Der Spiegel publikon lajmin mbi një shtim të trupave të KFOR-it me 550 trupa gjermane të ndërhyrjes së shpejtë, dhe 150 trupa austriake të Forcave Rezervë (ORF). Kjo bëhet me një kërkesë urgjente të NATO-s. Sipas Der Spiegel kjo shihet si një "demonstrim force" nga ana e NATO-s pasi parashikon rritje të tensioneve në prag të zgjedhjeve të Serbisë.

Der Spiegel kritikon Beogradin, i cili Kosovën akoma e konsideron "territor tradhtar". Dhe pikërisht tensionet mes Beogradit dhe Prishtinës, të cilat janë rritur me kundërshtimin e Prishtinës për mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë shihen si shkak i këtij shtimi të fundit të trupave të NATO-s në Kosovë.

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,828874,00.html

25 Komente

Prania e trupave speciale gjermane dhe austriake, sikur me ngroh pak. 

Amerikanet,Amerikanet te rrojne sa te jete bota pa per te tjeret ne do te kishim humbur.

 

une mendoj te kunderten. sulmi i aleateve vetem sa e nderlikoi pavaresine e kosoves. me lufte pavaresine e kosoves do ta kishim nderkaq. vetem se lufta ka nevoje per unitet te çelnikte te gjithe shqiptareve. 

serbia (ose aparati i saj shteteror) nuk eshte aq e forte sa duket. fakti eshte qe kudo tjeter (Slloveni dhe Kroaci) e humbi luften. ndersa serbi vete si njeri nuk i eshte superior shqiptarit ne asgje, perkundrazi. gjithashtu kur vjen puna per lufte, fiton ai qe ka me shume legjitimitet. 

Po po, Mic Sokoli do ta kish cliru Kosoven prej serbeve! Po nuk e takun dot se kish shku refugjat ne Shqiperi.

 

une mendoj te kunderten. sulmi i aleateve vetem sa e nderlikoi pavaresine e kosoves. me lufte pavaresine e kosoves do ta kishim nderkaq. vetem se lufta ka nevoje per unitet te çelnikte te gjithe shqiptareve. '

Sonte qenke shume ne forme dhe ke per ta thyer rekordin e budallallekut.

Nuhasin trazira...Serbet e veriut po pergatiten per ofensive...Kane ardhur dhe sinjalet qe 5maqedonasit mund te jene vrare nga sherbimet sekrete apo grupet paramilitare serbe per te trazuar situaten.Per kete shkak eredhen dhe ushtaret amerikane ne Shqiperi..per kete shkak po vjen dhe Clinton smiley

Interesant. Ke ndonje burim, apo info me te detajuar?

Lexova nje deklarate te nje diplomati maqedonas i cili u shpreh hapur per "implikimet serbe" ne vrasje..."Serbia synon destabilizimin e rajonit". Edhe ne forumet e Maqedonasve perflitet per shebimet sekrete serbe. E dine se shqiptaret nuk sulmojne qytetare , shqiptaret do te sulmonin police apo ushtarake me uniforme.

Shume agjenci shprehen se tensjonet jane rritur ne veri te Mitrovices dhe situata po del nga duart. Ka mundesi qe te filloje mesymja e kordinuar e forcave te KFOR&policise kosovare per carmatosjen e bandave serbe te veriut.

Edhe presidenti Topi foli qarte per spekullime te qarqeve serbe pa u kujdesur per gjuhen diplomatike.

Faleminderit. Shume primitiv po me duken serbet... Do kisha qejf te vertetohej me ekspertize, qe t'ua fusnim sa krahu. 

Art, te shkruajta nje koment tek Estonia, ora 17,26 dhe po prisja pergjigje, si duket nuk e ke lexuar. 

Ca numrash te vej per powerball neser?

ku jane trimat skipetare?Pse presin te vijne te huajte tu mbrojne vatanin?ku eshte trimi i trimave kreshnik spahia,shpetim idrizi.tani eshte ora dhe sahati te lejne fjalimet patriotike te marrin dyfekne dhe te shkojne e te mbrojne kufine.

