Ne gazeten Shqip ka nje artikull ku nder te tjerash permenden disa shifra nga Eurostati: 

Sipas të dhënave të “Eurostat”, sot 43 për qind e meshkujve në Europë merren rregullisht me kuzhinën në shtëpi. Në vitet ‘80-të maksimumi ishin 28%. Mosha mesatare e të regjistruarve priret të ulet gjithmonë e më shumë: aktualisht ata që i preferojnë më shumë këto kurse janë meshkujt e moshës 30 deri në 45 vjeç dhe me një rrogë mesatare apo të lartë. Në një nga shkollat më të famshme të kuzhinës në Milano, të Italisë shumë kurse në mbrëmje arrijnë deri në 50 për qind për sa i përket pjesëmarrjes së meshkujve, ndërsa në kurset individuale kjo, përqindja shkon në 70. Kurioziteti për pjatat dhe recetat  e ndryshme vazhdon të rritet dhe nga kjo po përfitojnë shumë shkollat e kuzhinës që po përballen me një fluks të madh të regjistruarish, kryesisht meshkuj. Në Francë, në Itali, apo edhe në Britani në shkollat e kuzhinës, numri i meshkujve ka kohë që e ka kaluar atë të femrave. Më shumë se gjysma e pjesëmarrësve përbëhet nga i ashtuquajturi seksi i fortë, ai që dikur nuk futej as në derën e kuzhinës. Sipas ekspertëve, ndryshe nga femrat që pëlqejnë pjatat tradicionale të familjes të gatuara mirë, meshkujt kanë shumë fantazi në kuzhinë.

Sipas artikullit, arsyet kryesore qe kane shtyre meshkujt t'u hyjne me themeli kusive, garuzhdeve jane: "te joshin gruan e zemres dhe te ndajne me te tjeret eksperiencat". 

Arsyet menjane, (ose neqoftese e ndieni nevojen te rrefeheni, si ne shtepine tuaj, kuptohet) sa prej peshqëve gatuajne?

smiley

576 Komente

Une di te gatuaj veze te zier.

Urnoni, si qe puna? smiley

Lejohet te diskutojme ne qe sdime te gatuajme?

Patjeter smiley

Brado, meqe s'di, pse s'di?  

Halli moj moter halli,ngelem rrugeve............ smiley

po ndonje gje te vogel coku dime te gatuajme.. p.sh gjella e preferuar eshte tave me peshk.smiley

Une gatuaj rregullisht, jo per te joshur gruan* por per ta marre me te mire kur dal e dua te josh ndonje guzhinjere per te persosur artin e gatimit.

*ne emer te barazise gjinore dmth balancimit te kontributeve dhe pergjegjsive.

Per ta vertetuar Monda, mund te me testosh smiley

 

Shprehuni si ne shtepine tuaj smiley.

Se jo per gje, po me dogji qe me demek meshkujt qenkan me me fantazi ne kuzhine se femrat.  Duam fakte!

PS: tek Fotoja qe pruri Ruzh, u dashka ndryshu tabela "kerkohen specialista byreku".

byrek no no, m pelqen ai i gruas smiley Shiko, as mos te te djege fare ty, se kuzhinieret me te mire ne bote jane meshkujt.Fantaziste si te Milanit *smiley

*Ktu ja futa kot se nga sporti jam aut.shikoj vetem kampinatin boteror, finalen dhe jam me te dyja skuadrat si Sala smiley

lum si ajo qe te ka smiley

Po buka me recel a quhet gatim?

Ti ngorthke fare kur iken gruaja.Po uroj te kesh ndonje komshije per se mbari smiley

Kishe dy te mira, po i hengra javen qe shkoi. Presim tani...

ëhë smiley

Ti po na e hudh anash e anash qe di me bo recel? 

 

un s'po hudh asigjo. thjesht konfirmova qe eshte gatim meqe m'shijon edhe vete kur pertoj me gatu smiley

E kisha llafin me PF-ne, miii. Po ty tulp (TM e kujt eshte kjo?) te te vije qe je femer ene perto me gatu. Gjyshja ime ne moshen tende bente tre byreke e dy bakllava ne dite. smiley

tulpin e pi me nje gote vere ene kaloi matane smiley eh...sapo me tregonte ime me per byrekun me mish pule smileysmiley

Tulpi te ngëc ne fyt moj. Ai qe "kalon matane" eshte redbull mi. smiley

vallaji me veren e tuqe, ca mezera s'ngel fare smiley redbullin s'e njoh, yuck smiley

Une s'gatuaj per arsye se s'ka qene nevoja. Kam ikur nga shtepia 18 vjec e kam jetuar prane qytetit studenti, qe atehere. Aty eshte budallallek te gatuash. Ka ushqime shume te lira. Plus qe dhe s'me pelqen koncepti. Te punosh 2 ore me nje gje qe pastaj do ta shkaterrosh me dhembe per 5 minuta? joooo, s'eshte per mua.

po të rrish 2 orë para peshkut pa ujë dhe të gërrysh për bukë? rentabilitet, jo shaka.

Une psh nuk di te gatuaj. Nuk kam durimin dhe sidomos fantazine per gatim. Njehere isha vetem me vellain ne shtepi. Vellai shume me dembel se une dhe  si me i vogel qe ishe u nisa mme gatu. Pasi mbarova gatimin i lashe vellait nje pusulle: "Te pelqeu supa?". Kur u ktheva gjeta pusullen e vellait "Pilafi kishte dale pak i ujshem dhe me shume kripe por gjithsesi ishte i mire."

Qe atehere nuk kam bere me tentativa.

ore une jam i bindur qe te gjithe dine te gatuajne dicka thjesht qe behet shpejt.

po pyetje interesante do ishte: sa nga ju lani enet pas buke??smiley

Per ate pune i lan lavapjata belo ...  smiley

.....Ne fund te fundit, a mund te quhet  futja e nje pice te gatshme ne furre si gatim?(nuk ja jap kete merite bashkeshortes te them te drejten smiley)...Po ai modeli britanik i takeaway ne cdo vakt?...

Une gatuaj me raste.Ndonje dreke a darke romantike....Kur dua te amortizoj demet qe mund te kem shkaktuar smiley

''Une gatuaj me raste.Ndonje dreke a darke romantike....

e di Arto, sta kam merakun..smiley   Swedish chef,tha.smiley    ore , te keto darkat romatike.., pervec qirinjve, e mban lapin/tabin  prane.. kshu, ne rast urgjence per te gjetur shpejt e shpejt ndonje link, e te kapin te papergatitur..smiley

Lapin/tapin e mbaj ne spotify per muzike....  Jane pensjonistet qe merren me PPUne gjate asaj kohe....Besoj se di mire kete . smiley

Monde tpaskan demot ke seksioni i guzhines-e ? smiley

smiley

Multitasking Fiqo, edhe pse na e shau Chuli, s'na ben syri tert smiley.

Une di me skuq veze me gjalp dhe djath. Te tjerat i bo plaku jem, di ne me servir dreqi se ka qene komarier.

Po themi me gatuar dhe jo me skuq veze.

Po ti a lexo qe i hudh ene gjalp?

Jo mer jo...gjalpit veze. Mo ma boni punen kakerdhi

Qe gatuajme ,gatuajme ne ,por nga halli.

Vetem Enka e ka me qejf ket'pune.

Lum ai burre qe do e marri.smiley

Ka burra qe vlersojne gatimin?smiley

he pra thuaj qe gatun gurri, mos ki tulp smiley

gatuante me perpara ,po une e bera dembelsmiley

 

Si pershembull e bere ti dembel?

Po ja ,ai nisej te bente dicka ,une si nuse e miresmiley ja merrja nga dora qe ta beja vete.

keshtu nje here ,keshtu bera dhe per te  dyten here ........heren e trete s'qe nevoja ..

smiley tipike

smiley ... ka një mënyrë për t'ia lënë prapë në dorë: t'i thuash që je bërë vegjetariane dhe që do fillosh të gatuash vetëm perime now on. Shihe kur të bëhet specialist i stekut, qofteve, byrekut me mish...

po ti vegjetariane do mbec ama smiley 

Jo, jo, ti do t'i thuash që s'ke ç'bën, për të mos shpenzuar dyfish po e bën këtë sakrificë e po i ha gjellët me mish që bën ai (mos e ha tër mishin ë)... lol

Rav,plan i deshtuar,se ai mbaron per perimesmiley

Ah... ça të të them, njoh ca meshkuj (babë e bir) që janë bërë specialistë kuzhine se kryetarja e shpisë s'ia thoshte fare për atë punë dhe u ishin shpifur të tëra gjellët e saj. Dhe jo kuzhinë, po të lesh dhëmbët fare... smiley Tani, s'e di a gatuan dot aq keq sa ajo që të funksionojë ky plan..

lol paska plas ne Kucovesmiley

Monde ti do sherr patjeter me duket! Ketu ne peshk mund te kete shume peshq (jo peshqe) qe bojne lloj lloj gjonash edhe te mrapshta, po une nuk du ta besoj se ka qe arrijne deri aty sa te fusin hunet te punet e grave.

Teme pa vend!!!!! smiley

P.S. : Po me spiunove te Tepro per ket koment je e shame me car te te zeje pragu i Bayern-it!

Mire e ke,titulli duhej te ishte:

A dini me skuq Fara Lule dielli smiley

ky do jete specialitet i rralle smiley

Sa mire te ka shku menia! Po ti mos prit me u hap teme te peshku per te na kerku pune o burre! Vetem nje detaj, meso t'i pjekesh plako se te skuqme nuk i hame ne!

Ke frike se Tepro do te te beje te hash tope dashi me zor? smiley

O toç ala s'i mesove emrat? Tepro o Tropizma qe o m'Nev Jork. Nruja teme qe m'bo me honger (teorikisht) e ka emrin Shemsie!

un di tbej makarona, vez te skuqme, vez omlet, kotolete. mjafton???

Jam une kitchen chief smiley 

 

 

Cacciucon kush e ben liguria apo toscana? Booo sa me ka marre malli

Livorno babale, Toscana smiley

idete i kam te mira po berjen e tyre realitet e merr persiper ''ministria e shanceve te barabarta''

sic bejne dhe ''shefat''

Une gatuaj perdite, megjithese  me profesion jam guzhinier policie.smiley

ej , kush di te bej byrek, ta cojne cv-ne ketu..smiley

Kam mësuar të gatuaj fillimisht nga halli, se kur jeton vetëm (dmth pa manë ose pa gjyshen), të hash pjata të gatshme ose të ngrira përditë s'shtyhet, jo vetëm nga shija po edhe nga kokteili i substancave të paidentifikuara që përmbajnë. Më vonë halli u bë interes dhe interesi qef.

Të qëmtosh ushqime të freskëta, të rralla, të panjohura, jo shumë të përhapura etj, të eksperimentosh me erzat, piperzat, mënyrat e gatimit është punë tjetër nga "bërja e gjellës së përditshm" (rutina pilaf, makarona, fasule, domate, patate, speca, patëllxhan, rigon ose majdanos).

