Kuptohet qe pyetja shtrohet ne kontekstin aktual gjeopolitik shqiptar, me specifikisht sa i takon pretendimit per nje nje bashkim te mundeshem te Shqiperise me Kosoven.

Nderkohe qe nuk mungojne ububuistat te cilet paralajmerojne rrezikun rajonal te nje ndjesie te ringjallur kombetare tek shqiptaret gjate viteve te fundit, jane me te shumte ata qe jo vetem e shikojne frymen kombetariste si pozitive, por jane dhe kritike ndaj impotences apo trumbetimeve boshe te politikaneve te vetequajtur kombetariste, sidomos atyre ne kete ane te kufirit shqiptar-shqiptar. Ne anen tjeter te tij, Albin Kurti dhe Vetevendosja jane bere tashme (fatmiresisht) etaloni i politikanit dhe partise te pakompromentuar dhe te pakompleksuar shqiptare persa i takon pretendimeve per bashkim kombetar.

Ndersa politikanet e tjere shqiptare me kot perserisin si hajmali tezen e formuluar nga nderkombetaret se integrimi ne Evrope eshte i vetmi bashkim ku duhet te fokusohen shqiptaret, Kurti nuk nguron te theksoje se jo vetem qe integrimi (nese) eventual i shqiptareve ne Evrope nuk kompenson bashkimin kombetar, po as nuk eshte plotesisht i mundshem si i tille pa nje bashkim paraprak shqiptar.

Ne kete fryme duket se eshte shkruar dhe artikulli i Grid Rrojit tek Panorama. Nje nga pyetjet qe ai shtron per partine akoma jo tamam te kristalizuar (si program) te Spahiut eshte:

Çfarë nënkupton z. Spahiu me kombëtarizëm dhe ku pozicionohet AK-ja në raport me rolin e kombit në ndërtimin e shtetit?

Kjo ne fakt eshte nje pyetje qe sot duhet te diskutohet nga te gjithe politikanet shqiptare, pavaresisht platformave te tyre kombetariste ose jo.

Me tej Rroji shton:

Ndër të tjera, deklarimi i Spahiut bie ndesh me një nga propozimet me të cilat ka fituar popullaritet AK-ja, bashkimin me Kosovën.

Ketu ai duket se i referohet pohimit (sipas tij) te Spahiut se "nacionalizmi ynë nuk është nacionalizëm etnik dhe as fetar" Po c'eshte ky nacionalizem nese s'eshte entik, thjesht gishtat-si-shqiponje artistik?

Kritikat e koheve te fundit ndaj Spahiut, ashtu si levdatat per te kur filloi historine e AKZ-se, me shume se kritika apo levdata ndaj tij si person (kush e njihte ate me pare xhanem?) i shikoj pergjithesisht si nje etje te shqiptareve per nje Albin Kurt dhe nje Vetevendosje edhe ne Shqiperi, dhe kjo kerkese dhe pritshmeri eshte padyshim pozitive.

P.S. Ketu nuk duhet fundosur diskutimi me skepticizma te tipit "Po sa i mundur eshte sot bashkimi i Kosoves dhe Shqiperise ne nje shtet?" pasi dhe ne mos qofte realisht i mundur, perfitimet per shqiptaret ne rajon jane te padiskutueshme. Plus qe jemi kombi me i copetuar ne rajon (ne mos me gjere) dhe te pretendosh bashkimin s'perben kurrefare herezie, aq me pak ne Evropen e komb-shteteve.

Se paku, nje trumbetim i mjaftueshem i pretendimit per bashkim kombetar shqiptar do te ndihmonte jo vetem per te c'kompleksuar ata shqiptare qe akoma e shikojne kete ceshtje si dicka egzotike dhe/ose per tu patur frike, por dhe per te ndryshuar diskursin rajonal dhe nderkombetar rreth kesaj ceshtje, dhe rreth shqipareve ne pergjithesi. Nuk ka kurkush respekt per ty nese se pari ti nuk e respekton veten, dhe kjo perfshin padyshim nderkombetaret perendimore, aq me shume ata evropiane, sic dhe deshmon historia.