PS. Pas 100 vjetesh historianet shqipetare do te shkruajne se AK shpetoi vatanin.

jasas dhespinizsmiley

bobo, ata te KFW e paskan marre shume seriozisht muhabetin.

Eh Kosove, kurrre s'ti hjeken çizmet.

Shteti i Kosoves duhet te dergoje te burgosurit per krime te renda qe te jetojne ne Mitrovice, dhe tu jape asistence me euro qe te mbajne vendin, she ne te njejten kohe te debojne serbt, dhe te mos kapen ose denohen nga policia!

    Qendrimi i  kryekusarit dhe per fatin e zi te kombit edhe te kryeqeverrisesit aktual shqiptar,  eshte  proserb dhe ashiqare fare.Ka kohe qe serbet kane qene ne revan sapo u moren nje firme kosovareve ndn presionin e kancelerive qe shume here i  kane marre lehte kerkesat, presionet dhe  inisjativat serbe.

   Sot do te duhej(ne fakt me kohe)qe shqiptaret  si  komb tu  thoshin serbeve prere dhe qarte faresmileyoni te jetoni  ne paqe me shqiptaret,me gjithe shqiptaret ? Ahere uleni bishtin!Po cenuat edhe nje shqiptar te kosoves  do ta  keni pergjigjen nga i  gjithe kombi shqiptar.Ne do te  kerkojme bashkimin.

   Kurse ky palo burre edhe buze varrit fazlliçerisht  "punon" per interesin e kombit.Ku funksionon parrulla nje komb nje qendrim?Ky  eshte tradhetari i kombit.Ndaj amerikanet  dergojne trupa per ca bandite serbe te trimeruar prej koheve te Car Llazarit.Po funksionon parrulla fashiste sllave "shqiptar i mire eshte  shqiptari i vdekur", ndersa  ky palaço kamerash, ben pazare me ustashet serbe, ne dem te qendrimit dhe veprimit si  nje komb, perballe fashisteve ne revansh. Palaçua i kamerave dhe edepsezi,  na i quajne nacionaliste britmat  e zerave te vegjel per kunder fashisteve sllave.

   Per mua situata eshte  dramatike jo  sepse serbet jane te forte, por sepse brenda nesh, kane kallauzin e tyre,....  qe  e ndjellin Sali.Duhet  te shporrim kete mamuth te shpetoje kombi. 

Trupat shtese te Gjermaneve dhe Austriakeve i sherbejne ruajtjes se qetesise ne veri te Kosoves gjate kohes se zgjedhjeve ne Maj. Artikulimet e papergjegjshme dhe per efekte Mediatike te qeveritareve Kosovar kane dhene pershtypjen se individe apo grupe te vogla "patriotesh" mund te sulmojne ne veri. Artikullimet kishin dhe kane per qellim per me teper ti japin zemer ndonje patrioti nqs. ekziston diku sesa forcen policore te Kosoves. Trupat shtese kerkojne te parandalojne cdo lloj perplasjeje dhe sidomos ti dergojne sinjal te qarte Prishtines per te mos nderrmarre asnje aksion te pamenduar mire si ajo e 25 korrikut. Trupat shtese jane per te mbrojtur popullaten Serbe nga kercenimi Prishtines dhe jo mbeshtetje ndaj Prishtines. As Serbia dhe as Serbet ne veri nuk kane asnje synim dhe asnje detyrim te hapin zjarr per vete faktin se ata i kane te gjitha te drejtat e tyre ne kuader te shetit Serb. Eshte Kosova ajo qe nuk ka sovranitet ne Veri dhe jo Serbia apo Serbet!

Trupat shtese jane paralajmerim dhe ne te njeten kohe pengim per Prishtinen nqs. ka ndermend te perdore forcen.

Aksion i pamenduar i 25 Korrikut??!!!

Mbaj mend qe edhe doganieret,policet dhe trupat e ROSU u transportuan me mjetet e KFOR-it?E ka bere ne koke te vete komandanti KFOR-it kete sipas teje apo ka marre OK e qeverive perkatese?

