Kudo qe lexon dicka per Shqiperine thuhet qe egzistojne dy grupe te medha gjuhesore. gegerisht - toskerisht. Mos te flasim per debatet e koheve te fundit mbi gjuhen letrare.

Po Shqiperia e mesme a nuk ka dialekt me vete? 

126 Komente

Keta kane nje variant katunar te gegerishtes. I ke degjuar elbasanasit sa shemtut flasin?

kshu kot sa per dijeni elbasanishtja eshte marre si berthame e gjuhes letrare qe flasim dhe shkruajme sot.

 

 

E vertete qe eshte marre po e perzier fort me toskerishten. I ke degjuar elbasanasit kur thone 'ame', te kenaqin.

ajo qe thua ti esh nga fshatrat e librazhdit plako,elbasani ka dialektin me te perafert me gjuhen letrare,gjuhen me te paster te folur e gjen ne elbasan,pastaj fshatrat e elbasanit varet ku jane,ne veri kane me shum influence nga gegerishtja ne jug nga toskerishtja.get yer facts straight yo.
Sa per te foluren me te rende ne Shqiperin e mesme e ka tirana,ose me sakt katunart e tirones.

Gjuha e paster letrare sot per sot flitet vetem ne zonen e Fierit dhe Beratit.

smileysmileysmiley

keta, bashke me korcaret, kane theksin me te padurueshem te mundshem

Tani po flet kot fare...Ne zonen e Beratit dhe te Fierit flitet gjuhe letrare e paster, nuk ekziston dialekt , mos e ngaterro me korcarcen...As kane lidhje fare

Bie dakord, fier, berat flasin shume paster, bukur.

e mo e... e qajne shqipen.

thuaj ne permet, hajde de.

nuk mund te jete dialekt me vete nga gegerishtja. nendialekt po; pjese e dialektit geg.

s'jam dakord me ty art ne kete qe ke thene.

Zoto, zona e Beratit ne vecanti nuk ka dialekt..Flet shqipe letrare te paster, kete nuk e mohon dot...Zona e Fierit gjithashtu(pervec zones Mallakstres)

i mohoj dhe refuzoj te dyja.

nuk mund t'i thuash "gram"-it "Grëm" dhe te shpetosh. ec ne Permet. dhe aty mbaron historia.

Ku i thone gram-it, Grëm?... Me duket se nuk paske shume njohuri nga zona e Beratit....Gjuha qe flitet atje eshte tejet e paster. Fjalet e perdorura jane ato te shqipes letrare, pa ndryshime dramatike sic mund te kene neper zona te ndryshme te vendit. Ka raste qe perdorin prapashtesen "ë", por kjo zakonisht vihet re tek skrapallinjte.

Bej ca perkthimin ketu? smiley

"Ay djalka bre,ay me lepitka lemoni"

quod scripsi, scripsi.

nuk e luaj. fakt!

ju marrshi te keqen elbasanllijve! Vallahe rob ma simpatik ne komunikim me duket se nuk gjen ne Shqipni! 

Jo, s'kane dialekt me vete.

Shqiperia e mesme flet nje nendialekt te gegenishtes; variantin jugor te gegenishtes me sakte.

Durresi dhe rrethinat perreth ,flasin gegerishten jugperendimore,kurse Elbasani ,gegerishten juglindore.

se kuptoj kete nenvariant, 4 nga qytetet me te medha me gjithe rretthinat  na fliskan nje surrogato te gegenishtes?????????smiley

Elbasansit, eshte e çuditeshme, e mbajne gjuhen e tyre si me te paster nga rrethet e tjera, dhe kur ndigjojne gjuhen tironce, shohin njeri-tjetrin dhe nenqeshin smiley e veç kur na pyesin se nga ç'fshat vijme smiley E kur i thua se jam nga Tirana, picerrojne syte, e thone si ka mundesi qe flet kaq ronde smiley

Jo s'ka.Eshte nje shartim i gegerisht me toskerisht.Pastaj mund te kete nen-grupime vendore.

shartim, nendialekt, perzier me toskerishten, gegerishten spo i jepni dum me duket. shume e kollajshme kjo ndarja ne dy dege.pse asnje smerr guximin ti jape dinjitetin qe ka.per mua eshte dialekt me vete. perderisa e pozicionojme gjeografikisht(shqipja e mesme), pse jo dhe gjuhesisht???????