Kur u kushton vëmendje detajeve të vogla, si sasisë, cilësisë, temperaturës së gatimit, rradhës së veprimeve, kombinimit të shijeve përtej asaj me të cilën jemi mësuar në vegjëli, bëhet pak a shum si punë artistike dhe gatimi del nga funksioni i tij primitif (përpunim i lëndës bazë ushqimore në lëndë më të tretshme për organizmin) për të hyrë në një dimension të ri (krijimtari, terapi, mirëqenie, dashuri... ) smiley

Kam mësuar të gatuaj fillimisht nga halli, se kur jeton vetëm (dmth pa manë ose pa gjyshen), të hash pjata të gatshme ose të ngrira përditë s'shtyhet, jo vetëm nga shija po edhe nga kokteili i substancave të paidentifikuara që përmbajnë. Më vonë halli u bë interes dhe interesi qef.

Kjo vlen edhe per mua, plus qe edhe kam punuar si guzhinier ne guzhine tradicionale italiane, qe kishte menu shume te shijshme ne pergjithesi me pasta, mish, pesto dhe ne berjen e salcave. Jam mjeshter ne gatimin e salcave te ndryshme, improvizmin e cdo lloj ushqimi qe te gjendet ne shtepi, dhe kam edhe doren per ate pune, nuk perdor kurre masa, vetem me dore dhe me sy c'do gje.

as une s'perdor masa, vetem me sy, dhe me shume dashuri smiley

Shiko mi shoqe, kjo e fundit nuk provohet ne kuzhine. Nejse, se do thone pastaj "Edhe kete teme e lidhet me seksin? Ua mami ca paskeni qene" smiley 

eh pis milet edhe temen e gatimit do ta beni art dashurish smiley

ne fakt kane shume afinitet Belle.Cilesia e pare qe duhet te kete nje qe i pelqen te gatuaje ,duhet te jete bujar....Te kenaqet sepse te tjeret kenaqen meç'gatuan ai,te ndihen te lumtur nga ç'ka krijuar ai.E ne fakt chef-at e medhenj jane meshkuuj,sepse jane me bujare ,jepen totalishtsmiley

Im shoq ,gatuan   ka nevoje te lehtesohet nga erezat..duhet te behet ma neutro....Ballkanans hesapi

eh kjo bujaria mi none, hahahah c'po me vjen me knu tani se per te ngrene, hengra hahahahah smiley

Thone qe njeriu i ngrene eshte me bujar se kur eshte i uritur. Ti si ndihesh?  A ndihesh me bujare tani qe ke ngrene apo para se te haje?

uhh...njisoj ndihem mer. bujaria me buron ne vena smiley

Dmth bujaria nuk buron nga stomaku, por buron nga zemra. smiley Si tha i Joey bebisiterit (mashkull ky) "Man, this is the cheapest college, ever" smiley

jo po buron nga thëmbra smiley 

Dashuria s'do masë, do vetëm intuitë...

po mi shoqe, po (sandri) smiley

po ti Monda i ke perveshur menget apo thjesht na hap tema kulinare sa per ta na ngritur mendt e kokes smiley

Solidarizohuni mi shoqe!!! (Tha Kavir te tema tjeter)

Pyetja ishte per peshqit smiley.

Me ka dhene nje website (nje peshke faktikisht qe gjej rastin ta falenderoj perseri smiley ) e me mori ne qafe.  Me kapi nje dell ca kohe, po shyqyr qe e lashe.  Keshtu qe per momentin me menge te shkurtra gatuaj smiley

Po he i here postoje sitin se mos na hyp qejfi edhe ne qe na u tha zorra tu henger akullore smiley

Hahahah... E perdor edhe une kete se me rikujton noj recete te hajrit. Thx smiley

Une vec 2 lloj gatimesh di, dhe keto te dyja ja besoj fembrave aq sa i besoj edhe timonin e makines smiley :

1) 

2)

I poshter!

Ndjese.. une hengra njehere pa nxora fotot smiley 

Ja amerikani qe ngordh per pule te pjekme... s'te paska msu hicgjo Italia ty mer? smiley

Barbunat i bera sot per dreke, te fresket fare, me ca karkaleca te medhenj perreth smiley

Po ti pse ha vetem? Hihihi

Nuk hengra vetem jo. Kam nje komshi rreth te 80ave, po qe ngjan si 40. E kam mesuar me raki shqiperie, me tiramisù e me byrek, e cdo here qe i coj ndonje nga keto (nje here ne jave), me jep peshk. Ka nje nip me peshkarexhe dhe e merr te fresket fare. Po te ra rruga ketej nga Pisa... smiley

Ne vend re... Dreke qyl e ha dhe breti

Weee cna bone ti sot?! 

Tani,ti mos do te thuash qe ajo duket 40 vjece ,fale gatimit tend?smiley

 

KOMSHI, mashkull. E ka dhe gruan, moshatare te veten. Kshq nuk doja te thoja ate qe (keq)kuptove ti.

Pse si mendon se te (keq)kuptova une ?

Une mendova ,se thjesht po i beje reklam gatimit tend.

 

Une konstatoj qe ti me keqkuptove. Ajo the ti, per shkak te gatimit tim...

 

Une kur dua te them dicka, e them, nuk i bie anes. Jam troçist dhe ti duhet ta dish.

 

Gatuaj mesatarisht mire, me mire se shumica e moshatareve te mi (meshkuj dhe femra).

  Po duhet te kesh dhe parasysh ,qe kish pak shaka brenda pohimit tim,eeee

edhe ti e di mire besoj ,qe mua me pelqejne pak shakate dhe i marr pak gjerat me shaka.

Ok.

smiley

Kulinarizmi me dembel ne bote edhe e keni ngrit me demek ne art!

Sikur ce. Nga te paret tuj homo-smthing vetem nje cope metal u ndan. smiley

Ne nuk i bejme fare rreklame, mjaftojne levdatat tuaja. Keshtu qe sa me pak te na hyni ju ne pjese, aq me shume i bi vlera artit tone. smiley 

O bame, me te lavderu gruja per llomka te djekme... Nderro gru se smerrkeni vesh asnjoni

C'pune kane fembrat me pjaten teme? smiley 

Me fal nuk e dija qe ishe nga ata te ylberit ti. Hahahahah

nare, nat fani. smiley meqe provove lejohesh te rrish afer e marresh ere smiley 

Se cfare ke ngrene e morem vesh, po na thuj cfare ke pire per dreke qe t'u duk levdate ajo me siper smiley.

Cfare tjeter perves se me poshte.. smiley ene vath ne vesh ate te futmen ne pjese...

Thai Beer?Ti qofshsmiley

i love thai beer, po kjo nuk eshte ashtu..

The best of the best...

Meqe ke ngrene e ke pire, urdhero dhe embelsiren smiley

PS: ma hiq ate te veshit smiley.

smiley

ik e gjuj vet! smiley

Edhe ket ma the?  Tabakaja e embelsires kreve!

smiley.

T'erdh shtiza fill pas tabakas, jazeks! smiley

kam uri! smiley

smiley edhe unë

Mee 2smiley

Tamam per ata qe mbajne diete jane keto te zgares me limon. smiley

Djema, per guzhine, jam i vetmi smiley tu vjedh sa andej-kendej smiley s'me del njeri para, plus qe i shtoj ca fantazi nga vetja, veç kur t'kafshoni gishtin smiley

ore ket nga vetja qysh ja shton ti? se na e le ne fyt...

Mire te te behetsmiley cke me pjerin ti?

Edhe per guzhine je i forte? A ka mundesi te na thuash per cfare nuk merr vesht?

vetem pilotin  se ben dot,akoma,  Pjeri..., se te tjerat i di te gjitha..smiley

Do jete duke marr leksione ai Belul, se ndryshe nuk epermendje tismiley

ora, e kisha llafin per pilot me anije kozmike, dmth astronaut une. se keshtu bicim pilot i rendomte me boing, squhet, ohuu.. e ka bere me kohe Pjeri ate pune.smiley

Vetem nga injoranca nuk merr vesh  smiley Prandaj nuk na kupton ne. smiley

Gatimi çeshtje halli dhe mungese burimesh te tjera sodisfaksioni. Ende me kujtohen ato amviset kokevogla qe haheshin koke-me-koke me njera-tjeren se kush gatuante me mire nje lloj brumi emri i te cilit nuk po me kujtohet.

Po ju me cfare sadisfaksionoheni? Veze peshku hani dhe ju nate e dite?

Pune titanesh ngrenia e fastfood-eve smiley

Time is money. smiley

Spirro, e shoh qe t'ka shku menja per kaviar. Merre k'te lart ene shkoni ke McDo. smiley

Akoma s ke fitu ke Milioneri? smiley Si kaloi udhetimi ne hapsire? smiley

Histori e gjate ajo. Kur te kem kohe çike me teper do e permbledh.

Ne lek apo euro ky Milioneri?

Ore, meqe ra fjala, e di qe me ka marre malli per bamje?

Ne punojme me euro smiley mire xhan, mblidh veten se ktu jena.

Te mar ty Karafile (dmth rosee) e te jap dy veze peshku meqe paske kaq shume pretendime ndaj jetes.

       apo

Ti lutu te iki burri me sherbim ndonje dite, qe te hash patatina, se mbete mbi tenxhere smiley

Si tha burri kur pa grun prane kaloriferirt "Ca po ben mi gruje, po ngro darken ee?". smiley

po ,se dreken e ngrohte ne ballkon ,ne diell 

po ne vere si i behet? smiley

Mua me pelqejne krepat e kripura. Mirepo nuk mund ti bej dot ne kushte shpie. Ja dal se i ble me shumice 800 lek/copa.

Recete per veze:

01. Marrim nje xezve teke , e mbyshim me uje dhe fusim brenda nje veze extralarge, dmth nga ato te pulave qe e bejne me dhimbje. E leme 3 minuta te vloje. E ftohim , e qerrojme dhe servirim te fresket.

02. Sallate jeshile ose marule dini besoj. Kjo eshte dreka ime reale, por per tu dukur aristrokrat* them ne peshk qe ne dreke hengra peshk levrek zgare 300 gr, supe, sallate e trilece smiley . Vere me bidona tre liter. smiley

* Te hash peshk je aristokrat/e

Vere me bidona tre liter. smiley

smiley

I martume je ti? 

Beqar, por nuk ja jap nr e tel askujt ketu. smiley

NuK ka problem na jep ate te restorantit atehere. Hahahahah

Ishin dy pula ...njena po i shiste mend tjetres...Vezet e mia shiten 80 leke kokrra ,ja kaq i bej jo si te tuat qe ishiten 70 leke...ndejti nje _çike si e tulatur 70 shja mandej ia ktheu :ik moj pirdhu ,po çaj bythen une per 10 lekesmiley

Po ve re që peshqit qenkan kryesisht kanibalë.

Dikur e haja shumë peshkun dhe unë, po pas 2010-ës, megjithë aksidentet petroliere dhe vullkanizmin nënujor në rritje dhe sidomos pas Fukushimës ...

