Komiteti për 100 Vjetorin e Pavarësisë në bazë të vendimit të Jurisë por dhe të qytetarëve që votuan (sipas Ministrit të Kultureë, 182 votuan drejtëpërdrejtë, dhe 6500 votuan online) shpallën si projekt fitues bocetin e Visar Obrija dhe Kai Roman Kiklas:

Projekti i propozuar nga bashkëpunimi mes dy arkitektëve nga Mynihu frymëzohet nga banesa tradicionale shqiptare. Për autorët, banesa shqiptare ka shërbyer si shtëpi dhe fortifikim njëherësh duke u bërë simbol kombëtar i qëndresës në shekuj. Për të shprehur idenë e pavarësisë ata sjellin një ndërtesë të hapur e cila paraqitet si dy gjysma kubi ku njëra gjysëm mban çatinë dhe tjetra platformën. Kjo strukturë është menduar e lartë, e gjatë dhe e gjerë prej tetë (8) metrash dhe njerëzit mund të kalojnë lirisht përmes hapjes së saj. Në faqet e brendshme anësore të monumentit do të ketë elementë të vizatuar me lazer si: ‘Deklarata e Pavarësisë’, simboli kombëtar i shqiponjës dhe figura njerëzore. Hapja e banesës simbolizon çlirimin e kombit shqiptar dhe kapërcimin nga izolimi drejt lirisë dhe pamjen nga e ardhmja.

_____

Për garniturë:

Berisha: Një shqiponjë dhe nje varrezë mbretërore

“Bijtë e shqipes do të donin shqiponjën diku, por le t’ia lëmë kryetarit të bashkisë të hapë një konkurs për të zgjidhur këtë."

"Rikthimi i eshtrave të Mbretit Zog duhet të realizohet brenda një afati sa më të shkurtër kohor dhe duhet të bëhet diçka edhe në ndërtimin e varrezave mbretërore. Është kryer një profani e tmerrshme. Është minuar varri i nënës së Ahmet Zogut vetëm për fajin se i dha Shqipërisë burrin që bëri gjithçka për të ndërtuar një shtet në një vend që s’kishte shtet prej shekujsh, dhe s’kemi pse hapim kot diskutime"

129 Komente

Shume bukur,mrekulli faleminderit Visar.

ok,vetem te sigurohen qe te kete nje ndricim te mire ,se i permbush goxha parametrat (per shqiptaret ),te shnderrohet ne WC publike.

mesa duket te gjithe mendonkemi qe do behen 2 hale publike o venus............cuditerisht

E rendesishme ,gjithashtu,eshte qe te vihet dhe ne nje vend strategjik(afer ndonje stacionismiley  se mesa kam degjuar ,nuk dihet vendi i sheshit ku do vendoset monumenti ,akomasmiley

nuk jam kondra.........ama vetem si ato urrat e lanes kur te behet cfare do i bejen per ta lare,se ato te pakten i lan lana...

o ajku, e mban mend cte thashe para disa javesh,ne fazen e perzgjedhjes se 5 puneve me te mira? megjithse me pelqente me shume vepra e kushos tend (Thoma Thomai.smiley) prape mendova qe fituese do te shpallej kjo ngaqe eshte me e plote si veper..smiley

shume e vogel per ta pasur kusho. per presor ne oret artistike, ne moshen e duhur gjithnje smiley

vate kjo pune... flamurin e ri e gezofshi! smiley

hi, ajku. meqe mora info nga afer smiley degjova se ishte nje nga kushtet e mcefta te mos kushtonte shume si material. keshtu qe kjo halja e liqenit artificial meqe ishte me beton i shkonte me pershtat 100 vjetorit te pavaresise, se helbete qerpici e themeloi partine komuniste ne nje shtepi te thjeshte tip sanxhak smiley

po nejse, heres tjeter e bejme me mire. smiley

O Belul, ça asht ai flamur i bukur ma; paske dale gjiro, paske dale me u shetite. He he! Najs najs.

epo ka nevoje njeriu te dal e te gjezdis aty ketu... se po ndenje ne nje vend,ze myk thone.. behesh depresiv.smiley
ne fakt, une jam ne Athine . po nuk e di pse del ndonjehere ky flamuri Qipriot.

Me garniture eshte dhe moda, ne Peshk. smiley

wc per familie mbreterore,po per popullin e thjeshte te bathores?smiley

ne pergjithesi ata projektet ishin te keputur, sikur i kishin bere artiste te dale nga realizmi soc! kur e pash ne mengjes kete that tipik kubizem gjerman, tani qe po e lexoj ketu qekan nga mynihu cunat. Po interesante qe kulturen, historine, folklorine karakteristikat shqiptare i shpreh me mire ne art gjermanismiley

Meqe ra llafi ish-piktori i kryebashkise kishte te drejte per ca gjera ne lidhje me kete!

ça realizmi socialist ? realizem socialist eshte afresku te muzeu i tiranes. ky eshte nje punim koti sa me marre nje dor pare. qent kan per ta pshur ket momument qe i mungon monumentaliteti.

deshiroj qe kjo faqe ti vej ndonje foto, sesi do katandiset, pas nja dy vjesh pas inagurimit. e atehere flasim prap.

mire mo mire, po cke qe nevrozohesh?

ne fakt vetem ajo pyetja te perkiste ty, pjesa tjeter ishte shtesa e komentit tim te pare, dhe i perket temes, s'ka me lidhje me ty.

nga vete fjala realizem (socialist), shtepia nuk mund te transformohet ne kuti te hapur. se behet kubizem ose abstraksionizem apo ku e di une se çfare tjeter. 

xhaxhi enveri me nje permendore te tille te 100 vjetorit, do ti kish fut patjeter ne burg keta artistet. se nuk mjafton vetem ta veshesh nje mur me leter floriri qe ta besh diçka te bukur.

parafabrikati, kjo ndertese karakteristike.

