Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Pa çensurë - 33

312 Komente

Jeta ne cift? smiley

Ca titulli mund te kete tjeter kjo?

terhiq e mos e  keput (lesho).smiley

nuk punon linku

smiley Ti besoj do e kesh pare ne lajme.

u bene suedezet me na tregu si pastrohet lushnja smiley

Jo,e kemi lexuar te peshku

S'ma zuri syri me shikim te pare. 

 

FR LEFTI - 6 Prill 2012 - 16:53 

Studentët suedezë pastrojnë Lushnjën, asnjë banor nuk i bashkëngjitet nismës   Një grup studentësh nga Suedia janë angazhuar në pastrimin e qytetit të Lushnjes, duke përcjellë kështu tek qytetarët vendas mesazhin që qyteti i tyre të jetë i pastër.
Ironik ka qenë fakti që vendasit nuk i janë bashkangjitur aksionit vullnetar të studentëve suedezë. Madje më qesharak është fakti se ndërsa nuk janë pjesëmarrës në pastrimin e qytetit të tyre, dënojnë njëri-tjetrin për mospjesëmarrje
Studentët u larguan duke lënë pas një territor më të pastër, por edhe duke treguar me gisht se ndotësit janë pikërisht ata banorë që edhe nuk denjuan t’i bashkoheshin nismën e të huajve.

 

 

Rrofsh Venus!

Ah, prape kjo. Tipike e shqiptareve qe shajne shqiptaret. Cohet nje pastor Ervin e merr 36 duduma fetare per te pastruar Lushnjen, e lajmet shajne lushnjaret, ne vend qe te shajne qeverite qe marrin taksa per pastrim e s'punojne, apo dhe vete Pastor Ervinin qe s'kerkoj 36 te rinj shqiptare per pastrimin, por solli suedeze, duket ditur qe Shqiptareve u preken telat rendshem kur shohin se c'bejne te huajt e fillojne shajne veten, edhe kur jane ca dudume fetare qe shkojne ku t'u thote pastori. Hic s'me pelqeu se si e zmadhoi media kete lajm. Lajmi eshte qe kryetaret tane te bashkise nuk organizojne qytetaret me aksione te tilla vullnetare, qe te ndergjegjesohet populli derisa te behet kulture mos-hedhja e plehrave rruges dhe kerkimi i llogarise ndaj bashkise per te bere dicka me taksen e pastrimit. Lajm i turpshem per nga menyra si eshte trajtuar, i panevojshem dhe i padobishem, nderkohe qe vepra e atyre fetareve dudume eshte per t'u lveduar.

Po po, edhe ky nje lloj kendveshtrimi eshte. Te me falesh, por idiot per mua. 

Po ça thua o lazi...!! po mirè ore...turpi nuk ekziston mè nè atè vend? po thuaj mè mirè: ju thafshin duart deri nè rèzè...jo vetèm burrave..e as rinisè lushnjare(lushnja bie fjala...demek)...se po i lemè kèta,se nuk ju bèn pèrshtypje kètyre..po atyre grave...gra qè mos qofshin...ti tregoj suedezi demek ...si pastrohet rruga pèrpara shtèpisè?hapu dhe!!!..po plaka ime..ja morri fshesèn nga dora pastrueses kètu nè itali..mè janè tharè duart mua i tha..qè do pastrosh ti oborrin tim!

Pikerisht reagimin tend sjell menyra si eshte trajtuar lajmi, e te shume te tjereve. 

Kerko ne lushnje e do te gjesh se s'ben 36 lushnjare per te pastruar ne menyre vullnetare, dhe une e di mire qe disa lagje jane oragnizuar disa here. Pse s'del ne media kjo? Pse s'i kerkoi ai pastor Erioni ne lushnje ato vullnetaret? Pse nuk shkon media, dhe po t'i gjente pastor Erioni vullnetaret? Apo duhet te shpenzonte diku fondet e kishes? Lajmi ketu eshte fjala "suedez", prej inferioritetit te zmadhuar shqiptar, jo fjala "vullnetar".

Mos merrni deren ne krahe.

Pastrimin e qytetit dhe organizimin e pastrimit vullnetar e ka ne dore bashkia. Lushnjaret, secili i pastron shkallet e veta sic duhet, si dhe rrugen para deres se oborrit te shtepise, e bashke me hyrjet. Per rruget e qytetit paguan bashkine, muaj per muaj, dhe po ashtu e paguan qe t'i vere kosha, por bashkia s'e ben. 

Por kur zgjohesh nje dite te bukur e sheh qe kane ardhur papritur disa tipa qe te predikojne per Jezusin dhe pastrojne, s'ka pse te ndihesh ne turp qe po habitesh se kush jane keta. Ne turp duhet te ndihet copa e mishit, kryebashkiaku, qe shkoi dhe u doli me kollare per t'i takuar, ne vend qe te pastronte.

Sinqerisht..ti mirè e ke..unè nuk i heq njè presje atyre qè thua..bashkia..taksat etj etj..pèrveç faktit qè nuk jam shumè i sigurtè nè i gjen apo jo 36 vullnetar pèr tè pastruar nè lushnjè apo tiranè vlorè e gjithè shqipèrinè po tè kèrkosh,kam mendimin se shqiptarèt si popull nuk èshtè se ja thonè shumè pèr punè vullnetare(fus edhe veten kètu),por ka diçka qè shqiptarèt mbajnè rekord nè botè mendoj..dhe kjo èshtè sedra e sèmurè...dmth..si tè ta shpjegoj?..psh. ra borè para 1 muaji kètu ku jam unè..borè e madhe..u bllokuan rrugèt..edhe rruga pèrpara shtèpisè sime...kthehem nga puna nè mèngjes,turni i natès,i lodhur copa..e shoh komshiun bashkè me 3 çuna qè po pastronin rrugèn..i pashè..mè panè...e tè marrtè e mira..kapa lopatèn dhe gjithè nerva e pa ju thènè njè fjalè unè atyre e ata mua fillova e pastrova(gjithè rrugèn thuajse i vetèm...pasi shokèt u lodhèn shpejt)...kèshtu edhe puna e kètyre..jo pèr gjè..por vetèm sa pèr sedèr ata njerèz tè dilnin e tè pastronin..pastaj...tjetèr punè nè se aty ditè pèr ditè,paraqiten njèher 36 suedez,pastaj hollandez,ditèn tjetèr belg e pastaj amerikan e fillojnè e pastrojnè..aty pastaj edhe unè rri e i shoh..se nuk paskan punè tjetèr kèta..se unè kot i paguaj taksat etj etj!nejse...nejse...

I gjen, si s'i gjen 36 vullnetare? Pak rendesi ka menyra, qofte me prekje sedre apo thjesht me nje njoftim. 36 i gjen. I kane gjetur dhe jane bere disa here pastrime vullnetare ne zona te ndryshme, shpesh me gjimnaziste, por s'ben buje ne media. E para. Dhe e dyta, vullnetaret gjenden shume lehte nese ai qe paguhet per te bere detyren e ka bere detyren dhe ka nevoje per ndihme qe te beje me shme, dhe vullnetaret gjenden shume veshtire nese ai qe paguhet per te bere detyren, rri gjithe diten duke te vjedhur leket e te kerkon pikerisht ty qe i jep leket qe te dalesh vullnetar. Ne kete rast pislleku vlen shprehja qe peshku qelbet nga koka, ndaj gazetaret s'duhej te jepnin kryebashkiaku duke u zgerdhire me kollare, e te shanin qytetaret e Lushnjes qe nuk dolen, por krejtesisht te kunderten. 

''Erion, ju keni xhiruar edhe një film porno, të parin në Shqipëri, mund të na flisni më shumë rreth këtij projekti?
''
Filmi është i ndarë në tri pjesë nga një çift secila, çdo pjesë zgjat 20 minuta, të tri pjesët janë vende xhirimi në ambiente të ndryshme, skenografia është shumë e bukur, pasi çdo pjesë ka një fillim të bukur dhe situata të ndryshme.

 

skenografia eshte shume e bukur....smiley

zgerdhiu ti, zgerdhiu... pas nja 2 muajve do sjellesh batutat e tyre ketu... smiley

(ngaqe te pelqejne filmat shqiptare, prandaj smiley)

po he de, na hidh ndonje link nga ky filmi ti..smiley

zoto, po titullin si e kish ky filmi.. se eshte dhe film historik...smiley  apo,  ''Kaja nonen shqipe''.smiley

s'ja kam idene belulo, po duhet te jete film monumental. smiley

monumental the?  tamam per 100 vjetorin e pavaresise.smiley .. kot s'thashe une : film historik.smiley

por cili kanal dixhital e paska pranuar? s'na e thane?

ueee

film porno shqip?

duhet gjetur patjeter.

Studentet Suedeze pastrojne Qytetin e Lushnjes nga mbeturinat,kishin ardhur per Turizem por kur pane papasterite veshen dorezat dhe filluan pastrimin.

Si sna shpelan mortja neve me mire.

 

Si te na shplaje mortja, kur nuk na hengri mortja qe kur I hodhem ato plehra. Shqiptaret ne radhe te pare nuk e kane kulture hedhjen e mbeturinave ne vendet e posacme. Ashtu jemi edukuar qe me mengjes. smiley

Duelet me ndergjegjen gjithmon na i fitojm.

Doli peshku tek Cani,na thane anonime qe ja fusim kot per ate te Lubonjes " per te qare apo per te qeshur" na rr....trarin.

Shitet nji qitet ne Amerike me popullsi tek pulle 1 banor

Tabela po, kurse banori nuk perfshihet ne qmim.

Ki koke qipi kishte qene ushtar ne Vietnam. Qitetin ja blene dy vietnameze.

FATOS NANO PRESIDENT!!! aman mor zgjidhni Nanon president se nuk shtyhet viti "politik" ndryshe! aman nuk duam as buke as uje vetem Nano te zgjidhet PRESIDENT!!!  smileyray:

LEXOJENI JA VLEN !

Diku ishin 2 shok që duheshin aq shume saqë mund te sakrifikonin gjithçka per njeri tjetrin. Ishin njohur gjatë studimeve e kishin qëndruar në te njëjtën shtëpi. Njeri prej tyre dukej si më kurnac, kurse tjetri shume bujar.

Vjen nje ditë që shokut kurnac i ishin prishur punët e biznesit. Asnje përpjekje nuk ndikonte ne përmirësimin e punës . Shkon tek shoku i tij bujar e i kërkon që ta ndihmojë me nje shumë të caktuar të hollash. Miku i tij nxorri ç’kishte e ia dhuroi me shume dëshirë. “Urdhëro vëlla, gjithçka kam le te jete e jotja”, i tha dhe ashtu u ndanë.

Shoku që nuk kursehej per asgjë, tashmë ishte fejuar e priste që së shpejti te martohej. Miku i tij kurnac, vjen ,e fton per kafe. “Dua të te them diçka shume të rëndësishme, por sdi se si”, i tha ai.Te ketë vallë gjë më te rëndësishme se miqësia jonë? – ju kthye miku bujar.Dëgjo vëlla, mua me pëlqen shume e fejuara jote, prandaj dua te martohem me të, tha ai duke ulur kokën përdhe.

Pas nje qetësia të dyfishtë, miku bujar u mendua gjatë e nga dashuria që kishte per shokun e tij s’ia refuzoi atë. “Le te bëhet ajo që thua ti”,- i tha e kështu u nda nga e fejuara per te bërë te lumtur mikun e tij.

Kalojnë vite dhe punët e mikut te mirë po i shkonin keq e më keq. “Të shkoj te kërkoj pune tek miku im”, tha ai me vete. “Ai duhet te më ndihmojë patjetër.”, vazhdoi ai. Kur trokiti ne portën e mikut të tij dhe i kërkoi punë, ç’të shikonte e ç’të dëgjonte. “Nuk kam si të te ndihmojë”, i tha ai e ashtu e përcolli

I miri, i mërzitur per atë që kishte ndodhur nisi te mendonte sërish pozitivisht. “S’ka gjë,s'dihet si kanë ardhur punët, prandaj s më ndihmoi dot…

Kaluan dite djali bujar takon nrrugë 1 burrë te vjetër e te sëmurë, që po i afronte vdekja. E merr, e çon ne shtëpinë e tij , e ndihmon dhe e përcjell deri diku ku mund te gjente shtëpinë e tij. Pas disa ditësh ai tashmë kishte vdekur. 1 avokat troket ne derën e shtëpisë së djalit bujar e i thotë që plaku te cilin kishte ndihmuar kishte qenë shume i pasur dhe e i kishte lënë atij te gjithë pasurinë që kishte. Kalojnë ditë e javë dhe djali, tashmë i pasur, merr 1 shtëpi pranë asaj te mikut të tij. 1 ditë, teksa po kthehej në shtëpi, pranë portës takon 1 grua të lodhur e te sëmurë që i kërkon diçka per të ngrënë pasi ishte shume e uritur. Djali, e merr ne shtëpi, e ushqen dhe duke qenë se jetonte vetem i kërkon asaj që te qëndrojë me të. “Ti merru me punët e shtëpisë dhe me gatimin, un shkoj ne punë e vij. Kështu as ti s'mbetesh rrugëve, as unë s'vuaj nga këto gjëra”, tha ai. E moshuara pranoi me kënaqësi.

Pas disa kohësh, gruaja, e kthyer në nje nënë per djalin që e kishte ndihmuar aq shume, i kërkon atij që te gjej 1 vajzë e te martohet. “Ne fakt, dhe unë kam menduar, por deri tani smë ka dalë ndonje njeri i përshtatshëm përballë”, thotë djali. Gruaja i propozoi te martohej me nje vajzë që e njihte nga afër. 2 të rinjtë njihen dhe më ne fund vendosin te martohen. Erdhi koha per dasmën dhe te riut bujar i duhej të mendonte per te ftuarit. Sido që punët kishin ardhur, atij i duhej të ftonte dhe mikun e tij te vjetër. “Miqësia jonë duhet tjetë me e fortë se keqardhjet. Prandaj do ta ftoj dhe atë në kete ditë te lumtur timen.”, mendoi dhe i dërgoi ftesën.

Ne ditën e dasmës, dhëndri e nusja dukej se ishin më te bukur se gjithkush tjeter..Nisi muzika e te gjithë po argëtoheshin më se miri. Dhëndri, merr mikrofonin dhe nisi te shpjegojë historinë e jetës së tij.

Nje herë e nje kohe, kam pasur 1 mik per kokë. E doja shume e jepja kokën per të. Nje ditë, kur punët po i shkonin keq, më kërkoi para e i dhashë gjithçka . Nje ditë tjeter, me kërkoi te fejuarën që e doja shume. I mërzitur, i dhashë dhe atë, se në ishim miq, e donim njeri-tjetrin. Pas disa kohësh, kur un isha ne gjendje të keqe ekonomike, ju drejtova atij e i kërkova punë. smë dha, madje me nje zë të vrazhdë gati sa smë përzuri. U mërzita, por përsëri smund te mendoja keq per të. Ishte miku im i shtrenjtë.

Pas këtyre fjalëve, miku kurnac, me sytë e përlotur merr mikrofonin dhe nis të tregojë:

Nje herë e Nje kohë dhe unë kisha nje mik per kokë. Kur punët spo më ecnin siç duhet, i kërkova ndihmë e më dha gjithçka kishte. i kërkova dhe te fejuarën edhe atë ma dha. Arsyeja pse i kërkova te fejuarën, ishte se ajo vajzë s’ishte e duhura per të, ishte 1 grua e pamoralshme. Ne ketë mënyrë, shpëtova mikun tim te shtrenjtë nga ajo grua jo e denjë per të. Nje ditë, kur punët spo i shkonin mire miku erdhi e kërkoi punë nga unë. Une si dhashë diçka të tillë, pasi smund të urdhëroja atë që te bënte diçka në atë ambient. Ndërsa, burri i moshuar që miku im takoi ne rrugë, ishte babai im. Im atë ishte në prag të vdekjes e unë e dërgova pranë mikut tim. I kërkova babait që te gjithë pasurinë që kishte t’ia linte atij. Kurse, gruaja lypsare që i erdhi shtëpi, është nëna ime. E dërgova atë që te kujdesej per mikun tim e ta ndihmonte që te kalonte 1 jetë sa më te qetë. Ndërsa vajza me te cilën miku im po martohet, është motra ime. Unë e binda atë që te martohej.

Ca jane keto budalliqe mi?!

Efekti Ezel - ta fut tel, ta nxjerr cengel?!

Me mua e ke ti anonim? smiley

Jo, e kisha keshtu ne pergjithesi. smiley

Jo, jo... kjo eshte "te futca ganxhen e te nxjerrsha sperancen" (C) (TM) Idriz-engaged. smiley

 

14-vjeçarja: Mësuese, njerku më kërcënon se nuk dua të bëj seks me tëNGA: ABEDIN KAJA Mësuese, njerku më kërcënon se nuk dua të bëj seks me tëBERAT - "Mësuese, njerku do të më largojë nga shkolla. Ai më kërcënon, vetëm se kundërshtoj të bëj seks me të". E terrorizuar, një 14-vjeçare nga fshati Bilçë i rrethit të Beratit, i ka besuar sekretin e saj të tmerrshëm mësueses kujdestare. Për afro një vit minorenia me inicialet J.H., nxënëse në klasën e tetë kishte përjetuar ferrin, por pa mundur të denoncojë bashkëshortin e nënës së saj. Ndonëse kjo e fundit e dinte se i shoqi abuzonte seksualisht me të bijën, ka preferuar të heshtë. Lajmi bëhet me dije nga burime zyrtare të Drejtorisë së Policisë së Qarkut të Beratit. Pas denoncimit të mësueses, drejtoreshës së shkollës si dhe vetë vajzës, blutë kanë vënë në pranga Vladimir Harshiun. 52-vjeçari akuzohet për "kryerje të marrëdhënieve seksuale me të mitura", si dhe "kryerje të veprave të turpshme".
PEDOFILI
Para disa vitesh, Vladimir Harshiu ishte martuar me një grua, e cila kishte një vajzë. Afro një vit më parë, 52-vjeçari ka nisur të ngacmojë seksualisht vajzën e gruas dhe më pas, nëpërmjet presionit ka kryer sistematikisht marrëdhënie seksuale me të. Dhuna seksuale e njerkut e ka traumatizuar 14-vjeçaren, e cila ka nisur të sillet në mënyrë të çuditshme me shoqet, por edhe në shkollën e fshatit ku mësonte. Sjellja e minorenes ka rënë në sy të mësueses kujdestare, e cila ka ngulmuar të mësojë shkakun. Mbase J.H. nuk do të kishte guxuar të nxirrte hallin që e kishte zënë, nëse njerku nuk do ta kishte kërcënuar se do ta hiqte nga shkolla. Agresiviteti në rritje i njerkut e ka rebeluar minorenen, e cila i ka rrëfyer mësueses kujdestare dhe më pas drejtoreshës së shkollës, shkakun e vërtetë të stresit që po përjetonte. Po kështu, ajo ka shpjeguar edhe këmbënguljen e njerkut për ta larguar nga shkolla. "Kështu bën ai, sa herë që nuk i plotësoj dëshirat", - ka pohuar 14-vjeçarja. Menjëherë drejtoresha i ka kërkuar 52-vjeçarit Vladimir Harshiu që të shpjegojë arsyet e vërteta, përse ai donte që ta largonte vajzën nga shkolla, ndërkohë që ajo ishte mirë me mësime. Ai e ka argumentuar kërkesën e tij, duke thënë se vajza nuk ishte mirë në mësime, ndaj do ta regjistronte në një shkollë tjetër.
ARRESTIMI
Pas rrëfimit të nxënëses së klasës së tetë, është sinjalizuar policia. 14-vjeçarja ka deklaruar para bluve se njerku e ka dhunuar seksualisht prej afro një viti dhe se ishte në dijeni dhe nëna e saj. Pas marrjes së dëshmive, blutë kanë vënë në pranga Vladimir Harshiun. Policia po heton intensivisht për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje

 

 

Humbet biletën fituese të 413 milionë paund
  

Mirlande Wilso mund të cilësohet pa frikë si gruaja me fatkeqe në botë. Ajo thotë se ka blerë një biletë fituese llotarie, të plot 413 milionë paund, të cilën e ka humbur. Ëilson, e cila punon në rrjetin “American McDonald”, shprehet se nuk e mban mend se ku e ka lënë biletën fituese.

 

Genjen sepse nuk do ta ndaje me kolektivin qe kane mbledhur leket bashke dhe kane blere disa bileta. Ajo pretendon qe e ka blere ate bilete me leket e saj.

 

Studimi, gratë sterile mund të mbeten shtatzënë Studimi, gratë sterile mund të mbeten shtatzënëSHBA- Një studim shkencor i ri duket se po hedh poshtë një parim biologjik gjerësisht të pranuar mbi aftësitë riprodhuese femërore dhe se po ngjall shpresa të reja për gratë që kanë vështirësi të mbeten shtatzëna.