28 Komente

Po, mund te jesh 'kombetarist' ose atdhetar pa qene per bashkimin me troje te tjera. Fjala atdhetar do te thote te duash atdheun, dhe dashurine per atdheun mund ta shprehesh edhe duke qene nje shtetas shembullor qe respekton ligjin, ndihmon komunitetin, perhap dije e kulture tek bashkatdhetaret e tu duke bere ne kete menyre te mundur perparimin e vendit tend.

Deshira per bashkim me troje te tjera nuk eshte eksluzivisht paradigma primare e atdhedashurise, per mua madje eshte me ineficentja.

Romak sipas Rrojit "Ka një dallim të madh midis dy koncepteve. Ndërsa kombëtarizmi parashikon ndërtimin e një shteti të konsoliduar mbi baza kombëtare, atdhedashuria nënkupton promovimin e një shteti të fortë, cilado qoftë përbërja e tij."

Me i llaf, nje gje eshte te jete shteti ne qender, e nje tjeter te jete shteti-komb ne qender. Belgjika per shembull eshte shtet i konsoliduar me institucione legjitime por jo shtet-komb se ka ne perberje dy kombesi ne konkurrence te hapur me njera tjetren, valonet frankofone dhe flamandet tokultas. Skemi pse cuditemi atehere qe eshte lesh e li. Mua me tingellon si  "put up or shut up" per Spahiun ky shkrimi.

ATDHE = PATRIE (fr) = PATRIOT = PATRIOTIZEM

KOMB = NATION (fr) = NACIONALIST = NACIONALIZEM

Kombi (qe lidhet me njerezit) eshte koncept me i gjere nga Atdheu (qe lidhet me token), sepse i perfshin te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen, edhe ata qe lindin jashte atdheut, por edhe te huajt qe e marrin kombesine me pashaportizim.  

Prandaj nje Nacionalist ose Kombetarist, nuk mund ta konceptoje Shqiperine pa Kosoven (bile as çamerine et tokat e tjera te humbura). Nje Atdhetar them se edhe mundet. Ky do me shume ne fakt vendin e vet, psh nje Shqiptar prej Kosoves do me shume kosoven se shqiperine, Nje shqiptar shqiperie e do me shume shqiperine. 

Atdhe = Dheu i Babes i Te Pareve. dmth

Mendoj gjithashtu se Atdhedashuria ose Patriotizmi eshte ndjenje qe lind (vetem) kur je jasht ose larg atdheut. Ndersa nacionalizmi kur je mbrenda dhe afer atdheut. 

e si mund te jesh atdhetar n.q.s nuk do  edhe gjysmen e dheut qe gjendet jashte kufirit te imponuar?

paradigma! fjala qe kane qejf te perdorin te kompleksuarit  per shembullsmiley

Padyshim qe jo.  Te qenit kombetarist, do te thote qe je i qarte se cila eshte teresia qe perben kombin tend.  Brenda teresise se kombit shqiptar padyshim bejne pjese trojet etnike shqiptare te banuara nga shqiptare etnike ose qe kane qene te banuara historikishte nga shqiptare.  Kur dy te treta e ketyre trojeve dhe popullsise perkatse te tyre gjendet jashte shtetit te vetem shqiptar, te qenit kombetarist do te thote qe si synim kryesor ti ke bashkimin e trojeve te kombit ne nje shtet-komb.

Sa per Spahiun dhe AKZ-ne, me kete deklarimin se nacionalizmi i AKZ-se nuk eshte etnik dhe me ate aktin e regjistrimit ne gjykate ku per bashkimin kombetar thuhet se ai duhet te ndodhe ne linje me parimet e BE-se, besoj se i doli boja kombetariste njehere e mire.  AKZ-ja me si po paraqitet s'eshte vecse surrogatokombetariste.   Eshte nje levizje e populizmit banal, flamurtundjes, e gishtvalvitjes qe tenton te mbledhe gjithe te pakenaqurit dhe margjinalizuarit te politikes shqiptare nden flamurin kic kombetarizmit.

Sigurisht qe po. Bashkimi mund te behet ne 100 menyra te tjera, tekste shkollore, uniforma, metoda pune, biznese, ndertime te perbashketa veprash shteterore, perfaqesime te perbashketa, etj, etj.

