Një miku im gazetar, duke e pasur edhe ai bezdi gënjeshtrën ordinere, më dërgoi këtë dokument të protokolluar të Këshillit të Ministrave; të cilin e kam bashkëngjitur më poshtë, të datës 20 gusht 1996, drejtuar Ministrit të Financave (Ridvan Bode) dhe Governatorit të Bankës së Shqipërisë (Kristaq Luniku), për njoftim Presidentit të Republikës së Shqipërisë (Sali Berisha). Dokumenti në fjalë konstaton që organet të cilat u drejtohet, nuk po merrnin masa për fenomenin e rrezikshëm dhe propozon masat që duhet të merreshin. Dokumenti është i firmosur nga Kryetari i Këshillit të Ministrave (Aleksandër Meksi). Dokumenti është botuar në shtypin e përditshëm rreth viteve '99-'00, nuk di ta them me saktësi datën, dhe ka kaluar në heshtje prej të gjithë palëve në skenën politike shqiptare.

Ma dërgoi këtë pasi në emisionin Opinion transmetuar në TV Klan më datë 22 mars 2012, S. Berisha është shprehur ndryshe, duke gënjyer në mënyrë të paturpshme (si e ka zakon, kuptohet). Edhe pse mungesa e gazetarëve apo debatit, thua se po intervistohet ndonjë hyjni, më bëri si gjithmonë përshtypje, moderatori, Blendi Fevziu, është në dijeni të plotë të atyre që kanë ndodhur, pasi ka një intervistë të tij të pas 1997 me ish-Kryeministrin A. Meksi, ku ky i fundit i thotë shprehimisht që organet qeverisëse të asaj kohe kanë qënë në dijeni të situatës dhe pasojave.

Jam i vetëdijshëm që në Albanistan çmenduria nuk ka fund, por mendova t'i shtoj edhe një copëz të vogël panoramës. Pse mor njeri nuk mund të thuash që qeveria ime më informoi në gusht por shkon e thua 17 nëntor (tërësisht arbitrare si datë, hajde merre vesh) dhe thua edhe kryeministër dhe president egzekutiv (çfarë do të thotë ky titull?). Çfarë janë këto "nuk e dinim"!

Më poshtë po shtoj vetëm lidhjen e Opinion të datës 22 mars, një transkriptim të çfarë shpreh Kryeministri S. Berisha aty dhe skanimet e dokumentit origjinal.

Emisioni: http://www.tvklan.al/emisioni.php?id=4459
 

Transkriptimi i fragmentit:

"Unë dua të garantoj qytetarët shqiptarë se shkaku më themelor i zhvillimit të tyre [fajdeve] ishte mosnjohja totale e tyre. I problemit të piramidave, skemave të Poncit. Se cilat ishin njohuritë për piramidat në Shqiperi unë kam një dokument të cilin e kam cituar disa herë. Guvernatori i asokohe i Bankës së Shqipërisë, i cili punonte ditë e natë me këshilltarin e FMN-së më datën 17 nëntor të vitit 1996 më dërgon një letër. Më dërgon një letër në të cilën shpreh zyrtarisht shqetësimin për zhvillimin e këtyre fenomeneve të tregut informal financiar dhe më sygjeron në këtë letër që të marrim masa për licensimin e tyre në banka. Pse e perdor këtë shembull? Jam i bindur që në këtë sygjerim të Lunikut nuk kishte idera sabotazhi. Në këtë sygjerim kishte kufizim të dijes. Imagjinoni ju se cilat ishin njohuritë për këto skema, kur guvernatori, njeriu përgjegjës direkt për stabilitetin monetar i drejtohet kryeministrit për t'i liçensuar në Banka. Dy. Nuk ka patur as edhe një shkrim nga gazetarë vendas e të huaj per keto. Tre. Kur këto u shndërruan në një ethe masive morëm me bo ligjin."

 

Skanimi i dokumentit: http://imgur.com/a/PydMM

352 Komente

aufklärer, rrofsh per prurjen, por... nuk ka me njeri  ne kete  cope qiell e dhe`u, qe nuk e din se Sali Ram Berisha.... eshte mashtrues ordiner e mu per kete edhe  i "graduar" kusar i rangut me te larte ne bote..... 

Besoj se u ka interesuar te dyja paleve, ngritja e firmave piramidale..

Per kete nuk di te flas me siguri, por nuk ishte kjo ideja e postimit. Ideja ishte dhe eshte qe ky person genjen edhe kur ka faktet qe i perplasen fytyres. Po si more e trajton nje ceshtje te tille sikur po diskuton sa uthull ti hedhesh sallates?

Firmat piramidale do te kishin ndodhur edhe po te ishin socialistet ne pushtet po ndodhi qe ato u zhvilluan ne sahatin e tij dhe atij i ngeci ne dere.Faji kryesor i sales ishte mosshkarkimi i qeverise.Mosmbajtja e zgjedhjeve te reja kur pa se kishte gjithe popullin kondra .Mbi te gjitha e cuditshme ishte hapja e depove te armatimit nga civilet ndersa ushtaraket benin sehir.Niveli i klases politike te asaj kohe si u pa dhe nga debatet live ne tv  te majte e te djathte ishte i nje niveli teper te ulet .Ne ato momente duheshin njerez me mend e autoritet qe tu degjohej fjala e te qetesonin popullin.Shumica e politikaneve te asaj kohe ishin njerez te marre nga rruga dhe s'ishin nga ai mall qe te mund te menaxhonin kriza te tilla.

PD i fitoi zgjedhjet e vitit 1992 jo nga deshira e popullit shqiptar per demokraci por nga bindja se me fitoren e PD do te kishte nje plan Marshall per shqiperine.Kjo bindje perforcohej edhe nga prania e ambasadorit amerikan rajerson ne kundershtim me ligjin ne mitingjet e PD.

PD fitoi po ndihmat e investimet nuk erdhen.Firmat piramidale filluan te lulezonin po qeveria s'guxonte ti prekte se ishin te vetmet burimi te ardhurash.I mbylli ne momentin e fundit kur ato ishin ne prag te falimentimit duke marre keshtu pergjegjesine mbi vete.Te majte e te djathte ia hedhin fajin njeri tjetrit po nje gje eshte e sigurte se pasojat e atij viti per shqiperine ishin fatale dhye do te ndihen per nje kohe teper te gjate.

Pergjigjet e tuaja tregojne sa pak e njeh Shqiperine e asaj kohe. Nga deshira e madhe per te share Saliun i fut te gjithe ne nje thes. Po i pergjigjem disa prej pikave te tua me lart duke shpresuar qe te peshosh mendimin tjeterhere.

1. Nuk qe i tere populli kundra. Ishin kundra socialistet te cileve u doli perpara rasti i arte per t'u rikthyer ne pushtet. Kjo konfirmohet fare thjesht nga mosndjekja e asnje pjese te qeverise Meksi dhe te Berishes, me perjashtim te Safet Zhulalit por jo per fajdet, nga ana e qeverise Nano. Nano premtoi kthimin e pareve dhe drejtesi me 27 qershor 1997 ne mitingun qe mbylli fushaten ne Vlore. Nuk beri asgje ne kete drejtim kur erdhi ne pushtet. Nje hipoteze e imja: mos valle sepse u bind se qeveria (jo Berisha por qeveria, nuk ishin e njejta gje) nuk pati faj per fajdet? Apo e beri nga dashuria e madhe per qeverine e PD-se?

2. Depot u hapen kudo neper Shqiperi dhe nuk u armatosen vetem te djathtet. Dhe te vraret ishin te te dyja paleve dhe jo per arsye politike. Mbi te gjitha harron faktin kryesor: depot u hapen kur qeverine dhe policine e kishte PS-ja.

3. Populli nuk qetesohej per aq kohe sa u mashtrua. Dhe vazhdon edhe sot te mashtrohet sic tregon qartas komenti yt. Po te jepet nje dokument qe tregon qe Sala mashtroi live perpara dy ditesh ne TV dhe cfare ben ti? Merresh me hapjen e depove. Kjo quhet diversion. Ne kurriz te lexuesve te tjere, qe hobin kryesor kane sharjet neper forume.

4. Plani Marshall apo ceku i bardhe eshte nje mashtrim qe nuk u tha ndonjehere ne ndonje forme zyrtare nga njerez te PD-se. U besua nga populli per arsyet e mesiperme. Puro diversion i paster.

5. Persa i perket ligjeve po prezenca e Arvizu-se ne njesine 5 ishte e ligjshme?

6. Nuk eshte aspak e vertete qe firmat piramidale ishin burim te ardhurash. Lexo verdalle dhe informohu. Firmat piramidale nuk prodhojne por vetem qarkullojne cka ekziston ne treg. Dhe mos harro qe te tera firmat piramidale paten ne krye njerez te te majtes, duke filluar nga ministri i financave i Fatos Nanos, Arben Malaj.

Ciao!

2. Depot u hapen kudo neper Shqiperi dhe nuk u armatosen vetem te djathtet. Dhe te vraret ishin te te dyja paleve dhe jo per arsye politike. Mbi te gjitha harron faktin kryesor: depot u hapen kur qeverine dhe policine e kishte PS-ja."

Depot u hapen ne sahatin e PD.Kur PS mori pushtetin s'kishte mbetur as ushtri as polici.Qeveria e Fatos nanos ishte si  qeveria e somalise .kishte nen hyqem vetem nje pjese te bulevardit  deri tek ura e lanes .Pjesa tjeter ishte pa qeveri.

4. Plani Marshall apo ceku i bardhe eshte nje mashtrim qe nuk u tha ndonjehere ne ndonje forme zyrtare nga njerez te PD-se. U besua nga populli per arsyet e mesiperme. Puro diversion i paster.

Ceku i bardhe doli nga goja e gramos pashkos dv.pyet bashkekohesit.

6. Nuk eshte aspak e vertete qe firmat piramidale ishin burim te ardhurash. Lexo verdalle dhe informohu. Firmat piramidale nuk prodhojne por vetem qarkullojne cka ekziston ne treg. Dhe mos harro qe te tera firmat piramidale paten ne krye njerez te te majtes, duke filluar nga ministri i financave i Fatos Nanos, Arben Malaj

Ne fazen e pare ato jane burim te ardhurash sepse investuesit e pare paguhen nga ata qe vijne me vone.ata investues qe hyjne te fundit humbasin sepse paraja firohet.

 

Alba, faleminderit per pergjigjen ne lidhje me cka po flasim. Keta poshte flasin per nje planet alienesh. E humba pak toruan smiley.

Depot neper rrethet e jugut u hapen kur qeveria s'kishte me atje as edhe nje pike pushteti. Ne Tirane u hapen me 13 mars. Fino ishte ne qeveri qe me 9 mars. Nqs. sic thua ti nuk kishte asgje ne dore, atehere te bej nje pyetje te thjeshte: ky Fino paska pranuar te behet kryeminister per te justifikuar Berishen?

Gramoz Pashko foli per qejf te tijin, sic fliste edhe Azemi jo pak here. Ndonje koment ose premtim zyrtar nga ana e qeverise-Berishes ne lidhje me kete teme ke degjuar. Une di te te them zhgenjimin e jo pak anetareve te qeverise Meksi kur diten qe erdhi Bejkeri u dhane dhurate vetem 6.000.000 USD. Qe ishin asgje per nje shtet me arken bosh. Dhe sidomos ishte totalisht kunder asaj qe pritej. Dhe sa per kenaqesine tende, kam pyetur bashkekohesit. Nuk po flas per te dhi muhabetin.

Ti po shpjegon mekanizmin e fillimit te piramidave. Disa sqarime:

1. Nje qeveri e sheh nje firme piramidale nga kendveshtrimi makroekonomik. Ne kete sens nuk ben diference nqs. pjesemarresi numer 2073 mori leke nga pjesemarresi 3062. Ne fund, leket qe hyne nuk u shtuan. Thjesht kaluan nga nje dore ne tjetren.

2. Nuk funksionon ne rradhe procesi i marrjes se parave. Dmth. ka pjesemarres ne nje skeme Ponci qe dalin te humbur edhe pse mund te jene ne loje qe nga fillimi. Kjo per arsye qepse kane zgjedhur te ridepozitojne pjesen e fituar ne vend qe ta terheqin.

3. Te vetmit te sigurte per te humbur jane ata qe nuk arriten daten e pare te maturimit te kestit te tyre te pare. Per te dhene nje shembull, kush futi pare tek Sudja ne nentore nuk mori me leke sepse Sudja nuk dha leke me nga fundi i nentorit deri sa deklaroi falimentimin ne 18 dhjetor. Ashtu si kush futi leke tek Xhaferi e Populli ne janar 1997 nuk pati shans me sepse u mbyllen nga qeveria. Edhe dicka plus ne kete pike. Paret e Xhaferit dhe Popullit u kthyen te gjitha ashtu sic u konfiskuan qe ne muajt janar-shkurt, dhe perpara nisjes se rremujave.

 

Flm.

Gramoz Pashko foli per qejf te tijin, sic fliste edhe Azemi jo pak here. Ndonje koment ose premtim zyrtar nga ana e qeverise-Berishes ne lidhje me kete teme ke degjuar. Une di te te them zhgenjimin e jo pak anetareve te qeverise Meksi kur diten qe erdhi Bejkeri u dhane dhurate vetem 6.000.000 USD. Qe ishin asgje per nje shtet me arken bosh. Dhe sidomos ishte totalisht kunder asaj qe pritej. Dhe sa per kenaqesine tende, kam pyetur bashkekohesit. Nuk po flas per te dhi muhabetin"

perceptimi popullor atehere ishte se me te fituar pd do te kishte ndihma te medha.Kjo perfocohej edhe nga perkrahja e forte qe i bente amerika sales i cili ne ate kohe ishte i perkedheluri i saj.deshperimi i madh pas humbjeve ne mars 1991 ishte se nuk do te fitonim miliarda ndihma.edhe gjithe ato greva e protesta gjate vitit 1991 ishin te frymezuar nga fakti se sa te heqim PPSH dhe ramiz aline do te hanim me luge floriri.Tani njerezit mund ta dredhin historine si te duan por levizja ishte e drejtuar nga stomaku dhe shume me pak filozofike se sa e paraqesin.

Une nuk po them qe ka ndryshim ne perceptimin e popullit. Jam dakort me ty qe populli priste shume. Por ngelet nje ceshtje filozofike mbi kollajllekun e mashtrimit te masave popullore. Nderkohe une po shtroja ceshtjen e mashtrimit me deshire nga ana e politikaneve. Sic me the te bisedoja me bashkekohesit e mi, e kam bere, dhe po te konfirmoj qe ne nivel qeverie nuk ka patur kurre premtime per rrumpalle. Qeveria demokratike e PD-se e mori pushtetin me 14 prill 1992 dhe une nuk di te kene thene ndonjehere qe do te hajme me luge floriri. Nqs. e ka thene Pashko apo Azemi eshte ceshtje e tyre private. Jam dakort qe ata e thane ne kuader te PD-se por edhe te thuash qe keto deklarata te tyret ishin faktore shume percaktues ne endrrat e popullit me duket pak ekzagjerim. Dhe normal qe levizja ishte e drejtuar nga stomaku, por mungesa per te ngrene ishte e lidhur forte me mungesen e lirise. Eshte paksa veshtire t'i ndash.

Ti po me ngjan me te jatin e Shkurte Pal Vates.

"Mos e ka bere Mehmeti me koke te vete kete pune. Se une dhe Enveri nuk dime gje!"

P.S. "Kur themi Lenini nenkuptojme Partine, dhe kur themi Partia nenkuptojme Leninin"

P.P.S. A jam i qarte o zoti Tani97?

Nuk je i qarte ne lidhje me mesazhin tend dhe nuk jam dakort me te. Nqs. ti do te thuash qe Gramozi/Azemi mashtruan ne emer te Partise, mund te jem dakort me ty. Nqs. do te thuash qe e gjithe Partia mashtroi, atehere nuk jam aspak dakort.

 

P.S. Qendrimi ne amerike ju ka bere goxha arrogante juve te Peshkut. Edhe ne nga Athdeu Meme buke te bardhe hajme. Jam mjaftueshem i qarte per ty?

Une nuk po them qe ka ndryshim ne perceptimin e popullit. Jam dakort me ty qe populli priste shume. Por ngelet nje ceshtje filozofike mbi kollajllekun e mashtrimit te masave popullore.."

parulla e PD ,posterat e saj ne zgjedhjet e marsit 1992  shkruanin:"ne qeverisim bota na ndihmon."Keto i kam pare me syte e mi nuk i kam me te thena.

Dhe ne cdo kthese rruge edhe qorre ... Ne cdo vater tone , hyni dilnin Ilegalet smiley

Votat tona PLUMB per te kuqt smiley dhe krahas saj....  Berisha = PD ..PD = Amerika .. Amerika =$ .... me shenje jo me te shkrujtme smiley  Nje e tille ka qene deri vone ne '98 , ne rrethimin e 'Gropes " prapa Pallaltit te Kultures smiley , ose Gropes se ku*** ose perballe Poliklinikes ne Tirane .

4. Plani Marshall apo ceku i bardhe eshte nje mashtrim qe nuk u tha ndonjehere ne ndonje forme zyrtare nga njerez te PD-se. U besua nga populli per arsyet e mesiperme. Puro diversion i paster.

 

Kete e ka thene Pashko tek studentat dhe ne krah te tij kane qenen pak a shume pothuajse te gjithe ata qe sapo ishin kthyer nga spezializimet pasuniversitare jashteshtetit  dhe gjasme do te ishin  e ardhmja e politikes "demokrate" shqiptare.

 

Kot nuk thone gjermont: sic e fillo ashtu do ta mbarosh

...dhe ne shiqpot me duket se e kemi fillu me b.... si gjithe te tjeret ne rajon smiley

 

 

 

Shumica e politikaneve te asaj kohe ishin njerez te marre nga rruga dhe s'ishin nga ai mall qe te mund te menaxhonin kriza te tilla.

