Politikanë, organizata hebreje dhe gazetarë, të gjithë reagojnë ashpër ndaj poezisë së Grass-it për konfliktin mes Izraelit dhe Iranit. Ata thonë se Grassi është i "papërgjegjshëm" dhe ngatërron faktet.

Poezia e nobelistit 84 vjeçar gjerman, Günter Grass po shkakton me tej indinjatë. "Fuqia atomike Izraeli rrezikon paqen e brishtë", shkruante autori të mërkurën (04.04.2012) në poezinë e botuar në gazetën "Süddeutsche Zeitung" me titull "Çfarë duhet thënë". Kritikët e akuzojnë Grass-in se shtrembëron situatën. Jo Izraeli, por regjimi në Iran kërcënon paqen në botë.

 

Günter Grass në faqen e parë të gazetës Süddeutsche Zeitung

Günter Grass në faqen e parë të gazetës Süddeutsche Zeitung

I dërguari izraelit në Berlin, Emmanuel Nahshon, akuzon Grasin në faqen e internetit të ambasadës në Berlin, se ai përdor stereotipe antisemite. "Ajo, që duhet thënë, është se bën pjesë në traditën evropiane, për të akuzuar hebrejtë para festës së Pashkëve për ritualin e vrasjes." Sot nuk janë më të krishterët, por iranianët, që duan gjoja ta shuajnë popullin hebre. Nahshon thekson se izraelitët duan të jetojnë në paqe me fqinjët në rajon.

 

"Pamflet agresiv agjitativ"

Këshilli Qëndror i Hebrejve, organizata më e rëndësishme hebreje në Gjermani, e kritikon ashpër Grasin. Presidenti i Këshillit Qëndror, Dieter Graumann e quajti tekstin "një pamflet agresiv agjitativ". "Sajimet dhe ngatërrimet" e Grasit në demonizimin e Izraelit janë të papërgjegjshme. Kjo tregon se "një autor i shkëlqyer nuk është patjetër ekspert politik i shkëlqyer," tha ai.

Në vjershën e tij, që i ngjan më shumë një editoriali në strofa, Grass-i shkruan se Gjermania me shitjen e planifikuar të një nëndetëseje tjetër Izraelit mund të bëhet bashkëfajtore në shkatërrimin e popullit izraelit. Faktin që Izraeli nuk lejon kontrollin e potencialit të tij nuklear dhe bota hesht për këtë, ai e quan "një gënjeshtër të dëmshme", së cilës nuk do t'i nënshtrohet më tej. "Unë nuk hesht më, sepse jam i lodhur me hipokrizinë e Perëndimit," shkruan Grassi. Ai kritikon faktion që kritika ndaj Izraelit shpesh herë ngatërrohet me antisemitizmin.

 

Minimizim i rrezikut

Në lidhje me këto teza provokative ka reaguar edhe skena politike gjermane. Pa e përmendur Grass-in me emër, ministri i Jashtëm gjerman, Guido Westerwelle (partia liberale), tha se të minimizosh rreziqet e programit atomik iranian, do të thotë të mos e e kuptosh seriozitetin e situatës. Qeveria gjermane reagoi me qetësi: "Në Gjermani ekziston liria e artit dhe për fat të mirë ekziston edhe liria e qeverisë gjermane, për të mos u shprehur në lidhje me çdo krijim artistik", njoftoi qeveria përmes zëdhënësit të saj.

Günter Grass

Zëdhënësi i grupit parlamentar socialdemokrat gjerman për politikën e Jashtme, Rolf Mützenich, e akuzoi  Grassin për njëanshmëri. Shkrimtari me siguri që nuk është antisemit, por në tekstin e tij rreziku vjen vetëm nga Izraeli. Për rreziqet, përballë të cilave ndodhet shteti izraelit, nga ana tjetër heshtet dhe rreziku nga presidenti iranian Mahmud Ahmadinexhad minimizohet.

 

"Stil për të dhënë mend"

Edhe në shtypin gjerman nuk ka të rreshtur debati për poezinë e Grasit. Njëri nga botuesit e gazetës "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Frank Schirrmacher, e quajti një "Krijesë resentimentesh". Grass-i me siguri që të do shohë lindjen tani të një diskutimi, nëse si gjerman bën ta kritikosh Izraelin. Ai e akuzoi shkrimtarin, se e paraqet gjithë botën si viktimë të Izraelit, në mënyrë që Grassi vetë të mund të bëjë paqe me të kaluarën e tij.

Vetë kolegët shkrimtarë distancohen nga Grasi. Shkrimtarja nga Berlini, Tanja Dückers i tha  DW-sÙ në një intervistë: "Stili, me të cilin Grass-i del prej një kohe të gjatë në publik është një stil për të të dhënë mend. Dhe ky është një stil, që në përgjithësi nuk më duket se u përshtatet artistëve." Shkrimtarët nuk janë studiues shkencorë, ata sjellin në publik vetëm mendimet e tyre subjektive.

 

E drejta e lirisë së mendimit

Në debatin aktual ka edhe zëra, që marrin në mbrojtje Grass-in. "Duhet të jesh në gjendje të thuash një fjalë hapur, pa u denoncuar si armik i Izraelit", tha presidenti i Akademisë së Arteve, Klaus Staeck. Grasi ka të drejtën e lirisë së mendimit, tha ai.

Grasi në të kaluarën është shprehur edhe si autor politik, kështu që ai në Gjermani shpesh është cilësuar si instancë morale. Në vitin 2006 Grasit iu desh të pranojë, se në moshën 17 vjeçare kishte qenë anëtar i armatës SS të Adolf Hitlerit. Kjo i solli atij kritika të ashpra. Integriteti i tij moral u zbeh.

 

-------------------------------------

Günter Grass nuk ndryshon qëndrim

- Shkrimtari gjerman Günter Grass ka mbrojtur qëndrimet e shprehura në një poezi kritike ndaj Izraelit. Grass është shprehur se ka simpati të madhe për Izraelin, por është kundër sulmeve atomike.

Nobelisti gjerman i letërsisë, shkrimtari Günter Grass ka hedhur poshtë kritikat që i janë drejtuar pas botimit të poezisë kritike për Izraelin. Ai nuk ndryshon qëndrimin e tij, se Izraeli me armët atomike rrezikon paqen botërore, ka thënë Grass. "Nëse Izraeli - ndoshta me të ashtuquajturat bombat konvencionale dhe koka shpërthyese do të sulmojë centralet atomike iraniane, kjo mund të çojë në bë luftë të tretë botërore". Kështu është shprehur Grass të Enjten për agjencinë gjermane të lajmeve, dpa.

Me poezinë e tij politike, është shprehur Grass, ai ka dashur të të bëjë thirrje që si Izraeli ashtu edhe Irani t'i nënshtrohen kontrolleve ndërkombëtare. Grass është shprehur se është kundër një goditjeje preventive. Si gabim Grass ka pranuar vetëm që në poezinë e tij përmendet Izraeli dhe jo konkretisht qeveria izraelite. Ai ka simpati të madhe për Izraelin, ka thënë Grass, dhe dëshiron mbijetesën e Izraelit edhe në të ardhmen.

Shkrimtari 84 vjeçar u shpreh se askush nuk ballafaqohet me përmbajtjen e poezisë. Në poezinë me titull "Çfarë duhet thënë", Grass akuzon "fuqinë atomike Izrael" se me politikën që po ndjek ndaj Iranit po rrezikon paqen botërore. Ky tekst, i cili u botua të mërkurën në tre gazeta shkaktoi një valë të fortë reagimesh dhe indinjatë në mbarë botën.

 

Grass kritikon median

Ndërsa në një intervistë të dhënë të enjten në mbrëmje për televizionin e parë gjerman, ARD, Grass u shpreh se konstatoj se në një vend demokratik si Gjermania, ku sundon liria e shtypit, është bërë parësor njësimi i opinioneve.

Në intervistën për ARD Grass u shpreh se e kishte pritur debatin. Madje ai vetë kishte shpresuar për ndezjen e debatit, sepse disa gjëra duhen thënë, është shprehur Grass. "Por ajo që po përjetoj është një shtyp i njësuar. Nuk ka zëra kundër. Marr me shumicë E-maile nga njerëz që janë të një mendimi me mua. Por kjo nuk del në opinionin publik. Ajo që bie në sy pastaj, është natyrisht mosmarrja me përmbajtjen, me faktet, ato duhet të kundërshtohen. Për shembull tema e tabuizuar që Izraeli është një fuqi atomike prej shumë kohësh e jashtë çdo lloj kontrolli."

 

142 Komente

"Unë nuk hesht më, sepse jam i lodhur me hipokrizinë e Perëndimit," shkruan Grassi. Ai kritikon faktion që kritika ndaj Izraelit shpesh herë ngatërrohet me antisemitizmin.

ketu ka te drejte Grass.  kjo eshte tendenca ketej.. ne momentin qe nje intelektual, apo personazh publik shpreh nje mendim kritik ndaj qeverise se Izraelit ne lidhje me konfliktin palestinez, pershembull, akuzohet per antisemit...

 

Was gesagt werden muss

Warum schweige ich, verschweige zu lange,
was offensichtlich ist und in Planspielen
geübt wurde, an deren Ende als Überlebende
wir allenfalls Fußnoten sind.

Es ist das behauptete Recht auf den Erstschlag,
der das von einem Maulhelden unterjochte
und zum organisierten Jubel gelenkte
iranische Volk auslöschen könnte,
weil in dessen Machtbereich der Bau
einer Atombombe vermutet wird.

Doch warum untersage ich mir,
jenes andere Land beim Namen zu nennen,
in dem seit Jahren - wenn auch geheimgehalten -
ein wachsend nukleares Potential verfügbar
aber außer Kontrolle, weil keiner Prüfung
zugänglich ist?

Das allgemeine Verschweigen dieses Tatbestandes,
dem sich mein Schweigen untergeordnet hat,
empfinde ich als belastende Lüge
und Zwang, der Strafe in Aussicht stellt,
sobald er mißachtet wird;
das Verdikt "Antisemitismus" ist geläufig.

