Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Pa çensurë - 34

PS: Ju lutemi (II) që për artikujt që vendosni të mjaftoheni mundësisht me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.   

302 Komente

BBCA Point of View: In defence of obscure words

We chase "fast culture" at our peril - unusual words and difficult art are good for us, says Will Self. We are living in a risk-averse culture - there's no doubt about that.

But the risk that people seem most reluctant taking is not a physical but a mental one: just as the concrete in children's playgrounds has been covered with rubber, so the hard truth about the effort needed for intellectual attainment is being softened by a sort of semantic padding [...]

Cdo gje duket cool ne slow motion, sidomos gjerat bjeri ti biem.

 

Sipas revistes "Time", 100 njerzit qe kane patur me shume influence ne bote, nga fillimi i historise deri tani; perfshihen ne liste autori i teorise se evolucionit, ai i relativitetit dhe paqeter dhe ai i Facebookut.

Sa mosmirnjohes qe jeni,keni 20 e kusur vjet qe e keni pas idhull,tani ju del i tepert.

epo, s'jane te gjithe ne nivelin e Sales,qe t'ia vlejne ,per t'i adhuruar perjetesisht.

Kur u ndane ,keta na ranesmiley

Nano, sikur ta heqi mjekren, dhe nje pjese te mustaqeve, te lere vetem pjesen e mesit te mustaqeve, del tamam si çuni i Hitlerit smiley

Miremengjes,dite e bukur sot.

Mail Online: 100,000 women undergo brutal genital mutilation illegally in Britain (and some of the victims are as young as TEN)

  • Police have failed to bring forward a single conviction

  • Only two doctors have ever been struck off by the General Medical Council 

  • Victims often suffer in silence and sometimes battle to stand or walk

  • One doctor offered to perform the procedure on a 10-year-old girl for £750

 

...

Pranë pellgut Kohu urdheroi karrocierin te ndalonte.

Dy indiane te fuqishem mbanin për krahesh një burre, qe, me sa duke, nuk ecte dote vete. Ata e shtrengonin fort këtë njeri te zhveshur, qe dridhej i teri nga koka tek kembet.

Diagnoza  e Kohut u dha ne cast:

-       ethe te renda, i sëmurë me kolere!

Dhe priti nevranderur se c’do te ndodhte.

Nga turma u nda një njeri i gjatë, me roben e verdhë te Vishnes: një frift. Ai futi ne ujë disa degë palmash, qe mbante ne dore,d he sperkati me to njerezit perreth, qe, me duar te kryqezuara, perkuleshin thelle e mermeronin lutje.

Prifti shqiptoi me ze e lartë – Mantran, formulen e magjise. Ndërkohë te zemurin e kishin futur ne ujë gjer ne gjoks, pastaj ia zhyten edhe koken dhe vetem pas kësaj e nxoren ne breg, ku ai u vithis pertoke.

Balli i Kohut u mbulua me rrudha. Fytyra iu zbeh prej zemerimit.

-      Po ky është krim! – s’u permbajt me ai. – Dhe jo vetëm kundrejt njërit. Kundrejt te gjitheve qe banojne ketu.

Iu kthye Gafkes:

-      Shkojme. Te shohim se mos ndihma jone mund te vleje ende.

Gafka ngurroi. S’para i pelqente kjo punë. Por befas u turperua. Si guxoi ai te mos i bindej një urdheri?

Kohu u hodh poshtë ng akarroca. Por ne ate cast Gurui doli përpara tij, i preu udhen duke hapur krahe dhe iu lut me ze te dredhur:

-      Ne emer e Shives, sahib, mos mendoni ta pengoni priftin për kryerjen e ritit te shenjte! – Duke iu afruar edh ca Kohut, e paralajmeroi: - Do te ngrini tere fshatin kundër jush!

-      Marrezira, une jam mjek!

Kohu beri te heqe menjane Guruin, por ai e zuri fort për shpatullash dhe i peshperiti me fytyre te shtremberuar nga frika:

-      Me falni, sahib, por une e ndjen veten përgjegjës për jeten tuaj!

Atehere Kohu u kthye duke tundur koken e duke share hipi perseri ne karroce.

-      Kjo qenka një boe e cmendur!

Ne te khyer ata pane se si e ngriten te semurin, tanimë me sa dukej kufome, dhe e nisen për ne Ghat, ne sheshin e djegies, qe gjendej pranë një pellgu tjetër me thellesi te fshatit.

Kohu mbylli syte për t’u qetesuar.

Kurse Gafka mendonte: Te kisha qene filozof do te kisha shkruar një ese mbi dobite dhe demet e fese”.

...

Money, Power & Wall Street
Frontline tells the inside story of the global financial crises

Mjaft interesante dhe informative per krizen financiare-ekonomike dhe politiken pas vendimeve gjate asaj kohe, po dhe per embrionin e krizes.

 

Masakër laureshash në Pogradec, italianët: Pjata me këtë zog e garniturë ia kalon viagrës  Pjata me këtë zog e garniturë ia kalon viagrësPOGRADEC - I veshur me kostum lara-lara, tipik për një gjuetar dhe me armën në dorë, 70-vjeçarin e gjejmë buzë liqenit të Pogradecit. Quhet Filippo Manzaro dhe ka ardhur nga Italia enkas për të gjuajtur zogun e rrallë, që ai vetë e quan Alodra. Edhe pse në këtë periudhë të vitit gjuetia është e ndaluar, italianin nuk e ka frenuar asgjë për të vrarë zogjtë, që tek ne njihen si lauresha. “Kemi ardhur enkas nga Italia me miqtë e mi për këtë zog të rrallë, ndërkohë që këtu na shoqërojnë disa miq shqiptarë. Një zog i bukur me bisht të gjatë. Ja, për këtë kemi ardhur”, - thotë gjuetari italian dhe kap një zog të vrarë nga çanta. Italiani, pronar i një restoranti në “Milano, pa e ditur se kush jemi, vazhdon të tregojë se prej disa ditësh është në gjueti të zogut, që në shtetin fqinj konsiderohet si “çudibërës”. “Dje nuk na eci shumë, se nuk arritëm të vendosim imituesit. Vramë vetëm 30 copë, ndërsa sot kemi vrarë rreth 100 të tillë. Ky zog në Itali është i jashtëzakonshëm. Ia kalon edhe viagrës. Italianët i bën burra të shtrat, ndërsa pjata me një zog Alodra dhe pak garniturë padyshim që është më e shtrenjta në restorant”, - shprehet Manzaro. 

Shtetasi italian nuk është i vetmi i përfshirë në këtë aktivitet, ndërkohë që drejtuesit e Shoqatës së Gjuetarëve japin alarmin se buzë liqenit të Pogradecit, në orët e vona të mbrëmjes kanë mbërritur xhipa me gjuetarë të huaj, të cilët po ushtrojnë jashtë sezonit të lejuar gjuetinë e zogjve. Gjithashtu, ata janë të shqetësuar edhe për mënyrat e ndaluara që po përdoren prej tyre. “Në emër të futjes të sa më shumë biznesmenëve të huaj dhe turistëve, janë krijuar disa agjenci me gjuetarë të huaj, të cilët jo vetëm që gjuajnë në sezonin e ndaluar, por përdorin mjete ndjellëse të ndaluara të ushtrimit të gjuetisë si: regjistratorë zëri të kafshëve dhe të shpendëve. Gjithashtu, ata përdorin projektorë të fuqishëm, teknikë kjo që ka pasoja masakruese dhe është e ndaluar në të gjithë botën”, - pohon Paqsor Gorellari, sekretar i Shoqatës së Gjuetarëve. Gjithashtu, ai shpjegon se në Shqipëri ka rreth 12 mijë gjuetarë, ndërkohë që në këto 15 vitet e fundit nuk është bërë asnjë investim nga shteti për rezervatet e gjuetisë. “Janë zhdukur specie të veçanta si fazani, thëllëza e fushës, kaprolli, ndërsa janë drejt zhdukjes derri i egër, lepuri i fushës dhe thëllëza e malit”, - thotë Gorellari. 
(el.me/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

 

vdes , Hysni Milloshi

Paska dal CD-ja me kenget shqiptare te vitit 1903.Perle.Paska punuar nje profesore shqiptar ne Vjene.Bravo i qofte!

Plaka ishte ne momentet e fundit te vdekjes dhe ishte afer te nentedhjetave. Plaku si shume i dashuruar tere jeten mbas saj, e pyet duke i sherbyer deri ne momentin e fundit. "Kemi qene nje cift shume i dashur dhe e di qe me ke sherbyer, e te kam sherbyer tere jeten, por para se te largohesh nga kjo jete, te lutem me thuaj sekretin tend, cfare fsheh ne ate kutine me celes qe e mban gjithmone ne dollap, se nuk dua ta hap pa lejen tende"?!Ne rregull i thote plaka, "hape dhe do te them." Kur plaku hap kutine sheh nja dy fustane te vogla kukullash dhe paketa dyzinash me para."Nuk po kuptoj" i thote plaku, "c'jane keto fustane kukullash" pyet me cudi...!?

"Keto fustane" une i qepja ne dhome kur mbyllesha vetem ne momentet kur kam qene e merzitur nga ty, dhe nuk doja te debatonim, ndersa parate jane nga fustanet e kukllave, qe kam shitur tere kohen qe kemi jetuar bashke"....!

 

Puna eshte pune,jo shakasmiley

Deri ku shkon mosmirenjohja..

I dhuroi veshkën shefes, ajo e pushoi nga puna

Si këmbim për veprimin e mirë që bëri Debbie Stevens, një grua nga Nju Jorku, ishte që të pushohej nga puna.

47-vjeçarja mori një vendim shumë të guximshëm. Dhuroi një nga veshkat e saj, me qëllim që të operohej më shpejt punëdhënësja e saj.

Duke dhuruar veshkën tek një mashkull që ndodhej në listën e pritjes, Stevens do të ndihmonte për të shkurtuar kohën e pritjes së shefes së saj për transplantim veshke , sepse ajo renditej pas burrit që kryesonte listën e pritjes.

Jackie Brucia, falë Stevens tashmë gëzon një shëndet më të mirë. Veshka e re i shpëtoi jetën. Por ky fakt nuk e pengoi atë për të mos e pushuar nga puna 47-vjeçaren.

Kur Stevens u kthye në postin e punës së saj, nuk u pagua asnjëherë për orët që punonte jashtë orarit. Më vonë u vendos në një post më të ulët, në një degë tjetër të kompanisë, 50 milje larg shtëpisë së saj.

Dhe nuk vonoi të vinte pushimi nga puna. “I dhashë veshkën time dhe më mori edhe zemrën”, deklaroi 47-vjeçarja për gazetën “New York Post”. Ky veprim tregon se sa mosmirënjohës janë njerëzit. /albsobserver.com/

 

 

 

fergese.

Me keqardhje sapo lexova se Ardian Klosi i dha fund jetes.. me kapi nje trishtim i thelle megjithese nuk e mbeshtesja ne te gjitha ato qe shkruante..Jetofsh ne qetesine qe enderroje Ardian me vjen keq qe nuk shkembyem me shume     http://www.ama-news.al/2012/04/vuante-ng...

 

Me vjen shume keq per Klosin, u prehte ne paqe smiley

Gjynah smiley

Sa e trishtueshme!RIP!

 Lakm i keq. RIP! 

Ngushellime familjareve. U prehte ne paqe.

 

me vetëvarje

smiley

Gjynah. Po c'pati fukarai?!  Sa vjec ishte?

U mundua tu japi mend shqiptareve dhe humbi te tijen.

Ti Alba je kafshe!!!

Roni ti je mize haleje.

mid 50s

I ri paska qene.

po kokerr gruri eshte ajo e shkrete mendje.  i ri i vjeter kur te iken s'ka gje qe e gjen.

Po ne rregull u dukte para nja nje jave,e pashe tek mbledhja e Keshillit Bashkiak.

po s'ka brire depresioni brad, kshu nga jashte ne rregull duken te gjithe ata qe vuajne nga gjera te tilla

as nuk eshte pune ikje mendje sic thote ky siper

Po jo mo vlla se ata qe kane shenja depresioni me raste i shfaqin dhe ne publik me shenja te ndryshme,Klosi nga kjo ane ka qene ne rregull.

ai qe arrin te marre jeten e tij, ne ato momente ka humbur gjykimin e nje njeriu normal o klluf po ik se nuk je bere te na japesh mend ti.  Depresioni ka shume mundesi qe te mos jete i vetem ne raste te tilla, ka edhe semundje te tjera mendore.  

jo or jo, po ti je sekretar partie i Berishes, si ata qe dje ishin te Enverit, dhe ti per instikt ben agjitprop ne cdo koment, ndaj dhe ketu u desh ta damkosje pak Klosin dhe pas vdekjes, duke e diagnostikuar si te ikur nga mendja, meqe ishte opozitar.

Une mend ty s'te jap dot, nuk hyjne mendte tek nje mendje e shitur per agjitprop partie

Pirdhu more e mos me cito me se me ofendon.  Injorant blogjesh.

nuk eshte pune damkosjeje se ate e ka damkosur Zoti deri sa e var veten po une nuk e kam ndermend as ketu e as diku tjeter ti thur lavde vetevrasjes.  Vetevarsja as nuk eshte ndonje forme arti a rebelimi per mua e as ndonje gje tjeter sublime a cool.

Klosin e njohin te gjithe s'ka nevoje te flas une.  Ndjejme keqardhje se ka humbur jeten nje njeri por ditirambe vetevrasjes nuk i duhet bere

leri te vdekurit rehat,as ti askush tjeter nuk mund ta gjykoje dot se ne cfare menyre iken tjetri nga kjo jete.mos gjyko qe te mos gjykohesh,se qelibar ne kete bote nuk ka asnje.