Duket si ato bangat e shkolles te kthyer permbys. smiley

me bo nje pisllik te tille, nuk ka nevoje me qene arqitekt, se artsit jo e jo. pastaj keto gjerat artistike nuk behen ne kete menyre. nuk vihet gjykimi i nje komisioni mbi gjykimin e nje artisti. po zgjidhet nje artist (pak rendesi ka nacionaliteti i tij) me reputacion dhe i propozohet projekti. 

siç beri spanja me guernika-n e picasso-s, kryeveper boterore u be.

duket si dollap i ikea-s qe pret per tu montuar.

smiley

Po hë de, ku? Ja, do bëj pllaka. Pika, pllakave!

Cfare eshte kjo gje?

Po shyqyr mer qe u kujtut  per te bere nje hale ne Tirane se ishte i vetmi kryeqytet pa hale publike.

Ejvalla !smiley

P.S. Pritet dhe nje tjeter me rastin e sjelljes se eshtrave te Zogut.

Mua m'u duken si dy paralelopipede kur u paraqiten para disa ditesh ketu tek Peshku.

kush ka qene ne juri!....pa i pare te tjerat them qe patjeter do kishte ndonje me te mire se kjo.....

 

faleminderit Monda.....per tu cudit pervec te fundit qe dallohej asnje tjeter nuk me beri pershtypje.....

Tashi po flas seriozisht, sipas ndjeshmenise teme - dikush e percepton ndryshe - ky punumi fitues asht ma i miri nder ato qe ishin aty ne foto. Nuk ka faj juria nese projekti nuk i permbush ato qe ne si shqiptar, kerkojme; llogari duhet ti kerkohet tjeterkujt.

nuk perdoret juri ne keto pune, kur beheshin monumentet ne kohen e enverit nuk kish gje juri, sepse artistet me te mire njiheshin nga te gjithe. dhe atyre u jepej realizimi i tyre. 

edhe sot nje qeveri me mend duhet te bej njesoj. le ti jepej ky projekt nje artisti te konfirmuar, dhe jo te zgjidhej nje bocet nder disa te tjere. 

sepse nje artist i konfirmuar, nje rast te tille (historik) pret, te tejkalohet e te nxjerre nje kryeveper qe do te leje me vone emer (si Guernica e Pikasos). ndersa artista qe nuk i njeh njeri, edhe pse 1000 te zgjedhur, nuk kane as nje shans te nxjerrin gje te arrire. po aq sa une te kap lloton. 

David Hockney piktori me i famshem ne aktivitet, e ka kuoten e puneve 1 milion dollare. atij shkohet dhe i paraqitej projekti, po te mos pranonte, atij qe vjen pas tij ne hierarqi e keshtu me rradhe. jam i sigurte qe kjo kutia do te kushtoj me shume se kaq.

te marresh disa pllaka katrore, t'i vesh ne forme kubi, as kub te plote jo, e te marresh leke. Duhet pare kjo pune.

Cfaredo monumenti te ishte zgjedhur do te kritikohej nga PPU,thjesht se e ka bere qeveria Berisha.

nese e bejne, mire jua bejne

keni 12 vjet qe shani cdo gje qe ka bere rama, edhe ato qe ka bere te hajrit

apo s'ka bere asgje te hajrit, right?

two wrongs doesnt make one right apo jo?

Pastaj juve te PS-se mbaheni me te kulturuar dhe me tolarante apo jo?

Pastaj juve te PS-se mbaheni me te kulturuar dhe me tolarante apo jo?

Faktet jane fakte. 14 shtator 1998 vs 21 janar 2011, psh?

 

two wrongs doesnt make one right apo jo?

Po thua qe lideri yt shpirteror ka gabuar? 

Mua me duket se per kohen qe artistet/krijuesit kishin ne dispozicion kjo ndoshta ishte vepra me e realizueshme per momentin. Faktori kohe ndoshta luajti rol ne perzjedhje.

Personalisht s'me pelqen.

Nje pyetje tjeter eshte sheshi ku do vendoset ky objekt...eshte percaktuar?

Po "shqiponja" e Bashes, ku do e kete parkimin?

Ah qeveri dixhitale me plot xhevaire..

Rikthimi i eshtrave të Mbretit Zog duhet të realizohet brenda një afati sa më të shkurtër kohor dhe duhet të bëhet diçka edhe në ndërtimin e varrezave mbretërore.

Oj Zot cfare kafsherie!

Damllaja o Monde dhe t'u thafte gjuha - dora, a me cfare e ke sjelle ketu...

Po cfar pret? Padyshim qe tradhetari do rehabilitoje tradhetarin, sepse do qe te kete vend edhe tradhetari Berisha ne Shqiperi mbasi te kete dale jashte loje, dhe e ndjen friken se nuk meriton as qoshen e halese ne kete vend me keto qe ka bere. Nje njeri qe i okultit qe eshte marre vetem me hapje dhe mbyllje varresh qekur i hyri politikes.

Ore ka bere shtet Zogu, thote... Ne edhe sot e kesaj dite kemi nje shtet qe me langaraq dhe turpzi nuk behet dot! Dhe te te gjeje 100 vjetori i pavaresise me kafshe te tilla ne pushtet, dhe me nje popull qe e kane zhveshur teresisht nga dinjiteti, per nder lal, nuk durohet dot! kurrvah e peshtire e beogradit!!!

Problemi eshte se ata jane qe te gjith sherbetore te antishqiptareve. Qe nga berishovici deri tek cdo politikan tjeter..i cilitdo krahu. Nuk ka me zgjidhje fare, kemi marr fund...te destinuar te vuajme dhe te zhdukemi si komb. Te mos kete as NJE ZE te vetem ne te gjith politiken shqiptare ore? Asnje te vetem? 

zogu eshte aq tradhetar per disa, sa enveri per disa te tjere. ne çofte se enveri i ka eshtrat ne shqiperi pse mos ti kete dhe zogu ? bile une po te isha ne vend te sales, te dyve do tu beja nga nje statuje.

them qe permendorja e 100 vjetorit, keshtu bile duhej te ishte. bazorelief me te gjitha figurat e medhaja historike te kombit tone, te mire e te keqinj bashke. 

jo keto karliqet moderne.