Jetzt aber, weil aus meinem Land,
das von ureigenen Verbrechen,
die ohne Vergleich sind,
Mal um Mal eingeholt und zur Rede gestellt wird,
wiederum und rein geschäftsmäßig, wenn auch
mit flinker Lippe als Wiedergutmachung deklariert,
ein weiteres U-Boot nach Israel
geliefert werden soll, dessen Spezialität
darin besteht, allesvernichtende Sprengköpfe
dorthin lenken zu können, wo die Existenz
einer einzigen Atombombe unbewiesen ist,
doch als Befürchtung von Beweiskraft sein will,
sage ich, was gesagt werden muß.

Warum aber schwieg ich bislang?
Weil ich meinte, meine Herkunft,
die von nie zu tilgendem Makel behaftet ist,
verbiete, diese Tatsache als ausgesprochene Wahrheit
dem Land Israel, dem ich verbunden bin
und bleiben will, zuzumuten.

Warum sage ich jetzt erst,
gealtert und mit letzter Tinte:
Die Atommacht Israel gefährdet
den ohnehin brüchigen Weltfrieden?
Weil gesagt werden muß,
was schon morgen zu spät sein könnte;
auch weil wir - als Deutsche belastet genug -
Zulieferer eines Verbrechens werden könnten,
das voraussehbar ist, weshalb unsere Mitschuld
durch keine der üblichen Ausreden
zu tilgen wäre.

Und zugegeben: ich schweige nicht mehr,
weil ich der Heuchelei des Westens
überdrüssig bin; zudem ist zu hoffen,
es mögen sich viele vom Schweigen befreien,
den Verursacher der erkennbaren Gefahr
zum Verzicht auf Gewalt auffordern und
gleichfalls darauf bestehen,
daß eine unbehinderte und permanente Kontrolle
des israelischen atomaren Potentials
und der iranischen Atomanlagen
durch eine internationale Instanz
von den Regierungen beider Länder zugelassen wird.

Nur so ist allen, den Israelis und Palästinensern,
mehr noch, allen Menschen, die in dieser
vom Wahn okkupierten Region
dicht bei dicht verfeindet leben
und letztlich auch uns zu helfen.

 

Cfare duhet thene

 

Pse hesht une, hesht prej kohesh,

cfare duket dhe ne planlojrat,

perjetuar eshte, rezultuar si i mbijetuar,

ne megjithate fusnote jemi.

 

Eshte e ashtuquajtura e drejta per goditjen e pare,

leshuar prej nje sharlatani,

dhe qe nje jubel te organizuar shkaktoi,

popullin iranian mund te asgjesonte,

sepse ne token e tij  berja,

e nje bombe atomike dyshohet.

 

Por perse nuk guxoj une,

emrin e vendit tjeter te them,

qe prej vitesh – edhe pse sekret,

nje fuqi nukleare ne rritje ka,

por jashte kontrollit, pasi nuk pranon,

kurrfare kontroll?

 

Kjo heshtje masive e kesaj te vertete,

qe heshtja ime i eshte nenshtruar,

e perjetoj si nje genjeshter te mundimshme,

dhe ankth, qe persekutimin ofron,

sapo ta injorosh;

emertimi  „Antisemit“  i pashmangshem.

 

Por tani, meqe vendi im,

nga mizorite e trasheguara,

qe te pakrahasueshme jane,

here pas here i kujtohen e akuzohet,

perseri e thjesht per biznes, edhe pse,

pertypur deklarohet si larje fajit,

nje nendetse tjeter Israelit,

i ofron, spezialiteti i se ciles eshte, kapsula shfarosese,

ti drejtoje atje, ku ekzistenca,

edhe e nje bombe atomike nuk eshte vertetuar,

por nga frika si deshmi duhet te vleje,

them une cfare duhet thene.

 

Pse heshta une kaq gjate?

Sepse mendoja , origjina ime,

damkosur nga nje njolle e pashlyeshme,

s`me lejon, me kete fakt si nje te vertete te pamohueshme,

Izraelit, qe e respektoj,

dhe dua me tej ta respektoj, ta rendoj.

 

Perse them une tani se pari,

plakur e me pikat e fundit te bojes:

Fuqia atomike Izrael rrezikon,

paqen boterore po ashtu te brishte?

Sepse duhet thene,

cfare neser shume vone do ishte;

edhe pse ne – si gjermane mjaftueshem –

pjesetare  te nje krimi mund te behemi,

qe i parashikueshem eshte,

prandaj bashkefajesia jone

prej asnje justifikimi te zakonshem

s`do pranohej.

 

E pranoj: une nuk hesht me,

sepse dyfytyresine e perendimit

nuk e duroj;

po ashtu shpresoj,

qe shume te clirohen prej heshtjes,

shkaktarit te rrezikut te dukshem

ti kerkohet heqje dore nga dhuna dhe

njehkohesisht me vendosmeri,

nje kontroll pa pengesa e i vazhdueshem

fuqise potenciale te Izraelit

dhe linjat atomike iraniane

mes nje Instance nderkombetare

te lejohet nga qeverite e dy vendeve.

 

Vetem keshtu mundet te gjitheve, izreliteve e palestinezeve,

per me teper, gjithe njerezve, qe ne kete

rajon te pushtuar nga cmenduria

ngushte, te armiqesuar jetojne

dhe se fundi edhe neve, tu ndihmohet.

pas histerise se pare qe pushtoi mediat boterore te "komanduara" revista gjermane "Der Spiegel" ne nje analize qe i ben poezise se Grass nuk gjen kurrfare "antisemitismus"...eshte nje teme shume e ndjeshme ne Gjermani qe pothuaj te gjithe i shmangen telasheve nqs do te kritikosh Izraelin...shume prej ketyre artikujve mund te pergjithsohen me thenien e meposhtme, cfare nje aktualitet te medias shqiptare perben:

"Auch diese Artikel sind wieder ein Beweis, daß viele Redakteure in ihrem angepaßten Opportunismus ihren Job ohne Probleme in einer Dikatatur ausführen könnten. Aber wir sind ja nicht mehr weit davon entfernt." 

"Keto artikuj jane perseri nje deshmi, se shume redaktore ne oportunizmin e tyre te pershtatshem punen e tyre pa probleme ne nje diktature mund ta vazhdonin. Por si duket ne nuk jemi edhe aq lag prej saj." 

Cfare dukshem verehet ne artikujt kunder Grass eshte shenja e barazimit qe vihet qellimshem mes Izraelit e Perendimit Demokratik e Iranit, shtet islamik.

Grass vete kritikon politiken e qeverise se Njetanjahut(zvarritjen e problemit palestinez, kolonizimin e tokave arabe te pushtuara,etj), hipokrizine e perndimit, si dhe e shqeteson fakti qe lobi gjerman armeshites rrezikon te beje Gjermanine bashkefajtore ne nje krim te mundshem.

Ajku smiley

What must be said

Why I am silent, silent for too much time,
how much is clear and we made it
in war games, where, as survivors,
we are just the footnotes.

That is the claimed right to the formal preventive aggression
which could erase the Iranian people
dominated by a bouncer and moved to an organized jubilation,
because in the area of his competence there is
the construction of the atomic bomb.

And then why do I avoid myself
to call the other country with its name,
where since years – even if secretly covered -
there is an increasing nuclear power,
without control, because unreachable
by every inspection?

I feel the everybody silence on this state of affairs,
which my silence is slave to,
as an oppressive lie and an inhibition that presents punishment
we don’t pay attention to;
the verdict “anti-Semitism” is common.

Now, since my country,
from time to time touched by unique and exclusive crimes,
obliged to justify itself,
again for pure business aims - even if
with fast tongue we call it “reparation” -
should deliver another submarine to Israel,
with the specialty of addressing
annihilating warheads where the
existence of one atomic bomb is not proved
but it wants evidence as a scarecrow,
I say what must be said.

Why did I stay silent until now?
Because the thought about my origin,
burdened by an unclearing stain,
had avoiding to wait this fact
like a truth declared by the State of Israel
that I want to be connected to.

Why did I say it only now,
old and with the last ink:
the nuclear power of Israel
threat the world peace?
Because it must be said
what tomorrow will be too late;
Because - as Germans and with
enough faults on the back -
we might also become deliverers of a predictable
crime, and no excuse would erase our complicity.

And I admit: I won’t be silent
because I had enough of the Western hypocrisy;
Because I wish that many will want
to get rid of the silence,
exhorting the cause of a recognizable
risk to the abdication, asking that a free and permanent control
of the Israel atomic power
and the Iran nuclear bases
will be made by both the governments
with an international supervision.

Only in this way, Israelis, Palestinians, and everybody,
all people living hostile face to face in that
country occupied by the craziness,
will have a way out,
so us too.

disa gjëra duhen thënë, është shprehur Grass

german whore

Na thuaj diç me teper zoto, se ke filluar t'i presesh shkurt shume druret. Mua ma theve zemren qysh te biseda per shtremberimin fonetik smiley Po si nuk solle as edhe nje shembull, po fluturove sikur me pëndë smiley 

Adolf Hitler.

a vlen si shembull ajku?

PS: drute.

dhe mos thuaj "e dija qe do ma thoshe"... more vesh?

Shembulli vlente per shtremberimin fonetik. Per çdo shtremberim tjeter te kesaj teme, nuk doja shembuj, por arsyen se perse te duket ashtu si u shprehe Grass-i. Qëne, shembulli i dyte, por mund te ish edhe i pari, ose edhe jo. smiley

1. eshte gjerman. (fakt)

2. flet si khurve. (e mendimit, moralit, psikes, kontributit per ceshtjen per te cilen po flet, etj... te jesh kaq debil sa te misherosh idjotesine ne fakt)

3. rezonancat e se shkuares, te larget dhe te afert. Nuk mbaj mend qe gjermanet te kene marre vendime qe te kene ndikuar pozitivisht ne mireqenien e njerezimit. e kam fjalen per momentet kur kane patur potencialin per t'u respektuar si te tille dhe kane patur shancin per te kontribuuar per gjithe njerezimin. kane kontribuuar tejet negativisht. vazhdojne te kontribuojne krejtesisht negativisht ne fushen politike. aq pa shtylle kurrizore me duken, saqe vetem nje togfjalesh di te them per ta: kurve e sllaveve. kete e them ne lidhje me cfare ka thene ky barishtja. ndersa per popullin gjerman kam respekt.