 

po duhet te flasim,si ta leme rehat?????dikush i njohur vret veten ne ta leme rehat?qyqa si mos e mbajme ca kohe neper goje e mos i themi te gjitha te ligat ne?

e mi klesidra ketu ka njerez qe kane humbur per fare njerezillekun,nuk po flas per miresjellje,thjesht per njerezillek apo humanitet.

po kerkon teper,ketu superioriteti ndaj tjetrit fillon qe me shprehjen plac kur teshtin(besoj e kupton cfare dua te them)

me mire spo flas me, sepse do duhej nje carcaf me i thene te gjitha.qe shume persona duhet te mesojne pak edukate qytetare, duhet, se po prishin cdo gje, edhe me elementaret

"nuk eshte pune damkosjeje se ate e ka damkosur Zoti deri sa e var veten"

Bo bo bo kafsheria nuk paska fund!!!

 

jo jo sipas disave ti marresh jeten vetes apo ti besh keq vetes u jep te drejten dhe statusin te tjereve te hedhin balte e mut mbi ty si te duan!!!!!nuk eshte kafsheri,ca e shohin si te drejte!!!!!!!!!!!!!!

kam pershtypjen qe nuk e ka per ceshtje kafsherie!

eshte nje rryme filozofie qe vetvrasjen e ka si aktin me te ulet te mundshem. plus qe si rregull vetvrasja klasifikohet si akt shume i dobet. ma mer mendja se per kete e ka.

po po sigurisht keta kane ngrene buke me Danten,edhe me siguri donje rreth te ferrit kane parasysh kur flasin ca gjera.edhe filozofine e shopenhauerit e ca te tjerve kane ne mendje kur thone ca gjera.thashe e njehere edhe po e perseris.po lereni te varroset e pastaj flisni.pak respekt.

.

po leri or burre te flasin se keta jane llumi i vendit.  Do dalin tani te hapin ndonje website per te ju dhene instruksione te gjithe atyre qe duan te vrasin veten, se keshtu po u beke "mendje e ndritur". 

me fal me mua e kishe?llumi vendit???spo jap as mend e as po behem krahe,thjesht po them te mos gjykoni,ta lini te varroset,edhe te kine pak respekt ne disa gjera.per te tjerat nuk me intereson cfare mendoni apo si e gjykoni ju,secili ka emndimin e vet derisa ai behet pak si fyes per te tjeret,pastaj smbetet me thjesht mendim quhet paragjykim

edhe inconformista urime per ndryshimin e gjuhes dhe mendimeve nga nje teme ne tjetren per te njejtin fakt.

ah cme can koken.  nuk ndryshoj asnje presje une.  pavaresisht kush ka qene (se tani duhet te flasim ne te shkuaren per te) Klosi, une ndjej keqardhje per cdo jete te humbur, po ama perrallat per vetevarsjen e te semureve mendore s'i pranoj per akt mendje ndriturish.  More vesh? mora thuaj!

ore fjalen respekt e ke gje ne falor ti.spo flisnim per jo shendetin e tij mendor,qe e shpuri deri aty mbase,po thjesht ti permbaheshe "une ndjej keqardhje per cdo jete te humbur," si te gjithe ne te te tjeret edhe pse pa censure, 

po cfare respekti more se nuk ka bere ndonje akt honorifik ky.  Njeri i coroditur me probleme mendore apo ka teseren e partise dhe ja falim, ndryshe nga Mehmet Shehu qe partia nuk ja fali vetevrasjen.

moj!!!!!!

spo i fal asgje.e di cfare do te thote vetvrasje.i kam vuajtur pasojat edhe pse jo ne person ta pare.sja fal,kush tha ja fal.spo shprehem se po e mbroj e thashe njhere.te thashe vetem lereni te varoset edhe neser komentoni gjithe kohes per cmendurine e tij,vetvasjen e shehut,e te gjitha te tjerat.as un skam simpati as per te as per vetvrasjen thjesht thashe co gje e ka nje kohe per gjykim.

Gjynah se paska qene i ri. Po keto me depresion eshte thuajse e pamundur t'i shpetosh. Me kujtoi vdekjen e Heath Ledger ca vite me pare. smiley

Me vjen shume keq! smiley

gjynah qe e kane lene ashtu, pas disa tentativave duhej te mbahej nen mjekim. Ka qene krize depresioni

R.I.P Klosi

Zot i madh sa keq!

vertet mu mbushen syte me lot.. mbase sepse ia njihja dhe familjen 

Depresioni eshte nje perbindesh muti!

Nga njehere te mencurit e kane veshtire te jetojne me budallenje dhe edhe ndodh qe te ndermarin aktin e vetvrasjes...ne nuk dime se si dhe qysh, medias nuk mund ti besosh, as ndonje kopuku qe aludon me kokren e grurit!Klosi ishte njeri i mire, perkthyes, studiuse i gjuhes shqipe, aktivist intelektual, ambiantaltist, , beri dicka per shqiptaret pozitive, kunder marrezive te Qeveriut, ka ngritur zerin gjithmone per nje shqiperi te paster esttike.., prandaj duhet te nderohet dhe e meriton! 

per cilen shqiperi te pster e estetike e ke fjalen, se kam pershtypjen se te ngec karkaleci ketu?

per ambientin eshte fjala, per nje shqiperi pa plera..

55 vjec,Babai i dy vajzave,kurohej per Depresion prej kohesh,shkaku gjendja e renduar psikologjike. news 24.

o blando; ky robi tjeter me te njojtin llagep qe o ke PS-ja ka ndonje lidhje me te ndjerin apo vetem rastesi..

Me duket se kane lidhje.

sa keq, ju prehte shpirti ne paqe

 

tentoi dhe njehere kete dimer,nga java e pare e janarit ne mos gabohem nga data 7 a 8.nuk thane asgje me sh as atehere vetem qe kishte kohe qe vuante dhe kurohej.e mbajten sh te heshtur dhe pastaj filloj te publikonte e te shkruante editoriale perseri.u prehte ne paqe

sa per komentet mbi shendetin e tij mendor,lereni te varoset njehere,pastaj filloni po te doni e po ta shihni te nevojes komentet.

Gjynah. Spero che shoku i tij i ngushte non facia te njejten gje si ky nga dhimbja.

Se harrova. Ca bohet anej nga Tirona? Takim shume te ngrohte Sala me Klintonin kendej. I ka lujt ne mythe kamunistat anej.

Koha xhom fare,kush osht Spero mer.

Spero asht Edi Rama me duket.

26 Prill Radio Day. Po hajde mor burr te te jap ndonje kajpiroska ketej.

per admin... kontrolloni faqen sepse antivirusi im eshte e dyta here qe me sinjalizon malware ne faqe...

 

 

 

 

Edhe mua.

edhe mua 2 here tashme

Per admin. Kontrolloni faqen se ma nxjerr antivirusi me flamur me yll dhe me shqiponje peshkunpauje.

A ka mundesi qe te me coni nje screenshot te faqes ku ju del gabimi per virus? Nuk eshte faqja kryesore, sepse sapo e testova, po ka mundesi te jete ndonje koment qe ka virus. 

Flm!

(Screenshotin mund ta vendosni ketu, ose me email tek info@peshkupauje.com)

Eshte tek tema per Klintonin...

 

Zyrtare: Guardiola largohet nga Barcelona 

Pep Guardiola nuk do ta drejtojë Barcelonën në sezonin e ardhshëm. Lajmin e ka konfirmuar vetë Pep Guardiola i shoqëruar nga presidenti i klubit, Sandro Rosell, në një konferencë për media.

“Dua ta kuptoni se ky nuk ishte një vendim i lehtë, por do të përpiqem ta shpjegoj se çfarë ndjej dhe shpresoj njerëzit ta kooptojnë. Më vjen shumë keq për konfuzionin në disa javët e kaluara”.

“Gjithmonë kam dashur kontrata të shkurtra pasi kërkesat te Barca janë të mëdha. E kam shijuar këtë si lojtar, dhe e di si funksionon. Gjithmonë kam menduar se kontrata katërvjeçare është e përjetshme për nj klub. Nuk kam dashur të kem kontratë e cila do të më lidhë për vendime të cilat nuk i doja”.

“Në vjeshtë i thash shtypit dhe drejtorit të futbollit, se periudha ime te Barca kishte marrë fund, por nuk mund t’ua thosha lojtarëve, pasi ishte e komplikuar aso kohe. Tash ëq jemi jashtë dy garave kryesore, është koha për ta zbuluar”.

“Pas katër vitesh çdokush lodhet. Shtatori/tetor ishte kur i thash drejtorit se periudha ime ka mbaruar. Trajneri i ri do të jetë në gjendje t’i japë gjëra të cilat unë nuk i kam dhënë. Të flas me ju dhe lojtarët për katër vite ka qenë shumë kërkuese”, ka thënë Guardiola.

Spanjolli ka qenë në krye të Barcelonës për katër vite, por duket se ka vendosur të ndjekë rrugë tjetër pas një sezoni jo aq të suksesshëm me kampionin aktual të Evropës.

Guardiola ka fituar tre tituj të La Ligës dhe dy të Ligës së Kampionëve gjatë kohës së tij si trajner i Barcelonës, post të cilin e trashëgoi nga Frank Rijkaard në vitin 2008 pasi më herët kishte drejtuar skuadrën B. Flitet se ekipet qe mund te drejtoje sezonin e ardhshem jane Inter,Milan, Chelsea si dhe oferta e bere nga Federata Angleze e Futbollit per te drejtuar kombetaren angleze.

Megjithatë, ky vit ka qenë shumë më ndryshe pasi skuadra e tij është në prag të humbjes së titullit të ligës ndaj rivalit të hidhur, Real Madridit. Katalanasit po ashtu u eliminuan nga Liga e Kampionëve në favor të Chelseat.

Skuadra iu besua numrit 2 te pankines se Barces Tito Vilanova (Francesc Vilanova)

.

 

Po me vjen keq,seriozisht,ishte e vetmja gje e mire ne ate Ekip.E trishtueshme!

 

Rumani, qeveria bie 2 muaj pas krijimit Rumani, qeveria bie 2 muaj pas krijimitRUMANI- Qeveria e Rumanisë nuk i ka mbijetuar dot mocionit të mosbesimit, vetëm 2 muaj pas krijimit të saj. Opozita përdori zemërimin publik ndaj masave të ashpra ekonomike për të rrëzuar kryeministrin Ungureanu. 

Koalicioni i qendrës së djathtë ka shkurtuar pagat dhe ka rritur taksat në përpjekje për të rimëkëmbur ekonominë e Rumanisë. Mësohet se presidenti i Rumanise Trajan Basesku ka emëruar tashmë liderin e opozitës Viktor Ponta si kryeministër të ri. 

Vetë Ponta ka mirëpritur mocionin e mosbesimit duke thënë se ai shënon fundin e një sistemi abuziv që përdor çdo armë të mundshme. “Sot pati drejtesi”-tha ai. Zgjedhjet parlamentare në Rumani janë planifikuar të mbahen në nëntor. 
(el.me/news24/BalkanWeb)

 

me te vertete e tmerrshmesmiley te le pa fjale.

Celentano: sa vjec je.

Kamarieri: Se mbaj mend.

Celentano: Dukesh me i ri.

smileysmileysmiley

E përditshmja kosovare “Zëri” i është rikthyer lajmit për ndërtimin e autostradës energjetike Kosove-Shqipëri, për te cilën shkruan se projekti po shkon drejt dështimit te plote, pasi, sipas burimeve te gazetës, financuesi kryesor, banka gjermane, mund te tërhiqet.

.......

Për bllokimin e projektit te linjës se interkonjeksionit prej 400 kv mes Kosovës dhe Shqipërisë, Gazeta Zëri, akuzoi dy biznesmenët Damir Fazllic dhe Vuk Humovic se kane ndikuar ne instancat me te larta shtetërore ne Shqipëri. Linja e interkonjeksionit Kosove-Shqipëri do te krijonte pavarësi energjetike te Kosovës nga Serbia e cila deri me sot ka pasur monopolin e importit te energjisë.

Vizion +

 

Bashkia e Tiranës rregullore të re, jo dekolte e minifunde  TIRANE-Bashkia e Tiranës vendos rregulla strikte për punonjësit e saj.

Rregullorja e re për organizimin, funksionimin dhe ndarjen e detyrave e përgjegjësive në aparatin e Bashkisë, e cila do të marri miratimin e Këshillit Bashkiak, vendos kritere për veshjen dhe kodin e etikës që punonjësit duhet të përmbushin gjatë orarit të punës.
http://www.balkanweb.com/shqiperi/2685/bashkia-e-tiranes-rregullore-te-re-jo-dekolte-e-minifunde-88035.html

 

smileypo me shkojne jargat curril nga e qeshmja.besoj se kane percaktuar edhe sa zberthyer duhet ta mbajne gjoksin, sa ta zbulojne gjurin, por mbi te gjitha, gjatesine e flokeve per meshkujt ne milimetrasmileypo ecim me hapa te medhenj nga fitorja ne fitore,drejt e ke ferexhejasmiley

Le Monde Diplomatique:  Locking down an American workforce 

Prison labor as the past — and future — of American “free-market” capitalism

Today, we are being reassured by the president, the mainstream media, and economic experts that the Great Recession is over, that we are in “recovery” ...  What accounts for that peculiarly narrow view of recovery, however, is that the general costs of doing business are falling off a cliff as the economy eats itself alive. The recovery being celebrated owes thanks to local, state, and Federal austerity budgets, the starving of the social welfare system and public services, rampantanti-union campaigns in the public and private sector, the spread of sweatshop labor, the coercion of desperate unemployed or underemployed workers to accept lower wages, part-time work, and temporary work, as well as the relinquishing of healthcare benefits and a financially secure retirement — in short, to surrender the hope that is supposed to come with the American franchise.

Such a recovery, resting on the stripping away of the hard won material and cultural achievements of the past century, suggests a new world in which the prison-labor archipelago could indeed become a vast gulag of the downwardly mobile.

