Edhe pse Greqia ndodhet në një krizë të fortë ekonomike shpenzimet e saj për blerjen e armëve kanë kapur shifrën e 1 miliardë eurosh.Sipas të dhënave të publikara nga Këshilli Europian, shtetet e BE- së i kanë shitur Greqisë nga viti 2010 e deri tani armë, me vlerë 1 miliardë euro.

Publikimi në portalin EUobserver.com bëhet e ditur se vendi që i ka shitur më shumë armë është Franca, e cila ka nënshkruar një marrëveshje për shitjen e avionëve me vlerën e 794 milionë euro. Gjithashtu kanë shitur pajisje ushtarake Holanda dhe Gjermania, me vlerë 90 milionë euro, si dhe  Spanja me vlerë 33 milionë euro.

Në publikimin e titulluar “Shifrat e shitjes së armëve nga vendet e BE-së në Greqi në mes të krizës ekonomike” thuhet se arsyeja e blerjes së armatimeve është përkeqësimi i marrëdhënieve me Turqinë.

Link: EU figures show crisis-busting arms sales to Greece

28 Komente

Shkrimi gjithashtu i referohet një deklarate nga ish ministri i Mbrojtjes, Panos Beglitis i cili ka thënë për Reuters në vitin 2010, se “partnerët e Greqisë nuk kishin bërë asnjë presion ndaj Athinës për të blerë armë në këmbim të miratimit të paketës shpëtimtare”.

ja pra,   spaska qene aspak e vertet ajo qe u perfol neper evrope e gjetke se gjoja  gjermanet e francezet  i ushtruan presion Greqise per te blere nga armet e tyre ne kembim te paketes shumemiliardeshe....

But an aide to the then Greek leader, George Papandreou, who asked to remain anonymous, told the news agency: "No one is saying 'Buy our warships or we won't bail you out.' But the clear implication is that they will be more supportive if we do."

Ncncnncnncncncn.

Zemermira, zemergjera industria e armatimeve. 

shiko tani, keto lloj kontratash  nuk behen sot per neser....  me konkretisht:  Greqia nje pjese te mire te ketyre armatimeve e ka porositur para se te fillonte kriza... pra jane nenshkruar kontrata dhe jane bere parapagime.  kete  fakt, per cudi , nuk keni deshire ta permendni..

me sa di une, miqte e peshkut nga Greqia mund te na ndihmojne ketu, nje komision parlamentar ne Greqi ka kohe qe ka nisur nje hetim,  ku nder te hetuarit kryesore jane 2 ish ministrat e mbrojtjes te qeverise Karamanlis dhe Papandreu.. ne mos gaboj: zoterinjte Merimaraqis dhe Xhokaxhopulos.

Fiks fare Belulo, dhe pervec kesaj keto kontrata nuk e besoj se prishen kollaj se avionet e armatimet e renda futen ne prodhim kur nenshkruhet kontrata, s'jane cumcakiza qe i mbajne firmat ne magazine

Jo jo, s'jane cakeze.

Po i njejti artikull:

The arms sales overlap with the EU's political reaction to the Arab Spring.

EU countries over the past year have given the Sunni dictatorships plenty of leeway on repression while diligently condemning human rights abuses in, for instance, Iran, or strategically less important countries in north Africa.

The figures also show how much wiggle-room there is in the EU's arms ban on China, which dates back to the 1989 Tiananmen Square massacre. Despite the embargo, it granted almost €218 million of licences in 2010.

The lion's share came from France and the UK and included aircarft and ground vehicle parts, electronic equipment and missiles, as well as over €13 million of items labelled "Chemical or biological toxic agents, 'riot control agents,' radioactive materials."

"If this is what is happening in the official and legal arms trade, I can only imagine what is happening in the illegal arms trade," Francesco Vignarca, the director of Italian arms control NGO, Rete Disarmo, told EUobserver at the time.

"Merimaraqis dhe Xhokaxhopulos"

Qe kur ke fillu me lexu VQ je bere teper i informuar dhe as nje fjale nuk te bie ne toke.

ça do bejme Rono, na zuri. iu futem makroekonomise ne pleqeri.smiley

po mire e the swedo, sjane cumcakiza.  dmth, avionet dhe nendeteset sjane prodhime seri.  edhe ne miniature ti besh,nga ato qe i mban te koka e krevatit.smiley , do nja 3  muaj ta prodhosh.. e jo me nje nendetse prej verteti pastaj.smiley

Ate thuaj, ato kontrata mos te shkelen.  Kontrata sociale qe ka shteti per nje cop pension, ato te shkelen me vule e me trojk, dhe mundesisht edhe me kushtetute.

 

hehehehe, m'duket se ja paskan fik llampat nanjonit nga fisi qe merrte pension si grek, se si shume po te dhimbsen pensionet e grekeve smiley

PS. edhe mos thuj qe i rashe ne koke, se e fika smiley

Per sot e mbylle me kokat dollibash smiley

Ncuq smiley.  Vazhdo pa merak smiley

tullumat turqia i ka mo te mirat m'i monde! tullum tullum du gjum tullum smiley

Ne kemi nje fjale te urte nga anet tona "s'ka qeder i mbyturi nga te lagurit"

Nuk e di Pjeri si do ta komentonte kte lajm!

