Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

 

Pa çensurë - 32

365 Komente

po vjen pranvera kalamajsa. sa qeffff! smiley

 

 

edhe ketu u ngroh.kam mbjelle lule gjithe ngjyra ne ballkon dhe me ne fund mund t'i shijojsmiley

Lum ti! une s'kam me oborr smiley ne shtepi. Pooooor tufen me fresie tek luleshitesi indian ngjitur me pasticerine siciliane s'ma mohon dot kush se derdhet gjaku lume derdhet .... smiley 

 

 

 

sa ere te mire kane! m'i shet nje arixhofke te dera,kam muhabet,me ben uljesmiley

edhe une ballkon kam,kush tha oborr...po gjene mire dhe ai...

Yyyyyhhhhhhhh, arixheshka, lule me ulje smiley .... po ti ma rrenove romantiken luleblerese me nje fjali moj çupe smileysmiley   

smiley

mua arixhinjte me duken romantizem i gjalle pa lule hicsmiley

Arrestohet dhe lirohet George Clooney

http://www.noa.al/news/admin/home/noa/public_html/wp-content/uploads/2012/03/George-Clooney-noa.jpg

Aktori Xhorxh Klluni (George Clooney) është arrestuar në protestat para Ambasadës së Sudanit në Uashington dhe me pranga në duar është dërguar në polici, për t’u marrë në pyetje. Ai është liruar nga autoritetet e rendit pasi ka paguar gjobën në vlerë prej 100 dollarësh.

Përveç yllit të Hollivudit, policia ka arrestuar edhe tre protestues të tjerë “pas tre paralajmërimeve verbale për t’u larguar nga ambasada”, shkruajnë mediat amerikane.

Klluni dhe grupi i aktivistëve akuzojnë presidentin sudanez, Omar al-Bashir, se ka shkaktuar krizë humanitare, duke ndaluar shpërndarjen e ndihmave në zonën e malit Nuba, në kufi me Sudanin Jugor.

Klluni u ka thënë gazetarëve se do që të tërheqë sa më shumë vëmendjen e opinionit publik, me synim që populli i Sudanit të ndihmohet sa më parë.

Pas një gjumi aspak të rrehatshëm një proteste të ngjashme ka bërë dhe Ben Blushi para Ambasadës Socialiste.

http://i40.tinypic.com/zx9mkw.jpg

NOA News

 

Brenda shtëpisë së Linda dhe Edi Ramës Brenda shtëpisë së Linda dhe Edi RamësTIRANE-Mjaft të kapërcesh derën e apartamentit të Një-shit të socialistëve, për të kuptuar se kureshtja paskësh qenë e përligjur. Aq më tepër që nuk bëhej fjalë për një kureshtje që gërvisht gjithkënd, me idenë për të zbuluar detajet e mjedisit në të cilin jeton një person i njohur me të shoqen. Më shumë se kaq, ishte një lloj besimi se përtej gjendeshin detaje të pazakonta, unike. Dhe ashtu qe. Në atë hapësirë të organizuar për t’i krijuar vetes komoditet, gjeje detaje specifike domethënëse për banorët e saj... E kuqe që ndihmon energjinë, e gjelbër që nxit meditimin. Po, këto ngjyra binin fort në sy. Porse e pazakonta qëndronte në detaje të tjera, që zbulohen një nga një, pas shikimit të parë të shpejtë.
Me të kapërcyer kuadratin e derës, depërtoje brenda dritës që mbushte atë hapësirë unike banimi. Shumë dritë që vinte nga vetrata e madhe sa i gjithë krahu gjatësor i banesës. Një dritë e nevojshme sidomos për stinën e dimrit, e ndihmuar tepër prej orientimit nga jugu. Majtas, këndi i ndenjes thjesht funksional. Kolltuku i Ramës, i gjelbër, por mbi të gjitha i rehatshëm. Djathtas, tryeza e ngrënies për 8 persona, e kuqe. Ndoshta, detaji i parë që binte në sy për pazakonshmërinë. Asgjë të përbashkët me tryeza ngrënieje që mund t’i gjesh ngado, nëpër banesa luksoze apo modeste, moderne apo etnike... asgjë të përbashkët me tryezat e restoranteve që zgjedhin të të joshin herë me dizajn klasik e herë rustik... Mund të gjendej vetëm aty, në atë apartament të përmbytur nga drita, në katin e fundit të një pallati të ri përballë Drejtorisë së Policisë. Të tetë karriget qenë të ndryshme, në formë dhe ngjyrë. Një e gjelbër, një e bardhë, dy a tri të tjera gri dhe po aq të kuqe. Njëra me krahë për të mbështetur bërrylat e një tjetër thjesht me shpinore. Mbi tryezë, veç luleve, një mulli piperi tejet i madh dhe i kuq. Nuk e kishte harruar Linda nga darka e shkuar. Dekor? Pyes zonjën e shtëpisë. Kurse ajo buzëqesh: “Jo, pjesë e domosdoshme e tryezës. Është një nga përbërësit e gatesave që Edi nuk harron kurrë ta përdorë”.
Tek syri kalon në detajet e tjera të shtëpisë, është e lehtë të kuptosh se ka shumë që ngacmojnë kureshtjen dhe nxisin pyetje. Po këto këpucë në bibliotekë?! Kafe e errët. Takat tepër të larta, ngjajnë me dy skulptura të gdhendura në një akull që nuk shkrin kurrë. Linda më rrëfen (ndoshta nuk e dinte se doja ta bëja publik këtë detaj). Janë këpucët e dasmës. I ka veshur vetëm gjatë ceremonisë së stërmadhe kur shkëmbyen unazat në tetorin e dy viteve të shkuara. Sakaq janë shndërruar në një lloj simboli, në një relikt. Veçse jo vetëm për ceremoninë në të cilën i ka përdorur, por edhe për faktin tjetër (tejet i rëndësishëm ky): janë dhuratë e së bijës, Reas. Në krah të këpucëve në të njëjtin raft, një shishe e pluhurosur vere: “Dhuratë e një mikut tonë të përbashkët. Vera ka moshën tonë”. Ishte prodhim i vitit 1964. E vetmja shishe, për shkak të domethënies së saj që ishte vënë veçmas të tjerave, që ishin me të vërtetë shumë në dy mbajtëse të posaçme shishesh, të vëna në dy cepa të këndit të ngrënies.
Në faqen e bardhë të murit mbi njërin prej divaneve, një pikturë e Edi Hilës (nga pikturat e Ramës, në mure ka vetëm dy, me korniza të bardha dhe paspartim, nga ato të kohës kur ishte kryetar bashkie dhe vizatonte më lapustila mbi shkresa, me të cilat më pas hapi një ekspozitë). Në krah të pikturës së Hilës, për të cilën Rama vetë ndihet tejet krenar, pasi mendon se është më ë mira e ish-kolegut të tij, një foto. Koha ka lënë gjurmë mbi të, por e bën më joshës portretin bardhezi të një gruaje, mbi format e të cilit, drita ka luajtur në mënyrë të përkryer. “Aneta. – i përgjigjet Linda pyetjes sime të shprehur mesa duket me mimike, apo me përqendrimin e gjatë mbi foto. - E gjeta në studion e babait të Edit”. (Më tregon se ka gjetur në atë studio, gjatë vajtje-ardhjeve të saj të herëpashershme, sa e sa gjëra interesante. I ka marrë, duke i dhënë një lloj kënaqësie edhe nënës së burrit të saj, e cila nuk ka guxuar kurrë ta kapërcejë derën e studios së të shoqit, që pas ikjes së tij nga bota e të gjallëve). Nën foton bardhezi të Aneta Ramës (sipas Lindës është e Niko Xhufkës), mbi parket, thjesht e mbështetur pas murit, një tjetër. Me ngjyra kësaj here. Kishte një aftësi magnetike: tregonte, mbi një trotuar me kalldrëm të ngjashëm me trotuaret e bulevardit të Tiranës, rindërtuar shumë vite më parë, sipas modelit fillestar bërë nga italianët, një gjethe e vetme rënë nga pema që dukej si një palë buzë të kuqe gruaje. A thua se ishin prej vërteti, shkëputur nga fytyra e rënë mu mbi atë trotuar të ftohtë, gri. Ngjitur, një tjetër kornizë. Piktura e parë e Edi Ramës, të cilën e ëma ia ka ruajtur, kushedi e ç’viti është. Kurse një pikturë e Gregut, që djali e ka bërë dhuratë për Edin & Lindën, është ende e mbështjellë tub në pritje për t’u vënë në kornizë. E ndoshta, meqë nuk është piktura e Gregut në mur, nuk është as ndonjëra prej pikturave të Reas, me të cilat Linda ka dekoruar të gjitha hapësirat e mureve të zyrës së saj.
Në bibliotekë, vetëm në raftin e sipërm disa libra arti. Fare pak tituj kanë të bëjnë me letërsinë, apo të tjera kësisoj, veç në mos blerjet e fundit, siç mund të jenë disa prej librave të panairit të nëntorit. Mbretëron argumenti politik. Në anglisht, frëngjisht apo italisht plot tituj librash politikë, studime apo analiza... dhe biografi të protagonistëve e politikës botërore bashkëkohore: Toni Blair, Bill Clinton, George Bush... Siç më thotë Linda, përmasat relativisht të vogla të bibliotekës në këtë shtëpi, kanë privuar tituj pafund librash, qoftë të sajat apo qoftë të të shoqit, që janë detyruar t’i mbyllin nëpër kuti. Kanë bërë një përzgjedhje sipas nevojave të momentit, ndaj dhe bien fort në sy në bibliotekë (që veçse për të mbajtur libra, ka edhe funksionin e ndarjes së zonës së ditës nga ajo e natës) librat e trashë të politikës (mes tyre edhe “Kurbani”, pa dyshim). Revistat kanë tejmbushur një tavolinë të gjatë dhe të ulët. Sepse banorët e kësaj shtëpie nuk i shpërfillin mesa duket. Por më krijohet përshtypja se ajo është “zona” e Lindës. Jo thjesht për praninë e ca pak revistave femërore, por më shumë për titujt e revistave ekonomike, kryesisht “The economist”, që nisur nga profesioni, besova se janë të sajat. Nuk e pyeta se kush i ka sjellë në shtëpi, hamendësova se gjithsesi i interesojnë edhe një politikani të tilla revista. Kurse për disa qindra disqe që janë renditur në një tjetër raft, ma thotë vetë Linda që janë të sajat, madje me njëfarë keqardhjeje, për faktin se shumë më tepër se ç’janë aty, i është dashur, ashtu si librat, t’i mbyllë në kuti, në pritje që t’i hapë kur të zhvendosen në shtëpinë tjetër me të cilën gruaja prej disa vitesh po merret, por që do ende kohë të përfundojë...
Në këtë ndërkohë të qëndrimit tonë në shtëpinë e Lindës dhe të Edit (të cilën gruaja e ka gjetur të konceptuar qysh më parë nga i shoqi, por pa asnjë peng për shkak të mospjesëmarrjes së saj në arredim, ngase i pëlqen shumë) telefoni bie herë pas here apo lajmëron nëpërmjet sinjalit të ndonjë mesazhi. Në më të shumtat e rasteve, merret vesh qartë, është i shoqi. Ndodh kjo, rregullisht çdo ditë, edhe nëse Linda është në zyrë duke punuar apo duke shijuar një kafe në baret rreth punës... E thirri pra, edhe atyre orëve të gjata të qëndrimit tonë në shtëpinë e tyre, disa herë. Veç mundesha ta merrja me mend nga ëmbëlsimi i tipareve të fytyrës së gruas se çfarë i thoshte... Ndërsa ora i afrohej gjashtës së pasdites, dielli kishte rënë e bashkë me të edhe drita në shtëpi...

 

keshillohet te lexohet nga femijet e moshes 7-8 vjec smileysmiley

Ata do kenaqen me ngjyrat.. smiley

80% e trurit ehte ujë. Truri juaj nuk është masa gri (e qëndrueshme), që mund të keni parë në television. Indi i gjallë i trurit është i butë, i lagësht, rozë dhe xhelatinoz, të tëra keto veti fale sasise se madhe te gjakut dhe ujit qe permbajne inde e tij. Kështu që herën tjetër që ndiheni të dehidratuar, merrni një pije dhe hidratoni trurin tuaj.

Truri ne vetvete nuk mund te ndjeje dhimbje. Ndersa truri eshte qendra e dhimbjes kur prisni nje gisht ose digjeni, ai vet nuk ka receptore dhimbjeje dhe nuk ndjen dhimbje. Kjo nuk do te thotë se koka juaj nuk mund te vritet. Truri është i rrethuar nga shtresa indesh, nervash dhe enësh gjaku te cilat jane ploësisht të ngacmueshem nga dhimbja dhe mund të të japin dhimje koke. 

 Shkencëtarët thonë se sa më shumë ëndërron aq më të lartë e ke I.Q.(koeficientin e inteligjences). Ndersa kjo mund te jete e vertete, mos e merrni si nje shenje te prapambetjes mendore faktin qe nuk arrini te kujtoni ëndrrat tuaja. Shumica nuk i mbajne mend ëndrrat dhe gjatesia mesatare e tyre(endrrave) eshte vetem 23 sekonda, që mezi mjaftojne per t’a regjistruar. 

 

 

Jam unë ai që t`u fanitNë mes të natës në qeli,ai mendim që të trondit,Ai trishtim që të venit,Ai që pe në ëndërr t`i,Ai që s`do e që s`e duan,Që me vështrimin shpresat shuan,Kamxhiku jam, që botën rreh.Jam mbret i dijes dhe lirisë,Armik i qiellit, gjithësisë,Po ja, për ty në gjunjë bie!Me gjjithë shpirt të dashurovaPrandaj ta shfaq me përgjërimTë vetmen vojtje që provova,Të parin lot në syrin tim.O! Kij mëshirë – u përvëlova!Vec fjala jote mund t`u japëQiejve dhe mua mirësi;Në më rrethofsh me dashuriDo dukem ëngjëll unë prapëNë një parajsë e qiell të ri.O, ndal, dëgjo, të përgjëroj,Jam skllavi yt, të dashuroj!Që atë cast që të vërrevaMe shpirt, pamasë e urrevaPavdekësinë time, moj.Zili ja pata kësaj boteKëtë të pakët lumturi.Kur s`jam me ty më mbytin lotë,Më kap një tmerr e llaftari.Në zemrën shterpë rrez` e ndriturSërishmi plagët m`i maisE c`ish gjer dje dremitur,Si gjarpr` i zgjuar nis lëviz.Pa ty c`më është gjithësia,Pushteti im, pavdekësia?Fjalë të thata që s`m`i k` ënda,Tempull vigan pa ëngjëll brenda.Dhuroma t`ëmblën dashuriDhe me c`të duash ta shpërblej.Në dashuri dhe ligësibeso, Tamara, nuk gënjej......................... Si tha këto,E ciku lehtë buz` e nxehtëBuzën e dredhur e të pafaj;Kjo qe përgjigja e vërtetëPër tërë lutjet e asaj.Në sy e pa me sy skifteri!Me ta e dogji. Përmes terriMbi të ndricoi dhe e verboi,Sikur qe thike dhe e shpoi.Oh! Shpirt` i ferrit triumfoi!Dhe puthje e tij – shafran i zi –I ra në zemër posi vrer.Një thirrje therrëse plot tmerrU ndje në terr e qetësi.Kjo kish cdo gjë. Dhe dashuriLëngim e lutje lotë – nxehtëDhe Lamtumirën tërë ziNjë Lamtumirë jetës vetë.

 

Timoni i makinës, më i ndotur se tualetet publike smiley Timoni i makinës, më i ndotur se tualetet publikeTIRANE - Një studim i shkencëtarëve britanikë ka treguar se timoni i automjetit përmban rreth 700 baktere të ndryshme në çdo centimetër katror.

Kjo do të thotë se timonët janë rreth dhjetë herë më të ndotur se sa tualetet publike, duke qenë se në tualetet publike në një centimetër katrorë jetojnë rreth 80 baktere.

Ndotja brenda automjetit është rezultat i pakujdesisë së pronarëve, të cilët automjetet e tyre i pastrojnë shpesh pa përdorur spërkatës ose lëngje dezinfektuese.

Për më keq, hulumtuesit kanë kontrolluar edhe pjesët e tjera të automjetit dhe kanë gjetur të dhëna frikësuese: Në bagazhet e modeleve më të vjetra të automjeteve kanë gjetur rreth 1.000 lloje bakteresh, mes të cilave edhe bacillus cereus (bakter i cili mund të shkaktojë helmim me ushqim).

 

smiley

p.s. me ne fund dicka qe s'vinte era portokalli!

p.p.s ej, ka te tjera nga ky tipi, se nuk po gjekam. (ne fillim ze ne goje qe me pare ka folur per sikletet e brekeve te atehershme smiley)

 

 

Kerkoni dhe pjeset me "mbathjet" dhe "pantallonat" ne ate kohe, shume gallate! smiley

ku eshte praaa, se s'po e gjej.

smiley

 

Episodi i pantallonave ka qene kete te diel, s'ka dale ende ne youtube, ndoshta e hedhin pas disa ditesh. smiley

rrofshi, rrofshi! smiley

 

bukur! s'e kisha pare ndonjehere kete aktorin! pjesa ishte e lezetshme dhe  ndryshe nga mesatarja e portokallise. smiley

Teuta vertet falemnderit, nje lloj normaliteti jo vetem ne humor por edhe ne paraqitje, nje cun pllum, dicka si Kenneth Branagh.

Trop, Gentin ma sugjeruan shume kolege dhe e ndoqa kete te diele ku fliste per pantallonat e teritalit...kam qeshur me lot.