Te njejtet kemi dhe tani! smiley

edhe nje genjeshter - e c'beri nje me shume e nje me pak.

kjo puna e rrenave esht shume interesante; ne nje zinxhir rrenash, rrena qe vjen (zbulohet) me pas, ka me pak rendesi se rrena paraardhese. Nga kjo kuptohet qe rrena me e rendesishme eshte rrena e pare smiley pak a shum si puna e atij qe theri macen, e dini besoj.

mekanizmi matematik esht i thjesht. Kur ke thene rrenen e pare, ke nis processin. Kur thu rrenen e dyte (1+1), e ke rrit sasine e rrenave me 100% (1/(2-1) = 100%). Kur thu rrenen e trete, e ke rrit me 1/(3-1) = 50%. Rrena e katert eshte 33.3% e kshu me radhe, Kur behet mooti moollar, pra sasia e rrenave shkon ne infinit, si rasti yne ktu, rritja eshte 1/(infinit-1) ~ 0*%. Dmth hicasgjo. Ky stad njihet edhe si "jom mpi s'm'dhem mo", ndersa popujt e saturuar me rrena kesisoji, si poplli yne, quhen popuj veshderr (tm Idris the GREAT).

* pambarimisht e vogel.

Emo, pse duhen rrenat thu ti. Lexoje pak komentin e njonit siper teje. Alien mer, alien. E lexon robi dhe per nje cast mendon se mos ka landur tek planeti Kato i Alqi Kristos.

Kot per muhabet, ma shpjego pak ku ishte alienizimi sipas teje.

Flm.

Ketu

 

1. Nuk qe i tere populli kundra. Ishin kundra socialistet te cileve u doli perpara rasti i arte per t'u rikthyer ne pushtet. Kjo konfirmohet fare thjesht nga mosndjekja e asnje pjese te qeverise Meksi dhe te Berishes, me perjashtim te Safet Zhulalit por jo per fajdet, nga ana e qeverise Nano. Nano premtoi kthimin e pareve dhe drejtesi me 27 qershor 1997 ne mitingun qe mbylli fushaten ne Vlore. Nuk beri asgje ne kete drejtim kur erdhi ne pushtet. Nje hipoteze e imja: mos valle sepse u bind se qeveria (jo Berisha por qeveria, nuk ishin e njejta gje) nuk pati faj per fajdet? Apo e beri nga dashuria e madhe per qeverine e PD-se?

2. Depot u hapen kudo neper Shqiperi dhe nuk u armatosen vetem te djathtet. Dhe te vraret ishin te te dyja paleve dhe jo per arsye politike. Mbi te gjitha harron faktin kryesor: depot u hapen kur qeverine dhe policine e kishte PS-ja.

3. Populli nuk qetesohej per aq kohe sa u mashtrua. Dhe vazhdon edhe sot te mashtrohet sic tregon qartas komenti yt. Po te jepet nje dokument qe tregon qe Sala mashtroi live perpara dy ditesh ne TV dhe cfare ben ti? Merresh me hapjen e depove. Kjo quhet diversion. Ne kurriz te lexuesve te tjere, qe hobin kryesor kane sharjet neper forume.

4. Plani Marshall apo ceku i bardhe eshte nje mashtrim qe nuk u tha ndonjehere ne ndonje forme zyrtare nga njerez te PD-se. U besua nga populli per arsyet e mesiperme. Puro diversion i paster.

5. Persa i perket ligjeve po prezenca e Arvizu-se ne njesine 5 ishte e ligjshme?

6. Nuk eshte aspak e vertete qe firmat piramidale ishin burim te ardhurash. Lexo verdalle dhe informohu. Firmat piramidale nuk prodhojne por vetem qarkullojne cka ekziston ne treg. Dhe mos harro qe te tera firmat piramidale paten ne krye njerez te te majtes, duke filluar nga ministri i financave i Fatos Nanos, Arben Malaj.

Vetem mos me pyet, pse. Nuk ia vlen.

 

kjo vertet me sjell nder mend shetitje ne kozmos te alqi kristos. pjesa ku pershkruhet ai planeti qe po ftohej, dhe nuk kishte mjaftueshem anije kozmike per t'i hequr te gjithe nga ai planet.

Dhe pastaj doli qe jo vetem nuk kishte anije kozmike per ti hequr nga ai planet, po nuk kishte as edhe ndonje planet tjeter ku ti conim pasi ti hiqnin. smiley

Si tha njoni? Jo vetem qe nuk kam ndonje plan, por as kam ne plan qe te kem plane. 

Naten, se e djele neser dhe duhet te fleme shume.

Je duke i rene shume shkurt. Mos be kot sikur nuk ia vlen. Merreni zakonisht me me shume stergjatje. Une te ftova per nje debat. Pohimet e mia m'u duken te pakten llogjike se si shprehen, nuk po them te verteta, ajo eshte e drejta e juaj ta gjykoni.

Ciao!

Tan, megjithe respektin per mendimin ndryshe, seriozisht nuk ia vlen. Je komplet ne bosht tjeter koordinatash. Nese je akoma atje pas 15 vjetesh histori, cfare mund te bej une per 15 minuta? Dhe pse? A nuk do me dilte me mire te ndizja nje cigare e ta pija ne dek ne qetesine e nates, para se te fle? Them se po.

Naten e mire edhe njehere.

Duhej te thoje ne dy drejteza te kitheta. Sepse boshtet e koordinatave gjithmone priten. Sidoqofte, ndoshta e ndenjura jashte per shume vite ju ka bere dem. Inati qe ndjehet ne cdo koment te juajin eshte i mahnitshem.

Naten!

e marove ate dekun ti?

Kshu kujtojsha. Po m'tha gruja: Ca thu mer burre? Ky eshte vetem fillimi! smiley

Naten!

rono, boss, naten gjithashtu!

Hajde edhe nje person plus per diversionin pro Berishes. Ju lumte ju te majteve! E ndjeni te juajin edhe kur drejton PD-ne. Menyra se si nenvleftesoni cdo faj te tijin eshte fantastike. Ti madje na ofrove edhe nje menyre matematike. Super!

Ciao!

Ku ka faj qeveria ndonjehere mor burre. Ca degjo ti? Keta me lart? Opozita e ka fajin per c'do gje. "Se komunizmi zoterije..."

Une nuk thashe qe qeveria nuk ka faj. Thjesht kritikova nje sjellje shume te shpeshte neper forume qe konsiston me te justifikuarin te cdo faji. Nje koleg i yni online na ofron nje prove shume te habitshme (te pakten per mua) per menyren se si Berisha mashtron edhe per ceshtje per te cilat paska dokumenta! Dhe ju e anashkaloni duke thene qe s'prish pune, ka mashtruar edhe perpara! Mos valle kam ngaterruar blogun, kisha degjuar qe PeshkuPaUje eshte blog i majte, por ne fakt qenka blog salist (edhe ky i majte eshte po s'prish pune se ju e quani te djathte). Pervecse ketij komenti nga ana ime, ofrova edhe disa arsyetime mbi nje komentues me lart.

kot nxefesh. mund te na shash nga pragu i shpis, dhe nuk do them "fjalet mbrapsht", por kot nxefesh. ne shqip ksaj i thone "po e zbraz koburen ne hi", ose friendly fire. binduni edhe ti edhe aufklaerer, qe po ia fusni qorres fare.

Nuk e kuptova sepse nuk shava kend. Sidoqofte bote e lire eshte.

nuk jam i majte. eshte nder i madh te jesh i majte. Teoria e se majtes eshte nje mrekulli e species sone. une nuk besoj se ne shqiperi ka te majte, ka disa te majte radikale me pergatitje te mire teorike, ndersa kam bindje qe s'ka kokerr te djathti. kot per muhabet kjo, jo se me vret kpuca ktu me i llaf.

Cimo kjo pune edhe nji genjeshter me kujton nji mikun tim qe jetonim bashke ne dyzet rruge ne te dale lule sofo lule djale. Ky miku me "vidhte" corpatet. Nje dite vendosi tme pyeste a ti marr nje pal. I thash, kur ke vjedhur 12 pale se i more dhe 1 nuk behet qameti.

smiley

lene se e di me duket se kush eshte... smiley

loool

ps. le, po kur thoshte "po te mos isha une do te kishe mbetur ne Borizane" smiley

rono... loool... hajer!

Ne NY jam si perher

a e pime nje got ver?

neser, po qe me ter mend. marrim nji shishe te beacon winery. e pim nga une. pa tallje. po deshe per dreke. mish derri me patate dhe djathe te bardhe. really. marrim naj te kuqe per s'mari - e zgjedhim atje. Co llaf po qe, nja ore para.

e di qe nuk kam uje ne shtepi (te pijshem jo e jo) qe e paguaj x metra kub per te pijshem dhe y te tjera per uje per perdorim, por qe te me besh matematike elementare ti lakuriq nate, nuk kisha pare. e mendon ti ore goblin cfare vlere inferiore i kemi veshur lekut keto vite? sa mund deshte kjo arritje, sa perkushtim! o troll muti, e di ti sa jena lodh me percaktu sakte sa duhet te ishte kuota roze? jena lodh dhe perkushtu pra per ate hu ne prapanicen e cdo pederasti. per ju e kena bo. mos na bezdis.

smiley

smiley

cer ke mer burre i dheut... s'du me e besu qe e ke me mu smiley

 

thjesht po lepija liderin mer burre, sa i ndjeshem je bo smiley

Kjo o rrene e ronde dhe e faktume pra, dhe kta bojne "I had a hu up my arse, problem?". Ca ti them kesaj une?

Një miku im gazetar, duke e pasur edhe ai bezdi gënjeshtrën ordinere, më dërgoi këtë dokument të protokolluar të Këshillit të Ministrave

..ju qe e sollet ketu nuk bete gabim por duket jo bindes fakti qe ai gazetari nuk e botoj ket lajme "kaq te rendesishem" tek gazeta qe punon vetem nqs ka qellu nje nga ata te Shekullit..dhe jane sekelldis nga mosmarja e rroges. 

o shoku, kete gje e kam shkruar une ekskluzivisht per PPU. neper gazeta e gjen para ca vitesh, ketu dhe keshtu eshte sot. ndodhi qe kryeministri i asaj kohe ja shprehu presidentit te asaj kohe dhe sot kjo eshte ketu. mos u boj cun i bukur kot, se thikat nuk ecin ne "demokraci" smiley

"Le te flasin po tua mbaje, qe thua ti. Nxire te verteten ne shesh o Allahu i drejte!"

smiley

Lexova vetem ate pjese e transkriptimit se jam akoma me njerin sy mbyllur, por hej, sa genjen Kerrma! Doli dhe ne TVSH duke thene qe: "Parate e shqiptareve jane te pastra, vetem disa sterkala mund te mos jene...". Pa permendur fare parodistet e Vlores te cilet qe ne 1995 (tek "E shtuna gazmore e nje qyteti") permendnin mundesine e falimentimit te firmave piramidale. Nuk harroj as Nanon qe premtoi kthimin 100% te parave te zhdukura por qe nga ana tjeter shiti felliqshmerisht, per nje cope buke çmim, fabrikat dhe asetet e te ndjerave firma. 

Berisha genjen te vdekurit e jo me te gjallet, po ama kur thote qe asnje gazetar s'e ngriti zerin e ka llafin qe ishte nje mashtrim kolosal i perbashket PD-PS.

Per me teper qe Tosi, shkoi e ktheu 50% per Xhaferrin e vetem 10% per Gjallicen e Vefen, ne nje kohe qe keto e kishin 6% ne muaj, ndersa Xhaferri 70% ne muaj.

Parate u grabiten nga te dyja palet dhe ne dogjem Shqiperine qe te ndryshonim hajdut.

Po te jete per PS-ne, e cila s'ka pike morali, Sala me 2013 i vjedh prape votat e rri ne pushtet, sepse PS-ja e ka djegur veten moralisht, ka vetem turmat e veta.

Nuk e ndoqa emisionin dhe nuk eshte e nevojshme ta shikoj per te kuptuar qe ai genjen ,sepse Berisha  eshte konsekuent  dhe i pandreqshem  ne kete drejtim.

I vetmi moment qe ndoqa une nga emisioni ,ishte kur Fevziu i drejtoi nje pyetje qe kish te bente me faktin ,se a kish dicka per te cilen Berisha ishte pishman qe e kish bere dhe e do e bente ndryshe ,dhe si per ironi te kesaj teme pergjigja ishte : "Fajdet"smiley 

 

"edhe nje genjeshter", wtf?????? Po si mundet te etiketosh nje kriminel duke e ledhatuar me fjalet "edhe nje genjeshter". A thua se kemi perpara nje vajze qe vjen vone ne shtepi se ishte me dashnorin dhe genjen pak prinderit duke ju thene se ishte tek shoqja e klases. Po krimineli i ka te gjitha veset e pista dhe genjeshtra as qe perfshihet fare. Po fare ama. Une uroj qe ky frymor te mos keyte as varr!

Frymori je ti (edhe une),ai asht k/ministri.smiley

Faji kryesor i Sales ishte mosshkarkimi i qeverise.

Mosmbajtja e zgjedhjeve te reja kur pa se kishte gjithe popullin kondra.

ehu  lesh me qime,AI pas gjithe ketyne gjonave qe ka bo,hajd po i quajme dhe krime,ka fitu tre here zgjedhjet,e voton populli ca te bejme.

Shume e vertete Brad. Edhe Enverin vete e kane votu per 40 vjet, kur tashti dalin dhe shajne te tjeret "komunista" neper internet. Hic mer jahu! Sic e kane koken, ashtu e kane edhe festen. Te shtypme nga mrapa.

s'e kom mor vesh kurr ket muhabetin "grini sallat, ate e voto poplli, ca t'bejm tashti". a ka naj pritshmeri kshu qe peshku osht ven ku xerrohet sala? smiley

un e beluli s'dim gjo.

se ksaj i bi qe te jesh ne kuzhine, te kesh sallate te fresket, uthull balsamike, kryp, voj ulini etj, te jet vakt dreke, gjith gjonat gati per te honger, thikat e mprefme per merak, edhe ti thush tjetrit: gri gri sallat ti... smiley

 

Nejse, mu me pelqen edhe fleksibiliteti i ketyre te PD-se. Qe njehere thone qe "votoni, votoni po votat i numurojme ne", pastaj dalin e thone qe "po ju vete e votut". Tashti ti o dil e thuj qe une jam i forte dhe e mor vet ate qe du, ose thuj qe ti je trap se ma jep vete ate qe du. Se nuk mund ta marresh ate qe tjetri ta jep vete . Apo, jo? Si i bi? Nuk ja jep dot me force ate qe ta merr tjetri vete...

Leje leje se u natarrum u bome lomsh. Na e moren menjen edhe kta gayt qe na e hoqen paraden qe me mjes.

Mua per fleksibilitet me pelqen ai Edvini, i cili edhe kesaj jave konfirmoi qe ne lidhje me Gerdecin dhe 21 Janarit do te bente cdo gje si me pare po t'i ri jepej shansi. Dmth. nje popull i tere i kerkon me shume dhe ai konfirmon qe ka bere mjaftueshem! Te pelqen ky lloj ty?

Eshte ceshtje interpretimi kjo.Mjaftueshemerine ne thenien e tij une psh e shoh dhe ne kete prizem: ky popull aq meriton,perderisa voton nje vrases apo hajdut si Berisha , ose une kaq e kam hapin ,pavaresisht se Zoti me dha gjatesine per ta bere hapin me te madh dhe se 2/3 e banoreve te Tr e ne mos me shume ,se kur ke nje palo qeveri ne krye ,qe as qe do t'ja dije se c'bejme ne per ta kundershtuar keqqeverisjen e saj  ,s'ka vlere asnje forme organizimi e proteste ,qe i njeh ligjerisht demokracia,opozites .

Duke e pare ne kete prizem ,mua me pelqen ,ndonese pyetja s'ishte per mua.smiley

ky popull aq meriton,perderisa voton nje vrases apo hajdut si Berisha ...

..kjo eshte si puna e mburjes qe arixheshka i ben sites se saj .

 prandaj s'e blije hic te arixhofka ,siten ti.

..per vec sites i hudhja edhe nje te shikume te dores per fatin tim ene per fatin e udheheqsit tone te dashtun...si i thone me nje gure dy zogj ,ku  njoni ishte zog k**ve..

eh,po kot s'te ka pare Zoti ty,e te ka cuar ne Kanada. luan me dy zogj.

Ne hidh e prit po te njetin zog.

Hajde interpretim hajde. Ti e zberdheke Ramen, si mesuesja vargjet e Naimit. Bravo. Keshtu te do partia Venuso

po keshtu dukesh dhe ti kur zberthen ata te PD,kaq qesharak ,si puna imesmiley

Oj inatcie genjeshtare smiley Me gjej ndonje zberthim qe i paskam bere une atyre te Pd-se. I vetmi zberthim qe mund te bej eshte: Hidhuni perpjete sa te doni. Skeni per te pa pushtet me sy sa te jete Berisha ne kale. Qaj tani smiley

Oh yeahhh. Dridhe se e dridhke bukur smiley

Dru' se a' ishtu

 

Do te doja ta besoja shume kete, por fakti eshte qe ne shqiperi, te pakten haptas, nuk ka nga ky lloj malli ne politike.

Une per vete se kam votu kurre! smiley

Poplli votoi dhe Ilir Meten mer, qe ne fushate tha se do nxirrte Sale kriminelin ne opozite..pavarsisht se kumandari me meten e interpretoi ndryshe voten, dhe mesa duket edhe dishepujt e tyre. Kshu qe nuk do isha kaq i sigurt te vota e popllit

Per tellallin Berisha as qe behet fjale qe eshte genjeshtar. Ai eshte zgjedhur nga Klubi NJE Prillit si president Nderi me titullin "MASHTRUES i Papare " Nuk i njihnim thote funderrina smiley .

