Sapo hyn në fshatin Orhan të Korçës kudo ndjehet aroma e pakëndshme e prodhimeve të kalbura të fshatarëve.

Kjo është historia e familjes Rungollari. Ata kanë punuar gjatë gjithë vitit për të mbjellë, ujitur dhe prashitur prodhimet e tyre që kishin destinacion tryezat dhe shtëpitë e shqiptarëve. Por, i gjithë mundi i tyre shkoi kot. Ja çfarë na tregon Agroni, kryefamiljari që çdo ditë përpiqet të gjejë një zgjidhje për të shtyrë ditët njëra pas tjetrës: “Prodhimi ikën falas, me 80 lekë, me 90 lekë... Farat janë shumë shtrenjtë, ne punojmë kot për hesapin tonë. Punojmë ditë e natë, pa pushim.”

Nuk mundën të shisnin asnjë kilogramë, të gjithë ata që i premtuan se do t’ia blinin prodhimet, i gënjyen. Qepët, patatet, mollët, gjithçka ka përfunduar në lumin Devoll. Kështu tregon Delina, nëna e dy djemve, që së bashku me to dhe të atin shkojnë për çdo ditë në arë: “Kemi humbur 8 milion lekë, kemi hedhur dhe vazhdojmë të hedhim, nuk ka ngelur asgjë.”

48 Komente

shume gjynah per fermeret.smiley dhe te mendosh qe keta njerez punojne,prodhojne..pikerisht ne nje vend ku shume pak prodhohet.

Ky eshte krimi i rradhes,pas dis viteve rrjesht,qe i behet gjithe fermereve shqiptar...sepse eshte ''shteti'' qe ja shet  qe nga fara,dhe nga gjithe produktet e tjera,sic jane helmet dhe proceset e mbarvajtjes se fares,me qellim qe te mbojme me fanatizem faren maqedonase,sepse keshtu i kane bere kontratat agallaret tane te ministrise se bujqesise.o ju raft stroka,ju te gjitheve qe luani piset me mijra shqiptare.ju mbifte qepa maqedonse ne bark ishallah

dua te spekulloj pak dhe te jap disa argumente per kete ndodhi jo te zakonte. 

Une mendoj se duhet te kete disa aresye perse ka ndodhur, por duke qene se nuk e kam investiguar kete gje, me duhet te supozoj.

- Keta jane fermere qe mesiguri keto prodhime (qepe dhe patate) i kane prodhuar vazhdimisht te pakten vitet e fundit, dhe se nuk kane pasur problem me shitjen e tyre dhe as me tregetaret qe vinin dhe jua mernin.

- Koha e keqe per nje periudhe relativisht te gjate (pothuajse ne te gjithe periudhe Janar-Shkurt 2012), bllokimi i pazakonte per periudha mbi 10 ditore dhe ne disa zona mbi 40 dite te rrugeve rurale, beri qe tregetaret qe ua mernin regullisht prodhimet te mos shkonin dot, duke i krijuar stoqe si dhe dekompozim te prodhimit. 

- Mos marrja e vendimeve te shpejta nga ana e fermereve per te ulur ndjeshem cmimin e prodhimeve te tyre mbas rifunksionimit/hapjes se rrugeve.

- ardhja e nje ngarkese nga Egjypti me qepe dhe patate me cmime shume te lira duke cregulluar tregun. 

Konkluzioni per mua eshte se nese Qeveria do te kishte punuar per te mbajtur te hapura rruget e qarkullimit te transportit ky problem nuk do te ekzistonte. Por ja qe kjo qeveri eshte kthyer si ajo kafsha qe i nenshtrohet verberisht kushteve te natyres. Nuk eshte qeveri per te menaxhaur jetesen e ketij populli, por te mbushur xhepat e pashallareve me ne krye kriminelin sali!

Le te mblidhen 20-30 pronare restorantesh dhe nje dore pronaresh supermarketesh qe jane prane te majtes, e te lidhin kontrata afatmesme me fshataret e Korces. Ose te dergoje PS-ja 2-3 nga ekonomisto-biznesmenet e saj qe pijne kafe duke lexuar "The Economist" per t'i ndihmuar fshataret te lidhin kontrata me bizneset. Shqiperia eshte kaq vend i vogel, ka kaq shume mundesi per zgjidhje te vogla. Opo edhe menca e Top Channelit 3-4 familje do t'i kishte nxjerre nga halli.