Gjeografikisht mund te emerohet Shqiperia e Mesme,por Gjuhesisht s'ekziston Shqipja e MesmesmileySidoqofte as nuk e kuptoj pse t'ja fusim kot me keshtu muhabetesh.Ti do te kesh nje dialekt tjeter?Po mire mo,kush ta prish.Halli eshte se jemi 3 milion shqiptar edhe mezi merremi vesh me 2.Ah po t'i futesh dhe ata jashte kufijve mund te na prishet ndonje mendje(psh.cfare dialekti ka Dibra e Madhe?)Sidoqofte ne cdo rast,percaktimi per dialektin eshte i bazuar ne nje sistematik gjuhesore te percaktuar.Ndaj s'ja vlen te besh keshtu pyetje opinion per qejf te shpyrtitsmiley Po ky eshte mendimi im sigurisht.

ishte me shume pergjigje per dora_noli komenti i funditsmiley

smiley s'te mora vesh mire,porsmiley

Kur je kaq i bindur dhe nuk pranon variante te ndryshme nga ai qe ke ne koke mos bej pyetje, thjesht thuaje si e mendon.

Gjuhetaret e kane ndare shqipen ne 2 dialekte kryesore ne baze te disa vecorive fonetike dhe morfologjike, jo gjeografike: â-ja hundore ne gegerisht, qe eshte ë ne toskerisht (nâna-nëna, bâni-bëri), r-ja e toskerishtes qe behet n ne gegerisht (syni-syri), dhe të punoj - me punue, dhelpër - skile, gjalpë - tlyn, fshat - katund etj.

Eshte fakt qe gjuha zyrtare shqipe, e shkruar me germa latine dhe që u përvetësua nga fillimi i shtetit të Shqipërisë në vitin 1909, ishte e bazuar në dialektin e Gegërishtes Jugore të qytetit të Elbasanit, duke synuar kështu një prurje të natyrshme të elementeve nga të dy kryedialektet e shqipes, Gegë e Toskë. Kjo deri kur me ardhjen në fuqi të komunizmit dialekti gegë u ndalua institucionalisht prej vitit 1944 deri në vitin 1967, dhe de-fakto prej vitit 1972 deri sot.
Madje ky ndikim selektiv arriti deri aty sa e gjithe Shqiperia te thoshte aeropllan, e jo aeroplan.. eh BIROJA politike smiley

 

Shartim eshte nje dialekt tranzicional qe flitet ne ca zona jugore te Elbasanit, Peqin, Gramsh, Lushnje, Kavaje, Librazhd.  Shqiperia e mesme flet gegnishte jugore.

gjithe keto zona qe permende gjeografikisht ku hyjne???

gegnishte jugore? po ben ndarje te pakapshme fare.mjafton te kete dicka gegnisht dhe meqe shqiperia e mesme eshte ne jug te shqiperise te veriut ja gjetem emrin te folures.po pres ndonje jugor te thote qe eshte tosknishte veriore.smiley

Nuk i bejne ndarjet or taj.  Ndarjet i kane bere ustallaret qe merren me kete pune, pra gjuhetaret.

thuj me mir qe s'ke nji menim tatin t'percaktum se bon figure me t'mir. un pranej e bona pytjen me e dit se çare menojn peshqit ene me hap pak debat,se si i kan nda ustallaret kto pun,e di ene une.