Por jo te lere njera ane drejtimin politik e financiar ne dore te tjetres, sidomos kur Kosova ka kaq vjet tashme me politiken e vet. Kjo eshte e pamundur ne rastin Kosove-Shqiperi. Po te kishte qene Shqiperia shtet i fuqishem ne ekonomi e politike, qe te mundej te udhezonte edhe Kosoven ekonomikisht e t'i mesonte demokracine, atehere po. Keshtu si jemi, thjesht do te behej me shume rremuje. 

Spahiu dihet qe e ben sa per te mbledhur votat e nacionalisteve siperfaqesore, qe behen nacionaliste vetem nga sherret e komenteve ne youtube.

pse ka ndonje organ ,ente,njeri apo ku di yune qe leshon çertifikata se ti je atdhetar e ti jo e ve madje edhe kushtet..?????une nuk jam fort e apasionuar mbas idese se bashkimit....Po Shqiperine e dua dhe nuk du me rrejt....Per Kosoven kam nje ndjenje dhemshurie e keqardhjeje te pakufi po Shqiperia e shkodra tutta un'altra cosa....

Zan, pytja nuk qe per atdhedashuri, aq me pak per atdhedashuri lokale. Per me teper ka te beje me shume me politikanet sesa me shkodranet.

Here qeter sugjerohet leximi para shkrehjes se karikatores me pikpytje smiley

Suzana po e do Shqiperine athere do dhe Kosoven, se Kosova s'eshte vecse nje krahine e Shqiperise.

Tani s'e mora vesh mire kete termin kombetarist,por mendoj se mund te pozicionohesh si person qe kerkon bashkim kombetar.Une mendoj se kjo pyetje eshte e fundit te bishtit te kavallit.E rendesishme eshte zhvillimi ekonomik,mireqenia sociale,mungesa e korrupsionit ,funksionimi i drejte i shtetit ligjor e demokratik dhe ne krye te te gjithave politikan patriot.Kauza si bashkimi kombetar kane fituar pike,jo sepse ky ishte qellimi perfundimtar i shqiptareve,por sepse shtetet ku ata jetojne nuk funksionojne si duhet.Per kete arsye njerzit kane nevoje te deshperueshme per politikan qe mendojne per ta.Bashkimi ne harkun e ardhshem kohor eshte i paevitueshem dhe s'ka fare rendesi si do ndodh( a do jete brenda nje shteti apo nje njesie supernacionale si BE)

Gridi aty nuk e ka lexuar mire Spahiun. Ne fakt ai i bishtnon etiketimit ekstremist, pasi sot nacionalizmi civik/shtetist, quhet 'i mire', kurse ai etnik apo fetar ekstremist.

Normal qe AK-ja paraqet nacionalizem etnik, se bashkimi i shqiptareve ne nje shtet, buron nga nacionalizmi etnik.

Nese nuk kerkon bashkim kombetar, teknikisht mund te quhesh nacionalist (civik,shtetist), por deri me sot askush nuk e ka perdorur kete lloj perqasjeje. Rendom keta e quajne veten patriote ( te Shqiperise londineze).

 

 

ka  nje kontradikte ne kete qe thua AKist. Nese nuk mund te kete nacionalizem jo etnik(per hir te se vertetes duhet shtuar tek shqiptaret se tek te tjeret edhe ka), dhe Spahiu thote shprehimisht qe AK-ja nuk eshte per nacionalizem etnik, ti nuk del dot me logjike te shendoshe ne perfundimin se "sigurisht qe AK-ja eshte per nacionalizem etnik". Te dale e ta thote pa ju dridh qerpiku se i shtohet mbeshtetja nuk i ulet si dhe tregon qe beson vertet tek ideologjia. nacionalizem me leje nga nderkombetaret me duket deshtim qe ne fillim.