C'eshte ai llaf.  Iniciative konkrete vs carcafe per agrikulturen apo agrobiznesin?

Per krahasim, ai shembulli qe solla me pare me "pataten" tek kojshite ishte nisur si ide nga studente ne Selanik.  E qe u perfshine me pas autoritetet lokale.   

Le te mblidhen 20-30 pronare restorantesh

Dhe pronaret u mblodhen... smiley O Trop, po nuk fillun te blejne iPada per te shit iQep ne twiter, zor se i ndihmon dot PS-ja. Ke nigju kur thone qe je jashte radarit ose off-line?

kjo off-line varet ene nga "gardalina" n'fakt. t'rre syni najher.

Kemi 2 milion tone prodhime bujqesore te prodhuara. Kjo eshte shifra e perafer qe nxjerr Ministria e llumit Genc Ruli.

Pra per cdo banor qe jeton ne Shqiperi ka nje ton perime e fruta e qe dmth cdo banor duhet te konsumoje 2.7 kg ne dite . 

Cer ti bej statistikat une kur keshtu i nxjerrin keta qe te tregojne se ka super prodhim kur qeverisin keta.

Kur u hodh teoria e terapise se shokut nga ideologu i ndjere Gramoz Pashko, teoria zero, harruan qe do vinte dita qe do qeverisnin vete e qe do dhjetefishohej prodhimi. 

Frigorifere quheshin atehere , tani i quajne dhoma frigoriferike se ngjashmeria duhet te shkoje nga zero dhe ajoja e tyre duhet te shkoje ka infiniti. smiley

Me bere kurioze per numrin e gjedheve smiley.

Sipas Instatit, ne vitin 2009 kishim rreth 500,000 krere gjedhe (krahasuar me 700,000 ne vitin 2001), 2.5 milione krere te imta (ne krahasim me rreth 3 milione ne 2001shin), ndersa derrat dhe pulat jane shtuar smiley, qe ta dish, paskemi pasur 160,000 koke derra ne 2009n krahasuar me 100,000 ne vitin 2001 - tani fare mire mund te jemi tek 180,000.

Kur Maries i thane "derrat kerkojne silazh", ajo tha "le te hane molle Korce".

Kjo e derrave interesante. Eshte njeri ketu ne peshk qe e ka shume per zemer derrin. Derrin, jo gicin.

Keto goditjet personale une i kam shume zet smiley.

Tani kam nje cope here qe vras mendjen une per kete goditjen personale qe dhashe.

Ishte keshtu ne pergjithesi per zyren tone apo duhej nje verejtje per ndonje sjellje te pahishme qe kam bere ne te shkuaren e aferme dhe qe do e ribej serisht ne te ardhmen e  afert? 

Ejvalla ne advance per your xhevap.

Po cfare ka ketu per te vrare mendjen, ne po flisnim per derrizimin ne kushtet e twitterit, ti shkon flet per fantazma, te cilat thuajse asnjehere nuk iu mugojne postimeve te tua, jane bere tashme mjet stilistik. Dmth po flas per tani, per ne pergjithesi, po deshe edhe per te ardhmen.

Ose te kam keqkuptuar une dhe po flisje per ndonje fshatar nga keta te kronikes.

Qenke bere qeloze per stilistiken time dmth ! smiley

pikerisht smiley

Perseritja meme e Dijes por edhe babi i Merzitise ! Ka qene kjo fjale e Urte !

Mire e ke o Idris, se e diskutuam nje here kete teme, apo eshte variacion i ri ky...??????

Po pse i hodhen se morra vesh?

Ose shteti ne emer te mbrojtjes se prodhuesit vendas te vendose tarifa per importet qe vijne te ne ose ne emer te ekonomise tregut keta fermere te falimentojne sepse nuk perballojne dot konkurrencen e huaj..

Jam per te paren.

