... e nuk ka cfare ben me ne?

do dite ka ndonje mikro ose makro budallallek qe ndodh. Nuk ka dite pa degjuar nga nje xhevair a pa bere ndonje procke ketu te ne.

Na ben vendi keq apo i bejme ne keq atij? Se o jemi te trashe, o jemi shume te pavend?

55 Komente

 marzullando:

ma i sogni aiutano a vivere meglio, o la vita e un sogno?

 è meglio peccare e poi pentirsi o non peccare e poi pentirsi di non aver peccato affatto?

 

Eshte si te ndertosh nje shtepi ne mes te kryqezimit te 21-it.

Na ka rene per hise te jetojme ne kufirin midis Romes dhe bizantit (+ nje pudrosje sllave dha anadollake).

kryqezimet jane vendet me te favorshme per zhvillim. problemi yne eshte qe nuk ndodhemi me ne ndonje kryqezim. 

kur ndodheshim ne kohe te romakerve dhe grekerve (kur keta ecnin ne kembe, ngaqe nuk dinin mire te lundronin), ishim nga vendet me te zhvilluar ne ballkan (bote). kur ata ja morren doren lundrimit, neve na lane ti benin pjese peisazhit. kjo na shpetoi ne fakt, se zhvillimi do na kish zhdukur me kohe si popull. 

kryqezimet jane vendet me te favorshme per zhvillim.

Nuk jam dakord me kete. Si na qenkan kryqezimet vendet me te favorshme per zhvillim?! Ato jane vend-kalime te favorshme, por jo vend-qendrime.

Kryqezimet historikisht njihen si vende te destabilizuara.

Dhe imagjino qe ne Shqiperi ke nje kryqezim midis tre civilizimesh praktikisht (botkuptimesh, besimesh, etj, etj...): Roma, Bizanti, Anadolli, + sllavet.

Ah se harrova: + NE (shqipot).

e ne kemi ngrene nga te tre keto gjelle,nuk ka mundesi te jemi te mire,si i thone atij muhabetit kur i fut shume perime nej gjelle turlli do besh ama ca shije ka se di po se provove.neve asgje sna ka bere me te mire,ne kemi marre gjithmone jo gjerat e mira po gjerat qe neve na pelqenin tek keto e keshtu sjemi bere me te mire as jemi perkryer thjesht jemi bere edhe me "dallkauke"

perpara se te me pergjigjeshe, ti hudhshe vetem nje sy europes gjeopolitike. italia e veriut qe lidhet me frengjit e gjermanofonet (kryqezim dmth) eshte bere me e zhvilluar se ajo e jugut qe lidhet me asgje ose me vendet jo te indrustrializuara mesdhetare. anglia (jug) qe lidhet me francen dhe hollanden eshte me e zhvilluar nga skocia (veri) qe lidhet me asgje. spanja eshte me zhvilluar ne veri ku lidhet me francen se ne pjesen qe lidhet me portugaline. gjermania ne jug-perendim ku lidhet me francen, zvicren, austrine sesa ne pjesen veri-lindore qe lidhet me polonine. e keshtu me rradhe. 

jugosllavia ne pjesen ku lidhej me ne mbeti me e varfer, po ashtu dhe greqia. 

edhe nje here, ne nuk ndodhemi gje ne ndonje kryqezim. ndohemi ne skajin ose qoshen me te parrahur te europes. normal qe nuk ka si te kete zhvillim.

jemi ne ata qe mund te kishim bere gje.....e kam pare ate harten gjeopolitike qe thua,ka kohe qe kshu ka qene ama me perpara iu duheshim te gjithe atyre vende rreth e rrotull nesh qe ti permende me perpara.cudi tani spo iu hynkemi me ne pune

edhe nje here, ne nuk ndodhemi gje ne ndonje kryqezim. ndohemi ne skajin ose qoshen me te parrahur te europes. normal qe nuk ka si te kete zhvillim.

Edhe nje here tjeter, ne jemi gjendur historikisht ne mes te kryqezimit Rome-Bizant. Plus kontributi i mevonshem otoman.

Historia jone eshte shenjuar nga konflikti/bashkejetesa e veshtire midis ketyre tre civilizimeve si edhe interesave qe ato perfaqesojne.

Asnje vend tjeter ne Ballkan mund te kete patur fatin tone.

Na ngjason pak vetem Bosnja.

Kur paska qene kjo periudhe historikeqe paskemi qene nga vendet me te zhvilluara ne Ballkan (bote)se une nuk e di???

shko lexo me shume histori atehere 

Po ti cilen histori ke lexu ???

