Nëse PS-ja aktuale s'e ka të drejtën morale për të kërkuar votën e ish të përndjekurve pa bërë më parë një ndarje nga komunizmi, PD-ja, e cila rrezikon t'i humbasë ata si vota, nuk mund t'i mohojë atyre të drejtën e njëhësimit me një parti tjetër

Kohet e fundit nje nga sportet e preferuara te politikes ne Shqiperi eshte loja me te perndjekurit e diktatures komuniste. Te injoruar totalisht nga PS-ja nder vite, dhe me shume te perdorur sesa te trajtuar me dinjitet nga PD-ja, ish te persekutuarit gjenden papritur ne pothuaj-qendren e vemendjes te te dy partive kryesore. Shkak eshte padyshim fushata zgjedhore e 2013-tes, e cila tashme ka filluar, nese mund te themi qe pati ndalur dikur.

Si te gjithe grupet e tjera shqiptare, edhe te pendjekurit eventualisht u perçane ne nen-grupe; ata asnjehere nuk u organizuan mjaftueshem te benin nje parti te tyren, dhe, ne sistemin kryesisht dypartiak qe ka mbizoteruar gjate 20 viteve te shkuara, ata e paten varur shpresen tek PD-ja, persa PS-ja jo vetem qe s'eshte kujtuar fare per ta, por as ka bere ndonje fare ndarje qofte edhe formale nga pasardhesia e saj, Partia e Punes. Ne fakt PS-ja ka aktualisht si numur dy te saj Gramoz Rucin, ish-ministrin e brendshem (anipse te fundit) te komunizmit. Rama me gjase e shikon Rucin si aset neto (votash) pikerisht si simbol te sistemit te kaluar dhe si magnet te asaj pjese te elektorait te vet qe akoma asosaciohet me ate sistem, dhe jo aq si organizator apo deputet kaq shembullur sa qe nuk e zevendeson dot Rucin me dikend tjeter. Edi Rama ka 'reflektuar' ka heret per sistemin komunist dhe veshtire te kete ndryshuar bindje tani; ai thjesht eshte i vetedijshem per elektoratin baze te partise qe vendosi te drejtoje dhe nuk do qe te rrezikoje gjithe ate bllok votash duke bere nje fare ndarje, qofte dhe formale, nga monizmi. Te pakten jo akoma, keshtu duket se eshte ndier deri tani, pergjate viteve qe ka qene antar dhe drejtues i PS-se.

PD-ja nga ana tjeter ka pasur nder vite si bllokun e saj me besnik te perndjekurit dhe te deklasuarit e komunizmit (bashke me nacionalistet e djathte, grupe te cilat shpesh jane te njejtit njerez), sikur dhe vetem per faktin qe ne 'bregun perballe' jane akoma ne krye te bashit qeveritaret e komunizmit, Ruci e Gjinushi (veshtire te gjesh shume te perndjekur te votojne per nje parti te tille, pavaresisht sa ne balte i le PD-ja). Megjithate, Berisha dhe PD-ja as nuk kane perfshire ndonje te perndjekur (apo pinjoll te tyre, meqe shumica jane ose pleq ose te vdekur) ne qeveri, as nuk kane bere ndonje gje serioze per ceshtjet kryesore te te perndjekurve te monizmit, ceshtje te cilat ne fakt duhet te ishin kryesore per te gjithe popullin tashme. Ne rastin me te keq Berisha thjesht ka tallur prapanicen me te perndjekurit, ne rastin me te mire i ka hedhur nga nje kothere buke aty-ketu sa per ti mbajtur akoma varur si bllok votash, po dhe kaq gje jo pa i bere te hallakaten nder vite nga zyra ne zyre (ata qe jane akoma gjalle). Kur te perndjekurit kane denjur te kerkojne me shume, Berisha nuk ka hezituar ti nxjere me dru nga greva e urise.

Nje balance e tille perverse eshte ruajtur per pasoje, dhe me mirekuptim te ndersjellte, deri tani; PS-ja thjesht i ka injoruar te perndjekurit sikur te mos egzistonin, sikur ata te ishin karaktere fiktive te ndonje romani te Kadarese, ndersa PD-ja i ka perdorur ata si kamzhike ne luften virtuale te saj me komunizmin, gjoja-lufte te cilen e ben pikerisht per ti mbajtur ata si bllok votash dhe per te legjitimuar veten.

