Me eshte prishe frigoriferi dhe me duhet te ha kartonin me akullore ...

Kur vjen era amoniak ca do te thote eshte prishe frigoriferi? Ka ndonje mekanik ketu tek peshku qe merr vesh nga keto pune? 

159 Komente

Blej nje tjeter.

Ca lloji akulloreje? smiley

 vanilla dhe chocolate.. smiley

Nderroi pamperin.

Nuk urinon mor burre,rrjedh amoniak.

me duhet te ha kartonin me akullore

po flet me metafora apo...?

po me kartona i kemi ne ketej akulloret.. smiley

atehere paska qene thjesht gjuherreshktitje frojdjane.

apo vertet i hedh pak akullore persiper kartonit dhe e ha? smiley

kur vjen era amonjak tregon se ke vezë të prishura në frigorifer ose frigoriferi êshtë i kohês pordhës dhe po i del erasmiley. Kartonin me akullore ?sa shumë akullore mbake ? Haje... e ha dot të gjithë. 

Trego pse s'punon frigo : shiko e ke vënë në rrymë(prizë) ; nqs po a punon motorri(bën zhurmë ) era i vjen nga jasht apo nga mbrenda . 

 

smiley Kush me ka nxjerre ne tabele? smiley

Pse nuk e ke bë ti pyetjen që çuditesh ?

Une e kam bere por nuk pyeta adm. smiley. Nuk e ka eren nga vezet prizren, se une vezet i ble te fresketa.. motorri punon, per te ngrire ngrin, por vjen era amonjak. smiley

Po qenka care tubi mi gru,pse sthu ti.

Ok ca duhet te bej tani ta hedh ne plehra?

Provo hidhe vetem tek shkallet njehere, nese s'rregullohet tubi atehere hidhe ne plehra.

ehhh po ble nje te ri me mire, sesa te rregolloj tubat. thone qe nuk ia vlen ti rregullosh tubat e tyre..

Brad doktor je ti çfar tubi i çahet grave e vjen era amonjak?

Ket por ka shumë vjet që gazi ftohës nuk ështê amonjak se di ndoshta në amerikë e përdorin hala . Por nqs i ka rrjedh gazi rimbushet po varet çer klase energjie ështê nqs nuk është AA++ hidhe dhe bli një tê ri.Nqs ngrin tregon se punon pse thua që ta ha akulloren .Gazi i frigoriferit zbraset shumë shpejt dhe frigo nuk ngrin .

 

Ku di une ne eshte amonjak apo jo kot ja futa, por di qe eshte 5 vjet frigorifer.. smiley

Sa e ka kapacitetin , është tip amerikan me dy dyer apo me një der , është frigorifer vetëm apo ka dhe pjesë për ngrirje .5 vjet nuk qenka i vjetêr , prandaj mos u ngut ta hudhësh . Po vetêm jeton ti apo dhe të tjerêt s'marrin vesh.

Jo se ne plehra do te paguash,lerja komshiut tek dera dhe cuditu.

Ti thua tia fus komshiut? smiley

Gjej noj te hajrit te pakten smiley

zezak jane te gjithe keta rrotull smiley nuk i kam qejf.. smiley

zezaket jane ustallare te mire smiley

Po mbylli mi syte....dhe lerja tek derasmiley

Zezakët ustallarë të mirë tê mirë por jo për frigo 

pak te ciflos ne enamel smiley

mjep pak akullore se u cava ne cigare,te ben mire ne kete ore ta hash vetem....du lole

me erdhi mbesa mua o zot sa me ka marr malli smiley

Po mbesa jote s'ha akullore se i ftohen grykët.

ho ha un..vetem se sha dot qe tani,me duhet te pres majin se ndryshe semurem,por mund te ha po te jete mousse akullorja

Ket do rregullosh frigoriferin apo do ndash akullore përgjigju pyetjeve .

eshte doreleshuar ajo kshu qe lere te ndaje akulloren me ne...sa per pyetjet teknike lereni ti shohi te gjitha edhe ju pergjigjet pasi ti kete provuar te gjitha ca  i thate