1. eshte gjerman. (fakt)

3. rezonancat e se shkuares, te larget dhe te afert. Nuk mbaj mend qe gjermanet te kene marre vendime qe te kene ndikuar pozitivisht ne mireqenien e njerezimit.

Si history buff qe thua se je, sikur s'te shkojne keto, zoto. Ti po ve ne dukje E cfare pastaj se eshte dikush gjerman? Edhe shumica e hebrenjve qe u shfarosen gjermane ishin me nenshtetesi, banonin ne Gjermani prej shekujsh. Gjithashtu po harron qe pavaresisht se shfarosja me e madhe sistematike ndodhi nen urdherat e nje te cmenduri Austriak, (qe thuhet mund te kete patur pak gjak hebre), s'do te thote qe te tjeret ishin dashurues te semitizmit. Ne Poloni ishin polaket qe i persekutuan hebrenjte, nuk ishin vec Gjermanet, qe beri qe te zhdukeshin gati te gjithe 3 milione hebrenjte ne ate vend, etj. etj. Ne BRSS-ne e Stalinit, u shfarosen qindra mijera hebrenj.

Ti po perifrazon vec historine prej Luftes II Boterore, por harron qe historia s'ka filluar atehere dhe hebrenjte pergjithsisht s'kane qene te pelqyer gjithandej.

a nuk po ben te njejten gje ky sorra?

hajde argumenta, hajde.

nejse gjembo, iu afrove me shume se ajku qe u ankua per braktisje.

ncuk, e ke kabim smiley

Politika "e madhe" po lodron, me jeten e vegjelise botrore.Une mbaj mend se kur ndodhi  rrjedhja   ne  Çentralin berthamor te Çernoblit, nuk u pi qumesht  prej femijeve tane, per muaj te  tere....

Di dhe qe profecia  thote se  Zoti..... e ka ndeshkuar Izraelin dy here.Nuk  besoj t`i  kete  dhene ne dore sot,  "shkopin e Moisiut" te shkunde "pluhurin" e perseve. Grass, .... po paralajmeron

cfare? nuk e kuptova kete...

cila profeci flet per te shkuaren? se sikur nuk eshte shume parashikuese.

PS: iranin, po dhe gjermanin bashke me te. buke e gjalpe.

Zoti e krijoi popullin e izraelit, per  boten njerezore te  mire.Por ata nuk zbatuan porosite ne lashtesi...dhe  nuk pohuan kur u  dergoi mesazherin...Se ai,   Elia edhe pse e njohu  nuk e pohoi.

Sa per  ate buken me gjalpe, qe i paska izraili, mire e ke, por ja qe don te  shtyhet  dhe  me ca uje, zoto

elia dhe pse e njohu nuk e pohoi? (dhe cilin mesazher?)

nga dalin keto grava? 

Kritikët e akuzojnë Grass-in se shtrembëron situatën. Jo Izraeli, por regjimi në Iran kërcënon paqen në botë

Kritikët më duket se kanë më të drejtë sesa Grassi 

p.s Pse mu duk e ngjashme kjo "poezia" me atë tipin që argumentonte pse u bë mërgimtar. Kush e mban mend atë robin? Emigrant në Itali më duket se ishte.

 

 

Grass ka te drejte. 

Ndonese Grass s'eshte tamam ne my favorites list,ka te drejte.Po luanin rolin e nje intelektuali qe shpreh mendimin e nje pjese te popullesise pavaresisht kostos qe merr persiper.

Gras shpreh hapur ate qe mendon maxhoranca e intelektualeve ne Evrope(dhe qe nuk guxon ta thote hapur)...Ajo biseda e famshme e Obames me Sarkozin tha shume gjera . Botes i ka ardhur ne maje te hundes nga arroganca e politikes Izraelite.

Zhvillime teper interesante ne fushen e diplomacise  SHBA-Iran

Obama ikthen pergjigje Khameinit(nepermjet Erdogan-it). Ai shprehet se nuk eshte kunder Programit Nuklear Civil te Iranit

Bota nuk ka nevoje me per luftera te reja se ju tekerka Izraelit i cili po perpiqet te mbaje ate statusin e superfuqise rajonale...

 

Emanuele Ottolenghi, an expert on Israel and Europe at Oxford University, argues that “Europeans see Israel as the embodiment of the demons of their own past.” The European Union is supposed to have traded in war, nationalism and conflict for love, peace and federalism. But Israel now reminds Europeans of darker forces and darker days.

 

As Israel has drawn closer to America in the past few decades, the left's antipathy towards the behemoth of capitalism has spilled into dislike of Israel.

 

 

o kaposh... sa i squt qe je mer? ... me kujton kaposhin e xha Metit... kendonte qe ne mengjez .... Kikirikuuuuu... e me pas ja kepuste lopa .... Muuuu... e gomari pelliste sa kishte ne koke... e xha Meti pallonte Xhiken ne haur... te gjitha qe ne pike te sabahut... nuk mund te flere njeriu i qete... se kikirin kaposhi... nga poshte plehut... keto etiketimet vete i gjen a me qafsh? ... se kur kritikohet izraeli... jane te djathtet... pastaj futen edhe te majtet... ata gjasme-pacifistet... te gjithe ne nje thes... se mos harron ndonjerin... ja njeri qe rreket te dale nga thesi... fute ore edhe ate vrik brenda... qerratain... eshte i qendres... jo eshte shkrimtar... guenter grass...e kikirin kaposhi... nendetese atomike udheton per izrael... me cfare parash... kush i paguan? ... demshperblim  per nje krim te dikurshem: nje mjet tjeter krimi... vetem ketej nga ne... andej?... beni cfare te doni... kritiket a kikiriket... kikiriki o kaposh... e cohet njeri: dale ore... me parate tona kerkoni tjeter krim... kundrejt nje populli tjeter... vetem qe te shlyejme ndergjegjen... ah duhet pastruar kjo ndergjejge... duhet demshperlbyer... me nendetese atomike... te paguar nga parate e Guenter Grass... po jo ... ketij nuk i takon te flase... Kaposhi troket forte kepucen ne tavoline.. 

O bulktho, avash me lali ... sa shpejt e dramatizon! Fakti qe ndertove dramen nuk dmth se kaposhi ja fut Kot dhe barishtja plot. Nuk ndahet e drejta dhe e padrejta vetem se I vure ne drame. Per mua grasi eshte treguar hajvan I madh; shume I madh! Ndoshta I ka firuar truri tani, si bonus pleqerie, ndoshta s'ka patur ndonjehere, ndoshta edhe I ka ardhur me mall ndonje kujtim nga rinia. Qe te gjitha keto jane me te mundura sesa qe grasi te kete te drejte. Pra irani qe kerkon hapur zhdukjen e izraelit te kete te drejte dhe izraeli ta kete gabim qe vazhdon se egzistuari.
ps: xhikja o Haxhia? Burri i Metit?

 

Zoto calm down bro and check little bit the facts.

Irani asnjehere nuk e ka pasur ne plan te sulmoje Izaelin..Izraeli thjesh ndihet i kercenuar nga influenca e Iranit ne rajon(dhe kjo eshte ceshtje krejt tjeter)

 

Ahmadinejad had never said, he wanted to wipe Israel off the face of the map, and that the statement was a distortion created and perpetuated by the media

More excactly  what they claim....

The Iranian President said that Israel must be wiped from the pages of history.

Dhe e verteta...

 

To be fair to the Independent on Sunday columnist, countless politicians and pundits on left and right have bought into this nonsense. The inconvenient truth - for them - is that the Iranian president, despite being an odious, obnoxious and bombastic individual, never used these words.

Kolumnisti i njohur i The Guardian, Jonathan Steele i benje nje analize te hollesishme kesaj genjeshtre te qellimshme te medias

 

  • Izraeli posedon(fale SHBA-se) fuqine ushtarake te 4tert ne rang boteror per mbrojtjen e me pak se 6 milione banoreve..Ironike huh?
  • I vetmi vend ne lindjen e mesme i cili posedon arme nukleare dhe ato te shkaterrimit ne mase
  • Nje vend i cili ka demostruar hapur deshiren per pushtimin e vendeve fqinje si Libani,Sirine,Egjiptin,Irakun
  • Nje vend i cili pretendon te sulmoje Iranin ne baze te nje deklarate "per fshirjen e Izaelit nga harta"..Ne te vertete asnjehere nuk e ka bere nje deklarate te tille(publikisht sic shprehen). Por ne hanen tjeter fut koken si struci ne rere per deklaraten ne Platformen e Partise Likud. "Ne menyre te ruaje paqen, Izraeli duhet te mos lejoje ne asnje menyre krijimin e nje shteti Palestinez (ne perendim te Jordanise)"

IRANI NUK E NJEH EGZISTENCEN E SHTETIT TE IZRAELIT.

POLITIKA E JASHTME E IRANIT ESHTE PER SHFAROSJEN E SHTETIT TE IZRAELIT.

IRANI SPONSORIZON ORGANIZATA TERRORISTE SI HAMAS DHE HEZBOLLAH.

IRANI JO VETEM NUK E NJEH HOLOKAUSTIN, POR E PERQESH.

KETO JANE FAKTE.

asnjehere nuk ka demostruar Izraeli deshiren (e aq me pak hapur) per pushtimin e vendeve fqinje. ishin vendet fqinje qe 2 here iu sulen Izraelit, PER TA SHFAROSUR NGA FAQJA E DHEUT, dhe DESHTUAN TURPSHEM!

Armet berthamore, eshte e vertete qe i ka. 260, me numer. dhe nuk i ka "fale amerikes", por "fale" frances; absolutisht pa dijen me te vogel te amerikes. por kjo nuk ka rendesi fare. Izraeli i njeh fqinjet e tij, ua njeh pavaresine, sovranitetin, kufinjte... edhe Iranin. Irani, jo.

nje vend i cili pretendon te sulmoje iranin ne baze te... hajde hajde art. kete ma sjell si fakt???

me keto fakte?

konstatoj qe shqiptaret NUK JA KANE HABERIN e botes, politikes nderkombetare, aq me pak, realitetit ne lindjen e mesme, dhe aq edhe me pak haberin e historise se tyre kombetare.