Me formimin e levizje-partise Aleanca kuq e zi dhe ne prag te zyrtarizimit te partise se Bamir Topit, vemendja eshte hedhur tek ajo pjese e elektoratit qe mund te levize nga keto ri-formatime te tortes politike. Duke qene se te dyja partite e reja dalin nga krahu 'i djathte', ato do te synojne padyshim elektoratin me besnik te PD-se, dhe kete gje natyrshem do ta bejne, sic kane filluar ta bejne, duke theksuar deshtimet e PD-se, (me sakte te Berishes, si qehaja i PD-se qe eshte) ndaj te njejtit elektorat.

Edi Rama, te cilit tashme 'i bie ere gjak', eshte duke perzier edhe ai druret e 'vatres se djathte', ne mos me bindjen se do fitoje vota te konsiderueshme, i vendorur qe te perpiqet te largoje sa me shume prej tyre nga PD-ja. Berisha dhe PD-ja gjendet pra momentalisht ne pozicion mbrojtje per sa i perket te perndjekurve te monizmit si elektorat, jane ne mbrojtje jo vetem ndaj armikut (politik) historik, PS-se, po dhe ndaj dy partive te reja, si dhe ndaj vete te perndjekurve, disa prej te cileve jane ri-zgjuar kohet e fundit duke pare vemendjen e kushtuar ndaj tyre nga politika, dhe per pasoje dhe nga media.

Gjithsesi, me gjithe kete vemendje dhe prokupim te PD-se dhe PS-se, çeshtja morale qe i bren te perndjekurit e komunizmit me shume se gjithshka tjeter, hapja e dosjeve dhe nje fare de-komunistizimi (lustracioni) te vendit, nuk po permendet fare as nga PS-ja (Rama) qe trazon me shkop vatren nga krahu tjeter duke shpresuar qe t'i plasin sa me shume geshtenja ne sy Berishes, as nga PD-ja (Berisha) qe nxiton te aprovoje ligje karagjoze; tash pas 22 vjet ne poltike dhe mbas 12 vjet qeverisje, Berisha shpik ligje 'prioriteti' qe tentojne te pershpejtojne deshmerblimet per ata te perndjekur qe jane sot, ne vitin 2012, ne moshen 85 vjec e siper!

PS-ja reagon ndaj ketij palo-ligji duke propozuar uljen e moshes, dhe Rama internet-shkruan se pse qasja e afrimit te te perndjekurve tek PS-ja keshtu sic eshte eshte legjitime, gjithe duke injoruar çeshtjen e lustracionit dhe te dosjeve, apo te ish qeveritareve komuniste qe ka ne parti. PD-ja qit emisare ne media qe te justifikojne mos-uljen e moshes ne demshperblimet prioritare, gjithe duke injoruar dhe ajo çeshtjen e ish-pushteareve dhe ish-xhelateve te komunizmit te cilet jane akoma dhe sot ne politike dhe ne drejtesi, shume syresh si deputete dhe avokate e padyshim dhe ne instanca te tjera te administrates dhe shtetit.

Se fundmi tallavaja bajatoset edhe me. Nje grup te perndjekurish i nisen nje leter te hapur Berishes, leter e cila ngjan si e formuluar ne zyrat e agjitpropoit te PS-se; fillon, mes-on dhe mbaron me permendjen e kunder-propozimit te Partise Socialiste per te ulur moshen e te perndjekurve qe perfitojne demshperblimet. Megjithate, persa e firmosin letren te perndjekurit ata kane te drejte ta formulojne ku dhe si te duan. Ne krye te 25 firmetareve te letres eshte Keti Bazhdari, e cila sipas Respublika eshte prej vitesh antare e PS-se; emri i dyte eshte Bilal Kola, i cili po sipas Respublika eshte jurist e publicist (eshte dhe tek Respublika si autor).

Berisha nxjerr Fatbardh Kadillin tek Panorama per te shkruar nje replike ndaj kesaj letre, replike e cila me pak fjale thote, vertet ne (PD-ja) s'kemi bere shume po ama mos harroni qe e majta eshte shkaktarja e persekutimeve dhe s'ka bere asgje fare per juve, dhe per me teper keta te perndjekur qe na kane shkruar ne, dhe ketu citoj Kadillin: "...një pjesë e të cilëve njihen botërisht si mbështetës apo aktivistë të PS". Bilal Kola i ka replikuar Kadillit (indirekt Berishes dmth, pasi lojen ne parti tek ne e bejne njeshat, dihet) po tek Panorama.