Dorëlëshuar apo bujare e zemër mirë ?

te gjitha te mirat i ka

duket prandaj ju ka prish frigo se nuk bëhen të gjithê të mirat bashkë smiley

Ehu,une kam hallin tim,se me eshte prish lavatricja.

hej edhe mu  mosht prish, po gjete noi rob qe e rregullo ma hudh nr e cel ne privat se kena ngel keq . jena tu la robet ne govate 

E mire,mire ,me tha mami kur u martova: " merre moj goce ne paje govaten ,se do te hyj ne pune ,por aha s'e degjova .

 

ti smore as lavastovilje ..... 

Pse ,ben pune thua?

E kam ,e kam lavastoviljen ,se ma ka bere dhurate burri , smileypor sa te behet dhe ajo per teknik, s'e perdore fare.

 

thashe se mos kishe hobi punet me dore prandaj smiley  

per mu mos e perdor lavastoviljen se bo vaki sti lan  mire ,  mor po sa veshtire eshte me gjet tknik lavatriceje leje mo lavastoviljeje 

Ore ,une e gjej dhe i them dhe per ty,po kam hall se nuk e pelqen lavatricen tende ai,se eshte selektiv shejtanismiley

ore se mos eshte shejtan shejtan ai smiley  se lavatricen kam me rregullu, kollodokun e gondronum te makines  mrregull  e kom 

shejtan shejtan,cdo te thote ,qe e ka dhe te atin shejtan?smiley

se besoj, me shume  mundesi ka qe te beje zanatine  gjyshit .....

ose qe jane dell shejtanesh 

ose ka rene ne shoqrei shejtanesh dhe eshte bere shejtan... 

a te jete valle  teknik lavatriceje ? 

rrace shejtani,ose shqip-shqip i thuhet dhe ndryshe smiley

smiley

une di bradin qe ben donation lavatrice ketu tek peshku smiley

mso mthuj qe identiteti i vertete i bradit eshte samir mane smiley

Venuska me siguri di ndonjë gjë që e hapi kte muhabetin e lavatriçes ,"ku ka za s'asht pa gja".

smiley edhe ti prizren nuk ngelesh mbrapa saj me duket mua..

ç'është ai llaf s'më pëlqejnë gjërat prapsh prandaj nuk dua tê ngelem prapa .

ska gje ti rri ku t'dush smiley

po,po,di qe po i shtrydh rrobat me dore tani smiley

E hapi Ketlin kete  muhabetsmiley

i jon bo durt qull smiley

Qull fare jo dhe ti se nuk shkon por rryshkur lëkura po i herë  po ka kremëra ajo se e ka burrin dorë lëshuar dhe për lavatriçen kot qahet se e di që po pret të renë.

Ketlina, te lutem na thuaj qe tu rregullua frigoriferi se deri atehere peshkupauje do te jete i shqetesuar paresisht me jetegjatesine e perimeve dhe bulmetit te shtepise tende (duke supozuar qe mishin dhe peshkun i ble te fresket diten e perdorimit).

vetem per ty hyj e dal smiley pse m'u kujtua mua nje histori frigoriferore me ty, me produkte te sapo blera/keputura dhe me nje kallkan teper smiley

po mua pse nuk me kujtohet smiley

e lexove ate te hatibit? si tu duk?

Me hape pune, po do ta gjej, se verdalle eshte smiley

Ende jo, po pas pune patjeter dhe te shkruaj. Me duhet ta lexoj edhe per ca arsye personale smiley

me duket se mu kujtua, muhabet sallate? apo supe? zbrazje e detyruar e frigoriferit sepse ushqimet po ulerinin nga vetmia dhe dehidratimi?

