"Ne jemi parti konservatore shqiptare, vlerësojmë trashëgiminë shqiptare si vlera të rëndësishme për një komb. Unë s’kam ndonjë koment tjetër, vetëm t’i kap në hu ato. Hu është fjalë dialektore, por besoj se kuptohet, ose thënë ndryshe shkop gome."

Deklarata e Ekrem Spahisë, botuar në “Gazetën Shqiptare”, ku sulmon ashpër mbajtjen e një parade gej në kryeqytet ka sjellë reagim nga komuniteti LGBT dhe Avokati i Popullit.  LGBT i ka kërkuar kryeministrit të vendit dhe ministrit të Mbrojtjes shkarkimin e Spahisë pasi sipas tyre deklarata e tij përbën shkelje të rëndë të Kushtetutës. Ndërkohë Komisionerja për Mbrojtjen ndaj Diskriminimit, Irma Baraku ka bërë me dije se ka nisur hetimin ndaj zv.ministrit të Mbrojtjes mbi këtë deklaratë. Komuniti LGBT kishte lajmëruar mbajtjen e një aktiviteti me 17 maj në Tiranë.

LGBT: Shkeli Kushtetutën të shkarkohet

“Deklarata në fjalë përbën një shkelje të rëndë të Kushtetutës së Shqipërisë që e ndalon në mënyrë kategorike nxitjen e urrejtjes përmes shtypit të shkruar. Gjithashtu kërcënimet e hapura për të dhunuar individë të caktuar në Republikën e Shqipërisë përbëjnë edhe vepër penale. Të ndodhur para një fakti të tillë, ne i kërkojmë kryeministrit z. Sali Berisha dhe ministrit të Mbrojtjes z. Arben Imami që të shkarkojnë urgjentisht Ekrem Spahinë nga posti i lartë që ai mban”, thuhet në një deklaratë të LGTB-së.

AP: Po nxitet urrejtje dhe dhunë

Avokati i Popullit e ka cilësuar deklaratën nxitje të dhunës dhe urrejtjes. Igli Totozani, i kërkon zyrtarit të lartë të shtetit të kërkojë ndjesë publike për deklaratën fyese.

“Avokati i Popullit i kërkon këtij zyrtari të lartë të qeverisë shqiptare të deklarohet menjëherë mbi vërtetësinë e këtij citimi dhe të kërkojë në mënyrë urgjente ndjesë publike nëse kjo deklaratë fyese dhe denigruese është qoftë edhe pjesërisht e vërtetë”.

Deklarata e Spahisë

Ne jemi parti konservatore shqiptare, vlerësojmë trashëgiminë shqiptare si vlera të rëndësishme për një komb. Unë s’kam ndonjë koment tjetër, vetëm t’i kap në hu ato. Hu është fjalë dialektore, por besoj se kuptohet, ose thënë ndryshe shkop gome. 

________

Kallzim penal për Ekrem Spahiun 

Xheni Karaj dhe Kristi Pinderi, drejtuesit e dy organizatave në mbrojtje të komunitetit LGBT në Shqipëri, “Aleanca Kundër Diskriminimit” dhe “Pro LGBT” i kërkuan sot Komisioneres Kundër Diskriminimit të marrë masat më të ashpra që parashikon Ligji Kundër Diskriminimit ndaj z. Ekrem Spahiu. Ky i fundit deklaroi në një gazetë të përditshme se “Unë nuk kam ndonjë koment tjetër, vetëm t’i kap në hu ato”.

Aktivistët nënshkruan në zyrën e Komisioneres një ankesë të përbashkët  kundër diskriminimit dhe nxitjes së urrejtjes të bërë nga zv/ministri i Mbrojtjes dhe u njohën nga Komisionerja Irma Baraku me faktin që institucioni i saj e ka hapur sot një investigim zyrtar ex ufficio për çështjen në fjalë.

Përveç kësaj, edhe “Pro LGBT” edhe “Aleanca Kundër Diskriminimit” po punojnë intensivisht që çështjen në fjalë ta ndjekin në Gjykatë, pasi rasti është një shkelje e Kushtetutës dhe e Nenit 266 të Kodit Penal. Sipas këtij neni, zoti Spahiu rrezikon një dënim me burg deri në 5 vjet heqje lirie. Në nen thuhet shprehimisht se “vënia në rrezik e paqes publike duke bërë thirrje për urretje kundër pjesëve të popullsisë duke i fyer, apo shpifur për to, duke kërkuar përdorimin e dhunës, ose të veprimeve arbitrare kundër tyre dënohet me gjobë, ose me burgim gjer në 5 vjet”.

Pinderi tha se, “ne jemi të vendosur që përmes juristëve por edhe konsultave me ekspertë të huaj ta çojmë këtë çështje në gjykatë dhe të kërkojmë atje dënimin maksimal, pra 5 vjet heqje lirie për z. Spahiu”. Znj. Karaj, duke iu drejtuar personalisht zyrtarit të lartë të shtetit, tha: “C’ju kanë bërë homoseksualët zotëri? Ju kanë shkelur ndonjë të drejtë? Ju kanë ofenduar? Apo ju kanë hyrë në hu…?

“Aleanca LGBT” dhe “Pro LGBT” përshëndesin deklaratën e Avokatit të Popullit z. Igli Totozani të bërë sot paradite ku e dënon ashpër deklaratën e Spahiut, si dhe gatishmërinë e znj. Irma Baraku për të investiguar mbi këtë çështje. Për këtë të fundit ne urojmë dhe besojmë se nuk ka për të përfunduar vetëm me rekomandime përkatëse por edhe me masa konkrete në rast se vërtetohet diskriminimi, gjë që në fakt, është bërë publik tashmë.

Xheni Karaj, Drejtore Ekzekutive e "Aleances Kunder Diskriminimit"

Kristi Pinderi, Drejtor Ekzekutiv i "Pro LGBT"

postuar nga klajdi

286 Komente

Kur them qe eshte "lufte" qytetrimesh, nuk beson Emigranti!

 

Ne jemi parti konservatore shqiptare, vlerësojmë trashëgiminë shqiptare si vlera të rëndësishme për një komb. Unë s’kam ndonjë koment tjetër, vetëm t’i kap në hu ato. Hu është fjalë dialektore, por besoj se kuptohet, ose thënë ndryshe shkop gome. 

Cili popull e ka trashegimi kete gejllekun?

Te jene greket ?!smiley

hera pare ever qe ky Spahia me ka pelqy.....hehe......

...pse duhet te parakalojne nuk e kuptoj!!!!!!!!...nese ligji i lejon dhe te gjejne ndonje ven e te bojne cte dun......

 

 

ca lesh qyteterimesh....

T’i kapim në hu?!

smiley Keshtu shkarkohen te dyja palet.

nuk thone kot "huri" ka dal nga xheneti smiley

Spahiu mund te reagonte (me takt dhe politikisht korrekt ) nqs parada  gay do te behej ne Bulevardin Zogji I.Po me bulevardin Deshmoret e Kombit c`ne melazem. Gay jane heronjte e kohes tone smiley

nuk e kuptoj pse keta te homot e LGBT duan se zben te bejne parade.. cili eshte qellimi, te deshmojne qe jane homoseksuale?  po mire, jane per veten e tyre..  

une nuk kam pare ndonjehere heterot te dalin e te bejne parade per te deshmuar heteroseksualitetin e tyre....

Po heterot nuk po i diskriminon kush, keshtu qe nuk kane perse te manifestojne.

Gay jane minoritet dhe diskriminohen per shkak te orientimit seksual.Eshte pikerisht ky shkaku: kultura e krijuar ne matricen heteroseksuale perjashton cdo "devijim" nga kjo kulture.  Nuk thoni le ta bejene paraden se ndikon ne plotesimin e 12 detyrave  dhe pershpejton  hyrjen ne BE. 

Vec ne Shqiperi nuk vujne keta te bithes. Ne mos gjejne goxha mbeshtetje smiley , common now.. 

nuk e di temen e manifestimit te tyre, por po thone: parade....  me parade une kuptoj dicka festive...

Te thote gje ty kur del e hallakatesh per diten e Veres? Apo per halloween alla-shqiptar? Keta keshtu e kane zgjedhur. Nese ste pelqen kthi koken menjane.

po pra, festa e Veres eshte e te gjitheve... katolikeve, muslimaneve, paganeve , heterove, por edhe per homot..  pra ajo qe po them eshte: pse keta duan ta diferencojne veten nga te tjeret... sikur po thone,me pahir,: ''ne jemi ndryshe''...   nderkohe qe mua as nuk me shkon ne mendje ti diferencoj keta ne shoqeri, aq me teper ti diskriminoj...

 

p.s  krahasimi jot nuk eshte i gjetur.

 

parada e tyre shkel te njejtin ligj te kushtetutes dhe kodit penal. lajmerimi i parades ne shtyp, shkel perseri te njejtin ligj.

atehere? te drejtat e njeriut po shkelen po nga keto lloj shoqatash. keta kane dhe nervin te kerkojne te drejta te vecanta te njeriut, dhe keto tonat, nuk duan t'i respektojne. ne hale vafshin. edhe nato dhe integrimi ne BE. mallkuar qofte BE-ja nese do t'i vere kushte te ketilla nje kombi.

antarsimi ne shoqate nuk o me detyrim zoto.. smiley 

Une po pres diten kur Monika ti bashkohet shoqates.. kush tjeter thu o buc m'rreal politikne tone?

pse, te kane bere ftese ty? po ca thu mer trim! aty ata qe shkelin ligjin me dy kembe po bertasin dhe cirren qe nje person qenka duke shkelur ligjin... dhe kete po e permendin qe eshte dhe kusht per integrimin e shqiptareve ne BE. e bene ne beograd, dhe u be jo pak gjullurdi. cfare tani, me parada bythshqepurish u dashka fituar integrimi apo lepirja e sumes se BE-se? ne nje moment ku jane te paprekura fare 11 rekomandime te tjera; ne nje kohe kur pikerisht ky rekomandim perbehet ne mbi 90% te tij nga presioni grek mbi jugun e shqiperise; qe i kemi mbajtur minoritaret ne pellembe te dores, qe jemi i vetmi popull i njerezishem ne ballkan dhe edhe ne evrope. dhe greket na kane punuar qindin ne  parlamentin evropian, por dhe ne keshillin e evropes. lexo transkriptet e white house... sa here qe ka takim me gazetaret ne white house, eshte nje gazetar grek qe gjithmone, absolutisht gjithmone, ben pyetje per vorio epirin dhe kerkon llogari per ndershkimin e shqiptareve qe i trajtojne 600 000(sic! sic! sic! so sick!) greket e shqiperise ne menyre inhumane. tani gjejne rast keta? ndyresirat!

shume fiksim e ke kte muhabet ti mor burr, kushtoju me pak rendesi.. ka mekate me te medha se bythshpizmi ne bote, ne Shqiperi e ne c'do vend. Fjala vjen bythcpizmi nuk eshte as me i keq as me i demshem per shoqerine shqiptare se sa plehrokracia e perfaqesuar me Eqeremer qe vetem per nder nuk duhet te flasin.... se kan c'nderuar nje vend e nje komb te gjith keta mbrojtsat e flakte te bythes te te tjereve.

po c'ke mer trim qe me pergjigjesh dhe m'i kalon kithet komentit? thjesht, s'te pelqen qendrimi im? se kete lloj komenti mund ta kishe lene edhe me vete. cfare fiksimi pastaj?

thjesht po shpjegoj se ku rendon ceshtja.

a je duke thene qe atyre mund t'u lejohet shkelja e ligjit dhe ne te tjereve nuk duhet?

eshte dystandartizmi i kesaj mendesise se re dhe perpjekja e peshtire per te dystandartizuar shoqerine. 

ne te njejten menyre une po them, a eshte me te vertete e pamundur per keta te bejne nje sakrifice per te gjithe ne nje kohe kur kerkojne sakrifice nga te gjithe per hir te nje pakice te pakenaqur? uot dhe hell ar ui tokin ebaut dhen?