un per vete e shof problemin e mosnjofjes te t'folmes se shqipnis t'mesme si dialekt m'vete vec nga fakti qe s'ka pas krijimtari letrare te shkrujtme ene akoma ska.e thonme nryshe veriu ene jugu kan pas letersi ene para pavarsis. shqipnija e mesme jo,per shum arsye qe s'po i rreshtoj ktu. n'koh t'zogut erdh veriu n'tiron ene administrata shkrute gegnisht. masnej erdhen partizont ene  administrata  shkrujte tosknisht. gjoja mo e mencme kongresi i 72 qe venosi drejtshkrimin ene gjuhen letrare. njashti st'botote gjo njeri me shkrujt n'dialekt n'kohen e enverit. reglla e pare e shqipes esht si e shkrun ashtu e lexon. meqe jena tu fol ene shqipnija e mesme ka rreth 1miljon banor le e rrit aty,qe kan nje menyr te t'folmes lehtesisht te dallushme nga gegu -tosku,pse smun t'jet dialekt?? 

ah po. i kan bo ndarjet ustallaret. ksaj pytje me mir do ju pergjigjshin autoktont e shqipnis t'mesme.ene se jena icik t'urt dreqi e hongert

S'mund te jete, sepse eshte gegenisht e folmja e Shqiperise se mesme.  Kaq e thjeshte.

e kena da vijen n'shkumbinsmiley

Me ckam degju une, Elbasonllit kane te folmen me te paster gati gati "neutrale" po te heqesh noi "a" te forte.

I thone 'e folur' jo 'e folme'.

I thuhet "i thuhet" jo "i thone", se crendesi ka se si i thone, rendesi ka si i thuhet.

gabim. qe te dyja vlejne. jane te ndryshme nga njera tjetra.

po ta them une, po te thuhet ne peshk, dhe po te thone te tere. zevendesoje veten e dyte njejes me veten e trete njejes. smiley

po

na rruni trapin smiley

 

Ruzhe, per te tilla raste vallahi jom gati me ta dhone borxh. Vetem sigurohu para qe t'i kene pastru ato brisqet se keta jabonxhijte jane i cike zhulca. Dje e kishin dite feste se i kishte ra 1 prilli dite e gjele ene mund te thojshin pa fryke fare "po more sapo u lava"

po

smiley

aman mi motra,

po skam faj.

ktu ke peshku edhe te folmen e shajme.

A shahet gjuha e robit pash zotit.

Gjuhe mo eshte, dialekt , menyre te foluri, sikur ça.

Bah negativitet mbytes.

Pranej thashe, hec na rruni trapin neve te shqiprise se mesme dhe elbasanit ne vecanti smiley

shpirt i motrës

 smiley

Shqiperia e mesme eshte gegnishte kryesisht. "Dialekti" i Elbasanit fjala vjen eshte gegnisht, i Durresit gjithashtu, etj...

Thuhet se Librazhdi eshte "Toscana" e Shqiperise (harakiri masive ne keto momente ne Toscane smiley ) ne kuptimin qe gjuha qe flitet ne Librazhd eshte me e aferta me shqipen zyrtare.

smiley

po bashkohem me harakirsit toskane

E vetmja gjuhe e paster shqip,letrare, neutrale qe mund te flitet sot eshte ne zonen e Beratit...Nuk e di por dialekti Elbosonit me eshte dukur si nje perzjerje e atij Kavajas

Ca thu ti reee?!

Tani ja fute me top..po keshtu kot fare...Ne Berat s'perdoret asnjehere bastardizimi i fjales "thua" ne "thu". smiley

Elbason :"shka je tuj bo ti o"....

Berat :"Si po ja kalon" smiley

Elbasan, Durres, Kavaje jane pak a shume njesoj, nje e folur e shpelare, ame, ime, ta vret veshin.

tashti edhe une e kam pa perhere si problem. nese duhet me nda nje dialekt me vete e folmja qe fillon ne prizren, perfshin fushen e pollogut e mbaron ne elbasan mund te quhet dilaketi i shqiperise se mesme. me kryqender te ketij dialekti dibren. qe ndryshon shume nga varianti gegnisht i shkodres, dukagjinit e kosoves.

kjo zone me sa kam pare ka edhe veshjen edhe traditat te perbashketa.

por nese e ndajme paster me 2 dege, atehere elebasani i bie gege. po te bjeri te flasesh me ndonje elbasanlli a librazhds n'anen e eper te shkumbinit e kupton pse.