Ore une nuk e marr vesh se si mund t'i krahasosh. Sado i mire t'i duket Zogu dikujt, Shqiperia SHTET ka patur vetem ne kohe te Enverit. Ky muhabet nuk ka diskutim fare. Ne sot kemi perfunduar dhe jemi kthyer ne lolot e gjithe botes, duke filluar nga Felliqodonia.

Zogut eshtrat nuk po ja ndalon kush t'ja sjellin. Por, qe te vijne me motivin qe ka ne mendje ai kelyshi i beogradit, demek si peshqesh popullit shqiptar per 100 vjetorin e pavaresise, kjo nuk ka per t'u pranuar kurre, ne rast se atij populli dhe kombi i ka mbetur  qofte dhe nje fjale e thjeshte per te thene. dy leke mend dhe 5 qindarka dinjitet.

Eshtrat e nje tradhetari qe erdhi ne pushtet me ushtri serbe, shkoi u strehua ne Greqi, shites i interesave dhe atij pak integriteti territorial, nga po nje tradhetar kombetar si ai, shites territoresh, sovraniteti, interesash dhe dinjiteti. kjo eshte e papare. kjo nuk kapercehet dot. nuk gelltitet!!!

Shqiperia SHTET ka patur vetem ne kohe te Enverit. Ky muhabet nuk ka diskutim fare.

Dmth pse e thua ti eshte e vulosur e?

Jo o gjembo jo, nuk eshte e vulosur se them une. Une e them kur eshte dezha` e vulosur. Dhe nuk hidhet poshte me thjesht nje "rroft sala", e as me mashtrime e shperdredhje konceptesh te thjeshta e mire - e keqe. Do ishte mire qe ti te sillje nje argument kunder, e jo te vish te shkruash sa per te treguar se ne cilen llogore je rreshtuar. Kete pike te pakten, e ke bere te ditur tashme.

Ne cilen llogore jam rreshtuar une, m'a trego pak meqe une vete s'e di.

Do ishte mire qe ti te sillje nje argument kunder, gjembo. Edhe levdata sikur te japesh tere diten, pa lene te kuptosh se pse po i le, nuk kane kuptim. Ti thua t'i hyjme peshkut dhe vetem te mbajme iso??? cfare kuptimi ka? Per llogoret, te jemi te qarte, e ke treguar veten se ku militon. Shume here bile. Madje edhe pyetjet qe demek provokojne "debat" ne menyre te tille i shtron. 

Dhe, si i thone, qetesohu ta marrsha, se nuk po te cyt kush jo. Nga une nuk ke per te patur "surpriza te keqia". Nuk jam nga ata qe ja bejne "bam" se ashtu zgjohen ne mengjes. Nuk kane rendesi bindjet e tua apo krahu i llogores ku militon. Thjesht ta thashe qe te tregoje pak me shume dinamike, njecike me shume mendim personal, si i thone, se ke mbetur ende ne fazen e "probing". 

Peace bashke gjembi. smiley

PS: meqe po shaheshin andej nga tema tjeter: Armik i kombit. smiley

PS2: se desh harrova: llogorist! smiley

Gjembo pse futesh ne llogore ti he?

Se harrova dicituren: Me ne fund kutia u hap. smiley

Fix! smiley

Me pelqen se eshte e thjesht.

Nje pyetje... ku do vendoset?

Ishalla ne bathore ose ne kamez.  pray:

Shurrtore, por nga ato ekologjiket. Pemet nuk kane thjesht rrol dekorativ. Arrore te ushqyer 100% me produkt bio.

Sipas projektuesve( te paguar me taksat e shqiptareve) simboli yne kombetar eshte haleja .

8-9 metra e larte, ne mes te sheshit.. 

mua personalisht me pelqeu ajo e Blerta Xhomo dhe Ilirjan Shima. Edhe shqiptare, edhe e thjeshte, edhe me art, edhe gjetje e bukur ajo forma, edhe simbolizim bashkimi, dhe rrezik e beje dhe me te hyre ne mes. 

 

 

Kjo asht teper banale mer jahu. Me kte vritet inteligjenca e inteligjentve dhe perceptimi i kreativeve. Per dizenjume te tilla nuk ka nevoje te punsohet as artisti e as dezajneri e as arkitekti. Dizenjime/banalitete te tilla, jane te denja per lindjen e mesme apo per vende te tjera ku flitet arabisht, dhe automatikisht kthehemi mbrapsht 50-100vjet, ne kohen e Duces e Hitlerit. smiley

Dicka me pak banale sesa keto hekrat e perdredhur ma siper, por e te njejtes forme e filozofi, do ishte nje objekt forme pllake gjigande e vendosur pingul ne kembe e qe ngrihet vertikalisht lart ne qiell, e ne te te gdhenden fjalet dhe firmat e deklarates se pavarsise, dmth te jene te hapura ne menyre qe kur ndricohet nga dielli apo nga ndonje burim tjeter drite, e gjitha te projektohet, matane, kudo; mbi peme, mbi bare, mbi beton, mbi njerzit qe kalojne/ecin/urinojne aty prane. Pllaka te montohej ne nje mekanizem i cili e ben ate qe perhere te jete ne perballe diellit (mbase ndonje platforme qe rrotullon pllaken gjate kohes kur dielli eshte lart, me nga 10-15grade cdo ore, i bie qe rrotullimi te jete shume i ngadalte, per te mos thene i paperfillshem), ne menyre qe te kete projeksion per pjesen me te madhe te dites. Fakti qe karta e deklarates ndjek diellin, drita e te cili ka randesi "jetesore", ka simboliken e vet (quajeni pagane, apo cte doni); pastaj fakti qe fjalet dhe firmat e baballareve te kombit do projektoheshin kudo (pergjate nje rrezeje te caktuar e te llogaritur), sidomos mbi kalimtaret, por mbi te gjitha mbi ata qe urinojne aty prane, do kishte simbolike tjeter - mbase ate te projektimit te atyre fjalve dhe i atij gezimi mbi cdo shqiptar, dhe jo vetem, por dhe mbi token. Simbolika keto, me rendesi nga ana filozofike dhe ana konceptuale. Madhesia e pllakes do ishte e tille qe firma e Ismail Qemalit me shoke te ishin diku midis 60cm dhe 1m.