E ke shume te theksuar interesin ne temat me gejsa, mnjf jo aq sa meriton si debat. I ngrihen vlerat ketij debati si pasoje  e nje mentaliteti tradicional. Psh ti nuk do gjykoje me kaq pasion ne nje teme qe ka te beje me prerjen e pishave, maksimumi do i kishe fut nje dru me pre atyre qe presin pishat (pasuria e te gjithe neve) nja dy gallata dhe aq. Nuk them se s'ke te drejte, them se i kushton shume rendesi ketij debati, me shume nga c'duhet. 

really? akoma asaj pike i meshon ti?

pastaj, ti mendon qe ka tema ku une nuk kam shprehur intensitet apo vrull? edhe ketu po tregoj te njejten gje, dhe ta kam shpjeguar se ku qendron muhabeti.

maksimumi do i kishe fut nje dru me pre...

thanks. much obliged.

Nuk jam shpjeguar mire, jo se flet ti dru me pre, por do kishe thene qe jan dru me pre ata fshataret qe presin pishat....  Ty te kemi artist, yllin e blogut smiley

Persa i perket asaj qe kam thene se ka lidhje me mentalitetin dhe se per shkak te mentalitetit disa dukuri i quajme me te rrezikshme se disa te tjera edhe kur jan ne fakt pa peshe fare ne krahasim me njera tjetren per nga demi qe sjellin ne shoqeri, i qendroj plotesisht dhe eshte e vertete.

po shkelet kushtetuta ne televizion djali. kjo eshte e rende.

po shkelet kushtetuta dhe thuhet: beni keshtu ose lamtumire integrimit. ne televizion. para syve. aspiratat e nje populli. qellimisht apo jo? thjesht nje grup shoqeror, nje pakice, qe perfiton nga momenti dhe i ben shantazh nje kombi te tere? seriozisht nuk me kupton?

Te kuptoj shume drejte dhe jam me ty, POR ky debat po hapet nga zv ministri i mbrojtjes. Tani me kupton ti mua?????? Nje mut i stermadh gjigand po i thote nje cifle te  pakonsiderueshme muti se po na mbyt me ere! 

Tani nje gjeagjeze per gallate. Po e gjete ke  nje birre smiley po s'e gjete ke dy smiley

What did the gay sperm say to the other gay sperm?

ps. kush e di ta qepe, e kam per zoton gjeagjezen

where's my two beers?

To deserve two beers you must at least take a guess smiley

trimosh, e dije ti qe keta torret kane kerkuar qe te ngrihet flamuri i tyre ne presidence dhe kryeministri? e dije qe kane kerkuar qe ne paraden e tyre te marrin pjese dhe deputete qe te deshmojne mbeshtetjen e tyre? i ke degjuar keto apo jo? mund ta kuptosh pergjigjen e ministrit tani? apo meqe ministri eshte qelbesire, halet e tjera qe na rrethojne nuk i veme re fare? ne gjithe kete muhabet, ti fiksohesh tek nje minister... thjesht pashe anen tjeter te muhabetit.

ps: mos i vendos rregullat e lojes pasi ka filluar loja. where's my two faqing beers?!!! smiley

You there? How the hell are we supposed to find the egg through all this SHIT?!

po mos u fikso pra ne nje minister qe eshte thjesht nje cope m...jalti. ne nje situate te tille i zhytur ne m...jalte, kur nuk ka rrugedalje shume te afert, une do beja nje 360 gradeshe dhe pas cdo grade do kisha drejtuar gishtin duke identifikuar: you are shit. you are shit... ndoshta 360 here, po do tregoja qe e identifikoj situaten me gisht. vzzzzz.

Tani birrat po i fus ne frigorifer une, ti kur te duash i ke gati.smiley

po de po... largoju dhe ca ti.

Epo jeta eshte sakrifice vella. Pastaj qejfi s'ka te paguar. Te thash, n'dac raki me ara, ndac black label, ndac skenderbe konjak, ndac muhabet, ca te doje e bardha zemer. Kisha edhe fernet te mire fare, po ma thane lubite ketej!

ja pifte ne bark atij qe me ka pire fernetin.

nuk e kapa kete te fundit..smiley

C't'i kapesh? Shife

vone zoto,

nuk po e kap mir fillin.. ti meno se i ka shty qevriu me plotsu ket kushtin e 2n+1? Apo nga dashnia e modhe per atdhene? Apo dune me shkaktu trazira? Apo i kane shty greket  qe te thone, ja nuk jemi ne te vetmit te qefit?

Masnej, cte duhet ty ca me ofrojne mu e si i pergjigjem?

ndryshimi midis meje dhe atyre eshte qe une nuk dua te detyroj njeri te mendoje si une dhe te kercenoj qe po nuk mendoi si une, po me shkelin te drejtat themelore te njeriut; dhe t'ja ve si kusht edhe kombit shqiptar. tani, ti ne dac kupto, ne dac mos; kjo eshte teresisht ne doren tende. une di te them qe 17 maj ka patur edhe vjet, edhe parvjet... fakti qe keta nuk parakaluan dot vjet, nuk dmth se u mungonin te drejtat, dhe po te mos parakalojne sivjet, prape nuk dmth se po u shkelen te drejtat. fundi i fundit kjo ceshtje thjeshtohet ne te drejten e manifestimit, dhe asgje me teper. kur vjen fjala pastaj ne te "drejta" te tilla, njeriu normalisht duhet te kerkoje nje perkufizim ligjor. kush ka te drejte te manifestoje? dhe a eshte refuzimi i manifestimit mohim i nje te drejte themelore?

ata manifestojne edhe ne gjermani, edhe ne angli, edhe ne amerike... a mendon megjithmend se kane me shume te drejta se ne shqiperi andej?

kemi te bejme me nje rast ku nje minoritet krejtesisht i parendesishem kerkon me cmos qe te imponoje otuzitetin e tyre mendor tek nje shumice derrmuese. kjo eshte gabim. 

peshorja ne kete debat duket qarte se nga cila ane zhytet. "mendjehapurit" qe lene pyetje pa pergjigje, tonelata pyetjesh pa pergjigje... mendjehapur te "sumes".

Kusg e gjen sa here do perdoret fjala by... deri ne fund te kesaj teme

krem' dë la krem' smiley 

E'krem de la E'krem 

Perpak the...

O njerez Eqerem Spahiu te shohi punen e tij dhe bythen e tij, se kush eshte zyrtar i ministrise te mbrojtjes e ka me te shqepur se gejsat vete. Nderi i vendit nuk mbrohet duke mbrojtur bythen e atyre qe kan qejf ti bihen, mbrohet bash ne ministrine e mbrojtjes qe e kan kthyer ne ministrine e turpit dhe mos-mbrojtjes kombetare. Jemi ne NATO my ASS, ne s'kemi ushtri, c'do gje absolutisht c'do gje ne ate ushtri eshte e koruptuar nga koka tek kembet. Ushtaraket te nivelit me te larte jane te perfshire ne afera korruptive, ne tradheti kombetare, ne gerdecra, ne shitjen e te drejtes per nje vend ne forcat speciale etj etj etj, dhe ky zevendesminister i asaj ministrie del e na shan gejsat a thua ky eshte bythe me ndershme vet, ka edhe paturpesine te permend vlerat kombetare etj etj. 

pune muti..literally

Ketu mund te diskutohen shume aspekte, sipas pikepamjeve personale te secilit/seciles.

Per mua ceshtja kryesore eshte a i lejohet nje zyrtari te larte, ose thjesht nje zyrtari te shprehet ne kete menyre?  Te kercenoje me dhune? 

Spahia? Te ha me dhe pa nder .....

Ekremit po. Besoj se ti per punen e gay-ve mendon "Pranoji njerezit ashtu sic jane". Atehere pranoje Ekremin ashtu sic eshte. Kokerr hajvani qe ben si garip. Mos ki frike hic se askush nuk ka per t`i prekur. Ne Shqiperi te gjithe bertasin, po asnje s`kafshon.

Ky "kokrra e hajvanit qe ben si garrip" eshte zv Ministri i Mbrojtes.  Nuk e di per ty, por keto fjale ne te njejten fjali "kokrra, ministri i Mbrojtes etj" mua me shqetesojne. 

@ Bama, dmth nje llaf tha? Sikur ce?

Aty ku sundojne kafshet, logjika nuk ben fajde.. Tani ne Shqiperi ka dy rruge: ose ta marresh me sportivitet ose te luash nga fiqiri. Te mbetet hatri ty sikur te zgjedh kete te paren une smiley

 

Aspak.  Nje hater kemi, s'e leme te na mbetet sa andej ketej smiley.

Shpresoj qe ty te mos mbetet hatri qe mua me mbetet hatri qe nje zyrtar, zv Minister i Mbrojtjes nxit dhunen, qofte dhe me llaf ne hava. 

Po ti ate haterin e vetem qe ke ruaje per ndonje rast tjeter, se do kemi raste boll perpara. smiley

Pa kemi festen e 100 vjetorit, pa kemi zgjedhjet. Pa kemi AKZ qe po na shpall platforma bashkimi me Kosoven, Camerine dhe Kalabrine. E ka vendur Kreshua qe do pa u bashkuar Kamza me Piana degli Albanesi nuk ka per te gjetur qetesi as Ballkani, as Evropa. Ashtu!

Keto shashkat qe hedhin keta me "dru e me hu" jane si ai hiri qe mbulon ate te maçit (do thoshte i ndjeri S.Pitarka).

E ka vendur Kreshua qe do pa u bashkuar Kamza me Piana degli Albanesi nuk ka per te gjetur qetesi as Ballkani, as Evropa. Ashtu!

smiley

Me kujdes me hatrin te lutem.  Mos na i kujto te gjitha njehereshi.  Kur t'u vije radha dhe ketyre smiley.

dunno, mase dune me siguru ca vota n'Lezh.. po ajo me nderja o e sigurte..

Ai qe duhet kapur ne hu duhet te jete spahia kur i vuri flaken tiranes ne 14 shtator 1998.

pse meshkujve u preket sedra nga ekzistenca e meshkujve gay, ndersa  femrat jane me indiferente ndaj femrave lezbike ?

Tani,kur ishim ne shkolle kishim nje vajze lezbike dhe me thene te drejten i ruheshim shume,e kishim frike qamet dhe  kjo ndodhte se ne shikonim MASHKULLIN te ajo,por jo se e paragjykonimsmiley

mos ka qene e kunderta kushedi smiley

ps. qe nuk shifshit mashkullin, e kom llafin.