 

Ej mos te te vij fare keq per dynjane, prandaj mos i informo kaq shume. Leri te vdesin.

Po ajer thith ti E.?

Sigurisht, po s'është arsye për ta plotësu dozën edhe me ushqime të marra direkt te burimi...

Po pra, tani qe po i vjen fundi botes nuk hahet mo as peshku. smiley

Fundja, s'kemi nevojë të hamë të tjerët kur gjejmë burimin tonë brenda vetes. "Fundi i botës" shënon fundin e gjuetisë, vampirizimit, të cilit lloji qoftë. Liri me L të madhe, jo shaka. 

Pse thua do vije dita kur te hame kofshet tona ne vend te kofshes se pules? Shpresoj te mos jem gjalle deri atehere!

Fatkeqesisht ajo dite eshte shume me prane nga c'kujtohet... smiley

Sipas artikullit, arsyet kryesore qe kane shtyre meshkujt t'u hyjne me themeli kusive, garuzhdeve jane: "te joshin gruan e zemres dhe te ndajne me te tjeret eksperiencat".

Me thene te drejten une nuk kisha shume alternativa. O gatuaj, o vdis per buke. S'shtyhet jeta vecse me vitamina e integratore. smiley

''po buke a ti''

pandi raidhi?

pytje ishte kjo,shqipe, apo konstatim?

pyetje ,se nuk isha i sigurt.po nuk e mbaj ment ne c'film eshte

ok. 

po e thote Pandi Raidhi..  ia thote teto Ollges...: ''po buke ha ti..??  se buken dhe qumeshtin ja doni fshatit juve,  por djemte per dhendurre, jo.smiley

u kujtove tani besoj.smiley

po i vija rrotull po spo e godisja dot.

trute e deles ndikokan per keq te kujtesasmiley

po jo mo vlla,  trute dhe yndyra e peshkut te ben mire per memorien, duhej ta dije kete.smiley    jemi dhe tema e gatimit, ndofta u hyn ne pune dhe te tjerve..smiley

apapa nuk merrem me koka peshku une smiley

enciklopedi filmash je o Belul! smiley

kam  bere doktorature une per filma..smiley

specialist dmth smiley

po po... sma hedh dot njeri kollaj mua...smiley  i them une: kujt i ben filma ti..smiley

Po c`paske qene o Monda, teme seksi hape smiley Di ndonjeri si gatuhen kooqet e dashit ? Tropizma po vjen smiley

qepa e skuqme me mjaltë është e garantume me ia nxjerrë vlerat të gjitha copërave të mishit endacake...

Si qe kjo puna e qepes?

Pse e kerkon belane vete ,or burre!

Zakonisht kur bie fjala per to, seksi femer vetem sa kerkon tja vari dikujt ne qafe. smiley

Une gatuaj(a) shpesh (fillimisht nga halli smiley tani qe eshte bere e modes sikur e kam lene pak pas dore...)

Di te gatuaj makaronat ne disa menyra (2 nga to veshtire te gjenden neper restorante apo libra recetash, i kam pare te gatuhen vetem ne shtepi italianesh me raste festash) sidomos salca, e cila eshte filozofi me vete smiley.

Mish di te gatuaj (besoj kete dine ta gatuajne te gjithe meshkujt).

Peshkun gjithashtu po (me kripe[te trashe] apo me miell smiley).

Pule po...

Sallate po e po...

Pilaf di te gatuaj...

Fasulet i qaj...

Supe po...

Vezet di ti skuq...

(gjellet turli nuk arrij ti gatuaj mire, nuk kam patur shume durim te merrem me to...)

Ps: Patellxhana te mbushur kam qejf te mesoj po nuk kam durim dhe nuk me dalin mire...

Mire mire, po mendohesha se cfare dija te gatuaja, kshu si per shaka di te gatuaj ca gjera...

ç'i bëre vetes me këto që shkruajte smiley 

po mbase kerkon gru mi. Lere tjetrin ne pune te vet (Apo edhe ti je ne kerkim? smiley ).

jo mer, s'eshte tek gruja, eshte tek kerkesat e restoranteve qe kerkojne specialiste smiley

s'guxo robi se direkt te sulmojne a je apo s'je ne kerkim. kerkimet e mia shkencore i kam lene he per he smiley

Mire mi mire, s`ke pse kalo ne kundersulm. Une per mire u nisa, te bashkoja kerkesen me oferten smiley 

hahahah ne te tilla raste ta shperblefsha smiley

haha e lexova 2-3 here ate komentin e Belle dhe thashe ça bera une i shkreti... 

KAVIR mendoj se tashme pak a shume te gjithe te rinjte dine te gatuajne (po kupton ti, jane te gjithe laca dhe nuk e pranojne) siç e shpjegova me lart dhe e ka theksuar gjithashtu dhe Anonimi te ben halli dhe une thjesht po i rendisja... pastaj ti kapish po doli gjo nuk thona jo ne se eshte mungese edukate. smiley

E shef mi Belle, qenka ene cun me edukaate.

Une e bona temen mer daje, po kjo e paska bere "off" per ca kohe. Kismet heren tjeter.

e kam mbyll kerkimin mer, se e kam gjet kuzhinierin tim smileysmiley

Dmth qenke "restorant i prenotum".

O cun ngele pa honger sot. U pa puna, vetsherbehu. smiley

Alamet menyje paske ....U kandidu ky

Do me mesoje ndonjera/i si behen patellxhanet turshi? Ju lutem!

ohh kam asistuar ne berjen e patellxhanit turshi. ka shume pune dhe do durim. receten s'e di aq mire, kshu qe sa te te ngaterroj s'po te them gje smiley

E mir flm qe nuk the gje. Po e patet si tip sekreti profesional ma thoni ne privat mos kini turp.

duhet te pyes kumandanten time qe t'a marr receten tamam smiley

Kur te shkoj ne shtepi do hap ate qitapin tem e te shof os thote noj fjale.

Babale, tani i ka kaluar periudha. Duhen lene disa muaj ne "qyp", te vulosur me brume. Po kjo eshte me e pakta smiley Je i sigurt qe do ta dish?

Ja ma ka dhene grava me poshte nje kryerecete per patellxhane te mbushura. Po ti nga merr vesh nga patellxhanet e mbushura pa mir smiley

Te thashe ore qe jam kitchen chief smiley

1oora, ja po te  mesoj une.Zgjidh patllixhana mesatare("te voglat" jane gjithenje me te mirat ne cilendo  fushe).Preji me thike duke  u  bere ne distance nje gisht  nga te dy  ekstremet, por jo  deri ne fund.

Futi ne tenxhere dhe shtiru 1/2litri uthull per 12-15 cope patllixhana.

Jepu  nje vale te lehte me nxehtesi tek 4 e sobes.

Hiqi dhe vuri  ne nje tave duke i ngjeshur pake  por dhe vuru  nje peshe  persiper.

Leri 24 ore ne ate gjendje.

Pergatit nje  grireje  ne cope  te  specave,  magdanozit dhe hudhrave..Me kete grirje mbush patllixhanat. Vendosi ne nje qyp grukegjere ose ne nje ene qelqi. Vuru persiper nje pllake guri te lare mire dhe te kaluar ne vale.Mbuloi  me uthull dhe vaj.Leri 15  dite ashtu  dhe pastaj ..lidh kembet e mia dhe....  duart e tua e na fto... para dy  te tillave, pake  djath te bardhe, tre - kater  salçiçe, nje faqore me ca dopio raki nga e.... Ilirit, dy- pese   feta buke thekre te  thekur,  e t`ja marrem kenges:" balon tauke...."

 Jam nje guzhinier, qe...me thone se jam i  mire fare...Por jo vetem per  sa ju thashe.Per  disa te veçanta gatime.Ama me bie qe e shumta, nje here ne vit te gatuaj.    

 

Grava, te shtoj nje gje, duhen speca te kuq smiley 

...te  kuq e jeshile, por sidomos jeshilet 

ndoshta...ime më i gatuante me speca te kuq grirë hollë.

te lepish gishtat jene grava.kete dimer me derguan nje qyp te vogel bere me kete recete.mmmm smiley

 spiritus, para kamgrosh me turshi.lere  sa thoni, por sidomos shoqeruar me fasule  dhe  mish pastermah, ne forme te lengeshme(me kripe)

Grava faleminderit. Ka disa gjera te paqarta ama, prandaj edhe nuk shkoj sipas recetave qe jan ne internet se nuk kuptohen qarte po nuk pate mundesine te pyesesh.

Patellxhanet ti valoj ne uthull thua ti jo ne uje? (dhe uthulla te jete uthull e bardhe normale apo ndonje uthull specifike?) Pyetja e dyte qe kam eshte, tia heq te perbrendshmet patellxhanes qe te mbushen, se perndryshe si do mbushen ato kur jan plot? Pyetja e trete po spata pllake guri (ku ta gjej ketu aman), ta mbuloj mire me ndonje pllake qelqi? Uthulla dhe vaji qe i mbulon te jete ne mase te barabarte apo me pak uthull dhe me shume vaj?

Do me falesh per keto pyetjet po une po nuk e mora vesh mire nje pune nuk i futem smiley

Pse mer skeni mermerhane andej nga anglia? Duhet peshe ti mbaj fort

Valohen me uje dhe uthull te bardhe lali, se perndryshe avullon direkt uthulla pa ujin smiley (korrigjim, kisha thene vaj por doja te thoja uje)

 

Per ti ngjeshur ne tave mjafton nje chopping board prej druri ose mermeri, mjafton qe te jete i rende. Sa per te brendshmet, mjafton te mos i besh te holla fare format, dmth hiq ate pjesen me te bute te patellxhaneve. 3/5 uje, 2/5 uthull. Duhet ti vesh me shtresa ne qyp, dhe ti sperkatesh me vaj e uthull, pa i zhytur dmth. Mbyllja duhet te jete hermetike, qe te mos hyje ajer brenda. Kaq smiley

Uthulla avullon por jo direk, do disa minuta mbas vales qe te avulloje komplet.

Uthullen per 2 minuta e ke te avulluar babale. Degjoma llafin, uje dhe uthull. smiley

Uthull e kuqe.valohen  vetem ne uthull nuk ka pike  uji gjekundi veç sa  kane perimet.Nuk  i  heq asgje patllixhanes vetem beji nje prerje te thell  por jo tej e tej.Vaj aqe sa nuk pulson por  mbulon solucionin me uthull.Vaj hidhi se nuk te vete dem, port ta  thote vete syri.patllixhanet e valuara  dhe te ngjeshura nuk jane me plot por fishken dhe kane hapseiren per mbushje se i hap mire dore.Per ngjeshje  nje send  qe te ushtroje peshen ne tere shtrirejn e stivosjes patllixhanave.Ne mos pllake gurei gjeje bronzi...!

grava

kur thua ngjeshje e ke llafin qe pllaka vihet direkt mbi patellxhane per ti ngjeshur, apo mbi ene si kapak per ta hermetizuar?