Vlen te theksohet ketu paturpesia taze e Rames dhe Berishes ne kete perdorim te te perndjekurve si cingla me te cilat gjuajne njeri-tjetrin. Njeri, Rama, ka mbi nje dekade ne ish Partine e Punes dhe tani tall menderen me te persekutuarit e asaj partie duke pretenduar se papritur sot ne vitin 2012 ai u perplas tek pema e ndergjegjies dhe u kujtua qe te persekutuarit e monizmit egzistokan realisht, dhe tani do ti ule ata ne nje tryeze me Rucin per ti rehabilituar. Tjetri, Berisha, ka me shume se gjysmen e kohes qe pati Enverit ne politike, dhe sot me shume se cdo politikan tjeter ai i ngjan Enverit, jo vetem ne politiken e brendshme te partise se vet, por ne kete rast dhe ne trajtimin e ish-te perndjekurve. Se fundmi Berisha po i thote atyre (nepermjet Kadillit ne kete rast) se ata ish te perndjekur qe guxojne te simpatizohen apo anohen nga ndonje force tjeter politike, si keta qe i kane bere letren, humbasin legjitimietin e te qenit te perndjekur nga komunizmi! Berisha, ky autokrat 22 vjecar i cili sapo erdhi ne pushtet premtoi moshapjen e dosjeve, guxon sot te vulose dhe ç'vulose legjitimitetin e te persekutuarve te monizmit sipas bindjeve te tyre politike sot ne vitin 2012.

Vertet PS-ja aktuale s'ka legjitimitet moral si parti per te kerkuar voten e bllokut te ish te perndjekurve te komunizmit (afermendsh jo pa bere nje fare ndarje nga e shkuara e saj, dhe pa larguar ish-ministrat e komunizmit nga partia dhe koalicioni), akush nuk mund ti mohoje te persekutuarve si individe te drejten per t'u vete-njehesuar me kedo parti qe ti doje qefi atyre, qofte me PS-ne apo dhe me partine e Hysni Milloshit nese ata duan. Kjo teori (po s'je me PD-ne s'je i perndjekur) do ishte ironikisht nje tjeter lufte klasash dhe biografish, bile e kthyer kokeposhte dhe ne krahasim me luften e klasave te komunizmit.

Nuk e kane lene pa bere lemsh kete çorbe dhe vete te perndjekurit. Nje nga emrat qe shfaqen si firmetare te kesaj letre drejtuar Berishes eshte dhe Çak-i-përndjekur Norrisi, Gjergj Ndreca. I intervistuar nga Panorama dhe nga Respublika, Ndreca pohon se jo vetem qe s'e ka firmosur kete leter e cila permban emrin e tij (as ai, as dy miqte e tij, emrat e te cileve gjithashtu shfaqen aty, sipas atij), por as qe eshte vene ne djeni per letren nga ata qe e kane shkruar.

26 Komente

Tamam futboll smiley Ka pas thone i ndjeri Ligor (Grigori) para shum vitesh, se te perndjekurit jane dhe ndihen te perçare, me shume se ne kohen e socializmit. 

Mos e ngaterroni fjalen Futboll me keto pislleqe.

Shkrim kot. E lashe qe ne fillim 'PS se ka te drejten morale'. E ka qe cke me te, ne demokraci amorale eshte te mos kesh kuroja te perfaqesosh e jo te perfaqesosh shtresa popullore. Kohet kalojne, njerezit evolojne, asgje nuk mbetet e ngurte si beton, nese premton qarte dhe mban premtimin e ke realizuar misionin.

Xhib, u nisa te isha dakort me ty por nderrova mendje rruges.

Se pari, mendoj se e ke kapur kahun e shkakut gabim. Nuk u kujtuan partite politike per ish te perndjekurit, por ishin ish te perndjekurit qe i bene rifreskim kujteses se partive politike - sigurisht edhe shtypit, i cili reflekton ne nivelin e trete.