_____

Mbi te njejtin subjekt:

New Yorker: The Caging of America: Why do we lock up so many people

 

SHBA, futbollisti: Jam i virgjër, 1 mln $ kush sjell prova për të kundërtën 27/04/2012   Lojtari 24-vjecar i një skuadre të futbollit amerikan ka bërë një deklaratë të fuqishme në televizon. Ai ka deklaruar se është ende i virgjër, që gjë i ka habitur të gjithë. Por agjencia e takimeve në SHBA thotë se është vetëm për publicitet, sepse si nuk ka aspak pamjen e një të virgjëri” – ka vazhduar ajo. Po kjo agjenci ka ofruar 1 milion dollarë për atë vajzë që tregon të kundërtën.(

 

Agjencia e takimeve? Qenka institucion qeveritar federal i vetem me duket smiley

Bashkia e Tiranës rregullore të re, jo dekolte e minifunde

Nga sot e tutje, po u kap punonjesja me rreze mbuluese me pak se 5.75 cm nga thithka e piu e zeza. Per fundet distanca minimale e mbuluar eshte 27.43 cm.

Ne lajme te tjera bashkiore, do u beka nje parking nentokesor.

xhib e vetmja gjo deri tashti ! qe e ka bo mire. nuk shtyhet te shkosh ne zyra per te maru pune zyrtare e te dalesh me xhupin para vetes.

kostum i thomi na, patallona dhe xhakete per te gjithe ka bo turqia. po kina?

Për punonjësit meshkujt ndalohet mbajtja e flokëve nën gjatësinë e përcaktuar,

Po ata qe u kane rene floket, duhet te vejne patjeter paruke?

GB, po keto masat ne cm nga i nxorre?

ata duhet me liber pune te kene lesh sqetllash por me rrema zhuli ama smiley

Pse ti gjemb s'je dakort me masat me centimetra qe jane paraqitur? Sa cm nga thithka sipas teje duhet te jete gjoksi i mbuluar minimalisht ne ambientet e punes? smiley

Jo per gje po kam nje kolege aty tek puna qe po me tundon (sidomos kur perkulet gjoja per te me kerkuar ndihme qe une te mos cohem nga karigja)  kohet e fundit dhe po ta di qe ka shkelur rregullat po e padis. smiley

Po lexoja nje artikull mbi vdekjen e shpikesit te kompjuterit te pare personal Commodore 64, Jack Tramiel. Paska patur nje histori personale interesante, plot vuajtje, Auschwitz, Amerike, liri, sukses.

Te ishte foto me permasa me te medha e kishim vene dhe tek diqitura smiley

Tre dite tre nete mbas 22 dhjetorit te ketij viti, nuk do te kete as drite, as elektricitet, as nje lloje energjie, te gjithe kush ka lindur do te ndroje jete, bota do shkatrohet, erdhi fundi smiley..ruani shpirtin te pakten duke ju lutur zotit per nje rilindje tjeter, deri athere mirupafshim ..smiley

http://www.youtube.com/watch?v=myHg5vCnQsw

Valle cfare ha ne vend te bukes ky njeri, apo e ka firomën ashtu vete, qe ndryshe nga atij korcarit ne skec qe hante rrush e i behej raki, Ypit i behet mut sapo e hap gojen te flase?

Cuditem gjthashtu qe mediat shqiptare akoma i bejne vend...

Vallaj s'di si te beje njeriu i mire me juve; kur lexoj artikllat Fiqo me qesendesis duke me thene jam lodhur duke shtypur miun, kur s'i lexoj ti vjen me korigjon qe i kam lexuar me vonese. smiley

Te pakten te na kishte ndertuar Penari nje qoshe ke Peshku si ato ku rrefehen njerzit tek prifti, qe te shkoj ti rrefehem ke prehri leshator ... Tushes. smiley

"Could a single molecule—one chemical substance—lie at the very center of our moral live" Some peshq need oxytocin. Nje artikull shume interesant qe  bazohet ne  nje pune kerkimore.

http://online.wsj.com/article/SB10001424...

ç'pune e bukur kjo...

Pershendes zotrules:

 

Korcë, 36-vjecarja denoncon burrin: Dhunë e veprime të turpshme me vajzën  Dhunë e veprime të turpshme me vajzënTIRANE- Policia e Korcës ka regjistruar sot denoncimin e një gruaje 36-vjecare për bashkëshortin saj.

Valbona Hyseni akuzon të shoqin për dhunë fizike e psikologjike, ndërsa shton se ai dhunonte edhe vajzën e saj 13-vjecare, prej 4 muajsh.

Ajo ka deklaruar në polici se kërkon ndihmë që të shpëtojë vajzën, pasi sic sqaron ajo “njerku bën vepra të turpshme me vajzën”.

“Njerku bën vepra të turpshme me vajzën. Kërkoj mbrojtjen e policisë, s’kthehem më në shtëpi, kërkoj ndihmë të shpëtoj vajzën”, rrëfehet gruaja.

Policia sqaron se bashkëshorti i saj është shtetasi Nevruz Hyseni, i dënuar më parë për shfrytëzim prostitucioni. Policia shton se Hyseni ka detyruar edhe gruan e parë të prostituonte.

 

Muharrem Xhafa: Nuk jam penduar për fletë-lavdërimet që i kam dhënë Berishës në parakalimet e 1 Majit

Nuk jam penduar asnjëherë për 30 fletë- lavdërimet që i kam dhënë Sali Berishës për parakalimet e 1 Majit". Kështu u shpreh dje, për gazetën "Sot", kreu i komunistëve shqiptarë Muharrem Xhafa, i cili nënvizoi se:

"Berisha i ka merituar të gjitha ato fletë-lavdërime, sepse ai e organizonte kuadratin e punonjësve të shëndetësisë në mënyrë të shkëlqyer." Sipas tij, "Berisha përkushtohej me orë të tëra për të mësuar kuadratin e mjekëve, apo infermierëve të spitalit, se si duhet ta mbanin kokën lart gjatë parakalimit dhe se si duhet të tundnin lulet para tribunës, duke i buzëqeshur udhëheqësit të madh, shokut Enver Hoxha". Dhe për të gjitha këto shërbime të përpikta, ish kardiologu i dalluar dhe ish sekretari i partisë së spitalit, Sali Berisha është vlerësuar nga nomenklatura me rreth 30 fletë-lavdërimi, si edhe me dekorata të ndryshme ku vihej në dukje devotshmëria e tij, gjatë parakalimeve të 1 Majit.
Zoti Xhafa, sot është 1 Maji! Çfarë mbresash ju kujton kjo datë?
Më kujton epokën e kaluar kur shqiptarët
dyndeshin në bulevardin qendror të Tiranës dhe
duke tundur buqetat e luleve, brohorisnin për
Partinë e Punës dhe për udhëheqësin e dashur të
saj, shokun Enver Hoxha. Më kujtohet gjithashtu,
fakti se lumi i njerëzve që derdhej në këtë bulevard
nuk kishte të mbaruar. Por mbi të gjitha,
nuk kishte të mbaruar entuziazmi i tyre. Ata ishin
të gjithë të qeshur dhe të lumtur. Këtë e tregojnë
edhe fotografitë e asaj kohe. Kurse sot më 1 Maj,
pjesa më madhe e shqiptarëve gjenden të dëshpëruar
dhe të pashpresë. Arsyet e dëshpërimit të
tyre janë të shumta dhe ju e dini se ato janë: papunësia,
varfëria, rritja e korrupsionit shtetëror, rritja
e kriminalitetit dhe çdo gjë tjetër. Kjo ndodh se
sot në krye të shtetit shqiptar po qeveris Sali Berisha,
i cili brenda një kohe të shkurtër u konvertua
nga komunist i betuar, në antikomunist të
shfrenuar.
Përse e thoni këtë?
Këtë e them se Sali Berisha ka qenë një komunist
devotshëm dhe i bindur që i zbatonte
përpikmërisht të gjitha detyrat që i ngarkoheshin.
Një prej këtyre detyrave ishte edhe organizimi i
kuadratëve të punonjësve të Shëndetësisë, në festën
e 1 majit.
Dhe si e ka kryer Sali Berisha këtë
detyrë?
Do të them se ai këtë detyrë e ka kryer shumë
mirë. Për më shumë se 15 vjet rresht, Sali Berisha
ka qenë shembullor në organizimin e kuadratëve
për bluzat e bardha. Duke nisur që nga provat e
deri në aktin e ceremonisë. Dhe duke përfshirë
këtu edhe në caktimin e personave që do të parakalonin
para tribunës së shokut Enver. Madje
edhe përsa i përket orarit të takimeve me pjesëtarët
e kolektivit të mjekëve.
Çfarë nënkuptoni me frazën, "përcaktimi
i orareve të takimit të kolektivit"?
Për shembull nëse parakalimi fillonte në orën
10.00, ai, Sali Berisha i porosiste pjesëtarët e kolektivit
që të paraqiteshin në pikën e takimit, afër
stadiumit "Dinamo", qysh në orën 6.00, të
mëngjesit. Dhe kush nuk paraqitej në atë orar,
atëhere Berisha i mbante shënim emrin dhe të
nesërmen i tërhiqte vërejtje të rëndë para kolektivit.
Por në përgjithësi, porosinë e Berishës e zbatonin
të gjithë me shumë përpikmëri. Edhe gjatë
parakalimit të kuadratëve të tij, gjithçka shkonte
shumë mirë. Sepse ai ishte i kujdesshëm deri në
detaje.
Ç'domethënë, "deri në detaje"?
Domethënë se ai ishte i kujdesshëm dhe i
porosiste njerëzit deri tek mënyra se si duhet të
tundnin tufat luleve, se si duhet të buzëqeshnin
para tribunës dhe si duhet të mbanin në duar
tabelat e parullave, ku shkruhej: "Parti - Enver -
jemi gati kurdoherë". Ai kujdesej gjithashtu tek
dizenjatorët që këto parulla të shkruheshin sa
më bukur dhe pa asnjë gabim. Mund të them se
shoku Enver në atë kohë ishte shumë i kënaqur
nga përkushtimi i përgjithshëm i Sali Berishës,
në lidhje me besnikërinë e sjelljes së tij.
Ju vetë, keni kontaktuar gjatë asaj kohe
me të?
Po, për shkak të detyrës që kisha, si shef i
kuadrit të Komitetit Qendror, unë komunikoja me
drejtuesit e kuadratëve për më shumë rregull dhe
disiplinë. Pastaj merresha me shpërndarjen e
shpërblimeve. Për shkak të besnikërisë së tij, Sali
Berisha ka marrë edhe shpërblime të shumta për
organizimin e ceremonisë së 1 Majit.
Çfarë shpërblimesh ka marrë?
Vlerësimet ishin të ndryshme dhe kryesisht
ato kishin të bënin me stimujt moral. Pra, Berisha
merrte në çdo vit nga dy fletëlavdërimi, ose
fletë nderi, për punën e mirë që bënte ndaj këtij
organizimi perfekt. Kishte rase të veçanta kur
merrte edhe stema, apo dekorata. Dhe ai shprehej
mirënjohës ndaj këtyre vlerësimeve tona.
Po shpërblime materiale, a kishte në atë
kohë?
Po, kishte edhe disa lloj shpërblimesh materiale.
Nëpërmjet tyre ne i nxisnim njerëzit që të
punonin më shumë dhe më me devotshmëri.
Çfarë lloj shpërblimesh materiale përdornit
për nxitjen e njerëzve?
Ne i shpërblenim ata, duke i dhuruar librat e
shokut Enver. Mbaj mend se Berishën e kemi
shpërblyer disa herë me veprat e Enver Hoxhës,
por ai nuk kishte fare nevojë për to. Sepse Berisha
rrinte në rradhë nëpër librari për t'i blerë këto
vepra të Enverit, që në ditën e parë të publikimit të
tyre. Ai ishte shumë i rregullt në leximin e veprave
të udhëheqësit tonë. Dhe gjatë diskutimeve
në mbledhjet e ndryshme përdorte shumë citate
të Enverit, të Leninit, Stalinit, apo edhe të Mao Ce
Dunit. Dhe për këtë, të gjithë e kishin zili. Sepse
askush tjetër nuk i afrohej atij në mjeshtërinë
perfekte për të mësuar përmendësh citatet e
udhëheqësve marksistë - leninistë. Kjo e bënte në
atë kohë një njeri tepër të vlerësuar për memorien
shembullore që kishte.
Cila ishte ceremonia e fundit e 1 Majit,
ku binte në sy edhe pjesëmarrja e Berishës?
Kjo ceremoni lidhet në fakt me ceremoninë e
fundit që u organizua në Shqipëri për 1 Majin.
Pra, ishte pikërisht, 1 maji i vitit 1984, kur ai shkëlqeu
në mënyrën e organizimit. Pastaj, një vit
më vonë, 1 Maji nuk u festua.
Përse nuk u festua?
Sepse në muajin prill të vitit 1985 vdiq
udhëheqësi ynë i madh, Enver Hoxha. Dhe ishte
disi e natyrshme që atë vit nuk pati manifestime
festive. Ngaqë kombi ishte në zi. Dhe rënkimi
popullor për humbjen e udhëheqësit tonë të dashur
nuk mund të toleronte festa të tilla. Që nga kjo
ditë parakalimet e 1 Majit u zëvendësuan nga
ekskursione, apo takime kolektive në vende të
ndryshme. Dhe kështu, që nga ajo ditë, fletë-lavdërimet
për Berishën mbaruan. Por besoj se deri në
atë ditë koleksioni i tij me këto dekorata, fletë
nderi dhe fletë- lavdërimi duhet të ketë qenë shumë
i madh.
Po politikanët e tjerë të së djathtës, që u
shfaqën pas vitit '90-të, a merrnin pjesë në
këto parakalime festive të 1 Majit?
Unë këtu fola për Berishën, por thuajse të
gjithë politikanët e tjerë që krijuan parti opozitare
pas vitit 1990, janë shpërblyer më parë, me
shumë fletëlavdërime. Ata të gjithë shin organizatorë
besnikë dhe të përkushtuar për kuadratët
e tyre gjatë parakalimeve. Do të thosha se në
këto parakalime kanë qenë si drejtues shumë të
rregullt, Skënder Gjinushi, Sabri Godo, Paskal
Milo, Teodor Laço, e shumë të tjerë. Dhe për punën
e mirë që kanë bërë dikur, ne i kemi shpërblyer
të gjithë me stimuj moralë dhe me veprat e
klasikëve të Marksizëm - Leninizmit, të cilat
quheshin stimuj materialë.
A kishte nga ata individë që i refuzonin
veprat e dhuruara, ose që nuk i preferonin
ato?
Jo vetëm që nuk i refuzonte njeri, por ata
mekeshin dhe mallëngjeheshin me lot, kur i përmendej
emri për stimujt që përmenda më lart.
Dhe ato fletë-lavdërimi të shkruara thjesht, ata i
vendosnin nëpër korniza me xham, duke i varur
në muret e shtëpisë. Për të dëshmuar se ishin
besnikë të partisë dhe mirënjohës për këto
vlerësime. Madje, kishte raste që kur dikush prej
tyre harrohej të vihej në listën për të marrë fletëlavdërime,
ai individ rrinte 6 muaj i tronditur,
ose net të tëra pa gjumë nga meraku. Dhe
përkushtohej akoma më shumë, për të merituar
një fletë nderi, vitin e ardhshëm. Por kjo është
një histori më vete dhe nuk kemi kohë ta tregojmë.
Çfarë historie është?
Kishte raste që ndokush harrohej që të vihej në
listën e fletë-lavdërimeve. Por pas kësaj ndodhte çudia.
Sepse ai individ dërgonte një breshëri letrash në
Komitetin Qendror, e deri në Byronë Politike, ku
kërkonte me ngulm që t'i jepej ajo fletë - lavdërimi.
Kishte raste që ankimet shkonin deri te shoku Enver.
Por kishte edhe raste kur individë të ndryshëm
nëpërmjet letrave anonime, ose edhe duke vënë
emrin dhe autorësinë e tyre, i kërkonin Komitetit
Qendror që filan personit t'i hiqej fletë-lavdërimi,
për arsye se djali, apo vajza e tij ndiqnin modën,
ose sepse kishin ndryshuar modelin e flokëve.
Ose thjesht, ngaqë nuk shkonte mirë me gruan.
Dhe këto lloj letrash na vinin në pozitë të vështirë,
por gjithsesi arrinim t'i zgjidhnim.
A jeni penduar tani, për gjithë ato fletëlavdërime
që i keni dhënë Berishës gjatë
asaj kohe?
Jo! Ai i ka merituar ato për devotshmërinë
dhe përkushtimin e tij. Dhe unë mendoj se nëse
do të rikthehet edhe njëherë ajo kohë.

