Nuk kam qene per turizem ne asnje prej tyre. Qejfi ma kishte per Greqi. Kam pare bregdetin e Pargas ne internet dhe duket kopje e Jugut te Shqiperise. Hotelet e mira te kripin koken dhe duket qe paguan vetem per pastertine sepse natyra eshte thuajse identike.

Dubrovniku duket shume i betonuar dhe i ngjeshur dhe duhet te jete edhe i rremujshem.

Turqi, Mal i Zi?

Apo ja vlen me mire rentimi i nje shtepie ne Dhermi apo Borsh!!!

Sugjerimet apo eksperiencat personal jane te mirepritura. Flm.

P.S: Behet fjale per pushime familjare.

190 Komente

vetem palasesmiley

dhe shetitje neper jug,diqme xhanoo.

Te jem e sinqerte,kjo fjala "rentim" ishte si nje shpulle fytyresmiley.Pervec shakave,shume miresisht te sygjeroj Shqiperine.Nuk ka nevoje te te rreshtoj arsyet.Por nese je familjarisht besoj se Himara,Rradhima(ka pak ere pershkak te pozites) ose fshatrat te tjere te bregdetit ( Vuno,Dhermi,Qeparo)jane shume te pershtatshem.Nese me lejohet,te keshilloj te merrje me qera nje shtepi nga fshataret e zones,sepse hotelet jane shume pak atraktiv.Keto vendet e tjera mire jane, por si atdhetaresmiley s'ma bene zemra te sygjeroj asnje.Pushime te mbara.smiley

Dora, eksperienca ime ne Dhermi ka qene pse s'me qan. Megjithate rrofsh.

Degjo une s'jam vula e garancise.Varet ku shkon.Me thene te drejten kam vajtur ne nje shtepi fshati me shoqerine tek nje plak e lezetshme qe quhet Maria,dhe ishte gje me e mire s'behejsmileyPastaj ne cdo vend mund te te dal ndonje gje.S'ka fare lidhje Shqiperi apo Palma De Majorca( meqe ra fjala me kane thene qe s'eshte gjesmiley )

Por meqe ke femije ik ne zona me te populluara,ndoshta Himara ose pse jo dhe Saranda dhe plazhin e bene ne Ksamil ose leviz.Jug aq eshte dhe ke mundesi te levizesh.

Sidoqofte keto jane sygjerimet e mia,dhe s'te detyroj dotsmiley

p.s.plus qe agree me Pjer mbi konsumin ne atdhe.

Dora, instikti me thote qe ti je shume afer vules se cilesise. Posto nej numer telefoni te zonjes Marie ose ma co me mesazh po munde. 

PS: Po perpiqem ti qendroj larg, sa me larg rremujes dhe zhurmes.

smileyMeqense s'kam kontakte ketu.Fatkeqesisht s'mund te dergoj tani.Por te jap fjalen(Besen)qe do i them te mi dergojne dhe do ti coj me mesazh,meqe se ke me te shpejt.Ja kalofsh bukur.

 

Tack smiley

Nga ato te katerta do te te keshilloja Greqine, por te isha si ty do t'i ndaja pergjysem: gjysma ne Shqiperi e gjysma ne njerin prej atyre kater vendeve.

Ka rene shume turizmi ne Greqi pa eshte katandisur ashtu ai vend.

Turqia nuk eshte keq, te kushton me lire dhe kenaqesh me shume. Sa te mire e bejne ayranin o zot. smiley

Vlora, te lutem, dergoi nje cik ayran kesaj goces se vduq.

PS: Ai ayran-i duhet te kete nja 1000 kC per kafshate. smiley

Jo 1000 jo se uje i bardhe eshte pa yndyrne.. smiley

Thashe mos ishte ajo embelsira qe na ke fol nje dite ketu tek peshku. Ajo gjeja me 1 kile gjalp per racion. smiley

Dhallesmiley

Po jo more bir eshte dhalle ayrani, une mezi e mesova se i thosha kamarieres dua nje jaran smiley

Eh ate embelsiren e ha njehere ne jave une e kam qejf shume.. smiley

 smiley

Bravo. Keshtu vazhdo. smiley

e ke fjalen per ate dite kur t'u qepen pas ata 12 turqit plencderra me musteqe dhe me gjoks gjithe lesh? si ecnin ata? me kanatjere dhe "ne nje dore birren dhe ne tjetren cigaren"... smiley

jaran thote... y te fshifte jalla. smiley

C'ke ti une u kenaqa kur thashe ashtu..se mu kujtua Ezeli.. smiley

heeee, seks bombe. apo jo?

