Presidenti i Republikës Bamir Topi ka shpërthyer në një seri akuzash ndaj Kryeministrit Berisha.

 

Ky personazh që nga viti 1968 është anëtar i Partisë së Punës, Sekretar Partie, dhe njëzet e dy vite të tjera bën përralla me komunizmin dhe nuk i kompenson realisht duke e pasur në dorë mekanizmin." 

 

Venerdì arriva Bamir Topi

Akuzat vijnë një ditë pas sulmeve të kreut të qeverisë ndaj Topit, në një ceremoni në kujtim te disa viktimave te komunizmit, sipas te cilit Presidenti refuzoi te firmoste Ligjin per Lustracionin. 

Kryetari i shtetit deklaroi se eshte Berisha qe ka 22 vjet qe vetem u premton ish te perndjekurve dhe pronareve, por nuk u realizon asgje dhe kerkoi qe me pare se te akuzoje, te sqaroje pozicionin e tij si komunist qe ne 1968 dhe fotot e shumta me anetaret e byrose politike. Per Topin, ai ka firmosur nje draft bashke me Majkon, por ky draft u deformua dhe u shnderrua ne nje ligj antikushtetues.
 
"Unë, natyrisht që jam në dijeni të deklaratave dhe të një inkursioni të organizuar. Sërisht, duke dalë mjaft njerëz e duke akuzuar, unë kam ruajtur një profil shumë institucional, nuk jam marrë me ta, por duke dalë Kryeministri, sigurisht një përgjigje për të e kam. Për ta parë çështjen e ligjit në fjalë: Ky është një ligj, që është kthyer si antikushtetues nga Gjykata Kushtetuese. Është një ligj, që mori një kontestim të ashpër, do të thoja, edhe nga Komisioni i Venecias, edhe nga partnerët ndërkombëtarë. Përsa i përket moralit të ligjit, unë kam firmën time në vitin 2006 së bashku me zotin Majko, në një projektligj që asnjëherë nuk u miratua nga Parlamenti. Pra edhe sot e kësaj dite, ai ligj meriton që të miratohet dhe jo të deformohet për t’u bërë antikushtetues. Pastaj ka diçka tjetër që ka të bëjë me moralin. Ju e dini që njeriu që akuzon duhet të japë shpjegime për polifotot me anëtarët e Byrosë Politike të kohës së diktaturës. Ky personazh, ka marrë pak a shumë pamjen dhe fizionominë e David Koperfildit. Është bërë iluzionist. Ka njëzet e dy vjet që u thotë shqiptarëve se do t’u kthejë pronat dhe nuk ua kthen. U thotë të përndjekurve politikë që do të kompensoheni dhe për njëzet e dy vjet me radhë nuk e bën. Ndërkohë që ka qenë detyrimi i parë për ta realizuar. Pikërisht ky ka qenë programi i Partisë Demokratike, për të cilin ne jemi rivotuar në vitin 2005, për të cilin ne kemi bërë një luftë që ka qenë shumë parimore dhe kjo punë nuk mund të shkojë më me deklarata. E ka pasur mundësinë. Ka shtatë vjet që është për së dyti në pushtet dhe nuk e bën.

Pra, kur bëhet pastaj ballafaqimi i figurave që nuk kanë të bëjnë fare me diktaturën, por që kanë konsumuar diktaturën e të tjerëve, ndërkohë që ky personazh që nga vitit 1968 është anëtar i Partisë së Punës, Sekretar Partie, dhe njëzet e dy vite të tjera bën përralla me komunizmin dhe nuk i kompenson realisht duke e pasur në dorë mekanizmin, atëhere thoni ju se ku qëndron e vërteta. Pra, unë jam edhe njëherë, për hapjen e dosjeve, dhe të jeni të sigurtë se me hapjen e dosjeve shqiptarët do të shohin çudira edhe tek ata që merren me politikë", tha kreu i vendit.

 

341 Komente

Plasi ne Kucove, me duket!

C'ndodhi ne Kucove?

Plasi.

Rremuja?...(E korrigjova se tani e vura re)

perleshja trup me trup smiley

Po Topi valle a ka mbeshtetje (ne terren, me njerez etj etj) nga sulmet apo shantazhet e mundshme te zagareve te Berishovicit (serbise) ne Tirane?

po shyqyr mo ..... ME NE FUND...

Me ne fund? Po pse cfare beri Topi oj Vilme?
Ne e kemi dite me kohe qe Sala dhe shume te tjere me poste ne qeveri dhe ne poste partish kane qene me poste ne partine e punes, jo thjesht anetar!

Duhet qe te gjithe politikanet e sotem ne Shqiperi tu hiqet e drejta te merren me politike, dhe te investigohen per korrupsion me shkalle te madhe!

I gjo eshte interesante, nuk e perdor emrin e Sules... smiley Nderkohe qe Sula te permend e te sha ne brez te shtate..

Bame, Bamirit hala i shpeton ne te brendshme nga Sala. Icik si e pabesueshme kjo qe beri sot. Duhet ti kene fut raki ke pacja mjesit dhe se ka mor vesh. smiley

+11

Po aty eshte dallimi i tironsit me provincialin

lesh lesh.. ai e do gramin ballit ti na flet per qyltyre..

Mos more se na felliqet fare po fare ama. PO me qene komunist nuk eshte gje e keqe perkundrazi. Po ky, sali frymori eshte kriminel ore kriminel safi nga ata qe lindin njehere ne 100 vjet. Une kete frymor per nga ligesia qe rezaton dhe per nga te keqijat qe ka bere ose menduar per ti bere e vendos nje shkalle me siper se Hitleri. Ky eshte bindshem nje higherhitler. 

Me qene komunist nuk eshte gje e keqe,perkundrazi...u te shplafte ma mire......se mbase ftillohesh

 

Iken Plaku merre Iken ...Te lane vetem ne vathe me dhite e zgjebosura ..Nxirre shkopin me "gunga " bjerru , rrihi ..... E mer babasqap u nise per lesh e po te kthejne te rrujt .

Tani do kete qyfka se "duhet harruar refuzimi per Staus"  ketij palo Stani me Politikane dhe nuk mund te parashikohet dot fendondotja e Ambientit me politkpordhiminsqapor xhibist te babasqapit smiley . Tani qe ka heq dhe sumen nga vrima e kutive deri ne 13 , sa te vije koha per te tentuar ta vendose prap nbi KUTITE e Votimit smiley , e  ka te lire per cfaredo lloj zhurme !

eeerdhi, eeerdhiiii, me ne fund doli nga heshtjaaaaa.....

Komunist qe nga '68, demokrat qe nga 91',pensionist qe nga '13-a?

 

koha per ndryshim!

Gjylja e madhe plasi. Bravo Bamiri, me ne ne fund u zgjua nga gjumi i dimrit pasi e poshteruan si qen prej kaq kohesh. Me mire vone se kurre, zoti i shtofte inatin dhe shofim ca spektakel.

gjyle kjo demek ?

hmm

vari lesht

ngelen tuj u sha me llafe si grate e lagjes

Ce t'boje Bamiri mi Ruzhdie?! Ai i shkreti vetem rrypin dhe pyken ka smiley

Hajde merri vesh robt. Kur sflet thone pse sflet. Kur flet thone ca llapazoni. Ehh

hahaha

s'thashe gjo mer jo.

por thjesht smu duk si gjyle, por si top llastyku smiley

Ruzho, cer do tina? T'dali Bomja si Prifti me i vidjo tuj shfletu borderote e KQ duke bo zoom ke emri Sales? 

Mo teper se kaq s'ka ku me vajt, ia ka plas qyrrat publikisht (pas 20 vitesh, por per permiresime edhe justifikohet pritja). Tjeter hesap qe Sala s'do e rruje hiç, si ngahera.

çer keni me mu mer

i llaf thashe

hec pirdhuni tashti

smiley

Ishte gjyle ajo tatja, na gudulisi qimet e kerciut smiley

shyqyr de smiley

Ty ta kisha dhon me te dyja duret, voten thomi.

si shume i ke dhone gojes ti  smiley

Sa imagjinate te shfrenume qe ke... ketu shkruhet, nuk flitet. S'ka gje, mire bo! smiley

Lere se ne cuditi shum topi.po keto I din dhe bufiiiiii qorrrrr.pse nuk felt topi kush fshihet pas sales?kush esht "arkitekti" I ketij regjimi?po nuk ta mban bytha o president kukull 

Sic e kane nisur keta te medhenjte telenovele shqiperie ka per t'u bere nje dite, se batuta portokallie kemi degjuar boll.

Sa shume qe e paskan dashur komunistat Bamirin? Mezi c'paskan pritur qe Bamiri u be burrrrre..smiley

Sa shume qe e paskan dashur komunistat Bamirin? Mezi c'paskan pritur qe Bamiri u be burrrrre..smiley

smiley

rri ka rri ti, dhe ja fut  nai te forte

ahaha

hallall

Shiko mi ti hidhse, "komunistet" kone pas nje afeksion te modh per popllin kinez dhe teorite e tyre (mjafto te shofesh idene e Sales per te mesu kinezcen ne shkolla). Ndaj ecin ne jete me parimin, "armiku i armikut tim o miku im"

Vetem se harrojne se konflikti i "komunistave" me Berishen o lufte mrena llojit.

PS : fjala "komunista" o nje abuzim linguistik qe nuk ka lidhje me Flokshin, Arbrin, Hunderrin, apo Cunin e Kananit.

Mire o mire po mos harroni qe Sala eshte komunist i eger, nuk eshte i bute si keta te peshkut apo te presidences  dhe ne vend te grushtit "rrofte partia" ka dy gishtat "liria ime" smiley Si ishte ajo parrulla : Proletaret e te gjitha vendeve bashkohuni, tani do behet: Komunistat e te gjitha ngjyrave bashkohuni kundra Sales. smiley

Puuuu sa e trashe qe je! po pse mi tu te kulturu ty do e kaloj jeten une? lol

Nuk ma ndjen fare a bashkohen komunistet kunder Sales, te thashe o lufte e mrenshme ajo. Mua me intereson vetem nje fryme e re e te berit politike. Dhe mos t'i rreji menia Sales se do merret njeri shume me te. Ai mund te jete kthy, fale protagonizmit te tij dhe modelit te tij diktatorial, ne strumbullarin e problemeve te ketij vendi, por largimi i tij eshte vetem nje kusht i nevojshem, dhe aspak i mjaftushem per zgjidhjen e problemeve.

Dikush me poshte cuditet pse ka dale kaq ne mode kjo futja e zgjidhjes se problemit te pronave dhe demshperblimi i te perndjekurve, ne programet elektorale (e ka fut edhe PS-ja). Une e kam nje ide po s'ja vjen me debatu per kete dhe per sinqeritetin e secilit. Ama ne duhet te kuptojme qe probleme te tilla, eshte turp qe nuk jane zgjidhur ndaj duhet te jene prioritet i seciles parti. Vetem kur te jete realizuar kjo sinqerisht, ne do mund te themi qe kemi kthy faqen e te kaluares. Perndryshe jemi si puna atij robit qe do me ec perpara po nje kome e ka te lidhme mrapa. Cfaredo qe te beje maksimumi do arrije te beje sparkaten.

Puuuu sa e trashe qe je! po pse mi tu te kulturu ty do e kaloj jeten une? lol

 

smiley Hajt mo te zuri rrota bishtin s'ke cfare te besh.

Me vjen mire qe beri efektin e duhur ajo qe kisha shkruar me siper, qe u shprehe kaq qarte dhe bukur ne komentin tend. smiley

Po shyqyr qe fole njehere sic duhet o bamir ziu shyqyr qe ja plase surratit te verteten. Se je per gje po e kishe felliqur tironen me ate mefshtesine tende. Ashtu i do derri drute e mire e bere. E gjete kurajon me vonese po e gjete te pakten, keshtu te respektojne me shume dynjaja.

 

Tani vota me shume se dudumi ne zgjedhje ti sdo marresh pasi ata kane edhe pushtetin edhe parate ne dore. Po edhe pa keto ato te kapercejne me vota nga prapa sic ja bene Edit ne bashki te tiranes. Po puna eshte se ti ja heq Sales nja 5-8% te votave. Nja 3% ja heq ai Spahiu. Kaq mjafton.

bo bo sa keq per Dullen ia dogjen te gjitha kartat:

- Si patriot nuk ben me dot

- Si anti-korrupsionist nuk ben me dot

- As si anti-komunist nuk ben me dot.

Kjo e fudnit me shijon me teper se ka 20 vjet qe na cau trapin

Mua personalisht kjo deklarate ma beri zemren mal, por nuk mund te them qe shpresoj me te vertete qe ne, si shoqeri, te arrime nivelin e duhur per te kuptu qe Presidenti sot doli nga roli institucional dhe u pergjigj per te ruajtur dinjitetin e tij.

Pra shpresoj se do vije shpejt dita kur nuk do kemi me ne politike ... qe bejne lloj-lloj akuzash absurde dhe nuk njohin as respektin me minimal per institucionet. Ate dite do ja vleje te gjykojme edhe rolin e deritanishem te Bamir Topit si President.

Bamir !

Largo hafijet dhe pedet qe te rrijne afer se po te marrin me qafe. Batutat qe leshon, ti numuron cdo dite Gazeta 55.

Se huqi del me shpirtin o Bamke torrobelli !

E shof qe paske pare ndonje video ose me mire nja dy video qe sipas dikujt thuhet qe me mire mos me i pa kurre se te bejne me bela te madhe.

Dakort mer dakort po nuk shkohet per derra me llastiqe me teqe te skadume !

P.S. O Penar o qorr ! Na premtove qe do vije nje sistem filtrimi qe do i kapte copat e mishit me dy sy. Tani o nuk e ke bere o nuk te punon sistemi se une i shof nja dy. smiley

Kotho, na ndrico njicik o burre, kena kohe qe kena ik. Ca vidjosh?

Je tu kerku shum lale. Kothi osht kyc, edhe shume ka thone me siper. Bomben do e hudhi nej dite tjeter. Kaq per sot smiley

Po rri ti o daje rri. O Kotho, do na tregosh si o puna. 

Po ti kaq shume kohe ke sa rri e bo shkrime per ....

Na e trego ene ne si ja ke bo me e zgjat diten mi dreq, se ne po 24 ore na ngeli?

po ku ishte e reja te kjo deklarate; qe Sala ka qene komunistsmiley, apo viti 1968?

tani , qe ishte komunist sikur ka qene e mbarenjohur...  ndersa qe qe ka qene komunist qe prej 1968, une per vete nuk e dija.. po prape pyes: cili do ishte ndryshimi sikur te ishte nga 1965, apo 1970, 1972?!

E reja qendron tek fakti qe kete pohim e ben ish zv.kryetari i PD-se, Presidenti aktual i Republikes. Nuk eshte muhabet lagjeje, por deklarate publike. 

 

Mbarenjohja nuk mjafton. Merr Berlusconin psh, shumica e dine qe eshte mafioz, kriminel, korruptues, pedofil, kurvar etj etj, por per aq kohe sa s'merr denim nga gjykata, fiton zgjedhjet ne Itali.

e kuptoj kete, por pikerisht, ky ish zv.kryetari i PD-se dikur ka qene brek e byth me te....  bile ai  e beri president.. si i bie tani, qe atehere ne koherat e mira, kur Bamka   ishte OK me  Salen, Sala nuk ka qene komunist?  

dmth cfare besueshmerie ka ne publik nje deklarate e tille ( si do qe tia bejme eshte e njohur me kohe) nga Bamka qe tashme nuk i ka punet mire me Salen?

Tamam tamam me Salen ka qene nga 2005 e deri kur u be president. Ne nje fare kuptimi, me shkeputjen e tij nga PD, Topi ka qene gjithnje koherent ne mundimet e veta (qesharake apo serioze) per ti vene shkopin ne rrote Sales. Edhe Ceka ka qene me Salen, edhe Edi Rama madje, ashtu siç Edi ka qene me Ilirin e keshtu me radhe. Kurvitike plako smiley

 

Besueshmeria nuk ka rendesi hiç, sepse akoma sot ne bote ka njerez qe duan Hitlerin bie llafi, apo Pim Fortyn-in, pavarsisht te vertetave faktike ne lidhje me keta te dy. Rendesi ka qe e tha publikisht!

 

Mos prit shume nga votuesit dele te Shqiperise, merr Meten si shembull. E sigurt qe LSI do marri me shume vota se kurre ne 2013, pavarsisht kapjes me presh ne dore te kokelopes. 

O Belul po pse e merrni kaq te mireqene qe ka qene me Berishen o burre? Te mos kesh informacion per dicka s'eshte turp fare, por te nxjerresh konkluzione duke refuzu me more informacion nuk eshte fare e drejte.

Po te interesoi me e dite, vetem bythe e breke me Berishen nuk ka qene kurre Bamir Topi. Edhe President e beri nga halli e jo nga qejfi. Shif sa here ja ka dredh qe nga momenti i deklarates se ai do ishte kandidati i PD-se deri sa u zgjodh. Ja te te jap edhe nje kuriozitet qe ta dish. Edhe diten kur e ka deklaru Berisha kandidaturen e Topit, me 5 mars 2007 (nje dite mas koncertit te Deep Purple ne Tirone), e ka bo me pucllik dhe pa ra dakort me te. E beri sepse deshte te hiqte vemendjen nga humbja ne zgjedhjet lokale te shkurtit dhe se deshte ta digjte si kandidature.

Pastaj ka edhe shume raste publike per te cilat nuk ke nevoje me t'i tregu une. Zgjedhjet per kandidat bashkie ne Tirone kur ne te gjitha sondazhet dilte e vetmja figure e PD-se qe mund te fitonte kunder Rames. Zgjedhjet per kryetar i PD-se se Tirones. etj etj.

Tani ju mund t'i boni sa te doni gjyq Bamir Topit se ka qene nenkryetar i PD-se po mos harroni se Berisha pas Gerdecit devijoi totalisht nga imazhi qe jepte ne publik qe prej 2005-s. Nuk e di per ty, por shume nga ata qe e votune ne 2005-n mendune se ai i kish thirr menies dhe kish ndryshu. Zullumeve te familjes filloji t'i dali era pas Gerdecit dhe jo para. (ti e solle ate bejten me gerdec dhe sale dje apo jo)

Mos harro qe ne tetor 2007, Berisha, nen presionin e deklarates se Oketes, shkarkoi nje minister vetem se vllai i vet u kap tu i kerku njonit : "favorizo kete firme nese ajo ofron kushte te barabarta me nje tjeter, sepse 8 vjet socialistet na e moren shpirtin e s'na lane te bejme asnje pune". Pas eres Nano, ky ishte nje goxha standart morali. Sigurisht kishte probleme pa fund, por nuk ka asnje krahasim me c'ndodh sot. Njerzit ishin teper optimiste qe do luftohej korrupsioni dhe te gjithe, si te majte si te djathte ishin te bindur se berisha ishte i ndershem. Mos te bojme si p... s... kot tani, se akuzat me te egra te opozites ndaj Berishes ishin se kishte nje shpi me te madhe se ajo e kohes se monizmit.

