Nje diplome e shkolles se larte, nje makine, nje mikeshe dhe ... disko e kafene?

Keto te jene?

63 Komente

Ndoshta per te rinjte ne Shqiperi, sepse ketu nuk besoj.

Pse ca idealesh kane andej kshu? Diplome, makine, te dashur dhe qejf. S'jane e njejta gje? I-Pad dhe male me hamburger nuk quhet.

kto qe permend nuk jane ideale sepse ideali nenkuptin dicka te larte, gati te paarritshme. nuk jane ideale sepse shumica e te rinjve 25-30 vjec e kane arritur normalisht nje standart te tille. ndoshta per 18-19 vjecaret kto perbejne akoma synime,por jo ideale. jam gjithashtu i sigurt qe te gjithe ata qe i kane arritur kto "ideale" nuk jane te lumtur, jane thjesht normale.

pyetja eshte disi e veshtire sepse ideali i demokracise dhe i lirise i brezit te 90 eshte pothuajse i arritur. dyshoj se ka dikush sot qe te thote kam ideal demokracine.

ideal i sotem mund te jete, po ja fus kot, integrimi. megjithese dhe ktu dyshoj sepse me heqjen e vizave per rinine europa nuk eshte me tabu. keshtu qe kujt i behet vone per ceshtjet "teknike" e politike te integrimit. per rinine europa=levizje e lire!

sa per mua ideal i rinise duhet te jete perpjekja per te kontribuar me mundesite e gjithsecilit ne qytetarizimin e shoqerise sone si dhe ne perpjekjen per ta bere kte shoqeri me humane e te pranueshme. mbase kto jane sofizma sepse idealet asnjehere s'arrihen. mbase dhe ne jemi te detyruar ta djegim kte "ideal" dhe te presim brezin tjeter per te lindur nga hiri si nje feniks, idealin e tyre te ri..

LEFTI, pa ma marre hiç per reagim, rishikoje kete fraze ..pasi te keshe vetsqaruar,  duke u keshilluar me fjalorin, ç`nenkupton fjala ideal.E qe ta dishe, une e kam shume mire te qarte cili eshte  kuptimi, se ne se do kisha dyshimin me te vogel se behet llaf per gjera ..'gati  te  paarriteshme, sikurse ju  i konceptoni, nuk do "lodhesha" edhe  aqe, duke e shtruar si pyetje.Pa kendoje prape si e keni shkruar?

"...   ideali nenkuptin dicka te larte, gati te paarritshme...."

  Jo  more xhan, perkundrazi, idealet  jane objektiva te arriteshme,  objektiv drejt  gjerave  per ti bere te    plotesuara, ne vend te vet, ne sirane e vet, te arrira, te persosura.Por jo te paarriteshme, se ndryshe bejne mire gjithe kjo  fare  rinie, qe rrine kafeneve.Ndaj kam mendimin se duhet lodhur  dhe ca, duke e shtrydhur mendjen qe te mund te arrijme ne nje plotesim te opinionit ne  se kane apo jo ideale te rinjte  tane sot.Se une dyshoj qe keto virane ideale sikur jane ne ndryshim, ne ecje, ne evoluim,  sipas fazave te zhvillimit te  nje  shoqerie te caktuar.Se ja, merami qe llafosemi, rinia kosovare nuk e  ka me idealin qe pati gjer ne fund te vitit... x, kur nga  e pushtuar u be me shtet.Sot, sikur( them une )  ata djemte e Vetevendosjes, kerkojne  nje  shtet funksional, te arrire, evropian, te persosur.Po dhe  keta  tonet, fakiret  nuk do ta  donin nje shtet funksional, nuk do te donin qe  rinia te ishte motorr levizes i shoqerise,ne nje shtet  demokratik ku shteti te jete  i  persosur? Qe fjala e tyre  te kishte peshen qe u jep vitaliteti i moshes?Nuk do  te donin qe.....plot singa keto per  te  cilat  une xhanem,  nuk po degjoj rini te flasi.Kush pengon valle?

Keta tanet more,  te Kuq e Zize, qe ai i marrosuri i quan faqezes dhe  sa di dhe Ju jeni dakort me te(jo si mendje ), sikur  po flasin per ca gjera qe i perkasin kombit mbare.Rinia nuk e ka te drejten ti kete ato si ideale te saja? ....................