 

Fatkeqesisht, s'ka dale ende ne youtube ep i dt 18 mars, por ndoshta e gjej pas disa ditesh.

 

Mondushe, glad I made you smile. smileysmiley

More than smile smiley.

smiley

E kam seriozisht smiley

smiley

Teuta, pashe kete, si edhe Nasin, Menaxherin dhe Thellenxen smiley. Thellenxa ishte yv. smiley 

Fin, thellenxa del per "jete erresire". Figure! smiley

Genti (h)Azizi qenka i lezecem. Stand up-isti i pare shqiptar? smiley

shumë e vërtetë është, se unë kam jetuar fillimin e adoleshencës në provincë, ku dhe gjujtja modernizohet më vonë se në Tironë. smiley

O Guce ku je? Te kujtohet qe te thashe te kerkoje dicka nga Edi Hila? Harroje smiley

Si mi ku jom una! Po ktu mi jom ene kom 2 sahat qe pres habere prej teje per burrin tat. Si o mi amon? Si e priti dajakun e rrathes? Amon me thuj car boni kur "Ylli i botes" boni golin e dyte? Une per vete qesh tu ja pushu zemren ca milanistave qe sot si delenxhinj ishin bo me Interin.

Sa desha t'ju kisha ty dhe Nohine te Rock Wood sonte kur qiten cunat flamurin e modh te Juves. Kishte lezet e veshen Rock Wood-in bardh e zi.

Ju puth fort ene noten se po shko sahati 2.

Sa me pelqejne keto te luanit.. smiley

 

Të brendshme për cdo shenjë zodiakale

 

Të brendshme për cdo shenjë zodiakaleTë brendshme për cdo shenjë zodiakaleLuani

Një dyqan i specializuar për të brendshmet ‘Liaison Dangereuse’ ka bërë një sondazh duke pyetur rreth 200o femra, se cilat të brendshme preferonin dhe shenjën e tyre të horoskopit. Rezultati ka qënë që cdo femër ka një profil të vecantë dhe ndryshe nga të tjerat, për shijet e të brendshmet. Sido që të shkojë ju mund të fajësoni vetminë tuaj për të brendshmet jo të përshtatshme që zgjidhni.

 

Albanian stand up comedy? Jo keq jo keq...

O kalamaja, e kisha vene kete tek pa censura e vjeter po s'e di ne e keni lexuar. Ma kujtoi ky djali.

Since I started to live here in Tirana, now almost a year ago, I have been able to make many parallels between Pasolini’s description of Italian boys from the 60s and 70s, and their contemporary Albanian counterparts. A “naiveté of the body,” which, exactly because of this naiveté, becomes extremely and purely desirable. Walking on the street as fathers and grandfathers and great-grandfathers walk on the street, without style, but only with tradition, a tradition of walking and parading. The Albanian word for behavior is sjellje, from the verb sjell ’to carry, bring’. Sjellje is the way in which you bring yourself, it is nothing adopted but a “carrying-oneself,” as a trope similar to what Agamben found in Spinoza’s pasearse.

 

Now, it will be only a matter of time before “lifestyle,” including the still ridiculed “gay lifestyle” will have won the hearts of Albanians and Kosovars alike. This is the safe bet that I place on all the modes of walking I have seen on the streets of Tirana. Most of the urban middle-class Tirana boys born after the fall of communism have lost the “naive,” traditional way of walking, of sjellje. There is an artificial continuum between their iPhone, sneakers and measured pace, gone is the natural, violent surrealism of thin filter cigarets, tight jeans, blunt steps with open legs, in which the full weight is constantly shifted from one onto the other leg, the pelvis pushed to the outside, causing the ass to shake in a manner that would make any Brazilian drag queen green with jealousy.

Une nuk e di sa natyrale ne fakt eshte ecja 'burrerore' qe sipas autorit po humbet (si matet natyrshmeria? po tradita dhe stili ku nderthuren e ku shkeputen? perse 'stilin' e ri refuzojme ta pagezojme si tradite? prej natyres globalisto-homogjene? pergjigjet tek Agambeni?), megjithate duke qene se mashkulloriteti shqiptar diskutohet shume me pak se c'duhet, komenti me siper me duket i rendesishem.

Nje arsye tjeter perse me intereson diskutimi per mashkullin ne vetvete eshte nje fare menyre lirimi i femres nga roli ndihmes, ai qe e nxjerr ne pah natyren e mashkullit, qe e lejon kete te zhvillohet, te njohe difektet e vetes, etj, etj, nje situate qe perseritet tek monologu i portokallise. Me shume mbi kete tek ky artikull: http://www.nybooks.com/blogs/nyrblog/201...

Trop,ecja tradicionale e meshkujve (ajo me kembe pak te hapura ) ne fakt eshte , e kondicionuar nga terreni dhe graviteti smiley Si e tille , ka qene me shume  natyrale sesa produkt kulturor. Paska qene vezhgues i holle ky shoku. Duhet te kete levizur ne zona ku denedesia e meshkujve te kuruar, pa leshra ne gjoks dhe ne vetulla, eshte e madhe.Stili  ri nuk mund te behet tradite pa u fermentuar mire. Pastaj mashkulli ne vetevete, mashkullorja e cliruar nga ndikimi femror, nuk mund te analizohet. Cfare eshte mashkullore, eshte keshtu sepse vihet ne raport me femeroren.Rolet  gjinore jane konstrukte te ngritura mbi dallimet seksuale.  Te dyja jane kategori binare. Pa pranine e femrave, meshkujt diskutojne per sportin dhe motrat e te tjereve smiley

Thote midis te tjereash Elida Buçpapaj:

Jemi i vetmi vend në Europën Lindore që kemi rehabilituar pas 1997-s ish-eksponentët e diktaturës pas gjyqeve qesharake për kafe, ndërsa janë mbyllur sytë përpara krimeve kundër njerëzimit, gjenocidit dhe shfarosjeve pa gjyq të kundërshtarëve politikë dhe persekutimit të familjeve të tyre, të ekzekutuara për gjysmë shekulli nga regjimi komunist.

Jemi i vetmi vend ku njerëzit me dosje kanë 20 vjet që janë në majat e pushtetit politik e mediave dhe klasa politike bën veshin shurdh ndaj të gjitha kërkesave e orientimeve që vijnë nga Perëndimi për të hedhur dritë mbi periudhën më të egër, atë të terrorit komunist.

Jemi i vetmi vend ku edhe sot e pas njëzet vjetësh, pjesa më e madhe e shtresës së të përndjekurve politikë, viktimat më tragjike të diktaturës, kanë shkuar në atë botë pa u dëmshpërblyer as moralisht dhe as materialisht dhe në administratën shtetërore, në Parlamentin e Shqipërisë e në qeveri ushtrojnë aktivitetin eksponentë me hipoteka prej sistemit totalitarist.

Jemi i vetmi vend ku nuk kemi ligj që i dënon krimet e diktaturës komuniste, ku nuk kemi ligj që i merr në mbrojtje, ua jep pafajësinë, i rehabiliton viktimat e regjimit totalitarist.

Jemi i vetmi vend ku nuk kemi ligj që të kërkojë pastërtinë e figurës së zyrtarit publik, ku Ligji i Lustracionit u përgatit në mënyrë selektive, si mënyrë për hakmarrje, por jo për të vënë drejtësinë në vend.

Keto jane gjera te vdekura tashi, u bene 30 vjet, une u plaka, Barbara u plak, c'i duhen Barbarave keto gjera tani?!

smiley tani e pashe

ty t'kom pas ne shkalle, i tha. spijuni lagjes. cin sha ka zoni amerikes ti. aaa e teprove tani smiley

Dear God!

 

Ne nje seance te Parlamentit shqiptar ne shkurt 1924 desh ndodhi nje tragjedi e madhe ku palet kundershtare desh u vrane, sepse nuk rane dakort nese do te nxirrnin nje komunikim apo rezolute per vdekjen e Leninit ne janar te atij viti apo per vdekjen e ish presidentit amerikan Woodrow Wilson.

Dhe historia vazhdon......

ene kjo na kishte ngel pa degjuar, qe komunisti (dikush do thote, qe u be komunist vetem qe te bente karriere) i konvertuar ne demokrat te flakte (disa goje te liga thone, qe e beri per hir te karrieres), icili te bente gjemen dje ne mbledhjet e frontit te lagjes dhe te spiunonte nate e dite (pa lek), sot te vije e te te shaje nga motra.

Hapu dhé te futemi!

Ne keto momente u dergoj pershendetjet e mia te zjarrta te gjithe atyre bythqirave, qe mendojne, qe ata, te cilet u bene komunist, jo nga bindjet, por vetem qe te benin perpara ne karriere, nuk jane jo vetem aspak te rrezikshem, por edhe e meritojne me te vertete te jene ne PD, sepse ata jane te vetmit, qe rrezuan komunizmin ne Shqiperi.

Ma tregun dje. smiley

S'kom asnji ide se cer perfaqsojne keta te dy ne t'vertet, biles per Zaloshnjen kom pas ca rezerva strikt nga ana teknike per modelimin qe i bonte i her parashikimit te zgjedhjeve per bashkin e tirones - gjo pa rendesi, po nejse, po menojsha per ate te kthymen ne shqipni (mu kujtun disa, psh ajo seseri qe i tregonte bar charts olldashi smiley ahahaha i dukej shkenca modhe mer... dhe ruli i thoshte "moj xhane: smiley ), ene kur s'bi dakord me at tjetrin, live on TV, e? e ha syve te merr erzin tjetri s'ta perto fare . cakmok! nuk diskutoj cic micin, jo zeri popllit, jo zeri amerikes, se edhe ky zaloshnja u kput ne bythe per VoA, sikur po e shaje nga motra mo... (para te shames prej verteti po them) por nejse, e kom llafin te reagimi i tjetrit: i tha ti i tha nje cop refugjat mo je qe u ktheve ... i thoshte ky ore cer refugjat mer, un jom doktor i shkencave prej anej, e mir mir... dhe masanej qershia mbi torte: ti je batakci, ke nje moter kurve qe erdhi me PD-ne edhe erdhe edhe ti... tani me thuj ti mu, a ka bir kurve t'ia dali "nji argumentimi" te tille? qe te dhjet cdo PhD Oxfordi e Kembrixhi... Ho, ca do bosh? Pervecse te moresh nje pisqolle ene t'ia hapesh trut atij tjetrit te parit, qe te ken terbijet kur folin mileti,  pastaj ene truve tuja, krisem, qe te rrejten ene te bon me u kthy atje edhe me u mor me gjithfar mileti... gazetar pra mo, elite... my ass! Dhe e funit, sa merak i kon kto motrat mer... e habitshme (po jot moter ku shkerdhehet, tha...).

Çimo, sa per parashikimin e zgjedhjeve dhe modelin e llogaritjes se tyre nga Zaloshnja nuk di se c´te them, sepse nuk jam i atij zanati dhe ti duhet ta dish shume mire se si jane ato pune. Aty ku une i ve faj Zaloshnjes eshte, qe mori persiper nji gjo shume te madhe me ate "bastin" imagjinar tashti, qe vuri ne Opinion te Fevziut. Sepse edhe une qe jam ndoshta me injoranti ne kete pune, e di, qe ne keto punet e probabilitetit, studioji sa te duash dhe te jesh gjeni sa te duash, jane edhe ca faktore te tjere, qe ta dhjesin cfaredolloj llogaritjeje. Nuk te hyjne mo ne pune as mijera oret qe ke investuar per tu shkolluar dhe diplomat, por as talenti qe mund te kesh per keto pune. Kane thyer qafen njerez me reputacion shkencor edhe me te madh se ai i Zaloshnjes. Keshtuqe Zaloshnja do te kishte bere mire ti linte vetes nje dericke hapur.

Por Zaloshnja nuk ka hyre ne PD as nga e motra apo ndonje tjeter, por ka qene qe ne oret e para te krijimit te PD-se aty dhe u largua nga Shqiperia per arsyet e tija, sic u larguan shume vete qe kane qene pjesetaret e levizjes studentore. Ca qe i njoh une shfrytezuan ato mundesi qe u dhane ne fillim per te vajtur e per tu shkolluar me teper, njeri prej atyre qe kam lidhje familjare sot i hypen avionit njehere ne jave ose dy jave dhe u bjen me vizore gishtave te funksionareve te financave shqiptare dhe ua mat koken me spango per borxhin e jashtem financiar. Ca te tjere u larguan, sepse i kane kercenuar me vdekje, qe te hiqnin dore per gjerat qe donin te benin. Ene keshtuqe ne PD kane mbetur ata komunistet e vjeter qe na i paskan detyruar me zor qe te beheshin komuniste, ose ata  komuniste qe nuk paskan patur rrugedalje tjeter per karrieren vetem qe te beheshin komuniste. Si edhe te ardhurit e rinj, qe kane qene ne fillim ne levizjen studentore dhe jane kthyer ne Shqiperi, sepse e kane gjykuar sic e dinin vete me mire. Por nga keta te kthyerit spikasin vetem ata qe heqin vallen sipas muzikes se komunisteve te vjeter.

Tani, pervec faktit qe lindja e atij debati ishte shume banale, njesoj si zenkat e katunareve fierake ne Greqi, se cili e kishte afendikoin me te forte e me te pasur (pa pike llogjike dhe krejt absurde kur e mendon!), ndoshta ky debat kishte te miren, qe u tha publikisht se cfare malli eshte Frrok Cupi dhe delegjitimimin e fjales se tij ne publik.

Pergjigja e Frrok Cupit diskrediton me teper ate vete, qe njerezia ta marrin vesh akoma me mire cfarelloj soji eshte.

Ajo qe eshte per tu vene re ne kete mes eshte, qe sic duket ne Shqiperi pervecse eshte vrare koncepti i turpit, gjithashtu eshte vrare edhe koncepti i frikes. Dhe ketu nuk behet fjale per ate friken qe te kesh ndaj sistemit apo regjimit, por frikes, si element primordial, qe ka ruajtur njeriun dhe e ka sjelle ketu ku eshte.

Sepse ca vite dhe rrethana meperpara, nuk besoj se kishte njeri qe i thoshte tjetrit "motra jote ka qene kurve", sepse ky robi pastaj duhet te rrinte te numeronte oret e tij te fundit. Sepse po te mos t´ia bente i vellai gjemen ketij robit, kjo motra qe na shahet kurve ndoshta mund te kete edhe nje burre ose eshte ndoshta edhe nena e nje djali tashme te rritur.

E kam thene edhe njehere tjeter, qe gjendja me ideale, e cila i pershtatet me se miri shoqerise shqiptare eshte ajo kur qe te gjithe bredhin me revole ne brez si ne Far West. Sepse atehere do te ishte me te vertete e mundur qe shume vete te kontrollojne njehere fjalet qe nxjerrin nga goja.

sic duket ne Shqiperi pervecse eshte vrare koncepti i turpit, gjithashtu eshte vrare edhe koncepti i frikes.

Ne Shqiperi, i dashur, ka humbur fuqine "Fjala". Kjo eshte me e tmerrshmja dhe i mban brenda edhe ato qe ti i thu me te drejte.

Si fillim du me than se nuk i'a kam idene,nese motra e Zaloshnjes asht kurve apo jo,po qe Frrok Cupi asht burre kurve,per ket s'kam pike dyshimi.
Ne lidhje me ket debat s'mund ta baj shume me faj.Ai (frroku) paska fol per zanin e amerikes,kurse ky (Zaloshnja) kerkon me i tregu kush asht. (eshte i pari qe ekthen ne personale).Puna merr teqe,sa ky i thote se ke qan spiu,dhe per ti dhan kredo asaj qe thote,na ban me dije se kan qan komshinj dhe e njef shume mire.Si fillim Frroku asht mrena normave te korrektesise dhe i permen gjygjin,por ky vazhdon prap ne te njejten linje.Athere c'i ngelet Frrokut? akuza asht than ne publik,si do ta rikuperoje damin e imazhit te vet.T'baje si Sandri,t'u ju ul ne gjunje Irenes e t'u than,"po nuk asht vertete moj nuk asht e vertete"?Ai fyerjes i pergjigjet me fyerje.Sa me rane te jete,aq ma mire dhe thirret ne skene motra.Kalamaj, sharjet nga nana u tolerheshin,nga motra asni here.Argumenti qe perdorej ishte,se nanes s'ke ca me i ba,kurse per motren,formulimi i foljes qe tregon aktin seksual ne menyren deshirore,kishte probabilitete qe te kthehej ne veprim konkret.smiley

dhe thirret ne skene motra

Ca m'kujtove me ket, vargjet:

Koha thirri ne skene Partine!

ps. lexoni dhe pak realizem socialist mer, se s'ju bon keq. smiley

smiley

thuj ca te dush po si shqipnija per llafe habere qyfyre nuk gjen. nji seksion CNN e ma gjalle sikur t'kishte rendesi si vend. pa tallje kjo.

Si fillim du me than se nuk i'a kam idene,nese motra e Zaloshnjes asht kurve apo jo,po qe Frrok Cupi asht burre kurve,per ket s'kam pike dyshimi.
Ne lidhje me ket debat s'mund ta baj shume me faj.

Pjeter, po nuk osht ashtu mer. Nese ka faj aty, i gjith faji osht i Frrok Cupit.

Ketu nuk bohet fjale me sqaru pozicionin moral te motres se Zaloshnjes. Bohet fjale, qe ne nje emision televiziv, perpara gjithe kamerave, edhe sot fale jutubit e kane pare pothuaj te gjithe ata shqiptare qe e kane nga nje kompjuter dhe internet ne shtepi, dikush i tha nji tjetri qe "motra e jote ka qene nje kurve".