 

"Njerzit ishin teper optimiste qe do luftohej korrupsioni dhe te gjithe, si te majte si te djathte ishin te bindur se berisha ishte i ndershem."

 

smiley qenke ne forme sot! smiley 

Po mire me me thuj ti se cilat ishin akuzat per korrupsion ndaj Berishes dhe familjes se tij ne 2005-n. Une per vete mbaj mend vetem akuza se rrifte njerez me ane te kafsheve qe i rrinin mrapa, apo kontrollonte edhe emrimet e pastruseve neper drejtori rajonale, apo pergjonte kedo (sic e ben dhe sot), etj etj. Po nuk mbaj mend akuza per vjedhje nga ana e tij.

Po te them nje qe ta kam thene me kohe e me vakt ketu ne peshk. Ai ka spastruar Albpetrolin qysh heret, perpara se te behej histori n'mendja smiley, nga te gjithe ata qe nuk firmosnin per dergesat e rezervave te naftes ne ish Jugosllavi! ( Mos nigjo ata loqet e qeveriut ketu ne peshk qe te thone se u majt populli me buke, duke leju  20-30 katnare me bidona te kalonin kufirin me mushke. Trimat, nen mbikqyrjen e Azemit, patrullonin akset e veriut per bote te pa-autorizuara) Drejtoret e rinj qe vuri i ke ketej ne amerike, duke shperndare fletushka picash, se e dine qe atje heret a vone, dikush do ti kalli ne dhe! 

Ne qofte se nuk e kupton peshen e kesaj, qofte edhe monetare meqenese vetem kesaj po i mshon, kot qe vazhdon te komentosh.

hej, thonë një llaf këtej: do kurva që të fshihet, po gëzimi nuk e lë! 

 

O Bame nuk po kuptohena mer plak. Une nuk po te them qe ne kohen e Sales se Pare nuk kishte korrupsion! Larg qofte te me leji menia deri ne ate pike sa te menoj nje gjo te tille. Ai ritmi 5 km rruge ne 5 vjet nje arsye e kishte. Po te them thjesht qe Sala personalisht bente nje jete modeste nga ana financiare, pa asnje lidhje qofte edhe me ate qe benin ministrat e vet.

Mendimi i pergjithshem ne ate kohe ishte qe Sala i lete te vetet me vjedh nga pak qe t'u bente presion me dosie korrupsioni, kurse Nano i lete me vjedh nga pak se shumicn e merrte vete. Kjo nuk e ben Salen burre te mire te kuptohena por te le te shpresosh qe po te kishte vertete vullnet, korrupsioni mund te luftohej, se ai nuk na ishte shfaq akoma kete babezine financiare qe po shfaq sot.

Amon o Bame, pyte robt qe i rrine afer Sales edhe sot po nuk te thane qe Shkelzenit, ne vitet 2005-6, ja prishnin menien lloj-lloj horrash tu i lone nai makine te bukur per xhiro. Provo sot t'i thush "hajd bo nji xhiro me makinen time". Se po me detyro me e lli fare muhabetin tu u more me gjona ordinere.

Ndiq gjithe llogjiken e muhabetit dhe jo vetem copa. Po flisja me Belulin per faktin qe Berisha ka pas gjithmone probleme, por pas 2008-s ka ik per lesh fare, kshu qe edhe ata qe kane bashkepunu me te perpara, kane plotesisht legjitimitet t'i dalin kunder sot. Pastaj lale secili nga ne ka 'goten' e vet. Dikush e ka gote per shots e i mushet shpejt, dikush tjeter e ka gote uji qe mbushet me ngadale. Ky eshte thelbi i ketij debati dhe jo se une po du me mbrojt Berishen. A m'kuptooooove?

Eh, ça ta bo fmija, s´ta bo Perenija, ka thone ai i hershmi.

Ti flet per muhabete kafenesh, une te flas per gur themeli. Keto apologjite e "ca ti boj cunit" (cuni ne ate kohe qe te tregoj une ka qen tu rrujt pushin ne pasqyre.) nuk shkojne.

I myll.

Lizander, Pedro, 'Bama,

muhabeti i cunit osht tip "aspi karalloi", dmth tip osh i muabet ashu, dmth tip alibi e spilume (kush ka majt pulla e di per cer po flas).

Ky njeri esht ngjiz mrapc qe kur eshte zene. Nje dite mbase shkenca do arrije me shpjegu se si kombinimi i genomes njerzore jep rezultat tille. Shpirti, simas mendjes sime materialiste, pozitiviste dhe deterministe, them qe kontrollohet gjithashtu nga genoma. Edhe ai qe "eshte lindur tradhetor"!

Eshte e pamundur nje tjeter gje shpjeguese, asnje ndikim i jashtem, sado negativ, nuk do nxirrte nje mbrapshti te kesaj permase dhe natyre.

Ky eshte mendimi im i perunjur n'lidhje me ceshtjen.

Fola jo vetem me shpetu shpirtin tim, por edhe se u bot i rreth interesant per mu.

Cheers te treve.

mire, dakort me ty. Po un nuk jom kufizu tek çuni, kom thon "ça ta bo fmija....."

Nese duhet patjeter me e analizu figuren e Berishes, une mundem te them, qe une nuk i besoj shume atyre qe thuhen qofte ketu tek peshku e qofte ato qe thuhen lart e poshte, dhe ne menyre absolute asaj ideje qe Berisha kerkon te ngjize ne popull per karakterin e vet.

Berisha, or mik, osht si puna e atij robit (gjithmone ka nje te tille), qe kur nje ekipi me shume veta me pergjegjeesi dhe cilesi te njejta, i ngarkohet nji detyre, ky robi e merr fjalen i pari dhe pa leje, ene thot, keshtu e keshtu do e bojm, ti do merresh me ket e ti tjetri me ket. Edhe ndorkohe qe ky robi fillon e "shperndan" detyrat, te gjithe te tjeret shohin njeri-tjetrin ne sy dhe sikur thone me vete "po kete karin, kush e boni drejtor tashi?". Por nuk e thon me zo te nolt, se jane te miresjellshem, nderkohe qe ky robi u ve afatin per te raportu per kryerjen e detyrave.

Ene kjo, Çimo, nuk osht 100% e lindme, por ene fitohet rruges, dhe ne kohe te Enver Hoxhes, keta tipat i bonin komunista ene pastaj ene drejtora.

Pyetja tani qendron per te gjithe ata "antikomunistet" propogandiste te Sali Berishes:

- A i dini ju mer pordheneperbreker se si pranoheshe si anetar i PPSH?

- A i dini ju 10 cilesite e komunistit?

Se pa i plotesu keto dhjet cilesi (ene ktu s´ka "i bone 8, per 2 t´tjerat bisedojm ma vone&quotsmiley nuk t´bonte njeri kamunist, as me deshire e as me zor.

lutje (si ne kishe, e?) edhe jalla... dhe masanej tu te pa shtremet, te thonin, mir, ok, bohu me ne, por nja tre vjet do shkosh mrapa diellit, me mprapa ajde se folim.

cer anitkomunistash thu mer? kta ti kish pagu enveri me flori t'kullum s'do i sherbejshin me mire enverit. ket e kom me seriozitetin me te modh. kur mos kem njeri kta antikomunistet donkishioteske te leshit, qe gja luftojne i gjo qe e pordhen te zotet e punes te paret, po bojn realitet ate qe ne 1991-shin dukej e pamendueshme: po e bojn te pranueshme figuren e enverit, jo ne aspektin historik, se aty ate e ke figuren me te rendesishme te 100 vjecarit te funit, perdridhe nga te dush punen, por ne sfera te se perditshmes, ne sfera te uleta, ajo llafja gjys me shaka "nuk te dum per t'parn e vendit, por te dum ne krye te rendit" ket thelb kallxon.

Por kta antilomunistet e leshit nuk jane per sefte, jo. me fjali deftore te mesume te plepat, keta te kujtojne ata barinjt partizane qe sa dolen nga kursi kunder analfabetizmit, dhe mbanin raporte te tipit: Selfo Barmashi eshte trockist i lindur. Kupton ti tani, kete e thoshte nje birce hasko me hunden krrute ose nje abas serko qe kish dale nje here deri ne mezhgoran... ta dinte trocki, i kish bo derman vetes me para se ia bon. nje kshu. nuk ka absurd me te modh se sa kur i nigjon me ket: ju te kuqte smiley

zot  modh, s'i bone i her te thjeshta punet. ene grotekun i kishim mangut.

per salen: gjynof me harxhu llaf komenti. them vetem qe ai mundet me e ngrys si sheik, nuk e di, noten e ka mor nderkaq. dhe e kish provim per vjeshte.

Përpara se të merremi me "politikë" me thashetheme, me qyfyre dhe qeshje deri në tallje prej spektatori që ende s'ka kuptuar se i qeshuri dhe i talluri është po ai, para se të gjykojmë Salën, Bamirin, Edvinin, Fatmirin, Ilirin apo Lulin e vocërr, duhet shtruar një pyetje vetes: Po ne, kush jemi, ç'farë jemi??????

Ata sotë po i "qeshim" po i tallim, po i kritikojmë, po zgërdhihemi me ta (mjafton t'u lexosh, po prisni të filloj spektakli i radhës në cirkun Shqipëri) por nga ana tjetër, shumë prej jush që këtu te peshku mbaheni si paria e peshqëve dhe që bëni fjalët lumë dhe punët fjalë, juve që sot po qeshni e talleni me Saliun dhe me Topin, që po fërkoni duart dhe prisni shfaqen të fillojë, ku personazhet i ndani dhe u jepni ngjyrat që u pëlqjnë, juve deri dje këta personazhe që sot ju bëjnë për të qeshur i keni votuar, me bindjen e plotë se Zgjedhja juaj do e çonte atdheun përpara. Madje, disa prej jush, aq ë zellshëm ishin dikur në mbrojtjen e ideve të tyre mbi votën Pro këtyre personazheve, saqë nëse dikush do t'ju thoshte një fjalë kundra, do ta konsideronit si të huaj, e ndoshta dhe si armik. Ja kështu, bota me rrota rrokulliset dhe shtrak e shtruk dhe shume prej juve u rrokullisën bashk me të. Të ishte nga urrejtja për komunizmin?? Ashtu si sot ka demokrat të ndershëm, kishte dhe në monizëm Komunista të ndershëm, ashtu si nê të kundërt kishte dhe pseudo komunista të cilët për princip kishin shfrytëzimin, ashtu si e kanê pseudodemokratët e sotëm. Po, juve, të dhashur shokë dhe shoqe, zonja dhe zotërinjë, motrat dhe vëllezërit e mi shqiptarë e peshqist njëkohësisht, juve ç'principe keni pasur, keni apo do keni në të ardhmen!? hahahahahah sot unê po qesh, se s'mundem të qajë, por për hir të së vërtetës, është për të ulëritur kur lexon disa prej jush që - sot kërkojnë Ndryshim, ashtu si dhe e kërkuan dhe dje dhe që mesiguri do ta kêrkojnë dhe nesër por që kurrë s'arritën dot të bënin dallimin midis të bardhës dhe të zezës. Vazhdon zona gri në ambientet e cirkut Shqipëri.

duhet ta kesh kuptuar tashme se shumica e shqiptarve ka qejf te jet spektator dhe KOMENTUES ,dhe perfitues nga situata ,por te gjith kemi nje moto perball ketij realiteti kaq dramatik ne atdhe:  çmé duhet mua

asnjeri nuk do te jet aktor,

Aktorlliku ka qen me konkurs dhe mik maj mend.

Po ti fol po pate nevoje per mik se pune qe zgjidhet. Ah mer Cim si re me komet e tuja mrena! hahahaha

Nuk e di se cfare vlere ka kjo deklarate tani, por gjithsesi me vjen mire qe nje figure kaq e larte e shtetit tenton te veje pikat mbi "i".

Shume mire ja beri, eshte bere Berisha kohet e fundit si Enveri qe zbulonte nga nje grup armiqesor brenda partise se vet cdo vit, bile Berisha ja kalon se e ka cdo jave, javen qe kaloi ishte Oketa, kete jave Topi.

eshte bere Berisha kohet e fundit

Kohet e fundit?! Po ai eshte kopja surrogato e Enverit o daje.

Madje kam frike se edhe kjo do perbente nje kompliment per te.

Berisha eshte fiks si ai fuksi tek "Vdekja e Kalit".

Sot doli ky, neser dalin edhe ata 5-6 deputet e tjere qe rrine fshehur.. Duan te zgjedhin Presidentin kta me 71 vota..  smiley

Sec kam nje parandjenje qe kokmadhi i LSI do bej thirrje per qetesi dhe respekt per figuren e presidentit.. smiley

E nisi politikeberjen hapur Topi, derisa sa te mbaroje mandati Partia e Topit do te jete e vetmja opozitare ne pushtet. Ne Itali diçka te ngjashme beri Fini.

Po pervijohen edhe kuajt e betejes se Topit, ish te perndjekurit dhe pronat, e kap ndonje 3-4% po rrenoi republikanet.

E habitshme si tani pas 22 vjetesh, ish te perndjekurit dhe çeshtjen e pronave duan t'i kene te gjitha partite me vete, deri edhe Rama. Ca nuk behet per 3-4 % sot, po hidhen robte pupthi e po bejne kaladibrançe.

Eh ç'na bere o Kod Zgjedhor, paske pase qene burre i poshter fare!

po mire dhe aq, 3-4% topi, 1.5-2% AK-ja, ja ku u bene 5-6%, aq duhen per te heq salen

i pytje (retorike), pse ndodh qe asnje nga keta nuk bejne lufte ne parti?

Ti e ben retorike pyetjen, por pergjigja s'eshte e tille: nese do kishin vendosur te benin lufte NE parti, kjo do nenkuptonte qe do luftonin duke u nisur nga nje pozicion inferior ne krahasim me ate te Saliut. Donkishotizem me i llaf. smiley

Tani qe eshte president, apo nenkryetar KLD-je ai tjetri, e kane shume me te kollajte... thjesht per faktin qe i ka vu vete Sala aty. E qarte fare!

Dakort me Opin. 

I kane mbyll partite shefat o Bame. As Rama as Berisha nuk kane lene ndonje rruge per te be lufte ne parti. Forumet jane mbush me njerezit e zgjedh nga keta te dy, nuk fiton as nje lloj beteje aty. Ta fillosh nga baza fare do te thote te merresh me militante qe ne shumicen e rasteve as jane kane haberin struktures se partise, jane aty qe te dalin ne mitingje, te ngjisin postera e te marrin nje vend pune. As ju behet vone atyre per kauza. Biles ju rrine larg se rrezikojne dhe ate vendin e punes. 

Per mua keta te dy nuk dalin nga zyrat e tyre. Beju sa t'iu duash presion, mbyllin partite hermetikisht, bejne "rrally around the flag" sic beri Sala ne 2000 e Rama ne 2009, "ne qendrestaret kunder botes" e nuk duan t'ia dine se ca ndodh jashte partise se tyre. 

Rruga me e mire do ishte qe partite te rregulloheshin me ligje kombetare. Cdo parti para se te regjistrohet duhet ti bindet atyre ligjeve, nqs nuk e bejne atere nuk regjistrohen ne zgjedhje. 

Do i shtoj vetem dicka kesaj qe thote Endrity. Nuk mund te reformosh frymen ne parti kur nuk ekziston nje model ndryshe. Per sa kohe njeri justifikohet me 93% e tjetrit, kurse tjetri me mos pasjen e nje rivali qofte edhe formal apo mos berjen e zgjedhjeve fare, ata te dy jane komode.

Dhe pa demokraci ne parti, eshte e paimagjinueshme qe te kete demokraci ne qeverisje, nga cilido qofte. Prandaj shancet e partise qe pritet te krijohet jane historike, pavaresisht besimit apo skepticizmit te secilit.

2% AK-ja i ben vetem me ata qe kane shkuar ne mitingjet e saj ne Tirane, Durres, Kruje e Lezhe.

Ti gjykon per te hequr Salen nga vizioni i Rames, duke mbajtur kete burre te poshter qe quhet Kod Zgjedhor, por ka edhe vizione alternative te heqjes se Sales qe nuk pajtohen me kete burre te poshter.

Se qe thua ti, as Topi e as Spahiu nuk jane aty per t'i hequr Rames geshtenjat nga zjarri, Rama duhet t'i therrase mendjes se mos e ben si ne 2009, une jam me i forti, s'kam nevoje per askend dhe pastaj e ha.

Ja ta them une nje rast hipotetik me kete burre te poshter. Rama me aleatet kap 46-47%, dmth nja 68 deputete, Sala kap nja 40-41% me aleatet, dmth nja 62 deputete, LSI-ja nja 5 deputete, tani si do behet qeveria ?

Topi dhe Kreshniku thone, ne s'e rruajme per asnjerin, po deshet beheni bashke qeverine, perndryshe hiqeni kete burre te poshter qe quhet Kod Zgjedhor e bejeni si e duam neve, çdo beje Rama ?

Puna eshte pse te riperseriten zgjedhjet per nje Kod Zgjedhor, kur mund te ndryshohet qe perpara, apo thjesht per te pare nese Rama ia del te marre 51%, sikunder e genjen mendja ?

Rama e kruan me kallamishte, se e di qe Topi dhe Spahiu s'behen me Salen, po le ta kruaje se gjak do i dale nga bytha.

 

Mund te beje 2% ne total pa marre asnje deputet. Apo jo?

Nese nuk eshte ne aleance po s'merr asnje deputet, se s'ka elektorat te perqendruar, por ne nje aleance parazgjedhore mund te dalin deputete.

E mora hipotetikisht si tha swed ku Topi + AK = 5-6 % ku mund t'i nxjerrin 4-5 deputete si aleanca e LSI-se.

Rama pretendon te kape 71 Deputete duke mashtruar partite e vogla te koalicionit te vet, te cilat normalisht dalin me xhepat bosh nga aleanca me PS-ne, prandaj qe ketu fillon papergjegjshmeria e Rames, luan bixhoz qe me partite e koalicionit te majte.

Pastaj kur fillon edhe luan bixhoz edhe me Topin e Spahiun, ketu behet qesharak fare.

Sipas meje ai supozon te kape 71 deputete duke luajtur poker me partite e majta e pastaj te marre mbeshtetjen e Topit e/o Spahiut per te garantuar nje shumice te qendrueshme tek 75-76 deputete, por duke shantazhuar Topin e Spahiun meqe i ka vete 71 deputetet e mjaftueshem.