Po nuk kishe si e shifshe ndryshe ate ,mor burre ,se dukesh dhe si burrrrresmiley

well, robi mos u vont ne ngasje, venus, se nji Zot e di cer del. pranej them. c'ne me lazem... se mir e bukur, shko e zgjo tigrin nga gjumi, kupton apo jo... smiley

lool

Interesante eshte ne fakt.Meshkujt duhet te ishin me te relaxuar sepse konkurenca behet me e lehte me sa me shume meshkuj gay.Se keta jane edhe te bukur zakonisht . Femrat lesbike jane me pak te paragjykuara nga meshkujt dhe meshkujt gay me pak te paragjykuar nga femrat.Eksperienca brenda te njetes gjini, me duket me e pranueshme dhe estetikisht me e paster tek femrat. Ai rasti qe permend ti shiko se do kete qene me shume transgjinor.smiley 

Po pra ....u shtofshin femrat per ju,se eshte rritur raporti i i femrave ndaj meshkujve smiley

Jeni gjini qe riskoni te pakesoheni shume,prandaj natyra fillon e i korrigjon gabimet qe ka bere per t'i kompesuar sado paksmiley

smiley   

Venus mashkullit i vritet sedra nga egzistenca e gejsave, kurse juve po i qani hallin kaloresit* pse i varen kembet* 

smiley

E kam versionin edhe pa fusnote, po deshe ta them smiley

Thoma ,se me mbaroi paketa dhe hic une smiley

IIIIIIILLafeTurpi!

-pis-

Ku moj, kush eshte ai harbut?  smiley

Do kete ik ne paradesmiley

Epo kaloresit* per ate pune jane, per parada smiley

O po ki mendjen ,mos pi shume fernet e raki ,se vjen ne Tirane me 17smiley

Nuk e di a e di qe keta kokeverdhit nuk po pijne duhan... smiley

'' mashkullit i vritet sedra .......

emo??

dhe sedren e burrit mos e nga. do pime sic e do zakoni. smiley

.smiley

fjale te mencura the o Ramiz, po udhe ste jap dot.!smiley

per t'mos prishur qejf le te pine si te duan.

Shtepi te bukur ke o Safa, gjynah ta djege gjermani.*

*Kjo meqe ka ca lidhje me aktualitetin smiley

nqse me ke ulur ne kete vend, beme nderet qe i takojne kti vendi! smiley

Me kobure ne brez nuk ulet ne sofer! Eee, zot ne shtepine e tjetrit mos u bej! smiley

epo...,te me falni mua...  ate dyfekun tim O Safa.smiley

Eh kjo politika, dynjane ngaterron.

(Te ky film eshte apo jo?)

degjove njeri ketu te bej politike ti?

(po po, te ky film, je me rregull.smiley)

Te verteten thashe. Jo si ca...

U poq ai mishi. C'fare ta bej?

smiley

Haje! Je i zoti ta hash te tere, haje!

ooo Bossi,i nderuar nga ke humbur ti?smiley

 

ja ta lidh cik me temen une, (qe mos te na i fshij admini komentet.smiley)....  

''se te kam rixha, çduan   ''keta gay-it''  ne parade??   ta thom une,  pune te liga bejne...smiley

Domethene ti thua qe do na thone bota:

Mbaje perjete turpin, o Safa! smiley

smiley Ne mal egersirat rrine.

Imagjinoni per nje moment djema, ne kete konflikt ndermjet konservatorve dhe gay, del Buall Mavria si shpetimtar i situates smiley vetem e vetem te marri meriten e pranimit te Shqiperise si kandidat ne EU. 

Pjero, keshtu sic ka ik per lesh kjo bote, e kaq shume rendesi sa i jepet anusit, kam pershtypjen e forte qe ne Europe do na fusi suma. Mjafton te bejme nja 300 parada gay, te legalizojme martesat midis prindit a dhe prindit b dhe oburra ne europe. Nuk pyet njeri me nese i plotesojme pikat. Mjafton te plotesosh piken B dhe je ok.

Parada gay? E vetmja gje pozitive qe mund te kete eshte se mos na del ndonje i njohur i padeklaruar akoma smiley

Jo per gje por qe te jemi te informuar smiley

njeriu i lajmeruar, gjysem i shpetuar smiley

Po te ishte per Imami-n, ai do e kishte shkarkuar idiotin Ekrem se ka shume respekt per homot, por me duket se eshte kopetence e kryekafshes. 

osh bo keq per lek

O Rusho ti si e ftillume qe je, nese dikush ploteson deshirat seksuale me gay-t a e denon ky ligji i ri? Sepse po te shkosh me punonjeset e seksit te denojne. Pra a kom ndonje shprese te kenoqem edhe une pa rezikuar? 

po bjeri me dore po su knaqe dot er burre ca te them une.

ngela tuj zgjidh hallet e popllit

uffff

smiley

e dija e dija

qe ti je palle komplet smiley

Me ate hall qe paske ti o Kozi vetem speci djegs te hidhka ne hava.

smiley

He mo se ka edhe me keq

http://www.themorningstarr.co.uk/2009/07/04/drunk-man-cuts-off-his-own-penis/

Jeta vazhdon... mund te perdoresh vryme te improvizuara ne dyshek, ne mure ose dysheme. 

Ja edhe nje histori qe ka njerez qe thone eshte e vertete.

Na ishte njeri qe humbi doren ne nje aksident, dhe u merzit aq shume sa donte te vriste veten. Ja hypi nje godine te larte dhe donte te hidhej qe andej me koke poshte. Kur pak para se te hidhej shikon poshte ne trotuar po kalonte nje tjeter qe s'kish duar fare, dhe kalonte duke u hedhur perpjete... -epo tha me vete ky qe do vriste veten, une me nje dore dhe u bera per te vrare veten, ai pa duar fare dhe kalon rruges duke kercyer e duke u hedhur perpjete-

Vendosi te mos vetevrihej por te shkonte poshte e te konfrontohej me ate tjetrin pa duar fare balle per balle. Shkon poshte dhe i thote

-Po ti mor vlla, une me nje dore u bera per te vrar veten, ti pa duar fare i gezuar dhe kalon duke u hedhur perpjete rruges.

- Pa mu hiq sysh - ja pret ai tjetri qe s'kish duar fare- Se kam dy ore qe po me ha bytha e s'kam me cfar ta kruaj..smiley

prandaj kurajo them se ka dhe me keq.

Bo...bo...bo...bo...bo...bo... po pse me 17 Maj xhanem.

Eshte dita kur gaylleku u hoq nga lista e semundjeve, Brado

Ekrem Spahia <=> Vlad Dracula 2.0

Temat mbi homoseksualizmin jane vecanerisht te rrezikshme per t'iu lene komentet e hapura tek peshku. Ofendimeve te hapura apo nenqeshjeve ironike e mira do te ishte te mos u lihej kaq shume hapesire ne kete faqe. Kur s'e mban dot hapur, mbylle.

Ke te mbyllin, temen apo faqen? Sqarohu mire se jemi ne kohe tranzicioni. smiley

Pa shaka, te jap te drejte, megjithese jam nje nga ata qe kane dale me shume jashte teme. Mua per vete nuk me pelqejne keto paradat. Nuk ka asgje dinjitoze ne keto parakalime karagjoze. Madje, me shume mundesi parakaluesit do i importojne se si zor te dale ndonje homoseksual ne parade, ndoshta pervec atyre qe rrine naten pas Pallatit te Kultures.

Mikrokozmosi dhe makrokozmosi, tha Marksi smiley

S'perbejne problem daljet nga tema, perkundrazi, ne kete rast ato e shpetojne pak robin nga orteku i testosteronit.

Sa per paradat, te them te drejten nuk kam pare asnje dhe nuk kam informacion shume te detajuar, por me aq sa kam lexuar, paradat nuk jane konceptuar te jene karnavale. Tjeter gje se ne disa vende e disa kohe sekmenti trans fuqizohet dhe dominon vemendjen e medias, gjithmone e prirur kjo e fundit per pak spektakel (kurse media jone e prirur per qeshje dhe dallavere). Jam e sigurt qe me 2-3 perjashtime (te pasigurta) parada ne Tirane nuk do te jete karnaval. Fotot qe pashe sot nga parada te tjera Ballkanike me perforcuan bindjen.

Degjoj qe po rivene ne skene Karnavalet e Korces. smiley

Marksi ishte anti-gay se sjell dobesimin e luftes se klasave smiley

Te flasesh per parada gay ne Shqiperi eshte shume po shume para kohe. Me shume me duket si muhabet tymues, sic u be dikur ceshtja e shembjes se Piramides apo Parlamenti me disko-volante.

Po, keshtu kane thene. Do vete ta shoh, se varianti mjuzikell s`me pelq.

Marksi nuk ua kishte njohur potencialin per ndergjegje klasore, ndaj fliste ashtu.

Nuk e di tamam c'dmth para apo pas kohe. E gjithe lufta per te drejta eshte 'para kohe'. Ndoshta po ta shikosh kete parade si thjesht nje demonstrate, mund te te zbutet pak zemra smiley.

Shiko, ketu papunesia eshte mbi 40% (Tirane flas, se rrethet...), nuk ke siguri per energji, uje e asfalt. Gjysma e popullsise eshte nen nivelin jetik dhe te ddebatojme per ceshtje qe i perkasin etapes se fundit te liberalizmit, kjo per mua eshte para kohe. 

Une them keshtu. Ne vend qe te bejne parada, te hyjne ne pune, te fuqizohen ekonomikisht, dhe pastaj me ane te presionit ekonomik do fitojne te drejtat e tyre. Dmth  sic beri klasa borgjeze dikur smiley

Per individin keto ceshtje jane te rendesise maksimale. Behet fjale per nje shoqeri ku te mohon nena dhe babai nese iu tregon se je homoseksual, ku je aq i detyruar t'i genjesh botes sa qe shumica genjen veten. Pra, pertej mundesise per te pasur nje jete te mire seksuale, nje jete te mire emocionale, nje raport te mire familjar, nje raport te mire me shoqerine, ketu behet fjale per raportin me veten. Jeta nuk eshte vetem buka dhe uji, jeta jane marredheniet shoqerore (s'na u nda ky Marksi) dhe nje marredhenie e shendoshe me veten. Pa keto edhe fuqizimi ekonomik eshte shume i veshtire.

Per mua, e kam thene edhe here tjeter, homoseksualet qe jetojne ne Shqiperi jane shume trima dhe trimeresha, edhe kur deklarohen publikisht, edhe kur vuajne ne heshtje.

Nga ana tjeter, nje njeri qe meson te kerkoje te drejtat e veta te njerit lloj, eshte me i afte te kerkoje edhe te drejta te llojeve te tjera. Nuk eshte habi ne kete pike qe femrat jane me pranuese ndaj homoseksualeve te cfaredolloj gjinie.

Pra, pertej mundesise per te pasur nje jete te mire seksuale

ne c'kuptim tropi?

per te pasur nje partner(e) te pershtatshem(e) qe te do dhe e do fizikisht, per te mos bere seks me femra kur do te besh seks me meshkuj dhe e anasjellta, per te mos bere seks me prostituta sepse s'ke alternative tjeter, e me radhe.

prandaj o tropi jane femrat, - per meshkujt, dhe anasjelltas. tani, lind pyetja, kur vjen ai momenti qe raca njerezore kesaj lloj shthurrjeje ne emer te te "drejtave te njeriut" i thote JO, dhe te kete te drejte?

ne indi, psh, lejohen martesat me qen apo me kafshe te tjera.

para ca kohesh, u kap nje shqipe qe perdhunonte kafshet, zoofil... po ka dhe nekrofile, po ka dhe lloj soj filash te tjere... a ka nje cak kjo gje, ku mund te thuhet "mjaft me"?

ky nuk eshte debat i thjeshte normash morale... ky eshte debat serioz mbi nje ceshtje shume te rende.

