor dhe eshte mbartes i nje kunderveshtrim hierarkal, ne te cilin te je maja e majes dhe te tjeret (qe nuk i perkasin te njejtit civilizim) te denje vecse per ofendime “ndricuese”, pa tentuar per asnje moment te argumentosh qendrimet e tua.

3) "sherret e adoleshenteve" Por ti nuk ngelesh vetem ne dy pikat e mesiperme por vazhdon dhe me tej dhe llogjika jote e sprapme na thote pa pike ndruajtie se ky akt racist, sic eshte sulmi i organizuar kunder grupit te nxenesve shqipetare te maqedonise, me motivacion te vetem faktin se ata jane te tille, nuk eshte ne te vertete nje agresion raciste po nje zenke adoleshentesh. Sherri presupozon dy pale aktive dhe jo nje aktive dhe nje pasive/pesuese, por ti faktin se nder viktimat e ketij incidenti kishte vetem shqiptare te maqedonise e anashkalon keshtu se ta krisi truri dmth. (maskat e agresoreve sado naiv qe te doje dikush te jete nuk ishin per karnevalet sepse ato kaluan, maskat ketu qendrojne per te na indikuar nivelin e organizimit dhe paramendimit te agresoreve).

4) "delire nazifashiste" Dhe se fundi por jo me pak e rendesishme per mua eshte kjo fjale qe ti perdor. Fjala nazizem i referohet shfarrosjes sistematike te hebrenjeve nga gjermania naziste me qellim "zgjidhjen perfundimtare" te tyre dhe perpjekia jote per ta relativuar kete term ketu, nje antifashisteje/antifashisti te mirefillte i sjell vecse neveri.

Per te gjitha pikat e mesiperme ti nuk mund te quhesh kurren e kurres antifashist por thjesht fashist!

shkruajte 3 rrjeshta vertet, ne te cilat arrite te koncentrosh aq racizem sa u mahnita per zgjedhjen e emrit qe perdore, me pak fjale je aq i dekodifikueshem mor faqezi sa ste lija dote keshtu pa tu pergjigjur. Palo fashist!

He Kreshnik hudhu, t'a shikojme sa bole ke! 

 

nese gjithe shqiptaret e maqedonise cohen dhe shkruajne te muri i policise "ju q*fsha robt te gjitheve", nuk u vej dot faj

skandal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kot sa per kuriozitet, Naltmadhnia e Tij ka thon gje?

natlmadhnia eshte te bo palle ariu smiley

Historia tregon se kush rri urte hupe, dhe kush eshte i keq e ben rremuja fiton ...mos me analizu shume vite perpara - shif serbine pas 1990-1999ten, dhe shif Kosoven dhe Shqiperine, e njejta situate si para 100 e sa vjetesh!

Maqedonia po e tepron. kemi ushqyer nje politike miqesore me shtetin e maqedonise. e kemi njohur edhe me emrin qe ka dashur vete, dhe jemi treguar edhe te duruar me politikat ndaj kombit shqiptar ne maqedoni. jemi treguar te duruar edhe me incidentin e "enciklopedise" dhe ofendime te tjera me karakter racor, te renda ndaj shqiptareve... por keto qe vazhdojne te ndodhin ne maqedoni kunder shqiptareve, po behen te papranueshme dhe shume flagrante.

kjo situate po na detyron te shohim qendrimin tone ndaj shtetit te maqedonise, dhe vendimet tona ne te ardhmen, do te jene shume te drejtperdrejta dhe nuk do te pasqyrojne me durimin tone, qe sot u sos.

asnje gje nuk do t'i kish kushtuar presidentit apo kryeministrit shqiptar qe te qendiste nje deklarate te tille. absolutisht asnje gje.

Popull i eger, gjersa mirret me femijet. 

qe nje harte

Jashte imagjinates dhe perallave kur ka qene kjo harte realitet.

Fiks nuk e di. Por me duket se eshte rreth 1900tes

shpallja e pavaresise ka patur kete harte. ajo eshte shqiperia qe u shpall e pavarur ne 28(sa pa e ndryshuar salinjte dhe kete) nentor 1912. bashkimi i kater vilajeteve. smiley

Kjo duket si harta e dale nga Traktati i Fshehte i Londres,ku harta Shqiperise cungohej se tepermi dhe ngelesh ne kufijte e Shqiperise se Mesme. Njera tregon kufijte e propozuar dhe vulosur nga Konferenca e Ambasadoreve ne Londer1913 dhe tjetra propozimin i Austro-Hungarise per kufijte e Shqiperise.

PS: harta perseri nuk eshte e sakte. veriperendimi eshte paraqitur i cunguar.

Te shkretet femijesmileyMe vjen shume keq per shqiptaret e Maqedonise.Jane lene si zogjte e korbit.

Me keto qe bejne maqedonasit vetes ja fusin.Ne vend te rrijne e te mos bzajne se mezi po e mbajne ne kembe ate pseudo-shtet.Greku po ja bene jeten malore,bullgari ja ka vu syrin me kohe e vet jane hyp e zbrit,po tani kruhen dhe me shqiptaret vendas.Hajde mendje hajde.Po nejse se me mire,te shkermoqen aty, e bejme Shqiperine Etnike.

Keto provokime nuk behen pa qellim. Politika maqedonase synon qarte drejt  shperberjes se Maqedonise. Nqs deri dje flitej nen ze qe ceshtje e emrit me Greqine ishte "loje", tani kjo thuhet hapur. Nuk jam shume i perditesuar me politiken ne Maqedoni por mesa di une partia ne pushtet eshte probullgare. Mos gaboj ish kreu i kesaj partia ka qene (ose akoma eshte) deputet i parlamentit bullgar.

Nuk eshte cudi qe si shperblim per Kosoven (ose si kundervenie e Kosoves) Rusia psh te kerkoje qe Maqedonia si shtet "jofunksional" t`i bashkangjitet Bullgarise. Shqiptaret ne Maqedoni jane 1 e 3-ta e popullsise dhe po heqin keq, ne nje shtet bullgaromadh nuk do u ndihej as zeri. 

Prandaj shqiptaret vertet nuk duhet te rrine urte e te ulin koken, por nuk duhet kurrsesi te kerkojne shperberjen e Maqedonise. E kuptoj qe ne keto raste provokimesh do ndikonte shume edhe qendrimet zyrtare te Tiranes, por ne Tirane sundojne Berishovicet dhe Fazllicet. Nuk mund te presesh reagime kunder Maqedonise nga nje qeveri serbo-boshnjakesh.

Pune e madhe forte.Po u shperbe Maqedonia do ngrihet Cikllopi e do na haj te gjitheve,me syrin tjetersmiley

Nuk e pranon as Greqia e as Serbia nje zgjidhje te tille, natyrisht as Shqiperia, por as Turqia qe ka nje minoritet te vetin atje.

Sidoqofte, te gjitha manovrat sllave, po shkojne ne kah te kundert, dmth drejt krijimit te nje kombi maqedonas e jo drejt bashkimit me Bullgarine.

Ajo qe eshte problematike ne kete proçes kombkrijimi eshte se kur kombi krijohet artificialisht nga shteti, i duhet nje lufte, nuk mjafton as flamuri, as manipulimi i historise me ane te akademise, as ferkimet nderetnike.