Ne vlonjatet pergjithsisht dime te gatuajme smiley
Mos me quani racistesmiley

!!! PIKE!

O na ftoç moj?

Dermaaaansmiley

S'vij me duar bosh, c'ke ti smiley

He mos u tremb. smiley

Sa zili i kam grate qe u gatuajne meshkujt ne shtepi.

Eshte nje lloj ndeshkimi  i  heshtu rket, nje lloj hakmarrje.He qen ashtu te pafsha...! Mu  befsh kurban mu befsh!Te  shkon syri  dhe larte  e poshte pa le...! He, e thone keshtu?

Pershendetje Grava,

si ide mire e ke ti, po Keti eshte shkodrane, ta marrsha, jo na Laberia smiley Keti i thote "Hec mar na baj per t`hanger se t`kapa per zhelesh e t`qita perjashta. Vakabond" smiley

Ore  Kavir se me bere te  pyes mua.Problemi qenka i  zheleve? Kujtoja se mos gje  tjater....  

"Zhelet" eshte sebepi ore, sic thote xha Kshiri.

Cne une shkodrane?smiley Une jam myzeqare o hic fare, apo I thone per korcaren ashtu smiley. me bej nje ve te fergume me thoshte im shoq ne fillim, une hapja syte ca thote ky smiley, ka lezet kur thua me sjuq nje veze .

Ja paska mbytur me kot Agua dmth (Agua jam une ketu). me siguri kur e ke lexuar qe te kam quajtur shkodrane ke thene "Po qy na e gjeti shkodranen è. Paska qenè pocaqi qy re" smiley 

peshqit nuk gatuajn,ata gatuhen !

Une sot kam ngrene koce dhe sardele te shoqeruara me vere te re (te kuqe si burbuqe) shqiptare. Ne shpaj. Nje nga ato heret e rralla qe haj ne shpaj. smiley

Olso,  une pata dje sardele te  vogel fare, ndare  ne fije, krejt  natyrale,  me vaj ulliri dhe limon..Dhe  speca gogozhare  Korçe.Nga ata te rrumbullaktet "mishtore"..lere !

Keto te miat s'ishin edhe aq te vogla edhe i kishin skuq si ne kohen e komunizmit, se vetem keshtu dine t'i gatuajne keta. smiley

Ne shpaja jone ngordhim per te ngrene brenda.Edhe picat i bejme vete.

Po na e the pra qe ju vlonjatet mo te thekni per te gatuar...kur nuk jeni te zene me "jam duke pertuar" smiley

Ketu ne Shqiperi nuk jetohet shume shpaja. Shpaja eshte per maja dhe baja. smiley

Ne Milano eshte e kunderta.

Po cpret nga mamonet ore aman?!

Nga mamonet?! Nje kuzhine easy, por te shijshme (pervecse te shendetshme, kuptohet). smiley

Ueee lere se me kujtove salcicet kalabreze dhe pasten qe bente vincenza. Ti dhe ophi do me terboni mua.

Edhe ne ne 5 hyjme ke shpaja,po jemi te shpejte,Zot shyqyrsmiley

flutur flutur qe ju bëftë mamaja smiley

E fap e fap e fapsmiley

Drite pallati, drite. smiley

Ka qene nje jevge me tete kalamaj,Pemja,qe rrinte ne balle te kazanit...

M'hyp prap uria smiley 

1) I pjate pacule, me icik djath te bardhe kuptohet, ene i pas ulli bregu me presh, limon e rigon..

 

2) Nje pace smiley me uthull e hudhra... spo e gjej dot i foto t'hajrit! Kush na ndihmo?

 

jo si e kom une ne menje smiley po pranohet...

how about this?smiley

or this:

apo....

.smiley

foto e fundit (si dhe ajo e komentit me lart - pra atje ku i thuhet porcelanit tutje!) jane foto kriminale.

Belul, kam qen nje here ne Polican te Skraparit, i kemi fut nje dopjo pahce ne mengjes, edhe vura re dy gjona me mrapa: cigaren nuk e ndjeje kur e thithje, nuk te grricte fare. tjetra: ia hyme ne kom atyne kodrave me shqope anes Osumit, shkoi ora dy, s'te shkonte menia per buke gjalle ne bote.

Duhet me shku te nji shok ktu qe i qan pacet e kokes. Ma dha penalltia tani.

Po pse kot e hanin pacen qe ne pike te mengjesit ata?! smiley

emo, paçe te mire kam ngrene edhe ne Greqi.  greket, sidomos te premteve dhe te shtunave, pas jetes se nates e kane zakon te shkojne ne ''paçaxhidhika'' keshtu quhen restorantet ku serviren paçet atje, per te mbledhur stomakun.smiley  behet fjale per oren 5 apo 6 te mengjesit.smiley 

per ata qe jetojne ne Athine, vendet ku haet paçe e mire ,me ingrediente te fresket eshte te restorantet brenda ''varvaqio-agora''...   te merkata e mishit ,gjate rruges Omonia-Monastiraqi.  pse eshte e mire ketu... sepse kliente ketu jane ne rradhte pare vet kasapet dhe tregetaret e ''agoras''  te cilet furnizojne keto restorante.. prandaj eshte pa hile atje.smiley

kot qe rrojm, belul!

eeeee.. 

degjo, meqe jemi te tema e ushqimit ketu.. andej nga ju haej shume o burre...  me beri pershtypje.. kudo restorante  dhe... mall's.  edhe te keto te fundit , te mbushura me restorante qene.smiley

gjithashtu me beri pershtypje qe menute,racionet ne restorante ishin goxha te medha... une p.sh, asnjeher nuk e mbarova racionin atje.. nuk mundesha.. ishte vertet shume.

eeeeh, rri amon se dikur shkoja cdo dreke me ata te punes jashte... smiley

magiano's, brio, maccaroni grill, benihana, happy summo, Hounan gourmet, olive garden, pad thai, himalaya (indian ky), nje malajzian... etj etj etj, pa fund mer, pa permen lokalet "vendase" tip steakhouse... ne ka gje qe pendohem eshte ajo eskapade te ngrenash ne kto restorantet 20000 kalori per vaft per vite me radhe. Ca i kena bo trupit! smiley

Me pelqen dhe kjo, po me shume ajo me salce me bardhe e me limon smiley.

Beluli, paçia nuk serviret  ne pjate alumini.Don pjate  porcelani  dhe  me thyerje  te diçkaje te gjelbert anash

po ishte nga ''urgjenca'' kjo grava.. kjo na u gjend ne internet..smiley  si duket keshtu e servirin ne Turqi, e mora nga nje faqe turke.smiley

PS: Futu poshte tavolines se e vervita. 

kjo e jotja nuk pranohet se duket qe e ke bo pshesh me kore smiley 

Here tjeter do te t'i bej te brenshmet kukurrec e jo pace!

smiley

'Bama, pamja e fasuleve te  servirura prej Jush ne taven e ...Bamkes, nuk jane te gatuara mire edhe pse i ka shtu ca ereza (ndoshta  magdanoz).Faqja ...i ben ca zarare. Eshte gatim katunar i fasuleve...Une vete kurre nuk do ta haja ate tave..Po don se si duhet  te ishte  dhe ta them.

or ti shoq, fasulet gatuhen ne 3 melon menyra.. njera prej tyre osht ajo me mish.. smiley a ke noi foto?

 

Fasulet me peshk ton, qepe te grire holle dhe leng domatesh. BINGO! smiley

Po ore po por kokrrat duhet te jene te çara dhe  duhet me teper salce, per ngjyren...

varet se cer fasulje eshte or shoq, se ke pacule te bardhe qe bohet surbull, pa plas brenda nje ore e gjys. Po je msu me ato te vjetrat ti, qe i vije ne uje te enjten ne mengjes, ne zjarr te premten nga darka, e i haje te djelen ne darke! smiley 

Fasule me "mish te thate".. smiley a ke noi foto?

Or ti shoq sdike me henger fasule ti. Fasulja po nuk u ca nuk o e bere. Atehere jep embelsiren  e duhur qe ne shqiptaret e thejme me ereza

Atu eshte i gjith problemi grava, ato fasule nuk jan gatuar tamam, duken, por edhe nuk kan pure domatesh, dhe lengu nuk eshte trrashur sic duhet.

Ato duken si fasule italianesh, se ata sdine te bejne fasule, na shesin edhe mend neper restorante ketej, i shesin nje tas te vogel me fasule 6-7 paund. Fasule qe ne shqiperi ta hyn me domate ti besh, tja japesh nje miku nuk del nga shpia nje muaj se ke turp. Kam bere une fasule ketu qe jan habitur keta qe fasulet haen edhe ashtu, shqiptarce..

O peshku, 

gatuni noi gjo per fundjave e vini fotot per konkurs me i teme me vete... 

I'm in!

Sapo e mbarova se gatuari. E gjeni dot cfare eshte?

si ti postojme fotot ketu mo vlla se u cmendem?

Ta kisha ditursmiley
Menu miqsh kete jave:
Angjinare e mbushur me bathe e karrota
Patellxhane e speca te thare,te mbushur
Brusketa

Pa pjate te dyte moj?

Patriote, Bamka po thote konkurs per peshqit, jo peshqet (apo jo Bamke smiley).  Dmth do gatuajne peshqit e ne do bejme sehir smiley

kush punon HA! beni beni sehir!

 

Grate nen hije

rrine kuvendojne

Burrat mish grille

Fundjaves shijojne smiley 

...sallate bollguri(keser)
Supe
Sallate me djathe hellim
Qingj me patate

Me hile! smiley

...krem karamel dhe fruta tropikale..si dhe kafe turkesmiley

Ty Vlora duhet te te ndalojne te kjo tema... Me nje akullore jam gjithe diten. Po vdes per te ngrene

Bej nje fergese a e vraar

Ene fjalet spo i kuptoj tani....

ej ju taljont si ka qene ajo reklama e kinderit? Hahahaa

"Non ci vedo più dalla fame" smiley Kinder Fiesta.

Hahhahaha. U bofsh 100 vjec

me ça ta vrasi fërgesen mojjj smiley 

Jane kreshmet or shoq nuk hahet mish sot.

merre si test ndaj besimit smiley 

Ik mer burr pis, dashke me me provoku ti? U bone ti?

pse me duket mu sikur ja ke hy me salqiqe me vez qy n'mnjes ti? smiley 

Ene djath te bardh deleje, ishte pak grek po ska gajle. Shijonte mire.

Hahhahahhah

Bame, ke qen te fogo de chao? ose ever te fire of brasil?