Për rreth gjysmë shekulli, gratë besohej të lindnin me një rezervë vezësh të caktuara, të cilat nuk mund të zëvendësoheshin. Në të vërtetë, kjo gjë mendohej të ishte e vërtetë për të gjithë gjitarët deri në vitin 2004, kur studiuesi i Spitalit të Përgjithshëm të Masaçusetsit Jonathan Tilly zbuloi se minjtë femra të rritura mund të prodhonin vezë të reja. Tani, zoti Tilly ka shtrirë punën e tij edhe tek njerëzit.

“Ne kemi veçuar praktikisht qelizat femërore të barasvlershme me qelizat embrionale, të cilat ne e dimë që ekzistojnë tek meshkujt ku prodhojnë spermatozoidë të rinj. Duke patur këto qeliza tashmë të veçuara, unë mendoj se kjo hap mundësi të shumta për t’u marrë në konsideratë, të cilat ne më parë nuk mund t’i kuptonim deri në fund”.

Zoti Tilly dhe kolegët e tij morën qelizat prej vezoreve njerëzore, duke i kapur mbi një proteinë të veçantë në sipërfaqe dhe kryen prova laboratorike për t’u sigururar që kishin të bënin me qelizat e duhura.
“Pasi veçuam këto qeliza, ne mund t’i vendosnim ato të rriteshin jashtë trupit. Pra, ne mund të fillonim me ndoshta 100 qeliza të tilla dhe pas disa muajsh të merrnim këto 100 qeliza dhe me anë të tyre të krijonim qindra mijëra të tjera. Interesant është fakti që ne vumë re se këto qeliza mund të krijonin vetvetiu vezë të pazhvilluara në vendet ku ne i vumë të rriteshin”.

Zoti Tilly thotë se zhvillimi i vezëve në laborator mund të përmirësojë mundësitë për gratë që kryejnë procesin e mbarsjes artificiale – gjatë të cilit vezët e gruas pllenohen në kushte laboratorike dhe më pas rivendosen në mitër për t’u zhvilluar. Por ai thotë se studimi i tij mund të sjellë gjithashtu trajtime të mundshme të aftësive riprodhuese që mund të rrisin mundësitë edhe për metodat më tradicionale.

“Ne ndoshta mund të mendojmë të trajtojmë këto qeliza të vezoreve me hormone që ato pëlqejnë, duke rritur në këtë mënyrë aktivitetin e tyre dhe ndoshta mund të rrisim kështu edhe përmasat e rezervës së qelizave të vezëve në vezore, kur një gjë e tillë do të ishte e dëshirueshme”.

Studimi i mëparshëm i zotit Tilly tek minjtë u prit me mosbesim, dhe ekspertë të pavarur janë të rezervuar edhe ndaj këtij studimi të ri. Ashtu siç ndodh zakonisht në fushën e shkencës, prova e vërtetë mund të vijë atëherë kur studiues të tjerë të përsërisin këto eksperimente.

Studimi i zotit Jonathan Tilly mbi krijimin e vezëve të reja njerëzore prej qelizave embrionale është botuar në internet prej revistës Nature Medicine.

 

Mamurras- Kukes 0 me 2!!!!!!!!! smiley po bohem lokaliste sot! 

S'marr vesh shume nga futbolli, por imagjinoj se kjo duhet te kete qene ndeshje e fuqishme fare. smiley

smiley e fuqishme apo jo kjo ndeshje bashke me ate tjetren mund ta bejne Kuksin te futet ne "Superlige" smiley new entry ne historine e Kuksit smiley

 

P.S Sonte nga ora 8:30  e kemi lon smiley

 

Nusja vjen me autobus

Ka gjetur një mënyrë tejet origjinale për të tërhequr vëmendjen e të gjithëve. Një nuse ka vendosur të shkojë në kishë për të lidhur kurorë duke marrë…autobusin. Jenny Klochko 28 vjeç mori autobusin në Jug të Londrës, në vend që të shkonte me një makinë, mundësisht luksoze.

Edhe pse për shumë mund të duket e habitshme, 28-vjeçarja thotë se në Ukrainë (vendi nga ajo vjen), të udhëtosh ditën e dasmës me autobus është diçka e zakontë. Jenny, një gazetare e cila ka punuar për zyrën e BBC-së në Kiev tha se donte të bënte diçka ndryshe në ditën më të rëndësishme për të.

“Në Ukrainë është e zakonshme të shohësh një nuse tek ecën rrugëve të qytetit, në mënyrë që edhe ata që nuk janë të ftuar në dasmë të kenë mundësinë ta shohin se sa e bukur është bërë. Ne menduam se kjo ishte një mënyrë e mirë për ta bërë këtë”,-tha ajo. Jenny e nisi aventurën e saj dy orë para ceremonisë, pasi trafikut nuk i dihet asnjëherë.

 

http://youtu.be/I0gi0Qyvq2A

(Proud Of Murdering A Man In A Wheelchair For Snitching.. Pulled Out His Teeth)

Cold Blooded Woman: Angela Simpson Interview After Getting Life In Prison! 
A Phoenix woman who said in jailhouse interviews that she enjoyed torturing and killing a man in a wheelchair because he was a snitch has been sentenced to life in prison. Maricopa County Superior Court Judge Paul McMurdie handed down the sentence to Angela Simpson on Tuesday. Shortly after sentencing, Simpson sat down with 3TV's Mike Watkiss to talk about it. During previous television interviews, Simpson said in a calm voice that she lured 46-year-old Terry Neely to her apartment with a promise of sex and drugs. Once there, Simpson says she beat Neely with a tire iron, pulled out his teeth and strangled him with a television cable during three days of torture. Simpson says she also dismembered Neely's body and set it on fire. Neely's remains were found burning in a trash container outside a church on Aug. 5, 2009. Autopsy results show a 3-inch nail had been driven into Neely's head

http://www.mlnv.org/main/?p=4198

L'ammontare della cifra intascata dal Vaticano è di circa 9 miliardi di €uro (18.000 miliardi di vecchi lire), pari al 45% della manovra economica italiana per la finanziaria del 2006… senza la Chiesa Cattolica, o almeno senza i suoi privilegi economici, lo stato italiano potrebbe praticamente dimezzare le tasse a tutti i suoi cittadini.   Tratto dal libro: " perchè non possiamo essere cristiani (e meno che mai cattolici) " di Piergiorgio Odifreddi.

shume legena te gjitha mediat qe i postuan keto

te ben dem gjalpi per kolesterolin,prandaj cik me kursimsmiley

Gjynah e ema, po e degjoja tani duke qare ne TV.

Ishallla i hedhin ne gjyq mediat qe publikohen fotot.

a mendon se nuk i intereson gentianes kjo gje? mendon se ata/ato qe dalin ne bb dalin vetem per leke? futet dhe fama njecik aty; madje, kjo eshte e gjithe ideja. me duket sikur kjo gje vetem tek fama i vlen gentianes. fundi i fundit, fotot nuk i jane bere fshehurazi; nga pozat qe ka marre, ajo ka qene krejt e ndergjegjshme dhe ne dijeni te plote. foto te tilla nuk behen per albume personale.

ndersa per mediat, tonat apo te huaja, nuk egziston ai sensi qe kerkon ti.

Fotot i ka bere me te dashurin, qe eshte gje fare normale. Te gjithe bejme gjera ne dhomen e gjumit qe s'duam te na i shohe njeri. I dashur i ka nxjerre, ne mos ne media, ua ka dhene shokeve. Dikush tjeter i ka nxjerre ne internet. Mediat i kane botuar. Puna ketu eshte se si i botuan mediat. Si nuk menduan qe ajo ka familje. Leri ato teorite konspirative alla pleqsh shqiptare qe "e beri amerikani, e beri rusi". Ti s'e degjove te emen dhe te vellain 20 vjecar. 

ore per ata duhet te jete me te vertete gje shume e rende. sidomos per te vellane.

tani, ajo kishte te dashur. lidhje te tilla, sikur nuk ndodhin me per shkak qe djali dhe vajza te shfrytezojne kohen per t'u menduar dhe per te njohur njeri tjetrin ne menyre qe te martohen. pra mendoj qe po te konsiderohet me realizem, e papritura e vetme aty duhet te jete pabesia e te dashurit qe mund t'i kete nxjerre pa leje. apo eshte ideja qe gentiana ka bere dhe foto te tilla? ti thua qe eshte normale kjo gje (qe ka bere foto me te dashurin); po a e dine familja qe kjo gje eshte normale? mendoj se jo, dhe mendoj se nuk e pranojne dot.

ta shohim se cdo thote gentiana vete njehere.

ne cilin tv e pe?

po a e dine familja qe kjo gje eshte normale?

Po cila familje u vika ne dijeni se c'ben femija ne dhomen e gjumit me partnerin? Te pakten vetem aty jemi te lire te bejme c'te duam, mjafton te jete brenda mureve te shtepise. Gabimi ketu eshte te ai qe i ka bere publike, por mediat kane kryer krim. Faji i Gentes eshte qe i zuri bese te dashurit, por s'mund te quhet faj te dashurohesh e te jesh mendjelehte.E ema tha qe do t'i hedhe ne gjyq mediat. I vellai tha qe shpresonte te ishin te montuara. Ish i dashuri kishte thene qe s'i kishte nxjerre ai ne internet. I bie qe ia ka dhene ai ndonje shoku. Tek tch po e jepte tani.

llafe kot jane lazi.

cfare mendon familja e saj se ndodhte ne dhomen e gjumit? cfare mendonte familja se ndodhte ne dhomen e saj kur ai e rrihte dhe keqtrajtonte?

faji eshte kurveria o lazi. kurveria perkufizohet fare thjeshte: marredhenie seksuale jashtemartesore. pyetja ime eshte: kur harruan njerezit dhe filluan ta konsiderojne kurverine si gje normale... brenda dhomes se gjumit?

mediat nuk kane kryer krim, sepse e kane cilesuar fare qarte se ku jane marre fotot: ne feckbook. pra kane qene publike tashme.

ta shohim si do vazhdoje.

po fitoi gjyqin kunder mediave, cfare ndodh o lazi? fotot behen te paverteta?

apo gentiana fiton dhe ca fame dhe nje demshperblim te mire??? nese del kjo e dyta, a do te thote qe ajo aty nuk eshte me gentiana?

Nese ti quan kurveri seksin para martese, me fal. S'e dija qe qenke nga ata te Jehovajit. Ika, se mos po te pengoj te trokasesh ne dyer. E u thuaj atyre kolegeve idiote qe po me erdhen prape te dielave heret, kam per t'u dale lakuriq. lol

Seriozisht tani... vertet mendon se seksi para martese qenka kuveri? A ka me njeri ne vitit 2012 qe martohet pa bere seks?

Madje nxiten te bejne seks qe ne fejese, qe po s'i punoi djalit, te mos martohen. Njoh dy raste qe jane ndare qe ne fejese per kete arsye.

seksi jashte kurores martesore eshte kurveri. pike. per kete nuk ka asnje dyshim.

seksi jashte kurores martesore, ne rastin kur je i/e martuar (dmth, jo me bashkeshorti/en tende) eshte shkelje kurore.

Nuk ka nevoje te jesh "nga ata te Jehovait" qe te dish kuptimin e fjaleve dhe koncepteve kaq te thjeshta.

hap nje fjalor te thjeshte, dhe shihi vete.

hap nje fjalor te thjeshte, dhe shihi vete.

Te Vjetrin apo te Riun?

smiley

ndonje nga ata te plejstocenit! smiley

Nostalgica Calcio

Zoto ishte ftuar nje nga pjesetaret e organizates Fashiste Greke,Hsysi Avgi dhe sic duket programi u prish nga komunistet greke.

Me jepni nje link ku mund ta degjoj live Radio -Tiranen. Ju flm shume! smiley

Me ndihmo venus se ashtu e kam nje pune.. smiley

E ç'te duhet...eshte njesoj si te degjosh ato radiot amerikane......

Flm Ajku, tek linku i pare u hap po degjoj muzike tani.

Alidems me degjo po te duash pak me vone zerin tim..smiley

do me fol ti mi dreq?

apo do me knu?

m'duket se ketlina qenka Rita Ora (ne vend te 4-rt) smiley

lykke li - i follow rivers ne vend te 1-re te hit parejdit smiley

 

Ketlin ,do me pershendesesh mua ne radio?smiley

do flasim me nje shkrimtare shqiptare me banim ne amerike. ka kohe qe banon andej.

tani o ketlina, kjo shtriga, sapo paska botuar nje liber. merr vesh ti? do na promovoje librin.

nuk eshte t'i zesh me shqelma? smiley

Me cilen shkrimtare? Me ate, qe sjelle ndonjehere poezite e saj Ketlina? 

Apo do lexoje Ketlina poezite e veta?smiley

PS:Ketlin,se kam harruar te te them,qe ate poeten e njihte dhe motra imesmiley

shhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhht! se filloi!

shhhhhhhhhhhhht!

Adelina?smiley

smiley

Rrofsh, Ketline,per pershendetjensmiley

U pershendetaaaaaaaaaaaaaa mos me thoni qe nuk u pershendeta.. smiley

suksese ketlina!

shhhhhhhhhhhhhht!

Ketline, per qa do flasesh tek Radio Tirana, per dashuriqkat e Peshkut? smiley

Ej o admino, ca kishin fotot time qe i fshive, te bene konkurrence fotot e majmunit apo thjesht nga inati se te shava kurverine pragmatiste te Rames nga tema tjeter? smiley

Te fshine o xhibi te fshine, edhe nga tema pa censure te fshine.*

 

 

____________________________________
*me ndryshime nga nje film i Kinostudio Shqiperia e Re

toke e pergjakur.... te vrane o Miti te vrane..smiley

Oiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiii iiiiiii

S'ka problem se ma merr hakun Ketlina kur te ankohet per keto padrejtesi tek Radio Tirana. smiley

ik moj te fshifte! ke pershendet ti moj????

si s'ke turp s'ke!

smiley sa mezi me dolen llafet, upupuupupuuuu

po si s'te vjen turp njehere?

weee weee... c'behet keshtu, u prish bota fare. shkalloi. smiley

e provova edhe une njehere nga keto ahahahahhaha

vajte ne shtepi ti, pa leri llafet aty... me zbardh dhe dhembet, pa le...

Jo jam ne lokal tani, later smiley

Mo degjo ate,se eshte xhelozsmiley

Ketlina, flm per persh dhe susekse, edhe per librin gjithashtu. Po, pse nuk u ankove per adminin, plus qi s'na tregove fare per aventurat e tua dashurore ne Peshk apo per swingers party ne Twitter. smiley

        Cfare aventurash thua ,mo?

 

                       

ka rrjedhje informacioni smiley ti u paralajmerove qe mesazhet lexohen smiley

Une te gjithe ju dua, keshtu qe ai sme do le te hedh gurin I pari. smileyr

na!

dhe na!

na dhe nje!

na dhe nje nga ky shoku im se vdiq:

po ata qe te duan ca duhet te bejene? ta mbajne gurin ne dore? smiley

Ket urime.Si e ka emrin libri? A mund ta gjejme diku.Suksese dhe njeheresmiley

Si hidhet guri ne peshk?

edhe guri te do fort ty venus,ti i gjuan dhe ai kthehet prape.

e kam lidh me fill ,per sigurismiley

Sa femer egoiste qe je smiley

Jo,e ke gabim.smiley

 ashtu dukem

ti u paralajmerove qe mesazhet lexohen

ajo dihet, prandaj me "dashuriqkat ne peshku" une kisha parasysh dashuriqkat qe behen jashte peshkut, ketu vetem shkembehen menyra te tjera kontaktesh, orgjirat siq thashe behen gjetke, p.sh. ne shtepi ose ne twitter, ose makine ose cante si venusi  smiley

Te qenkan mbaruar revistat porno keshtu ty plako ?

Interneti ka 20 vjet qe prevalon ne Shqiperi, bile dhe ne fshat fale nismes se Berishes, "Cdo fshatar 1 mullar + 1 laptop + 1 gomar",  ti akoma gjuan neper revista per porno? smiley

Apo ke hall se humbet dieten mujore qi te jep qeveria per kyltyrim te pergjithshem dhe ble revista? smiley