Ata jane penduar qe ne 2001 nenshkruan marreveshjen e Ohrit, tani po bejne ç'eshte e mundur qe te mos ta respektojne per te plasur nje lufte dhe sikur te mos ishte Shqiperia, po shqiptaret e maqedonise te ishin te izoluar si boshnjaket, sllavomaqedonet do e kishin nisur me kohe, per te pastruar etnikisht gjithe rajonet ku shqiptaret jane nen 50%, me kryesoret aksi Shkup-Kumanove dhe poshte Diber- Oher- Manastir.

Nga ana tjeter prania e shqiptareve si komb shtetformues, u krijon probleme ne kombformimin e tyre, sepse u duhet nje shtet-komb sipas parimit kombetar te shtetformimit, dmth nuk mund te krijojne nje komb maqedonas, kur u duhet te quajne maqedonas edhe shqiptaret.

Perfundimisht ky eshte nje shtet artificial i perbere nga dy etni, bullgare e shqiptare, te cilat kane shtetet e tyre kombetare, produkt i nje lufte ku serbet pushtuan territore shqiptare e bullgare e sesi dreqin nderkombetaret mendojne se mund te mbijetoje ky shtet, nje Zot e merr vesh.

Aty do kete lufte, pa asnje dyshim sllavet kerkojne lufte, sa do arrijne nderkombetaret ta mbajne paqen, kjo eshte nje pikepyetje e madhe.

Serbise ne fillim nuk i interesonte ndarja e Maqedonise sepse kjo do sillte legjitimitetin e shkeputjes se Kosoves, por tani qe Kosova eshte shkeputur i intereson ndarja e Maqedonise sepse do behet "precedent" per ndarjen e Bosnjes mes Serbise dhe Kroacise dhe (me shprese te Zotit) edhe per ndarjen e Kosoves mes Shqiperise dhe Serbise.

Por ne rast lufte sllavet kane perkrahjen e sigurte te Rusise dhe Kines dhe gjysmes se Evropes. Po ne mor bukurosh kush do na perkrahe? Apo ne ia ashtusim mamin me te bukrit sa te kemi Ameriken? Po kur Amerika te beje ndonje shkembim favoresh me Rusine (asgje personale, biznes i paster) psh Rusia i jep OK e futjes se Ukraines ne NATO ne shkembim te bashkimit te Maqedonise me Bullgarine dhe (largqofte) ndarjen e Kosoves cfare do fitonim ne nga lufta? Apo si gjithmone "qe baba duret"?

Shqiptaret bene luften e 2001 dhe nuk eshte se ka ndryshuar shume gjendja apo jo? Shqiptaret fituan luften por ne fund fituan qe ca rroga ministrash nuk futen ne xhepat e 2-3 maqedonasve po ne xhepat e 2-3 shqiptareve...qe miratojne vendimet e maqedonasve. 

Apo ti mendon qe nje lufte ne Evrope ne 2012 apo 2013 do na zgjidhe pune?

 

s'duan as felliqodonsit as bullgaret te bashkohen. madje shihen me sy te keq. bullgaret te "qyteteruar" dhe felliqodonsit ende ne mesjete. nderkohe felliqodonsit ultranacionalise nuk e pranojne kurre qe jane bullgare; madje pretendojne te jene pasardhes te maqedonsve te lashte, aleksandrit te madh, dhe akoma me shume, shpikes dhe shperndares te gjuheve sllave ne te gjithe boten - deri ne Kamcatke, si dhe shpikes te alfabetit cirilik, prej nga rrjedh edhe alfabeti greko-antik. (keshtu thote teza e tyre)

shqiptaret luften e 2001shit ne felliqodoni e dhjene fare. nxirrnin ne intervista per shtyp (imazhi publik i UCKse ne fyrom) mjekrrosha me pantallona trecerekshe qe vetequheshin muxhahedine dhe benin thirrje islamike. nuk eshte se kjo ishte natyra e luftes, por shqiptaret aty bene nje gabim shume te rende. nuk duheshin lejuar keto gjera dhe shfaqje te peshtira; krejtesisht ne kontrast me UCKne ne Kosove.

te kuptohemi, gabimin kryesor, me fatalin, e kane qeverite antishqiptare te tiranes; mbeshtetja e munguar e se ciles ka detyruar shume shqiptare te felliqodonise te gjejne "strehe" ne radikalizmin islamik per te perballuar trysnine sllave.

Kot me t`pyet ku e permenda une qe katunaret felliqodonas duan te bashkohen (megjithese nje pjese do) apo qe katunaret bullgare duan te bashkohen me Maqedonine?

Politika nuk eshte per te kenaqur tekat e turmave, dhe as te merret me pune dashnie "me do-s`me do" por per interesa. Dhe sikur Bullgarise do t`i servirej Maqedonia do e merrte me qejf, dhe katunaret e Maqedonise nuk do i pyeste njeri hic (sic nuk u pyeten shqiptaret kur iu dhuruan Jugosllavise). Pra fakti se cfare mendojne per njeri-tjetrin turmat bullgare, felliqodonase apo ujgure nuk eshte se ka ndonje peshe. 

Pas LIB Gjermania dhe Austria donin me shume se kurre te bashkoheshin...por nuk eshte se ia ndjeu njeriu per dashnine gjermano-austriake apo jo?

psh Rusia i jep OK e futjes se Ukraines ne NATO ne shkembim te bashkimit te Maqedonise me Bullgarine

per kete e kisha fjalen. po te jem gabim, me ndjej.

Po c`hyn ne kete mes se cfare mendojne maqedonasit? Po e vendosen ata bobat qe do bashkohen nuk eshte se po i rref njeriu i kane qejf maqedonasit bullgaret apo jo. Nje votim parlamenti edhe hajde me trashegime. (Mbase duhet edhe ndonje referendum por rregullohet edhe ajo pune, votimet sot jane thjatro e papare). 

Dhe mjaft u more me vogelsirat. Shih pamjen e pergjithshme. Nje ndarje e Maqedonise do conte ne nje fuqizim te sllaveve ne Ballkan sepse jo vetem qe do forcohej Bullgaria (qe meqe do behej shtet kufitar me ne do behej edhe armik i drejperdrejte sic jane gjithe shtete fqinje ne Ballkan) por po sillte ndarjen e Bosnjes dhe me shume mundesi edhe ndarjen e Kosoves, qe do e bente Serbine me te madhe nga Serbia e Milloshevicit.

Kurse shqiptaret po te tregohen me te zgjuar kane ne dore Maqedonine, Malin e Zi dhe nje "mine me sahat" brenda Serbise (kam parasysh Presheven). Por po te vene me mendjen e "Shqiperise se Madhe" do e pesojme 100 here me keq se Serbi-1999.

Keshtu si thua ti, nuk merret me vesh hicgje. Ata s'duan te bashkohen, ti thua po do rusi dhe bashkohen me zor. Nuk ja kam as idene me minimale se nga ju vijne keto. Ore te te ndajne me zor e te te japin peshqesh fqinjeve si placke lufte, kete edhe e kam degjuar, po keto qe thua ti... me kete llogjike o kavir nuk I ndalon asnje gje t'ja bashkojne shqiperine rusise, apo serbise, apo zimbabwes ... tak, nje votim ne parlamentet perkatese dhe iku ajo pune.

Shiko, ti do ushqim te pertypur, se nuk ke dhembe vet apo si eshte puna?