Jo, jo kur u rregullua naten? ai mu prish dje para se te vinte nata. smiley Ehhh lere aman se kam bere 5 tenxhere me kos.  Do njeri kos qe ta beni dhalle dhe ta pini ne vend te ujit? smiley

Per te shqetesuarit. Ju flm qe mu gjendet prane ne kete dite te veshtire te perimeve dhe te bulmetit te familjes time. Per merakun tuaj po u them se kam edhe nje frigorifer te vogel ne shtepi. Respekete pa fund. Keti..smiley

Kush tha ajo dhe vezët i ble tek tregu jo se harrova ja sjellin tek dera çdo mëngjes pulat qê i bêjnë vezët tek kaçilja leshit.smiley

Tallu me pulat ti tallu,s'ke faj...smiley

Jo Ket unë pulat i du shumë ata sakrifikohen dhe na jappin vez e pupla të buta ....glasa për prodhimet bio të baçes.Prandaj si dua dhelprat prej pulave.

Mishin nuk ua preferoke keshtu? smiley

si jo po vetëm me sy nga frika kolesterolitsmiley

ketlin,ke ndonje gje te mire brenda ,qe te prishet ?smiley

I hangri mbrëmë me mbesën gjithë gjërat e mira .

po ckeni me mua juve?un jam e vogel

E vogël e vogël..... po frigoriferin e zbraze dhe Venuskën e le pa gja.

e vogel moj shpirt si llokum....

Mossmiley sa mizore!

Si kënga venuskë "moj mizore të vraft pernia "smiley

Venus mos u merzit zemer, se ka per te tere.. smiley

ah iku Venusi sa mori vesh që s'ka ngel gjë aty .Dhe punën e lavatriçes prandaj e nxorri kujt ti prishej mendja le ti prishej .

me te prishme vajti kjo pune qe ne fillim..smiley

Vajta i hodha nje sy lavatrices ,mos i kish ardh mendjasmiley

Ka më erë frigoriferi jot apo ka filluar të shkrijë ?

E kam nxjerr tek shkallet... smiley. Seriozisht tani, mos u shqetesoni se cdo gje eshte nenkontroll. Une jam mire, frigoriferi po ashtu ndihet mire tek vendi.. smiley

po ata zezakët do marrin hak pastaj .smiley

pike se pari, nese frigoriferi jot vjen era amonjak, e para eshte prishur, dicka i eshte care, ndoshta serpentina, ndoshta ka rrjedhje ne kompresor, e dyta duhet ta kishe hedh qe para 30 vjetesh se qe atehere ka qene i vjeter. frigoriferet moderne ka kohe qe nuk behen me amonjak smiley

Ja kam thënë por se pranon 5 vjet ka thotë smiley

Sinqeriteti nuk ka vlere e shof, ketu ka tradheti shoke...smiley

thashe se po i thoje qe te eshte prish sifoni i tualetit lool

swed flm, e dija qe ishe i zanatit dhe po prisja komentin tend e para kjo, e dyta pastaj une 5 vjet kam qe e kam blere eshte i markes hotpoint.. smarr vesh nga frigoriferat por di qe e kemi blere 400 dollare, nejse bej autokritike do e ble te shtrenjte ket radhe..smiley

1) hap dritaret dhe lere te ajroset..

2) 1 dollar qesja akllit per cdo 2 dite, e shty veren me 30 dollar. 

3) Mas vere, qite frixhin ne ballkon dhe je m'rregull.

Une thashe se do me falje ndonje frixh meqe te kam ketu afer, por ti vetem keshilla jep... smiley

Po sikur ta kishte nick-un "ketlina nga florida" cer do i thoje? smiley

Ka nje zgjidhje me te thjeshte sesa te blesh frigorifer me te shtrenjte, heren tjeter mos thuaj "era amonjak" kur ne fakt nuk eshte era amonjak po eshte freon ose dicka e ngjashme smiley

Sa te rroc do mesosh kot nuk thone. Isha e papregatitur kur e bera pyetjen..smiley

Mos, akoma prishur, frigoriferi. smiley

Ja se po kerkojme mos gjejme ndonje app qe ta shkarkosh ne kacavide dhe ta rregullosh.