Do t'i hece ky all-in ? S'ma ha mendja, perkundrazi meqe politika eshte kurve, Topi si i djathte, mund te thote une bej aleance paszgjedhore me PD-ne e LSI-ne, por me kusht qe Sala te mos jete kryeminister dhe Sala mund ta pranoje si shansi i fundit per te mbajtur gjalle PD-ne e pushtetin e kalamajve.

Une jam dakord me kete peizazh qe ti ofron. Madje edhe pse i majte, do me pelqente nje PD+AK+Topin PA BERISHEN dhe PA METEN. Sikur kuçedra trekokeshe RAMEBE te shfarosej, do ishte dicka ideale. Por pikerisht per kete veti, zor se do ndodhe. Gjithsesi per ate arsyen qe thashe ca me poshte, pra per pandeshkueshmerine e klanit te tij, Berisha mund edhe ta beje Ramen fitues me 77 deputete smiley

 

Eshte cikel. Nano, Nano<->Berisha, Berisha, Berisha<->Meta, Berisha<->Rama.

Nuk ma ha mendja qe Sala te beje llogarite e humbjes, ai do beje te pamunduren per te qene ne pushtet si kryeminister, ose te pakten ne pushtet edhe duke lene te tjere si kryeministra, si beri Nano me Majkon dhe Meten nga 1998- 2001.

Topi identifikohet si i djathte, problemet i ka me Salen jo me PD-ne, nuk e shoh te pamundur nje aleance paszgjedhore me PD-ne, me kusht qe te mos jete Sala kryeminister ( dhe as meta natyrisht), biles nese Topi arrin te marre 5-6% ( se jemi gjithnje ne fushen e hipotezave), mund edhe te thote, e bej me PD-ne, me vini kryeminister, perndryshe do e bej me PS-ne dhe marr vendin e zv. kryeministrit.

Per AK-ne hipotezat jane shume te veshtira, se nuk ka shembuj para vetes, dmth ka nje variance te madhe sot per sot, nga 2 - 10 %, ndersa Topi mund te vleresohet midis ish partive te dala nga PD-ja dhe LSI-se.

AK.ja humb mbeshtetje po beri aleance me njeren pale ose tjetren, Topi eshte shume me i lire.

Epo shyqyr me ne fund u kujtua! 

Po te jete i zgjute te mbledhi sa me shume nga anetaret e PD-se origjinale dhe te ri-formoje PD-ne. Jam kurioz sa i kane mbetur PD-se nga fillimi?

Te tera i prisja, por qe do akuzonte njeri Saliun per komunist nuk e prisja.

Nuk eshte akuze, eshte thjesht e verteta. Nuk ka nevoje te deshmohet apo hetohet ne lidhje me pohimin e Bomit. smiley

Edhe kur e ben "bam" Topi si me frike e ben. Sigurisht qe kjo qe ben eshte levizje e duhur per te mbajt veten ne politike. Zeri i dredhur, shikimi i trembur, dhe levizja me duart ishin megjithate sinjale te forta pasigurie.

S'e gelltit dot faktin qe ka 22 vjet qe genjen te persekutuarit dhe ish pronaret, dhe qe ka qene komunist i devotshem, e? S'dorezoheni lehte ju komunistet. Jeni fare e keqe shume.

Are u talking to me? smiley

Ty e gjithe komunisteve te tjere te Sales.

Rrota si puna jote qe e identifikojne veten me "udheheqsin" ka sa te duash ketej nga peshku. Problemi juaj, qe s'e kuptoni nga trashesia e madhe qe u karakterizon, eshte se i ngaterroni te tjeret me veten. Po ik ere gjej shoket e celules e bej muhabet. Toc!

Partia e Sales ka vetem njerez te Sales, nuk eshte si partite e tjera qe kane koke me vete. Vete e thoni qe po iku Sala ajo vdes si parti, sic e thoshit per Enverin, ne epoken tuaj te arte.

O cope mishi me asnje sy, por me duket se une nuk po flisja as per Salen e as per partine e Sales, apo jo? E di qe Sala te del naten ne gjume e te tremb, po c'kusur te kam une per kete pune? Shko gjeje me Salen ate pune, aty e ke, mos na caprashit kot ketej. Karagjoz!

Taro, duhet ta pranosh qe postimi yt i pare ngjante si nje analize berishiane e tipit "ti je i tredhur, s'merresh dot me mueeee" smiley

Se mos vetem ai postim. Ky eshte mbrojtes heroik i Sales, por vjen vetem kur duhet ta mbroje pasi ka vrare kater vete ne mes te rruges, kur ka plasur ndonje gerdec... Kurdo qe i ndien shpirti qe Sala ka nevoje per mbrojtjen e kelysheve te vet.

As me ngelet mua fare qejfi ne se ti mendon keshtu, ke te drejten e te shprehurit. Kur kerkon pastaj qe une te bie dakord me budallalleqet e tua sigurisht qe e tepron. Besoj se kaqe gje e kupton, apo jo?

Meqe po flasim per komentin tim te pare. Ti e ke pare videon? Shikoje dhe njehere me kujdes. I dridhet zeri Topit kur flet? Shife menyren si shikon - nuk te duket paksa si i trembur? Eshte thjesht body language ajo qe une vura re. Kaq. Interpretimet pastaj beji si te te pelqejne.

U rrite u poqe dhe mbete po ashtu!

U rrite u poqe dhe ...dore nuk hoqe ...

O tu befshin fjalet e Sales ....

I madh 1Ora . Ky eshte surrogatua me i madh i kesaj pellgacje . I vetmi me mision. Te tjeret jane fabsa e koromans ...ky ... ???? Ka aq aftesi teknike sa te shikoje edhe te dalloje pasigurine e Topit edhe nga prerja e thonjve . prit prit akoma , se kemi gjojna mo teknike .

Topi ka qene karierist qe ne vaktit se i ngjiste shkallet ne seline e PD dy nga dy smiley

Po, dridhej, dhe femijet s'i ka me gruan e vet, protestuesit e 21 janarit kishin cadra me 12.7 brenda, dhe do i shkulni dhembet smiley

Po hardallosesh kot. Une nuk shkruajta asnje budallallek, jo drejtuar ty te pakten. Gjithsesi, persa i perket Topit, ajo eshte mimika e tij (shikoji ca video te tjera te tijat). Edhe Berisha flet sikur i kane futur ndonje hu ne sumatriçe, perhere çirret e ben me shume fytyra se Jim Carrey ne filmografine e tij. Pa harruar faktin qe i binte dielli mu ne sy Topit. Me i qete here tjeter dhe adresohu sakte, he te keqen.

Edhe kur e ben "bam" Topi si me frike e ben. Sigurisht qe kjo qe ben eshte levizje e duhur per te mbajt veten ne politike. Zeri i dredhur, shikimi i trembur, dhe levizja me duart ishin megjithate sinjale te forta pasigurie.

 

Mbase, ngaqe per here te pare Topi po thote te verteten dhe ka hall mos i ndodh ndonje atentat,ashtu  si pa dashje .Nuk ka rendesi si e ben ,rendesi ka ta besh .

Po lere, se ai njeh vetem sharjet nga motra te sales dhe fjalimet e enverit. Di ai c'do te thote te flasesh si politikan? Topi ka folur shume qete e shume qarte, si gjithe politikanet e botes normale.

Tani,nuk e di pse i duket ndryshe ketij ,se Topi dhe para Xhozit ne ditet e lumtura te tyre ,keshtu fliste.

Mbase ke te drejte o venus - vec ne se ai ashtu e ka zakon te flase tere kohes, kjo do te thote se pasiguria eshte karakteristike e personalitetit te tij. Kjo eshte cfare ai percjell nga body language i tij. Tani ku di gje une nga keto pune, vec nje PhD ne psikologji kam.

Te rrofte PHD-ja se s'paske mesuar asnje gje. Psikologjia nuk eshte shkence ekzakte, e Topi nuk eshte anormal, qe te kete dukuri shprehimore shkencerisht (psikiatrisht ama) te percaktueshme. Te gjithe njerezit normale kane caste pasigurie, sigurie te tepert, euforie e keshtu me radhe. Fjalimet e filmuara tek Topi kane ate efekt. Ramiz Alia psh, ngjashem edhe Gjinushi, dukej sikur po e zinte gjumi kur fliste... por e dime mire qe nuk eshte treguar asnjehere i pasigurt. 

 

Ik lexo Watzlawick me vemendje, se do ia shtosh ca njohuri vetes, e ca vlera Phd-se.

smiley

Hajt shendet Op se te shtyrit e ketij muhabeti me tej eshte vertet humbje kohe.

Ca thote Pordhëdëja jote per ata qe qeshin si Vironi i Drites?

vec nje PhD ne psikologji kam

lol, vetem ju nga amerika mos u mburrni per arsim smiley

Eh,nuk eshte ceshtje kualifikimi kjo,or jo. "Perpelitjet ne ze " mund te jene dhe nga shkaqe emotive ,jo vetem pasigurie ,por pak rendesi ka kjo.E verteta eshte qe politikanet tane jane te veshtire te analizohen ,te parashikohen ,se jane si puna e atij ajzbergut ,te cilin eshte e veshtire ta gjykosh vetem nga ajo c'ka  duket siper.

I lumi ti per vedi qe mendon se politikanet tane jane si ajsbergu.....pra1/8 duket e 7/8 jane nen uje...U kuku moj nane kaq te felle politikanet tane??

Po mir dakort, ka pasiguri etj etj, po pastaj ca? Edhe ca pastaj? Duhet te jesh me vertete anormal te mos kesh pak frike apo pasiguri kur hyn ne lufte e kriminelet e Berishovicit.. edhe une te isha do kisha njecik frike. Muhabeti ama eshte qe Bamiri e beri, ja plasi surratit kellires ate qe gjith populli e thote, dhe eshte i pari nga radhet e PD-s qe e be kete gje. Frika dhe pasiguria e Bamir Topit do te vertetohet ne ditet ne vazhdim kur te filloje fushata e baltosjes mbi Topin dhe familjen e Topit dhe e shantasheve e kercenimeve nga kriminelet e berishes e te tjere laro te greko-serbve ne tirane. 

Prandaj une kam bere nje pyetje aty me lart qe e kan injoruar te gjith, por per mua mbetet pyetja me e rendesishme e ketij debati.

Ora, ai sheh pasiguri te presidenti, por e sheh Berishen si te vetmin prijes. Ca PhD-je te syve qe t'i pelcasin mendon se ka?

PhD = Partia hiç Demokratike smiley

PhD = Pjestar i hales se Derrave

Permetar Horr Demokrat.

phd- pordha hap dyert

po pse se the qe ne fillim o burr qe e ke nje phd, se ter ket muhabet pranej e bere, me u hap b...

ja ku mi nxorri qejfit dhe permetaret

kam sh respekt per Topin...por me ket menyre qe po tregon veten sikur spo me pelqen fare.....Rames edhe ja falja....por ky po bie ne nivelin e Sales.....topi duhej te mendohej mire dhe kur te fliste per salen te fliste me fakte e nr e te mos elinte te ngrihej me...patjeter qe ai di me shume se cdine te tjeret....keto qe deklaroi ai i dine te gjithe e i kemi pa neper emisione te fiksit e gazeta etj.....po do firohet edhe ky si drtn prifti me mire te kishte prit sa te krijonte partine....e atehere mbase kishte edhe ndonje shprese.....

 

kam frik se sala nuk iken pa e ber si ne 97 dhe nje her,do na marr ne qaf ma zi se na ka marr ky kafsha

Sala do i siguroje vetes dhe familjes padenueshmerine dhe ruajtjen e pasurive qe kane vene kaq poshtersisht ne keto vite, e s'do i hyje gjemb ne kembe. Nuk ka me 97 ne Shqiperi, maksimumi do vritet/plagoset ndonje komisioner gjate zgjedhjeve te 2013-es.

Pa pushtet Sala nuk ka per ti ngrysur vitet ne Shqiperi. Kjo eshte e garantuar. Ka vetem nje menyre per ate familje te vazhdoje aktvitetin ne Shqiperi dhe vetem nje menyre. Perfshirjen e femijeve te Saliut ne PD dhe marrjen e PD-s nga ata. Perndryshe ajo familje ka per ti ngrysur ditet me TURP ne ndonje vend si Turqia, ndonje vend vari lesht arab ose Rusi ose ish republike sovjetike. Saliu pa pushtet politik nuk merr dot fryme as nje dite ne ate vend, per 1001 arsye. 

Une shpresoj qe kjo pjelle me gjakprishura qe ka nxjerr ndonjehere ky vend ti hiqet qafe atij vendi para 100 vjetorit te pavaresise. Duhet ti lutemi zotit qe kjo te ndodhe... 

M'fal po pse duhet Berisha t'i ngryse ditet me turp ne Turqi apo Abisini kur osht mret n"Shipni me ose pa pushtet?! Ma sqaro dot?!

A ka ndonje gazetar qe e ka pyetur apo ka nder mend ta pyese presidentin se c'po ben ai ne lidhje me reformen zgjedhore, si institucion mbi palet nga njera ane (per te miren e popullit) dhe si kryetar i ardhshem i nje partie te ardhshme, pra si pale e interesuar (per te miren e votes se vet)? Cfare vlere ka nje vote per Topin nese kjo vote lihet ne duar te hajduteve?

Dhe Guce, me qe te lexova me siper, keto perralla me Berishen e ndershem, dmth johajdut parash, ma shpifin kur i lexoj. Cfare eshte ky koncept i ndershmerise dhe vjedhjes, cfare vlere te shtuar ka nje batakci si Berisha 'i dikurshem' qe parate i donte per pushtetin ndaj nje batakciu si Nano qe donte edhe nje dore per xhinglat e gruse? Babezia per pushtet eshte me e rrezikshme se babezia per buke e gjelle e Porsche, me e erret, me kriminele dhe me shkaterruese.

sa duket qe i merr lajmet vetem nga peshku, lol

Topi del nje here ne dy dite ne lajme e ben thirrje te behen reformat me konsensus mes paleve smiley

"ben thirrje"?

ti harron qe eshte president, ka si detyre te mbroje kushtetuten dhe pajtimin kombetar

NUK ben reforma me vota ne Parlament

Ka per detyre te beje thirrje nepermjet medias?

Nga t'i beje tjeter thirrjet per pajtim kombetar? 

pajtim kombetar? ti mendon se nje marreveshje mes hajdutesh votash mund te rrije ne nje fjali me pajtimin kombetar? te lutem, po e quajte pajtim hajdutesh ta pranoj, perndryshe me ofendon.

nuk po pyes cfare mund te beje presidenti per reformen zgjedhore, po pyes cfare ka bere e c'eshte duke bere. nese s'ka bere e s'po ben asgje, atehere mund te fillojme nga justifikimet 'ligjore'. deri atehere une pres mos me bjere ndonje cope pergjigje nga qielli i pasur i ppu-se.

Dhe une po te them qe presidenti nuk merret me reforma zgjedhore. Nuk ka te drejte ta beje. E ka te ndaluar. Nuk e paske te qarte figuren e presidentit ne Shqiperi. Eshte kreu i pushtetit te trete, te gjykatave, dhe i ushtrise. Kaq. E ka te ndaluar te ndikoje ne marreveshjet mes partive politike, dhe te kete lidhje me to. Nese del prej tyre, duhet te heqe dore nga te gjitha lidhjet me to kur merr mandatin. Zgjedhjet jane pune mes partive, dhe ai e ka te ndaluar me ligj te ndikoje aty. Thjesht mund t'i komentoje neper media, dhe e ka bere, por e ka te ndaluar te jape qofte ide qe mund te nenkuptojne favorizim te njeres prej partive apo te sugjeroje percarje. Prandaj dhe Berishes s'ia permend emrin kur e sulmon, dhe prandaj thote qe detyrohet te pergjigjet vetem kur e akuzon kryeministri. Nuk e kuptoj c'do te thuash me "c'ka bere" dhe as ti nuk e kupton.

lali, qetesohu. s'ka problem nese ne te dy nuk kuptohemi, ka te tjere qe me kuptojne mua e te tjere qe te kuptojne ty. paqe dhe pajtim kombetar!

ka te tjere qe me kuptojne mua

Uroj me gjithe shpirt te kete.

Ne republikat parlamentare, por dhe ne disa presidenciale, po. Ka detyre te parashtroje programin e presidences nepermjet mediave. Presidenti eshte 1, s'ka me ke te beje mbledhje apo seanca, nuk ka kabinet, nuk shkon ne parlament. Te tjeret po, shkojne tek presidenti.

Ophiuchus, e lezetshme kjo "ka detyre te parashtroje programin e presidences nepermjet mediave" kur programi eshte parashtrimi i programit nepermjet mediave, nuk e di nese me kupton, eshte si dy pasqyra perballe njera-tjetres, e ndiej si zvogelohet e humbet programi dalengadale (TM I.K.)

Oh, programi per limes infinitum, per lesh pra. smiley 

Ti nuk je mire me duket! Une thjesht po thoja qe nuk mund te gjykosh qendrimet e dikujt ndaj nje fenomeni shume negativ kur ky nuk dukej aq negativ sa sot.

Problemet kryesore te Berishes sot jane korrupsioni dhe fryma diktatoriale dhe konfliktuale qe ka kriju. Me lart shpjegova se te tre keto fenomene nuk dukeshin dhe aq ne periudhen 2004-08. Per korrupsion nuk kishte asnje akuze ndaj tij. Ti na flet per pare per pushtet, po me fal qe po te kujtoj se per financime te dyshimta per partite jane akuzu edhe burra shteti (prej verteti) si Chirac e Kohl. Jo se e mbeshtes kete lloj funksionimi partiak po nuk mund te krahasohet kjo me kete korrupsionin e tanishem apo me ate te kohes se Nanos para 2005-s.

Nqs po flet per pare per blerje votash e histori te ketij lloji, keto jane jashte konteksti se kete nuk i kishte mundesite me e bo ne 2005-n Berisha e PD-ja.

Kurse fakti qe nen influencen e Bamir Topit dhe krahut te moderuar, afroi me nje fare autokritike, ata qe i kish largu nga PD-ja, te bente te mendoje se ishte bere me tolerant se ne periudhen 92-97. Gje qe s'ishte ndonje cudi, po te doje ta shihje me optimizem, pasi keto duken si abc-ja e politikanit te cilen ai nuk e dinte se ekzistonte me pare. Doli nje iluzion i gabuar, dakort po kjo nuk eshte motiv akuze per te tjeret.

