... dhe a ka njerez qe merren me analizen e statistikave?

Sot as faqja e Instatit nuk me hapej. Pyetja lindi mbi nje diskutim mbi numrin e vrasjeve apo aksidenteve rrugore ne Shqiperi, por mendoj se ka statistika akoma me te vlefshme qe shqiptaret duhen ti dine. Nderkohe faqja e censusit te 2011 permban akoma rezultatet e perkohshme. Kemi ne Shqiperi ndonje ekonomist a sociolog qe merret me studime te cilet mund te kerkojne a prodhojne statistika mbi Shqiperine e shqiptaret? 

26 Komente

eko, statistika te sakta per vrasjet, aksidentet, krime smiley etj , ke faqen e policise shqiptare qe i jep tamam, ama sa per sociologe qe mirren me kete pune, keta i ke neper kafene smiley si te papune. 

me sa di une po deshe me dit naigjo perafersisht te sakte hy ke faqja e c.i.a

 

 

 Artan Hoxha, Instituti për Studime Bashekohore

 

Eshte nje faqe qe i perkushtohet statistikave te ndryshme ne vend, e quajtur Open Data Albania

Ketu ke te dhenat ne chart mbi aksidentet rrugore (1995-2010)..Sipas te dhenave aksidentet jane trefishuar prej vitit 95

Faleminderit per linkun. Ishte pikerisht ajo qe kerkoja megjithese permbajtja linte per te deshiruar. Ne rastin me te mire informacioni eshte i marre kopje nga INSTATI dhe Ministria e Financave. Buxhetin menjane, veshtire se mund tu besoj statistikave te ketyre dy institucioneve. Deri tani nuk gjeta ndonje artikull mbi numrin e vrasjeve, vdekjet nga semundjet (mbi te gjitha kanceri dhe semundjet e zemres), por do kerkoj dhe ca. Shpjegimi dhe analiza e grafikeve ishte shume i ceket. Megjithate shpresoj te permiresohet me kalimin e kohes. Me e mira do ishte te kerkonin donatore per mbledhje te dhenash ne terren.

A s'ka kaluar INSTAT-i nen hyqmin e KM-se apo ishte projektligj?

Nese po, do kene fik' serverin se s'ka c'u duhet.

ps. Ketu ka ca statistika te tjera.

mua me duhen per nje paper te dhena mbi ekonomine shqiptare ne 1997 rreth firmave piramidale,kam gjetur ca raporte te bankes se shqiperise por me duhet te dhena qe mund te perpunohen nga ana financiare,do me bente pune nese ka te dhena mbi bonot e thesarit te atyre viteve 96_97_98,e di qe eshte pak e veshtire por me sa mbaj mend un kam qene 8 vjec kshu qe mund edhe te mos jete sh e vertete ekzistonin ende edhe letrat me vlere, te famshmet.

Kete problem e kame studiuare edhe una,faqja me e sakte statistikore shqiptare per statistikat e gjeni ne www.tvshtossal.al.

  Problemi i vetem eshte se eshte faqja me e klikuare ne shqiperi,mundesit per ta gjetur libero eshte e pakte.

Faqja nuk eshte e sakte ose nuk funksjonon.

Siç pritej, hyrja e prillit, ka sjelle edhe nje ulje te çmimeve te perimeve dhe zarzavateve. Une iu dergova/postova admineve (me sakte qorrave, siç quhen tashme nga komuniteti ketu), disa çmime te ketyre produkteve, qe per çudi filluan te uleshin qysh ne javen apo 10 diteshin e fundit te marsit, por qorrat nuk e botuan /nxorren ketu.  Sot dola perseri dyqaneve dhe pashe nje ulje tjeter, kuptohet me cente. Psh; 

Kastraveci, 3 kg = 2,5 euro apo 0,83 eurocent. 

Domatja, 1 kg = 1 euro deri 1,30 maksimumi

Sallata 1 tufe e madhe = 0,89-0,99 eurocent (pra jo me shume se 1 euro) 

Brokoli 1 cope =0,59 eurocent 

patllixhani 1 kg = 1,30 

kungulli 1 kg = 1,20 - 1,30 euro 

patatja 5 kg=1 euro /  10 kg= 1,5-2 euro (pra 0,15-0,20 per kilo) 

karrotat 2 kg = 0,79 eurocent 

Frutat po ashtu po ulen pakez. 