Djali i Murat Bashës: Jam krenar për babin tim

Murat Basha, nënkryetari i PLL-së ka qenë një ndër njerëzit më të për folur gjatë kësaj jave. Pas deklaratës së bujshme që bëri në emisionin “Opinion”, ku tha se nëse do ta kishte djalin e tij gay, do t’i fuste plumbin ballit, autorja dhe prezantuesja e programit “Histori Dashurie”, Ermira Çausholli realizoi dje një intervistë me çiftin Basha, pjesë e së cilës u bënë në fund edhe fëmijët. Djali i tij, Bekimi, i përmendur gjatë kësaj jave në dhjetëra tituj gazetash tha veç të tjerash se ndihet krenar për të atin dhe se dëshiron shumë të ndjekë udhën e tij.
Ne jemi sonte këtu për të ndarë së bashku vlera, ato vlera për të cilat shoqëria jonë në këto momente ka shumë nevojë. Ti ngresh kult familjes, ta mbrosh dhe ta promovosh atë me siguri që mbarë publiku na aprovon me një po të madhe. E në këto rrëfime, në këto ndarje vlerash, nuk mund të mungonte zoti Murat Basha. Si lindi mes jush ajo ndjenjë që ju çoi sot në krijimin e një familjeje të cilën me shumë fondamentalizëm zoti Murat e mbron.
Murati: Realisht unë e kam ruajtur me fanatizëm këtë pjesë. Kjo e jona ka qenë një dashuri me shikim të parë. Ashtu ka ndodhur, rastësisht. Por, përtej kësaj ishte një gjë aq e shpejtë sa ne, sa hap e mbyll sytë u gjendëm shumë pranë njëri-tjetrit. Mua, të më falin këta të rinjtë që e quajnë sot lidhje e që mua s’më pëlqen fare ta quaj dashurinë lidhje. Se lidhja zgjidhet, kurse dashuria jo. Është gjynah kur lind një dashuri, të mos e lësh të vazhdojë të jetojë. Dashuritë në përgjithësi jetojnë, por një dashuri edhe mund të vdesë dhe është mëkat që një dashuri të mos e lësh të lindë nga frika se mos një ditë ajo vdesë. Midis nesh dashuria lindi, jetoi, hëngri goditje nga më të paimagjinueshmet nga koha aq sa na u desh që në ‘90 të iknim në Itali dhe të martoheshim aty sepse bashkëshortes time i bëheshin presione nga më të ndryshmet nga familja dhe shoqëria sepse unë në atë kohë kam pasur babain të burgosur politik. E nëse kjo dashuri funksionoi merita më e madhe është e Mozës.
E dashur Moza, tani besoj se u qetësove pak nga emocionet dhe tani është momenti të dëgjojmë zërin tënd. Ti je një grua në qendër të vëmendjes sot më shumë sesa bashkëshorti për shkak të një deklarate dashurie që ai bëri tek “Opinion”-i i Blendi Fevziut.
Mimoza: Unë për vite e vite me radhë e kam ndier veten shumë të vlerësuar. Nuk është se kam pritur atë emision apo ndonjë tjetër. Për mua nuk ishte befasuese deklarata e Muratit. Ju falenderoj shumë juve sot sepse për vite me radhë qëkur ka filluar ky emision unë ulesha para kompjuterit dhe doja t’ju dërgoja e-mail për të marrë pjesë në emisionin tuaj. Por, asnjëherë se bëra këtë gjë sepse më dukej sikur Muratin e tradhtoja ngaqë ai nuk ka dashur ta bëjë publike historinë tonë. Të nesërmen e emisionit të Fevziut, shoqet e punës më thanë: “Ishte një deklaratë bombë, tani e kuptuam përse e do kaq shumë Muratin.” Unë sa herë tregoj historinë tonë, aq herë emocionohem. Është një histori me shumë momente të vështira, por që mua më ka bërë të fortë sepse kisha në krah Muratin që më ka dashur shumë, më ka respektuar shumë dhe më ka mbrojtur shumë. Unë jam vajzë e vetme, nuk kam as motër e as vëlla, prandaj Muratin e kam pasur dhe e kam gjithçka. Murati është jeta ime.
Megjithëse zotin Murat na e ke emocionuar shumë në këto momente ai do vijojë të na tregojë detajet e historisë suaj.
Murati: Pasi u njohëm më Mozën, ishim takuar rreth 2-3 herë. Të nesërmen e takimit të fundit unë do nisesha me sportin për dy javë në plazh. Sapo kisha marrë çantën e kisha kaluar nga rruga e Mozës ajo më pyet: “Ku po shkon?” I them në plazh me sportin. E pashë që u zverdh pak megjithëse nuk e bëri veten, tha mirupafshim e unë ika. Kur të nesërmen Moza kishte ardhur në plazh. Sigurisht u takuam dhe kështu u forcua marrëdhënia jonë përtej miqësisë. Me Mozën në atë kohë takoheshim në mënyrë klandestine duke ja fshehur lidhjen tonë syve të botës. Mua më ndiqte në atë kohë sigurimi i shtetit, madje njërin prej tyre e kisha komshi tek dera ngjitur dhe sado që ne përpiqeshim të fshiheshim prindërit e Mozës të nesërmen i merrnin vesh të gjitha lëvizjet tona deri në detaje. Por, dashuria jonë jetoi. I bëri ballë të gjitha problemeve dhe dallgëve të kohës dhe sot është e fortë, shumë e fortë. Ne kemi një familje sot dhe ajo që është më e rëndësishme, kemi dy fëmijë. Jam i kënaqur dhe i lumtur për familjen që kam. Unë e dua shumë vendin tim. Kam jetuar në shumë kryeqytete të botës, më shumë në Paris. Por megjithëse Parisi është shumë i bukur, ai nuk është i imi. E imja është Tirana me të gjitha defektet që ka, kjo Tirana ime është shumë e bukur sepse unë këtu kam dashuritë e mia, kam hapat e mi të parë, kam rrahjet e zemrës time, kujtimet e mia dhe këtu kam vendosur të vdes. Por kam kuptuar një gjë, që njeriu mund të jetojë vetëm nëpërmjet dashurisë. E në fakt duhet të dish të duash bukur. Të duash bukur atdheun, nënën, babën, motrën, shokun, të duash bukur një pemë një lule, pra gjithçka. Ky është sekreti i jetës. Dhe nëse do bukur dhe të urresh s’do mundesh dot. Unë di të dua bukur. Së pari familjen time, fëmijët e mi e atdheun tim.
Kaluat momentet e furtunave, kaluat momentet dhimbjes, ato momente që ju mbanin të ndarë fizikisht, por që ju mbanin aq fort lidhur shpirtërisht.
Mimoza: Ishin rreth 9 vjet që ne patëm peripeci nga më të ndryshmet. Arriti një moment që unë gjithmonë ktheja kokën mbrapa sepse kisha një burrë të veshur me një pallto të zezë që më ndiqte gjithmonë pas.
Murati: Sigurimi i shtetit.
Mimoza: Në vitin ‘90 kur u hapën ambasadat mua më thotë Murati: Moza ne s’kemi ç’të bëjmë këtu, duhet të ikim. Unë e pata pak të vështirë sepse isha fëmijë i vetëm dhe babin e kisha shumë të sëmurë. Megjithatë ikëm në Itali. Ne nuk u martuam asnjëherë, unë nuk u bëra nuse, ka qenë ëndrra ime në fakt që unë të bëhesha nuse, megjithatë unë ika sepse thoja unë do rri tani me Muratin 24 orë dhe ashtu ndodhi. Ne ndenjëm më shumë se 6 muaj në Itali dhe pastaj u nisëm për në Paris dhe gjithmonë kemi punuar të dy bashkë. Unë e gjëmoja nga mbrapa. Dhe pse mund të ishte e vështirë atje ku shkoja unë, i thoja aman më merr dhe mua që të jemi bashkë.
Murati: Është e vërtetë.
Mimoza: Dhe ne sinqerisht që shumë rrallë jemi ndarë. Murati është nga ata burra që kanë shumë parime. Nuk është problemi që Murati nuk më ka tradhtuar mua dhe nëse nuk do ta thoshte atë ditë në televizor, unë gjithkujt i them që vë duart në zjarr se ai s’më ka tradhtuar kurrë, pasi Murati nuk shkel parimet, nuk është problemi i tradhtisë d.m.th, por është problemi i parimeve të Muratit, nuk shkel mbi veten. Sot do doja të përmendja edhe diçka tjetër meqë m’u dha rasti. Me të tilla parime, një burrë me vlera të rralla është edhe babai i Ladit dhe ai ka luajtur një rol shumë shumë të rëndësishëm në formimin e Muratit. Unë e dua shumë dhe shyqyr që më erdhi rasti që ta përmend.
Murati: Nuk është problemi thjesht tek parimi, por nëse njeriu bën një tradhti, jo thjesht bashkëshortore, mund të tradhtosh edhe një mik, mund të mos jesh korrekt edhe në raport me dikë, bëhesh pis. Bëhesh pis në shpirt, në zemër dhe sado të dukesh burrë i mirë, kur të shkosh në darkë përpara pasqyrës dhe të ulesh të bësh gjyqin e vetvetes do ndjehesh keq, do ndjehesh shumë keq. Syve të Zotit dhe gjyqit të ndërgjegjes nuk u fshihesh dot kurrë. Nëse ti ke vendosur të mos bëhesh kurrë pis, vendos disa parime, tregohu burrë, mos i shkel dhe nuk do bëhesh kurrë pis, se po fillove të bëhesh pis në zemër dhe në mendje do ndyhesh shumë dhe nuk ka oqean që të të lajë dhe të të pastrojë pastaj.
Djali kur erdhi në jetë?
Mimoza: Djali ka ardhur në jetë pas 7 vitesh.
Murati: Në kohën e bombardimeve të Kosovës.
Mimoza: Ensa ka lindur në ‘92, Bekimi ka lindur në ‘99.
Kush ua ka vendosur fëmijëve emrat?
Mimoza: Në fakt të dy fëmijëve ua ka vendosur Murati dhe unë kam qenë dakord.
Murati: Është një histori me emrin e Ensës. Në vitin ‘83 Jamarbër Marko, që ka vdekur, djali i Petros, ndahet më gruan me Mirelën, fatkeqësi. Atë ditë kur dolëm nga gjyqi shkuam tek Peza, ku është ‘Veve Center’ sot edhe po pinim. Ishim të mërzitur se natyrisht një shok u nda nga gruaja, kurse ai humbi gjënë më të shtrenjtë që kishte dhe më thotë: Rati kam një peng në jetë. Çfarë ke i them unë Mado, se kështu i thërrisja. Tha: Unë sot u ndava me Mirelën, por unë nuk do martohem më ndaj dhe kam një peng, doja të kisha një vajzë dhe doja t’ja vija emrin Ensa. “Madu ti e shikon që ne mund të futemi në burg sot ose nesër, vetëm të premtoj, po arrita të martohem ndonjëherë dhe s’më fusin në burg dhe nëse do lind një vajzë të jap fjalën që do ta quaj Ensa”, - i thashë.
Fakti që vajzën e keni quajtur Ensa vijon të dëshmojë besnikërinë tuaj ndaj miqve.
Murati: Është vetëm nga Jamarbëri. E marr në telefon familjen e tij dhe më del e ëma. I them jam Murati, dua të flas me Madon, është sëmurë më thotë. Nuk e dije, nuk e di i thashë se unë jam në Francë, më tregon çfarë i ka ndodhur dhe më tha që nuk flet dot. Mirë i thashë i thuaj që Murati është bërë me vajzë dhe ia ka vënë emrin Ensa. E dëgjoj nga telefoni që e ëma i thotë: Murati është bërë me vajzë dhe ia ka vënë emrin Ensa. Pastaj dëgjoj, po dale mo dale çke. I them çfarë ka, ai po qan më thotë mua. Kurse emri i Bekimit është tjetër histori. Unë i dua shumë kosovarët, unë dua që gjithë shqiptarët të bashkohen në një shtet më vete, në një Shqipëri etnike. Unë përnatë e lus Zotin ishalla ia mbërrij kësaj dite, të jem gjallë ta shikoj. Për këtë ka luftuar im gjysh, im atë, unë, besoj edhe Bekimi. Kur ishin bombardimet e Kosovës, në atë kohë lindi edhe Bekimi, jo thjesht se ishin bombardimet, por ky është një emër i përhapur në Kosovë, është një emër shqiptar, ky është një emër që ka edhe një lidhje supersticioze, një bekim nga Zoti dhe e fundit fare është edhe përkthimi i emrit tim, Murat është arabisht, bekim është shqip.
Tani do doja shumë të dëgjonim edhe Ensën me Bekimin. Çfarë do të na thonë ata për prindërit?
Ensa: Dua të them që përveç dashurisë edhe respektit shumë të madh që unë kam për mamin dhe babin sepse unë dhe vëllai kemi qenë shumë me fat për këta prindër unë dua t’i falenderoj dhe t’i them që do t’i jem gjithë jetën mirënjohëse për dhuratën më të bukur që më kanë bërë që është vëllai im.
Bekimi: Unë i jam mirënjohës babit dhe mamit. Më vjen mirë që iu dha rasti të tregonin historinë e tyre të dashurisë, e cila ka pasur edhe vuajtje. I jam shumë mirënjohës edhe Zotit që m’i dha këto dy prindër, që janë të rrallë në gjithë botën. I jam mirënjohës edhe për edukatën që më kanë dhënë, që sot më respektojnë aq shumë njerëzit falë edukatës së tyre. Për mamin do thoja një shprehje që thuhet shpesh, fëmija pa nënë është si nata pa hënë dhe po të mos ishte mami unë kurrë nuk do të kisha ecur kaq përpara. Edhe për babin dua të them diçka, jam shumë krenar që jam biri i tij sepse sot përveç shumë gjërave që kam trashëguar nga ai, kam trashëguar edhe karakterin edhe zemërgjerësinë, dashurinë për njerëzit në nevojë edhe sjelljen e mirë për të gjithë të tjerët, që mua nesër mund të më nxjerrë në një njeri të suksesshëm në jetë.
Murati: Unë kam vetëm një kërkesë të shprehur në dy drejtime për ty:
Të jesh djalë i mirë, i ndershëm dhe të stërvitesh që të ngresh flamurin shqiptar dhe të këndohet flamuri shqiptar në një stadium të botës kur ti të dalësh kampion. Kjo është detyra jote.
 

 

At Nikolla Marku. Pashkët do çlirojnë Kishën nga uzurpatorët grekë (i papublikuar)

 

ELBASAN - Famullitari i kishës “Shën Maria” në Elbasan, At Nikolla Marku deklaroi dje, se Festa e Pashkëve të kësaj pranvere, që përkon me 100-vjetorin e Pavarësisë së vendit tonë do e çlirojë nga e keqja e saj e përjetshme kishën Ortodokse Autoqefale Kombëtare Shqiptare. 

“Ne klerikët do të lutemi që kjo festë të bëjë të mundur çlirimin njëherë e përgjithmonë të kishës Ortodokse Autoqefale Kombëtare Shqiptare nga uzurpimi i personave me shtetësi e kombësi greke. Pashkët e sivjetme do i festojmë të bashkuar për lavdinë e Zotit dhe rreth flamurit kombëtar shqiptar”,- u shpreh At Nikolla Marku gjatë një konference të dhënë për shtyp. 

DEKLARATA E MARKUT 
Në këtë festë Pashkësh, ne do të lutemi që Zoti të dëgjojë lutjen e popullit shqiptar, këtij populli e kombi që është gjakosur, copëtuar e shfrytëzuar ndër shekuj. Ne do të lutemi që pavarësinë e Kosovës ta njohin sa më shumë shtete. Ne do të lutemi që shqiptarëve kudo janë, t’u respektohen të drejtat e tyre. Ne do të lutemi që shqiptarët e Çamërisë të kthehen në shtëpitë e tyre në Çamëri. Ne do të lutemi që shqiptarët e Malit të Zi, të kenë sa më shumë të drejta. Ne do të lutemi për të gjithë shqiptarët që ndodhen nëpër botë, ta kenë sa më të lehtë jetën dhe mallin për atdheun. Ne do të lutemi që shqiptarët të kenë një shtet të vetëm me kufi etnik. Ne do të lutemi për shpirtin e atyre që kanë dhënë jetën ndër shekuj për lirinë, pavarësinë dhe bashkimin kombëtar e territorial, aty ku na ka vendosur i madhi Zot. Çdo shqiptar nga të gjithë trevat e Shqipërisë është i mirëpritur për festë. 

FTESA 
Kjo ftesë nga kleriku i mirënjohur elbasanas u është drejtuar edhe personaliteteve më të larta të fushave të ndryshme të artit, kulturës, shkencës, mediave, sporteve ku ka shqiptarë. Një ftesë nga famullitari At Nikolla Marku u është bërë edhe ambasadorëve, trupit diplomatik, si dhe rabinit të Izraelit me rezidencë në Shqipëri. “Duhet të jemi bashkë në Elbasan si të barabartë përpara Zotit, me dashuri dhe respekt për njëri-tjetrin, pasi Festa e Pashkëve në 100-vjetorin e Pavarësisë për shqiptarët do jetë shkëputja përfundimtare nga padrejtësitë e shkaktuara nga viti i mbrapshtë 1913-të, kur Shqipëria u copëtua. Këto Pashkë, do jenë ngjallja e Shpëtimtarit, ngjallja e plotë e ndjenjave kombëtare dhe e traditave e vlerave më të mira që mbart kombi shqiptar dhe gjuha shqipe”,- tha Marku. Sipas tij, kisha Ortodokse e Pavarur Shqiptare, beson se Festa e Pashkëve do të jetë Pashka më e bukur e shqiptarëve, sepse ajo është Pashka e 100-vjetorit të Pavarësisë. “Kjo festë do sjellë gëzim dhe dritë në shpirtin e çdo njeriu, do të jetë një falënderim dhe lutje tek Zoti, i cili po bën të mundur të realizohen disa nga aspiratat e shqiptarëve. Si gjithmonë, Festa e Pashkëve do të ketë fund e krye simbolet dhe aspiratat kombëtare shqiptare”,- pohoi kleriku elbasanas. 

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 

 

ja ku eshte kryepeshkopi qe i mungon shqiptareve.

do veje haka te i zoti,do veje

Ky At  Nikolla Marku gjithnje me ka pelqyer per guximin dhe per shqiptarizmin e kishes.

Ja nje artikull super negativ per Shqiperine si destinacion turistik.. plehrat, diskriminimi i produktit vendas, papergjegjshmeria ne timon jane fjalet kyce ne kete pershkrim

http://www.thetravelroom.net/top_albania.php

 

OP 10 (+1) THINGS YOU SHOULD KNOW ABOUT

ALBANIA

Albanian is filthy. It is a blight on both Albanians and the human race as a whole that people could take such abundant natural beauty and systematically destroy it with rubbish, or when the rubbish becomes too much even for the Albanians, the fires they set to try and either burn or melt the rubbish. The water isn't drinkable, most beaches are not swimmable and every available space is used as a rubbish dump. No site is immune, as the castle of Berat, which is UNESCO world heritage listed is a dumping ground for expired medical waste. Just walk to the back, peer over the wall and be dismayed.

E verteta qe vret! smiley

Pikerisht smiley  pervec  pikes 6  qe e gjej te debatueshme, te tjerat jane me vend!

cfare thua moj ti? cilat jane me vend?

eshte me vend pika 5? apo se vjen nga shpellat ti qe hani vetem turshi dhe mish te zjere e buk kallamoqi? S'ka Shqiperia kuzhine? S'ka shtepia, zona nga vjen ti, kjo ndoshta do te te jepte te drejte te flisje.

Every hotel you stay in when travelling Albania will expect you make your own bed. Sheets etc will be provided. Hospital corners please.

Every hotel? Every Hotel? Every Hotel?

We did a vox popoli and the worst result we came up with was that 36% of every car in Albania was a Mercedes Benz.

36% of every car? even of fiats? even of VW??? 36% e nje fiati ne shqiperi eshte mercedes benz?

36% of all cars... kjo po, haet. C'ka hedh dyshime mbi autorin. Nje turist qe na beka "vox popoli".... smiley

 

Mire. 

E verteta qe vret! 

Fatkeqesisht, kane te drejte.

Ate me shtreterit e birrat ia kishin futur kot, por per keto te tjerat kane te drejte. Eshte mungese shteti. Kur rrezuam komunizmin, s'duhej ta kishim rrezuar me gjithe shtet.

ore, do ta mesoni kinezçen ju, apo jo???smiley

 

po e ka mesu kryeministri patjeter qe do ta mesojne te gjithe smiley

Pse shtremberohet kshu ky re ?

Apo kshu ka qene dhe ne foton me Hekrin

smiley

Gjendje e tensionuar ne Mitrovice.Serbet po hidhen ne pikat policore.Pas bombes ne familjen shqiptare e rrahjes se nje qytetari serb palet nga te dyja anet,jane te acararuara.

Tensione në Mitrovicë, serbët sulmojnë policët e gazetarët kosovarë Tensione në Mitrovicë, serbët sulmojnë policët e gazetarët kosovarëMITROVICË- Gazetarë të mediave shqiptare të Kosovës, Kosovapress, Rtv 21, KTV, RTK, Koha Ditore etj., janë provokuar dhe sulmuar nga një grup serbësh të hënën pasdite në zonën e “Tre rrokaqiejve” në veri të Mitrovicës. 

Siç raporton Kosovapress, për fat të mirë, menjëherë kanë ndërhyrë pjesëtarë të Policisë së Kosovës, duke parandaluar këtë sulm të grupeve kriminale serbe mbi gazetarët shqiptarë. 

Tensione në Mitrovicë, serbët sulmojnë pikën e policisë së Kosovës
Ora: 14:16 -
 Tensionohet situata në Mitrovicë. Mediat kosovare shkruajnë sot se grupe kriminale serbe kanë sulmuar pikën e kontrollit të policisë kosovare të vendosur në veri të Mitrovicës, në zonë e ‘Tre rrokaqiejve’ pas incidentit me eksploziv të ndodhur një ditë me parë, ku humbi jetën Selver Haradinaj dhe u plagosën pjestarët e familjes së tij. 

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 13: 00. Raportohet se rreth 200 serbë u grumbulluan aty me të marrë vesh lajmin se ajo do jetë pikë statike kontrolli. 

Mediat kosovare shtojnë gjithashtu se në këtë pikë ndodheshin vetëm dy policië kosovarë, të cilët nuk mund të zmbrapsnin turmën e irrituar. 

Kontejneri i Policisë së Kosovës, si pikë statike, në atë vend është vendosur me urdhër të ministrit të Punëve të Brendshme të Kosovës, Bajram Rexhepit.

 

 

Amerikanët, bashkëpunimi i Zogut me Titon më 1952NGAAURON TAREAmerikanët, bashkëpunimi i Zogut me Titon më 1952TIRANE-Pas interesimit të madh të publikut mbi historinë e Kompanisë 4000 dhe përpjekjeve amerikane për rrëzimin e regjimit komunist në Shqipëri në fillimin e viteve '50, po sjellim për botim disa dokumente të Arkivit tashmë të deklasifikuar Amerikan, mbi çështjet e Operacioneve Klandestine. Këto dokumente bëjnë fjalë për lidhjet dhe bashkëpunimin e ish-Mbretit Zog me Jugosllavët. 
Roli i Zogut në këto operacione të orkestruara nga CIA dhe të njohura me emrin e koduar BGFIEND, nuk është studiuar sa duhet dhe deri më sot nuk ka të dhëna të shumta mbi influencën e tij në këto përgatitje. Po kështu, deri më sot nuk dihet asgjë mbi përpjekjet e Zogut për një bashkëpunim me Josif Broz Titon, liderin komunist të Jugosllavisë, i cili me sa duket i kishte premtuar ish-Mbretit një rikthim të mundshëm në Fronin Shqiptar. 
Në dosjen mbi Mbretin Zog në Arkivin Amerikan janë të shumta dokumentet të cilat flasin mbi një bashkëpunim të hapur të Zogut dhe Titos për një mundësi të rrëzimit të Enver Hoxhës dhe kthimin e Shqipërisë në një vend mik për Jugosllavinë. Është shumë interesant fakti se Zogu tashmë pas gati 30 vjetësh kërkonte përsëri ndihmën jugosllave për t'u rikthyer në pushtet, megjithëse tashmë Jugosllavia udhëhiqej nga një lider i famshëm komunist. Me sa duket Zogu i njohur për pikëpamjet e tij pragmatiste kërkonte me çdo kusht çfarëdo aleati të mundshëm për t'u rikthyer përsëri në Shqipëri. Zbulimi i kësaj marrëdhënieje të Zogut me Jugosllavinë komuniste do të sjellë një këndvështrim të ri mbi rolin e Zogut në emigracion dhe do të rrëzojë pohimin e historianëve mbi qëndrimin e fortë nacionalist të Zogut kundër jugosllavëve. Me sa duket nga dokumentet e shumta, ka qenë Zogu ai që ka tentuar dhe ka krijuar lidhje me Titon duke i propozuar atij bashkëpunim me interesa të përbashkëta. 
Megjithatë, lëvizja e Zogut duhet parë në kontekstin historik të zhvillimit të ngjarjeve. Jugosllavia tashmë e shkëputur nga Blloku Sovjetik kërkonte një rrugë të pavarur nga rusët dhe si rrjedhim kishte filluar një bashkëpunim të heshtur me disa prej ish-armiqve ideologjikë. Në këtë këndvështrim duhet parë edhe përpjekja e Titos për rrëzimin me çdo kusht të Enver Hoxhës, i cili tashmë ishte kthyer në një prej aleatëve më të ngushtë të sovjetikëve në luftën kundër Titos. Një Shqipëri mike e Jugosllavisë do të ishte një fitore e madhe për Titon, i cili kërkonte jo vetëm një prapavijë të qetë por edhe një zbutje të problemeve që ai kishte në Kosovë. Për këtë arsye Tito ka autorizuar Shërbimin e tij të Fshehtë UDB për të filluar kontakte me inteligjencën amerikane dhe për të marrë pjesë nëse do ishte e mundur, në një operacion të përbashkët në rrëzimin e Enver Hoxhës dhe grupit të tij. Në këtë moment, ish-Mbreti Zog ka kërkuar të përfitonte nga ndryshimi i situatës politike dhe kërkon mbështetjen e Titos për të udhëhequr një sulm me armë ndaj Tiranës, ashtu siç kishte bërë gati 30 vjet të shkuara. 
Nga dokumenti i parë që sjellim sot për botim dhe që është shkëputur nga një material i gjatë i një takimi zyrtar të të dy shërbimeve të fshehta amerikane dhe ato jugosllave, duket qartë se sipas dëshmisë së Gjeneralit Rankoviç, ish-Shefi i UDB-së dhe një prej figurave më antikosovare në Jugosllavi, UDB ka pasur kontakte të vazhdueshme me Mbretin Zog i cili strehohej në Egjipt. Po kështu, duket se Gjenerali Rankoviç nuk ka pasur ndonjë opinion të lartë mbi influencën që Zogu kishte ende tek shqiptarët brenda dhe jashtë Shqipërisë. Në kundërshtim me pikëpamjen e Gjeneralit Rankoviç, amerikanët mendonin se Zogu kishte mjaft influencë ende në Shqipëri. Ka shumë mundësi që ky mendim i amerikanëve bazohej në lojën që tashmë Shërbimet Shqiptare dhe ato Sovjetike kishin filluar të bënin me amerikanët, duke dërguar informacion jo realist mbi Shqipërinë nëpërmjet agjentëve të kapur dhe të rikthyer në rol të dyfishtë. Në dokumentet që vijnë nga pala jugosllave, duket se jugosllavët ishin shumë më të mirinformuar mbi situatën në Shqipëri se sa amerikanët. 
Në dokumentin e dytë që po botojmë sot për herë të parë, flitet për një raport të ardhur nga Zyra e Cia-s në Romë, e cila konfirmon se lajmet për një Mision të Zogut tek Tito tashmë janë konfirmuar, si dhe japin edhe emrin e personit që do të kryejë këtë mision. Safet Lutfi Tozan, një personash enigmatik nga Turqia, i cili dërgohet nga Zogu në një mision kaq delikat. 
Se çfarë ka biseduar Zogu dhe Tito mbi të ardhmen e Shqipërisë do ta mësojmë në dokumentet që do të botohen në vazhdim. 