Vegas it is bro! smiley 

atlanta.

mbas nja 2-3 oresh fillonte e te vinte tërb nga vetja.

betoheshe s'do ha me. edhe e ktheje fleten nga e kuqja. i percillje ata myteberet qe vinin me lloj lloj filetosh  te pjekme nje nga nje.

kur afrohej ai fatali fare, duke fol me aksent: "baby beef" smiley  smiley

mooooos... thoje me vete, c'na bone, e ktheje ate karten ne jeshile, hajde mer pizeveng ktu i thoje ati djalit... dhe per te te vra, vinte me hellin vertikal, e te pyeste pa te keq: ku ta pres? smiley  sepse sa me lart aq me rare, kupto ti tashti, edhe ia tregoje me dore ti, ktu prite te lutem... e priste ai, dhe ne cm e fundit priste per ty qe ta kapshe me mashe, tak... e kapje ti, e vije mbi pjate... kur te shikonte ai buzagaz, medemek a do edhe pak... tunshe koken, kur iku mija, te shkoje dhe qindi, ia boje po me koke, prit edhe i cop qe mos lodhesh prape smiley

smiley

E di njeri receten e bozes?

E kam provu nja dy here (deshtim i plote) dhe pastaj hoqa dore. 

Nuk shet njeri boze andej?
Duhet te kete ndonje gje tjeter ne forme boze.

Kush tjeter ben boze si ne shqiptaret ne ballkan?

per kureshjte

jo nuk shet njeri nga kjo nahia ime

c'jane ato lyktyra qe keni nxjerre mo? ai eshte gatimi shqiptar sipas jush? if yes, one better stick with british "cuisine" then...

ato fasulet njehere... si puna e policit me duket... ha nje gjysem buke thate, i fut dhe nje cerek kile kos, dhe e ben persheshin ne bark - lengu vec, fasulet vec... kot s'ka nxjerre fasulet dhe lengun ne gote.

s'po flas me... qe te gjithe peshqit te "thakan" per gatim.

gatim anglez smiley  

cod'n'cips smiley ene uthull molle se per pak harrova smiley 

 

Seriozisht tani, do na tregosh noi pjate shqiptare n'konkurs apo jo?

ene tartar sauce ne i thele limoni. brumi kullon vaj si me qene noj pus BP-je andej nga gjiri i meksikes. me mire futi nje bangers&mash me caramelized onion sauce. te pakten heq nga mendja imazhet e lyktyrerave qe kane nxjerre me siper... si lengje stomaku (bile)

Harrove slacen tradicjonale britanike...Curry...Cod'n chips and curry...dhe mundesish pak pure jeshile prej bizelesh..(generic of course) smiley

yes yes... i hate all of 'em... but they surely do look better than bile.

Ej, te sulmosh kuzhinen shqiptare duke perdorur ate spirren angleze, eshte idiotesi. Paqesisht! 

ja fute kot o gjalper. lexojini njerezit para se te pergjigjeni. apo... bjeri asaj... c'e ka krahun 

Sa paska shkuar tema. E paskeni pas te gjithe mendjen per te ngrene. 

mua me ka pelqyer te gatuaj plus qekur ndodhem jashte atdheut u be nje  " must " se me ato ushqimet gjysme te gatshme e plot konservante nuk shtyhet jo se te shkaterrojne stomakun

 

I ke parasysh ato konservat e Rio Mares me ton dhe bizele, apo ato risotto-t e dehidratuara...?!

Sa kemi vujt... smiley

opo ato ishin mallin po jane ca te tjera gjysme te ngrira e thuajse te gatshme qe duan vetem nje te ngrohur...kushtojne shume e as per nje person s'mjaftojne e jo me per dy persona

Beni beni kshu te kjo tema,kur te na shajne nga blogju pastaj ta shifnismiley

Ophi,

Ngele vetem. E dinim qe antaret e PFP*-se s'dinin me gatujt; duket se dhe burrat mburren kot. smiley

Ika se sharrova!  

* Partia e Fembrave te Peshkut

Oreksi vjen duke ngrene, mbase dhe ai fotografiku smiley

Vallaj une e kam barkun plot. Vetem ne Shqiperi ndodh qe te fryhesh me peshk. smiley

E paske henger me buke? Hahaha 

para ca kohesh kam henger ne patok koce zgare me buke misri. 

Koce zgare me buke misri... kete s'e kisha provu. smiley U pa puna... do shkojme ne patok...

Ngjala ne Vain dhe kalon paniku (me buke misri, kuptohet) smiley

Ngjala ne Vain dhe kalon paniku

smiley

Pse qesh atq? Provoji nje here (tek Frani) edhe me thuaj. 

Qesha se eshte "moto" fantastike.. "Ngjala ne Vain dhe kalon paniku" smiley Fiks per reklama.

Po me thuaj ku eshte kjo saktesisht.

Ne Ishull-Lezhe, laguna e Vainit. Paguan 1000 leke te vjetra qe te hysh, ben nja 1km me makine, restoranti i trete, ne te djathte, eshte i Franit. Ose pyet ndonje aty dhe ta tregon. Cmimi yll dhe ngjalat ekstra (jane te gjalla, i zgjedh ti).

Tek "Diella" mo?!

Njoh pronarin qe eshte edhe kuzhinier (dhe shpesh kamarier) por s'me duket se quhet Diella restoranti. Pyet per Franin nqs shkon.

Shume thanx. Kam ngrene ngjala nga ato ane. Ndoshta Frani eshte i shoqi.

Nje justifikim per te vajt prape dhe per ta verifikuar personalisht. smiley

Me falni... mos e keni pare gje emigrantin?!

E imagjinoj tani lagjeve te New York-ut duke kerku pace!

"Sorry Miss, do you have some Pace please?!"

Dhe ajo tjetra qe e sheh me nje shikim te tipit: What the hell... smiley

 

Ate qe te bo peshku... (Monda sidomos)... smiley

smiley

lere lere smiley

loool

 smiley

Sallate me patellxhan ose "viagra turke".

Meren patllixhanet (jo shume te medhenj) cpohen disa here me thike dhe futen ne furre (nxehtesi deri ne mesatare) derisa te reshken, pra t'iu ike sa me shume lageshtia. Meren, i qerrohet lekura dhe brumi i brendshem futet ne nje grirese sebashku me ara dhe hudhera te thata. Gjate perzjerjes ne makinen grirese/perzjerese i shtohet nga siper vaj ulliri, pak uthull, piper te zi dhe te kuq, buke pluhur te thate dhe ne fund fare edhe pak majdanoz sipas deshires. Kjo lloj sallate shkon shume mire me ndonje teke raki ose edhe me uzo te shuar me uje te ftohte ose nje cope akull. Ah, harova: gjate perzjerjes/grirjes mund te shohet edhe nje spec i pjekur me pare se i jep nje shije me speciale.

Sallatë apo salcë?

Mire qe viagren e gjete dhe... e beri efektin - po si do ja besh qe t'a perdoresh se?

GATIME 1 MINUTSHE

A je i uritur? Dreka do dhe nje ore qe te behet dhe ty s'ta var njeri? Mos u merzit.

1. Hap frigoriferin dhe merr nje salcice Kickwurstel. Beji 3-4 te prera me thike ne lekure. Fute ne mikrovale per nje minute. U be minuti? Hape mikrovalen dhe nxirre salcicen. Hidhi ne vize vaj ulliri siper, pastaj nje maje gishtash kripe, piper te zi dhe rigon. Ia hodhe? Bukuri. Haje! Te pelqeu?... E shikon?...

Te befte mire bucko!

(To be continued...)

Po koha qe nevojitet per te blere wurstelat, apo s'quhet? smiley

Pse ti e llogarit kohen qe i eshte dashur derrit te rritet, tek receta e berxolles? smiley

Ishte batute a lumadh. 

Pse kjo e imja ca ishte.? smiley

Jotja pyetje smiley

E shof qe paske honger buke. smiley

Nje gote Montepulciano D'Abbruzo per ty, bujrum.

Aha, e kam lone me Pjerin qe te downloadim nga nje gote vere nga kantina e tij sonte. Vere e shekulit te kaluar, padyshimsmiley

Mos e tradheto Pjerin pra. smiley 

"Hidhi ne vize vaj ulliri siper,nje maje gishtash krype,piper te zi dhe rigon"

 ziu grosha kur ja ben te gjitha keto Kickwurstel - it.

Nje maje gishtash-puqer

Heren e fundit kur kam tentuar te gatuaj mori flak gjysma kuzhines,shyqyr qe kena si ajo fiksja e kuqe nshpi qe u perdor ate dit suksesshem nga un,qe atehere gatimin vetem femrat,meshkujt (si une) perbejne rrezikshmeri te larte per komunitetin kur gatuajne.

Qe thoni ju une nuk gatuaj shpesh pasi ne shtepi eshte dikush tjeter qe ka me teper kohe dhe merret me kete gje... ama kur me teket me gatu, te tjeret lepijne gishtat dhe me pyesin se kur do gatuaj prape smiley

qenke fiks me Pjerin se dhe ai kishte dicka me lepirje gishtash.

Ore si ta postoj foton se me cmendet smiley

Po hap mo vlla me nje kacavide pjesen e prapme dhe fut pjatat smiley

 

Brad, do ta hap nga siper se eshte tas smiley

Beje upload tek www.tinypic.com

 

Kopjo linkun e "Direct link" ketu tek mesazhi. Done!

Uore taratorist smiley

 

Ngjaka shume i mire.

 

eee i mir ishte me kernaqi... eshte me kunguj, hudhra dhe speca jeshil. Shuuume i shijshemsmiley

ama tarator eshte,po larg duart.

Dhe une taratorin me kungulleshka e bej, do e provoj nje here me specat shtese smiley

tarator sa m'ka mor malli. ca m'bone mer zot i modh m'le pagjum. tu pa pjaten, tu m'shku long goja. neser per drek e boj vet se gruja s'mer vesh nga kto gjona.

Edhe une te njejtin problem kam, kto gjerat e mira i bej vete....

Nje pjate shume e bukur kompleksivisht nder te tjera.

Nje pjate shume e bukur kompleksivisht nder te tjera.

Si Krasta e ke thene kte.Te thane se i kishte majt shenim vrejtjet tuaja per gjuhen shqipe?

As une nuk e mora vesh kete, po mendova se nuk donte te shprehte kritika dhe ja futi keshtu abstraktivisht smiley

Une mendoj se kur peshqit gatuajne eshte me mire sesa kur nuk gatuajne. 

Mos e ka thene gje Nard Ndoka kete?! smiley

smiley. Jo, jo, kete e kam timen. Kam filluar te nxjerr konkluzione te qarta qekur pata fatin e madh te me binte ne duar Vepra. 

Ca te bo Pjeri, s'ta bo Monda. smiley

Heren e pare, me nje fryme. Tani jam te leximi i dyte, i ngadalte, aty ku te shfaqen vizionet. 

Po kam vene re se peshku me pengon...me shperqendron, se ja, lexova keto tani, e m'u shfaq nje vizion petaniku me fasule qe c'te te them. smiley

smiley

Eh... peccato di gola...

Edhe kur pa? Ne kohe Kreshme...smiley

Epo... pas gjithe ketyre diteve agjerim... smiley

aty ku te shfaqen vizionet.