Sa per keto BUDALLALLIQET per reformen zgjedhore, nuk me duket se je ne ate nivel sa te vish ketu e te shesesh si inteligjence superiore, kur nuk ke as informacion (ne kete rast mund te quhet injorance) as telefon (smiley). Absolutisht ne cdo deklarate, interviste apo takim me nderkombetaret Presidenti i ka bere thirrje paleve politike qe te punojne me seriozitet per te mbyllur sa me shpejt reformen zgjedhore ne menyre qe ajo te perfundohe tne kohe dhe qe komisioneret te kene kohe te formohen dhe e gjithe infrastruktura zgjedhore te ngrihet me qetesi. Dhe jo si heret e tjera kur eshte mbyllur ne afatet e fundit te limiteve ligjore. Na 4 here te pakten e kom shkrujt une ktu m'peshk ket muhabet, po ti je gdhi mafmur keto kohet e funit me duket. Te jete valle afrimi i 8 marsit????? Te kom thone mos u merr me grate po nuk me bindesh mo (hehehehe i je bind naihere njeriu ti?). Kthehu m'banket se do te t'i thy komet e Ibrahimovicit e Thiago Silves!

 

 

Ti nuk je mire me duket!

BUDALLALLIQET

nuk me duket se je ne ate nivel sa te vish ketu e te shesesh si inteligjence superiore

ti je gdhi mafmur keto kohet e funit me duket

Rrushi, keto gjera nuk e marrin voten time smiley.

Megjithate falemnderit per pergjigjen, e mora vesh qe s'paska bere asgje. Uroj qe votat te mos ia vjedhin. Per te tjerat kemi BE-ne dhe sigurisht SHBA-ne.

Car t'i boj qe te du fort une ty ene qe na iken Nohia se vallahi bilahim kisha ... jo mi dreq mo se nuk te rraf dot une ty jo.

Vre ko noshti se je tu kerku qiqrra m'hell. O njesoj sikur une te te kerkoj ty car je tu bo per shtresen e ozonit. Biles ti ke me shume mundesi me kontribu ne ate pune se Presidenti per te nderhy ne hartimin e kodit te ri zgjedhor. Sidomos per sa kohe eshte ne diskutim midis dy te forteve te lagjes. Cfaredo qe te thote Presidenti per kete pune ne kete moment ata te dy i pergjigjen : "po ty kush te pyti?" se ligjerisht nuk ka asnje te drejte qe te nderhyje. A e shef ti qe ata s'po pyesin as aleatet e tyre per ate pune?

Pastaj, po te nderhynte Presidenti ne kete teme, per te mbrojt interesat e partise qe mund te krijonte pas mandatit, a nuk do ishte kjo nderhyrje nje qendrim ne emer te se ardhmes dhe jo ne emer te Presidentit. E kom thone edhe diku tjeter ne kete teme, jeni akoma shume larg hapjes se librit me perkufizimin e fjales institucione. Ju kane hudh Berisha e Rama trute e gomorit dhe kerkoni qe cdo reagim apo qendrim institucional te behet ne funksion te prockave te tyre dhe jo te ligjit. "Keni" votu nje Kushtetute, "keni" votu edhe ata 120 vetat qe votuan ndryshimet kushtetuese dhe as e rrujtet fare me shpreh nai pakenaqesi, kur kjo ndodhi. Tani thoni "ouuuu po pse kur je President paske nevoje per kuader ligjor! nuk paska Presidenti shkop magjik!!!!"

Tani te flasim edhe konkretisht. Ne pikat qe duhet te ndryshohen ne Kod, eshte edhe ajo e numerimit pasi aty ka pas vazhdimisht probleme ne kohet e fundit. Car llogjike ka qe te paragjykosh rezultatin e komisionit per kete pune. Po te behet numerimi elektronik duhet pare se sa mundesi le per abuzim dhe se si kjo mund te pengohet por kshu qesim pa asnje rezultat i bi me fol ne ajer komplet.

Dhe per ta mbyll me behet qejfi qe ne kritikat e mia per ty nuk ishe jo dakort me kritiken per 8 marsin. Kjo tregon se je ne rruge te mbare hahahahahaha

Ne nje koment te para disa muajve, kam thene se, m'duket se do kemi ngjarje te reja, ku do i nxjerrin te palarat njeri-tjetrit, dhe me duket se me doli parashikimi smiley

Ky paska qene goxha parashikim, po ndonje parashikim tjeter ke?

Parashikimi i ardhshem eshte qe ato te palarat do t'i lajne prape.

Mire se erdhe Venus.... nga ke qene... se na thave syte....smiley

ju kam tradhetu cik,por rendesi ka qe kthehem perserismiley

Lexo Vizionet!

Na ra goja.

Ne fund te komeve.

Pjero, dikush po te kerkonte pikerisht ne kete ore ......dhe ja ......ti erdhe me nje bombe......

U perca edhe pdiu.

dy deputetet qe kane po ndahen, po shahen 

mund te jete nje tjeter vote me pak ne qeverine Berisha, plus Dritan Priftin, plus gaz Oketen, plus Besnik Mustafajn, per te cilin Berisha tha se eshte shkrimtar e jeton ne boten e vet, prandaj e akuzoi PD-en per mungese demokracie brenda partise

me sa di une Mustafaj nuk eshte deputet!

jo or jo, u nda edhe PDIU-ja he? si duket Idrizi me Dashin e Havase po zihen per muhabet bakllavaje smileysmileysmiley   ose kan mosmareveshje per cmimet e shtepive qe u mori greqia shqiptarve dhe qe tha Idrizi qe eshte gati tjua blej grekve po i nxorren ne shitje. smiley

Me kish ardh nje miku im nga kosova per darke. Ky djali kish qene ne stafin e Fatmir Limajt kur kandidoi kunrra Mustafes per kryetar bashkie ne Prishtine. Po shikoja Top Story ku qe i ftuar Idrizi. Kur me thot ky miku im, po une e njof ket, ky ka pas ardh ne Kosove me na msu se si vidhen votat.

Tregoi gjo ky miku jot keshtu si rastesisht,kush ja kishte mesu Idrizit ket Marifet?

Atje jeni bo te gjith Arsen Lypena.

Ca kryevepre Shqiperia qe nga 91 eksporton vetem prostituta, drroge, arme dhe akademike te specializuar ne vjedhje votash.

Ja dhe simboli i kombit tone, antikomunisti dhe antispiuni me i madh i te gjitha koherave, .........qysh nga neoliti......

E sigurt qe Sala Bomit i ka dergu sms,ku i thote thuaje kete qe jam komunist qe nga 68 - ta,perndryshe une kete se besoj.

Aman po s'i nuk u ngopet me keto skena tash 20 vjet e hiç...Kthehuni nga ana tjeter e vazhdoni gjumin....Sala njaty asht...

U kujtu Topja pas 20 vjetësh... 

do na ënjtin topet këta të Topes tani se kan ba disidencë të modhe mër jahu... 

 

Ketu sharlatanet nuk kane te sosur !

15 Mars 2008 - 15 Mars 2012 Gerdec !

Ca e projektuan kete afere vrasese nga 2005 deri 2008 e ca plehra te tjere qe drejtuan KLD i bene mootin mu ne te nga 2008 e deri me sot.

Sot te dy keto pale i shesin moral njeri tjetrit !

P.S. Arsenal vs Milan plus tre. smiley

ik mer paragjykus! smiley 

Shi ca thot ai me lart, gjith poplli e dite qy ai burri qe burr i nershem! smiley 

Ore ti s'dike me lexu me sa duket. s'keni faj ju po une qe nuk arrij te maj men se kush jane tycat qe s'e meritojne asnje sekond kohe.

Ene kom ftyre e tallem me Liden masnej se bo shkrime per ....!

Une te thash dicka lart, gurin e themelit qe shko pertej petkut dhe aparencave qe i mjafto bathoristeve per te dhone voten. Ti prap nje mut ke kuptu; predispozimi yt o puna jote gjithsesi.

per te tjerat, le te mos i besdisim te tjeret ketu ne faqe te pare...hudhemi matane.

 

Kam heq dore me ate me lartin mer . Nuk i bi me ne qafe qe kur kam mesu dicka. Gjynaf ! As hasmit nuk ja uroj , vecse ne mos eshte ne mode . smiley

A di si po e therrasin Partine e Bamkes vetem prej ketij soji ?

UM - Ua mami ! smiley

Ja une po e shtoj pak : Ua mami , sa me dogji ! smiley

Ja dhe Abaz "kuratori" do behet zevendesminister  Kulture... smiley

 

Art shopping ankand bamirësie me veprat e Safo Markos

Po si more djem e vajza  nuk ju  ben hiç pershtypje  hataja qe na ka ra me kete kriminel dhe kusar, i cili na la jashte fare.. edhe pas Serbise per tek endrra qe patem, Evropen? Na ka vra  gjitheçka more njerez dhe ju  me merreni  me fakirin Topi!Na ka ra zi e madhe oooo njerez !Ky njeri  duhet te vihet  ne turre drush jo   perballe nje Topi.Ky mashtrues ordiner ka dhe surrat e syfet te dali ore e minute e tu fanepset shqiptareve duke na u marre me Ate pordhamanin...e "luftes gjigande".. virtuale, Ramen, me hidh e prit  shashka, kur duhet  ngritur i madh e i vogel ne kete  te shkrtetuar vend me e pakta per te vene kujen, se na groposi si kurre me!

Nga 12 pikat  (qe u rafshin shpejt ne koke, dy Rames dhe 10  banditit , se ashtu i kane dhe pergjegjesite) nuk ka plotesuar asnjeren.Ju me merreni me Topin se ky  kapso Top  shyqyr qe me ne fund mezi na u  shpraz nje here! E leshovi por ç`fare?  Leshovi ca tym as te bardhe e as te zi.Si ajo, ....  e  leshuara  pa ze...ne breket

Merruni me Topra se topin i kane  bere ketij fatziu vend.Do vije siraja, qe vendi i bombarduar  77 dite, te na veri kushte si greku maqedhonasve, per tek endrra jone.E gjitha kjo gjeme, prej ketij krimineli ... keti sherbetori te sigurte te serbeve...

Vazhdoni,  ngrohuni  nga qe Topi.... u  shpraz me ne fund.Ku ka qene valle ky  bandill, kur banditi tallej me te sakatuarit dhe pronaret ? 

Mua zjarri i ketij nuk me ngoh hiç fare.Se "gjylja" e tij me duket njesoj me "gjylet"....  ne twiter te Rames. Nja nje  qind qillo ....C4 eh!Dhe mbase ndreq pune.....Vetm ajo  ka mbetur  ne e duam kete vend.Fuqia e asaj, si fryme njerezore  ne çdo meter katrore  bulevard......Nuk  ka me kohe...

 

Mos e pyet Grava, gjendja duket kaq e pashprese sa ska ku te veje me.

Provim i madh per popullin shqiptare. Mire e thot Avokat Ngjela qe sot ai popull qe nuk eshte i zoti te luftoje per te drejtat e ti rrezikon zhdukjen.

Grave shqiptaret me sa duket u trodhen nje here e mire ne 97 dhe keto viagrat via twitter nuk pine uje. Sa shqiptare e ndjekin twiter?...2%..Populli yne do te dallesh dhe te pellasesh nate e dite si puna e tellallit...Me kujtohet kur ishte Nanoja KM dhe kishte ndodhur ai aksidenti i Shkallnuesit,...Vija ne Tirane per vizite asojkohe nga Britania...Berisha qarkullonte larte e poshte me nje makine te hapur dhe si puna e tellallit cirresh neper rruge.."Shakllnueri!...Shkallnueri!..Mafjoze! Kriminele"

Me thote kusheriri im...Kete ben cdo dite ky, na eshte kthyer ne rutine.....

E vetmja menyre efikase. Decibeli. Tkry pun. At gjuh dim. I ke pa compatriotet tan neper vikende patriotike me mercedesa hap kanat mkanat me altoparlanta ne kup te qiellit? Garojne me gjithfare jevgjish te porto rikos. Denjsisht. Uoooo syrjaaa... e pe Lilon andej? Jo mor jooooo uo Lilo labja ueeeeej... Ju sigurooooooooj... Ai tjetri me 20 mije. Veta qe bejne qametin, simas muc nanos, ciu ciu tip sounds for a good sleep, I ke parasysh ato cd-t me shushurima fletesh dhe valesh deti... Fshshsh... Fshshsh... Gydnajt and aufidazin.

Me kujtohet kam patur nje organo Yamaha(PSR 200) me tingujt e valeve te detit dhe pulebardhat

Fsh..Fshhh valet e detit....Auuu..Auuu pulebardhat....

Dhe fillon Redoni kengen...........Muzgu ra...

smiley

Selia e Partisë Demokratike ka reaguar ndaj akuzave të Presidentit Bamir Topi bërë sot kundrejt kryeministrit Sali Berisha. 

Deputeti Edi Paloka e emërtoi Topin si ‘kamzhik’ të Edi Ramës ndërsa i kërkoi të japë llogari para demokratëve që i dhanë votën si kryetar shteti. 
“Cicërimën” e zakonshme të Edi Ramës, sot e kishte për detyrë t’a recitonte një “burë” tjetër, një votues i tij, i cili të paktën në 4 vitet e fundit, sa herë ka patur detyrimin, kushtetues, ligjor, politik e moral të fliste, ka heshtur. Ky quhet Bamir Topi; (për ata qe s’e dinë), do të duhej të ishte President i Republikës, President i te gjithë shqiptareve. Meqë me ne fund vendosi te flasë me fjale, e jo me heshtje, duhet t’u shpjegoje demokrateve qe e votuan për te përfaqësuar shqiptaret si Kryetar Shteti e jo si Spahi”. 

Më tej, Paloka akuzoi Topin si përdhosës të institucionit të Presidencës. 
“Ne 8 maj 2011, Edi Ramen e votove për shkak te pronareve te ligjshëm te Tiranës, ne trojet e se cilëve po ngrenë sarajet Koçoja, Besoja dhe Fideli, e te tjere “tironca te vjetër”....? Apo e votove kryetarin e partisë se Enver Hoxhës, (partisë se persekutoreve qe dekretove për katër vjet ne krye te prokurorisë e gjyqësorit), për te përmbushur një amanet te te përndjekurve politike.....? Ne fakt ky është Kamxhiku Edi Rames. Njeriu qe përdhos çdo dite institucionin e Presidentit. E përdhos institucionin e Presidentit kur betohet për shenjtërinë e pronës, dhe për vete e vjedh atë; E përdhos institucionin e Presidentit kur betohet per moral, familje e dinjitet dhe çdo dite i ndyn ato; E përdhos institucionin e Presidentit kur qan për te përndjekurit por voton persekutohet; E përdhos institucionin e Presidentit kur sillet si kaçaku pas ferrës. E përdhos institucionin e Presidentit çdo dite, duke keqpërdorur tinëzisht atë karrige për “pazare”dhe “sevape” personale e aspak shqiptare”. 

Më tej Paloka nxorri publikisht dy foto duke i bërë thirrje Presidentit të bëjë të ditur se kush është personi që ka dekoruar. 
“Dhe meqë është folur sot për foto, këtu nuk ka polifoto, dhe kjo nuk është e vitit 1968 por është e vitit 2008, është zoti Topi duke dekoruar dikë. Letë të thotë zotëria se kush është ky person që ka dekoruar dhe pastaj të përbetohet për ish-të përndjekurit e ish-pronarët”. 

PD thekson se burrave si Topi, historia u ruan vetëm turpin. “Atyre qe marrin gjithçka nga Partia Demokratike, e qe tinëzisht abuzojnë me pasionin, frymëzimin, respektin, mundin dhe djersen e demokrateve shqiptare, historia e këtij vendi u ka ruajtur ne memorien e saj vetëm turpin qe me se pari e morën ne “Betejën e Albulenës”. 

(d.b/BalkanWeb)

Nuk besoj se ka gje me te ulet kur dalin keta langot e tjere dhe sulmojne ne emer te, dhe me fjalime te shkuara nga, lideri. Njesoj sic benin ketu e dy vjet me perplasjet pd dhe ps per zgjedhjet, lufte tribunash, nje sere grash e burrash deputete dhe politikane te rangjeve te larta te partive te tyre qe reduktojne veten ne langonj, ne qen qe lehin per te mbrojtur njeshin e partise.

Specie pa pike shtylle kurrizore, cfare te presesh te bejne keta per popullin? Si mund te kesh rrespekt per njerez te tille?

Oketa njehere tha se e beri kete pune dhe u ndie aq keq kur e permendi, hallall, ka nje fare sedre dhe personaliteti tjetri. Kurse keta langot jane bere koorva te liderve te partise, a thua nuk e ka gojen mjaft te madhe Berisha (ne kete rast) dhe nuk rri gjithe diten duke folur para kamerave, po duhet te lehin dhe keta te tjeret per te, dhe ca thone se, si ato grate e liga, si ato ger-veret tek 14 vjec dhender.

"thitherimen e dhakonthme te Rames thot e kithte per detyre rethitonte nje tjeter..nje votuth i tij...'

Nga Edi Paloka thote ne konferenthe thtypi

Rruga me e mire do ishte qe partite te rregulloheshin me ligje kombetare. Cdo parti para se te regjistrohet duhet ti bindet atyre ligjeve, nqs nuk e bejne atere nuk regjistrohen ne zgjedhje. 

...thnx Endrit per artikulimin.Kjo eshte formula magjike e vetme qe do  shpetonte  perfundimisht  shoqerine shqiptare nga bataku ku  ndodhemi.Politika deri me sot ja ka arritur qellimit qe mungesen e demokracise brenda partive te kthehet ne nje  molle e ndaluar per shoqerine, inteligjencen bile edhe per perfaqsuesit diplomatik ne shqiperi.Vereni me kujdes te gjithe kane frike;ne TV,radio,gazete.bloge(PPU) ,Universitete e koferenca demokracie, asnjeri nuk e ze ne goje,bile edhe kur studjusit e dashamiresit e huaj si z.Fisher deklarojne se kemi nje "shoqeri hibride" perseri heshtje vari.Konkurenca tashme e zvendesuar plotesisht me emertimet idividuale(deri te listat e deputeteve) per pune dhe karriere ne cdo qelize te shoqerise, ka shfaqur anomalite e shumta te cilat e kane tronditur dhe prekur opinionin si moralisht ashtu edhe materialisht.Nga ana tjeter ky model militantesk,  pengon sherimin e plageve te  vjetra te shoqerise, duke vazhduar padrejtesite per kompromise e pazare politike personale.Keshtu minister i shendetesise zgjidhet nje mekanik,deputet nga lista zgjidhet nje minister kriminel i diktatures dhe drejtor i nje ndermarje zvendesohet me nje militant kundershtare.Po te funksiononte demokracia brenda partive mbase sot do kishim tjeter pamje te  politikes ; keshtu mbase Nano nuk do e kishte prure Ramen nga jashte per minister te kultures, Spahiut nuk do i kishte ardhur radha per tu bere kryetar i Gykates Larte, Topi nuk do kishte votuar ne kutine e gabuar dhe vete Berisha mbase do ishte kryetar nderi i PD.Ne kete moment ne jemi vete  master te fatit tone.Sa me shume te vonohemi,aq me te medha do jene demet dhe aq me shume kohe e mund do kerkojne per tu riparuar...