Shteti romaku, ose me sakte qeveria ka firmosur marrveshjen MSA me EU, qe parakupton levizjen e lire te mallrave pa taksa doganore, si dhe marrveshjen CEFTA qe eshte e njejta marrveshje por me vendet jashte EU, vende te Ballkanit, Kaukazit, e Mesdheut. Keshtu qe qeveria nuk mund te vendosi taksa se quhet prishje e marrveshjes nga ana e saj dhe ka sanksione. Keto marrveshje jane te shkelqyera per ne konsumatorin, sepse ne treg paraqiten mallra me kosto te ulet. Pse duhet ta blej une apo dhe ti, qepen e Hysenit shqiptar me 400 lek (te vjetra) kg , kur mund te blej qepen e Hysenit egjyptian me 200 lek (te vjetra) kg. 

Une qepen ketu ne perendim, ne Belgjik e blej 0,25-0,30 eurocent kg, pra diç me lire se ne Shqiperi. Pataten ketu e blej me 0,15-0,20 eurocent kg, nderkoh qe ne Shqiperi patatja shitet me shtrenjt me 400 lek kg qe i thone 0,30 eurocent. Pse ne shqiperi duhet te shiten produktet e shportes siç quhen, me shtrenjt se ne perendim. 

Per fshataret korçar me vjen keq, por aty ka nje pushtet lokal, ka nje qeveri, ka nje opozite, qe duhet te vihen ne levizje per ti ndihmuar. Nese ata nuk i ndihmojne, athere ç'mund te bejne te tjeret. 

Une qepen ketu ne perendim, ne Belgjik e blej 0,25-0,30 eurocent kg

Kaq lire qepa ne Perendimin e quajtur Belgjik? 1/4 e centit?

Ahh, per ty qe nuk i kap shpejt çeshtjet ekonomike, eshte 25 eurocent, 1/4 e 1 euroshit.

Rast tipik i ineficences se tregut.

Le te mblidhen 20-30 pronare restorantesh dhe nje dore pronaresh supermarketesh qe jane prane te majtes, e te lidhin kontrata afatmesme me fshataret e Korces. Ose te dergoje PS-ja 2-3 nga ekonomisto-biznesmenet e saj qe pijne kafe duke lexuar "The Economist" per t'i ndihmuar fshataret te lidhin kontrata me bizneset. Shqiperia eshte kaq vend i vogel, ka kaq shume mundesi per zgjidhje te vogla. Opo edhe menca e Top Channelit 3-4 familje do t'i kishte nxjerre nga halli.

Nje ide tjeter mund te ishte ajo qe supermarkata si Euromax, Conad, Merkator, Carrefour te cilat veprojne ne Shqiperi te lidhnin raporte direkte me keta fshatare dhe t'i shisnin prodhimet e tyre edhe me oferte nese e nevojshme (e fitimprurese).

Sigurisht qe per te bere kete do te duhej pak shpirt biznesi, por edhe deshire per te promovuar prodhimet lokale e cila eshte ne linje me logjiken dermuese te shume supermaraktave, te pakten ne Europe.

Deget shqiptare te supermarketeve te huaja promovojne prodhimet lokale te Puglias dhe Novi Sadit, por cfare s'ben vaki.

E drejte. Ndoshta do te duhej shteti si rregullator qe te percaktonte kuota prodhimi lokal dhe te huaj.

Nje kooperative shqiptare ne stilin e Conad dhe te Coop do te ishte nje gjetje e mire.

Keto tip kooperativash AK, kisha e kam ne plan te ndihmoja per tu ngritur, nese do behej diçka per Bursen. Sepse aty eshte edhe fusha e regjistrimit te prodhimit dhe e luajtjes me asetet e tyre. Me prodhim individual, nuk bohet gjo, prandaj duhen format e fermave dhe koperativat. 

E ke fjalen per nje si tip "Burse Perimesh" Pjer?

une them se psh lule lakra mund te kuotohej shume mire ne burse dhe se stoku i saj do te kishte leverdi te madhe per fermeret, por jo vetem ata. Mund te futeshin ne blerjen e aksioneve edhe pjesetar te diaspores, mjafton qe te vertetonin origjinen shqipetare. Keshtu mund te ngrinim edhe fodet mutuale duke i dhene me shume garanci e siguri prodhimit vendas.