Ketu ne Amerike jane martuar me shtepine. smiley

zoto, eshte e kote, nuk e shohim njesoj. ti sheh kercenim per njerezimin tek homoseksualiteti, une shoh kercenim per njerezimin tek homofobia. bestialiteti, pedofilia e gjera te tjera problematike futen ne nje fjali me homoseksualitetin ne nje strategji te ulet diskriminimi. po e le me kaq, shpresoj qe s'te vjen keq.

kush permendi rrezik? ajo ishte pyetje e drejtperdrejte. po s'pate pergjigje, apo po s'deshe/s'te interesoi t'i pergjigjesh, eshte mire ta thuash ashtu. jo t'i besh bisht me sajim situatash e prizmash.

diskriminimi? cfare eshte ky? pse na i jepet gjithmone konotacion negativ? diskriminimi nuk eshte aspak negativ. ata vetediskriminohen. vete duan te dalin ne parade te diskriminohen. pse duhet t'i shiten keto gjellera te prishura nje kombi? shpjegojini mire fjalet dhe konceptet here tjeter.

Homofobet me te medhenj jane ata te pasigurtet ne vetvete, ne preferencat e tyre (Urrejne tek tjetri ate qe urrejne ne vetvete)...Esh si puna e kompleksi te judeo-ashkenazit me mustaqe qe shfarosi miljona cifute nen emer te races se paster.. smiley

Po ti biem lapsit llogjikisht, nje mashkull normal do te gezohej po te shikonte nje gay....Nje mashkull minus i bie te jete nje femer plus nga ana tjeter.

Une nuk kam problem keto paradat e tyre, por thjesht nje gje eshte e qarte: Shoqeria jone nuk eshte pjekur ende per te pranuar haptasi kete pjese te diskriminuar.

Ekrem Spahia me shoke nese jane ata burra qe mendojne s'e jane le ti vene hurin mafies krimit te organizuar, se perdite po vriten njerezit majtas e djathtas.trimeria nuk tregohet me homoseksualet e gjore qe plac tu thuash shendet te thone.

Ate po mendoja dhe une,Ekremi po te jete burre me 17 Maj te dali ne parade me shoqet.

Te kishim vetem kete homofobine si kompleks ne shqiptaret , i binte te hidhnim valle tani, nga ato vallet me opinga me xhufke...Por ne jemi supermarketi i komplekseve, dhe homofobia per ironi eshte ne nje raft me coca-cola light.. smiley

Meshkujt gay jane shoqe shume te mira. smiley

Po lavatricja i prishet gayve Ketline? smiley

Pyeti kur ti takosh ne parade. smiley

Ketlina, je per ndonje kafe ti? Dalim bashke? Po leri gayt.

Edhe une vdes te kem shoqe lesbike.

e mir, s'dashke gjo hic ti.

edhe un du t'me bi llotaria new yorkut. smiley

 

Asking too much? smiley

well, le te themi qe kerkesa nuk hynte te ato modestet fare smiley

smiley

imagjino vetem kte: nje muhabet cunash me kete "shoqezen per krah", ne ore te vona te nates, ne zemren antike te ndonje metropoli evropian, duke rrefyer diskretisht hollesira te turpshme nga pervojat personale perkatese, me muzike blues ne sfond, ku akrepat e ores se murit e kane kaluar vendosmerisht hemisferen e majte te fushes... dhe te degjosh nga ajo fraza te tipit: vdes per leshverdha me veshe te vegjel... smiley

lol

bobo, sa armiq do kem bo ne ket moment smiley

ishalla dal pa humbje signifikante...

Emo, me kujtove nje shokun tim te ngushte. Vdiste per qorret me gjylyke.

- Ai momenti - thoshte - kur tjetra me mirebesim i heq syzet dhe i le mbi komodine... pupupu... Nuk ka dorezim me final...Duket sikur te thote tjetra: Bej c'te duash me mua...Une nuk te shoh... smiley

Konsidero edhe mundesine e daljes me kete "shoqezen", vajtjen gjekundi per ndonje gote (se kshu e do skenari) dhe diktimin e ndonje leshverdheje me veshe te vegjel, e cila pasi ju mat me sy ben zgjedhjen. Ah ah ah smiley 

Pale pastaj kur i thua shokeve qe ju shohin bashke: Jo nuk kemi gje bashke. Kjo eshte lesbike. 

Hajde trendi, hajde. smiley

smiley Po he de se s'eshte edhe aq e rralle. Une e kam thene per miq gay per shembull.

shiko se skenari mund te marre forma tejet te paparashikueshme.

veshvogla flokeverdhe psh, mund te jete nje integraliste qe pelqen hem antipasten, hem main course, hem desertin... dhe ti thua budallalleqe te tipit: gjithe gjerat e mira jane tre... ndersa altruizmi dhe dashuria e pakushtezuar per specien tone bie bashke me driten e vrare te shandalierit mbi tryeze...

smiley

ps. kjo eshte ne kuadrin e letersise se keqe te peshkut gjithnje.. smiley

 

Hahahahha, nga cfare egotizmi i llaftarshem qe vuan-i smiley. Ne nje rast te tille e perfituara eshte leshverdha. Apo: c'beri?

eshte nje sinergji, ma do mendja. Dhe nje nga rastet vertet te rralla per te provuar Lennon-in gabim, tek thote "one and one and one is three"... smiley

PS m'u ndrrua mendja: ai lokali i pasmesnates mund te kete edhe repertuar nga Beatles... smiley

s'kemi pse behemi sektar ne ket pik, kur gjetke ... smiley

Emo, se me llotarine e NY me kujtove qe llotoja jone sonte eshte 50 milion dhe vajta te ble nje bilete te konvinence store. "Gu llah" (good luck) me tha kinezi kur ma dha. "Ejvallah" i thashe une dhe u morem vesh per bukuri.

Tani po them "e vogla e keqja ketu...e vogla e keqja ketu..." si plaku Vogjicka. Po fitova sonte, nje meleon ja kam taksur PPU-se

Sa per letersine e keqe, i ktheva dhe une nje pergjigje Tomit ne letersi te keqe.

e ndjej(a) qe dicka e mire do dilte nga e gjithe kjo smiley

 

emigrant, kjo per ty meqe i kishe qejf leshverdhat me vesh te vegjelsmiley

Eshte e papritur qe njerezit te jene kaq bujare smiley.

p.s. PF, merde! me nje llaf inshallah

Mire paraden qe do e bejne keta gayt, po ne tribune kush do qendroje?

Llogjikish i bie te qendroje ,ai qe para pak kohesh doli dhe premtoi ne menyre sencacjonale legalizimin e "martesave gay"..  smiley

"T'I kapim ne hu"???!!!! :O Ne c'kuptim?!

dmth, me shkop gome... :O

hou... prape, ne c'kuptim?

sa here ka keshtu debate kujtohem per peshkun me dy meraqe, te te lexoj ty dhe tropizmen qe ka me shume bole se ti.

po pastaj mendja me rri te ti smiley dua me gjithe mend te te ndihmoj po sinqerisht nuk di si smiley

me fal se spo te kuptoj mire,ti mendon qe tropizma ka me shume bole se zotrulesi ? smiley

ik ere fli gjume se nuk po flas me ty

ne kuptimin dialektor

smiley

ti vuni ene bolet ppu-ja

kjo te pat ngel mo...

 

Kurse ne kuptimin figurativ, u fute ne teme per te ndihmuar komunitetin gay dhe dole prej saj me bole. smiley

Mendoj se per te dyja palet ne fjale ketu vlen shprehja: "Talk shit about me, you make me famous."

Mezi pres kunder-protestat... Tirana nuk eshte gej! Me mire te na kishin hequr syte sesa namin! Ne jemi BURRA!!

Pastaj do filloj dhe levizja kunder BE: Mbyllni b*thet, hapni kutite!

'''Xheni Karaj dhe Kristi Pinderi, drejtuesit e dy organizatave'''

Nuk eshte aspak rastesore qe keta quhen Xheni Karaj e Kristi Pinderi e jo Shote Galica e Oso Kuka.

Ekrem Spahia ka thene ate qe mendon nja 95% e shqiptareve, Ky Igli Totozani mos don te fuse nje komb ne burg ?

Flamur dhe sigla kane keta .... po  Hymn me te kenume a kane  sumsat ?  Sidoqofte ai Hymni vjeter ne kohen  e NM tij Spahia i pare  nga ata qe kishin qejf "dylekshin " ose "dylberet " ka pas qene  Lirik .....

Laje sumen laje / me sapun Kavaje .... smiley Se mos parakalojne pa lare sumsat oreeeeeeee smiley

Ca pret nga i rob me emrin Ekrem. Ca rob duken qe nga emri apo mbiemri e ky te dyja i ka te lodhura.

Me e llimja eshte kur flet per vlerat shqiptare. Ca jane vlerat shqiptare? Nje togfjalesh qe cdo horr e perdor per te abuzuar. Vlerat shiptare jane te ngjashme me cdo vlere te kombeve te tjera, as me mire e as me keq. Nese ka bota homoseksuale kemi edhe ne, te pretendosh qe skemi eshte paburreri dhe injorance. Keto epitetet e fundit sigurisht bejne pjese ne vlerat shqiptare per tipat si Spahija.

Me hu, thote Ekremi, por dashka me mbush duret me c'duket.

Jam cuditur te puna se si kolege qe jane shume me mend dhe shume liberale ne biseda per shume gjera, thoshin qe Ekrem Spahia ka te drejte. Homofobia qenka me e perhapur se c'mendoja ne Shqiperi, dhe nga njerez liberale. Shkurt, kuptova qe ne fakt jo se jane homofobe, por jane rritur me frike nga gjykimi i turmes. Po te mbrojne homoseksualet sic mbrojen gjithe kategorite e tjera te races njerezore, kane frike se mos u thone homoseksuale. E ndiejne si detyre te domosdoshme te shajne homoseksualet per te hequr cdo fije dyshime tek te tjeret se mos ata jane homoseksuale. Nuk eshte as neveri ndaj homoseksualeve, as cinizem dhe as te qenit i dhunshem. Eshte thjesht frike injorante, e zhvilluar qe ne adoleshence (adoleshentet jane ekstreme ndaj cdo grupi tjeter, qofte dhe fansave muzikore, tipi noizi dhe ai tjetri), dhe e kane ruajtur deri me sot. Me vjen gjynah per keta njerez. Duam s'duam ne, respektimi i nje kategorie njerezish eshte shenje qyteterimi, qofte kjo kategori homoseksuale, rome, njerez me ngjyre a ku di une. Na rrofte qe mburremi se kemi mbrojtur hebrenjte gjate holokaustit, ose me mire, mburremi qe s'i kemi vrare, se per t'i mbrojtur jam i sigurt qe kane i kane strehuar ne kembim te nje qiraje a pagese. Me e pakta qe duhet te ndodhe ne parade, eshte qe parada te behet pa probleme, e t'u tregojme botes qe ne jemi me te qyteteruar se Serbia, ku dolen grupe qe i rrahen mizorisht dhe vitin tjeter, presidenti Serb tha te mos behet parada, sepse shteti s'i mbron dot. Nje vend qe akuzohet si mysliman e si fanatik, sidomos nga Serbia, do te fitonte shume pike me kete, sidomos ndaj Serbise.

te dashurosh dhe te pesosh drame ne dashuri,nuk eshte e pamoralshme.smiley

Nje nga keta te shoqates tha se 10% e popullesise shqiptare eshte gay. Hmmmm. Per ke do votojne keta??!!