1.- Nuk e dija thote .....Po A.Sejdine pse e arrestove ? Ne muajt e pare te qeverisjes se CJEPERVE ! Duhet thene se ishte i vetmi qe erdhi ne Shqiperi ( pa i ditur thelle motivet ) qe nxiti dhe mesoi A per shqipot se cfare eshte ekonomia e Tregut .Hillari Klinton e quati nje veprimtari te tille ( te sajen ne  Afrike ) si "alfa e biznesit ". Por felliqsira nuk dorrinte pa zbatuar detyrat e OZNA-s. E deportoi ne ZVICER ?????? smileysmileysmiley

2 .- Nuk e dija thote smiley ....Po kur s'di perse e merr PUSHTETIN . Apo si komunist "do e mesosh marksizmin ne rruge e siper " Me ate fillim si rezultat i "Lumit te Bajgave " me premtime qe shume ti besuan , edhe mund te kishte ndonje hamendje , po perse nuk pyete : " C'eshte ky zhvillim Hopap-Hoppa , si i rene nga qielli , ku njerzit hane e pine pa punuar , fusin nje vic e marrin dy ne firma "  Apo te pelqente te dilje ne TV e Media ne krah te Pozerve duke bajgeritur "se mrekullia shqiptare zotrtie "Mashtrues i pacipe .

3. - Nuk e dija thote smiley.... Po lexo Amendamentet se cfare Fuqie HYJNORE Ultra Punisti more . Edhe mbledhjet e Qeverise i drejtoje . Po ate njeriun me "integritet " ne krye te Shik - ut qe i vazhdove edhe kopetencat Ekzekutive si te ish kaleceve , perse e kishe ? Apo per te bere skema me emra te kundershtareve Politike e per te asgjesuar remzi Hoxhet ?

4.- Nuk e dija thote .....Po funderrinat e ish KQ si Rruli me Pashko qe te terhiqnin per Hunde ty si "antikomuniste te oreve te para pare " perse te diktonin dhe kujt i diktonin . Perse i more si " per te ditur "" Nje cope Injoranti Llafazan i pacipe . 

E kush zgjatet me pasqyren e situates se menazhimit te 'krizes nga firmat zoterie " O Mashtrues i pacipe e i pa asnje lloj skrupulli ! Doje  tu besh karshillek si Skenderbe tie ,  edhe amerikaneve edhe KE ? Thuaju qarte cila qe detyra e vendosjes se REGJIMIT banditesk qe Uturaku Fevziu nuk e mban dot brenda se mba shume ere "

Falju Lobeve te MAFIES Nderkombetare qe e duan dhe perdorin Shqiperine si Lavatrice Gjigande per pastrim Parash pa se cfare je TI e tregoi 97 ku nje BNDIT si Zani Caushi te faku si qen rrugeve per nje muaj Kohe me gjithe lepujt qe kishe prapa si sejmene ....dhe ata socialiste nuk e lane te te benin pleh per landfille . 

Dhe thuaj Popullit qe une kryej detyra te tjera dhe nuk kam ndermend te mendoj per Ju . Ne P.....te nenave shkofshi po nuk u bindet qe une jam nje LAPANJOZ , nje Llafazan e MASHTRUES NDERKOMBETAR . 

 

"I'll sock it to ya, Daddy". He said: "Wha?". She said (falsetto):
"I'll sock it to ya, Daddy". You know what he said? He started it way
back then. I wouldn't lie to you. When she said (falsetto) 
"I'll sock it to ya, Daddy" he said "Right on! Right on! Hotpants!
Hotpants! Ugh...ugh...ugh".

www.youtube.com/watch?v=VlRXQEA0yj0 

Sa te forcohesh ca , do te sjell nje Histori me circulation ne Capitalissm ! Je i brishte dhe do ishte Humbje e madhe per PPU te bije Pishtar kaq shpejt , plus qe une kam nje nostalgji te jashtezakoneshme per BULO Mejtimtarin qe po ma zevendeson pak nga pak !

kenga simbolizonte popullin e epokes se gurit ... sa per te sqaruar ata qe fillojne me E... e mbarojne me x...

Auf, ty bravo te qofte qe paske kap nje genjeshter te tij se ne pergjithesi eshte bo e veshtire. Jo se ai nuk do te genjeje, po se po te kesh nerva me e nigju o veshtire me i gjet rrjedhe logjike e si konsekuence edhe genjeshter. Ne nje fjali te vetme robi ka per borxh me e nis me lopet e kooperatives, me e vazhdu me luften ne Vietnam dhe me e mbyll duke nduk mustakun e majte (po sidoqofte topin nuk e shkreh dot me).

Sa per genjeshtren e rradhes nuk kam cfare i shtoj asaj qe ke thene ti. Per sa kohe ai refuzon te perballet me nje gazetar prej verteti, mos prit asnje gje "jo-hyjnore" gjate intervistes. Sinqerisht kur shof se si aprovon me koke Fevziu kur flet Berisha me duket sikur po luan rolin e atij mesuesit qe do t'i thote vogelushit : "Bravo e paske mesuar mire poezine!" Jam i bindur qe Klani per te luan edhe rolin e keshilluesit mediatik, per te mos folur pastaj per percaktimin e gazetareve ne televizione te ndryshme pro-qeveritare.

Po ne ate interviste mua me shume se per "ne" me erdhi keq per Drinin. A e shifje se si insistonte Fevziu qe ai te lexonte ndonje koment kritik dhe ai vetem perseriste pyetje per integrimin europian, e nuk ia mbante me lexu as edhe nje koment te vetem.

Cimo vallahi mo bukur dhe mo ne koherence me situaten nuk kishe ku e gjeje krahasimin. Une personalisht po iki ta haj dreken noshti po si shoqeri them se e kemi te sigurte ne 2013. Dashte Zoti, ne vazhdim te kena per hise ene nai omelsine ne forme prangash per ca.

 

"po si shoqeri them se e kemi te sigurte ne 2013 "

smiley

Nuk e di ti qe ka shume gjasa qe qe ne diten e pare qe ai shefi jot nuk eshte mo President te caje ferrat? President burri botes,nje klithme leshon Sala dhe e degdis familjen ne Frankfurt,merre me mend vete ti mo kur te mos jete mo President smiley

A te te jap nje info plako, qe te flesh i qete sonte. Sa fryyyyyke kom una nga Sala, Frroku dhe tiiiiii! Po me qe Frrokun e ka ndeshku Federata na 2-3 neshje a do i zesh venin ti? I kom ca shoke anej ka PD-ja po deshe u them ta hudhin nji llaf te mire ke Fahriu per ty. Ka vetem nje kusht per te more karten dixhitale nga dora e Sales duhet me mjell tre palma. Po solle nai foto te Rames tu kercy n'dasem, te bojne ene "gazetar" te 55 (se Sales nuk i ka dale ala e keqja qe ai s'e ftoi. delenxhiu s'ftoi "prime sinistrin" n'dasem! u boooo ai!)

Sidoqofte ti pavaresisht gjonave qe nuk i beso as vete, nje gjo e ke te sakte ne ate koment, pikerisht prej atyne klithmave do humni thelle ne 2013-n. Ju shqiptaret i kujtoni si ato dhite me te cilat o rrit Sala, po nuk jone hic ashtu. U ka ardhe ne moj te hunes tu ju nigju tu u klith. A e di se si jane sondazhet apo jo? Pupupu, vetem mos ja permen Sales se do i bjeri nai damlla e do na akuzojne se kemi projekt biologjik.

Hajde noten e pafsh ne onderr ate shokun tat nga Frankfurti qe te hiqet si agjent i sherbimeve sekrete gjermone, qe ta bosh gjumin e qete.

"Sa fryke kom une nga Sala Frroku dhe ti"

Krejt pa lidhje kjo.

" Ae di sa jane sondazhet apo jo "

Paskeni me konkuru per force te pare me AK te Kreshnikut sic duket.

smiley

Noten,dhe vazhdo te enderrosh se po me pelqekan.

Ti dukesh cun i zgjute mer jahu, nga te erdhi sekelldia?! Kush do ti veje prangat kujt? Megjithmen te rre kaq shume menja?! Leqe ta kapim nga fillimi ceshtjen njehere. Me verte kujton se do fitoni ne 2013-ten? Meqe u hiqke si cun me informacjon, ke degjuar gje se perse e ka mbyll squpin zogu Rama? Flet vetem ca gjera te lehta...Ca gudulisje...Po foli me shume i del i gjo e madhe qe oj none oj none. Ti duket ajo fotoja nudo si lule smiley Megjithate ti rri me shprese. Ke te drejten tende te gezohesh ti bashke me sondazhet por une po ta them per te miren tende. Mos u gezo shume se do pesosh noi krize smiley

Ongaxheto, ene ti qeke peshku ri m'duket. Tobestakfurlla te thomi une qe fito Rama zgjedhjet. Po une jom shpall "armik i popllit" te PS-ja mer jahu! Una thashe qe i hum Berisha, po jo qe do i fitoje Rama. Shkurt muhabeti kom thone qe vitin tjeter nuk do na qeverisin mo kamunistat (dmth robt qe jone me mentalitet diktatorial).

Une kom vetem nje fryke (pervec Bradit smiley) se mos jone tu na gatu nai "qeveri (diz)integrimi" PS+PD, se o e vetmja menyre per ta.

Saraceto, jam i vjeter ne peshk daje.. Kohet e veshtira, dallget e jetes etj etj etj na kan detyruar te dalim kacake maleve smiley Nuk i hum as Berisha e as i fito Rama. Shkurt muhabeti do meret edhe i 4 vjecar (me se sbon) e masanej nami le te bohet smiley Ti me duket po priske Kreshnikun ose Bamutin me mor qeverine. Ca te thote vllai jot ty. Paske shpresa surreale smiley

Ti te pakten e pranoke qe je i vjeter ketu, po ai tjetri ben sikur sa ka hyre per here te pare, dhe se kish lexuar kurre me pare peshkun, e filloi dhe me nja dy komente ter kulture smiley  

nejse nuk do me bente cudi qe PD-PS ne nje te ardhme jo shume te larget te bejne koalicion qeverises.. nje gje te tille e kam thene kohe me pare edhe ketu dhe  e besoj si shume te mundshme.

Oora imagjino Salen kryeminister ene Ramen minister kulture prape. Ti veshi prape poturet e corapet me ngjyra smiley

Me e mundshme do me dukej nje Rame kryeminister, Berishe president (me pozicion me te forcuar), dhe ne kuvend Jozefina perseri. (LSI del jashte loje, dhe bashke me te tjera parti te vogla mund ti bashkangjitet te djathtes, jo PD-s, te dhjathtes reale). Koalicionit i vene nje emer patriotik emocional, edhe yxhum perpara burra edhe 4 vjet te tjera ti nxjerrim lengun e zi ktij vendi.

Se di ca lengu do i nxjerrin mo. Deri tani e kane shtrydh ne pike te fundit. Une parashikoj me 99% siguri PD dhe LSI prape. Sigurisht edhe camet etj etj. Do zgjerohet akoma me shume "torta" qe te ushqehen edhe me shume hiena. Mos e nenvlereso Lsi-ne. Po mer masa shume te forta. Do hidhet nje lloj leku qe oj nene oj nene. Vetem ndonje tip si Lizandri do ngeli qe do ruaje parimet. Te tjeret yxhym oburra.

LSI-se nuk i nevleresoj aftesite, i nenvleresoj fuqine elektorale, aq takat ka... 

Amon mer sa te mire qe jeni! I keni heq nga fjalori te gjitha mallkimet e tipit "te rafte kolera", "te ronte kanceri ne gryke" etj dhe i keni zevendesu me nje shprehje te vetme 'mallkuese' "ruajtsh parimet!" Mos e rruj fare se ene une nuk ju zhgenjej dhe i pres me qejf 'mallkime' te tilla nga ju.

jo te gjithe vdesin per te ju njohur. Epo po ta konfirmoj, dje ne ora 3 te nates u rregjistrova per here te pare tek ju. My fault.

Tano muhabet bejm sa te duash, edhe shaka, edhe tallemi, edhe bejm gallate, por ne OFEZA MOS KALO po do respekt. Permbaju ksaj dhe do mesosh shume ne peshk, se ka lloj lloj njerezish qe dine c'flasin. Peshku eshte si tip stervitje per dipllomaci, duhen marre  gjerat me sportivitet. smiley

 

Tani e mora vesh kush ose si kush je kshu qe e myllim me kaq. Vetem nje lutje mos mu adreso me "vllai jot" se une refuzoj te rrjedh nga i njejti majmun e jo mo nga i njejti prind me nji qe thote "do meret edhe i 4 vjecar (me se sbon) e masanej nami le te bohet"

Noten dhe te vafte mare!

Lizandro. Ca te thote vllai jot ty qe sdashke me te thone vllai jot. Nuk ta ka fajin vllai jot qe eshte aq koqe kanari ai i krahut tuaj mor vlla. Ti mos haj inat me mua. Haje me shokun Rama ose me shokun Bamir ose shokun Kreshnik qe nuk e hudhin dot Salen nga kali. Une po te them realitetin kurse ti sdo. Po ndac or vlla. Mos me thuj qe ste thash pastaj. Keni 8 vjet qe e nenvleresoni shokun doktorr. He si fitum tani he se fitum pastaj. Ja se e hodhem me demostrata edhe pak. Te gjitha bllof. Megjithate mbas 2013-tes flasim prape. Sigurisht une do jem prape me nick tjeter smiley Naten shoku.

Fakti qe gazetari sjell ketu, tregon se sa te papergjegjeshem jane/ishin lideret e PD.  

Tani97 ; " .... Une di te te them zhgenjimin e jo pak anetareve te qeverise Meksi kur diten qe erdhi Bejkeri u dhane dhurate vetem 6.000.000 USD. Qe ishin asgje per nje shtet me arken bosh. Dhe sidomos ishte totalisht kunder asaj qe pritej. Dhe sa per kenaqesine tende, kam pyetur bashkekohesit..." 

E ç'e pastaj, 6 milion apo 60 milion, pse ketu i mbante shpresat qeveria e PD . Nese i mbanin shpresat ketu, kjo tregon paaftesi. 

Pjer Thomas,

qeveria nuk po mbante shpresat tek ajo ndihme. Thjesht saktesova ndihmen qe u dha, dhe qe kuptohet qe pritej me shume. Te presesh nje ndihme nuk eshte turp. Sidoqofte, une po pergjigjesha ne lidhje me historine e cekut te bardhe. Eshte nje histori e turpshme, e krijuar ne ambiente te PD-se, per qellime te ngjashme me ato te elementeve te politikes sone te sotme qe vdesin kur flet Arvizu, dhe qe fryjne cdo vizite te liderave ne DASH. Thjesht sa per ta illustruar: e ke parasysh fytyren e Sokol Balles kur interviston Arvizu-ne? Orgazem multiple!

Tani97, flm per pergjigjen, dhe une kete doja te tregoja se PD dhe ekipi drejtues i tyre, ka qene i paafte per gjith keto vite. Edhe ato rruget, etj qe kane bere e qe duan te bejne, s'jane asgje tjeter, veç idete e mia te hedhura ne tregun politik kur ishte PS ne pushtet. Buall Mavria i morri dhe po perpiqet ti zbatoje, por i mungon kreativiteti. 

Lexo VQ, se i ke aty te gjitha. 

Tani97 ; " .... Une di te te them zhgenjimin e jo pak anetareve te qeverise Meksi kur diten qe erdhi Bejkeri u dhane dhurate vetem 6.000.000 USD. Qe ishin asgje per nje shtet me arken bosh. Dhe sidomos ishte totalisht kunder asaj qe pritej. Dhe sa per kenaqesine tende, kam pyetur bashkekohesit..." 

Sa per record Bejkeri ka ardhur ne qershor 1991 kur kryeminister ishte Ylli Bufi.Ne fakt ishte ZP ajo qe ironizoi me sasine e ndihmes dhe ishte RD qe u hodh perpjete duke e mbrojtur.

Ti ke te drejte kur e sakteson, por ndihmat i erdhen qeverise vitin qe vinte. Dhe i prisnin qe nga koha e Bejkerit. Dhe ishte nje zhgenjim. Por kjo s'do te thote qe qeveria po priste te shtynte me ndihmat e Bejkerit. Une thjesht te sqarova mbi te vetmen ndihme te USA qe ishte folur ne nivel qeveritar. Kjo per te sqaruar ne lidhje me cekun e bardhe dhe te tjera trillime te ngjashme. Une te kuptoj kur ti thua qe keto trillime u perdoren si shpresedhenes per popullin, por nuk shoh ndonje diference te tyre, me takimet e sotme te Bashes, Rames apo Metes ne DASH. Dihet qe ne genjehemi kollaj. Deshirova thjesht te sqaroja mbi nje mashtrim te vjeter te bere nga persona papergjegjes te PD-se dhe per te cilet vetem PS perfitoi, duke qene se i perdori kundra. Fiks si sot, kur te tere antiBerishianet presin me ankth kundershtimin e pare te mundshem te pohimit te Arvizu-se mbi "rising star"-in Bashian. Sidoqofte, mund te tregoheni edhe me pak inacore ndaj biseduesve. Tregoni pak a shume inatet e personave qe kane ikur nga Shqiperia diku ne 1990-1993 dhe e imagjinojne Shqiperine se si duhet te ishte sipas versionit te tyre. Une nuk shava askend, dhashe thjesht disa opinione, nderkohe ku ju po perpiqeni ne cdo koment te talleni dhe te anashkaloni cdo gje. Atehere, sic e thashe me lart, me vjen te dyshoj ne antiberishizmin e juaj, sepse nuk di si te shpjegoj ndryshe kete indiference ne sjellje dhe kete deshire per te fyer bashkefolesin.

Alba s'e kam me ty, ti je e vetmja qe u pegjigje ne menyre korrekte. E kam me keta bukuroshate  e tjere, qe nga pozicioni i tyre i "eternal immigrant" duan te japin mesim per gjera qe i kane degjuar, nga blogu ne blog. Dhe njehere qe u jepet shansi te shohin nje prove, thojne tere perbuzje: Puh, gjera qe i dinim!

Me lejoni te ju konfirmoj qe asgje dinit! Pallvra forumesh! Dhe pastaj habiteni sepse ju shkallmon Berisha!

Mire ua bere qe ua tregove vendin ketyre qafleshave te emigracionit. Se kujtojne se vetem ata dine. Pa he, merruni me Tanin iher t`ju shohim c`mall jeni.