Nuk eshte  puna te  korigjojme njeri tjetrin por te  mund te cekim nga ato qe na mungojne.Bejme fjale per rinine................................   

une per vete snjof asnje te kete arritur idealet e veta. perndryshe sdo lindte dhe termi idealist, dmth dikush qe rend pas idealeve...per mua rend por si kap dot.

idealja per mua nenkupton perfeksion, pra dicka te pamundur. nuk themi kot  -"do te ishte ideale sikur.."; e themi sic e enderrojme.

ideale do te ishte per mua jo krijimi i shqiperise se madhe sic pretendojne disa, por thjesht krijimi i nje shoqerie me te civilizuar, me qytetare. ky do ishte ideal me i bukur dhe me i dobishem mendoj une, sepse nga ky rrjedhin zgjidhjet e te gjitha problemeve te sotme. nje shoqeri me e civilizuar, do te thoshte nje shoqeri me e ndergjegjshme dhe me zgjuar ne zgjedhjen e politikave. pastaj te tjerat vijojne vete..

Nje diplome e shkolles se larte, nje makine, nje mikeshe dhe ... disko e kafene?

Grava, ka edhe femra kendej... 

Disa prej tyre: http://youtu.be/BaLRpFdZ2V4

Ajku, ke te drejte , po..dhe nje  mik.Apo te  dashur,   more lanet? Se mik, eshte ai qe te don e te ndihmon, sa  here i  kerkon ndihmen.

Grava, shoh qe je i shqetesuar per te ardhmen e vendit smiley. Ndoshta pyetja qe ti ndien perbrenda, por nuk e formulon dot, eshte "cfare idealesh duhet t'i kishin ushqyer rinise se sotme qe nuk ia kemi ushqyer?".

Me nje pamje te pergjithshme nga ato pak vite rinie ne memedhe smiley, them se rinia shqiptare ka idealin e bashkejeteses paqesore, me muzike dhe me vizita neper Evrope sa me shume te jete e mundur, pra paqe, art, komunikim dhe njohje. Eshte rini qe ka zbuluar ilacin kunder stresit, i cili mund por edhe mund te mos jete depresioni.

Pak a shume i ke thene te gjitha.

O,edhe kjo "The thing standing in the way of your dreams is that the person having them is you" i shpjegon gati te gjitha per shumicen e rinise shqiptare

tropizma, muhabete po bejme dhe opinione, pa pare, po "shesim".. Une pyeta sepse dje kam dale per te  pare  per kater ore, neper Bllok dhe  lokaleve te Tiranes.Plot me rini................Kurse  ky i marri  18 0re ne dite llafos e llafos duke bluar kashte....Ku po shkon kjo rini?

grava,sec my krijua pershtypja qe pyetja,megjithese thua "rinia",nenkupton vetem te rinjte meshkuj,apo jo?

Jo, jo  Belul ! Kam bere  vetem lajthitjen qe nuk kam shenuar dhe zanoren idetifikuese.Por  ku ka rini mashkullorte te vetmuar  sot a derbardhe.Ecin pende gjithandej...duke u endur..Ky  eshte problemi  

kam pershtypjen qe keto ideale ka rinia ne gjithe boten grave, nje pjese ju mbeten besnike ketyre idealeve, nje pjese tjeter gjejne rruges modele inspiruese dhe marrin drejtim ne jete. e keqja ketu eshte qe mungojne modelet. si mund te inspirohen te rinjte e universitetit europian kur u jep mesim neim cili?

A ka ardh "shi me gjyma ne plazh" anej?

Keto te jene?

 

Yeth!

Si kudo dhe ngahera!

Jo po si ne, qe gjemojshim copen e bukes neper rradha n'adoleshencen e hershme!

Une i shof sot rinine shqiptare dhe gzoj! smiley

 

swed une habitem se si  del e flet i marri apo  dhe nje  minsiter per zhvillimin perspektiv te Tiranes, te zhvillimit te turizmit, te  sporteve te.......plotesimit te  kritereve e kerkesave per ne BE  dhe nuk ka nje ze rinie.More nje artikull,  ku  nje shoqate "zogjsh"(me te rinj) te thote "... e daleni  ju  gerrunet a u...  q...udhet  se jemi dhe na qe jemi e ardhmja..! Degjoni  dhe neve a mes e degjofshi  qyqen e prillit..!" Hiç ore, hiç fare.Rini  e vuvosur, e mpire, e shuar, e leqendisur..koti fare..! Normale kjo, me vetngushullimin se   ja keshtu eshte  dhe ajo e atij a kertij vendi?

e vështirë Grava të përgjithsosh rininë dhe idealet e saj.Por për një rini mbi 20 vjet shkolla puna dhe dëfrimi qartë që janë detyra për cilindo që kërkon një të ardhme për veten.Por ka dhe shumë që ideal kanë pasurimin e shpejtê e pa mundim me çdo rrugë e mjet.Mendoj që ti e ke fjalën për ideale më të mëdha si përparimi i shoqërisë , shtetit , shqiptarizmës, drejtsisë shoqërore etj etj .Besoj se me patjetër ka shumë të rinj që kanë a kërkojnë kto ideale dhe janë të organizuar ajo pak rëndësi ka pavarsisht ,se dhe ato shkojnë e argëtohen tek blloku e kan të dashur  e shpresojnë tê blejnë një makinë.Problemi ësht se modeli politik e shoqëror i idealeve  që i ofrojmë ësht mjaft dëshpërues e i pashpresë dhe ky ësht problemi dhe jo vetëm në Shqipëri.

