Duke perjashtuar ata qe studiojne jashte,sa kushton dhe a eshte i mundur nje shkollim i mire? Cila eshte elita qe ofrohet, me c'kosto dhe ne c'raporte eshte me ate qe ofrohet jashte?

17 Komente

nese flitet per arsim te larte duhen pare universitetet se ne c'gjuhe e ofrojne edukimin. ku ne pergjithesi tek 3000- 3500 euro ne vit shkon vetem edukimi.universiteti i tiranes dhe ai politeknik jane shtylla kryesore ne vend, sigurisht qe ka universitete te mira private qe kane nxjerr nexenes te mire qe me pas kane vazhduar masterat jashte vendit pa asnje problem.

nese flitet per edukim te mesem ne pergjithesi ne shqiperi kolegjet turke jane me cilesoret ku tarifat shkojne tek 3000 euro ne vit , edukim , transport dhe me duket dreka....

 

nese flitet per edukim te mesem ne pergjithesi ne shqiperi kolegjet turke jane me cilesoret ku tarifat shkojne tek 3000 euro ne vit

Diku tek 500euro ne vit (edukim) ke ish-kollegjin Saverian te Shkodres qi sot mban emnin e At Pjeter Meshkalles. Me 2500 euroshin e mbetun mundesh me ble i benc dymij e pesqindsh. smiley

une privatin (mesatarisht) ne shqiperi nuk ia keshilloj asnjerit, as per eksperience dhe as per gje tjeter. kush do te studioje vertet, te ngulet dhe te studioje te pakten 4 ore ne dite, cdo dite, atehere, me ato 3 mije eurot me mire te shkosh gjekundi ne europe, ne universitete publike. ke nje diplome europiane dhe hedh baza me te mira per veten, si individ. kush nuk do te mesoje, por do nje diplome shkon tek ato universitete qe u dihen emrat tashme... dhe e merr diplomen duke qendruar ne fejsbuk, nga komp e universitetit (internet per studentet, thone!).

ka edhe universitete private te mira, kjo nuk mohoet, por ca e ca dege sikur nuk ia vlen qe te studiohen ne to. mendim personal!

nejse ka lloje e lloje, universitetesh e gjimnazesh. problemi eshte qe te fuqizihen me shume ato publiket. 

edhe ketu ashtu i quajne, publike a shteterore, por duhet te paguash 1000 euro taksa, mesatarisht, cdo vit!

 

Studio ne Universitetin e Tiranes dhe shko bej Master ose promovim jashte. Investimi me i mire dhe kosto me e lire.

jo te gjitha deget e universitetit te tiranes jane aq serioze apo ja vlen te studjohet. ka dege qe nuk kane staf te kualifikuar apo literature bashkekohore ose kurrikule jo te pershtatshme...

sa te mendohesh ti te besh sholle, ai Lazaratasi e ka mbaru shkollen ka marr dipllomen dhe ka fillu punen pa vajt as edhe nje dite ne shkolle smiley ja kjo eshte shqiperia! Ner shqiperi bejne nga dy shkolla, nga dy punera..per te kap `zhvillimin europian` me shpejt se asnje vend tjeter ne europ! kupto ti apo jo?! Ka vlere te madhe shkolla ne shqiperi!

Per arsimin e larte do te sugjeroja Universitetin e New Yorkut ne Tirane (uni privat) edhe pse i ka pak cmimet e "kripura" ia vlen si universitet qe nga stafi, mesimedhenia etj.

e kisha fjalen per privatet ne pergjithesi,nga eksperiencat doja te dija si eshte edhe pastaj si eshte kur e mbaron

me aq sa kam pare the rank i taneve eshte per faqe te zeze.......

une te sugjeroj universitetin EPOKA , mesimdhenia eshte ne anglisht. arkitektura, inxhinierite jane shume  te mira....

un studioj jashte,eshte nje pyetje per te pare pak a shume sa te kushton nje shkollim ne shqiperi dhe cila eshte oferta para dhe pas tij...................

357084,937 leke te reja.smiley

Cila eshte elita qe ofrohet

Ne ckuptim e kete pyetje.

Nese e ke fjalen qe shkollimi eshte bere ceshtje elitash, Eshte e vertete se po demotivohet arsimi publik dhe po stimulohet privati, i cili ta zgjedh mire qesen dhe ky univ new york ka vetem tarifa lekistash elitare

Nga ana tjeter, Ne shqiperi nuk te hyn shume ne pune dija, por lidhjet miqesore familjare dhe rryshfeti. Jane keto forma qe pine uje vetem, nje karton diplome e blen dhe te tregu cam, por po nuk pate ato te parat, nuk te hyn ne pune as me fshi boothn, se i bejne dhe me leter te trashe.

 

Hicopakgje kushton. Dajaku eshte edukimi me i lire dhe mimiri, ka dale prej xhehnetit

mendoj se nje shkollim i mire nuk eshte i mundur bile edhe ne vendet me te zhvilluara te botes. per mendimim tim ky nuk duhet te jete as roli i shkolles. 

sa mbani mend ju nga çfare keni mesuar ne shkolle. nxenesit me te mire, fare pak, te tjeret pothuaj asgje. 

lexoni jeten e burrave me te medhenj te botes, duke fillu nga Enveri yne e duke mbaruar me Ajnshtajnin, e do ta shihni qe asnje nuk e ka mbaruar shkollen deri ne fund. 

shkolla prodhon vetem burokrate. asgje tjeter. 

Me duket pyetje teper e pergjithshme. Sidoqofte, para e shpenzuar nuk eshte sinonim cilesie. Ka shkolla/universitete publike shume me mire se privati ku perveç se harxhon parate, nuk merr asgje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).