Nuk ka nevoje te tallemi. Kisha pershtypjen qe tek Peshku behej bisede, por ketu s'po u merrka vesh se cfare flitet. Ca flasin per nje dek qe e kan mbaru, ca per grune qe s'po i le se ka prap. Me thene te drejten u habita shume. Prisja thjesht nje bisede midis xhentelmenesh, por keta u sillkan te tere si gjimnazista te eksitum.

Tan, mos e merr me kaq trishtim. Burrat e marrin jeten si t'iu vije dhe nuk ankohen. Ose sic thonte nje kengetar country ketu " E rendesishme eshte qe mos e heqesh kemben kurre nga pedali i gazit. Keshtuqe edhe kur te te bjere bytha ne uje, te kesh marre aq fuqi sa te dalesh rreshqanthi deri ne bregun tjeter".

Cheers bro. Jam i sigurt qe ne kete bote diku, endet dhe shpirti yt binjak. Ne te dy, sic e paske vene re dhe vete, nuk perputhemi. smiley

Nuk kerkova perputhje. Thjesht mendova se edhe ju ashtu si edhe une ishit te interesuar kundra rregjimit berishian. Por thjesht zbulova nje te vertete te hidhur te hasur shpesh ne Tirane. Ju thjesht jeni per versionin tuaj te rregjimit komunist. Ky i Berishes thjesht nuk ju pelqen se ai ju a mori nga duart. Sepse nuk se si te shpjegohet ndryshe inati i juaj me cdo gje te periudhes 1990-1992-1997. Une jam i djathte por nuk jam me Berishen. Nuk e kam problem te kem shoke te majte, dhe madje i mbeshtes ne betejen e tyre, kur me duken te sinqerte. Ndersa ju keni shume inate te mbledhura ne vite. Nuk eshte hera e pare qe hasem me shqiptare qe jetojne jashte dhe qe kane versionin e tyre te Shqiperise se si duhet te jete. Thjesht u habita per sasine e ketij lloji qe hasa ne nje nate teke, ne nje faqe online teke. Ishte paksa demoralizuese smiley . Por tani me ka kaluar. Puna me beri dje qe te isha online deri ne mengjes duke e gdhire. Dhe mendova, me naivitetin tim, te hedh nje sy nga Peshku Pa Uje, duke qe se ju jeni me orarin amerikan. Gabova, ju kerkoj ndjese nqs. ju bezdisa me ndonje ide te prapambetur per gustot e juaja te perparuara.

Respekte,

Ciao!

Mire tani, Tan, se po me dukesh cun me namuz ndaj dhe po te kthej prape pergjigje. Ti nuk me njeh mua, apo jo? Ose ne qofte se me ke ndjekur tek PPU do e kesh vene re se nuk e quaj veten pale me asnje politikan apo rryme politike. Une mer daje, jam tip apolitik. Keshtu kam qene qe ne shkolle te mesme. me kane kritiku ne mbledhjet e klases atehere sa iu ka plas buza, po nuk ndryshova dot. me siguri ngaqe nuk doja te ndryshoja.

Ndaj desha te te them se nxitohesh kur perpiqesh patjeter te me klasifikosh patjeter tek grup njerezit qe njeh ti, ose kur nga ana tjeter e internetit arrin te masesh sasine time te inatit apo eksitimit per dukuri apo vende te ndryshme. Zakonisht duhet te kesh ngrene nje thes kripe me tjtrin qe t'ia njohesh inatet e simpatite, gje qe mua nuk me rezulton ta kemi bere bashke.

Te kthehemi tek problemi fillestar. Ti kerkove te diskutosh per ngjarjet e 97. Parashtrove dhe gjashte pikat e tua. Dhe kerkon pastaj nga une qe te te them se ku jam pro e ku jam kundra. Dhe une te thashe se jam kundra te gjithave. Ne kete rast nuk ka vend per diskutime, se nuk na puq asnje pike. Eshte njesoj si diskutimi midis dikujt qe ka akoma konceptin pre-Galileoian qe toka mbeshtetet mbi tre balena dhe dikujt tjeter qe thote se toka eshte e rrumbullaket dhe rrotullohet rreth Diellit. Si ta fillosh diskutimin. Duke bere pyetjen: Po mire, po balenat ku qendrojne?

Nejse, pertej shakase, edhe une kam shoke, te majte e te djathe, biles njeri eshte edhe sakat nga te dyja kembet, po kjo nuk me duket ndonje gje per t'u mburrur. Bile tamam tamam kam idene se me njerezit qe nuk do te prishesh, po dhe nuk je dakort per gjera te vecanta, thjesht nuk i tjerr gjate muhabetet ku nuk puqesh dot. Kam idene qe te njejten gje bera edhe me ty, bile pa te paragjykuar nese je tip nevrik apo cool ashtu si u perpoqe te besh ti. Them se mund te diskutojme per plot gjera te tjera, pervec kesaj.

Gjithe te mirat

 

Puna me beri dje qe te isha online deri ne mengjes duke e gdhire. Dhe mendova, me naivitetin tim, te hedh nje sy nga Peshku Pa Uje, duke qe se ju jeni me orarin amerikan.

...interesant se i njejti skenar ndodhi edhe me nje te ri para disa mujsh  i diplomum me PHD i cili kishte qef  te behej pjese e ketij forumi,por nuk i mushi 24 ore....nesej . Ti qoke shume i edukum se po u kerkon dhe falje per shqetesimin por mos u dorezo kaq shpejte o bro.Cfare kujtoshe tina se ska enverista ne emigracion?Dukesh qe e ke msu komunizmen ne libra dhe paske  fatin e mire qe se jetove ate sketere por mos haro se keta qe tu cun ty si qente te xhindosur sa vune kemben ketuna  jane ata  ishsigurimsat,oficerat dhe sekretaret e PPSH apo pinjollet etyne qe nuk u del shpirti per ate qe u boni Sala, nuk o gjithe PPU kshuna.Ka ene  njerz te edukum e shkollum por ata nuk nihet kollaj,e peshojne mire fjalen para se me nxjer.E pe se  cfare egersirash jane.O i eger komunizmi lal.Ti ke menjen tate qe se pelqe Salen se ene ai nuk o perfekt  por kur i krahason me keta gerdalla dhe tani qe provove egersine e tyne menohu ene njihere kur te votosh.Ajt te fala shokeve anej nga kasabaja e Tirones dhe mos haro tu tregosh se cfare te pan syte ketu. 

Deshira juaj per t'u tallur duhet te jete ne proporcion me vuajtjet ne emigrim. Nuk ka se si te shpjegohet ndryshe. Dhe po e them edhe njehere realisht qe une nuk po tallesha kur thashe se po doja te bisedoja. Po meqenese jeni kaq mire me vetveten per cfare ju duhem une? I dini te gjitha vete! Dhe zgjidhjen e keni vete: emigrim i perhershem!

Vazhdoni rrugen tuaj vellezer! Si ju kam pare shume kure vijne ne Tirane gjate veres dhe mundohen te bejne letrat per pensionin (te tyrin ose te pleqve, por duke gjykuar nga bisedat e sotme do te thoja edhe tuajin). Ose per azilin dhe ju duhet ndonje artikull gazete me mik ne te cilin thuhet se bythpalaret (sic i quani ju) ju kane rrahur gjate viteve te Saliut. E ulni zerin ketej nga Tirona, dhe kafen s'e paguani vete.

Nuk me pane asgje syt ketu. Vezhgova thjesht nje grup perversesh qe u ka ngelur sahati vite me pare, dhe argetohen me citime vjershash dhe filmash enveriste. Sic duket filmat amerikane nuk ia kane dale rinovimit te gustove. Dhe ti mendon se u cudita? Jeni po nga ai lloj k***sh qe u cuditet kur Sala ju mori zgjedhjet me 18 maj. Dhe ngelet gojehapur nga paaftesia e klases suaj udheheqese. Te pakten une kete timen e shaj lirshem dhe nuk kam komplekse. Kurse ju keni frike te shikoni tutje bythes suaj, maksimumi deri tek bytha e Edit ose Dashit mberrini!

mir. munet t'jet ashtu.

po s'kuptoj pse t'gerget ty kjo gjo. halli i te tjerve qe i ka zon dmth. qe shkru pa fun. apo e ke pri altruizmit t'modh.

ps. t'lutem mos thuj mo "tiranas" ne frazen "jam tiranas", se ose do bi termet gjokun, ose do vdesi naj balene blu anej nga skandinavia. ose te dyja bashk.

Ah te lutem,c'faj kane balenat?Ah pls mos me shaj nga VOAsmiley

Ndersa Tan,pse s'e mendon ndonjehere qe jo te gjithe jane si ty.Ndaj s'kane asnje detyrim te flasin,mendojne,shikojne dhe ti japin temes seriozitetin qe do ti.Secili ka menyren e tij dhe ti duhet te behesh me selektiv e jo ofendues apo percmues,sepse sic duket hap nje lufte te pabarabarte.E di qe s'e kerkove kete komentin tim,por u futa meqe i rane me qafe Balenave blu te Skandinavisesmiley

Apo s'ta kane nje qafe ato balenat! Naaaaaaa!

Sa nje gjethe mendresmiley

ç'na gjeti Em...doli edhe wwf me mbrojt balenat....smiley

per ato marangozet shumes te kom uru nji dicka per sonte... qe nuk e them, por qe eshte shume e mire. smiley

kam qesh nji minute pa pushim smiley

Hahasmiley Halli madh tka ra Zanoresmiley

smiley !!!  U baft hejr ky djaloshi qe po do me zgjidhe probleme kombetare te ppu...na e lezetoj mbramjen...me duket nje tjeter Vizion ky

Po lere o Alba ai duket qe ne te llafosur qe eshte nga ata "ma ka thane baba mue " Ai merret kush i hapi depot e kush si hapi depot .... se ka mendim ndryshe or tie smiley . Ai nuk sheh ate qe vleresoi Departamenti Shtetit si Regjimi BERISHA .Pasojat e rezimit te ketij REGJIMI ? ... Jane te filmuara e te noterizuara . Vure te te beje nje analize per Rezimet e REGJIMEVE te vendeve Arabe sot dhe do shohesh se nuk do perdore asnje llafke ndryshe nga ato qe perdoren Shqiptaret e 92-97 per Regjimin Banditesk BERISHA !

Ti me njeh shume pak mor djale, dhe paragjykimet e tua nuk trembin askend. Me lejo te te them qe tek komentet e tua shoh ate neveri per kohen e humbur ne emigrim, qe vura re ne syte e Zaloshnjes kur Frrok Cupi i tha"

Po ti nje emigrant je, cfare di ti per zerin e amerikes?

Dhe Zaloshnja u mek per nje sekonde e gjysem, perpara se te merrte veten, dhe te vazhdonte me akuzat per spiunlliqet e Cupit. Te cilat, by the way, sic thoni ju amerikanet, jane te sakta!

Pa u thelluar ne njohjen PERSONALE si veti e njohjes ne shpine e Handikapateve te Babasqapit " Ti je e ardhmja e shqiperise zotrie " . Me thene te drejten mbase edhe mund te njihemi realisht por nje parandjenje ma do qe sa me larg nga handikapatet mendore sepse ka institucione qe merren me ta  .Une relisht nuk do ta desheroja per familjen tende atae qe tha Froku per Zaloshnjen sepse nuk ka sens as parashkollor te vish me kete lloj ghuhe ketu ne nje BLOG . Por di qe "gjuha vete tek dhemb dhembi "

Per mua ti je nje NIK si te gjith te tjeret tek PPU .Vetem debilet ekstreme mund tu shkoje ne mendje se jane e ardhmja e Shqiperise tek PPU ... Ne kete rast si Nik ti je paraqitur si i paravolive  per te thene Borckulla ......ose "ma ka thane baba mue " ...ose nje Nik si niku Zylos qe moti qe " i pelqente te shkruante esse " . Realisht ti je OUT . Por une nuk mund te te imponohem ty se cfare te thuash qofte edhe sipas parimit " ti ke mendimin tend une tund koken time " Me mire mos e perserit me ate lloj gjuhe .

une nuk fyeva kend ne sensin e gjuhes se frrokut. thashe thjesht qe inati i juaj ne te shprehur eshte shume i habitshem dhe perpiqem ta shpjegoj me qendrimin tuaj shume vite larg Shqiperise. keshtu me duket mua te pakten. sidomos kur mendoj qe po perpiqesha te shaja berishen dhe mu versulet te gjithe sepse po thoja gjera banale per gustot e juaja. nderkohe qe po flitej per dicka te re kundra berishes. whatever!

Shume gjera dhe mund te mos i dime pas 2004 , por se cfare ke shkruar me siper , mund ta rilexosh . Mos u habit shume se Shqipen nuk e kam harruar. Une e mbyll thjeshte se qenke dhe si Dervish Teqeje ne llafoska , ose si N/Toger Dubi qe "nuk me njifni mire mua " Me mire mos e perdor kete lloj gjuhe kur vjen ne kete Blog ... jo se nuk ta kam ngene , po prish ambientin . Une nuk do rri tere jeten " duke ushqy  laraska " te cfaredo moshe e cfaredo mentaliteti

Dhe si keshille mundohu te flasesh e shkruash SHQIP pa perdredhje  e pergjithesime me "ketu tek PPU ..vij une " ...dhe gjej  ...... E cfare nuk gjejne megallomanet

E thase edhe me lart. Sa per megallomane e pordhace, ne nje nate teke nuk kisha hasur me shume se tek ju. Qartasi, keni rene shume poshte, duke qene se edhe e keni shprehur ne nje prej temave, dhe po kerkoni ndihme. Veshtire te dilni nga belaja, kur doza e juaj e mikpritjes eshte zero absolute, dhe doza e juaj e talljes eshte e habitshme. Une nuk jam i ri neper blogje, edhe si moshe nuk jam i vogel, por te betohem se kaq vrer e tallje ne nje nate kisha kohe pa hasur. Nuk eshte se u ofendova. Besoj se menyra e cilter ne te cilen po e shpreh pohon qe s'e kam problem.

Flm.

A mund te jesh ma konkret ne keto qe thua,çfare mikpritjeje duhej te te behej,kush ka vjelle vrere e kush eshte tallur me ty.Kam frike se eshte çeshtje qyteterimesh

O Zana,

te lutem mjafton te lexosh lart. Une po bisedoja me Alben, dhe keta tipat me nofka te cuditshme filluan te shnderronin muhabetin ne fantashkence. Alieni nga planeti i Alqi Kristos, hajde pime ndonje vere dhe djathe neser, ja gruaja s'po me le, ishin te natyres se gallates. Pastaj kishim talljet ne nivel te ideve.

Une nuk eshte se po kerkoja ndonje trajtim special, thjesht u habita per versuljet e tyre menjeheresh. Biseda ishte politike dhe kishte te bente me periudhen 1990-1997. Po flisnim per fajdet dhe perfunduam tek alienet. Thjesht per te te sqaruar.

Cfare nenkupton me ceshtje qyteterimesh? Une jam tiranas dhe i djathte. Nuk e di nqs. kjo percakton nje sjellje te vecante tek peshku pa uje. Dhe ne cdo koment qe une bej, vazhdon e njejta doze talljesh, sikur vetem keta kane te drejten e hipotekes mbi te verteten. Po te ishin kaq te zote le te rrijne ne Shqiperi. Ne ketej nuk eshte se jemi aq keq... dhe debati po behej per t'u bere me mire, dhe jo per te prishur nervat naten.

Flm.

Une jam tiranas dhe i djathte smiley  Nuk e di nqs. kjo percakton nje sjellje te vecante tek peshku pa uje. Dhe ne cdo koment qe une bej, vazhdon e njejta doze talljesh,

Tallu dhe ti me nje anetar te byrose politike te se majtes ...Ti qeke i viteve 60

 

Nuk merzitem aspak smiley. Rri i qete. Kam njohur shume si ty ne Tirane, ne pergjithesi kane perfunduar o pa pune, o ne emigrim, me status azilanti sepse i ka rrahur Sala ne '96.

O Tan, e para i here mos u merzit kaq shume dhe kaq shpejt mer daj, se muhabet po bojme, e dyta shume mire qe je edhe tirons, bile qe je edhe i djathhte....por amon edhe i here mosmu merzit..... Ne kena i llaf anej nga anet tona.....çdo gurrmas ka nnga nje avas.....

Tani sa per temen..... Kjo teme tash 15 vjet osht rraf dhe i ka dale longu fare.... Ka nga ata qe e shajne dhe qe jane nje shumice derrmuese, po ka edhe nga ata qe e mbrojne...qe jane nje pakice...... te jesh i ndergjegjshem per kete...daj ato menyrat e llogjikes tende mbrojtese nuk funksionojne sa dhe si duhet... Po te vesh llogjiken pak me shume ne pune, mbrojtja jota nuk vlen dhe ka shume te çara..... Po pse lodhesh or burrre per nje kauze te deshtuar..???? veji gishtin kokes dhe mos u lodh kot....

Nuk jam aspak dakort me ty ne analizen qe be. S'do te thote asgje se te tjere paskan deshtuar perpara meje. Perderisa jemi akoma ketu duke folur per Salen, mos duhet te themi qe edhe ju keni deshtuar ne analizen tuaj? Sidomos ne zgjedhjen e klases udheheqese te PS-se? Shumice derrmuese? E ke fjalen per ate 10 voteshin plus?

Nqs. deshiron te tallemi, hajde vazhdojme, sot pushim e kam. Por une tentova realisht te bisedoja, dhe ketu hasa ne ca tipa qe duhet te kene nje dell artisti si Edvini, qe ne cdo dy rrjeshta kane nje vjershe. Keta tipa si honepsja ne gjimnaz, jo me sot. Sidoqofte jam mjaftueshem liberal per te tentuar te vazhduar biseden. E marr per shenje dobesie nga ana e tyre, menyren se si duan te tallen.

Por ti ke te drejte, duke pare se kush eshte mbi kale sot, duhet konkluduar se ju duhet ti vini pak gishtin kokes. A e vejne gishtin mbi koke amerikanet, apo e kane me shotguns keta redneck-et?