He se plasa!n Ne keto te ndalemi!

cfare idealesh do te kete merr dak, ne nje shoqeri konsumi..

"You can tell the ideals of a nation by its advertisements" tha z. Douglas.  

Te merren reklamat e te gjitha llojeve, jo vetem te mediave, perfshire per shembull edhe elitat, vip-at, role-models e me te thashe, e ne varesi pastaj, te flasim per ideale, po mundem. 

Ose mjafton te shohesh listen e "VIP"-ave, dhe listen e telenovelave te preferuara te VIPave.

dhe listen e telenovelave te preferuara te VIPave.

Telenovelat me kujtuan dicka nga Gladiator:

Rome is the mob. Conjure magic for them and they'll be distracted. Take away their freedom and still they'll roar. The beating heart of Rome is not the marble of the senate, it's the sand of the coliseum. He'll bring them death - and they will love him for it. 

Paralelisht, kuptohet me ngjyra me pak dramatike, mund te themi te njejten gje per efektin e telenovelave.

 

Ose e thene me shkurt: Why the dog wag it`s tail?

 

Nje diplome e shkolles se larte, nje makine, nje mikeshe dhe ... disko e kafene?

 

Pse pak jane keto?!smiley

Shto dhe nje pune te mire dhe shijo jeten pastajsmiley

 

Amon o burre amon me keto pyetje,jemi ne 2012 - en mor burre.

Po pse z,Bradland ...K/Ministri left me ....yyyyyyy ne fund , pa Ideale rinore e feston 100 vjetorin e pavarsise  ne 2012 ? Ai do ri-beje Me vrull rinor Parlamentin , Me vrull rinor Kompozimin e ri Strukturor te Skulptyres se Pavaresise etj etj vrulle riniore si pa Pllaka qe eshte . Kam nje bindje qe me Vruull rinor do perhap edhe mesimet e vjera te zonjes Lefkofe ...per Idealin por qe Ju nuk i vleresoni dhe nuk i merrni seriozisht ! Ja psh si na meson shoqja lefkofe : ..."sa per mua ideal i rinise duhet te jete perpjekja per te kontribuar me mundesite e gjithsecilit ne qytetarizimin e shoqerise sone si dhe ne perpjekjen per ta bere kte shoqeri me humane e te pranueshme..... "

Te kesh dhe nje kawasaki dhe te q...fsha Jeten smiley

Po Lefti eshte Konsull mor daje,nuk krruhesh dot me te smiley

Konsuj te Saliut ??????

Me ke tallesh o Bradland .Une te respektoj si i kulturuar jo si vjedhes nofkash smiley Gim Jevgu i Lagjes time eshte sa dhjete lefkofe se ne fund te fundit pasi pi thote te verteten "Ja futa pordhes smileypo Lefkofeja jep dhe porosi .per Rinine si sh .Enver smiley ..Do thush ti qe i Pelqe ai Lo....Ketu me kap !

shoku idrizz ferra, je shembulli i perkryer i idealistit te zhgenjyer. me keqardhje me duhet te them se te kane genjyer ter jeten...njeriu i RI nuk ekziston, eshte si babagjyshi, eshte kthyer ne perralle per te vene femijet ne gjume. e kuptoj qe eshte e veshtire ta pranosh se ajo per cka ke "luftuar" tere jeten ishte nje farse, por ske cben duhet te perballesh me realitetin. enveri vdiq shoku idrizz, misioni mbaroismiley

Ku e sheh zhgënjimin e Oidrizit o Lefti apo pse kritikon idealin e mentalitetin e hajdutve me pushtet, dhe tallet me propagandistët dhe mbrojtsit qorra të këtyre hajnave me pushtet vjedhjen. Me një fjalë njeriu i ndershëm e normal nuk ekziston nê pushtet, vetëm njeriu hajdut e batakçi servil e i paftyrë egziston ku ësht zhgënjimi ktu ai e ditka mirë.

lefto, ket komentin m'duket e ke pas me bo i cik qejf per vete, idrisin e ke perdor per maskim. smiley

se idrisi kto qe tregon ti i ka dit me mire se ty qe para se ti te vijshe ne ket dynjo...