Mendoj se artikulli pikerisht kete kerkonte, dmth qe AK-ja (Spahiu apo kushdo tjeter qe eshte i qarte) ti vendose pikat mbi i dhe te mos behet i sperdredhur si te tjeret. Mua me duket se leximi i autorit eshte fort i qarte dhe i kerkon AK-se te jete ndryshe me gjithe mend e jo sa per sy e faqe. Madje po ti lexosh te gjitha pyetjet qe shtron Rroji ai kerkon qartesi ideore dhe (si e kuptoj une gjithsesi) i kerkon me sponde AK-se te mos futet ne qerthullin e politikes aktuale. Per mua po nuk u vendos si thyese e sistemit AK-ja ska nga shkon po do futet ne rrjedhen e te tjerave, qofte edhe sepse ka marre peshe te rende mbi supe. Flamuri eshte i kollajte per tu ngritur lart se e duam te gjithe. Por po se mbajte mire, sic thote nje miku im amerikan "duhet me pase kujdes nga shtiza". Per Totozanin, referenca eshte multi-seksuale.

Mua ajo qe me beri me shume pershtypje ishte ideja se Berisha dhe Rama duke e akuzu qe heret po ja ngushtojne kornizen Spahiut duke e detyruar te "pergjigjet" per te qenit nacionalist. Me pare se kisha menduar ne kete lloj forme, po nuk me duket se e ka fort keq Rroji tek kjo pike.

 

 

Po jo mer burre i dheut, se e kam thene 100 here, ne politike nuk shihen llafet qe leshohen ne intervista, por praktika dhe ne praktike AK-ja vepron ne baze te nacionalizmit etnik.

Sa per ndarjen nga Sala e Rama, ajo eshte e qarte, ketu edhe Rroji, qe shtron pikerpyetje nga padija e veprimtarise se AK-se.

duke pas besim pa mase ke llafi jot AK-eisto smiley prape me duket se nuk del llogaria, se ene Sala thote mos i merrni intervistat per kapital se "limonata fushate jane". Per mu nje interviste programatike (ku tregohen piketat kryesore ndarese midis njeres dhe tjetres pale) eshte po aq e rendesishme sa programi i shkrum qe me gjase shume pak njerez e lexojne. Praktika ne politike para se te vish ne pushtet eshte fjala, dhe nuk mund ta trajtosh si te dores se dyte. Por mbetem ne mirebesim tek llafi jot, pa diskutim.

 

Grid, snap, osnap, ortho

Ne fakt ai i bishtnon etiketimit ekstremist, pasi sot nacionalizmi civik/shtetist, quhet 'i mire', kurse ai etnik apo fetar ekstremist.

Kush e quaka nacionalizmin etnik ekstremist? Pastaj edhe po ta quajne, c'i hyn ne pune kjo gje nje partie gjoja nacionaliste? 

Sic thote kulaku me siper nacionalizemi me leje nga nderkombetaret eshte nacionalizm i deshtuar.  Bashkim kombetar si mbas parimeve dhe strategjive te BE-se, eshte ne vetvete koncept absurd.

Sic thashe me siper, AKZ-ja nga dita ne dite po e deshmone veten si nje farse qe ende pa u formuar mire kompleksohet aq shume sa deklaron se nacionalizmi i saj s'eshte nacionalizem fare.  

E vetmja levizje politike shqiptare nacionaliste me plote goje, mbetet ende VV-ja qe platformen e saj nacionaliste e shpalla qartazi dhe haptazi pa u kompleksuar nga epitet qe mund ti vere bota.

He mor burre se ngele duke ia futur pordhes kot, si megafon.

Hajde me gjej fjalen KOMB tek manifesti i VV-se e tek programi politik, zero absolute, nuk permendet asnje here.

Ti lexo intervisten e Spahiut, te kuptosh kontekstin, mos ia mbyt si kau peles.

Sa per nacionalizmin dhe lejen nga nderkombetaret, sipas vendit behet kuvendi, nuk ka parti nacionaliste standart, qe merret si njesi matese ne gjithçka.

Edhe ne Kosove, partite e Thaçit e Haradinajt deri ne 2008 perceptoheshin si nacionaliste, se vinin nga UCK-ja, keshtu qe VV-ja mund te çante si parti nacionaliste vetem ne konflikt me nderkombetaret.

