E krijuar nga disa prej emrave që themeluan Partinë Demokratike 20+ vjet më parë, FRD tenton elektoratin e djathtë të zhgënjyer

Fryma e Re Demokratike do të zyrtarizohet sot në mesditë si partia e re e djathtë në vend. Në mungesë të emrit, që u bë publik vetëm dy ditë më parë, shumë njerëz prej muajsh e thërrisinin formacionin e ri politik "Partia e Topit". Në të vërtetë pritet që në fund të korrikut, pasi të ketë lënë Presidencën, z. Topi të marrë drejtimin e kësaj partie dhe të përpiqet të tërheqë sa më shumë nga elektorati i djathtë. 

 Sipas burimeve nga kjo forcë, FRD është në bisedime me 10 deputetë aktualë të PD-së të cilët do të përpiqet t'i tërheqë në gjirin e saj. Bamir Topi, Gazmend Oketa, Eda Gjoni, Aleksandër Biberaj dhe Sami Gjergji janë katër emra të konfirmuar, ndërkohë që përmendet gjithashtu Eduard Selami, dhe të tjerë. Ceremonia festive do të mbahet në orën 12:00 në godinën e "Kasmëve", përballë Parlamentit dhe vetëm disa dhjetra metra larg nga selia e Partisë Demokratike.

682 Komente

kush jeton ne Shqiperi e ndjen qarte nevojen per nje levizje te re te djathte.

Prap nje parti te djathte ?? Po sikur thame qe ne Shqiperi s'ka fare te majte europiane ! (nderkohe qe te djathta ka sa te hane qent ! )

nuk ka as edhe nje te djathte, pavaresisht se ajo e Nanos ishte mjaftueshem anti e majte. ne sensin perendimor gjithmone...

Mirmbrema z.Meksi ! Mund te shpjegoni  se kush ishin arsyet apo shkaqet qe Selami kerkoj njehasimin e postit te kryetarit te partise me ate te K.M.?

U paraqit si nje unifikim i dy posteve. Por ne fakt u paraqit vetem ne nje sens: Selami te behej kryeminister. Eshte histori e vjeter dhe komplekse. Le te themi thjesht qe objektivi nuk isha une...

Dhe ata qe e nxiten pjeserisht jane po ata qe u bashkuan me Marisa Linon ne fund te 1996 dhe 1997... Sic e thashe edhe me perpara PD ishte nje parti me e lire se sot dhe kishte edhe shume mendime ndryshe smiley. Pavaresisht se shtypi i majte e paraqet si "hell".

Qeverite MEKSI 1992-1997 ishin dhe ngelen me demokratiket ne Shqiperi. S'eshte faji im. Eshte nderi im!

Mekso, vetem e lire qe as ka qene dhe as eshte... Keta te sotmit new entries  kane vu men nga ju te djeshim, as nuk flasin e as nuk shofin.... po edhe keta te medhenjte dine se ke fusin ne parti........ te keqen e demokracise...... te 10va demokracine dhe lirine e saj...... edhe sot pas 20 vjeteshh.....

Une do pres te lexoj programin e FRD-se. Uroj mos te mbetet sekret si ky tjetri.

kisha disa dite qe nuk kisha hapur ppu dhe c'te shoh? leka meksi ketu.lexova te gjitha komentet dhe do te kisha shume pyetje per vitet e mbrapshta 90 por nuk po i shpreh. do t'ju drejtoja nje pyetje tjeter per FRD.ju shkruat programin dhe shtypi thoshte se ishit ne grupin nismetar.nuk ju pashe ne prezantimin e FRD. pse? Ndoshta kane, keni arritur ne perfundimin qe beni me shume dem se dobi per nje parti te sapolindur?sa per kryekopukun,(per mua personalisht nuk eshte asgje me shume)e di shume mire qe nuk ka qene nismetar per asgje,por thjesht ka marre meritat e te tjereve gjithmone.faleminderit nqs pergjigjeni.kam pasur fatin e madh ashtu si emigranti te mos jetoj nen asnje nga qeverite e ketyre 21 vjetevesmiley 

me shume dem se dobi? nuk eshte kjo arsyeja ime. nuk jam person qe bezdis te tjeret. jam shume me demokrat sec e imagjinoni. une mar pjese ne nisma qe ndaj me te tjeret. eshte kaq e thjeshte pergjigjja, pavaresisht se paksa diplomatike. thashe edhe me siper, po te ishte per post me kishe ne PD sot.

secili prej nesh punon per nje projekt te cilit i beson dhe nuk e ve ne dyshim qe ju i besoni ketij projekti.keni shmangur pyetjen ose nese me duhet te lexoj ne mes te rrjeshtave dikush ne grupin nismetar po tiranizon te tjeret sipas jush(gje te cilen nuk e besoj).e besoj plotesisht qe nuk keni nevoje per post.por kur shkruan nje program partie behesh misherim i saj sepse jane idete tuaja politike( gjithmone nqs e keni shkruar i vetem).prandaj dhe po e perseris pyetjet mbi demin dhe dobine.

perderisa u angazhova e quaj per dobi. kjo me duket e qarte. a kisha deshire? qe c'ke me te, qe nga 12 dhjetor 1990 ne forme aktive, qe nga femijeria ne shpirt. a kisha nevoje? dicka, ne sensin qe e quaj qe mund te ia vleje akoma nje perpjekje per kete popull. qe une e dua pavaresisht se ju mund te mos ta besoni. dhe e them me force. jam ne shqiperi qe nga 1997. nuk ika nje dite. as une as familja ime. jam tere diten kafeneve apo duke shkruar libra, artikuj, apo programe smiley.

ju shkruat programin dhe shtypi thoshte se ishit ne grupin nismetar.nuk ju pashe ne prezantimin e FRD. pse? Ndoshta kane, keni arritur ne perfundimin qe beni me shume dem se dobi per nje parti te sapolindur?

eshte kjo pyetja zoti meksi dhe ju po e shmangni me shume mjeshteri.FRD do marre vota ne momentin qe njerezit do kene ndjesine qe me te vertete eshte shume larg nga kryekopuku.deri me sot nuk kane dhene kete ndjesi dhe as ju nuk e jepni.

Sa i perket FRD-se, ato pak kokrra qe jane prezantuar deri tani, me duket ndahen ne dy grupe; ata te retorikes se ashper ndaj Berishes(Topi, Biberaj, S,Shehu) dhe ata te retorikes se bute(Oketa, Mustafaj si simpatizant). Kam pershtypjen se keta kane per ta pas te veshtire te ruajne unitetin mes tyre, sa te perplasen me dallget e para te politikes. Note it!

eshte tejmase e nevojshme sot ne shqiperi qe debati te shtrohet mbi idete dhe vetem mbi idete, duke u bazuar ne dicka te shkruar. prandaj nje program ngelet pikenisja. me kusht qe t'i qendrojme programit kur dalim e flasim. eshte edhe faji i mediave qe ne pergjithesi spostojne cdo debat nga idete ne "strategjite" , "negociatat" apo "konsensusin" . Jane marrezira. Partite kane nje program. Eshte e vetmja pike ku mund t'i mbeshtesesh dhe mund t'i godasesh. Te tjerat jane thjesht lojra dhe krijojne hapesire per abuzime. dhe jane shkaktari kryesor i mosperfaqesimit te sotem te popullit ne keto parti ekzistuese.

 Mund te them thjesht qe kush jeton ne Shqiperi e ndjen qarte nevojen per nje levizje te re te djathte. Por ngelet dicka shume e veshtire

...mund te radhisni disa nga faktoret me kryesoret qe veshtiresojene nje levizje te RE ?

me kryesoret e kujt?

me kryesoret e nevojave per nje levizje te re te djathte

eshte nje pyetje pa pergjigje. une nuk kam aftesine, ndryshe nga koleget Sali dhe Edvin, te di paraprakisht cilet jane te aftet e te miret. nuk e dija me 1990. nuk e di sot. une kam plot miq qe i konsideroj te afte dhe te mire per nje projekt te tille. le te angazhohen me gjithe shpirt. por e thashe edhe me lart, nuk eshte me 1990. dhe populli nuk eshte i njejti. eshte edhe i lodhur. Naten!

eshte nje pyetje pa pergjigje.

 

ah ok ok, e kuptuam : dmth hajde te bejme nje parti tjeter te djathte, qe neser te beje koalicion me PS-ne e majte, ne gjurmet e PD-se se djathte qe beri dhe do te beje koalicion me LSI-ne e majte.

ps: eeeeee, dhe thone pastaj se e ka fajin Sala qe u thote te huajve neper biseda : "Shqiperia per momentin ka nevoje vetem per politika te djathta !"

Oh Z. ish-kryeminister vazhdon ende pas 24 oresh te shkruaje tek Peshku.

Perfundimisht e ka kaluar sproven dhe eshte bere nje Peshkist me teser (virtuale) smiley. E falenderoj per durimin.

Zoti Meksi serish nje pyetje pa lidhje me temen, por sinqerisht me ka munduar prej kohesh: si eshte e mundur qe qe nga 1992-shi e deri me 1997-en qeveria juaj realizoi vetem 5 km autostrade Tirane-Durres?! Cfare ju pengoi qe ta perfundonit?

pare pare dhe thjesht pare. nuk e ke idene se sa pak pare kishim ne dispozicion. mos harro nga u nisem. qartasi nje pjese e mire o s'e kane njohur o e kane harruar. 

dje m'u duk sikur ndonje lapraks ishte ne forum. pyete pak per rradhen tek bulmeti duke filluar nga ora dy e nates. apo per rradhen per uje. dhe jo vetem ne laprake, kuptohet.

Po teorikisht per te dhene ok-ein per fillimin e nje vepre te tille civile duhet te kesh siguruar financimin paraprakisht?!

Anonim, shembull: u sigurua kredia (arabe me duket) pa filloi rruga e re, me e gjate, me e shtrenjte, Tirane-Elbasan.

Shembull tjeter: u sigurua financimi nga banka gjermane, pastaj u hap tenderi per ate linjen e elektrikut Kosove-Shqiperi.

sigurohej pjese-pjese. nuk kishim aspak kushtet e sotme kur merr hua pa dhene lloagri askujt, ashtu sic ka ndodhur sot, me 9.6% interesin 5-vjecar. Dhe nuk kishim nje FMN te gatshme si sot per te investuar. Dhe kishim edhe nje opozite shume me te eger se e sotmja, qe bente jo pak deme. Dhe kishim nje parti me demokratike, dhe automatikisht, me te dobet. di te te them qe po te mos kishte ndodhur 97, sot do te ishim shume me mire. ashtu sic di te te them qe qofte Qeveria Nano, qofte ajo Berisha, vazhdojne te punojne me programet e mia. Jo keq!

 

Naten e mire!

 

Me se e qarte. Faleminderit.

Naten e mire edhe juve.

Naten  Leka! ...mire u degjofshim neser!

oooo Mekso, tani po ja fut pordhes kot, po kot fare........

........... Dhe kishim edhe nje opozite shume me te eger se e sotmja, qe bente jo pak deme............ 

me shkrive fare, po fare ama, tani e shof se sa e paske pas ne dore  dhe sa e ke pas njof ti situaten.... aferim......

po vetem opozite nuk kishte afre atehere mer daj, kur ju i kishit 80% te votave ne parlament dhe ashtu si dje edhe sot nuk e keni rrujt e as e rruni fare, por fare ama per opoziten, dhe aq me keq qe opoziten ne ate kohe nuk e donte as Evropa e as Azia........