Ne gjuhen shqipe ka vetem dy dialekte. Njeri geg ne veri, dhe tjetri tosk ne jug. Brenda hapesires gjeografike te ketyre dy dialekteve pastaj ka sa te duash ndryshime ne te folur (qe po vijne duke u zvogeluar), psh ndryshimet midis shkodrances dhe tetovarces jan me te medha se midis tetovarces dhe lushnjarces. Kavaja psh eshte me afer me malsine e madhe se sa me lushnjen qe e ka ne kufi.. 

Te mos harrojme qe dy dialektet jan formuar vetem sepse kan pas letersi, se po te ishte per dialekte cdo krahine shqiptare ka pas dialektin e saj, dhe gjuha shqipe megjithese e njejta gjuhe ka pasur nuancat e saj nga krahina ne krahine. Psh a quhet e folura e laberise toske? po e camerise? (megjithse keto te dyja tashme jan zhdukur komplet si rrjedhoje e nderhyrjes fuqishem te standartes). Per mendimin tim tosket jane permetaret, beratasit, skraparllinjte dhe gabimisht i gjith jugu quhet toske. Kurse gege per mendimin tim jan zonat katolike, dhe malesia e shkodres...shqiperia e mesme, kosova etj zona nuk kan identitet gege, vetem se u eshte thene se kan dialekt gege, ashtu sic u eshte thene labve e camve se kan dialekt toske megjithse nuk kan qene kurre toske e as jan vetidentifikuar ndonjehere si te tille.

n'koh t'zogut erdh veriu n'tiron ene administrata shkrute gegnisht. masnej erdhen partizont ene  administrata  shkrujte tosknisht.

venalit nuk lujten venit ene te ardhmit prun t'folmen e tyne qe u perzin me njona tjetren. pytja esht e thjesht po asnji zdo me e vra trunin.t'gjith me krahinizmat e vetsmiley

muharrem gurra 1958. analizoi pak fjalet 1 nga  1 ene mthuj masnej sa jan gegu ene sa tosku

 “...O veç na ndaft ai vorr i shkrete 

Dhe u mbulofsha n`dhe te zi

Sa t`jem gjall unë ket jet

Nuk e nderroj ket dashuni”

Me pelqeka shume kjo foto.Detajat e kostumit dhe vajza flokcelet e sykalter.Faleminderit Alke.

Edhe mua me pelqeu shume kjo foto, nuk e kisha pare me perpara. Shume e bukur vajza.

Madje ky ndikim selektiv arriti deri aty sa e gjithe Shqiperia te thoshte aeropllan, e jo aeroplan.. eh BIROJA politike smiley

Si Dulla.

Po femrat qe flisnin pergjithesisht me tone te larta (ze i holle irritues, efekt rreshqitje shkumsi mbi derrasen e zeze) njesoj si shoqe Nexhmija?!

Perpara ketyre ato prezantueset e Beogradit dukeshin si viados braziliane. smiley

keto te lajmeve edhe biroja jone keshtu i deshte, ze-plote.. Tefta Radi! smiley

E vertete. Tefta Radi te tille e ka patur zerin.

Po si nuk doli nje budall qe te veje ndonje sigel lajmesh ose edicion informativ te plote te RTSH-se vite 80-te ne YouTube?!

Ca robsh... rrijne kalben materialet arkivave te televizionit.

Mbaj mend qe ne fund te viteve 80-te ka pas nje sigel te lezetshme po edhe ajo historikja me yllin s'ka qene keq.

Tefta thote se nuk i kane pas regjistruar atehere edicionet: Tefta Rradi_pasdite
Kursenin djersen e popullit..

Sa keq.