Ja edhe nje ndodhi tjeter ne rruget e Tiranes ne 17 maj. Ekremi duke ecur rruges i menduar mbas gjith ksaj situate qe u krijua..

gay

smiley

Nuk kam ndonje gje kunder homoseksualve dhe gjithmone i kam dal ne mbrojtje kur njerezit jan kunder tyre ,me argumentin "Kan jeten e tyre le te bejne cfare te duan,shif punen tende" po kto paradat Gay nuk i kuptoj dhe kte qe homoseksualet duan te jene ne qender te vemendjes gjithmone,un nuk dal rrugve apo neper TV dhe bertas "OU ME SHIKONI MUE,JAM HETEROSEKSUAL",kshu qe parada ska pik kuptimi,le te mblidhemi ndonje dit dhe caktojme nje dat per paraden e heteroseskualeve.

Ata nuk po dalin "ou, me shikoni, jam gay", por dalin qe te luftojne diskriminimin. Po te mos diskriminoheshin, as ata s'do te dilnin te bezdisnin njeri. As une s'jam dakord me menyrat si dalin neper bote, dhe as me duket zgjidhje kjo puna e parades, por dicka duhet bere qe njerezit te mos i diskriminojne.

tani, fete u kane dale kunder parades. 

TIRANE-Parada e gay-ve, pra shfaqja e homoseksualitetit në publik ka gjetur edhe kundërshtimin e besimeve fetare. Të pyetur nga "Gazeta Shqiptare" në lidhje me zhvillimin e këtyre aktiviteteve në datë 17 maj, në një prej shesheve kryesore të Tiranës, komunitetet fetare ai mysliman dhe katolik janë shprehur kundër shfaqjes në publik të homoseksualitetit. Dom Gjergj Meta, Zëdhënës i Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë ka theksuar se Kisha katolike është kundër çdo lloj forme diskriminimi përfshi edhe kundër diskriminimit për shkak të orientimit seksual, por këto lloj prirjeje që dëmtojnë rendin natyror apo moralin shoqëror për Kishën katolike janë të gabuara. Ndërsa Agron Hoxha Drejtor i Marrëdhënieve me Publikun në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë ka thënë se shfaqje të tilla publike janë diametralisht të kundërta me normat bazë të moralit dhe traditës kulturore të shoqërisë shqiptare dhe janë një rrezik permanent për shëndetin mendor dhe fizik të rinisë në veçanti dhe të familjes shqiptare në përgjithësi. Sipas tij, moslejimi i aktiviteteve të tilla nuk është një cënim i të drejtave të njeriut, por organizime të tilla janë abuzim me lirinë dhe të drejtat e njeriut. balkanweb

he tani? te cenojme dhe lirite fetare? 70% myslymane, 8-10% katolike... 80% e popullsise. si i behet? konundrum apo paradoks?

Po lejojini ta bejne paraden ,meqe e kane kaq fiksim.Jam e sigurte,qe kjo do jete parada  e pare dhe e fundit e tyre , se kur te perballen me  reagimin e heterove shqiptare,ashtu si inkuzicioni dikur me heretiket ,nuk do ndihen mesmiley

Nuk u mjafton fakti ,qe Klodi i BB nuk shkel   me ne Lezhesmiley

un skuptoj pe cfare duhet te komentoni kaq shume e te cirreni kaq sh e te kerkoni te rrihen kaq sh.po lerini te bejne paraden e tyre me nje rast identifikojni rrini larg tyre pastaj.cpune iu prish.eshte me mire ti dini e te evitoni nese iu prishin kaq pune.eshte orientim seksual,dhe ka kaq sh ne bote se po te dalin sheshit edhe ne shqiperi ekrem spahia do nderseje forcat e nderhyrjes se shpejt per te ushtruar dhune.hapini mendjet njerez,ka orientime seksuale edhe me keq se keto.edhe skuptoj ngjyrimin seksual kunder meshkujve gay,e jo kunder lesbikeve apo ato ju meshkujt e peshkut i shikoni me endje kurse meshkujt gay iua  shpifin!!!!!!pastaj sjane vetem gay perderisa ajo eshte nje levizje qe perfshin te gjithe alla sojet e orientimeve ne shqiperi.ka dhe trans qe jeni mesuar ti shihni cdo dite neper tr ama sdi ti kete kapur ne hu ekremi ende.c'pati qe u be xhind kshu apo thuaj Balli!!!!!

Konondrum.

Komuniteti i njerezve me sindromen down bene paraden e tyre "Buddy Walk" per here te pare ne Tirane me 21 mars. Pse ecen ne bulevard njerezit me sindormen down dhe prinderit e tyre, e pyeta nje nene ne kete interviste http://www.youtube.com/watch?v=c7PowYmMz5Y Ajo qe kuptova eshte se ecja e tyre ka qellim te thote se ata jane mes nesh, dhe jane pjese e jona. A mund te hiqet nje paralel me komuitetin gay?

Fakti eshte qe askush nuk u ofendua nga ecja e komunitetit me sindromen down. Askush nga njerezit tipike (ata qe nuk kane SD) nuk doli te thote, po ne qe s'jemi me Sindromen Down nuk dalim ne parada, pse ju me SD dilni?

Mendoj, ne thelb kjo eshte ceshje e vlerave morale te njerezve, dhe me sa shihet, ende homoseksualizmi ofendon shqiptaret.

Kurse sa per komentet e Spahiut, ato kane inteligjencen e nje huri me gunga. Njeriu i shpellave e kishte hurin mjet komunikimi... dhe sa duket, akoma e ka.

 

 

jo, kjo nuk eshte konundrum. kjo eshte perpjekje ta besh konundrum. ti e thua dhe vete; parada e tyre nuk ofendon njeri. parada e ketyre ofendon gjithkend tjeter. (ose nje shumice njerezish; perfshire dhe komunitetet fetare). konundrumi qendron kur arrin nje impasse, psh, si thote klesidra "c'pune prish"... kur te njejten pyetje mund ta formulosh "c'pune prish sikur te mos ndodhe"... ose "c'pune prish sikur shqiperia te mos egzistonte fare"?

konundrum qendron kur e njeh shume mire kete realitet (realitetin) dhe nuk e pranon. realiteti - being - qe shumica nuk do dhe pike, plus qe keta egzistojne dhe shumica e ka pranuar si fakt dhe nuk po kerkon shfarosjen e tyre.

impasse nga otuziteti, do thoja. konundrum maj eess!

"Shumica nuk do dhe pike" smiley

Ne shume fenomene sociale shumica (ose ata qe kane patur fuqine) nuk ka dashur. Po te ishte vene pike dhe atje, sot nuk do emigroje per qejfin tend, grate do ishin vetem per riprodhim, zezaket vetem per pastrim, etj., etj.

Jane te drejtat e njeriut qe fitojne ne fund, te pakten keshtu shpresojme.

grate do ishin vetem per riprodhim, zezaket vetem per pastrim, etj., etj.

ti po flet per dolce vita, dmth smiley

smiley

fola edhe per emigrantet.. Emigranti thote "dolce vita"-Konundrum! Again! smiley

Oj ghaaad! Prape me keto gjepura ti? Po shirley e drejta e njeriut per te bere parada ku tregohet homoseksualizmi? W T F? Lere tani mos na sillni verdalle ne rrathe. Qysh qenka me mire te kalosh nga diktati I shumices ne diktatin e pakices? I'm looking forward to the day when 100 minoritare want their greek flag brandished by the president and have a huge parade in Tirana claiming they're 30% of the population. Shoosh.

sheh! Prape ka frike se behen shumice! Nuk eshte ngjitese mor te thashe smiley

Nuk kane pune me ty ata, dun thjesht me be nji xhiro per qejf te vet. Pse te shqeteso ty? Are you afraid you'll enjoy more than you should? smiley

God never gives you more than you can handle smiley

smiley

 

" Nuk kane pune me ty ata"

smiley

Kete mos e thuaj,me zoton asnjehere nuk i dihet smiley

You're talking absolute shit.
Po pate gje per te thene ne lidhje me c'kam shkruar, jepi, shpalose talentin. Po s'pate, lere me aq me mire. Paragjykime, psikologjisje hamendesime, sikure ... all shite, sikur s'kuptoni shqip fare.

S'e kuptoj pse keni frike nga ata! Nuk eshte semundje ngjitese more djema pushke smiley
Eqerem-huni, me shoke eshte mesu me dhune gjithe jeten prandaj eshte zgjidhja e pare qe i vjen n'mendje. Diplomacia=0. Se mos eshte i pari.. Por Sala ketij pres t'i terheqi vemendjen, jo per gje po se i ka devijuar nga protokolli dhe planet e qeverise smiley Normalisht krahe tyre duhet te jene edhe te gjithe deputetet qe votuan pro ligjit smiley

Qe ju te qetesoheni, ata nuk dalin per te qene ne qender te vemendjes, as per te tregu se c'jane, por sepse ndihen te diskriminuar dhe bejne thirrje per "pranim". Nje dite eshte ajo dhe dalin ne te gjithe boten... Ata qe s'e durojne dot, mund ta evitojne sic evitojne dyndjet per raste te tjera ne Tr. Peace! smiley

Eqerem-huni

looool... smiley

ps. tingllo si pun gjermoni i lasht nga ata qe shkatrrun Romen

Nje vajze, nje tjertre: Sa e bukur qe je mi. 

Ua shume faleminderit edhe ti je seksi fare...

Nje djale, nje tjetri: Sa burre i pashem je more...

%#  $#&  ^&$^#$   =%#@@@ aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa~!!!

smiley

smiley Kjo sepse thelle-thelle, thone smiley, te gjithe femrat jane nga pak lesbike. S'kane faj, jane gjini e bukur smiley Qe ne vogeli flene bashke, kapen per dore, puthen, dhe ne fund prape jane te sigurta qe ne shtrat duan te flene me nje mashkull (per heterot kjo). Kurse meshkujt kane nje frike te vazhdueshme te afrohen me shume "se c'duhet" me shoket e tyre... a thu kane frike se bien ne dashuri? A thu prandaj nuk duan t'i shohin "shoket" e tyre me pantollona te ngushta roze duke shetitur gjithe finese? smiley

Meshkujt shqiptare e komplimentojne njeri-tjetrin vetem kur duan t'u ngrene moralin:

S'ke turp ,or burre, alamet mashkulli ti dhe ul veten ne kete fare feje!smiley

PS: Me femrat nuk kursehen ,amasmiley

Edhe duan te shkojne ne Evrope dhe jo pak 95 % e Shqiptareve,kurse nga ana tjeter nuk konceptojne dot nje Parade Gay,njerez me dy standarte,ka dhe Evropa cmimin e saj  smiley

Po kur lakmon vithet e nje femre a eshte turp?

