Cili është kuptimi i mbetur i 1 Majit?

35 Komente

Occupy Wall Street!

Don't be afraid, CAPITALISM is dead! Te pasurit jane me te pasur se kurre me pare, te varferit me te varfer se kurre me pare.

Krize? Cfare krize? Kriza e sotme eshte fytyra e eger e kapitalizmit skllaverues.

El Che Guevara: We must struggle every day so that this love for humanity becomes a reality. I am not a liberator. They do not exist. The People liberate themselves.

 

 

 

Nje dite pushim me shume.smiley

Neve ,po s'na organizuan apo detyruan ,nuk dime as te protestojme dhe per veten tone.Te pakten ne monizem e festonim si nje ngjarje te shenuar per punetoret e shkrete ,mjat dhe per  ngrene qote e bere qyfyre me njeri-tjetrin pas brohoritjeve euforike per Partine dhe xhaxhin Enver ,kurse sot,s'i bie ne mend kujt ,dhe  kalohet ne heshtje e ne indiferentizem total. Po harrohet madje ,qe ka nje shtrese punetoresh .Keshtu eshte kur ke rritjen ekonomike me te madhe ne Evrope.

Pèrveç tè tjerave..Pèrkujtimi...shprehja e respektit pèr tè gjithè ata qè kanè humbur jetèn duke punuar pèr tè nxjerr bukèn e gojès..!! RROFTè 1 MAJI!!

Nje nga njerezit me te dashur te familjes time ka ditelindjen sot. nga zemra Gezuar!!! dhe 100 vite te bukura!!!smiley
me qe ra llafi ju uroj gezuar ditelindjen te gjithe miqve qe kane ditlindjen ne 1maj.smiley.smiley
Gezuar festen punetoreve, por edhe klases se mesme gjithashtu.smiley

Belulo, edhe klasa e mesme e feston 1 majin, se ta shohesh holl-holle, jane puntoret ata qe e mbajne klasen e mesme, jane puntoret qe blejne tek klasa e mesme smiley megjithse fatkeqesisht, klasa e mesme po zhduket. 

po zhduket?

dmth ,partia e Bamkes ,e cila mbeshtet te klasa e mesme ,eshte e destinuar te deshtoje qe ne fillim.smiley

Fjala, Deshtim , eshte pak e rende Venus, keshtu qe une do ta zevendesoja me fjalen, Mbijetese smiley si vete klasa e mesme aty. 

te drejte ke,se ketu edhe kur nuk deshtojne ,prape vecse mbijetojne.

 

Pjero,me vjen mire qe i sheh punetoret dhe klasen e mesme me simpati...se ti ne fakt hyn te elita.smiley nuk guxoj te them te kapitalistet...smiley

Po ata mbajne shoqerine, kombin ne kembe, ne levizje Belulo, pa ata s'do kishte as elite. 

Po po, jane ata ,pa jemi ne.smiley

.smiley

Eh , Belul ,keta na pijne gjakun dhe ne i mbajme mbi kokesmiley

Po po, jane ata ,pa jemi ne.

Si tha Dakina: Nuk e dija që edhe ti...

mjekim cubash...

Më janë rrit shumë thojt.

luanit i kane hije.

Belul ,natyrisht ky i shrenjti i familjes tende ka lindur pasi nena mbaroi parakalimin apo ceremonine e Enverit ne tribune?smiley Edhe njeqind!!

faleminderit Zana!smiley    eshte ''kjo'' ne fakt... dhe ka lindur shume shume vone  nga koha e qoftelargut.smiley

Zana,ato parakalimet ,ta dish se vazhdojne ende ketu ne Shqiperi ,vetem se kane nderruar date dhe surrat. 

Idealizimi i klasave te ulta vjen gjithmone nga elita. -Qe nga historia e  marksizmit- borgjezet çifute kane idealizuar proletariatin, nuk i kane pare kurre,nuk i kane takuar kurre, por u vene mbi supe nje lloj profecie historike qe ne fakt ketyre te fundit nuk u intereson fare. Njerezit e vegjel...njerezit e ndershem duhen mbrojtur sepse jane ata qe bejne punen -jo se jane me te mire e me gjenial se te tjeret -por se mbajne mbi kurriz principin e realitetit. 

Po Berisha do beje miting per 1 majin?

Shyqyr,e paskemi pushim sot.

E besoj qe te kete qene kaq i dhene pas detajeve,se dhe sot vdes te japi mendime per gjithcka.Forca e zakonitsmiley

Sekretar shembullor Saliu, ashtu sic e kerkonte zakoni.

si me paska shpetu kjo pjese pa lexu.....????? bej otokritike para kolektivit se here tjeter nuk do me zere gjumi  pa lexuar te tilla perla......

Festimi i pare i 1 Majit ne Tirane ne vitin 1946..... e qe atehere nuk na u nda festa per nje maj.......

Si na iku ky 1majsh per lesh. Te pakten te ishim mbledhur per nje proteste para ninckname te Penarit smiley

Gezuar festen 1 Majit!

Respekte sindikatave per luften ne mbrojtje te drejtave te punetoreve qe rropateshin per 12 ore ne dite, pa mbrojtje, pa kod pune, shpesh te mitur.

1 maji yne i kuq proletar.1 maji i fitoreve tona .edhe kete vit klasa jone punetore vjen me suksese te medha ne te gjitha fushat, e shternguar ne unitet te plote rreth partise se saj te lavdishme dhe udheheqesit te pagabueshem shokut enver... zeri entuziast i Alfons gurashit rahmet paste cdo 1 maj qe ne pike te sabahut fillonte te derdhte shafrane e kamunisteve ne trute e shqipove .Ishte shafra e forte ajo e kamunizmit.kane kaluar 20 vjet dhe ka tipa qe edhe s'jane bindur se kamunistet me dullen ne krye i paten genjyer.

1 maji? Njehere e njekohe ka qene festa e punetoreve, tani eshte bo festa e katunarve qe marrin trastat me ushqime dhe e mbajne frymen te liqeni. Kur mbarojne, natyrisht qe plehrat i lene pas si lopa bajgen. BTW, denoncoj katunaret qe qelbin liqenin per 1 maj dhe per diten e veres.

Nuk ka lidhje occupy wall street ose cfaredo striti me 1 majin. A duhet festuar ne shqiperi? Normalisht qe jo!!!! Ne jemi vend qe vetem ate dite nuk duhet ta festojme. Ate dite mund ta festojne vende si Greqia qe ka 30 vjet ne terezi e tani i ka mbet hatri se duhet te ktheje parate, ose Francezi qe te can trapin ne pretendime. Ndersa keta molet e occupy WS se kane idene se car duan e cfar bejne. Per mendimin tim keta jane si puna e atij tipit ne shoqeri: eshte perhere nje i till.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).