Mua me terheq gjithmone menyra si i drejtohemi te tjereve sikur jemi rritur ne nje lagje me ta - qofte edhe sikur Nene Tereza vete te vinte e te fliste ketu.

Brutaliteti - nje nga "dhuratat" e shumta qe na la diktatura e proletariatit.

Fisnik lind, nuk behesh!

Katnar lind dha po ashtu vdes!

Pas 500+ postimesh e nderhyrjes dashamirese te ish kryeministrit e programshkruesit, perse duhet te votoj per FRD-ne?

Nuk ka filluar fushata ende boisa.

Pyetje e drejte, vetem po ta shikosh naivisht ama. E kthyer permbys pyetja ne synimin e saj midis rreshtave, do ishte: Pse te mos ta provoj tja jap voten nje partie te re, ne vend qe tja jap prap Rames apo Berishes?

Nje pyetje me e sinqerte do ishte: Ku ndryshon FRD nga PS e PD e LSI etj?

Apo pare dhe me cinikisht (edhe sikur te mos ndryshonte aspak dmth): Si e ndihmon me shume demokracine shqiptare vota e nje shqipo, duke ja dhene te plotfuqishmeve Berisha dhe Rama qe e kane bere partine si byroja e Enverit, apo dikujt tjeter?

E bete bloze kete teme.... Popull naiv. Tjetri eshte politikan, ka per borxh te kthej 100 pergjigje per nje teme te caktuar pa u marre vesh cpo thote. 

Dhe meqe ra fjala boll me doreheqjen se na u hap barku, ka qen kryeminister ne detyre deri ne fund te rregjimit Berisha. E kam thene edhe me lart doreheqja ishte vetem tentative e shemtuar per te ulur gjakrat dhe per te vazhduar sundimin e te njejtes dore mbi Shqiperine.... plehrat e plehrokracise, qe shkaterruan Shqiperine dhe shkaterruan jeten e shqiptareve, qe debuan 1/3 e popullsise shqiptare nga vatrat e tyre per ne rruget e skllaverise, qe e kthyen atdheun tone ne nje kazan llozhdrash, qe ngriten ne piedestal injorancen dhe antivlerat, qe kan helmuar cdo zemer cdo shpirt e cdo centim toke te atdheut tone.. kuvendin e kthyen ne pallavrament. Mjer Shqiperia per keta cakenj... nate 20 vjecare e cakallit, dhe sa do vazhdoje? Habitem drejtesise te kujt mendojne se do i bejne bisht? Te historise? Te zotit? Te popullit?

Dmth ti po thua te mos jepte doreheqje?

I nerum Meks ! Po munde lexome me vemendje se nuk kam thashetheme smiley

Je apo nuk je i verteti ka dhe ajo rendesine e vet , por me shume anoj nga Prezenca Juaj e vertet sepse me duket shume qesharake qe dikush te pervetsonte nje Emer Real per nje Situate Historike ne Memdhembje dhe te merrte guximin te shfaqej tek PPU .

Mendoj se p-ara se gjithash nje gjest i tille duhet falenderuar per QYTETARINE qe percjell dhe pavaresisht motiveve e nxitjeve them se te takon nje Mirserdhe . Nje shembull shume kuptimplote per Kohen !

Edhe qendrimet shpesh acaruese per ty deri sa Ju shtyu te deklaroni "e di qe jam ne nje Blog te Majte " :????? jane te arsyeshme per mua .Besoj se  gjuha qe duhet perdorur eshte ...Arsyetimi ...pa paragjykime i Majte apo i Djathte . Me vjen keq qe nuk e di se ne Shqiperi askush ( perfshire dhe JUVE ) nuk e kupton cdo me thene pas 92  ndarja i Majte e i Djathte . Sa per fillim ne se e ke te qarte qe jane ndarje Ataviste ok....Ne se e ke Realisht ??????? Nejse here tjeter . 

Nje dhe vetem NJE Problem ke , pervec inagurimit nja pese a gjashte here te HC te Banjes smiley . Te analizosh me sinqeritet keto Pyetje qe i takonin Funksionit tuaj POLITIK si anetar i PD dhe Ekzekutiv si i pare i Shtetit !

A moret IVENTAR ne NJEREZ dhe Resurse Materiale , ne Vlera Materiale , ne Paga dhe Cmime nga ish shteti socialist ?

A moret Iventar te pasurise te konvertuar ne VLERE materiale te Punes dhe Djerses ( perfshi dhe Ju dhe ate ndyresiren qe eshte sot ne krye ) te Popullit te krijuar per 45 - 92 ?

A moret ne Iventar Struktura Organizative te Shtetit te ndara Administrativisht me nr te caktuar Popullsie e shkalle Punesimi ?

Dhe pa u zgjatur me ...A keni JU nje Liber te sinqerte ti thote Popullit ne sy se cfare u be me keto dhe ku e shpute ?

A keni Ju koment per kete tani pas kaq vjeteve , saqe edhe fari balliu ben artikuj per Shtetin dhe Endri Cili me Opirdhionet e Fevzi Uturakut japin mend per Industrializimin e vendit nepermjet landfileve smiley

 Une e kuptoj qe ti nuk ishe shtetar , por nje Individ i Kuklturuar qe te veshen me Kopetenca . Jo se je ndonje nen nivel Injoranti e Kriminel si Berisha dhe nuk ishte Faji i JOT se nuk dite te drejtosh Jo Shtet,  por them se askush prej JUSH nuk ishte i afte te drejtonte nje  Komitet Ekzekutiv . Populli Ju zgjodhi dhe Ju pranoi .Ky eshte FAKTI ! Por Ju fituat PERVOJE dhe e pate qe nuk harritet Asgje vecse Dorezuat nje Shtet ne FLAKE e te Shkaterruar ne Themel .

A keni ndonje analize vetiake per keto , para se te merrni Guximin e Kurajon te beni te njejtat PROGRAME per nje Force Politike qe pretendon per Pushtet ?

Ju falemnderit edhe njehere per kurajon qytetare . faji u be Qyrk dhe nuk e veshi Njeri ...te pakten keshtu thote Left me ...yyyyyyy ne fund smiley

Dhe dicka personale si member i PPU .. A keni ide per librin VQ ? Ju falem !

shteti qe trashegoi meksi kishte vetem $6 milione ne banke.ishte kalbur prej kohesh duhej vetem nje e shtyre per ta rrezuar.ndodhi ne oren e meksit po do ti kishte ndodhur kujtdo qe te kishte qene kryeminister.Shqiperia si shtet i pavarur nuk ka mbajtur asnjehere veten por ka mbijetuar ne saje te sponsoreve te huaj.meksi me shoke kishin mbeshtetur shpresat ne nje plan marshall per shqiperine.ajo s'u realizua sepse lufta e ftohte kishte mbaruar dhe shqiperia s'kishte pike rendesie per fuqite e medha.Te lene vetem te uritur e te leckosur shqipot bene ate qe dine me mire te bejne te nxjerrin thikat e ti presin gurmazin njeri tjetrit se per ndonje pune te hajrit si ke.

E meriton nje MEDIOKER me te MADHE  Alba , po me qe aq di dhe ke qejf te thuash ato shprehjet e fameshme , hyr dhe ti Pilaf ne mes ! Se si me dukesh me keto shprehje tani por jo me te njetin Intelekt te atij Citatistit me nik Drini .Ku ai me Intelekt e ku ti !

Meksi po flet dhe nuk kan nevoje per Suflere !

Thjesht po perpiqem te freskoj kujtesen .po te ishte shqiperia ajo qe sheh ti ne enderrat e tua nuk do te ishte ne prag urie ne 1990.

"Ju falemnderit edhe njehere per kurajon qytetare"

Kurajo qytetare une do quaja dike, qe dilte dhe thoshte:

Po te ishte per shkaterrimin e shtetit, ushtrise, 3000 te vrare etj une duhet te kisha dhene doreheqjen qe ne oret e para kur morra vesh se nen qeverine qe drejtoja une lulezonin firmat piramidale, (qeveria ime ka qene e pa afte!)  e jo te prisja der kur e morri ferra uraten. Te me falin Shqiptaret megjithse edhe ata kane gabimet e tyre, por edhe une gabova, qe e shndrrova shtetin shqiptar ne rangun e Ruandes, me forca paqeruajtes ne 1997. Nuk kisha kellqe te kundershtoja Presidentin e asaj kohe!

C'fare shof nga Meksi (ne qofte se eshte ai) nje papergjegjshmeri morale te paskrupullt. Pergjigjet flasin vete. "Jo kerkova gjendje te jashtezakonshem, i paralajmerova per firmat, nuk me mbeshteten, nuk me degjoj......"

Si gjithmone ne politiken shqiptare faji ngelet jetim!

Or zoteri!

Ishe kryeminister. A ke ndonje pergjegjesi, morale, politike (pa fol per te tjerat) ti personalisht per shkermoqjen e shtetit???

Boss, un nuk di ndonje politikan shqiptar qe jeton, i cili mund te meritoje luksin e te marrit seriozisht nga audienca. Eshte njesoj sikur te vije Sala edhe te flasi mbas ca vitesh per perpjekjet e tij per te konsolidu shtetin shqiptar, ose sikur te vije tos nano dhe te flasi per perpjekjet e tij per futjen e edukates dhe kultures teutone ne qeverisjen e vendit, apo sikur te vije edi rama edhe te flase per perpjekjet e pareshtura ne krijimin e ekosistemeve te shendetshme ne tirane me kengen il raggazzo della via gluck ne sfond.

se sikur po kerkohet edukata modhe ne komunikim, jo per gjo. Po u flasim sikur i kemi ne lagje apo shoket tane, po thuhet. Sa per ate "te lagjes", ata pa perjashtim jane qe "mos i pac ne lagje, ishalla!" Ndersa per shok, sikur 20 jete te kisha s'do afroja asnjerin!

Sa e thelle kjo kerkesa e edukates ne komunikim Emo. E thelle vallaj. Edhe pse kerkohet? Se i ke dhene voten dikujt, mori nje shtet ne dore, dhe la nje "Hiç"!

Dhe kerkohet tashti rrespekt i madh per Leken, nderkohe qe me qindra mijera shqiptare, morren rruget e kurbetit, ndersa Leka e cuni i tij (qe Rruzhdija do i shofi kontraten neser smiley nuk dine sa pallate kane e sa prona kane. Mos po gabojme ne valle? Na ndihmo o zot, mos po hyjme ne gjynaf! 

Po si nuk kerkoj njeri edukate kur ne mes te kuvendit, diskutohej "ku shkerdhehej motra e atij deputetit", si nuk kerkoj njeri edukate nga "intelektualet" shqiptar  kur flitej "per ate motren kurve qe e kish fut ne PD ate tjetrin" etj etj.

Kush eshte ofendu nga peshqit pse nuk i therritem Meksit me "JU" apo "Zoteri" te na falni!