 

Qe, u zgjidh dhe puna e monumentit. It was easy. smiley

Interesante kjo ideja jote ,qofte dhe jo rrotullusesmiley

Me rrotullim! Ok! smiley

Kur fasadat e objekteve kryesore arkitektonike te Shqiperise u mbushen me fjale, nuk mu duk rrezik per arkitekturen. Qe skulptura te kthehet ne blloqe celiku plot fjale, mund te mos e shohim si rrezik per skulpturen. Kur te filloje piktura dhe fotografia te beje vetem riprodhime te fjaleve te projektuara mbi skulptura dhe fasada, atehere ndoshta do te fillojme te kruajme koken.

Dmth nuk te pelqen qi deklarata e pavarsise me kene e shkrueme me shkronjat e arta te drites dhe e ekspozume mu ne mes te tiranes? smiley

Po ajo s'ka nevoje me qene e shkrueme, ajo eshte e jetueme - cdo dite, ne perballje me rrezikun e madh qe i kanoset Shqiperise, ajo eshte shpallur ne vehte, e lire dhe e mosvarme nga cdo ligj i arsyes.

Mos e politizoni edhe kte cope ide per nji monument te shkruem me shkronjat e ndritshmnise. Drita asht dije, drita asht arsye. smiley

ke pare arkitekture te Lindjes se Mesme ti, meqe ra llafi: xhamite dhe detajet... pa pike lidhje ky. 

 

Per me teper per ide, shiko se cfare thane arkitektet e tjere qe refuzuan te merrnin pjese ne konkurs. Nga 5 projekte per mua, ky ishte me i perceptueshmi qe rri shume mire me identitetin shqiptar.

 Per te t'mos injoruar, mbasi e lexova kte qe ke shkru; po them vetem, pikrisht! 

wow moj motrani sa e bukure...po vendin ja kane gjeture ???

Shyqyr qe njera nga ato muret ka nje si tip tarace/çatie , ku njerzit do te kene mundesi qe ne rast shiu te mbrohen smiley mire do te ishte qe edhe ajo tjetra te ishte me strehe smiley per tu mbrojtur sa me shume njerez ne rast shiu smiley

Shume skandaloz,si nga ngjyrimi Historik me Zogera qe duan ti japin ashtu edhe dhe nga ana Arkitekturore dhe Estetike,nuk ngelet gje tjeter vetem te gdhendin  simbolet e nje kupuce femre dhe nje Borsaline,shume e shemtut.

cfare hale publike! kjo po eshte hale tradicionale e real socit me frymezim parafabrikatet dhe bunkeret nga brenda. kur te na pushtojne amerikanet kete do heqin me tank si sadamin.

Disa vija paralele te terhequra ne distanca te caktuara e qe te ngarkojne syrin nga cilado perspektive qe e shiqon.

Fillimisht mendova se mos eshte ne pyetje ndonje deformim profesional  i imi,por komentet e te tjerve me bejne qe te mos ndjehem i vetmuar.Shkurt e shqip : projekti qenka katranepsje arkitektonike,me primesa te shijes bullgare.Tash,une nuk prisja ndonje "Statue of Liberty";as ndonje Bajram Curr me kobure ne dore,por,ne mes te ketyre dy opcioneve eshte nje hapsire gjigande ku duhej te vinte ne shprehje dizajni modern inxhinerik;sinteza ne mes te grafikes dhe shpirtit artistik te tiranasve te vertete.

"Kurbature" e çuditshme  per shenimin e nje ngjarjeje  kaq  te madhe, dhe perfundimisht,jo per shijen time.Sidoqofte,ta gezoni! 

 

Ka me njeri dyshime se ky eshte krejt i marrosur?

   " ...banesa shqiptare ka shërbyer si shtëpi dhe fortifikim njëherësh duke u bërë simbol kombëtar i qëndresës në shekuj. Për të shprehur idenë e pavarësisë ata sjellin një ndërtesë të hapur e cila paraqitet si dy gjysma kubi ku njëra gjysëm mban çatinë dhe tjetra platformën...."

   Analizoni me qetesi kete  fraze sepse ka ndertuar me dashje nje  "basoreliev" te marrezise  se  Tij...

Hauret  na paskane qene simbol i qendreses tone ne shekuj..!

  Mbani mend, ne se kjo "veper" do te ndertohet, do te  mbetet profetika thenia dhe veprimi paraprak i gjithe atyre ketej siper, te  cilet ...e "permoren dhe ndyne ne mjedisin e saj"(me emrin qe e pagezuan), sapo  i marri kopetent, e "inaguroi"...

budallai te ben budalla. kjo hale publike ne qiell te hapur me pak fare cati qe mos te te kapi shiu eshte mufka e radhes e kryekopukut. nje monument pavaresie eshte ne vlore dhe aq mjafton se atje u shpall pavaresia. tirones do ti duhej nje monument qe do te perkujtonte shpalljen kryeqytet po kjo eshte tjeter pune.kush i ka ment ne rruge qe ti gjente kryekopuku? me te vertete mendoni se do realizohet???po ta mendosh mire ndoshta edhe behet per vete faktin qe akoma s'dihet sheshi ku do te vendosej. parashikoj ne bathore ose kamez keshtu qe edhe banoret e tyre me ne fund te ndihen te lidhur me kryeqytetin. mas emertimeve me te cuditshme te rrugeve do kene monumentin me te cuditshem.pse jo??smiley

monument pavaresiesmileypse te flasin njerezit per linjen 400 volt te bllokuar? pse te flasin qe po vidhen ne mes te dites? pse te merren me problemet qe ka ky vend qe spo behet dot shtet. jepi nje shurrtore veja emrin monument pavaresie dhe nuk do flitet per gje tjeter.nuk mjafton per ti hutuar? futi dhe nje kthim eshtrash me kontorn berje varrezash dhe fli i qete.ka se me c'fare te merret ky popull.

pipell kotsmiley

 

hajt mo smiley  me duket ma e mira mes asaj cfar mund te zgjidhej. Gam gam a propozut noj sen ju peshqit ..