Wikipedia mjafton per mos me u lodh shume smiley

On note que Pline l'Ancien emploie l'expression « Illyrii proprie dicti » (Illyriens proprement dits) pour désigner les populations qui vivaient dans les territoires actuels du sud de la Croatie, l'Herzégovine, le Monténégro et la moitié nord de l'Albanie13. En -168Rome conquiert l’Illyrie, qui reste sous son autorité pendant plus de cinq siècles. L'Illyrie devient un centre important reliant Rome et Byzance par la via Egnatia. Pendant cette période, les ports de Dyrrachium (Durrës), Apollonie ou Oricum se transforment en d’importantes places commerciales14.

Ah,ja nje tjeter historian i Wiki-it ok

Pse kishe gjë kundër Wikit ti? Enciklopedi e thjeshtë, falas dhe për të gjithë. Si proletkulti dikur në Rusi që donte të çonte operan në fshat.

Pikerisht Kavir ,pikerisht...

sa i perket thelbit te pyetjes qe shtron, ka njerez qe vendi i pengon te perkryhen (behen me te mire), por ka dhe njerez qe e pengojne vendin te perkryhet. tek ne shqiptaret grupi i pare eshte me i madh ne numer nga i dyti. 

e keqja eshte ose jane ata qe qahen, si puna jote dmth. 

sot kufijte jane te hapur dhe kur kuptojme se eshte vendi qe na pengon, duhet te ikim prej tij. 

un e ikur jam,po sa here vij shoh qe kthehen me ca e duan te ikin ca te tjere

ti je vetem me nje kembe matane se tjetren e ke ne shqiperi. ne fakt po te kishe ik me vertet, nuk do te merreshe më me shqiperine e shqiptaret.

ska lidhje po te kisha ikur apo po ta kem mendjen ketu,cte keqe ka.ti harrosh te gjitha do te thote ti mohosh.ti i ke mohuar?

puna ime eshte tjeter, une vij ketu vetem me gjujt p .... smiley

po edhe kshu p.....tona i ke mohuar,apo je mie i mire se te tjeret ti edhe vetem te jashmet meritojne ti gjuash

Nuk e bejme ngaqe ka shume katunare ,katunare neper qytete qe quajne te tjeret katunare e anasjelltas.

Per cfare e ka fjalen autorja e temes? Ca ka ndodhur kaq e jashtezakonshme?

Cfaredo te jete, shiko c'ndodh ne vende te tjera e ngushellohu.

http://youtu.be/tkHu-Lrg_j4

Nashti kush na ka thene kur kemi lindur se ne duhet te bejme kete vend?Ne befsha veten kam bere boll....e mbase keshtu ka te mire edhe Shqiperia.Mua me duket ky pretendim thelllesisht mitoman

Edhe une ashtu mendoj Zana.

E po sikur te gjithe te bajshin veten,dhe veni qe ku u ba.

Baj ate qe munesh,aty ju je, me ato qe ke,tha burri i huj.

Po kur aty ku je, asigja nuk ke,ca munesh me ba ?

Pjeter

Nuk behet llaf per te bere lek he? Te mos keqkuptohemi, behet llaf per te qene njeri sa me i mire e sa me i dobishem.

Te gjitha bashke.Ngjajne, pa behen.

Ndoshta ngaqë mendojmë kope "Ne duhet ta bëjmë, ne duhet ta themi, ne duhet...ne duhet..." Këtë "ne duhet..." e thonë të gjithë, pavarësisht kombësisë, po që mentalitet e kemi ne shqiptarët, si dhuratë nga vëllezërit tanë turq, dmth nga orientalizmi. Mentaliteti i kopesë është karakteristikë e kafshëve barngrënëse. Lopët dhe antilopat psh ecin kope se kështu kanë më shumë shanse mbijetese. 

Dhe këtu duhet ndarë mirë koncepti i kopesë (lopët) nga mentaliteti i grupit (ujqit) ku secili luan rolin e tij në funksion të grupit, që ne s'e kemi hiç, po hiç fare fare ama.

Shqipëria ka nevojë për nja 50,000-100,000 gjermanë. Jo ushtarë apo ministra, për shefa jemi vetë ne, po t'i vësh menaxherë të mesëm, ata që organizojnë punën në terren. Me pak mundim, hallën do e quanim xhajë.

shqiptaret jane populli me INDIVIDUAL ne bote. sikur ta kishim idene e kopese, do te ishim zhvilluar me kohe. por ne mendojme vetem per veten.

Si trima sulen, ku t'i çojë i pari i tyre....shkruante dikush, dikur për dikë.