Paske filluar me magic brownies me duket smiley

Perdor kerpudhat...me pak kalori. smiley

gjithashtu: ''ha gjelle katundaresh... nuk pi alkool.... rralle here pi nganje cigare..smiley

Tani batuta e pare qe me erdhi ne mendje ishte "Je....Fotaq", po s'po e them...smiley

C'eshte ky Hartman, merr vesht...smiley 

come hai fatto a fuggir
proprio tu, succulento bijoux smiley

Une ngordh per kete kenge.

Pa lidhje me temen kom qesh me lot me ate Glückuns smiley

Ik andej ti! smiley

UUU les poissonssmileyso cutesmiley sebastiansmiley

Si perfundim ja nxoret fundin kusive, sepse pertoj ti lexoj komentet me radhe, edhe pse e di qe ka plot xhevaire aty. Menuja e darkes qe me duhet te gatuaj mish vici i fresket ngjyre roze  me mashurka gri dhe patate te kuqe, te kaperdira  me qep te bardha dhe molle te arta.. smiley

Te kaperdira? smiley

 

Te kaurdisura moj.

Ishte ne kuptimin qe ato i kollofit ndersa gatuan. smiley

Thua? Shyqyr qe s'po gatuante sallam! smiley

Ju nuk te lini as te bejme gabime me dashje, pupupuuuu ca jeni more aman gati per te korigjuar.. Na lini te gabojme se vduqem smiley duke qene gjithmone korrekt.. smiley

Ti vdes te gabosh nje cike. smiley

Sotiiiiirrrrr.... Kujdes... Sotiiiirrrr smiley

Kush eshte ky Sotiraqi mo?  smiley

Eshte zoti qe po te therret ty... edhe po te thote... Kujdes me "gabimet" ketline... Kujdessss.... smiley

po une nga gabimet do mesoj, si do mesoj une?  smiley

E drejte Ketline... e drejte....... Kush gabon, meson... por nganjehere edhe e ha. smiley

Si e ha prej verteti ? Apo nuk jam une trime, per keto gjera s'te fal une, kur i ha i ha sa krau.. smiley

Shi si e mburr burrin kjo Anonimo smiley

smiley Ku burri ore?

O zot sa e piste qe je! Te du fort. smiley

Edhe ti ashtu e more......?  smiley

Na nxoret namin tani, na late beqare ne peshk. smiley

Po po beqare... Ketu ka vajt radha... 1 kilometer... smiley

Naten e mire e gjume te embel... (mundesisht... "te piste"). Puc, puc. smiley

Naten, naten.. jemi per jete nate ne ketej, se kemi mendjen tek gjumi.. smiley

ncuq, smiley

ndonje gje aksidentale ama, si psh patate te ziera por jo aq te ziera sa te mund te jene te ngrenshme. ca t'besh, ti hedhesh?! merr tiganin dhe i skuq me zjarr jo shume te forte derisa te fillojne te marrin ngjyre te kuqerremte; i hedh dhe pak djath pice ne fund derisa te shkrihet dhe pak rigon persiper. hajt mo, hec mo 

Me vjen keq lal. smiley

...rrjedhimisht duhet te te shijoje whiskey, ai Irlandezi. smiley 

ncuq, shfrytezojme talentin e te tjereve smiley

Petullat e fshira e di njeri se si behen? E kam degjuar por nuk kam provuar kurre. smiley

Nga keku i lagur te petullat e fshira smiley Ç'jane keto te thatat ketline?

Neps i keq, me duket se e kam ngrene. smiley

Ç'te te thome une pas kesaj? Te te kete bere mire! smiley

Thuhet me nje djale ne kesi rastesh a derbardh, qe smerr vesh fare smiley

U rritsh. Gjak e dhjam. smiley

Ah kjo gjuha shqipe.. po jo  se s'kam gje, vec me frymen e Zotit nuk behen ato pune.smiley dua te them qe jam ne forme te mire per te ngrene petulla te fshira, por nuk e di se si behen..smiley

Si perfundim e gjetet receten e koqeve te dashit apo jo? smiley

Po ju ndihmoj, fillon keshtu: "Marrim dashin..." smiley

Im ate gatuan shpesh (probleme me teprice erezash si tha Zana), partneri shume rralle (vetem groshe, bishtaja dhe bamje, tip vegjetofili). Bame, peshkun dhe biftekun e mbuloj vete, yuenglingun e mbulon ai smiley

Nga anet tona ato  te vicit, kur martohet cifti ia skuqim dhendrit qe ti haje, po edhe sot cuditem me veten time, pse ti haje dhendri dhe jo nusja? smileyCfare zakoni eshte ky?

tropizma

me qe ra llafi te.....,  nje barcolete:

nje turist amerikan qe ishte per vizite te nje miku i tij ne spanje, iu lut ketij te fundit ta conte diku te shihnin dicka tipike spanjolle.. e pra spanjolli e coi  ne arenen e qytetit  qe te ndiqnin nje ndeshje me toreador vs dema.smiley   toreadori, ne fund triumfoj dhe e vrau demin...  te kenaqur pas ndeshjes, shkuan te dy ne nje restorant aty prane.. kamarjeri u sjell menune.. thote amerikani:  nuk ka nevoj per menune, une do te deshiroja nje ushqim te vecante  nga guzhinjeri juaj.. nuk ka rendesi cmimi...  ok.   pas nja 20 minutash, vjen vet ''chef-i''  me nje pjatance te mbuluar  dhe e hap solemnisht ne tavolinen e  amerikanit.. ceshte kjo gjelle pyeti amerikani... kemi gatuar tope demi, thote guzhunjeri, me salce speciale... por e vecanta eshte se jane topet e demit qe toreadori vrau sot ne arene.. amerikani provoi, dhe i pelqeu shume gjellen.smiley

nejse, te nesermen, meqense gjella i pelqeu, amerikani shkoi prape te ky restoranti dhe porositi perseri tope demi.smiley..  pas pak vjen guzhunjeri me pjatancen e madhe te mbuluar  duke e zbuluar si surprize ne tavoline .... amerikani pa pjatancen  por pak i habitur kesaj rradhe. ne qender te pjatances se madhe ishn dy tope... por kesaj rradhe shume te vogla.. menjeher pyeti chefin  ceshte kjo ???   e njeta gjelle zoteri si dje... tope me salce speciale, vetem se sot, u vra toreadori.., jo demi.smiley

 

Partneri... partnerja... na bere lemsh fare tropi.

Po coku mire, ditka te gatuaje, se shumica e peshqve s'dine te gatuajne keto qe the me siper.

meshkujt skane nevoje me gatu

mjafton te lajne enet me mbrapa

mjaftone te therin delen/dashin/qingjin

te pastrojne peshkun qe kane ble vete, sidomos kur eshte i vogel. ose ta blejne te pastruar paraprakisht

te qerojne puplat e pules apo kaposhit, ose ta blejne te qerum paraprakisht

te grryjne me tel enesh per 2 ore te mira guasken e midhjeve, nqs ju teket me hong midhje ne kushte shpije

sepse meshkujt kur gatuajne te çajne menderen. duke shit mend. duke u bo perfeksioniste te bezdisshem, bojne gjithe kusijat e shpise pis.

ja naten e mire

e ju befshin mire gjithe kto gjona te mira qi keni gatu.

Une per vete kam gatu light sot, burani me spinaq, dhe kek me babane+molle smiley

 

 

smiley 

hmmm e pse e ve ti tani kete link ne mes te nates?smiley cfare pashpirtesiesmiley

po qe pashe veten te ky dokumentari ne secondat e para!! allah allah ec PPUja aty, god bless!

admin nje recomandim, veje thenie me vete dhe kete: Ziguri pa veten ne PPU, te nje dokumentar i bbc duke bere breakfastin e preferuar te tij, ne kete rast pa melted cheese

Uuu cna bete me gjithe keto receta qe ne pike te mengjesit smiley

Une pilafin se qelloj asnjehere  smiley

ku dine te gatujne grate mer..\

She she smiley

 

Po per ty kush gatuan keshtu ??smiley

Sa chef-e femra njeh ti? Ne 99% te restoranteve me fame, kuzhinieri eshte mashkull. smiley

Në 99% përqind të shteteve, shefi është mashkull.

Në 99% përqind të pavioneve, shefi është mashkull.

Në 99% të orkestrave, shefi është mashkull.

Në 99% të ndërmarrjeve, shefi është mashkull.

Në 99% të kantiereve, shefi është mashkull.

Në 99% të shkollave e universiteteve, shefi është mashkull. 

Në 99% të instituteve shkencore, shefi është mashkull.

Në 99% të familjeve, shefi është mashkull...

Në 99% të institucioneve fetare, shefi është mashkull.

Në 99% të feve e mitologjive, zoti është mashkull.

C'tjetër mund të nxjerrim si përfundim përveç që në këtë botë, dominon mashkulli?

Bote maskiliste smiley

Kur thoshte Xhorxh Karlini: në fakt, po qe se ka Zot atje lart në qiell, s'ka dyshim që është mashkull. Se kush tjetër mund ta bëntë punën e vet kaq shkel e shko!! smiley

Qe ato femrat qe bejne pjese tek 1% jane krijesat me fantastike ne planetin Tokë, e ndoshta dhe me gjere. smiley

Posi posi... kur ta merrni vesh ju meshkujt që ekzistoni falë atij 99%-shit tjetër, dhe jo falë atij 1%-shit që ju imiton, athere do bëjë bota përpara. Po s'besoj se do kuptoni para the next end of the world.

If we do, we WILL give a fuck about it, fo' sure! 

 

 

Epo ja pra, se shume shpejt do e kuptokemi. Pse beheni kaq te paduruara? Pritet tere ata mijeravjecare, prisni edhe ca dite pa na rrokanisur koken, se nuk u be qameti (not yet...ja edhe ca dite). 

T'ju prisnim ju, edhe një qind mijë vjet të tjera këtu do ishim... shyqyr që vjen Mama kozmike e i fut një pastruar këtij rruzulli herë pas here se ndryshe ... jo jo jo ... nuk shtyhet.  Pyesni dinozaurët...

Ju mire beni qe prisni Mamane kozmike (ok ju, akoma me ok une) po pse nuk prisni dot pa u ankuar, ta ngas llafne...

Rav ,po si eshte e mundur qe nena natyre dhe mama kozmike jane femra dhe ne na drejtojne meshkujt?

nenat, mesa duket ,anojne  nga djemte. 