Ajo qe me shqeteson eshte debati qe terhoqi kjo teme, sidomos me Ed Rama e Erjon Brace.. thu ti se u marun debatet reale mes pozites dhe opozites. Shqiperi absurde pik muhabetit 

@Ajo qe me shqeteson eshte debati qe terhoqi kjo teme, sidomos me Ed Rama e Erjon Brace.. thu ti se u marun debatet reale mes pozites dhe opozites. Shqiperi absurde pik muhabetit  

Mat tensionin.Po sipas teje e nderuar Alide, kjo nuk eshte nje ceshtje publike dhe nuk hyn ne hesap te opozites e? Po opozita gjene shyqyr qe nxorri nga zori nje llaf perkundrejt te parit te pozites qe eshte bere si grua telendare.s`la njeri pa ja marre ne goje.

Po mire mo Spiritus,  kaq e rendesishme qenka kjo veper kontemporane e 100 vjetorit ..kaq i rendesishem ky simbol nacionalist nderkohe qe nacionalizmi e 2012 duhet te shprehet ne menyre konstruktive, e di  do me shani po vallahe nuk du me ia dit hic per simbole per flamuj per  nacionalizem, opozita te beje punen e vet ne gjera ku nuk ka nevoje  me zgjedh a e e rozta a e kuqja, se kemi mjaft probleme reale qe prekin ne menyre direkte jeten e qytetareve te ketij vendi apo te ketij kombi ( nese dum me u tregu kombedashes) dy copa beton aty si te jen kshu si nrysh.. nuk do ndikojne ne mireqenien time e as tenden e as te atij  nxenesit te shkrete ne  zonat e thella qe e ka shkollen 2 ore larg ne kembe, as te atij shqiptarit ne Maqedoni qe vritet e diskriminohet perdit ne FYROM. Nuk ndikojne as ne vonesat qe u behen punonjesve te Taci Oil ( 5 muj pa marr rrogen kane) etj etj ..  

Sa per Zogun,

Mire apo keq mbreti Zog eshte pjese e historise shqiptare dhe eshte themeluesi i shtetit shqiptar.
Mbret nuk u vetshpall,e shpalli Asambleja Kushtetuese e dale nga zgjedhjet e vitit 1928.

...

Paqëndrueshmëria e stabilitetit politik të vendit në vitet '20, detyroi një grup parlamentarësh të propozonin shqyrtimin e regjimit shtetëror në Shqipëri, parlamenti vendosi në favor të këtij propozimi. Mbas zgjedhjeve të parakohshme më 25 Gusht 1928, u propozua ndërrimi i formës së qeverisjes, u formua komisioni statusor, i cili propozoi ndërrimin e formës së regjimit nga republikë në monarki. Ky propozim u hodh në votim dhe parlamenti më 30 Gusht 1928, vendosi që Asambleja Kushtetuese të proklamojë Shqipërinë Mbretëri Demokratike Parlamentare të Trashëgueshme.

1 Shtator 1928, Asambleja Kushtetuese proklamoj: "Mbret të Shqiptarëve" nën emrin "Zog I"

.....

Lexoni njehere historine pastaj flisni.Une nuk jam perklrahes i tij dhe kam votuar per republike ne 1997,por mos besoni cdo gje qe ju ka thene historia e Enver Hoxhes.
Per varrezat,asaj familje i takon nje varreze dhe e ka patur para Luftes.Nuk eshte keq ta kene perseri dhe nuk besoj se i prish pune njeriu.Edhe Rusia i morri dhe i mblodhi lart e poshte eshtrat e Romanoveve dhe ju beri nje varreze dhe i varrosi me nderimet e duhura.

 

Sa per monumentin,personalisht do te preferoje obeliskun ,por ja qe u vendos per kete.Rendesi ka qe do te jete e gdhendur ne lazer Deklarata e Pavaresise dhe firmetaret e saj dhe kjo behet per here te pare.Kjo eshte me e rendesishme se forma apo gjera te tjera te dores se dyte.

Nejse keto lajme per mendimin tim nuk jane te kqia por per Monden dhe ceten e PPU cdo gje qe ben kjo qeveri duhet share me rrenje e dege.

Personalisht do ta shaja kete qeveri per indiferencen qe po tregon per ate vogelushen e Korces qe po lufton me vdekjen,por te le ceta e PPU-se?Monumenti dhe varrezat mbreterore jane per tu share!!

Sa pèr Zogun..èshtè pjesè e historisè shqiptare(padyshim èshtè turpi i shqipèrisè)..èshtè themeluesi i shtetit shqiptar(èshtè Ismail Qemali themeluesi i shtetit shqiptar) ...asaj familje i takon njè varrezè(pa dyshim,tek varrezat e sharrès nè tiranè..aty e kanè vendin)Lexoje njèher historinè e pastaj shkruaj!!..p.s.1 çfarè do tè thotè "do tè jetè e gdhendur nè lazèr deklarata e Pavarsisè?..p.s. 2..si ka mundèsi qè ja fut gjithmon kot?i bère tè fala Zeqos smiley?

Nese nuk ja ke idene tani shume shkrime behen me reze lazer qe ka zevendesuar gdhendjen.

Perparesi ne kete menyre ka qe Deklarata do te riprodhohet ashti sic e kemi pare dhe me firmat perkatese.

Nuk e kam pare me pare deklaraten e pavaresise tone ne ndonje monument.Tani do te behet dhe do te vendoset ne kete monumentin qe u aprovua.

Per Zogn,

Nuk do te zbras timen te te mbush tenden.

Sic e mburr ti Enver Hoxhen vend e pa vend edhe Zogu ka perkrahesit e vet(une nuk jam perkrehes i tij).

Nejse deri sa te linde nje brez qe nuk eshte infektuar nga librat e historise se Hoxhes,akoma juve do ta shihni Zogun,Fishten ,Konicen,Cekrezin etj apo dhe te tjere si tradhetare apo anti shqiptare dhe jo si njerez qe kane kontribute dhe gabime.