Po sikur te kercase prape si ne 2001 dhe shqiptaret t`i bejne sallate felliqomaqedonsit dhe tij "nacionalistit" felliqomaqedons t`i thone "He do ta shalojne shqiptaret apo do te bashkohesh me Memen Bullgari, ke do zgjedhesh?". Si thua cilen do zgjidhte ai "nacionalisti" felliqomaqedons?

Ti or mik, i merr shume seriozisht opinionet fluide te nje turme pa identitet sic jane felliqomaqedonsit. Turma eshte nje Hunde e Madhe (pa piken e nuhatjes) qe dy gishtat, Propaganda dhe Demagogjia e terheqin nga te kene qejf. Prandaj akoma te duket cudi sesi psh mund te kete maqedonso-bullgare (qe ne fakt i bashkon gjuha) dhe na permend me Ironi bashkime shqiptaro-ruse kur ne ca kohera jo fort te largeta Shqiperia ishte ne prag bashkimi me Jugosllavine, dhe madje edhe me Rusine.

Nje batute e nje filmi shqiptaro-rus thote "Shqiperia nuk eshte vetem, NE tani jemi 201 milione". OK?

P.S. Dhe kurseje pak sarkazmen nqs do pergjigje heren tjeter.

1. s'ka sarkazme aty. t'i kam thene ballore.

2. je ti ai qe the qe s'do maqedonia dhe s'do bullgaria, po do rusia dhe i bashkon.

keto jane QIQRA NE HELL. derisa t'i shpjegosh mendimet e tua e t'i lesh tym, ashtu, cfare kujton ti se do marre vesh tjetri?

po sikur te kercase... po pse ore, me keshtu sikuresh do merremi? une nuk po them qe eshte e pamundur te ndodhe, po ku e bazon ti ate gje, kete me thuaj. per mua, nje llogjike e bazuar diku, ja vlen te shqyrtohet; po nje llogjike e bazuar mbi sikure qe eviton teresisht dhe ndoshta me qellim, realitetin, cfare efekti mendon apo shpreson ti qe te kete?

Oho na lodhe. Kujt po i rruhet se ca do maqedonsi mer. Maqedonia eshte artific i Titos per te shkeputur shqiptaret e Kosoves nga shqiptaret e Maqedonise dhe per te ulur ndikimin bullgar mer. Dhe une as qe thashe qe Bullgaria nuk e do Maqedonine. Je ti qe nuk ndan dot ca mendon katunari bullgar nga ajo qe do Politika bullgare. Bullgaria DO ta aneksoje Maqedonine. Kete e di edhe bufi, po nuk jane aq idiote sa ta thone hapur. 

Shiko, pash zotin se ti fillon edhe qepesh pas budalliqeve. Kur s`me merr vesh  (s`di te shprehem une, apo s`kupton ti pak rendesi ka) c`dreqin debaton?

 

S'te marr vesh Kavir, me lart po mbroje tezen qe gjithe Maqedonia do i shkonte Bullgarise, tani thua qe Serbise do i interesonte ndarja e Maqedonise.

Serbise mund t'i interesoje ndarja e Maqedonise(ne rast te nje konference ku do fitonte konkretisht edhe ajo ne Bosnje e Kosove, jo thjesht si precedent,se nuk genjehen serbet me preçedente) , por kurrsesi qe gjithe Maqedonia t'i kaloje Bullgarise, dhe une kete te thashe, qe tere Maqedonia nuk i kalon kurre Bullgarise, sepse jane te gjithe kunder.

Amerika s'ben dot biznese duke braktisur fare shqiptaret, se ky biznes qe propozon ti, do te thote qe shqiptaret ti thone amerikanit, ja ku e ke deren mund te vazhdosh.

Por gjithsesi eshte krejt e pamundur qe Rusia te kenaqe bullgaret duke dale kunder Serbise dhe njekohesisht te pretendoje rol me te madh ne Ballkan duke hequr dore nga interesat ne Ukrahine, ku per me teper banojne nja 8 a 10 milion ruse.

Pra ti ke hedhur nje shembull te pamundur per te thene qe ne s'kemi ç'bejme apo çfaredo te kesh dashur te thuash, se nuk merret vesh qarte çdo te thuash realisht.

Une di te them kaq, qe ne nuk na intereson t'i shpallim lufte askujt, por duhet te pergatitemi se do te na e shpallin, jane te gjitha faktet qe te çojne tek perfundimi qe sllavomaqedonasit nuk duan te kene shqiptaret si 'bashkepronare' te shtetit.

Ne kete pike, shqiptareve u ngelen dy mundesi:

1- te heqin breket, te pranojne Maqedonine si shtet-komb i sllaveve, te pranojne moszbatimin e Marreveshjes se Ohrit.

2- te kerkojne te drejtat e tyre dhe te presin qe sllavomaqedonasit te reagojne me lufte.

Mua me duket se ti je i opsionit, te heqim breket, kurse une po them qe ne duhet te kerkojme te drejtat tona pavaresisht nese dikush na shpall apo jo lufte.

Ne, shqiptaret jemi ne gjendjen ku na thone mos kerkoni te drejtat tuaja, te njohura universalisht dhe ne rastin e Maqedonise, te njohura edhe me ane te Marreveshjes se Ohrit.

Jo mo zoteri, te drejtat e mia i kerkoj e qe ç'ke me te, nuk bie fare pre e shantazhit te luftes, aq me teper shantazh prej 1 milion rrembythjesh te Maqedonise.

Une kam edhe te drejten edhe forcen qe mundeson praktikimin e drejtesise, nuk mund te dhjes ne breke, kur kam edhe arren edhe gurin.

Te pakten e ke kuptuar mire qe nuk ke kuptuar gje. Variantet heren tjeter merri thjesht si shembuj jo si etalone.

Sa per heqje brekesh...

Ka qene nje kohe kur ne si Shkemb Graniti do i benim pershesh NATO, Traktat Varshave dhe ushtrine Popullore Kineze me grushtet tona te fuqishme. Nqs atehere keto ishin propagande e kohes (se ashtu benin te gjithe) sot kjo eshte argument FALLIK. Prandaj i del peshtyme Xhelit kur ben si nacionalist. 

Sot na duhen Diplomate jo Trima me Bajloza. Ishte Mesjeta ajo qe donte Trima. Sot Trimi e peson si ai qe i tha "Une me mire te digjem sesa "kulu-kulu". Epo mire - ishte pergjigjja -"Kulu kulu" sa te behet zjarri.

Po normale qe s'kam kuptuar gje se s'ke thene gje, ne fakt s'do te thuash asgje dhe nga kjo kuptoj ate qe duhet kuptuar.

Kur te kesh ndonje gje per te thene, bujrum, mjegullen shite tjeterkund.

Mendte jepi kur te tregosh qe ke.

Epo ju te AKZinjte i prisni drute shkurt. A do m`i japesh tokat apo doni lufte? Keshtu do e merrni edhe Iliriden edhe Camerine edhe Ulqinin edhe Presheven edhe gishtin e Stambollit.

Opo lere si i presim drunjte, ne flasim per te drejtat dhe lirite e njeriut e te kombit, te cilat sikunder i respektojme ne, duhet ti respektojne edhe fqinjet.

1 dite pasi reagoi AK-ja ndaj ngjarjes, reagoi edhe Shqiperia zyrtare e vete DASH-i ( Departamenti Amerikan i Shtetit).