S'ka mustaqe nuk quhet. smiley

Jo, jo, nuk eshte ky Ezel. Ezel, ta fut tel, ta nxjerr cengel.

smiley boll pe nga ato te cmendurat dublimet..

Kete me Ezelin e kishin qare fare. smiley

ku?

smiley !

ruju ols!

o u dhjefsh! u befsh mut!

boll se le nam.. smiley

Imagjino zotrulesin duke i pare me radhe se kishte idene ndoshta..smiley

smiley rooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooofl smiley

smiley

Vini ndonje pulle te kuqe per ne minorenetsmiley

Te zuri dhe ty pija ,Zotrulessmiley

ke nuk ze kjo pija???

Zotruls, te lutem, jo me llafe te pista. Eshte minorene. smiley

ku jane llafet e pista mo olso?

ti ketu poshte... Pusho moj ti se je e vockel.

pusho moj te thashe!!! u bere ti!

Shet ,jo me fjale te pista te tipit  *****,******,************,**** etj.

-pis-

Rritu ,rritu dhe ca je i vogel!

`rritu`

Ate qe nuk e pi,normalesmiley

Boooollaaaanoooooo....

Jaaanaaaqiiiiii.... smiley

Cilin do qe ta veri pullen e kuqe nga ata te dy me lart? smiley

olso, une me pushime ne Shqiperi do jem per 1 muaj, por desha te dilja ca nga vatha se vallaj nuk shtyhet 1 muj varavingo TR-DR-VL etj. smiley

Dubrovniku duket shume i betonuar dhe i ngjeshur dhe duhet te jete edhe i rremujshem.

Dubrovniku eshte trashgimi e njerezimit qe prej viteve 70-te dajosh. smiley Eshte i betonuar me histori. Une nuk do shkoja per plazh ne Dubrovnik.

ketu eshte i mire bodrumi dhe ceshmeja,mos u lodh me antalyan,ke vetem ruse dhe ushqim,deti per ibret.

ne Greqi me kete krize nuk ma ha mendja se ka cilesi.

me mire det e peshk e zemer te bardhe ne jug,sidomos ne dhermi.mgjth per te ndenjur une preferoj palasen se ka pamje te mrekullueshme dhe eshte fresket.

ti si te duash(pajk pajk pajk)

vlora, rrofsh. Kesaj po i afrohesha dhe une. Bodrumi duket shume ndjelles dhe me koston e Greqise gjen "all inclusive" ne hotel super. Deti po ashtu duket si shpirt.

Shqiperi.

provo  Kroacine dajosh .. ndonje ishull prane Splitit. kam qene vet para nja 2 vjetesh.., kam kaluar mire.. 

une per vete them te shkoj ne Shqiperi kete behar.. po akoma se kam vendosur perfundimisht.

Belulo, hudh nej adrese a numer telefoni per atje ku ke qene.

dajosh une kam qene ne ishullin Solta..  ishulli i vogel nja 40 minuta nga Spliti me traget i cili vinte rregullisht nja 10 here ne dite.  ishulli perbehej nga 7 fshatra.. une isha ne Neçujam.  uji i detit eshte shume i paster atje..

Dajosh, 

E treta e verteta, Palase them dhe une.. smiley 

O bama,njifemi gje nesmiley?

Nga Vlora je ti? smiley patjeter qe njifemi..

Bame, nej adrese a nr telefoni ne Palase?

Dajosho, 

Kur zbret per te plazhi i dhermiu, rruges, majtas ke varrezat dhe gati perball eshte nje Motel i ri fringo pa tabele smiley, e gje kollaj. Dhomat jane thjeshesisht te rregullta por teper te bollshme.  Mendoj se nga te gjithe motelet aty ky eshte me me vlere. e mos ki frike nga varrezat se nuk i shef hic nga Moteli. Plus qe fantazmat nuk e kalojne rrugen se kane frike nga bencat e tirones smiley 

Ke dhe hotel Palasen ne fakt po nuk kam qen noihere. Afer ke dhe vilen e Milos. Ben dhe nje dor muhabet serioz. smiley Thone o OK, hoteli se Mio dihet.. Nese do rrish ketu, shko te plazhi i Ilir Metes dhe jo i Dhermiut. smiley 

Hotel Palasa besoj: 355 69 206 5360 

Nga fantazmat tha s'kemi frike smiley A eshte shume larg nga deti? Ma dergo nr e celit. Rrofsh.

sejshele, maldive, sandale, karaibe ose andej poshte nga paqesori. i vogel globi po e madhe bota... 