Dokumenti I 
TOP SEKRET 
T/S 87216 
Lënda: Mbi bisedimet midis përfaqësuesve të KUBARK (CIA) dhe atyre të FPBERM (UDB- Shërbimi i Fshehtë Jugosllav) 
Pika 55: ( ) komentoi se Ish-Mbreti Zog ka qenë pasiv karshi Komitetit të Shqipërisë së Lirë dhe Partisë së Legalitetit, ndoshta me qëllimin që t'i vendosë këto dy grupe kundër njëri-tjetrit për përfitimin e tij. Megjithatë, Zogu për mendimin e KUBARK është lideri shqiptar më me influencë deri më tani. Me gjithë mbështetjen që ai gëzon nga Partia e Legalitetit grupet e tjera e respektojnë por edhe e kanë frikë. Nga informacioni i dalë nga brenda Shqipërisë duket se figura e tij gëzon respektin dhe mbështetjen e të gjithëve në përgjithësi. 
Pika 56: ( ) shtoi se në bisedë me ( ) Gjenerali Rankoviç u shpreh se ka pasur kontakte midis FPBERM (Shërbimi i Fshehtë Jugosllav) dhe Zogut, por në opinionin e tij Zogu nuk kishte influencë midis shqiptarëve. ( ) Nga ana tjetër mendon se KUBARK ka marrë informacion të mjaftueshëm për të konkluduar se Zogu ka akoma influencë në Shqipëri dhe mund të jetë shumë i rëndësishëm në çlirimin e vendit, aq më tepër që ai sipas deklaratave publike ka nënvizuar se nuk do të kërkojë rikthimin e tij në Fronin Mbretëror. 
Dokumenti II 
Memorandum: Zv/shefi i Politikave të Koordinimit, SE 
Raporti Ditor për Të Mërkurën 26 Mars 1952 
Pika 1. Mbreti Zog këshilloi ( ) se ai ka ndërmend të dërgojë Safet Lufti TOZAN në një Mision tek Tito për të parë pikëpamjet e Jugosllavëve mbi situatën në Shqipëri. Ky raport konfirmon informacionin që kemi pasur më parë për këtë mision, i cili do të përpiqet që të marrë për Zogun asistencën jugosllave ose më e pakta një qëndrim miqësor në rastin e një kryengritjeje në Shqipëri. 

(d.b/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 

 

Revista ‘Globe’: Michele Obama tradhëton presidentin smiley

 

 Michele Obama tradhëton presidentinNJU JORK-Sipas revistës amerikane ‘Globe Magazine’, Zonja e Parë e SHBA-ve, Michelle Obama ka një lidhje jashtëmartesore sekrete! “A po e tradhëton ajo Presidentin Barack Obama?!? Ne ndjejmë se po afrohet një skandal”, shkruan revista ‘Globe Magazine’.

Kjo revistë shkruan se kanë skupin më të madh për momentin pasi kanë zbuluar se Zonja e Parë e SHBA ka lidhje me një agjent special.
“Zonja e parë po përjeton një romancë dashurie sekrete ndërsa Obama po lufton të ruajë Presidencën. Marrëdhënia e tyre e brishtë u trondit më tej nga një telefonatë tronditëse në mesnatë gjatë udhëtimit të Michelle-s në Las Vegas. Pati një debat mes Zonjës së Parë dhe Presidentit” citon Globe duke theksuar se e mbron fort lajmin sepse ka investiguar dhe ka fakte.

Ndërkohë mediat e tjera referuar kësaj reviste deklarojnë se mund të ketë stuhi në martesën e ciftit Obama, dhe ndonjë divorc të mundshëm.
 

 

 

Greqi, “Demokracia e re”: Mbijetesa e Vorio Epirit, objektivi ynëNga ANILA JOLE Mbijetesa e Vorio Epirit, objektivi ynëATHINE - Partia Demokracia e re e Antonis Samaras organizoi në Athinë një konferencën me temë, “Vorio Epiri, e shkuara, e tashmja, e ardhmja", ku merrnin pjesë përfaqësues të lartë të kësaj partie, deputetë, akademikë, ish konsulli grek në Korçë si dhe përfaqësues nga minoriteti grek në Shqipëri. 

Shefi i departamentit të politikës së jashtme në Demokracinë e Re, deputeti Panos Panajotopulos, deklaroi se “objektivi i ND është mbijetesa e minoritetit grek në tokat dhe shtëpitë e stërgjyshërve të tyre. Me ardhjen në pushtet të Demokracisë së Re, do të ndryshojnë marrëdhëniet e trungut kombëtar me jugun e Shqipërisë, nuk do të bëjmë dallime mes partive dhe organizatave apo individëve, kur bëhet fjala për minoritetin. Kryetari ynë Antonis Samaras dhe personalisht unë do të jemi më afër grekëve në Jugun e Shqipërisë”. 

Një nga organizatorët e konferencës, Kristos Gianaris tha se Greqia për asnjë arsye nuk duhet të heqë dorë nga detyra që ka për helenizimin e Vorio Epirit dhe kriza ekonomike nuk duhet të përdoret si alibi për braktisjen e grekëve aty. Gianaris deklaroi se për partinë Demokracia e re (ND), mbijetesa etnike dhe fizike e Vorio Epirit është e panegociueshme, por sipas tij vitet e fundit po bëhet presion mbi pakicën greke. Në këtë kontekst ai përmendi vrasjen e Aristotel Gumës, regjistrimin e popullsisë, çështjen e pronave, grabitjen e vazhdueshme të kishave ortodokse dhe së fundi dënimin, sipas tij të padrejtë, të kreut të Omonias në Korcë, Naum Disho. 

Qarqe të caktuara nuk pranojnë historinë, tha përfaqësuesi i ND dhe ky mentalitet pengon marrëdhëniet greko-shqiptare. “Ne kërkojmë miqësinë dhe bashkëpunimin me Shqipërinë fqinje. E kaluara nuk duhet të pengojë të ardhmen, por një parakusht i rëndësishëm për vlerësimin e këtij kursi nga ana e shtetit grek, është respektimi i të drejtave të njeriut për helenizmin e Epirit të Veriut”, tha ai. 

Ish-Konsulli i Përgjithshëm në Korçë, Theodhor Ikonomu, deklaroi se: “Në Korçë ka shumë grekë, por Greqia nuk është afër tyre. Duhet të themelohet një organ kombëtar ku të bashkohen të gjithë grekët e Shqipërisë. Në Kuvendin e Shqipërisë ka grekë, por është sikur nuk ekzistojnë, sepse ata asnjëherë nuk kanë folur për problemet e minoritetit”, tha ai. 

Në fjalën e tij deputeti shqiptar Kosta Barka foli për përçarjen e minoritetit grek në Shqipëri, por disa të pranishëm ia ndërprenë fjalën duke thënë se përfaqësuesit në Kuvend, nuk kanë bërë asgjë për minoritetin.

 

 

A e dini se cilat janë 50 çuditë shqiptare     

1. Shqipëria kufizohet me popullsi shqiptare

Me ndarjen e kufijve që u bënë në vitin 1913, në Konferencën e Ambasadorëve në Londër, Shqipëria mbeti i vetmi vend në botë që kufizohet me popullsinë e vet. Edhe pse ndarja e kufijve ishte një padrejtësi e madhe historike, bëri që të krijohej një çudi e prodhimit shqiptar. Minimalisht edhe pse është një e keqe e madhe, kjo na bën që të jemi me krahët e ngrohtë për sa i përket mbështetjes në kufij. E vetmja pjesë ku ne jemi në mënyrë të drejtpërdrejt në lidhje me një shtet fqinj është Italia, por ky është kufi detar.

2. Relievi shqiptar, me të gjithë komponentët e vetë gjeografikë

Edhe pse jemi 28000 km2, në relievin tonë ka det, ka lumë, ka mal, ka fushë, ka kodra, ka lugina. Shumë shtete të tjera të cilat mund të kenë një sipërfaqe shumë më të madhe se sipërfaqja e Shqipërisë, shumë nga komponentët e relievit i mungojnë. Mjafton të përmendin Zvicrën, e cila ka një territor malor, por nuk ka det. Po pa det është dhe Kosova, por dhe shumë shtete të tjera. Shqipëria jo vetëm që laget nga deti, por nga dy të tillë madje. Relievi shqiptar është një dhuratë natyrore e pakrahasueshme.

3. Të fitosh pavarësinë i fundit

Shqipëria është një nga vendet që ka luftuar më tepër Perandorinë e Gjysmëhënës, por ishte e fundit në vendet ballkanike që e fitoi Pavarësinë. Në fillim të viteve 1900 shumë vende ishin të lira dhe të pavarura nga Perandoria Osmane, e cila i kishte mbajtur me shekuj me radhë nën pushtimin e vet, duke vendosur administratën osmane në këto vende. Të tillë si Greqia Serbia apo dhe të tjera e fituan Pavarësinë duke mos luftuar aq sa vendi ynë. Ne e shpallëm Pavarësinë në kohën kur Perandoria Osmane ishte në agoninë e vet.

4. Vjetërsia e gjuhës shqipe

Gjuha shqipe dhe pse është një nga gjuhët më të vjetra në botë, dëshmia e parë e shkruar nuk i kalon 800 vjetët. Një nga gjërat që i bën shqiptarët të jenë krenarë dhe të vetëkënaqur është dhe gjuha. Sidomos gjuha e folur. Që në lashtësi kjo gjuhë ka qenë prezent përkrah gjuhëve të tjera të mëdha si greqishtja latinishtja etj. Por çudia qëndron në faktin se dëshmia e kësaj gjuhe nëpërmjet dokumenteve vjen jo më larg se afro 800 vjet më parë. Pra deri në këtë kohë kjo gjuhë ka qenë vetëm e folur.

5. Rrëzimi i komunizmit

Komunizmi në Shqipëri ka qenë në formën më të egër të vet, ndërkohë që ne ishim vendi i fundit i ish-bllokut të Lindjes që e rrëzuan atë. Enver Hoxha qëndroi plot 40 vjet në krye të vendit, duke instaluar një regjim tepër të egër. Shqiptarët regjimin e tij e vuajtën në përmasa të frikshme. Por e çudia qëndron në faktin se dhe pas vdekjes së diktatorit, komunizmi vazhdoi duke u bërë që të jetë i fundit në vendet e Lindjes që rrëzohet. Do të duhej pikërisht fillimi i viteve ’90, kur në Shqipëri ndodhën proceset transformuese, që të përfundonte edhe regjimi diktatorial.

6. Ndarja e pushtetit gjatë Luftës së Dytë Botërore

Gjatë Luftës së Dytë Botërore kur shtete të ndryshme forconin radhët për të luftuar nazifashizmin, në Shqipëri bëheshin llogari se si do të ndahej pushteti pas çlirimit midis forcave politike. Mjafton të përmendin disa konferenca të njëpasnjëshme siç ishte ajo e Mukjes, ajo e Pezës, ku vendosej se si do të ndahej pushteti. Vendi ynë ishte nën pushtim dhe me një rrezik real për t’u copëtuar. Vendet e tjera shtonin radhët e tyre kundër pushtuesve, ne kërkonin ndarjen e pushtetit. Kjo çudi e hidhur historike pas luftës u kthye një bumerang për gjithë shqiptarët.

7. Vendi më i varfër që qarkullon më tepër para në Ballkan

Jemi ndër vendet më të varfra të Evropës (vendin e fundit kemi disa vite që ia kemi lënë Moldavisë) dhe megjithatë zëmë vendin e parë në Ballkan për paranë që qarkullohet për banorë. Kjo sigurisht që është e dhënë e saktë e Bankës Botërore. Kjo nuk na bën të kemi ndonjë të mirë të madhe, pasi këto para janë informale dhe në shumicën e rasteve janë vënë në mënyrë të dyshimtë dhe jo korrekte, siç janë aktivitet e ndaluara, trafikimi i drogës, i mishit të bardhë dhe të tjera si këto. Kjo statistikë përbën një çudi të radhës së shqiptarëve.

8. Fetarët shqiptarë, “nga fryn era”

Shqipëria është vend unik për sa i përket historisë së fesë, kushdo pushtues që ka ardhur këtu e ka pasur të lehtë që të imponojë fenë e vetë, duke hasur fare pak në vështirësi. Që nga lashtësia deri më sot, vendi ynë ka ndryshuar disa herë besimin fetar. Nga paganizmi i hershëm, vjen pushtimi romak, pushtimi bizantin, ai serb, pushtimi turk deri me fitimin e Pavarësisë. Ndryshimi i feve në shumicën e rasteve ka ndodhur nga përfitime të momentit të popullsisë sonë, por nuk përjashtohen dhe rrugët e tjera të përhapjes së fesë si dhuna, arbitrariteti, abuzimi, etj.

9. Shqiptarët, të gjithë politikanë

Edhe pse nuk ka një shifër zyrtare lidhur me faktin se sa shqiptarë merren me politikë, është e sigurt që në Shqipëri shumica e popullsisë flet për politikë. Nëse në vendet e tjera homologe të Shqipërisë bëhen plane, projekte dhe punohet në mënyrë tepër cilësore, diskutimet në Shqipëri bëhen veçse për politikë. Ky sigurisht është një perceptim apriori, pasi nuk ka një studim apo anketim të posaçëm, por është e sigurt që këtë të dhënë nuk e hedh dot njeri poshtë, pasi është një fenomen që ndeshet për ditë në çdo familje shqiptare.

10. Të të vlerësojnë personalitetet të tjerët

Vendi ynë ka shumë figura të shquara në fusha të ndryshme. Ata më tepër janë vlerësuar nga të huajt se sa nga shqiptarët. Këtu mund të përmend një numër të madh të figurave shqiptare, që nga Gjergj Kastrioti, Nënë Tereza, Karl Gega e plot të tjerë, të cilët kanë arritur të kenë një famë botërore, duke e gjetur veten më të vlerësuar në arenë ndërkombëtare sesa në vendin e vetë. Kjo është çudi për vet faktin se ne jemi një vend i vogël dhe nuk kemi luksin të kemi shumë figura të shquara siç mund të ketë një vend të tjetër me një popullsi disa herë më të madhe se ne.

11. Shkollat greke në Shqipëri, “pa nxënës”

Numri i shqiptarëve që ndodhen në Greqi është më i madh se i minoritetit grek në Shqipëri, mirëpo në Shqipëri po hapen disa shkolla greke, ndërkohë në Greqi nuk ka asnjë të tillë. Një luftë e gjatë diplomatike është bërë midis shtetit grek dhe atij shqiptar për një shkollë në gjuhën greke në Himarë. Kjo luftë përfundoi me realizimin e dëshirës së palës greke. Ndërkohë në qytetet greke numri i shqiptarëve është me mijëra, një shkollë shqipe nuk gjen dritë në vendin helen.

12. Dëshirë për shkollë apo shmangie nga puna

Në asnjë vend të botës nuk ka një kërkesë aq të madhe për shkollë sa në Shqipëri, ndërkohë për sa i përket punësimit ne jemi një vend me papunësi tepër të lartë. Kur mbarojnë shkollën e mesme shqiptarët në këto vitet e fundit i dëgjon se do të vazhdojnë shkollën e lartë dhe masterat pa pyetur fare se me çfarë rezultatesh e kanë përfunduar gjimnazin. Kjo është sigurisht një çudi shqiptare, pasi në çdo vend tjetër njerëzit pas gjimnazit në varësi të rezultateve kërkojnë shkollë ose punë. Madje më tepër shkojnë në punë sesa vazhdojnë arsimin e lartë.

13. Burri dhe gruaja, me të drejta të ndryshme

Ky është sigurisht një problem që ka ecur në vijimësi me shoqërinë njerëzore që nga lashtësia deri në ditët e sotme. Por në Shqipëri hendeku midis burrit dhe gruas ka qenë disa herë më i madh se në vendet e tjera. Mjafton të përmendin një zakon të para disa viteve, ku ishte e ndaluar të ulej në një tavolinë burri dhe gruaja. Kjo sigurisht ka qenë një handikap shumë i madh, por në realitetin tonë ka qenë prezent. Në vitet e fundit janë bërë përpjekje për një barazi midis gruas dhe burrit, por që është tepër larg asaj që duhet të jetë.

14. Kabineti qeveritar shqiptar, më i madh se ai kinez

Shqipëria ka diçka më tepër se tre milionë banorë. Në kabinetin qeveritar të para disa viteve ka pasur 19 ministri, ndërkohë që shteti kinez, i cili ka afro 1.5 miliardë banorë, nuk i ka pasur kaq ministri. Ka qenë qeverisja socialiste e udhëhequr nga zoti Fatos Nano, e cila krijoi disa ministri krejt të çuditshme. Disa me portofol, të tjerë pa të. U krijua një situatë e çuditshme, pasi për të kënaqur ambiciet për karrierë të disa kolegëve të vetë, kryeministri i asaj kohe i bënte ministra.

15. Parti, më tepër se anëtarë

Në raport me popullsinë që kemi, jemi vendi i parë në botë për numrin e partive, plot 114 të tilla janë të regjistruara zyrtarisht. Numri 114 është një numër i cili konfirmohet nga regjistrimi i këtij viti, ndërkohë që të tjera mund të jenë shtuar. Kjo situatë ka të bëjë me çudinë që përmendëm më lart, që shqiptarët flasin më tepër për politikë. Po t’i referohesh standardeve që duhet të këtë një parti politike, në vendin tonë as që mund të flitet për to. Ka parti që i voton vetëm farefisi.

16. Popull mysliman, Heroi Kombëtar, i krishterë

Shqipëria në pjesën më të madhe të popullsisë është myslimane, ndërkohë Heroin e vetëm Kombëtar e ka katolik. Gjergj Kastrioti Skënderbeu, i cili u ndesh me turqit për plot 25 vjet, njihet në të gjithë botën dhe si një mbrojtës i flaktë i krishterimit, duke mos lejuar që ordhitë otomane të shkonin në drejtim të Perëndimit. Ai për hir të së vërtetës historike nuk qëndroi vetëm i krishterë, pasi u konvertua në mysliman gjatë kohës që shkoi nizam në Stamboll.

17. Vendi i varfër, me jetëgjatësinë më të madhe

Teksa shoqëritë e tjera vuajnë nga shëndeti i tepërm, qytetarët shqiptarë gëzojnë shëndet të mirë edhe pse jetojnë në një vend të varfër si Shqipëria. Jetëgjatësia e qytetarit shqiptar është 67 vjet për burrat dhe 74 vjet për gratë. Këto të dhëna të bëjnë të mendosh se, Shqipëria është vendi i çudirave. Kjo e dhënë bëhet dhe më e larmishme kur treguesi i moshës më të re i takon përsëri vendit tonë, duke u bërë kështu një nga vendet me moshën mesatare më të re në Evropë.