Sala ashte kene i detyrum me u shkru ne parti, nji mjek i atyre permasave nuk do kishte se si te mos perdorej nga propaganda e kohes. Dmth, mund te jesh i talentum e i shkollum sa te dush, po nuk qe komunist me teser, nuk do kishe bo hajr. Ky lloj "komunistit" qe pagu detyrimet e teseres vetem per karriere, asht ndryshe nga ato komunistat si puna juj qe jane komunista kot per qejf. Dmth, ju nuk ju falet, ndersa atij i falet. smiley

Sa i perket idealeve, vlerave, etikes, etj., i bie qe Sala te kete kene i paskrupullt, maniak pushtetit, per te cilin do ishte ne gjendje me ba shume gjana, por jo ato qe do mund ta portretizonin si diktator.

Kjo nuk ju ben ju, komunistave, qe te mos te vazhdoni te jeni *********, ********, **********, *********, etj. (nuk ma merr mendja se ka nevoje per ti kthy ato asterisk ne shkronja. Secili e di se ç'eshte, duke pasur parasysh se cdo yll i vogel i korrespondon nji shkonje. smiley )

Sala ashte kene i detyrum me u shkru ne parti, nji mjek i atyre permasave nuk do kishte se si te mos perdorej nga propaganda e kohes.

Vetem nje precizion te vogel se une jom plotesisht dakort me ty (larg qofte me qene nryshe ore). Tani ne te gjithe e dime qe per ju Sala o si Skenderbeu, e kete nuk jua vejme dot ne dyshim ne qe s'kena pas asihere rob ne fis me teser, as me zorr as pa zorr. Po i hall te vogel e kena ama, viti i lindjes se Skenderbeut nuk dihet me siguri, kurse ai i Sales dihet or taj. 15 tetor 1944, pra or ti shoq i bi qe Sala m'68-n kur e futen me dhune ne parti ka qene 23-4 vjeç. Ne e dime se sa i zoti o ai mer burre po mjek s'ishte bo ala, e jo mo te ishte i 'atyre permasave'. Pranej lale futi i te regjistrume te shkolla fillore e Bathores dhe meso aritmetike para se te vishe te na çash ***** (nuk besoj se o nevoja me t'i perkthy ythat)

O Guçe, pse i bo kto gabime ti?

A nuk e njef Teefen ktu tek peshku ti, a si?

Masanej, si ka thon ene Nap´loni: "Asiher mos e luj armikun, kur osht tu bo gabim"

 

me at koncertin e Parpllave n´2007 m´ke kujtu nji not t´paharrushme. Me dt 3 mars kom dhon provimin, me 4 mars jom nis kastile prej Gjermanie per me pa t´nesermen koncertin. E kisha porosit Tonin me gjet ene nji bilet per mu. Kom pa shum koncerte, por me pa Parpllat m´Tiron nuk ka emocion qi t´ja kaloj.

hajt me t´mira

Mire boni qe e nguli Teefen., qe mos ta hapi me halen ne lidhje me Salen. Nqs ka qejf me i bo fyt Sales, le t'ia boje, pa na u mburr ketu.

Po car te boj une i shkreti qe kta dreqen jo vetem mcifen mas pseudonimeve po ene i nderrojne i here m'tre dite. Vallahi ca une i kom fut te blacklist qe mos lodhem me i lexu, po kur nderrojne emrin ja hudhin firewall-it peshkor.

Ene una kom pas ardhe kasten pri Fronce per ate koncert, biles ata u habisen kur i thojsha se nuk e kuptojshin qe une te vija kasten nga Parisi nderkohe qe ata do bonin disa koncerte ne France mas ketij te Tiones (qe ishte i pari i atij turneu europian). Ene una ja shpjegova qe me konget e tyne kom headbang-u per sefte me Kol malokun, ne diskot me batanije qe bonim m'8-vjecare. Puuuu car stresi se ishte ene zysha aty ene kishim fryke mos na qisnin te nesmen para shkolle per shfaqe te huja. Kena qene te shpia e nje shokut tone (qe u prefte m'parajse se ka qene cun flori) te rrugica e vogel njit me Living Room (jo ajo e Pedagogjikes po ajo e vogla n'krah t'majte).

Sa per Kokshin, ai te paska gjet bilete ty po nuk ka ardhe per vete. Turp t'i vije! dhe ne qafte paste veten se ka qene koncert me verte madheshtor. Une e fus ne top ten te koncertoringut tem. Biles nga ana emocionale ene m'pesce.

I kam ndrru dy cope, ky asht i treti. Shoket e tu te kuq mundohen me cdo menyre me e ndalu fjalen e lire. smiley

 

Dhe per t'ju pershendete, nji foto e nji dugaje te shitjes se makinave ne Shkoder, 1929.

Liri, demokraci!!! smiley

Sala ashte kene i detyrum me u shkru ne parti

e kan lut. po i merrte vesh koka atij. jo dhe jo. n'asnji mnyyr, kishte thon. u mblodhen paria e rrethit, i bene presion te atit, shiko se ai cuni jot, qe i dham edhe shkolle ne nje dege qet'tjeret e lusin, s'po do, bej presion. i kishte vajt ai, i kish thon qe aman mor beje per hatrin tone... jo baba, kish thon sala, ne do ndjekim nji rruge tjeter... dhe shikimi i ishte tret mbi vicidol. u be ceshtje kombetare, ne komitetin qendror gjithnje e me vone po fikeshin dritat. u krijua nen-seksioni i bindjes se sales, pjese e seksionit te sofkes, dmth te s. lazrit, i cili sic del nga infot edhe te peshkut pa uje, paskesh qen picke dhie. ishte merzit, thone, nga ky kokforti yne qe s'pranonte, dhe kishte thene epo te pjelle belaja edhe nga picka e arushes kshu, dhe kish rrekelly me at rast eks nji dopko me raki thane qe thone nuk te bon me dhimbje koke... se esht orhganike dhe me antioksidante, e nejse mo... nje here ne jave beheshin seanca mendjembushese, ose sikurse i thoshin mes njeri tjetrit ata aparatciket ustallare te komitetit qendror, "kandiseset". Kishit kandisese sot? pyesnin njri tjetrin ne mbarim te orarit zyrtar. Jo shyqyr, qellonte qe pergjigjej sekretari. Aaaa, po prandaj e ke fytyren kaq te qete zotrote. Ca t'bej une pa mire, qe kam shebimin neser. I vune kaseta magnetofoni, nga ato me zogj qe te vene ne gjume, dhe zogjte kendonin "prano" "prano", te lutem behu antar partie... e njejta gje me at me dallge deti per te zene gjumi. Sala thuhet qe e detyronte veten te mos degjinte, i kthente mbrapc tingujt, aq vullnet te hekurt ka... neteve fliste ne gjume "nuk pranoj", "nuk pranooooj"...

kshu kshu ka qen.

Kjo puna qe duhet te ishe antar partie qe te beje kariere eshte nji bullshit i madh. Kam idene qe eshte mitizuar nga ata te paaftet profesionalisht qe jetonin neper rrethe. Ne nje fare menyre duhet ta justifikonin faktin qe nuk jetonin ne Tirane.

Une kam plot profesioniste te arrire ne familje qe ishin shume larte nga ana e karieres (specializim ne Paris) dhe nuk ishin antar partie. Madje njeri po hapnin problemem pse nuk futej ne parti, ai uthoshte gjithmone se nuk jam gati. Keshtu qe mos na hapni barkun me justifikime bythe se ky eshte blog shqiptare, jemi shqiptare dhe periudha per te cilen po i referohemi nuk eshte para 300 vjeteve. Te pakten kini meshire per veten, nuk do tja u fale egoja qe po e tallni kaq shume.   

aleks buda

bile bile, edhe bab myslymi s'ka qen.

nuk po kaloj n'hollsina amon se si kan qen punet e antarsimit.

Baba jo vetem komunist qe nuk ka qene, po ishte dhe poligamist, me dy gra. Kam ca zakone prapanike thoshte, po si i pashkolle qe jam, edhe gabimet i kuptoj me ngadale edhe kthesen e marr me ngadale. Vdekja e parakohshme ne moshen 90 vjecare nuk e la ti maronte metrat e funit te ktheses. smiley

Edhe ne foto me zor ka dale. Keshtu thone fotografet e kohes. E lusnin djemte e bllokmeneve, bllokmenet vete: Aman Sali hajde te bejme nje foto! Te lutem buzeqesh pak!

Me zor e kane marre. Thone i rrinte nje ushtar garde me arme te koka, se ndryshe nuk rrinte. "Nuk pranooooooooj te dala ne foto, jam anti-komunist!  Ka tregu burrni qe ne ate kohe.

 

ate qe e ka pas, e ka pas.

dy fjale por 24...

Car thu mer burre! E kan turturu, mer, me turtura cnjerezore...Nuk pranonte. Qene duke i vu dore edhe n'grune...po aty ky kapterri nuk duroi dot mo. Ene nji t'kap aftomatikun ene  dedederr....dedederr i shtriut t'gjithe m'toke. Ene shpetoi nerin, ene familjen...

- Cudi pra Qazimo, se ato partizont m'katun tone jon nryshe mer ti!

Zola i ka xeberthy te keqiat Ekstreme te njerzimit ne trinomin Paraja - Pushteti - Dashuria. Jane te tre Elementet nga te cilat kane rrjedhur Krimet me te Medha si Individuale si Shoqnore  , vec e vec  , e te bashkuar ne dy raste bashke , po KURRE te TRE !

Sala i ka te treja

Dashuri per Lirine  /Per Parate e familes / per Pushtetin personal.

Dhe eshte rast i Vecante qe te Quhen e Vleresohen Normal keta lloj PARANOIAKESH dhe te kerkosh te besh   Vleresime Normale !!! Pordhet me komuniste e antikomuniste jane ftohur qe ne '85..... dhe tamam tama per Popullin qe "brohoret e duartroket " qe ne 74 .. Pervec se ne Pyllin e Carshoves qe kane marre forme te ngurtesuar dhe paraqiten ne trajta efemere si psikologji smiley

Kjo do shuhet shpejt sepse nuk ka nge njeri te merret me @oqelleqe komunisto-antikomuniste , por krijoi pak mjegull per Statusin ....Akoma do kemi qyfyre ndoshta jo te Nostradamusit te PPU si te z.Pjer smiley por do kemi !

Jo nga dashuria idriso, se dashuria eshte e bukur. Seksi, mer seksi. Ai e ka dhi punen. smiley

Thuja Zolase se une ke ai e kom Lexu . Ose ruju nga nonji "akamunist' se gati jane "kujt do me i tregu Lirine e Saliut tie " smiley

Kjo puna qe duhet te ishe antar partie qe te beje kariere eshte nji bullshit i madh..

..ne fakte ti nuk ke faj se e ke me te degjuar, kurse ky zotnija poshte e ka me te jetuar dhe sja heq dot nga menja ate qe ka jetu..

 ....mjerisht, poltika e mbrapshte nuk lejoi krijimin e elites intelektuale qe do te ishte drejtuese e shoqerise tone, nje shoqeri ecila per nje perjudhe shume te shkurter hodhi hapa kolosale ne arsimdije, por ngjiti lart marangoze dhe elektriciste, roje magazinash e brigadiere stallash.Ngriti duke i futur ne parti.

Jo vetem ne parti, jo! I beri ministra, Drejtore... Drejtorishe Qendrore, ku  kishin ne dore ecjen, vazhdimesine  e gjitheçkaje....edhe  te  shkolles se larte.....Pse? Se ishte kunder elitave ne kete shoqeri.

Nje dem i  pallogaritshem,mbi mentalitetin dhe te  ardhmes se shoqerise...  qe nuk e permend kush.A nuk e kuptoni pse dhe sot pas 20viteve nuk ka qarkullim elitash?....Se nuk kemi....

grava 

esht e vertet  qe nuk kemi (shume) elite,por duhet spjeguar perse nuk kemi elite?esht rastesi apo plani i "arkitekteve"?

si shpjegohet qe nje gup avokatesh te zot organizuan dhe udhehoqen turrmen ne tunizi ne veri te afrikes arriten te rrezojn ben ali?kurse ne ne mes te evropes nuk paskemi aq elite?

C'peshe con tani anetaresia e Berishes ne PPSH?  Ata qe jane 40 vjec e siper kane qene te mpleksur me ate sistem ne nje menyre apo tjeter.  Vija ndarese e te djeshmes me te sotshmen, e diktatures me demokracine pluraliste e liberale, me krimin politik e ligjin qe respekton te drejtat e individit eshte marrja pjese e nje individi ne krimet dhe shtypjen qe ka bere diktatura jo anetaresia ne partine e Punes qe me shume se bindje ne Shqiperi ishte nje mundesi e menyre per te bere perpara ne karriere.  Berisha ishte ambicioz ne profesionin e tij, por nuk mund te ecte perpara nese nuk kishte nje tesere partie ne xhep.  Gjithe ceshtja eshte se Berisha nuk e ka perdorur ate anetaresi per te bere keq, as per politike e as per arsye personale.  Berisha, nje intelektual qe njihte perendimin u be lideri i levizjes qe permbysi komunizmin ne Shqiperi dhe kete punistet nuk ja harrojne asnjehere, prandaj te kompleksuar ne maksimum per cenin e madh te te qenit punist, e sulmojne Berishen me karten e djegur te PPSH qe Berisha ja u perplasi fytyres.

Nje individ, nje politikan mund te ndryshoje bindje, nuk ka asgje te keqe ketu (nese bindjet e ndryshuara jane per mire).  Churchill-i ka hyre e ka dale ne disa parti, Solana, ish-sekretari i Natos, ne fillimet e veta ka qene me bindje maoiste dhe kunder anetaresimit te vendit te tij ne Nato, erdhi koha qe u be sekretar i pergjithshem i Natos.  Bile edhe nga komunistet e PKSH/PPSH/PSSH ke qe kane nderruar krah e bindje.  Ka pasur nga ata qe kane qene me kemishat e zeza te fashisteve dhe pastaj kane dale malit me partizanet.

Por per rastin qe flasim s'ka pasur bindje fare por vetem mundesi per te ecur perpara ne profesion.

Berisha ka mbi koke kuroren e liderit te levizjes demokratike, liderit te se djathtes dhe te nje politikani te suksesshem qe ka konsoliduar qendren e  djathte shqiptare, ndersa Topi eshte nje hic, nje askush.  Topi s'ka qene me tesere por ka perfituar nga ai regjim si ata me tesere. Vete vellai i tij, Flamuri tregonte se Enver Hoxha dora vete e ka ndihmuar familjen tone se njihej qe ne kohe te ilegalitetit.  As ne 90 Topi nuk ka qene pjese e levizjes demokratike.  Si frikacak qe ishte e eshte (flet duke mos folur), rrinte larg zhvillimeve te asaj kohe dhe me PD-ne eshte afruar pasi kolegu i Berishes, Flamur Topi i madh e ka sugjeruar te Berisha dhe komunizmi kishte kthyer kembet nga dielli.

Topi ne te kundert e ka sulmuar e luftuar PD-ne dhe te djathten.  Kulmet e kesaj lufte e berje pale me te majten jane dekretimi i gjyqtareve dhe prokuroreve te diktatures, mos-firmosja e ligjit te lustracionit, vota per Edi Ramen, dekorimi i prokurorit qe ka torturuar Xhelal Koprencken etj.  Pa folur per vjedhjet e pronave qe po ju ben tironasve te vjeter si Hanke Topi me familjen e saj.  

Shikoni me vemendje se deklarata e PD ka edhe fjale me kod qe kane te bejne me aventurat si don zhuan te Bamkes.

    

C'peshe con tani anetaresia e Berishes ne PPSH? 

Asigjo. Vetem qe kur e shan tjetrin "hunderr", me llogjike duhet ta kesh pallen e hunes me te vogel se ai tjetri.

po Berisha eshte lideri qe i ktheu patkojt nga dielli komunizmit.  Cfare do tjeter zotrote?

Patkojt komunizmit ja kthyen ai qe po rref sot me grusht deputet e ministrat, ia kthyen punetoret qe nuk punonin se s'kishte leke, intelektualet e Kinostudios qe tallnin bithen me anetaret e Birose e xhelil gjonet, e rrezuan refugjatet qe iken me dy korrik, rinia qe kishte rene pre e shfaqjeve te huaja dhe bitellsave, e rrezuan studentet, sindikatat etj. Saliu vetem i hoqi patkonjte kalit te ngordhur dhe i vari si medalje per te genjyer policet.smiley e mbase pioneret qe s'kishin lindur ende. Kurse ne i njohim me emra te gjithe.

Te fala Sals!

ka qene njeri ne fushkruje qe s'e harroj per nje shprehje te veten (sidomos kur lunin domino ne zbor): "qifsh veten", thoshte (dhe me raste shtonte "ne gjume", duke dhen nje situate qe s'ka regjisor ta japi). ne ket sense, PF, komunizmi qiu veten, pasi ua beri kete me pare shtetasve te vet, qe jo vetem s'kishin me te pasme te rrezonin gje, por iu duhej ndonje krrabe per tu mbajt vete ne kembe. Komunizmi rrezoi veten si nje rend i deshtuar ne garen me kapitalizmin. Jo ne shiqperi qe eshte nje cifel, por ne mbare perandorine. Gjithe te tjerat jane detaje te dores se dyte, jo studentat, jo litari te busti, jo grevat e ku di une.

Doli njoni "jasht" ne Poloni aty nga viti 89-90, PF. Poloni e? Edhe u kthy, s'kom per ta harru kurre, erdhi per vizite te shpia ime edhe tha ehuu, te kishim ne sa kane polaket, ky regjim s'bie kurre. Nuk di a po e them qarte.

Pf,

Me llogjiken kane nje problem keta tipat. E kane te mete ne grup, jo individuale, kupto ti. Dmth ylberin e komunizmit, mund ta kaloj vetem Berisha. Askush tjeter. Shiko shume shpjet kur te dali ai "Chuck Noris i deputeteve", komunist, vetem Berisha jo. Eshte frymezu nga Dubçeku ai!

Ju nuk paskeni kuptu  kurrgje, pse ra komunizmi  dhe ja  faturoni atij krimineli, qe asgje nuk ka ndryshuar  edhe pse,  sikurse ne e dime, se ka ra komunizmi.Vazhdo e i qendro ushtar  besnik me te ligut dhe me dempruresit ne 100 vite histori.