Po kam te drejte ,eshte çeshtje qyteterimesh..Ja nje perle e jotja...Po te ishin kaq te zote le te rrijne ne Shqiperi!!!!!Jo lum miku ...je larg ,ne nje qyteterim tjeter.Mandej ketu nuk asht mbledhjae km....ketu asht blog lum zotnia....e ne qofte se mendon se prej ketu do zgjidhet ndoj fare problemi kombetar je gabu ne pritshmenine tende...PS.jam shkodrane ,e djathte gati fashistesmiley

Nuk e dija qe ka njerez qe kane per sport talljen e trapit. Une realisht ne ate injorancen time, mendova se dikush deshironte nderrim mendimesh (Alba ne kete rast). Nuk eshte faji im se jam pak i dobet ne citime vjershash e filmash, keshtu qe ndjehem ne mangesi dhe me duhet te kompensoj duke i sulmuar tek pjesa e tyre e dobet: emigrimi. Dhe mos me be kot sikur ti nuk e dike smiley se e dine te gjithe se sa vuajne shqiptaret e amerikes apo italise, se i shohim kur vijne ne tirane. Nuk pata pike shprese per zgjidhje te problemeve kombetare me ju. Thjesht po bisedoja. Por deshira juaj per denigrim kalon cdo cak!

E pse qenka kaq e turpshme apo e denueshme apo prej legeni se sa vuajne njerezit ne Itali e Amerike?Ja nje perle tjeter e jotja  çeshtje qyteterimesh....a ke hyp ndonjehere ne aereo....?

m'kujtove nji poeme simfonike nga shkodra. e them po deshe me e dit, se cin?

Ma thuj em

@Zana:m'fal nqse pergjigja nuk del fill pas komentit tat, duhet ta rregulloje penari ket defekt.

Poemi titullohej "e ke ken naj her n'Zall t'Kirit" smiley

Esht nga ato qe o e din, o s'e din, rrug t'mesme nuk ka smiley

 

A punto smiley

Qenkeni te gjithe eksperte citimesh! Si shpjegohet? E keni per hobby ne emigrim, keshtu sa per te thene qe jeni mire?

Kam hyp kam hyp, mos ma qaj hallin. Edhe kam bredhur mjaftueshem. Por gjithmone per qejf. Nuk me eshte dashur te punoj nje dite ne emigrim. Fatkeqesia ime kuptohet. Por kam njohur mjaftueshem qe kane punuar. Dhe fatkeqesisht per ta, i ka ngelur sahati ne javen e fundit qe kane kaluar ne Shqiperi perpara se te emigronin. Dhe lloji i citimeve qe ben kete tregon. Mungonte edhe nje citim nga Cekja sa per fiksim, ose nje strofe nga Shiki Shiki Jalla, edhe pastaj mund te themi qe jemi tek fiks fare. Njohurite e juaja per Shqiperine vijne nga perrallat e degjuara nga gazetaret e Koha Jone apo Shekulli. Indoktrinim me i keq se ai i Enverit per 45 vjet. Jeni brezi me fatkeq shqiptar! Sepse nuk jeni te afte as per adaptim ne emigrim, por mbani vrer edhe per atdheun tuaj. Dhe mos qaj hallin e qyteterimit tim! Kam mjaftueshem background qyteterimi sa per te bere gare me cilindo prej jush. Por kuptohet qe nuk ia vlen. Vazhdoni ne rrugen tuaj dhe shikoni te gjeni zgjidhje per renien e vizitave. Vetem 3500 vizita ne dite sipas webdetail.org. Shpresoj te kem kontribuar une sonte ne nje shtese vizitash!

Ja nje simptome e qarte se sa i komplesuar je,,,Kam qyteterim sa me ba gare me cilindo prej jush....Pse duhet te bejme gare ,ti je dukshm superior,nuk je refugjat...Ketu eshte problemi i madh e shume si puna jote,,,ZILI.....

O Zana,

mos na detyro te vazhdojme me shume. E leme me kaq. Thjesht nuk kemi asgje per te biseduar. Secili ne pune te vet.

Sa veta jeni pas monitorit qe flet ne numrin shumes..smiley.Ishte njeni pak si keshtu ,e do njihej me nje vajze...sillu i edukum i thane shoket,foli ne numrin shumes.Nejse u takun edhe ajo embelsisht e pyet çfare punoni?Ai:Ne punojme marangoze...asht e vjeter kjo qysh se kam ike une po aty paske ngelur te numri shumeshahaha

smiley

Kur flet kllasa,nuk flet burokracia. Kur flet burokracia, nuk flet kllasa!

                                                                     Nard Ndoka

per i moment e lexova kallashi...e menova...  u çmen PF-ja.....

Zanasmiley

Dhe mos e shpraz te gjithe arsenalin e kultures ne nje prurje . Ke kohe . Hap pas hapi te afirmohesh ,  te na njohesh , mesosh e hapesh horizontin , se cili je ti more buure qe prapa te vjen Historia - pa PPU. Dhe keshtu per te fundit mos u seklldis shume ne se je i paafte te komunikosh me kedo .Vrej taten ose shif NIKUN qe ke .Nuk jane te gjithe me Nikun tat as jane te gjithe si ty ! Mos merr poza si  KOCI i teto Ollges .....Qartasi, keni rene shume poshte, duke qene se edhe e keni shprehur ne nje prej temave, dhe po kerkoni ndihme........ A moj Sofke moj Sofke , c ' me bere .......   Une per vete qe kam marr pjes ne nje prej temave , nuk i kam kerkuar ndihme Sofkes smiley 

Keshtu me qe nuk je dhe aq i ri ..

Njeriu i ngjan nje thyese . Sa me i madh te jete emeruesi ( ajo qe mendon per vete ) aq me e vogel eshte thyesa nder njerez ne numer normal e konstant  ne te menduar qe jane numeruesi .

Po e njohe PPU - ne me kete aksiome do gjesh rehat dhe shpejt  e jo si KOC !

Ti vella, paske fiksim citimet e vjershave apo filmave. Te kerkoj ndjese qe nuk te ndjek dot ne kete sport, jam me praktik, e kaloj kohen duke bere pare, ose duke bredhur per kurva ne Tirane. Nuk vuaj nga emigrimi.

tregojne per njerin: qe nuk i pelqente vjershat... poezite ca me shume... por byrekun e hante me sallam

Ja edhe nje per Belulin! U eksitove me citimin tend?

te pelqeu?

Tano, kot per sport, e kena njonin keto qe i kthen pergjigje qe te gjithve bile dhe llafin e fundit duhet me patjeter ta thote ai....te lutem, mos u boni 2, ose mos i zej venin..... te pakten...boll e kena njonin se po u bote dy, na u bo blogu si pazari i Roskovecit.....

cfare ke ti more plak? ... jo per gje... se vizualisht duket edhe bukur keshtu ... horizontalisht... dialogu... let it flow... pergjigju ... horizontalisht... pa citime - fjale burrash... tregojne per njerin: u nis per askush-s'e di- ku dhe erdhi nga-ku-s'e di-kush

realisht qenkeni njesha fare! Tani jam ne fazen e gallates, e kalova ate te habise.

nuk me fole per citimin?

ha ha ha

Me placin syte Bulkth sikur e parandjeva numurin " shumes " po ndryshe nga Zana thashe jane Plumber ...... Ai vuri duart nen mjeker ...pa tutje ne hiorizont dhe meditoi ...Ne jemi e  ardhmja ... Eh qe nga koha e Bulo mejtimtarit nuk kisha hasur filosof te tille gjiF sharm ...gjiF aroMe ...gjife KryPe ....

O Admina mos vdekshi kurre ore .... se ATA njifkan dhe Ceken smiley per Doktor . Shkelqyer !  Bete si bete por e Kapet MARSIN per briresh . Na grite me nje Inxhinier Pertefi mashtrus se thoshte jam i informatikes dhe vij per here te pare  smiley  Po kesaj rradhe .... U paska rene Peshk i madh ne grep !

Mo u murzitni dhe ikni ore Bulo & 87  .Se mos lexoni ate me Lo ...dhe bini Pishtare . Ju qekeni c'qekeni smiley Po me duket se do rrini se qekeni dhe te djathte  dhe nga Parti e mire Na merziten keta te majtet .......  E moj Sofke moj Sofke c'me bere ... Hallall Admin . te nderuar  !  U shtofshin e i peshkofshi  smiley

tregojne per njerin: orakulli i fshatit... e pyesnin gjindja per lindje, mbarsje, mbellje e korrje ... ti ne qershor-thosh- e tjetri ne gusht... e pyeten njehere se nga e kish kete dhunti? ... sekret - u tha - parandenje... por nje dite keqkuptoi shenjat... dhe filloi te krruje sumen... "po pastroje topin e qelqte!" 

Ps. ke gjithe kohen qe therret ne ndihme adminat... si kalama kopshti... 

Nigjo ti edhe si top i qelqte duhesh pastruar here pas here se ndrit me shume....smiley

ps .Ta kuptosh kete Blogun ka ca qe quhen ADMINA qe mbajne pergjegjesi per mos penetrim Terroristesh dhe Sizofrene . Nuk hyn ketu !  Jane me tolerante ndaj atyre me shkarje ledhi po i mbajne ne kontroll. Nuk ke shfaqur siptoma te plota .Dhe fali o zot mbajne pergjegjesi edhe per ksehasjen e Blogut me teveqel , dervishlere , mullaher ripertypes e plot te tille  . Je lloj i vecante me kenaqesi po hyn ketu edhe pak si top i qelqte !

Shembuj ...

 a) peshq ksehases si Zotrote Bulkth ose mejtimtari filosof Bulo Bulevardaj qemoti .  

 b)  peshkaqene ..ka qene nje inxhinier Pertef qe hoqi ing . dhe iku fare ......dhe

c)  Balena or Balena ejjjjjj si ky me Tan 97  

Ja pse therras gje qe duhet ta besh dhe vet ..Rrofshin admin qe te Peshkun smiley

 

Mediat greke i kane dhene rendesi te vecante marteses misterioze(sic e quajten) te mbeses se Berishes me nje zyrtar te larte te ministrise se brendshme Greke. Ne dasem moren pjese atasheu shqiptar i Natos, femijet e Berishes dhe shume biznesmene te njohur shqiptare dhe greke.

..Ja dhe krushqite u lidhen

 

 

http://sphotos.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/528107_313316468732535_205787602818756_858510_909806801_n.jpg

 E paska prish Biografinë Berisha, shyqyr që nuk është gjallë Enveri, se edhe Berisha do të vetvritej. Bravo për këtë prurje i nderuar........................................lajm i madh ky!!!!!

Mat, nuk kam asgje me martesesn(ata te trashegohen dhe me jete te lumtur)...Une e kam me krushqine qe eshte mbledhur si sebep i dasmes dhe aferat qe do dalin prej andej....C'kerkon atasheu i Natos apo keta biznesmenet ne kete dasmen e mbeses se Sules?....U mblodhen gjarprinjte se bashku smiley

asnjehere nuk eshte provuar qe ato kane qene skema piramidale.

Po te duhej te pyese Bugajski seriozisht, duhet te pyeste N.Hoxhen

"Perse deklaruat mbi varrin e E.Hoxhes bashke me R.Aline .." Na i la Partine te Paster "?

Kush desheronte te dinte te vertetat , duhej te intervistonte R.Aline jo per mendimet qe ka ,  por per deklaratat e leshuara si psh:
C'kuptim kishte thenia Juaj ne 89 , "e botuar ne broshure " qe Partia sot mund te nxjerre disa KQ me kuadro . Eshte veshtire te zgjedhesh "

Po duhet te pyese Uturaku Fevziu jo politikisht , duhet te pyese

"Perse Nano ka deklaruar qe une nuk desheroja te futesha ne ato dyer qe hyri Berisha . Berisha eshte nje PUS KRIMI "

Keshtu prallash me syfryret ( si peshku Xhibit  smiley per  bretkosa Pallati , ose zonja mondane per muhabet telenovelash si " Xhadja ",  Berisha mbush nje dhome me Uturake e jo me nje mejtimtar simpatizant te tij , apo nje vandak me Hajdute qe quhen Ministra ose Kabinet !

"Njaj Berisha or tie i ka mujt te tane kamunistet babe e bir " Po me Ram Berishen c'pati smiley

C'kuptim kishte thenia Juaj ne 89 , "e botuar ne broshure " qe Partia sot mund te nxjerre disa KQ me kuadro . Eshte veshtire te zgjedhesh "

kthehet  komenti... per te kaluar tangjent... 

ti rikthehesh ketyre prrallave te 96-97 eshte kohe e humbur. Berisha e mori "denimin" politik per ato ngjarje qe ndodhen, si dhe Nano me shoke e mori "shperblimin" politik per zallamahine e krijuar ( nga vete ata). populli e gjykoi me vote Berishen ne 2005, gjithashtu ne 2009. so...

ti rikthehesh ketyre prrallave te 96-97...

Mos ma merr per keq Lefkofe po sec kam nje cytje kur te shikoj e lexoj Nikun. Ja them me vete tani Robi mund te mesoje dicka nga njerez me Qyltyre ....helbete tjetra me Lice....yyyyyyy ne fund smiley Jo per gje po se nga ke gjet edhe nje pershtatje jo shume pa vend ndaj meje si Idriz ferra smiley

Po zotrote ishe me mejtim te mendjes qe gjithshka shkon KEQ ne Lefqeni se nuk u be si ne Rumani....dmth  ne 89 smiley e keto te97 - 98 te duken si pralla smiley  Prandaj e kam ate huqin pas nikut tend . Sa e lexoj them " Ja nje variant per hapje depo armesh " 

Berisha nuk mori denim as Politik as Moral e as Ligjor e asnje lloj tjeter denimi nga ato qe quhen duhej ndeshkuar ne HELL . Mori Lejen per tu relaksuar pak ne Strategji , dhe leshoi rrugeve kokpalare e barkthare  te cdo kategorie duke protestuar dite per dite e jave per jave e duke varferuar ate dhomen tek selia e PD qe qe MBUSHUR me Drahmi , Lireta , Dollare e Para nga te Sudes , Xhaferit Gjallices , Shqiponjes e ......te gjitha atyre Firmave qe ishin se "mrekullia kapitaliste shqiptare zotrie "

e mor idrizzz ferrrra, nuk kam ndermend te ribej boten ktu tek peshku. Ajo periudhe eshte pjese e historise tashme...

Ke fillu nga ndryshimet . E kishe ferren me te zeze dhe me me pak rrrr .zzz me duket i ke ne rjegull tjeter pune se une e kam me SSSS smiley Une psh e kam qe ne fillim emertimin e lefkofese si  Left me ....yyyyyyy ne fund me Lice ....yyyyyyy ne fund .Me shtate Y dhe nuk kam lajthitur asnjehere smiley 

Cfare po ndodh keshtu o Lefkofe

Tjeter na shtiheshe e tjeter je ....

Historine e doje me Institut kujtese

e tani na thua eshte "lageshtire vese "

 

nuk e kisha menu qe Lefti do thyhej kaq shpejt. Me keq se rezistenca e Linjes Maginot.

shum dobet.

jo çdo terheqje eshte deshtim, mbase eshte dhe rimbledhje e forcave per te kundersulmu ma fuqishem...Idrizi te kete pak kujdes, te mos e humbase vigjilencen.....

Idrzin nuk e kapi ne gjume as jugosllavi, as rusi, as kinezi e as amerikani, po e kapka Lefti! Ore jon brezi i ashper keto. 50 vjet pa gjume, iu ka bo syni filxhon. smiley

Nuk rrezohet lisi se i kendon bulkthi ne dege, or jo! 

ups and downs...and who gives a fuck per perrallat me skenderbe.
Prape nuk kam ndermend te ''luftoj'' me ajrin, sepse te bindesh idrizzzzzin eshte njelloj si. naten.

smiley

noten lefto.

Le te flere dhe Left me .....yyyyyy ne fund pas nje nate te Lodheshme e Konsum te jashtezakonshem mendor per te mire te ATMES e per FE. Naten Lefkofe na...te...n ....dhe ...p a..fsh endra me b...ulk...tha smiley

Lice....yyyyyyy yt nuk vajti dem edhe sot smiley Nuk prishemi per ca rrena te Sali Mashtruesit si ne 92 ashtu dhe ne 2012 ...Bradi thote dhe ne 2013 po keto do thote ......Te prifte e Djathta !

falem Ju te qeret , po Lefkofeja eshte dhe do jete kurdohere midis nesh !

te ka sjelle spiritusi nje shkrim me Nexhmijen,ec e thuaje noj gjo mor lugat se duhet te te kete more molli .

Tani97, po deshe po ta jap nje keshille per perdorimin e PPU. Leji pak kohe vetes te njofesh njerzit ketu. Mos ju pergjigj cdo njeriu me te paren. Prit ki pak durim, ndryshe do humesh kohe e do te detyrojne te dalesh nga vetja. Jo se ne vazhdim nuk do "peshkohesh" (sa per te kopju nje shprehje te 'cne') po ca pika referimi do i kesh.
Personalisht me Cimin (Emigrant) dhe me PF, si ene me disa te tjere, kom sa te dush pikepamje te kunderta. Nai here ene zihem e xefem me ta po prape se prape te ka lezet debati. Po ama ka ca njerez qe kur i ke shkrujt or Tan dhe rilexo veten thu "Qyqa me cin qekom more!"
Peshku o shume i veshtire per te djathtet plako. Se ene ktu tentojne me e more flamurin e te djathtes tu zone tokat e dynjose e tu nrejte shpia, kshu qe ti ngelesh tamon si peshku pa uje. Po qe te qetesosh nervat ne momente te caktume shko futi nje sherr me "katrorin" te temat me muzike se ate e kena DJ-n e peshkut.
Ene mos thuj mo qe je "tiranas" se na felliqe! Po te jesh tironc, mos u muno me u bo i mire me jabonxhijte, po thuje. Nqs nuk je tironc nuk ka asnji te keqe po mjaftohu duke thone qe jeto ne Tirane se ajo fjala ka nje interpretim shume negativ.