18. Populli më i armatosur, duke mos bërë asnjë luftë

Nga vitet 1945 deri në vitin 1990 kemi qenë shteti me popullsinë më të armatosur, ndërkohë që gjatë kësaj kohe nuk kemi zhvilluar as edhe një luftë të vetme. Enver Hoxha, Sekretari Parë i Partisë Komuniste Shqiptare, që nga viti 1941 deri në vitin 1985 në projektet e tij politike kishte armatimin e vendit, pasi sipas tij, vendet imperialiste do të sulmonin vendin tonë, sulm që nuk erdhi asnjëherë. Koha e zborit ushtarak kujtohet jo pa nostalgji nga brezi i dytë dhe i tretë në vendin tonë.

19. Gjakmarrja shqiptare, me përmasat e Mesjetës

Gjakmarrja është një çudi shqiptare. Në asnjë vend të botës ky fenomen obskurantist nuk aplikohet, me përjashtim të vendit tonë. Në zonat rurale, por jo vetëm të vendit, fenomeni i gjakmarrjes është me përmasa të frikshme. Kështu në një vend që ka Kushtetutë dhe ligje të sanksionuara është e patolerueshme që të ketë individë që bëjnë vetëgjyqësi. Për sa i përket vendit tonë ky fenomen absolutisht negativ e vendos vendin tonë në një kuadër me shumë vende të prapambetura. Gjakmarrja në Shqipëri procedon si teori kompensimi “më vrave, të vrava”.

20. Të humbasësh në zgjedhje dhe të mos njohësh humbjen

Jemi i vetmi vend në botë që kemi 16 vjet në demokraci dhe humbësi nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve. Që nga vitit 1996 e më pas, thuajse çdo herë humbësi i zgjedhjeve i ka klasifikuar si të manipuluara. Ky është një fenomen vetëm shqiptar, pasi të gjithë vendet e tjera me demokraci nuk hasin në një problem të tillë, i cili duket se ka fituar kombësinë shqiptare.

21. Të shpallesh mbret se të mbushet mendja

Mbreti Ahmet Zogu u vetëshpall mbret i shqiptarëve pa pasur as origjinë dhe asnjë vendim të posaçëm për një post të tillë. Që jemi vend me çudira, këtë e vërteton një mori veprimesh dhe qëndrimesh që kanë ndodhur në historinë e Shqipërisë. E tillë është vetëshpallja Zogut mbret i shqiptarëve. Ky moment në historinë e vendit tonë është trajtuar gjatë dhe veprimi i Ahmet Zogut është cilësuar si i çuditshëm. Në historiografinë shqiptare figura e mbretit Ahmet Zogu është parë më konfiguracione.

22. Të jesh kohën më të madhe në luftë dhe të mos sulmosh asnjëherë

Një nga vendet që ka bërë më tepër luftëra, ndërkohë që nuk ka sulmuar asnjëherë një vend tjetër, është Shqipëria. Që në lashtësi deri në Luftën e Dytë Botërore, ne kemi qenë përherë në furinë e sulmeve të huaja. Por për çudi të së vërtetës historike, ne asnjëherë nuk kemi sulmuar asnjë vend të huaj, duke qëndruar gjithmonë në pozita paqësore kur nuk kishte luftë ose në pozita mbrojtjeje kur kishte të tillë. Sot në historiografi kjo është parë dhe se një pamundësi për të sulmuar nga pala shqiptare.

23. Izolimi nga bota, absurd shqiptar

Në vitet ’60 dhe ’70 vendet kërkonin që të vendosin marrëdhënie diplomatike me njëra-tjetrën, Shqipëria vetizolohej, duke u larguar nga bota. Politika e vendosur nga Enver Hoxha dhe bashkëpunëtorët e tij ishte për një mbyllje me botën e jashtme. Me përjashtim të disa vendeve, të cilat për shkak të regjimit të njëjtë me ne, me të tjerët, sidomos me perëndimorët u krijua një barrikadë tepër e madhe. Për të gjithë shqiptarët marrja e informacionit apo kulturës perëndimore ishte një utopi. Deri më sot as një vend të tjetër nuk ka krijuar një hendek kaq të madh me vendet e tjera sa vendi ynë.

24. Shpif se diçka do të mbetet, normë e kulturës shqiptare

Në periudhën post-komuniste në Shqipëri politikanët i kanë lejuar të drejtën vetes që të shajnë, të shpifin për këdo dhe për çfarëdo, dhe të mos mbajnë përgjegjësi. Kemi një kategori politikanësh, të cilët në mënyrë krejt të papërgjegjshme akuzojnë, shajnë dhe fyejnë ata që nuk janë në linjën e tyre. Kjo sigurisht që ndodh dhe në vende të tjera, por ajo që në vendet e tjera do të ishte e papranueshme është fakti se këtu nuk kanë marrë një herë të vetme mundimin që të vërtetojnë qoftë dhe një akuzë të vetme.

25. Emri Fronti Demokratik, në krye qëndronte Enver Hoxha

Ndërkohë që emrin vazhdonte ta mbante Fronti Demokratik Popullor, pushteti i Enver Hoxhës degradonte drejt një diktature të egër. Historia e Shqipërisë në periudhën e komunizmit ka njohur dhe një absurditet tjetër, i cili ka të bëjë me emërtimin e pushtetit të Enver Hoxhës. Diktatori komunist e quante Fronti Demokratik Popullor, ndërkohë që në vend ishte instaluar një regjim totalitar i egër, duke u cilësuar si më ashpri në tërë Evropën e asaj kohe. Pushteti i Enver Hoxhës për nga jetëgjatësia dhe ashpërsia cilësohet si një çudi që i kalon kufijtë e Shqipërisë.

26. E pavërteta bashkëjeton me të vërtetën

Pas viteve ’90 çdo shpifje apo thashetheme i serviret publikut nga politika si një fakt i vërtetë, duke e manipuluar. Mjafton të kujtosh të gjitha deklaratat e politikanëve në vendin tonë dhe është më se e mjaftueshme që ta vërtetosh këtë konstatim, i cili padyshim futet tek çuditë shqiptare. Janë thënë e çfarë nuk janë thënë dhe përsëri të gjithë kanë ngelur të habitur kur asnjë gjë prej atyre që janë thënë nuk janë vërtetuar. Po të shikosh një shoqëri perëndimore, ajo një fenomen të tillë e përbuz me të madhe, duke u treguar shqiptarëve që janë shumë larg qytetërimit evropian.

27. Kush është me ne, është i yni, në të kundërt e kemi kundërshtar

Politikanët shqiptarë në ditët e sotme i ndajnë njerëzit në dy grupe, ata që janë me ne, janë tanët, ndërsa ata që nuk janë me ne, janë të kundërshtarit. Shumë nga bashkëqytetarët tanë shikohen dhe si armiq edhe për faktin se nuk kanë bindjet e caktuara politike. Kjo sigurisht injektohet nga politikanët që i klasifikojnë njerëzit në të tyre dhe në të kundërshtarit, duke harruar që pjesa më e madhe janë jashtë politikës dhe nuk iu intereson fare nëse ekzistojnë këta lloj politikanësh.

28. Për shqiptarët, më e vlefshme besa se kontrata

Nëse një shqiptar dhe një huaj iu duhet të lidhin një marrëveshje biznesi, shqiptari e kundërshton kontratën (sipas Edith Durham), pasi e quan ofendim, duke i besuar më tepër besës së dhënë. Kjo për shoqërinë moderne duket një gjë absurde, por për fatin tonë të keq ka qenë realitet në shoqërinë shqiptare, e cila me këtë lloj mentaliteti ka qëndruar në vend. Në vendet evropiane kjo lloj marrëveshjeje përdoret dhe si barsoletë, duke u bërë kështu histori e mirënjohur. Kjo çudi ka qenë prezent vite më parë, pasi sot shqiptarët në këtë drejtim janë integruar në shoqërinë moderne duke qenë edhe biznesmenë të suksesshëm.

29. Nga një shtet laik, me 245 shoqata fetare

Kemi qenë për më tepër se 45 vjet si një vend laik nën regjimin komunist, ndërkohë që aktualisht në Shqipëri ekzistojnë as më pak dhe as më shumë, por 245 shoqata fetare. Me ardhjen në pushtet të Enver Hoxhës dhe komunistëve, në vitin 1945 u hoq në mënyrë graduale dhe e drejta për të besuar në zot. Kështu doli një ligj që ndalonte çdo lloj aktiviteti fetar dhe duhet të shembesh të gjithë objektet e kultit si kisha, xhamia, teqe, etj.

30. Të flasësh një gjuhë unike, në të gjithë rruzullin

Shqiptarët flasin një gjuhë, e cila nuk është e ngjashme me asnjë gjuhë tjetër në botë. Historia e gjuhës shqipe është shumë e vjetër për sa i përket kohës. Ajo cilësohet si një nga gjuhët më të vjetra në Evropë. Por e çuditshme është fakti se kjo gjuhë, pra gjuha shqipe, nuk ngjason me asnjë gjuhë tjetër në botë. Të gjitha gjuhët e tjera janë krejt të ndryshme nga shqipja. Të gjithë gjuhëtarët e vlerësojnë tepër gjuhën shqipe për këtë fakt tepër interesant. Gjuha shqipe ka një zanafillë që nga kohët më të hershme të shoqërisë njerëzore.

31. Prezumimi i pafajësisë vetëm në vendin tonë nuk ka gjetur vend

Shqipëria është ndoshta i vetmi vend në botë, ku nuk merret fare parasysh prezumimi i pafajësisë. Ka apo nuk ka një vendim gjykate, për këtë nuk do t’ia dijë njeri, kjo sidomos për sa u përket njerëzve publikë dhe politikanëve në veçanti. Nëse në çdo vend të botës quhesh fajtor për një faj vetëm në rastin kur autoritet e drejtësisë së atij vendi të kanë shpallur fajtor, ndërkohë që këtu vetëm në rastin kur e ke kundërshtar ai të akuzon, madje jep dhe definicione për akuzën e tij, duke të treguar burgun.

32. Nga jugu në veri, Shqipëria me vijë bregdetare

Vendi ynë përcaktohet si një nga vendet më malorë në të gjithë Evropën, por për çudi ajo ka një vijë bregdetare e cila shtrihet nga jugu deri në veri të vendit. Nuk gjen shembull tjetër në kontinentin plakë që një vend të ketë një pozitë gjeografike të tillë kaq të çuditshme, pse jo dhe për të pasur zili. Në vendin tonë kjo mrekulli e natyrës nuk është marrë në konsideratë, duke mos u shfrytëzuar këto resurse të paçmuara. Sot me shtrirjen që ka ku ndërthuren deti dhe mali, Shqipëria duhet të ishte një qendër turizmi për të gjithë rajonin.

33. Vendi më malor që merret me bujqësi

Në Shqipëri gjatë periudhës së komunizmit edhe pse ishim një vend kryesisht kodrinor malor, përsëri ne i shpenzonim energjitë tona drejt bujqësisë. Në të gjithë periudhën e komunizmit Shqipëria ishte e orientuar kryesisht nga bujqësia për sa i përket ekonomisë. Kjo për çudinë e të gjithëve pasi ne më tepër duhet të merreshim me blegtori apo dhe me industri të rëndë apo të lehtë. Në komunizëm doli si devizë dhe një thënie e udhëheqësit komunist Enver Hoxha, i cili deklaroi në mënyrë pompoze “t’u qepemi maleve e kodrave dhe t’i bëjmë pjellore”.

34. Shqiponja në flamurin shqiptar, me dy kokë

Në flamurin e Shqipërisë, i cili e ka zanafillën e vet në kohën e Skënderbeut, ekziston një shqiponjë e cila është me dy kokë. Arsyetimet historike me këtë fenomen janë të ndryshme. Një variant thotë se këto dy koka përfaqësojnë gjithë përfshirjen e vendit nga Jugu në Veri. Varianti i dytë pretendon se ushtarët e Skënderbeut luftonin aq shumë sa shikonin dhe para dhe mbrapa. Ndërkohë që varianti i tretë thotë se, një kokë shikon Pirron e Epirit dhe koka tjetër shikon Aleksandrin e Madh.

35. Kanuni 500-vjeçar “krenaria” e Shqipërisë

Kanun pa dyshim që kanë pasur edhe vende të tjera gjatë historisë së ekzistencës së tyre, por ashtu siç zbatohet në vendin tonë vështirë se gjen. Me përjashtim të periudhës së komunizmit kur kanuni pati një hapësirë më të vogël për sa i përket gjakmarrjes, pas viteve ’90 kjo është bërë një normë e zakonshme. Shumë vrasje dhe konflikte që ndodhin këtu zgjidhen me vetëgjyqësi. Kjo çudi e dhimbshme shqiptare është një nga arsyet që vendin tonë e mban larg nga strukturat euroatlantike.
36. Rezervat ujore sa për 100 Shqipëri

Nëse në çezmat e familjeve shqiptare mungon uji apo vjen me mangësi, kjo ndodh sepse administrimi i tij është skandaloz. Po t’u referoheshin statistikave dhe fakteve, të rezulton se Shqipëria ka rezerva ujore sa për të mbajtur edhe një qind shtete të tjera me përmasat e saj. Sigurisht kjo është një dhuratë nga natyra, por që nuk është shfrytëzuar ashtu siç duhet. Sot thuajse asnjë qytet nuk furnizohet rregullisht me ujë. Duke pasur një reliev kryesisht kodrinor dhe malor, uji është i bollshëm aq sa herë-herë rrezikohet dhe përmbytja e zonave të caktuara.

37. Tri veta, një bunker gjatë komunizmit

Enver Hoxha e bëri vendin tonë të mbushur me beton. E them këtë pasi po t’i referohesh kohës u ndërtuan aq shumë bunkerë, sa sipas statistikave, na rezulton që për tre shqiptarë të kishte një bunker. Arsyeja e ndërtimit të këtyre bunkerëve ishte kryesisht të mbroheshim nga ndonjë sulm eventual nga jashtë. Në opinionin publik të periudhës së komunizmit ekzistonte një mentalitet se, Shqipëria nga momenti në moment mund të sulmohej nga vendet imperialiste që ishin kundërshtare të drejtpërdrejta të regjimit komunist të instaluar në Shqipëri.

38. Të mos lëvizësh dot brenda për brenda vendit

Nga viti 1945 deri në vitin 1990 ishte e sanksionuar dhe e ndaluar me ligj lëvizja nga fshati në drejtim të qytetit. Në asnjë vend të botës nuk është e ndaluar lëvizja e qytetarëve me vullnetin e tyre. Nga fundi i viteve ’40 deri në vitin 1990 ishin tepër të kufizuara, vetëm kur duhej një urdhër i posaçëm për të bërë një transferim me banim nga një zonë në një tjetër. Për të lëvizur nga fshati ishte thuajse e pamundur. Duke qenë se Shqipëria ishte një vend që bazohej tek forca punëtore, ishte e nevojshme që të kishte sa më tepër popullatë në fshat.

39. Organ gjyqësor që sulmon verbalisht

Vetëm në Shqipëri ndodh që organet gjyqësore e sulmojnë një të akuzuar përmes mediave, duke krijuar opinion të keq për të dhe duke helmuar opinionin publik në influencimin e gjykatës. Me rregullat demokratike, në çdo vend të botës nëse për një individ të shoqërisë ka një akuzë për shkelje të ligjit, përgjithësish veprohet sipas hallkave që ka gjyqësori. Në vendin tonë kjo ndodh rrallë, ku mund të akuzohesh verbalisht duke mos ndjekur një rrugë institucionale. Organet e zgjedhura për këtë punë shpesh herë dalin jashtë funksionit.

40. Me kapitullimin e Italisë në Shqipëri i cila kishte qenë një pushtuese e egër, ushtarët që ngelën peng nga italianët u bënë pjesë e njësiteve partizane të Shqipërisë kundër ushtarëve gjerman.

41. Në Shqipëri, vendi ku figurave ju këndohet këngë

Kur një figurë bëhet publike dhe ka një kontribut për shoqërinë, që të ngelet në histori atij patjetër duhet t’i këndohet një këngë. Kënga këndohet në nderim të tij. Shumë nga figurat historike të vendit tonë, për të mos të thënë që të gjithë, u është kënduar një këngë. Ky merret si një lloj nderimi dhe është e pamundur që pas çdo akti heroik apo patriotik të mos thuren dhe disa vargje, dhe më pas të kthehet në melodi. Që nga Skënderbeu, Ismail Qemali dhe deri dhe tek Enver Hoxha, në arkivat e muzikës shqiptare e kanë një këngë.

42. Shqipëria, atje ku vendi i varrit gjendet me vështirësi

Përpara se të vdesësh, në vendin tonë duhet të bësh mirë llogaritë për të gjetur dhe një vend varri. Këto kohët e fundit është bërë tepër problematike, sidomos tek qytetet e mëdha gjetja e një cope toke për të dërguar për në banesën e fundit ata që ikin nga kjo botë. Kjo mund të ndodhë vetëm në vendin tonë, pasi në as një vend tjetër një problem i tillë nuk haset.

43. Botimi i librit në Shqipëri, një procedurë e kollajtë

Pas viteve 1990 mjafton të kesh një shumë të hollash dhe nisesh për tek botuesi për të botuar një libër. Censurë nuk ka, kritikë, gjithashtu, për cilësi as që bëhet fjalë. Aq shumë libra janë botuar këto kohët e fundit, sa të duket se njerëzit këtu në Shqipëri merren vetëm me shkrime. Në çdo vend tjetër të zhvilluar kulturor, një libër që të shohë dritën e botimit duhet të kalojë në disa filtra, të cilat tregojnë nëse është i denjë ai libër apo jo.

44. Vdis të të duan, ndodh vetëm në Shqipëri

Ç’zakon të çuditshëm që kanë shqiptarët! Kur je gjallë, të turren sa mundin e s’të lënë gjë pa thënë (ose s’të zënë fare në gojë). Kur vdes, të bëjnë të madh dhe vënë kujën për ç’kanë humbur. Shumë njerëz të cilët kanë kontribute të vyera në shoqërinë tonë, sa janë gjallë ose lihen mënjanë ose dhe denigrohen. Ky fenomen ka ndodhur jo rrallë në vendin tonë, pasi vetëm duke e humbur një njeri, atëherë kujtohen për të.

45. Të shpikësh lajmin pa pasur fakte

Në Shqipëri jo pak gazetarë shpikin lajme. Pa pasur asnjë lloj argumenti apo fakti, shumë gazetarë diletantë marrin si të mirëqenë diçka të paqenë. Kjo ka ndodhur jo rrallë. Më tepër të goditur nga ky fenomen janë figurat publike, por edhe njerëzit e tjerë nuk kanë shpëtuar nga një metodë obskurantiste e të shkruarit.

46. Le të humbas, dorëheqjen nuk e jap

Në vendin tonë kultura politike është në atë stad sa, nëse një politikan humbet zgjedhjet nuk jep dorëheqjen, ndërkohë që në kulturën perëndimore, por dhe në gjithë vendet e tjera të botës, ky është një element fillestar i demokracisë. I gjen me vështirësi rastet kur një politikan pas humbjeve të largohet. Edhe në rast se është larguar, është larguar përkohësisht duke u bërë përsëri protagonist i jetës aktive politike.

47. Edhe pse i vdekur mund të votosh

Vetëm në Shqipëri mund të shikosh në listën e zgjedhësve emra të cilët mund të kenë vite që kanë vdekur, ndërkohë që dalin se kanë votuar. Në shumë palë zgjedhje tek ne ka pasur anomali, por këto anomali kanë arritur deri në kufijtë e absurdes. Mjafton të kujtojmë rastet kur njerëz të cilët nuk jetojnë më, janë prezent me emrin e tyre në listat e zgjedhjeve. Madje, çudia vazhdon kur rezulton që të jetë dhe votues për një kandidat apo subjekt politik.

48. Shqipëria dhe Greqia, vende mike që urrehen

Shqipëria dhe Greqia historikisht nuk kanë bërë asnjë luftë njëra me tjetrën, ndërkohë urrejtja që ekziston midis tyre është e atyre përmasave si të jenë në luftë të vazhdueshme. Po t’i referohesh historisë së dy vendeve, të rezulton se në asnjë rast të vetëm këto vende nuk kanë zhvilluar luftë ndërmjet njëra-tjetrës. Po të shikosh dhe raportet zyrtare, këto dy shtete janë munduar t’i mbulojnë kontradiktat e herëpashershme. Ndërkohë që nën zë të dy vendet kanë një urrejtje për njëra-tjetrën dhe pse jo në kufijtë ekstremë.