E kam me anglezin jo me ju Bostonian

Berisha eshte lideri qe i ktheu patkojt nga dielli komunizmit.

smiley

ca s'nigjo te peshku!

Prit, prit Emo vetem fillimi jepi edhe nje 4 vjecar edhe...

"Shkon urimi goja gojes,

Shendet trimit......     

Nga Sarandaaaa ne Tropojeeee,

shkon urimi goje me goje

Rofsh...........!"

 

Urim anglez ky jo kshu smiley

 

P.S. I ke pare kenget per Ilir Meten?

"Kush i qan hallet e mia

Ilir Meta, LSI-ja"

Tingellojne shume si kenget ne kohe te vaktit per Bedri Spahiun:

"Tradhtaret por si miu

i denon Bedri Spahiu"

 

o ju male me debore, pse s'qani hallet e mia,

keta djem qe jane sot, harram qofte dashuria,

pa ata s'e bejme dot, dashka hyzmet pleqerija,

mos ki dert o, gjalle ne bote, eshte lir meta, lsi-ja.

demir zyko

smiley

 

"Mes c'do dallge e rrebeshi,

sa udheheqes, aq ushtar

historia sic te deshi

komandant dhe komisar"

 

 

P.S. Historia sic e deshi Ilirin edhe KM edhe zv KM.

 

smiley

 

si do i veje halli komunizmes thuaj, pa mire. thame se shpetuam nga fantazma e atij cifutit gjerman nga trieri, po s'qe e thene, vjen verdalle murtaja... eterit... bijte... merr vesh, boss, ka ardh kohe harbuti, se per pleqte dikur ka pas respekt, po kur te vjen skote e lumpenit, hapi dyert te liges. ata eterit qe thua ti, ua leronin me sistem, merr vesh, dhe ne ate kohe ishte rrup sup puna, e drejte e pa drejte, tjeter muahbet, dhe i gjate ne fakt, por kur e prene ali pashen, dalin kta karavanaret e valerese, merr vesh, po c'eshte e verteta "bijte" ose pinjollet ose kelyshet e kuq, quaji si te dush se brenda je me hyqymetin, ne fakt nuk jane as hija e eterve ne burrni, sa per ate pune, bijte dolen si semundje te buta, kapen ndonje job ne perendim, dhe tani po paguajne mortgage-t, ose i kane paguar qe te jene edhe te patundshem... edhe do degjojne pordhet e nje maloku dhe te shpures se zakonshme kur t'iu shkoje mendja per cik memedhe dhe qofte skare. Ja kshu jan gjonat, pa zbukurine kto. Tani kemi tastjera vlla, edhe themi qe edhe trojen e xerrum ne, madje edhe fajen prej fiku, te treja heret!

naten, bro!

E fundit, si per dreq, nuk po gjej dot nje vidoe ne youtube nje interviste te Gorbacovit. Nejse, e pyet ky gazetari anglez i BBC, qe c'fare ndodhi pse ra komunizmi. Edhe pergjigjet Majkelli pak a shume me kete fjali (Mikhail ne fakt smiley)

"Po ca tu them, kishte arritur nje gjendje kritike, nje shtet qe kish 17 mije arme nukleare, shteti i pare ne bote qe dergoj njerez ne kozmos, kishte mungesa nga me elementaret, duke filluar qe nga letra higjenike......"

Dalin vuvuzelat tashti edhe thone, patkonjte ja hoqi Sala dhe baba im se ka pas shpatllen e forte edhe hidhte gurin larg gjate demonstratave te studenteve. 

 

te gjithe ne hudhje disku dhe cekici mer.

naten prej verteti tani, se me ktheu grava qe paskesh dash me bo elite.

Ti rri urte se ti je me njolle ne biografine origjinore! hahahaha

Te kuptohena e kisha fjalen qe je patriot me Katnarin! haahahahaha

Komunizmit ja ktheu  patkojt nga dielli ....komunizmi !

Percaktimi me i sakte qe kam degjuar ndonjehere per kete teme.

Nuk po ja prish shijen. naten e mire.

..kjo eshte menyra me e "lezecme" te ngushellosh veten edhe pse e di shume mire qe nuk eshte ashtu..

+1 grava....

Te vetmit qe e kuptonin gjuhen e njeri-tjetrit

Cilet  patkoj ktheu berisha .Se patkojt i perdornin per Kuajt e komunales smiley Apo eshte si ata te ballit Kombetar ...smiley Do i kete kthyer ndonje gje Rames se keshtu thote qe "une qe mund ababallaret " smiley

O gjo jashte cdo Standarti .Po kush merret me ty me te shpjegu se kush e pse Futej ne Parti . Mbi te Gjith duhet te KISHE Rekomandim o tas me fasule qe na Ligjeron sikur ke qene sekretar partie smiley . Dhe Rekomandimi jepej me OBJEKTIVA . pas kesaj BEJE Lutjen ku shprehje Devotshmerine ...kunder pushtimit CEK  nga Rusi dhe ofroje veten ne Sherbim te Revolucionit per te dhene jeten kunder Revizionizmit Rus smiley o mullah Berishist !

Dhe sa per Dijeni per kthimin e krahut Politk  sipas Bindjeve , qe eshte me se Normale ashtu si dhe shumica ne Teresi e patrioteve ne Vitet 40 -45 perjashtuar felliqsirave qe u bene sherbetore te fashizmit . Askush nuk ka thene asnje Fjale se ish Komunistete mbeshteten e Kerkuan Demokracine .Perkundrazi ishin NISMETATRE drejtpersedrejti dhe ofruan niper e femije . Gjithashtu formuan edhe Partine Demokratike . Por Jo kete qe shfaqet SOT . Grabitese e Llapaqense!

 Ketu behet fjale per nje NDOTES e nje Karierist te Pamase , qe pasi mashtroi nje parti te tere si PD me llogje , mashtron e genjen Vit per Vit me e pa Pushtet nje Poull te tere duke e katandisur ne Komb pa asnje Dinjitet dhe te fundit ose jashte Vrimave te Fyellit te Europes. Behet fjaleper nje Individ qe hap pas hapi e Kusari pas Kusarie per kembet e karrikes po shet Shqiperine e jeten e njerezve te saj ne Toke e ne Det . Po te shitej dhe Ajri dhe ate kishte per ta bere . . Perjashtuar melodite e avazet qe luani Ju vuvuzeleria e verber dhe qelepirese  qe i vini verdalle sofres se cakejve per te Mbledhur Therrime , qe ngrini hymne per suksese e fitorje pas fitorjesh !

Berisha eshte lideri qe i ktheu patkojt nga dielli komunizmit. 

.....nuk me duket kaq e lehte or ti mik !Nuk e degjon se cfare thote ai "babuci" atje larte qe ka dale nje brez i ri i pinjolleve  me te eger se eterit e tyre.Sipas batheve te priftit duket se do zgjase shume ky avaz...

Urrejtja per Salen eshte urrejtje me fryme kombetare apo urrejtje me fryme individuale? Nuk po e kuptoj mire kete lloj urrejtje se kam kohe qe jam larguar nga Shqiperia dhe te vetem informacion qe kam nga vendi im eshte ketu tek peshku me komentet e te dyja paleve.. Disa njerez per te cilen kam respekt ketu dhe nuk po i permend emrat, kur permendet emri i Sales sikur i ze tartakuti smiley. Me duket se e kane me shume urrejtje krahinore per kete njeri.. (grava e di qe eshte i pari qe do me shaj smiley)

 ket e si mundem te te  shaj une kur e kam per detyre te ta sqaroj se nuk e urrej  salihun si njeri dh aspak fare  si  krahine.Por si  mentalitet  te tijin qe na vrau endrren dhe  aspiraten per nje demokraci liberale, per ecjen tone ne Evrope, per nje shuarje te urrejtejeve te akumuluara duke  u  dhene gjerave pozicionet qe don miresia, per te shperblyer ata  qe e vuajten dhe per  te zenee prona vendin e origjines.Per te krijuar  te shkreten elite  qe ketij vendi ka 100 vite qe ja derrmojne.Ku  me shume ne  keto 20 vite.Mbetem pas serbit dhe do jemi  ne meshiren e serbit neser kur  te mos jete  me ky njeri pengues ne te gjitha.Demin nuk na e sjell pse eshte kryeminister Salihu,  por pse nuk eshte kryeministri  qe na u deshne keto kohe.valle mbetet koha ne te  njejtin vend moj ketlina edhe kur te mos  jete me salihu?

Kjo  eshte ajo  qe mua  me ben ta urrej... mentalitetin e tij, sepse si njeri ate  nuk e ka dash kush  me shume se une ..kam pas besuar...keshtu moj e mira keti 

sepse si njeri ate nuk e ka dash kush me shume se une ..kam pas besuar

...thjesht per kureshtje grava, pa te bezdisur mund te tregosh pak me shume kur dhe pse ndryshove mendjen..

loku -Nuk me bezdis hiç.Ta  tregoj pa  asnje rezerve.Ka nisur qe me trajtimin qe i beri Eduardit dmth une e pashe si problemsi mentalitet te tijin te pandryshuar  edhe pse sistemi ndryshoi.Ai shkalle-shkalle por stoik ne menyren e vet te  qeverrisjes se forces qe u be inisjatore e ndryshimit, jo vetem nuk po neryshonte  por ndryshoi tere  parametrat  qe i patem vendosur per nje elite ne perspektive.Dhe  erdhi  puna qe u ndame...Formuam Pdr.Por gjithenje me shpresn se gjerat  do te  ndryshonin ca nga ai e ca nga leshime prej nesh.Pas 2005 u pa se ai  kishte ikur shume larg.Une u  ndava edhe prej kryesise qe ju bashkua atij.

  Tanime ai eshte bere pengesa me demprurese e shqiptareve. Ja  kam then edhe G.P.Ka bere  zararain e pariparushem sepse  ne vend te elites krijoi  "familjen mafioze".Na  la  jashte  Evrope.Neser ne meshiren e serbit..Veç shume e shume te  tjerave...  qe don nate dimri.ja per  keto  une them ato qe mi thote  shpirti.Sepse pati  dhe i dhame mundesi  shume te medhaja per te qene krejt tjeter...

Besoj ketu nuk ka vend urrejtja sepse eshte shume me teper 

sepse  ne vend te elites krijoi

ore seriozisht tani, se po me habit. se kam repsekt per ty. vertet ti ke menduar si ai dhe "keta" do krijonin elite? se mund te krijonin elite? dhe se do donin te krijonin elite, edhe po te mundnin? vertet mer grave? nqse po, pason vetem nje wow e madhe nga une, dhe me ate qe sa rroj do mesoj do e kaloj matane.

ps. ai tjetri i 50 vjeteve e shkaterroi sistematikisht, duke u munduar te krijonte nje te tijen (se si e qysh, prape muhabet shuuume i gjate dhe po vete vone); por perfundimi ishte shkaterrim i elites. Edhe ai nuk mundte! Tani me rregull treshi, a e kupton se sa per laraska eshte kjo pune e elites nga te tanishmit?

Elita i eshte shkallmuar Shqiperise per nje 50 vjecar qe vjen, me se pakti. Se elita nuk behet me investim si rruga e kombit, o grave. me zift dhe hekurbeton. vendin e elites te ne e ka zene shtresa qe me parate e papaguara e te vjedhura nga bulqiza ben pazare rrobash e parfumesh ne rome dhe paris e vjene, i dashur.

 Emo, ja ta  marrim pake me shtruar.Sistemi  i ri me tryezen  e vjeter  dihet qe nuk na sjell eliten.Por ne ne ato dite patem shpresuar  se do te kishim nje demokraci  liberale, ku gjerat  te viheshin ne rrugen e te mires.Jo  ne fund te  saj por ne saaapoo fidhim.Dhe kjo nenkuptonte  qe ti  hapej rruga ashtu me te  mireve, me tediturev, me te sakrificave, me te   meneteve...Ky efendiu zu ti  godiste me radhe ne cilendo strukture,bamp e bump.Ne vend qe te kishte mesuar gje tjater nga ato qe i kishim mesuar  u kthye ne mesues edhe per vete mesuesit e vet.Mesuesit e tij te  gjitha koherave, jo vetem te 50 viteve (dhe ketu gaboni Ju.Se satrapi  nga mati   i pati shfarosur filizat per elite  me rrenje).

Une e di  mire  si  behen e si formohen elitat, por jam pake defiçitar te  kuptoj se  si qarkullojne keto "elitat" e  ketij "evliase",qe feston 5oo e ca vjetorin e ...

"Po  te mos ishte  Lezha  nuk do qe as Shqypnia..."

Per kete ne mundesh te me ndihesh

ishte ai viti shume i vone 2005 qe me beri te flas.

ne fillim (viti 90-91), nje shumice absolute, i nenshkruari perfshire, donte te besonte. pa diskutim kjo. ishte dashuri per vendin.

sa per te tjerat, eshte nje marrezi te marresh sikur edhe cerek seriozisht fjalet folklorike te sales.

Jo vetem komunist dhe anetar byroje, por Berisha eshte dhe politikani me antishqiptar, i tipit te Esat Toptanit. I shiti nafte Serbise kur vriste shqiptaret e Kosoves, shiti 300km hapesire shqiptare Geqise, i vuri flaken per karrige vendit ne 97... Po thuaj jemi popull gomar qe tallin menderen kriminelet ne pushtet.

Une kam filluar ta shoh Shqiperine si nje skene teatrale gjigande, ku bashke me aktoret ne skene jane dhe te marret. Une per vete nuk arri ti dalloj se kush eshte kush.

E ke gabim. Ne skene jane vetem te marret prandaj e ke problem te dallosh kush eshte kush. smiley

Ti thush nje njeriu si Berisha komunist qysh nga 1968 eshte pak me teper se deshtim.

Si nje ish-internist i pd Bamiri di gjera qe per publikun mund te jene me shume interes.

Personalisht kam pershtypjen se keto jane vetem pralajmerime te nje sulmi te mundshem ndaj Bamirit. Pra gjithmone sipas motos :

dy duar per nje koke smiley

C'a tha Bamiri?..Thjesht deklaroi "publikisht" nje te vertete qe te gjithe shqiptaret e dinim kohe me perpara

Eshte deshtim te pohosh te verteten?...

Kur na ishte Bamiri ish-internist perse e propozoi Berisha per president asojkohe?...Apo ata qe dalin nga vija e liderit automatikisht i ktheni ne armiq klasash..Ah mjerane, oh mjerane

Apo ata qe dalin nga vija e liderit automatikisht i ktheni ne armiq klasash?

 

 

Cili lider tjeter ka bere keshtu para Saliut? smiley

Besoj se e ka pasur noten 10 ne kurrikulum ne lenden e Marksizem Leninizmit...Dhe vecanerisht ate kapitullin e Luftes se Klasave smiley

"Falenderojme se pari Shokun Ramiz Alia, qe ashtu siç ka udhehequr trupat ne luften NacionalClirimtare, ashtu po na udheheq edhe tani drejt demokracise ne luften kunder komunizmit" - Sali Berisha

 

Flamur me xixa!

Eh...Ironikja eshte se ata studentet qe e fishkellyen asojkohe, sot jane mesoburra dhe po i bien kokes me grushta....20 rrotullim dhe kthim tek pika fillestare

Llafi atebote ka qene kshu:

Te mbeshtesim presidentin Alia ne reformat qe ka nisur.

I njohim Enverit gjithe kontributin qe ka pas ne luften nacional clitrimtare, por denojme aspekte te politikes mbas clirimit, qe sollen varferimin e popullit.

Ato zhguljet e statujave dhe heqjet e emrave te rrugeve u bon me vone, kupton ti...

edhe ato muhabetet me eter. etj etj...

GJon

keto qe thot bamiri jan ushiqim per turrmen,per spektatoret,nderkoh bamir di te verteta me te medhaja : kush organizoi la mise en scéne te rrezimit te komunizmit? kush jan kumbaret e berishes dhe nanos?,kush u dha lishencat per krijimin e dy partive

solidare-opozitare dhe i katapultoj ata dy ne krye te shtetit,?perse usa ka mbeshtetur fuqimisht berishen ne çdo rrethan?cili esht kompromisi midis sherbimit inteligjent britanik dhe cia rreth te ardhmes se shqiperis?

perse nuk i thot ky 'top' prej balte keto te vertea dhe shum te tjera shqiptareve?!

Art,

 

ndonje cilimi i vogel ketu qe jeton tani ne amerike apo kanada (gjasme bo master) me paret e vjedhura te babit apo te mamit dhe nuk e ka idene e atyre koherave dhe mund ti falet dicka e tille  por per ata qe e kane jetuar ate kohe intensivisht si Bamiri nuk i falet dicka e tille.

Sic po dalin muhabetet tani "Sherri" midis Sales dhe Bamirit eshte shume i vjeter se sa kanditatura e tij per president.

Pyetja jote eshte shume e drejte pse e boni president!

Me santazhe nuk behet dot politike e paster apo demokraci.

Sa per fillim po te ishte kaq "derr" Bamiri nuk kishte pse ta pranonte ate zgjedhje si president fare dhe nje aid me nje flamur qe me ne si komb e popull nuk ka te beje fare.

Nga ana tjeter pse Rama e bllokoi ate si individ eshte akoma e paqarte.

Pra politika shqiptare, vetem e kohes pos 90 eshte e mbushur me pse'ra pafund.

Per dicka jame shume i bindur se Bamiri di shume gjera per shembull :

per Gerdecin, Shqiperia 1 euro, Parqet energjitike, Rruga e Kombit, "Ina Rama", pakti Detar e shume e shume gjera te tjera te cilat do te ishin me verte interesante ne radhe te pare per zgjedhesit ne Shqiperi.

Pse si thote ??? ruan veteveten  then ok por perse?

 

Edi Rama kur duhej te zgjidhej presidenti, deklaroi qe nuk kishte asgje kunder Bamir Topit si kandidat. Nuk ishte pra ceshtje individuale. Ke artikuj online sa te duash per kete.

 

Bamiri, ashtu si Meksi, u be president per dashurine qe ka per PD dhe mbi te gjitha per te penguar megalomanine e Berishes. Mua me duket e kristalte kjo gje, nuk e kuptoj si nuk e kupton ti qe nuk je cilimi. 

 

Se treti, Gerdeci, Rruga e Kombit, Ina Rama e pakti detar jane te gjitha gjera qe kane ndodhur pasi Topi ishte bere president, pra s'ka ca te "fshehtash" te dije. Mjafton fakti qe ne shumicen e ketyre tragjedive, ai ka nderhyre diametralisht kunder qeverise, pra drejt.

 

Vetveten e ruan se maloku e heq qafe me ndonje çader pistolete, ose cmendet ndonje truproje e Topit dhe e shtyp rastesisht me makine. 