jalla o gjembo... smiley

e sheh c'thuhet per shefin tend mo?

smiley

Sa më shumë budallallëqe të mund të durosh, aq më shumë budallallëqe do të dëgjosh. (Populli)

ohu, eshte nje elegji diku, me duket tek tregimi izraelit, qe mund te te interesoje. mua me la pa goje smiley.

edhe mua, edhe mua, ndaj s'fola dot. smiley

 

Seanca për Holokaustin, Berisha: Zogu hapi dyert për hebrenjtë  Zogu hapi dyert për hebrenjtëTIRANE- Kuvendi mbajti sot një seancë të vecantë në nderim të Holokastit. Kryeparlamentarja Jozefina Topalli përshëndeti seancën duke theksuar se përballë urrejtjes ndaj hebrenjve, populli shqiptar tregoi një faqe tjetër, dashurinë.

“Zhdukja e hebrenjve ishte një nga mizoritë më të mëdha, më të egër që ka njohur njerëzimi, Ndaj quhet Dita e Kujtesës. Sot në këtë seancë të vecantë plenare takohemi për kujtesën. Ata që nuk jetuan në atë periudhë nuk mund ta kujtojnë kurrë Ditën e Kujtesës, nuk mund ta kuptojnë kurrë urrejtjen që ekzistonte ndaj hebrenjve. Por ne me anë të një dokumentari filmik do tregojmë sot një faqe tjetër përballë urrejtjes, atë të dashurisë. Dashurinë që populli shqiptar pati për hebrenjtë. Ndaj të jemi krenarë për gjyshërit tanë që mbrojtën hebrenjtë”.

Gjatë fjalës së tij kryeministri Berisha e quajti Holokaustin, si aktin më barbar në memorien e qytetërimit.
“Holokausti nuk mund të ndodhte nëse fqinjët nuk do i ushqenin makineritë nazist me spiunimet e qënieve të pafajshme. Më të këqijat e kësaj toke janë diktaturat sepse ato burrat e gratë të njerëzishme i shndërrojnë në të c’njerëzishëm. Janë ato të cilat zgjojnë demojnë, nga subkoshiencat njerëzore dhe i bëjnë të ndërmarrin akte dhe barbaritë më të mëdha”,- u shpreh Berisha.

Duke përkujtuar me nderim miliona viktimat e Holokausit (fëmijë, burra, gra, të moshuar), të cilët sipas kryeministrit kishin fajin e vetëm se ishin hebrenj, Berisha nënvizoi se Ahmet Zogu ishte shtetari i parë shqipar, i cili me hapjen e kufije ndihmoi qindra hebrenj, traditë që sipas tij e vijuan edhe shqiptarë të tjerë.

“Holokausti pati mbi 6 milion viktima ndaj dhe nderimi i parë shkon tek të gjithë ata burra, gra, fëmijë, të moshuar, të sapolindur dhe të palindur që u flijuan për fajin e vetëm se i përkisnin etnisë cifute. Sot ditë nderimi, së pari për Ahmet Zogu, i cili ishte shtetari i vetëm se nuk mbylli dyert dhe kufjtë për hebrejtë, i hapi kufijtë për të bërë atë që mund të bënte mbreti i vendit më të varfër të Euopës. Shqiptarët shpëtuan mbi 2 mijë hebrenj”,-

 

hahaha o alidea, sapo doja ta postoja.

Diploma Kristal! Diploma Fallso!

Renzo Bossi eshte djali i Umberto Bossi, ai i Lega Nord, perfshire ne skandal per shperdorim me fondet e partise per çeshtje familjare. Kur lexova Diploma Albania (nuk kisha pare akoma fotot), direkt thashe me vete, - ky eshte univ. Kristal.

Shperndajeni ne fb.

Prokuroria ka shans per te hetur nje fabrike diplomash fallso sic eshte Universiteti Kristal.

Foto e diplomes me poshte smiley

lene mo smiley po 'habitem' qe nuk eshte krenuar Kristali.. me nje alumni si ky me mbiemrin Bossi smiley 

komente nga fb

Eu FA leghista xenofobo e va a farsi fare una laurea in ALBANIA??? hahahaha 

Olti Rrumbullaku in una pseudo-universita che potra avere la diploma senza fare nessun lezione, basta pagare 2 mila euro per un anno, 5 mila in totale per 3 anni scolastici.

Ja ca nga rrjeti Twitter smiley

 

Leonardo Ciccarese ‏ @LeoCikky

Il Trota si è laureato in Albania?!?!?! Ma se a stenti conosce l'Italiano, secondo voi come avrà fatto???

58s anna mariaanna maria ‏ @hispaunique

CASSAFORTE BELSITO DIPLOMA ALBANIA RENZO BOSSI...si ma mo basta

1m  Dievvi Dievvi ‏ @Dievvi

Renzo Bossi, ecco il diploma della laurea presa in Albania http://milano.repubblica.it/cronaca/2012/05/03/foto/renzo_bossi_ecco_il_diploma_della_laurea_presa_in_albania-34392001/1/ via @repubblicait

1m luca gasperiniluca gasperini ‏ @GasperiniLuca

Tra le carte di Belsito la laurea del Trota conseguita in Albania un anno dopo il diploma,assieme alla laurea di Moscagiuro #culturacostosa

2m Andrea CabassiAndrea Cabassi ‏ @andreacabassi

Laurea di Renzo Bossi in Albania: il gegnio di Tirana

2m robertoroberto ‏ @bobo601

Lega, nella cartella 'The Family' c'è la laurea di Bossi jr in Albania http://ow.ly/1jnHC4

2m Daily Tweetter NewsDaily Tweetter News ‏ @Infinity_999

Scandalo Lega, nella cartella “The Family” la laurea in Albania di Renzo Bossi | IFQ http://www.ilfattoquotidiano.it/2012/05/03/lega-nella-cartella-family-laurea-albania-renzo-bossi/217243/ #sapevatelo #legaMERDA

5m AnsamedAnsamed ‏ @ANSA_med

[eng] MENA: Wealth beats democracy, changing priorities: Youth Survey shows new expectations 1 year after Arab Spring http://bit.ly/IYMZfj

13m giuseppegiuseppe ‏ @ziosam17

Anche io domani andrò a comprare una laurea in Albania per @gaudo. Puoi scegliere tra sfrantologia e pompinologia applicata

16m Quotidiano LiberoQuotidiano Libero ‏ @Libero_official

Renzo Bossi in Albania Laurea da extracomunitario http://fb.me/CreJ4uL5

31m

32m Dr.ApocalypseDr.Apocalypse ‏ @DrApocalypse

certo che Renzo Bossi laureato in Albania (facoltà di Economia aziendale) rasenta l'apoteosi dell'assurdo #oggilecomiche

45m AdnkronosAdnkronos ‏ @Adnkronos

Scandalo Lega, nella cassaforte di Belsito trovata laurea di Bossi jr in Albania: Scandalo Lega, nella cassafor... http://bit.ly/KX57es

46m Vento TaglienteVento Tagliente ‏ @VentoTagliente

Il Trota si è laureato in Albania. Ogni giorno, sul gommone, all'andata studiava, e al ritorno spingeva in mare donne e bambini.

46m CorrieredellaSeraCorrieredellaSera ‏ @Corriereit

Renzo Bossi, dalla cassaforte di Belsito spunta un diploma di laurea in Albania: Conseguita il 29 settembre 201... http://bit.ly/K2Wtbg

47m Roberto RealeRoberto Reale ‏ @Reale_Scenari

Questa delle lauree posticce, l'ultima del Trota in Albania, è un'ossessione leghista. Barriere verso extracomunitari non valevano per loro

49m Quotidiani ItalianiQuotidiani Italiani ‏ @QItaliani

Renzo Bossi in Albania Laurea da extracomunitario http://bit.ly/K39IIW #Libero

smileysmiley Kjo ishte #1 - Renzo Bossi in Albania Laurea da extracomunitario!

jam shkrire fare Hunter , vijon te zieje twitteri me keto komente!! 

P.S Univeristetit te New York-ut ne Tirane i marrshi t'ligat. Asnje prove nuk ka qe shet diploma! Po ziliqaret ate pune kane  gam gam 

N'shqipni krenohen ne mnyre indirekte, me "studentat"; Mercedezat me te cilet shesin mend, jane ble me paret e tyne.

Ej, po sec ishte nje Edlira qe ishte zedhense e ketyre Legisteve.  Thua kjo ti kete drejtuar drejt Kristalit?

smiley

Desh u mbyt tjetri.

,

Une kam pas marre fiskulturen ne vit te dyte me leke.ishte duke me ngelur prej mungesave.me tha e ke problem mos te ta ve dhjete.po mire,i thashe,vije nente te jesh e qete.

Ne Klan, Jeta e Enver Hoxhes. Super. Mos humbisni.

kulmi. renzo crystal qënka laureuar në universitetin trofta në tiranë

Emigrantit shqiptar i plotesohet deshira e fundit, behet shtetas amerikan

 

 

Një fshat në shitje me kështjellën dhe 70 shtëpi Thonë se shtëpia është kështjella e çdo burri. Por tani mund të ktheni ëndrrën në realitet duke blerë një fshat të tërë, gjithmonë nëse keni 1.75 milion sterlina.

Pronari i ri madje do marrë edhe titullin lord, pasi është i përfshirë në çmim.

Fshati ndodhet në Britaninë e Madhe dhe përfshin 70 shtëpi, një kështjellë të shekullit 14-të dhe një godinë publike me një dhomë balloje. Po ashtu keni të miratuar edhe lejen e ndërtimit për një park pushimesh.

Madje, ka thashetheme se aty është i varrosur një thesar, diku në këtë pronë.

Pronari Lee Simpson jeton aty që kur ishte nëntë vjeç. Prindërit e tij e blenë fshatin në vitin 1955 për vetëm 2 mijë sterlina.

 

 

Nuk duket si shqiptare ,te pakten dhe nga komenti sqarues,ky nuk eshte videoklipi origjinal i kenges.

Eh,sa mbrapa jemi ne!

http://youtu.be/Q_pQvDqiwhM

 

smiley 

ca zhgenjimi

nuk jane shqiptare ato dy gocat?

 

p.s

interesant se si rrikan komplet lakuriq keta korubot

jam kureshtar te di per joshjen seksuale, e bejne me sezone ciftezimi, si kafshet?

sepse si zor te besoj qe te ndiesh rregullisht joshje seksuale kur e ke femren 24/7 lakuriq para syve

Luigj Gurakuqi - Impulse (hasur rastesisht ne internet) Like!

1. Njeriu nuk mund të kënaqet vetëm me bukë, por ka nevojë edhe për gjellën e shpirtit. Bukë e punë kishim, ndoshta me gjetun edhe nën themrën e të huejit; por do të ishte bukë e mylmyeme me turp, do t'ishte punë me djersë gjaku. Ma mirë pra, le të kënaqena me pak e të fërgohemi në vojin tonë, por t'ushqejmë e të forcojmë shpirtin me ideale qi nuk vdesin kurrë.

 

2. Parimet qi do të ndiqen janë këto:

Besime të lira në shtet të lirë,

Mostrazim i shtetit në çashtje besimtare,

Nderimi i njenitjetrit për besimin e shoqishoqit.

3. Mendimi i disave se feja na sjell pengime e trazime asht thjeshtë e gabuem, mbasi përvoja e përditshme na ban të besojmë plotësisht se sa ma tepër populli ynë të ndjekë parimet e moralit e të fesë, aq ma tepër do të tregohet i bindun përpara ligjeve të shtetit, do të respektojë urdhnat e autoriteteve syperiore e do të dojë të nderojë vëllaznit e vet.