Por ky s'eshte fare modeli nacionalist, as per se largu, eshte pershtatje me rrethanat ne Kosove, perndryshe nacionalizmi historik shqiptar ka pasur gjithnje nje aleat te huaj, ndonje fuqi te madhe, se kane qene burra te mençur.

Edhe nacionalizmat serbe e greke, jane mbeshtetur historikisht tek Rusia, se jane edhe ata burra te mençur.

AK-ja s'e ka fare problem te pohoje se ka kerkuar e ka marre mbeshtetjen e Amerikes, kjo eshte mençuri nuk eshte prove e deshtimit.

Jo ore s'ja fus une pordhes kot, po je ti qe me lloj lloj sperdredhjesh e akrobacishe logjike po mundohesh te mbrosh ate qe s'mbrohet me.  Ne je nacionalist me vertet, ndrroje nickun qe te mos turperohesh me.

Sa per nacionalizmin e VV-se, mjafton te shohesh si flet Kurti apo eksponente te tjere te VV-se per te kuptuar se ke te besh me nje levijze realisht nacionaliste. 

S'ka nevoje te lexoje intervisten, te kuptoj qe ne cfare do konteksti te thuhet ajo qe tha ai te njejtin kuptim ka.  Tani ai o e ka thene nga injoranca, ose ka bere kurvellekun e rradhes te politikes shqiptare duke shitur parimet dhe ideologjine mbi te cilen propagandon qe ngrihet levizja.

Ca dmth kjo sipas vendit behet kuvendi? Dmth qe shqiptaret e shohin si ektremist nacionalizmin dhe u dashka marre leje nga nderkombetaret njehere?

Po kush tha qe te qenit nacionalist e perjashton te paturit e nje aleati te huaj? Se pari duhet te jesh nacionalist pastaj te gjesh aleatin e huaj.  Interesat kombetare kane perparesi para cdo aleati.  Kurse AKZ-ja thote, nqftse aleati s'e pelqen qasjen tone ne kurverohemi e themi qe nacionalizmi jone s'eshte etnik e bashkimi kombetar do behet si mbas parimeve e strategjise se BE-se.

Ky s'eshte nacionalizem, por demagogji populiste sa per sy e faqe.

Ej ti je qenke fiksuar qe nacionalizem do te thote ti shpallesh lufte te ftohte gjithe te huajve.

A e di ti pse shumica e nacionalisteve ne Europe jane kunder BE-se ? Sepse BE-ja, dobeson sovranitetin kombetar, e kushtezon me ane te organizmave mbikombetare, keshtu dobeson edhe shtetin-komb, te cilin vete nacionalistet e kane ndertuar, pavaresisht rolit politik qe kane sot.

Ne kushtet e Shqiperise, kur s'pjerdh njeri per sovranitetin kombetar e per shtetin-komb, puna e nacionalizmit eshte tjeter, dmth rifitimi i sovranitetit dhe forcimi i elementeve te shtetit-komb, e çuarja ne nivelin e vendeve europiane.

Sepse paradoksalisht, sa me larg BE-se te qendroje Shqiperia, aq me pak do pjerdhin shqiptaret per sovranitet kombetar e shtet-komb, do rrime te zgerlaqur ne ambasadorokraci, jo filan po fisteku. Ne BE, nuk do pjerdhe me kush se ç'tha ambasadori filan se do kete nje pike referimi, Brukseli.

Interesi kombetar nuk eshte, e di i Pakapshmi se thote qe eshte nacionalist i vertete, jo mo zoteri, eshte e koklavitur çeshtja e interesit kombetar, ndonjehere te duhet te besh aleance me djallin per te arritur realizimin e interesit kombetar.

Pastaj dreqi ta haje, nuk je ti qe justifikon me shpaten zhveshur bashkepunimin me gjermanet pushtues kunder komunisteve ?

Apo ti je superparimor kur vjen puna tek AK-ja, se s'te pelqen Kreshniku ?

Sa per VV-ne, ta tashe, me nxirr fjalen 'komb' tek manifesti dhe programi, pastaj llafosim per nacionalizmin e kujt ka alergji te shkruaje fjalen komb.