 

Po e kunderta?smiley

Boh sa e shpifur smiley

sa e pash, i thash vetes, mos qesh mo kaq shum, se diku do e hash per kompensim.

e kom patriote, ca t'i  boj...

venus, mos e marro nick-un me kshu gjanash smiley

Jane te lezetshem heeee,se laskuriq,laskuriq ,por nga aksesoret nuk heqin doresmiley

Pjeter  smiley cfare s'te pelqeu?smiley

ky mr. ekremi ka hallin e bothes se vet apo i dhimbet botha e te tjereve se nuk po e kuptojme! smiley

Ja nje familje e lumtur smiley

Tani kane me u cmend peshqit cuba smiley

Jo,kjo eshte me u cmend femratsmiley......boh,te gjithe meshkujt e bukur gay?!smiley

fjala "cub" asociohet ma shume se me kedo tjeter me banoret prej ka jam une,po une e di qe ti s'e ke me mu.smiley

Ti sa here vjen ktu,vjen bashke me kte temen.Ca ke,kush te ka lendu?smiley

Edhe une prej atyre viseve jam smiley
Tjetres s'po i pergjigjem, se e di qe do vec me me ngacmu e une nuk bie pre he burre! smiley

Cifti lumtursmiley Kush eshte femra ketu? Po edhe femijeve u paskan dhene orientimin e duhur smiley

femijet dalkan justin bieber

Ja pse gayve nuk u duhet dhene e drejta te biresojne femije. Shanset jane qe dhe femijet te behen gay. Nuk duhen diskriminuar ne pune e ne jeten e perditshme, kurrsesi, por te mos u lejosh te biresojne femije s'do te quhej diskriminim, sepse femija ka te drejte te kete ne jeten e tij, qe nga femijeria, pranine e nje femre e te nje mashkulli si nene e baba.

Po ka teze, halla, dajallare, xhaxhallare sa te dush. S'ka hic nevoje qe prinderit te jene doemos burre e gru.

Sa per informacion, ne vendet e zhvillume, problem kryesor jane kalamojt qe rriten me nje prind. Sidomos ata qe jane me mamane vetem, e ku kjo e fundit ha te zite e ullirit per te punu e per te rritur femijet e vet. Sikur t'i kishim zgjidh keto probleme, mire do ishte. Se ata qe biresojne femije, te pakten kane mundesite financiare dhe deshiren per t'i rritur.

Penar, kam idene qe ky eksperimenti i rritjes se femijeve nga 2 baballare gay eshte mjaft i ri ne kohe dhe i lokalizuar gjeografikisht. Kam frike se per nja nje dekade do i shikosh "femijet" e tyre dyerve te gjykatave qe do cuditesh ti edhe une. 

Gjithashtu, ky modeli me dy gay si kuklla qe rrisin dy kalamaj si engjej me duket shume real-soc. Besoj ka dhe gay te shemtuar, barkderra, qe pjerdhin gjithe diten ne divan, zihen ne shtepi se kush do laje enet apo pse nuk jane lare corapet etj. Marr guximin ta mendoj qe nganjehere keto gay kane edhe mosmarrveshje te natyrave te ndryshme, xhelozira, "nuk dua se jam me ato", "pse ja ngule syte taksixhiut" etj, dhe padyshim qe nje pjese e tyre ndodhin edhe ne syte e femijeve te adoptuar etj...etj ashtu sic i kemi pasur pak a shume normale keto probleme ne familjen jo gay. 

Thjesht jeta, as ne familjen gay nuk eshte aq e bukur si ne kopertinen e "Vanity Fair" dhe streset kam frike se jane pak me te medha se ne familjen normale. Hence...

 

S'do kete me vlere dhe ajo sharja ..."Te q...mamin "  Mendimi per Martese eshte nga me degjenerativet ne kete Jete te kesaj Specie . Ai eshte produkt i Lirise pa CAK ku askush per asgje nuk ka te drejte te ndaloje asnje lloj mardhenie ne Publik , as vjedhjen , as vrasjen , as shkerdhyerjen dhe as menderosjen ne cdo qoshe rruge ose ku te te vije . Si duket konkluzioni se TRURI e mbaroj misionin e tij dhe nuk ka me kapacitet per te perballuar te ardhmen po Vertetohet . Kjo eshte shenja e Pare e degjenerimit te lendes brenda Kafkes!

Bashkejetesen as ua ka penguar as ua pengon njeri . Lerini dhe te parakalojne ...Nuk ka gje me meditative se kur shikon nje grup handikapatesh qe kalojne rrugeve te zene per dore ..... ne kete Rast nje grup sumsash me gisht ne sume njeri tjetrit !

Une s'di te te them qe streset jane me te medha se ne familjen "normale". Sasia dhe intensiteti i stresit varet nga shume gjera sigurisht.

Ama, me vjen keq qe sugjerohet qe dy burra s'mund te biresojne femije. (S'po them dy gra, se ma merr mendja qe s'ka kundershtime ne ate rast.) Mua me duket se mund ta bejne nje gje te tille, dhe se femija ne fjale ka shanse si te gjithe te tjeret te rritet normalisht. Kuptohet, jo po t'a rrisin dy burra tradicionalë shqiptarë që dinë vetëm me skuq dy vezë sy, por dy çuna të rinj, gay, që duan ta bëjnë një gjë të tillë dhe që i kanë kaluar kriteret e duhura. (P.S. a i di njeri se çfarë kriteresh duhen përmbushur për të birësuar? ma do mendja është listë e gjatë.)

Fotoja pastaj punë tjetër. S'janë të gjitha gratë Carla Bruni (edhe ma do mendja që si prind, Carla Bruni do ketë të metat e veta), ashtu edhe foto më sipër.

Penar. Besoj se biem dakort ne dy gjera

1- Modeli i familjes hetero eshte modeli baze per rikrijimin e jetes. Modeli ka funksionuar per 50.000 vjet dhe na ka sjelle deri ketu. Teorikisht modeli nuk ka mundesi praktike per zevendesim nga ana biologjike dhe nuk ka aresye per t'u hedhur poshte nga ana sociale.

2. Modeli i familjes gay eshte fare eksperimental dhe me vetem 5 vjet background. Mundesia e riprodhimit biologjik te drejtperdrejte (me forcat e veta dmth) = 0. Mundesia e shtrirjes ne popullaritet, shume e kufizuar. Aresye per tu hedhur poshte nga ana sociale: prit dhe ndoca vjet.

Po, dakord me ca modifikime. Familja gay s'ka vetem 5 vjet background, ka nja 20-30 te pakten. Hapur, them. Tjetra: familjet gay s'kane per qellim te zevendesojne familjet hetero. S'behet fjale per shtrirje ne popullaritet as per konkurrence se kush do fitoje garen e familjeve per dominimin e planetit. Ne fakt, pikerisht se s'behet fjale per dicka te tille, rezistenca e atyre qe duan te mbrojne familjen hetero duhet te jete me e vogel.

Sdq, diskutimi eshte shume me i ngushte: une them qe s'duhet te ndalohen ciftet gay qe biresojne femije thjesht sepse prinderit jane gay. Nese i permbushin kriteret e tjera te biresimit, le t'i biresojne.

...une them qe s'duhet te ndalohen ciftet gay qe biresojne femije thjesht sepse prinderit jane gay. Nese i permbushin kriteret e tjera te biresimit, le t'i biresojne.

..deri sot akoma nuk ka ndonje femije adoleshente te ritur nga cifte gay qe te jete shprehur publik per veshtiresite dhe ndikimin negative te  jetes ne kete lloje ambjenti .Por nga eksperienca dhe studimet e edukatoreve e mesuseve tregoje se femijet e rritur ne keto cifte jane shume ndryshe nga moshataret e tjere duke demostruar  si mangesi te theksuar  pavendosmeri dhe coroditje te vazhdushme e cila pa dyshim do kushtezoj  te ardhmen e tyre.    

PF, po te pergjigjem ty se e di qe "mbush" ca me shume se ndonjeri me siper. Gay-lleku nuk eshte "shpikje e viteve 2000. Nuk e di nga e nxorre kete 5-vjetshin. As biresimi/bijesimi prej cifteve homoseksuale. Sic tha Penari, femijet me problemet me te medha jane ato qe vijne nga familje me vec nje prind. Ciftet "tradicionalet" nuk paskan mosmarreveshje te natyrave te ndryshme, xhelozira, etj.? Nuk mendoj qe ndonjeri pretendon qe ciftet homoseksuale jane me te lumtura se ato heteroseksuale - cifti cift eshte, do kene si te mira si te keqiat e veta. Ne familje ka probleme prinder-femije e jo me neper cifte.

Meqe e di qe do kerkoni fakte, urdheroni. Nuk e solla per te treguar "shiko sa me te lumtur jane ciftet homoseksuale" por per te zbutur ca deklaratat kategorike, pa asnje baze, qe detyrimisht edhe femijet e ketyre cifteve behen homoseksuale.

Nuk eshte e thene qe detyrimisht behen homoseksuale femijet e cifteve gay, por sigurisht qe shanset duhet t'i kene me te medha per t'u bere te tille, perderisa sjellja merret nga familja. Gjithsesi, femija nuk do te kete pranine e nje femre e te nje mashkulli si prind. Une them se kjo eshte e rendesishme per nje femije. Ciftet homoseksuale mund te jene edukatore te mire te femijes, dhe shume me mire se jetimoret apo ato familjet qe i marrin per leket e shtetit, por nese eshte mundesia qe nje femije t'i jepet nje familje me nje femer e nje mashkull, ai femije e meriton ta kete, me shume se nje cift homoseksualesh. Nena dhe babai jane domosdoshmeri natyrale. Menyra se si e ben seksin apo se me ke e ben, dhe se me ke vendos te jetosh, eshte zgjedhje qe duhet respektuar.

As une s'pashe ndonje sens llogjik tek flakurina qe i dhe mediave amerikane, ndaj dhe nuk mora mundimin te pergjigjesha.

Une e thashe ate qe thashe sepse kam te bej me ate fushe, por me fal se te paskam share mediat amerikane. Betohem qe do te them 100 ave maria sot.  

Jo,jo. Po ndryshon fjalet e mia. Thjesht thashe qe mu duk budallallek ajo qe the, dhe kujtova se mbase e kishe thene pa u menduar gjate, ndaj nuk ia vlente ta diskutoja. Por tani qe me thua se kete dije e ke ngaqe punon ne ate fushe, shoh se problemi qenka me i rende.

Meqe ra llafi kam punuar 12 vjet per mediat amerikane. Associated Press duhet ta kesh degjuar besoj.  Gruaja ime punon akoma. Totali i shkon nje 20 vjet. 9 me 5 them. Perdite. Shpesh edhe jashte orarit. smiley Gjithashtu, ngaqe na ka zene rrota bishtin per shkak se jetojme ne kete vend prej me shume se nje dekade, shohim dite nate vetem genjeshtrat e kesaj media.

Po ti c'lidhje kishe me kete fushe?

Nese ka qene lajm, eshte tjeter muhabet. Nese ka qene nje lloj show, eshte tjeter muhabet. Une jam te pjesa e showt, dhe kompania me te cilen punoj ka dhe zyra ne kanada dhe 31 vende te tjera. Jam te ave maria 32. Po iki, se kam dhe shume te tjera e s'kam kohe te nxjerr CV-t e familjes ketu. smiley 

Aha. Pa problem xhan. Ja qe ndodh nganjehere qe harrohesh mbas muhabetit dhe te iken autobuzi.

P.S. Edhe une kam si hobbi filateline dhe njoh shume shtete te botes. smiley Po te duash mund te kembejme pulla.

Me kete logjike i bie qe s'duhet te kishim fare homoseksuale meqe kane lindur e rritur ne familje heteroseksuale dhe e kane marre sjelljen nga familja. Si t'ja bejme qe ka - madje edhe ne vende aq konservative e "tradicionale" si Shqiperia? Nuk e di a ka ardhur informacioni deri atje qe, sipas atyre qe jane homoseksuale, preferenca seksuale eshte e lindur jo e rritur. Keshtu thone ata, une s'e ve dot doren ne zjarr.