4. Bazat e bashkëpunimit janë:

Njisia e atdheut, bashkimi i kombësisë, lidhja e gjakut dhe e gjuhës.

5. Bani ligjet themelore qi të mund të jetojë i lirë dhe i lirë si shqiptar.

6. Po, opozita kërkon liri sa ma të gjanë, por liri të vërtetë e të mbajtun në fre, me ligje të rrepta, qi të ndalojnë shkapërcimet e popullit e shpërdorimet e nëpunësve.

7. Vetëm mbretnimin e ligjit e të drejtësisë i ka premtue e i premton Opozita popullit, pse vetëm tue u zbatue ligje e tue u ushtrue drejtësia, populli mund të shkojë përpara, atdheu mund të lulëzohet.

8. Na duem qeverinë e ligjeve, bile të ligjeve të forta, e jo me i lanë nëpunësve duert e lira për me punue mbas vullnetit të vet.

9. Jemi të zotët të qeverisemi në vete, por nuk jemi të zotët të administrohemi.

10. Pak ndër prijësa e udhëheqës janë që mundohen ta zgjojnë e t'i ndrtisin mendjen popullit, qi i thonë kjartë të vërtetën e që përpiqen ta drejtojnë në udhë të mbarë. Ka, mjerisht, ma shum asish qi thonë se vullneti i popullit nuk do marrë pata sysh e qi, ndonse e quejnë veten popullorë, mendojnë se populli duhet të shtrohet e të ndigjojë e të lehet me u drejtue vetëm prej atyne, pse ata vetëm, e askush tjetër, janë të zotët me e këshilluem për të mirë e me pregatitun fatbardhësinë e tij.

11. Mbasi tashti ka ardhë koha e mrekullinave, nuk duhet të besojmë qi njerëzit, të cilët deri me sot u kanë shërbye ideve antikombëtare, të mund të bahen atdhetarë të flakët.

12. E kremtja e 28 Nandorit duhet të jetë, pra, për ne të gjithë jo vetëm nji ditë gëzimi e dëfrimi, por edhe nji ditë pendimi në të cilën të mbledhim mendjen e të bajmë shqyrtimin e vetëdijes sonë. Në këtë ditë, duhet të vemë të gjithë dorën në zemër e të pyesim veten tonë, nëse e kemi bamë gjithkund e gjithmonë detyrën që kishim përpara atdheut. T'i tregojmë pa turp e t'njohim fajet tona, të harrojmë idhnimet e anmiqësitë qi na ndajnë, t'i japim vëllaznisht dorën njenitjetrit e të betohemi mbi besën e gjyshave tanë se sot e mbrapa do të përpiqemi me të vërtetë për të mirën e Atdheut, për lulëzimin e kombit, për nderin e flamurit tonë.

13. Ngushtica financiare nuk na lejon të bajmë gjana, qi në vend me ba efekt të mirë, përkundrazi, do të banin  keq dhe popullin do ta randonte.

14. Nga shtetet e mëdhanj presim mbrojtje dhe nga fqinjtë relacione të mira.

15. Nuk kam asnji ankim kundër Shkëlqësisë s'Uej (në një letër drejtue imzot L. Mjedës), as kundër askuj tjetër, por vetëm kundër fatit tem qi tash 27 vjet nuk më jep kurr pushim trupi, as kënaqësi shpirti.

Fitimet qi kam pasun  deri me sot prej jetës seme politike janë këto: rrezik jete, të shame e borxhe.

 

Shega shkakton të njëjtat efekte si viagra

(ketu jane edhe shtrenjte keto te uruarat smiley)

 Shega shkakton të njëjtat efekte si viagraTIRANE – Lëngu i shegës shkakton të njëjtat efekte me viagrën. Ky është rezultati i një studimi të realizuar nga “Queen Margaret University”, në Skoci.

Studimi tregon se femrat dhe meshkujt që konsumojnë, të paktën një gotë me lëng shege në ditë rezultojnë të kenë një dëshirë më të madhe për raport seksual. Përmbajtja e shegës ndikon në rritjen e nivelit të testosteronit në gjak, që komandon epshin seksual tek të dyja gjinitë.

Testosteroni, i njohur ndryshe si hormoni mashkullor, komandon shumë tipare, si qimet në fytyrë, trashjen e zërit dhe vetë dëshirën seksuale.

Ndonëse me pakicë, ai gjendet edhe tek femrat, duke forcuar strukturën kockore e muskulore e duke ndikuar në dëshirën e saj seksuale.

Por përveç kësaj, studimi tregon se shega është shumë e dobishme edhe për të përmirësuar humorin, kujtesën dhe për të reduktuar stresin.
Shega është një frut i njohur që në antikitet për vlerat e saj ushqyese dhe të shëndetshme. Ajo cilësohet edhe si simbol i fertilitetit dhe jetës së gjatë.

 

 

Në takimin e dashurisë zbuluan se ishin motër e vëlla smiley Në takimin e dashurisë zbuluan se ishin motër e vëllaLONDER - Sarah Kemp, një grua e divorcuar nga Londra, vendosi të kërkojë në internet shpirtin e saj binjak.

Menjëherë ajo merr përgjigje nga George Bentleyn. Ata shkëmbyen adresat e e-mail dhe fotografitë, që të njiheshin më mirë dhe kontaktonin çdo ditë.

Pas tre muajsh kontakti në internet, çifti vendosi që të takohej nga afër në Londër, por ky takim iu nxorri shumë gjëra të përbashkëta në jetën e tyre. Gjatë bisedës së tyre zbuluan se kishin të njëjtit prindër, pra që ishin motër dhe vëlla (në foto).

“Nuk mund ta imagjinoni reagimin, befasinë, gëzimin dhe gjendjen e pakëndshme në të cilën u gjendëm”, thotë Sarah.

Prindërit e tyre Felicity dhe David Bentley ishin shkurorëzuar në vitin 1975. Atëherë Sarah 8 vjeçare shkoi të jetonte me të ëmën në Edinburgh, derisa George shkoi në Londër me të atin dhe që në atë kohë nuk kishin më kontakt me njëri-tjetrin.

Sarah pas divorcit mbajti sërish mbiemrin e ish-bashkëshortit të saj, gjë që i bënte të vështira kërkimet e George për motrën e tij. “Nuk e kisha idenë se ku ndodhej ajo. E kam kërkuar si Sarah Bentley dhe pas disa kërkimesh hoqa dorë”, thotë George.

Edhe pse takimi nuk ishte shumë i këndshëm, sepse filloi si takim dashurie dhe më pas përfundoi si takim familjar, ata e festuan këtë njohje me shampanjë dhe kujtuan fëmijërinë. Ekspertët thonë se shansi i tyre për takim ka qenë 1 në 500 milionë, 30 herë më e vogël sesa ta fitosh llotarinë.

 

skulpture ne berat

A do shitet dhe kjo 120 meleone? smiley

Bie miti i seksit te bukur dmthsmiley

Mirë që paska rrujt mustaqet kjo.

Ka shkru Meksi ktu tek peshku????? Oh shit! Lol

Zone e Ndaluar (16 Prill 2012) - "Shperberja e te kuqeve"

http://youtu.be/BB1VrO8mEow

PS: Shume, shume interesante Zone e Ndaluar. Bushati, Minoli shqiptar. smiley

Cfare eshte ky lajm i sajumsmiley

"Vellezerit shqiptare"?!

largpams Berisha smiley 

Si tha ai: "paskan lindur djemte tane" smiley

Une po kerkoj neper habere po s'po e gjej nje deklarate te tille.

 dyshova dhe un, se po te ishte e vertete  te pakten do gjenim noj reagim Grek .. thua ta kene saju shqipot 

Sigurisht qe s'eshte e vertete. Jo vetem kaq, por duket si e sajuar nga ndonje adoleshent.

Te duket gjuhe politike ty kjo:

Erdogan ka kërcënuar me shpërbërje të Maqedonisë dhe gjithe Ballkanit nëse te drejtat e shqiptarëve nuk merren parasysh. Ai shtoise trupat kombëtare turke jane në gadishmeri dhe do ndihmojnë shqiptarët për çlirimin e trojeve shqiptare.

Kjo eshte fanta-politike!

Mund te behet fjale Edhe per ndonje gje me te hershme qe perdoret per situaten(o e mprehu shpatensmiley)

kshu po smiley  hallall shqipot! 

Po,Kape ssssssss

Ndeshja ndërmjet Kukësit dhe Luftëtarit që do të luhet nesër në orën 17:00, do të transmetohet drejtpërsëdrejti në platformën sportive “Supersport”. Marrëveshja është arritur vetëm dje në mbrëmje ndërmjet klubit kuksian dhe platformës. Dy ditë më parë, skuadra kuksiane nuk kishte pranuar që ai takim të transmetohej live. Është hera e parë që “Supersport” do të japë një ndeshje të Kategorisë së Parë.

Anonimo do vish te besh tifo me noj bar tirones me mu lokalisten per 2 or smiley ofroj un drinksat 

Uiiiii ftese publikesmiley
Mgjs c'me duhet mua...me falni e,se desh ju lashe dhe juve pafejuarsmiley

hahahah ca do ti mi smiley  kam peshq miq nuk ka noj gjo t'keqe  meiher te fejesa menja jote 

Jam xhelose,se mu doq zemra per kafe me nji ktu,po duhet te duroj dhe çık smiley

se mu doq zemra per kafe me nji ktu

Ke frike nga burri? smiley

Per ruzhen mi?
smiley

une skam bo gjo per zotin smiley

Vete eshte tuj e lyp kafen

ika se m'iku treni per downtown smiley

Yllsmiley
Pritme...

Falenderoj shume Alidean per ftesen publike dhe shpreh paraprakisht kenaqesine time me te madhe qe do ndjek ne televizion se bashku me te nje ndeshje te Kukesit, Barces se Shqiperise. smiley

Kaluam shume mire Gjemb, as ky as mikja tjeter nuk e kishin menjen te ndeshjasmiley po bom muhabet per shtat pal qejfe! 

Un u merzita nga   ndeshja .. skandal!  Dhuna flet kudo, 20 qelbesira bene qe 13 mije tifoze te dukeshin te dhunshem. I rane me gur portierit te Luftetarit, nga ana tjeter nje polic qelloi me thike nje futbollist te skuadres se Kuksit. Si perfundim me sa duket paret rregullun gjithcka. Skuadra e  Kuksit u shpreh se  thika i kish rene pahiri policit, ndersa Luftetari tha se cdo gje ishte ne rregull. Ne fund te fundit ne skuadrat lokale luajne perberja eshte me futbolliste nga te gjitha rrethet biles dhe te huaj dhe shqiptar Kosove. Ketu e meritojne qe ndeshjet te behen PA TIFOZE!  Po kush merr masa? Flet paraja! 

Si perfundim nuk po te them fare sa isht rezultati pasi kur degjova me veshet e mij cfare kishte ndodhur ..rezultati tanime nuk kishte asnjelloj rendesie!

Ne lidhje me dhunen dhe sot  ne nje rast tjeter dhune ne stadium.. ne median shqiptare lexova se pistoleta e Dashnor Sules (deputetit) ishte pistolete loder.. e justifikun thu ti se  tanimo eshte i pafajshem .. pffffff.  

 

Ah te keqen e ndeshjes. Polici qelloi me thike?! Ah moj Shqypni

http://youtu.be/NpudYbzxJA4

Kur shoh video te tilla, gjithmone behem kureshtare ,se sa nga keta qe qajne dhe brohorasin per Enverin,sot jane kthyer ne demokrate te flakte,a thua se kane lindur te tille!smiley

 

Greqi, Exit Poll: Kryeson Demokracia e Re, PASOK në vend të tretëNga ANILA JOLE Kryeson Demokracia e Re, PASOK në vend të tretëATHINE - Rezultatet e Exit Poll-eve pas zgjedhjeve në Greqi, pikturojnë një peisazh politik të paqartë dhe krejt të ndryshëm nga deri sot, ku duket se mbështetja për dy partite e mëdha është tkurrur ndjeshëm. 

Exit Poll-et sugjerojnë se kryesuese në këto zgjedhje është Demokracia e re e Antonis Samaras, por jo me më shumë se 20%, madje edhe më pak se sa parashikonin sondazhet parazgjedhore. 

Një risi për këto zgjedhje eshte ngritja në vend të dytë e koalicionit të majtë SYRIZA (mbrojtëse e të drejtave të e emigrantëve), ndërsa PASOK ka rënë në vend të tretë, për herë të parë në historinë e saj, duke paguar kështu kostot e masave të ashpra financiare që pranoi kur qeveriste vendin, në këmbim të paketës së ndihmës financiare. 

Vlen të përmendet hyrja me një mbështetje të madhe e ekstremistëve të djathtë me prirje neonaziste, të partisë Agimi i Artë, që kalojnë edhe partinë LAOS, e cila tani duket se lufton për të kapur pragun e hyrjes në Parlament si dhe pjesëmarrja për herë të parë e mjaft partive të vogla, si Ekologët e gjelber, Grekët e Pavarur, E Majta Demokratike. 

Përmbledhje e rezultateve të Exit Poll-eve të realizuara sot nga kompanitë e sondazheve 

Demokracia e Re – 18.5% 
SYRIZA – 17% 
PASOK – 15.5% 
Grekët e Pavarur – 11% 
Partia Komuniste KKE – 8.5% 
Agimi i Artë – 7% 
E majta demokratike – 5.5% 
LAOS – 3% 
Ekologët e gjelbër – 3% 

Pritet me interes qëndrimi i kreut të Demokracisë së Re Antonis Samaras, lidhur me forcat që do të ftojë për koalicion paszgjedhor. Para zgjedhjeve ai ishte deklaruar vazhdimisht se kërkonte një mandat të pastër, madje kishte paralajmëruar se në rast të kundërt, do kërkonte përsëritjen e zgjedhjeve. Sot mediat thonë referuar burimeve zyrtare nga kjo parti, se Demokracia e Re do të marrë mandatin për të formuar një qeveri dhe prioritet i saj nuk është që të kërkojë menjëherë zgjedhje të reja.

