Lajm i oreve te vona: Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, derdimeni  Eugene Wollfarth, arriti mire e shendoshe, për një vizitë në shtëpinë e kreut të LSI-së, Ilir Meta, mu  brenda  në zonën e ish- Bllokut, te  vjeter ose te Bllokut te Ri në Tiranë.

Nuk merret vesh mire  se ç’lidhje ka me punën e e OSBE-se, pa sa per te vete ketij  Wollfarth-it, vizita në banesën e kreut të LSI, në nje ore  te  vone darke mund te kuptohet ... dhe si syfyr. Vetem ne kete veshtrim, arsyeja  "pertypet".  Aftesia si kulinare e rralle e  bashkëshortes  të Ilir Metes njifet jo vetem nga te gjithe frekuentuesit  speciale te kulinarise, por dhe nga derdimenet…

Te jete per kete  vizita?

36 Komente

grava,po na spjego njehere: cdomethene "syfyr", se per qyfyr(e) me shqiptaret vijne vazhdimisht keta evropianet.
dhe skane faj ne fakt.... sipas kokes edhe festja......

Buka qe hane myslymanet gjate ramazanit. Une orthodokse edhe i di keto. S'mesuat dy llafe turqisht smiley

jo ore,edhe kete ma tha....,.."kaurka". dale pa do te me shohesh ti se kush jam une.smiley

p.s syfyr,eshte arabisht me duket.smiley

Beluli ,syfyr -i eshte nje te ngrene darke prej atyre qe ne fshatin tend dhe timin u kane pas thene "te dendur mire" ,...pas kohes ne agjerim.

I ka terhequr vemendjen Metes qe ta heqi nga truri ate "postin e ri qe po lakmon", si Kryetar i Komisjonit te integrimit.... se helbete i prish reputacjonin BEse....

 

Do kete vajtur ti mbushi mendjen metes te mos dali nga koalicioni deri ne fillim te vitit tjeter, qe mos ta shpallin ngordhjen e qenit te ngordhur para afatit se nuk duan ta lene qenin e ngordhur te futet ne zgjedhje me kodin e vjeter. Gjithsesi, ai ka ngordhur, sado te vjedhe ne zgjedhjet e ardshme nuk rri dot ne pushtet, kot lodhet ky i lodhuri me vizita te oreve te vona

Doli dhe e verteta pse gjithe keto takime,Monika ka ngel prape shtatezene por kete rradhe me nje Nderkombetar.

Pusho more melun,  qe dhe viziten per nje te ngrene, e mer per nje te .....zararepsur

'' zararepsur"

Grave nga i gjen keto fjale mor burre.

....zararepsje quhet, kur "shkel ne trifil".. te tjetrit.Beso mua! Nuk ka shku per  asi punesh Woll...seprapthi.I ka  qejf shume "ushqimet jeshilka"...   te thatat.Vdes per  to

Kom i gjo ne dor qe duhet ta mbaroj se sben sonte,neser do te te pyes ca do te thote " trifil" smiley

Sa pyt  o lanet.Esht ai  bari njome qe rritet  veç ne i prru...

Trifil eshte si pune jonce me duket ja futa kot guys smiley

Ti po pi caj apo hashash smiley

lejla trifili vjen prej  fjales lat. trifolium.Qe besoj e di =tre fletesh.Dallon prej  jonxhe  edhe nga kjo por edhe pse eshte bime nje vjeçare.Jonxha  eshte shume vjeçare.Trifili eshte   i bute, i bute shume.

Ndaj nuk eshte e udhes te  shkelet me ...kembe...

 

Grava lejla duket qe eshte e re ne peshk dhe nuk e ben dot dallimin midis terfilit dhe jonxhes, duhet t'ia falim.. smiley

Po e me sy e njënjta familje janë .Trifili është si kopil i jonxhës me gramin.Brad mos pyet se ç'farë është grami.