 

mmm...do tè projektohet nè njè copè muri dmth..pse s'thua? ja vleka..goxha arritje me rastin e 100-vjetorit!! hallall lazeri!!..p.s.1 Deklaratèn e pavarsisè e ke tek ajo shtèpia e filmit.. nè Lagjen Skelè(Vlorè)...ajo shtèpia èshtè muze! p.s.2 Zogun e shoh si tradhtar e anti shqiptar nga mè tè ndyrèt qè ka pjellè ajo tokè..pèr Fishtèn e Konicèn nuk e di...i kam dègjuar e njoh si shkrimtar....nuk di tè kenè shitur me firmè e vulè tokè tè vendit tè tyre,e as tè kenè vrarè e zhdukur Patriot shqiptar?p.s.3 kush èshtè Cekrezi?!

Une vetem per kaq do vij Krsitulle ..

Familja Mbreterore TRADHETARE e Shqiperise nuk duhet te gezoje asnje Permendore. Ama nje varr ti ke te drejte , dhe jo se e thua vetem ti kete gje , po te pakten ketu e permende vetem ti .Nje varr duhet ta  duhet ta kete si cdo banor i ketij Vendi. Vertet duhet pa pasione e zemerata nje Brez tjeter por nuk i duhen Lene PYKA te Marresh atij BREZI sic i La Ramiz Alia ketij Brezi me bustin e Enverit .Ai mjaft e kishte nje bust te thjeshte ne Sh.B.O. si organizator , themelues e nismetar per shkolle Ushtarake te denje me te gjitha shkollat e rajonit .

Por ky meluni A.Z, tani po nderhyj jo Politkisht , Mos i mbifte FARE ne kete dhe per Turpin qe i La Shqiperise  Po qe per Figura Historike askush nuk duhet te lere pa Bust te gjithe ata qe THEMELUAN Shqiperine e Re te Liktorit me dhenien e Kurores Viktor Emanuelit . Eshte Pjese e Historise dhe dhe eshte Pavarsia e Pare e Gjithe Shqiptareve me Kosoven e bashkueme sipas deshires se Mukisteve e Ballisteve smiley .

Tek varri "Nenes Mbretereshe "eshte Klubi me te njejten emer i farkarit KUPI . Ndersa po je kurioze te dish per tjetrin qe mbeti bazament ne Krrabe ketu jemi ta tregojme edhe per ate TURKOSHAKE e Bejlereshe Anadolli .

Per Monumentin konkretisht edhe une kam mendimin se kane Lehtesuar nga shpenzimet Shqiptaret e Ardhshem pa Pasione , qe do ndertojne nje HALE Publike ne kete Objekt me dedikim Donkishotit te Mances ne Shqiperi me Pelen e tij Jozefpercke . Sancot ...Nje Grup Parlamentar dhe nje Kuvend me Demokratikas jane mjaftueshem si fytyre Bretkocash ne basorelief te Halese . Shuretoret do ti bejme si ne Japoni me fytyren e babasqapit !

Zogu ka merita ne historine e shqiperise keshtu qe e meriton nje varr ne vendin e tij.megjithate gjithe ajo dashni e berishes per zogun  deri ne pergjerim tani qe leka na la uraten dhe nuk perben me kercenim eshte komike.zogu dhe enveri (i pari me ndihmen e italianeve e anglezeve i dytit me ndihmen ruse e kineze) gjeten nje shqiperi te shkaterruar me popull anafabet ne gjendje te neandertalit dhe me to bene nje shtet.Berisha me shoke paten paten ne dispozicion gjeneraten me te arsimuar te shqiptareve qe kishte rrojtur per gjysme shekulli nen autoritet shteteror dhe e bene shqiperine si somalia.

Ti ne 1997 ke qene tu ja fut i derr gjumi sa nuk kam ca me thone. Tani te ka dekoru partia me bo ketu si i bukur. Nuk kam ca te them, mjere dita per ju qe ju ka ardh.

po ta bejne ne ar, ashtu, me florinjte e tyre, poltiikanet... mire do te jete. po kam frike se ngjyren do t'ia japin me shurre! smiley

krahasuar me ato te tjerat, me mire.  

The bold look of Kohler.

Nuk arrij te kuptoj te gjithe ata qe perfolin Projektin fitues. Mesa lexova, paskan votuar vetem 182 rob direkt dhe diku aty te 6500 rob online. Per nje Komb qe pretendon se eshte 9-16 Milion!? Per nje date historike qe prek cdo Shqiptar kudo qe eshte!? Per nje ceshtje sa e kaluar aq edhe aktuale ne memorien e jeten e kombit tone!? Ne nje shoqeri ku patriotet pa atdhe pretendojne se jane elektorati me i madh por qe nuk u ndihet nami e nuk paska bere asnje mundimin me te vogel per te projektuar, konkuruar apo shjeshte per te votuar masivisht njeren nga Projektet!?

Quo Vadis Provincia tallava Albania?

Une per vete nuk shoh ne ate Projekt fitues as banjo kolektive dhe as kend lojrash per femije, sepse keto gjera i shohin pikerisht ata qe vetem ne ate prizem e ngushtesi intelektuale mendojne e jetojne zakonisht! Te njejtet qe i mendojne keto gjera halesh jane po ata ku cdo cep pallati apo qoshe te fshehur me rastin e pare qe do tu vinte do ta benin te madhen e te voglen pa piken e ndergjegjes! Dhe e ka fajin Qeveria pastaj qe nuk ju dhuron ndonje Statuje tip New Yorku?!!!

Merreni me shtruar dhe tregohuni te pakten nga ana morale e intelektuale me larte pra se sa ajo qe po e shani me kaq zell edhe pse nuk u munduat fare te hidhnit voten tuaj apo te ndikonit per me mire.

Per mendimin tim, une jam dakord me ate qe eshte perzgjedhur sepse nje monument me i shtrenjte, me mburravec, me kic, me me dinjitet e me "i shndritshem" si Las Vegas do te kushtonte me shtrenjte, nuk do te perkonte me historine, jeten e mentalitetin gjysem primitiv e injorant te provinicalizmit me pabuks te Evropes!

