Bota e muzikës tronditet sërish. Ndërron jetë kantautori italian Lucio Dalla, si pasojë e një infarkti gjatë turit të tij në Zvicër. Kantautori i njohur do të mbushte 69 vjeç në 4 mars.

Mësohet se ngjarja e hidhur ndodhi në Montreux të Zvicrës, ku ai ishte ndalur për të zhvilluar koncertin e radhës, në kuadër të një turi të nisur pak ditë më parë. 

Të afërmit dhe miqtë e tij nuk arrijnë ta besojnë lajmin e hidhur pasi sipas tyre, Dalla ishte në gjendje të mirë shëndetësore. Mbrëmjen e kaluar ai kishte realizuar me sukses koncertin e planifikuar dhe nuk kishte shfaqur asnjë shenjë që mund të paralajmëronte fundin e hidhur. 

Kantautori Lucio Dalla mori pjesë pak ditë më parë edhe në festivalin e Sanremos në Itali, me këngën Nanì në bashkëpunim me këngëtarin e ri Pierdavide Carone. 

(er.nu/BalkanWeb)

55 Komente

Keqardhje te madhe, ishte kkengetari i breziit tim.......RIP

I kenofte shpirti ene atje ku do te shkoje. Lamtumire Lucio!! smiley

Wow!!! 

Generale kam idene qe si kenga eshte e De Gregorit, pavaresisht se e kane kenduar bashke.

Per mua maja artistike nga ana muziore e Lucoe eshte Caruso kurse si poezi Come profondo il mare eshte e pavdekshme.

Nejse une i kam nja 20 kenge te Lucos ne ipod, sa per mos ta harru.

eh, them qe ne fakt eshte e vasko rosit. por per mua ka vlera qe jane krejt personale. ndaj e shoqeriva me lucion. tamam per kte gje po i flisja zotos me poshte, per subjektiven e gjese.

ps. psh mua eclipse of the heart me vjen vetem me bonnie tyler

Yep. Ashtu si me vjen mu ajo kenga qe vura ne kry!

gjynah. i madh lucio dalla. smiley

shume shume keq me erdhi.

u prehte ne paqe.

RIP piccolo grande uomo!

Pikerisht dje po ndiqja nje emision mbi "Stadio".

RIP Lucio Dalla!! smiley

tani, kur thone "bota e muzikes"... nuk eshte se e kane fjalen per ndonje planet te ndonje ylli tjeter, apo ndonje planeti cfaredo (pertej brezit te asteroideve)... se kur tronditet me lucion, kur te kaperceje dhe adriano ne ate ane, do te permbyset fare... e megjithate, gran maestron italian, qe nga la manche e pertej atlantikut, sikur nuk e njeh njeri... dhe ne azi, jo e jo... (pervec rusise)

gjithsesi, edhe pse phil-collins-wannabe, "virtyt" qe ky e perdorte per te treguar sa artist eshte; me nje fytyre te gdhendur nga arroganca... nuk ka qene kengetar i keq.

ngushellime planetit te muzikes.

Bota = perceptim.

Nqse per miun, macja eshte qenia me e tmerrshme, ai e ka nje arsye pse mendon ashtu i varferi.

sirjeslli, what?

hë. shjego "what"-in. mo e ler si jetim, sikur s'ka njeri.

s'po marr vesh asnje gje. nuk e mora vesh cfare ke thene me siper, dmth. as fjaline e pare, as te dyten. dmth, po e ke shkruar per pergjigje, dije qe nuk e kam kuptuar. ma thuaj me fjale te tjera. a little unexpected.

mire. me pak fjale: the bota e muzikes keshtu e ashtu...

te thashe qe ajo qe e marrim si bota e muzikes eshte perceptim. cfare i jemi te ekspozuar dmth. c'na eshte e dsiponueshme (available).

kesisoji, ka pasur "bote muzike" qe nisnin me xon zyberin dhe mbaronin me lucion e ndjere, me pak zdravko ne mes, per sheshpushim (te shkalleve kjo). per keta lucio eshte "ezhderha" dhe i tille do mbesi.

te tjeret, edhe me te medhenjte? OK, jane edhe ata, te mire jane edhe ata, nuk them, por nuk erdhen (jo per faj te tyre) atehere kur duhej. si tha ai: meso neteve me pas biologji, merr diplome ne veterinari, zogjte po nuk erdhen me feminine, nuk vijne me kurresesi.

a e din ti qe ka rob qe mbajne si shuuume te medhenj remarkun dhe hygoin? (per kte te dytin jam edhe vete edhe sot ne fakt). hë, e gjen dot pse? piece of cake now, ain't it?

E drejte Emo. Nje kengetar eshte aq i madh, sa vendi qe na ka zene ne shpirt Dhe Dalla ka goxha llokme.

