Përtej absurditetit në vendosjen e firmës prej autorit të Kushtetutës në një akt kaq qartësisht antikushtetues, duket e vështirë të imagjinohet se Kryeministri është dorëjashtë.

Ne analizen e fundit te publikuar ne te perdishtmen "Panorama", Nazarko nxjerr ne pah problemin e mospergjesise e mosbarazise kur behet fjale per shkelje ligjore te personave qe jane ne pushtet, apo ne maxhorance. E ne kete artikull nuk flitet per ligje apo akte dosido, por per shkelje te ligjit themelor te shtetit, shkeljen e Kushtetutes. Nazarko konkludon se: 

...Kjo praktikë shkeljesh kushtetuese është unike në historinë e institucioneve në gjithë Europën Juglindore. Kur je përsëritës në një vepër si kjo, mbase mendon se askush s’do ta marrë për të madhe, duke kaluar me indiferencë. Mbase dhe mungesa e një ndëshkimi për njerëzit e Ekzekutivit që e shkelin Kushtetutën është inkurajuese për shkeljet. Sepse kur Presidenti e shkel Kushtetutën, dhe shkelja konstatohet, ai shkarkohet nga detyra. Po ç’bëhet kur atë e shkel një ministër, apo Kryeministri?

Per me teper mund te lexoni artikullin e plote.

5 Komente

po çe perhapni kete legjenden qe na qenkesh Imami autori i kushtetutes se late nam per zotin?! 

Imami si nje qen i rrahur qe pastaj i lepihet dhunuesit nuk e ka problem te zbatoje urdherat e sali-ut, qofte ato jo kushtetuese. Ne fund te fundit qeni per kete gje dallohet; per besnikerine ndaj te zotit. E vecanta e tij eshte se kete besnikeri/dashuri e krijoi mbasi saliu e rrahu ne mes te sheshit. E kur thone pastaj se eshte dhe nga Vlora........... hahahahahaaha trim i xha Jahos.

Po çfare Kushtetute beri ai mer daj.....ai vetem degjonte konstitucionalistet e vertete dhe vetem tundte koken.... Fati i tij i mire ishte qe fitoi gjyslyket qe i rrijne mbi hunde....... Medioker ne jete, mediokerr ne art, po mediokerr edhe ne politike....... 

E kane anulluar vendimin me duket.

Ka nje mungese ligjore per ndeshkimin e qeveritareve kur shkelin kushtetuten. Sic e shpreh dhe Nazarko: kur Presidenti e shkel Kushtetutën, dhe shkelja konstatohet, ai shkarkohet nga detyra. Po ç’bëhet kur atë e shkel një ministër, apo Kryeministri ?

Qe nga 2005 e sot, ka mbi 15 raste me vendim te gjykates kushtetuese ku shfaqet qeveria fajtore per shkelje te Kushtetutes e asnje zyrtar jo vetem qe nuk ka dhene doreheqjen per shkelje te ligjit, por nuk kane dale as te kerkojne ndjese para publikut. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).