Zgjedhjet e sotme janë shumë të rëndësishme për Greqinë, sepse qeveria që do të dalë prej tyre, do të marrë në duar fatet e vendit, i cili kërcënohet të dalë nga Euro e të hyjë sërish në rrugë pa krye, nëse nuk zbaton reformat e kërkuara nga huadhënësit, ndaj menjëherë vëmendja është përqëndruar te ky fakt; sa i natyrshëm do jetë koalicioni qeverisës e për rrjedhim sa i qëndrueshëm dhe sa i frytshëm do të rezultojë në zgjidhjen e problemeve të shumta që ka Greqia e zhytur në borxhe.

Gjatë ditës, pasi votoi në qendrën e tij të votimit, kryeministri i qeverisë së përkohshme Lukas Papadhimos bëri një deklaratë optimiste. Ai shprehu besimin se javën e ardhshme Greqia do të ketë qeverinë e re. I pyetur nëse Greqia do të ketë një qeveri deri të hënën, Papadhimos tha: “Unë e besoj këtë”. 

Rreth orës 21 30 me orën lokale pritet të dalin rezultatet e para zyrtare. 

Rezultatet e Exit Poll nga kompania ALCO 

ALCO: Demokracia e re 17-20% 
ALCO: SYRIZA 15-18.5% 
ALCO: PASOK 14-17% 
ALCO: Greket e pavarur 10-12% 
ALCO: Partia Komuniste 7.5%-9.5% 
ALCO: Agimi i Artë 6-8% 
ALCO: E Majta demokratike 5-6.5% 
ALCO: LAOS 2.5-3.5% 
ALCO: Ekologët e gjelbër 2.5-3.5% 

Edhe kompania "Kapa research" nxjerr fituese Demokracine e re, ndersa barazon PASOK-un me SYRIZA-n. 

Kapa Research: ND 16-19% 
Kapa Research: PASOK 15-18% 
Kapa Research: SYRIZA 15-18% 
Kapa Research: Grekët e pavarur 10%-12% 
Kapa Research: KKE 8.5% të 10%, 
Kapa Research: E majta Demokratike 4.5 - 6.5% 
Kapa Research: Agimi i Artë 5.5 - 7.5 % 

 

Skywalking, or planking; mode e re ne Rusi e te rinjve qe ngjiten neper ndertesa si dhite e egra shkembinjve ("Gjithe fajin e ka parajsa", kush e mban mend ate cjapin e bardhe?), thjesht per kenaqsi smiley

 

Nje video dhe me shume foto.

Admina, postova nje pyetje qe me dilte tek te papublikuarat para pak minutash, por tani s'e shoh fare gjekundi, as te publikuar, as te papublikuar. Dini gje ku eshte?

AT&T's HTC One X goes on sale today

 

 

FOTO brilante të Britanisë së Madhe nga ajri
Fotografi Jason Hawkes ka sjellë një koleksion të jashtëzakonshëm fotografish nga Britania e Madhe. Fotot janë bërë nga ajëri dhe tregojnë pjesë dhe bukuri të ndryshme të Britanisë. Këto foto thjesht duhen shijuar.

 Longleat maze is the largest in Britain

 A field of Flax in Buckinghamshire takes on magical properties

 Some believe Glastonbury Tor in Somerset is the final resting place of King Arthur

 A lighthouse looks out over a rugged stretch of Britain's coast

 A quiet moment at Stonehenge

 Centre Court at the Wimbledon Lawn Tennis Club

 A view looking down on Nelson's Column in London's Trafalgar Square

 Jason has specialized in aerial photography since 1991 and has produced more than 40 aerial photographic books for publishers

 A rarely seen of Anthony Gormley's Angel of the North sculpture in Gateshead

 A rollercoaster track twists and turns to form an incredible image at this British amusement park

 The Oval cricket pitch in South London at night

 Pictured from above these sports and the ant like people pitches take on a strange geometrical beauty

 Buckingham Palace dominates the landscape in their aerial view of London

 The Glenfinnan Viaduct in Scotland featured in the Harry Potter films

juventus kampione smileysmileysmiley

hajde urime!

po edhe ju e bete tuajen smiley

beme detyren por sezon i shemtuar per ne smiley

Urime Juventusit, kampionat i merituar dhe me rekord spektakolar.

me erdhi nje reklame nga nje dyqan kompjuteresh e mes te tjerave ofronte"

 

Nese keni nje numer Eagle ose Vodafon, beni nje zile tek numrat tane dhe administratori i CCL do ju telefonoje per cdo informacion qe ju nevoitet apo ndonje oferte me te mire

E shtyne dot nga e hena a e marta keta moj?

Na qenka ne disa gjuhe te huaja, dhe po deshe maqedonisht a serbisht lere per te henen. Pastaj te shtunen do jete diell...e ben robi nje sakrifice smiley

(Mua m'u duk shume interesante, ndoshta fakti qe ishte dhe Ndriçim Xhepa, se di pse me ka mbet fiskim ky lol)

Me gjith qejf po te shtunen jam ne pune, prandaj thash mos e shtynin pak ata se sbehet nami... nejse heren tjeter tha. Ti shko edhe hajt na thuaj si doli. 

Jemi popull puntor per bese, edhe te shtunen ne pune! Pune te mbare atehere smiley

p.s. te dielen eshte ne 4.30pm

Edhe te dielen po ne pune smiley  

Kllase punetore neve smiley  sdo jemi te gjith doktora PHD smiley

Pse jo?? Kristali falas po i jepte dipllomat nigjova smiley

 

JO. S'dua une ne ate menyre. Po ju futa atij muhabeti per ta marre, e dua me merite, sepse vertete do ta meritoj. Perndryshe s'ja kam nevojen fare as dipllomes as medaljeve fallco ne jete smiley

Pak shaka...se me ç'degjova ishte bere goxha e madhe ne Itali kjo gje...se nje djale Ministri qe supozohet te mos kishte shkel kurre ne Shqiperi, kishte mbaruar studimet universitare ne Shqiperi smiley

p.s. Te uroj suksese, ne ç'do hap te jetes dhe ne vendimet qe mer smiley

Ishte djali i atij shpirtnjeriut, si ja thone, Bossit te Lega Nordit. Gjynah qe si lene te qete ata te shkretet, njerez te ndershem ne pune te tyre, sdine te ngacmojne njeri.

ps. flm, dhe ty gjithashtu. 

ps2. si ka qene nofka juaj me pare ne blog?

Qe ne fillim me kete nofte jam regjistruar...

p.s. Per nje copez Shqiperi vure re qe ne faqe te pare kishin bunkerat??? smiley

Ehh ate muhabet kan kta.... ajo s'eshte gje fare, mund ta benin edhe me keq.

 

Angola mposht shumicën e Europës për rrjetin celular 4G

Po bëhen dhjetë vite që kur Angola doli nga lufta civile. Por vendi afrikan ka ecur me vrull përpara duke rindërtuar ekonominë, e cila pritet të rritet me 8 përqind këtë vit. Sipas BBC, shkak për këtë rritje të jashtëzakonshme janë rezervat gjigande të naftës- tani Angola është prodhuesja e dytë më e madhe në Afrikë.

Rritja e shpejtë ekonomike ka sjellë një bum në infrastrukturë. Kryeqyteti Luanda po transformohet me shpejtësi nga kullat e reja prej xhami e çeliku. Më shumë qiellgërvishtëse dhe lokale luksoze po ndërtohen. Por rritja në infrastrukturë nuk do të thotë vetëm godina e rrugë. Po ashtu do të thotë edhe përmirësim i rrjetit celular. Tani Angola do ketë shërbimin super të shpejtë 4G, falë një investimi prej 100 milion dollarësh. Kjo do të thotë që klientët në Luanda do ketë internet më të shpejtë se ata në Londër.

Operatori telefonik është Movicel, një nga më të mëdhenjtë në Afrikë. Të gjitha pajisjet për përmirësimin e rrjetit të Movicel do vijnë nga Kina. “Të them të drejtën, niveli i shkollimit këtu është pak i ulët,” thotë Frenk Mei i kompanisë kineze ZTE. Nuk ka dyshim se rritja ekonomike ka zhvilluar ndjeshëm disa lagje. Për shembull filiali i Porsche thotë se ka vështirësi në përmbushjen e kërkesave të shumta.

Por nuk duhet harruar se aty 70 përqind e njerëzve jetojnë në varfër të plotë. Prandaj lind pyetja se a do jetë 4G një sukses këtu?

“Ne po luajmë një lojë të së ardhmes,” thotë shefi ekzekutiv i Movicel, Yon Junior. Fakti se 4G po vjen këtu më përpara se në shumicën e botës, do të thotë se kjo është një ekonomi super e karikuar, që sheh nga e ardhmja.

 

hahaha

po qarkullojne shume te tilla neper facebook

dhe reklama me shume fame ka marre prej ketyre, se prej reklames

Ligji i pare i Hammond: Mos diskuto kurre me nje idiot: se pari te ul ne nivelet e tij dhe pastaj te mund fale eksperiences.

Ligji i pare i debatit: Mos diskuto kurre me nje idiot: njerezit mund te mos dalloje ndryshimin midis jush.

like that!

Shume e drejte.

Djali i Umberto Bossi-t, Renzo, ka reaguar me anë të një deklarate për shtyp në lidhje me diplomën e tij. “Distancohem plotësisht nga ajo diplomë universitare. Nuk kam qenë kurrë në Shqipëri, nuk flas shqip, nuk kam pretenduar kurrë ndonjë titull akademik dhe nuk jam në dijeni të atij dokumenti të vitit 2010,” thuhet në deklaratën e tij, publikuar nga Ansa.

http://www.ama-news.al/2012/05/renzo-bos...

:o

Pashe ne facebook nje vajze qe kam pasur ne shkolle e qe ka qene si cun, qofte ne paraqitje e qofte ne sjellje. e pashe tani pas 14 vjetesh dhe ishte bere si aktore hollivudi :o. 

ca robve u merr mosha per mire

E ,artist nuk lind,beheshsmiley

Historia e dashurisë mes dy studentëve të universitetit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit ka përfunduar tragjikisht.

Pas vetëvarjes së 22-vjecarit Avdulla Cenga në ballkonin e shtëpisë ku jetonte me qira, në zonën e plazhit, është gjetur e vetëvarur edhe e dashura e tij. 20-vjecarja Manushaqe  Margjeka, nga Bujani i Tropojes, me banim ne Durres, u gjet paraditen e së shtunës  në një pemë në zonën kodrinore të qytetit, pranë ish-parkut të qytetit, rreth 50 metra larg Vilës së Zogut.

Në vendin e ngjarjes u gjet edhe një letër ku studentja deklaronte se jetën e saj ia dedikonte Cengës dhe se pas fundit të tij, asgjë për të nuk kishte më kuptim. Mbetet ende mister vdekja e 22-vjeccarit Cenga nga rrethi i Elbasanit, i cili sipas hetimeve dhe dëshmive të familjarëve dhe shoqërisë lidhur dhe me studimet, nuk rezulton të ketë pasur motive të forta, që e kanë cuar drejt këtij akti të rëndë.

 

Lushnje, ekzekuton me breshëri plumbash ish-të dashurën dhe rivalin TIRANE- Ekzekutoi me breshëri plumbash dy të rinj në Lushnje,shpallet në kërkim 32-vjecari. Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmë në një lokal në Toshkëz të këtij rrethi, ndërsa Gazeta Shqiptare zbulon se shkak i vrasjes ishte xhelozia.

Burime nga policia e Fierit srqarojnë se 32-vjecari Erjon Cjapi ka qëlluar për vdekje 27-vjecaren Rajmonda Sota, me të cilën dyshohet se ka pasur një lidhje dashurie si dhe “rivalin” e tij, 24-vjecarin Marsel Cani. Autori është shpallur tashmë në kërkim.

Policia sqaron se 32-vjecari nuk e ka “kapërdirë” dot lidhjen e 27-vjecares me një mashkull tjetër, duke ndërmarrë kështu edhe krimin e rëndë.

Ai ka qëllur me 3 plumba në drejtim të ish-të dashurës, e cila punonte si banakiere në lokalin e fshatit, e më pas ka derdhur plot 5 plumba mbi 24-vjecarin Cani.

Ekspertët deklarojnë se 32-vjecari disa orë para vrasjes kishte shkuar në lokal dhe kishte debater me 24-vjecarin, duke e akuzuar se i kishte marrë të dashurën.

 

 

Eh Toshkezeza!

Toshkëz
                       Ervin Hatibi

Toshkëz o toshkëz me emër peshku 
toshkëz o toshkëz 
o fshat dyfeku 
që s'të kam parë fare 
veç kam parë vajzën lozonjare 
almën që s'është më fshatare 
toshkëz-toshkëz me kasht' e baltë 
toshkëz moj 
me hu e lopatë 
po të këndon ervini i ngratë 
ndryshe nuk e qasin gratë 
toshkëz o toshkëz 
përparimtare 
me çizme e shami basme 
shami basme nëpër gardhe 
gardhet janë nëpër ugare 
ugaret plot me fshatare 
të turpshme që punojnë 
punojnë që të rrojnë 
të rrojnë që të punojnë 
e jetë të gëzojnë 
toshkëz 
me gardhe e varre 
toshkëz 
s'ke male fare 
toshkëz 
plot me traktorë 
plot kombajna e zetorë 
brigadierë e revizorë 
shefa, dizenjatorë 
stallierë, viça e lopë 
kryetarë e agronomë 
kapistra, shalë, hamshorë 
pula, qena e milorë 
plot mullarë hamullorë 
kallamishte e piktorë 
plot flamurë tranzitorë 
dhe mësues provizorë 
që nga shkodra gjer në vlorë 
toshkëz 
toshkëz me lëndina 
me lëndina e kodrina 
dele tulla edhe shina 
duhan rrugë e makina 
rendimente e vitrina 
pIepa thana qepë vidha 
e kuti me aspirina 
që të mos na dhembë kaptina 
ka më pas xhama e tjegulla 
por edhe vreshtë edhe pjergulla 
plot bute e fuçia 
rroftë vera! lart rakia! 
pellgje pellgje edhe çezma 
që në verë i zë lemza 
plaka plaka pleq shumë 
që i hyjnë gjithkujt në punë 
toshkëz me zhaba 
toshkëz pa kishën 
kishëzën e prishëm 
toshkëz me kanalin 
kanalin s'e ndalin 
pengesat që dalin 
për toshkëzën këngë thur tërë jetën 
o toshkëz... 
o t... shkë...to...ëz t.

ketlina, mu si pellumbat mbi statuja?