Tithelisposaqepera besoj do thosh...

nepsi i greqise ndaj shqipnise e me gjere e ka sjell kete gjendje ekonomike qe e ka sot greqia. per kaq, nuk me vje hic keq. per shqipnine nuk ka asnje rrezik ne ndikimin ne krize. po iekn shqiptaret emigrante, greket nuk e paguajne dot borxhin qe moren vetem me garanci shqiptaret dhe krahun e tyre te lire ne pune.

greqia ka nevoje per pak ali tepelene ta ndeza makinen prape. smiley

Der Spiegel triumfonte para dy viteve..Dhe jo pa te drejte....Sa vende te Evropes u detyruan te blinin armatime gjermane ne shkembim te integrimeve , anetaresimit apo fale korrupsjonit... Vetem te perdorim emrin e kompanise gjermane Siemens dhe aty fshihen 101 te zeza(greket e njohin fare mire se e provuan ne kurriz)...

Ka plasur nje skandal kohet e fundit andej nga Cekia, me nje kontrate per blerjen e 8 avjoneve gjermane Eurofighter(60-90milione euro per cope)...Eurofighter eshte klasifikuar si nje avjon medioker dhe teper i shtenjte.

Polonia u detyrua te blinte tanke 128 tanke gjermane Leopard te perdorur ne vitin 2003(dhe me nje cmim te kripur, kete ma ka shprehur nje miku im polak qe bente ushtrine asojkohe).

Turqia po gjithashtu u peshkua ne 2004, qe te fillonte negocjatat me BE-ne dhe bleu rreth 350 tanke Leopard2, nderkohe qe mori oferta me te uleta nga amerikanet per M1A2 dhe Challenger2.

Tallje bukur alla rusce

 

Revista e koorporatës së Gazprom Neft ka shkruajtur se dega e saj në Serbi, Industria e Naftës e Serbisë (NIS) – do të udhëheqë planet e zgjerimit.

 

Domethene e paskan lene ne dore te serbit kete pune?... smiley

Une serisht po kerkoj ne kete faqen zyrtare te gazprom por kjo harta s'me thote hicgje...ncqncqncq

aaaaa, ndryshe na ke thene per gazpromin ketu.smiley    le pastaj qe Tap-in e quaje projekt te vdekur, a te varrosur... sme kujtohet mire tani.smiley

perpunoji , perpunoji me mire te dhenat.. me teper profesionalizem, se po zhgenjen.smiley

Tapi te kam thene qe ska per te filluar ndonjehere....Ka 15 vjet studim fizibilteti,ujerash e leshi...Asnje kontrate ndershteterore nuk eshte bere deri tani per projektin. Asnje meter tubacjon ne terren...Nderkohe Gazpromi e ka gjarperuar tubacjonin ne Turqi

Gazpromi e anashkalon Shqiperine, ku ke ndonje ti lajm qe do devijohet projekti fillestar. Kerko ca ne faqen zyrtare te Gazpromit, ne seksjonin e lajmeve.Ky lajmi qe une personalisht e ve ne dyshim se nuk ka dhene burimin, megjithate lajmi shprehet se investimi varet ne doren e kompanise dytesore serbe(Naftna Industrija Srbije)...Dmth qiqra ne hell

Ja po te jap dhe harten zyrtare te Gazpromit, qe te zbresesh ca me kembe ne toke smiley

 

South Stream schedule stipulating maximum capacity of 63 billion cubic meters per year addressed

Me vjen keq ta them po ketu po kapeni pas budalleqeve.

Ajo qe duhet verifikuar per te pasur te verteten eshte nese perqindja e PBB-se per ushtrine greke eshte rritur apo jo, keshtu shihet ne jane fonde speciale ekstra apo shpenzime te perllogaritura brenda atij 4 apo 5% per ushtrine (Greqia ka qene gjithnje afer 5%).

Ta zeme nese Shqiperia shpenzon per ushtrine 2% te PBB, dmth nja 260-270 milione dollare dhe blen armatime me vlere prej 50 milionesh, kjo shifer mund te jete fare mire e perllogaritur brenda atij 260-270 milionshit, jo detyrimisht mbi ate shifer.

Shpenzimi per armatime te reja eshte pjese integrale e shpenzimeve ushtarake, ne rastin e Greqise mund te jete fondi normal i destinuar per blerje armatimesh gjate 2012-s.

Ketu s'ka asnje çeshtje morale, mos te biem ne gracken e atij moralistit dylekesh qe per çdo shpenzim shteteror te kujton gjendjen e evgjiteve, sa keq jetojne e se jane te pastrehe.

Perparesite i di vete shteti, ushtria nuk eshte e parendesishme, meqe pacifistet mendojne se eshte e atille, dmth e para gje e sakrifikueshme ne rast krize. Shpesh e kunderta eshte e vertete, meqe nje rast krize shton oreksin e 'te tjereve'.

 

Dhe vazhdojme bejme gjoja sikur jetojme ne nje bote normale.

Jo per gje por Merkel paska ca lidhje te ngushta me keta tregetaret e armeve(te akuzuar per afera korruptive)

Dy prej miqve me te ngushte te Sarkozit arrestohen ne lidhje me Karachi-gate, nje prej skandaleve me te medhaja ne historine e Frances(ne lidhje me afera korruptive armesh ne Pakistan dhe Indi)

si mer u treguan kaq zemermire keta kapitalistet evropiane,me ne krye Gjermanine.smiley, dhe i falen rreth 107 miljarde euro Greqise nga borxhi i pergjithshem....smiley

U zuri rrota bishtin se perndryshe...... smiley

Vecse fituan pak kohe, asgje nuk ndryshoi

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).