Tefta gjithsesi ka nje ze shume "Dobrovece". smiley

nga e ke gjithe kete siguri? une njoh shume veta qe as i honepsin as i kane honepsur keta gjuhe-caberemire-trashet.

por edhe keta tjeret qe njoh une nuk pelqenin gjuhen, por vete Lenen smiley

Lepen de mo, se me hutoi Cik pogodi smiley

Dicka i ka mbetur edhe kryeministrit aktual, qe thote 'ay' ne vend te 'ai'. Megjithate, tanime ay eshte anti-komunist, dhe nuk ka perse te paragjykohet. Ne fund te fundit fajin e ka ndikimi selektiv.

Dialekti i shqiprise se mesme ?

ja ngjo nji shqiptuese perfekte te tij.

Merita Halili :

E ma gezofsh mi lale

jelekun prej ari

ah ta ka pru o mi SHPIRTO

ky beqari

awww sweet mer lale sweet smiley   smiley

http://www.youtube.com/watch?v=eGHfsiWg6...

 

Haj gzur ditn e hisllave

!

skenografia është shumë e bukur

smiley

Nga vajti xhibi? smiley

o motra, po un ti fus içik durët ?

içik ama

mos u bo tafmaqare smiley

içik, shpirti içik. vetëm mollzën.

oqej

mos zdryp ma poshte

jo jeta, jo sepse unë e di që mollëza nuk ka shpatulla

hec na rruni trapin neve te shqiprise se mesme dhe elbasanit ne vecanti

Gillette - fur das beste im Mann!

smiley

epo tani, mire gjithe te shamet e tjera, tani na shane dhe te folmen ju dhjefsha rracen...

e ne prape urte

aman mer aman

Kte gocen do ta marrim partizone!

smiley

mirmjes, si po hec disertacioni, boss-o.

Meqe s'ke qen, po t'azhurrnoj me te rejat artistike lidhur me temen. Prurja, of course, nga idris:

laje sumen, laje

me sapun Kavaje

smiley

smiley

loool

ps. mos rri te peshku, po kryje me nder detyren qe pret prej teje daj sami!

Eshte i forte po do ja bejme bene. smiley

Kot nuk i thone ezop. smiley

 

Pa Shqiperi te mese nuk do kishte Shqiperi fare sot  po leni se cthone keta Tiranaset e sotem smiley

Le te mos i ngaterrojeme krahasimet.

Geg the toske jane dialekte kurse Shqiperia e Mesme eshte zone gjeografike brenda se ciles i gjen te dyja dialektet. Kruja ben pjese ne Shqiperine e Mesme por edhe Berati ben pjese aty.

 e bone sallat fare. pordh me rigon plako. se ca hyn berati ke shqipnija e mesme vetem ty po t'nigjoj. 

Hyn me te shpjegu ty diferencen midis dialektit dhe gjeografise pra mo! 

Edhe i her - Shqiperia e Mesme eshte zone gjeografike ku fliten edhe gegnishtja edhe toskenishtja

ne shqipni t'mesme hyjn 4 rrethe maneco.kruj,tiron,durres,elbason.anej nga berati i thojn jug. po ti lexosh pak me vemendje cfar kam shkrujt edhe ne komentet e meparshme, kupton pse e bej pyetjen.nga roma u perhap latinishtja por spanjisht nuk eshte italisht apo frengjishtsmiley

Vazhdon tuj i ngaterru gjonat. Tashti fillove me numru rrethet qe kan te bojne me ndarjen administrative.  

Ti harrove me fut Kavajen dhe Peqinin ke lista.

Po Librazhdin si thu, ta fusim apo jo? 

 

e mir e the taten ene ti.spo boj mo debat se na dhem kaptina.ke harru me permen voren ene qerretinsmiley

ashtu bone pra, ene mos u lodh kot her qeter, se po i the venes (pije)-vene ene veres (stine)-vere je Gege. 