49. Numri i banorëve të fshatit, më i larti në Evropë

Shqipëria e cila ka një popullsi relativisht të vogël shquhet dhe për një fakt tjetër që përfshihet tek çuditë shqiptare. Pjesa më e madhe e popullsisë në vendin tonë jeton në zonat rurale. Duke qenë se ne vijmë nga një sistem totalitar, ku primare në atë kohë ishte bujqësia dhe blegtoria, shumica e forcave të punës ishin të përqendruara në fshat. Me ardhjen e demokracisë ky raport ka filluar të ndryshojë në favor të popullsisë që banon në qytet, por që ngelet shumë larg në krahasim me vendet e tjera evropiane.

50. Vetëm në Shqipëri (dhe në Afrikë) vidhen zgjedhjet rregullisht

Vetëm në Shqipëri (edhe në disa vende të Afrikës), vidhen zgjedhjet si pa gjë të keqe. Vetëm në Shqipëri një lider politik edhe pse humbet qëndron sërish në politikë. Dhe po vetëm në Shqipëri të gjithë shqiptarët “vdesin” pas politikës.

 

 

Te jesh femer,edhe ne perralla eshte e veshtire! smiley

1. O duhet te jetosh me 7 budallenj pisanjos.
2. Ose duhet te puthesh nje bretkose shemtaraqe.
3. Ose duhet te helmosh nga molla e shtriges hunderre.
... 4. Ose duhet te mbyllesh ne nje kulle duke pritur nje gomar te te shpetoje,te te nxjerre per te te futur ne burg.
5. Ose duhet te zgjasesh floket aq shume qe nje idiot te kapet dhe te te ngjitet ne ballkon se i perto suma me u fut nga dera si rob normal.
6. Ose duhet te presesh oren 12 qe nga nga princesh te kthehesh prap ne pemthyme.
7. Dhe me e keqja duhet te presesh qe nje hajvan te dashurohet nga nr jot i kembes.

Nje histori e trishte qe lexova ne nje artikull gazete drejtuar Totazanit mbi debatin e himnit.

Një grua ka burrin në burg për shkak se ka bërë vetëgjyqësi ndaj kunatit që ia trafikoi vajzat në Itali. Ajo nuk e di ku i ka dy vajzat e para dhe jeton në pikë të hallit me vajzën e tretë që e ka me probleme mendore. Vjen çdo javë në burg të takojë babanë tragjik të fëmijëve të saj. Mendjen e ka më të ikur se e bija sakate të cilën Zoti e kthjellon herë pas here nga kllapia për të mbështetur nënën. E di përse shkojnë në burg këto qenie pa asnjë lloj mbrojtjeje? Për të marrë vezët e burgut të babait. Ushqimi që ai merr në burg është i vetmi që ua mban frymën gjallë. Ky nuk është një rrëfim dikensian, por një realitet në shumicë i Shqipërisë së sotme. Ju keni një shans Zoti avokat. Bëni drejtësi! 

to be, or not to be, that is the question

smiley

Keshille per disa vajza si me ra n'peshe 5-6 kile per 1 dite.

-Hekni tualetin!

 

...

Po ate nate, kur u shtri dhe donte te flinte pasi tha lutjet, nuk arrinte ta hiqte mendjen nga disa pasazhe te poemes. “Buzet e mia qe te kerkojne....”, “Kjo deshire dehese...”. zuri ta shtrudhte mendjen, duke pyetur veten se cfare mund te ishte ne thelb kjo dashuri për te cilën flisnin aq shpesh te rriturit. Nuk e gjente dot zgjidhjen midis kujtimeve te jetës se tij dymbedhjetevjevare. Edukata qe kishte marre nga prindërit tere jeten e tij e mbushte me neveri ndaj gjithckaje qe nuk ishte e paster dhe e kulluar, ndaj gjithckaje qe mund t’i nxiste dyshimin e shemtise e te pahijeshise. Gjatë viteve te femijerise qe kishte kaluar ne fshat kishte pare padashur shumë plot gjëra ne jeten e kafsheve qe gjithë bota i quanin krejt te natyrshme. Por, kur mendimet e veta e shtynin te bente një krahasim midis te fshehtave te jetës se njerezve dhe te kafsheve, urtesia e tij e cilter dhe instinkti fetar i flaknin tej me forcë. E kishte vendosur me veten e tij se ajo qe te rriturit e quanin dashuri, kiishte disa ane qe ishin te mbuluara me një vel, te cilin ai nuk kishte te drejte ta prekte, sepse do te bente mekat ndaj zotit te mirë, qe ai e adhuronte. Por kishte një aspekt për te cilin kishte leje te mendonte dhe kjo ishte deshira e zjarrte për pranin e dikujt. Papritur, i zhytur ne  ato mendime qe shtyheshin deri ne kufijte e enderrimit, dicka i trokiti ne zemer. Zbuloi se dashuronte Karolina Ungerin. Me një buzagaz te embel plot trishtim zgjoi brenda vetes kujtimin e vajzes se bukur me ere parfumi. Për një kohe te gjatë nuk ishte ne gjendje te mbyllte syte e te flinte. Te nesrmen e mori menjëherë ne dore arien e dashurise se Don Sançit. E veshtroi dhe tundi kryet: nuk i pelqeu. I hodhi tej fletet. Mendoi për Karolinen dhe i perseriti me vete vargjet. U skuq nga turpi. Një magji e lige ia nxori para syve Karolinen krejt te zhveshur. U perpoq ta debonte ate vegim te fajshem, por me kot. U sul te dritarja dhe veshtroi poshtë ne rrugë. Ishte një rrugice e vogel, qe oshetinte nga hapat e kalimtareve te rralle nen driten rrezellitese te atij mengjezi vere. Matane rruges, ne një shtepi me tulla te kuqe, ishte hapur një dritare. Një nene e re ishte ulur dhe po i jepte gji foshnjes. Djali i kthye te pianoja, i shastisur. Por, sado qe vraponte me gishtat  mbi tastiere, zemra i rrihte ne një mënyrë te cuditshme dhe perseri iu shfaq fytyra e bukur e Karolines me një trup lakuriq. Ai u zemerua. Mblodhi fletet e aries dhe i vuri bashke me te tjerat; vendosi megjithate t’i ruante. Pastaj iu fut pjeses pasardhese.

...

 nga "Franz List" 

Munich 1972, "Albanien" 0:11:20

Ekipi gjithsej 6 veta + drania me flamur.

Shume interesante. Flm.

 

THE HISTORY OF BULGARI

The Origins of the Family 

The Bulgari ancestors were among the silversmiths of Kallarrytes. There is little information on Constantinos and his son Georgis (1823-1889). The latter, a skilled silversmith, used to travel Albania and Epirus to sell his crafts. On one such trip he met and married Eleni Strougaris (b. 1833) at Paramythia where he settled, opening a small shop. They had eleven children but only one survived: Sotirios, born on 18 March 1857, the founder of the Bulgari firm.

Georgis and Sotirios, the latter by then a trained silversmith himself, left the village and started to work for Albanian beys--local rulers--especially for those who lived in the vicinity of Argyrokastro. Father and son never settled in one place, spending at most one month in a location before moving on to the next. Sotirios never forgot the bitterly cold winters of the Albanian mountains or those unsafe areas where he required the protection of Turkish gendarmes--zaptie--while transporting precious silverware.

http://www.abbeville.com/excerpts.asp?IS...

 

PS: Nga sa kam degjuar keta ishin vllehe!

 

Pacolli kritikon veprimet e ministrit Rexhepi Pacolli kritikon veprimet e ministrit RexhepiPartnerët e koalicionit qeveritar nuk mendojnë në mënyrë njëjtë për qasjen në veriun e Kosovës. 

Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli, i përballur me kritikat e banorëve të veriut të Miotrovicës, ka kritikuar fortë dërgimin e vetëm dy policëve për të mbrojtur shqiptarët e kësaj pjese. Përveç kësaj, ai ka thënë se ka plane ekonomike për atë pjesë, por sipas tij, atë po e pengojnë interesat e personave të tjerë, raporton KTV. 

Zv.kryeministri Behgjet Pacolli, i cili udhëheq edhe partinv AKR, i ka qëndruar pranë familjes Haradinaj të Mitrovicës në një periudhë të rëndë. 

Të mllefosur me pasigurinë dhe faktin se nuk po i mbron askush, banorët lokalë e kanë zënë ngushtë Pacollin, duke ia thënë në fytyrë brengat që kanë, gjatë një vizite të pa paralajmëruar që kryetari i AKR ka zhvilluar në Mitrovicë. 

Në këto kushte, Pacolli është treguar i ashpër duke kritikuar veprimet e qeverisë, pjesë e së cilës është edhe vetë. 

Madje ka kritikuar veprimin e ministrit të brendshëm, Bajram Rexhepi, për vendosjen e pikës statike në lagjen “Tre Rrokaqiejt”, me vetëm dy policë. 

Për më tepër, Pacolli u është ankuar të pranishmëve në këtë rast se edhe planet e tij të shumta ekonomike për zhvillimin e vendit po pengohen nga elementë të ndryshëm brenda Qeverisë së Kosovës. 

Përkundër kësaj, Pacolli u ka premtuar banorëve shqiptarë që do të vazhdojë të qëndrojë pranë tyre. 

(ar.si/BalkanWeb) 

 

Raaaaav, 8.9 Richter termeti afer Indonezise, nje tjeter tsunam? smiley

26 shtete rreth e rrotull jane ne alarm...

c'fare sot eshte fundi i botes?sikur e kishte pak me tutje

Nuk do me vinte keq sikur te ndodhte dicka qe do i jepte fund botes, sinqerisht e them kete. Ama te lutem, fjalen çfare, shkruaje tamam. smiley

e drejte*,por jam shume e zene duke bere valixhet per my space shuttlesmiley te me ndjeshsmiley

*Cfare faresmiley

Kam pershtypjen se deri ne nje fare viti "Cfare" shkruhej "C'fare".

Ju qe e shkruani keshtu, tradhetoni moshen? smiley

Tmerr, e di. smiley

thuhet se ''nje rrahje e kraheve te nje fluture eshte ne gjendje te shkatoje nje uragan ne anen tjeter te botes ''

peshkupauje qetesoju smiley

do zoti s'ka pjerdh flutra

kot i bien me qafe Lazaratit, po edhe shqiptareve ne pergjithsi..smiley

 

Vritet në Bruksel inspektori shqiptarby Toplica on APRIL 9, 2012 in KOMUNITETFEATUREDLAJMESHQIP

 

Greve per shkak te vrasjesj se inspektorit shqiptar ne Bruksel

Greve per shkak te vrasjesj se inspektorit shqiptar ne Bruksel

 

Dje në Bruksel të Belgjikës e shënua me lule vendi ku u rrah për vdekje inspektori i transportit me prejardhje shqiptare.

Mediat belge nuk e përmendën emrin e tij por dihet se ai kishte punuar për kompaninë e transportit STIB për 29 vite dhe se ishte qenë 56 vjeç në momentin kur u vra. Një i dyshuar në lidhje me këtë vrasje është burgosur.

Vrasja e këtij inspektori shkakoi një indinjatë të madhe tek punonjësit e metros të cilët tash dy ditë po bëjnë grevë.

I ndjeri ka lënë pas vetes pesë fëmijë.

Burime:
http://www.euronews.com/2012/04/08/killing-on-the-streets-sparks-strike-and-anger/
http://www.reuters.com/article/2012/04/07/brussels-transport-killing-idUSL6E8F70GB20120407

 

njerëz ju kam dashur. jini vigjilent.

Po vigjiloj. Ndërkohë ti nuk na do më? 

.

 

Meshkujt me të cilët nuk duhet të martoheni kurrë...

 

Meshkujt me të cilët nuk duhet të martoheni kurrë...TIRANE - Femrat, sikurse edhe meshkujt, shpesh dashurohen “pa mend” dhe pasi kalojnë fazën e kimisë së fortë, fillojnë të mendojnë racionalisht lidhur me lidhjen, duke çuar shpesh herë në prishjen e martesës. Për t'iu ardhur në ndihmë femrave, psikologu australian, Pat Connor, autor i librit “Me kë nuk duhet të martohesh” ka renditur disa nga llojet e meshkujve, të cilët sipas tij, nuk mund të jenë kurrë bashkëshortë ideal.

Sipas profesorit Connor, djemtë me të cilët nuk duhet të martoheni kurrë janë:

“Djemtë e mamit”
Djem të cilët nuk janë në gjendje të vendosin vetë për diçka, më shumë besojnë tek nëna e tyre sesa tek partnerja dhe presin që gruaja të përkujdeset për të në mënyrë të njëjtë, sikurse nëna.

Meshkujt që nuk dinë t’i përdorin paratë
Jo vetëm ata që kanë rrogë të vogël, por edhe që nuk dinë t’i rendisin prioritetet, ky tip i meshkujve është ngarkesë e tepërt për martesë. Kjo lidhje mund të pëlcasë shumë lehtë për shkak të grindjeve financiare.

Meshkujt që nuk kanë miq
Nuk është i rëndësishëm numri i miqve, por nëse nuk ka asnjë shok, atëherë shpesh kjo është tregues i karakterit të tij vetjak dhe të çuditshëm, gjë e cila nuk është e dëshirueshme në martesë.

Meshkujt që ju nënçmojnë në publik
Nuk është e rëndësishme arsyeja ose sjellja, veçse ndjenja e fyerjes dhe e përçmimit. Kjo tregon se ai mashkull nuk ka vetëkontroll, për të është e rëndësishme shfryrja e zemërimit. Ky tip i mashkullit gjithmonë dëshiron të dominojë, pra edhe në martesë.

Meshkujt që janë të paedukuar ndaj të tjerëve
Qoftë fjala për kamerierin, rojen e vendparkimit ose për arkëtarin, sjellja e paedukuar e shpreh karakterin e vërtetë të mashkullit, të cilin e fsheh nga gruaja, por me kohën patjetër do të dalë në sipërfaqe.

Meshkujt të cilët nuk mund të bëjnë shaka për veten
Sjellja e tillë zbulon pasigurinë dhe komplekset, ky tip nuk është bazë e mirë për marrëdhënie të suksesshme. Një tip i tillë është shumë kritikues ndaj të tjerëve, ndërsa fare pak ndaj vetvetes.

Meshkujt që nuk kundërshtojnë asnjëherë
Nëse keni një mashkull i cili miraton çdo veprim tuajin, kjo mund të jetë mirë në fillim, por shumë shpejt do t’ju mërzitet. Sepse te ky tip zbulohet karakteri maniak.

(er.nu/tg/BalkanWeb)

 

Vazhdon Ezel - ta fut tel, ta nxjerr cengel! smiley

Me  keto mendje i bie me shkurt te mos martohesh kurre, se ato profilet me siper ndeshen tek 99% e cunave.

 

smiley

 

"U ban dy vite qi jena martue, e tan kohen menoj sa me fat kena ken qi gjetme njani tjetrin edhe pse ishim kaq larg. Kjo fal Mblesnis. Ju falnerojm per sherbimin pergjate Abonimit e te po perpiqemi me bind tan miqt tane me ju ndjek!"

Toni Love Lucia, Shkoder

Gje qe s'behet. Gjynah me i shty kalamajte te zgjedhin rrugen e dashnise.

opo leni kalamajt, po kjo po na qet telashe te tjera

po me cer do merren tezet, hallat, komshijet, krushkat po su moren me mbleseri ?

apo do rrine ne facebook smiley

Eshte me te provume apo me mirebesim?! smiley

t'ju them te drejten u regjistrova vetem sa me u pergjigj. osht me prov lale se mu me ka ec per vete me kete sitin. ene s'ka nevoj mi ruzhdie me shkrujt qyqa qyqa se na bone neve qi jemi regjistru aty si allasoj. i provo robi te gjitha. kush po ka mo koh sot me dal lokaleve e me ra me lloj lloj femrash. kshu t'pakten e zgjedh vet, po edhe me nge e merr me e njoft mir. po per mu si emigrant i her ma desh shpirti nji shqiptare keshtu qi ma boni punen tamom. hajt kalofshi mir pra edhe mos boni sikur po talleni se te gjithve jua ka qesi smiley

Hopaaaa

       

 

 

Ne peshk mungojne '' hartimet '' e njeres smiley ku te jene valle smileysmiley

 

Historia e vjedhur, Shkupi shëron komplekset 

Drejtori i Institutit të Historisë pranë Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Bullgarisë, akademik Georgi Markov ka theksuar se Maqedonia po dyshon në identitetin e saj, për shkak se nuk ka histori të saj.

“Ata vazhdimisht vendosin buste, për shkak se janë popull i krijuar nga gjysma e dytë e shekullit të 20. Ata janë komb pa histori dhe vazhdimisht përvetësojnë histori të huaj si Mbretin tonë Samoil, më pas maqedonasit antik apo Aleksandrin. Kjo tregon se ata nuk besojnë në identitetin e tyre. Kjo është e qartë se ata nuk besojnë dhe në këtë mënyrë shërojnë komplekset”, deklaroi akademiku Markov në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve “Fokus”.

Sipas tij, është e paqartë se si një vend me papunësi marramendëse harxhon 250 milion euro për përmendore, dhe në anën tjetër asnjëherë nuk arrijnë të sqarojnë se përse dy heronjtë e vendosur Goce Dellçev dhe Dame Gruev janë të vendosur në kuaj, pasi nuk ekziston asnjë fotografi ku ata duken të fotografuar në kuaj.

“Ata që bëjnë këtë janë breza me tru të shpërlarë. Fëmijëve i tregojnë përmendoret e mëdha dhe i rrëfejnë se si kanë qenë të mëdhenjë dhe duhet të jenë të mëdhenjë. Por kjo dëshirë duke vjedhur historinë e huaj do ti pengojë në të ardhmen”, deklaroi akademiku Markov.

 

 

Duhet te jemi me shume optimiste ,o njerez ,se natyra ben mrekullira dhe atehere kur s'e presimsmiley

 

 

Histori e rrallë në Bullgari, i mbijnë dhëmbë në moshën 92-vjeçare

Askush prej nesh se ka menduar kurr se dhëmbët mund të dalin dhe në pleqëri. Kjo gjë ka ndodhur me një 92 vjeçar në Bullgari. Kanco Vidinski edhe pse është në një moshë të thyer i kanë dalë 4 dhëmbë të rinj. Ai gjatë një interviste për mediat vendase është shprehur se: “ Kisha shumë dhimbje, madje mishrat e dhëmbëve më ishin fryrë. Unë mendoja se mund të kisha ndonjë infeksion  por asnjë herë se kisha menduar se do me dilnin dhëmbë të rinj. Pas një jave me doli dhëmbi i pare dhe kështu me radhë tre të tjerët. U habita shumë sa shkova tek mjeku dhe ai vet u shtang kur pa dhëmbët e mi” .

Ish polici me profesion ka mbetur i habitur me dhëmbët e tij të rinj, por jo vetëm ai, të gjithë ata që dëgjojnë këtë histori çuditen se si ka mundësi që në këtë moshë të dalin dhëmbët. /albobserver.com/

 

Te pastrojme Tiranen,si suedezet Lushnjen!smiley

Tamam!smiley

Erkand Qerimaj...kampion evrope!! ...i madh...garè e bukur!!

http://www.balkanweb.com/

Peshëngritje, shqiptari Erkand Qerimaj kampion i Europës Peshëngritje, shqiptari Erkand Qerimaj kampion i EuropësANTALIA- Erkand Qerimaj është shpallur kampion i Evropës në peshëngritje për meshkuj, në një rezultat historik për sportin shqiptar. Shtangisti shkodran ka triumfuar përballë rumunit Martin Razvan, duke ngritur 348 kilogramë në dy garësh dhe duke marrë medaljen e artë. Qerimaj ka bërë një garim fantastik, duke ngritur 158 kilogramë në stilin e shkëputjes, ku zuri vetëm vendin e dytë. 

Por, në shtytje ai bëri diferencën, duke ngritur 190 kilogramë dhe duke zënë vendin e parë, që më pas i dha edhe medaljen e artë. Në dy garësh, peshëngritësi i kombëtares ishte i paarritshëm, duke u shpallur kampion Evrope për herë të parë në karrierën e tij. Erkandi numëron shumë medalje, por një pjesë e madhe e tyre janë marrë kur garonte për të rinjtë apo edhe në një stil, ndërkohë që këtë herë bëhet fjalë për një trofe të marrë në kompeticionin më të rëndësishëm të kontinentit. Medalja e Qerimajt pason atë të argjendit të marrë nga Romela Begaj një ditë më parë, ç’ka e bën pjesëmarrjen në Europian të ekipit shqiptar si shumë të suksesshme. 
(el.me/A.Latifi/BalkanWeb)

rrofte politika, se kush pyet se doli shqiptari kampion evrope...

Nisma më e madhe qytetare për pastrimin e vendit tani edhe në qytetin tuaj, në fshatin tuaj, në lagjen tuaj, në tërë Kosovën!

Pjesë e lëvizjes globale "Let's do it World", e filluar në Estoni në vitin 2008 dhe e përhapur me shpejtësi marramendëse në të gjitha skajet e botës.

Ju ftojmë që atë ditë ta festojmë festën më të madhe të pastërtisë në vend, në Botë, në Glob!

http://letsdoitkosova.org/

Pas disa kohèsh pata pak orè mè parè njè kontakt me botèn shqiptare(kjo pèr programin vende e popuj)...hej...jemi pèr gjynah!! p.s. me 3.000 lek speci nè shqipèri?? hajt me libèr shpie...