Dhe tufa e deleve shkon pas "ballit të kopesë", dhe kur shpërndahet "balli i kopesë" pyet çobanin se sa kohë i duhet të mbledhë kopenë. Prandaj shqiptarët kanë ngritur kokë vetëm kur kanë patur "priçor" (si Skënderbeu) dhe kur ikte priçori shpërndahen nëpër Europë si delet nepër....çuka, kodra, brinja, gërxhe, e pyje të gjelbëruar!

Mentaliteti individual vjen kur ke kaluar fazën e mentalitetit të tufës. Pastaj kalohet tek mentaliteti i grupit. Ne jemi akoma tek tufa...pa priçor.

Ne befsha veten kam bere boll

vetja dhe vendi jane te lidhura ngushte, nuk mund ta besh njeren pa bere tjetren. dhe mos kujto se eshte me lehte per ta bere veten atje ku jeton sot (vend shume me i madh e i zhvilluar). problemin e ke me te veshtire bile. 

atje vetem te duket se jeton me rehat ngaqe humbet ne turmen e madhe e te panjohur.

Sikur je pak jashte teme...po qanim hallin te behet Shqiperia e jo Zana,megjithate te falenderoj qe u more me mu ,me vendin ku jetoj e me hallet qe kam une e vendi ku jetoj...Ky komenti yt ,eshte percaktimi i mitomanise

reflektimin tend u perpoqa ta çoja me thelle. nuk e dija qe kjo quhet mitomanie

kureshtar,paske ardhrur te gjuash ?!

do kenaqesh me plakat ketu,

ps tu les vois déjà elle te drague ;;;smiley

dhe mos kujto se eshte me lehte per ta bere veten atje ku jeton sot (vend shume me i madh e i zhvilluar). problemin e ke me te veshtire bile. 

..nuk je perpjek sa duhet prandaj se ke gjete veten koma,se sa per mallin ndaj vendit ai nuk varet ne cfare situate jeton duhet te jete i njejte per te gjithe..

ti nuk e kuptove se ça po them. ne fakt me aq pak sa kam shkrujt eshte e pamundur.

ne shqiperi, duke qene vend i vogel, te gjithe njihen me te gjithe. neqoftese nuk ke nje post qe ben leke psh, je i deshtuar, asnjeri nuk te degjon me se çfare ke per te thene (pavaresisht se mund te jesh i ditur), se praktikisht, nga mungesa e postit, i ke dhene provat qe nuk vlen. a e kupton ça po them ?

tani ne nje vend me te madh, nuk ka nevoje te jesh kaq performant, ose dominues, ngaqe njerezit duke qene te shumte nuk njihen, jetojne ne intimitetin e tyre te rendomte bile edhe kur jane diçka.

aq me shume shumica e shqiptareve qe jetojne jashte e krahasojne vetem me ata te shqiperise. mua psh ideja qe e kam rrogen me te madhe nga presidenti i shqiperise, me jep nje lloj konforti shpirteror, kur kerkoj ta zbukuroj ekzistenten time, siduket prej deshires qe mos ta konsideroj veten deshtak. 

perfundimi eshte qe me te njejten performance, jashte e ndjen veten me rehat sesa po te ndodhesh ne shqiperi, por kjo nuk do te thote qe ke arritur me shume ne plan individual. 

sepse siç thote proverbi, me mire i PARI ne fshat se i DYTI ne qytet. dmth thelle-thelle puna eshte me qene i pari.

Kureshtare,

Ti e ben Shqiperine sikur eshte nje fshat i vogel me 100-200 banore. Gjerat nuk jane aq te thjeshta. Edhe ne Shqiperi nese deshiron mund ta mbash jeten private - private.

Sigurisht eshte me e lehte nese jeton ne Tirane. Por kjo dukuri eshte edhe ne Evrope, nese jeton ne nje komunitet te vogel e merr vesh i madh e i vogel se ku banon "shqiptari" edhe je objekt bisede qe nga puna qe ben, menyra si ben shooping, flet apo sillesh. Ne shume raste kur hyn ne bisede me vendasit biseda merr nje rrjedhe teper idiotike ku flitet me "ne" dhe "ju" a thua se personi qe me shet ne supermarket perfaqson Angline e une qe blej Shqiperine.

Sa me shume kohe kam shpenzuar jashte Shqiperise aq me shume kuptoj qe pervecse disa gjerave te ndryshme ne karakter, njerezit kane te njejta paragjykime, interesa dhe shqetsime.