Mos prit respekt meksi,me ndyresine e '92-97!
Me zhgenjimin brutal te liri demokracise s'e nje populli,biles nga komentet qe tani i lexova,mendoj se te eshte dhene me shume se te takon.
Pa piken e respektit,
Vlora

Mos ia hidh te gjithe fajet  meksit (qe ai ka te tijat) per debilitetin e shqiptareve.Nuk ua mbushi ai mendjen fshatareve te shesin lopet e te turren me vrap kush t'ia jape leket sa me pare xhaferrit.burri i tezes time humbi apartamentin.per ndonje vit ai mori keste te mira nga te cilat i pagoi si takse qeverise nje  0 absolute.kur i humbi donte qe qeveria ti kthente parate  .97 ishte nje autopsi e shoqerise shqiptare e cila ishte ne nivel shume te ulet.Nje president amerikan ka thene r nixoni do te jete po aq i sukseshem sa populli i tij.me ate nivel te ulet qe ishin shqipot atehere cdo qeveri kishte per te deshtuar.

JO!

Kush pranon te kete poste te tilla si kryeminister apo president, by default (duhet te) niset nga besimi qe do e beje punen. Keto destinime deshtimi se ksisoj eshte poplli veshderr shqiptar jane pa vend fare. Plus qe ne politike nuk ka rendesi qellimi (deshira etj), por rezultati. Rezultati qe nje katastrofe e paimagjinueshme ne 97-ten. End of story!

PS. Sikurse nuk ua fal njeri komunisteve lenien e punes deri tek vitet "drangull" te fund 80-tes, si dhe vitin sterre 90-91.

Po te ishte per popullin, sic e ke pare dhe vete Alba, mund te ishte djeg edhe komplet Athina keto muajt e fundit. Se edhe niveli i popllit grek nuk doli me lart se ai joni apo jo?

Atehere pse nuk u dogj Athina? Dikush dha doreheqjen ne kohen e duhur edhe nuk rrahu gjoksin si dikush qe fliste nga ekranet e TV. "Duan lufte..... po do u shtypim kokat!"

E kupton ndryshimin?

Atehere pse nuk u dogj Athina? Dikush dha doreheqjen ne kohen e duhur edhe nuk rrahu gjoksin si dikush qe fliste nga ekranet e TV. "Duan lufte..... po do u shtypim kokat!"

Athina nuk u dogj sepse greket nuk kane mendjen e shqiptareve.Shqiptaret nuk donin  vetem doreheqjen e meksit ata donin parate .Fatos nano erdhi ne pushtet jo per syte e bukur por per  premtimin se do tu kthente parate.Nga te cilat ai u ktheu asnje lek.meksi duhej ta kishte dhene doreheqjen me pare kur e pa se kishte popullin kondra por kjo s'do te thoshte zgjedhje te reja PD do te zgjidhte nje tjeter.Sala e kishte ndare mendjen se  do te largohej vetem pasi te mos kishte mbetur gur mbi gur.

Papergjegjshmeri morale e paskrupullt.....E sakte Boston.....madje edhe cinizem e dashakeqesi....

Boss ...jane te tjera kohe dhe Ju e dini kete . Ai pati kurajen qe erdhi kur ketu mund te kete edhe me te " vrare " ne familje , prej Shtetit qe solli ai me shoke . Dhe mund edhe ta ofendojne RENDE e ta Shajne me Rob e ku di une . Ai e ka PRANUAR KETE dhe ka ardhe me EMER jo me NIK . Per mu eshte MJAFT dhe shume teper per KOHEN ! Eshte Kulture Qytetare nuk eshte Karshillek .Gjithsesi une keshtu e Gjykoj !

Por them se rendesi tani ka problemi .Ti besh pyetje qe ai nuk ndjen Pergjegjesi Administrative - Ligjore , kushdo rreshket me llafka . Le ta nise nga si e "nisi " dhe te na thote ne fund se si e "bitisi " Po ta pyesim si e "bitisi " ka shume Aktore e Faktore qe kane ndikuar dhe nuk eshte vetem AI Pergjegjes . Ai eshte Njëri dhe kryesor ,  po ne akoma nuk po  e marrim vesh se KU eshte e tij , vetem se merremi me cvogelsira .Cdo njeri dhe me i thjeshti ne kete Dhe e jo me i pari i nje SHTETI e di qe po more nisme per nje pune gjeja e Pare qe ben eshte te masesh Forcat e Mundesite qe shqip i thone Sa para ke e sa Njerez ke !

Kane rexuar NJE SHTET si Fije Kashte . Kujton se vetem per FIRMAT ? Ai qe sebep dhe i nxitur , qe MEKSI e di shume mire , sepse nuk kerkonte Kot qe ti shtypte me Tanke e Avione , Revoltat e "pjeseshme " , e te shpallte Gjendjen e Jashtezakoneshme " . Mafia Nderkombetare sa e kishte mpleksur Fijen dhe kerkonte PARATE dhe ai duhet ta drejtoje GISHTIN pa Ju dridhur ashtu dhe si ka pranuar te VIJE !

Kane shkaterruar e vjedhur 45 VJET Pasuri MILIARDESHE sa qe nuk po mbaron akoma . Edhe me rastin e Bores u dergua ndihma "batanije Ushtrie " dhe SAPUN KAVAJE ??????? Po mbajne me para nje Adminstrate vetem me Pasurine qe u la shteti ish Socialist me MINIERAT dhe HC dhe armatimet e skrape ... e ky ky me shoke la mbrapa ca Kriminele qe Hane MUT tere diten " do shembim Piramiden " "do shembim pallatin e kultures dhe do bejme Halene per 100 Vjetor " " Vodhem shume pak nja dyqindmilione ne Rrugen e Shtegut te Dhive te Kombit se te tjerat i vodhen Lobistet " etj etj ... pa ndertuar as dhe nje MAGAZINE per Rezervat e Shtetit  e Emergjencat e Popullit !!!!!!

Them se duhet te na thote ndonje Fjale i nderuari dhe kurajozi Meksi ! Dhe vetem iluzionisteve qe kenaqen me Luge bosh ju duhen Xhibizma si emra e me the te thashe , ndoshta edhe per te pare se ku Duhet varur KRRABA smiley

Flm !

Ai pati kurajen qe erdhi kur ketu mund te kete edhe me te " vrare " ne familje , prej Shtetit qe solli ai me shoke . Dhe mund edhe ta ofendojne RENDE e ta Shajne me Rob e ku di une . Ai e ka PRANUAR KETE dhe ka ardhe me EMER jo me NIK . Per mu eshte MJAFT dhe shume teper per KOHEN ! Eshte Kulture Qytetare nuk eshte Karshillek .Gjithsesi une keshtu e Gjykoj !

Me duhet te te smiley per kete.

Kane shkaterruar e vjedhur 45 VJET Pasuri MILIARDESHE sa qe nuk po mbaron akoma . Edhe me rastin e Bores u dergua ndihma "batanije Ushtrie " dhe SAPUN KAVAJE ??????? Po mbajne me para nje Adminstrate vetem me Pasurine qe u la shteti ish Socialist me MINIERAT dhe HC dhe armatimet e skrape ... e ky ky me shoke la mbrapa ca Kriminele qe Hane MUT tere diten

Po te kishte pasur shqiperia pasuri miliardeshe ne do te ishim ende vend komunist.Ketyre axhamijve u falet po ti je dhe burre ne moshe dhe kushedi sa vjet te jetes ke kaluar ne rradhe te kosit keshtu qe nuk te falet te besh deklarata ne tym.pasuria qe flet ti jane municione te skaduara te marra falas nga kina qe nuk sherbejne per vecse per vrare veten.

  Ne cdo rast ne nje vrime i bie fyellit ti Alba me gjith numrat mrapa . Ik se kemi me MUAJ E VITE  qe te lexojme e na .......

Lena nje moment te ndigjojme nje njeri qe ka qene ne ato pune dhe rri lexo . Ose deklaro qe e je ti "Meksi " si e qute shume dhe le ta dhiesim njehere e mire kete Blog kur cfaqen si ty ne keto tema . Me sinqeritet nuk e di se cfare te te thuash per nje Idiotesi  te kesaj Natyre  si nderhyrja Jote ????????

Ke ndonje mase ti ne Jete se kur duhet te flasesh e kur JO ? Nuk te eshte drejtuar asnje njeri TY nga sa e kam ndjekur kete  PRURJE qe nga shfaqja e Meksit . E kupton kaq gje apo JO ???

Dhe te Lutem po qe se ha Shqip mos mu drejto e mos me nderhy ne kete Prurje . Mbaj te tuat ! piliveske !

Te premtoj se s'do te nderhyj me e do te le vetem ne halucinacionet e tua per lavdine e motit te shkuar.Ajo shqiperi me pasuri miliardeshe qe pretendon ti ekzistonte vetem ne faqet e gazetave, fjalimet e dulles dhe trute e shpelare te atyre qe donin te genjeheshin.Shqiperia e vertete ishte pocaqi.

nuk isha kur ishte Meksi ,por me ndjeni miqte e mi....Ku e pate se u ul ne nivel gjerizi komunikimi....ketu po flasim per Meks...ne kushte normale ,ne nje vend normal nje si Meksi sot duhej vetem te shkruante çdo gjashte muaj presidentit per falje....Zoterinj 97 nuk harrohet kaq kollaj...ua ..ka kurajo ky individ te krijoje parti,te shfaqet prap ne publik ,....E nuk eshte deshire thjesht per protagonizem...eshte me vazhdu me kap deri ne pambarim deri sa te mundet....

Sikur ne kete blog te nderhynte dhe Berisha, ketu "do te kerciste pushka" pa nje pa dy.E per ti dhene disi nje sopjegim te perafert kesaj tabloje aspak te zakonshme, besoj se mund te vleje  interpretimi qe i ben Arjan Çelnikasi  tek libri "Teoria e Kultures".

  Greket e lashte ishin ata te paret qe krijuan mendesine  shkencore te  mirefillte  me hedhjen e bazave te  gjeometrise dhe matematikes, bazuar ne to edhe duke e shkruar historine,  jo me thjesht si  kronike  ngjarjesh pa lidhje.Me kot sot shume  te ditur,  lodhen te shkojne pertej  arritjeve te mendimit helen.

 Por vlen te permendet, pasi ka ngjashmeri me sa trajtohet ne kete teme ku ka zbritur "ne fushe" ish kryeministri,fakti qe helenizmi  u mbeshtet mbi  mitologjine pagane, me karakteristike politeizmin, botkuptim pluralist i nje gjithesie me shume zoter, njeri me kapriçoz se tjetri, por qe deshironin, mendonin e ndjejnin ne menyre njerezore.A nuk silleshin perendite greke si njerezit? Grindeshin, intrigonin, tradhetonin, zemeroheshin, benin fajtor tjetrin,etj.

   Duke ardhur tek shfaqja e ish kryeministrit ne nje debat te kesaj permase, nuk besoj se gaboj, po te them se paraqitja e nje figure te tille, qe sjell ne kujtese te shumeve, nje perjudhe aqe delikate, me plot realizime  e me shume deshtime, ne nje publik te tille, te pa identifikuar, si i ketij blogu, duket se sjelle "perkthimin ne shqip" " te ngjarjeve, prej vete Meksit, ne nje blasfemi te hapur.