Edhe ti Brutsmiley kepuce.

c'ke mi drekje si hedh vickla???

aty do kisha shkuar une per vete, po te kisha kohe dhe leke. per momentin, i'm too busy being poor. it's only a difference of choice. smiley

zoto, kto plazhet knej i kena shetit, ket vit i ka ardh radha atdheut po ne atdhe nuk behet plazh pranej po shof per nga komshit.smiley

Dajosho,une thashe ku do kisha shkuar une. Vete nuk I kam shetitur, pra, lum si ti. Por, di te them qe do kisha shkuar 2, 3 apo dhe 100 here rresht ne nje plazh qe me pelqen se sa te shkoja ne nje plazh qe s'me pelqen thjesht per te thyer rutinen apo ate idene qe aty s'kam qene ndonjehere. Dhe kjo e fundit nuk eshte aresye. Edhe per plazhet qe s'i kam frekuentuar, thjesht per hir te mosfrekuentimit. Do kisha shkuar 10 here rresht ne turqi dhe asnjehere ne kroaci apo mal te zi. Keshtu jam une, dmth.

Ok zoto, rrofsh, po pytja ime ishte "ku te shkoj une jo ku te shkosh ti" smiley

Sapo e kontrollova, dajosho. Nuk eshte ashtu(si po thua). smiley

radhimë

Ne Bojua.

Car rradhime me burr, i brez plazhi i ngushte 7-8 meter nga rruga automobilistike, zhurme makinash ter diten, plazhi ter leshterike,muzika ne maksimum, shto edhe labet gjoks-brima dhe ja ku u krijua tablloja.

Masanej nga nahija jone, 

AC - Fort Laud e gje bileten edhe me $100 tek spirit air, pa ndalesa. Merr i makine ene tune shkune FL.

Bame, i di me sy myll ato rruge dhe aty ma kish qejfi po cdo gjo ka venin e vet dhe kohen e vet smiley

Rendesi ka se me ke do i kalosh pushimet ,te tjerat jane dytesore.Ne nje shoqeri te mire,pervec asaj familjare ,ia kalon shkelqyer kudo qe te jesh dhe pse mund te mungojne shume gjerasmiley

Mua ne mal me ka shkuar mendja te vete, te ngre edhe nje cader, te gatuaj me zjarr, jo tv, jo celulare, jo komjuter. Biles te jem vetem fare do kenaqesha me shume.. smiley

jo vetem,jo,se te vjen ariu ose ujku ne mal.S'eshte aq kollajsmiley

Ne bisede me dike qe kishte bredhur 108 vende te botes, ishujt e Kroacise ishin nder vendet me te bukura qe kishte pare. Sa per Greqine une personalisht e kam vendosur o me "CROCIERA" o hiç, vetem se nuk po gjej nje bashkeudhetare te denje (pago io).

Sa per Greqine une personalisht e kam vendosur o me "CROCIERA" o hiç, vetem se nuk po gjej nje bashkeudhetare te denje (pago io).

Dajosh, te rekomandoj disa plazhe ne jug te Shqiperise, duke filluar ne Radhime, Vuno, Dhermi, Himare, Piqeras, Lukove, Nivice, etj. Kuptohet jo te gjitha menjehere, kete vit ketu, e vitin tjeter ne vendt tjeter, e pasi i mbaron keto, e çon familjen edhe ne Durres (por jo 15 korrik-15 gusht) se ka ngjeshje. Per femijet eshte mire Durrsi, sepse ka lodra, evenimente te ndryshme, etj, posaçerisht per femijet. Provon edhe plazhin e Vlores, te Patokut (qe ka jodio), sikunder edhe ai Shengjinit, pa harruar edhe Velipojen. Duke njohur femijet e tu, plazhet e Shqiperise, ne te ardhmen, kur te rriten dhe te kene pavarsi financiare, do ta zgjedhin vete, plazhin ku duan. Mos ngurro, plazhet shqiptare, ne kete rast edhe parate investohen ne Shqiperi, gje qe ndikon ne ngritjen e standartit. 