PS: art, meqe ra fjala, flas edhe persisht, dhe kam patur kontakt me iraniane. kete ta them qe te te ve ne dijeni, qe kam pare edhe atlase iraniane, ku ne te gjitha hartat, aty ku ne dime qe ka nje shtet qe quhet "Izrael", ne hartat e tyre ka vetem Palestine, Jordani, Liban, Egjipt dhe Siri.

Njohja ka me teper vlere simbolike, dhe besoj se kaq gje e kupton..

Nuk eshte vetem Irani qe nuk e njeh por gjithe rajoni. Ta quash Iranin delen e zeze ne nje kohe kur gjithe rajoni nuk e njeh eshte Hipokrizi. Izraeli nuk nuk e njohin mbi 27 vende, dhe disa prej tyre jane Iraku,Emiratet e Bashkuara,Kuvaiti,Omani,etj...Domethene qe cdo vend qe nuk na njeh hajde dhe ta sulmojme sipas mendimit tend?..... smiley

Politika e Iranit eshte per shfarosjen e Izraelit?...Ta dhashe me fakte pak me lart qe medi po vazhdon dhe e ben punen mire ne krijimin e deklaratave te rreme "gjoja nga goja e Ahmedinaxhadit"....Domethene mohimi i holokaustit qenkerka nje preteks imire per ta sulmuar dhe bombarduar?..pse kjo me bie era fashizem..Po fashizem shqeto!..Si puna e rastit burgosjes se atij shkrimtarit qe mohonte holokaustin...Sipas kesaj llogjike ai shkrimtari duhej te denohej ne litar, pse mohonte holokaustin.

 

Armet berthamore i ka fale ndihmave financjare amerikane akorduar shtetit Izraelit per dekada me radhe.... smiley

 

 

PS hartat Greke nuk e perfshijne Qipron Turke,Hartat e BE nuk e perfshijne Kosoven, etj..Do te vazhdoj me me kete llogjike? smiley

po ja ngop...

art, a po flet per fakte apo per cfare? se ti po shkon deri aty sa te ngresh historicka kot me kot. me duket sikur thjesht ke merak te shprehesh per kete ceshtje. po me le pershtypjen sikur te kane ndaluar te flasesh dhe po "shfrytezon" momentin. insinuata kot, "fakte", historicka...

a duhet ta fillojme edhe nje diskutim te ketille duke paraqitur secili perkufizimin e tij te fjales "fakt"??? eshte e turpshme art.

meqe i ke qejf historickat, do te doja te me sajoje nje, ne rastin kur Serbia nuk e njeh Shqiperine, as egzistencen e saj, as flamurin e saj, dhe as nuk e ka ne harta, dhe shprehet hapur per shfarosjen e saj; dhe sikur ne Maqedoni te kishte 1 organizate terroriste qe financohet dhe armatoset nga Serbia per te shfarosur shqiptaret, dhe sikur te kishte nje organizate tjeter terroriste, po e financuar nga Serbia, ne Mal te Zi, per te shfarosur shqiptaret. 

Tani, me sajo dhe nje historicke te ngjashme, nga keto qe ke qejf ti, sikur ne vend te Serbise (me lart) te ishte Greqia.

kam shume deshire t'i lexoj.

Serish po te them qe propaganda ben punen e saj..Kryesisht tek rednecket e Alabamas qe nuk e dine ndryshimin midis Pakistanit dhe Iranit. Nuk e kuptoj dot kete fiksimin tend me Izraelin, jam ca i zhgenjyer nga kjo njeanesia jote ne kendveshtrimin e historise se Lindjes se Mesme. Sic ka te drejte nje Izraelit te jetoje po ashtu ka te drejte dhe nje palestinez . Keto ndodhin ne nje vend i cili pretendon se mbart vlera demokratike, ne anen tjeter i zolon dhe trajton si kafshe palestinezet neper geto(ironia eshte se dje ishin po ata qe vuajten ne geto)..

 

Irani ka nje regjim skizofrenik, kjo pranohet boterisht, po qe deri me sot nuk ka sulmuar apo pushtuar ndonje vend tjeter, po i ve paralel me regjimin e Hoxhes ne Shqiperi..Por eshte kjo nje shkak per ta sulmuar, bombarduar me arme nukleare?..(sic po planifikojne Izraelitet)...... kemi regjime me skizofrenike qe posedojne me dhjetera(mos them qindera) arme nukleare si Korea e Veriut, Pakistani,etj...

U shpreha me lart se shprehjet per shfarosje te Izraelit, jane prodhime mediatike, per pergatitje e terrenit per lufte..Dhe kane shume vite qe jane pergatitur per ta sulmuar Iranin, qe prej pushtimit te irakut dhe krijimin e te famshmit "boshti i te keqes" nga idoti Bush.

 

Te heqesh parlaleizma mes Iran-Izrael dhe Serbi-Shiperi eshte mendjeshkurtesi..

Ne radhe te pare Irani asnjehere nuk ka pushtuar Izraelin apo vendet fqinje..Ka ndodhur e kunderta Izraeli ka pushtuar vendet fqinje dhe vazhdon dhe rekrutone kolone te rinj nga Rusia e Kaukazi.. dhe njekohesisht vazhdon me politiken ekspansjoniste duke ju mohuar nje shtet palestinezeve. Per kete deri dje nuk fliste askusht se hynte ne kategorine e antisemiteve dhe fashiteve..Por sot kritiket jane te shumte. Nuk mund te veshesh lekuren e viktimes dhe te terrorizosh te tjeret ne anen tjeter..

tani lexoje kete qe ke shkruar ketu, dhe lexo ate komentin qe ke shkruar me siper. pastaj, po pate kohe, futi nje te lexuar dhe komentit tim mes tyre, se mbase me jep nje pergjigje... ose mbase te ben pershtypje ndonje gje.

ke kundershtuar veten, dhe e ke kundershtuar paq. i jep vetes aresye dhe "perse"ra ne komentin e dyte, qe t'i pergjigjesh pyetjeve qe ngre dhe i le pa pergjigje ne te parin... dhe argumetat e te parit nuk i permend fare tek i dyti, e anasjelltas.

shteti modern i iranit, nuk e ka pushtuar izraelin. po. por ama, hamas dhe hezbollah financohen direkt nga irani. kete e di gjithe bota. te gjitha raketat qe jane leshuar mbi izrael qe nga 1967(1990), jane blere me para iraniane.

NUK E NJEH SI SHTET! e kupton kete gje ti apo jo?

e kupton, apo jo. po - jo. ?

Hamas,Hezbollah  financohet nga Irani sikurse Izraeli financon terroristet e tjere kurde ..apo "luftetaret e lirise" qe operojne ne Iran,Siri,Turqi... Do me per Belulin....Vrasjet e shkencetareve iraniane nga Izraeli a mund ti klasifikojme ne akte terroriste?..  smiley

Ceshtja e bombava atomike te Izraelit eshte bere boze se nuk e permend vetem ky Grassi. Ti thuaj se ne perendim nuk kane b*the comentatoret politike ose politikanet te zgjaten ne kete problem, se do quhen anti semite, dhe izralitet kane organizata te veqanta qe shofin mediat qeund te thone ndonje gje kunder izraelit ose per bombat e tyre atomike. Dhe zakonisht ai qe flet keq/kundra izraliteve hiqet nga posti ose discriditohet. Vjet me duket se dha nje emission BBC per influencen e Izraliteve ne media dhe politikaneve Angles.
Vetem ndonje akademist is ndonje universiteti thote haptas kete qe ka thene Grassi.
Tani ku eshte llogjika qe Israeli te kete 250-300 bomba atomike dhe ka ne agjende te fshije Palestinezet nga toka, mban te pushtuara tokat palestineze mbas 1967, dhe toka te Jordanit - dhe Iranit qe do te beje bomba atomike?
Nuk ka lezet qe te ndalosh Irakun, ose Iranin te beje bomba kur le armikun e tyre te beje.bomba me shumice pa e kontrolluar kush!
Asnje nuk duhet te kete bomba atomike, ose le ti beje kush te doje.

+100

Keta hebrenjte jane te cuditshem, edhe sot qe kontrollojne gjysmen e botes prape vazhdojne te bejne rolin e viktimes, s'guxon njeri te thote gje per ta se direkt mobilizohen baterite per ta etiketuar antisemit

Politike me dy standarte? Armatos Izraelin dhe presion Iranit te carmatoset? Kjo nuk i sherben paqes ne ate rajon. Eshte e qarte qe nga Roma perandorake  pse ndodh kjo. U lindem, u rriten dhe do vdesim me ceshtjen palestineze, mengjes, dreke, darke. Nuk paska kaq force USA ta zgjidhi kete konflikt qe eshte detenatori konflikteve ne Lindjen e Mesme? Izraeli eshte  koburja e SHBA-ve ne ate rajon.Epo paqja dhe rendi ri boteror nuk vendosen ne kete menyre. Izraeli eshte kthyer ne femijen e llastuar  dhe e gjithe bota duhet ta marri me te mire, te mos beje ndonje kritike kunder tij sepse...je antisemit.pfff.nga antisemitizmi nazist ne kete semitizmin amerikan.

ja ku e ke nje prej tyre arto:نقشه جهانی

jo vetem ne harte qe nuk egziston, por as flamuri nuk eshte gjekundi. Pra, Izraeli nuk egziston!!!

e na flisni per "fakte" pastaj.... smiley

Nuk e di nga e gjete kete harte..

Une ne Harte e shof qarte Izraelin...Sa per Flamur, nuk e shoh flamurin shqiptar gjekundi...Apo Irani nuk e njeh shtetin shqiptar?... smiley

 

 

shqiperia e ka mbi flamurin anglez, me duket. nuk lexohet mire shkrimi kur e zmadhoj, po aty me duket sikur shkruan "albani". e kane bere krejt te kuq...

shqiperia ama, eshte ne harte, dhe edhe ne harte e ka te shkruar "albani" (me te kuqe).

gjete cfare te debatosh tani? si te thashe, nuk lexohet mire shkrimi, por me duket qe kjo harta eshte e 1999. (e ka tek "legjenda" - ai katrori i bardhe ne paqesor)

ne harte nuk ka izrael. ne harte ka palestine(eshte e shkruar) dhe jordani me dalje ne det.

E zëmë për një moment se Izraeli çarmatoset tërësisht dhe vendet arabe pas kësaj, e sulmojnë (siç ka ndodhur në 67'). 