Ej ti je qenke fiksuar qe nacionalizem do te thote ti shpallesh lufte te ftohte gjithe te huajve.

 

Jo jo ky eshte shtremberimi jot.  Une s'e thashe me asnje vend kete.  Nacionalizmi do thote te vesh interesat e kombit para cdo gjeje.

 

A e di ti pse shumica e nacionalisteve ne Europe jane kunder BE-se ? Sepse BE-ja, dobeson sovranitetin kombetar, e kushtezon me ane te organizmave mbikombetare, keshtu dobeson edhe shtetin-komb, te cilin vete nacionalistet e kane ndertuar, pavaresisht rolit politik qe kane sot.

Normalisht qe e di.

Ne kushtet e Shqiperise, kur s'pjerdh njeri per sovranitetin kombetar e per shtetin-komb, puna e nacionalizmit eshte tjeter, dmth rifitimi i sovranitetit dhe forcimi i elementeve te shtetit-komb, e çuarja ne nivelin e vendeve europiane.

Pikerisht kete po them dhe une.  Duhet ndertuar shteti-komb me cdo kusht para se te kemi mendjen te antaresimi ne BE.  Ky proces ndertimi fillon se pari nga procesi i bashkimit kombetar, qe duhet bere pavaresisht kundershtimeve te jashtme ngado qe ardhcin keto.  Vullneti kombetar per kete gje duhet te jete i paprekur dhe i pathyer.

Interesi kombetar nuk eshte, e di i Pakapshmi se thote qe eshte nacionalist i vertete, jo mo zoteri, eshte e koklavitur çeshtja e interesit kombetar, ndonjehere te duhet te besh aleance me djallin per te arritur realizimin e interesit kombetar.

Pastaj dreqi ta haje, nuk je ti qe justifikon me shpaten zhveshur bashkepunimin me gjermanet pushtues kunder komunisteve ?

Apo ti je superparimor kur vjen puna tek AK-ja, se s'te pelqen Kreshniku ?

 

Jam mese dakort te besh aleance me djallin per te arritur realizmin e interesit kombetar, ama vetem nese djalli e mbeshtet plotesisht dhe pa ekuivoke interesin tend kombetar.

Sa per VV-ne, ta tashe, me nxirr fjalen 'komb' tek manifesti dhe programi, pastaj llafosim per nacionalizmin e kujt ka alergji te shkruaje fjalen komb.

Diversion dyleksh ky.  Une shoh cfare thote Kurti dhe te tjere eksponente te VV-se.  S'ka asnje dyshim qe ai flet si nacionalist par excellence.

 

C'diversion, une te sfidoj te gjesh fjalen komb ne manifest dhe program, ti merresh me llafe eksponentesh. Lufte te ftohte u ka shpallur ai nacionalizmi qe lavderon gjithe te huajve.

Sa per shtetin-komb, ky nuk nis fare nga bashkimi, por nis nga mendjet e shqiptareve. Ne nje kohe qe ne Shqiperi, e vetmja qe po punon tek mendjet e shqiptareve eshte AK-ja, ti shkon e i hidhesh ne fyt, si ben Berisha.

Cfare te mire do i sillka shtetit-komb deshtimi i AK-se ? Qe votat do u shkojne Berishes e Rames, te cilet jane per shtetin aristokratik ku jane vete mbreter pa kurore ?

Shteti komb, do kaloje patjeter nga mendjet e shqiptareve te Shqiperise dhe nga vendosja e parimit te sovranitetit popullor, nepermjet votes se lire, kunder sovranitetit te Berishes e Rames.

Ky eshte sot per sot, hapi i pare drejt shtet kombit, AK-ja eshte padyshim hapi i pare drejt shtet kombit, mbeshtetja e europianeve eshte pjese e domosdoshme, ne nje kohe kur sundon euroqorrizmi.

Ti thua qe je i forte ne histori, por pa kujto pak se sa ndikim kishte Italia ne rrethet nacionaliste me 1912 dhe se po ato rrethe vetem 8 vjet me vone i shpallen lufte per çlirimin e Vlores.

