E nxjerre nga rrenja e nje bime afrikane, substanca e quajtur ibogaine heq varesine nga droga
Dy gra europiane pushojne ne nje tempull ne Gabon pasi kane marre ibogaine

 

Ne vitin 1962, nje djalosh i varur nga heroina me emrin Howard Lotsof gjeti pak ibogaine, e cila perdorej ne rituale afrikane per efektet e saj psikodelike dhe e perdori per tu droguar per qejf. Lotsof u be dru, por mengjesin tjeter, kur halucinacionet e shkaktuara nga ibogaina kishin kaluar, ai kuptoi se nuk kishte me impulsin per te perdorur heroine. I bindur se kishte zbuluar kuren ndaj varesise Howard Lotsof ia kushtoi pjesen me te madhe te jetes promovimit te ibogaines si nje zgjidhje per plagen e madhe sociale, varesine ndaj droges.

Nga sa kuptojne shkencetaret ibogaina e ndikon trurin ne dy menyra. E para eshte metabolike. Krijon nje proteine qe bllokon receptiroreve qe ndezin "urine", dhe lehteson ndjeshem simptomat qe pacienti ndjen ne mungese te droges (withdrawls). "Iboaina i heq simptomat e terheqjes nga droga ne menyre te menjehereshme, dhe i sjell njerezit ne stadin ku ishin para se te binin ne varesi." - thote Dr Anwar Jeewa, i cili e perdor ibogainen ne kliniken e tij ne afersi te Durbanit, Afrika Jugore. Dr Jeewa u jep pacienteve nj kokerr te vetme, dhe ky eshte i gjithe trajtimi. Pas nje nate te kaluar duke pare peshq fluturues e gjithefare halucinacionesh te tjera, pacientet ngrihen nga shtrati pa nevojen per t'e marre kokaine apo heroine. Efekti i trajtimit vlen edhe per alkoolin dhe droga te tjera.

A man picking the iboga plant

Efekti i dyte i ibogaines nuk kuptohet dot kollaj. Duket se te fut ne nje "enderr" e cila eshte shume introspektive, dhe e lejon viktimen e droges te adresoje probleme te se kaluares ne jeten e vet, te cilat deri tani i ka mbytur me droge apo alkool. 

Fushata e pare e Howard Lotsof nuk pati sukses.  ShBA e vendosen ibogainen ne listen e substancave te ndaluara sebashku me LSD-ne dhe kerpudhat "magjike" ne vitin 1967.

Vetem ne vitin 1995 Lotsof arriti te marre nje aprovim nga Administrata Federale e Ushqimeve dhe Barnave per te testuar perdorimin e ibogaines si kure per varesine nga droga. Por keto kerkime dhe testime kushtojne miliona dollare dhe puna nuk ka ecur shume. Asnje nga kompanite e medha farmaceutike nuk ka investuar ne keto testime pasi nuk shohin perfitim ne perdorimin e ibogaines per te trajtuar varesine. Kjo per shkak se pacienti merr nje kokerr te vetme, vetem nje here dhe kjo eshte e gjitha. Ndersa substanca nxirret lehtesisht nga pema e quajtur Iboga dhe nuk mund te patentohet kollaj.

Bazuar ne kete reportazh te BBC.

Foto 1: Dy gra europiane pushojne ne nje tempull ne Gabon pasi kane marre ibogaine.

Foto 2: Bima iboga.

18 Komente

E gjithe lufta behet per para..... ashtu siç e hoqen qafe ate qe shpiku makinen me uje (hidroliza e ujit) po ashtu edhe ilaçin e Sides i cili (thone) u zbulua, por qe shoqerite farmaceutike nuk e marrin persiper pasi kane shume stoqe me ilaçe te tjera paralele qe vetem e qetesojne por nuk e sherojne....... e keshtu me radhe....

nje djalosh i varur nga heroina

Mire qe s'paska qene i varur prej ndonje gjeje tjeter thuaj se kushedi sa dhimbje do kishte.

''Efekti i dyte i ibogaines nuk kuptohet dot kollaj. Duket se te fut ne nje "enderr" e cila eshte shume introspektive,

dmth.., pas perdorimit te kesaj substance  ndryshon  varesia...,  vertet shpeton e nuk je me i varur nga heroina,  por tashme je i varur nga ibogaina..smiley

Ne kete podcast flitet me ne detaje mbi kete bime halucinogjene. Udhetimi i njerit nga te ftuarit, Aubrey Marcus, ne Gabon, Afrike. Efektet, eksperiencat e tij, eksperiencat e personave te tjere (flitet dhe per rastin e de-toksikimit nga heroina qe eshte shkruar me lart).

Nese keni kohe dhe durim eshte interesante per tu pare/degjuar (fillon nga minuta e 9).

old news ...

Efekti i trajtimit vlen edhe per alkoolin dhe droga te tjera, si p.sh. Peshku pa uje.

smiley

 

Me duket qenke bere dru me obogaine dhe je haluqinacionuar. Prishja s'qe tek frigoriferi, qe tek lavatriqja. 

I fusim poshte ose brenda dyshekut si shqiptare qe jemi parat.. smiley

Se mos u budallepsem ne dhe na habiti ky lajm. Marijuana ("hashashi", "e zeza", "bari", etj) ka qe nga '20-ta e ketej qe eshte ilegal ne amerike, nderkohe qe nuk ka asnje efekt anesor ne psiqiken e robit. Madje nuk eshte adiktiv do thoja duke qene deshmitar i dores se pare vete, qe e kam perdorur disa vjet te mira dhe me pas nuk e kam perdorur me papritur dhe pa kujtuar. Perkundrazi, kokaines, e shumeperfolur si buka e mjekeve, nuk mund t'i rezistosh as 24 ore.

Por nuk mund te diskutosh kete me liberalizem ketu, jo kur policia te vjen ne shtepi duke te bere ekspertize ngjarjeje, jo kur je drogaxhi sepse perdor marijuane dhe jo alkol, jo kur je legen sepse lejon motren tende te shkoje me ke te doje.

alidemso, shkoj me nje femer qe ja vle nga shume drejtime, por dal si *homofob* kur nuk e kam me entuziazem qe cecenet lejojne te klubi i pedeve vetem lesbiket dhe jo cunat gay. po e shkruaj keshtu qe te beje kontrast. se cfare do te thote kjo nuk do nje shkencetar ta zhbiroje.

Qenke rende goxha. Po provoje njehere se nuk u bo kiameti.

une ku te kem shans ta provoj mo plako! boj thirrje qe bashke me mu ta provosh edhe ti edhe gjithe populli shqiptar me i fut ca sens vetes!

vllaj futi  ibogaine se qenke dru fare.smiley

smileysmiley

Po varesine ndaj Substances Halucinogjene pastaj kush ta heq?

....heroina.smiley

Rrotacion hesapi i her heq varsine e heroines me substance halucinogjene masandaj heq varsine e halucinacioneve me heroine, brenda rrethit ngelet, me i llaf futja pordhes.

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).