Duhen vendosur standarte, duhen respektuar parimet, s'ka me tallje leshi, Europa le te mos reagoje, fytyren e vet tregon. Shqiperise i duhet pastruar fytyra e thyer heshtja, sepse ka fytyre per te folur. Kjo Shqiperia e heshtur me maske balte qe do ti, ka per te marre fund.

Cfare paburrerie, u zene prite femijeve dhe i rrahin me maska. O zot o zot kulmi i shkerdhatllikut.

Te nje teme tjete Sokol Balla kish problem se shqiptaret zene prite dhe te vrasin prapa kraheve. Nga ana tjeter shih se cfar llahtaresh bejne kta "europianet" e ballkanit. 

Serbet nga ana tjeter ne vitet 80 i helmonin ne ushqim studentet shqiptare.

Kaq frike na kane sa qe luften e bejne me femijet. Ah kta jane te mbaruar komplet.

bone gabim ne 2001 shqiptaret qe se shkaterruan komplet ate shtet muti. sipas shqiptarve te ish-jugosllavise, maqedonsit jane me te poshter se serbet po nuk kane fuqi. e mira e donte ti vije zjarrin atij mut vendi, pasi te kishe shkeputur trojet shqiptare, po s'ke c'ti besh europes qe te ve fusnota

Kur do e kuptoni qe "shkeputja e trojeve shqiptare" vjen me humbje shume te dhimbshme per vete shqiptaret? Do te te duhet te harrosh qytete shume te rendesishme te historise se kombberjes sone... si manastiri, psh... po dhe shkupin do e kishe te pamundur ta merrje.
Shkurt e Shqip qe te mos perseritemi shume, maqedonia e sotme mbahet mbi 70% territor shqiptar, te shqiperise etnike, ku sot, demografia I ka tkurrur shqiptaret te jetojne ne 15% te territorit te maqedonise edhe pse ata jane minimumi 1/3 e popullsise.
humbja eshte e tmerrshme. Te kenaqesh me ide te tilla eshte populizem dhe jo atdhetari / patriotizem. Thjesht mendohuni pak ose hidhuni nga nje sy hartave apo statistikave para se te dilni me propozime te tilla. Thjesht sugjerim / verejtje miqesore. smiley

Zoto, nuk rekuperohen demografikisht rajonet kur popullsia iken ne emigracion. Eshte si puna e shqiptareve ne Mal te Zi, me shume jane ne emigracion sesa ne Mal te Zi.

Sidoqofte nuk behet shkeputje territori pa lufte, e vetmja hipoteze eshte ndertimi i nje shteti federal me dy republika, nje shqiptare e nje bullgare qe me tej pranojne bashkarisht te ndahen, sipas modelit çekosllovak.

Po sa e mundshme eshte nje hipoteze e tille ne Ballkan? Afer zeros, edhe pse eshte rruga e vetme paqesore dhe duhet ndjekur.

Pastaj po plasi lufte, ata do perpiqen te bejne pastrim etnik, keshtu qe do kete shume ndryshime demografike, shiko harten e Bosnjes, para e pas lufte, rajone me boshnjake te spastruara dhe rajone me serbe te spastruara.

Maqedonia eshte teper problematike, jo fuçi baroti, po arke nitroglicerine, nuk ka ai shtet asnje themel ku te mbeshtetet, krejt ne ajer eshte e kur te bjere ne toke do ia beje bum.

 

nuk e marr vesh se nga dalin e lindin keto ide. kush i hedh i pari ne qarkullim dhe pse i degjoj nga shqiptaret???

jane qarqe te organizuara mire te sllaveve te maqedonise qe kerkojne ndarjen nga shqiptaret. prandaj keto qe degjon mos te te duken raste sporadike. maqedoneve u leverdis maksimalisht ndarja nga shqiptaret. megjithese jo te gjithe ata e thone apo jane dakord. rritjen demografike te shqiptareve, eshte normale qe nje shtypes mizor si keta sllave te sotem nuk e sheh me shume sy te mire faktin qe shqiptaret nje dite shume te afert do te jene shumice e votuesve. nje maqedoni demokratike perfundon te jete nje maqedoni shqiptare. thenkju.

Ti sheh endrra ne diell, Zoto, Maqedoni shqiptare, po pse numri i votuesve te mbledhur ne nje bythe vend ne veriperendim dhe pjesa tjeter te shperndare ne kater anet e globit, do e ndryshoje gjendjen territoriale ne Maqedoni ?

Votuesit jane, po jane si puna e atyre ne Shqiperi, ka 3 milion votues po 1 milion jane ne emigracion.

Jo mo byrazer mos e shih kaq perciptas çeshtjen, se nuk te le emigracioni te besh manovra demokratike e demografike.

Aty gjendja eshte kritike, po pergatitet teoria e spastrimit etnik ndaj shqiptareve, ti flet per Maqedoni demokratike e sa mire do jete kur te jemi shumice, se i la mendja sllavet qe te na lejojne te jemi shumice e te marrim frenat e shtetit ne dore.

Ti enderron mer bir.

ke veshtiresi te kuptosh cfare kam thene me siper?

zgjidhja e ndarjes se maqedonise ne vija etnike, eshte egzaktesisht platforma e sllaveve te maqedonise. kaq. per perralla te tjera, as ti, askush tjeter nuk ka kellqe te vije te m'i shese. problemi qendron, se ju as nuk degjoni, as nuk ndaleni nje minute qe te mendoni mbi cfare thote tjetri, as nuk ngrini ndonje pyetje per te marre vesh PSE tjetri thote ashtu... fundja, ka ardhur nje kohe, qe po behet e modes te shese mend gjithkush me "nacionalizma" edhe pse disa, si puna ime psh, i konsiderojne te tilla qendrime si dengla me baze injorancen.

c'lidhje ka emigracioni more aman? per cfare po e permend?

cfare dmth "nuk te le emigracioni te besh manovra..."??? cfare po thua mer aman?

cfare 3 miljon votuesish ne shqiperi? po as gjendjen ne shqiperi nuk njihni mo, dhe shisni dengla me platforma dhe plane per maqedonine???

po pergatitet teoria e spastrimit etnik? cila teori mo? spastrimi etnik ne maqedoni ka te pakten nje shekull qe zbatohet. dhe para nje shekulli, kete qe kane bere kriptobullgaret, e kane bere bullgaret, bashke me kriptobullgaret; kur ishin nje entitet.

keshtu behet debati, akeist. ti thua dicka, une te ngre pyetje; perpiqem te marr vesh se cfare ke ne mendje, cfare po thua, nga lindin qendrimet e tua; per cfare planesh po na flet... jo te injorosh tjetrin me idene qe TI ke te drejte; - tjetri nuk merr vesh, nuk ja ka idene se c'po thote, etj etj etj... 

fundi i muhabetit eshte, qe nje komb qe ende nuk ka zhvilluar, madje ka veshtiresi te renda ne kulturen e komunikimit, e ka te pamundur te beje plane per te ardhmen. ai eshte komb i vdekur ose i taksur per t'u zhdukur. dhe ne flasim pastaj pse vazhdojme te jemi zhelet e ballkanit. 2 veshe dhe nje goje kane dhe fqinjet tane, po vetem ne e perdorim gojen pa karar dhe u veme tapat vesheve... se ne jemi te zgjuarit, ne "marrim vesh"*

gjithe te mirat.