Nacionalizmi kerthizen e ka te lidhur me kombin, jo me te huajt, sado mbeshtetje te kerkoje jashte, eshte ne natyren e tij qe t'i dale kunder te huajve kur e kerkon nevoja. Sot nevoja kerkon bashkepunim me Ameriken e BE-ne, nuk mund te ndertohet ndryshe nje shtet normal ne Shqiperi. Pa nje shtet normal ne Shqiperi, nuk kryhet dot kurrfare bashkimi, Piemonti apo Prusia e shqiptareve eshte shteti i Shqiperise.

Jo ore jo, nuk iu ka shpallur lufte te ftohte gjithe te huajve.  Kjo eshte mendesi skllavi, qe i duket lufte e ftohte kur nuk ve asnje interes te huaj para interesave te tua.

AK-ja s'punon te mendjen te shqiptareve por punon te surrogatonacionalizmi kic dhe banal, me flamurtundje dhe gishtvalvitje qe vetem ben retorike populiste por kur vjen puna e shet nacionalizmi per dy kacidhe.  Une i hidhem ne fyt se s'jane nacionaliste.  I hidhem ne fyt se vet me gojen e tyre thone qe nacionalizmi yne s'eshte etnik.  I hidhem ne fyt se provojne ate klishene bajate qe nacionalizmi eshte strefa e fundit maskarenjve, duke djegur bashke keshtu dhe nacionalistet e vertete e te sinqerte.

Ore kerkoju bashkepunim tere diten e tere naten Amerikes e BE-se, por jo duke perthyer, ndrruar e shitur intereat dhe idealet e tua por duke i bere te kuptojne keta qe interesat e tua jane dhe interesat e tyre.  Duke i bere te kuptojne se nje Shqiperi etnik e forte properendimore eshte aleati me mire kunder lindjes sllave apo/edhe myslimane.

Daku, ti ngaterron politiken me pasionet personale.

Nacionalizmi quhet 'politik', pikerisht se vepron ne ambjentin politik, jo ne libra e forume dijedashesish, as ne akademi shkence a ku di une.

Ti nuk je per nacionalizem politik, ti je per nacionalizem llogjesh forumore e librash per historine e gjuhen shqipe.

Me kete mendjen tende, ne duart e Sales dhe Rames do ngelemi pergjithmone.

Ca te them une, shko llafos me Zaimin, mbase te hedh ndonje kove me uje te ftohte.

Jo une jam mese per nacionalizem politik.  Ti si mbeshtetes i AKZ je per nacionalizem llogjesh, retorikash populiste boshe, flamurtundje e gishtavalvitje.  Kur vjen puna te nacionalizmi politik ama, AKZ-ja zbythet komplet e del e thote qe nacionalizmi yne s'eshte etnik e se bashkimi kombetar do behet si mbas parimeve dhe strategjive te BE-se.  Nacionalizmi politik nekupton se pari shprehjen e qarte te vullnetit tend politik dhe jo sperdredhje kurvash te tipit "jo po nacionalizmi yne s'eshte etnik, jo po bashkimin kombetar do ta bejme me lejen e BE-se".

Eh ti kapesh si i mbyturi pas fijes se barit, je bere si megafon i prishur, po perserit te njejtat gjera çdo postim, kjo quhet spam dhe nderhyrja jote ne teme po kristalizohet si troll.

O nuk kupton çfare them une, o ke qejf vertet te besh spam e troll, se nuk arrij te gjej dot shpjegim tjeter.

 

Jo jo trollin po ben ti duke insistuar te mbrosh ate qe s'mbrohet me.

Troll eshte zhurmuesi, jo mbrojtesi, sepse une ta argumentoj, ti thua as me rruhet fare per argumentat e tua, se une e di, qe pa lindur AK-ja se eshte pseudonacionaliste, pasi nacionalist jam vete dhe eshte edhe Zaimi. Ca te them une, ti ma mbyll gojen me zhurme, s'me ngelet veçse ta qep.

Jo ore jo.  Ti s'argumenton gje por vecse shpik justifikime mbas cdo mufke te rradhes qe e zbulon AKZ si pseudonacionaliste.  Ky po qe quhet trollim dhe berje zhurme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).