Lizander,

une nuk shkruajta per te kerkuar polemike. Ishte hera e pare ne kete blog, dhe per fatin tim te keq qellova ne temen e juaj te preferuar: kush e sha me shume Saliun. Padashje, ne sensin qe nuk e kisha me askend prej jush sepse nuk ju njoh as stilin, as emrat, iu pergjigja Albes. E cila vazhdoi te pergjigjej me seriozitet. Deri sa dolen keta personazhet e larmishem (PF, alidemsi, etc...) te cilet cdo koment te tyrin e kishin me tallje. Mos me qaj hallin mua se nuk eshte se po vuaj per t'u bere anetar i juaji. Thjesht u habita me nje doze negativiteti qe nuk e kisha hasur me pare. Dhe iu pergjigja edhe une. Nuk jam nxehur qe te kem nevoje per rilexim, cfare shkruajta e kisha menduar. U pershkrova si i djathte jo sepse jam me Salen, por sepse kam qene i PD-se dhe ngelem i djathte ne shpirt. Dhe gjykova qe ishte gabim qe cdo faj i Sales t'i vihej ne kurriz cdo anetari te PD-se. Jam tiranas, mos ju duhet gje kopje pashaporte per t'u bindur? Me thuaj ti se ku u mundova me u bo i mire me jabanxhinjte dhe pse po na paske dyshime zotrote per kete fakt. Cfare interpretimi negativ e ke fjalen? A ka mundesi te jete me negativ se emigrant prej 20 vitesh dhe akoma s'i ke bo paret per te ardhur per pushime, dhe kthehesh vetem per rast vdekjeje?

Ata duan te thone qe 1.Nje tirans i vertete thote :Jom Tironcsmiley( po ti rrezik je shume korrekt me gramtiken)

2.Lizander po thote njifi njehere njerzit qe po flet.

3.Meqe je i ri tregohu me i duruar mesoji si funksionojne gjerat ketu dhe sill dicka prej vetes.

4.Dukesh pak i nxehur, me thene te vertetensmiley

5.Secili ka stilin e vet ,dikush flet seriozisht,dikush me kenge,dikush me ironi.Is a free PPU.

p.s.Na i bo hallall se ngela duke u fut si lakersmileyPor meqe skisha ndonje gje ne dore per momentin.Besoj u sqarova disi?smiley

Ke te drejte. Jam i rregullt me gramatiken dhe them tiranas kur shkruaj. Te te jap celularin dhe flasim qe ta verifikosh, se late nam me kete ceshtje smiley

Si mund t'i njoh kur komenti i pare i PF-se flet per nje planet alienesh. Apo duhet te kemi lexuar te njejtet libra me perralla. Dhe nuk e dija qe blogu juaj merrej me lloqe. Me thonin qe merrej me ceshjte politiko-socialo te majta.

Eshte nje blo, jo anija kozmike. Nuk kam cfare te mesoj. Nqs. keni ndonje broshure apo manual perdorimi me jepni linkun ta shkarkoj. Cfare te sjell prej vetvetes? Ju duhen pare per te mbajtur blogun gjalle, se shoh qe paskeni probleme? Ndonje rroge per ata kontributoret qe permenden ne nje link te djeshem?

Eshte i lire, por jo karragjoz. Une flas shqip, nuk ciceroj, por si duket Edi Rama ju ka kaluar semundjen.

O Taaaaaaaaanoooooooooooooooo, po mos i merr te gjitha seriozisht o burre!

Punen e tironcit ta thashe ene une ene Cimi per gallate. Fjala "tiranas" (me theks jugur) perdoret nga tironcit per te ngacmu tiranasit qe kone shume kohe m'Tirone, nji ose dy vjet.

Hajt mos e vrit mo menien se do kena kohe me bo muhabete serioze. Po thjesht sone plako qekom vetem per gallate se sa erdha ne shpi pashe se car kishte shkrujt Bradi ene u shkriva. Car t'i boj una atij firauni qe trego barcaleta?

Kam lindur ne Tirane, jam rritur ne Tirane, banoj ne Tirane, dhe duhet te bej gallate me disa emigrante ne Amerike e Kanada qe nga 1990? Me duket se jam une qe duhet te tall pak trapin apo jo?

U zgjove vone ti me u tall, te tjeret po flene tani. Nuk e degjove Idrizin, sot nuk eshte dita e fundit.24 dhjetori 2012 eshte larg smiley

Me mire vone se kurre! Kaq e veshtire eshte per te tere ju per te besuar qe nuk po tallesha ne fillim te postit?

Po ky eshte problemi pra, qe nuk po talleshe.Kaq e veshtire eshte ta kuptosh? smiley

E kam kuptuar qe ne fillim, por e kam te veshtire te besoj se ne te tere ju nuk pati asnje qe deshironte bisede pa u tallur. Thjesht nuk me besohej qe ekzistonte nje ambient me aq te humbur dhe vanitoze, qe i lidh thjesht ideja e te kaluares se enderruar, ate qe s'arriten kurre, emigrimin e suksesshem, qe kur te ktheheshin ne Shqiperi t'i benin pordhe te tjereve. Thjesht habi! Ja ku e mesova dhe kete, tani kam edhe nje karakterizim te ri per te majtet nostalgjike.

 

Dhe nuk e dija qe blogu juaj merrej me lloqe. Me thonin qe merrej me ceshjte politiko-socialo te majta.

 Tano, po ty ta paskan fut sa krahu noi shoku jot mer burre. Kush ka bythe ktu te merret me ceshtje politike sociale te majta apo te djathta!!! Ktu mlidhen robt me bo noi dor gallate me njoni tjetrin, ose me noi zog t'ri e naiv si puna jote qe e majne n'ajer gjithe diten e gjithe noten.Hik o Tan, futi i sy gjume e menoje qe ishte onderr. C'tu desh ty kjo pune mor biiir ?!!!

Nje gazetar i njohur i majte me tha. Po e krahasonte ne terma vizitash online me gazeten ku ai punon. Foli me dashuri per sitin e juaj. Une vleresoj ate. Por ju cdo gje e merrni per gallate. E kuptoj qe e keni te veshtire te besoni qe ka edhe njerez qe mund te kene deshire te paster per te ju vizituar. S'ka problem. Pa leke ishte.

Ti mendon se po me prek me keto zog i ri naiv. Ah sa gallate do te kishte qene po te ishim njohur ne boten reale smiley ! Endrrat i ruaj per qejf,  nuk mund t'i prish me imazhin e juaj ne koke. Do te ishte fatkeqesi per mua sikur sot te shoh enderr me ju smiley .

Eh c'te te mollois moj motersmiley Une timen e bera.Po shif se ta thashe me lart,behu me selektiv.Kur je ne nje tavoline me 15 veta ,me ca te hahet muhabet me ca jo dhe rrobi flet me ato qe jane te nje linje.Se ndryshe qelbet muhabeti.A me kupton?Por prape is a free PPU e s'ke nevoje per asnje status te tallesh me asnje( se sec po thoshe per emigrant e terci verci)Per mu s'ke nevoje te verifikosh Tironcllikun.Rri rehat fare.Tani po iki te shkruaj manualin e perdorimit per PPUsmileyNoten.

...Po me mu ç'pate mer daj....... una nuk te thash nai gjo te keqe... thjesht te thash ato qe sapo te tha Lizandri mer burre...... hala qeke i nxef...... ???? po edhe me mu qe nuk u "talla" me ty......?????

Lizander, duke e marre me mend arsyen pse je kaq ne humor smiley edhe ngaqe t'kam mbet' borxh, po ta fal qe me ke qujt dj, sherrxhi dhe qetesues nervash! smiley 

Se pari dua te informoj peshqit qe ky angry-smiley i pare eshte plotesisht i rreme. Nuk i shkul kacurrelat ti per nje neshje futbolli jooo. Se dyti qe je DJ i peshkut ate mbaje! Se treti une nuk kom thone qe ti je sherrxhi po qe une vij e boj sherr me ty per te qetesu nervat. Ore osht si forme shfryrje mer jahu car halli ke tina?

Ate note ne fakt nuk hume nai gjo se ene ty qe nigjo "muzike per hall" nuk besoj se do te te kishte pelqy.

Tani97

Vetem mos qaj mor burr pa mir, dhe mos u hiq sikur sa hyre ne kete blog per here te pare se kushedi sa here ke qene me pseudonime te ndryshme, dhe e treta ik mos li nam me budalleqe jo emigrant jo terci verci, dhe e fundit ndrysho nofken menjehere dhe hajde me nje strategji te re per te na impresionuar.

Ndoshta jeni realisht aq pordhace sa qe ta keni te pamundur te besoni qe jo cdo kush ju njeh. Ne fund te fundit vetem 3600 vizita ne dite keni. Ja e mesuat qe edhe une nuk ju njihja. Dhe qe cke me te do te kembengul tek ceshtja e emigrantit, sepse eshte arsyeja baze qe ju ndikon per te nxjerre vrere nga goja. Nuk ju doli bota sic e kisht menduar, nuk keni bythe dhe kurajo mr u kthy ne Shqiperi, dhe atehere shfrynin nervat neper blogje. Goxha arritje! Dhe nuk me rruhet per te ju impresionuar!

Ju u merr me shume se e kini .... MAMA ..tha Koci smiley I ke me lart smiley Te tyrperuan fare te tyrperuan se thione jemi te djathte .Po pse me kta do fitosh ti ne 2013 smiley

Dhe nuk me rruhet per te ju impresionuar!...smiley

Rrini rrini dhe nuk duroni dot pa bertite "na ka humb brisku " Dhe Shvejku i raportoi Toger Llukashuit se nga fjalet me te edukuara te saj ishin "Hajvan i Perendise " Myllja driten se do flem"  , mos ta bejme si ne Ushtri "Hidhi batanijen " smiley

smileysmileysmileysmileysmiley oidris, mos ja humb ekuilibrin djalit...

Interesante kjo teme, doli nje tani97 dhe vuri para gjithe peshkistet.

Tano keto 3600 jane vizita apo vizitore, se po te jene vizitore jane shume , po te jene vizita jane shume pak .

Nuk ju doli bota sic e kisht menduar, nuk keni bythe dhe kurajo mr u kthy ne Shqiperi, dhe atehere shfrynin nervat neper blogje.

Ka edhe nga keta, do ishe akeist i mire sikur te mendoje si te rregullojme Shqiperine qe te kthehet ai qe do, po s'ja mban suma nga bordelloja qe ka krijuar Sala me Tos e Rame.

Darvinizmi social me te ngjashmit nuk eshte gje e mire, dikur e benin emigrantet tani kane filluar vendalijt.

Krruhu krruhu dhe ti,se me ju te AK me duket se e ka me shume inatin.

Hej Brado po ty qe s'te kan asnjeher inat keta me nofkat e reja ne peshk, si shpjegohet? 

pse kush e ka inot Bradin? Bradi te shkri gazit! Brado te cafte ujku se m'le ktu sone mer firaun.

Noten t'gjitheve

 

Po si tme kene inot,jam nje nga Ideatoret e FRPD.

Po ti mer i poshter pse nuk na kishe thone qe qeke Erion Veliaj i PD-se?

 

Cne ti ne kete ore ne peshk ? Tani duhet te ishe duke bo fushate tek Artisti,po si mer burre edhe i therrisni njerezit per dreke neper restorante dhe dreken nuk ja paguani,por mjaftoheni me : " Ti paguaj une ?" thua ti, " Jo...jo " thote ai qerosi rrumbullak me zyze, " Nuk po kembengul me i thua ti "  smiley

Cdo gje e rregjistrume mor vlla.

smiley

Po ti mer dreq ke fillu me nigju nji po nji jo. Ai ka thone tekstualisht : "Jo. Jo. kesaj rradhe i kam une se ti pagove heren e kalume!"

Jo per gjo po vetem per te qerasme nuk me qit dot delenxhi mu. Nuk e kom per fis ket lloj delenxhilliku o Velo. Car t'i boj gjaku uje nuk bohet!

Pastaj mer ordiner pse nuk defto ti qe une piva vetem uje se nuk pi n'orar t'punes. lol

Ene thuje i faleminderit qe per raste festash, ose ne dite te ftofta une nje urim ose nje qarje halli e boj perhere per ju 80-lekshat* e Sales.

Belaja modhe ka me e gejt ate qe merr qeverine mas jush. Ka per t'u rrit frikshem papunesia se do dilni ne asistence te gjithe ju. Per ata qe nuk e dine, s'e merrni dot me men se sa spiune ka Sala verdalle. E ka gjet belaja vetem me nji gjo, s'po di car te nigjoje perpara. E keqja o se i ka ene budallenj, dhe i shkojne tere kohes me vrap per t'i thone "Doktor e zbuluam edhe nje qe do te afrohet te partia e Bamirit!". Po thirrini mer menies ene kursejeni te shkretin, mos ja qisni shpirtin me habere te tilla.

Cimo te betohem o bo Sala si ai te ..... (emrin e filmit e thu o ti o Beluli) qe thote : "Cuk po ti do me vdesesh mua!"

 

* po nuk e kuptove si term o Velo, pyte se ka specialista ketu te PPU

Dakort mo vlla po kta jan te PD-s. Ju te FRPD jeni te pavarur, apo e kom gabim smiley

Me ne fund u muar vesh perse ne PD-kane "mbire"... mideatore  ! Te tille,  qe te hapin barkun, me "idete" qe kane 

rrezik ketu komenton gjithe forumi ku eshte kapter Bradi, prandaj nuk e kane inat

I ka vene ne rresht me komentu 10 komente ne peshk cdo dite pro partise..

Brad ne thelb s'na ka njeri inat, e kam llafin hiq karrigexhinjte e ndonje kozmopolit te spanuar, thjesht s'na besojne. Kur te behemi te besueshem, s'do na lene te biem pertoke per 30-40 vjet.

Tano qenkan shume pak, ja pse e hodhi temen Blendi, sa na beri koken lemsh rreth administrimit, parave a ku di une. Ky eshte efekti forumor sistem i mbyllur, qe shkurajon te rinjte, eshte bela e madhe t'i shpetosh.

3606 per saktesi, dhe jane Daily Pageviews. Dmth. shume pak. Por s'ka gje, kisha degjuar qe vlenin me shume. Pasi e pashe se si e dhjesin cdo lloj muhabeti, dhe se si e kane konvertuar ne nje blog gallate mes shokesh, nuk habitem.

Vizita mer vizita. Nuk pushojne njerezit. Na shujten nga kafet!

Me ktheve o Pf  " the ke dit , the ke dit  " .Th per S .  Ky me kujto ne kalamojte e qytetit qe kur shkonim ne fshat shifnim Breshka dhe te cuditur lunim dy krahesh . Njona pale e niste ke nji rruge , dilte tjetra e nderpriste dhe e kthete mrapsht nga u niste .Jepte jepte Breshka , qiste koken SHUME , bote cicin e futej ne zhguall.... sot i thone "Pishtar per shndrimin e PPU ne Lartesi te papara Tironcish te Djathte " smiley

Lavdi ne Jete te Jeteve Admin. te nderuar per kete BALENE  smiley

Vallahi bilahi "tiranas" n'Tiron vetem tifozat en Dinamos e perdorshin. smiley

Edhe ca nga ata te konvertuarit se fundmi me Partizonin. smiley

Rrofshi e qofshi se me ka shijuar kjo kafja e mengjesit saaaa(ja dhe tre pika intelektuale qe nenkuptojne shume Emo) smiley

@opiuchius
Ne kohen kur arben malaj u be minister I financave ka deklaruar publikisht qe vefa kishte ne banke vetem 183 miljone dollare! Kete e ka bere ne tvsh. Fiks nje muaj me pas ka deklaruar qe vefa ne banke kishte vetem 3 miljone dollare.
Hajduteria ne ate vend nuk ka patur kurre ngirje, socialiste apo kerrma antishqiptare te pd-se qofshin.
nje helikopter I vefes ka dale ne ankand me cmim liste 20 000 dollare.
Sot arben malaj eshte nje nga eksponentet kryesore te ps-se.
fawns e faqes

Gjallica po ndertonte banke ne Vlore. Pra firmat piramidale nuk kishin ndermend te falimentonin, po investonin drejt se ardhmes. Ajo ishte vjedhje dhe shkaterrim i Shqiperise qe mund te ndertohej dhe behej persembari qe ne gjeneze. Ku shkuan ter ato miliona investime qe VEFA, GJALLICA etj firma kan bere ne vendet fqinje, sidomos ne Greqi? Me duket se planet per shkaterrimin dhe ndarjen ne sektore te ekonomise shqiptare jan bere qysh ne mengjes te ndryshimeve ne Shqiperi, dhe nuk mund te lejohej asnje devijim nga keto plane, aq me teper qe vende si Greqia dhe Serbia kan investuar aq shume energji nepermjet agjenturave te tyre ne Shqiperi dhe lobingjeve te tyre ne bote per te marre thela te majme nga Shqiperia e rrenuar.

dhe une qe kujtoja se s'e kisha nisur... c'ja fut kot ai telefoni im... fawns e faqes... ik mo pird**!

s'e mora vesh fare ca ke dash te thuash.

Deshnja te theshnja "faqja e faqes se zeze". Po qy telefoni vajti e nxorri ca I desh qejfi.

Ej, po sa te pameshirshem paskeni qene. Nuk e sajdiset as me indiference te pakten. 

P.S. Kuptohet "Marangozet" theu edhe rekordin e "A ke kene naiher n`Zall t`Kirit" smiley

Ju paskeni qene te habitshem, jo te pameshirshem. Jo per gjo, por nuk trembemi kollaj ne te PD-se. Vetem komunistat i gje ne USA dhe Kanada. Neve na ke ketu duke bo pare. Ju jeni online duke bere gam-gam.

Duket qe jeni mesuar te komunikoni vetem me plehra si ju, dhe mendoni se cdo kush qe ju flet e ka me te futme. Mos kini merak se nuk jua lyp njeri blogun e dhjere me 3600 vizita. Perkundrazi jeni ju qe po kerkonit ndihme nqs. s'gabohem.

Une, po e perseris per te saten here, nisa nje bisede serioze me nje komunikuese te panjohur online. Nuk kisha asnje qellim tjeter pervecse shkembimit te dy mendimeve. Nuk kisha asnje paragjykim per personin qe po bisedoja me. Madje iu pergjigja me kujdes cdo pike te arsyetimit te saj. Ndersa ju u tallet (jo se u preka) me cdo fjali timen. Madje kaluat ne paranoje, duke me akuzuar se mund te jem ne shumes. Paranoje e klases komuniste. Edhe ne emigrim s'e keni nderruar qimen.