 

*leshte.

Ti je bere logorroik i thekur kur vjen puna tek çeshtja kombetare.

Po ta riperseris, çdo qendrim shqiptar ne Maqedoni qe synon mbijetesen e atij shteti, ne kushtet kur nuk ka asnje perparim pozitiv thelbesor, perkundrazi shperblehet me diskriminim te vazhdueshem, forcon sllavizmin ne Maqedoni dhe afron momentin e spastrimit etnik.

Nuk zgjidhet asnje problem me ane te numrave, hiqe nga mendja, ne krahun e majte te vijes Kumanove-Manastir, zonen shqiptare, eshte perqendruar rreth 3/4 e popullsise se Maqedonise, gjenden gjithe pakicat, shqiptaret dhe me shume se gjysma e sllaveve.

Gjendja eshte teper e koklavitur, duhen bere zgjedhje para se sllavet te fillojne luften duke na paraqitur si terroriste islamike, duhet krijuar nje berthame e forte shqiptare, sidomos nese ndiqet modeli çekosllovak.

E vetmja mundesi reale per te perfshire gjithe zonen eshte fitorja e luftes qe po gatuajne sllavet, e cila mund te plase pas 5, 10 apo 20 vjetesh, por e sigurte qe do plase, sepse nuk kane per te lejuar kurre qe shtetin e Maqedonise ta komandojne me ane te numrave shqiptaret te bashkuar me pakicat.

Ne vend qe te gjykosh duke llogaritur te mundshmen e te propozosh masa mbrojtese, ti thua nje dite do behemi shumice e do marrim shtetin e Maqedonise me ane te votave.

Kjo eshte utopi, ti don t'i marresh shtetin qe ata e konceptojne si shtet-komb i sllaveve. Nuk merret me numra asnje shtet i konceptuar si shtet-komb, aty kercet lufta, ky eshte realiteti, pastaj ti mund te hecesh sa te duash me idene e Maqedonise demokratike qe nje dite do komandojne shqiptaret me ane te numrave.

Shiko, derisa te sjellesh nje aresyetim llogjik, qe te kete kuptim, qe te jete I bazuar diku - ne ndonje fakt real, e jo ne supozime krejtesisht boshe, une do vazhdoj te bazohem mbi faktet qe kam shtruar me siper. Une nuk ja kam idene ende se cfare nuk arrin te kuptosh ti nga ato qe kam thene me siper dhe nuk e kuptoj se cfare po mundohesh te kundershtosh, dhe bazuar - ku; pse?
duhet te te beje njecike pershtypje ajo qe ka thene patrioti yne nga maqedonia; mbi kerkesen qe I drejtoi deputeti shqiptar gruevskit... qe te thoshte se ishte dhe kryeminister I shqiptareve.
lufta do te jete opsion vetem kur shqipet dhe sllavet te mendojne si ti.
Personalisht, me duket qendrim antishqiptar, dmth kunder interesave qe kemi dhe duhet te kemi mbi rajonin. Personalisht, nuk arrij ta imagjinoj dot idene dhe diten kur shqiptaret do pranojne dhe ndihen rehat me humbjen e shkupit, manastirit, ohrit, velesit, kumanoves, prilepit, etj... me fjale te tjera, eshte pikerisht kjo qe po lexoj prej teje.
strategjine ku duhet ecur ta kam stershpjeguar me siper, prandaj s'po zgjatem me.

Per Zotin s'te marr vesh, ti edhe thua qe po humbasim vazhdimisht territore edhe thua qe do i rifitojme me ane te demografise.

Ku eshte logjika ketu ?

Ku eshte logjika tek Maqedonia demokratike ku shqiptaret jane shumice dhe zoterojne shtetin kur sllavet nuk pranojne te respektojne as marreveshjen e Ohrit, qe eshte marre me arme jo me vota.

Ti na ofron utopine si zgjidhje dhe utopite si zgjidhje na kane vene gjthnje ne gjume.

Une s'di ta them se kujt do i takojne ato qytete ne te ardhmen, di ta them qe do i takojne fitimtarit, sepse keshtu thote historia dhe semantika, fitimtari fiton, humbesi humbet.

 

cfare demografie thua mo? per cfare po flet? i lexon komentet para se t'u pergjigjesh apo lexon fjale neperte dhe nuk duron dot se "i ke pergjigjet gati"???

demografikisht shqiptaret jane te tkurrur. kaq eshte ideja, dhe kjo eshte per te perforcuar se SA gabim je ti ne ato qe thua. te tjerat qe thua, jane krejtesisht PERRALLA. Nuk kane as konspekt, as prospekt, e as strategji kombetare; jane thjesht teza antishqiptare te sllaveve te maqedonise. per kete aresye ngrita pyetjen se si ka mundesi qe te tilla teza na vijne ketu nga shqiptaret.

maqedonia nuk eshte rast unik ne bote; ke sa te duash shembuj te ngjashem neper evrope. unikaliteti ne rastin e maqedonise eshte rritja e madhe dhe e pakrahasueshme demografike e shqiptareve, gje e cila brenda 20 vjetesh ka per te ndryshuar teresisht realitetin ne te gjithe shtetin e maqedonise.

per fatin e mire te sllaveve ne maqedoni, shqiptaret nuk jane popull hakmarres dhe nuk i shtypin te tjeret; ne ndryshim nga sllavet qe u mungon teresisht njerezilleku.

ne rast se ti ke degjuar ndonjehere per integrimin europian te shtetit te maqedonise, nuk do vazhdoje me keto perralla. ne rast se ke degjuar qe maqedonia si entitet mbeshtetet nga e gjithe evropa dhe amerika ne rrugen e integrimit, madje me vemendje shume te vecante ne stabilitetin e brendshem, nuk do vazhdoje me te tilla perralla.

tani, pse nuk del direkt ne thelb te ceshtjes, dhe na rrefe pak, se

1. nga te kane lindur keto ide (qe si te sterthashe me siper, i kam degjuar vetem nga endrrat e qarqeve sllave)?

2. kujt i intereson ajo strategji?

3. cfare fitojne shqiptaret me kete strategji?

4. a je anetar i AKZ me te vertete, dhe nese po, 

5. keto qe parashtron ti, a jane politika zyrtare(ose jo) e gjithe Aleances?

.............

nuk ka utopizma ne ato qe po te them une. utopikja per mua do te ishte debimi total i sllaveve nga ballkani, ose te pakten i atyre sllaveve qe nuk shohin dot punen e tyre pa lakmuar shfarosjen e fqinjeve, dhe venia e gardhit rreth ilirise, trakes, dacise, maqedonise dhe epirit.

utopike eshte te kerkosh dhe te shkosh ne lufte pa breke ne bythe, kunder te gjitheve, te mos ja kesh idene se sa do humbasesh, te mos ja kesh idene se per cfare po shkon dhe cfare synon te perfitosh, dhe ta thuash kete me nje vetekenaqesi dhe vetepermbushje/plotesim si puna jote, a thua se po synon arritje te papara.

Zotrules.