Ca pellumba thua ti, per mua jane Romeo e Zhuljeta...

doja te thoja qe s'ishte nevoja me sjell lajmin e dyte pas te parit, si per ta bere pis. po s'ka gje se e rregulloi pak pf-ja atmosferen.

Prandaj e solla se e dija qe pf-ja e kishte gati vjershen..

me siguri.

e mirekuptoj merlucin*

por kam probleme me qendrimin e kaposhit

ne lidhje me petllen

 

*belul me kenaqe

problem me kaposhin the?!

per kenaqesi  te metejshme...smiley    te pershendes!smiley

Nen nje portokolle, lulet e limonit arome:

The Italian Mafia can be seen as one of the largest and most successful businesses in Italy. In one of the latest reports from the Italian Minister of Home Affairs, it has been estimated that revenues from just the informal sector related to the Mafia amount to almost €180 billion. In terms of GDP, revenues from Mafia-related businesses represent almost 12% of the total Italian GDP and are equal to the sum of the GDPs of Estonia, Croatia, Romania, and Slovenia.

If it were a business, the Mafia would be one of Italy’s most successful and one of the largest in Europe. But how did it come to be so powerful? This column argues that it began with control of the international lemon trade in the 19th century [...]

jericho ne tirana ekspress te premten ne oren 10.

E paskan nxjerre Berishen si mbeshtetes te madhe te komunitetit LBGT.

Sapo degjova ne Top Channel termin ' Modernizimi i hapsires ajrore' : kush ma shpjegon ket term, se un per vete nuk e marr vesh!!

Besoj se flitet per modernizimin e sistemit te radareve dhe sinjalistikes civile kryesisht ne Rinas(Nene Tereza)

po mo art e pash kroniken ne te por si shprehje mu duk e gabuar, modernizimi i sistemit te kontrollit te hapsires nuk do te thote modernizim i hapsires .. po ironizoja

Shqipnglish i thone kesaj pune, copy&paste smiley

 

pse katastrofe... keshtu kemi bo kaher me heronjt tane.. heronjt apo ata qe  ia vlenin per ket vend, eshte sport kombtar harresa, ne tegjitha dimensionet kot nuk ke 3 shekuj ne erresire kot nuk ke miksime arkitekturash nga me te cuditshmet, kot nuk ke ngjit me njona tjetren kisha e xhamia .. kshu jemi ne .. historifshires 

Qe keshtu jemi e keshtu kemi qene e keshtu kemi bere nuk do te thote qe ky dhe cdo raportazh tjeter i Memes tregon katastrofen qe eshte ai vend.

o te keqen..........dua te shoh pak bilancet e tyre pas falimentimit.bile dua te di pas ketyre cfare ne pret.cfare do behet me shperndarjes se energjise tani qe shteti  jone i dashur ka dhene koncensione hidrocentralesh me shumice,po qe sdihet kur do fillojne e kur do mbarojne

Ku thuhet ne prag falimentimi?

faktikisht gjemb ke te drejte thote:"The power distributor is losing money because Albania’s energy regulator increased tariffs the company pays to the state-owned electricity producer without allowing it to raise prices for its customers, the newspaper said.""""

514 milione dollare humbje per nje kompani te permasave te CEZ do te ishin fatale...

Ja dhe lajmet e keqija i vijne nga bursa,  smiley

Nuk e kam idene cfare permasash ka CEZ dhe s'kam kohe te rri te google-oj per te tani. Te ishte aq fatale, e kishte zhdukur bursa. Fakti qe vec 1.1% humbi sot. 52 javet e fundit cmimi i aksioneve duket te kete levizur CZK 662.00 - 967.00. Sot u mbyll CZK 710, dmth ka qene edhe me poshte.

Art-ist i nderuar, s'mjafton vec te lexosh Bloomberg a ku di une, duhen marre edhe ca klasa te kuptosh pak rreth finances. P.sh. jo te gjithe e kane haberin nga arti sic mund te kesh ti. E njejta gje edhe per kete degen tjeter.

Gjembace, 70% e CEZ este ne pronesi te shtetit Cek, ishte kjo qe e shendroi ate ne nje kompani nderkombetare. Pa paketat e ndihmave te shtetit Cek nuk do te kishin mundur ta arrinin kete. Tani nuk ka me paketa ndihmash nga shteti, mbaroi ajo loje... Ironikja eshte se CEZ pret te perfitoje pa investuar asnje kapital serioz, thjesht duke goditur konsumatoret dhe rritur cmimet. E njejta gje po ndodh dhe ne Bullgari, por ne Bullgari ka shtet dhe jo han me dy porta. Pas kerkeses se CEZ perr rritje te cmimit te energjise ne masen 6.44%, Enti Regullator i Energjise Bullgare i vuri si kusht CEZ qe te investonte 151 million lev ($104 million) ne menyre qe te justifikonte kete rritje. Nderkohe ne Shqiperi kerkonin te rrisnin cmimin e energjise ne masen mbi 90% pa hedhur asnje kokerr leku....Ironia eshte se ne Shqiperi kem dy zona, nje qe paguan dhe ate qe nuk paguan energji dhe kjo qe paguan e ka barren e fatures ne menyre skandaloze. Nuk mund te kete zgjidhje keshtu..

Sic e thote dhe lajmi keto jane perllogaritje te humbjeve dhe jo shifra finale keshtu dhe marketet reaguan ne menyre te moderuar.

Ti mund te kesh mbaruar per ekonomik por gjithcka rrotullohet rreth politikes ne fund te fundit se po vijne zgjedhjet dhe per Berishen votat jane me te rendesishme se CEZ.

E mire

edhe keta kshu i hyne kesaj valle.dua te di kush ka miratuar projektin e tyre?ose me mire e di kush po,cila kompani vjen te jete aktive ne shqiperi kur askush em pare ska pranuar te jete pjese e nje nga venat kryesore te vendit.kjo eshte harakiri.

Parashikime ogurzeza per Greqine, shancet e largimit nga euro javet e ardheshme jane te larta. Pritet qe te mos marrin financimin per zgjedhjet e tjera. Por nuk eshte vetem largimi nga euro qe i shqetesohen greket por bashke me te automatikisht do te perjashtohen dhe nga BE. Ministrat e Eurozones mblidhen neser dhe pritet nje vendim nese greket nuk kane formuar nje qeveri(gjasat jane te pakta). Orteku i Greqise ne anen tjeter po bie mbi Spanje, bankat e te ciles jane te lidhura me borxhin Grek. Para disa ditesh nje nga bankat me te medhaja spanjolle, Bankia e cila ishte ne prag te kolapsit u kapitalizua nga shteti. Spanja i beri thirrje urgjente Greqise te formonte qeveri sepse situata po ndikonte negativisht, ne menyre te drejtperdrejte ne gjendjen ekonomike dhe rritjen borxheve te Spanjes. Neser priten te takohen koke me koke Hollande-Merkel, e cila i ka punet pisk per vete pas disfates te turpshme ne zgjedhjet lokale ne shtetin me te madh te Gjermanise, ate te North Rhine Westphalia(ish bastion i SDP).

 

Kristi Pinderi, drejtues i’Pro LGBT’, u shpreh se ky aktivitet ishte kundër diskriminimit dhe fobive të mentalitetit shqiptar

Përpjekja e aktivistëve në mbrojtje të komunitetit gay për të organizuar një aktivitet paraprak, 3 ditë përpara paradës së paralajmëruar dhe njëkohësisht të shumëdiskutuar të homoseksualëve, më 17 maj, në Ditë Ndërkombëtare kundër Homofobisë, ka rezultuar e pasuksesshme, pasi një grup të rinjsh kanë provokuar duke hedhur lëndë plasëse në drejtim të tyre. “Aktivistë për të drejtat e LGBT pedaluan sot me biçikleta në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë, duke sfiduar jo vetëm kushtet e këqija të motit dhe shiun që ra pa ndërprerje, por mbi të gjitha mentalitetin dhe fobirat e pajustifikuara të një vendi që kishte muaj që diskutonte a do bëhet apo jo një paradë gej”, – thuhet në një njoftim të shpërndarë nga aktivistë të LGTB.

“Aktiviteti i mësipërm, i pari i këtij lloji në Shqipëri u organizua nga dy organizatat që mbrojnë të drejtat e LGBT: organizata “Pro LGBT” dhe “Aleanca Kundër Diskriminimit të LGBT”. Aktiviteti u mbështet nga EcoVolis që vuri në dispozicion jo vetëm biçikletat, por përmes këtij akti tregoi publikisht mbështetjen ndaj çdo kauze që mbron të drejtat e njeriut.

Mirëpo, pak sapo aktivistët kishin nisur pedalimin, një grup të rinjsh të fshehur në kolonat mes rektoratit dhe Muzeut Arkeologjik hodhën lëndë plasëse pranë gomave të biçikletave dhe u zhdukën me vrap. Ne i bëjmë thirrje policisë, e cila sot na ka qëndruar afër me mbështetjen e saj, që të bëjë të mundur vënien para drejtësisë të atij grupi të rinjsh që tentuan të prishin një manifestim ligjor”, lexohet më tej në këtë njoftim.

Personat që hodhën fishekzjarrë mbi aktivistët në mbrojtje të komunitetit gay janë marrë menjëherë nga policia, e cila ishte e shumtë në numër për të mbikëqyrur këtë aktivitet të “pazakontë” për mjedisin e kryeqytetit. Rreth 30 forca policie janë vënë në dispozicion të aktivistëve të LGTB, për të mbikëqyrur mbarëvajtjen deri në fund të aktivitetit të tyre.

“Ky është vetëm fillimi”, – tha Xheni Karaj, drejtuese e Aleancës, – ne do të vijojmë me aktivitete të tjera, së pari në Vlorë ku do të diskutojmë në një forum të hapur me të rinjtë mbi të drejtat e komunitetit LGBT, ndërsa eventet do të kulmojnë me çeljen e ekspozitës ‘Kukafshehti’ në Tirana Ekspres, atje ku për herë të parë do të ekspozohen portrete të vetë pjesëtarëve LGBT, që të gjithë shqiptarë”. Sipas Karajt, është e rëndësishme që komuniteti LGBT ka nisur tashmë të thyejë frikën dhe murin e heshtjes dhe të tregojë se nëse organizohet mund të arrijë gjithcka.

Duke sqaruar edhe sloganin e këtij viti për këto evente që është “Flije mendjen! Disa njerëz janë gej.”, Kristi Pinderi, drejtues i Pro LGBT u shpreh për median e pranishme në event se, “bulevardi kryesor i vendit është ndërtuar në epokën e pushtimit fashist dhe simbolizon edhe në formë sëpatën e Demokleut, por sot, në vitin 2012 këta të rinj dhe të reja sfiduan simbolikisht një sëpatë Demokleu moderne që u qëndron mbi jetët e tyre dhe të familjeve të tyre e që është: diskriminimi dhe detyrimi për të jetuar një jetë të dyfishtë”.

Drejtuesi i Ecovolis, Ened Mato sqaroi se “Pedalojmë Kundër Homofobisë, është një nismë qytetare për të promovuar dashurinë dhe jo urrejtjen, për të nxitur mirëkuptimin dhe jo ndarjen, për të treguar se në fund të fundit, të drejtat e njeriut janë parimet bazë mbi të cilat duhet të bazojmë bashkëjetesën tonë me qytetarë që jo detyrimisht janë kopje të njëjta të vetes sonë!”

Ekrem Spahia: Ambasadori holandez të shpallet non grata

 

Kreu i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Ekrem Spahia ka kërkuar që Ambasadori holandez Henk G.C. van den Dool të shpallet person i padëshiruar. Në një konferencë për shtyp, Spahia ka theksuar se ambasadori holandez në Tiranë duhet të largohet nga Shqipëria.
 

Sipas tij, Ambasadori i Holandës ka fyer deputetët dhe zyrtarët e lartë dhe sipas tij kjo gjë s`mund të tolerohet. "Ambasodri holandez nuk ka folur për çështje të rëndësishme, por vetëm për LGBT. Ai nuk duhet të dalë jashtë rolit dhe statusit të diplomatit dhe nuk duhet të fyejë deputetët e vendit ku shërben” ka theksuar Spahia.
 

Ai gjithashtu ka kërkuar nga Policia e Shtetit të mos japë leje për paradën e LGBT më 17 maj. Lejimi i paradës së LGBT cënon rëndë moralin e shoqërisë shqiptare” shtoi Spahia.

PLL e kosndieron homeseksualizmin një fenomen të dëmshëm për shoqërinë shqiptare dhe deklaron se do të vijojë të mbajë këtë qënrim, pavarësisht kostove që mund ti shkaktohen kësaj force politike.
 

ORA NEWS

Berisha sëmuret gjatë vizitës në Galeri

 

Kryeministri Sali Berisha ka shfaqur sërish momente dobësie ndërsa ka qenë në Galerinë e Arteve ku po prezantoheshin dy projektet e mbetura në garë për zgjerimin e bulevardit. Nuk ka ende një konfirmim zyrtar, ndërkohë që kamerat janë mbajtur larg ngjarjes.

Një dobësi të tillë e shfaqi kryeministri Sali Berisha edhe në dhjetor të vitit të shkuar, ndërsa festonte 21 vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike. Berisha anuloi një vizitë në Mal të Zi dhe u kurua për disa ditë. Edhe në ditët në vijim shëndeti i tij ishte i dobët.