Shif te tregoj nje te shpejte: ishte njoni duke ec me biciklete edhe pa rreth e rrotull qe nuk kishte njeri ene e leshoi nji ashtu per qejf te vet qe i thone, pa kufizime ideore. Mirpo aty ishte nje kthese, dhe sa e maroi ai tak, dul i gru, po kshu zonje, nga kto qe t'imponojn respekt. ene ai per mos me e tregu veten si pordhac (ne kuptimin jo te shitmencit) filloi tu i ron bicikletes me kom te ai si kapak qe ka zinxhiri, ting ting... medemek qe ajo zhurma... s'ishte si e menove ti zonje... se kjo bicikleta... mirpo sic je ne dijeni, zhurmat varen shum nga burimi i vales, edhe ajo teneqja ca do ti boje, nuk e sillshe dot afer me ate simfonine allegro vivace con brio smiley

s'di pse ta nisa ket, po varja mo smiley

smiley

 

s'di pse ta nisa ket, po varja mo

Vertete, pse e nise? Apo duhet patjeter te thuash dicka ti ketu.

Po ik o burri dheut se ngele para kompjuterit mengjes,dreke, darke. Dil merr pak ajer te paster dhe mbase freskohesh dhe te qartesohen mendimet. 

Ben peshku edhe pa ty, ore.

Ja kemi dhe Drizin qe na kenaq me kujtimet per Enverin.

Mendoj se eshte e fragmentuar. Jo gjithmone ajo qe duket me shume apo uleret me shume eshte edhe ajo qe dominon.

Mendoj se te rinjte e sotem kane fatin e madh qe kane lindur ne vitet e fundit te regjimt dhe ne fillimet e 90-es. Thjesht ky fakt, perben nje fillim mjaft te mbare.

...shoku idrizz ferra, je shembulli i perkryer i idealistit te zhgenjyer. me keqardhje me duhet te them se te kane genjyer ter jeten.....e kuptoj qe eshte e veshtire ta pranosh se ajo per cka ke "luftuar" tere jeten ishte nje farse...

....po pse o LEFTI e ha sapunin per djathe.Akoma nuk ke arritur te kuptosh se idrizi eshte "sozia enveriste" e nje anetari  i cili e perdor ket llagep si mjet per shprehur e shfryre gjysmen enveriste te vetvetes pasi  ka mbaruar tere argumentat teorike dhe praktike ne bisede me ty.

 

 

Lo .. c'kemi smiley Si e ke Left me ....yyyyyyy ne fund . Kerko  po gjete ndonjeher Left pa Shtate Y . Pse ....? Do te fal nje argument te Lefkofese per te plotesuar idealet e tua rinore .

Te keni dhe nje kawasaki dhe ...u @ifsha jeten smiley 

Fali zot se sdine cbejne..smiley

 

Nje diplome e shkolles se larte, nje makine, nje mikeshe dhe ... disko e kafene?

Keto te jene?

 

Cfare duhet te kene tjeter? Gjera qe mbarojne me -izëm?

Nderro disko me "pub", dhe kafe me "red bull", ose te gjitha bashke me "leke", dhe e ke kapur thelbin e kapitalizmit. 

Une dyshoj se rinia e sotme ka ideale, me duket sikur kjo rini e sotme eshte e zene veç me disko, seks e llogje. 

Pjero te jesh i zene me seks eshte qellim ne vetvete per shume shume shume njerez. A nuk mendon se duke sulmuar sexin rrezikon te largosh nje pjese te madhe te auditorit tend???

Sonte: smileysmiley

Jame kureshtar c'fare ideaLESH duhet te kete rinia jone sonte? Ose, c'fare ka patur njehere e nje kohe ama smiley?

Ore djema une ne kete blog  jam se dua te ndikoj sa te  mundem dhe me aqe pake sa kam dije, sidomos tek kjo tema  per rinine tone, ne stigmatizimin e disa vlerave morale ne mos te  idealeve.Ndryshe  jam  ne vend te  gabuar.Se.... shikoj se jemi larg  ne distance.Blogu po katandis ne meskinitete dhe ca lloj humoresh  si te estradave te brigadave te arave. Tojo  -mojo!Bej fjale gjithenje per te rinjte.Me ata e kam inatin.Se.. ndonje qe edhe  pse mund te jete i  ri fare, me ato  qe thote se i eshte mbushur top rradakja se nuk  e kap njeri ne fjale, te bind se    i ka mbetur orta ne vitin 1942 tek.... Miladini dhe Mugosha.Nuk eshte puna te mos te te  kapi njeri o  i ri, por tek ty te gjejne material,  mundesi te marrin, ç`u  mungon.Ty te duket se thesin e ke denga!Mos mu merzit se nuk e kam per sharje, por dhe po mu  merzite pune e madhe fort.Gjej  ne jete sa  me shume te  tille, qe te te "shajne", si  une!