Preferenca seksuale nuk eshte vetem e lindur. Ka qe nxiten ta eksplorojne ate fushe nga kushtet rrethanore. Nuk di nese ka ardhur deri andej kjo kenge, por eshte shembull i bukur dhe autori e ka shkruar nga letra e nje fansi, qe ishte ngjarje e vertete, jo si gjerat e Amerikes se veriut. smiley

http://www.youtube.com/watch?v=U-1G12wV0c8&ob=av3n

Kur flitet per martesat e homoseksualeve dhe  biresimin e femijeve, shqetsimi ne nje fare mase eshte i legjitimuar. Jo me kot ne rastin e otos me lart (dy gay me femijet) pyeta kush eshte "femra". Ne kulturen heteroseksuale, identiteti seksual percakton sjelljet dhe stereotipet gjinore. Identiteti gjinor eshte kulturor dhe  strukturohet mbi bazen e identitetit seksual i cili eshte biologjik dhe kjo dallon femren nga mashkulli.Kurse ne rastin e nje cifti gay "femra" biologjikisht nuk ka diferenca seksuale me "mashkullin".E kam fjalen, nisur nga ky fakt, si strukturohen rolet gjinore ne ciftin gay?.Rolet gjinore mesohen, ndahen ne mirekuptim, ok por  si i behet me ndjenjen dhe , per me teper , me instiktin  e memesise qe eshte i lindur dhe pak gjasa ka te mesohet?

Femijet edukohen sipas modeleve prinderore dhe nqs te qenurit gay nuk eshte i lindur por orientim i mesuar, a nuk eshte rreziku qe femijet e biresuar te cifteve gay, te behen te tille? Nuk di cfare thone studimet empirike per kete pune.

Si thone geit kur duan te dalin jashte me ndonje ..hajde pime nje kafe apo hajde hame nje akullore?smiley

Hej sa paskan ndryshuar kohèt ...njè pyetje..A lejohen dy meshkuj nè biçikletè nè Tiranè?dmth..pa patur frikèn se tè ndjek ekremi me hu ..

Po, ne biciklete dhe ne motor ,madje. e fresket kjo : dje dy cuna ne motor ,ai mbrapa u ngjit fort pas te parit dhe i bertiste sa kish ne koke : ore,ty po te bie celulari ,se s'po marr vesh?smiley

Venus....tani qè e mendoj..shihje shqipot dilnin xhirro nè bulevardèt e italisè me krahun hedhur shokut dhe me shkelje syrri e fillkèllima femrès sè radhès...dhe femrat shihnin shqiptarèt...dhe shqiptarèt shihnin femrat..smiley

dhe femrat shihnin shqiptarèt...dhe shqiptarèt shihnin femrat..smiley

smiley

Nga ju te Memedhembjes . Po presim me ankth . Si u bo puna ...I gjeti Ekremi Hunjt ? Kto hunjt me kujtojne nje thenie te nje miku te vjeter per nje tore te vjeter  te vjeter ...

Sa hunj ka ngrene ky ?

E te ishin HUNJ ....rrethoje Kufirin dhe i hante mune Greqia Shqiperise ..smiley

Puthen me shqipot kur takohen me njeri - tjetrin ne faqe? smiley

Meqe ra dhe llafi, shikoja nje dite nje program ne televizor me nje cift lesbosh. "Burri" qe ishte truck driver nga keto te linjave te gjata me nje fytyre qe te kallte daten, gruaja qe e hidhte kokrren e lotit na! se "ai" e keqtrajtonte, nuk e respektonte dhe nuk e ndihmonte ne punet e shtepise. Dhe kykjoja qe thoshte: e mire, keshtu ankohen gjithmone grate... Hajde se i njoh une ato...

Per te qare e qeshur domethene!

Amerika e veriut i ka shpesh fallco keto gjera. Jo se s'mund te kete qene e vertete kjo qe ke rastisur te shohesh, por kam vene re qe kane shume dokumentare e emisione me gjasme filmime te vecanta nga realiteti, te gjitha te skenuara. Madje dhe kamerat e fshehta.

Me falni, sa here keni vizituar Ameriken e Veriut?

Aq sa per te thene ato qe thashe. Edhe sikur, prodhimet televizive te Amerikes se veriut te rrine gjithe diten para hunde, ne cdo shtet te botes qe te jesh.

Edhe une do filloj te jap leksione mjeksie sepse kam pare ate serialin ER e George Clooney. 

Me fal, por komenti yt ka mungese logjike. Une s'mora persiper te ushtroj nje zanat qe do shkolle, por komentova dokumentaret e filmat. Regjisoret e ER si serial mund t'i komentoj po njesoj une qe jetoj ne Shqiperi, po njesoj ti e qe e sheh nga Amerika. Por po e le me kaq, se duket qe qenke nga ata te emigruarit qe po u gjete qofte gjene me minimale negative te vendit ku jetojne, ofendohen rendshem. Kam pare shpesh te tille e te them te drejten s'dua te futem ne debate me nivel aq te ulet inteligjence. Edhe nje here, me fal. Ti jeton ne Amerike, detyrimisht i di te gjitha, amerika eshte superfuqi, gjithe vendet e tjera te botes jane kot, ata qe jetojne ne shqiperi jane katundare qe s'marrin vesh nga asgje, dhe kur te vije Obama duhet te dalim e t'i puthim doren. Ok. Gjithe te mirat.

C'te bejme, gjindje pa shkolle zotni hetus - natyrisht dhe me nivel shume te ulet inteligjence qe ofendohen rendshem po t'u permendesh gjene me minimale negative te vendit ku jetojme.

Eh...

Si fusnote: pergjigjen qe te dhashe s'e kisha fare per vertetesine e "reality show" (qe s'i ndjek) por sepse ajo qe shkruajte ti mbarte nje konfidence "i dime i dime te gjitha" qe hedh poshte ate qe mund edhe te jete e vertete. Prandaj te pyeta sa here ke vizituar Ameriken - jo per mediat, por per te ditur qe shofere te tilla nuk ekzistojne. Per t'a ulur edhe me teper nivelin intelektual te bisedes, sa per sqarim, po te them qe kam pare e takuar femra (te lindura femra) qe jane me burrerore ne sjellje e veshje se shume meshkuj ne Tirane.

Atehere me ke lexuar gabim, sepse une s'kam thene qe nuk ekzistojne. Kam thene qe eshte rast i pabesueshem e duke qene ne nje media e amerikes se veriut ka me shume gjasa te jete e sajuar se ne vendet e tjera, por jo qe s'mund te ekzistoje. Ketu bie poshte ajo "i dime te gjitha". Dhe nga ato femra ka dhe ne Tirane.

Edhe i pabesueshem por qe mund te ekzistoje? E paskam harruar Shqipen fare smiley

unlikely but possible

E paskam harruar Shqipen fare

Kam frike se s'eshte problemi te shqipja. 

Te ka rastisur ta shohesh ndonjehere kete faqen? Ka disa lojera fantastike.

http://www.lumosity.com/

Jo s'me ka rastisur - ndoshta ngaqe s'e njoh shume median Shqiptare. Kjo eshte website Shqiptar apo jo?

PF shume e forte kjo smiley Parashikoj qe mbas 30 vitesh do lejohet edhe te martohen me kafshe por gjithmone sipas rregullave. Pra nese te teket tja fusesh ndonje dhie, nese ja ka qefi dhise dhe nese ka mbushur moshen atehere pse jo? Do ankohet pastaj ai truck driver se perse mamadhia ska bo qumesht. Te gjithe kete skene do e shohin ne televizor dy "fushore" bashke me bijte e adoptuar. Fushoret do thojne "si u prish kjo bote, po shkojne njerezit me kafshe" kurse dy bijte e tyre do thojne "sa mbrapa qe ka ngel babi me babin, sjane hic kontemporane" dhe do dalin te lumtur se kane zbuluar nje fushe me bar te njome ku kullosin 2 lope seksi...Rrofte liria e zgjedhjes. Kurani dhe Bibla paskan pas te drejte.

Live and let live people. Ne s'ju pelqen parada, mos dilni t'a shikoni. Pastaj se si jeton secili, eshte pune e secilit. Perhere e njejta gje ne keto tema!

je e sigurte qe po ta injorojne njerezit teresisht, poashtu edhe mediat - ne rast se pronaret apo drejtoret e lajmeve jane kunder, keta nuk do ankohen perseri per shkelje te te drejtave te njeriut? je e sigurte qe evropi nuk do ja rraste shqiperise prape me shuplake syve dhe te thoshte: nuk presim kete lloj sjelljeje dhe trajtimi nga nje popull qe po aspiron te integrohet ne BE...??? YES! YES YES and YES! you can take it to the bank Kristida. i'm telling you that.

nuk i paskan thene kot te vjetrit: bytha eshte pjesa me e rendesishme e trupit.

bile ka zona qe thone ne urime: vetem bytha mos te dhembte!

keshtu ka ardhur situata dhe keshtu duan ta bejne. qe dy muaj perpara, bile.

Perhere e njejta gje ne keto tema!

kto tema jane ciklike. dmth kishte ardh koha.

maj men dikur, qe TV jepte laj-thaj po ato teatro - ka qene nje dite e javes me teater - qe qarkullonin, tip toka jone, fam. peshkatarit, cuca e maleve... Kur nje dite se kush tha qe sot do jepet "monserati". Ou? ia boni i shoku jon, sa cudi. Pse? e pytem. Jo tha, po sot e kishte radhen "Baca i Gjetajve".

Po kane paguar taksen , po kane mare leje ne Polici dhe u eshte miratuar ...perse te mos parakalojne ? Kaq eshte problemi.... dhe askush nuk ka te drejte te cfaqe as perbuzjen me te vogel jo me kercenime . Ata qe i kercenojne dhe pengojne duhet te pergjigjen Ligjerisht ne nje ssistem  te SOTEM Demoktratik ! Perkundrazi , le te defrehen mileti me keto pamje klounesh pederaste .

Por te fillosh pastaj te sterzgjatesh ne martesa e te drejta te tjera qe shoqeria NORMALE as qe duhet ti shtroje ne mesin e saj ???? !!! Une do isha i Parimit tu jepet nje teritor me vete ,  te krijojne nje shtet e nje shoqeri te tyre  , te pjellin femije nga suma ,  te krijojne familje , te paguajne taksat e nxjerrin Ligje per shoqerine e tyre dhe gradualisht te integrohen edhe me kete shoqeri qe kemi SOt . Ndryshe ....qofte ke daja s'ka , me te gjetura Gati cdo gje pas qindra e mijra vjet perpjekjesh per te transformuar format e seksit  dhe te bashkejeteses nga Primitive e Kriminale ne Normale e ripertritje te shoqerise Njerezore , spse mjaftoka  me nxjerre sumen e me e tunde ate Bulevardeve si e drejte e Individit ....kjo nuk ka bythe ku te rrije as llogjike ta mbeshtese ! Kjo ka vetem nje argument ! B...qare e te Velur nga Jeta e Pasuria po HAKMERREN duke u Imponuar  ndaj shoqerise Normale !!!!! Dhe vini RE , argumentet baze merren jo nga Populli thjeshte masivisht por nga EMRA te Ndigjuar BOTERORE te se shkuares dhe te Sotmes . Duan te shembin Bariera me MITE per te Rikrijuar bariera me MUTRA !

Idrizo ke fol si burrat. Fjaline e fundit e ke qare.

..spse mjaftoka me nxjerre sumen e me e tunde ate Bulevardeve si e drejte e Individit .

..dhe ku e bokan pale ,ne bulevardin "Deshmoret e Kombit",  turp per zotin pse per ket dhon jeten partizonet ton trima,..jazek luli qe  ka dhon  lejen... por ka zera qe edhe opozita qonka dakort me ket sume nxjerje perjoshta...