Pyetje idiote. Shqiperia e mesme flet gegnisht, ene trashe fare bile (sidomos Elbasani) po ta krahasosh me dialektin e Shkodres, bie llafi, qe eshte gegnishte me e holle. I ke nigju peqinsat, psh, na "cave kharin" thone, si sorre.

o lul ene ti mo. dialekti i elbasonit eshte marre si baza e standartes. sot kemi shume verior qe ne vazhden e rishikimit te 70 vjecarit te kaluar duan ta ndryshojne edhe ate standarten. lesh e li me nje fjale. 

tani per te gjithe peshqit. pyetjen e bera nisur edhe nga nje konstatim historik.levizjen e madhe demografike tek ne ne kete 100 vjecar pavaresi.ne shqiperine e mesme kane ardhur si nga jugu ashtu edhe nga veriu. 90% e atyre qe  thone se jane nga shqiperia e mesme sot , gjysherit apo prinderit i kane te ardhur nga krahina te tjera. vendali te paster jane vetem 10% e shqiperise te mesme.te gjithe kane sjelle me vete bagazhin krahinor i cili pak nga pak eshte pershtatur me vendin ku jetojne dhe duke i dhene forme nje kulture qe sot e quajme qytetari.po gjuha? edhe ajo them une,ka ndryshuar shume duke u bere nje dialekt me vete lehtesisht i dallueshem nga dy grupet kryesore dialektore shqiptare. edhe une qe jam nga shqiperia e mesme (deri ne piken ku kam arritur te gjej dokumente per familjen diku rreth vitit 1750),nuk flas me sic flisnin gjysherit e mi. flas nje dialekt qe ndryshon shume.mendoj se asnje nuk mund ta marre te drejten ta percaktoje me thike ndarjen arbitrare tek shkumbini.une e shoh shqiperine e mesme si nje pike takimi dhe krijimi te nje mentaliteti, menyre te folure, zakonesh, krejtesisht te re nga dy grupet e medha.

shumica qe kane komentuar ketu nuk eshte qe e kane vleresuar sa duhej pyetjen. mund te them qe ne disa komente kam vene re gati mentalitetin e pushtuesit qe flet gati me perbuzje per vendin ku ndoshta eshte lindur dhe rritur,dhe nuk arrin ta kuptoje qe dicka ka dhene ashtu sic ka marre nga ai vend. kaq e veshtire eshte te kuptohet kjo gje???

noshta jom duke fol n'havasmiley 

Mua nuk me pelqen kur thone se filan dialekt eshte I shemtuar ose tingellon trashe. Eshte absurde te diskriminosh disa simbole fonetike dhe te preferosh CA te tjera. Per sa I perket dialektit qe flitet sot ne Tirane sepse ajo ka gravitacion dhe qytetet e tjera rrotull ndikohen prej saj, KY dialekt eshte e vertete se ka evoluar si pasoje e presionit te gjuhes institucionale por edhe te fshataresise jugore qe geloi atje pas luftes. Ne fillim u duk se ishte ok te diskriminohej dialekti vendas por brezi I dyte filloi te ndjehet PO aq tiranas (theksi tek a-ja e pare) sa edhe vendalinjte. Keshtu jugoret e brezit te dyte e te trete filluan te huazonin PO ato dilektalizma qe baballaret e tyre I pane me percmim kur zbriten nga malet. Tashme ata filluan ta quajne veten "tironc" por vazhdonin te benin tifozllek per Dinamon ose Partizanin. Ky dialekt i ri eshte realitet por nuk eshte me i rendesishem se qindra degeza dialektale qe perbejne dy pemet tradicjonale Geg the Toske te shqipes. Dialektalizmat jane pjese e mrekullushme e kultures popullore sic jane kostumet vallet dhe po aq te larmishme. Nuk ka dialekt te trashe ashtu sic nuk ka valle te trashe

Pse jo?