Sa nga flamurtarët e paqes këtu, do shkonin ta mbronin me pushkë?

 

Zgjidhja nuk eshte carmatosja e Izraelit por heqja dore nga politika qe sponsorizon Izraelin ne dem te zgjidhjes se ceshtjes palestineze.Ka nje ceshtje palestineze aty apo jam gabim une? Fijet e interesave ne ate rajon shume me te koklavitura, duke perfshire dhe ruset, por nje nga hallkat e zgjidhjes se konfliktit dhe krijimit te klimes se mirebesimit eshte dhenia fund e politikes qe suporton Izraelin si cubin e rajonit. Nuk eshte kjo rruga per te promovuar pashmangesine e Triumfit te demokracise perendimore ne vendet myslymane.nqs procesi demokratizimit aty nuk buron nga brenda, imponimet nga jashte dhe "eksportimi" demokracise jane dhe do te jene nje fiasko.Shiko Afganistanin, Irakun.

Ne 67, jo vetem nuk e mbeshteti kush Izraelin, por BS furnizoi me armet me moderne te kohes, edhe me "night vision" bile, ushtrine siriane dhe ate egjiptiane. Izraelit nuk i shkoi asnje pushke dhe asnje fishek ndihme, dhe ua hoqi breket brenda 6 diteve 4 shteteve.

Mundet te jete keshtu Zotrules, por pas 67 e deri tani, a nuk sponsorizohet Izraeli politikisht nga USA? Arme mund te bleje nga Franca (e cila ka interesat e saj ne ate rajon)  apo gjetiu, por sponsori eshte USA. 

po spiritus. e vertete.

a nuk u be kosova e pavarur me bekimin e amerikes, mbeshtetjen e saj, etj etj etj?

ku qendron gabimi ketu? pse na qenka gabim apo cubllek te kesh mbeshtetjen e amerikes? smiley

Jo, ndryshon puna. ketu nderhyrja e amerikaneve ishte ne sensin e kundert: i tregoi vendin milloshevicit qe bente cubin dhe kasapin e Ballkanit. 100 000 te vrare vetem ne B&H. Ne mbyllje te shek.20.

Kurse me Izraelin eshte rasti sponsorizimit te nje cubi rajonal.Dubel standart!

mund t'ja kishte treguar vendin milloshit edhe pa e bere kosoven te pavarur. smiley

PS: 300 000 te vrare ne BH.

mund t'ja kishte treguar vendin milloshit edhe pa e bere kosoven te pavarur.

Kjo eshte me te vertete menyre utopike e te menduari smiley ...Think again smiley

Ketu ke te drejte se u treguan cuba si ne 48ten dhe ne 67ten ...dhe ishin 10x me pak se kundershtaret e tyre.
Por nuk i kane ndihmuar arabt kush, dhe night vision nuk e di se qenkan perdor aq heret. Por izraili ka qene i ndihmur me inteligjene nga SHBA si e nxjerr me zero night vision googles

Izraeli nuk ka marre asnje fishek nga amerika ne 67. Bile nese do ta dish, as telefonin nuk ua hapnin. Anija e pare me furnizime qe i vajti izraelit ishte nja 3 muaj pasi i kishte vene lakuriq ne rresht sirine, jordanine dhe egjiptin (dhe me keta, edhe 10 shtete te tjera qe kontribuuan dhe ishin ne konflikt te hapur me izraelin - pakistan, marok, libi, irak, arabi, etj...)

dhe po. BS ka furnizuar me tanket me moderne te kohes, avjone, pajisje lufte - armatime duke perfshire edhe night vision. po, qe ne 67.

Sa fisheke mund te blihen me 114miliarde USD? smiley

i'm out art.

nuk i pergjigjem me asnje pyetje po nuk iu pergjigje te miave. monologjet jane gjeja me e lodhshme ku mund te perplasesh. ketu ne peshk ndodh shume shpesh.

peace. smiley

Te sqarova me lart, qe deklarata e "Shfarosjes se shtetit izraelit" nga Ahmedinaxhad ishte thjesht nje prodhim i medias. Te sqarova me faktin qe Irani nuk ka pushtuar apo sulmuar ndonje vend...Ti permende Hamasin dhe une te permenda Kurdet e perdorur dhe financuar nga Izraelitet.

PS: per shume perendimore UCK klasifikohej(dhe ende klasifikohet) si organizate terroriste...

Dikush mund titullohet terrorist, por per dike tjeter eshte hero...

Live and let live

Peace bro... smiley

asnjehere nuk ka demostruar Izraeli deshiren (e aq me pak hapur) per pushtimin e vendeve fqinje. ishin vendet fqinje qe 2 here iu sulen Izraelit, PER TA SHFAROSUR NGA FAQJA E DHEUT, dhe DESHTUAN TURPSHEM!smiley

Tre te verteta ka nket mes:
1.Na cantrapin me Izraelin
2.Na cantrapin me Palestinen
3.Na cane trapin.

smiley

*****

Ne baze te kartes ineternazionale cdo shtet ka te drejte te prodhoje lende atomike me kusht qe mos te jene rrezik per paqen nderkombetare ...dhe deri ne keto momente Israeli nuk perben rrezik.

Kush i percakton keto vende te rrezikshme per paqen?...Ah harrova, po ata hipokritet qe kane hapur vecse luftera gjate ketyre 50 viteve te fundit

Ne baze te cfare konvente? Pa he na trego edhe ne ate konventen qe di ti. Ose ti ngaterron teknologji civile per te prodhuar energji elektrike (nqs po, athere ke ngaterruar artikull), ku teknologjia dhe e rendesishmja lenda atomike eshte shume pak e paster, qe nuk ben per bomba atomike, duhet prodhuar uraniumi apostafat per bomba!
Ne baze te Non Proliferation Treaty 1968, 1995, ku bejne pjese gati te gjithe shtetet e botes me perjashtim nja 3,4a5 shtete, duhet qe te mos prodhoje kush bomba atomike, dhe ato qe egzistojne duhet te shkojne drejt shperberjes.
Te jap nje shembull per kete, Anglia duhet ta zbatoje kete treaty meqe e ka firmos, por ka ne plan te beje nendetese te reja berthamore. Kur nuk lene Iranin ose Korene e Veriut te bejne keshtu lloj bombash, le qe te bejna ata nen detese atomike qe te vijne deri ne portin kryesor fshehurazi, sic jane ne brigjet e Argjentines tani, do i bombardoje Anglia, BE dhe SHBA brenda nates deri sa tua vrasin edhe milingonat nen toke!
Ky treaty po thyhet HAPTAZI nga Izraeli, Anglia, SHBA me kerkimet e tyre per bomba me rreze te vogla, Franca me zhvillimin dhe testing e bombave, India, Pakistani etj.
Kesaj i thone - bej si te thom une, dhe jo si bej une.

Ms.Svarovski je totalisht gabimsmiley

Iran minister hails Gunter Grass Israel poem

Iran's deputy culture minister on Saturday hailed German Nobel literature laureate Gunter Grass's poem in which he accused Israel of plotting Tehran's annihilation.

Grass, a long-time leftist activist, said in interviews on Thursday that the media had attacked him without understanding his message, and although he found the personal accusations against him "hurtful," he had no plans to back down.

 

ne rast se izraeli vertet i mendon armet atomike si mjete mbrojtje, kjo do te thote se nuk do t'i perdore si mjete sulmi. a nese i perdor, (shume e rrezikshme kjo) qofte edhe me iranin, sikur bien ne fjalen e ahmedinit qe duhet fshire nga faqet e historise, edhe histori ka plot ne librat e shenjte, edhe me perpara. Gynter grasi ka shprehur vetem opinion qe sot e kesaj dite duhej te ishte institucion i mendimit ndaj nje vendi si izraeli qe brenda 50 vjeteve te ekzistences se vet per here te pare ne historine e gjithe botes qe kur njeriu mori gur e i hapi koken tjetrit, ka bere dhe vazhdon te provokoje luften. se ne ndodhte pastaj e keqja, nuk besoj se izraeli do t'i kete topet aq te renda sa te na zhduke mbare (apokaliptikisht). se sikur keshtu edhe justifikohen antisemitet me shpjet dhe ne nje fare menyre edhe mund te marrin pak ne te drejte.

c'ja fut kot! smiley

po me ja fut une kot, nuk i prish pune njeiu ne boten mbare. me ia fut kot ata, nuk do gajasesh aqi fort as ne londer.

ps. ata e kam per muslimanet. ta zeme sikur verte ta marrin nji me nji. rob me rob. njeri me njeri. sa vlere kane ato bomba. e kujt pastaj i sherbejne? loje e ronde zoto. nivel blu ne shah. smiley

petlle, fjalia e pare, e drejte. nuk ta pata me te keq ama.

myslymanet mund te arrijne ne ate dite, e vertete. ate dite mbase bindeni ju qe izraeli eshte ne te drejten e vet, ne te drejte te zotit, dhe do e kuptoni qe jo vetem keni qene gabim, por keni qene shume gabim. sepse, i nderuar, ja te ta shpjegoj me thjeshte; kur te plotesohet fjala jote, atehere do te te duhet t'i pergjigjesh nje pyetje qe eshte e madhe sa nje e treta e njerezimit dhe nje e treta e globit; se pse po luftohet per nje pellembe toke, dhe pse 6 miljone njerez jane rrethuar nga 1.5 miljarde, dhe c'mut do te bejne keta 1.5 miljarde sikur t'ua japesh fare ate toke?

ne rast se nuk arrin ta shohesh grykesine e pamate edhe tani, une nuk di cfare te them tjeter.

gjithsesi, mbaje vath ne vesh (nuk po nxjerr ndonje sekret ushtarak smiley), ajo qe thua ti do te ndodhe, dhe numri i atyre qe rrethojne bijte e Izraelit, eshte 200 miljon. Dhe fundi i tyre eshte MESE i qarte. smiley (armageddon!)

nothing to be afraid of. smiley

Izraeli e ka deklaruar Grass persona non grata dhe nuk e lejon te futet ne Izrael.

Te keqen e nazizmit dhe lirise se shprehjes e idealeve demokratike perendimore; Naziqeveritaret izraelite jane sot nje ironi e politikes se pjerdhur amerikane dhe mbeshtetjes qorre te Amerikes ka kaq vjet.