Nese Cupi do te kishte ndonje gje kundra Zaloshnjes le te merrej me te, por jo te ngaterronte ne kete mesele edhe persona te tjere. Sepse eshte motra e Zaloshnjes, burri i motres dhe kalamajte e motres se Zaloshnjes qe e vuajne kete fyerje publike per nje ceshtje qe as nuk i prekte fare as ne menyre tangenciale.

Pjeter, ti e di mire, qe jan vra rob dhe jan shujt ene familje per shume me pak se aq.

Prit se harrove nje hap. Nga komunist, ne demokrat e pastaj ne antiBerishist i flakte (ky ka qene me shpate ne dore ndaj Berishes ne 97-ten tek KJ), ne lake te Berishes me se fundi.

Ky eshte sharje per te gjithe nga fakti i thjeshte qe i lejohet te ushtroj profesionin e thirret neper studio televizive.

Horoskopi sot tek Top Channel:

Virgjeresha: Beni shume kujdes sot, sepse mund te rreshqisni ne nje aventure dashurie!

smiley

smiley Mos vish shapka prej gome sot! smiley

Kush eshte Frroku plaku?

smiley Si nuk e kam idene une hic se ca behet aty.. smiley

Po prandaj mbeshtet Lulat ti smiley

Lulet jane te bukura vijne ere.. smileysmiley

Jo te gjitha jane te bukura,me lule  dhe me eresmiley

 

Durrës, 2000 tollumbace për t’i uruar të dashurës ditëlindjen smiley Durrës, 2000 tollumbace për t’i uruar të dashurës ditëlindjenDURRES- Një djalosh nga Durrësi e ka uruar publikisht të dashurën e tij, duke vendosur në qendër të qytetit përshëndetjen publike "Gëzuar ditëlindjen" të shkruar me rreth 2000 tollumbace shumëngjyrëshe.

Surpriza është përgatitur në një nga subjektet e specializuara për dhurata, burime nga i cili bëjnë të ditur për se djaloshi fillimisht dëshëronte ta vendoste urimin "Gëzuar ditëlindjen" përballë shtëpisë të së dashurës së tij dhe në momentin e fundit ka ndërruar mendim, duke e instaluar atë pranë bashkisë së qytetit, pikërisht aty ku fillon rruga Tregtare.

Vëllezërit saktësojnë se djaloshi që kërkon të mbetet anonim ka marrë edhe lejen përkatëse për ta vendosur urimin e tij publik në qendër të qytetit bregdetar.

 

Ja sa te martohet,se do ja harroj datensmiley

Eh,iken ato kohe, kur festohej ditelindja ime qe nje jave para,si dasmat e qemotit. 

 

-Sot do te qeras une-i them burrit

-Pse,me c'rast tesoro ?

-Se kam ditelindjensmiley

smiley je bere si puna e makines qe ka shume kilometrazhe dhe nuk i bie mendja atij te shkretit per ty .. smiley

ty, t'i fryn akoma tullumbacet ?smiley

po jo moj se ne i blejme te fryra, dmth te gatshme.. nuk duhet te kesh patjeter partner qe ti fryje..smiley

ngjo, po tu prish dhe makina sic tu prish frigoriferi, boj i zile ktu te peshku para se te marresh ne telefon mekanikun. jo per gjo, po se ke per ta bo lomsh edhe do i duhet te marri gjithe oficinen me vete.

kilometra, jo kilometrazhi

smiley

Makinen e kam fringo te re, nje muaj kam qe i kam hipur, keshtu qe jam ne rregull. Makine e re me kilometrazh 00, nuk themi makine me kilometra...smiley

Nje prapashtese  zhi i kam shtuar mos bej edhe ti sikur je mekanik i kategorise se fundit.. smiley

ne fakt po boja me teper si gjuhetar sesa si mekanik smiley

te pakten ekzistojne akoma romantiket

-Pse,me c'rast tesoro ?

loool smiley

smiley

hallall se po fillojn mshtjelljet me te qeshme... dmth me sjellje evropianka burri kshu ...

po fshati yne eshte shume afer me Evropen.Nje gardh na ndan, dhe kur qellon gardhi me ndonje hu te hequr qellon qe dhe kullosim cik syte, e shohim dynja me sy dhe ne smiley

Po andej nga USA,vjen ndonje cik ere evrope?

smileysmileysmiley

Brenda mundesive admin, te lutem t'ma rrallosh ca logoutin, se me lodhe. 

Pse s'thua ti Ajku qe te paska qejf admn. sepse futet gjithmone ne gjirin tend..smiley

Ofishell: P. Manning ke Broncos
Not offishell: TeeBowOut ke Dolphins or Jaguars.

The hek with the nek.

21-Mars- Dita Nderkombetare e Poezise

 

Afrohu

Dua ti harroj sot fjalet
le te flasin vete veshtrimet,
le te flase dora qe dridhet,
ketu mbi kitaren time.

Se kur erret bie nata
nje drite ndizet brenda meje,
njerezit fytyrat fiken,
asgje tjeter s'ndjej vec teje.

Neper jave rrjedh trishtimi
cigaren prape kam filluar
nuk je ndryshe nga te tjerat
vetem une kam nryshuar.

E terhqeh imazhin tend,
dhe veten neper gjume
jemi bashke, por ne agim,
i vetem mbetem une.

Te shoh me qarte kur ti je larg,
afrohu te te dua
dhe nese kjo eshte loje
nuk me pelqen te luaj.

Dicka mire e kam ditur
vajzat vdesin porsi lulet
nje petal qe me solli vjeshta
permbi floke vjen e me ulet.

Te shoh me qarte kur ti je larg...

E.Hatibi

Me 17 Maj , do te zhvillohet "Gay parade " ne Tiranesmiley

Cdo dite, 3 vajza ne Shqiperi rifitojne virgjerine. smiley

Çdo ditë tre vajza kryejnë ndërhyrje kirurgjikale për rifitimin e virgjërisë. Ato janë mes moshës 18 dhe 30 vjeç. Procesi është i thjeshtë, zgjat rreth 20 minuta dhe kushton diku tek 200 euro në klinikat publike ndërsa në klinikat private çmimi arrin edhe më tepër.

Arsye është, për ta paraqitur veten si të virgjër tek mashkulli, që nesër do jetë burri i tyre. Në këtë mënyrë hidhen pas marrëdhëniet e kaluara seksuale pasi meshkujt përgjithësisht kërkojnë një “test virgjërie” para vendimit për martesë.

Operacionet janë sekrete, pasi ato janë të ndaluar nga rregullat gjinekologjike të klinikave, pasi për këtë disiplinë nuk flitet në asnjë pjesë të legjislacionit shqiptar. Sekreti kërkohet edhe nga vajzat që realizojnë ndërhyrjen.

Fenomeni ndeshet që prej 20 vitesh, gjinekologët dhe sociologët shprehen se kjo ndodh kryesisht për shkak të emigrimit masiv të meshkujve në vendet perëndimore. Pasi ata e gjejnë gruan e tyre në Shqipëri dhe për shumë kohë mbajnë lidhje në distancë. Por jo vetëm kjo, pasi këtu ndikon edhe shovinizmi i rrënjosur në shoqërinë shqiptare. Liria seksuale e meshkujve pranohet gjërësisht por kur vjen puna tek femrat, ato kanë një disavantazh.

Arsye që vazhdon të mbizotërojë ky fenomen ndoshta ka të bëjë edhe tek mungesa e revolucionit seksual. Por paradoksalisht statistikat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se shqiptaret e humbin virgjërinë në moshën 13-vjeçare, niveli më i ulët sa i takon vendeve të Ballkanit.

 

te keqen e arabeve.. 

Si eshte puna e Arabeve?

po pra mo lexova me nje french journal qe ket rikthimin ne virgjeri e benin ne mase  arabet.. thash me vete cfare tmerri..  teksa e lexova para ca ditesh ne median shqiptare per shqipet thash ehuu .. kupton vet ti mo  

Ehe,paska qene per grate Arabe,kujtova se plasi noj gjo me Izraelin.

Lere mo Izraelin me Izraelit-t.. bojn si komb i formuar nga feja dhe vetem..    (dola prej teme)  du me than prap ne kontekstin mos pyt jan ..  edhe pse ca bejn ket

Te keqen e hipokrizise thuaj.  Te keqen e absurditetit, groteskut, mashtrimit te vetvetes e te tjetrit, te keqen e pranimit per t'u mashtruar me vetedije te plote etj etj.

po ne fakt lere  menjan ket pune e qepjeve.. ne Europe nuk na e kalon kush per hipokrizi nacionale .. Ne jemi hajt mooooooo s' po flas me shum se po m' zgjohet noj fantazem

D.m.th perderisa ti vishesh mire ke lek, je mret! 

Dhe ja tek shprehja "u shqepem m'seks", merr nje kuptim krejt te ri!

Une them fajin e kane emigrantet..smiley

Qe i shqepin apo qe i qepin?

Qe i detyrojne te shkretat te qepen.. smiley

Aha. Jam kurioz se si e bejne reklamen keto qe meren me kete profesion. Se duke qene ilegale, besoj se nuk i lene te bejne reklame ne televizion. Mos valle vene tabele ne dere? Dhe cfare mund te shkruajne aty per te terhequr klientet?smiley

Duhet te kene ndonje parrulle keshtu,qepim kukurec smiley

smiley ose doni burra shqiptare te martoheni, hajdeni tek ne, ne bejme virgjeresha artificiale dhe sa here te ndrroni burrat ne ju mirepresim.. smiley

Ishte njeri qe ndau te fejuaren...ajo ngeli shume keq...po si i tha ,une te dhashe virgjerine time...per te saten here e ke??

Emri ne kod: "Rrobaqepsi speciale". smiley

Pse sthu ti qe qenka mbush Tirona plot,te gjitha keshtu quhen rrobaqepsite,speciale smiley

Cdo dite, 3 vajza ne Shqiperi rifitojne virgjerine.

Kapitalizem Brado! Kerkese - Oferte! smiley

Cuna tek temat seriozie pak seriozitet ju lutem.. smiley

prandaj i pelqejne kaq shume te huajt femrat shqiptare smiley 

Me seriozitet se kaq. 200 Euro x 3 = 600 Euro/dite x 30 dite = 18000 Euro x 12 = 216.000 Euro / vit... dmth gati 1 milion Euro ne pllanin 5 vjecar.

PS: Ishte njoni ketu ne peshk qe kishte nevoje per ide biznesi. urdhro!

Hiq shpenzimet qe firma e qepjes paguan per shqepesit.

I detyron mendja e tyre e mykur me shume se ndonje emigrant gomar...

nc nc, supply-side deri ne vdekje smiley

Trop femra eshte ajo qe e ben zgjedhjen ne fund te fundit, prandaj per mua duket absurde qe keto femra e shohin veten si corape te grisura per t'u arnuar dhe per me teper mashtrojne veten dhe mashtrojne dhe dike tjeter.

pakapo nuk kam fuqi per nje diskutim te gjate. une s'e shoh keshtu. trupi i femres beteje e perjetshme, qe s'u lodhen kurre, te pangopurit.

disipline dhe vetendeshkim smiley

5 te qepura per te shpetuar 5 ego mashkullore? kjo eshte ndergjegje qytetare e llojit me te larte.

egoja mashkullore ka shtyre perpara shoqerine, ka zhvilluar zejet dhe pushtuar femrat, botet e reja dmth smiley ka nje kohe per te qepur, ka nje kohe per te shqepur smiley

opo ky jeleku, prej ari, oi

fort i ngushte nene sqetull

fort i ngushte nene sqetull oi

iu thafshin kush ta ka qepur

Pikerisht trop per te mos masazhuar ego te semura te injoranteve te idioteve te ketij soji, pergjegjsia kryesore bie mbi to.  Ka dhe nje mal me argumenta te tjera gjithesesi...

Operacionet janë sekrete, pasi ato janë të ndaluar nga rregullat gjinekologjike të klinikave, pasi për këtë disiplinë nuk flitet në asnjë pjesë të legjislacionit shqiptar. Sekreti kërkohet edhe nga vajzat që realizojnë ndërhyrjen.

jane sekrete thote, po gazeta e paska marre vesht  numrin e sakt. 3 vajza ne dite thote.smiley   prite tani kur ne artikullin tjeter te japin emrat dhe mbiemrat e tyre.smiley

kur te njihem me ndonje shqiptare do ta pyes:  sa koka peshku ke qeruar mi ?

Ore, e morem vesh qe e qepin, por smorem vesh ca materiali perdorin per qepje? Ndonje cope perdeje? Ndonje cope atllasi? Apo lekure?

operacione plastike ... reklama fletepalosje: nje himen per 20 min...30 ... ose 6 muaj (me tela alumini) ... zbukurim me tyl, stof apo shajak... e keni humbur rruges - e gjeni tek ne... silleni dashnorin ketu- i japim edhe 3 metra himen...

po njesoj jane ore derezinj si ato qe fryjne gjoksin a terheqin sumen... asnje ndryshim ... une mendohem se ku e marrin lekuren... i qaj hallin atij qe i bie te kete ndonje pjese kalloje... "fort e virgjer paska qene kurva"

revolucioni seksual i munguar? gazetare idiote ... revolucioni seksual pambarim... nuk humbet asnjehere virgjeria... 

smiley

Po urinen nga e bojne keta mor vlla kur qepen smiley

Brado, e shpojne astarin sa dalin nga rrobaqepsi keto gocat e sotme

paske qene dobet ne anatomi ti Brad , sillini nje harte  smiley

Gjithashtu gjithmone ne kuadrin e pyetjes se Bradit....Po ato qe "Squirting" ku e kane depoziten e ujit? smiley

Brado, ke pa ndonjehere 'ashtu' ti daku?! smiley

smiley

dolen specialistet.

Kush e ka nigju ket nga Elbasoni:

Ai -Mos e merr me te perpjet se un vrimen ta kam qep.

Ajo- Ti aty rri mos ha mut, se mu fijet mi kan kput.

smiley

hesht o burrë mos ha mt, mua peri mu këput. versioni përmetar që kam dëgju unë. 

 

Me zor te modh mo dolet ne finale,shkoi me penallti.

Tashi e pash. Po vijne dhe te tjeret ke niveli jon smiley

mire qepja se behet me narkoze, po cqepja duhet te jete traumatike smiley

Me shume komentojne burrat se femrat smiley

ou?! po thua qe prisje te kunderten?

tani nuk do mund ta nigjoj mo si me pare frazen: justifikimet e X jane qepur me pe te bardhe.

ore meqe jemi, kjo qepja me duket sume agresive. po sikur ti themi ildisje.

kjo ildisje me tingellon me ujdisje smiley qenka ujdisur mire smiley

Edhe thojne qe pjeshka eshte e lire

 

 

The hymen is a ring-like skin membrane that sits in the lower 1/3 of the vagina. It marks the spot that the vulvovaginal bulbs fuse with the Mullerian ducts from above then hollow out to form the vagina. Most often there is a 5 or 6 pointed star opening in the hymen after maturity. With first intercourse or by accident from falling or tampons, 2 or 3 areas tear in the hymen. Most often there is bleeding at the time of tearing.

 The hymenoplasty procedure (to reconstruction the hymen), is after using local anesthesicfor tissue dissection and to stop small blood vessels from bleeding, the areas which were torn are "denuded" meaning the upper layer of tissue is removed. This is so that they will grow back together when they are approximated with stitches. Then after they are denuded, the edges are brought back together to reform the star-shaped "ring" as it was prior to relations, accident etc. It is made small enough, so that when first sexual relations occur later on, it will "tear" again, there will be some pain, and there will be bleeding. Hymeonplasty Cost: Depending on your geographic location and choice of surgeon the priceof hymenoplasty may range between $2500 - $4500.

ehh sa me shum e mendoj, aq me adapte me duket ajo e ildisura, po lere tani. s'kemi aq sqime si popll thuj...

psh:

djali mustaqepadirsurë

na poqi* një cupkë të ildisurë

* takoi

cupka veshur allafrenga

ildisur nga dor ergjenda 

c'mu mbush zemra me gjilpera

kam gjashte muaj qe lengoj

mustaqepadirsuri

erdhi, dirsi, shkoi

c`mu mbush zemra me gjilpera

kam gjasht muaj qe lengoj

mistaqepadirsuri erdhi

me shqepi dhe me sheroi smiley

mu te fiku nene krua
me mua Merjo me mua
plac o djale pse s'tu durua
me mua Merjo me mua

C'paske qene moj trop smiley

Po me gjilpere mbrapa smiley

Po kthime mbrapsh, a bejne keto?

i qaj hallin atij qe i bie te kete ndonje pjese kalloje... "fort e virgjer paska qene kurva"

smiley

Kurioziteti vrau macen (no pun intenden ne kete rast). Shi ca gjeta ne nje faqe qe reklamon punen e nje klinike te tille ne Indi, po kujdes nqs klikoni tek faqja se ka foto ilustruese!

Hymen Repair or Hymenorrhaphy :- For short term result , done 7-10 days before marriage. Simple hymen repair is also done in two ways. First hymen repair surgery is based on suture approximation of hymen tags or remnants (Hymenorrhaphy) which cuts through with force of penetration causing some bleeding. Stitches dissolve after 2-3 weeks and hymen remnants again become separate like before surgery. we don't do such hymen repair.In second type of hymen repair (our own technique of hymen repair) surgery we are doing formal hymen repair, if it gets sufficient time it heals to gives you natural hymen, if not it serves its purpose and over. Next most important point in hymen repair surgery is use of invisible sutures otherwise detection of sutures by your partners is a new trouble.
...
Surgical time ( 30-40 minutes ), recovery time (few hours- may be little pain or discomfort ) and rest (Not absolute bed rest) - (1-2 hours), all are same. With our advanced Hymenoplasty technique only you need to get it done at least 3-4 weeks, best is 6 weeks, before marriage and don't pull pussy lips apart for at least three weeks.

smiley

Cun puntor je per Zotin.