 

 

 

 

 

ne fakt mendoj deshira per ta mbajtur jeten private - private, behet me shume per te fshehur dobesite sesa arritjet. 

po njesoj siç vishemi me fsheh dobesite ose shtremberite e trupit, qe te dukemi (ose qe te hiqemi si) me te bukur.

ose siç mbyllemi qe mos na shohin kur shkojme te dhjesim ose kur bejme seks. etj. smiley

 

..perseri je gabim dhe genjen veten kur krahason rrogen tende me ate te presidentit ne shqiperi,sepse krahason apple with orange..

e plotesova postin tim lart. 

ti gjithashtu nuk po kupton, per me teper po me merr per mendje lehte. e di qe presidenti i shqiperise ose bile goca sales duke punu perkthyese te huajsh, eshte milionere. dmth nuk logariten me mua. 

por une flas per rroge ne bordero, per shperblim TE PASTER, e jo se çfare fitohen ne menyre te paligjshme. e di gjithashtu qe per shoqerine shqiptare ky lloj morali (krahasimi qe po bej tani) nuk llogaritet fare. atje çdo gje eshte e justifikueshme mjafton te jesh i PARI, sidomos ne PARA. 

bile kjo me intereson te shpjegoj tek kjo teme, sesi shoqeria (kapitaliste e demokratike)  shqiptare i shtyn shqiptaret te mos jene kurre racionale. te mos mendojne kurre me larg nga vetja e te mos shohin kurre me larg nga hunda  e tyre.

Kur flasim qe ben per veten qe te besh per vendin, nuk flasim vetem te besh per veten ne kuptimin e arritjes tek nje rroge e majme, por qe te njesh njeri me i kompletuar dhe me i dobishem per shoqerine. Ne qofsh me rroge te majme kjo nuk eshte sherbim qe i ben vetes (perpos aspektit materialist) apo vendit. Shemtia dhe bukuria e njeriut nuk maten nga ceku ne fund te muajit.

ne kapitalizem rroga eshte pergjithesisht e lidhur ngushte me funksionin (ose rolin e individit ne shoqeri). paguhet me mire ai qe i jep shoqerise me shume, ose e anasjellta, shoqeria i kthen me shume atij qe i jep asaj me shume.

Ik se ngele duke rrezatuar injorance ne cdo teme. Kush te detyron mer yahoo he?

Por po e bej dhe nje gabim, megjithese  e di qe nuk do em shqitesh edhe per nja 10 postime te tjera ne vazhdim....smiley 

Nuk paguhet me mire ai qe i jep me shume shoqerise, por ai qe i jep me shume kapitalizmit.(biles edhe aty pak ka te bej aftesia, por jan nje ser rrethanash dhe koincidencash qe katapultojne dike ne nje pozicion te caktuar, filozofet e kan te qarte qe pasuria materiale nuk ka te beje me aftesite individuale me shume se sa me rastesine dhe providencen) Kur te dish ndryshimin midis kapitalizmit dhe shoqerise atehere flasim prap.

kapitalizem do te thote shoqeri kapitaliste. sidoqofte ajo qe thashe e ruan sensin edhe po ta heqesh fare fjalen kapitalizem ose ta zevendesosh me ate komunizem po deshe

Te drejte ke, ja rruan sensin!

kapitalizem do te thote shoqeri kapitaliste ..................................

Zana sa te rroc do mesoc! Pse kot e ka rrogen me te majme nga presidenti djali. mir o mir ti smiley

puna eshte me qene burre (me pas principe) dhe ne diskutim. po ti nuk kupton me duket. ngele duke me gjykuar (personin) pa me njoh, kur duhet vetem me ato qe them te merresh. mos u ul me poshte nga tjetri, kjo eshte burreria.

apo te dhemb qe jam me i zgjuar nga ty ? e kuptoj dhimbjen tende ne fakt. 

 

Me ngja i cik me ate lloin e TANIT kye  ( ate Balenen qe kishin peshku admin e nderuar ), po m'bahet si ma i " qut " dreqi smiley .Keshtu thote dhe llafi URTE ..Vijne pa llafosin smiley Po cfare mendojne . Nuk munesh me i kuptue se kur shkojn ne skypnie shkojne vetem per p....dhe i mcefin gjonat e pasme !

Kurreshtar, bejme shaka, nuk kam qejf te te fyej, por ne postimet e tua shoh nje ngulmim per te provuar dicka.. merre pak me shtruar se sbehet nami. Mbi te gjitha ske pse shtrengohesh.(ose tendosesh) nje cik me me sportivitet, sepse ti si kapitalist i zoti duhet te jesh stervitur mire per te tilla rrethana.

Edhe mu me kujtoi Tanin ky....

Kot nuk thone "beme baba te te ngjas " smiley ...pa ti mo e merr personale se thania asht per nga Korca e ti je prej Shkodret smiley

ky (interes + imagjinim) quhet fillimi i dashurise 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).