Pjero, si perhere me pak fjale thua 1000 sentenca. smiley

Kroaci, per mua. Mund te gjesh alternativa shume te mira ne Split ose vendet perreth, por edhe Dubrovniku s'duhet humbur. 

Greqi Turqi Kroaqi apo Mal i Zi?

Pacific Northwest   

ULQIN edhe pushim!

Ulqini???? Katunarllik me tezga, ushqim skandaloz. Me mire ne velipoje se ne ulqin.

ju palosacaket...me pushime idjote se atje skam bo noj here. Po ca leshin na tregoni qejfin...atje peson traume robi. Lokalet jane ne dhermi, plazhin e ben ne dhermi, naten e kalo ne maje nje mali ku maloket jane aq te trashe sa te duhet 4 dite me u ngjite ne maje. Lut zotin mos i hypi noj temperature robit, se helbete plazh hesapi edhe digjesh edhe ftohesh... Se spitali me afert ne vlore. Me familje sdo ikja kurre ne palase. Weekend me kallaballek po.

greqia ka ushqim te mire por me kete krizen do kisha frike.

turqine e reklamojne shume ... Si puna e meksikes ne usa...lire dhe mire.

kroacia thone o bukur.

mali i zi eshte s'eshte ndonje fare gjeje, ndermjet greqise dhe kroacise une do zgjidhja greqine se uji eshte me i ngrohte. 

Per malin e zi e ke gabim. Si ke degjuar komentet e robve qe kthehen per femrat me shale 2m?

po pse e paske ngushtu zgjedhjen vetem ne kto 4 vene????

une per vete do thoja pulja por ke taka fare nga otranto ne s.maria di leuca.me familje vend me bukuri te rralle.gjire te vegjel njerez shume pak (ne shtator te pakten),deti jon dhe mbi te gjitha pasterti pa bezdisje.cmime te leverdisshme(shpi me qira) dhe ne mjes shef edhe malet tona. harrova, kapet edhe top radiosmiley

Ik ne turqi me ofertat all inclusive, por mundohu te kapesh periudhen 15 Maj - 15 Qershor. Edhe cmimet i ke me te lira dhe nuk eshte shume shume vape. PO ti kesh femijet te vegjel akoma me mire, sepse kampet ata i kane te mbyllura dhe me shume ambjente argetimi sidomos per femijet. Edhe ushqimi eshte i nje cilesie te larte, si dhe sherbimi ne pergjithesi.

Dajosh... kjo eshte nje shenje. Tre-kater peshq me siper ta kane keshilluar... Gjeja e pare qe pashe kur hapa kompjuterin sot ishte kjo, (Palasa)... U kry. Mos u mendo me gjate.

Sa do te doja te isha ketu tani.

Olso, edhe une sikur jam ngrof per Palasen por kto shtigjet dhe gerxhet sikur me trembin icik plako. Imagjino nje familje + 2 pleq duke kerku shtegun per te dale ne plazh !? Mire shkuarja se eshte ne disheze, por kthimi qe osht malore?! smiley

Ne cilen pjese te Palases eshte kjo?

Nuk di te te them.

S'eshte Palasa smileys'e di ku i ke gjet fotot po shumica s'jane Palase. Kjo nuk do te thote qe s'eshte Palasa e bukur smiley

Nuk e di ku i ke gjet keto- thote.

Per cfare e vura linkun aty?!  smiley

 e mo mire, dhe ai linku ka mashtruar smiley

Dmth edhe nje mal, boll te jete lakuriq te con ne orgazme ty... hajde gje e shthurrur, hajde. smiley

Po c'mal more njeri pervers! E kisha fjalen per dhine! smiley

smiley

mezi po pret ta qethesh, eeee???

smiley

dhia nuk është dhi

Shume bukur...

Me vjen keq anonim, por turizmi nuk ngrihet me canta shpine...