Mese e drejte.

Po pse me kta do merreme ne o?  Po Nanon president kush do ta zgjedh?

mbase e bejne zemren ''gur'' keto SM serbo-greke per prodhuesit shqiptaresmiley.qofte edhe per ndihmen me gra per fshatrat e vranjes dhe kosturit

Kulmi i marrezise dhe shembulli me i mire i inekzistences se shtetit...Kemi ne nje ane nje popull qe ble buken me liste dhe ne anen tjeter fermeret qe i hedhin poshte prodhimet.

Po tani u be Inekzistent? deri dje thoje ska Shtet fare,ah,jemi sot,ke te drejte.

Hape ca fjalorin dhe studjoje ca ate fjalen inekzistent  smiley

Po pra skam pune tjeter une.

Po pra te kuptosh pse po kthen pergjigje derbardhe se po shkruan kuturu smiley

+1

Noshta ka ardhe koha t'mbillni ndonje gje tjeter o njerez!

Qepet nuk cankan!

Kur jeta te ndan lemona per hise, tha, bej limonate!

Keq me vjen por sa me shpejte ta merrni kthesen aq me mire, per vete dhe per ne! smiley

Mire qe shpenzojne dhe lodhen gjithe vitin per ti mbjelle e punuar e  vjelur, po duhet te lodhen dhe per ti hedhur + per te qelbur ambientin (per pasoje).

Kete marifet bejne afro gjysma e popullsise tone sizifkatundare, por ama te bujqdixhitalizuar nga politikat naltmadheniste dhe ipadcentrike.

Shtet shkerdhate qe le miletin e vet ne meshire te rastesive.

"Te mbjellim hashash ne?!", thote ne menyre retorike fshatari i revoltuar. Po mbill po ta mbajti, po do shkosh dhe ne burg pasi te kesh hedhur qepet e kalbura, si nene Ferideja.

Me te vertete a di njeri cfare u be me nene Ferdine?

Te them te drejten s'desha te komentoja fare tek kjo teme.Se fshati qe duket s'do kallauz.Thjeshte po mendoja qe gjithe kjo marrezi duhet ta nxirrte dicka te mire.Psh po te isha une bujku,e prodhimet do me ngelnin stok,to perpiqesha ti shperndaja tek njerez qe s'kane mundesi.

S'dua ta diskutoj fare tek paaftesia shteterore per te mos ti lene keta prodhues ne nje gjendje mizerabel,se besoj s'ka ndonjeri qe e ve ne dyshim.

Psh po te isha une bujku,e prodhimet do me ngelnin stok,to perpiqesha ti shperndaja tek njerez qe s'kane mundesi.

Naivitet kaq i sinqerte, eshte seksi smiley

Njerzit te te cilet ata mund ti shperndajne falas jane po ashtu fshatare qe kane prodhimet e tyre per te hedhur. Tek qytetaret do kosto ti shperndash, se duhen transportuar, do pune e mund gjithashtu te rrish ti organizosh keto. Po te qe mundesia ti shperndanin falas me kojalllek ata dhe mund ti kishin shitur me cmime te ulta, apo jo? smiley

Mundesia, si dhe faji, nglet kryesisht te shteti. Ne cdo vend demokratik te botes politikat behen sipas kushteve dhe popullsise (Amerika p.sh. akoma subvencionin fermeret, qe tashme ata s'e kane hic nevoje, edhe pse jane nje perqindje shume e vogel popullsie) kurse tek ne edhe pse fshataret jane afro gjysma e popullsise, jane 99.9% totalisht te injoruar, totalisht jashte radarit te politikes dhe medias.

Po ishalla s'na degjon miku yne Petlla se do vije te ankohet qe fshataret nuk paguajne taksa aq sa qytetari smiley

xhib po nuk e ben njeri pytjen pse nuk i falin keta po i hedhin ne lume. ta them une qe ka kisha e xhamija ne shqipni, shpi jetimes e me the te thash qe i duan keto produkte?

