Stephen King eshte nje nga shkrimtaret me te medhenj te koheve moderne. Librat e tij jane bestseller ne te gjithe boten (mbi 350 milion kopje te shitura) dhe shumica prej tyre jane shnderruar ne filma, te cilat kane fituar cmime (edhe Oskar). Mjafton te kujtojme dy prej tyre: Shawshank Redemption (1994) dhe The Green Mile (1998).

Por, ne Shqiperi askush nuk e merr mundimin ta perktheje. Ne librari gjenden vec dy libra te tij: "Celulari" dhe tregimet "Ata do te kthehen perseri".

19 Komente

Duke perifrazuar Ilir Meten:

"Po beje pra....pse s´e ben!?"

me duket se eshte dhe nje film tjeter, bazuar mbi veprat e tij; Carrie, me rregji te de palmes

U tha, u be.. por ne leter te ricikluar.

Shawshank Redemption

Ky do perkthehet direkt ne skenar ne shqip, Kujtim Cashku do e xhiroje si film per vitet e Faots Nanos ne burg dhe largimin nga burgu, me titull Balozi i Bençes

Nuk besoj se shijohet ai ne shqip. 

"Misery", novele qe i pershtatet me se miri aktualitetit tone...

Nje komb i marre peng nga nje manjak

Megjithate jane shume autore qe nuk i kam pare ne librarite shqiptare si H.P. Lovecraft, Tolkien, J K Rowling, Stephenie Meyer,Richard Matheson

Tolkien hiqe nga lista se eshte perkthye me kohe.

edhe meyer dhe rowling hiq

U mbyten shqiptaret duke lexuar libra prandaj!

Damn yo, do te te punsoja right away!!! C'e do qe ti qenke overqualified... smiley

Por, ne Shqiperi askush nuk e merr mundimin ta perktheje. 

 

 

Hihihihihi!! smiley

 

Eh,na kane lene ne injorance ,na kane lene smiley

Limonate eshte i cike Stephen King smiley

Ne shqip duhet te perkthehen librat e Chuck Palahniuck.

+ 5

Edhe The Mist eshte e Stephen Kingut.

po eshte bee film ne 2007 po ai seshte fare fans i filmave te bere me skenar librat e tij,pak a shume si ellroy

Nuk shitet

hajde pyesim arlinden ne e ke ne planet e perkthimeve te saj mjaft te njohura....ups xvec savianos ajo nuk xkthen shkrimtare te gjinise tjeter

gjithsesi perderisa eshte perkthyer murakami,cudi qe ne shqiperi e njihkan me duket i jane perkthyer me shume se nje liber,bile ata me te njohurit,ka shpresa edhe king edhe palahniuk

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).