   Nuk po lexoj ide dhe pervoja jetesore te  vendeve ku  keni vajtur. Qe ti  vlejnekush  dhe lexon.E keni pare  mire apo ju kane pare ato  nahije?Me shume sillen refleksione te se shkuarave, por prej atyre qe mire ish te ishin lene pas , te harruar.Duke u rikthyer vetem atyre me tregon se nuk keni  hedhur gje ne "enen" qe u dha nena me vehte.Te gjithe  ndalen ke paraja.Mire por jo gjitheçka e arrin ajo.  Nuk eshte parja as bredhja pas Pub-ve jeta reale.Eshte nje pjese fare e vogel  e jetes argetimi, ne se ato djall varaiacionesh qe perserisin shume te rinj  ketu qenkane objektivat  e rinise se sotme.

Ne se nuk qenka mundesia per ti shtuar  te pakten te mos cenohen ato vlera qe i kemi patur.Cilat?Po ja bie fjala, ne nje shtepi sot nuk punon as nena pse eshte e pamundur  dhe  e pa afte per kerkesat  qe i  kerkon biznesi.Por si  ahere dhe djali bredh  Pub-ve dhe  kthehet  ne darke te  ndaj racionin me plaken?Djemte kane bere tutje tere kohen per te mbajtur familjen.Ne me te shumtat e rasteve sot familjet mbajne djemte.

Si xhanem nuk ka seder per te mesuar shume  dhe mbaruar me nota te  mira por paguajne presorat per tu  dhene nje note?Nuk ka qene pjese e mentalitetit te  brezit tim dhe per kete une nuk e ndje vehten nostalgjik.Mbushnim jasteket  me rrjedhej lotesh nga pagjumesia per te mesuar  shume.Lexonim romane novela  e poezi.Kures sot.... pyesni  ju lutem ke  keni arsimtare te njohur  neper Gjimnazet  e Tiranes pa  le me tutje.Nje shthurje totale sa guxon nxenesi dhe  i propozon pedagoges ashiqare... per  sex. Ka plasur fare ajo qe dikur na e kane mesuar  prindrit se quhej  "cipa", "delli i ballit ".Pra ne po percjellim rini  me dell balli te plasur.I  gjejme edhe si shprehen ketu ne blog kokrra te ketij perfaqesimi.Disa harbute, jo pake dhe te  pasjellshem qe llafet badiava u duken perla.Nuk kane  asnje ndjesi per Atdheun dhe se kane per  gje te rreshtohne si ushtare kur  mosha ja u kerkon te jene te gatshem per  pergjegjesi te medhaja.Jo ushtare te atyre qe e kane ne mbyllje jeten por misionare  per nje jete  krejt ndryshe nga kjo e katranosur, qe u siguruam ne  si brez.Ne  u gatuam me brume vendi  dhe hime urovi.Po juv  more te  rinjte tane qe, si ushqim jenei  ku e keume kohen tone kush dreqin u ndyu mendjen se te mbeteni ne pritje te obeziteteit, me shume pake  kerkesa, .... me identitet te hijes qe leshojne te mbaruarit.Ne mos keni ideale vetiake por  pse dreqin tu vdesi ai  gen qe ngjiz dashurine njerezore per familjen, shokun, mikun, atdheun ? Nuk po degjojme  te behet  fjale se si  nje i ri shpetoi  nga rreziku shokun, por se si edhe duke lojtur( mendshe...)ne bilardo  vrau  shokun...

Ma quajne  shoqeri konsumi ca te  gjitheditur.Konsumuar tere vlerat  e njerezillekut dhe armiq te punes me djerse balli.Pse ore per  kete lloj  kapitalizmi paskemi  vojtur?Hiç fare  nuk eshte  keshtu!

  Dje nje lord anglez po  porosiste prinderit qe femijet ti dergojne qe 13 vjeç ne  pune.Une njoh jo pake por  shume.... 33 vjeçare, qe nuk e kane bere bismilahi punen.

Rini.... pa gjak, pa  asnje ideal, po  na  percjell....

Grave me vjen keq por je ne Shekullin e gabuar.

Nuk kemi ku te te gjejme Rini me kazma e lopata duke i hyre kodrave qe ti bejne si fushat apo Rini me pantallona teritali me vije ne mes duke kercyer Vals dhe duke pire 6 veta ne nje shishe birre,te mungojne mor vlla po ca te bejme ne,ska as ndonje muzeum mor burre ku te pakten te mallengjehesh.

Blogu po katandis ne meskinitete dhe ca lloj humoresh  si te estradave te brigadave te arave. 

Shume gjykim i ngurte dhe i ftohtesmiley

Grave ,pse ti kujton se ne qe bejme llogje e humore ne kete blog ,s'kemi ideale keshtu, a si ?smiley

 

Jo, Venus,  ju mund te keni  dhe duhet te keni shume ide,  por...  une nuk po i lexoj te shkruara  gjekundi.Mbase nuk po i shof.Dhe kjo me shqeteson.Se ky  i  shkrete vend vuan per ato...Gjithe diten e dites llomotit politika, shan, pergojon, genjen, trazon, shkaterron, vjedh, shkatrron, por ide, per mbaresi nuk  ka  gjekundi...