Pyetja qe duhet bere sipas teje eshte kjo: Pse ti rri harxhon kohen ne menyre parazitare ketu me mua tek Peshku dhe nuk pervesh menget e te marresh ato produktet qe do hedhin fshataret e tia shperndash shpive jetime e kishave e xhamijave? Me kete rast i ben nder dhe fshatareve se nuk lodhen ti cojne deri tek lumi.

Pra ti qenke i lig, ose ne skenarin me te mire, i pashpirt!

Kjo pra eshte logjika jote ketu. smiley

Shiko, te ta them hapur fare, sic e shikoj nga kaq sa kemi diskutuar ketu...Dora patjeter e ka nga naiviteti, por ti e ke nga paragjykimi, e paragjykimi eshte moot i nderuar, eshte moot i qelbur pavaresisht se nga kush vjen dhe drejt kujt drejtohet, dhe si moot qe eshte te qelb dhe ty.

Vetem nje paragjykim i tille e con muhabetin tek kjo teme nga fakti qe punojne kot gjithe vitin dhe i hedhin produktet, duke i qitur fshataret te pashpirt qe nuk harxhojne dhe ca me shume para nga ato qe s'i kane bere (se s'ju shiten prodhimet) dhe ne vend qe ti hedhin produktet qe s'i shiten, te lene punet e shtepise dhe te paguajne nje kamion dhe te shkojne ti shperndajne. lol

Nje mendje produktive ne vend te kesaj do mendonte p.sh. sa para dhe fuqi njerezore eshte shperdoruar (qindra mijera njerez qe punojne miliarda ore kot ne vit) kot ngaqe shteti i cili ka dhe gurin dhe aren thjesht s'e plas trapin.

Apo si ndikon ky shperdorim i parave dhe fuqise njerezore tek keq-qenia dhe e popullsise tjeter te vendit, dhe si do ti ndikonte per mire dhe qytetareve nese nuk do kishte shperdorime te tilla kolosale.

Dhe kjo eshte vetem te mendosh arimetike per qytetarin, pa marre parasysh vuajten e fshatarit, dhe prap eshte aritmetike e drejte.

Po te mundohesh qe nga kjo mesele te qitesh fshataret si te pashpirt pse hedhin produktet dhe nuk shkojne tja shperndajne neper qytet atyre qe kane nevoje? Kjo eshte akrobaci pothuajse naziste i nderuar. smiley

xhib nuk te kom permen naiher mootin, motin po, tashti e ke vu mend ti qe nuk tregohet kurre sasia e prodhuar? meqe ra llafi dje isha me nje agronom me pss politikisht smiley tashti ty ta ha menja qe keto katnaret e korces apo tirones nuk e dine se car po bojn kur mjellin token? a po qe kshu, do shkoj une ne pune vullnetare falassmiley edhe e kom me ter men ket se edhe ulim barkun si ka then shoku enver fjalet e dritero agollit. smiley

une e shkrujta para ca ditvet. kemi ble me 1.2 dollare si qepen si pataten para i viti. edhe 1.4 shkoi edhe e bleme. tani ku ta gjej une mesataren qe te gjen veten me te drejte? po kamionIIII. po nuk ka star mercedesi qe nuk lundron ato rruge mer xhib xhibi. po Zoti ua bofte mbare e mire. por po u ankove per bujarine e Zotit qe hodhe fare e do me shit prodhimin per shit, po tu thafte toka e mos te mbifte fara per at Krisht Ishalla.

ps. xhibo shkova me i mikun tim para nja dy javesh bleme djathe 7 ton e sollem ne tirone. miku im kishte gelqere e shiti me 0.75 lt edhe shkoi atje. aty i bone pazar per ta ul. qeshem. shyqyr doli djathi te pagujshim rrugen deri ne permet. hajt turqeta pra.

agranomi mire qe qenka agranom me pune po dhe me ps politikisht, fat mooti smiley

shiko, une kam pershtypje te mira per ty ne anet e tjera, mooti s'qe per ty po per paragjykimin qe mesa shoh ze vend dhe tek ty, ndaj thashe qe paragjykimi te qelb pavaresisht si je nga anet e tjera (ketu qe fjala, duke pas konsiderata te mira nga anet e tjera).