 

Jo, në të vërtetë ka edhe Mamë edhe Babë, në të gjitha nivelet, si lart ashtu edhe poshtë. Mama jonë është Toka dhe Baba është Dielli, nga pikëpamja kozmike e ezoterike. Më troç, energjia femërore ofron trupin, ushqimin, mbartjen, krijimin, kurse ajo mashkullore është përgjegjëse për mbështetjen e krijimit dhe mbarëvajtjen e saj. Kështu "Zoti e krijoi njeriun nga Dheu" thotë feja psh.  Problemi është që Bota në të cilën u krijuam të lirë fillimisht, u mor peng nga "njësi" mashkullore "perverse" që iu duk vetja zot e krijues ndërkohë që normalisht duhet të ishin vetëm administratorë... Ëngjëjt e rënë të parajsës... e me ta ramë edhe ne 'Adami e Eva'.. që prej asaj kohe çdo gjë është drejtuar nga energjia mashkullore dhe femërorja është shtypur, okultuar, sharë, ulur, konsideruar si e papastër etj etj... E vetmja arsye që femërorja ka mbijetuar dhe si përfaqësuese direkte e saj, qenia njerëzore e seksit femër, është se energjia femërore është dashuri pa kushte e burim jete. Tani po rikthehet ekuilibri, po kjo shkakton edhe lëkundje e përplasje derisa të bjerë uji në vendin e vet.

po po, dhe femijet i sjell lejleku ne traste. iiiiaaaahahahahaha smiley

ne fillim ishte mashkulli. pastaj u be femra.

dhe po te kesh mesuar ne shkolle apo nga jeta o rav, qe te gjitha femrat pa perjashtim, egzistojne fale meshkujve. eshte biologji kjo; fakt shkencor.

end of the world my ass... shko lexoje pak ate artikullin e bleona qerretit... qe ka mundur te depertoje ne studiot e kompozitorit me fame boterore - timbaland dhe qe me cdo kusht do te depertoje ne hollivud. dher ju hev it. ashtu shkon bota perpara, me sparkada, stretching, ngritje dhe caplim kembesh, minifunde dhe bikini me pe ne bythe.

Dhe madje eshte shoqe e ngushte e Al Pacino ,dhe shume shpejt media do te kerkoje me ngulm intervista nga ajo smiley

dhe e julies, apo jo?

Edhe Zoti e pa ,qe mashkulli nuk ishte mire vetem dhe krijoi gruan .Me gruan mashkulli u ndje i plotesuar . 

 

janë pallavrat e meshkujve që iu duk vetja zot ato Venus. femra krijon gjithmonë, mashkulli mbështet. pavarsisht se s'ka si ta pranojë se ndryshe s'do ishte bota paçavure dhe femra prostitutë

femra krijon leshte. kaq. krijon ciccia, grasso, cellulite, buccia d'arancia dhe bruffoli.

leri keto teorite feministe o rav, se behesh qesharake fare; dhe per me teper, nuk i pjerdh me njeri. s'kane nevoje femrat per "mbrojtje" kaq turperuese sa ben ti.

bleona qerretin nuk e detyron njeri te dale me minifund qe i nxjerr zogun ne shesh, dhe nuk e detyroi njeri te depertonte me cdo kusht ne studiot e timbalandit (ky kompozitor i hatashem me fame boterore) smiley. dhe as per hollivudin nuk e detyroi njeri. 

bota eshte pacavure edhe nga kontributi qe japin ca femra (si ti) ne debate te tilla.

Je i vogël ti zotrule akoma, s'i kupton ca gjëra. Sigurisht që s'e detyron njeri, po diçka e shtyn. E kjo është e njejta gjë që ka shtyrë botën deri me sot: mashkullorja. Kur nuk ke integritet bie pre. Bleona është thjeshtë pre ... jo e meshkujve, po e energjisë mashkullore të pervertume. ka një ndryshim këtu, po s'bëhet debat kur s'kemi të njejtin botëkuptim e të njejtat përkufizime e as të njejtat baza, kështu që s'është nevoja të replikosh, vetëm po pate dëshirë, sigurisht, se nuk është e ndaluar. smiley

e cuditshme rav. se une maksimumi po them qe argumenti yt eshte idjot, dhe nuk po te "sulmoj" ty per nga mosha apo nga pesha (sa kile je); e sigurisht, as nuk ndjej nevoje te "mbrohem" nga budallalleqet qe prodhon ti. dhe asnje nga ato qe vazhdon te thuash ti, nuk i jep ndonje llogjike budallallekut qe ke shpalosur me siper. pra, ne plan te pergjithshem, ti je nje perfaqesuese e atyre qe quhen femra, qe sipas teje po vuajne kete padrejtesi te antinatyrshme, dhe jo vetem e humbet rastin dhe mundesine, por je nje ze i demshem... imagjinoje sikur femrat te katandisen ne ate gjendje sa te ndjejne te nevojshme te mbrohen me te tilla budallalleqe.

ke mundesine te flasesh, dhe flet budallalleqe. e per kete e kane fajin meshkujt?

muahahahahahahahahahahaaaa smiley

Rrini urte se ne ua dhame brinjen, ne ua marrim prape po te duam. smiley

smiley aq shumë na keni këputur brinjësh sa edhe po të na i merrni të gjitha, nder do na bëni...

C'te paska bere ai pusti elades ty. smiley

smiley

Po mi Rav ,me nje cope brinje,na mbajne peng gjithe jeten.Na e kujtojne :mengjes,dreke,darke.Merreni mo brinjen dhe na lini rehat.

Ju mire qe na keni marre ate brinjen (dhe s`na e dini per nder hic), po na merrni borxh edhe "brinjen" tjeter. smiley E shikon qe sa bujare qe jemi, dhe prape nuk ankohemi. Po juve ua ka bere Ravi mendjen corap me mamaka hapesinore.

Ej,po ben burri keshtu per nje brinje, oresmiley

Po he pra. Ne juu japim brinjen e ju na merrni "kafazin e kraharorit" (lexo: shpirtin) smiley

Ajo që duhet të kuptojmë të gjithë është që esenca e Njeriut nuk është as mashkull, as femër, po androgjine. Kur vijmë në këtë botë duale, të ndarë nga perëndia (me vellon e famshme), pësojmë edhe ndarjen e gjinive dhe shfaqemi si mashkull ose si femër. Pervertimi i shpirtit vijon me identifikimin e njeriut me gjininë e vet: jam burrë, jam grua. Aty e ndan veten nga një pjesë e vetes dhe fillon skizofrenia. Femra i bëhet e huaj mashkullit e anasjelltas. Nga ndarja lind ndjenja e vetmisë, e pasigurisë, e kërcënimit. Lind nevoja e krahasimit, e dominimit, e bërjes për vete, e asimilimit... Dhe meqense zhvillohemi në një botë Fizike, materiale, fiton ai që ka dominancë fizike, materiale, dmth muskulare: mashkulli. Gjithë shoqëria sot është pasqyrë e kësaj ndarjeje fillestare. Të gjitha luftrat e vuajtjet janë pasojë e saj. Kur njeriu të pajtojë brenda vetes mashkullin dhe femrën që është, kur të gjejë androgjinitetin e vet primordial, aty lind Njeriu.

Po pra mi Rav, e ka thone ene Frojdi qe jena "qenie biseksuale" smiley

"Biseksuale" flet për një manifestim të jashtëm përmes aktivitetit seksual, që shkon edhe me femra edhe me meshkuj. S'kam asgjë kundra seksit, seksualëve, aseksualëve, dhe të gjitha llojeve të nëndrenditura, po do doja të tërhiqja vëmendjen tek fakti që sido të jetë i kompozuar çifti gjatë aktit seksual, ekziston i njejti parim në nivel energjetik: femërore + mashkullore, pavarsisht që mund të jenë dy homo apo dy lezbike që po kryejnë aktin. Akti vetë mund të përkthehet (mgjs në mënyrë të pandërgjegjshme) në një tentativë për bashkim të këtyre dy aspekteve të ndara të vetes, nëpërmjet bashkimit me tjetrin/tjetrën, po nuk zgjat asnjëherë, është thjeshtë një shije e ekstazës qiellore kur bashkimi ndodh brenda vetes dhe jo jashtë vetes. Këtë pajtim me veten është i ftuar të realizojë njeriu për të gjetur autonominë dhe Lirinë me L të madhe dhe këtë quaj androgjin.

Tani, mqs disa na përmendin shkencën këtu, ja ça thotë gjenetika:

Femër = X X

Mashkull = X Y

No comment! smiley

Do te thote qe gjenin percaktues, pra KRIJUES, e ka mashkulli. Comment!

Do të thotë që femra ekziston pa Y-in e mashkullit, po mashkulli s'ekziston dot pa X-in e femrës. Dhe që 3/4 e njeriut është femërore, si dhe 50% e mashkullit përbëhet nga femra.

E forte sesi 1/4 ne nje individ te vetem, dominon qindra individe te tjere qe jane 4/4. smiley

6% e popullsisë së botës është psikopate patologjike dhe dominon 94%-shin tjetër. E kam fjalën për klasën politike në pushtet. Dhe nuk është metaforë, është shkencë dhe realitet i hidhur.

mashkulli ka x-n e vet, o rav. mashkulli ka kaluar kromozomin x tek femrat (brinja).

per te mos harruar qe kromozomi y eshte ai qe ben dallimin me te madh midis njerezve dhe botes shtazore - shimpanzeve, psh. pa kromozom y, nuk do kishte me njerezim.

boll na i quajte budallalleqet shkence.

Ja c'thote matematika e dashurise per burrin dhe gruan.. smiley

Burrë i zgjuar + Grua e zgjuar = Romancë
Burrë i zgjuar + Grua idiote = Lidhje
Burrë idiot + Grua e zgjuar = Martesë
Burrë idiot + Grua idiote = Shtatezani

asnjera nuk qendron .....

e dyshimte kjo matematika ketline.

i zgjuari per dike mund te jete idjot per dike tjeter. tip pune opinionesh, por edhe ne vartesi nga situata.

tani te mendosh qe ravi po ben gjithe ate zhurme per nje koshere bletesh qe ka nje mbretereshe (femer qo) kur per veten e vet eshte thjesht nje punetore qe maksimumi rron 3 muaj... madje duke pare sesi e ben "punen" e vet, do thoja qe eshte nga ata meshkuj qe e perzene nga foleja per impotence gjenetike.

jo per gje, po nuk i mjafton fakti qe ne meshkujt dalim me idete e barazise... do kurore ajo. sigurisht, i zgjuari per dike eshte idjot per dike tjeter. pune kendveshtrimi; nga e sheh.

Dihet nga te gjithe zotrules , qe budallalleqet me te medha jane , te thenat e Grave dhe te berat e Burrave smiley

edhe njehere, e dyshimte edhe kjo. jo per gje, po funksionon edhe per te kunderten. por nuk e mbeshtet ate matematiken me siper. megjithate, nese marrim ravin si shembull konkret, ajo qe po thua eshte krejtesisht e vertete. smiley

Po ishte barsalete ajo me siper smiley

s'dmth gje.