Nje gje e sigurte eshte ama. Nga zgjidhja demokratike, stabilitet dhe paqe ne rajon e te tjera shkerdhatizma diplomatike e kemi ngrene VETEM ne shqiptaret. Te gjith fqinjet tane jan rritur ne kurriz tone. Nuk mund te vazhdohet keshtu, duhet vene nje kufi tek thana, dhe te vazhdojme me jeten tone, boll me te vuajtur shqiptaret jashte Shqiperise, boll me te varfer shqiptaret, boll me te poshteruar ne kete kontinent ku jemi dhe me te vjetrit. Mbasi te zgjidhim hallet imediate, atehere fillojme e shikojme si te zgjidhim ceshtjen e Shkupit, Manastirit etj etj. Synimi afatshkurter per Shkup etj sic thua ti do te thote perzgjatje e tranzicionit shqiptar dhe perforcim i fqinjeve, hyrja e tyre ne BE etj etj. Prioritet duhet te jene trojet ku banojne shqiptar sot, dhe ARSIMIMI i tyre. (me perjashtim te Camerise per te cilen koha nuk premton, ja kan ngel maksimumi edhe 5-10 vjet te  behet dicka konkrete ndryshe ti hame mune). Une them politikes me politik, diplomacise me diplomaci, ZJARRIT ME ZJARR. Me demokraci paqe dhe stabilitet HIQE NGA MENDJA QE NE MUND TE PERFITOJME, NUK KEMI PERFITUAR KURRE DHE NUK DO NA LENE KURRE TE PERFITOJME PERSA KOHE DO TE KEMI QENDRIM PEQE LEPE. Ka menyra sa te duash brenda sistemit demokratik per te ndaluar shqiptaret edhe sikur te jene 90% te popullsise te marrin Shkupin, dhe nqs nuk eshte e afte Maqedonia nuk na le vete europa dhe amerika. Nuk e do njeri perforcimin e shqiptareve dhe nje faktor tjeter te fuqishem ne rajonin tone me rendesi strategjike. Vetem imagjino se sa ndryshe do te ishte e gjith dinamika e kontinentit nqs do te ishte lejuar me te gjitha te drejtat nje shtet-komb shqiptar qe ne 1912 ose me pare? Prandaj jam i mendimit qe duhet te perforcojme cfar kemi deri ne ate pike sa nuk na ben dot pordhe njeri, pastaj shohim per te marre cfar na detyrohen fqinjet, por edhe fuqite boterore.

per cfare e ke fjalen? nuk po te marr vesh.

per care po e permend camerine? cfare do i besh ti grekut? pa hajt njehere ta degjojme?

mbasi... atehere fillojme... cfare? si? cfare do i besh nje qyteti historik si Korinti, psh, banuar denbabaden me shqiptare? ja, tani jemi "mbrapa", tani eshte "atehere" ne lidhje me Korintin, apo Selanikun... hajt njehere?

nuk na le amerika apo evropa per shkupin... cfare? ku e bazon?

PS: edhe ti nuk e ke kuptuar cfare kam thene?

 

Camerine e permenda si pjese te kontekstit kur permenda trojet e banuara nga shqiptare qe kane nevoja imediate dhe duhen dhene prioritet para synimeve afatgjata te ceshtjes. Me perjashtim te Camerise, qe po nuk u be dicka konkrete keto vitet e ardheshme ta harrojme. Per Camerine nuk duhemi marre me grekun, por me institucionet nderkombetare. Mbasi ti kemi nderkombetarisht te gjitha ne rregull vetem atehere mund ti dalim grekut ne bisedime, deri atehere greku na thote eshte ceshtje europiane dhe boterore, keshtuqe nuk ju njoh fare, ik pirdhuni.

E mora vesh shume mire cfare the ti. Dhe pergjigjen ta kam dhene nje me nje. Ti po thua qe nje Maqedoni demokratike eshte nje Maqedoni shqiptare. Une te them JO, edhe sikur 90% shqiptare te jete popullsia, prap JO. Edhe sikur felliqodonet te duan vete, prap JO. Sepse nje Maqedoni demokratike drejt BE-s nuk do te thote nje Maqedoni ku respektohen te drejtat e njeriut etj etj dhe qe keshtu shqiptaret te forcohen perbrenda natyrshem. Nje Maqedoni demokratike drejt BE-s do te thote vetem nje shtet tjeter ky shtypen shqiptaret dhe endrra jone kombetare per te ruajtur balancat e pushtetit ne rajon, ashtu si ne shtetin demokratik tashme ne BE qe ne kohen e qepes, Greqia, dhe shteti tjeter qe sapo mori status Serbia, apo dhe Malizi fjala vjen. Plus ca te kam thene me siper qe sja vlen ti perseris kot.

cfare trojesh te banuara mo? hajde njehere? se nuk t'i bej pyetjet kot qe te perserisesh cfare ke thene me siper. na jep ndonje shifer mbi camerine. ta marrim vesh. 

pa u marre me grekun, te institucionet nderkombetare vetem si kaldaist do hysh e si pastrues do dalesh.

e kuptoj ate qe thua per maqedonine, dhe edhe mund te jete e vertete. thjesht mendoj qe mund niset nga psikoza e krijuar (qe mund te jete e vertete) qe shqiptaret nuk dine te qeverisin dhe te mbajne shtet dhe jo aq ne faktin qe sllavet nuk do pranonin kurre te qeveriseshin nga shqiptaret. se neqoftese ti do te besh lufte sot, cfare te pengon te presesh 20 vjet, ta provosh njehere me zgjedhje dhe pastaj t'ja kercasesh lufte kur te te doje qejfi; - se do kesh edhe shume me shume pushke sesa sot.

por kosova me 95% shqiptare coku eshte me shume shqiptare se serbia(e sotme) me 10% shqiptare.

Te thash prioritet mbeten trojet e banuara, me perjashtim Camerine (e pabanuar, ose shume pak e banuar).

Te kthehemi tek tema. Jo MUND te jete e vertete, ESHTE e vertete. Ne Kosove ke mbi 90% te popullsise puro shqiptare dhe perseri nuk ka ne dore ne ato troje asnjegje. Hic, Nul, Zero. Ka me shume ne dore nje perqindje e vogel serbesh se mbi 90% e popullsise shqiptare aty. Ti kujton se kete zgjidhje qe ke ti ne mendje nuk e dine ata qe kan bere boten corap per shekuj te tere? E dine shume mire, dhe i kan dhene zgjidhje perfekte, sikur te kene ulur mullaqet me dekada me rradhe deri sa ti japin dum ceshtjes shqiptare, dhe e kan ne xhep te pakten edhe nja 50 vjet te tjera, ose ja kan arritur ta perfundojne komplet nqs shqiptaret vazhdojne te tregohen aq te leshte sa jan treguar deri me tani. Nqs do te shikosh se c'mund te ndodh ne Maqedoni ne c'do skenar te mundshem, atehere shiko c'ndodhi ne Serbi. Nje faktor shqiptar demografikisht ne rritje brenda Serbise ishte problem per Serbine dhe Europen, keshtuqe dy ishin rruget, o te mbahej shtypur popullsia shqiptare ne kosove pa bere ze ( gje qe vazhdoi per bukuri ne syte e europes deri sa plasi) o te ndahej kosova nga Serbia por perseri pa mbetur nje rajon ku shqiptaret te jene zoter. (serbise vete i leverdisi te bente spastrim etnik, ashtu e mendoi me mire, dhe jo me kot, Milloshevici ka menduar se do lejohej ta kryente ate spastrim duke pas parasysh sjelljen historike te europes karshi shqiptareve). Prandaj nderhyri bota, qe Kosova mos t'ju mbetej shqiptareve (ose serbeve*), perkunder asaj qe thuhet se nderhyri per te shpetuar shqiptaret. Pallavra. E njejta gje do te ndodh sipas c'do skenari ne Maqedoni, sikur te mos plase, shqiptaret ne jete te jeteve do vazhdojne te jene te shtypur aty. Sikur te plase, do nderhy bota dhe do administrohet Maqedonia si tip protektorati e ndare ne zona te ndryshme, ku shqiptaret do jene perseri humbesit me te medhenj.