fshataret per nga vete kushtet normal do jene me injorante etj, por jane njerez, plus dhe nenshtetas te ketij vendi. qyteterimet e tregojne veten si te tille pikerisht nga menyra si trajtojne shtresat qe jane ne disavantazh apo te pafuqishme. ne kete pike, kam frike se nuk del fort i nderuar si qytetar zotrote, bile as kur mundohesh ti tregosh fshatareve qe s'dine si ta punojne token lol fshataret jane injorante per gjera te tjera nga kushtet po jo per te punuar token.

bile ne kete aspekt, fshatret punojne gjithe diten e gjithe kohen, shume syresh dhe me dy pune (nje pune ne qytet dhe pjesen tjeter te kohes, kur ti e une shtrihemi pas pune, ata punojne token), e kjo krahasuar simods me pjesen e popullsise qytetare qe kalon diten neper kafenera dhe trotuare i ben ne mos me te nderuar, patjeter me puntore. tjeter gje qe si perqindje kane me pak aktivitet ne Peshk, dhe kete ne duhet tja falim, se helbete, s'i marrin laptopet me vete kur punojne ne arra lol

jo mer xhib, vllai/motra smiley une i kam qejf, i du fort edhe ashtu kom me qene me fshataret se mu me pelqe shume toka. ja vec te vish te mi shofesh lulet e domotes, se kokrra nuk me bojn se nuk kom diell smiley

une nuk bej ndasi ne kete rast edhe e kam seriozisht. injoranca ne kuptimin kulturor ne fshat behet moot, ose pleh smiley sepse nuk ka kohe fshatari per lloqe si ne ne komp. kane pune, edhe e di qe e kane veshtire, por kjo e korces u be ca vjet qe ndodh perhere, edhe kane toke te mire xhibo, me uje e me the te thesh. vetem ne anen tjeter te kufirit me diference ne klime, Mot smiley maqedonasit po na mbusin me prodhim. edhe si u del atyre e nuk na del neve. kur ata prodhojne shume here me shume e punojne shume here me shume. sa per paragjykim, une vetem vjedhjen e komunizmin e kam ashtu, edhe nuk kam me e ndrru se i kam njelloj. se ashtu i kane sjelle rrjedhojat, faktet, perfundimet quje mootin si te duash, moti shihet diten heret ne mengjes.

nuk kam si te pranoj te behem budalla. qepen e korces e marr me dyfishin e cmimit me maqedonen apo afrikanen se me pelqen edhe kam per ta paguar aq sa te kem ymer. me beso!. ashtu edhe pataten si te korces si te kuksit. por kete parablerjen si metode nuk kam si e "ha" mer xhibo. se po pergatisin ullaret e zgjedhjeve jo te mbjelljeve te blej shteti produktin po nuk u shit !!!!! kaq e kisha.

maqedonasit po na mbusin me prodhim. edhe si u del atyre e nuk na del neve.

e shef qe kur ve trurin (dhe jo paragjykimin) ne pune ben cudira? lol

ec tani coje me tutje gjykimin, dhe do ta shikosh qe sekreti nuk eshte se fshataret dhe fermeret e maqedonise jane me puntore se tonit (apo sesa keta te amerikes qe jane nje perqindje e paperfillshme e popullsise dhe mbajne 300 milione fryme me prodhimet e tyre) por tek te tjera gjera, dhe keto gjerat e tjera pastaj sjellin njera-tjeteren, po keto gjera ne nje vend si i yne duhet te fillojne se pari - se shtati me vemendjen e shtetit, pastaj te tjerat behen vete.

po shteti yne prioritetet i ka lesh me qime, jo vetem per fshataret.

 

une i kam qejf, i du fort edhe ashtu kom me qene me fshataret

ore per kete pune qef i ka dhe ky qe thote:

kom i kujtim pi femiris
kur i kom heq virgjerin dhis!

...

Ref (2x)
A ju qit zoti fare
muret n'qaf gjith katnaret
veq me bo qef ne bllok
shita shpaj e shita Lop!
A ju qit zoti fare
se na grivet krejt ka paret,
krejt lekt na kini mor
vi me benz, ik me gamor!

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).