Ndërkohë sot Berisha po fliste për Tiranën dhe projektin për zgjatimin e bulevardit.

“Sot përzgjidhet projekti i Tiranës së shekullit të XXI. Përzgjedhja është e vështirë, por shumë e rëndësishme. Kryeqyteti u viktimizua nga babëzia njerëzore. Tirana u betonizua masivisht në 10 vjet. Kur betoni përdoret për të pushtuar hapësira, zënë mjedisin për të ç’qytetëruar qytetin, qyteti nuk është më i qytetarëve. Ndërkohë që Kryeqyteti ka një nga vendndodhjet më të bukura të vendit tonë. Tirana ka pozicion gjeografik të favorshëm për zhvillim. Por, falë punës së kryebashkiakut Basha Tirana po rehabilitohet. Arritëm te rehabilitonim qendrën e kryeqytetit. Ai ndryshim ishte jetik se sheshi ishte i egër sa vetë egërsia. Nisma jonë është “Tirana, qytet i shëndetshëm”,” tha Berisha.

 

Hajde patkonjte nga djelli, kerma e felliqur...Nje shishe vere do ta pi keshtu me fund(do porosis ca nga ajo vera e Pjerit)

Ndërkohë sot Berisha po fliste për Tiranën dhe projektin për zgjatimin e bulevardit.Tirana u betonizua masivisht në 10 vjet. Kur betoni përdoret për të pushtuar hapësira, zënë mjedisin për të ç’qytetëruar qytetin, qyteti nuk është më i qytetarëve.

Ky zgjerimi i bulevardit a nuk do te thote me pak hapesire trotuari dhe parku, me shume beton/asfalt?

Dhe me kembe te mbare semundjen e sa me te shpejte fundin. S'e kam ne edukate t'ju uroj njerezve keq por ca njerez e kerkojne me zor mallkimin.

 

Ja dhe Kreshniku e paska lexuar Vizjone te Qarta (lexoni piken 2 te programit) smiley

Berishes sikur ju lidh gjuha sot pas takimit me ministrin danez..Filloi dhe po fliste percart smiley

Pra amb. holandez nuk do e perzene?

Jo, u vendos qe Ekremi te merrte pjese per disa muaj ne mbledhjet dhe forumet e Pink Embassy. Kjo do ti jape mundesine ti shikoje nga afer problemet dhe sfidat qe perballet komuniteti gay smiley ..Nje lloj si puna e kosultave te detyruara ne AA per alkoliket kronike.

Rusia grumbullon ushtrine ne kufi me Iranin dhe paraljmeron perendimin dhe Izraelin, ne rast sulmi do te kunderpergjigjen. Ruset besojne se gjate kesaj vere do te kete sulme mbi Iranin dhe nuk do ta lejojne kete te ndodhe.

"Irani esht fqinji yne dhe nese sulmohet atehere kjo prek direkt sigurine tone kombetare dhe kete nuk do ta lejojme" deklaroi ambasadori i Rusise ne Nato Dimitry Rogozin

Tsipras si çun i ri. 

 

Shume king!smiley

Po ky sot:

 

David M cCandless: The beauty of data visualization

David McCandless turns complex data sets (like worldwide military spending, media buzz, Facebook status updates) into beautiful, simple diagrams that tease out unseen patterns and connections. Good design, he suggests, is the best way to navigate information glut -- and it may just change the way we see the world.

 

SHBA, Topi dekoron Richard Gere SHBA, Topi dekoron Richard GereUASHINGTON-Presidenti i Republikës Bamir Topi vlerësoi e nderoi dje në një ceremoni dekorimi të veçantë dhe në prani të shumë bashkatdhetarëve, kontributin mjaft të rëndësishëm të Federatës Pan-shqiptare të Amerikës “VATRA” dhe të disa personaliteteve shqiptaro-amerikane me veprimtari të shquar atdhetare e shoqërore. 

Sic bën të ditur zyra për shtyp e Presidentit, në përfundim të kësaj mbrëmjeje mbresëlënëse e të paharruar për bashkatdhetarët tanë shqiptaro-amerikanë si dhe të pranishmit e të ftuarit e tjerë, Presidenti Topi dekoroi me “Medaljen e Mirënjohjes” respektivisht: zotin Richard Gere me motivacionin: “Me mirënjohje dhe nderim personalitetit të shquar të artit botëror, humanistit dhe veprimtarit të madh të mbrojtjes së të drejtave të njeriut, i cili demaskoi e i bëri të njohur publikut amerikan, e më gjerë, krimin çnjerëzor, spastrimin etnik në Kosovë, në vitin 1999, nga makina ushtarake serbe, kundër popullsisë civile shqiptare që jetonte në trojet e veta”. 
Për të njëjtim motivacion u dekorua dhe Geraldo Rivera. 

Gjitashtu Kreu i Shtetit vlerësoi me “Medaljen e Mirënjohjes”: zotin Elez Hysen Biberaj me motivacionin: “Për kontributin e tij të çmuar në zhvillimet demokratike të Shqipërisë, për sensibilizimin e opinionit ndërkombëtar për çështjen kombëtare shqiptare dhe domosdoshmërinë e zgjidhjes së saj, si dhe fuqizimin e vazhdueshëm të marrëdhënieve ndërmjet Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës”; Peshkopin Agathangel (Çamçe) (Pas vdekjes) me motivacionin: “Për kontribut të rëndësishëm në çështjen kombëtare, veçanërisht në krijimin e Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare dhe në mbajtjen gjallë të frymës së tolerancës e bashkëpunimit midis komuniteteve fetare në vendin tonë”; At Vasil Markon (Pas vdekjes) me motivacionin: “Për kontribut të rëndësishëm në krijimin e Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, si akt madhor me rëndësi të jashtëzakonshme për pavarësinë e vendit”; Sali Efendi Myftinë (Pas vdekjes) me motivacionin: “Për kontributin e dhënë në krijimin e institucioneve fetare të emigrantëve shqiptarë në SHBA, në mbështetjen e tolerancës fetare dhe të bashkëpunimit në dobi të interesave kombëtare”; Imam Vehbi Ismailin (Pas vdekjes) me motivacionin: “Për kontribut të rëndësishëm në edukimin atdhetar dhe të frymës së tolerancës e të bashkëpunimit midis komuniteteve fetare dhe për ndihmesë në integrimin e shqiptarëve në shoqërinë amerikane”; Dom Prenkë Sokolin (Ndrevashajn) (Pas vdekjes) me motivacionin: “Për ndihmesë të rëndësishme për mbajtjen gjallë të identitetit kombëtar dhe të harmonisë fetare tek emigrantët shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe për integrimin e tyre në shoqërinë amerikane”. 

Gjithashtu, Presidenti Topi nderoi me Urdhrin “Nënë Tereza” zotin Van Sotir Kristo me motivacionin: “Për kontribut të rëndësishëm dhe plot përkushtim në ndihmë të vendit amë dhe bashkatdhetarëve të tij, emigrantë në Shtet e Bashkuara të Amerikës, për punë të palodhur në mbështetje të çështjes kombëtare, veçanërisht për fitoren e pavarësisë së Kosovës si dhe për forcimin e marrëdhënieve të miqësisë tradicionale shqiptaro-amerikane”; Antoni Athanasin (Pas vdekjes) me motivacionin: “Veprimtarit të shquar të emigracionit shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili gjithë jetën qëndroi i lidhur fort me fatet e kombit dhe të vendit të tij e që derën e mbajti hapur për këdo bashkëkombës që kishte nevojë për mbështetje dhe ndihmë”. 

Me “Medaljen e Artë të Shqiponjës”, Kreu i Shtetit shqiptar vlerësoi: zotin Ilir Demalija me motivacionin: “Për kurajon civile të treguar në pjesëmarrjen në shpërthimin e ambasadave, më 2 korrik 1990, akt që tronditi thellë regjimin komunist; për mbështetjen e pareshtur të zhvillimeve demokratike në Shqipëri”; zotin Agim Karagjozi me motivacionin: “Për kontribut të çmuar në zgjerimin dhe forcimin e veprimtarisë së Federatës “VATRA”, për ruajtjen e frymës kombëtare tek shqiptarët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e të përkushtimit të tyre ndaj vendit amë”. 

 

SpaceX Falcon 9 - Launch Abort

Launch aborted on 19th May 2012. Next launch window is Tuesday 22nd May 2012 @ 3.44am EDT

With this launch SpaceX was to become the first ever commerical / private company to launch a resupply mission to ISS.

https://www.youtube.com/watch?v=AevYDCAE1xc

Poezi nga libri i ri "TROKËLLIMA E POETIT", autori Xhavit Gasa...

DILEMË

Kur flasim shumë,
Kemi frikë,
.............se gabojmë,
Kur flasim pak,
Fjalët,
.........fjalët na teprojnë.

Të flasim,
..........apo të heshtim,
Të jetojmë,
...............apo të vdesim..

 

Edhe dy fjalë për poetin Gasa

nga Fatmir Terziu

Xhavit Gasa u jep leksion modestie krijuesve me vargun e tij....

Poeti Xhavit Gasa, sapo botoi vëllimin e tij të dytë. Një vëllim me më shumë se 100 poezi. Poezi të sinqerta, shpirti. Shpirti poetik. I qartë. I kuptueshëm. Fjalëhulumtues deri në detaje. Njohës i mirë i traditës, kulturës, gjuhës dhe perceptimit. Vargu i tij është jeta. Jeta në tërë dimensionin e saj. E bukur dhe e brishtë. Jeta me dimensione të tjera në zgavrra të etura për dritë dhe ndriçim. Kjo nga kohërrat. Dhe mes kohërrave, astari i strukur i vetë jetës, flet më shumë se çdo gjë. Aty janë ditët dhe vitet. Aty është vendlindja, Kamza mirrënjohëse e ditëve të studentit, aty është vetë familja e tij. Aty janë djemtë. Aty është mbesa. E vogla e shtrenjta që përkëdhel dhe përkëdhelet në poezinë e poetit Gasa. A nuk flasin kështu poezi të tilla si:

“ZEMRA DHE LOTI”

Tik-taket e zemrës,

Dhe pikat e lotit,

Pa njera-tjetrën

Nuk mund të jetojnë.

Burimi i lotit,

Është zemra,

Nga zemra burojnë.

Dashuria dhe urrejtja,

Eh, pika e lotit,

Duket e vogël,

Por ka madhësinë e globit

Si kristali shkëlqen,

Loti i gëzimit,

Të mbush me helm.

Ai loti i hidhërimit.

Shteron lumi,

Thahet edhe deti,

Soset edhe guri,

Lotët kurrë nuk shterin

Tik-taket e zemrës,

Dhe pikat e lotit,

Bashkë lindin,

Bashkë vdesin.....

Mos pastë,

Asnjë pikë lot hidhërimi,

Në këtë jetë,

Lotët e gëzimit,

Qofshin më të mëdhenj,

Se hapësira e qiejve.

Më i madhi det.....

Por nuk është thjesht pika e lotit. Ajo është brilanti i vargut. Fjala e mençur. Timbri që bën melodi jete në vargun e poetit Gasa. Ky varg konkurron. Konkurron edhe atë që mburret kafeneve për takime dhe vlerësime me poetë të mëdhenj, që fryhet e shfryhet rrugëve për ‘vlera’ të panjohura dhe deformon vetëveten. Xhavit Gasa u jep leksion modestie të tillëve me vargun e tij. Me shpirt-lotin e tij. Lexoni këtë poezi dhe kuptoni qartë vargun e tillë:

“VRASTARE

Më falni ju o nëna,

Ju nëna që jetën na dhuruat,

Nuk janë për ju këto rrjeshta,

Por për një nënë gjakatare,

Dy fjalë dua të shkruaj.

Nëna "Parti"

Ia vuri emrin vetes,

Dhe që ditën kur lindi,

U bë nëna e gënjeshtrës,

U zhyt thellë në botën e krimit.

Dora e saj gjakatare,

Vriste e priste këdo që shkelte,

Në çdo cep të trojeve shqiptare,

Ajo kishte frikë edhe nga të vdekurit,

Që i vriste dhe i linte dhe pa varre.

Edhe unë mbeta viktim,

E kësaj nëne vrastare,

Isha i vogël kur nisa rrugën e poezisë,

Jo mua nuk më dhanë honorare,

Por ma prenë rrugën poetike pa mëshirë.

Po unë isha fëmijë,

Nuk e kuptoja luftën e klasave,

Edhe nga unë kishte frikë,

Kjo nënë vrastare,

Armike e fjalës së lirë?!.

Vrastare.....vrastare.....vrastare...

Kjo ishte nëna parti,

Më falni ju o nëna shqiptare,

Kjo ju vrau burrat, ju vrau fëmijët,

I vrau dhe i la dhe pa varre.

Poezia e poetit Gasa mbase është e vonuar në udhën e saj, por për këtë vonesë nuk e ka fajin poeti. Janë kohërat që e trazuan atë. Dhe ai vetë na jep arsyen:

“RETË E ZEZA

Ku janë,

Varret e atyre,

Që pa gjyq i vranë?

Pyeta,

Malet e larta,

Dhe fushat e gjëra.

Ato më thanë,

Pyet më mirë tek hëna.

E pyeta,

Dhe hënën,

As unë,

Nuk e di ku janë.

Më tha hëna,

Nuk i pashë as kur i vranë,

Ma zunë dritën, retë e zeza.

Poeti e lë zemrën e tij, apo më mirë atë retorikë në vetën e parë kur na shprehet:

“PYETA ZEMRËN

Pyeta,

një ditë,

zemrën unë,

Kë duhet,

të urrej

më shumë?

Jo!

më tha

mua zemra,

Te unë,

nuk ka vend

urrejtja.

Mos e lakmo,

kurrë urrejtjen

më tha zemra,

Se ajo,

nuk ka asnjë,

të mirë,

Ajo vjen,

nga skutat

e errta,

ajo lakmon,

dhe mbjellë,

vetëm errësirë.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).