Puntor eshte ai qe shpiku Google, po dhe ky doktori indian.

Mqrf e punes, kush qe ai qe pyeti per ide per biznese ne Shqperi? Nje biznes i tille me nga nje filial ne cdo rreth dhe me premtimet qe pervec restaurimit e ben te mbaje era trendafil do bente shume fitim. smiley

u, rrofsh!  smiley

kurse une u shkriva tek kori "o shoko, o shoko!", sec i dalin nganjehere ca shprehje fytyre ketij, tamam si ne ato kohe.

p.s. po kjo eneda kush eshte? - se po i marr ca video me rradhe

Nejse, une s'e shoh Portokalline dhe s'para i njoh personazhet, po kete Nostalgjikun ma sugjeruan fort. smiley

ja, ta thom une se kush qeka, se po informohem neper internet.smiley

paska zene vendin e amit, me sa po kuptoj. qenka edhe goxha e intonuar. po me habit qe paska dhe aty drejtuese qe te kujtojne disi paola cortellesi-n e per me teper brenda portokallise!

ti rrofsh per prurjet ngacmuese!

 

Ah, Eneida Tarifa. Ate e njoh, se eshte kengetare e afirmuar dhe prezantuese e re. smiley

Vetem floket s'i ka gje. smiley

Javen tjeter episodin e radhes nga Nostalgjiku. smiley

 

 

dakort,

piqemi tek Nostalgjiku! smiley

Nuk e njihni Eneden ju?!smiley

Po Eneda eshte kengetare mo  "Ika larg"-kenga me e bukur e sajsmiley

 

aha, qenka kengetare prej verteti kjo, prandaaaj....

po si i thone, vonon po nuk harron, fama ne ket rast! smiley

Hiiiiii!!!!!!

Istedy siper, istepese poshte! smiley

Rrofsh, rrofsh! 

Sinqerisht kur i kam pare, kam menduar per ty, PF-ne dhe Emigrantin, se edhe ju keni treguar ca te forta nga ajo periudhe ketu ne Peshk, qe t'i mbaj mend te qeshurat. smiley

edhe ne njerez jemi... edhe ne po t'na presesh, gjak na del smiley

s'qeke anej nga kim il jongu ti? smiley

smiley Jeni njisha! smiley Degjo, se historia jote e atyre grave me shfaqjen ne kooperative dhe thenia "avashni mi gra se na caperlut" para nja dy vjetesh ne Peshk, jo vetem qe me ka demtuar veshkat mua, por edhe nja 15 shoqeve te mia, se ua treegova gjate nje feste beqarie dhe pasi u pine mire e mire, shtynin njera-tjetren si dele dhe ulerinin ne mes te klubit "avashni mi gra se na caperlut"

 

PS: Good-bye Korea; Hello, Malaysia ne Prill smiley

rrofsh rrofsh se kisha kohë pa qeshur me humor shqipëtar në tv smiley

Shoqe, me biciklete te kane gjuajtur dhe ty, e? Se une jam brez i parkut Rinia smiley

me biçikletë, pa biçikletë, po sidomos me fërshëllimë smiley

ooo, so romantik! smiley Sa zili te kam! Mua te shkretes m'i kane shqyer bluzat dhe trikot, se rastisa ne gjimnaz ne periudhen e lacave qe te kapnin per krahu...me mire t'ua lije doren e te ikje se nuk te leshonin, gjithsesi. smiley

teuta, ne periudhen me surrealiste - sikur adoleshenca te mos mjaftonte si misherim i gjalle i surrealizmit - une dhe nje cun 'goce me fal nje minute' ishim te dy me bicikleta. shtoj me buzeqeshje maksimale qe ky i bicikletes e kishte emrin genti.

Haaaaa, sa ta takoj do t'ia permend! smiley

gentit tim me duket s'ia kam treguar kete, se ne ate moshe lind nje distance e kujdesshme mes kushove, e bazuar tek ndjenja e turpit, per eksplorim te qete te seksit tjeter.

po me siguri edhe ai ka pas gjujt me biciklete smiley.

smiley Me siguri ka pas gjujt.

smiley

me kujtoi nje histori tmerri gjilpere te harruar ne pantallonat e babit nga mami.i shkreti,ish dhe me sherbim ne tirana dhe ate dite binte dhe shume shi....me nje dore mbante cadren,me tjetren perpiqej te largonte gjilperen nga vendi,e pastaj gjithe ajo rruge me tren....u sos burri varfer dylle i verdhe ne vlore smiley

 

 

Eminem më i populluari në Facebook

 Portali "Huffington Post" publikoi një listë prej dhjetë fytyrave të të famshmëve, të cilët kanë më shumë "Like" në rrjetin social Facebook. Gjykuar për nga numri i adhuruesve në komunitetin virtual, ylli më i popullarizuar aktualisht është reperi amerikan Eminem. Gjatë hartimit të listës janë marrë parasysh vetëm pop ikonat, ndërsa janë shmangur karakteret nga filmat e animuar, markat, kompani dhe të ngjashme si këto. Më shumë "Like" në kohën e publikimit të listës, ka pasur reperi amerikan, Eminem, 54,644,112. Në vendin e dytë u rendit bukuroshja nga Barbadosi, Rihanna me 53,402,379. Ndërsa në top treshe hyri edhe e çuditshmja, Lady GaGa me 49,225,680 të "Like".

 

MERAK TRENDAFILI...(Y.N)

Vithet topolake, shtatin si biskonjë,
Herë më hiqesh çupë, herë më mbahesh zonjë,
Herë më puth me buzë, herë më çjerr me thonj,
... Si më bën të vdekur, lutesh që të rronj...

Porsi brumë i ardhur, të kërcejnë gjinjtë
Vij si zog i mardhur, më kthen të florinjtë
S'di ku ti çoj sytë, ku ti hedh të zinjtë..
Luajmë kukafshehti, porsi çiliminjtë...

Sytë e tu të kthjellur, porsi dy burime,
Buza ime e etur, ah, moj buza ime,
Si prushi të dogji, ah, një buzërubine,
Nën një rreze ylli, një mijë përqafime...

Unë fryja si flladi, ti si erë e vrulltë,
Rrithte pik'e mjaltit, mbi ëndrrën e tultë..
Porsi qelibari, shkëlqejnë ato pulpë...
Merak trëndafili, tretur mbi një lulkë...

Floku valë-valë, derdhej përmbi supe..
Unë me huqe djali, ti me naze çupe...
Ti më the një fjalë, unë të thashë një lutje,
-Pa më shuar mallin, s'do të ikësh tutje...!

Ushtare qveritare duke pare pasojat e nje shperthimi bombe prane nje hoteli ne Mogadisho Somali....

.....hajde ushtri qeverritare hajde...... ku e ku me ate tonen........

Infeksionet urinare po rriten në masë. Shkaku mishi i pulës. Studim

Goca mos hani mish pule.

 

Më shumë se një milion gra në Britani të Madhe vuajnë nga infeksione të dhimbshme të traktit urinar çdo vit. Tani shkencëtarët mendojnë se mund të shkaktohet nga një keqbërës i pazakontë që është pula.
Hulumtuesit kanë dyshuar se infeksionet shkaktohen nga bakteret E. coli.
Megjithatë, një studim i ri kanadez ka gjetur se embrione të bakterit vijnë më shumë nga shpendët.
Një ekip nga Universiteti McGill në Montreal ka krahasuar shenjat gjenetike të E.coli që gjendet në infeksionet urinare te njeriu me atë të të 320 mostrave të E.coli të marra nga derri, pula dhe viçi. Ata gjetën se bakteri te pula ishte çuditërisht shumë i ngjashëm.
"Pulat mund të jenë një rezervuar për E. coli që shkaktojnë infeksione të tilla si infeksionet e traktit urinar", tha autori i studimit Amee Manges.
Të dhënat e sugjeruara të infeksioneve kanë ardhur direkt nga zogjtë në vend dhe nga ndotja e njeriut gjatë përpunimit të ushqimit.
Shkencëtarët, çfarë është më tepër shqetësuese sugjeruan se metodat moderne bujqësore mund të kenë bërë situatën edhe më keq.
"Ne jemi të shqetësuar në lidhje me përzgjedhjen dhe zgjerimin e kësaj droge, le të themi, rezistente si E. coli në fermat për shkak të përdorimit të tepruar të antimicrobials gjatë prodhimit të ushqimit të kafshëve", tha zoti Manges.
"Gjatë dekadës së fundit, shfaqja e drogës rezistente E. coli është rritur në mënyrë dramatike.
"Si pasojë, menaxhimi i UTIs, e cila ishte hapur më parë, është bërë më e komplikuar; rreziqet për dështimin e trajtimit janë më të larta, dhe kostoja e trajtimit UTI është në rritje."
Ai tha se reduktimi i përdorimit të antimicrobials në ferma mund të çojë edhe në një reduktim të nivelit të drogës-rezistente ndaj infeksioneve të njerëzve.

Një lloj i ri i rezistencës në E.coli quajtur Extended-Spektri Beta-laktamazë (ESBL) ka qenë i përhapur ndër fermat britanike, sipas Shoqatës së tokës.
Ata thanë se në Britani të Madhe nga 5 deri në 10 për qind e të gjitha infeksioneve të rrugëve urinare të shkaktuara nga E.coli, janë ESBLs dhe kanë bërë thirrje për një reduktim në përdorimin e antibiotikëve në bagëti.
Megjithatë, një studim i 2008 gjeti se 12 për qind e mostrave gjoks pule të marra nga dyqanet përmbanin ESBL që prodhojnë E.coli.
Pavarësisht nga kjo, profesor Dame Sally Davies, shefi mjekësor i qeverisë dhe shefi Këshilltar Shkencor, njoftoi £ 500.000 financim të Qeverisë gjatë muajit të kaluar për kërkime të reja në antibiotik-rezistente të baktereve.
Trajtimi i duhur, kuzhina dhe gatimi i pulave ndihmon vrasjen e mikrobeve duke zvogëluar shanset për kapjen e një infeksioni E. coli.
Deri ne 1.5 milion gra kanë zhvilluar një infeksion të traktit urinar çdo vit.
Simptomat mund të përfshijnë një ndjesi djegie gjatë urinimit, një nevojë për të shkuar shpesh në banjë, dhimbje në fund të barkut. Nëse dhimbja nuk kalon vetë atëherë duhet urgjentisht vizitë te mjeku për një kurë antibiotikësh.
Komplikimet e një UTI nuk janë të zakonshme, por mund të jenë serioze dhe të çojnë në dështimin e veshkave apo helmimin e gjakut.

 

na o emo. se  e hoqen temen me duket..  per kete rol e kisha fjalen.smiley

pra e kisha me shume per vertetesine e aktrimit... e mban mend si ecte ne rruge...., apo  menyra si shikonte Gjon Karma te ky filmi.smiley

Ku e ka cu spiuni kurven? Apo kurva spiunin?

eshte shume lart ktu. nuk konkurrohen kto. nje sec ta gjej ate qe te thashe.

po po.. e mora vesh..smiley 

eshte nga shkodra ky aktori me duket..   si i tha shoku ''çekan'' (Ndrek Luca) kur e demaskoi perfundimisht:  '' m'pelqen ky entuziazmi yt''.smiley

kam idene qe ndreka eshte beqir balluku aty. kshu thoshte auf jeden fall njeri qe kishim ne lagje, nje shahin shahin... mbiemri nuk me kujtohet smiley

smiley

 

ndofta...  por ne film i therrasin : shoku ''çekan''.smiley

Sulejman Dibra.

s'e ke iden sa mire ndihem kur der gitter ist so fein, dass gar nichts kann da durchgehen smiley

Es ist kein Gitter mehr, es ist ein Sieb! smiley

Für mehr Informacion: Sieblinie smiley

smiley

kam fillu e blej kafen ne nje dyqan i cik si fshatar kshu (fairway quhet), per espresso, kuptohet, edhe thot shegerti si ta bluj? i them une Nr. 3 (besoj qe nr 1 i bi me qen per kafe turke). edhe kur e hudh tek filtri metalik, kam ate ndjenjen e poreve te imta... ju duhet me se s'bo te keni bo fiz-kimi koloidale besoj...

ps. me ben pershtypje rrenja Masch (ne ang. eshte mesh me 99%)

 

Një ishull turistik për Real Madrid 
 

Real Madrid dhe qeveria e Ras Al Khaimah prezantuan në stadiumin “Santiago Bernabeu” projektin “Real Madrid Resort Island”, një kompleks turistik dhe park tematik që do të mbajë stemën e klubit madrilen dhe do të ndërtohet së shpejti në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Kompleksi do të ndërtohet në ishullin Al Marjan, në Emiratet e Bashkuara dhe inaugurimi i tij është parashikuar për muajin janar të vitit 2015.

Ai do të përfshijë një park tematik, një hotel me 5 yje që përfshin 450 banesa, 60 kabina VIP me akses në plazhe private, 400 apartamente, një muze të Real Madrid, një port sportiv dhe stadiumin e pare të futbollit që ka kapacitet 10 mijë spektatorë me një krah të hapur drejt ujit.

Në prezantimin e projektit që do të kushtojë rreth 1 miliardë dollarë, ishte i pranishëm presidenti i madrilenëve, Florentino Perez i shoqëruar nga Khater Masad, përfaqësuesi i qeverisë të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Në ceremoni morën pjesë gjithashtu dhe Zhoze Murinjo, Kazijas, Ramos, Benzema, Miguel Pardeza, Emilio Butragenjo dhe Zinedin Zidan.

Burri qe refuzon te rritet.

Stanley Thornton është një 31-vjeçar amerikan që jeton si fëmijë 2 vjeç. Ai i ka kaluar 18 vitet e fundit të jetës si një bebe e rritur i veshur me paliçeta dhe duke fjetur në një krevat bebesh të përshtatur për trupin e tij.

Stanley preferon të jetë dy vjeç. “Mbajtja e një pelene më duket njësosj si një përqafim i mamit. Të bëj rolin e një bebeje është për mua pjesa më e madhe e jetës time”, thotë ai.

Stanley e ka mbushur dhomën e tij me lodra, lapsa dhe fletore vizatimi, madje ka edhe një supertavolinë ngrënieje si ato të fëmijëve të vegjël.

Burri 1.67 metër i gjatë i bën me porosi rrobat e bebeve dhe thotë se dëshira për të jetuar si i tillë i ka rrënjët që në fëmijëri.

“Nuk është aspak një gjë që ka të bëjë me seksin. Është më shumë një ndjenjë sigurie. Unë e humba këtë ndjenjë teksa rritesha dhe jetesa si bebe u bë mënyra im për të përballuar botën dhe problemet e mia”.

Stanley është bërë i famshëm për obsesionin e tij dhe tani po kërkon një mami me kohë të plotë

For obvious reasons, of course, it remains as controversial a novel as it was a half century ago, if not more so. And, probably helped along by Kubrick’s breezy film, and many very terrible covers, the term "Lolita" has come to popularly mean something quite the opposite of the novel’s namesake, so a designer has that to contend with as well. On the one hand, then, designers face the very real challenge of communicating some of that complexity in a cover, which can easily become overwhelming. (When John Gall weighed in on the competition, he was quick to say that he “wouldn’t give this as an assignment in a million years” to his cover design class.) On the other hand, I think there are also important ethical considerations that require careful negotiation since, whatever people may think, we are talking about a novel which has child rape at its core.

http://imprint.printmag.com/illustration...

kopertina te vjetra ketu: http://www.dezimmer.net/Covering%20Lolit...

Më duket se ajo e para me cepin e dhomës mund të veçohet nga të tjerat shumë lehtë. Iluzioni optik të kujton iluzionin e Humbert Humbertit përballë Lolitës. 

http://xhaxhai.wordpress.com/2012/03/22/vuvuzelat/

smiley

Mesa duket nje lajmetar kembeshpejt i peshkut e paska lajmeruar A. Vehbiun (aka Xhaxhain e PTF) mbi postimin tim sqarues pe kuazimodo/sheme/berber shumenofkeshit (me shpejtesi te rrufeshme si ndonje informant sigurimi ne kohen e monizmit) dhe ky i fundit i sekelldisur dhe pickuar rende nga konstatimi im se ai po e hegjemonizon blogun rreth antikombetarizmit dhe kozmopolitizmit duke perjashtuar, kercenuar me perjashtim apo duke i treguar deren harbutce shume vetave me pikepamje kombetariste (i.e. Akeistit/Hyllin) me nje shpejtesi po aq te rrufeshme i ka kushtuar nje artikull te tere postimit tim sqarues dhe konstatues.

Motivi, me sa duket, dhe sic e ka sqaruar me poshte Vehbiu/Xhaxhai qeka nevoja e tij per te mbrojtur fytyren e tij si person publik ndaj nje sulmi nga nje pseudonim anonim interneti.  Sa per sqarim, s'me detyron kush te nxjerr emrin tim te vertete neper blogje anonime neper internet dhe s'jam kam une fajin Vehbiut qe eshte person publik dhe po ashtu te qenit anonim nga ana ime nuk e zhvlefteson apo i ul piket asaj qe une mund te them ne lidhje me qendrimin e Vehbiut.  Gjithashtu sa per sqarim, qe nga fillimi i postimit neper blogje/forume virtuale shqiptare ne fund shtator te 2004-tres e deri me sot ne pjesen derrmuese te aktivitetit tim kam perdorur po te njejten nofke.