Grami apo gremi? Gremi jane rrenje te bardha te gjata kur plugohesh toka i nxirrnin robte, i mblidhnin i thanin dhe i shisnin.. smiley

Gremi është në dialekt ndoshta por është lloj bari si dhe tërfili veç më i fortë dhe më i trashë të dy i shtrijnë rrënjët me zvarritje të kërcellit por grami ka fletë të thjeshtë e të gjatë 

smiley Sa mire qe i di prizren, me duket se je i fushes.. smiley

Jo jo po ktu bëhesh vetvetiu gjithollogsmiley po dhe eksperienca bën të vetën pasi ne kemi bërë punë buqsore në tetêvjeçare e prodhuese më vonë. Vajzat kënaqeshin të gjenin një katërfletsht si ky qê ke gjet ti .Sillte fat në dashuri thuhej por s'di ndonjë rast se shumica gjenin kurse për fat ato vetë e dinë.

priz, grami eshet  bar,  qe ne bujqesine e kultivuar quhet "i  keq".Eshte shume vjeçar dhe nuk ben pjese ne familjen e trifoliateve.Shtohet me stolone(rrenje) dhe  ushqehet si parazitar(ne kurriz te bimeve te  kultivuara)... Si puna e partise se Metes.... ne kurriz te   antarsise PD-se

ketlina, i  thanin per ti djegur  rrenjet  se edhe nje copeze e vetme, e mbush ne pakekohe  tere ngasteren.Nje ngaster e pushtuar prej gramit nuk jep prodhim pa ja zhdukur gramin.Sigurisht nuk eshte proces i lehte.

Si Shqiperia sot.Po nuk u zhduk familja mafioze, qe e ka pushtuar dhe e thith, nuk ka per te  bere hair kurre... 

Mire te besoj,i paske kthyer dhe ti nja 10 birra na ato qe marrin sa nje dopio raki mrena keshtu ? smiley

Me ka msu AI, qe veç me  i got uje(bjeshke nuk kam ku me gjet) te nre dolline

hahahahahahahahahhah "nderkombetar", po ai duket si lale kavaje. Perfytyroje duke i von nje qeleshe ne koke, kishe per te shku me ja lyp menjehere. Ene kishte me te ta dhone pa pare, se persona si ky disa parime nuk i shesin.

JO per gje meqe mberriti ky Wollfart...

BEI(Banka Evropjane e Investimeve) paska hapur thesin ketej nga Ballkani

Shihni me kujdes ku kane vajtur pjesa me e madhe e lekeve dhe nxirreni vete konkluzjonin

Serbia - 67.1%

Bosnja - 18%

Maqedonia - 7.1%

Mali i Zi - 4.3%

Shqiperia - 3.5%

Ai, karabushi me pasaport gjermane besoj se ka vajtur per ti pi ndonje gote vere, e pse jo me mor ene i dore paresh per ndonje mision te kryer. Ptu, e ka turperuar po fare ama kombin gjerman. Edhe nje kurve endacake ka me shume dinjitet se ky spurdhjak. 

Nje kurve endacake ka me shume dinjitet se te gjithe kta koqet, se te pakten e siguron buken duken duke i djersit macoku. Ky kllufi eshte bere si lolo i investitoreve te bulqizes

sipas gjasave ka shkur per te negociuar per postin e presidentit te ardheshem,Meta  pas eksperiences si ishkryeminister i paska shku mendja per president,sigurisht dhe per ndonje shume € se me ato te flamosurat behen "negociatat" e ketyre dipllomateve-guvernator-qe fluturojn si korbet mbi vendin e pulave,i cili dikur quhej  vendi i shqiponjave

Monik gatuaj pulen me kumblla smiley

 lejla,keshillen t`ja kishe dhene, pardje, kur drekoi me gruan e Rames ...!

E pash moniken per 8 Marsin tek emisioni i atij qerosit Fevziut, po pellciste vertet nga shendeti, mos eshte ajo qe thote Bradi se ai sikur merret me ato pune smiley

Po po ç'paske qenë ti dhe bradi ja nxorrët dobiçin Monës shkretë .Po asaj ju kanë bllomuar vezoret nga dhjami.smiley

Pse dhe Bradi si Wolfi merret me kësoj punësh se besoj .

Ka vajtur me pako llokume meqe ia hodhi burgut.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).