 Mes atyre rreshtave, qe shprehet Meksi, une mundohem ti qasem  çeshtjes se botkuptimit te njeriut, qe ka qeverrisur, te temperamentit te tij.E ne se une nuk kam gabuar ne percaktimin e botkuptimit te ketij burri, them se ai anon nga materializmi naiv i gjerave, ndodhive,perfundimeve.Dhe kete e ben edhe nepermjet nje inati ..."kauri"( aspak per fyrje)

   Po te ndejkim me shume kujdes sa flet Meksi "kryeqeverrises", bindemi se ai rreket te justifikoje, te hedhe tej çdo "koker pluhuri",bile  te mos hezitoje ta quaje genjeshter, cilendo ngjarje qe e eteiketon medoemos ate, pasi qe ka qene per kryeqeverrises.Kjo e ve potencialin intelektual te Meksit ne pozite shume te veshtire.Bilez ai po debaton me intelektuale te mirefillte dhe serioze, pa bere as diferencimet e nevojshme.Gje qe tregon se Meksi, ka kaluar ne moshen e trete.

  Eshte rasti them, qe te analizojme duke debatuar qete, per motivet kryesore te cilat perbene defomimin apo shmangien, jo te veprimtarise qeverrisese te Meksit, por te  idealeve tona ne ate perjudhe dhe pasoje e saj sot e gjithe diten.Ne kete aspekt do te ishte  i mirepritur  opinioni i vete Meksit, se sa mendimet lakonike e  teper te perqendruara te tij,  ne largimin apo hedhjen tutje te ca pergjegjesive historike, pa ndonje vlere reale per te ardhmen e shoqetrise.   

Nuk doi a do te pergjigjet Meksi o Grava.......

Vetem nje komfort ka Mesi sot, qe nuk e vinte njeri ne kandar ne 97-n, dhe qe vete ska marr asnje vendim, prandaj edhe ska pergjegjesi. Mnjf ka bere disa deklarata debile dhe antishqiptare deri ne kulem, por per deklarata nuk mban njeri pergjegjesi, e lere me nje pallavramentar shqiptar.

Nje pyetje te begenis Meksi nga ato qe i kam shkruar une, vetem nje. A mund te thuash se nje politikan qe merr nje detyre te tille si posti i kryeministrit, mbas zgjedhjeve te 96-s, eshte ne sherbim te popullit?

Kaq me mjafton, per mua e kam thene edhe njehere tjeter jan krimba qe pandehen se Shqiperia vdiq dhe u turren te han mish, barinj te babezitur qe milnin nje lope qe po ngorthte. Per fatin tone te keq Shqiperia vazhdon te jete ne gjendje vegjetative, ku spinat i kan ne dore disa te marre e disa te tjere raciste e c'njerezore qe nuk u intereson Shqiperia as nje grame.

Ju doni nje njeri si Putini, por Putin shqiptar, se e dini qe Shqiperia kur i nxjerr o nxjerr tamam o ska, dhe tjua tregoj vendin te gjithve atyre qe terhoqen hundesh nje vend dhe nje popull naiv te sapo dale nga diktatura. Kush ka gisht ne vuajtjet dhe shkaterrimin e Shqiperise i zente syte dhe zoti ja shperblefte me te njejten monedhe.

Si anëtar i këtij blogu, ndjehem i turpëruar që shumë nga anëtarët e tjerë i janë sulur z.ish-Kryeministër si tufë piranjash. Pak më respekt, pak më dinjitet, pak më seriozitet. Jo për gjë po turpëroni veten tuaj, na turpëroni blogun në radhë të parë, por edhe ne të tjerët që jemi pjesë e këtij blogu. Unë për vete distancohem nga këta.

Kur flisni ju lutem, flisni me edukatë, me etiketë. Shumica këtu janë njerëz me shkollë, dhe duhet ta dinë që kur të flasin, të flasin me doreza. Me nivel të ngritur qytetarie evropiane dhe atllantikoveriore siç pretendojnë të jenë.

Dhe ju lutem shumë t'i lënë fyerjet, sulmet personale dhe sidomos akuzat për vitet '92-'97. Ato ishin një fatkeqësi. Është e kotë të kërkohen apo të sajohen fajtorë. 

E si mund të bëhen me faj ata që qeverisën në vitet '92-'97 që vendi u shkatërrua me themel?

E si mund të bëhen me faj ata që qeverisën në vitet '92-'97 që u çmontua deri në imtësi çdo institucion shtetëror me përjashtim të ish-Sigurimit dhe ish-Sambistave (apo sampista siç i quante populli, por këta duheshin se nuk kishte kush i zgërdhinte në dru armiqtë e popullit)? 

E si mund të bëhen me faj ata që qeverisën në vitet '92-'97 për shkatërrimin e çdo kombinati, uzine, fabrike e punishteje dhe e çdo pasurie tjetër në vend? (shpëtoi KPTHN-ja e Ballshit, por ajo duhej për të furnizuar me naftë kosovarët që të ngroheshin).

E si mund të bëhen me faj ata që qeverisën në vitet '92-'97 që pronat as u kthyen sipas tapive të Zogut, as sipas Reformës së '46 apo sipas ndonjë reforme tjetër? Për pronën u gjet zgjidhje perëndimore amerikane: Ta gëzojë ai që mbetet i fundit në këmbë!

E si mund t'i vihet faj ndokujt që i la pendët Berishës para se të m... të plaste sheshit? (apo siç thonë miqtë tanë amerikanë "when the shit hits the fan"). Por ama mund të flenë me ndërgjegje të  qetuar që nuk ishin aty kur u vranë mijëra njerëz.

Pastaj kur vjen fjala për piramidat dhe '97 ju lutem më të kujdesshëm me akuzat. Si mund të akuzohet dikush që nuk ishte kryeministër kur plasi Grushti i Shtetit i organizuar nga bolshevikët të ndihmuar nga miqtë e tyre amerikanë? Sa për piramidat, ato kishin ndodhur në çdo vend, pse të bënte përjashtim Shqipëria? Që të na konsideronin si komunistë që ndërhynim në çështjet e tregut? Ky është Tregu i lirë mor zotri, dheTregu  i lirë është Mbret, pastaj Tregu i lirë është edhe në modë.

Unë them që e keni tepruar, dhe ju kërkoj falje nëse edhe unë e kam tepruar. Por përderisa nuk ka asnjë vendim gjyqi, ose më keq akoma ka vendime gjyqi që shpallin pafajësinë, të gjithë figurat e ndritura të asaj kohe që nga Doktori, shefat e policisë, SHIK-ut, ministrat dhe deputetët janë të nderuar, të respektuar dhe është turp të përgojohen.  Në mos kini respekt për ata si individë kini respekt për institucionet e shtetit shqiptar, për gjykatat, për Prokurorinë, për Qeverinë dhe për Parlamentin e Shenjtë sidomos atë të dalë nga zgjedhjet e '96-s. Duke përgojuar këto figura dhe këto institucione ju përgojoni Demokracinë e vendit dhe vetë ligjin e shenjtë të Habeas Corpusit. Dhe ju nuk e kuptoni që pikërisht kjo mungesë respekti për Institucionet e Shenjta të Vendit dhe këto akuza të pabaza ndaj personaliteteve që përfaqësojnë këto Institucione të Shenjta janë shkaktarët e vërtetë për prapambetjen e këtij vendi. 

Unë jam shumë dakort me shprehjen e zotit ish-kryeministër "Nëse keni prova shkoni në Prokurori". Madje, me shumë delikatesë dhe shumë me finesë zoti ish-kryeministër ju tha edhe atë që tha dikur ish-presidenti i ndjerë Ramiz Alia, Babai i Pluralizmit Shqiptar: Avash more djema, se ka ca gjëra që ju nuk i dini.

Me respekt, dhe konsideratë, do t'ju lutesha të ishit më të përmbajtur në vazhdim. 

Ju faleminderit!

HAHAHAHA!!! smiley

 

Jo, jo!

Falimnerit ty!! smiley

10 me smiley

edhe une kerkoj ndjese qe ju  drejtova "si cun lagjeje" ish kryeministrit te vendit tim te cilit i kam dhene voten ne vitin 1992. 

Gjithsesi,nje fije etike dhe miresjelljeje mendoj se duhet per hir te dialogut me qytetarin Meksi edhe pse per ish Kryeministrin Meksi nuk kam fijen e respektit per shume gjera ne vitet 92-97 ku ai ka pergjegjesite e tij.Eshte kaq e thjeshte te shajme me liber shpie por nje gje qe nuk e bej dot ne rruge perballe tij, nuk kam perse ta bej si anonim.Sepse ne rruge shkembehem me qytetarin zotni Meksi kurse ketu komentoj per ish Kryeministrin Meksi.

Le te justifikohet sa te doje, le te thote se "une asnjehere nuk veprova me vetedije kunder popullit tim" E drejte, edhe Haxhi Qamili keshtu tha, edhe A.Zogu keshtu mendoi kur ja mbathi dhe grabiti arken e shtetit, edhe  E.Hoxha keshtu mendonte kur e bunkerizoi per 45 vjet kete vend dhe ngriti kultin e tij mbi kufomat e bashkepunetoreve, edhe R.Alia keshtu justifikohej ''beme ca gabime, ca gjera mund te ishin bere me mire por ja...sistemi ", edhe S.Berisha  ne emer te popullit ka vepruar dhe vepron, edhe F.Nano per te miren e popullit kerkon te riciklohet..lista vazhdon.

Ka disa pika ku ish kryeministri i rreshket si ngjale pergjegjesive, jane disa pyetje qe ja kane bere me radhe shume peshq DHE UNE DUA TI PERSERIS:

-Nqs per disa apo shume gjera nuk ishit dakort me qendrimet politike te S.Berishes dhe grupit paralamentar prej nga vareshit, perse nuk dhate doreheqjen? 

-Nqs thoni me krenari se nuk bete puc ne 94 kunder S.Berishes (alias Bajraktarit qe nuk zbriste nga kali) (cfare sherbimi te madh do i kishit bere ketij vendi, se merr me mend ! por...perballe ishin komunistat e, dhe atyre nuk u duhej dhene ky peshqesh )  po kur zgjedhjet u masakruan ne maj 96 , si pranuat te dilnit Kryeminster nga kjo "Vaterlo elektorale" ? Kur kishe patur kaq kundershti ne vitet 92-96 per menyren e qeverisjes dhe vijen politike, c`ne kjo gadishmeri per te marre perseri postin e kryeminstrit? (Me siguri me zor, ju kane detyruar,s `ke ci ben, fatalitet... perseri ke sakrifikuar ne emer te popullit.E kuptoj.)

-Mire se ne 1994 apo 1995 ishit te paditur dhe i toleruat "per te miren e popullit" firmat piramidale "si ne te gjithe Lindjen!! (po mo, dhe Enveri si ne te gjithe Lindjen preu kokat e Grupit te deputeteve ne 1946 ) po kur  "Shefi" tha se "paret e shqiptareve jane te pastra si kristali" e nderkohe ju kishit ato dokumentat qe na i kujtoni sot, perse nuk bere aktin publik te doreheqjes dhe nje thirrje shqiptareve te hapnin syte nga iluzioni per megamashtrimin e piramidave ?(se merr me mend cfare sherbimi do ti kishit bere ketij populli per te cilin asnjehere nuk kishit qellime ti benit keq dhe sa viktima e fatkeqsi do kursenit !por e kuptoj, kjo deklarate destabilizonte qeverisjen tuaj dhe ju ishit nxenesi shembullor i FMN-se!)