Mua ca dialekte ma vrasin keq veshin,por keq ama.Qe mos t'ma marrin per personale apo si diskriminuese , s'po i permend.Cfare te keqe ka te thuash ,qe filan dialekt nuk me pelqen? Eshte thjesht ceshtje "te shijuari " ,te "ngjituri" dhe s'eshte e thene te jete domosdoshmerisht ceshtje  inferioriteti apo diskriminimi.smiley

Eshte si puna e ushqimeve ose gjuheve te huaja ;ca i pelqen ,ca jo,ca nga mos njohja ,ca nga mospelqimi.

.....por me t'u mesuar ,me te shijuarsmiley 

Venuso nuk ka gjo te keqe me e mendu po nuk mund ti thush tjetrit se flet shemtut se nuk eshte sjellje civile se dialekti eshte pjese e karakterit dhe kultures se njeriut.

Degjo,se dhe menyra se si me drejtohesh "venuso",nuk me pelqen .kjo zanorja "o"  i jep ngjyrim mashkullore emrit smiley

Edhe une nuk jam aq harbute ,mo jo,thjesht e bluaj ne koken time ose e diskutoj me njerez qe nuk jane te atij dialekti.

Po kur emri mbaron me i ne thirrore mer mbaresen o apo jo?

Venus eshte emer mashkullor ne shqip. trajten e shquar ja ke dhene vete ne emer, "i".

thirrore nje emer i tille ben "venuso". dhe thirri mendjes, se ne mund te te therrasim si te duam. smiley

se ne mund te te therrasim si te duam. smiley

Po provoje nje here Zotrules ,po e di c'te bej une?smiley 

Venusu smiley

joooooooo!

``te_rraf``

 

Po Venusula? smiley

 Ky dialekt i ri eshte realitet por nuk eshte me i rendesishem se qindra degeza dialektale qe perbejne dy pemet tradicjonale Geg the Toske te shqipes.

 kjo pra eshte pyetja, eshte apo jo dialekt me vete.....smiley. nuk diskutohet fare rendesia e dialekteve. m'lodhe manecosmiley 

" kjo pra eshte pyetja, eshte apo jo dialekt me vete"
Ktu osht problemi mer Alke se ti e do "me vehte". Dialekti duhet te permushi tre kushte qi te dali me vehte: fjalorin, rregllat e gramatikes ene shqiptimin. Dialekti i tirones kto i ka si gegenishtja. Ktu fle lepri...

Edhe nje fenomen tjeter ndodh qe kto njerezit qe flasin kte dialektin tironc sapo kthehen ne shpi ke moma i avullo dialekti dhe e kthejn lushnjarce apo korcarshe sipas perkatesise krahinore. Laf aut laud

Me aq sa kam degjuar, gjuhen letrare pa theks krahinor e flasin vetem ne mes te Shqiperise se mesme, pavaresisht dialektit qe kane trasheguar. Arsyet historiko-gjeografike nuk i kam studiuar por me duken pak a shume te qarta.

Po ajo oshte nje djalekt me vete

Gjuhen standarte e flasin me paster ne Gjirokaster.

Persa i perket dialektit te Shqiperise se mesme ne thelb duhet te kete qene dialekt geg. Por ashtu si Galileo e mati forcen e rendeses ne vakuum, ashtu dhe ne duhet ta studiojme dialektin pasi kemi injoruar faktoret kohe dhe levizje.

Zysha e fizikes jua mesonte gjuhen juve nga Gjirokastra?

Pse duhet te vinte zysha e fizikes nga gjirokastra, nga e nxore kete perfundim?

Ti the i pari Gjirokastra. Pse ku e ka te keqen Gjirokastra?

Ti ne fakt the i/e pari/a Gjirokastra. Une i pari thashe Gjirokaster.

Po kosovarishtja eshte gjuhe e vecante apo eshte dialekt i vecante?

O usta!
Po kanadezcja gjuhe e vecante eshte?

Cer snigjo njeriu i shkretesmiley

shume interesant ky studim i elsie.edhe pse e ka prekur perciperisht problemin, njeh nje zone te shenuar ne tabelen e tij me numrin 5 dhe e quan dialekt tranzicioni. 