Se dyti, mendoj se kjo qe po ndodh me tentativat per te perfaqesuar politikisht ish te perndjekurit nuk eshte shfaqje e maskarallekut te partive politike, por shfaqje e realitetit partiak ne kuptimin me baze te tij. Nga njera ane, eshte gjeja me e natyrshme, me racionale dhe me njerezore qe me te kaluaren ne diktature politika te merret me se pari ne rrafshin e njerezve qe jane ende gjalle, perpara shtatoreve, instituteve dhe librave nga ish gazetare te ZP-se. Nga ana tjeter, fakti qe keta njerez te gjalle jane te pakenaqur nga perfaqesimi politik e ben mese te natyshme qe ata te kerkojne ende perfaqesim politik. Ata jane me shume se ne te tjeret qenie politike dhe si te tilla, ekzistenca e tyre kerkon grupim partiak, edhe ne baze nevojash edhe ne baze idesh. Tregon racionalizem fakti qe ata sot e rivleresojne anesine e tyre politike sipas rikonfigurimeve politike dhe duke konsideruar 21 vjet fakte te reja.

Nje shenim i trete anesor mbi figuren e Gramoz Rucit. Me kujtohet se para disa vitesh, e ndikuar sa nga interneti aq nga terbimi i tipave si Topalli (si mund ta kisha lene veten te ndikohesha nga Topalli valle?), e kisha gogolizuar edhe une Rucin. Nuk isha fort e sigurt perse, por isha e sigurt qe ai nuk duhet te ishte ne PS. Sot jam me e arsyeshme dhe meqenese ti po ben te njejtin gogolizim, te kerkoj mbeshtetje faktike se perse 1) Ruci eshte perbindesh dhe 2) Ruci eshte perbindeshi me i rrezikshem ne gjithe PS-ne. Nuk mjafton te thuash se ka qene minister perpara se te binte regjimi - aq me pak mjafton kjo per nje ish-minister arsimi si Gjinushi.

lol, edhe Ruci edhe Gjinushi jane leber. Kjo mjafton per ti fundosur/ varosur nga nja LAB tjeter. Edhe ne te menduarit e arsyetuarit ndikojne genet.

Se pari, mendoj se e ke kapur kahun e shkakut gabim. Nuk u kujtuan partite politike per ish te perndjekurit, por ishin ish te perndjekurit qe i bene rifreskim kujteses se partive politike - sigurisht edhe shtypit, i cili reflekton ne nivelin e trete.

Duke rrahur apo tentuar te rrahin disa deputete e ish xhelate te tyre? Mbase, por s'besoj.  Me shume qendron ajo qe thote xhibi qe jemi ne fushate elektorale per zgjedhjet e 2013, brenda nje sistemi zgjedhor kur dhe nje cerek vote mund te bej ndryshimin.

Se dyti, mendoj se kjo qe po ndodh me tentativat per te perfaqesuar politikisht ish te perndjekurit nuk eshte shfaqje e maskarallekut te partive politike, por shfaqje e realitetit partiak ne kuptimin me baze te tij.

Kjo vlen nqftse partite nuk jane dy banda kleptokrate te zhytyra ne batakun e maskarallekut.  Besoj as do tentosh te argumentosh qe PD e PS jane dy parti normale te djathta e te majta.

Nje shenim i trete anesor mbi figuren e Gramoz Rucit. Me kujtohet se para disa vitesh, e ndikuar sa nga interneti aq nga terbimi i tipave si Topalli (si mund ta kisha lene veten te ndikohesha nga Topalli valle?), e kisha gogolizuar edhe une Rucin. Nuk isha fort e sigurt perse, por isha e sigurt qe ai nuk duhet te ishte ne PS. Sot jam me e arsyeshme dhe meqenese ti po ben te njejtin gogolizim, te kerkoj mbeshtetje faktike se perse 1) Ruci eshte perbindesh dhe 2) Ruci eshte perbindeshi me i rrezikshem ne gjithe PS-ne. Nuk mjafton te thuash se ka qene minister perpara se te binte regjimi - aq me pak mjafton kjo per nje ish-minister arsimi si Gjinushi.