Per ti bere lidhjen me peshRamistet, behet fjale per politiken "te mbeshtesim te keqen me te vogel" qe ka ndjekur Amerika ne arenen nderkombetare, si puna e Alkaides etj, derisa keta behen te keqinj te medhenj dhe i plas halja ne dere Amerikes pastaj.

Sot ka katandisur Amerika qe i lutet Izraelit te mos sulmoje Iranin. Mire ti behet!

P.S. Gjera me te vogla krahasimisht, po gjithesi.

P.P. S. Zotrules, tashi e shikojme sa na paska munguar koha kur ti mungonje ne Peshk, ngeleshin gjithe ato tema pa permjere.

xhib, mire Izraeli qe nuk e pranoka Grass-in,  po ky  do te qe te vej ne Izrael?smiley

ai, edhe mbase nuk do qe te veje, por ata, me aktin qe bene (sot), tregojne se nuk duan te degjojne! 

mire o mire, po me shume tregon nje lloj nervozizem nga ane Izraelit... nervozizem i cili nuk nderon nje vendi demokratik. 

fundja, e pranon Izraeli kete apo jo, ky do ta thote mendimin e vet!

Sot ka katandisur Amerika qe i lutet Izraelit te mos sulmoje Iranin. Mire ti behet

O Xhibo, kujdes se me duket se po ha sapunin! Provoje njehere a ben flluska kur shfryn? smiley

P.P.S. Hi 5. Te gezojme zbaticen, por pa harruar baticen.

Jo jo, me qendrime ne bl(l)oqe me duket se je ti jo une smiley

Une ne fakt mllefin ndaj kesaj politike te gabuar (te jashtme) te Amerikes e kam nga dashuria per Ameriken, believe it or not. Dmth kritika behet per parim (se te qenit superfuqi nuk te jep license te pagezosh kurverine), kurse emocioni ne kritike shprehet nga dashuria. smiley

Xhib, padyshim qe ne vitet e fundit ka nje terheqje amerikane nga Problemet e Gjirit dhe nje fokusim ne pjese me te rendesishme te trupit. Gjithashtu Obama ia ka bere te qarte izraelit se nuk ka ndermend te shpenzoje me energji ne kerkim te Paqes ne nje konflikt qe vazhdon prej 2000 vjetesh. Por kjo nuk do te thote qe Amerika ndonjehere kurre do te marre anen e dikujt qe eshte kunder Izraelit, e aq me teper te arqeoarmikut te saj, Iranit.

Por kjo nuk do te thote qe Amerika ndonjehere kurre do te marre anen e dikujt qe eshte kunder Izraelit, e aq me teper te arqeoarmikut te saj, Iranit.

Straw argument, le te mos e ulim kaq shume diskutimin. Nuk behet fjale qe Amerika te mos mbeshtese Izraelin apo akoma me te mbaje anen e Iranit.

E theksoj, politika e mbeshtetjes qore (te Amerikes ndaj Izraelit) i ka kushtuar shume Amerikes, tani eshte kapur si plaka ne valle, dhe te ndryshoje eshte e detyruar te beje hapa te vegjel. P.sh. Obama ka bere ca hapa te vegjel (ndryshe nga Bushi dhe noconet psikopate) po prap s'ben dot shume, prap (per hir te historise kurve te politikes se jashte te Amerikes) eshte i detyruar ti lutet Izraelit (anipse duke i bere presion me shprehje publike ne fjalime) aman mos na hap nje lufte me Iranin.

Kjo eshte mjeruese per cdo shtet te madh, aq me shume per nje superfuqi dhe per demokracine me jetegjate te botes! Mbahet ne kete pike peng (Amerika sa i perket rajonit aty) nga bytha minimaliste dhe kuazi-naziste e qeverive te Iraelit.

Natyrisht qe Irazeli eshte dhe do jete aleat dhe mik i ngushte i Amerikes, por kjo do ishte dhe nese Amerika do kishte vepruar ndryshe dhe mos ti kishte dhene Izraelit mbeshtetje te pakufizuar; sot do kishim nje shtet njesoj te paprekshem izraelit nga fqinjet, po kjo jo vetem per mbeshtjen e Amerikes por dhe te fuqive te tjera perendimore, si dhe per faktin qe armiqte e Izraelit nuk do kishim municion.

Asnje shtet perendimor ne bote sot nuk i jep Izraelit mbeshtetje te pakufizuar dhe pavaresisht veprimeve te politikave te tij ne rajon, pervec Amerikes. E zene si plaka ne valle, dhe po te doje te ndryshoje, Amerika bart keshtu turpin e historise se politikes se saj ne ate rajon.

Nga ana tjeter, do kishim me pak antiamerikanizem dhe anti-perendim ne bote, ose ne mos kjo, do kishim me pak argumenta dhe benzine per terrorizma dhe ekstremizma. Qindra mijera civile te vrare ne Palestine nga armet dhe parate amerikane jane materiali me i fuqishem rekrutues per antiamerikanizmin (dhe antiperendimin per pasoje).

E mire, ashtu me ty jam edhe une. Pervec lutjes se Amerikes per te mos hapur lufte, ku i qendroj variantit tim qe Amerika thjesht i thote bej lufte sa te duash, per sa kohe qe e ke te qarte qe une nuk ngaterrohem.

Po, i thote (mgjths nuk po i thote ashtu tamam, thjesht po i thote mos i gjuaj Iranit tani), po ne realitet e dime, si ti, si Obama, si une, si Netanjahu (smiley ) qe po beri lufte Izraeli, Amerika do perfshihet se s'ben.

Dhe jam plotesisht dakort qe kushdo qe cenon territorialitetin e Izraelit te perballet me zjarrin e luftes se ushtrise Amerikane.  Por ketu s'kemi te bejme fare me kete, nuk ka njeri ne bote qe e thote sot pa u dhjere se qeshuri se Izraeli sot qenkerka i kercenuar nga Irani. Ketu kemi te bejme me teorine e pjerdhur neokoniste "meqe kam dyshime se mund te me gjuash, po te gjuaj i pari". Amerika nen Bushin e provoi kete me luften ne Irak, e pa se se si u shnderrua opinionin nderkombetar nga pothuajse-unanimisht pro Amerikes (pas 11 shtatorit) ne pothuajse-unanimisht kunder asaj pas luftes ne Irak.

E sa i perket Amerikes, ketu kemi te bejme me nje kosto te madhe, dhe lidhje kembesh te Amerikes, nga gomarlleqet dhe zullumet e Izraelit; persa Amerika e ka bere veten ne bote prind te kalamanit plangprishes dhe tekanjoz, bart kostot.

Gjithsesi, per ta kthyer ne teme (te poezia e ketij shkrimtarit) edhe sikur dhe ky te mos ishte realiteti historik dhe aktual, prap ne demokraci nje njeri ka te drejte te thote ca te doje.

Kjo fobi qe eshte krijuar ne Perendim per te kritikuar zullumet e qeverive izraelite eshte e frikshme! Po ka antisemite sa te duash, po kjo nuk eshte justifikim per nje qendrim nazist ndaj cdokujt qe kritikon Irazelin dhe politikat e tij sot.

 

Xhib, le ta mbyllim kete debat me mundesi te pafund zgjatjeje me mendimin se ne marrejepjet Israel-Amerike there is more to this than meets the eye.

Jam dakort ta mbyllim keshtu si thua ti alla-shqiptarce me aksiomen "Nigjo ti cuno, ashtu jane ca mhabete qe ti s'i di, ehu jane ceshtje te fella keto pune". smiley

Jo jo. Desha me thone qe mbase ka dhe gjona qe nuk i dime, meqe dhe s'na ka fut njeri ne tave. Por po qe se ti i di te gjitha nga jasht dhe nga mrena, (noi cun teze qe puno per Musadin apo Tanin e Zyrakes qe puno per CIA)  fito ti mer burre! smiley

Mbase ka gjera qe nuk i dime nuk eshte teze, aq me pak teze per te mbajtur nje qendrim te caktuar, sidomos kur ne kete rast behet fjale per nje qendrim kuazi-nazist per ti mbyllur gojen nje shkrimtari, ironikisht ne emer te demokracise dhe luftes se anti-semitizmit, anipse poeti semit ne fjale ka folur shkoqur per gjera konkrete si nje e nje qe bejne dy dhe qe i di e gjithe bota.

Ky eshte debat qe behet boterisht dhe qe ka filluar para Peshkut, believe it or not, po askund ne bote sa ne Izrael dhe tek Peshku nuk ka tabura kaq te medha ne te kritikuarit e Izraelit. smiley

Nejse, jam dakort ta mbyllim, vetem me kusht qe te thuas ti fjalen e fundit. smiley

thanks xhibo. i think nothing less of you too. smiley at least you deserve it. i'm only trying what to you comes so naturally.

and you are lucky too... i just read this comment. the chances of me reading someone i am ignoring, are staggering!!! you lucky buck!

Ti problemin s'e ke me njohurite, e ke me sjelljen dhe etiken e komunikimit. Kur shikoj vargmalet e komenteve te tua duke share e permjere temat shpesh mundohem ti mirkuptoj se mbase thjesht nuk e kontrollon dot veten, po nganjehere dhe mirekuptimi i tepert soset.

Thjesht mundohu te sillesh me mire dhe do ta shikosh qe, si me magji, fajin nuk e kane gjithmone te gjithe te tjeret.

Njisoj me vendet Arabe qe Dogjen Pikturat e atij malumit me Muamet smiley dhe bene Boten carcaf me Luften midis dy Kulturave smiley  Europa them se ku bejme Pjes edhe Ne nuk duhet te perizhen FARE po FARE ne keto Pune .As Amerika e as Kushdo tjeter .

Ata jane te njejtet Fise qe dikush si Babasqapi YNE , i ka percare e i mba Ngref me Bomba Atomike .....me JUG -VERI  , Dialekte e Nendialekte !

Njeri te Musait e tjetri te Moisiut , njjeri i Eves e tjetri Havase , njeri i Adamit e tjetri i Ademit . Ne se nuk kane  vene Mend ketu e dymije vjet KOKEN Hengshin . Edhe Grass them se kot merret me ata psikopate qe sajojne keto Situata per Boten . U jep VLERA .