-Mire, edhe ate deklaraten "ne jemi gati, le ta provojne (kishit parasysh komunistet, jo popullin , me siguri, sepse...ky vazhdon te jete popull i majte apo jo ) e bete ne emer te popullit dhe te ruajtjes se rendit dhe legjimitetit te institucioneve, po kur kerkuat "tre here vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme" dhe nuk ju degjuan , si nuk  e dhate doreheqjen nga kolltuku i Kryeministit o ish Kryeminstri i vendit tim te dashur? Nuk i duhej dhene ky shans komunisteve, me siguri , ama ky vend e ky popull le te ikte per lesh.!

Dje, pardje e sot gjithe diten mund te justifikoheni sa te doni, une ju besoj sinqerisht ,qe ju personalisht  keni aq alibi sa per te thene sot "fola dhe shpetova shpirtin tim" por nuk do te keni te drejte asnjehere te thoni " bera ate qe duhej per te shpetuar vendin tim nga katastrofa qe erdhi me pas". Ka nje diference midis te dyjave ku ndahet individi zakonshem nga burri shtetit.

Kjo eshte sipas meje dhe shume te tjereve historia juaj. Ju, si pjese  e kesaj klase politike te korruptuar, keni kontributin tuaj per zhvillimin e shoqerise kapitaliste ne kete vend dhe kryekontributin e varrosjes te shtetit ligjor.  Prandaj ju, si nje nga aktoret e 97  shetisni sot lirisht dhe vazhdoni ne paqe te gezoni jeten tuaj.Zoti ju dhente ymer dhe pune te mbare ne shkrirjen e pasurise me pallate per te miren e ketij populli! 

Kot merreni shume me individin meksi. Duket qarte qe si kryeminister 92-97 ka qene pjese e asaj ideologjie apo antiiedeologjie qe vazhdoi per 22 vjet me rradhe ne politiken shqiptare. Dhe mesa duket vazhdon ende, derisa Frd paraqitet si bisht i Pd (kam parasysh pergjigjen e tij kur thote se eshte Pd ne oret e para). Ku ishim hicgjekundi, ku do vemi hic gjekundi!

Me tej mburret me programet e qeverive nano-meta-berisha qe paskan vazhduar programin e tij. C'te thuash, besoj se pikeveshtrimi i meksit eshte i qarte dhe me thene te drejten jo shume afer realitetit qe do te kerkonte ndryshim thelbesor

Interesante qe gjuhen prej politikani tipik qe nuk e zhvesh as kur flet ne nje blog jo dhe aq publik si peshku.

Nga gjithe komentet e ketij une doja te vecoja nje moment (koment) qe i thote dikujt i cili po e gerrglet per pune pallatesh dhe ndertimesh:

Mos u merr me thashetheme! smiley

Po pate fakte, shko ne prokurori! smiley

 

Eshte e kote te merreni me kete njeri, tanime te pademshem!

Asnje gje te re nuk do mesoni!

Me aq sa mesuam nga Kujtimet e Ramizit dhe te Nexhmijes

Ne nje vend normal, ky njeri do ishte duke shkruar ketu nga biblioteka e burgut! 

Por, medet!

Rrojme dhe shikojme se si ky i gezon frytet e vepres se tij -shkaterrimit te shtetit shqiptar!

Qe ky shkruan programin e nje partie te re, flet shume per dallkaukllikun e kesaj partie!

Pas 20 vjetesh qe njerezit dine knim e shkrim, skena politike e djathte shqiptare kaq progres ka bere: Programin ia shkruan ish-kryeministri i Shqiperise ne oren me t'zeze te saj. smiley

Midis Sales, atij me hu, atij me plum ballit, asaj me plum ballit dhe Topit me program te shkruar nga ky, kam pershtypjen qe dicka nuk shkon ne rregull me shqiptaret qe terhiqen nga e djathta! smiley

p.s.

Programi ej smiley

Se aty n'fakt calon Shqipnia! 

Kush t'ma shkruj nje program t'buker! smiley

 ...si nuk e dhate doreheqjen nga kolltuku i Kryeministit o ish Kryeminstri i vendit tim te dashur? Nuk i duhej dhene ky shans komunisteve, me siguri , ama ky vend e ky popull le te ikte per lesh.!

..fatekeqesisht koha provoj katerciperisht ato qe tha Meksi.Populli vertete "iku per lesh" duke shkateruar si i mare  cdo pasuri publike te mbetur dhe duke humbur 3000 mije bije te vrare nga armet qe "rrembeu"  kurse  komunistet e bandat erdhen perseri ne pushtet per 8 vite duke ofruar qeverine me te papergjegjshme e me korruptuar ne historine e demokracise.

Nga gjithe komentet e ketij

Mrroklle,se e pashe dhe te Emigranti i gja te tille,ky ka qane k/ministri i venit tone dhe tham se duhet respektu,per sa kohe nuk kena naj arsyetim, per ta poshtru,per ma teper qe ka kurajon te perballet me hije,(nick-e) si puna jone.

Une per vete me kaq sa jam n'gjenje me llogjiku kisha me i parashtru z Meksi,objeksionin tim,persa i perket dorheqjes si k/minister.

Zotri,ju i'u ofrute ktij populli,si njerzit e iluminum,qe do e udhehiqnit ate, drejt demokracise.Une n'Mirdite dhe per shkak te moshes,po dhe formimit,nuk isha i ftillum hiq fare ne ket drejtim.Pas zgjedhjeve te 96-es,nese do ishit ne lartesine qe permena ma nalt,ju nuk do te duhej te pranonit at lloj fitoreje dhe jo te llogaritet dorheqja juaj.Une them,(e kam than ,sa kane maru ato zgjedhje e dri m'tash) se ato zgjedhje kane qan thika ne palcen kurrizore te demokracise shqiptare.Une tham,aq sa di une me than,se ato zgjedhje kane ba qe sot e gjithe diten,kjo "demokracia" qe kena, te ece ne karrigen me rrota
Zotni,une tham per aq sa di une me than,se ju s'qete ne gjenje te ishit as ne lartesine e komunistit Ramiz Alia dhe ky asht turpi juj i madh,qe ka gjeneru gjithe flliqsite e tjera qe na jane shoqeru tash 20 vjet. Ju do te duhej t'i bajshit llogarite me popullin dhe venin tuj,por qe kurre s'i bate.Llogrite i bate me karrigen dhe kundershtaret.Kjo solli 97-en tham une,ashtu si di me than une dhe gjithe perpjekjet per t'ba me faj, faktor pertej jush,une tham,si di une me than,se asht poshtrim i inteligjences se nje populli te tane

Ketij, kesaj dhe ktyne do t'i them! 

Asilloj respekti per keta!

Asilloj!

Respekt per veten time dhe Peshkun kolektivisht deri ne masen qe te mos t'a shaj dhe ofendoj kete (dhe keta) personalisht dhe me llafe t'nyta!

Kaq! 

Me teper nuk kam me dhone!

p.s.

alla-halla ca ju bon pershtypje mer jahu! 

Seriozisht!

Z. Meksi, nuk keni per ta kuptuar dot ketu perse, aq me pak keni per ta ndryshuar faktin qe, jeni karte e djegur ne politiken shqiptare, nese nuk e keni kuptuar deri me sot. Keni te drejte te ndjeni pickimin e padrejtesise, perderisa Berisha eshte ende ne pushtet. Por perpara Berishes duken te gjithe burra te mire, prandaj ai nuk sherben dot si standard, per me teper ai qe ne kohen tuaj ka qene permbi ligjin, ligjin qe e benit ju, e qe filluat t'iu pelqente edhe juve t'i hipnit nga pak siper. Mos e beni padrejtesine qe krijimin e ketij perbindeshi t'ia lini ne dere popullit shqiptar, perbindeshi eshte thuajse teresisht i juaji, i po-ve me amendamente, i jo-ve te perkulshme, i doreheqjeve te vonuara dhe asnjehere te plota. Ju perfaqesoni arsyen dhe moralin qe nuk i ben dot balle koheve te veshtira, dhe qe prandaj revolton dyfish.

Eshte goxha hap per FRD-ne, madje ndoshta prova e pare e kolegjialitetit te saj (duke pasur parasysh perfshirjen tuaj te fillimit, duket se mosperfshirja ne vazhdim eshte fryt diskutimesh), qe te distancohet nga rreziqe te tilla politike, dhe sigurisht edhe elektorale. Une ju pergezoj per punen me programin.

Nuk eshte A.Meksi personi qe ka shkruar ketu.E konfirmuar. E hengrem karremin te gjithe por tek e fundit peshq jemi. Shpresojme qe Meksi vertet ti lexoje keto komente.

hahahaha, perseri keni debatuar duke kujtuar se eshte Aleksander Meksi i vertete? Ky qe shkruan ketu eshte nje fytyre e spanuar nga FRD-ja, partia e kafese ose dikush nga peshku qe do ti beje reklame blogut dhe ju ka bere budallenje te gjitheve. E kuptova qe para dy netesh qe ky qe shkruan ketu eshte vec nje sharlatan jo Meksi, nuk arrinte te me jepte pergjigje per ca gjera elementare te politikes se viteve 90.

po pse, vertet mendon qe ka rendesi tani nese ky eshte meksi apo jo?

nga shkalla e reagimit dhe nxjerrja e opinioneve ne keto permasa, fakti nese kemi te bejme vertet me meksin ne person apo jo u be nderkaq e dores se peste - hajt per hater po them e dores se katert - per nga rendesia.

 

jo jo, pike rendesie se ne shryme dufet tona.po u tregum pak kaqola : a ka politqen shqiptar me u fut ne blog /ferr me emrin e tij kur ata edhe daljet ne tv i kane me pyetje te parapergatitme? smiley

 

Sinqerisht këtë po mendoja edhe unë. Edhe nëse kjo ishte lojë, kushdo që mbajti qëndrim, të paktën nuk u bë qesharak. 

Kavir & Spiritus, si t'ua them me fjale te tjera? Dmth ja mes nesh, se meshkuj te rritur jemi te tre dhe kush s'na degjon. Kur Lotari ia qiu Anselmos Kamilen, s'bente me fajde nese Anselmo e kishte "me shaka" muhabetin. "Hyni Kurti n'Kavaj" do thoshin nga Fush Kruja. smiley

ps. Sa inot i vje Mrroklles kur them un kshu shprehjesh nga ajo gurra qi s'shterr kurr. smiley

 

smiley

Me plas' po ca me bo!! smiley

Ej, qysh msum kshu neve n'Peshkt?

Na vune n'loje! smiley

Na corren dhe masken! 

Tash gjif' dynjoja e di ca mendon Emigranti, Hinterlanti dhe Al Banti per Leka Meksin! smiley

p.s.

Tashi do vine neser do thone...nuk ishte Leka (i vertete) po ai "approves of these messages".

Ose do thone: Eja neser ne takim. Aty do t'a njohesh Leken e vertete! 

 

Fajin per kte e ka Bradi,ai doli garant.smiley

smileysmiley

Pershendes Stalkerin qe e therriste Profesor smiley

Gjithashtu dhe Gjembin qe me hoqi ca pike smiley

E bukur ajo historia me Tahirin smiley

smiley Ti e hengre per vete apo bere sikur e hengre?

Une e hengra per vete? smiley

c`na bere o Brad? une pasi dhe ti garancite u binda smiley po u trembe ti kur te permendi prokurorine, ik merr frikacak 

Vertet Bradland? Jo per gje po ishte konfirmimi yt 200%.