Nuk po tentoja te ndryshoja mendjen e ndokujt. Po shkembeja ide, sepse edhe mund t'i kem gabim plot gjera ne "faktet" apo arsyetimet e mia. Ndersa ju per pak sa s'me akuzuat qe jam vete Berisha. Treguat ligesine tipike te nje komunisti nga ata qe i eshte fiksuar truri tek 90 dhe 97, duke bere pseudohumor, ne stilin letrar te liderit te juaj Edivinit, me shprese se me merzitet, apo me preket, a ku e di une se cfare tjeter.

Me pak llafe, ishit nje grup budallenjsh, tejmase te kenaqur me veten, qe me sa duket nuk keni pasuri tjeter pervecse ketij Blogu, dhe e ruakeni mire nga kontaminacioni kapitalist i PD-se. Mos kini merak nuk ju bezdis me.

Kisha idete e mia mbi emigrantet ne USA (bazuar mbi ata pak kokrra qe kane denjuar ndonjehere te na vizitojne, kur i dalin lekete; dhe bazuar mbi ata shume kokrra qe kam pare online, duke filluar qe yek AlbForumi ketu e 13 vjet me pare) dhe nuk ishin te mira. Ju falenderoj qe m'i konfirmuat, dhe i perforcuat.

 

Eshte shume kurioz fakti qe nga te gjithe ju antiberishianet, asnje nuk mori mundimin te bej nje tek koment mbi permbajtjen e shkrimit te pare te ketij post-i.

Kaq te pamundur e keni te shani me prova te dokumentuara nje nga ju (sepse Saliu i juaji ngelet sado te perpiqet)?

Ciao!

O Tano, po ti sikur ishe tiranas i djathte mer daje. Nga dole kthu Bathorist i eger tina? 

E kuptova qe ne fillim qe dukeshe si alien ti, nuk ishe tirons. smiley

Shi mo lla ca i bot tjetrit. Si s'ju vje turp. Erdhi i paster si bora. Me 2-3 komente e cut ne rruge te keqe.

Po ça na bote mer çuna, çar na bote.... na iku tjetri per shalesh e nuk na tha sa noten e mire...???

Zoti/Zonja PF. Per ironine e fatit ti nuk mundesh dot te imagjinosh se kush jam. Do te kishte qene shume gallate per mua te me njihje, sepse do te shikoje se sa shume ke gabuar ne analizen tende prej pordhaci. Tentova t'ju jepja nja dy ide e fakte, nuk i donit, s'ka asnje problem, secili ne pune te vet. Tentova edhe une te merrja ndonje gje, por u treguat shume te mbyllur, kjo nuk eshte ndonje Casino apo Bordel de Luxe, qe une te prisja rradhen sa te ju njihja per te marre ndonje perle nga ju (sic me keshilluan shume prej jush, qartasi te bindur se u dashka bere "gavetta" njehere, sikur me qene ushtare).

Ciao!

Po pse iken o Tani? Qendro per kunje te zonjes PFsmiley

e hengri edhe zonja pf smiley

O Tano, do me falesh se me mori ne telefon bosi edhe duhet te ikja. Eshte pronari i restoranti ku laj pjatat mas punes se pare, dhe eshte shume batakci. Me mori ne telefon se kishte maru duke honger darken me grune edhe pertonte te lante pjatat ne shpi. Edhe mbasi me tha qe te nisesha urgjent, pastaj boni sikur u kujtu: O PF-jo me fal se harrova qe po te flas nga shpia, kujtova se isha ne restorant. Po tashi dhe une s'desha me ja prish mo, se na jep capen e bukes edhe i thashe "s'ka gjo, s'ka gjo se u nisa tashti. Hajde mo se dy pajata jon..." Ene kshu e hongra si zojat sonte.

Meqe ra llafi ke zojat, mos me thuj ashtu zoti/zoja PF se do na marin per travestit. Zoti, jam une. Me dy 0. Nji ne te majte e nji ne te djathte.

Pashe qe te kishin ra m'qafe, po edhe ti nuk i kishe lone gjo mangut. Ping-pong n'ajer i kishe majte. Bravo t'qofte. Une them se duhet ta nderrosh nikun nga Tan97 ne Tan99 se ti daku qeke nothtenonc. Edhe e shof qe paske pas kerkesa dhe nga Respublika dhe Albforumi po te lutem boje zemren gur e mos na lej ne ketu vetem.

Kur te kesh kohe ma kthe nji pergjigje.

Tu bofsha

PF

Ha ha ha,

sa per te qeshur. Ti mund te perpiqesh ta kthesh ne te qeshur, por kjo s'e nderron realitetin e emigranteve shqiptare ne USA dhe Kanada. Nje pjese e mire kane pure vari trapit, sic themi ne "tironcat", masakrohen tere diten ne punet me shkerdhate qe mund te gjehen, ke nga ata qe u nisen nga Tirana me shkolle te larte dhe tituj te tjere dhe atje iu desh te benin nja 5-6 vite shkolle prape per te filluar pune, gjeje vet, kamarier ose larespjatash. Kjo eshte e verteta, ti qesh sa te duash. Une e di shume mire qe nje pjese e juaj e mire po plasin nga nervat per keto qe po them, s'eshte faji im, as i Berishes, thjesht fati mizor i juaji. Shkuat per te na bere pordhe neve gjynofqareve qe late ketu ne vendin tone shkerdhate (sipas jush, sipas Berishes vetem Gjermania na e fut) dhe zbuluat The American Dream, hajde larje pjatash per 5 dollare...

 

Nqs. ti je nga ata fatlumet qe ke kohe pa lare pjata, hallal per ty. Por i ke lare njehere e njekohe apo jo?

Po jo mo burre, une laj pjata tani po te them, ti nuk me beson. Le qe c'lidhje ka kjo me muhabetin njehere. Ne s'kemi dale ketu te mburremi me punet qe bojm, po me marr vesh noi gjo te re cere bohet asaj Shqipnie, se nuk na le maraku i shkrete.

Nuk e di se si u prit vizita e Ed rames ne Tirane, se knej nga Nju Jorku ia boni fora. I vuni ne rresht kto amerikonet. Po andej nga Shqipnia a pat gjo jehone?

Tano,me nigjo mu tani se une i here flas.

Po vepron pikerisht ashtu sic keta komunistet deshen,domethene po largohesh,jo qendro!

Vella, une jetoj ne Tirane ne Bllok ne rreth 160 m2 apartament. Nuk kam kredi 25 vjecare per te shlyer si keta miqte nga USA. A kam te drejte te bej pak qejf edhe une, sipas menyres sime, dhe jo te humb koh neper biseda humbesish, Peter Pan-esh emigrante?

Cili eshte sekreti i suksesit tuaj tan?

Ti sfungjer,kur flas une me shoket e mije te Partise hesht.

Po prit o lla, se s'dalin perdite raste te tilla.

Ah sa raste me t'futme ke ngrene ti or vella, mos do te na thuash qe jam i pari qe po ju bo lomsh?

Do te thuash qe nuk je njeri i suksesshem? Une thjesht sekretin e suksesit doja. smiley

Me 1990 ne shtator nuk gabova te shkoja emigrant ne USA.

Me 1991 ne mars nuk gabova te shkoja emigrant ne Europe.

Me 1991 ne gusht nuk gabova te shkoja emigrant ne Europe.

Me 1992 ne mars nuk ika pergjithmone nga Shqiperia.

Faleminderit.

Tashti qe s'na le gje pa treguar, na thuaj te lutem c'eshte ajo '97 pas emrit. Jo ditelindja besoj.

Me kane kerkuar sqarim edhe tek TemA ashtu si edhe tek ResPublica. Nuk e them dot se pastaj del se kush jam!

Eshte i specializuar per ngjarjet e 97 dhe piramidat smiley

Prape afer por iu largove edhe ti! Ju mungon fantazia, tipike e sigurimsave.

Je bere figure tek Tema dhe Resp. Thame dhe na c`fat qe na erdhi,  por s`qenka e thene.Po iken.Nje bosh i madh do mbetet pas.

Nuk jam figure, thjesht dikush ngacmoi per nick-un. Po qe per boshllek bejini zile Ekrem Spahise se iu a mbush ai.

hahahahaha, po ti qeke dhe humoristik mer daj....qeke i gjithanshem..... dhe kur pa ne mes te notes....... hallall ta bofte zoti plako.....

ncuq, do jete shifra e meleonave qe ka deklaruar vetem per vitin e kaluar

Aq pak? Ju nga Italia si po e kaloni krizen? Akoma me rradhe qe ne 6 te mengjesit per lejen e qendrimit?

edhe me keq akoma smiley ne tre kam rene mbreme, sot u ngrita ne shtate per te zene radhen ne komisariat

Fin, po c`pate qe ike? Ja tani do ishe ne radhe per te bere milionin e shtetembedhjete. smiley

Mos e kalo me te qeshme, se e di mire se cfare ke kaluar. Sa ke hequr per te tentuar te integrohesh ne rradhet e tyre, por kuptohet pa sukses.

picirin kam hequr

      dhe prape jashte radhes

                            kam mbetur

 

do thoshte miku yne Mati i ri

Kujdes Tano se kjo Finisterrja te ben abuziv osht admine,ehhh te kisha pas dhe nja dy si puna jote une mor vlla kisha more lejen e zakonshme,15 dite nuk u fusja mo ne peshk.

@Bradsmileyashke dhe argat zotrotesmiley

???

Po pra jena mesuar keq.

Une po shpresoj te me bej ban. Te bi rrehat edhe une se kam nje dite e vras mendjen, ku dreqin me qelluan mua. Me gjithe budallejnte qe kam tek kafja e lagjes, qe te japin mend sa te duan, pa pritur online komentin e rradhes, dhe keta kisha mangut!

Nuk bojn me ban keta komunistat tano. Dun te te lejne te vush.

Te vuaj? Kjo ne krahasim me budallejnte e lagjes eshte argetim.

Po hajd shpjegoja ket komunistave mor tan. S'e dine keta qe ne hedhim valle nen hunden e ujkut.

Ne kete e kemi VIP ti thua Ban?

Ja ka pas nai detyre te Saliu i pare, dhe ka bo pare me ble ket apartamentin te blloku me 160 metra katror..... Se biznesmen nuk osht se nuk do ti rruhej shume per te bo lloqe ketu, politikan prape nuk osht se ata e vrasin larte, per ata qe jane me shkolle, se shumica e tyre nuk e njofin interrnetin..... atehere i bi me qen nai dora jone, qe ka perfitu nga pushteti ka pas firme dhe vule, dhe ka bo paaak, shuume paaaak korrupsion.......

ejj, mos me thuj se ke pas prona dhe i ke bo pallat se te hyna m'dru masanej.....

I kalove njehere afer, pastaj iu largove prape. Gjynah!

Tani mos ti permendim keto metrat katrore se na akuzojne per korrupsion keta Komunistet pastaj,por ti duhet te qendrosh!

kujt i rruhet per cfare me akuzojne, keta s'te rrasin brenda per fajde, leje mo per punet e mia, qe te japin medalje!

Mos me thuj se je pishtar, se vetem atyre u jepet medalje.....moooos

mos me ngaterro me Tan Hoxhen. Ai spiun sigurimi eshte dora juaj (ah sikur te kisha shansin te shihja dosjet e juaja, cfare perlash do te kene qene).

Pse e ke pas shansin me na i pa dosjet....... dhe nuk te paskan lon??????????.......pupupupupu, çfare krimi te paskan bo, pranej e paske bo lanet Salen ti.... aaaaaa!!!!!!!

Ti ke vendos me na lone ktu sot? smiley

Ora 11.47 une akoma ne pune jam. E ke parasysh pune nga ato ku bosi je vete, dhe nuk duhesh te shash neper dhembe amerikanin. Te vetmit amerikane qe una shaj quhen Obama dhe Arvizu, kurse ju ne 20 vjet i keni bo koleksion emrash.

Ohhhh,Tani,Arvizuja eshte i joni.

Lere se e kuptova,nuk i ke qejf cokollatat,per kete Partija ben ndonje leshim.

Ta thashe edhe iher ty une, ke ndermend me na lone ktu sot? smileysmiley

Brad, ky me duket eshte provokator per te diskretituar Partine tuaj dhe simpatine dhe autoritetin qe ka ajo ne popull. Hahahhaahaha.

Bradland, te thashe mos te me beje shok para kohe. Une s'jam Salist, por me duket se askush s'me beson. E kam hasur edhe ne Tirane, qe ku shan ne kafe njehere Edin e pastaj Salen, zgurdullojne syte. Sikur te kishin perpara ndonje aline smiley . Por akoma askush s'me kishte thene emrin e planetit nga vija smiley .

 

Mos me thuj qe qeke specie e rralle, se nga ata qe i shajne qe te dy tani jane shtu nepermjet klonimit te atij xhelit, pranej kujdes.....se ta vune damken masanej.... te bon me zorr akeist..... ose topist....

kujdes me statistikat e inkorfomistit..

Ska gje,nuk behem pishman,por po u largove do kujtohesh si frikacak ne kete forum dhe per kete do me vije keq.

S'jam frikacak, jam oportunist. Mendova te shkembeja ndonje ide ketej nga peshku. Po ku ka ide peshku kur s'ka as tru?

Thashe une, po ju prish imazhin e Partise ky. Demokratikas qe nuk te can ballin??? Po domosdo u prish dynjaja fare. smiley

ja dhe nje "genjeshter"  tjeter ne vazhden e ketyre rrenave....

 

Giallo amerikane: S’po gjendet se kush ka folur në emër të DASH-itKa dy-tri ditë që flitet mbi një deklaratë të “njërit prej zëdhënësve të Departamentit Amerikan të Shtetit”, në të cilën bëhej distancimi prej qëndrimeve të një diplomati në pension e përgënjeshtroheshin këto qëndrime!!!!! Kjo histori ka formën e një giallo-je. Askush nuk po i del për zot asaj deklarate, dhe nuk po gjendet emri i zëdhënësit. Ambasada amerikane në Tiranë, si kurrë më parë, duket pak si e shushatur, aq sa të jep përshtypjen se është futur në kurth “nga shefat atje lart”, e prandaj nuk di se ç’emër t’i vërë kësaj që ka ndodhur.escription">

Është një lajm me pak rreshta i Shqipit të sotëm, i futur si me pahir në faqen 5 (në fakt, është lajmi më i rëndësishëm i javëve të fundit), që demonstron pikërisht këtë gjë. Gazetarët e kësaj të përditshmeje kanë kërkuar një sqarim nga shefja e Zyrës së Çështjeve Publike në ambasadën amerikane, Elizabeth Lewis, por kjo e fundit nuk ka bërë gjë tjetër, veçse ka thënë në thelb që “diplomati në pension Withers nuk ka tagër të flasë në emër të DASH-it, dhe se këtë tagër e ka Arvizu-ja”. Mirëpo kuptohet, s’na thotë ndonjë gjë të madhe me këtë. Është sikur të na thotë se “e hëna vjen pas të djelës”. Për të qenë korrekt, ja një pjesë e lajmit të Shqipit, gërmë për gërmë: “Pyetjes se cili prej zëdhënësve të DASH-it e ka bërë deklaratën e publikuar nga një pjesë e shtypit shqiptar, ajo i është shmangur, duke këmbëngulur në mesazhin që pikëpamjet zyrtare e qëndrimet zyrtare të DASH-it shprehen vetëm nëpërmjet ambasadorit ammerikan”.

Duket se proçkën e ka bërë dikush ‘pa emër’ në DASH a në Washington, dhe ambasadës amerikane të këtushme i duhet të bëjë çmos që ta mbyllë këtë histori me kaq. Kështu duket.

 

 

"Diplomati ne pension Withers nuk ka tager te flase ne emer te DASH - it "

Nuk te mjafton kjo plako?

per cfare duhet te mjaftoje? Mos ka pretendu ai se po flet ne emer te DSHA? Une nuk e kuptoj pse duhet te kerkohet nje konfirmim i tille. Te shqetesohet departament i nje shteti (qofte edhe i ujerave dhe kanalizimeve te Sulltanatit te Bruneut) per nje &rllik te tille. 

domi u bo Brado..

Ne njohim ambasadorin ne "azil"..ashtu ekzil desha te thosha. Arvizun e kemi shpallur "ambasador-uzurpator". Ja sa ta marri vesh Klinton (f) qe Arvizu ka bere grusht "shteti" kunder Uidhersit se do e shohim...  smiley

15 vjet te kuptonte qe njerezit nuk ishin te kuqe e komunista, por donin paret e tyre.. me 2025 pasi te kete bere burgun do kuptoje qe vrajsa para kryeministrise ishte gabim.

Ata qe i quajti "heronj" qe dhane jeten me 97 kundra rebelimit komunist dhe kerkonte gjakun ne shpite e tyre ju beri motin ne koke, vini re ju heronjte e 2011, te njejtin fat keni...!

 

 

 

 

Ka qene ne plazh aufklarer, duke thyer rekordin e notit dhe nuk e ka lexuar shkresen deri ne nentor smiley

Ore kush i hoqi keto komentet e faqes se dyte? Une sapo theva rekordin e 316 komenteve ne nje dite 24 oreshe, dhe tak spiuni amerikan shkoi dhe i beri 282. Hajde blog hajde!

Sigurimsat Tano... sigurimsat! smiley

Cunat e Nexhmijes dmth.

Tentova t'ju jepja nja dy ide e fakte, nuk i donit, s'ka asnje problem, secili ne pune te vet.

..vazhdo  o burre pse terhiqesh,  sepse  ka shume te tjere qe duan te degjojne idet e tua... 

Tani97. Kam mare vesh qe je krahu Berishes dhe hiqesh si tip majtisti. E vertete eshte?

Tani yne keshtu. Te haje buken e turkut dhe te beje politiken e kaurit. Jo mer, mu me duket rob i sinqerte ke zoti ky. Pak tallash, po mashtrus jo i'here.

Ashtu te duket si dede. Eshte pjese e lojes. Pervec histerizmit qe e ka te lindur.