Diku ne Javen qe shkoi lexova ( Daily News ) nje Gje te bukur ne komentin e Librit qe kishte bere per Ballkanin nje I Njohur me Robins me duket . Permbajtja e artikllit ishte ...Klinton pasi Lexoi mire Librin e vleresoi dhe e NDIGJOI shkrusin ....Larg BALLKANIT ...dhe e mbyllte me nje Pyetje A e ka lexu Obama Librin smiley  Po aq  e rendesishme per kohen eshte dhe vjersha e Grass . .. qe mbyllet me Pyetjen : A dine te lexojne njerzit jashte Politikes dhe Dijeve qomet te medyhoja mer Jahu te memedhembesve "Kujt do me i tregu Iranin tie ....kur ja pret tjetri " Kujt do me i tregue Izraelin tie " smileysmileyGaz gaz paci per Festa ! Larg duart nga Xhibi !

Tashti qe u shpall hapur vllazeria myslimane, normal qe do dali edhe ndyresira e peshkut dhe do shaj Izraelin. E kane me norme, s'ke çfare u ben.

Nje tjeter nobelist i shquar Jose de Sousa Saramago ,pas nje vizite i krahasoji kampet Palestineze ne West bank me Aushvicin....

Nobelist I shquar (per paqen) eshte dhe terroristi miljarder jaser arafat. Nobelist I paqes eshte dhe obama ... cfare je duke thene ti atehere?
Nga lind ky anti-judaizem I juaji? Ne cdo teme ku del izraeli, do villet vrer si ndaj tij ashtu edhe ndaj atyre qe e mbeshtesin.
Eshte ndoshta kombi qe I ka dhene me shume nga te gjithe njerezimit dhe perparimit te tij.

Ne radhe te pare Saramago eshte shkrimtar nobelist, ....

Israeli kombi qe i paska dhene njerzimit me shume nga cdo komb tjter ? smiley C'fare pa na shpego pak kete? Apo viktimizim automatikisht kthehet ne vlera.... je shendruar ne Kabalist me duket

Kjo llogjika jote bie ca era fashizem, ta kam shprehur kete dhe me perpara...Sic bie era fashizem ideologjia naziste e ubermecht apo ajo e islamisteve radikale per kulturen islame.....Izraelitet kane kontribuar nje kokrize rere ne gjithe kete vargmalin e kulturave njerezore, as me pak dhe as me shume...Do hidhesh tek shkrimi i Bibles?..dhe une te pergjigjem...Ai silazhi "i etiketuar izraelit" u pergatit qe ne keshillin e Nikeas nga Romaket vizionare...Ehhhh, nuk kishte drogera asojkohe dhe qetesues per masat e terbuara smiley

Meqe I ke qejf vlerat absolute, I takon qe ndryshimi midis nesh ketu eshte se une nuk jam kunder izraelit dhe as kunder atyre qe ti I quan viktima te tij ndersa ti shprehesh hapur kunder nje kombi te tere dhe luftes pe4 egzistence. Edhe pse mundohesh ta fshehesh me retorike boshe qe jo vetem nuk premton asgje por fillon e mbaron me "izraeli s'duhet te beje keshtu por te beje si them une". Retorika tipike e diktatit. Keshtu.

As une nuk jam kunder Izraelit, jam kunder bombave te Izraelit drejtuar mbi Iranin smiley

O arto, aman beji pyetjen vetes: ku te di ti se nga I ka bombat te drejtuara izraeli? Seriozisht! Ti nuk je thjesht alarmist qe te ze paniku sa here permendet izraeli. Je pertej kesaj pike. Je ne piken e urrejtjes ne kete moment. Pika "anti".
Sa per dijenine tende, qe ta besh dhe gjumin e qete, qe ta dish se neser do linde dielli dhe izraeli cuditerisht nuk do e kete shkaterruar as iranin e as boten me shperthime atomike, izraeli u sulmua me muaj te tere nga sadami dhe edhe pse mund ta rrafshonte irakun per 1 dite (pa berthama) nuk e beri. E ke bere gjumin e qete ne 90n,bashke me shoket e solidarnosit. Nuk behet politike ndreqese duke urryer dhe patur neveri per njeren pale... per me shume kur ti nuk je hic pale ne konflikt. As ti e as interesat e tua te ngushta dhe gjera/terthorta. Po pse te zene ethet dhe krizat sa here qe permendet izraeli. Kesaj jepi aresye. Qysh mohoet gjithnje me kembengulje cdo gje e mire vetem se permendet izraeli

 te rrime shtrember dhe te flasim drejt izraelitet e kane korruptuar politiken amerikane, nga te dhenat e shtypit 25% e 400 me te pasureve te amerikes jane nga izraleli,lobi izral ne amerike eshte me i fuqishmi, keshtu qe amerika e ka pak te veshtire to be fair

Historiani i madh Holokausti, Raul Hilberg, identifikoi tri faza të ndryshme në historinë e hebrenjve  Evropian.
 Së pari, na u tha, "ju nuk do të jetoni mes nesh si çifutët" - dhe ne u konvertuan me dhunë.
 Pastaj na u tha, "ju nuk do të jetoni mes nesh" - dhe ne çifutët u dëbuan.
 Dhe në fund na u tha, "ju nuk do të jetoni me" - dhe ne u shfarosën.
 Kjo është përvoja hebre ne Europe. Dhe kjo është arsyeja pse Izraeli është në zemrën dhe në shpirtin e çdo hebreu. Ata nuk mund  të jetojnë atje te gjithe. Por ata e dimë se është atje. Ata e dimë se është një vend mbi tokë ku  gjithmonë do të jene krahe hapur te mirëpritur . 

..kurse qendrimi i social-communisteve ndaj Hebrejve tashme dihet  boterisht;historikisht ata kane mbeshtetur kudo dhe gjithmone tiranet dhe terorizmin, tepke  si  baba i tyne shpirteror....

 

Po, po, eshte bere e udhes qe kushdo qe kritikon politiken zioniste titullohet si antisemit, nacjonal socjalist apo fashist...Eshte fshehja pas kompleksit te viktimes nje nga shkaqet qe e ka shendruar aktualisht ne nje shtet kuazi-fashist...

Nuk eshte antisemitizem te kritikosh hapjen e nje fronti te ri lufte nga Izraeli..nje lufte qe mun te shkaktoje mijera viktima...Eshte fashizem ta mohosh kete

Feja cifute eshte nje fe sic eshte kristianizmi apo islami...Une nuk di qe kristianet anembane botes te kerkojne te dynden per tu shperngulur ne vatikan po ashtu muslimanet te kerkojne shtetesi saudite..

Art, persa kohe qe je antisemit, atehere je antisemit do kishte thene Nard Ndoka. Nese     do te hysh ne detaje pastaj se je antisemit i djathte sic ishte Grassi para LIIB apo i majte sic u be Grass pas LIIB, kjo eshte per t'u diskutuar.

 

Po pra thuaje dhe ate tjetren fashit, nazist......  smiley

Cdokush qe kritikon izraelin eshta antisemit, .... The easy way to avoid the ugly truth smiley

Cdokush qe kritikon izraelin eshta antisemit,

Jo te gjithe, por ndonjeri edhe eshte. Sidomos ndonjeri qe ne cdo teme ku permenden hebrenjte, madje edhe ne tema me holokaustin, do kete patjeter dicka per te thene kunder.

..zakonisht dnjenjat ekstreme  anti-Israelite  jane thjesht nje excuse for extreme anti-Semitism, dhe fatemiresisht keta jane shume te paket ne ket blog.

 

 

Nga ta kap une kete shprehjen tende qe i perngjan asaj dores se majte qe krruan veshin e djathte smiley

Holokausti..hmm e dilja qe do dilje aty se nuk te jane sheruar ato plaget ende. Nuk e kisha tek Holokausti por te reagimi, por nejse ti ende nuk e ke kuptuar kete qe shpreha, keshtu qe shte e kote. Shifrat dhe numrat te thashe jane te paqarta..

E kish dhe tek pikepyetja "Vlersimin qe kemi marre nga shteti izraelit"....se miljonat e dollareve investime cuditerish i hedhin andej nga Serbia...po ashtu dhe deklaratat e minitrave te tyre qe Kosova eshte krahine Serbe"...

Nejse une si Nazi-Fashist qe jam them ti theksoj keto fakte...Heil Bar Mitzwah! smiley

Askush te kupton ty mor yahoo... Te gjithe te ngaterrojne per anti-semit. Ke pa ti?!

Eh, jete mizore! smiley

Si ne politike por dhe ne kete ceshtje, ju i rreshtoni njerezit ne dy llogore Bathoriste dhe Kucovare.... smiley

Po s'po te rreshto njeri mo lal. Je ti qe po rreshtohesh.

Po pra klasifikimi si antisemit, pse kritikoj politiken e Izraelit...Nejse mua as ma ndjen fare se si me klasifikoni ju te them te drejten, antisemit apo fashist. Ato kritika qe kam per ti thene do ti them smiley

Ti qenke dhe vezhgues i rregullt i fjalimeve te tyre....Nejse te rishikosh fjalimet e Enverit eshte humbje kohe sot(megjithese per dike mund teket vlerat e veta) smiley

Ekstremist Islamik = Estremist Cifut smiley

Thjesht bera nje kerkim ne youtube me keywords "Hezbollah death to Israel".

Nuk ka nevoje me u mbroj duke sulmu tani.

Po gjithsesi degjoje me kujdes ate fjalim. Jane shume te ngjashme ato qe pohon ti ketu me ato qe pohon ai atje.

Ju anti-semitet, ne fund te dites, thoni te njejtat gjera.

Kultezimi eshte gje e keqe,..dhe natyrisht te humbet ate llogjiken e arsyes. ne nje kohe kur vete Izraelitet po behen dita dites me skeptike, kemi Hareed-itet fanatike te Tiranes , me izraelite se vete cifutet dhe qe nuk e pranojne kritiken... smiley

Nejse une po e mbyll ketu dhe po te le te vazhdosh te rrotullosh your dreidel

Dakord, por ky s'eshte rasti im. Nderkohe qe anti-semitizmi eshte rasti yt. Dhe anti-semitizmi mund te te beje qe te humbasesh arsyen.