Eshte Ruci perbindesh apo jo? Kete s'e dime.  Ama cfare dime eshte qe Ruci nuk ka qene thjesht nje minister dhe aq, i parendesishem dhe jo emblematik i dhunes staliniste te monizmit.  Ruci ishte ministri i brendshem i fundit i regjimit, ose me sakte kreu i Sigurimit te Shtetit, kerbacit te gjakosur dhe shtypes te regjimit.  Me pak fjale udheheqes i Gestapos se regjimit.  Matane kesaj, para se te behej ministri i fundit i sigurimit te shtetit, Ruci ka qene sekretar partie ne rank rrethi.  Besoj se je e qarte cfare pushteti dhe fame kane pasur sekretaret e rretheve.  Pra pavaresisht se eshte Ruci perbindesh apo jo, ai realisht me keto dy pozicione qe ka mbajtur as qe duhet ti qasej politikes nje kilometer larg e jo me te ishte figura numer dy e partise te ciles i kishte sherbyer si sekretar rrethi dhe minister i sigurimit.

Meqe ra fjala, drafti per ligjin e ri te lustracionit perjashton nga mbajtja e posteve qe Ruci mban aktualisht duke qene se eshte e papajtueshme me mbajtjen nga ana e tij te posteve te sektretarit te rrethit dhe ministrit gjate diktatures. 

http://www.mapo.al/2012/03/28/drafti-i-ri-per-lustracionin-ja-kush-duhet-te-lere-detyren/

 

Kur ka qene Ruci minister i brendshem?

Shkurt-Tetor te 1991-shit.

pra le te themi 8 muaj. 8 muaj represioni te eger? smiley ketu ngeli gogoli i komunizmit? po per karrieren e fjala vjen fatos nanos, ke ndonje date?

me fal, i paske datat gabim: ruci ka qene minister ne periudhen shkurt-qershor 1991.

Edhe sikur te ishte ne krye nje dite, per mua mjafton e tepron.  Le njehere qe ka qene sekretar rrethi qe ne 1983-shin.  

mos fillo me gjueti sekretaresh, se jane shume.

ruci ka qene minister i brendshem identikisht ne te njejten periudhe qe ka qene kryeminister fatos nano. a sheh ti ndonje gabim llogjik ne trajtimin e ketyre dy individeve?

Per mua po ke qene sekretar i cdo niveli, nuk duhet te kesh asnje lloj mundesie te mbash ndonje post shtetror.  Dhe nuk me intereson sa shume apo pak kane qene.  Zero tolerance ndaj tyre.

Une s'i trajtoj ndryshe.  As Nano s'do duhej ti afrohej politikes qofte dhe nje milje larg.

nuk behet politika shqiptare me 'zero tolerance' dhe me 'qofte dhe nje milje larg'. mos e merr per se prapthi revolucionin - e ka sqaruar mire zhizheku, behet fjale per ndryshime radikale ne mendim dhe ne praktike, jo per perralla kunder individit, sekretar apo bankier, i cili eshte nje hic i mesymur nga erat e kohes. gjithmone nese do ndryshime radikale. nese do ndeshkim, hakmarrje, e te tilla gjera qe riprodhojne perhere te njejtat perbindesha, je ne rrugen e duhur.

kjo nuk domethene se ish byroja politike nuk duhej futur ne burg. kjo domethene se nano nuk duhej futur.

nanon dhe rucin nuk i trajton ti ndryshe, por i trajton ndryshe propaganda, dhe xhibi.

xhibit nuk i rruhet per Nanon, se ai nuk eshte Lab. E ka inotin me te vetet ai, nuk i duron kur i ka siper. I do gjithmon poshte, e sa me poshte. lol

Kush po flet per futje ne burg ketu? Lexoje linkun per draftin e ligjit te lustracionit.

Zhizhekun nuk e kam lexuar.  Zero tolerance per veglat e monizmit, sidomos veglat me gjakatare si sekretaret e sigurimsat.  Nuk i la njeri gauljaterat e NSDAP-it te hynin serisht ne politike mbas LB2.  S'ka te bej hakmarrja ketu.  Eshte thjesht proces normal dekomunistizimi, dhe nuk mund te mbahet e pergjegjshme vetem byroja per gjithe krimet e kryera nga nje sistem i tere.  Sekretaret e rretheve ne bashkepunim me kryetaret e degeve te puneve te brendshme, jane realisht njerzit me te pergjegjshem per denimet, persekutimet, debimet, internimet, pergjigjmet, e torturave te natyres politike.