Dialekti i Elbasanit eshte ai qe i afrohet me shume gjuhes letrare = smiley

Dialekti i Gjirokastres eshte ai qe i afrohet me shume gjuhes letrare = smiley

Dialekti i Beratit eshte ai qe i afrohet me shume gjuhes letrare = smiley

 

Me te kuptueshmit jane vlonjatet! 

 

Forza Milan smiley

Ik mo fale kompjuterin fare!
Me ke mo? Me njeri tjetrin? smiley

Me thuaj nje shtremberim fonetik ne dialektin e Vlores. Jepi.

Ku te fillosh!!!

Nisja nje here.

O lla po sha thua a te qivja?

Vlonjatet kan theks (shume theks) por gjuhen e kan shume afer letrares, me shume nga qytetet e tjera.

ps. nuk e di per permetaret.

Alke, nuk eshte arbitrare ndarja. Elbasani thote "ca bane" Kjo nuk eshte as toske dhe as e vecante, por puro gege. Elbasani mbahet si qyteti me ne jug I gegnise prandaj edhe thone se ndarja eshte ne shkumbin. Nuk eshte ndarje arbitrare administrative, por eshte pikerisht fal dialektit. Sa per dialektin e elbasanit qe thuhet se eshte ai nga eshte huazuar standardi, kjo ishte e vertete ne kohen e kristoforidhit mbase, por per standardin aktual nuk qendron. Standardi aktual edhe pse eshte tosk nuk ka asnje vater per te cilen mund te thuash se e flet standardin me mire se te tjerat. Standardi eshte qepje gjuhetaresh, konsensus, gjuha e shtetit dhe jo e ndonje qyteti apo krahine te vecante.

Edhe dicka ne lidhje me levizjet demografike. Levizjet demografike nuk krijojne dialekte tranzicionale, sepse gjthmone te ardhurit komformohen. Vendaliu nuk e ndryshon gjuhen qe t'i pershtatet te ardhurit, ndersa i ardhuri po. Merr Durresin, psh. Jepi edhe nja dhjete vjet dhe nuk ke per t'i dalluar kosovaret nga durrsaket. Vehbiu ve re nje dukuri psh. Ne shtepi, thote, flisnim gjirokastritcen e gjyshes, ne shkolle standardin e mesueses, ndersa ne rruge tironcen "cool." Nje kosovar i shkuar ne Durres, nuk do deshiroje te dalloje nga durrsaku. Ai do doje te jete durrsak. Do komformohet. Ja do flasi dialektin e gjyshes ne shtepi sa te jete gjyshja gjalle, e standardin deri ne gjimnaz, por pastaj do jete durrsakshe ne cdo hapesire. Kjo ben qe sa do te kete levizje demografike, dialekti te mos ndryshoje. Plus mos harro qe levizje demografike ka pasur gjithmone. Fshatrat e bregut, Jale, Vuno, Qeparo, e me the te thashe, jane te ardhur nga veriu, por nuk degjon te flitet ndonje nendialekt i Mirdites aty, por toskerisht e trashe.

Levizjet demografike nuk krijojne dialekte tranzicionale, sepse gjthmone te ardhurit komformohen. Vendaliu nuk e ndryshon gjuhen qe t'i pershtatet te ardhurit, ndersa i ardhuri po. Merr Durresin, psh. Jepi edhe nja dhjete vjet dhe nuk ke per t'i dalluar kosovaret nga durrsaket.

deri diku jam dakort  me ty. te ardhurit do perzihen me vendalit dhe do mundohen ti ngjajne ne cdo gje. por duke qene se bagazhi i tij fillimtar te cilin e mbart akoma ne shtepi eshte ai i krahines nga vjen,  nuk mundet ta leshoje komplet dhe menjehere. pastaj eshte pune marrje-dhenie qe do te duhej nje socjolog ta shpjegonte me mire.

O njerez, a merreni vehs me njoni tjetrin? ce rruni kaq shum mer yahoo smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).