I PRISHUR AKOMA smiley

Po kerkon qe po kerkon hajde edhe shkarkoje vete, beje nderin tamam kur ta rregullosh ... smileyray:

Ti u bere partizane tashi. Duke u nisur nga kjo teme Penari do hape nje seksion te ri te Peshkut per problemet me orendite elektroshtepiake.
Bile Basha po te kete tru e kopjon si ide per bashkine me hot line, call 900-lavatricja.

Me soben si je Ketlin? smiley

Punon. Nxjerr fjake me nje llaf. smiley

Mire eshte te te punojne te dyja.Nje e ngroh ,nje e ftoh..smiley

Po çne të gjitha do i prishen asaj pastaj pranvera po vjen.Nesër dita verës !

kur nuk ka ardh' pranvera,si do vi vera? smiley

Kshu i thotë populli Venus dhe ne e di ti....rrënjët në popull i kemismiley

Jo vetem rrenjet ,por  dhe trungun e deget ne popull i kam unesmiley

Pse s'thua ti Venuskë qenke vet Populli! shyqyr thuaj që je e bukur dhe grua se do na turpërohej populli ku unë veç rrênjët kam.

Vete e ke ne doresmiley

Jo se besoj se varet nga unë .

Si u bo puna e Frigoriferit mo vlla.

smiley Lere se po shkoj te shof nje te vdekur tani dhe se kam mendjen tek frigoriferi..

pse s'thoni ju... paske qene te gjithe teknike frigoriferi smiley

Po me dhemb gjuri, por koha eshte e mire, cka do te thote qe prishja e frigoriferit te Ketlines eshte shenje ogurzeze e apokalipsit qe ka parashikuar Ravi. smiley

Prit tani kur te degjojme ne lajme per shtime te raportimeve per difekte te ngjashme ne orendite shtepiake dhe tek autobuzat fizarmonike. smiley

Si u prish frigoriferi, nje film me metrazh te shkurter mundesuar nga AMC: e hame kartonin me akullore si ti.

 

Porosia

 

nuk u zbatua

 

 

P.S.

smiley Ke material boll per nje vit ti xhib, shyqyr qe ta siguruam qysh ne Mars kartonin . smiley

Shume interesante kjo tema e frigoriferit. Si perfundim, akulloren, 'me' apo 'pa' karton? smiley

Na mbaj ne korrent. Na elektrifiko fare. smiley

smiley me shkopinj

Qeflija vogel! smiley

Kalamaj fare, duke lepire gishtat me akullore. smiley

Lolita?! smiley

Frigoriferi u prish Ketlina s'u ...merzit hiq.

Anonimi paska mbaruar se pastruari shtepine ne mes te nates, paska marre feshen e ka vene perpara si qithare dhe po kendoka:

O Ketlina, na na, na na

mbana ti, ne korrent na mba

O Ketlina, sa shume na do

eja pra eja, na eletrifiko

 smiley

Une per vete distancohem nga ky interpretim i ngjarjeve.

Po ti nuk je si parafolsi smiley

Ke bere gabim qi ke qit frogoriferin jashte Ketlina. Tashi me qa do merremi ne deri sa te vije vakti per sanduiq? smiley

Na la pa pune.

Na prehu krahet, si Qerqizi kur u plagos.

Po jo Cercizi mor xhub por Hodua u plagos.

s'e mbaj mend aq mire. po nese qe hodua, pse qe shprehja "qerqiz na preve krahet" apo ja priste vertet krahet qerqizi se i duheshin per te ndezur zjarrin?

Xhib po tgjemoj hap pas hapi nga tema ne teme smiley

Fiqiri - 15 Mars 2012 - 15:39 Permalink përgjigju
Xhib need help, se ti ja thu ktynve punve si metal detektor tkena
Ku mund ta gjej i kopje file elektroniqe f a l a s te
The Master and Margarita (inglish). Bulgakov.
Ejvallaj nadvance.

Fiqo, gjeta kete pdfin e gjeta tek kjo faqja, nese s'eshte i plote.