Akademia e  "ideve " eshte  ne gjume.Mendjet  per  ide te medha jane  te kastruara(per te mos ta  thene... ashtu  si e thote  populli). Gjith keto Universitete bejne reklama per te vajtur studente dhe asnje  reklame se ku dhe mund tevene pa  le mu ku   u vajten ata qe mbaruan..

   More nje ide te  thjeshte fare, bie llafi si mundet te prodhojme  komça, me bri demash..... maqedonas...

 Ja me thuaj  nje ide  te veteme,  qe ke degjuar ne  gjithe vitin 1011 dhe ne keto dite te  ketij viti, mundesh?

Po gjithe kjo  rini  e armatosur me artlierine  e internetit ku  mi ka idete, per vehten e saj se e ardhja eshte  krejt e saj...?Ku mi ka ?...

Ja ai Loku i Canades, qe mua me quan te  "shkolles sovjetike , te vjetrruares" ku mi ka idete e shkolles muderne te Canades,  qe sa lexoj prej  tij mi ka bere uje fare  te gjitha dijet...Ku  mi ka idete ? Vrisni ore  te rinj  mendjen se eshte jeta e juaj ne pyetje, ndersa  jeni  duke vrare vetem ...morra gjith kohen.

Si  ky bradallaku, prej  te  cilit mund te mesoshe vetem se merr  fryme.... dhe ka  shku e eshte ul... ne banje.

I ri ky?

Shko futi i dor domino,kushedi gjen dhe Moisiun anej rrotull,po ik mor burre se le nom ne kete blog,jo na hyni greku ne ujera,jo ku jane idete e rinise,jo si bohet nje komce,ti keshtu me 30 milion euro pasuri, ti or vlla je zhyt e mbyt ne borxhe me ato firmat gjasme te ndertimit dhe po te kerkon banka per mish lepri dhe sbo gjo tjeter e rri ja fut pordhes kot ne peshk gjithe diten,shko re futju punes se le kokrren e nomit se nuk ti do sot kush mende e tuja Leniniste.

 Nuk paske dal  prej anej akoma?

Grave,qekur idete e medhaja jepen falas neper blogje ?!smiley

Ja ,lexo komentet e Pjerit ti,qe e mban veten ekonomistin me te mire ne Evrope ,cfare meson nga Pjeri ti ne kete blog? Ai per cdo ceshtje a problem ,pa dhene mednimin e tij ,te thote ,qe e ke te VQ-ja.smiley

Ketu e shumta mund te behen vleresime ,apo te jepen mendime rreth nje shkrimi apo ngjarje.Edhe per keto ,nuk jemi te sigurte ,qe na percjellin gjithe maksimiumin e tyre .

Grave,deri sa ciliminj si Biber ,nxjerrin me miliona leke me te kenduar me  superpozime ,pse duhet ta vrasin shume mendjen te rinjte e sotem se si te rropaten si qene , per te nxjerre dy pare leke? 

 

 

 Une jam populli, turma.(Karl Sandburg )

Une jam populli-turma-masa.
A e di se te gjitha punet e medha
te kesaj bote, nga une jane bere.
... Une jam punetori, shpikesi, ai qe
prodhon buken, qe prodhon veshjet e botes.
Une jam audienca qe deshmon historine
Napoleonet, nga une vijne.
Po ashtu edhe Linkolnet.Ata vdesin.
E une dergoj me shume Napoleone dhe Linkolne.
Une jam toka qe mbillet. Une jam fusha qe
do te plugohem shume here. Tufane te tmerrshme
kalojne mbi mua. Une harroj. Nga une merret cka eshte me e
mire dhe cohet dem pastaj. Une harroj. Asnje tjeter pervec Vdekjes
nuk vjen tek une. Dhe ajo me ben te punoj akoma
dhe te jap gjithcka kam. Dhe une harroj.
Nganjehere tronditem, hungerij dhe derdh
ca pika gjak, qe historia ta mbaje mend. Pastaj.. harroj.
Kur une, Populli, te mesoj qe te mos harroj.
Kur une, Populli, ti mbaj mend mesimet qe nxorra dje
dhe te mos harroj se kush me vodhi vjet, kush me
trajtoi si budalla-atehere nuk do te kete asnje demagog ne bote
qe ta thote emrin "Popull" me nje buzeqeshje percmuese ne buze.
Atehere do te duket populli-turma-masa.See More

Si xhanem nuk ka seder per te mesuar shume dhe mbaruar me nota te mira por paguajne presorat per tu dhene nje note?