1 muaj me pas 25 korrikut vete Angela merkel ja tha cope Tadicit qe strukturat kriminale ne Veri duhet te shkrihen.

Sot qofte dhe formalisht ato dogana kontrollohen nga shqiptaret dhe jo serbet.

...Trupat shtese jane per te mbrojtur popullaten Serbe nga kercenimi Prishtines dhe jo mbeshtetje ndaj Prishtines....

Serbet nuk i mbeshtesin trupat gjermane dhe austriake se i shohin si aleate te shqiptareve.

....As Serbia dhe as Serbet ne veri nuk kane asnje synim dhe asnje detyrim te hapin zjarr per vete faktin se ata i kane te gjitha te drejtat e tyre ne kuader te shetit Serb......

Cudi se atij shqiptarit qe u vune dinamitin ne dritare,nuk quhet hapje zjarri kjo?Nejse mendje mendje kjo dynja per tu nuk qenka hapje zjarri kallupi i dinamitit.

Serbet ne Veri jane kundet Tadic-it dhe pro Kushtunices.Nga trazirat ne Veri nuk perfitin as Prishtina as Tadici dhe europianet,por perfiton Kushtunica,Nikolici dhe ruset.Por sic thashe mendje mendje kjo dynja,mjere ti qe beson ato qe ke shkruar.

Kristi, Nuk te detyron njeri te kuptosh dhe as te vleresosh drejte ato pak infomacione qe shkruaj une. Mos u ha me kevin kot... smiley

 

 

 

Maqedoni, mediat: Në kufirin me Kosovën ka grupe të armatosura  Në kufirin me Kosovën ka grupe të armatosuraSHKUP- Në titullin “Maqedonia në kazanin kosovar” e përditshmja maqedonase ‘Fokus’ e ditës së Martë shkruan se në rajonin e Likovës dhe përgjatë kufirit Maqedoni-Kosovë ka grupe të uniformuara dhe të armatosura. Këto grupe të uniformuara sipas gazetës i kanë parë edhe policia dhe me këtë janë të njohur instancat më të larta të Ministrisë së Punëve të Brendshme, transmeton shkrimin portali Shqipmedia. 

‘Fokus’ ka kontaktuar ish-ministrin e Punëve të Brendshme të Maqedonisë Pavle Trajanov i cili për gazetën në fjalë ka thënë se sipas informatave që ka ai, përgatitet destabilizimi i Kosovës pasi përgatitet marrja me forcë e Veriut të Mitrovicës. Bëhet fjalë për një operacion të gjerë që përfshin në plan edhe destabilizimin e Maqedonisë dhe Luginës së Preshevës me të cilën do të tentohet të tërhiqet vëmendja e ndërkombëtarëve për zgjidhjen e problemit të Kosovës. Jo rastësisht NATO ka kërkuar trupa shtesë në Kosovë, ka thënë për gazetën Trajanov. 

Ndryshe dje në artikullin e tij të përjavshëm gazetari i “Vecer” Dragan Pavllovic-Llatas i cili njihet si mik i ngushtë i kryeminstit Gruevski për vrasjen e 5 maqedonasve para disa javësh në Shkup drejtoi gishtin ka kosovarët.
(ar.si/BalkanWeb)

 

Jane nja dy-tre ngjarje qe te bejne te mendosh.

Ne Maqedoni ka nje dore (une do thosha dy, serbet dhe bullgaret) qe duan  me qejf nje ndarje te Maqedonise. Por ne rast ndarje te Maqedonise e fituara padyshim qe del Serbia qe merr Bosnjen Serbe dhe Veriun e Kosoves. Te humburit dalin shqiptaret qe me ndarjen e Maqedonise do dalin me gisht ne goje.