Ja dhe nje tjeter Piazza Grande

whaaaaat?

ke thene perceptim... po mos kujto se del kaq kollaj nga qulli. se llafi nxjerr llafin, po perceptim i kujt? bota??? bota eshte nje teresi gjerash... nuk ka bote muzike qe perbehet nga njerez.. ka shume pikepamje, ka dhe pikepamje qe vipizmi, apo bota e muzikes (meqe e ke qejf), eshte nje bote te paaftesh parazitare... madje dhe fama sot, ne raste shume unike arrin te tregoje talentin e vertete... 50 cents, eshte shume i famshem, edhe pse nuk di as te flase pa kafshuar gjuhe e buze... apo ai idhulli yt, xhastin biber. do e kuptoje sikur t'ja coje kete lajm idhullit te nje brezi te tere amerikan dhe amerikans wannabe-s. smiley psh, bej nje xhiro me makine neper xhorxhia dhe shihe vete se sa do tronditej...

fundja une, perceptimin tend mbi boten e muzikes po respektoj.

dhe lajmi eshte i pavertete ne fakt. ne itali, ka pesuar tronditje ajo bote.

e jo bota e muzikes. dhe nese ne ate bote do tregoheshe aq zemergjere sa te fusesh gjithe njerezimin, qe jemi dhe ti e une dhe 7 miljarde te tjere.

nuk habitem as per remarkun, as per hygoin. nuk e kuptoj asteriskun e fjalise. pse duhej te habitesha, dmth...

ps; m'u duk sikur doje te flisje ne emer te perfaqesuesve te nje fangrupi pertej atlantikut te cilit i mohova rendesine, madje vete egzistencen. e di ti se cfare kam dashur te them... te ish ndonje tjeter s'do kish kuptim te flisja... smiley

apo ai idhulli yt, xhastin biber

hehehehe.. smiley

pranej te du fort, edhe pse s'm'besove asiher per ket fakt.

nuk e shava lucion. thashe nuk ishte i keq. permenda dy gjerat qe kisha kunder tij. arrogance=tangerllekun kulminant qe e karakterizonte, dhe nje dobesi te karakterit qe nuk do dija si t'ja ndreqja... kopjimin e shemtuar qe i bente phol collins-it... to try to stand out si artist ne nje bote superhipokrite si shoqeria italiane.

ze i mire, kenget torture alla sanremo/realizem socialist... nothing like raw talent... adriano, nino d'angelo, ligabue, piero pelu, giorgio gaber (psh), vasco rossi...

that is why the world sings dean martin... even with the total lack of bells it rings(not).

or should i go deeper, you xhastin biber lovah... smiley

e kam fjalen, dakord, ishte kush ishte, por ta leme hipokrizine menjane, se nuk ka njeri ne kete bote qe te pelqehet nga te tere... genjejme veten dhe ke te mundemi.

PS: meqe ra fjala... kush e ka rradhen per eulogji? se kam nje format gati qe mendoj se do shkonte kur mortja te veje te haje ashtu dhe ta fshije saliun. smiley

shlko boj muhabet me graven per ket tek tema tjeter...se ai eshte i interesum per ket pune (nese nuk ka ra me fjet)......

...te gjithe ne nivele kritike sensitiviteti sot... hew...

..po vete e kerkove zoto, ate punen e takimit me ate atje nolt.... smiley

Po Zoto, ke te drejte per pjesen me komerciale te muzikes se Dallas. Por ka bere edhe gjera shume te mira (Il giorno aveva cinque teste, per shembull, eshte nje album vertet interesant). Ka bere per te gjithe ne fakt. Respektohet autoresia si e tille, meqe ne bote ka gjithnje e me shume kengetare e gjithnje e me pak autore.

 

Aman o Fino, me keto komercializmat!!! Se me duket si muhabet leneshash fshati qe mburren se nuk i ka prekur burre me dore. Le pastaj njoni qe qeka nxef qe nuk i paska fol Luco n'autobuz, po paska bo sikur nuk e ka pa. smiley 
 

Ja kush eshte Luco. Biles kam nigju se kjo konga i kishte ngel pa shit, se ishte myll dyqoni heret ngaqe shitesja kishte pas nji vaki. I bi qe te jete konge e mire.

Jo, hic mos u zgerdhi, smiley Ne kena shkul lesht ne stadium mes Tirones per Albano ene Romina Pauer, ketyne nuk po iu pelqeka Lucio. Jo po u bo turini Lucios... (se u bo dhe per rafmet qyqari)

eeeh mer PF te kuptoj,

cer me bo.

kur u bo ene katunari nihilist , mos ngelte...mo

smiley

Po mire, ty c'te zu nje here?! Se titujt kshu goxha prej leneshe fshati i ke sjelle edhe me siper. smileyApo te mos na dale nami, tha.