+100

Eshte pak larg, por nje vend qe i kam premtuar vetes te kthehem eshte Istria ne Kroaci, eshte gadishulli ne kufi me Italine, Triesten, qyteza te vogla bregdetare me ndikim italian, turizem rural ne brendesi te gadishullit, monumente histroike, nje pjese e mire rrenoja ilire + citadela; histori kot e perrla me mebret per tursite ne cdo fshat, deti i bukur, brendesia e gadishullit edhe e bukur, konoba-t (restorantet tradiciaonale me ushqim te mire e jo shtrenjte).

Ne te marrte malli per shqiptare, qendra e cdo qyteze, dyqanet e pedonales jane shumica shqiptare, kampingje e natyre plot, d.m.th nje vend me shumellojshmeri brenda nje territori sa Jugu yne, mbase edhe me i vogel.

Shumica e njerezve flasin Italisht gjen edhe hotelel jo shume te shtrenjta , p.sh shtepi rurale (me te gjitha kushtet)  jo ne breg, por ne brendesi, me makine leviz shume kollaj.

Destinacione,Rovinj, Opatija, Pula (sa per amfiteatrin), Labin, Porec etj

 

sa shume paskam patur per te thene:

here: http://www.istra.hr/en/home

On the down side: mund te jete shume crowded ne vere dhe eshte rreth 1,000 km larg , me pak sforco edhe behet per 1 dite nga TR>

jugu i shqiprise pervec egersise dhe bukurise se panorames ste ofron gje tjeter. do merzitesh do behesh derr. pastaj varet dhe si shkon, familjar apo me shoqeri.

malin e zi evitoje, s'eshte gje.

kroacia eshte yll.gjithe europa vetem per plazhet e kroacise flet.

turqia eshte bere kitch. te gjithe kane vajtur, te gjithe te njejtat gjera te tregojne. pervecse tkapesh noi ruse a noi ukrainase nuk ke ca ben me shume se ne kto vendet e tjera.

korfuzi me surprizoi shume veren e kaluar. cmimet jane shume te lira, vetem se duhet makine per te bredhur. ne gjetem makine dhe dhome me qera sa zbritem nga porti pa u lodhur fare. njerezit jane shume te sjellshem dhe nga qe eshte kriza, vetem turiste duan, dmth ska me diskriminime te tipit u be alvanosi per pushime! natyra eshte e mrekullueshme, deti eshte i kristalte, i gjen te gjitha argetimet. paleokastitsa ishte mrekulli: skishte gje me te bukur se te ngisje skafin tend dhe te vizitoje sa nje plazh te vetmuar, sa nje tjeter! gjithashtu shume shqiptare per turizem dhe per pune, keshtu qe bashke me greket do te duket vetja si ne sarande smiley

Lefto, ne Turqi nuk kam qene por kam degjuar qe resortet jane fantastike dhe nuk u mungon asgje, dmth pushim absolut. Edhe deti duket fort i kthjellet dhe terheqes. I vetmi hezitim i imi rreth Turqise eshte udhetimi me charter nag Shqiperia per te cilin kam degjuar histori vonesash dhe plot siklete te tjera.

 

kam qene vete ne turqi ne kesi rezortesh 5 yje ultra all inclusive, dhe nqs e ke hallin tek avioni mos hezito sepse skishte asnje problem. di dhe plot raste te tjera qe kane vajtur dhe asnjeher skam degjuar per probleme.

atje pastaj eshte e vertete qe gjithcka e ke gati, por un per vete megjithese ja kalova shume mire, konstatova qe e kishin mburrur pak si shume.duhet te dish qe 5 yje ne turqi nuk jane si 5 yje ne europe.  nuk e di por gjithmone kur i sheh ne foto te duken perrallore, pastaj kur shkon atje vete zhgenjehesh pak. por kjo eshte normale.

mbaj mend cna ndodhi atje. kishim fat sepse ne kohen kur ishim ne kishte nje grup te madh rusesh e ukrainasesh, madje dhe disa italiane e franceze. dmth me to shtyhej mire dhe hoteli ne pergjithsi kishte gjalleri. diten qe do iknim ne, qelloi qe iku dhe pjesa me e madhe e rinise se hotelit, dhe per cudi vjen nje dyndje e madhe algjerianesh e lloj lloj te tillesh. te gjitha grate me shamia ne koke, burrat mjekrra 2 pellembe, nje tufe me kalamanj grindavec. e forta na vjen nje nga ata animatoret e hotelit duke qare dhe na thote, bo bo cdo bej une tani me kta qe kane ardhur!

keshtu qe mund te kesh dhe nga kto surpriza atje, prandaj nqs shkon, zgjidh nje hotel per te qene!