Fryma qe pershkon gjithe shkrimin nga fillimi deri ne fund eshte nje e nje paranoje ekstreme dhe veteviktimizimi patetik nga ana Vehbiut.  Shkrimi eshte i ngritur mbi nje premise fallco, qe per mua eshte me sakte nje genjeshter e thate.  Kjo premise eshte, qe une perfundimin mbi ate qe po ben Vehbiu e paskam nxjerre nga mospelqimi i kritikes se tij mbi menyren se si AKZ-ja po e prezanton veten.  Nje gjepur e madhe!  Ai vazhdon me kete premise fallco qe une e akuzokam si antikombetar (me sakte une kam perdorur termin antikombetarist ne kuptimin antinacionalist) pse ky iu eshte kundervene atyre qe i dalin ne mbrotje vend e pa vend Spahiut dhe partise.  Ne vijim Vehbiu e shtjellon me tej gjepuren banale me akuza te drejtperdrejta apo terthorta per megafon AKZ-je, fashist, psallte te nje feje pa Perendi (kombetarizmi/nacionalizmi), tifoz stadiumi province, klike anonimesh, trollesh e deshktakesh qe kompensojne inferioritetin e tyre duke me etiketuar mua antikombetar (cilesimi im ishte antikombetarist) e keshtu me rradhe.  Ndalon pak per t'iu bere apel atyre qe lexojne blogun qe t'i dalin ne mbrotje kunder Hyllin/Akeisti qe eshte bere komentuesi kryesor ne blog (komentet btw aprovohen nga Vehbiu dhe adminet e vendour nga ai) e pastaj nxjerr nje tjeter gjepur bajate vemendje kerkuese sikur une paskish nje konflikt personal me te.  Ne fund kemi nje tjeter thirrje per t'iu bere balle ketyre bajlozeve ekstremiste, fashiste, megafone te AKZ-se qe kane nisur nje kryqezate ndaj Vehbiu dhe PTF-se.  Gjithe ky shkrim nje shfaqe histrionike e Vehbiut me gogole fashiste e tifoze stadiumesh provinciale qe i jane sulur atij per t'i mbyllur gojen pse ky kritikon AKZ-ne.

Realiteti eshte qe une jo qe s'jam megafon i AKZ-se, por nuk jam as mbeshtetes i saj; perkundrazi jam nje kritik i forte i saj dhe Spahiut bashke.  Kete e kam bere si ketu, e si te blogu PTF.  Kjo eshte lehtesisht e verifikueshme nga Vehbiu apo kushdo tjeter dhe shihet qarte kritika ime ne debatet e shumta me Hyllin/Akeistin mbi AKZ-ne.

Sa per konflikt personal une s'kam asnje lloj konflikti personal me Vehbiun, perkundrazi mund te thuhet qe ai mund te kete konflikt personal me mua sepse ishte ai qe me perjashtoi nga blogu e jo une ate. Dhe meqe ra fjala te perjashtimi, si mbas shpjegimit qe i kerkova une atij per kete gje, pergjigja e tij ishte qe une e paskish tepruar me kritikat dhe e paskish penguar ne zhvillimin e mendimit.  Pra arsyeja nuk ka qene  as te qenit nga ana ime megafon e ekstremist AKZ-je e as ndonje konflikt personal me Vehbiun.  Perkundrazi nga ana e etikes se debati ne PTF une jam sjelle ne menyre te shkelqyeshme, duke mos bere ndonjehere sulme ad hominem ndaj Vehbiut apo ndokujt tjeter kur nga ana tjeter Vehbiu ka lejuar postime ad hominem ndaj meje te publikohen.

Per mua Vehbiu eshte dhe ka qene antinacionalist, jo vetem para se te dilte ne skene AKZ-se por dhe para se t'ia dinim emrin fare Spahiut.  Kjo eshte fryma qe ai ka percuar dhe percon ne shkrimet e tija.  Ai e sheh nacionalizmin si nje rrezik totalitar.  Kete gje e kane konstatuar dhe te tjere te blogu i tij por dhe ne pjese te tjera te blogosferes shqiptare.  Edhe kritikat e tij ndaj AKZ-se kohet e fundit ka qene te dobta e absurde te tipit, ad hitlerium apo te tipit qe AKZ-se i duhet ti ndalohet perdorimi i flamurit kombetar neper organizime politike.  Dhe po kohet e fundit ai duket se ja ka nisur nje fushate censurimi ideologjik duke debuar ose kercenuar me debim njerez qe kane zakonishte pikepamje nacionaliste.  Kete fushate ai po mundohet ta justifikoj me falsitete te tipit cilesor (intolerante, fashiste, konflikt personal, megafone AKZ-je etj).

P.S.  E nxis forte lajmetarin kembeshpejt qe lajmeroi Vehbiun per postimin tim origjinal qe t'a lajmeroj ate dhe per kete postim shpjegues. smiley

 

Vinovil

po du me diftu nje barcalet e nuk gjeta vensd ma te mire...

Nejse na ishte nje burre qe i pelqente gjahu.I nevoitej nje dylbi per ta mberthyer mbi pushken e gjahut e shkon ne dyqan ku shiteshin...Me duhet nje dylbi ashtu e keshtu...po i thote shitesi ,e kam nje te tille qe ben ne rastin tend...ia mberthen mbi pushke e i thote ja kthehu nga dritarja e veshtro ate shpine ne koder,eshte shtepia ime...Kthehet ai e ngelet si i shushatur...po i merret edhe goja...ç'ke i thpte shitesi:ç'te te kem...jane nje burre e nje grua qe po puthen ,jane pothuaj lakuriq ...obobo ç'mu desh mua....Me jep ta shoh thote shiytesi ,e sheh e gati te fiket ...Kurva ,zuzarja...O mik i thote gjahtarit ;do me besh nje nder ...ja dy plumba ,do mi qellosh ate maskarain ne k...qe,e ate kurven ne balle ta qellosh...e ndjen ,ke nishan...po po e provoj thote gjahtari....Fillon e merr shenje,pas ca secondash heq njerin plej plumbave.pse e hoqe i thote shitesi...nuk ka gje i thote gjahtari.Ne kete moment i kap te dy me nje plumb....smiley

Without a hint of irony, Addounia TV superimposed a map of Syria on a screen to show how Lionel Messi and his team-mates, representing smugglers, had kicked a ball, representing a weapons shipment, into Syria from Lebanon. The subtle signals to rebels were transmitted when Barcelona played Real Madrid in December, said the channel, which is owned by a cousin of President Bashar al-Assad. It did not trouble viewers by revealing Barcelona's motives for the exploit. "First we see how the guns are brought from Lebanon," the presenter comments as one player passes the ball. "Then they cross into Homs and give the weapons to other terrorists in Abu Kamal," he added, referring to rebel strongholds in Syria. Messi's final flick indicates the successful handover of the weapons to their destination in eastern Syria, he said. http://www.reuters.com/article/2012/03/22/us-syria-paranoia-idUSBRE82L0OL20120322

Pandi Raidhi, tek krevati i perandorit: Të vunë drunë, të vunë drunë! Ta vunë drunë, ta vunë! 

 

I vret opinioni, nenat e pamartuara braktisin femijet.

Nënat e pamartuara janë të gatshme të braktisin fëmijët në emër të moralit dhe të vështirësive ekonomike. Ky është fati i zgjedhur nga një pjesë e vajzave të reja shqiptare, që për shkak të një dashurie të dështuar janë të gatshme të heqin dorë nga krijesa e tyre. Në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” numërohen 5 raste për 3 muajt e fundit, të të rejave që kanë braktisur fëmijët menjëherë pas lindjes. Punonjësit në Qendrën “Djepi i Ëngjëjve”, tregojnë se në 90 për qind të rasteve nënat i braktisin fëmijët për shkak të moralit dhe pamundësive ekonomike. Infermierja e kësaj qendre, Leme Shqefni, shprehet se gjatë punës 4- vjeçare në këtë qendër ka parë mjaft raste të tilla, pavarësisht keqardhjes që nënat kanë ndjerë në momentin e ndarjes nga fëmija.

“Një pjesë e nënave i lindin dhe i braktisin menjëherë pas lindjes. Për shkak të paragjykimit nga opinioni publik, ato janë të detyruara t’i lënë në maternitet për të mos i parë më kurrë. Në pak raste nënat kthehen për t’i takuar dhe interesohen për ta. Dhimbja që ato ndiejnë është shumë e madhe, por mesa duket kushtet dhe situatat personale nuk i lejojnë që të kujdesen për fëmijët e tyre”,- shprehet Leme Shqefni. Për fëmijët e braktisur nënë dhe babë janë infermieret dhe mjekët që asistojnë në kujdesin shëndetësor nga momenti i lindjes deri në momentin që ata vendosen në jetimore të ndryshme në të gjithë vendin.

Ndërkohë që janë me dhjetëra raste të nënave që braktisin fëmijët në maternitet shtetërore dhe private të kryeqytetit, të cilët menjëherë pas lindjes shkojnë në jetimore dhe aty mund të jenë të gatshëm për birësim. Presidentja e Organizatës për Suport të Fëmijëve të Braktisur Shqiptar, Claudia Janiszeëski, bën të ditur se duke parë rastet e shumta të fëmijëve që braktisen në maternite pa të mundur ngritjen e një qendre për t’iu dhënë mbështetjen e parë pas ardhjes në jetë. Qendra funksionin që në vitin 1996, ku janë pritur e janë përcjellë mjaft foshnja të braktisura. Njëkohësisht, kjo shërben që nënat të kenë mundësi të kthehen për të rimarrë foshnjat nëse do të krijonin mundësitë para se ato të shkojnë për birësim në jetimore.

Claudia Janiszeëski shprehet se gjatë vitit të kaluar në këtë qendër kanë marrë mbështetjen e parë 35 foshnja të braktisura. Presidentja e Organizatës shprehet se punonjësit e qendrës flasin me nënat që ato të mund të vijnë t’i shohin kur të dëshirojnë, pavarësisht se nuk munden t’i sigurojnë një strehë të sigurtë. “Ne flasim me nënat që edhe pse ato mund t;i lënë fëmijët në maternitet, të kenë mundësinë që t’i takojnë dhe nëse do të kishin dëshirë për t’i marrë do të ishte një zgjidhje më e mirë për rritjen e një fëmijë pranë nënës së vetë”,- shprehet Claudia.

Fatkeqësisht, punonjëset bëjnë të ditur se nënat nuk duan që ato t’i rimarrin fëmijët. Fatkeqësisht, punonjëset pohojnë se në pjesën më të madhe të rasteve nënat nuk dëshirojnë t’i vizitojnë fëmijët. Madje, ato e shohin më të nevojshme që të mos bien fare në sy se kanë sjellë në jetë një krijesë, duke shmangur çdo mundësi hamendësimi për familjarët dhe rrethin e ngushtë të miqve.

 

Punonjësja sociale: “Nënat në gjendje të rëndë emocionale”

Nënat që braktisin fëmijët janë në gjendje të rëndë emocionale, për shkak të dashurisë dhe detyrimit për braktisjen e fëmijës. Pavarësisht kësaj, ato shohin si të vetmen zgjidhje braktisjen e fëmijës sesa të vuajnë gjithë jetën në sytë e të tjerëve. Punonjësja sociale që kujdeset për fëmijët në këtë qendër, Mira Asllani, shpjegon se pavarësisht se nënat mund të ndihen keq, ato përsëri janë të vendosura të hedhin një hap që mesa duket e kanë vendosur në mënyrë përfundimtare. Ndërkohë, sqaron se janë shumë të pakta rastet kur ato pranojnë t’i takojnë fëmijët në këtë qendër.

“Janë shumë të rralla rastet kur nënat pasi i kanë braktisur fëmijët në maternitet, të vijnë e t’i takojnë në qendrën tonë. Ndërsa ka nga ato nëna që kërkojnë që fëmijët e tyre të shkojnë në jetimore në rrethet nga ku ato vijnë për t’i takuar”, – shprehet Mira Asllani. Ajo shpjegon rrugët proceduriale që ndjekë një foshnje nga materniteti e deri në qëndrimin në shtëpinë e fëmijës apo birësim. Pas qëndrimit në qendër, fëmija çohet në jetimore me anë të një procesi gjyqësor, por fëmijët nuk mund të birësohen kurrë nëse nëna e tij natyrale dëshiron ta takojë dhe kërkon të mos jepet për birësim.

Kjo, në bazë të dëshirës së nënës, e cila kufizohet nga morali dhe pamundësitë ekonomike për ta mbajtur, por që premton se do ta ketë shumë shpejt pranë. Rregullorja parashikon që nëse nëna lëshon deklaratë se do ta takojë gjithmonë fëmijën e saj, atëherë fëmija do të qëndrojë në jetimore, por nuk mund të birësohet. Në të kundërt, qendra i çon në jetimore dhe jetimorja ka të drejtë t’i japë për birësim.

 

 

A.D: “Si e braktisa foshnjën 2 vjet më parë”

 

Braktisja e fëmijës i ka ndryshuar jetën dhe e ka bërë atë të jetojë me ndjenjën e fajit dhe peshën e përgjegjësisë. Mundësia për ta rimarrë fëmijën e torturon çdo ditë, aq sa i është kthyer në një obsesion në çdo moment që ecën në rrugë apo ndodhet në shtëpi. Të qarat e fëmijëve e torturojnë ngado, ku në çdo moment i duket sikur një zë në vesh i thërret çdo mëngjes “nënë”. Kjo është historia e A.D, vajzës 27-vjeçare nga qyteti i Pogradecit, që jeton në shtëpi me qira me motrën e saj. Ajo na beson në koinfedincialitet historinë e saj të dhimbshme. Vajza rrëfen se dy vjet më parë pati një histori dashurie, nga e cila solli në jetë një vajzë. Por marëdhëniet në çift nuk e lejuan që foshnja të kishte një familje të vërtetë si shumica e fëmijëve të tjerë që rriten dhe edukohen me të dy prindërit. Në atë kohë, ajo ishte ende studente dhe po përjetonte një raport në çift, që herë këputej e herë lidhej. Shtatzënia e A.D do t’i jepte fund përgjithmonë kësaj lidhjeje. Ajo ishte në muajin e tretë të shtatzënisë kur mori vesh se priste një foshnje. Në këtë moment ia tregon të dashurit të saj, i cili në fillim u duk se do të pranonte, por nuk kaloi shumë kohë dhe e detyroi vajzën që të abortonte fëmijën. A.D rrëfen se ajo e donte atë fëmijë dhe mendonte se i dashuri i saj në fund do të pranonte dhe do të jetonin bashkë. Por në të vërtetë ndodhi e kundërta. “Ai më tha se nuk e dua këtë fëmijë dhe nuk dua që të kem një jetë me ty. Kjo për të ishte përfundimtare. Më tha ta abortoja fëmijën, duke më premtuar mbulimet e shpenzimeve, por nuk pranova. Megjithatë mendova se ai do të kthente mendje, por sërish nuk ndodhi një gjë e tillë. Unë në atë kohë jetoja me motrën time në shtëpi me qira. E kisha të pamundur të ta mbaja fëmijën megjithëse e dëshiroja shumë një gjë të tillë. Prindërve nuk u tregova, por nxirrja arsye të ndryshme se isha në punë dhe nuk mund të shkoja në shtëpi. Ndërkohë që, motra punonte dhe kujdesej për mua. Ishte shumë e vështirë të fshihesha nga njerëzit e njohur. Muajt e fundit të shtatzënisë pothuasje nuk kam dalë nga shtëpia”, – shprehet A.D. Momenti i lindjes ishte një çlirim për të, por edhe një keqardhje e madhe për fëmijën që braktisi. Ajo rrëfen se që nga dita që e braktisi në materniet nuk ka dëgjuar më për foshnjën e saj. Mjekët i thanë se ishte vajzë dhe kjo është gjithçka që di për të. Ajo shprehet se ndoshta një ditë do ta kërkojë dhe do ta marrë pranë familjes së saj. “Nëse do të gjeja një njeri të mirë përkrahë meje, një bashkëshort mendje hapur, do t’i tregoj të vërtetën dhe do t’i kërkoj që ta marr në familje, ku të mund të rritet me motrat dhe vëllezërit që do të ketë. Tani e kam të pamundur, nëse rrëfej histrorinë time do të merrja fund, pasi askush nuk pranon të marrë për grua dikë që ka lindur një fëmijë dhe aq më tepër dikë që ka forcën për të braktisur krijesën e saj”, – shprehet vajza.

Kështu është shprehur në një intervistë për CNN, Mimi Charakova, autore e një dokumentari që trajton historinë e trafikimit të prostitucion të një 12-vjeçareje shqiptare.

Panorama dhe CNN

miremegjes .

dite e bukur sot .

ketu ne eladhistan eshte edhe feste kombetare sot.

 

Si e shpjegoni kete perkthimin ne google translate nga shqip ne anglisht? smiley

marrë në konsideratë 9 universitete në Shqipëri

 

gjejeni kush ka mbrojtur kete teme diplome:  "Paqja në shkolla, bashkëpunimi ndërkombëtar dhe bazat psikologjike, zhvillimi i shpirtit dhe i moralit ndërkombëtar, reforma e manualeve të historisë në konceptin e së vërtetës objektive, e paanshmërisë dhe e solidaritetit midis nxënësve" smiley

Ndershmeria

Kush thote se u lidhka ndershmeria

me heshtjen dhe me pamjen hijerende ?

Kush thote se mes shokesh gjalleria 

dhe gaz i cilter qenkan krejt pa vend?!...