Trop, ti leme keto diversionit? Si thua? Na u be nami pse xhibi s'permendi Nanon.    Nanoja tashme eshte nje hic, pa asnje lloj posti partiak apo shtetror.  Ruci shume kollaj mund te behet kryetar i PS-se nqftse ta zeme Rama nuk eshte i afte me ta permbushi detyren e tij.  Nanoja nga ana tjeter po lepihet ne menyre te peshtire per nje post presidencial ceremonial, qe s'ka asnje gjase ta marri.

jo vetem qe i shohim ndryshe gjerat, njerezit, por mezi sa po kuptohemi. une po e le me kaq diversionin smiley.

Jo une te kam kuptuar goxha mire.  Ti mban nje qendrim tolerant ndaj veglave te diktatures, dhe te ben bezdi qofte dhe vetem moslejimi i tyre neper poste shtetrore sepse e konsideron hakmarrje kur keta njerez i persekutonin viktimat e tyre deri ne grahmen me te fundit.

une them qe a-ja eshte a, b-ja b, zh-ja zh, perndryshe nuk do te kishim alfabet.

C'lidhje ka alfabeti ketu?

Pune e paqte xhib.

Nqftse ka pasur e ka ndonje strategji politike ndaj te perndjekurve nga dy bajlozet e medhenj te politikes, ajo mund te permblidhet shume shkurt.  Strategjia eshte qe kjo shtrese te neperkembet, te tallet, percahet, zvarritet, perdoret e shperdoret, hidhet e pritet, blihet e shitet deri sa me kalimin e kohes ata qe kane vuajtur denimet ne menyre te drejtperdrejte te vdesin, pasardhesit e familjaret e tyre te heqin dore nga venia ne vend e drejtesise dhe demshperblimi moral e financiar qe u takon e mundesisht te largohen fare nga Shqiperia edhe e gjithe ceshtja te varroset nen pluhurin e kohes.  Me pak fjale, mos te lihet ne asnje menyre qe kjo shtrese te tentoje te ngreje koke ne asnje menyre brenda Shqiperise.

''nacionalistet'' pjese e pd-se!

krahinaristet jane armiqte e nacionalisteve.se si mund te bashkjetojne ata ne nje parti krahinariste e antishqiptare si pd-ja nje zot e di.

Te perndjekurit dhe ish te denuarit nuk besoj se jan e njejta gje. Gjithshtu besoj se dhe brenda kategorise "ish te denuar" ka dallime. A ka nje mekanizem i cili ndan shapin nga sheqeri per te denuarit polkitike dhe ata ordiner.

Nje njeri i cili ka dashur te mbaj floke te gjata dhe diktatura nuk ja ka lejuar a mund te quhet i perndjekur???

Po nje njeri i cili eshte denuar sespe eshte kapur ne flagrance duke lujatur bixhoz dhe per kete arsye eshte burgosur a eshte i denuar politik? Pasi denimi i nje personi si pasoje e kryerjes se nje aktiviteti i cili sot eshte i mbrojtur me ligj dhe futet tek te drejtat e garantuara ne kushtetute te veprimit (luaj bixhoz ne pshine time) parimisht eshte shkelje e te drejatve dhe praktikisht eshte denim politik.

 

Sot jam me e arsyeshme dhe meqenese ti po ben te njejtin gogolizim, te kerkoj mbeshtetje faktike se perse 1) Ruci eshte perbindesh dhe 2) Ruci eshte perbindeshi me i rrezikshem ne gjithe PS-ne. Nuk mjafton te thuash se ka qene minister perpara se te binte regjimi - aq me pak mjafton kjo per nje ish-minister arsimi si Gjinushi.

Trop, cdo njeri ka te drejten e opionionint dhe principeve te veta. Une do isha ne siklet me veten, me thene te drejten, nese s'do kisha problem me te qenit e ish-antareve te qeverise se nje sistemi diktatorial akoma ne politike sot 20 vjet pas permbysjes se atij sistemi, aq me teper ne poste kyce partie dhe/ose deputete te nje partie te dale nga PPSH-ja dhe e cila akoma dhe sot s'ka bere kokren e distancimi ndaj komunizmit (meqe pyete per Nanon, kur Sala premtonte moshapjen e dosjeve ne '92, Nano i kujtonte popullit se Enveri qe babai i tyre, i komu-turn-socialisteve atehere dmth), po nga ana tjeter po pretendon per legjitimitet me te persekutuarit e ish-qeverise se Rucit dhe shokeve te tij.