Eh i ka kjo bote keto dhe keto te tjerat. Po dhe Nuvolari ka qene yll bote me qe ra llafi. Ndonje kenge per ate kardashianen nuk kam degjuar meqe ra llafi. Apo s'ka leke te paguaje ajo? smiley

Po ku di gje une per kardashianen aman. Pervec qe ketej s'eshte shume e njohur, ti mos harro qe une jam leneshe nga fshati smiley

p.s. flm per kenget smiley 

Lere tani. E vrava se me shau rende. Ne shqiptaret nuk i durojme cibanet e huaj.

Ky ishte ai qi kenonte lashatemi kantare kon la kitara in mano...

E mire vetem Lil Wizzyt mos ti kete ndodh gjisend

 

 

 

Ky ishte ai qi kenonte lashatemi kantare kon la kitara in mano...

Jo! Nuk ishte ai.

Jo Lale. Ai osht stacioni tjeter. Kur t'shofesh tri selvia buze lumit, caj per nga dera per t'zbrit.

...ja dhe dueti i paaritshem  Dalla dhe Pavaroti ne interpretimin e kryevepres  Caruso

 

A ju thashë që një gjo e madhe kishte për të ndodhë në fillim të marsit? smiley

Really, më seriozisht: e keni vënë re edhe ju se po i zgjedhin më të mirët (e më pak të mirët, për t'i bërë qefin zotrules) nga fusha e muzikës kohët e fundit për t'i marrë "atje lart"? Tani, me më ndigju mu nuk është tragjedi... thjeshtë po përgatitet Koncerti i Madh dhe këta iu duhen paraprakisht për prova gjenerale.... Edhe Xhorxh Majkelli sikur s'është ndier mirë kohët e fundit, po siç duket e ka refuzuar kontratën për të marrë pjesë në prova dhe më duket se do të paraqitet në mënyrë spontane) smiley Kaq sa i përket heavens-leaks për këtë fillim marsi.

 

Ciao Lucio, rip.

Addio Lucio !

Caruso eshte nje kryeveper! RIP

Caruso" by Italian singer-songwriter Lucio Dalla in 1986. It is dedicated to Enrico Caruso, an Italian tenor.

 Unclear meaning of the song

Controversially, the song simply tells about the pains and longings of a man who is about to die while he is looking in the eyes of a girl who was very dear to him.

This song is most probably a way of romanticizing Enrico Caruso's last days in Sorrento and Napoli. Enrico Caruso being a great legend in Italian Lyric Opera was one of the greatest and sought-after singers during very late 19th century and early 20th century. He lived a very difficult and rather unhappy life having many challenges and problems with Italian opera houses. He gained more fame and success in the US. He was born to a very poor family in Naples. He was often attached and had several love affairs with prominent women in the performing arts who were already married. These love affairs ended tragically. With Ada Giachetti (his most passionate and longest love affair) who was already married, he had two sons, but in the end she left him for their driver. Then he met a woman 20 years his junior just a few years before he died. With her he had a daughter called Gloria, whom Lucio Dalla described in this song "Caruso".

Guardó negli occhi la ragazza quegli occhi verdi come il mare
Poi all'improvviso uscí una lacrima e lui credette di affogare
Te voglio bene assai ma tanto tanto bene sai

People said that Caruso was not really in love with Dorothy Benjamin. Later Caruso admitted his real intentions in marrying her saying, "Because I want somebody who is completely my own." Sorrento is a beautiful coastal city not far from Napoli or Naples. In the song it says "Surriento", it's the Neapolitan dialect meaning Sorrento. It's where he spent many days in convalescence before he finally died at Vesuvio Hotel in Naples.

The song Caruso may be Lucio Dalla's way of romanticizing the last days of Enrico. What is not clear is whether he is talking to his daughter or to his wife while he (Caruso) was saying, "Ti voglio bene assai ma tanto bene sai". In Italian one can say "Ti voglio bene" to a mother, son, sister, but you can also say this to your beloved, however one must know that it's not the same as "Ti amo" which can be said exclusively to the beloved person, whether your wife, husband, girlfriend, boyfriend, etc.

If indeed Caruso said "ti voglio bene" to Dorothy (as the song suggests) it means that his affections for her is more like that of a father than that of a husband.

Kush e mban mend siglen e "Lunedi Film" te RaiUno-s. Vitet 80-te, 90-te.

E ka shkruajtur (dhe interpretuar) Lucio Dalla me Stadio-t:

http://youtu.be/7Mpp9oIfKjI

shkruar... injorant! smiley

Faleminderit, faleminderit. Hera e dyte qe ma thua.

Sa here qe te me shohesh qe e shkruaj gabim, me gjuaj derisa ta mesoj. smiley

po c'me zbardh dhembet mo? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).