Pjero e kane ca zet bujqesine dhe blegtorine keta adminet..Duan tema me euro,politike,gjeostrategjike,vizjone  smiley

O Art i dashur, po ku marrin vesh ata nga vizionet, nga politika, nga euro, ata shyqyr qe kane mesuar kompjutrin e bejne çarçaf, ngaqe jane te rinj. 

Tema e çmimeve, ne fakt eshte nje nga temat kryeveper, sepse duke shkruar emigrantet e shum vendeve çmimet ketu, ne njihemi me tregun e njeri-tjetrit. 

Pjer me fal,se une s'po te ndjek dot.Cfare sjell pritshmeria e uljeve te cmimeve per tremujorin e dyte ne Europe per zarzavatet dhe perimet?Domethene kush eshte kendi qe ti e veshtron kete?

Dora, shih pergjigjen qe i kam shkruajtur Art-it, ku une deshiroj qe ne te njihemi me çmimet e produkteve. Psh, ti nga nje vend skandinav sheh çmimet e Belgjikes, e une nderkoh shoh çmimet e vendit tend aty. Ky eshte kendi qe une e veshtroj, thjesht, çiltersisht, hapur; Krahasimin,  gje qe besoj se do jete shum interesante per ter peshqit ketu, perveç qorrave qe nuk shohin e nuk kuptojne gje. 

qorrave duhej ne thonjeza.

Pjer

Ketu ke tregun e zarzavateve te Polonise  smiley

Pjero po me vjen cudi qe ti cmimet i merrke nga dyqanet. Nderkohe qe Bursa e tregon fare qartazi luhatjet ne cmime per artikujt e lartpermendur.

Nuk arri ta kuptoj kte veprim tendin. Si makroekonomist qe je, ti duhet ti referohesh Burses se NY, Londres dhe Frankfurtit dhe jo shitesit Hans qe ke poshte shtepise per luhatjet ne cmime.

smiley natyrisht Roni-loni-xhoni smiley por çmimin e domates ketu nuk e percakton bursa e Njyjorkut, por bursat e vendeve perkatese, pra europiane. 

Pjero jo se dua te bej replike me ty por une me lart shume qartesisht permenda Bursat me te medha dhe kurrsesi nuk bera insinuate se domates ne lagjen tende cmimin ja vene ne NY.

Gjithsesi prap e them se me duket cudi qe nje makroekonomist referencat i merr nga supermarketi i lagjes dhe jo nga Bursa perkatese.

Mbase ky eshte stili yt, por mua nuk me duket aspak serioz!

Me rrespekt,

Roni

Roni, kete teme e hapa, jo per te bere teorina apo te jepja tabelat e bursave, por qe emigrantet e tjere te shihnin e te benin krahasimet. Ndonjehere ne bursa, me çmimet e produkteve te bujqesise behen edhe spekullime, dhe eshte vene re qe brenda dites eshte luajtur (ngritur e zbritur) çmimi i domates etj, mirpo çmimi ne supermaket, ka ndejtur stabel. Kjo eshte nje fushe qe ti kur te kesh kohe, hec e ta shpjegoj une. Keto jane temat e mia te preferuarat, qe une kam dashur gjithmon ti ndaj me ekonomistet ne Shqiperi, por atje eshte si kenete, gjerat nuk levizin. 

Pjero, nuk po shoh lulelakren ne liste.... shume e rendesishme kjo..  e mban mend: ''trusti i lulelakres''.smiley   Arturo Ui.smiley

Ahh i dashur Belul, lule-lakra ra, me 0,20-0,30 , dhe tani kushton 0,80-0,90 , nga 1,10-1,20 euro qe kushtonte. 

nuk tha kot ai gjermani: "trusti i lulelakres". Kane nje lidhje, qoft edhe simbolike gjerat.

belul, sorry, tani e pashe komentin tend. paskemi pare te dy te njejten pjese. prokop mima. autor brecht.

po po... ''çalashi'', dora e djathte e Arturos..smiley

Sa gjynah ....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).