Mbase eshte pikerisht per kete arsye (fakti qe ne jemi i vetmi vend ne Evrope qe s'kemi bere lustracion) qe ty dhe ca te tjereve ketu s'ju duket ndonje gje e madhe prezenca e ish-qeveritareve te monizmit ne politike sot, dhe mbase prandaj ofron kete racionalizim te pafajshem pyetesor se sa i keq apo i pakeq ka qene Ruci kur ishte minister i brendshem i komunizmit e sa gjera te keqe ka bere apo s'ka bere ne ate post (me sjell ndermend shprehje tip 'vetem koken pak' apo 'vetem dy gisht')?

Nuk e di, pak rendesi ka fundja per ne si individe tek pulle se ca e pse mendojme. Por, sa i perket PS-se, me shume se mungesa e ndergjegjies se Rucit qe nuk terhiqet vete nga politika, prezenca e tij si nr dy i kesaj partie akoma dhe sot eshte domethenese per Edi Ramen dhe gjithe kryesine e PS-se sot, dhe per pasoje dhe per militantet per te cilet Rama e mban akoma Rucin ne parti, si cope pastermaje qe ndjell keta tipat ne kutite e votimit per PS-ne.

Xhibi, metoda jote kritike eshte nje simulakrum. Ty nuk te intereson te zbulosh, por te ekspozosh. Kalimi nga e pergjithshmja tek e pervecmja dhe menjehere e anasjellta behet ketu me nje indiference kriminale ndaj arsyes dhe se vertetes.

Po e sqaroj per here te fundit: Ruci nuk perfaqeson diktaturen komuniste, por fundin e saj. Ai i perket brezit qe erdhi ne politike ne vitet 80, atij brezi qe po e ben edhe sot e kesaj dite - diku duke vjedhur, diku duke mashtruar, e diku duke punuar - tranzicionin e mirefillte, vazhdimesine kulturore, mes Shqiperise se mbyllur dhe shtypese dhe Shqiperise se shqyer dhe braktisese. Ky eshte realiteti. Te tjerat jane peralla me gogol per femijet elektorale.

Ca dmth kjo perfaqeson fundin e saj? Pse mos valle ka ndonje qe mund te perfaqesoj gjithe diktaturen? Fundin, mesin, fillimin keto jane vetem etapa.  Fakti dhe qe edhe ti e pranon qe ai perfaqeson diktaturen, perben problem.

Matane te perfaqsuarit te diktatures, Ruci perfaqeson dhe lidhjet e krimit te organizuar me politiken, fenomenin me te zi dhe te gjithepranishem te politikes shqiptare te ketij 20 vjecari.  Pra kemi nje double whammy ne kete rast, kur i thone amerikanet.  Pra nje njeri qe me shume gjasa duhet te ishte mbrapa hekurave, eshte numri i dy i partise me te madhe ne vend.

-- Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has long-standing ties to narcotics traffickers and organized crime.  Ruci has also been banned from entering the U.S. since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

http://www.peshkupauje.com/node/37154

Kur lexon Xhibin sepse me ngjason me fjalimet "demaskuese " te klasave te permbysura e armike nga shoku Enver smiley

" Pse se dime ne se cfare mut mutrash kane qene "...dhe me se fundi pas shume e shume Kohe doli dhe xhibfjalepermbyllsiperrahmet se kush eshte smiley

xhibit nuk i rruhet ... ( per asnjonin ) E ka inotin me te vetet ai , nuk i duron kur i ka siper. I do gjithmon poshte, e sa me poshte !!!! smileysmileysmiley

Do mundesh te na cqarosh kush jane " te vetet " se zakonisht te tille tipa (  Jo ai kuakuarakauaku i mocalishteve  me Miladin ne goje ) kur s'kane kujt t'ja fusin , "rrine ne pasqyre e ja bejne vetes me gishtin e mesit mbi koke " smiley

I madh Kuazi ...... Komunist , antiteperpernndjekur te te gjithe shekujve shqiptare , sigurims , menshe- bolshe - stalinisto - ruzvelto - curcillist !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).