Left, nese shkoj ne Turqi behet fjale vetem per Rixos. Perndryshe nuk e marr rrugen.

Rixos! Zgjedhje shume e mire.

Ne Dubrovnik iu ka ndodh nje fatkeqesi ketyre te shkreteve.

Rixos Libertas, ristrukturim i nje hoteli te Titos nuk ka marr ende as e dhe nje yll per shkak te cilesise shume te keqe te punimeve.

Plazhi me i bukur ne bote eshte plazhi i Zhironit. Kush e di kete plazh? Eshte shume i vogel rreth 50-100 metra, por eshte mrrekulli. Sikur ta beje me dore nuk e beje dot me te bukur. Nuk e di si eshte sot, ne c'gjendje, ka te pakten 10 vjet qe kete plazh nuk e kam pare. Kam kaluar aty disa here dhe kam harruar te qendroj. Heren tjetr do te qendroj aty.

Ne lidhje me temen, do thosha qe per pushime te qeta me mir gjej ndonje vend a ishull te qete ne Greqi qe tja kalosh mire me pushime, se ne Shqiperi, dhe aq me keq ne Turqi vetem dhimbje koke do kesh vlla...Me mire shko kenaqu ne ndonje plazh ne ishull te qete grek me familjen..

Plazhi i Zhironit me i bukuri ne bote?... smiley ...Ok, me vjen keq,por ketu flet nacjonalizmi dhe jo llogjika

 

Plazh i Zhironit,Vlore

 

 

Krahasoje ca me ketu poshte smiley

Apo ketu?

Ato shembujt qe ke sjell ti nuk kan te krahasuar fare, po fare fare ama me Zhironin. Zhironi ka pisha, ka kodrinen ku mund te rrish nen freskine e pishave dhe portokalleve, limonave dhe Mimozave vetem disa metra me larg, ka gure te medhenj ku mund te defrehesh duke u kredhur ne det, apo te lozin kalamajte. Ka nje det aq fantastik sa nuk ta shpjegoj dot, uji eshte brisk i ftohte sepse hija e kodres dhe e pishave bien mbi detin gjat gjith dites dhe nuk e lejojne te ngrojet si ne vendet e tjera. Uji eshte blu, une deri me sot ne te gjitha vendet qe kam shkuar nuk kam pare uje blu, vecse ne fotoshop, dhe aty me beso eshte blu, dhe aq i kulluar sa mund te shikosh me detaje cfar ka ne fund te detit. Gurin dy metra thellesi te duket sikur e kap me dore, kembet te duken te shkurtra. Eshte me te vertete nje mrrekulli ai plazh, me beso. Qe ta kapesh ne gjith madheshtin e tij duhet ta besh foton nga deti. Nuk ka fare nacjonalizem aty, ca jan keto budalleqe? C alesh nacjonalizmi thua aman.... Une megjith plazhin e zhironit perseri nuk do shkoja me pushime ne shqiperi se lodhesh nga koka.

Ata dy shembujt qe ke sjell ti njehere nuk kan fare te krahasuar me plazhin e  zhironit ne cilindo aspekt. Ah po kan bere pune te mire me fotoshop, por kaq. 

Kam qene ne Plazhin e Zhironit, dhe mund te them qe eshte nje nga plazhet me te bukura te vendit..Por ndaloj aty..Nuk kam vizituar Karaibet te them te drejten por nga plazhet qe kam vizituar plazhi me i bukur ishte  Golden Sands ne Qipro

Patjeter, besoj greqia, italia, qipro dhe kroacia duhet ti kene plazhet shume te ngjashme me tonat, megjithate me sa kam pare vete, ne kemi shume plazh..ne krahasim me vendin kemi goxha plazh. Anes detit tone ka plazh kudo te shkosh, dhe shpesh jan plazhe te bukura.

me fal, po kemi leshte plazh ne krahasim me vendin. vija jone bregdetare eshte mikroskopike krahasuar me ate te greqise apo kroacise. tani nese matematika nuk te ben dot realist, kush mund te te beje?