 

Doni të shihni ëndrra të bukura? Tani ka një zgjidhje

 

Doni të shihni ëndrra të bukura? Tani ka një zgjidhjeTIRANE-Të gjithë jemi dëshmitarë të hovit që ka marrë teknologjia kohët e fundit. Ajo ka shkuar deri atje sa të influencojë në ëndrrat tona, për të na ndihmuar që ato të jenë sa më të bukura.

Shkencëtarët kanë shpikur së fundmi një telefon të veçantë me anë të të cilit ata pretendojnë që të krijojnë për çdo person ëndrrën e tij të përsosur, duke luajtur një tingull që ndikon mendjen gjatë procesit të gjumit. Përdoruesit e këtij mjeti të teknologjisë më të fundit mund t’i zgjedhin vetë pjesët e tyre të ëndrrave nga fusha të ndryshme, p.sh, nga mjediset rurale, skena zënkash në rrugë, apo edhe aventurat dramatike të vendosura në hapësirë.

Ndërsa kjo mund të tingëllojë më tepër si fragment i shkëputur nga një film fantastiko-shkencor, profesor Richard Wiseman, i cili ndihmoi në zhvillimin e këtij programi, beson se ai mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga çrregullime gjumi apo depresioni.
Psikologu i Universitetit Hertfordshire planifikon të mbledhë mijëra të dhënat nga përdoruesit e këtyre aparateve të veçantë, si pjesë e një eksperimenti përfundimet e të cilit do të paraqiten për Festivalin Ndërkombëtar të Shkencës, në Edinburg, për të zbuluar se sa e lehtë është të ndikosh në ëndrrat e njerëzve.

Programi i quajtur ‘Dream ON’ mund të shkarkohet nga përdoruesit e shumtë të telefonave iPhone në ditët e sotme.
Kështu, para se të shkojë në shtrat, përdoruesi zgjedh kohën që dëshiron të zgjohet dhe skenarin ideal për ëndrrën që kërkon të shohë. Pastaj ai e fut telefonin poshtë jastëkut – në një pozicion të tillë që të jetë në afërsi të kokës – dhe telefoni i veçantë përdor një sensor lëvizjeje për të zbuluar kur personi është duke ëndërruar.

Procesi i gjumit kalon në disa faza, por gjatë kohës në të cilën ne shohim ëndrra – truri paralizon trupin, kështu që ne nuk jemi në gjendje të veprojnë dhe ato që veprojnë janë ëndrrat tona. Programi ‘Dream ON’ pret deri në periudhën e fundit të gjumit, pak para kohë që ne kemi zgjedhur që në fillim për t’u zgjuar, dhe pastaj luan një tingull.

Pasi momenti i ëndrrës mbaron, telefoni e zgjon përdoruesin brenda një minute, në mënyrë që të rriten shanset e tij për të mbajtur mend ëndrrën e sapoparë. Ai regjistron ëndrrën dhe paraqet një përshkrim të saj në një bazë të dhënash online. Disa nga programet janë të dizajnuara në mënyrë që të inkurajojnë “ëndrra transparente”, ku personi është i vetëdijshëm se është duke ëndërruar dhe mund të ndikojë në atë se çfarë ndodh në ëndrrën e tij.

(Shqipmedia/BalkanWeb)

 

AMC ne Prag te falimentimit. OTE pergatitet per largim nga tregu shqiptar dhe ai rumun. Borxhi i kompanise greke perllogaritet tek 500-700 milione euro dhe kompania deklaroi se do te nxjerre ne shitje kompanite AMC dhe Romtelekom per te mbuluar borxhet e shumta (deklaron gazeta ekonomike greke Naftemporiki per Bloomberg)

t'ju them te drejten u regjistrova vetem sa me u pergjigj. osht me prov lale se mu me ka ec per vete me kete sitin (flas per sitin e ruzhdijes www.mbleseri.com). ene s'ka nevoj mi ruzhdie me shkrujt qyqa qyqa se na bone neve qi jemi regjistru aty si allasoj. i provo robi te gjitha. kush po ka mo koh sot me dal lokaleve e me ra me lloj lloj femrash. kshu t'pakten e zgjedh vet, po edhe me nge e merr me e njoft mir. po per mu si emigrant i her ma desh shpirti nji shqiptare keshtu qi ma boni punen tamom. hajt kalofshi mir pra edhe mos boni sikur po talleni se te gjithve jua ka qesi smiley

 

HAHAHAHA!!!! smiley

Subject: 967 of 968 people found the following review helpful

 

DO NOT PUT ON KNOB AND BOLLOCKS, 24 Jan 2012
By#Andrew
This review is from: Veet for Men Hair Removal Gel Creme 200ml (Personal Care)
Being a loose cannon who does not play by the rules the first thing I did was ignore the warning and smear this all over my knob and bollocks. The bollocks I knew and loved are gone now. In their place is a maroon coloured bag of agony which sends stabs of pain up my body every time it grazes against my thigh or an article of clothing. I am suffering so that you don't have to. Heed my lesson. DO NOT PUT ON KNOB AND BOLLOCKS.

(I am giving this product a 5 because despite the fact that I think my bollocks might fall off, they are now completely hairless.)

 

po turp nuk të vjen që tallesh me dhembjen e të tjerëve? smiley

Po te lexoje udhezimet, qyqari! U meka me pjesen e fundit, qe i ka dhene 5 yje gjithsesi. smiley

 

Studimi: Femra e veshur me të kuqe, nuk i ndez më meshkujt

 

 Femra e veshur me të kuqe, nuk i ndez më meshkujtROME-E kuqja është si pasioni. Një grua e veshur me këtë ngjyrë, sipas shumë mendimeve, është vecanërisht joshëse dhe ka aftësitë të ndezë tek ti zjarrin brenda teje.

Por, sipas shkencës, forca e ‘Lady in red’, është vërtet qesharake.
Studimi që dërgon kështu në pension rolin e Kelly LeBrock apo këngën e famshme ‘Lady in red’ është bërë nga Skolla e Antropologjisë dhe Konservimit në Universitetin e Kent në Britaninë e Madhe, i publikuar në revistën ‘PLos ONE’.

Rezultatet e tyre përgënjeshtrojnë lidhjen e ngjyrës së kuqe dhe tërheqjes ndaj femrës që zakonisht ndërlidhet me referimin tek organet gjenitale.
Një grup prej 40 personash heteroseksualë u ftuan të merrnin pjesë në një provë fizike përpara 16 imazheve të realizuara duke nisur nga një foto secila me 4 imazhe, ku paraqitej një femër e veshur që nga e kuqja e ndezur deri tek e kuqja më e lehtë.
Rezultati i kërkimit tregoi se burrat vlerësonin më shumë tërheqëse ngjyrat më pak të ndezura si roza e lehtë dhe më pak ato ngjyrat e ndezura.

"Zbuluam kështu se seksi mashkull ka një neveri të fortë ndaj ngjyrës së ndezur të organeve gjentiale”, shpjegoi Sarah E. Johns, profesorja e antorpologjisë.
Kërkimi sipas saj, sugjeron se duhet braktisur njëherë e mirë miti për të kuqen që gjithmonë ka përfaqësuar ‘sistemin riprodhues të femrës’.
 

 

CEATEC: The HRP-4C robot sings a song with Yamaha's Vocaloid

 

http://www.youtube.com/watch?v=LorTKDFIs...

 

CEATEC JAPAN is a comprehensive IT and electronics exhibition that is Asia's largest and the most heavily covered by the domestic and foreign media. It is visited every year by more than 170,000 people......

smiley

Nga "Rrefenja nga Amerika":

Peçoja vështron ca vrapues shalëjashtë, që ndjekin paralel veturën në të dy anët e rrugës. Një burrë i ngjallmë mezi i lëviz kilet e tij e duket aq i rraskapitur, sa të bësh be se ky është vrapimi i tij i fundit para se ta varrosin.
- Sa e kishmë ëndërruarë Amerikën, o prefesor, ëh?… Këtu shëndoshesh, fryhesh pa dashur, o në p.. të sëmës! Ma shëkon ti prefesor, barkun, mullën time? Asnjë thërrimë dhjamë, as një çiçkë bark nuk kam patur në Shqipëri! Xhan o ushqim i Shqipërisë! Bëj unë tashi vrap, që të ul barkun, por varet e nga puna, bre. Se nuk është fizkultura kryesorja. Më parë, këtu, bënja gjashtë ditë punë, po ama, një ditë ia linja të tërën, vrapit. Nuk do linja punën për të vrapuar de! Pastaj ra puna. Fillova të bëj pesë ditë punë e dy ditë vrap… Pastaj .. m'u shkurtua akoma puna e fillova të bëj tri ditë punë e katër ditë vrap. Tani ka një muaj, bëj vetëm … vrap!
Dhe miku im nuk ka të rreshtur:
- Po sikur është vetëm ky hall këtu! Mua nuk më janë ndarë hallet, qëkur vura këmbën. Pa gjuhë, bre, pa gjë… Dy vitet e para punova pa letra, fshehur. Punonja në kat të gjashtë po së prapthi, gjashtë kate dënë dhe! As e pashë diellin as më pa! Nuku se amerikanët janë të rreptë, po kisha akoma në palcë të dredhurat e Selanikut. Këtu, shokët e mij… ezmerë, - se mo na e marrin amerikanët për racizmë! – ata ezmerët dilnin e më blinin për të ngrënë, ata më mësonin zanatnë, gjuhën. Ja atje thellë, ku isha, e mësova gjuhën e vëndit, gurgull! Pas dy vjetësh, kur dolla mbi trotuaret lart, e mora vesh e xheç më ra dambllaja: gjuha që paskësha mësuar bilbil, nuk paskej qënë anglisht, o prefesor, po… spanjollçe oreee!!! Kur mos kem mamanë! Po si ore asnjëri nuk më tha, se ata hushkulurit ezmerë, kishin qënë nga Porto Rikua! Më shkuanë dy vjet. Fillova anglishten nga e para. Zhytem po s'mbytem unë!. Ama, thuaj hë, gjuhë më të zorçme, nuk bën nëna! Për të folur, hajde de, pa për të shkrojtur, po nuk vajte në shkollë, aha, harro mushkë…! Amerikanët, or byrazer, e shkruajnë "mace" dhe e lexojnë "qen"! Fëmijët venë në shkollë dhe e mësojnë, ne të rriturit, hiç-o, ç'të na vijë nga veshi. E kështu shtyhemi. Papo, është e bukur bre, kur e dëgjon tjetrin ta bëjë mishmashnë në mes të supermarketit, t'i thotë së bijës: "Na moj ti dhi e Ziçishtit! Mo më thuaj aj dont kerë, po mbylle grykën, ce të futa një pëllëmbë të mirë, sa të harrosh pasuordin e internetit dhe gjer bë dhjetë numëra celularësh!"…

.smiley

e bukur! nga Pellumb Kulla, apo jo?

 

nderkaq:  burre i zoti komisar Katani..., kot si beme kenge ne  ketij..smiley

Shqipolitika 2001: Perplasja Meta - Nano dhe Rama si alternative

I vetmi variant qe kupola roze te kete nje drejtues te afte e properendimor mbetet Edi Rama.

Nje artikull i "Koha Jone" nga koha kur "Te fala Sandrit" nuk perbente aspak ironi. I arkivuar nga 'merimangat' e WayBack Machine, artikulli mban daten e 28 tetorit 2001, kohe kur PS po kalonte turbullirat e brendshme Nano-Meta dhe kur Rama nuk ishte prononcuar akoma publikisht.

___

Edi Rama, mes Nanos dhe Metes

Mes Nanos e kryeministrit ngrica ka kallkanosur gjithcka, edhe fjalet. Kodrina e Nanos perballe malit Meta duket sikur do te perpihet nga casti ne cast, tamam si ne ato legjendat e vjetra ku kolosi i malit gelltiste me nje te pertypur gjithcka qe i dilte perpara. Edhe dueli i shfaqur se fundi, ku kryetari i PS-se sulmoi per te rrezuar qeverine si e ema e Zeqos maje thanes; duket se do te kete nje fund te tmerrshem per inicuesin, packa se mbetet dinak i frikshem. Nano vazhdon duke sulmuar, ndersa njerezit perreth Metes shfaqen te qeshur a thua se eshte nje premiere komedie.

Kurse i vetmi politikan teper popullor e mediatik, sic gdhihet perdite Edi Rama, ka heshtur dhe nuk dihet se ne c'shteg ecen qetesisht per t'u shfaqur papritur si shpetimtar i socialisteve. Edi Rama takon gjithkend, duke mos qene i askujt, pervec i vetvetes. Kriza ne PS e ka bere me te menduar kryetarin e bashkise, pasi shume drejtues lokale ne rrethe e ne Tirane i kane kerkuar qe te thyeje formalitetin e pavaresise dhe te kthehet ne nje lider bashkekohor te PS-se, duke iu gjendur socialisteve ne keto kohe krize, e cila gjeneron konflikte te pafund dhe rrezikim te pushtetit.

Edi Rama jo se eshte nga ata intelektuale qe ia perton nje sfide te tille, pasi te gjitha shqisat i aktivizohen ne kriza te tilla, porse ende nuk mund te beje hapin drejt selise roze, se nuk e di deri ku ka shkuar akulli. Duke qene politikan i rrahur me uthull ai mendon edhe variantin e pamundshem: sikur Nano dhe Meta nje dite ne mengjes te gjenden bashke, duke pire kafene e mirekuptimit, atehere, ku do te rrije Rama, ne mes tyre apo larg sejcilit? Ky eshte problemi i hezitimit te perkohshem.

Meqe Nano rrezikon te humbe postin e kryetarit ne nje Kongres te Jashtezakonshem socialist vitin e ardhshem, i vetmi variant qe kupola roze te kete nje drejtues te afte e properendimor mbetet Edi Rama, aq me teper qe eshte ne te njejten rezonance me Meten. Ndersa cdo variant tjeter, pervec Rames, shkrihet si flluske sapuni perpara kandidimit te Nanos ne Kongresin e Jashtezakonshem qe po pergatitet per ta shkarkuar.

Nuk flitet nese vendos per te kandiduar vete kryeministri Meta perballe Nanos.Atehere punet ndryshojne dhe votimi mund te perserise nje KPD te gushtit 2001. Ndersa, ne qoftese lobi Meta vendos te nxjerre ne skene Edi Ramen, PS-ja do te ishte e pranuar menjehere ne Internacionalen Socialiste dhe se qeverisja e Metes do te vazhdonte edhe pas 2005-es.

Heshtja Rama e ketyre diteve, nderkohe qe ai shquhet per shfaqje publike sa here ka kriza, apo duhen kriza, te le pershtypjen se dicka leviz rruges Bashki-Kryesi e PS, qe gjithsesi nuk jane me teper se 500 metra larg nga njera tjetra. Edhe ne sensin e largesise, dritaret e dy selive menaxhohen shkelqyeshem nga Edi Rama, e shkelqen ne ide kur ben dy pune njeheresh.

10/28/2001

_____

Tre dite me vone Rama do te pozicionohej, dhe njeheresh do te thyente asnjanesine publike, me batuten e Robert Camcakizit.

‘Komisar Katani’ shpall martesën me gruan 38 vjet më të re

 

Aktori i mirënjohur, i cili në Shqipëri u bë i njohur për shqiptarët në fund të vitit 1980 me serialin e njohur ‘Oktapodi’ shpalli sot martesën e tij me të dashurën e zemrës.

Pas historisë së gjatë dashurore me aktoren dhe regjizoren pulieze, 38 vjet më të re se ai, 66-vjecari deklaroi për mediat italiane se do të martohet pas tre muajsh me të dashurën e tij Federikën, 28-vjece.

“Kur njoha Federikën ishte vetëm 18-vjece”,- tha Placido. Është një histori e bukur dashurie që kujdo mund ti ndodhë pavarësisht moshës. Zoti më ka bërë këtë dhuratë të mrekullueshme. E konsideroj gruan e jetës time. Po aq e vërtetë sa pas tre muajsh ajo do bëhet gruaja ime”,- u shpreh i entuziasmuar Placido. (el.me/BalknaWeb)

 

hajt urime Katanit smiley

E ndau ate te paren ky (Elsen) se ja fxuxcxkxi Cirina ?

trrufsha pallën shoku

...edhe une premtoj se vitin qe vjen di ti bej pushimet ne Bangladesh!smiley

 

Titull idiot! Kur kane mesuar dhe keta tanet ,te vene kesisoj titujsh "bombastik",qe rezultojne fllucka sapuni.smiley 

 

 

Lorena: Po, bëra seks në BB

Entela Resuli

Është 20 vjeçe, studente në Fakultetin e Inxhinierisë për Topografi. Hyrja në Big Brother në fillim ishte një test për të, nëse do pranohej apo jo! Por shumë shpejt u bë realitet. Dy javë pasi ky show kishte filluar, e lajmëruan se do të hynte në shtëpi. E pranoi pa u menduar dy herë, por kurrë nuk e kishte menduar se aty do të krijonte një lidhje që do përflitej kaq shumë për skenat seksuale netëve të vona në shtëpi. Në fund të fundit jam 20 vjeçe, tregon Lori, dhe nuk kam pse mendoj kaq shumë se si mund të përkthehet lidhja ime në shtëpi. Në fund të fundit bëra atë që më pëlqente e dhe u ndjeva mirë. Gjëja që më ngrohë më shumë është se familja mbështeti veprimet dhe sjelljen time. Lorena në këtë bisedë, një javë pas daljes nga shtëpia na tregon më shumë për veten, lidhjen intime brenda shtëpisë dhe si do e pres ajo Gracianon kur të dal nga shtëpia

 

Çfarë ju shtyu të merrnit pjesë në Big Brother?

Për të provuar nëse do të hyja apo jo. Nuk e kisha menduar ndonjëherë seriozisht. Isha me disa miq të mi për kafe, aplikova dhe u pranova. Kur filloi Big Brother e ndava mendjen që nuk do futesha, një ditë para hyrjes më morën në telefon dhe hyra.

Ju hytë dy javë me vonesë, e kishit ndjekur ato dy javë?

Po, e kisha ndjekur. Nuk mund të them që i njihja personazhet, por i kisha parë. Nuk hyra aty me premtimin se çfarë do të bëj apo se si do të sillem.

Si ishte ndryshimi, ta shihje nga jashtë e më pas të hyje brenda?

Shumë ndryshe. Një presion dhe një situatë krejt tjetër nga ç’duket. Hyra, por nuk arrita të përshtatesha me ata njerëz që gjeta aty. Njerëz që nuk kishin lidhje me tipin tim. Një nga sfidat e mia ishte edhe se sa do të arrija të përshtatesha por kaq arrita, jo më shumë.

Çfarë ishte për ty Big Brother?

Ishte një eksperiment për mua. Shumë reagime të tuat aty brenda nuk mund të jenë ashtu në të vërtetë. Unë nuk isha ajo që tregova veten aty brenda.

Çfarë të afroj më shumë me Gracianon?

Në fillim gjërat e vogla. Mosha, tipi i lëvizur…

Je tip aventuriere?

Në përgjithësi po, i marrë gjërat lehtë dhe me sportivitet.

E kishe menduar që mund të lidheshe aty brenda?

Nuk është se i vura vetes një kufi, që kur të hy aty do bëj këtë apo do të bëj atë. Hyra me mendimin do shoh dhe do reagoj ashtu siç është momenti. Por nga ana tjetër nuk do i ndaloj vetes asgjë.

E konsideron veten të lidhur me Gracianon?

Po, mendoj që kur të dal jashtë do shohim.

Çfarë bëtë ju në Big Brother?

Bëra qejf. Bëra atë që  ndjeva. Kalova mirë, ishte një eksperiencë që nuk do e përjetojë njëherë tjetër. Nuk jam penduar fare që kam hyrë aty dhe mund të them që e kam shijuar.

Marrëdhënie seksuale në Big Brother?

Intimiteti është diçka shumë personale. Në Big Brother duke qenë i vëzhguar 24 orë nuk ke shumë mundësi t’i fshehësh dhe tani që më bëhet kjo pyetje, me vjen mirë që ka ngelur ende pa një përgjigje konkrete. Mua më pëlqen kjo gjë sepse kuptoj që publiku nuk e ka kapur dot dhe më pëlqen ta lë kështu. Por u them që të mendojnë pozitivisht, aty ka pasur dashuri

Ta impononte ambient i mbyllur intimitetin?

Të rrish 24 aty, jashtë mund të ndodh për një muaj, por aty brenda edhe për tre ditë. Aty gjërat ndodhin më shpejt se sa në jetën reale.

Si të pritën familjarët pas daljes nga shtëpia?

Jam ndjerë e pritur shumë ngrohtë nga familja. E dija që mami do më kishte kuptuar. Ishte shumë e lumtur për mua dhe e kishte marrë shumë malli. Ajo gjithmonë më ka kuptuar dhe ka qenë tolerante ndaj zgjedhjeve të mia e më ka thënë nëse ti je mirë edhe unë jam mirë.