Bamir ishte nje nga figurat me popullore ne PD dhe ishin shtuar zerat qe te behje kryetar i PD asojkohe...Berisha, si komunist i vjeter dhe me pervoje ne eleminimin e rivaleve brenda ne PD e propozoi per president. Une serisht besoj se Topi do ta kishte demokratizuar paksa PD asojkohe nese ishte zgjedhur lider. PD tashme eshte shendruar ne nje turme servilesh,guakesh,analfabetesh qe vece buzeqshin dhe duartrokasin edhe kur pjerdh saliu...Bile i marin ere dhe thone me pas....Arome trendafili

 

Me sa pame e degjuam kur u zgjodh Bamiri president erdhen 6 "trimat" e Nanos (sa pare ju dha atyre e di Bamiri me mire se ne) ne parlament dhe vetem keshtu u arriten votat dhe ata te 6 Edvini qe gjasme nuk kishte asgje kunder Bamirit i perjashtoj direkt.

Pra po te mos kishte asnje gje Edvini kunder Bamirit nuk kishte pse te mos shkonte ps ne parlament. Koha e ka treguar se i vetmi faktor qe po ndalon Berishen eshte "Vjetersia" dhe jo meksa e bamirsa e ramsa.

Per mendimin tim Bamiri e la veten te behej Loje e "PD"'s

Per te gjitha ato di qe Bamiri ka thene se "lereni Prokurorine te punoje" ...dhe Ina Rama kalon afatin kohor te hetimit te ceshtjes "Rruga e Kombit" !!! personalisht nuk e shof shume te arsyeshme nese kane ndodhur gjerat para apo pasi ai ishte persident.

Ai qe die e do te flas, flet eshte apo nuk eshte president.

Ne ate rang ku ai eshte po pati frike nga vdekja apo dicka tjeter dmth se eshte vetem nje barre me teper per taksa paguesit smiley

 

Nese vertet mendon qe i ka paguar Bamiri ata te 6te, atehere s'po vazhdoj te te pergjigjem per ato qe ke shkruar me poshte.

Se kush i ka pagu ata pak rendesi ka sepse efektin e atyre e mori persiper Bamiri.

Se kush dha e kush mori eshte per momentin irrelevant.

Efektin e tyre e perjetoj Bamiri ky duhet te jete thelbi i problemit.

 

Bamirin e kandidoi Sala dora vete dhe ai pranoi perpara ketyre pazareve, sepse supozohej qe do arrihej nje marreveshje. Pasi je kandidat, s'mund te ç'kandidohesh, ose fiton, ose humbet. E vetmja mundesi ishte te vriste veten, por me duket si e parealizueshme. smiley

Leri keto konspiracite bajate,jo  ju dha pare Bamiri Nanos apo Metes...

Bamiri ishte absolut ne PD dhe Berisha e ndjeu kete rrezik..Kishte reputacjon,mbeshtetje dhe shifej automatikisht si pasues i Berishes. U shtuan se tepermi zerat brenda ne PD asojkohe per doreheqjen e Berishes dhe Topi sihet kandidati kryesor..Berisha e hoqi qafe me postin e presidentit, gje qe e beri Topin te shketutej automatikisht nga politika dhe te dobesohej influenca e tij. Megjithate ai ende ka ende shume mbeshtetje brenda PD, packa se shume prej tyre nuk dalin hapur se ikin si koka turku...Une mendoj se PD do te shpartallohet  nqs se Bamiri del me parti te re. Te pakenaqurit jane shtuar,plus Berisha qeveris me nje qeveri capacule alabakesh, ku ne te cilen ai duhet te kenaqe tekat e te vegjelve dhe LSIse perndryshe...

Sipas infove Bamiri i kerkoj vete Sales per tu bere President mbasi drejtoj fushaten e Olldashit per zgjedhjet e Bashkise se Tiranes.

 

 

Bamiri eshte bum. Ne kohen e kulmit, sic e shpjegon ti lart, zgjodhi rehatine e presidences, jo t'i merrte partine Sules. Tani e shumta qe mund te beje eshte t'i heqi ndonje cope te vogel. Kam pershtypjen qe ne fund te dites do e terheqi Sula prap, pasi t'i japi ndonje pako fara kuptohet smiley  

Bamiri e bo mire qe hap gojen por kur e hap gojen te thote gjona qe jane tamom per te qene e jo ke kaq vjet komunist e leshi trapi smiley

Po qe se fol fol sic i tako burrit ose mos fol fare  ky eshte mendimi im

 

tesh i doli zani ketij , qe edhe pak eshte pa pune smiley

E veren qe shprehesh tamam si nje komunist i denje per kete emer? Pa pune, horr, tullaxhi etj etj

me kaq pak epitete u mjaftove ? He jepi  smiley . Edhe dy dite ( nje iku ) sa te shkojne postimet ne peshk mbi 300 edhe do harrohet batuta e rastit....

 

Durimmadh edhe truvogel! Lexoje dhe nje here ate qe shkrova une e pastaj hajde bej gam-gam prape. 

Aman se u lodhem me Gam Gam , me G99 me AKZ apo BT.

Kur nuk ka k0qe Edi Rama me nje strukture partie qe nga '41-shi prapa ti bije ballit Berishes , ky tjetri (BT) sa han m... kot smiley

Une perfaqesoj veten time e nuk kam baballare te eperm siç ke ti Salen. Flas si qytetar i lire dhe apartiak. Ti nderkohe vazhdo dhe analizo koqet e Rames, Sales dhe topet e Topit. Ngelesh thjesht KOMUNIST gjer ne palce, se ashtu papagallizon (se s'mund te quhet arsyetim, mendim). Tung!

hajt e hangra edhe nje Komunist sot smileysmiley

Pra, unë jam edhe njëherë, për hapjen e dosjeve, dhe të jeni të sigurtë se me hapjen e dosjeve shqiptarët do të shohin çudira edhe tek ata që merren me politikë", tha kreu i vendit.

 

Bej bé qe nuk e ka pas per 'les pardessus blancs' te '90-s ! smiley

Harrove dhe modelin. Model "Ambasador" u kane pas qujt.

Po pra, por "pardesyt e bardha" kan qen boje bezhe.

Nuk e di, a ja kam thon atij Oranjes dikur, apo kam dash me ja thon, po nuk e kam bo nji gjo te tille, kur i kam bo pyetjen

- Perse partite e tjera pervec PS dhe PD nuk kan arritur qe te jene parti popullore (dmth kan nji baze aq te gjere)? dhe

- Cilat elemente semantike u mungojne ketyre partive per te qene si PD dhe PS?

*pyetja e dyte eshte si nje lloj pergjigjeje per pyetjen e pare.

ahahaha ! e kisha harru 'ambasador' ! shif i çik si jane rreshtu ketu :

 

ps: si tha Ceka (keshilltar i kryministrit sot!) më 22 shkurt ? "Jo ke Blloku, joooooooooo, vetem atje jo " !!

ps2 : me ket Ceken, eshte e habitshme : që atehere nuk e kam pas "voir en peinture" (qe ne inglish na u perktheka : I can't stand the sight of him).
 

mos eshet fjala per Burberry-in e famshem...te pakten nga sa shoh eshte gjithnje ne mode...gjithnje ajo prerje klasike.1200 euro ne via de Corso per meshkujsmiley

Ben vaki. I vetmi dyshim qe kam, eshte qe po ta mblidhje te gjithe seline e PD te asaj kohe, zor se benin 1200 morra bashke, e jo 1200 evro.

Hapet Konkurs Kombetar :

Cila nga Pardesyte e Bardha nuk kish shku per specializim 'jasht shtetit' ne vitet '70-'80 ?

Sidomos ne Paris dhe Vjenë smiley

 

smiley

Ish- kreu i SHISH, Fatos Klosi, në një intervistë për Shekullin, thotë se ato dosje që mund të jenë interesante dhe që kanë lidhje me politikanët e sotëm, janë asgjësuar. Ai thotë se në kohën kur ishte në krye të SHISH, oficerët i raportonin për dosje që i kishin parë, por që nuk gjendeshin më. “Megjithatë, për mendimin tim, ato që kanë mbetur janë dosje që nuk besoj se do të çudisin politikën shqiptare,” thotë Klosi.

Stalker, ket qe po thu ti e kom thone me kohe une, qe dosjet kann gjet venin, jon "pastru" qysh ne kohen e mretit te pare...po u habita, me duket me PF, qe tha se i paskeshin dhone Saliut nja dy mikrofilma qe i kishte te gjitha fashikujt e dosjeve mrena. U befasova se e nigjoj per here te pare..... A ka mundesi PF me na thone nai gjo me te qarte apo me te sakte...se ne llafe dhe fakte dum...... po qe se nuk i bojn dom dekonspirimi i ketyre fakteve....

Me ngaterron me ndonje tjeter

sorry...

..e gjetaaaa....

 

Edhe unë jam për hapjen e dosjeve të Sigurimit 

Nga Eduard Zaloshnja

“Unë jam për hapjen e dosjeve [të Sigurimit], dhe të jeni të sigurtë se me hapjen e tyre, shqiptarët do të shohin çudira edhe tek ata që merren me politikë”,- tha sot Presidenti Topi, në përgjigje të sulmeve të drejtpërdrejta që i bëri Kryeministri Berisha ditën e hënë, në përvjetorin e 61 të pushkatimit të 22 intelektualëve në vitin 1951, ku deklaroi se kreu i shtetit nuk firmosi Ligjin e Lustracionit me qëllim që të mos dënonte hanxharët e diktaturës.

“Unë kam firmën time në vitin 2006, së bashku me zotin Majko, në një projektligj që asnjëherë nuk u miratua nga Parlamenti. Pra edhe sot e kësaj dite, ai ligj meriton të miratohet dhe jo të deformohet për t’u bërë antikushtetues”,- iu përgjigj presidenti Topi interesit të gazetarëve, pas pjesëmarrjes së tij në aktivitetin përkujtimor me rastin e 100-vjetorit të themelimit të shkollës “Lidhja e Prizrenit” të fshatit Kolesian në krahinën Lumë të Kukësit.

Unë vetë nuk kam firmosur ndonjë projektligj për hapjen e dosjeve të famëkeqit Sigurim, por kam 20 vjet që mezi pres që ato të hapen. Dhe nuk dua të hapen dosjet që mund të kenë mbetur, pasi kanë futur duart në to me dhjetëra njerëz të pushtetshëm. Jo, dua të bëhen publike dy fotokopjet e mikrofilmave origjinalë të dosjeve, që iu dhanë Presidentit dhe Kryeministrit në vitin 1992. Në atë kohë, dëgjonim se filani u hoq nga posti i ministrit e fisteku nuk u aprovua për ministër apo deputet, sepse diçka u kishte dalë tek ato mikrofilmat, por nuk mund ta dinim se sa të vërteta ishin fjalët. Më vonë, pseudonimet që njerëz të ndryshëm kanë patur si spiunë të Sigurimit, qarkulluan nëpër media e vazhdojnë të qarkullojnë, por kur i kemi përballë këta njerëz në studio televizive apo kur shkruajmë për ta, nuk mund ta përmendim dot faktin që kemi dëgjuar se kanë qenë spiunë që kanë marrë në qafë njerëz të pafajshëm si babai im e mijëra të tjerë si ai. Dhe nuk është rastësi që njerëz të tillë, zakonisht, punojnë apo avokojnë për njeriun e pushtetshëm të radhës…

_______________________________________________

dhe ky Zaloshnja nuk ja fut kot se ne ate kohe ka qene kryesor ne ate levizje...... e po pati burrnine le ta hapi gojen ..... o sot o kurre...... te mos na e çaj trapin masanej.....

 

Bamirin eshte mire ta kesh dhender shpie, se per politike nuk eshte "i mjaftueshem" smiley

Dy gra i ka Bamiri. Dashke me e bo me tre, t'ia kaloje dhe Babe Myslymit. smiley

Po si ka dy gra se po na cudit, se eshte njesoj si nje gru te ket dy burra.. smiley

Leje, se ashtu eshte nji muhabet.

Guce, ti duhet te thuash shume me shume se kaq qe une te allnohem me ty.

Qe te te shpjegoj qendrimin tim 'me te zgjuar se vetja ime', se mos nuk e kupton dot: te gjitha spektaklet mediatike, te gjithe hapjet e bishtit te palloit, behen per ate dite te bekuar kur asnje nga pallualliqet politike nuk te shpeton nese nuk jane ribere rregullat e lojes. Topi nuk ka per ta pasur me, kurre me, pozicionin kaq te privilegjuar per te ndikuar ne themelet e demokracise, qe jane zgjedhjet e lira. Ti thua ai s'ka fare pushtet, dhe nese eshte keshtu, ne te ardhmen do te kete me pak se fare. Per cfare me duhet mua fushata kur e di qe eshte ne rruge qorre? Aq me pak me duhen anekdotat me Berishe, i cili per mua eshte vrime e zeze qe nga viti 1996.

Me vjen keq sinqerisht sepse vota ime eshte pa nene e pa babe dhe s'po ma adopton kush. Nuk ma adopton Topi qe thote se sot nga vendi i presidentit une s'bej dot asgje, por neser kur te jem deputet (u prit, se ky ka qene edhe deputet mer Guce!), do bej namin e zi.

Une me mire votoj per Ron Paulin smiley

Ti shyqyr nuk ke qellu aspak kokederre shyqyr Zotit! Po as une ne fakt kshu qe vazhdojme. Sot Presidenti ka shume me pak ne dore per kodin se cilido qytetar i Shqiperise, biles edhe i Kosoves e cdo treve shqipfolese. Nese nje qytetar i thjesht sot mund te ngreje zerin per te thone pese te verteta, Presidenti mund te thote vetem nji ne maksimum. Nqs nje qytetar i thjesht mund te dali e te thote qe nuk ka besim te produkti i ketyre shker..... dhe te ngre shqetesimin se vota e tij do tjetersohet, Presidenti ESHTE I DETYRUAR te mbroje shtetin dhe ata qe zyrtarisht jane ngarku per te hartu Kodin. Dhe ketu nuk ka fare te beji bindja e tij personale apo deshira e tij.

Kom dy dite qe te lutem te besh diferencen midis qendrimit te Presidentit dhe te Bamir Topit. Nuk mund te vazhdojme perjetesisht te sillemi me mentalitetin "mut qe mut, hajd t'i dhjesim te gjitha e t'i bijme te gjitheve" A e kupton se cfare imazhi japim si shtet nese pa nxjerre komisioni nje produkt, del Presidenti dhe e paragjykon per keq. Oooooh thirrini menies, Presidenti nuk o zeri i "cri de coeur" de secilit, por kryetari i shtetit.

Kur te kete dhene nje produkt komisioni, atehere mund te japi Presidenti mendimin e tij ne aspektin kushtetues ose te konsultohet me specilistet e fushes per te dhene nje opinion teknik. Ky o roli i Presidentit dhe jo gjithollogu i pare i venit, qe te dali e te japi men per te gjithe gjonat nga plehnat te centrali berthamor, tu kalu nga polucioni muzikor i Beyonce e Rihanna, pa pyte njeri pervec nipave e mbesave.

Ca thua ore?!!!Po si e zbuloi ky Topi qe Berisha ka qene komunist?Iforte,vallhai!!!

Topi eshte si qofte. duhet te kishte qene me aktiv qe mepare. nuk di te them nese ia vlente ne koherat e meparshme te ishte aktiv apo jo. po kjo lloj pritjeje nuk me pelqen, vetem ne rast se ai ka patur nej paln te studiuar mire atehere do te thpja qe paska qene me i zgjut nga sa dukej ne ato kohe. 

te shohim ca do beje se deri tani jane fjale qe sí hyjne ne pune kujt. kur te shohim se ca do beje me partine e tij te re atehere do flasim. sidoqofte nje rezultat e kemi qe tani, PD po humbet vota. dhe ka per ta humb pushtetin. puna eshte sa do marre top e nga ana tjeter spahiu. 

nje pyetje kisha ku i gjejne leket keta njerez ???? smileysmiley

Une po pres me padurim qe Bamirit t'i turren Melisa, Vokshi dhe Gjysepina! 

Sa per komunistllikun e Saliut... ej o Bamiro...do t'shkruhet n'karakteristike per mire nga ne Komentariati, po une do filloj t'shikoj dicka me shume se nje klloun i vogel rrugice ty Bamiro, qe thu, vetem kur t'na rrefehesh tamon, masi ta lesh Presednik-llikun. 

Do dojsha ta dish pershemull, ca apinioni ke pershemull, per shpernarjen e armeve me lista anetareve te PD-se ne 97-ten! 

Je cik si palle ti, po je dhe cik si shejton! 

 

 

shejtan-budalla

Shiko, Bamiri e ka dit' gjithmone qe keta nuk e dune.

E ka dit qe e kane pas qesh mrapa kraheve ne pushim midis seancave te ciftelise! 

Po nuk eshte nni, nuk ka bzojt sepse ka dash me bo hajer. Ke ato t'tjeret, robt dishin me shkru e me lexu! Nuk ishte kollaj me ca!

Vetem ke PD-ja ishte kshu, vari lesht.

Ky e ka dit qe Sales ju donte nje Tirons qe t'a zbuste i cike ate profilin me sharra dhe me rrypa si hmmm....Alpet e Shqipnise pershemull! smiley

Ky ka dash me shku me more ato troje e shpija qe kane pas, dhe me honger fara lule dilli xhaba! 

Veji men qe s'ka dash me u bo kurre minister!

Pse? Sepse ajo o' pune. Me t'ca trapin zyra, qin halle, qin probleme. T'gerthet Sala, t'gerthet i biri i Sales. Rri amon. Rehat aty ke ciltja e Presidences.

Shif noi sport, vej noi skedine! 

Pranej une per kete presidentin e Shqipnise kam respekt XERRO!! Me X dhe me RR! XERRO!!  smiley

n'fun e prishe smiley

mu aty (ke 7 zymylat), ku un po pritsha RRspekt.

jalla mrrok smiley

hej, nigjo, se une e di Bamirin amon, qe te ri, cun tirone, me integritet ne shoqni, dhe qytetari, sak kto, por kshu per naj inteligjence e naj shkalle persiatje, m'fal, po nuk se osht dallu. kjo sa per manaxhim te pritshmerive gjithnji.

mu m'u bo qejfi kur u bo mesje le presido, se ishte tirons, edhe thash qeni qepen t'haj, po nji tirons atje (ne kutpimin e qytetarit te tiranes, qe n'ket rast perkon edhe me origjinen, qe t'merrena vesh), pra nji i till atje le t'jet sa me prish synin, sikur per asgjo tjeter. por me shume nga Bamiri, jo per Zotin, me shume dmth se ato interesat e vockla dhe ato streetsmart-lliqet, per te cilat vdesin ne shqipni robt, jo gjall ne bote jo, do me kishte habit po ta bonte me i llaf. Ene tani qe do me kriju parti a ku di une, mire mer mire, se nuk osht naj gjo me terheq i linj nga profili i alpeve amon. edhe ato PhD-te, mos i merrni aq seriozisht... se mund qe rrejn dike qe s'ka NJOHJE (tm Idris), por jo mu te pakten. Kaq per Bamirin. I uroj me ter men mbaresi, sido qe te jete. Une s'i kerkoj (me) shume me i llaf.

smiley

Edhe une ashu e perfytyroj ket' Bamirin kur ka qene cun i ri! smiley

Duke i thone shokve: Ej pashe dje Mozen me dashnorin! 