...fatkeqesisht koncepti juj per mesimin eshte nje model i vjeter Sovjetik,qe nuk perputhet me realitetin perendimor.Ky model ka mare me qafe shume te rinje ketej qe kane ndjekur keto porosi te tilla  anakronike.Mqs sot jame pushim kam mundesi te pergjigjem pa vonese dhe te jap  nje mendimin tim se te mesuarit sot (ps ketu ne Canada) nuk eshte ceshtje sedre por nje aftesi dhe potenciali se sa je i afte te pervetesosh ne njesine e kohes,sepse koha  ne dispozicion  eshte e barabart per te gjithe.Dhe me e rendesishmja ketej eshte se ketu nuk te thote njeri meso sepse kjo shoqeri nuk ka nevoje per njerez te diture e shkencetar por per krah pune.Prandaj qe te kesh sukses ne jeten akademike ketej duhet te keshe ;genin,ndihmen familjare dhe bindjen individuale se mund te arrish ate qe synon.

Maloku, po ti nuk ditke as te lexosh miku im..... te pakten ate qe ke perifrazuar, po siç duket koha e shumte qe ke ne diispozicion nuk te le te koncentroheshh ne pergjigjen e dhene..... Grava kur nddan shqetesimin me ne, nuk thote se e ka fajin  e ka shoqeria qe te pengon te mesosh, po thote qe e ka fajjin shoqeria qe nuk te nxit te mesosh, Grava nuk thote qe te tere te behen akademiste apo shkenccetare, por thote ata qe te behen, vertete te behen me dijet e tyre dhe ta kene koken per aq sa vlejne, e n uk po thote qe kjo kohe qe ka ardhur te legjitimoje blerjen e diplomave...... ja ketu e nget llafin Grava, dhe keshtu duhet kuptuar. E jo si thote Bradi, me nje sarkazem pprej nje njeriu te rendomte, nga ata qe mbushin sot plot rruget e qyteteve tona, qe me kazem e lopate ti turrremi maleve e kodrave.....   hahaha, po ,ore Brad, po ate duhet te bejme e jo te bredhim rrugeve kot ne boshllek.....

Nejse po te tregoj nje  te vogel per kete pune.....

Ishte njoni qe mastrubonte fort, dy, tre here ne dite.... e kishte semundje.... e shkon tek mjeku.... çar  ben or njeri...? a e di ti se sa inxhinjere, agronome, mjeke apo mesues qe ke shpure dem...? U skuq ky robi dhe vendosi te hiqte dore.... Por pas ca ditesh i erdhi ne maje te hundes..... ta boj i te vogel se nuk bohet qometi.....dhe filloi punen....... mirpo andej kah fundi u pendu, po nuk boni fajde...i erdhi me u kollit...... e duke e majt koken me dore ai lengu i shkoi neper dure dhe ai perpiqej me kot ti shterngonte koken...   aaaaa, si shkoi dom nji artis cirku....thoshte me  vete i penduar.........

ja kjo eshte edhe per rinine tone, po shkojne dem....gjithe kjo rini e zvetenuar... dhe boshe....

Mbase per te rinjte ne Shqiperi eshte keshtu,por perqindja e te rinjve shqiptare ne perendim ,qe jane te hajrit ehste me e larte.Njoh jo pak djem e vajza qe studiojne ,ne universitete impenjative,jane ne kohe me provimet,punojne e jo rralle mbajne veten...Kam pare edhe te tjere ,sidomos kur vijne nga fshatrat (dhe eshte shume pozitive)i shtrohen punes..vertet floke me xhel e diskoteka ,vene edhe rumunen ne sedile e vai...po ne fund te fundit e drejte keshtu...punojne ,kane marre zanate....duhen edhe te zbaviten.

Grava kur nddan shqetesimin me ne, nuk thote se e ka fajin e ka shoqeria qe te pengon te mesosh, po thote qe e ka fajjin shoqeria qe nuk te nxit te mesosh...

...i njejti kufizim ideor ene per ty aldemso.Shoqeria kenejna  nuk ka per detyre te nxisi individet te mesojne me pahire, por vetem te krijoj kushtet te barabarta per te gjithe qe te ndjekin  instituticionin arsimor qe duan edhe kur nuk kane mundesi financiare....por ti do qe te vazhdojne mbledhjet e keshillit te lagjes si ne kohen e merhumit per ata qe nuk mesojne ne shkolle...

Ne shoqerine e ketushme sa me i afte te jesh aq me shume para fiton.diploma s'te hyn ne pune nese nuk ben dot punen.keshtu qe arsimi konsiderohet investim tjetri shkon ne shkolle te mesoje zanatin jo thjesht  te marre diplomen.Arsimi eshte pasqyre e ekonomise.nese do te kishim ekonmi me punera te kualifikuara e te mirepaguara qe do tu jepnin njerezve shprese e besim per te ardhmen edhe qendrimi ndaj shkolles do te ishte serioz.

Ne shoqerine e ketushme sa me i afte te jesh aq me shume para fiton.diploma s'te hyn ne pune nese nuk ben dot punen..