Po u takuam ndonjëherë bashkë unë do të të gjuaj me grusht. Është e disata herë që ma merr fjalën nga tastiera. smiley

Ne e hëngrëm karremin dhe u përgjigjëm sikur të ishte vërtet A.Meksi, por nuk u squllëm si ndonjëri. Nejse, ti Brad më duket se ha bukën e Turkut (Salës) dhe bën duanë e Kaurrit (Meksit) se ti ishe ai që u betove me rop shpie që ishte Meksi. smiley

Jo jo aty i ke komentet,nuk jam betuar fare,vetem se Tahiri nuk egsiston fare smiley

Domethonë ti bone "kolonën e pestë", me na bind neve që Meksi ishte Meksi dora vetë? 

Ti pra the: 

Fiks ai eshte,temen qenka Leka me te vertete ky mor vlla.

200%

Unë të dija kopil*, po jo kaq.

*Në kuptimin e mirë të fjalës, jo në kuptimin primar. smiley

Shikoni komentet e atij/asaj, te gjitha fjalite i fillon me shkronje te vogel..smiley

Dy ore kam qe lexova te gjitha komentet, ta dija e kisha filluar nga fundi..smiley

ne fakt emrin e gruse se Tahirit se tha qe se tha

se ajo ishte prova finale

smiley

Na ka zone teksirati se as nuk shkruajme dot me poshte Bedranes smiley

poshte vetem nqs vjen te na e rrush smiley

 

Patjeter,ne e kemi lene qe e kemi lene te takohemi smiley

takohemi ke lokali meksit pra

Z. Meksi duhet urgjentisht ta pergenjeshtroje kete lajm.

Prisni se do vije prape sot AI ne oret e vona te nates smiley

ceshtja eshte , po spiritusi si e vertetoi qi nuk eshte Leka ?

Burim i besueshem.Po me ka rrjet, s`di ca me thene.

burim i besueshem qe mund t'ket rrejt

fantastike.

ika t'pi nai gjo t'forte se na trulloset smiley

po tamam e Monde

në të sëmës me gjithe Meksin at this point

have a cheerful saturday everybody

Tamam qesha dhe une Ruzhe smiley.

Have a cheerful, "ndonje gje te forte" bountiful Saturday smiley

Ta mori Blendi,kjo me Meksin i kaloi 600 e ca komente smiley ajo tema jote me Gatimin nuk i kaloi 600 apo jo smiley

S'me shkoi mendja t'i thosha Tefta Pajenges per shembull te jepte interviste se mbase do i afrohej, se per te kaluar s'e besoj.  Modestisht smiley

Mire Bradi qe na zhgenjeu,(nuk e di pse, po gjithmone kam pas besim te ai djale smiley ) po Grava qe i kishte dhe nr e telefonit dhe ishte ne gjenje ta kuptonte me tre rreshtat e pare, si na e punoi kshtu?

Ps

Po Grava kush eshte ? smiley

vetem Grava e verteton ose perge njeshtron ne ishte Meksi vertet. Ai u be sebepi.smiley

ti Monde qesh qe tema kapi 600 komente dhe dolem huq e smiley

Bond. James Bond.

http://sphotos.xx.fbcdn.net/hphotos-snc6/223565_10150169924122210_182132672209_6616850_1450362_n.jpg

ajt t'shtun te gzuar te gjithve. meksit t'vertet, kudo si te ndodhet, ishalla s'e ka myt lemza.

''Bond. James Bond.''

emo, para nje jave u ktheva nga Athina nga aeroporti i Kelnit..  ne fakt aeroporti quhet, ''aeroporti Keln-Bon'',  meqenese keto qytete ndodhen shume prane njera tjeteres...

duke pritur per te marre bagazhet, nga spikerat  e salles , ne gjermanisht  degjohet  nje ze burri:  welcomen in Bon...., Keln Bon.smiley

.smiley

Çim or vëlla, dhe ti ma paskërke ngrënë fishmexin ?

Ranshem.Ma shume se te gjithe,smiley

'' fischmexin"

smileysmiley

mor ti thuj shyqyr qe nuk erdh sala ose tos nano! se do ishte shtri leksiku ne ca zona boreale qe tu habitshin edhe kta t'linguistikes.

jo vallaj, po t vinte sala , kapopyetsi do ishte idrizi , ne vetem do i cojshim pusulla nga salla smiley

kisha kohe pa qesh kaq shum me PPU-n.  lool ej po dhe ju mo, ju erdhi nje 'VIP' edhe vuuuuuuuuuuuuu hahahhaha, mram paska qene party ktu dhe nuk me bot za  smiley

Nonjani  prej jush, te dali vullnetar per vipsat e maposhtem  ne javet qe vijojn:

  • Sali Berisha
  • Edi Rama
  • Skender Gjinushi
  • Ilir Meta
  • Kreshnik Spahiu

si thoni kush ben kan?

Ishim ca cuna tu pi ne darke,pjesa ma e madhe t'martum.Shkoi ora 12 e nates dhe njanit i bjen zilja e telefonit.Ishte gruja,qe shqetsohej.Pjesa tjeter i hidhshim romuze,shko se u bane vone, hik se te rrafen ke shpia.Kshtu fillun me ra zilet me radhe.Najnit qe kishte gjithe kohen qe tallej me kta qe u ra zilje,e mori e shoqja pak para se te ngriheshim,rreth ores dy te mgjesit.Ah moj gru,i thote ky,e llive per pak,tash sa ishim tu u ngrit.

Dhe une per pak u dogja.smiley

Bo cer tersi. Tashi qe po boja une gati pytjet e mia, Meksi doli kallp. Nga inoti po shkoj ti fus nje seance tenisi. 

Spiritus, jo se ka shume rendesi se ne ca pyetje te thjeshta beme (keta qe ju perveshen per ta konkuruar dhe cuar tek gjykata supreme e peshkut tjeter pune lol) , po ne kuadrin e skepticizmit te perhershem qe shoqiron politiken dhe anonimitetin shqiptar, burimi yt i besueshem me gjase ose s'e di per vete, ose po te transmeton nje pergenjeshtrim qi Meksi i ka bere (se u be pishman, apo se i ka erdh turp ta pranoje kur burimi yt e pyeti, apo se i terhoqen veshit keta te frd qi tha se i shkroi programin ketyre, por dhe Nanos, etj kush e di) sa per te thene qi partizani qi u vesh si ballist per ta marre si gjerman s'qe partizan. smiley

Une kete version e kam vetem si hamendje, por sapo Brad te thote qe qendron 127% une e pranoj si ligjin e Tokes ujepake dhe Peshkut papikeujist. smiley

Mund te jene te dyja keto qe thua ti xhibi.Po cfare rendesie ka aman, edhe sikur te jete ai prej verteti.Boll mo, nuk ja vlen te kapi 700 komente tema per nje ish smiley

Lajm i mir dmth. Fitova zetdallarshin qi huma dje smiley

Kush ua ka bere ket rreng? Kushdo qofte bejani hallall vetem te dali edhe njehere online..smiley

Ti kishe bere gati ambientin ne dhomen e gjumit me qirinj e gjera te tjera dhe tani qi rrezikohet qi username meksi te mos dale me online te preu n'bese? smiley

Apo thjesht kishe nje pyetje parimore qe s'e bere dot mbreme per politiken? smiley

Aq romantike e ke bere pyetjen sa rrezik po te leshon goja lenk per vete per Meksin..smiley

hahaha ju rafte pika se na bet me lexu 500+ komente...

 

Krejt rastesisht paskam ngele e virgjer..nuk debatova me Meksin ....edhe atehere krejt rastesisht nuk vuna pare te Poplli e te Sudja.Pare s'kisha ,shpine na e kish marre Partia ne emer te popullit (nje tjeter sude kjo)hahaha hahaha

jo rastësisht motra. jo. ti ke dy

smiley

 

 

Shiko shkerdhate ...te mjafton te jesh i tille gjate gjithe diteve te javes...te shtune e diel pusho se eshte e lodhshme jeta prej plehu....si thu...

oh motra, po nuk është kjo edukata që na ka dhënë prindi jo.. reflekto të lutem

Po puna e komisarit (meksit) ishte loooojaaa..ha,ha,ha... Bepin, beji gati Rrobat e marinarit, dolem ne ujrat nderkombetare (PPU) ! vertet nuk ishte meksi..?  smiley 

Sot na del ky ish kryeminister e i rreh gjoksit se u dorezua pa pasur asnje viktime. Po mir mo zoteri a denjon te na thuash kush ishte kryeminister kur njerezit filluan te vriteshin? 

....sipas te dhenave i bie te jete nja mik i brandit..dude!smiley

oh puër kolonjar. dhej gou for as dhe faund car

Pastaj thote blendi pse duhen bloqet!?
smiley
Nejse meksit i jane dredhur fuflat nga lemzasmiley

Te mitura te njoma smiley

ishte a s'ishte Meksi pak rendesi ka.Une mendoj megjithate qe Meksi mund te beje ende shume gjera te dobishme per Shqiperine,madje nje te vetme fare...A po kris b...n e zhdukesh nga kudo....pi noj kafe me zhele si puna e ca te zbythurve ketu e mbaj lloqe ne familjen tende.njikjo eshte dobia ma e madhe qe mund ti sjelle shqiperise.

ju peshqit, me duket se nuk e quani veten te denje per te bashkebiseduar me meksin, qofte ky i vertete apo falls. Si duket nuk doni qe tu ndotet kjo hapsira e vogel "virtuale"

AL  meksi - 5 Maj 2012 - 18:41

ju peshqit, me duket se nuk e quani veten te denje per te bashkebiseduar me meksin, qofte ky i vertete apo falls. Si duket nuk doni qe tu ndotet kjo hapsira e vogel "virtuale"

 

Te dashur lexues te peshkut. Shoh qe ka pyetje mbi kush shkruante ne emer tim. Deshironi ta bejme me verifikim me celular si gmail?

Dhe sa per muhabet, dy miq verifikuna sot me mua me telefon. Njeri nga Kanadaja tjetri nga Tirana. I pershendes!

''ja te besuam, poor.........,

....ju  dolet  shume heret sot.  zakonisht dilni aty nga ora 1 e nates.smiley  

te kthehem me vone smiley ?

po si te doni beni.smiley   

por bashkbiseduesit tuaj (ata fanatiket.smiley) jane mesuar tiu presin ne ate ore, prandaj e thashe...

a po, nje sugjerim .. ndofta bashkbisedimin vazhdojeni te tema: ''pa censure 35'' se na u lodh dora te kthejme  faqen vazhdimisht te kjo teme.. u mbingarkua..smiley

kush dyshon qe Meksi ketu nuk eshte A. Meksi ish kryeministri eshte vetem nje flete e holle jo rrote ashtu.

pershendetje z. meksi. pyetja ime ishte: cfare nuk permbushte LZHK si levizje dhe format politik qe duhej shpikur edhe frd-ja? (gjithmone nese jeni ne linje).

edhe po, ne bashke njihemi ashtu sic me njohin shumica ketu te peshku me emer te vertete. shiko profilin tim.

