cmim vs cilsi vs vlere vs... cer tju vije n'menje...

 

* Perjashtohet Leica M9 smiley 

24 Komente

per mu X Pro 1. 

aparati im i fundit eshte 5DII, ne fakt eshte IPhone4S me i fundit. tjetrin e bera kado. 

Mbi 1000 Euro

Canon EOS 5D Mark III ose Nikon D4  (vetem se jane shume te shtrenjta)

Poshte 1000 Euro

Sony Alpha 57 ose Olympus PEN E-PL3 Canon EOS 60D. Nga keto Canon e kam patur ne dore. Duke pare cmim/rendimentin/features do te te keshilloja Olympus PEN E-PL3. Eshte e veshtire te te japesh nje keshille nqs nuk e di per cfare e do. Po qe se eshte per hobby, mund te blesh cfare te duash. Jane te pakt kamerat e keqija ne treg nga 300 Euro e siper.  

 

Shko provoji se perdorimi ka me shume rendesi. Pa i prekur nga ajo liste do zgjidhja X Pro1 se eshte si poor man's Leica. 

 

ato 5DII dhe D4 qe thu ti jane mbi 3000€ i pari dhe dyfish me shume i dyti (pas objektiv). po te llogarisesh pastaj dhe objektivet e gjerat e tjera, (spote, flash, etj) duhen mijera euro. me mire ble ndonje shtepi ne tirane ose bregdet se te merresh me fotografi. 

pastaj nuk eshte se bleve aparat qe ben foto te mira dhe u bere usta i mbaruar. du te them qe fotot e tua do perfundojne ne muze. 

po pate ndonje çike qe ti zhvesh breket, bli çfare aparati te duash, se e ben punen. du me thon qe modeli eshte me kryesor nga aparati ne kete zanat koti. ;D

 

Mos merrni kot pls. E kom thone ihere, e perjashtoj Leica M9... dhe jo per cilsine e saj smiley 

First Impressions: Sony NEX 7 vs Fujifilm X Pro 1 vs Olympus EM5 OMD at ThePhoBlographer (Click here): “This is a three way tie. OMD wins for autofocusing, NEX 7 wins for manually focusing in real life, and the X Pro 1 wins for the easiest ergonomics and getting your settings right if you’re a manual shooter.

Mos harro edhe Panasonic me GX1, G3, etc. 

e kom kqyr me kujdes ne ket.. ama tu shpresu edhe per noi rreze drite nga eksperiencat personale te peshqve.. 

Nen 1000 Euro a nuk eshte mire nje Nikon D90?

une te keshilloj leica S2. e ke per qejf!

besoj do ta kesh per Leica S2.. per ate me duhet te shes nje veshke dhe te hap nje linje kredie njekohesisht..

Nuk bën burri kshu për një veshkë...

Jam perdoruese e Nikon, se shpejti do marr nje Nikon d300s. Varet nese do perdoresh thjesht per foto familjare, apo te pelqen si hobby apo t'i vihesh fotografise me mish e shpirt smiley Sdq, mendimi im eshte qe s'te ben aparati, por te ben shpirti yt artistik, dhe syri qe ti ke per foto smiley 

good luck!

dhe aparati ka avantazhin e tij. e para jo te gjitha fotot kane nevoje te jene artistike, ose per sy artisti. e dyta sa me te madh ka kesh veglen aq me impresionant behesh. smiley

me ka ndodh vete. rastesisht takoj ne nje kafe te parisit nje regjisor te njohur shqiptar me nje shokun tim. kur pa aparatim tim gjigand, me mori per profesionist dhe pranoi direkt qe ti beja foto. te me kish pare me aparat turisti do me kish peshtyre ne surrat them. smiley femrat gjithashtu impresionohen nga nje aparat i madh. 

vetem çikat shqiptare nuk ka aparat qe i zhvesh. perfitimi duhet te jete shume here me i madh se ai artistiku (qe gjithe bota e mban per me te lartin). kushedi ç'pllane qe thurin ne ato kokat e tyre te vogla me lesh. 

s'e mohova qe aparati s'luan efekt, biles eshte nje vegël shume e rendesishme. por, nese personi kerkon thjesht te beje foto per event familjesh, s'eshte e thene qe te shpenzoje qimet e kokes per nje aparat qe perdoret nga profesioniste. 

sa modest edhe ti ja paske bere qejfin regjizorit te etur per foto artistike dhe profesioniste. eh sa me te madhe veglen (aparatin them), aq me shume impresioninimi, plus qe ato duan te jene ne qender te objektivit te fotografit, mese normale smiley

 

po te nisemi nga pyetja e shtruar ketu, them se 'Bama, nuk kerkon te beje vetem foto familjare, por diçka me shume. kush ben te shumten ben dhe me te pakten apo jo.

une pergjigjen time ja dhashe, i sugjerova Nikon.

pse nikon dhe jo kanon ? smiley

nikon dashuri e pare smiley

Cilin model? Reflex gjithmone. 

Po blej mo nje BMW dhe flen mendjen.

do me bo kshu fotosh me detaje ky tipi mer brado 

E ee se foto duan keta lloj tipesh,keta duan BMW dhe Tarator.

Personalisht kam Canon qe e bleva me lensin standart 18-55mm. Eshte kit perfekt per fillestare. Ishte diku tek 800$. Fotografite nuk jane profesionale por jane goxha te mira. Me pas mora macro lens qe ben portrete te mrekullueshme dhe fotografite ne natyre jane fantastike. Por eshte prime lens dhe pamja qe kap eshte shume e ngushte. Me pas mora nje wide angle lens per foto ne hapesira te vogla. Dhe kjo s'me ka zhgenjyer. Por sa me shume meson per fotografine aq me shume gadget do te blesh. Nje buxhet fillestar qe duhet te caktosh eshte tek 1000$. Kjo nqs e ben per hobby. Nqs nuk ke interes te mesosh mbi fotografine nje point-and-shoot tek 500$ eshte shume mire

P.S. Une jam akoma amatore mgjs kam 3 lenses smiley

Xpro1! Nex7 asht per gjyshat, ndersa em5 asht per pederasta.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).