Gjykata Kushtetuese rrëzon pretendimin e Presidentit të Republikës mbi procedurën e shqyrtimit të dekreteve për Gjykatën e Lartë dhe atë Kushtetuese.

Topi iu drejtua Gjykatës me pretendimin se Kuvendi ja bllokuar kompetencat e kreut të shtetit duke mos marrë në shqyrtim dekretet.

Ndërsa përfaqësuesit e Kuvendit kanë argumentuar se dekretet kanë ardhur jashtë afatit kohor të përcaktuar në Kushtetutë.

Në vendimin e gjykatës pretendimet e Topit janë rrëzuar me një votim 6 me 3.

13 Komente

''Kushtetuesja rrëzon Presidentin

mosss, ça thua??!!  po pesoi gje.. mos ka thyer ndonje dore a ndonje kembe mor aman?smiley

Sa bukur gjykatesit e kushtetueses me keto perde kuq e zi qe kane veshur.

Kane lezet uniformat, jo si ne kohen e dulles qe ishin te gjithe si druvar...

Ky po qe eshte shtet...

 Thone pastaj se Kreshniku gjithe keto vite nuk ka bere asgje per drejtesine.

E si mund te ndodhte ndryshe. Punoi Saliu per kete pune qe kur ja ktheu Topes te gjitha kandidaturat dhe i vuri ato qe donte ai vete, per ti bo rehat shpirti..... Dhe hajt e mos ki besim te drejtesia apo sistemi i saj ketu ne Shqiperi....... kemi ndertu sistem ne jo shaka......

Me siguri ata te tre do jene ata tullacet..smiley

Te gjithe lufte per te pasur gjera ne dore.Pfff

Mos mer,ishalla ka shpetu thesi me fara.

Ne Shqiperi nuk ekzizton me koncepti i drejtesise. Nje nga parimet themelore te "common law courts" per gjykasit eshte se jo vetem duhet te shprehin drejtesi(fairness) ne  vendimet e tyre por edhe duhet ta shfaqin ne perceptimin e publikut drejtesin e vendimeve te tyre.

Si mund te japi nje gjykates vendim ne nje ceshtje si kjo ne fjale kur eshte i perfshire ne konflikt interesi?!! Kur te tilla ngjarje ndodhin ne gjykaten me te larte te vendit, kushtetuesen, mendoj se ne gjykatat e shkalleve me te uleta vetem per drejtesi nuk mund te flitet me.

          KUSHTETUTSJA RREZON KUSHTETUSEN......!

Po pse nuk shikoni ça institucione serioze qe krijon  i marri me Çef-emrimet qe ben...? Eshte  per  te  vene kujen.

Gjykate Kushtetuese  del faqe miletit, me dy vendime(shumice e pakice), per te njeten çeshtje,

                              KUSHTETUTEN........ !

Megjithmend pse nuk i shohin ne keta emerimet qe AI ben? Duhet me dale nojhere anej na Doktorri syve.

Kushtetusja rrezon Presidentin, se perkthehet; Kryeministri rrezon Presidentin. 

 Keshtu ka qene ne shtetin e Basqapit gjithmone . Me pak pauza kur i lidhin briret dhe nuk i vjen era e percit per te ethur dhite .

Godit me brire kush te del perpara , ne befasi naten dhe ne kohe te keqe , mes e poshte dhe ne vend te keq ........qe do te thote .....

Rrenxoje kundershtarin .

Kjo vertetohet edhe me Punonjesit ne Haremin e Basqapit  qe  i thirrin  Gjykate Kushtetuese ! Te gjithe te renxuar !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).