LZHK ishte OK. Nuk besoj se ishte ndonje mangesi e LZHK-se arsyeja per krijimin e FRD-se. Kuptohet qe shume gjera mund te beheshin ndryshe, dhe kjo vlen a posteriori per cdo nisme partiake, ashtu si edhe per PD-ne, por eksperienca tek Poli i Lirise ishte pozitive. Pati pa fund probleme, e fundit dhe me e rendesishmja vjedha e votes me 29 qershor, por edhe ligji elektoral ekzistues komplikoi pa mase. FRD eshte nje eksperience e re, nga njerez te tjere. Jo gjithmone arrijme te merremi vesh... Ne cdo rast konfirmoj miqesine time te forte me Dashamir Shehin qe nga kohet e fillimit te PD-se, ashtu si edhe me te tjere miq te LZHK-se, si per shembull Aferdita Zerin.

sapo e lexova pergjigjen zoti meksi. po nuk ju duket e pavend ndoshta per gjendjen aktuale ne te cilen ndodhe shqiperia post diktature me nje ish komunist ne qeveri, ne pritje per ta marre komunistet ne dore serish qe te percaktoni si eksperienca = pervoja ne rastin jetesor, dhe , miqesi, inisiativat politike te se djathtes shqiptare, ne kurriz te ceshtjes kombetare dhe problematikave qe ajo ka; prona, zhvillimi ekonomik, injoranca e plote ndaj integrimit europian etj etj?

Spiritus, e sheh pra qe te paska genjyer dhe ty burimi i sigurt?

Ne fakt me shume se cdo gje tjeter, sot do vajtojme vdekjen e burimeve te sigurta; rane deshmor ketu tek Peshku ne diten e deshmoreve, ne perjekje e siper per te c'mitizuar Meksin tek Peshku.

Nga sot, burimet e sigurta shpallen si te pasigurta.

xhib pse nuk duhet te jete meksi ky? meksi keshtu ka qene perhere. i c'mitizuar, ne kembe ecen neper tirane. nuk ka as frike as dert as turp. kush do ta takoje e takon aty ku tha te kafja poshte pallatit ku banon. edhe meqe shumica jane te vjeter te peshku, po pse nuk e sheh njeriu si shkruan meksi i peshkut qe te dyshoje se eshte meksi i vertete?

une u habita se sa shpejt jepte pergjigje, duke pasur parasysh rradhimin (typing)smiley

diten e deshmoreve, smiley edhe meksi ka pjesen e vet me deshmore, bo vaki edhe sa nuk ka gjithe ps ja bashke me gjithe pd.

megjithate une po pres se ndoshta me kthen pergjigje pse nuk e bente kete punen e frymes se re ne politike LZHKja. se sa per info fryma e re eshte shoqate artistesh e miratuar me firme ministri drejtesie me 1995 edhe qe baca kryetar jam vete. smiley

xhibi, une i besova personit qe me tha  dhe e pranova informacionin ne mirebesim.Nqs zotnine e kane verifikuar, sikurse thote, x nga Kanadaja,y nga Tirana dhe ky petlla qe del garant, vazhdoni biseden.Une u perfshiva edhe vete ne bisede me nick-un meksi dhe nuk erdha ketu per te parodizuar dhe veten besoj. 

petlla, shterngoje pak gjuhen ne dhembe me ato krahasimet.

spiritus, kam pershtypjen se nuk e kisha me ty. po gjuha kocka s'ka edhe koska thyen. qe une te dal garant nuk ka nvoje meqe ti e di vete edhe e njeh tekstin aq sa te besh nje krahasim llogjik. keshtu si shkruan meksi, flet vetem meksi. pse pati guximin te hyje ne nje blog anonimati me emer edhe t'i ktheje pergjigje te gjitheve me duket shume per t'u nderuar. bile nje rruge shume demokratike per te arritur debatin ne ate pike sa ta kerkoje voten permes nje diskutimi publik si ketu te peshku. ja gezuar me raki rrushi.

ndjese petlla nqs nuk e kisha me mua si sjellesi i dyshimit. per te tjerat nuk di, nuk e njof personalisht dhe nuk jam ekspert per dalluar personin permes tekstit. Uroj te jete personi d.v gjithsesi.

po pse duhet ta kisha me ty? une te lexova komentet edhe m'u duke pak si meks mbrojtesi smiley siguro qe nuk e kisha me ty. sa per personin po qe i dyte qe shkruan ashtu si leka meksi, e ka shpik berisha pra. lol

perralla ore burra. Nese ky eshte xha Leka, une jam princeshe Diana.

enderr ne sirtar smiley

Vazhdoni edhe me nja 700 komente te tjera tani per te sqaruar "eshte apo s'eshte Meksi"

Z. Meksi , ju thoni se jeni autori i programit te pare te PD-se, por sic duket edhe nga filmimet e kohes, autoret aty jane disa: ju, Z. Pashko, Berisha, Ruli, etj.

Ne fakt Pashko ka thene se ne ate kohe njohurite se si mund te ndertohej nje program ishin shume te pakta dhe programi i pare i PD-se ishte praktikisht e kunderta e programit te PPSH-se.

Si shpjegohet kjo?

ak, ta garantoj qe e ka bere leka meksi nga fillimi ne fund. pse? sepse me ka rene jeta t'i njoh pothuajse te gjithe ata qe permend ti edhe me teper, asnjeri nuk di as si fillohet programi, jo me ta mendoje strukture edhe ta shkruaje. i vetmi qe kam njohur qe e ka vertet te natyrshme kete si talent quaje apo dhunti eshte leka meksi. ndoshta per shkak te profesionit, ixhinjer ndertimi dhe historian. sa per 700 komentet une propozoj qe adminat ta nxjerrin me vete nje kerkese per zotin meksi edhe te jete teme bisede me e gjate, jo teme brenda temes edhe thashetheme.

jam shume i nderuar po perdor fjalen qe shoh ish kryeminstrin shqiptar te komunikoje jo gju me gju me popllin por fjale per fjale me votuesit e mundshem ne rastin tone me flamur shqiptar para llagapit.

ps. psh. ne pritje te z. aleksander meksi per nje debat mbi historine e demokracise ne shqiperi.

Pashko ne nje interviste dhene Opinion-it thote nder te tjera se programi u bazua ne Karten e Kopenhagenit kopje te se ciles ai kishte patur mundesi ta merrte gjate udhetimit te tij ne Danimarke veren e 1990-es.

Jam shume dakord me propozimin tend. Le te hapet nje teme enkas.

e kam edhe une filmimin. Programi eshte shkruajtur ne prani te Arben Imamit, Moza Ferraj, Eduard Selamit, Sokol Necaj, Edmond Budines. Shkruante me dore Arben Imami, diktonim une dhe Gramozi. Ndersa statuti eshte bere tre dite me vone nga une dhe Genci. Nderkohe qe ne TV eshte transmetuar nje pjese nga diskutimi ne grupin organizativ.

Une i referohem ketij filmimi ketu, ku jeni se bashku ne shtepine perdhese te Pashkos duke shkrujtur ne kompjuterin e tij.

http://youtu.be/Fg9taJjZKfQ

(Shikojeni nga minuti 35:10)

dhe une sapo te konfirmova si ka ndodhur. Ke akoma persona gjalle qe permenda. Mohoje me ta ne qofte se deshiron. Pavaresisht se jane gjera qe dihen.

Nuk vej ne dyshim vertetesine e cfare sa pohuat, por nga ana tjeter ju duhet te jeni i ndergjegjshem qe imazhet dhe deshmia e Pashkos kane kaluar ne histori si momenti kur u u hodhen themelet e programit te PDSH-se.

Ne fakt duke konsideruar edhe ato qe ju thoni duket sikur ne fakt ate mbremje tek shtepia e Pashkos dhe me kompjuterin e Pashkos ju thjesht shkruajtet nje manifest te perkohshem per t'ja paraqitur turmave ne mitingun e se nesermes ne qytetin studenti.

Ndoshta do ishte mire qe filmimet qe ju keni ne dispozicion te behen publike.

Petlla, une nuk shpreha dyshim se ishte Meksi, jo se dija gje po si fliste dhe ca thane keta te tjeret qe dinin me shume.

Spiritus, e kisha me shaka i nderuar, nuk kisha ndonje gje kundra teje aspak. Nga ana tjeter dyshimi ne anonimitet eshte normal.

Nderkohe FRD paska qitur versionin fillestar te faqes se vet, aty jepet nje transkript te permbledhur per nje interviste te Oketes me Pezen para pak ditesh, dhe qe ta lidhim me Z. Meksi, ne fund te saj thuhet:

Peza: Zoti Meksi është [pjese e kesaj partie]?

 

Oketa: Është një person që unë e vlerësoj dhe është i mirëpritur. Ajo që ne duam të bëjmë është një kombinim i eksperiencës me frymën e re.

I futa nje kerkim shpejt videos, tek minuta 33:38 Oketa flet per Meksin, nga njera ane shpreh respektin duke thene qe eshte nje njeri me te cilin ke cfare bisedon dhe mund te perfitosh nga eksperienca, nga ana tjeter e thote qe dera per te eshte e hapur, 'por ne sigurisht do ti japim perparesi te rinjve'.

Sic ma merrte mendja, ka nje fare dyzimi ne lidhje me FRD per Meksin, tip na duhet eksperienca po jo dhe aq fytyra publike e nje politikani qe ishte kryeminister ne '97.

Pyetja per Z Meksi qe vijon nga kjo (po padyshim qe cinizmi s'na ndahet kur flitet per politiken shqiptare): Ka lidhje koha pjesmarrese e Z Meksi tek Peshku pikerisht keto dite me formimin e FRD-se dhe sjelljen e dyzuar te FRD-se, Oketes se pakten, ne lidhje me Meksin (duke thene qe i ka shkruar programin kesaj partie etj...Oketa nderkohe thote jemi nje grup qe po punojme per programin dhe statutin final dhe do marre kohe te perfundoje) apo eshte krejt rastesi? smiley

xhibo, nuk e vej doren ne zjerm po meksi di te beje program, vetem thuji llojin  e partise, pozicionin nga mesi te cepi edhe hallet e tjera i sajo vete ai. puna eshte se kjo frd fryma e re, e thashe me nolt, jom kryetar vete, shoqate artistesh eshte qe 1995, smiley kjo gjoja e re nuk ka ku shko me ato gjojnat e vjetra. pervec oketes, i cili megjithmen me llemyset smiley te tjeret jane offffmoooo. ufff. ish ministra, te lidh me ramiz alin me the te thashe. nuk di ku hy meksi aty, se leka ka qene vec. te instituti i monumenteve shkencetar me i llaf shkurt. po ke aty ca e ca qe as nuk i duheshin pd jo mo te bojn partito tjeter si deshem me e nxjerr ne ne resme athere pd po nuk na doli. ene po e bojm ket me hudh berishen, po edhe po nuk ra berisha i ka vjedh votat edhe ne nuk kemi car ti bojm se osh popull legen ene i majte uffmooo! pranej desha me komuniku i her haptas me z. meksi, jo se nuk e gjej me komuniku vecmas mos me keqkupto, por se po te ishte nje post vetem per meksin do ishte shume interesante per here te pare ne gjithe historine e shqipnise, nuk kishte kush me thone e ka bo mehmeti ne koke te vet une e enveri nuk dime gjo.