Ketlin ,ke harruar nje detaj shume te rendesishem dhe percaktues 

burre idiot ,i pasur+ grua te zgjuar=martese

ketu po,hyn matematika

 

e martuar je ti ketlina apo e lidhur ? smiley

Mos me bej te skuqem tani nga turpi. smiley, ca jane keto pyetje? smiley

temë gatimi apo pallimi

Dashuria kalon nga stomaku... po buron më thellë se stomaku

Femra eshte toka, mashkulli eshte fara.dhe keshtu jeta ecen perpara.Po mire se per ne, si qenie humane, rolet  gjinore dhe dominanca mashkullore jane nje produkt kulturor, po hidhini nje sy botes shtazore dhe do te shikoni se si Mema Natyre mashkullit i ka dhene fuqine , "autoritetin"  dhe madje bukurine. Kurse ne jeten humane, pafuqine, rolin funksional (mashkulli eshte instrumental) dhe sekondar te femrave, Zoti apo Mema Natyre e ka kompesuar duke e bere nje krijese te bukur.Nje truk i natyres Rav. Ashtu sikurse dhe ne treg sot.Zakonisht mallrat defektoze paketohen me bukur smiley 

Janë ca qenie që na mahnisin me inteligjencën e sofistikimin e tyre e që edhe ekskrementet i kanë nektar për qiellzat tona: bletët. Pa pyeti njëherë se kush dominon aty? smiley

Edhe ti Prut!smiley

Jane pozicione per hir te debatit, mos e prish perceptimin smiley Femrat jane qafa, ne jemi koka smiley

true true...

 S`ta mbajti eee. Direkt i hodhe armet. 

Mbahu xha Loni, se t`i prene mustaqet kaurrkat e Tiranes smiley

Eh,femrat jane force e madhe -tha xha loni (Ropi) dhe morri kovat smiley

O shoko, kush eshte i pari  (smiley ) i fshatit ketuuu.....Thuaja ketij xhanem, se une e marr me mend.

Dhe Trop qe therret "Shoku Ropi, lereni muhabetin, po pengoni punen"....Erdha, erdhaaa smiley

 

Llac ,shpejt llac !smiley

Ja ,erdha te pashe,u kenaqasmileysmiley

Tropi tani sa ka hap syte dhe po pi kafe. Ja  prite se vjen misogjenia e ppu-se smiley

Mos ma shaj Tropin se kemi sherr pastaj. 

p.s Trop mire ia bera apo jo? smiley

opss, nje lapsus: perfaqsuesja misandrike e ppu-se smiley

Shiko se edhe ne natyre ka "devijanca" dhe perjashtime qe perforcojne rregullin.Organizimi "social" i bleteve eshte vertet nje perjashtim.Nena mbretereshe aty te ben gjemen dhe i con meshkujt ne esfel. Ama gjithe kete seleksionim e ben per te zgjedhur bletushin me hamshor smiley anima/ animus smiley

Normal. Dhe këto devijime që përforcojnë rregullin tregojnë atë që dua të them edhe unë: që kjo botë shkon mbrapsht sepse rregulli këtu poshtë është i kundërt me rregullin atje lart. Bletët janë tipike të "atje lartit", e kanë ruajtur esencën e tyre dhe shiko sa të mahnitshme krijesa që janë. Edhe m...në e kanë mjaltë!

Ja sa te vije Trop se ajo ua tregon se kush komandon? Watch your balls smiley

Monda, ta kthyen kendin e kuzhines ne sheshbeteje nder-gjinore. Nuk te lane me pjata e tigane pa i persheshur (mire ta bene se vete e fillove tu hudh tabakara krese). smiley

 

Po pasi u palluan ne te gerne njerzia o KAVIR, c`te bejne tjeter smiley

Miremengjez. Meqe jemi tek e ngrena dhe e pira si eshte me mire ta pish kafen me sheqer apo pa sheqer? Une e pi me sheqer, por thone ata qe e pine pa sheqer qe ne fund kafja te le nje shije te embel ne goje. smiley

Kafja pa sheqer si ajo "puna" pa te puthura. Nuk ka lezet mo smiley

Duhet te jene pleq ata pastaj qe e pine shqeto.. smiley

Më mirë është të mos e pish fare, po kur e pi të mirë, më mirë pa sheqer. O e do o s'e do kafen them unë. Ata që e pinë pa sheqer e duan fort, pa kushte smiley

Kafe me sheqerr ,dmth sherbet mo,jo kafe.

Kafe me pak ,si shoku Xhemalsmiley

 

Aferdita,

shkoi njeri ne Vl. dhe hyri ne lokal. Nje kafe -i tha kamarierit.

Si e do, kafe trimash, apo kafe b.q.mash - i thote kamarieri.

Trimash - i tha trimi. I solli kafe shqeto vllai.

E provoi trimi dhe tha - Vella, une pi kafe trimash, po hidhi edhe ndonje b.q se na helmove fare. smiley

smiley  I lezetshem ti Kavir me aq sa te kam lexuar, gallate i/e gjalle je, se nuk te dime as gjinine se ketu nuk merret vesh kush eshte femer dhe kush eshte mashkull. smiley

Po ti nuk e sheh qe jam duke mbrojtur genin Y une? smiley 

Burri per ate cope gen rron! 

Ok. smiley

Ja sa tru kane ata me Y smiley

Ai: Do te martohesh me mua??
Ajo: PO.. ai largohet duke vrapuar
Ajo:Ku po shkon?
Aismileyo e vendos status ne facebook

Po ti kur sjell barsaleta mos ndrysho gjinine e bbashkebiseduesve se nuk ka lezet. Kesaj i thone te kapesh me presh* ne dore.

* ketu ka kuptimin e kopjes smiley

Shkuan dy ne lokal porositen dicka nga  menuja.

Kur erdhi ushqimi ,pane se mishi nuk ishte i pjekur forte.

Kamarier-mund te na e pjekesh me shume mishin,se nuk e ke pjek mire!

_Jo -tha kamarieri,s'e ka fajin mishi,por ju mund te ndryshoni porosinesmiley

I biri me të atin e ishin ulur për të ngrënë supë. I biri e provon i pari supën, por ajo ishte aq e nxehtë sa atij nisën ti rridhnin lotë nga sytë. I ati e pyet
- Përse qan o bir ?
I biri i fsheh të vërtetën duke iu përgjigjur:
- Mu kujtua nëna e vdekur!
Atëherë i ati hesht dhe fut edhe ai në gojë një lugë supë. Supa tepër e nxehtë e bën edhe atë t’i dalin lotë nga sytë.
- Pse po qan o babë ? - e pyet i biri tinxar.
- Mu kujtua jot ëmë se çfarë kopili ka lënë ! - përgjigjet i ati. smiley

E vertete kjo qe vijon me poshte.

Perseri ne Vl. Klienti: Duam peshk te pjekur.

Kamarieri niset te largohet, klienti ithote tere merak: Te pjekur ne dru eee?

Kamarieri: Po ne dru a t`...s  se nuk do e pjek ne sqetull. smiley 

smileysmiley

Ti rav ke dy qeshje, njera eshte per Kavirin tjetra besoj per barcaleten time smiley

Ne fakt mua me takon e dyta smiley.

Pastaj, ladies first. Jemi apo s`jemi xhentellmena smiley

p.s Tani kete t`puthmen poshte per ke e ke, se ti Rav vdes per t`i l bere gjerat enigmatike smiley 

smileysmileysmiley

moj mire qe u shtrive gjer e gjate kur qeshe per kavirin por i dhe edhe dy puthje, sikur nuk i mjafton njecke.. smiley

Nuk eshte e drejte kjo, duam puthje edhe ne te tjeret. smiley

po ishte për të dy moj... na një ekstra për ty smileysmiley

Si eshte ajo barasaleta me babain qe i shpjegon te birit se si behet sallami ne fabrike?  s`po me kujtohet ai dallimi midis fabrikes dhe femres smiley

për sallamin:

e marim mishin, e grijmë, ... jo, jo, prit:

e marim mamin, ... smiley e çojmë te dyqani...

reklamë sallami e vjetër më duket .. s'di nga mu kujtua tani

-C'mesove jashte shtetit, te keqen babai, ne kaq vite emigrim?

-Andej, o ba, kishin ca makineri ku e fusnin derr, e nxirrnin sallam.

-S'ke faj ti, kam faj une qe futa sallam e nxora derr.

Eshte pak ndryshe. Babi i shpjegoi: ja, ketu edhe nje kerric te futesh, matane del sallam.Shkoi ne shtepi djali  duke i tregu kete mrekulline mamit dhe habitej, po si ka mundesi, si ndodh kjo e terri veri.Dhe e ema  i thote: eee, po ca te them une ty qe yt at futi sallamin dhe doli nje kerric smiley

Pse niku i te Tredhurit je tie ... smiley Pranej qeshke ti gjithnji !  Mos huazoni ka then Mao tze tungu ! Kjo i takon periudhes se babasqapit kur e nxorren jashte dhe e cuan vizite ne nje faMbrike sallomesh jashta shtetit . .Dhe babasqapi REALISHT ka thene ate llafken per te inteliDjencen e Tredhur  qe ti e sajon sikur ka ndodh ne kohen e meshkujve qe gatuajne  sallom smiley

Une di te gatuaj gjellra t'ndryshme edhe pse nuk jam kuzhinier , me mpelqe gatimi dhe jam nje adhurues i kuzhines.. PEJA <3

sepse meshkujt kur gatuajne te çajne menderen. duke shit mend. duke u bo perfeksioniste te bezdisshem, bojne gjithe kusijat e shpise pis.

Shume e vertete.

Heren e fundit qe kam gatuar tek shtepia e nje shoqes time ka ndodh egzaktesisht kjo. Dhe e bukura eshte qe e kuptoja ate qe ti ke shkruajtur siper, por nuk mund te beja dot ndryshe.

shkova ne xhungel, ta solla luanin te gjalle, dhe u detyrova t'ja fusja vete hellin ne bythe. e ta zura luanin me shpulla... e skuqa sa ja zbuta mishin fare. po do ti, me duhej kripe. e nje te shkuar ne buze te oqeanit, e nje ta zene peshkaqenin - ate qe hengre per dreke, - qe mos te rente ne bark, - e nje ta shtrydhur, sa ja nxorra ujin me vete dhe kripen ne qese. bera dhe punen time, dhe punen tende... e te bera te lepish gishtat. tani, dhe per levdatat duhej te mendoja une. yt moj qene.

Nuk ka me nga keto sakrifica ,jo,prandaj mos u mburrnismiley

 

lere se ti u rropate ne mergim qe t'i cosh ndonje lek burrit qe mban kalamajte te shtepia.

sakrificat njesoj jane. thjesht jane zevendesuar ca gjera me ca te tjera. xhungla, psh, ne pjesen me te madhe; luani apo "veshtiresia" per ta zene me shpulla e per ta terhequr zvarre per krife ne shtepi... po dhe gruaja nuk pjell me ferrave dhe shpellave ama...

tani, dolen meshkujt aktiviste dhe iluministe per te drejtat e femrave... ju binden dhe juve qe te pranonit se jeni barabar me ne, ju dhane dhe te drejte vote, ju emancipuan, ju nxorren nga kafazi, ju hoqen percen... e ju? jep gishtin te merr krahun, i thone - dolet me g-strings, te shisni dhe mend a thua se shkulni gozhde dhe thyeni arra me mullaqe... doni te drejta, dhe ankoheni se jeta eshte e veshtire.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).