kroacia:

total: 56,594 km2

toke: 55,974 km2

uje: 620 km2

vija bregdetare: 5,835 km

 

greqia:

total: 131,957 km2

toke: 130,647 km2

uje: 1,310 km2

vija bregdetare: 13,676 km

 

shqiperia:

total: 28,748 km2

toke: 27,398 km2

uje: 1,350 km2

vija bregdetare362 km

 

cfare po krahason tani? Ka shqiperia plazhe me te bukura se keto? thuaj: kemi plazhe te bukura, po mos e krahaso me grekun ku vetem kreta ja kalon shqiperise 3 here per vije bregdetare.

Vija bregdetare e Kroacise 5835 km ? Ska asnje mundesi sepse une nga Sllovenija ne Montenegro e bej me makine per 14 ore,dhe duke menduar qe nga Spliti deri ne Ulqinj do ecesh jo me shume se 80 km/ore,dhe ku dihet qe Ulqin Munich eshte jo me shume se 1400 km. Pse me del mua qe vija bregdetare e Kroacise nuk eshte me shume se 800 km ?

Brad harron ate faktorin e rendesishem te cilesise se rrugeve andej.... Nuk eshte Kandahar .... smiley

Croatia 5,835 km (mainland 1,777 km, islands 4,058 km) CIA-The World Factbook

Brad ,ne gjatesine e vijes bregdetare ndikon dhe perthyerja e tij. Sa me shume gjire , kepe,gadishuj te kete ,aq me e gjate eshte vija bregdetaresmiley

Ohh,keni te drejte e paskam ngaterruar me vijen Ajrore,keshtu eshte kur ke makine me 344 PS. smiley

 ku ke qene ndonjehere me kembe ne toke ti !smiley

Kur te zbresi Sala ,do behesh dhe ti tokesore.

Vdes per Salen mo,po sja permende pak emrin nuk ke derman.

Vdes,qe vdekte fare ,ishallahsmiley

Qipron mos e llogarit fare se nuk ka asnje ngjashmeri me plazhet tona, i perngjajne plazheve tropikale me palma(gjeografikisht eshte ne Afike packa se e ze Evropa). Plazhet e Qipros jane cilesuar si nga me te pastrit ne Evrope dhe bote dhe etiketuar me flamunj blu...Ne fatekeqesisht jemi i vetmi vend ne Evrope qe nuk kemi asnje plazh ne kete liste.

Albania is the only coastal country in Europe where no beaches are marked with a blue flag.

 

Azi

Ti kokcepuk rri mire se nuk thash vij bregdetare une, thash PLAZH. Se vij bregdetare mund te kesh sa te duash, por nuk dmth qe ke domosdo edhe plazh.

Ne Greqi,...

Te sugjeroj ne ndonje ishull Grek si  Kos,Krete,Rodhos,Kefalonia

VETEM NE SHQIPERI!

shume shume mund te kapim nai festival metali jashtetit (jo ne Greqi) po pushimet VETEM NE SHQIPERI.

Tani qe cdo turk doli me gjak shqiptari, sipas B'rishes (normale se ne i kena pas pushtu ata ne fakt) duhet me pa se mos e qujme edhe Turqine pjese te Shqiperise!

BREAKING NEWWWWWWWS ne Klan High Deformation :

"Ezeli o shqiptar! Cun tezje me kryeministrin B'risha"

Lizandro, mqs permende muziken knej nga nahija jone kemi korrikun plot me koncerte ket vit. Une jom gati per 2 koncerte te Iron Maiden dhe 1 te Roger Waters.

Pushimeve në Shqipëri bëji mootin. Edhe ato pak pjesë të Jugut që para disa viteve ishin të pranueshme, tani janë qelbur. Pisllik, e si rezultat : helmatisje të garantuar. Nga ana ekonomike turizmi në Shqipëri është më i shtrenjtë se në shumë vende të Mesdheut ku kalon pushime të mrekullueshme.  

Kam kaluar disa herë pushimet në Shqipëri vetëm për të qenë me njerzit e mi. Tani që nuk kërkojnë viza, vijnë ato këtu (apo gjetiu).

O Olso ku e paske kap ket foto kaq te bukur te Tepros, Nohise dhe Shemsies mer firaun? (foto me dhite nese nuk del)