Prandaj them nuk mund dhe nuk duhet te ecim ne ne rrugen e shtruar nga te tjeret, aq me teper nga BE-Amerika qe shohin vetem dhe vetem interesin e tyre, i cili perputhet me thjeshtesimin e menaxhimit te rajonit pa pasur faktore te rendesishem ne rajon. 

Te bera nje pyetje me lart, imagjinoje se sa ndryshe mund te ishte i gjith kontinenti dhe  e gjith gjeopolitika nqs do kishte nje shtet Shqiptar kombetar me gjith te drejtat? Edhe me aq sa ka ngel perseri po te bashkohen shqiptaret (megjith Camerine) behen faktor aq i fuqishem sa mos te pyesin fare me as per BE apo Amerike.

degjo ketu ti pezhishke me nje gisht pluhur...

shqiptaret do jene perseri humbesit me te medhenj.

epo hajde de, na e sqaro pak, si do dalin shqiptaret fituesit e medhenj?

Edhe me aq sa ka ngel perseri po te bashkohen shqiptaret (megjith Camerine) behen faktor aq i fuqishem sa mos te pyesin fare me as per BE apo Amerike.

megjithe camerine??? do sjellesh ndonje gje per te, apo do vazhdojme ta permendim per inerci?

te mos pyesim fare per... po pse ore, amerika te ka ndaluar te flasesh shqip me shqiptaret ne maqedoni, kosove dhe trojet e tjera dhe te sinkronizosh platformen? apo kemi shkuar dhe kemi pyetur ata, meqe na mungojne ca territore...?

cfare faktori behesh? ti e nihilizon fare faktorin shqiptar ne te gjithe komentin/et, tani e mbyll me "behen faktor aq i fuqishem sa te mos pyesin"???

me duket mua apo ka kontradikte te madhe aty? ne fakt mua me duket se TI DO, e ke te qarte CFARE DO, por nuk je shume i qarte SI ARRIHET AJO QE DO.(qe eshte e njejta gje qe dua dhe une)

gjithashtu, po me krijohet pershtypja qe BE-ja nuk eshte kuptuar sa duhet ne kete mes. eshte e vertete ajo qe thua ti si ide, por deri tani eshte keshtu se shqiptaret nuk jane as faktor, as anetar, dhe as kane guxuar apo denjuar te ngrene zerin; prandaj shifrat dhe situaten e shqiptareve ne Greqi, BE-ja e ka vetem me shifrat dhe deklaratat greke. e njejta gje eshte dhe me te gjitha shtetet e tjera shqiptar-mbajtese ne rajon. emeruesi i perbashket = kurveria dhe antishqiptaria e te gjitha qeverive shqiptare keto 20 vitet e fundit. patetizmi. mungesa e dinjitetit. gjithe keto.

nje maqedoni ne BE, do kete edhe deputete shqiptare, edhe sllave. poashtu nje mal i zi ne BE, poashtu nje serbi ne BE, dhe nje shqiperi ne BE, eshte garanti me i mire.

Nuk e di si arrihet, por di si veprohet, dhe si duhet te veprohet. Duhet qe te dihen te drejtat njerezore dhe kombetare. Mbasi keto te drejta te dihen, duhet te mbrohen. Nuk ka kuptim te sakrifikohen te drejtat themelore te njeriut shqiptar per asnje qellim, sado madhor qofte, kjo do te ishte rruga e gabuar per te arritur ndonje gje. Prandaj thashe, politikes me politike, diplomacise me diplomaci dhe zjarrit me zjarr. Duke mbrojteur te drejtat e individid perparojme edhe ne ceshtjen kombetare. Per mua nevojat me imediate jane arsimimi i shqiptareve jashte shqiperise dhe levizja e ceshtjes came ne institucionet nderkombetare te drejtesise.

mos e vazhdo kontradikten.

kur nuk e di si arrihet, normalisht edhe nuk e di si veprohet.

duhet te thuash DI SI DUA TE VEPROHET.

per te tjerat, shume dakord.(vetem se i copeton ajo "nuk e di si arrihet" )

Daku, me keto mend qe ke ti, as marreveshja e Ohrit s'ka per tu permbushur ndonjehere.

Kemi nja 20 vjet qe degjojme se shqiptaret jane 40% ne Maqedoni, sot po themi 30-35%, e me ate nivel emigracioni qe kane shqiptaret ne Maqedoni, neser do biem ne pozitat sllave e do themi 25% ja 30%.

Ti tani perballe ketij realiteti shet dengla me rritje te pakrahasueshme ne 20 vjeçarin tjeter, pas 20 vjeteve, po te jemi gjalle, do thuash oburra edhe nje 20 vjeçar tjeter, vari leshte se shqiptaret e Maqedonise diskriminohen, rrihen e vriten, lihen pa shkolle, e prodhojne me shume talebane sesa nacionaliste.

Sa ka qene rekuperimi i territorit etnik ne kete 20 vjeçar ? Afer zeros, ndonje katund ne Kerçove e Shkup. Kaq do kesh edhe pas 20 vjetesh, edhe pas 40 vjetesh, edhe pas 60 vjetesh dhe a e di pse ?

Sepse sllavomaqedonet nuk jane budallenj sikunder i llogarit ti, perkundrazi kane marre statusin e vendit kandidat me 2005 e as qe e rruajne te hyjne ne BE.

Mua me duket se ti qenke dhjaks dhe do qe sllavet t'i mundin grate shqiptare andej nga viti 2200.

pergjigjju pyetjeve ti, ate bej. per dhjaksllek dhe trimeri, as nuk do lodhesha te deshmoja gje ketu. llafet e shumta jane fukarallek. pyetjet i ke aty. te tjerat jane perralla kafenesh.

Aq merr vesh a derezi aq thua, s'te ve faj.

s'ke pergjigje?

naten e mire.

Provokimet me antishqiptari mbaji per vete, se mos merr ndonje pergjigje allasoj, thuaj mire qe jam rob i permbajtur.

Zoto, une nuk jam atdhetar, thjesht dua te jetoj ne paqe. Une mendoj te marrim sa kemi mundesi nga trojet tona (megjithse sic thua ti prape me humbje te medha) dhe pastaj ideale do ishte qe gjith kufijte tokesore ti mbyllnim me mur betoni 30 metra te larte dhe te lidheshim me boten vetem nga deti dhe ajri. Kjo do ishte zgjidhja me e mire me keta komshi qe kemi, persa kohe e kemi te pamundur te krijojme nje kordon sanitar te gjere 2000 km rreth trojeve tona.
PS. mein kampf-in nuk e kam lexu smiley

une jam atdhetar dhe zgjidhja jote nuk me pelqen fare.

qysh e ndajme kete muhabet pervecse ta mbysim me ndonje birre te ftohte?

une te muri yt do coja akz-ne te bente grafite nate per nate: rrezoni murin e swed pijanecit. smiley

Kur greket dhe sllavet te behen njerez, muri do bjere, copat e murit tim me grafitet e AK-se do i blesh nga 5 Euro smiley
Ajo e birres ... po qe eshte goxha ide atdhetro-paqesore smiley

vazhdoni me deliret tuaja raciste po do tu vije andej nga se prisni.degjove Akeist?