Kush jeni ju dhe sa kontriboni me taksa qe te pretendoni qiqra ne hell? Hidhin nje sy atyre pallateve e ndertesave me sybet qe jetoni qe me teper te kujtojne jeten afrikane a afgane sesa te nje kombi me perkatesi Evropiane. Edhe pabuksa, edhe te fundit edhe me plehra gjithandej edhe bishtin perpjete!??? Me thoni sa veta nga ju dolen keto dite te pastrojne lagjen e pastja keni kellqe te flisni per vepra kombetare.

Nuk me genjen mendja kur ju perfytyroj si njerez te shpifur, deformuar fizikisht e ne intelekt, te mbyllur e dembele qe nuk jane as vlere e shtuar e shoqerise por vecse perfaqesoni sharesit e injorantet me negativ qe perpiqen te japin mend ne tentative....

kev

Po Parlamenti e ri a nuk eshte ne kontrast me realitetin ne vend? Perse duhet nje ndertese e shndritshme, kic, qe nuk do te perkonte me historine, jeten e mentalitetin gjysem primitiv e injorant te provinicalizmit me pabuks te Evropes!

 

Kush jeni ju dhe sa kontriboni me taksa qe te pretendoni qiqra ne hell? Hidhin nje sy atyre pallateve e ndertesave me sybet qe jetoni qe me teper te kujtojne jeten afrikane a afgane sesa te nje kombi me perkatesi Evropiane. Edhe pabuksa, edhe te fundit edhe me plehra gjithandej edhe bishtin perpjete!??? Me thoni sa veta nga ju dolen keto dite te pastrojne lagjen e pastja keni kellqe te flisni per vepra kombetare.

Projekti eshte i mire.  Pasqyron tendencen aktuale.  Ka ikur koha e monumenteve te tipit nene shqiperi, qe te tmerron vetem ta mendosh se ke nje nene te tille sic paraqitet ne ate monument.

P.S.  ata ose ato qe duan ta bejne banjo publike, mendohuni dy here se ja u bejme bythen me hidhra.  

Nuk ka le akoma ai burre nene qe na perdhos simbolet kombetare (pasi ai monument do kete shqiponjen dhe deklaraten e pavaresise). 

"Nuk ka le akoma ai burre nene qe na perdhos simbolet kombetare

Jo vetem qe ka lindur po na ka perdhosur kombin e jo simbolet.  Rrembe hidhrat po qe i zoti se ne krye te vendit e ke.

Nuk ka le akoma ai burre nene qe na perdhos simbolet kombetare

Amarildot tane.  Duhet nje vjershe tjeter.

Shko firmos ndonje marreveshje per shitje deti, edhe konsideroj patriotet si Myslym Pasha "sharlatan" edhe pastaj hajde na fol ketu per perdhosje simbolesh o konformist shurre!

 

ky esht i qe thote se enverit po i ben zbor ai kokbreshka! kupton ti tani?

Hahahahahahahha, kush ere po i ben zbor? Ai qe i mbante kanaçen e shurres?

Ky eshte ai qe i ben zbor? Shif sa bukur e ka hedh firmen shife. smiley

 

tani qe e shof konstatoj qe kuotizacioni i partis paskej qen 2% e rroges.

si dhe qe firma per muajin shtator ndryshon nga te tjerat ne pjesen e fillimit te saj.

boss, s'jon aq te thjeshta sa duken gjonat. pse ne shtator? dhe pse numri i muajit shtator, dmth 9, i vitit te kuotizacionit dhe i teseres se partise jane te gjithe te plotpjestueshem me 3? rastesi?

"ja u bejme bythen me hidhra."

Ja u bejme??? Kush jeni ju? Dhe kujt do ja beni???

Mos valle ju jeni "antikomunstet"???

Neso po, athere ja ku po ta them qe ju te rruni bythen.

   

e c'ke me te, ajq'...

Ja u bejme??? Kush jeni ju? Dhe kujt do ja beni???

jemi ne te rinjte e fshatit xha sulo.

Si je ti Alba?

popull mosmirenjohes! ngeli qeveria duke pastruar plehrat .po pse, pastrohen?ka shume plehra qeveriasmiley.

na dashkan edhe monument pavaresie dinjitoz.nje kosh plehrash ne mes te tiranes dhe shume e kane pabuksatsmiley

Nuk me genjen mendja kur ju perfytyroj si njerez te shpifur, deformuar fizikisht e ne intelekt, te mbyllur e dembele qe nuk jane as vlere e shtuar e shoqerise por vecse perfaqesoni sharesit e injorantet me negativ qe perpiqen te japin mend ne tentative....

kev

hahahahahahahahahahaha!!!!!

Cfare shpifesire, po tallin leshte me 100 vjetorin, ata gjermanet do jene ithtare te Shmitit.

Pa pike vlere artistike. Para te shkuara dem.

Nuk eshte pa gje kjo  perpjekja komuniste per te perdhosur cdo simbolike kombetare.  Dmth. keto thirrjet per hale publike ju vijne nga subkoshienca e tyre.  Jane po te njejtet qe perdhosen flamurin e Skenderbeut dhe vune yllin e kuq me pese cepa, po ata bashizozuke qe e perdoren per mjet te forte kunder policeve te shtetit me 21 janar.  Komunistet gjithnje kane pasur problem me kombin, me te kaluaren, me historine.  

uou, qenka ngritur enveri nga varri e po shkruan ne peshk

e bukura eshte se te vetmen gje per kombin qe di ti, e ke mesuar nga komunistet

dukesh nga stili gjuhesor

gjithmone kane pas probleme me kombin komunistet, prandaj i shisnin nafte milloshevicit qe shtypte shqiptaret dhe i falen pjese shiqperie grekut

"Jane po te njejtet qe perdhosen flamurin e Skenderbeut dhe vune yllin e kuq me pese cepa"

Shi shi rruspijes po ju dhimbka qe e perdhosen flamurin kombetare te Skenderbeut me yllin me 5 cepa.

O rruspije po ato sopatat fashiste ne flamur i ma men zotnia tate. Po perkrenaren e Skenderbeut qe e cuan ne Rome e ma men?