Petlla, ke perzier shume gjera, i ke bere petlla i nderuar smiley

Nuk e vej dyshim aftesine e Meksit per te shkruar nje program partie, apo te dikujt tjeter (nderkohe natyrisht qe s'e njoh Meksin sic mund ta njihni ju). Mua thjesht me tingelloi shume arrogante, dhe deri diku shantazhuese, kur Meksi tha se i ka shkruar programin kesaj partie e cila dje lindi dhe s'ka patur akoma shansin dhe kohen te vete-paraqitet ne publik, dhe kjo lloj meks-paraqitje nga ana e Meksit per FRD-ne, tip "ej, po une ty te kam prere kerthizen mer!" nuk me tingelloi e mire apo e drejte. Nuk dua ti heq meritat z Meksi qe mund te kete ne kete sipermarje. Nejse, ceshtje perceptimi mbase e komenteve te Meksit.

Nderkohe FRD s'e ka bere akoma programin final sipas Oketes. Plus, programi nuk eshte vetem talenti ne te formuluar te ideve, po pikerisht idete dhe, ahem, fryma e partise.

Per me teper, partite dhe politika shqiptare nuk vuajne dhe aq nga ligjet dhe programet e mira sesa nga veprimet e tyre diktatoriale dhe mafioze e shkerdhatore.

 

Sa per teorine qe nga te vjetrit s'mund te linde ndonje gje e re, Spiritus kishte nje replike mjaft elokuente per I pakashmi ne lidhje me kete pike. Une do mjaftohem duke thene qe ne nje vend si Shqiperia, ku politika ka qene diktatoriale dhe PD&PS- monopoliste keto 22 vjet, mos prit te kete te rinj te papolitike-zuar te bejne partira, ashtu si pas diktatures se ashper Enveriste nuk mund te prisje qe protestat ti benin studentet e perndjekur; ata jo vetem qe s'kishin mundesi te ishin studente atehere, po shumica as nuk ishin ne Tirane.

Dmth prit njehere para se tja presesh nafaken FRD-se. Prit se dje linden, te shofim si do sillen dhe ca do bejne dhe pastaj i japim hakun. Gjithsesi nje parti qe dobeson sot per sot PD ose PS qofte dhe per kaq gje eshte pozitive ne politiken shqiptare, per mendimin tim.

o xhib po te thote r ty, nuk kan haber si bohet i cope program me dy faqe. me beso kaq se jam marre me polike vete. te vjeter te rinj edhe te rinj te lindur pleq kaq eshte poezi qe ben rama per te sjelle rilindjen kombetare. ketu nuk ka asigjo te ngatrrume. jemi ne post diktature per keto 22 vjet vetem se nuk u kthyen as minimalisht pronat qe te pakten njerezia te kishte me se te merrej edhe kur te vinin votimet smiley te zgjdhnin nifarsoj. sa per studentet mos i ngatrro gjonat, kishte aty edhe te perndjekur edhe komuniste. une kam qene aty ish student i dhjetorit jam dhe une. modest ne tongerllikun tim prej demokrati smileysmiley por un[ nuk ia pres nafaken frd. keto jane forca balance edhe nuk kane ku shkojn kur nuk i hyjne ne pune kandarit politik kush vje ora me u shit me shumice. kur them une se LZHK ishte e vetmja mundesi per te dale nga rregulli ppsh i politikes me beso qe po ta them se ashtu ishte, edhe kjo ndodhi me 2005 mbasandaj nuk ka me. nuk ka se sa here qe lind nje force e re qe na "lind" nga barku i PDs na kujtohen te thone prape pronat. ja edhe keta me pronat e kishin hap edhe ta shofessh qe do ta vazhdojn kete me pronat, per pronat, pronaret te perndjekurit. kur e kane ne dore nuk bejne asgje hic. po fare. sepse u lezeto rroga po edhe kane shpresa se mos i shko menja te modhit sali ti boje ka i cik ministra sa ta mbushin xhepin mire edhe pastaj te bejne ndonje parti me te vogel me financa te sigurta. po nejse se nuk mbaron sot kjo pune. uroj te mos me dal llafi e te them ju thash.

Jo, pergjigjja ime kishte te bente thjesht me sasine e komenteve te pasakta qe po shikoja. Kam komentuar edhe me perpara, tek Shekulli dhe Tema me emrin po meksi, tek Respublica me emra te ndryshem. Varet nga nervat e momentit. Jo gjithmone kam deshire te merrem me pasaktesirat qe hasen online. Ka momente kur ndjej deshiren te sqaroj aq sa di (te garantoj qe s'eshte aspak pak smiley ) , duke shpresuar (shprese e rrezuar nga eksperienca me Temen dhe Shekullin, por pse te mos e provoj me peshkun smiley ) qe nuk do talleni.

por ama duhet te jeni pak i mikluar per numrin e komenteve, si rrallehere. megjithate z. meksi une nuk e mora pergjigjen se pse nuk e kryente LZHK parti me elektorat nderkohe edhe ku vete ju moret pjese ne zgjedhjet e fundit, edhe i paska ardhur ora e bardhe te urojme FRD?

te peshku z. Meksi edhe tallen njerezia se eshte blog. por ky eshte mesatarisht blog vital dhe i pergjegjshem.

...xhibi, une i besova personit qe me tha dhe e pranova informacionin ne mirebesim.Nqs zotnine e kane verifikuar, sikurse thote, x nga Kanadaja,y nga Tirana dhe ky petlla qe del garant, vazhdoni biseden

..eshte e sigurt qe eshte vete z.Meksi sepse pas gjithe ketyre dyshimeve  sote paradite une kame bere nje call   ne tel. e zyres te z.Meksi.

Mund t'i biesh prape tani. Eshte dikush qe mund te te pergjigjet.

Z ish kryeminister,eshte nje kenaqesi qe ju kemi tek peshku,,,Por vure re qe pytjeve me te rendesishem ju jeni shmangur haptazi  kjo tregon qe keni kaluar nga shkolla e berishes,Ne nje koment thoni : 'e ke shume gabim ne lidhje me kompetencat. pothuajse cdo akt i qeverise se 1992-1997 eshte nisur nga une,,,,'mos vall ai ligji -nje nga thikatqe ju i ngulet pas shpine shoqeris shqiptare-i famshem 7501 ishte nisur nga ju?

kurse ne nje koment tjeter ju thoni :'si shpjegohet qe nje qeveri socialiste 8 vjecare qe premtoi drite mbi fajdet, e nisi me amnistine qe ne prill 97, dhe e mbylli pa dhene asnje detaj ,,,,'

po si e shpjegoni ju  z Meksi qe qeverrija jua nuk i denoi kurr krimet e diktatures,perkundrazi i reduktuat ato ne disa kafe te pira abuzivisht nga n.hoxha? -nje thik tjeter kjo me e madhe e ngulun ne shpine e shqipateve

keto te dyja (krime e diktatures,dhe '97) kan nje lidhje te 'padukshme' por ju i dini mir lidhjet,se jua kan peshperitur ne vesh ata qe 'orkestruan' gjithçka,edhe ju i njihni mir orkestruesit !

Z.Meksi eshte nje kenaqesi(e imja) qe ju kemi ne forum,por ishte nje mallkim i madh per te gjithe ,ne,Shqiptaret qe ju ishit kryeminister nga 92-97,sepse siç e permenda  vetem disa nga thikat qe ju i ngulet shqiptarve pas shpine,qe nga 92 pasuesit tuaj -ngules thikash-i kan ngulur nje thike ne zemer shoqerise shqiptare: kaosin dhe anarshine

Ligji 7501 eshte votuar me 1991 ne gusht nga qeveria Bufi.

Persa i perket krimeve te diktatures une edhe sot kam punuar mbi nje ligj per dosjet. Por qe askush nuk deshiron te paraqese ne parlament, as FRD...

Dhe kam shprehur mendimet e mia gjithmone qartasi. Te te bej une nje pyetje: mos po aludon qe isha pro diktatoreve dhe bllokmeneve?

admin smiley ju lutem ka mundesi te hapni nje faqe te re ne kete teme se po ngarkohet dhe nuk i gjejme dot postimet. faleminderit.

...nje nga debatet qe eshte diskutuar ketu shpesh por me shume hamendje dhe deformime ka qene edhe historia e dy piloteve qe u aratisen ne Itali ne 97".A ka mundesi te na pershkruas se si qendron e vertata?

Hmm, nja dy pytje te shpejta sa per muhabet per z. Meksi. Pa na ndigju njeri smiley, a mendoni vertet se ka ekzistuar "Hakmarrja per drejtesi" apo ishte thjeshte sajese e Berishes? Kush i merrte leket nga kontrabadna e naftes ne kohen e Shqiponjes Kush mendoni se e ka vrare Azem Hajdarin? A pritet ndonje renie cmimesh ne shitjen e apartamenteve? A mendoni se Berisha ka probleme psiqike?

Faliminers

Meksi apo personi me nickun Meksi, qe te te bej dhe un nji pytje, bej nje video record ne youtube ku na konfirmon ne si peshq qe ti je ai qe je. Pastaj kam nje liste te tere me pytje per ty, po nuk po guxoj me i bo para konfirmimit. 

Faleminderit paraprakisht,

dikush qe mendon se ju ishit nder shefat e kuzhines se qeveris se 97 vitit me te mbrapsht post 1944 qe i ka kushtuar ketij vendi dramen me te madhe qe mund te kishte njohur ndonjeher, demet e se ciles jane akoma te pamatshme si financiare, si humane, si retarduse te brezave, si katalizator te rrjedhjes se atij pak truni  qe kish kyven, si shkaterrimin e sistemit arsimor ku mijera te rinj meten pa shkoll ( te mesme e tetevjecare mos flas per universitetet), si vonesa reale e tranzicionit pafund qe  vijon te na ngele ne klase para provimeve bebeiste. 

P.S. ketu ke mjaft peshq IT po pate nevoj per ndihm teknike smiley 

duket nga gjuha e perdorur dhe faktet qe tregon.  

per mendimin tim asgje fiton qe diskuton ketu. se qendron me lart nga pjesmarresit e tjere

...ne nje debat serioz,njerzit nuk shkembejne mendime per te te treguar epersine ndaj te tjereve por per te shkembyer eksperiencen dhe opinionet...by the way are you still there...

pikerisht ate po shpjegoja dhe une, shkembimi i eksperiences eshte i pamundur me njerez qe kane nivel me te ulet nga ai i debatit.

Kaposh mos ngaterro debatet, me pytje pergjigjet.. ne rastin konkret un nuk shkembej un kam pyetje, dhe duket se vete Meksi ( apo personi me kete nick) eshte ofruar per kete. 

brez dyshus un, kerkoj pak me shume siguri ..  megjithate prania e tij ketu mund te na qartesoje disa pyetje qe dhe sot kan mbetur pa pergjigje. Duhet me lexu romanet e pseudo analve per me marr vesht mbase 

goce e dashur, tjetrit i behet besim tek ato qe tregon jo tek ajo qe eshte.

 

Nuk e di por kam pershtypjen se zoteria me nickun Meksi eshte zoti Aleksander Meksi,ish Kryeministri i Shqiperise.

Brado ke fol megjithmen shum bukur smiley

te thane aty brado qe ka dal meksi te peshku smiley po pse ti i djathte edhe nuk e njeh fjalen e meksit?

Jo une e njohta nga shkrimi smiley

Z Meksi dhe ju o popull kaloni andej nga seksioni i pyetjeve qe ka shtru petllla.....se kena mor zgjerim......

qeke bo admin smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).