Kur i thote shoqnia: Ku? 

Ky i thote: Aty ku t'a kom vu'! smiley

Qesh masanej duke i sill shalve me pllome! smiley

 

O dajosho... ahahahaa... smiley

prit dhe dy parrulla te kohes; plotsimin e lejm bosh tip inside joke per doren ton:

- Sa bojn nji dhe nji?

- Dy.

- xxxxxx smiley

ose:

sa bojn 2 + 2?

- kater

- xxxx n'theater...

ose:

sa bojn tre her tre?

- Nont.

_ Gamori .... smiley

loool

"sa bojn tre her tre?"

hihihi, portokallija ka pas i skec me Sulen dhe Edin, ku pytjen e bote padyshim Sula.. smiley 

i tha edi rames sala: ti e flet anglishten sikur je nga dragobia. Sala kshu. i tha ed rames. sikur je nga dragobia. Ne at moment thuhet qe levizi mumja e fshehte ne piramiden e majave qe e solli fundin e botes edhe disa vjet me afer.

kokrra e malokut! i thote robit qe eshte rrit te lagjia 8 qe e flet anglishten sikur je nga Dragobia!!! Mrrok dhe Dajosh, nuk kerkoj perkrahje, por mirkuptim. Une per vete aty e kuptova se sa ka ndryshu (ne kuptimin e dhjerjes) shqipnia ne ca indekse demografike! smiley

As du me dit per korrektese politike. Kjo eshte njesoj sikur tufa zogjsh kputen nga qielli papritur (si ato shenjat e satanait). Flm Zot qe nuk jetoj ne ate Tirane!!!

Po ci qi nonen ktyne derrave o Emo, mos e prish gjakun me keto kafshet!

Mo e vrit me keto, hajt qeshim i' cike neve me njoni tjetrin! smiley

Se nji dylber qe ka kalaja,

Emrin ja thone Muhamet

Mu me ate m'ka zone sevdaja

A s'ma jep nji muhabet! 
 

http://www.youtube.com/watch?v=Z2J7cp-_jA0&feature=related

 

smiley

hej e di si shko kjo a jo?

Qe ta shpjegoj un ty: kom nji mbledhje grupi ne ket moment, edhe e kom von telefonin ne speaker dhe ia kom shtrengu fytin. Flet kinezi anglishten si anglishte guanzhou (dragobie per Kinen kjo) edhe me kufje une nigjoj se nji dylber qi ka Kavaja... loool... kinezi tu gri sallate me statistike anej... ne i llaf, la vita e bella, o Mrrok (me raste.. smiley  )

Flm, si gjithnji!!

e ka la!

ps. Zoti daten ta ka shkru!

Mrrok, shum eksuberrant sot smiley

Mirnjofje!

mrroklla, rrofsh per nasin me llulle. cfare bote e larget dhe e paarritshme ajo! hem zili, hem krupe. minuta 4' mu si "darka e fundit" smiley 

momenti ku i len bakshish atij shegertit: priceless. E bon Nasin xhentellmen te klasit te pare. smiley

ehh... klasi s'eshte uje pra mo smiley

 

edhe nji here qe duket se ban perdemek diçka e bate zhele...s'din si mu sjell Topi i shkrete...

jam i sigurte qe Bamiri do qeshte me kto.

Jashte kolltukut ai them se ka mbet njoni prej nesh. besoj, gjithsesi.

Te dashur peshq, Rama ne 13 del ne pension politik.  Me Bamken pa Bamken, Rama eshte i humbur ne 13 dhe kete e them qe te gezoheni, jo te hidheroheni.  Pas kesaj PS-ja ka mundesine te reformohet e te behet me mengjerashe se c'eshte, ky politikat per sportin ja cakton nje pasunar prej katuni si Fidel Ylli.  

Bamkes vete, pas 13 do i humbe vula. Do kujtohet vetem per modelin e flokeve.

 

Shi shi po ti qeke Nostradamus mer.

Po ho nji her, na trego edhe mo. Mire, gjith armiqte po u zhukan ne 13 dmth. Amon se e kam zhik ne zemer, po me ate Sal Berishen ca do bohet mbas 13???

 

ajo dihet: Kashe. smiley

 

Kto tipa me kujtojne ato sherbetoret e Perandorit Kinez te filmi Perandori i Fundit qe bertisnin "10000 vjet"

Me cfar do ta mbushin jeten kur Saliu te humbase??? E di qe fjalet Sali dhe humbje shume vete i kan te pakonceptueshme ne nje fjali, por gjithsesi duhet marr parasysh nje dite e tille. Duhet et pergatitemi qe te jemi me te forte kur e keqja tna trokase ne dere.

Fundja fundit burri botes ish Perandor me P te madhe dhe nga parapa kish popullin trim dhe liridashes te Mancurias, megjithate....

Berisha ju ka nxjerr ne pension 3 liderra nga e majta.  Berisha 3 PPSH 0.  Berisha fitoi Ramiz Alia humbi dhe iku, Berisha fitoi Nano humbi dhe iku, Berisha fitoi Rama humbi por nuk iku, do ike ne 13.

Berisha 4 - PPSH 0. Dmth Berisha qeka si puna e Barcelones? Ncncnc ore mos i shenjte ky Berisha????

A e ke mbaru shkollen e mesme apo diktatura nuk te ka lene ta vazhdoje????

He, shkollen e mesme thote. Une ve bast qe ky robi osht avokat me specializim 3 mujor ke Plepat dhe sot mush letrat e emigranteve ne Londer si azilante politike qe rrezikohen nga PS-ja ne Shqiperi. Neser, pasneser ky do i zeje venin Tomes ke GjK.

Po pse e ndrrove mer???? E kishe Berisha 4 - PPSH 0???? Tashti e paske bo 3-0. Mos do me thene qe Berisha eshte si Arsenali??????

Abababa cjeni ju te PD gjith simbolike.

Sal Berishen do ta kesh mu aty ne mes te Tirons premier te Shqiperise deri ne 17.  Projekti per nje Shqiperi te zhvilluar do kete kontiunitet, nuk do shkeputet per ti dhene voten nje rreziku social si Edi Rama, per te bere me Shqipnine ate qe beri ne Tirane me kocot, fidelet, dashet etj.

Po pse deri me 17??? Pse jo me gjate??? Domethene kontuiniteti do te nderpritet ne 17??? Po me pas cdo te ndodhe???

Kjo fjala kontiunitet se cme solli ne mendje ato fjalimet mbas vdekjes se Enver Hoxhes kur te gjithe me grushtin lart betoheshin se do te mbronin koniunitetin. smiley

Te dy e keni shkruar keq smiley : kontinuitet.

 

Harrova te them qe Berisha u ka kaleruar mamin lopthi cave ketu, kshq Berisha 99 - Rocco Siffredi 0 

 

smiley

smiley

hahaha

ej, mos je gjo klyshi ose klyshja e bahri falliut ti?

 

Sali Berisha, ai që duhet të heshtë për Serbinë

Nga Erion Braçe

Ti Sali Berisha flet për ne e na akuzon për shërbim ndaj Serbisë?!

Po si nuk ke turp! Ti je dhëndër i Serbisë, për këtë shkak të futën në politikë, për këtë shkak të mbajnë ende në politikë!

Ti nuk duhet ta prekësh fare këtë temë!

Ti je ish Presidenti që i shërbeve Serbise! Dhe kujt Serbie, asaj barbares së Millosheviçit!

Ti je ish Presidenti që krijove skemën gjigande të furnizimit me naftë të makinës ushtarake, kriminale të Millosheviçit gjatë luftrave nëpër Ballkan! Ti dhe Bullatoviçi!

Ti je ish Presidenti që ndalove dhe arrestove njerëzit e parë të bërthamave të asaj që më pas u njoh si UÇK, duke nisur nga ky Kryeministri i sotëm, që ka harruar e të quan “burrë kombi”!

Ti je ish Presidenti që zhduke Remzi Hoxhën, një shqiptar të ndershëm e patriot, që po i shërbente me gjithë ç’kishte çështjes shqiptare!

Ti je ish Kryeopozitari që i quajte ushtarët e parë të UÇK dhe vetë atë, si terroriste!

Ti je ish Kryeopozitari që presoje gjithë opinionin shqiptar, delegacionin e Rambujesë, të mos shkruante marrëveshjen që i hapi rrugë NATO-s të ndërhynte në Kosovë!

Ti je Kryeministri që e ke hapur Shqipërinë ndaj Serbisë! Ti ke lëshuar sektorët strategjikë të ekonomisë së vendit tek Serbia, rrugët, energjinë, drithërat, telefoninë…

Ti je Kryeministri që këshilltarin tënd, atë më kryesorin, Damirin, e zgjodhe nga serbët e Bosnjes, por tamam nga nipat e UDB! Ti i ke dhënë atij leje e licensa për të hyrë në tregun e energjisë, por edhe lejen për pontilin më të madh të naftës e gazit në Porto Romano!

Ti je Kryeministri që e ke futur këtë vend në linjën kriminale që furnizon me armë diktatorët e Libisë, Jemenit etj, përmes kontratave me kompanitë serbe të furnizimit!

Prandaj, duhet të heshtësh!

Fussnote: Ti nuk e fsheh dot serbinë tënde, të dekonspiron shërbimi ndaj saj!

 

Ti ron duhet te jesh i lumtur qe pasuesit e sales jane kaq kulufa nga mend e kokes se po te ishin ndryshe do ishte me te vertete e veshtire ti mundje. Do ishte fatkeqesi. Kshu si jon jan edhe per gallat...si xim kulufi dikur qe tallte bycen cdo shofer autobusi

Po mer miku im te drejte ke ti...pjeserisht. Ne Demokraci 100 Xim Kulufa kan me shume vlere se 5 Gjergj Fishta apo Fan Nola.

Se qeke dhe Romak. Romaket ishin njerez me dije me shkence po do ti qe 1 Atilla me nji lukuni Xim Kulufash i boni zap.

Xim Kulufat ku mblidhen bashke shembin perandori mer miku im.

Rono, per ket e kishe llafin.....

Po e vertete eshte. Ka qene komunist me tesere.

gazeta 55 sot! smiley

 

Ncncncncncn, kush e blen kete gaz-ete

Me rregull treshi, xhexhua i bie ****?

*S'po e them. 

"Binjaket" e atyre qe blejne Zeri i Popullit. smiley

wow... !!

dhe i ka pagu nje më nje kutizacionet smiley

 

http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2012/02/tesera-prapa2.jpg

Eshte aq i cmendur sa edhe ne fototesere del duke folur smiley

Kape i' cike daten e pranimit ne Parti! smiley

 

E mire ti. Ka qene "i mrenshem" ke blloku ky, mer daje. Edhe ceremonine e pranimit ia kane bo ke dhoma muze e Shtepise se Partise. E ma men qe ka qene nje zjarr fallco ke votra, me nje poc te kuq qe nizeshe dhe fikeshe? Mun aty.

Hihihi!

Nja dy here kam qene, kjo turbullt m'kujtohet!

Po maj men nji si "safety hatchet" m'dysheme, anej nga do verdhojshin shoku Enver me shokun Qorr ne rast kontrolli te befasishem nga ana e fashisteve italiane! smiley

 

Llafet e kqija thonw se aty ia ka verdhu edhe nja dy here Qorrit, ngaqe ky edhe nuk shifte mire...

HAHAHAHAHA!!!

I tho' Qorri i shkrete! smiley

I tho' : O Envero ca je tu bo er daje se s'i kom lone aty cinaret! smiley 

Enveri ngrejti krytin dhe tho': Po e di er qorr e di! Ti je qorr, jo una! smiley

p.s.

Enveri ishte, apo Qemoli qe i i kerkonte "shokve" t'lajshin dhamet n'mjes....? 

smiley

Normal qe do i lajshin ene dhomet, se merrshin noi smunllik...

Jo mer, se ia majshin me detyrim nga rroga. Te ishte per Salen, trapin i kishte dhone.

Duhet kuptuar thelbin e kesaj lufte(brenda lloit) ndaj Bamir Topit,... pas presidences.

   Eshte problemi  i thelbit te  shtetit qe do te kemi  pas kesaj lufte ose  rezultat i tere kesaj lufte.Do te kemi  nje shtet  partiak si  e don Sali  Berisha apo nje  shet ligjor sikurse na duhet.Mbase Bamiri edhe nuk e ka fort  te  qarte luften e paprincipte  te ketij te  marrit, duke ekonsideruar si  ndaj atij, pasi  ai  vete nuk e di se peshen e vet e ka fare te  vogel, ne raport  me zararin qe projekton ky i marre. Ndaj  le ta  leme Bamirin  ne ate nsimen e tij per te  fole... se ai  po flet si nje femije i cenuar ne seder dhe  jo  si President  qe ndien rrezikun ndaj  shtetit te vet.Realisht ky  eshte tere  problemi.Ne thelb, ndeshja eshte per nej kauze te madhe.

  Ndaj une u bej thirrje,   si te shkolluar e pjesmarres ne kete  blog, ta  kemi pergjegjesine per  te  menduar, per te adhmen e shtetit dhe te japim  ashtu  opinionet  dhe te  marrim pozicionet,  jo si militante partishe, por  si  atdhetare.Partite jane te perkoheshme.Shtetin e duam te perjetshem.Salihu....neser nuk do te jete, por po na e derrmoi  shtetin, sipas ketij projketi ogurzi, e keqja prej  tij do kete kosto te rende shume.Do te jete "teli i lene leshuar"... jashte varrit te tij.. 

Me besoni  mua,  nuk eshte fare problem Bamir Topi, por Sali Berisha.Projekti i tij ogurezi.... ndaj shtetit

http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2012/03/bulatovic_berisha_93.jpg

Mu ky ne foto po me duket si Bamiri me mustaqe. A po kam gabim

Aty te perafert e ka ermin: Momir (Bulatoviç)...Krahu i djathte i Sllobos

Momir (s'bohet se prishet) Bullatoviqi e ka pas ky! smiley

Pellazg e bir pellazgu! 

 

 

Rriten pakënaqëte brenda partise ne pushtet
4 Mar 2012 - 19:15

 

Deputetë shqiptarë te Partise Demokratike (PD) të Kryeministrit Sali Berisha kanë kritikuar udhëheqjen e partisë, duke e krahasuar atë me ish-Byronë Politike Komuniste dhe jane ankuar për atë që ata shprehen si një mungesë të demokracisë së brendshme në parti.

Deputeti Mark Marku tha ne mbledhjet e asamblesë së përgjithshme të partisë së tij ishin "jo-normale", duke i krahasuar ato me mbledhjet e byrosë politike ish-komuniste, shprehet e përditshmja Panorama. Një tjetër deputet nga partia e Berishës Selami Xhepa, kritikoi hapur, duke kërkuar për një konsensus të gjerë për zgjedhjen e presidentit në qershor.

"Loja politike në demokraci nuk presupozon qe fituesi i merr të gjitha, ajo është e bazuar në parimin e kontrollit dhe balances," tha Xhepa. Kryeministri Berisha përsëriti se presidenti i ardhshëm i Shqipërisë duhet të vijë nga radhët e shumicës qeverisëse dhe sipas kushtetues koalicioni i tij nuk ka nevojë për miratimin nga opozita.

New Europe News

"Fronti"  i  ri per  Berishen, nuk eshte i rastesishem dhe as vete Topi nuk eshte realisht personazhi i veçante, specifik, pse tradhetoi PD-ne etj.etj.  Eshte  personazhi  per viktimizim i radhes.Cilido qe te ishte ne ate vend,  fronti do te ishte po ky qe eshte.Sepse realisht kemi nje front lufte mes dy mentaliteteve, ku njeri eshte i rrenjosur (ai i Berishes) dhe  tjetri  kundershtues, sepse Topi u gjend i detyruar ne fushbetejen e  hapur nga po ky  i marre.

Lufta  eshte reale mes mentalitetit te Berishes per shtet  partiak dhe  perpjekjeve te nje opinioni qe e ka shtyre Topin ne mbrojtje te shtetit ligjor.

Ne se Berisha merr  Presidencen dhe kryeprokurorin ahere u rivendos perfundimisht  ketu  shteti partiak dhe pasojat do te  jene shume me  te renda se sa keto  qe kemi.

    Ky eshte  objektivi  i ketij  tirani dhe perta kamufluar  ate  ka leshuar tere  zagaret te  shajne e te perflasin ndaj Topit.Opinioni i  shendoshe intelektual lipset te jete ne mbrojtje te shtetit ligjor dhe jo te ndjeke si qeni gurin shashkat, qe leshojne  sejmenet e tiranit, ndaj Topit.

Problemi  eshte  te jemi  perkunder tiranise mbi  shtetin dhe jo duke  ndjekur  guret ndaj Topit... 

Grava e di qe Ngjelen e ke mik. Thuaji mos te dal me per konference shtypi perpara bufese se ngjan jo-serioz.

E kuptoj qe bufeja e Ngjeles eshte broblem meskin ne kto dite te zeza per Shqiperine por rrespekti qe kam per te me shtyu ta bej kte koment.

 

Ju e dini sa here jom zi une ketu me robt qe fyjne robt e veriut, po o supercarllik me hap sfilaten e kostumeve popullore te grave, me konge me lahute dhe me e vazhdu me vallen e Tropojes. O debila jeni midis Tirones qe ju .... gamori! Po pse duhet me i shperdoru n'ket fare feje paret tona kjo kafsha e Parlamentit.

Le pastaj kur hapen aktivitetitn dhe thane qe aty ishin grate dhe vajzat me te bukura te Shqiperise. I bi qe ato qe qisin keta me zorr ne aktivitete te tilla te jene me te bukurat. Tu pa ket fare soj haremi te ktij, vallahi mu me erdhi nermen ai tipi qe thote "po me uren c'paten?" Vetem se ne rastin konkret duhet me thone "Po me bukurine e rraces tone c'paten?"

Nuk mund te them asgje per njeriun ( Presidentin) qe pas nje viti e gjysem do ta jete ne koalicionin Qeverises te Kryeministrit Berisha,plan perfekt per te marre votat e vitit 1992.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).