 

Kjo jete e gjalle ,qe nuk ndalet ,

s'ka si te ta ndrydhe zemren ,ndjenjen;

cila lule s'i hapi petalet ,

cila jetes nuk ia shtoi rrjedhen ?!

 

Kam qeshur dhe prape do te qesh ,

si femije e lumtur , e brishte ,

kam bindjen se do me kuptojne 

njerezit e mire ,natyrisht

I.S

E njihje?

Po... packa se punoj ne nje banke tjeter. Ka dy femije te vegjel. Tmerr i madh. smiley((

Bah! Nuk eshte mire te besh krahasime ne keto raste,por si me qene unesmiley

 

Vret veten ish- balerina që u shpërfytyrua nga ish- i shoqi
 

Një ish- balerinë pakistaneze, e cila mbeti e shpërfytyruar pasi u sulmua me acid nga ish- i shoqi, ka kryer vetëvrasje duke u hedhur nga kati i gjashtë i një godine në Romë. Ajo e kreu aktin 12 vjet pasi u sulmua nga ish- i shoqi. 33 vjeçarja Fakhra Younus thoshte se ajo nuk dukej më si njeri.

Në maj të vitit 2000, ish- i shoqi hyri në shtëpinë e nënës së Younus dhe e sulmoi atë me acid në fytyrë ndërsa flinte.

Sulmi ndodhi në sy të djalit pesë vjeç. Ajo mbeti pa frymë dhe luftoi për jetën pas këtij sulmi. Hunda e saj u shkri komplet dhe që prej atëherë ajo kishte bërë 39 operacione. Ajo jetonte në Romë.

Ish- i shoqi, djali i një guvernatori të pasur pakistanez dhe ish- deputet, u arrestua për sulmin në vitin 2002, por u lirua pas pesë muajsh. Akuzat ndaj tij u pushuan dhe shumë thonë se ai përdori fuqinë e tij për të dalë i pastër. Ai tha se ish e shoqja vrau veten për shkak se nuk kishte para, jo sepse dukej keq.

Në Pakistan raportohen mijëra sulme me acid mbi gratë.

Kliko per fotot

Ja keni varur paqensures lately. smiley

Pakapo, qa minute ne video?

Shikoje te gjithe kur te kesh kohe se eshte e forte fare.  Ne fakt po te duash shiko gjithe dokumentarin.

 

Bikini shumë seksi, Olimpiada me pantallona të shkurtraBikini shumë seksi, Olimpiada me pantallona të shkurtraBikini shumë seksi, Olimpiada me pantallona të shkurtra  

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar vendosi që lojtaret e volejbollit në plazh, në lojërta oplimtike të Londrës nuk do të mbajnë veshur bikini por pantallona të shkurtra. Kjo gjë për respekt të vendeve me norma kulturore dhe fetare, që nuk pranojnë ekspozimin e tepruar të trupit femëror. Domethënë merr fund spektakli i ekspozimit të lojtareve. (er.cu/BalkanWeb)Publikuar më 28/03/12Kategori: Sport 

 

E bënë ligjin islamistët e thekur avash avash edhe në Evropë... smiley

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar vendosi që lojtaret e volejbollit në plazh, në lojërta oplimtike të Londrës nuk do të mbajnë veshur bikini por pantallona të shkurtra.

Ne fakt kete duket qe e ka vendosur perkthyesi i ... BalkanWebit, sepse Komiteti Olimpik ka thene qe mund te veshin edhe pantallona te shkurtra dhe bluza po te duan. Keshtu qe Xhibi e ca te tjere ketu mund te flejne rehat se do kene c'te shohin kete vere smiley

Next year benevrekesmiley

dmth lamtumire kofsh e mullaqe smiley

shendet e paqesmiley

se ditkeshim qe jetokemi akoma nen peshen e nje regjimi viktorian smiley

"Ja si u arrestua shqiptari qe u arratis nga burgu" smiley Po si arratiset ky si? smiley

:o

S'eshte prej verteti, apo jo? 

pamje fantastike.

nuk e di ,por e kishin hedhur  ne google earth .Tani e humba ku e gjeta,por ishte prane nje liqeni.

e gjeta une

qenka e vertete

qenka nje kishe ne slloveni

mund ta vizitokemi kollaj ne shqiptaret smiley

ne dimer qenka e lezecme, se ngrika liqeni

Ketu kalonte pushimet Titoja more! Pyt Idrizin.

S'duket si ajo.C'te ben fotoshopismiley

Nuk eshte e modifikuar me fotoshopsmiley eshte imazh HDR.

Nejse,me te fut duart, qenka prapesmiley

Po po ke te drejtesmiley

Ç'mrekulli!

ZVERNEC monastery wooden bridje by zverneci

 

ketu leprin e ngaterrojne me dele.. smiley 

smiley Ku eshte ketu? Ke ndonje ishull personal per R&R a si? smiley

Ku eshte ketu???!!!

qe kenej pellgaces, me kerkoni mu tju tregoj dheun tuaj?

Zverrnec.

Tulp, tulp per mua! smiley

Jo mor jo, po pyesja Teuten, si ka mundesi qe s'e di se ku eshte ketu. smiley

E bera autokritiken, pra, s'kam qene ndonjehere ne Zverrnec. Ia shtojme listes se udhetimeve. smiley

Kur te shkosh aty bej edhe dy hapa ne kembe edhe kalo nga ana tjeter e ishullit. Eshte nje faltore e vockel.

4x4 se ndryshe smiley ndonese gjer aty o m'rregull.. po deshe peshk, majtas ene knaqu...

Faleminderit, çuna! smiley Do shkoj patjeter.

Ky uji ne Zvernec a eshte mocalishte apo eshte si ai i Karaibeve? Nga lart qenka shume ndjelles.

Mocalishte.

Pse  ishujt liqenore(ne nje pjese derrmuese ) dhe ata prane bregdetit ,jane zene nga kisha e manastire? 

Izolim nga bota apo romanticizem?

vendet me bukuri te vecante i zapton vetem pushtet-paraja.

 

 

Ueeeeeeeeeeee car turpi!

Ka shku Jozefina te 20-vjetori dhe po i bo .... Dules! Po pse i dine shqiptaret per kaq raka!

Sa bukur ja dhiu Dulja, pershendeti nje cope zv-ministri grek, nje grua greke anonime ne sensin institucional, pastaj Ramen, prape Ramen (po ksaj rradhe te LSI), Ngjelen dhe ne fund Topallin.

Perdor imagjinaten.

Nje projekt artistik i lezecem, njekohesisht dhe reklame per lego, 

Figurt me poshte jane imitime te personazheve vizatimore, me lego, me stil minimalist.

E gjeni dot cilet personazhe jane?

Ninja Turtles është e para.

South Park e dyta.

Power Rangers, e treta?

Lucky Luc dhe Daltons, e katërta.

Asterix dhe Obelix + qenix e pesta.

Katër Mosketjerët, e gjashta?

 

Donald Duck e treta. 

Smurfs e gjashta. 

gjetje nice kjo.

 

kjo goca qenka shume e ndjeshme ndaj zhurmave....smiley

lum atdheu qi te ka tyja çar m'lexoke n'maj t'parizit

Mireqofsh ti ishallah po ai ciper teje o flamuri i tuliponve. PariZi nuk ka qene naihere m'tulipanland

boo se i ve re  hollsit dhe ti mo..

ps:m'natarroi axenti jo flagu

o Mirëjame/o , se tani e pashe,  e di si eshte puna: boll na çave trapin duke na u ngjitur pas bythe si mize...   une nuk ta kuptoj humorin.  keshtu qe lena rehat, e merru me shoqet dhe shoket qe te haet muhabeti...  e argalisu sa te duash me ta , hajde bravo.

.

kjo paska lind per qejf ene spaska nevoj per asnjismiley

mire o Belul, mire, po ja, u bera sebep nga linku jot te mesoj c'qenkesh PSAS-i smiley

allah allah smiley

 

 

po ne per te miren tuj munohena..smiley

Tv Klan.Opinion po jep emisjon per byth**mat

Eshte kjo ajo Dalina Fico qe eshte tani tek Opinion,ajo e asaj fotos me Ramen?

nigjo nigjo ca thote Frojdi aty.. smiley se se ka lon komunizmi me bo doktorraturen at koktulin.. smiley 

Une do thoja qe ky s'paska nevoje per doktorature faresmileysi e ka emrin?

sulltan Murati.. smiley 

E qarte e qarte.S'e njofa nga mungesa e callmes dhe jataganitsmiley

Murat Basha.

o amerikona ca paska nodh sot anej se po shof lajmet qe i pskan kput ene anej nja 5 vet me 1 universitet . eshte e vertete apo jo?????

ta kisha mor vesh anglishten zdo kisha pyt po mund t'ma shpjegoj njeri n'shqip????

ah.. 6 te porta Shen Pjetrit, 3 rruges smiley 

Koqen e kanarit thuhet se e kane kap. 

9 paska kput ky hale????cere bohet kshu mer zot i modh???

kshu psikopatesh mba amerika lale. Vend plehrash aman, ca thu ti.

u bone 10 thone...

gjynafsmileyripsmiley

Ajo qenkerka.....bo...bo...bo....sa pa gusto Kryetari,qenka per faqe te zeze.

Pse mer n'shtrat e ka lene ai ta gjej guston?! Apo ka dale noj mode e re me recitu tezen e diplomes nderkohe qe kryen detyren e natyres?!

Gustoja fillon tek shtrati dhe mbaron ne shtrat.

Kohen midis, ku e kalon gustoja? smiley

Ne Artin e te ngrenit smiley

Thashe se mos *allohej nga fillimi deri ne fund. smiley

ai shyqyr qe kaloi pak kohe me ate, se i dha i cop men .. 

Nuk e kisha nga ana Intelektuale,per kete i heq kapelen,po te kisha.

Blendi te boj i pes minuc pushim... se Muratit po i hane shume keq hunet..

Si tha... S'e kam djalin homoseksual. Eshte djali im ai! smiley

ca fol ti, "kam duru 50 vjet komunizem une" tha.. "spys per ca me bojne homot" smileysmiley 

 Bobobo ca idjote kjo mutja. Te kem ti rras i shkelm gojes ta mbylli halen kucka. Ka i gje Rama keto llare

e dhiu klani, ku ta shofim tash?

smiley

Murati 31 vjet qe ska tradhtu gruan,hajde martohu po deshe.

E ngjon ti si thote kjo ish gruja Edit. As une se kam tradhtu thote Edin

E besoj,kush mund tja hudhe syte asaj?

mua me duket shume e mbajtur, dhe moshen nuk ia dalloj fare. P.S shyqyr qe ishte ajo ne studio se sa per Kristin lene moo dolem taman si koleksion tribal aty pari 

" Se sa per Kristin lene mo DOLEM "

Pse DOLEM ? Dhe jo DOLEN ?

niveli i debatit mo Brad, tek show me popullor ne ket vend e qe skanohet ne detaje nga te gjithe. Ndaj them DOLEM .. 

Ok.

Debati?! Ku Debati?! Pe gje ti? Une s'pashe. smiley

po mire perplasja e deklarateve smiley Ai kishtari mooooooo papapappapa ishte zhurmus profesionist, duhet ti jape pun noj parti per fushaten e ardhshme  smiley

Heroi i vertete ishte Murati. Klas fare.

"S'e ka baba cunin gay!" smiley

po po smiley  t'ka baba cun tamom smiley sagllam smiley 

Ekstremet puqen thone, a puthen smiley Sec me duket sikur vishet me rrobat e gruse Murati.. smiley 

Jo me se s'vishet me robat e gruse Murati

 

Se Murati osht cun haremi

*i *idh daja tek hotel Golemi.

 smiley

Edhe e shpifme edhe llafazane. Spaska pas faj Edi me kete. As dajaku se ka ndreq kete

Delina eshte kinge si person.

Ca ju ka bo qe e perfolni ?

Eshte goce garipe dhe e zonja e vetes,me e zonja se ju te gjithe burrat ketu bashke

E sa per kush e fut ne krevat ate ...ehuuu, i qafshi hallin

jeni bo si gra parukerije smiley

nuk e njoh, por me keto daljet qe ka bere eshte nder te vetmet qe arrin te imponohet pa iu dridh qerpiku  brenda nje fjalori teper korrekt.

asaj sju dridh qepriku kur i noxrren foton

hallall ja befte zoti

e jo me ti dridhet qerpiku prej shurrave qe i ve perballe Fevizja

Pretendon se i njeh te gjithe burrat ketu?

shyqyr zotit jo

por njof Dalinen

dhe mesataren e burrave shqipare smiley

e sa eshte mestarja? 

ti je poshte me siguri, meqe po kruhesh vete tani smiley

me statistikat ne dore tuj ca s'bo vaki.. smiley 

Ku mun me e pa leshin e klanit mer? 

sdi vallai

une e mbusha nje vit rrumbullak qe e bojkotoj TV shqiptare dhe jam sh krenare per ket

ama sot, per tifozllik besoj smiley, i je rikthy prap? 

jo ne bote jo

ja prej jush po e msoj qe ka pas debat

Nje pellembe shtati shtate pellembe mjekra

Te vetmen here qe une du te shof klanin; klani sdo qe te shifet prej meje..

E cna ka gjet as tek " pa censure" nuk thu dot mendimin tend.

shume i vrame mu duk Kristi mu...

Akoma ashtu eshte nuk po gjallerohet fare,osht lodh ne pune mo vlla smiley

Si i tha Kristit ai. Ta pres gurrmazin i tha. Hajde hade

Po c'jane keto specie mor aman.pff

As une se mora vesht pse e kishte ftuar Fevziu Muratin sonte.

me mrojt zevendsin e minstrit... para emisionit, Murati pa PHD, kish fillu me bertit, OOOO MIIILEEEET....SIPAS NENIT.. TE KODIT PENAL...

ou pse qy bashke me ate hurin perfaqeso shpuren mbretnore.hajde menie hajde.

Murati si cun haremi smiley keta qe bejne shume zhurme dhe indinjohen me duken kripto dhe dyshojne ne identitetin e tyre seksual.

Bame u hap prape Klani.

ca me bone, sa po lidhja torben...

Kam frike se eshte inserti i fundit ky para mbylljes.

Rrezik s'del me Murati.

Ja dhe nje ceshtje tjeter e koklavitur qe e zgjidhi me ne fund opinioni.

Po shikoja tani nje reklame te Klan HD-se. Klan-i paska filluar transmetimin ne digitalin tokesor, por jo ne platformen Digitalb, por ne ate falas. Dmth mund ta kapesh me nje dekoder pa karte ose me dekoderin e integruar ne TV. pervec Klan HD-se edhe Klan Kosova, Klan ABC dhe nje kanal i katert qe s'po me vjen ne mendje tani.

E paska sqaruar KKRT-ja kete punen e transmetimit digital?!

Nqs. kete e ben Klani, tani besoj se cdo kanal tjeter mund te filloje te transmetoje ne digital. Do ishte bukur sikur TV-te shqiptare te fillonin te spostoheshin perfundimisht ne kete platforme.

Ke qef ne Itali. Ka lloj lloj kanalesh interesante ne digitalin tokesor. Falas kuptohet. Rai 4, Rai 5... Rai Storia (vdes per kete), Rai Premium, Rai Movie... Cielo... etj, etj...

Ketu kryesisht televizione plehra.... smiley

Ja, filloi tani tek Klani, Ezel -  ta fut tel, ta nxjerr cengel... smiley

O daku. Nuk e di si e ka mare frekuencen HD Klani por e ka mar me mik. Tringu shkrete e ka sinjalin cope cope se ngjesh 4 kanale brenda nje frekuence dhe transmeton me 576p cope cope. Klani ka mare 1080p. Nuk besoj se ka frekuence Hd per te gjithe ne tokesor

Si ka mundesi qe s'paska frekuenca (s'po them te gjitha HD)? Ne Itali transmetohet njekohesisht ne analog dhe digital edhe prape ka gjithe ato kanale.

Sa kanale digitale (me cilesi optimale, jo domosdoshmerisht HD) mund te transmetojne ne nje ish-kanal analog.

Varet ke quan optimale Anonimo. Une me 576 i quaj cope cope. 720 eshte me cilesi optimale dhe 1080 eshte Hd. Nese do kalojne disa kanale ne Hd atehere detyrimisht DIGITALBI duhet te heqi disa kanale, qe per hir te se vertetes i ka kot me kot se po nje pale filma japin. Nese kalojne ne 720p sakrifikohen me pak kanale dhe logjikisht nese kalojne ne 1080 i bie edhe me shume skarcim. Le te themi qe me frekuencat aktuale mund te dalin diku tek 4 ose 5 kanale hd ne tokesor.

Le te themi qe me frekuencat aktuale mund te dalin diku tek 4 ose 5 kanale hd ne tokesor.

E ke fjalen per frekuencat bosh besoj.

Per mua 720px eshte optimale. Pastaj me duket se duhet pare edhe cilesia e komprimimit, jo vetem rezolucioni.

Tashi imagjino te heqin ato kanalet tip UFO e A1 e Shijak TV e futja *ordhes... sa kanale digitale do perfitoheshin?!

Te isha une do lejoja vetem kombetaret (dhe nga 1-3 lokale per cdo qytet) qe te transmetonin analog dhe pastaj te gjitha te tjera digitale.

Ma kap nje cik listen e digitaleve ne Itali:

http://www.digital-forum.it/showthread.php?t=47621

Si i mer keto..me miza apo pa miza? smiley

 

 

  • 402 SEXO EXCLUSIVE
  • 403 SEXO EXOTICA
  • 404 SEXO AMATORIAL
  • 405 SEXO TRANGRESSION

Imazhi xham, por kane probleme me audion. Degjohet vetem "Ah, Oh, Uh..." smiley

 

Nderkohe u kulturova ne rrjet per kete punen e analoge-dixhitale.