Ah kurve burr!!!

monument i bukur per tu shit per skrap

Oh shit! Po ky ka kene projekti i klases projektimit me teme "one man living". A kam te drejte me i hjedhe ne gjyq kto cunat per shkelje te drejtes te autorit a? A merr kush vesht nga ligjet nderkombtare ktu ma? 

Sinqerisht ju a them se pa e hapur ppu te njetin preceptim kam patur edhe une. monumeti, duket si hale publike, nga ato te parat te vjetrat fare, me llamarine, hyje nga e majta dhe dilje nga e djathta, i njeti koncept! Per fae te zeze! 

Cfare me thene. Ketij sikur ja ben perendia kastile. Mezash i paster simbolika monumentit--> Pas miratimit nga parlamenti te importit te plehrave te Europes, per 100 vjetor te vendit Berisha nderton si simbol te Shtetit Monumentin e Hales.

Besoj sikur edhe opozita tja kishte bere perzgjedhjen nuk do ja kishte nxjerre kete monument makaber. Por nejse, te pakten ky nuk eshte si komunistat qe te genjej ne cfare flet e ben. Berisha eshte i ndershem: Hale e ka bo vendin, hale ja ve dhe simbolin.

Ne respekt te inconformistit them te caktojne koken e kedhit te ruaje kush shkruan kerkesa per seks anal tek Monumenti Sali babasqap Pavarsise  .  Vend me te mire nuk gjendet ! Ne qender te Tiranes (  me thashetheme eshte projektuar mbi taracen e Bashkise Lulashit ) , latrtesi dominuese , fresk dynjaja , sehiir o sehir , i fut dhe nje te DHIER me vone dhe lere lere se c'vete me SimBolet e Basqapit !

Po ku ka Shqiperi o shqiptare te ndjere

Saliu me te tijet kane mbi 20 vjet qe e kane dhjere

E kane shurrosur , bajgosur e peshtyre

ne dinjitet ,ne simbole , ne trup e ne Fytyre !

keqkuptim... qoshet ofrojne nje cast intim per te reflektuar, sidomos perpara pasqyrimit te   simboleve kombetare nga ndricimi i nje drite lazeri... do te vendosin edhe stola... te ulen... nje vend i prehjes... i rehatise... me veten.... mendon per identitetin, hallet e familjes, pazarin, kastravecin, mishin, rrogen, identitetin... mund qe llazeri edhe te mos punoje... te vidhet mroklla a te shkoje gjekundi per te ndricuar simbolin e flutures, te zambakut apo te rrjetit te merrimanges ne ndonje vrime te erret...por edhe aty ... ndricona rrugen o e bekuar drite... atje ku ma kerkon shpirti... ne qoshen e lumturise...- kendonte poeti latin Futiakotis... e gjeti te gabuaren vrime... se ishte allajsosh... poeti...

Po pse do te vendos "Partia"  dhe jo komuniteti i artisteve skulptoreve arkitekteve profesionist se si dhe ku mund te vendoset nje  permendore, prape nuk zune mend shqiptaret nga politika vjeter  e njeshit ? 

Ka ndonje Info ...bar do mbjellin rreth e rrotull ? Le te hedhin dhe ca fare gjembi se ben Lule te bukur dhe sjell kombinim ngjyrash e idesh . Thone qe rrit frymezimin !

haaaaa. te lumt goja oidrizo se me kenaqe

Per ne maj kemi thene  ... smiley Jo ne cdo kohe !

"Për autorët, banesa shqiptare ka shërbyer si shtëpi dhe fortifikim njëherësh duke u bërë simbol kombëtar i qëndresës në shekuj. Për të shprehur idenë e pavarësisë ata sjellin një ndërtesë të hapur e cila paraqitet si dy gjysma kubi ku njëra gjysëm mban çatinë dhe tjetra platformën."

 Keshtu jane banesat ne Vucidol, qe e konsiderojne shtepi kete? Pak bunkere ka Shqiperia, do i vene edhe nje ne mes te Tiranes tashti?

Ignorance at its finest!

 

simbole te fella kto, boss. te shtjen ne mejtime.

Bukur e kane zografisur.Duhet te mos harrojne te vene shenimin per katunaret qe kan zbrit per hall ne qytet  se :ndalohet urinimi.

ta hedhim ne vote kete arto. smiley

më falni, po nuk e mbaj dot pa e shkruar: si WC publike duket...

Ku do vendoset kjo para stadiumit apo para paralmentit te ri?

Qeveria kur ben konkurse eshte si version 2.0 i Ish-Bashkise se Tiranes.

Ndoshta nga keto te 5-a kjo dukej me pak patetitkja por agian, me sa mend diksutoni seriozisht, a ka nje vend te botes ku behet konkurs per nje skulpturure pa u ditur ku do vendoset.

UNe them qe te vendoset NE Kamez ne vend te Berishes se vogel me kale

http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=114&with_photo_id=28545802&order=date_desc&user=757050

 

E keni parasysh ne krwyzim te bulevardit blu me rrugen Berisha

Prisni njehere se nuk i dihet.  Ka mundesi te mos i dalin parate Sales dhe mbase ja hedhim.  Shpresa vdes e fundit.

Po mire, nuk ju pyeta; a shkruhet ndokund se ne ç'material do ndertohet kjo kutija e hapun?

O beton arme, o beton arme...

keto lloj krijimesh kontemporane minimaliste ngjajne te gjithat, njesoj si veturat. por nuk ma ha mendja se kane kopjuar te tijne (ne te gjithe boten kushedi sa mund te kete te ketij lloji). gjithashtu e kane me shije me te mire. 

e perbashketa e puneve te tilla eshte se behen me paret e shtetit dhe miratohen nga politikane qe, ne rastin me te mire, artin e kane preokupimin e tyre te fundit. si mundet keta njerez te dine te zgjedhin gjera me vlere. 

Une mendoj te ftojme Sashen te prese shiritin...

Kombinim gjenial Sala dhe Sacha(Sasha) se bashku...Mbase e ndihmon dhe ne fushen e turizmit sic e ndihmoi ate vellaun e gjakut te vet, Alyievin  smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).