Ti thjesht po thekson me teper ate besimin tend "Haaredi-st" i cili nuk pranon ne asnje menyre kritiken dhe e vetmja menyre per tju pergjigjur asaj eshte nje fjale ...Antisemit

Ndalimi i hyrjes se Gunter ne Izrael , ironikisht vuri ne pah dhe nje here ato vlerat demkratike qe ti po i mbron me kaq flake smiley

E jotja nuk eshte kritike. Eshte mani'! smiley

Jo, nuk eshte e thene te jesh naziskin qe ti urresh hebrenjte. Xhaxhi Stalini i digjte me vajgur gjithashtu, dhe jam i sigurte se dhe dhe ky ftyre plenaxhiu i Iranit do ta bente te njejten gje me kenaqesi.

Po natyrish do te bente me kenaqesi, se keshu jane pergatitur skenaret... smiley ... Weapons of Mass destruction...Si u be puna e armeve atomike te Sadamit apo paraleleve qe ju bene me Al Kaidan...pse me duket mua se po kaloj ne dejavu serish dhe po i themi kesaj inteligjences ik pirdhu..

Keto qe shprehje pak me lart dolen fillimisht nga goja e Bushit... smiley

 

eshte ca e pavlere te perdoresh fjalime elektorale populiste...Sikunder u shpreh dhe Sarkozi para pak kohesh se emigrantet jane problemi kryesor i Frances smiley A ta quaj une Sarkozin Nacjonalist?

Well again...

E lexove?...Lexoje mire... Thote: "njerezit do te shprehen me pankarta anembane botes vdekje Izraelit".....

Me kujton nje tjeter skizofren qe e kishim nja 50 vjet per lider

PS:

"Diktatura e Proletariatit do te triumfoje dhe do ta shfarose kapitailzmin gjithandej" smiley

Por ai skizofreni ishte ne fakt lideri me paqedashes karshi fqinjeve ne Ballkan smiley

Epo tani une nuk do pergjoj se ca i thote lideri gruse. Ato qe i thote popullit do degjoj. Nejse xhanem, po qe se perpiqesh te me shfajesosh edhe kete tipin, zor se mund te ngreme nje bisede llogjike per kete problem me tutje.

Nuk po perpiqem ta shfajesoj mor njeri.Ta cilesova skizofren si Hoxha..Nuk duhet marre serjozish them...Dhe keto deklarata nuk jane shkak per ti bombarduar iranianet!..Kaq po e mbyll!..

Well

Hitleri skizofren - hebrenjte viktime

Stalini Skizofren - hebrenjte viktime

Ahmedi skizofren - nuk eshte pak si shume?

Te jap dhe une nj liste tjeter ca me te fresket....

Kastro ,skizofren-

Kim Jong, Skizofren-

Cavez, skizofren-

Pushtuan apo sulmuan kerkend?...Jo smiley He pra kj formula jote sikur s'del tamam

Tek ekuacioni jot mungon lidhja hebreje...smiley

Duhen patjeter viktimizuar automatikisht hebrenjte se s'ben? Eshte rregull i Fizikes ky?... smiley

Jo,jo. Thjesht doja te vija ne dukje qe tek shembujt skizofrene qe solle ti tek muhabeti per hebrenjte,mungonin hebrenjte.

Pushtuan apo sulmuan kerkend?...Jo

Jo jo, vec popullin e tyre, nga pak.

Babsqapi pjell edhe keca ...po Kaposhe ,...nuk kishim ndigjuar ndonjehere .Ja qe beka vaki . Nje kokosh qe lexon edhe ne gjuhe te huaj me mire se basqapi . Nje rrote Mulliri qe vertitet e vertitet me cingrimen Filossofike "kujt do me i tregu izraelin tie " smiley

Kapo, ia nxive jeten foljeve. smiley

A keni ndonje koment per keto vendet perreth Izraelit qe nuk e njohin egzistencen e tij, apo si gjithmone muhabetet me teori konspiracioni jane me interesante?!

Sa vende perreth e njohin pavaresine Qipros Veriore?... Beji nje paralel dhe me thuaj, kjo mosnjohja e pavaresise eshte shkak per Qipron e veriut(Turqine) te filloje bombardimin psh te Greqise?

A s'ka lidhje fare situata (historike e gjeopolitike) e Qipros me ate te Izraelit.

Vendet perreth Izraelit jo vetem qe s'e njohin ate, por predikojne zhdukjen e tij.

Ah ju anitsemitet. I shikoni gjonat me syze me sallom.

Kjo propaganda e gjoja zhdukjes perdoret me sukses per te justifikuar mizorite qe kryejne ne anen tjeter..Ben mire te mos i shikosh gjerat bardh e zi

"Gjoja zhdukjes" thote... ore do t'i heqesh syzet e sallamit ti?! Keto jane fjale qe jane permendur nga lider, parti e organizata qe perfaqesojne popujt perreth Izraelit. Gjoja thote ky.

Mjaft me kete viktimizimin bajat, se po me tingellojne ato frazat e idiotit Bush kur fliste per Axis of Evil.....Po cdokush perreth Izraelit jane te keqinjte e botes, dhe nuk e meritojne te jetojne.. nuke them and get over! smiley

Ironikja eshte ne anen tjeter se nje nga vendet me jodemokratike e cila nuk e njeh si shtet Izraelin,Arabia Saudite,..hmmm eshte nje nga aleatet ushtarake me te mire te tij ne rajon....bejne manovra ushtarake se bashku, po ashtu kane dhe shkembime ushtarake te rendesishme. United front against the Persians?..A eshte kjo nje hipokrizi? ... smiley

 

Po bota eshte e ndertuar mbi hipokrizine.

Psh. hipokrite eshte qe jane pikerisht udheheqesit arabe qe nuk jane te interesuar qe ceshtja palestineze te zgjidhet. Po c'rendesi ka kjo...

Nuk eshte aspak viktimiste te vesh ne dukje qe vendet perreth Izraelit deklaroje se nuk njohin egzistencen e tij dhe kercenojne e urojne zhdukjen e tij.

hallall ay kosher.

 izraelitet ,!cifutetsmiley/ nje pjese  vecanrisht ata me uniforme jane shume raciste,ose me mire ta themi me shkoqur, nuk integrohen me racat e tjera, ata cdo gje e kane konfiskuar  ne sherbim vetem per komunitetin e tyre..ideologjia e tyre eshte qe bota nje dite do te jete e tera e hebrenjeve. ky eshte vetem nje preceptim i im, jo shkencorsmiley

Tashti me siguri çifutet e mendojne seriozisht per veten e tyre se jane raca ezgjedhur nga Zoti,jane te bindur se jane mbi te tjeret...

Ky Grass me nje fjale para cavitesh ka marre çmimin Nobel ne letersi,mu m'kujtohet se ndonje gje kam lexuar por nuk me ka lene ndonje mbrese te kushedi çe...A ka kush ma shume info per kete e a eshte i perkthyer ne shqip ,nga kush

Jo kaq shume te zgjute mer Jahu .Se kushedi bijt e Issraelit me dashje te Zotit ndjekin edhe Blogun tone te nderuar qe behet shkas per ndonje Cilesim si Racist ...dhe vane mendt e Historianeve e Politikaneve Boterore pa u afishuar ne te mire te ndricimit te se Ardhmes se Njerzimit smiley

Lerini se i zgjidhin vete ceshitet e tyre .Ca me llafka , ca me plumba , ca me aleanca dhe keshtu do vije zgjidhja. Sot Quhet Real POLITIKA ...

Se Hitleri zotrie =  Babasqapi =  se Diktatura zotrie 

Eh shqipo shqipo qe gjithnje i fillon bisedat Popujt Arabe popuj MIQ  dhe i mbyll me  "I Kifsha nenen Hitlerit dhe Cesarit " . Po Grassit me duket se vetem njoni ja ka kajtur nanen  , pse jane pro Issraelit ? Vallaj duhen men si te Kaka me Vija me e kuptue nji kyt Problem ma Madhorin zotrie per fate te Atmes e Fese smiley

Mu me duket nje montature publiçistike,nuk me duket nje radhe e gjate neper librarira me ble librat e Grass...keshtu pak zhurme nuk do beje gje tjeter veçse nje interesim per librate tij...

 oidriso, Vija me Kaka tingellon me bukursmiley 

Asht e drejta Juej me e cilesu si te dush . Vetm pa KAKE ne mes , anash a ne fillim mos e ler , se eshte zgjedhja e tij , dhe keshtu thote dhe Babasqapi ..."na nuk mund te nderhyjme ne zgjedhjen e oorientimin seksual te tjetrit " . Kete e ka mbeshtetur edhe filosofofiziologu i Madh Gjibi i cili ne nje debat te ngjashem dha  nje shpjegimofilosofoletrarofiziologjik  cpengues se " Me dhie asht njisoj si me dhe u Kie ... asht shkrirje damaresh !

  ajo vija e ka marre rrugen dhe nuk i gjendet mesi tani.. ne shyqyr qe fituam te drejtat..prandaj edhe une e shtova pak me shume te drejten time.smiley

Kur te them une qe ty te kruhet vete. Jo thu ti.

 e kisha me emrin, po me pelqen variantet e oidrisit pranaj..

USA dhe Rusia, kane vite qe kane bere marrveshje (disa here), per eliminimin dhe mos prodhimin e raketave me mbushje berthamore, biles vazhdojne demontimin edhe sot e kesaj dite. Tani kesaj marrveshje dy paleshe, duhet ti bashkangjiten (me detyrim) te gjitha vendet qe mendohet se kane arme berthamore, dhe vendoset nje komision me ekspert. 

Persa i perket frymes qe eshte krijuar, ku pas çdo kritike qe ti i ben Izraelit, cilesohesh si anti-simit, kjo eshte e rrezikshme, dhe shum komentator ketu rrihnin. Dhe kane te drejte, sepse nje mentalitet i tille i ngjan mentalitetin te kohes se nazismit dhe socializmit.  Si ka mundesi, qe une dhe miliona europiane, qe respektojme çifutet per punen e tyre madheshtore, per dijet e tyre, nje dite te gdhihemi anti-semite, pse kritikojme dhunen e tyre ndaj femijve, ndihmuesve humanitare. Kesaj i thone qe ti si mentalitet i vjeter, te me shtysh mua dhe miliona europiane, te shohim qe ti s'je ne rregull. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).