..pa dyshim nqs ti mer diplome per social worker apo politics detyrimisht nuk te hyne ne pune diploma por kur diplomohesh per IT,inxhiner apo ekonomist eshte shume shume here me mire..ka nje koficent papunesie sipas degeve te diplomuara..

Locke  ke haber nga rezultatet e te rinjve  ne  shkollat  e Canades apo je aut. 42 per qind e tyre ngelen lendet baze.Dhe ky  juk eshte  problem programor  ashtu sikurse e koncepton ti por problem shoqeror shume faktorial i gjithe rinise se dhene pas atyre gjerave qe e terheqin... drejt atyre gjerave qe nuk i  duhen.

Meso shume te aftesoshesh te debatoshe me  mua.Lidhur me ate ftesen e Shinasiut  qe me tregoje, zamet e ke lexo lajmet neser..nga Washingtoni.Dhe kerko  ndjese, se nuk eshte  turp.Ndryshe ta  hoqa "c" dhe 'k"

Loku, me duket se e ke gabim kete pune.... tashti lenni ato politizimet e pjerdhme se nuk shkon te bohet gjithmone keshtu me bythe diiskutimi..... por kur shoqeria eshte pergjegjese per edukimn e femijve dhe jo prindi atehere  kjo shoqeri ka arritur qellimin e saj...ket sentence e kane thene te medhenjte fare....  dhe nuk eshte keshtu siç thu ti... Nuk te vje lagja dhe te shef notat po lagja eshte e interesume qe ne radhet e saj te mos kete nje vagabond, hajdut apo kriminel, por te kete njerez qe te mos u bejne dem, dhe keta gjenden ne mes te shkolluarve....sepse presupozohet qe shkolla te jep mend dhe edukate...

Mbase hap pas hapi arrihet por duhet edhe mesuar qe te mos Lajthitesh neper Teori te Mesimit per Mesim sic ndodh SOT ne Lefqeni .ja shembulli se si.

Te gjithe Kolegjet ketu bejne Reklame , per Klasat Profesionale , Cmimet dhe Kohe zgjatjet . Por ajo qe te terheq vemendjen eshte se ne fund fare e shoqerojne me % e punesimit dhe Garancine e Diplomes nga Kolegji i tyre !!!!!!!!

Ne lefqeni siot shkollat jane qe Krimi dhe Veset te jene te kontrolluara ne muret e Bqabasqapit dhe nuk ka fare Rendesi se cfare Shkolle mbaron !

Psh nje Halim i babasqapit qe mendon se njeh problemin na njofton se fatkeqesisht koncepti juj per mesimin eshte nje model i vjeter Sovjetik...kur dihet qe nga kyModel i vjeter  i vetmi Turizem hapsinor me 30 miljone dollare xhirua .drejtohet nga keta shkollare . Besoj se  kete krahasuesin e modelit sovjetik nuk e pranojne as per te qit llapen ke Posta per te lag pullat   para se ti ngjitesh , megjithse eshte shume i arsimuar sipas modelit Llapaqenor te sistemit te Universiteteve CILISTE smiley

ma percaktoni paksa moshen e rinise , se vallahi ene ca mosha te tjera kane po ato ideale smiley

E di si e mendoj une  Cen Cen Durim-madhi ? Sot  po  ngjajme te gjithe si antikrishti.Jo vetem flasim por mbi te gjitha "veprojme" si Ai, e megjithate gjithe njerezia kane perbrenda nga pake Luçifere. Eshte shume shume e veshtire shenja qe me ne fund, ben te mundur ndryshimin.

Edhe profecia e thote, se shenja qe do te beje te nevojshme dhe te mundur ardhjen e Krishtit( Ringjalljen), do te jete paraprirja e tij prej Atikrishtit, i cili prej shume kohesh  do te kopjoje paraqitjen, qendrimin  dhe fjalet e Krishtit...Gjithenje te kthyera seprapthi.

 Kampionet e Djallit nga kampionet e Krishtit i dallojne, i ndjane vetem e vetem ...motivet e brendeshme.Kot ta kete thene  Jezu Krishti  ate shprehjne e famshme: " O me mua o kunder meje..!"? Kurse  sot shprehja e Tij eshte pervehtesuar prej shejtaneve te rinj,  por...  moderne ne : "O me ne ose kunder nesh"

Dhe mbetet te presin te mjeret fundin e gjitheçkaje

sex,drog & tallava...smiley

EZRA

"He defends when they* are attacked, he gets them into magazines and out of jail. He loans them money.... He writes articles about them. He introduces them to wealthy women. He gets publishers to take their books. He sits up all night with them when they claim to be dying... he advances them hospital expenses and dissuades them from suicide."

Hemingway

*contemporaries such as T. S. Eliot, James Joyce, Robert Frost, and Ernest Hemingway.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/87/Ezra_Pound_2.jpg

from Wiki!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).