Pse e ke kape kaq keq me Akeistin? Me sa lexova une ne shkrimet e tij, nuk mu duk racist!

Moj gomarice greke, boll bere si kali i trojes ne kete teme, se na çave trapin, shtaze.

 

Incidente të reja në Shkup dhe Tetovë

MPB ka bërë të ditur për disa incidente të tjera që kanë ndodhur mbrëmë në Shkup, por edhe një incident në Tetovë.

Në incidentin e parë një grup prej katër personave kanë rrahur tre fëmijë mbrëmë rreth orës 19.00 në afërsi të Parkut të Qytetit në Shkup.

Sipas informacioneve të para, sulmuesit kanë përdorur shufra hekuri ndaj të miturve. Dy nga fëmijët kanë marrë plagë të rënda, njëri prej të cilëve është shtruar në spitalin kirurgjik në Shkup.

Një incident tjetër ka ndodhur në lagjen Shutkë kur katër persona kanë sulmuar fizikisht Musa.B, 20 vjeç. Ata pasi që e kanë rrahur fizikisht, kanë shtënë në ajër me armë zjarri, duke u larguar nga vendi i ngjarjes.

Incidenti i tretë është regjistruar pas mesnate, kur policia ka bllokuar rrugën “Cvetan Dimov” në Çair, pasi disa të rinj  shqiptarë janë ndaluar me dyshimin se kanë sulmuar me gurë autobusin e linjës 57.

Mediat maqedonase për incidentin e parë kanë raportuar se të sulmuar janë fëmijë maqedonas që ishin sulmuar nga shqiptarë. Ndërsa në rastin e incidentit të dytë bëhet fjalë për pjesëtarë të komunitetit shqiptar duke përfshirë edhe viktimën e sulmuar.

Policia e Tetovës ka informuar mbrëmë se rreth orës 22.00 janë sulmuar dy vajza të reja 15 vjeçare, me ç`rast siç thuhet njëra prej tyre ka marrë lëndime trupore. Mediat maqedonase raportuan mbrëmë se dy vajzat maqedonas janë sulmuar nga ana e pesë personave, për të cilët mediat lokale kanë theksuar se janë shqiptarë. (INA)(Tema)

Shqiptaret kane ne dore paqen dhe jo vetem te Maqedonise.Kjo eshte njekohesisht favor,por edhe pergjegjesi e jashtezakonshme.Maqedonia si shtet(nuk besoj se ekziston kurrfare "kombi maqedonas"!) ekziston fale toleraces se shqiptareve,te cilet tani trajtohen si qytetare te dores se dyte.Kjo eshte e papranueshme dhe habitem se si BDI nuk e ka bere kete ceshtje mbizoteruese.Simbolika e gjestit te fashisteve maqedonas eshte ogurzeze dhe nuk duhet lene te kaloje  thjesht si gjesti i nje grupi te vecuar etj,etj.Denimi shembullor i fashisteve maqedonas duhet te kthehet ne objektiv politik i vellezerve tane jashte kufirit.POLITIKISHT,udheheqja politike e shqiptareve te Maqedonise duhet t'i tregoje botes se ketu po vihet ne rrezik marreveshja e Ohrit dhe jo per faj te tyre.Sot te gjitha mediat duhet te flisnin per kete.Gje qe do te ndodhtevetem  sikur te "rrezikohej" seriozisht koalicioni qeveritar me VMRO–DPMNE,te cilen politikanet shqiptare e kane nxjerre disa here nga balta.

Nga ana tjeter shqiptaret jane aty ne tokat e tyre dhe nuk kane nevoje per kurrfare "hilesh demografike" qe te marrin ate qe u takon.Qofte edhe nje familje shqiptare te mbetet ne Republiken e Maqedonise (me duket se Shqiperia jone e njohu e para shtetin fqinj apo jo?) ajo duhet respektuar,persa kohe qe respekton nje kushtetute,e cila ne fund te fundit nuk ishte edhe me e mira per interesat e saj kombetare. As nuk duhet te mbivleresojne ndersjellet ruso-sllavo-kineze a ku di une cfare.Sikunder nuk duhet te mbivleresojne mbeshtetjen amerikane, e cila nuk na eshte dhene perjetesisht e sidoqofte.

Njekohesisht,me sa tregojne keto zhvillimet e fundit te pakten ne Europe koha e "pastrimeve etnike" ka perenduar.Ashtu sikunder koha e shkembimeve te popullsive,apo e riatdhesimeve nga kombi meme etj,etj.

Ne fakt,nuk gjej asnje arsye se pse mund t'ja kete nevojen Shqiperia Maqedonise.Ndersa nga ana tjeter mire eshte qe maqedonasve (bullgare te disorientuar etnikisht,sic i perkedhel Sofja) t'u jape te kuptoje Tirana zyrtare (shume po kerkoj apo me duket?) se ne rast se duan perkrahjen shqiptare duhet t'a meritojne ate.

 

 

Hakerat shqiptarë sulmojnë faqen e qeverisë së Maqedonisë: Jeni si serbët!  Jeni si serbët!TIRANË- Hakerat shqiptarë sulmojnë faqen zyrtare të Qeverisë së Maqedonisë www.mbrod.gov.mk. Sulmi i këtij sajti është marrë përsipër nga Albanian Hackers Zonej-u (AHZ), që duket si një reagim ndaj dhunës së ushtruar tek 15 nxënësit shqiptarë prej grupeve maqedonase. 

Në faqen e hakëruar të Qeverisë së Maqedonisë janë vendosur logo me flamurin shqiptar dhe një mbishkrim shqip. 

“Ne gjithmonë do ju urrejm ju sepse edhe ju jeni skllav sikur serbët, grekët dhe rusët. 
Sepse vetëm ju i nëncmoni shqiptarët. Cfarë faji patën shqiptaret në Maqedoni që i lënduan, populli maqedon është po ashtu sikur populli serb. E nëncmoni një popull që ka vlera të mëdha e ata janë shqiptarët dhe me kokë lart do të jenë gjithmonë. Just Smile”, thuhet në shkrimin që del sapo të hapësh faqen e Qeverisë së Maqedonisë. 

Ndërsa në sfond dëgjon një këngë patriotike shqiptare.
(ma.ar/BalkanWeb)

 

Dhe me ironikja eshte ne kete faqen zyrtare nuk ekziston opsjoni i shqipes, vecse bullgaishtja dhe anglishtja..

mund edhe te kishin shkruar nje mesazh te goditur. per kete te fundit nuk ka nevoje te jesh hacker, boll te dish te shkruash ne tastjere. mendoj qe do ishte me mire te ishim habitur me mesazhin sesa me shpejtesine me te cilen uzurpuan faqen; dhe do ish me mire te mundoheshin 10 dite per mesazhin e nje ore per uzurpimin sesa 1 ore per uzurpimin dhe mesazhi te dilte "qka po dojke kibordja - qka po del rrugs tuj u shkrue". pse te thone te tjeret "c'fare injorantesh" apo "halabake qe s'dine te shkruajne gjuhen e tyre"?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).