"Multiplex" ose "MUX" quhet bashkesia e kanaleve dixhitale qe mund te transmetojne ne nje frekuence te vetme. Max. 5-6 kanale digitale per Multiplex (rreth 40 Mbps gjithsej). Pergjithesisht 4 (rreth 10 Mbps/kanal, 720p)

Pastaj ka dy menyra komprimimi MPEG 2 dhe MPEG 4. Ky i fundit "i ngjesh" me mire imazhet (rreth 2x me shume se MPEG 2) ndaj perdoret kryesisht per HDTV.

Lidhe me home theater qe ta degjosh audion nga te gjitha krahet smiley

 

Ehh ca te ben mpegu sta ben as femija. Shih sa standarte ka...pa fund

 

http://mpeg.chiariglione.org/

 

 

"A woman is one who screams at a mouse and smiles at a wolf." - B. Ezgiut

For all the Emo's outtheresmiley

 

 

 

Fëmijët e "Beatles" do të rikthejnë grupin legjendar Fëmijët e "Beatles" do të rikthejnë grupin legjendarLONDËR - Adhuruesit e grupit legjendar britanik ‘The Beatles’ do të mund të përjetojnë sërish emocionet e hiteve si: Hey Jude, Can't Buy Me Love apo Let i be.

Një valë e re “Beatlemania” mund ta përfshijë botën, pasi Xhejms Mekartni deklaroi për BBC-në, se katër nga fëmijët e anëtarëve të famshëm të rockut janë duke shqyrtuar mundësinë të formojnë një grup së bashku.

Xhejms Mekartni, deklaroi se bashkë me Shon (djali i Xhon Lenonit) Dhani (i biri i Xhorxh Harrisonit), dhe Zak (i biri i Ringo Starit) po mendojnë për formimin e grupit “The Beatles – The Next Generation”.

Që të katërt kanë ndjekur hapat e baballarëve të tyre dhe kanë ndërtuar karrierë muzikore. Shon Lenon është këngëtar në Nju Jork, Dhani Harrison është anëtar i një rrok grupi në Londër, Zak është baterist, kurse Xhejms Mekartni është këngëtar dhe kitarist.

(er.nu/koha/BalkanWeb)

 

 

Muzika arbëreshe, zyrtarisht kandidate për në UNESCO

Kuriozitetee Hënë, Prill 2nd, 2012

 

Muzika arbëreshe mund të merret në mbrotje nga UNESCO. Operacioni i gjatë dhe kompleks që ka çuar muzikën arbëreshe deri tek kandidatura është drejtuar nga shoqata “Rivista Kamastra”, e cila është prej shumë vitesh mjaft e angazhuar me pakicat gjuhësore në Molise, dhe e mbështetur nga nje rrjet partnerësh nga të dy anët e Adriatikut, që synon të mbajë gjallë lidhjet historike mes institucioneve dhe popujve.

Si nja katalizator i kulturës, projekti është drejtuar nga Ambasadori i Republikës së Shqipërisë, Llesh Kola, dhe i është dorëzuar UNESCO-s nga ana e Rajonit të Molise. Dokumenti është firmosur nga një serë personalitetesh arbëresh dhe jo vetëm.

Midis personaliteteve të cilët kanë miratuar aplikimin dhe kanë nënshkruar dokumentin është edhe drejtori i Radio Televizionit Publik Shqiptar, Arkivit i Shtetit, Akademia e Arteve dhe ajo e Shkencave.

 

Dora ,tani sa po lexoja ca kenge dashurie arbereshe ,kur ti solle kete info.Ja ,po shkruaj dy(di) nga kenget qe po lexoja:

Gjershia e lart 

me koqe te kuqe,

vashar(ule) nje dege

se bejn di koqe ,

se bjatu (ilumi)kush 

t'i puthen ato faqe ,

se nge ce t'i puthi u 

te le di roza ,

e nde qe t'i puthen njeter

te len maqe(njolla)

***

Kur me ruan mua

me ato si

bi te harronj

ate ce kam nder tru

 

 

Eshte spikatese dukuria e mungeses se fenomes y .Ne vend te kesaj fenome eshte i-jasmiley

smileyFaleminderit Venus.Shume e bukur.Vendosjet e zanoreve,besoj kane lidhje dhe me perkatesine dialektore te grupime te medha arbereshe ne kohen e levizjeve...

Po te pershendes dhe une me nje lirizem arbereshsmiley

 Bardha Dhrí e Kastriotit

Nde podhén te malevet
te Qerevanit,ce nde cuka
semre rrin ngrakuome bór
e mee ndeen mjegull e shi
kán ka nje te jeteri vit,
zonja Lén te Kastriotit
kish te stisur nje keshtjell
hóll e i lart,sa mjegulla
ngitij qeramidhezit.
Mjegulla stisi folén
e folea ce stisenej
ish e piksur driza ári;
vét prana ce me beri
in fllurome t'aretaz;
zoget pra ce nxori véshit
dualletin me lafshe t'árt
e me krahzit te regjend.
Kúr kenduon ata zogj,
era,ce shkonej nde fjetat
lisevet e pjepevet
me qendroi e gjegjenej
te kenduor ngjiellshit,
t'embelór e keq t'endem,
aq sa prehej e mirr vesh
Bardha Dhrí e Kastriotit,
nd' at hér ce rij e pjeksenej
shtruome kater faqeshi.
Zonja tek e para faqe
me qindisi zón e saj
me te gjith shater mb'án.
Prana tek e dita faqe
me qendisi vetehén
me rrotulla kriatet.
Ajo tek e treta faqemeqendisi diellin
m*aq rrembazit e tij.
Po tek e katerta faqe
me qendisi henezen,
bardhezen si bilazit
ce mekish ajo nde pllas;
e,si hena perendesh,
je rrjedhur ilezish,
i buftón per mbremanet
nde katunde e nd' ato hora
shprishura nde gjeren jét,
rrij ajo ne mest atire.
Neen m'i rethti mjegullen
ngana hapjin krahezit
ata zogj ce nxori véshit,
cilet e embel po kendojin
mbe vetet nga qiella 
e hareje shírt i mbjojin.

 

"Homo balcanicus" - maçoizmi në Ballkan "Homo balcanicus" - maçoizmi në BallkanTIRANE-“Njeri muskuloz, i pasur dhe hipermashkullor: këto janë idealet e meshkujve në Ballkan, vlerëson Gabriella Schubert në studimin e saj "Homo balcanicus". Çfarë fshihet pas "maçoizmit" të meshkujve në Ballkan? 

Një zinxhir ari në qafë, çelësat e një mercedesi dhe të paktën dy Smartphone. Të gjitha këto gjëra duhen hedhur mbi tavolinë më së miri, ende pa e hapur gojën dhe pa filluar bisedën me zonjën që shoqëron - sepse zonjës menjëherë i duhet treguar se kush është ai. Ky është një prej idealeve të shumë meshkujve në Evropën Juglindore, kur dalin për herë të parë me ndonjë femër. 

Femrat gjermane filozofojnë dhe shkruajnë vitet e fundit fejtone në gazeta për sjelljen e burrave në vendin e tyre duke konstatuar se ata shpesh janë tepër të tërhequr, të pavendosur dhe mbase tepër të butë. Ndërsa tek "Homo balcanicus", siç e përshkruan shkencëtarja Gabriella Schubert në studimin e saj, këto probleme nuk ekzistojnë. Karakteristikat e "Homo balcanicus" janë atributet e maçoistëve, pohon profesorja me origjinë nga Hungaria. "Sipas mendimit tim, "Homo balcanicus" është një tip i veçantë i mashkullit, i cili ka dalë nga ndryshimet e fundit në këto vende. Ai rrjedh nga qarqe të ndryshme shpesh të dyshimta, që do të thotë, bëhet fjalë për meshkuj, të cilët kanë shfrytëzuar pasigurinë dhe kaosin e kohës së ndryshimeve për t'u pasuruar", pohon Schubert. 

Rrugët (ilegale) të pasurimit 

Këto rrugë nuk janë gjithmonë legale. Shumë meshkuj të elitave të reja vijnë nga qarqe gangsterësh, truprojesh apo ithtarë të sporteve luftarake. Ata bartin petka me marka të njohura dhe paraqiten si modernë, ndërkohë që modeli i tyre i femrës i takon të së kaluarës. "Në njërën anë ata shfrytëzojnë teknikën më të re elektronike dhe automjetet më të rinj. Ndërsa në anën tjetër, kultivojnë një qëndrim maçoist, ku u jepet përparësi femrave që u përgjigjen shijes së tyre të seksit", pohon Gabrielle Shubert. 

Këtu bëjnë pjesë kryesisht femrat të cilat shikohen si "seks bombë" dhe të cilat sipas dëshirës së “Homo balcanicus“ në veçanti theksojnë dukjen e jashtme. Ky model i femrave është i njohur edhe në vendet perëndimore, por duket se në vendet e Evropës Juglindore femrat janë më shpesh të gatshme që t'u përshtaten kërkesave të meshkujve - si në aspektin e veshjeve ashtu edhe në guzhinë. 

Edukimi i gabuar i femrës 

Gjyshet dhe nënat kanë ndikuar shumë në edukimin e tyre. Në raportet mes meshkujve dhe femrave në Evropën Juglindore luan një rol shumë të rëndësishëm edhe tradita, apo patriarkati ballkanik. Gabriella Schubert e përshkruan këtë si një rregull social me një strukturë të rreptë. Familjet janë bashkuar në të kaluarën për të mbijetur ekonomikisht kohërat e vështira. Edhe sot ka për shembull në Shqipëri apo në Kosovë ende forma të familjeve të mëdha që funksionojnë sipas këtij modeli. Femrat në këto familje shikohen shpesh vetëm në rolin e nënës - në rastet më ideale si nëna të djemve. 

"Kur një mashkull nuk ka asnjë djalë shikohet si mangësi, sepse linja e meshkujve duhet të vazhdojë". thotë Gabriella Schubert. Në rolin e saj klasik të nënës, femra në Evropën Juglindore nuk ka përjetuar ndonjë ndryshim tepër të madh pozitiv as në kohërat e socializmit, shpjegon ekspertja nga Jena. Femrat kanë punuar me orarë të plotë edhe në ato kohëra. Ndërsa pas orarit të plotë të punës në ndonjë fabrikë apo zyrë, ato janë detyruar të kryejnë edhe të gjitha punët e shtëpisë. 
Edukim i fëmijëve në këto vende ende kuptohet vetëm si obligim i femrave - sepse "Homo balcanicus" e ndjen veten si dikush që është përcaktuar për punë më të rëndësishme. Qoftë madje edhe kur pi birrë dhe shikon televizor, përderisa e dashura e tij kujdeset për punët e shtëpisë, lan dhe pastron. 

Nga femra pritet në anën tjetër që të fitojë para, të jetë një grua dhe nënë perfekte në shtëpi, por njëkohësisht të jetë edhe erotike. Por, Gabriella Schubert thotë se disa gjëra po ndryshojnë ngadalë. Femrat e reja në Evropën Juglindore po udhëtojnë gjithnjë e më shumë jashtë vendeve të tyre ku njihen edhe me modele të tjera femrash. "Homo balcanicus" në të ardhmen do ta ketë gjithnjë e më vështirë të gjejë partnere sipas dëshirës së tij. 

(d.b/DeutsceWelle/BalkanWeb)

 

Bossi jep doreheqjen.....

 

Shqiptari Renato Mekolli, shpallet kuzhinieri më i mirë në GreqiNga ANILA JOLEShqiptari Renato Mekolli, shpallet kuzhinieri më i mirë në GreqiATHINE - Në sallën e Grande Bretagne Hotel hapi të hënën në mbrëmje siparin eventi i përvitshëm, që mbahet në Greqi, për Kuzhinierin më të Mirë.

Eventi i njohur me emrin "Kapelja e Arte 2012" kurorëzoi 30-vjecarin nga Shqipëria, Renato Mekolli, me një prej Kapeleve të Arta për këtë vit. Ky nuk është çmimi i parë për të riun shqiptar, por i treti radhazi.

Menjëherë pas marrjes së çmimit, Mekolli tha: “Ndihem shumë mirë që s’e mohova vendin tim, duke ditur që mund të kishte edhe pasoja në karrierën time si chef kuzhine. Gjëja më e bukur për mua është që jam shqiptar, një shqiptar shume i vogël pothuajse i padukshëm në Greqi, por që gazetarët dhe klientët interesohen per gatimin tim”, tha Mekolli.

Eventi u zhvillua pas përzgjedhjes nga 200 shefat më të mirë të Kuzhinës greke, per të arritur në këtë finale ku garonin 20 më të mirët e kuzhinës në shtetin fqinj.

I riu nga Shqipëria ka qenë epiqendër edhe e shtypit ndërkombëtar, New York Times dhe media të ndryshme ndër vite i kane kushtuar vëmendje Top Chef-it të Kuzhinës Greke.

I lindur në 19 nëntor 1982, Renato, si shumë emigrantë shqiptarë, që në moshë të vogël e nisi karrirën në Greqi si pjatalarës, por shumë shpejt talenti dhe kreativiteti do ta bente një emër të njohur, jo vetëm në disa prej restoranteve te Athinës por edhe të mbarë Greqisë.

Renato Mekolli, aktualisht punon për një restorant mjaft luksoz në Athine të quajtur Vassilenas. Mekolli i bashkëngjitet kështu listës së madhe të shqiptarëve të suksesshëm në mbarë botën që falë talentit dhe aftësive të tyre përkëdhelin ndjenjën e madhe të çdo shqiptari sa herë që rreth tyre shkruhet “Jam nga Shqipëria”.

 

Mos humbisni pa lexuar.

 

Trebeshina: Enver Hoxha, pederast pasiv e dashnor plakashNGA: GILMANA BUSHATI Enver Hoxha, pederast pasiv e dashnor plakashTIRANE-Kasëm Trebeshina është një shkrimtar që nuk bën kompromise me veten për hir të botimit apo të reklamimit që t'i shiten shumë kopje. E pikërisht për të na e treguar qartë këtë fakt, veprën "Dafina të thara Romani i jetës sime", ai e ka botuar në italisht dhe është një tekst që nuk gjendet në gjuhën shqipe.

Për herë të parë Trebeshina publikoi në 2007 në Itali romanin me kujtime të tij, "Dafina të thara" me titullin "Allori Seçhi" me përkthim të Edmond Çalit, një shkrimtar dhe poet, që nuk njihet dhe aq shumë në Shqipëri, i cili një vit më parë, po në shtëpinë botuese italiane "Aracne", pati botuar një intervistë të gjatë me Kasëm Trebeshinën. Sigurisht që të vjen keq që një vepër të tillë, shqiptarët nuk e lexojnë në origjinal, por vetëm në gjuhën italiane.

Por, për të sjellë diçka nga atmosfera e këtij romani, "Gazeta Shqiptare" publikon, duke u nisur që nga sot, pjesë nga kjo vepër që nuk njihet fare në gjuhën shqipe. Kjo jo vetëm për t'i treguar lexuesit që e do letërsinë e Trebeshinës, se veprat e tij që gjenden ende në dorëshkrim janë një realitet dhe jo fantazi e tij, siç përpiqen të reklamojnë ata që quhen anti-Trebeshinë. Romani, siç thotë dhe Edmond Çali në hyrjen e tij, përfshin një periudhë që nga 1926 deri në 1955, të shkruara gjatë kohës së komunizmit dhe përfunduar pikërisht në 1988. Ata që e njohin gjuhën italiane do ta shijojnë romanin e Trebeshinës, sigurisht dëshirë është që romani të jetë edhe në shqip, por siç edhe përmendëm në fillim, shkrimtari nuk bën asnjë kompromis. Trebeshina tregon në libër rrënjët e tij turke, por tregon dëshirën e madhe dhe idealet e një të riu për t'i shërbyer Atdheut, dhe atdheu për të është vetëm Shqipëria. Në këtë numër sjellim një përkufizim që Trebeshina bën për shqiptarët, që gjatë viteve ata kanë vrarë njëri-tjetrin, e duke qenë se janë vrarë njerëzit më me vlera dhe me kalimin e kohës fituan vetëm mashtruesit. Për të vërtetuar këtë që ai thotë, Trebeshina merret me figurën e Enver Hoxhës dhe komunistëve të tjerë që lanë disa komunistë mediokër, mashtrues dhe antishqiptarë, si Miladin Popoviçin dhe Dushan Mugoshën, të drejtonin këtë vend.
Djali i Vinokashit
Kapitulli i parë
Plagë dhe lule