Ata Deshmoret  jane te Kombit  . Si puna jote qe   bejne humor mer jahu  nuk eshte cudi te jene edhe pjestar parade ...por ruj mos kalojne nga Bulevardi Zogu i pare ...ymer paste NM e tij .  Ekermi nuk flet per cdo lloj robi qe di shkrim e kendim smiley  ai flet me paravoli . Tundja e bytheve ne Bulevardin NM tij Zogji i Pare , Ymer paste NM e tij , ka rrezik i prish partine konservatore qe bashkepunon me PD ku ka edhe raporte ne perqindje per PUSHTET ndaj Lo.... 

pse kujtojne se do behen si eltoni i xhonajve  keta te diskriminuarit tane?smiley

po vangjel dulja nuk i mbron te gjitha pakicat?

Po kur mblodhi sala 50 mije zombie per 22 mars, perse te mos bejne parade dhe keta, qe se paku e dine se cfare duan.

Ne mos gaboj, ky eshte Ekremi legalisti qe mori peng televizionin ne 98-en..

 

90% of women don't like men in pink shirts. Ironically 90% of men in pink shirts don't like women.  smiley

Sa eshte perqindja e burrave ne pink shirt ndaj totalit te burrave? Qe te gjejme sa eshte probabiliteti qe nje burre ne pink dhe nje grua rastesore te pelqehen ndersjelltas (reciprokisht)?

Statistikat do dalin diten e parades! smiley

 

Seriozisht? Seriozisht do i hysh llogarise me laps ne vesh nqs pelqehen ndersjelltas nje grua dhe ai me siper? smiley

Disclaimer: nuk kam asnje bluze roze ne pronesi ne dollapin tim smiley.  Ose thene ndryshe, I hate pink.  

po po, aq seriozisht sa po mendoj ta trajtoj teme diplome smiley

Ngjyrat jane ne mode kete vere, keshtu qe kujdes mos tundohesh nga pink, se kishte edhe goxha kombinime kete ngjyre smiley

Probabiliteti qe une te vesh nje bluz pink, sipas sportit te emos, eshte 0.  (Emo mund te shtoj detaje te zanatit, po +/- zero eshte edhe margin of error) smiley

emo, me qendro tek e-hom ... 100% smiley.

smiley

well, esht e lehte. nqse e quajme perqindjen e burrave si ky me lart X, atehere ceteris paribus, gjasat qe ne femer rastesore dhe nje burre me pink te pelqehen jane

0.1 * 0.1 * X, dmth X/100.

C'te bo pinku s'ta bo Ai Nolt!

nejse, ate dite s'duhet me dal nga shtepia me pink shirt! smiley

prit tani, se ka pun puna. s'esht aq e thjesht. ky eshte probabiliteti margjinal.

nqse fusim ne loje variabla te tjere (psh have you been working out lately, kind of thing, ose naj sugjerim pink nga Yamamato Y3 e ksi guxhullash) del ndryshe ajo gjoja atje. Psh ajo foto qe ka von monda, po te boje nji anketim anonim me femnat e peshkut, do e kishe te 70% besoj smiley

Ne raste te caktume, pra si conditional probability i te pelqymes, pinku kallxon karakter, rob qe shkon "kunder rrymes", rob me "style" pra, tip qe kombinon kpuc te shtrenjta 1000 dollarshe me t-shirt te lire  ... e-hem.. qe e bon ate probabilitetin te anoje roncem ne intervalin 90% - 100%. smiley

sport i rond statistika. smiley

variabel shume i rendesishem body language smiley 

mjeshtrat na kane dhen mesimin e vyer: s'ka veshje provokuese, por sjellje (po, body lang. big time) provokuese.

question: given too much skin shown, does celine dion provoke any kind of sex appeal?

choices:

A. No

B. No

and

C. No

PS. You've got three chances to answer smiley

PPS. Me Monden duhet bo ca pun bindse. smiley

 

C'te bo pinku s'ta bo Ai Nolt!

Ambasada Pink?

eee?! Ku, nga, si dolen keto statistika?

Just for fun, don't worry! smiley

E lexova diku, dhe mu kujtua kjo tema prandaj e shkruajta! 

mqrf, ketu ne Shqiperi ka plot djem qe veshin bluza roze pa problem, edhe burra te moshuar me kemisha roze. Megjithate, shume kane pare filma e jane bindur qe bluzat roze jane per homoseksualet. Ketu ne TR ka plot qe i veshin. Madje, te nje film, Alfie, gjeja e pare qe thote Jude Law per veshjen eshte se burri qe eshte burre s'duhet te kete frike te veshe gjera roze, sepse mbetet po burre. Dhe kishte rolin e nje don zhuani te pagabueshem smiley

Yyy ca homourrjetje ne Peshk. Nuk ju vjen turp qe Berisha eshte me tolerant se ju ngaqe miratoi ligjin e martesave gay? smiley

Xheni Karaj, Drejtore Ekzekutive e "Aleances Kunder Diskriminimit"

Kristi Pinderi, Drejtor Ekzekutiv i "Pro LGBT"

Laj thaj vetem keto dy shoqata gay paskemi? smiley

P.S. Mbase juve jeni homofobe se ceshtja gay sa here qe ka debate te zjarrta ne Peshk e merr foskusin mbi vete; ja ristrukturimi i Peshkut u harrua fare. smiley

Parada duhet te behet. Per hir te liberalizmit e demokracise duhet te behet. Per hir te respektit per zgjedhjen e tjetrit sado e gabuar mund te na duket. Eshte nje ceshtje qe Evropa e ka zgjidhur me kohe dhe tani eshte rradha jone per tu emancipuar. Pavaresisht se une mendoj se keto lloj paradash shumengjyreshe dhe dhe bizare me shume pune ju prishin se ju ndreqin imazhit te tyre.

Sa per biresimet mendoj se sado te racionalizosh per teze apo halla roli i nenes nuk mund te zevendesohet kurre dhe ky eshte nje handikap i madh per femijet e rritur ne keto ambiente.

po orgjive si neper filmat e pasolinit i lejon,ekremi????kot pyeta nese dikujt i ka qelluar te jete si tek filmi i tij "teorema",ca do kishte bere ekremi,do i kishte vene ndonje bombe!!!!!Rrofte balli!

Varet sa veta marrin pjese ne orgji dhe per ke kane votuar.

Po me shume se Ekremi, rendesi ka ca mendon Nard Ndoka per keto qeshtje.

Nardi ka arritur ne perfundimin qe homoseksualet bejne me shpesh seks mes tyre sesa me heteroseksualet.

nard besoj do jete pro.........smiley

un dua te di ca do mendoj lesi per kete

The gay-rights organization Pink Embassy said it plans to take Spahiu to court.

Klesi, si e kenduar qe qenke per keto pune, quhet orgji po qene vetem 3, apo duhet te jene me shume?

Sounds like a good plan. Ishalla i le gruaja e Spahiut qe ta marrin me vehte. Apo do i shoqeroje in persona

akoma si kane bere gropen ,,,,,,,,,,,,,,,,mbase ku i dihet shpeton dhe gruaja......ishallah jane shume 

I lumte goja Spahise smiley

Deklarata e Spahisë

Ne jemi parti konservatore shqiptare, vlerësojmë trashëgiminë shqiptare si vlera të rëndësishme për një komb. Unë s’kam ndonjë koment tjetër, vetëm t’i kap në hu ato. Hu është fjalë dialektore, por besoj se kuptohet, ose thënë ndryshe shkop gome.

1)

Tashti me thon t´drejten ky Ekrem Spahija e ka honger karremin qe e ka leshu gazetari. Se nuk besoj se ka qene Spahija i vetmi politikan qe osht pyt per ket gjo, kushedi se sa ministra e zv/ministra e deputet jan pyetur rreth kesaj teme. Ene qe t´gjith t´tjeret kan qen aq t´qut sa i kon thon ksaj zonjes gazetare "hik, mi goce, na lej n´punen ton e mos na boj kshu pytjesh, se s´kom nonji gjo per t´thon". Vetem ky lloshi ka njec n´grep.

Po sic duket ky Ekrem Spahija artin e politikes ene t´diplomacis nuk eshte se e ka marrur bashke me qumeshtin e gjirit. Se ky ka lloc ene njiher tjeter me 14 shtator 1998 me nji gaf t´modhe, tek ai qe ishte i vetmi grusht shteti i vertete ne kto istenji vjet pluralizem politik (demokraci s´po ma ma goja me i thon).

2)

Noshta ky konservatori me ket gjuh kaq t´ashper bo vaki do me shtyp permrena ene nonji deshir qi s´do kishte qejf me e nxjerr prej dallapi.

Se kta "konservatort e eger" dalin nonjiher ene kshu

ene pastaj detyrohen me dhon shpjegime ne konferenca shtypi.

Kush ka ndonje te dhene ..Si e ka prit Jozefpercka kete parade ? Pyta se Toapallet jane te njohur zyrtarisht si GAY .Ne Listen e  Pare te derguar me URGJENCE ne Europe ( KE ) aty nga viti 94 a 95 Kryetar u vu z.Kolec smiley nga halli .

Kush e imagjinon bababsqapin qe i thote "Firmoje Kolec , Firmoje .Na nuk mund te veme Jozefinen te pare . As ......  Kush e gjen per ke tha ? Me F.. i fillon smiley

Shpresoj dhe uroj qe organizimi te eci i qete dhe pa trazira.Do ishte gjynah te ndodhte ndonje gje.

Vajti lajmi dhe e mori vesh mehalla....Ironikja eshte se Sula para pak kohesh doli dhe i rrihte gjoksit per legalizimin e martesave gay, nderkohe zv-ministri i kabinetit te tij ferkon hurin ne dore dhe shprehet "Ne mos me dalcin ne shteg te paudhet"... smiley

Doli dhe tha dy fjale me ne fund dhe Sula....

 

Orientimi i ndryshëm është një realitet i lashtë sa vetë lashtësia

 

@ 1oora

Deklarata e Spahisë, reagon delegacioni i BE-së 
27/03/2012 

 

Facebook

 

Deklarata e Spahisë, reagon delegacioni i BE-së

Deklaratat publike e kreut të Partisë së Lëvizjes së Legalitetit dhe zëvendësministrit të Mbrojtjes, Ekrem Spahia kanë shqetësuar Bashkimin Europian dhe ambasadoret e atashuar në Shqiperi. 

Ne nje deklarate per shtyp, delegacioni i Bashkimit Europian ka theksuar se deklaratat e zotit Spahia nxisin dhunen dhe urrejtjen.

"Bashkimi Evropian dënon me forcë çdo retorikë diskriminuese dhe nxitje për urrejtje dhe dhunë. Shqipëria ka ratifikuar Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut dhe ka aprovuar Ligjin për Mbrojtjen kundër Diskriminimit. Lufta kundër diskriminimit, përfshirë diskriminimin e personave LGBT, është një ndër 12 prioritetet kyçe të Opinionit të 2010-ës. Shqipëria është angazhuar për të zbatuar Planin e Veprimit mbi këto dymbëdhjetë prioritete kyçe. Deklarata publike si ajo e z. Spahia janë në kundërshtim me zbatimin e politikave antidiskriminuese të përfshira në kapitullin 23 mbi të drejtat themelore dhe juridike pjesë e legjislacionit të Bashkimit Evropian", thuhet në deklaratë.

e merr vesh ti tani?

thuaj po ta mbajti qe jam gabim!!!

edepsez. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).