Eh c'na ka gjet! Hika mer hika se na la pa pune laneti. smiley

Imagjino milionat qe humb nderkohe! smiley

Une krahu i Berishes? Ju ka zene paranoja keq fare. Jam i djathte. Ty te duket Berisha i djathte? Ai kelyshi juaj eshte!

Me falni per shkeputjen por ne te djathtet edhe kemi nevoja. Edhe nja gjysem ore ketu me keni smiley .

Po pse bie prehe e provokimeve te tyre?!

Vazhdo punen! Milionat na presin!

..qofsha i gabum, por nuk ka mundesi te zgjaste kaq shume qetesia...dicka i ka ndoth ....

I bona une i porosi te fast foodi ku puno ai. Po meret me sufllaqen per momentin

...pas sufleqes e kam fjalen  , do jete aq i qute sa te vije me nik tjeter...se ishte kembengules i modh...bircja...

Eh... dhe te mendosh qe ne kete ore (ne kohen e vet)... Berlusconi ishte tek "Vogue" (jo ai i bllokut).

..po ku je  mor Tano se na ngrive gjakun...finally

Tano ikeeeeee?

PS. hej Frroku dora vete te jete ky tanua mo?

jam i sigurte se po... Frroku *ytha vete... tregojne per njerin: e fillonte me te majten... rendshem... po e mbaronte me te djathten... lehtshem... sidomos kur shihte Nexhin duke rrefyer histori dashurie... me komunizminin e komuniste... 

 temes i paskan fut i 2...

Tani 97

Tani,sinqerisht me duket shume e ulet te flasesh ne ate menyre per ata qe jane ne emigrim apo jetojne jashte (mua keshtu me pelqen t'i quaj),se jo vetem qe kemi njerezit tane atje dhe s'do mendonim kurre keq per ta,por te hedhesh poshte kontributin e tyre per Shqiperine ,eshte si te pershtysh njeriun qe te ka mbajt me buke nje jete te tere.

Kemi njerez me arsim te larte qe kane vajte jashte,madje me shkolle te mbaruar dhe jashte ,dhe perse ti je me lart se ata,apo ngaqe ti banon ne apartament 160 m katror ? Ah ,ma fal ,ke te drejte me shit dengla,por mos harro dhe apartamentin 60m katror ku  ke lindur e je rrit vete (pa qene nevoja te shikosh me larg),se ajo e tregon origjinen tendesmiley

Tani,meqe ti jeton ne apartament 160 m katror ,mo kujto se te gjithe shqiptaret kane luksin apo mireqenien tende.Ketu mezi u  dalin leket njerezve  per te ngrene buke,jo me me shit po**h ,si puna jote.Dil njehere nga Blloku ku jetoke ti ,kalo nja 50 m ,ne mos me pak,dhe do bindesh per kete.

Nuk eshte faji i peshqeve ketu ,qe  emigrantet qe njihke ti ,mundohen te te rrjepin ty.Mbase dhe gjejne pa bejne dhe nuk  jane te gjithe robt ,si njerezit e tu.

Edhe vellai im qe jeton ne Itali ,keshtu si ty thote: Bah! Ketu ne Shqiperi nuk eshte per me ardh',se te gjithe presin qe t'i qerase une   ,meqe paskam ardh nga jashtesmiley

Venus, qeka i meçem ai vlllai jot ....... se i fut nji nga keto proverba dhe ja hudhka ai ..... po jo mi goc, jo, te paguj sa ti dalin tomthat....nuk e ka thone kot ai i pari..... mbaju neno mos ki frike....sa te kesh çunat  n'Amerike.... se te ishte ndryshe, pse te ikte ai, per nje jete mo te mire, qe do me thone per ca pare me shume qe ne nuk i kena ketu (perjashto ca si TAni, qe kushedi se ku e kane burimin, ishallah nuk ka shit pronat se do ta mys n'hu)

Keshtu t'mencem jemi si rracesmiley apo ke dyshime?smiley

jo jo te meçem jeni te dyja palet, po fiton ai qe ja fut tjetrit..... tani bilancin boje vete....looooolsmiley

cfare halli te ka zene me pronat e mia o alidems?

Edhe vellai im qe jeton ne Itali ,keshtu si ty thote: Bah! Ketu ne Shqiperi nuk eshte per me ardh',se te gjithe presin qe t'i qerase une   ,meqe paskam ardh nga jashte

Ktu ku jam une,duke qan se eshte dhe qytet i vogel dhe njezit e njofin njani-tjetrin,egziston pyetja per emigrantet,"si t'u duk filani?"Ata vijne me mendsi tjeter, qe shpesh i ban me stonu me ambjentin qe kan lan."ishte rane fare filani,gjenje e rane komplet",themi ne qe kena ngel ktu.smiley

Po ikte n'Itali njani (kishte vllezrit emigrant te marsit) dhe shoket n'bisede e siper i thone,-he mor Xhov po iken dhe ti.-Po ik,po ik,-u thote ky,-po po lus Zotin,se kur te kthej,te mos kthej si vllezrit e mi.smiley

po frrok cupi cdo te kjo teme?

ka ardh me permirsu imazhin...

Qeka bo Tani mullar tek kjo tema.

 Eh mire, mire kur jane bo ene çerrat e “zonave informale” me u qujt “tiranas” hajt mo qeni qepen ta haje pse mos fuse edhe Birisha na nje rrene cdo ore, ne fund te fundit atij i lejohet … mosha ben te veten (tip - .ordhet nigjoja po llafet mos ja nigjo – ose dicka e ngjashme).

 

 Ja, te fala Tanit dhe grupit te pleqve te klubi i muhalles s’vet (dmth mu ne bllok tek app. 160 m2).

 P.S. Ky u quka kulmi i suksesit ne Shqiperi, apartamenti 160m2 tek blloku? Hajt mer dak, jeta-jete, dupsi-dupsi gjithe diten, ec atu…

Tani97 ka shtepi nga blloku, zyrat te Etc-ja, 5 dyqane te Teg ka dhe nje Amg 65 2012 sls.....pastaj tani u zgjua nga gjumi.....i hypi autobusit dhe zbriti tek big byte se i erdhi orari punes se e ka vonu qerane e shpise ne bathore 1 jave. Eh mer Tano, mire ti qe ja fut pordhes me rigon po keta te tjeret si i hajne keto budalliqe. Tano mos ma mer per keq daku por i dalloj me intuite barkboshet smiley

ke deshire per ndonje prove. se ketu kemi edhe private messages. ndonje foto benzi?

Tano, nigjo se dhe une e kam pak si me dyshim ket punen tate. Pse nuk e boni kshu? Engadgeti te vi ne emer te PPU dhe te boj nje reportazh per jeten tende si jo-emigrant tiranas i sukseshem dhe ta botoje ketu tek PPU. Leni te dy nji takim dhe kshu na e myll gojen te gjitheve. Nuk e di si i duket ku plan Engit.

Pf ja kam lene Pjerit reportazhet se ai ben dhe anen psikologjike te personazhit. Mos na e nxjerr edhe kete sfungjer izolues smiley

O Tano mo ma mer per keq. Skam gjo me ty por e kam me konceptet qe ke mer plak. Po me dukesh si ato femrat e viteve 2000-2004 qe ndikoheshin nga i numer me 20 smiley Cunat qe jane realisht me leke nuk bejne keto muhabete leprash or burr duke tregu metrat e shtepise. Veji hallit me te tregu pronat e mia e makinen time une ty ti vriske veten smiley Pranej po them qe mere shtruar se nuk qeke cun i keq. Ene politikisht qeke korrekt i djathte ne shpirt por i majte me parime smiley 

 

 

Veji hallit me te tregu pronat e mia e makinen time une ty ti vriske vete

``brutal``

 

 

Po na deshe te miren ,mire ben mos te  na i tregosh.smiley

 

Tregoja ndonjerit qe ke inat ketu ne peshksmiley

pale te tregoj celularin ai smiley

Jo Venuso nuk e trego pasurine ai se, pavaresisht se car thote ka fryke per vitin qe vje. Ka hall se fito Rama dhe ja tufezon pasurine.

Sidoqofte pak djathe dhie ta sjell ai ty se e kom vone re qe me ty tregohet xhymert.

Shih,shih!

Lizander, nuk te kisha vene re ,qe me kishe vene re ,qe ai me ka vene resmiley

Lizander po pse me ke inat mor burre. E kam taks i fond edhe per ty dhe Nik Spahiun per zgjedhje. Du me i stimulu keto partite e reja. Po deshe e konvertoj fondin edhe ne rrota kackavalli po qe se te intereso smiley

A ma jep "zhize" se du me fitu ene m'Bathore! smiley

Per inot nuk bohet fjale se qyfyre po bojme. Mos e llit muhabetin tashti.

Ku e ke cu Bradin sot? Kur ta "shofesh" thuj se e falenderoj se me ka zgjidh i hall te modh me ate muhabetin e pageses te Artisti. Sot u ula po aty me nje shok dhe kur do coheshim evitova pjeserisht sherrin e zakonshem te shqiptareve. I thashe "jo mer vlla po s'lej njeri me pagu mo une ketu se ma qit njoni te peshku" smiley

Ne Bathore nuk fitohet as me gjize as me shelline. E kane pjacen e larte smiley

Po ti mos ngjo provokinet e Bradit mor burre i dheut se do bohesh me hije e do detyrohesh te pagush gjithnji ti pastaj ahahahahah.

Lene mo se me fiksasione (si drejtori i Vanit) me ka bo smiley

u gabove pak, zyrat i kam prape ne bllok. dhe dyqanet prape ne bllok. pune dreqi e kuptoj. me dhimbje me renkime. pa merak se do te ju kaloje.

O Tano rri mer plak mos u merr me te se te sul Kulicin ai! hahahaha

Ose po desh me te majte me hater, policine bashkiake.

Kuliqin e kam mik, me bashkine e kam shkelqyeshem marredhenien. Ju thashe qe keni ngaterruar adrese, por ju s'me besoni.

Dhe thu qe je kunder Berishes!!!! O plako po ti qeke ene surfist mer burre se ndryshe s'ka munci! Nejse bravo te qofte qe je kaq i shkathet! Sidoqofte ajo e imja qe batute!

e kuptova, por edhe me batute po e ktheja, pavaresisht se nuk genjeja. Po nqs. s'gaboj edhe ti ne bllok kalon gjysmen e dites? smiley

O Tani mesa shikoj une paske blere gjysmen e bllokut.  Di gje si eshte puna me ato tunelet e nendheshme te Enver Hoxhes.  Thoshin qe ca tunele te conin deri ne Dajt.

P.s. Po me emigrantet c'pate?

Pjesa me e madhe e atyre qe tentojne me dhi cdo muhabet ne kete faqe jane nga USA&Canada. Kam mjaftueshem eksperience me ata qe nga koha e AlbForumit. Ne pikepamjen time (e theksoj plotesisht objektive) ata jane disa prej personave me negative qe mund te gjenden online. Vdesin nga kenaqesia per te te dhjere cdo teme qe hap. Ne pergjithesi funksionojne me vjersha e me fjali tipike te filmave te Enverit, te mesuar permendesh. I kam shume bezdi qe ketu e 30 vjet me pare. Jo me sot. Ndoshta gabohem, por vetem ne vuajtjet e tyre ne kurbet gjej shpjegimin e ligesise qe tregojne.

Shiko se cdo muhabet qe fillon me c'jam une e c'je ti eshte i dhje... me perkufizim.  Sa per vuajtjet e emigranteve s'di c'te te them po nuk me duket se po vuajne edhe kaq shume. Ben vaki qe bashkesia qe njoh une eshte "mutually exclusive" (me fal se nuk di ta shqiperoj kete) me ate qe njeh ti. Po edhe vuajtja nuk te ben te lig, keshtu ne parim them

m'fal qe ju nderhyj ne bisede, por shof qe na duhet shume pune per te permirsu imazhin tone.

po sikur te bejm nje polifoto me antare "white collar" te komunitetit - besoj behen sa per nje polifoto, ca i fusim ilegalisht, themi per momentin superintendent, por ka te ardhme te shkelqyer... ose punon ne industrine mirembajtese te ndertesave - dhe i shperndajme ne forme traktesh ne lagjet kryesore te tiranes?

Prisni dot sa te mbaroj une shkollen apo t'i fus nje dore pare e ta marr per dy muaj.

 

On a serious note: Mua me merzit jashte mase kjo mania per te marre aprovimin e shumices qe te quhesh i sukseshem.  Gjen njeri nje pune "te mire" dhe duhet me patjeter te pranohet si e tille nga rrethi shqeror ose per ndryshe i humbet vlera.

po ,per fat te keq kjo e shumices eshte handikap i madh i civilizimit tone...A nuk fitohen me shumice zgjedhjet(ne Shqiperi edhe me pakicesmileyMe shumice shpesh merren vendime po nuk vendoset drejtesia

mer suksesit tone i vdiq nona tani... po thuj me sa me pak humje.

O bo bo ,tane ky investiment....kjo eshte me zhgul floket kudo qe ti kesh prej gazepit qe na gjet...Tash une nuk jam amerikane po dru se jam ne kete liste...sepse m'duket se e identifikoj vedin jo me ata qe duan te shkembejne mendime serioze per te majten sociale ne Shqiperi,per bashkimin e shqiperise me kosoven ,per shifrat e tmerrshme te zhvillimit...Jam zot m'fal me ata qe dojne me tall tr(edhe kur s'e kane) smiley

Tashti emigracioni filloi 21 ,22 vjet perpara.....hm njifke edhe albaforum .....hm.Njerezimi oshilon nga Nene Tereza deri te hitleri.Pra keta jane skajet.E brenda eshte tere njerezia.te mire me te mire ,te keq ,me te keq.Kush vendin e vet nen diell e ka zene me perpjekje ,mund ,vuajtje eshte nje person persembari,i ndritur e i realizuar.Nje tjeter ka punuar "pilot"me makina te mbushura me "mall"te shtrnjte,e ka vene pare shume eshte nje horrhane me pare asje me shume.Dhe eshte e pamundur te riciklohet...Te ditur nuk te ben kur t'i blen nje diplome ,por rruga qe ben per te arritur deri atje .Nejse kots

O Tani, shoh qe ke rene dhe ti ne kurthin e peshkut. S'e kam idene ca ke thene, mbase ke pasur te drejte, mbase ia ke futur kot, por degjome mua. Cdo debat qe te hapesh me keta te peshkut, nese e merr seriozisht debatin, perfundon detyrimisht tek te sharat emigrante-banore shqiperie, sepse ke ca kokrra, kryesisht PF, Gjembi e ca te tjere, qe jo vetem qe s'e kane idene per Shqiperine, por mund t'i shash nga nenat e nga motrat e s'e kane problem. Shaju ameriken e te cajne derrasat gjithe diten. Dhe kane aq kohe te lire neper duar sa kane borxh te rrine gjithe jeten duke mbrojtur vendin ku kane emigruar ketu ne peshk. Mos bjer ne kete kurth, se do te perfundosh duke share edhe emigrantet e hajrit. Dhe ata s'e kane per borxh te mos ndalojne, se kane kaq vjet qe s'kane jete tjeter vec peshkut. klm

hihihi more xp - ka qene ajo kenga e vjeter.

Po ti mer firaun pse nuk me defto ene mu se si i zbulo ish niqet e ktyne, se une si cun me zemer te gjone qe jom i jap muhabet budallenjve te rinj derisa me dalin budallenj te vjeter.

Cdo jave nderron nofken. Ose vuan nga multiple personality disorder, ose gjithmone harron fjalekalimin dhe detyrohet te regjistroje nofke te re (sepse s'e di ate funksionin "harrove fjalekalimin?").

T'i kom fal gjithe gabimet! smiley

Ueee sa i shkoka Klanit ajo pjesa "ketu midis malesh ka lulezue jeta"

Me rob shpie te me thote njeri qe te Portokalli apo Fiksi do i kishin bo nje parodi te tille Klanit, do thoja qe e paskon ekzagjeru, po keta jone bo autoparodiste.

Shihhhhh, rrofsh smiley

PS: Te vetmen gje te hajrit qe ka bere Klani, (pervec Ezelit kuptohet,) eshte "Kenget e Shekullit".  Ne emigrantet pjatalares, katnare e te pervuajtur i kemi te dy edicionet, edhe te muzikes se lehte, edhe te muzikes popullore.  Nga eksperienca personale, rendimenti me i larte ne larjet e pjatave behet me kenget popullore.

Pandi Lacos jeta 1000. 

Ka dhe CH L

Po ku ishe me se na thave syte! Mos e llit muhabetin pa ardhe ala. CH.L. te Klani o me neshje per pabuksat. Mo mire shif Peqinin me Lacin, te pakten ka grusht! hahahaha

PS: Te vetmen gje te hajrit qe ka bere Klani, (pervec Ezelit kuptohet,) eshte "Kenget e Shekullit".

Edhe "Histori me zhurmues". Pandi Laco, gjithmone.

Tano,leni keto Komunistet e peshkut por tregoji plakut ketu ne shesh te burrave se kur jane zgjedhjet per ke voto.

per veten time smiley

ej TAno, mos me thuj se do hudhesh kandidaturen per deputet i pavarm.....

Paska edhe parti ky mer daj. Do jete ndonje nga ato partickat qe keni aleate ju. Tip Partia Liberale e Demokrateve Konservatore te Qytetareve Rurale.

Meqe ra llafi, gugllova "Lista e partive politike ne Shqiperi". Ja ca emrash gjeta:

 PARTIA DEMOKRATIKE DEMOKRACIA RE E DJATHTË SHQIPTARE.

 PARTIA DEMOKRATIKE PEZË GJIROKASTËR E SHQIPËRISË.

 

 

ka dhe me bukur se ato:

Partia e Idealeve te Dhjetorit

ose e thene ndryshe

PIDH

Lajm i vjeter, dmth shume me i vjeter se keto "Peze Gjirokaster". Dhe keto jane parti reale jo barsaleta.

PARTIA DEMOKRATIKE PEZË GJIROKASTËR E SHQIPËRISË.

Nuk arrij te kuptoj logjiken e ketij emertimi.

Pse kerkon ta kuptosh?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).