Kush do e fitoj Big Brotherin?

Graciano.

Mos u ndiko nga simpatia personale…

Jo nuk ndikohem, por thjesht mendoj që është njeriu më i drejtë dhe më i mirë aty brenda. Është i vërtetë, i shkathët dhe di t’ia tregojë vendin të tjerëve aty brenda.

Kur e kuptove që mund të lidheshe  me të ?

Duke e njohur, duke e parë

 

 

 

 

Graciano???smiley    crying with laughter emoticon

 

hearty laugh emoticon

 

ugly man laugh emoticon

Nuk ta mbush syrin ,e ?

Eshte ai mo, kusheriri i Ronaldos

 

Nje grup shkencetaresh kane zbuluar se meshkujve s'i ngrihet nga njyrat e rrobave te femrave por nga forma e trupit te tyre.

Pasi te clodhen pak, ata pritet te testojne hipotezen se cdo grope e hapur ne toke ka qene me pare e mbuluar me dhe.

E ta mendosh, qe kane qene shkencetare ,jo njerez dosidosmiley si une e si tysmiley

Si thane ata te ai humori?

Muri i madh kinez ,eshte i madh si muresmiley

Sa me vonese qe i merr lajmet xhibi, lexo me lart se ka disa dite qe eshte prure tek pa censura..smiley

Mire meshkujt nuk i ndez, po demat i terbon ama..smiley

Demat jo se jo, ata jane color blind smiley

Por gjithsesi, ne keto momente funebre per te kuqen le te mos e harrojme kesulkuqen. Mitologjia na thote se flamuri shqiptar eshte kuq-e-zi pikerisht nga kjo fabul (para se ujku te zevendesohej me shqiponjen ne flamur), c'ka ilustron nepermjet ujkut te zi jo vetem ndjenjen e pavarsise te shqiptareve nder shekuj, por dhe epshin tone shtazarak per te palluar minorene me uniforme:


 

 

Festë milionëshe për familjen Meta.Ditëlindja e Monikës, biznesmenët dhuratë gjerdanin 250 mijë euro.

Listë biznesmenësh për të paguar superdhuratën. Familja Basha në krye të vendit.Një festë e shfrenuar luksi, me biznesmenë dhe politikanë, në një nga hotelet më të shtrenjta të kryeqytet, po vazhdon të trondisë opinionin publik për nga shifrat e bëra publike. Rreth 150 pjesëmarrës, prej të cilëve rreth 100 biznesmenë, janë ftuar të kontribuojnë për një dhuratë super të shtrenjtë që Monika Kryemadhi u ka kërkuar për ditëlindjen. Bëhet fjalë për një gjerdan që kushton 250 mijë euro, një shifër tronditëse që, u sigurua falë disiplinimit të biznesmenëve që do të çonin dhurata.

“Na u rekomandua që të mos blinim dhurata, por të lidheshim me organizatorin dhe të kontribuonim në euro, për të arritur kuotën që nevojitej”, i tha një biznesmen pjesëmarrës FJALA E LIRE.

Disa biznesmenë janë ish miq të çiftit Meta, por të tjerë janë viktimë e rrethit të biznesit të tyre, që është nën kontrollin e Ministrisë së Ekonomisë. Shumica e tyre ishin njerëz që kanë përfituar koncesione, ose që kanë raporte me pushtetin e LSI-së në qeveri.

“Na u tha prerë që nuk duhet të blini dhurata pa pyetur”, thotë një tjetër biznesmenë, të cilët qendrojnë anonimë nga frika. “Na caktuan një koordinator dhe ne paguam aq sa kërkuan. Askush nuk lejonte dhurata pa marrë më parë miratimin”, vijon ai.

Luksit të shfrenuar dhe milionave i është shtuar dhe garnitura politike. Në krye të valleve ishte gjithmonë Aurela Basha, gruaja e Lulzim Bashës, familja e të cilit ja di për nder familjes Meta grabitjen e mandatit në Tiranë. Meta dhe Basha janë tashmë një pol pushteti brenda pushtetit të madh të PD-së, dhe po lobojnë për të shmangur Topallin nga kandidatura për presidente. Në valle shpesh me të është parë dhe ministrja Majlinda Bregu.

Surprizë ishte pjesmarrja në festë e Sokol Olldashit dhe Flamur Nokës. Olldashi, një target sulmesh prej Metës qysh prej një viti, dhe natyrisht në një raport hipokrizie marredheniesh me Bashën, është shfaqur aty për të qenë politikisht korrekt me festën e kundërshtarëve të tij.

Flamur Noka, praktikisht sekretari organizativ në PD, ishte aty thuajse si përfaqësues zyrtar i PD-së. Berisha, i cili ka vizituar familjen Meta në ditët para se të zhvillohej gjyqi, nuk ka denjuar të provojë ëmbëlsirat e Monikës, siç kishte dëshirë t’i provonte para gjyqit, ndoshta për shkak të pranisë së biznesmenëve dhe informacionit për luksin e shfrenuar.

Binte në sy mungesa e Topallit.

Si për ta bërë më groteske festën, një këngëtar kishte bërë një këngë kushtuar Monikës, dhe e këndoi bashkë me të, ndërsa një grup humoristësh ishin pjesë e zbavitjes së të ftuarve.

Pjesë nga teksti i këngës kushtuar Monikës

Dritë jap, kam ekzistoj

Krijohet zhurmë dhe dëgjohet “unë jetoj”

Unë isha jam dhe prapë, nesër do të jem

Vërtet arrita por kam dhe shumë unë për të dhënë akoma

Sepse unë jam fituese

Sepse ju jeni një fitues

Sepse ne jemi fitues

Sepse të gjithë bashkë fitojmë

Je yll bote

Burri lajmeron policine se nje grua s'e linte te dale nga apartamenti pa bere seks prap me te.

 

German man flees partner who demanded way too much sex

BERLIN — A desperate man in Munich fled onto a balcony and called police for protection after his insatiable companion for a one-night stand refused to let him leave her flat, police said Thursday.

The 43-year-old man had met a woman four years his senior in a bar in the southern German city on Monday and she took him back to her apartment for sex, a police spokesman said in a statement.

"There they had sexual intercourse several times," the spokesman said.

"When the 47-year-old wanted even more, her partner said no."

The man then attempted to leave the apartment but the woman prevented him from escaping and demanded he sleep with her again.

"Because the 43-year-old saw no other alternative, he complied with the woman's wishes another few times so he could finally leave the apartment," the spokesman said.

"But when she continued to refuse and demanded even more sex from him, he fled to the balcony and alerted the police."

The woman "then tried to talk the dispatched officers into similar activity but was unsuccessful."

She is now facing possible charges of sexual assault and illegal restraint.

Qyr qyr,po kjo qenka plagjiaturesmiley Cfare frymezimi,ky pervec prerjes se kraheve gjithe formatin e shqiponjes albanian flag.

a ka ndonje çun me ''edukate'' ketej pari mo?   take your chance...smiley

Dmth gangstagirl do nje cun me edukate qe ta trajtoje si princeshe. Kjo duket nga ato qe gjate seksit te thote "Whose bitch are you?". smiley

Pse me dukesh si fytyre e pare ? Si ishte ajo kanga per Maon 

Nick i ri,zakon i vjeter smiley

Mund te me thuash se kush ka qene nick-u im i vjeter? Seriozisht.

"i forti"... sot na del persisht. smiley (shkretetire)

Nga pjesa pas tre pikave kuptova qe dike te gugllosh. Pjesen e thonjezave, sikur te them qe s`e kuptova, do thuash "he he he, ben sikur nuk kupton" keshtuqe nuk me duket se ka shume kuptim te kerkoj sqarime kur ti dhe ndonje tjeter jeni te bindur qe me keni zbuluar. Si tha xha Braho "Mire do ishte qe Partia te na sqaronte, po edhe keshtu s`prish pune". 

kavi` dmth i forte persisht. kavir dmth shkretetire.

nuk kam nevoje per gugell deri ketu. smiley

Une,"ndonjetjetri" pata dyshimet e mija,po thjesht dyshime.Ai qe dyshoja une, nuk thote "seriozisht",por "pa tallje" smiley

Ok!Noshta gabohem Kavir.Ashtu e peceptova.Menyra juaj e te shprhurit me perkoi me dike.Sorry!

Pa problem. Ndodhin edhe keqkuptime.

P.S. Zotrules, nuk me intereson shume niveli yt i persishtes. Pyeta "kush isha dje" meqe u shprehe shume i sigurte "...sot na del persisht".

vajza do marre serozisht.  paska dhe diploma..smiley   bile edhe medalje..smiley

Po ti ore Belul, une te dija edhe per burre serioz ty, me namuz etj, neper keto site breth ti ore per cupka, jazek qe the tismiley

ora, jemi burra me namuz,  ''e sedren e burrit mo e nga'',  tha.smiley  

po cte bej o vlla, erdhi dita te mblidhem e te gjej dhe une nje vajze per shtepi.smiley  po spashe ketej, poshte e larte keto sitet, kush do me martoj mua.., lagja?smiley

Me kujtove propozimin e evgjitit Belul smiley

Kur te pava te kazani i llozhdurave moj, mu duke vajze per shtepi !

ugly man laugh emoticon

Kjo te pakten e dika mire ca don smiley 

turp per adminet dhe gjithe kete blog qe deklarata e Nikolla Markut ende nuk eshte botuar ne peshk. turp.

zoto, po sille ketu te pa censura deklaraten e At Nikolles.. ta lexojme ketu te pakten.

E kam sjelle ketu, dhe ja qe nuk e ke lexuar Belulo.

Deklarata e tij meriton te jete teme me vehte. Eshte e turpshme qe ndodh keshtu. turp. smiley

e kisha lexuar kete zoto,  po thashe se mos kishte bere dje apo sot, me rastin e pashkes ortodokse, ndonje deklarate te re.

megjithate faleminderit qe na e kujtove. dhe  ke te drejte.. meriton te jete teme e vecante ketu te peshku!!

Lere me mire qe nuk eshte se do na acarojne keta carat e llogjikes abstrakte, apo cfaredolloj variacioni qofte, mjafton te jete nihiliste antishqiptare!!

puna eshte se para 4 ditesh m'u tha nga nje admin qe "do postohej me afer pashkes"...

sot behet fiks nje jave. dhe mesa di, eshte te pakten dhe nje peshk tjeter qe eshte munduar ta postoje. smiley

se ke vrasin fjalet e Nikolla Markut ketu, kete e dine ata qe i zene fytin.

puna eshte marku eshte 'non grata' nga janulla keshtu qe ,,,,kristi u ngial

Jo jo,  nuk besoj se eshte per ate aresye. se, shikon ti, eshte me e mundur qe nga 6 admine, asnjeri te mos e shohe... nga 6 admine, asnjeri te mos i shohe 4 pyetje te ngritura ne cdo teme - sidomos ne ato qe se fundmi jane "moderuar", dhe qe nje admin te vendose qe "eshte me mire te postohet me afer pashkes"... se ndryshe harrohet...

nuk eshte se Nikolla eshte shqiptar dhe kryesine e kishes "autoqefale" ta kete nje grek ANTISHQIPTAR dhe ky Nikolla na eshte persona non grata... nuk ka mundesi...

po po, turp e faqja e zeze.  

Ne metro hic, tha.

Sot luan Kukesi me Vloren  smiley Forca Kuksiiiiiiiiiiiii !!

çfare luajne?  dmth, cfre lloj sporti?smiley

 

p.s  mbyte Vlora, mbyte Vlora.... O...O...O.smiley

Futboll kategoria e pare smiley Kukesi eshte pretendent per tu futur ne Kupen e Shqiperise

Ec atyyyyyy smiley

dale pak,  spo marr vesh  une.. dmth Vlora ne kategorine e pare?? 

po une kujtoja qe Flamurtari eshte ne ligen superiore?? apo paska 2 ekipe Vlora?

e mer Belul,mos ba t'habiturin.ate "vloren",ma mire shkrijeni fare,se "vlora " duhet te jete  VLORA vëlla. smiley

Flamurtari eshte tek Kupa e Shqiperise( pra superjorja liga me emrin fancy) , ndersa Vlora ne kategorine e pare ( apo e thene realisht ne nivelin pare hyres te Kupes se Shqiperise ) . Kaq di un smiley Aty e ke Flamurtarin mos ki merak !

Forca Kuksi,forca,po ti me bon si tironce e vjeter (kij parasysh qe e-ne me bold,ta shqiptosh me nje tingull, ne mesa a-se dhe e-se,si Elton Deda te "Jemi emri i vete jetes" smiley)

smiley un kshu, ik mor anej,  nuk kam bo nojher  smiley

goooooooool smiley qe ne minuten e pare shenon Kukesi smiley gol me koke!!

Ouuuuu,nje Kuksian gol me koke smiley

smiley pse mo ca ka smiley

sa per info 6 me 1 per Kukesin mbaroi smiley 

Jo jo ska asnje gje,po vrisja mendjen pse i ka shku topi tek koka,pershembull kur shume mire mund ti shkonte dhe ne kembe,kapito?

Prit o se harrova me te lujt syrin smiley

 

Amerikanët i fshehin paratë në frigorifer

 

Amerikanët i fshehin paratë në frigoriferSHBA- Amerikanët që nuk u besojnë bankave kanë gjetur një vend të posaçëm për fshehjen e parave, frigoriferin.

Sipas një hulumtimi të agjencisë Marist, 27 për qind e amerikanëve të ardhurat e tyre financiare më mirë i fshehin në frigorifer sesa t’i dërgojnë në bankë, ndërsa 11 për qind e tyre pëlqejnë të flenë me to.

Rreth 10 për qind e shtetasve në SHBA preferojnë t’i mbajnë paratë në kavanoza, ndërsa rreth nëntë për qind në ndonjë vend tjetër në shtëpi.

Në çorapë paratë i ruajnë 19 për qind e amerikanëve, ndërsa 17 për qind konsiderojnë se në shtëpitë e tyre nuk ka siguri për ruajtjen e kursimeve.

Ndërsa, frigoriferi konsiderohet vendi kryesor për fshehjen e parave në të gjitha rajonet e SHBA-ve, te të gjitha moshat dhe te të dy gjinitë

 

i fshehin apo i ruajne qe te mos u prishen (thartohen)?

Oreks te mire femije...

Neqoftese njihni gra te keqija qe mekatojne...shkruajeni ne nje cope leter emrin e personit...dhe dergojeni ne adrese te personave te cituar. Por me kusht qe te jete orari i drekes ose i darkes.

Iuuuuuuuu...Mishi i njeriut kur piqet shkrihet me duket..

Ca nuk po degjojme, erdhi tamam dita qe njeriu po ha njeriun..

Mishi i njeriut kur piqet shkrihet me duket..

Une per vete s'e kam provuar ndonjehere - por s'me duket se jemi prej dylli smiley

 

 

''Oreks te mire femije...

''me ju sot krenohemi jo vetem ne, por gjithe Shqiperia... ju bete nje gjest te vertet patriotik!smiley

ngritet dhembet tuaj te bardhe kunder mekateve tyre te zeza smiley

Nje gjest vertet i cuditshem, ca njeriu duhet te jesh qe te besh kete gje! E kam fjalen per leximin e gazetes se Mero Bazes, qe mos keqkuptohemi.

xhib, paska te drejte kaviri per punen e oreksit...smiley

nuk krahasohet dot. niveli i kolesterolit ne shqiperi eshte shume me i gjate smiley

e fejesës së Angelina Jolie, 250 mijë dollarë

Unaza e fejesës së Angelina Jolie, 250 mijë dollarë
Unaza e fejesës së Angelina Jolie, 250 mijë dollarëKëto janë fotot e para të unazës së fejesës, që Brad Pitt ia dhuroi Angelina Jolie. Një unazë e cila ka kushtuar 250 mijë dollarë dhe që është projektuar nga vetë Pitt. Kjo unazë i ka kushtuarmë shumë se një vit aktorit për ta bërë sa më të përsosur. Ajo është një unazë diamanti dhe është vënë në gishtin e aktores vetëm disa ditë më parë.

 

Inteligjenca e femrave amerikanesmiley.Sa zili e kam ate cunin me nr 19smiley

eshte me fotoshop

nuk po t'njof. mos ke ly gjo floket smiley

 

Censusi: minoritarë grekë, më pak se 25 mijë; 70% e shqiptarëve nuk deklarojnë besimin fetar  ARTICLE | ateTime" datetime="2012-04-18" property="dc:issued">18 PRILL, 2012 - 11:14 escription">

Gjatë ditëve që ‘agjentët’ e INSTAT-it ishin në terren për të plotësuar pyetësorët e Censusit, debati politik e publik dominohej nga shqetësimi mbi hartën e pritshme fetare të shoqërisë shqiptare e mbi përmasat e pakicave etnike. Kanë kaluar muaj të tërë qysh atëherë dhe ajo tollovi duket si e hedhur pas shpine; askush s’po e kujton më, nuk po kujtohen as për t’i bërë publike të dhënat mbi përkatësinë fetare dhe etnike të shtetasve shqiptarë, të cilat, sipas burimeve tona, janë përpunuar tanimë. Sipas të njëjtave burime, rezulton se numri i shtetasve shqiptarë me etni greke në territorin e Republikës, në momentin që është kryer Censusi, ka qenë jo më i lartë se 25 mijë vetë, gjë që i nxjerr si paranojake të gjitha shqetësimet e shprehura ato kohë nga qarqet patriotike. Ndërsa në lidhje me përkatësinë fetare, burimet tona janë mjaftuar të na japin vetëm një të dhënë: gati 70% e të intervistuarëve i kanë lënë pa përgjigje pyetjet që kanë të bëjë me besimin fetar. Dhe kjo duket e dhëna më interesante e gjithë Censusit, e cila ka nevojë për interpretim nëse do të konfirmohet dhe nga INSTAT-i.

Qeveria, tok me këtë të fundit (INSTAT), i kanë nxjerrë ca të dhëna, që kanë dashur t’i komentojnë e interpretojnë. Pyetje: Pse vallë nuk po i nxjerrin të dhënat që lidhen me përkatësinë fetare dhe etnike të shqiptarëve? Çfarë i pengon?... Pse duhet t’i pengojë ndonjë gjë?...

Re.Pu.

http://www.respublica.al/artikuj/2012/4/18/censusi-minoritare-greke-me-pak-se-25-mije-70-e-shqiptareve-nuk-deklarojne-besimin

C'behet kshu mo? Vetem 25 000 velai greku ka Shqiperia mo? Ku iken ata 225000 te tjeret mo?

 

epo me cenzus ishte fjala per ata qe jane greke. ajo shifra qe thua ti eshte per ata qe duan te jene grekesmileyray: por c'e do qe eshte ne krize greqia e nuk jep me pensione smiley

petlla, po ti si u regjistrove? se kam harruar te te pyes...

sierra leonas, se e kam fiksim at vend smiley

ilir, zoto.

A nuk e kishim lene per trojan???

tradhetar! smiley

jo se kisha frike mos e merrnin vesh e me quanin nazist smiley meqe hitleri paska fol edhe e dha me urdher, gjermania te mesoje shqip si gjuhe te dyte. vendet e tjera, amerike, e angli, franca, belgjika, hollanda, shqip si gjuhe e pare. rusia kina edhe ato te tjerat s'ka rendesi emri, nuk meritojn te mesojne shqip. keshtu qe u ndalohet me ligj, 50 pas luftes. aty te rrine te vdesin injorante derrat. smiley

ca rreziqe duhen marre parasysh petlle. se me kane thene ata te regjistrimit kur kane ardhur tek shtepia jote. po mundoheshin te intervistonin komshine dhe ti kerceje pupthi: te regjistrohem dhe une! me regjistroni dhe mua! denbabaden ilir, wallahi bil'lahi er taj, per qet kryq nuk ju rrej. smiley

edhe beshtyva sipas ritit tre here nga penxherja kur era frynte nga censusi, shkula dy qime sqetlle dhe i dogja me cigare, pastaaaaaaj u thashe shkruje aty: me dy gishta : ilir. se nuk ka per ta more vesh zotrules, atij do ti them se u rregjistrova trojan, se ajo cika ishte nga tropodja smiley

ptu, ptu ptu! se desh na hongren m'sysh.

Art skenik i nje autoreje suedeze kunder gjymtimit te gjenitaleve femerore ne disa vende te botes, si tradite. Shume ide interesante.

http://youtu.be/rCK6zvWEN_Q

autori (mashkull) quhet Makode Linde (dhe eshte personi qe bertet ne video).

rrofsh per info

dergova kerkesen per tu anetaresuar tek PPU ne facebook po vura re se eshte shume larg  nga PPU -BLOG....

Fenomeni i Groupon (Group Buy) tani ka perfshire edhe Shqiperine tone te dashtur.
Nje nder kompanite qe eshte ne Shqiperi eshte edhe Kuponi.al me qender ne Tirane.
Per me shume informacione: Kuponi Albania

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).