Ishte një mëngjes pranveror plot diell e pemët po lulëzonin. Për më së shumë se dy javë kisha mbetur në këtë xhami të çuditshme, e kthyer në spital partizan, ku u shtrova për shkak të etheve që më shkaktuan plagët dhe prej një hemorragjie shumë të rëndë.
Plagët nuk i kisha shumë të rënda. Ata, me shpërthimet e tyre ata, më patën goditur vetëm dy herë e pikërisht në krah, në bërryl, por kisha qenë me fat pasi pata mundësinë të përdorja duart për të luftuar deri në pikën që pata thyer rrethimin e armiqve dhe të dilja gjallë që aty. Por, teksa ndiqesha nga armiqtë duke kaluar nëpër zonat e zjarrit, mbërrita në spital tre ditë pasi isha plagosur. Aty më shtroi mjeku italian Vittorio Bruschi dhe nga infermierja Zybra Radhima.
Isha vetëm shtatëmbëdhjetë vjeç.
- S'ka asnjë shpresë që të mbijetojë! - pati folur në italisht mjeku Bruschi.
- Është shumë i ri, doktor! - pati ndërhyrë në italisht infermierja.
- Do të bëjmë ç'është e mundur, por shpresat janë të pakta! - iu pat përgjigjur doktori.
Shtratin ma shtruan përtokë; fjeta menjëherë. Kur u zgjova në dhjetë të darkës pashë që pranë krevatit, në një stol druri qëndronte infermierja. Lexonte një libër në italisht.
- Po lexon "Quo Vadis"? - i thashë.
Ajo bërtiti: - O Zot!... E di italishten?!...
I thashë: - Pak!...
E ajo ma ktheu menjëherë: - Nuk është e vërtetë!... Doktori bëri shaka!... Ti do jetosh gjatë e do jesh i lumtur!...
Dhe unë: - A të kujtohet ajo që tha doktori kur erdha këtu?!... S'ka asnjë rëndësi!...
Po ajo nguli këmbë: - Po, po!...Do jetosh!
Mëngjesin tjetër më operuan dhe unë me të vërtetë që jetova. Pas dy javësh u ndjeva mjaft mirë dhe i thashë doktorit që kisha vendosur të largohesha.
Doktor Bruschi më tha i mrekulluar: - Po plagët e tua ende s'janë shëruar!...
Iu përgjigja i vendosur: - Nuk ka rëndësi!...
Nuk e di se çfarë më detyroi të lija spitalin!... Ndoshta lulet e majit... apo dëshira për të shkuar në shtëpi, apo dëshira për të ndryshuar horizontet!...
Në spitalin partizan hyra më 18 prill 1944 dhe ika që aty më 3 maj 1944. Kisha qëndruar aty për dy javë, që nuk dinin të mbaronin. Më kishin rrethuar dhe plagosur më 16 prill 1944!...
Shtigjet në ngjitje të maleve ishin të lodhshëm, por lulet dhe valët e gjelbërta të gjetheve, qielli blu i pastër më bënin të ikja me vrap. E kështu ëndërrova ëndrrën më të lumtur që mundja... Ndoshta familja ishte qetësuar disi sepse një mik i joni kishte dërguar një korrier në spital dhe kishte njoftuar nga unë se isha gjallë.
Ecja me hap të shpejtë edhe pse plagët ende i kisha të hapura dhe pse s'e komandoja dot krahun e djathtë. Doja të mbërrija sa më shpejt të jetë e mundur në Komandën e Grupit në fshatin Drizar. Ishte një ngut i pashpjegueshëm, por në të vërtetë kisha një nostalgji për shkuar diku, të shihja dikë. Imazhet e nënës më shoqëronin gjithnjë dhe ato përziheshin me mendimet e mia.
Atje, në atë rrethim të mallkuar ne ishim tre vetë kundër rreth pesëqind burrash dhe një togë gjermane. Njëri prej nesh u vra e tjetri u konsiderua i zhdukur. Unë mbeta aty deri sa qëllova dhe plumbin e fundit. Tani mbaja me vete armët e partizanit të vrarë, por ato tre orë rrugë s'ishin asgjë në krahasim me atë dëshirë të djegur të diçkaje që nuk e dija. Më në fund mbërrita në fshatin ku ishte vendosur Komandoja e Grupit. Në këmbët e një kodrine plot gurë takova disa partizanë që po diskutonin për mitralozët anglezë. Teksa më panë e ndërprenë diskutimin dhe erdhën drejt meje duke thirrur; u takuam, u përqafuam dhe më mbytën me pyetje.
I kënaqa me aq sa munda dhe në fund iu bashkova debatit të tyre. Ia tregova se mitralozët anglezë qëllonin objektivin. Më pas shkuam në Komandën e Grupit ku i dorëzova armët vëllait të të vrarit, të cilat ia kisha hequr të vdekurit atje në fushën e betejës.
Pasi mbaroi ceremonia zyrtare, një nga Komisarët e Batalionit të Grupit më tha se më duhej të shkoja në Këlcyrë, pasi isha transferuar në zonën e Mallakastrës.
-Po, - shtoi ai, - duke qenë se nuk je shëruar ende, mos shko menjëherë. Kthehu në spital, shëroju mirë e më pas hajde na tako atje...Edhe unë jam transferuar në atë zonë.
Ky njoftim më lehtësoi dhe i thashë menjëherë:
- Jo!... Do nisem!... Ndjehem mirë!
Në të vërtetë transferimi ishte një gjë e mirë për mua. Kisha ardhur në këtë zonë kisha ardhur me plot ëndrra... Doja t'i shërbeja Atdheut...
E para, s'kisha qenë asnjëherë në atë zonë... Dhe të them të vërtetën, që nga larg më dukej që kjo Mallakastër ndoshta ishte një vend zanash!...
Për atë Zot! Që nga larg të gjitha gjërat kanë poezinë e tyre, kur u afrohesh, të gjitha gjërat ndryshojnë imazh dhe...
U kisha dhënë diçka atyre burrave e ndoshta ato më kishin kthyer këtë diçka!... Dy herë isha promovuar në nivelin e Komisarit të Batalionit dhe dy herë më patën shkarkuar... Ndoshta ata kishin të drejtë: S'isha shumë i përshtatshëm për organizimin komunist!... Në fund e provuan edhe njëherë dhe më bënë anëtar i Komitetit Rajonal të Organizatës së të Rinjve të Vlorës. Më pas ndodhi rrethimi, plagët dhe spitali.
Gjendesha sërish në udhëkryq: Ku po shkoja?!...
Gjithsesi tani kisha mundësinë të shihja nënën, babanë, tezen!...
Të nesërmen më dhanë një kalë dhe ne, batalioni partizan, u nisëm drejt së ardhmes në atë luftë civile të çuditshme!
Kapitulli dhjetë
Komunistët

...Në atë kohë nuk kisha mbushur ende trembëdhjetë vjeç e kjo tregon qartë se nuk jam në gjendje të tregoj me saktësi e të shpjegoj arrestimet e komunistëve në vitin 1939. Nga ajo çfarë më kanë thënë, nga ajo çfarë thuhet dhe nga ajo që është e qartë, qeveria e Zogut, arrestimet i bëri për të fituar simpatinë e fashizmit italian... Ose për t'u mbrojtur nga ndonjë sulm i papritur nga brenda. Kushedi!
Sipas mendimit të atyre që u arrestuan ngjarjet ndodhën kështu: Listat me emrat e komunistëve, të gjithë të Grupit të Shkodrës, apo të njerëzve të lidhur me këtë grup, u dërguan në Ministrinë e Brendshme të Mbretërisë në shtator të 1938. Policia kishte agjentë mes radhëve të komunistëve të të gjithë grupeve, dhe ajo që është më e çuditshme, Enver Hoxha, i mbajti afër këto agjentë deri në fund.
Thuhej se forcat e Xhandarmerisë kishin thirrur Sami Bahollin, që e kishin kërcënuar nëse nuk do të ndihmonte në zbulimin e komunistëve shqiptarë. A është e mundur që ky person të tregonte gjithçka çfarë dinte? Në një mënyrë a në një tjetër forcat e xhandarmërisë mblodhën aq material sa për t'i dhënë një goditje të fuqishme Lëvizjes Komuniste Shqiptare. Nëse nuk gabohem Zef Mala u dënua me dymbëdhjetë vjet burg, Vasil Shanto e Tuk Jakova me gjashtë ndërsa Qemal Stafa u dënua me vetëm tre vjet. Për më tepër Qemali jo vetëm që u mbajt në Burgun e vjetër të Tiranës, po iu dha leja për të shkuar në shtëpi kur i vdiq i vëllai, Veli Stafa. Të dënuarit e tjerë u dërguan në Berat me punë të detyruar. Qemali ishte një i ri i talentuar dhe liberal dhe nuk ka nevojë për spekulime dhe gënjeshtra të mëdha nga ana e atyre që ndihmuan armiqtë e tij që ta vrisnin, nuk ka nevojë për zbulime të atyre që për vite e vite talleshin me njerëzit, duke e përkujtuar rregullisht këtë figurë. Edhe në varreza pikërisht këta komunistë vendosën para tij një farë Gogo Nushi dhe një farë Hysni Kapo!
Kapitulli i dymbëdhjetë
Drejtuesit komunistë

...Gjatë gjithë vitit shkollor Qemal Stafa ishte në Itali me bursë në fakultetin e jurisprudencës. Qemali ishte gjysëm student e gjysëm politik, dy gjysma që nuk plotësuan kurrë një të plotë. Vasil Shanto, që për një periudhë kohe në kohën e mbretit Zog, thuhej se kishte mbajtur kontakte me konsullatën jugosllave, në të vërtetë vazhdonte aktivitetin komunist kryesisht në Tiranë, por nuk ishte një njeri me kulturë, mbështetës i një doktrine pa doktrinë dhe me këtë farë bagazhi në një garë të tillë, humbja dhe shkatërrimi ishin të pashmangshëm. Drejtuesit e tjerë ishin të të njëjtës prerje dhe të paaftë të drejtonin një parti. Kontaktet me Zef Malën bëheshin gjithnjë e më të pakta. Direktivat nga burgu vinin me shumë vonesë. Nga ana tjetër, Koço Tashko ishte një dhelpër e vjetër dhe tashmë kishte gjetur një ndihmës perfekt për planet e tij. Ky njeri ishte Enver Hoxha, një individ i dyshimtë që ishte dërguar në Francë për të studiuar, por që kishte preferuar më tepër argëtimin se sa studimin, që kalonte kohën duke bërë rolin e pederastit pasiv nganjëherë, e herë tjetër dashnor i plakave për para, e herë duke vjedhur ndonjë gjë miqve të tij. Përfundimisht i mbylli studimet dhe Musa Juka, ministri i Brendshëm i mbretit Zog, si një baba i emëroi në postin e të besuarit në ambasadën shqiptare të Brukselit. Ndoshta misioni i tij ishte të ndiqte lëvizjet e emigrantëve politikë shqiptarë. Sigurisht, ishte personi që i duhej Musa Jukës sepse Bahri Omari, një nga emigrantët kryesorë politikë të asaj kohe, ishte martuar me motrën e Enver Hoxhës. Më pas, ky gjysëm profesor në mënyrë të çuditshme u dërgua si mësues në Liceun e Korçës, ku shumë shpejt vendosi lidhjet miqësore me familjen e Koço Tashkos. Koço Tashko e vlerësoi si një person të zgjuar e të aftë dhe e futi menjëherë në punë kundër partisë e kundër Zef Malës. Por, Koço Tashko i mbivlerësonte aftësitë e veta personale, konsiderohej mjaft i mirë dhe duke nënvlerësuar shkathtësinë e Enver Hoxhës, siç e tregoi koha, gaboi në mënyrë tragjike, dështoi në projektet e veta dhe e pagoi shtrenjtë këtë gabim. Duke u zvarritur me kujdes dhe në heshtje drejt fronit, ndoshta duke i paguar shuma të mëdha parash Koço Tashkos, përmes Esad Dëshnicës, nga portofoli i Ibrahim Biçakut, Enver Hoxha priste momentin e duhur për hapin vendimtar...
Kapitulli i katërmbëdhjetë
Shkëmbimi tragjik

...Në këtë kohë në Shqipëri gjërat shkonin krejt ndryshe. "Bar Flora" po i jepte djalit atë që priste dhe me ndihmën e emigrantëve politikë të kthyer në Shqipëri nga Jugosllavia, po përgatitej një dredhi e madhe. Në atë kohë në Peqin, qytet i Shqipërisë së mesme, gjendeshin në internim dy komunistë jugosllavë: Miladin Popoviç dhe Dushan Mugosha. Krerët e komunistëve organizuan arratisjen e tyre. Mustafa Gjinishi e realizoi këtë aksion dhe Miladini dhe Dushani ishin të lirë...
Ata, njerëzit e "Bar Flora", gjatë mungesës së Zef Malës, kishin gërmuar një tunel të thellë nën Lëvizjen Komuniste Shqiptare e tani, të mbështetur nga Miladin Popoviç dhe nga Dushan Mugosha, duke përfituar dhe nga naiviteti, entuziazmi dhe nga mungesa e eksperiencës të Qemal Stafës dhe Vasil Shantos, nga prapambetja jonë e madhe politike, ia imponuan kapitullimin Partisë Komuniste dhe përgatitën terrenin për formimin e një partie leninisto-staliniste. Formalisht u deklarua që kjo parti terroriste u formua në nëntor të 1941. Dihet mirë edhe data. Baballarët e këtij Tempulli të Ri Fetar të Kominternit ishin Miladin Popoviç dhe Dushan Mugosha, dy antishqiptarë të bindur dhe antisocialistë...Të gjithë drejtuesit kryesorë që vinin nga Grupi Komunist i Shkodrës u vranë në një mënyrë që lë shumë dyshime. Mustafa Gjinishi, Mynyr Xhindi e shumë të tjerë u vranë më pas...si është e mundur që Qemali dhe Vasili i kthyen krahët drejtuesit të tyre, shokut, mikut të tyre (Zef Malës)? E dyta: Si ndodhi që Shqipëria e Lashtë e Shkëmbore u gjen në një situatë të tillë që çelësat e saj ishin në duart e Qemalit, të Vasilit dhe të tjerëve të kësaj stature? Një përgjigje e thjeshtë është e mjaftueshme për të dyja pyetjet që u bënë.
Shqiptarët gjatë tre mijë vitesh, në vorbullën e pushtimeve të vazhdueshme, patën humbur dinjitetin e tyre dhe patën filluar të vriteshin me njëri-tjetrin në prita. Brez pas brezi u vranë njerëzit më guximtarë të racës, dhe me kalimin e kohës, triumfuan vrasësit imoralë dhe gënjeshtarët. Kjo ishte arsyeja se pse një popull i tillë nuk ishte i aftë të nxirrte në dritë një klasë drejtuesish me vlera me drejtues që ia vlejnë. Është një shkretim për shqiptarët që janë krenarë me heronj të tillë si Skënderbeu, Ali Tepelena dhe shumë të tjerë! Kjo krenari e kjo mendjemadhësi janë pasoja direkte e kompleksit të inferioritetit. Vetëm popujt që vuajnë kompleksin e inferioritetit mund të shkaktojnë një masakër të tillë në atdheun e tyre. Vetëm njerëz si ata, që digjeshin nga dëshira që të njiheshin nga Kominterni, mund të pranonin Miladin Popoviçin dhe Dushan Mugoshën si Baballarët e Shenjtë dhe mund t'i shndërronin në padronë të shumëpushtetshëm në shtëpinë e tyre. Kjo është përgjigja e pyetjeve që bëmë e këto ishin kushtet në të cilat politikanë mediokër nga Jugosllavia si Miladin Popoviç dhe Dushan Mugosha, morën në duart e tyre çelësat e Shqipërisë. Që nga ajo kohë drejtuesit komunistë, ata që bënë atë pakt të tmerrshëm, bënë garë për të fituar simpatinë e Miladin Popoviçit. E kjo është e gjithë historia, një histori që vazhdon edhe sot me krime monstruoze dhe absurde.
 

 

vetem 17 vjec dhe aq i pjekur e i ditur. Me siguri qe do te kete lindur i shkolluar. 

Me lodhe duke e lexuar te teren se kujtova se mos dinte ndonje te vertete per Enverin ne lidhje me seksin, por sic e thote dhe vete e kishte me te degjuar. Epo nuk kish si te ishte ndryshe, perderisa ne 1944 ishte vetem 17 vjec, ndersa Enveri plot 36.

Gjera te ditura tashme, po ben mire qe thuhen dhe nga nje person si Trebeshina.

inxhinieri ekstreme..smiley

 

Pacolli kritikon veprimet e ministrit Rexhepi Pacolli kritikon veprimet e ministrit RexhepiPartnerët e koalicionit qeveritar nuk mendojnë në mënyrë njëjtë për qasjen në veriun e Kosovës. 

Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli, i përballur me kritikat e banorëve të veriut të Miotrovicës, ka kritikuar fortë dërgimin e vetëm dy policëve për të mbrojtur shqiptarët e kësaj pjese. Përveç kësaj, ai ka thënë se ka plane ekonomike për atë pjesë, por sipas tij, atë po e pengojnë interesat e personave të tjerë, raporton KTV. 

Zv.kryeministri Behgjet Pacolli, i cili udhëheq edhe partinv AKR, i ka qëndruar pranë familjes Haradinaj të Mitrovicës në një periudhë të rëndë. 

Të mllefosur me pasigurinë dhe faktin se nuk po i mbron askush, banorët lokalë e kanë zënë ngushtë Pacollin, duke ia thënë në fytyrë brengat që kanë, gjatë një vizite të pa paralajmëruar që kryetari i AKR ka zhvilluar në Mitrovicë. 

Në këto kushte, Pacolli është treguar i ashpër duke kritikuar veprimet e qeverisë, pjesë e së cilës është edhe vetë. 

Madje ka kritikuar veprimin e ministrit të brendshëm, Bajram Rexhepi, për vendosjen e pikës statike në lagjen “Tre Rrokaqiejt”, me vetëm dy policë. 

Për më tepër, Pacolli u është ankuar të pranishmëve në këtë rast se edhe planet e tij të shumta ekonomike për zhvillimin e vendit po pengohen nga elementë të ndryshëm brenda Qeverisë së Kosovës. 

Përkundër kësaj, Pacolli u ka premtuar banorëve shqiptarë që do të vazhdojë të qëndrojë pranë tyre. 

(ar.si/BalkanWeb) 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).