Pse s'e merr ke bibloteka falas po do te vrasesh site duke e lexuar online? Dhe mbi te gjitha, cila te ka frymezuar ta lexosh romanin? smiley

Thank you 3x. I knew I could count on you. Thank you.

car marke

markuç

ë

a

g

o

Ketlina, shiko mos eshte prishur gje lavatricja se u merzitem dhe s'kemi me ca merremi.

smiley Po e ndjell ti keshtu?

Jo moj, po nqs cdo gje funksionon si duhet prish dicka vete.

Po pse ta prishe apo me ka lezet gjeja e prishur mua.. smiley

Me thuaj ku e ke kenaqesine me te madhe, tek cila gje qe ta prish une? smiley

O Ketlina avash te keqen se po na prish te gjitheve.....frigoriferat 

Nuk ke faj, perderisa ne kete ore lexon peshkun, une ta kuptoj hallin, por shko bej nje xhiro andej nga blloku..
 

 

Une nga blloku isha dhe u karikova, po sma mori mendja qe do shkarkohesha te peshku. Po prisja oret e vona....

aha paske probleme, me mire mos lodh me kembet nga blloku, lodh duart se eshte me ekonomike..

Qeke eksperte prishjeje. Nga eksperienca personale mi the keto? Apo ty stu kane lodh duret ndonjehere, se nuk e ke lene te bjeri ne toke.....frigoriferin?

E ke provuar te fikesh dhe ta ndezesh prap?

Kujt po ja jep kete keshille, Ketlines apo Orbanit? smiley

Ajo fshesa me korrent paska qene shume e forte.

smiley

   Ketline, kur themi ; " eshte prishur" frigoriferi shprehemi jo korrekt. Frigoriferi as prishet as ndreqet. Sepse prishja nenkupton shperberje te struktures, gje qe nuk ndodh pervecse kur e dergojme e perfundon skrap. Frigoriferi si cdo mjet peson difekt dhe difekti riparohet,  Gjeja me e lehte e zgjidhur nga teknika

  Ta cilsova kete sepse vuru re sa jan corodit opinionistet pikerisht se hodhe ne mejdan foljen " me prish" dhe ngarkesa psikologjike, qe sjell pikerisht kjo folje, jo vec tek ky rast por ne gjith mejdanet shqiptare... ben kerdine...! Ka bere hatara ! Gjeja me e veshtire,....per tu zgjidhur prej biologjis psiqike.

 Ne se nuk e korigjon, duke e zvendesu ate folje, frigoriferi jot ... Nuk do te ftofi! Dhe ke pergjegjesine se ftof dynjane ne tajare duke fol romba per tomba

Grava, behet fjale per frigoriferin e 2012 te Ketlines, nuk e besoj qe akoma te kete po te njejtin frigorifer.smiley me kohen grava.

More Zeqo xhani! Kemi pergjegjesine te kontribuojme per ndreqjet se per prishjet na vine bashalltesha! Un them se ne cerek shekulli ka dominu folja "me  prish"! Dhe eshte dash " me prish" difektet qe riparoheshin fare kollaj. Kjo semundje " universale" ka semurur shum rende tere boten. Ja, vec ajo superfuqia coc ka metur e virgjer qe u pa me ndreqjet qe beri ne ca qoshe bote si Irak, Libi e me the te thashe. 

Ndaj them ta heqim si folje ... Qe nga frigoriferi Ketlines. Opinionet ketu te rrifnin do qene me ogur

Djema e vajza! Ndroni kurs! Ky blog te shkolluarish duhet te kthehet ne tribune qellimesh, vizionesh,  kendveshtrimesh politikash zhvillimore, sarkazmash fine, homoresh pikante, bisedash njohese te vendit ne bote, te eksperiencave te jetesave te metgatave tona, te gjethes fakteve dokumentare te historise tone etj etj.  Jo ne belvedere humoresh te niveleve te hidraulikeve e elektricisteve dhe fyerjeve te koheve ... Pa kohe!

Tani qe ke blere frigorifer te ri s'ke begenisur fare te besh ndonje perditesim ketu per orendite te tjera shtepiake...

dy mami', te vdekur femijen e nxjerin.

                                                                    poplli

po 160?

                                                                                        hudhe!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).