Por qe te dalim ne teme, pas disa incidenteve dhe nja dy vrasjeve ne Maqedoni pllakosi vrasja e pesefishte. Maqedonsit e moren me yrysh te madh ne fillim dhe pastaj nje terheqje po kaq e vrullshme. Dhe me "terheqje" nuk nenkuptoj heshtjen, por ca deklarata qe nuk para jemi mesuar t`i degjojme nga fqinjet. "Thirrje per qetesi....vrasja ndoshta nuk ka motive etnike....vrasesit kane emra, jo kombesi" dhe deri tek "perfituesit jane serbet" (u bene edhe maqedonasit "largpames" me ne fund).

Dhe me kete zbythje maqedonase vjen edhe lajmi i trupave shtese.

Mua nuk me duken pa lidhje keto te dyja. 

... Te humburit dalin shqiptaret qe me ndarjen e Maqedonise do dalin me gisht ne goje....

Bullgaret ju kane ofruar shqiptareve zonat me shumice shqiptare ne Maqedoni.Perse shqiptaret dalkan me gisht ne goje?Edhe vete bullgaret nuk kane interes te kene shqiptare ne shtetin e tyre.

Po keshtu dhe akademia maqedonase ofroi planin per nderjan e Maqedonise ne 2001,na jepnin rajonin e Dibres,Struges dhe ca te tjera.

Fylking: Serbët janë psikopatë dhe derra të mallkuar (Video)14:56 / 23.04.2012Shpërndaje457

#___plusone_0 { width:70px !important;padding-left:5px !important; }
#___plusone_0 iframe { margin-top:5px !important; }

Aktori i njohur suedez, Gert Fylking, ka barazuar popullin serb me Anders Breivikun. Moderatori i emisionit “Bota e Gertit” në Radio 1 të Stokholmit, i ka “qerasur” serbët edhe me epitete si: psikopatë, të retarduar dhe derra të mallkuar.

Kjo ka ndodhur të martën e kaluar, kur në programin e tij ka komentuar gjykimin e Breivikut në Norvegji. Dëgjuesve të tij, në mesin e të cilëve ka edhe serbë, aktori - i cili merret edhe me politikë - ka thënë se “serbët janë breivika”.

Në një moment, ai ka dhënë komentet se "bota është plot me të tillë", pas së cilës ndërpritet nga bashkëbiseduesja me konstatimin: “Sidoqoftë, këtë Breivik e kemi zënë”.

“I kemi kapur shumë të tjerë, i kemi zënë atë serbë që sillen si derra të mallkuar, të cilët kanë vrarë qindra-mijëra njerëz e që kanë dëbuar miliona. Ata i kemi kap. A mendoni se serbët i gjykojnë? Jo, serbët i glorifikojnë si heronj. Kush janë atëherë psikopatët? A është e retarduar pra pjesa më e madhe e popullit serb? Apo janë të retarduar vetëm ata që kanë kryer krime?”, ka thënë Fylking i zemëruar.

Sipas përfaqësuesve të shoqatave serbe në Suedi, akuzat e tilla kundër serbëve janë gjithnjë e më të pranishme në mediat e Skandinavisë.

Srbislav Ilic, nga Iniciativa Ndërkombëtare për monitorimin e të ashtuquajturit “anti-serbizmit”, ka thënë për Press të Beogradit se do ta iniciojnë një aktivitet - si më herët në Spanjë - kur për “incidentin e njëjtë, përmes mjeteve juridike është kërkuar falja në televizionin nacional spanjoll”

“Epilogu do të jetë kërkimi i faljes nga Gert Fylking, në Radio 1”, thotë ai.

Përndryshe, në Suedi, sipas disa vlerësimeve, ka më shumë se 300 mijë banorë me prejardhje serbe.

Gert Fylking ka luajtur role në dhjetëra filma suedezë. Pos aktrimit dhe gazetarisë, ai merret edhe me politikë. Është anëtar i Partisë së Krishterë, e cila në Parlamentin suedez i ka 19 deputetë. Fylking është 61 vjeç, i martuar dhe ka gjashtë fëmijë. /Telegrafi/

<?xml:namespace prefix = fb />

Me kujtohet nje proteste qe bene nacjonalistet fashiste serbe ne Stokolm rreth 2008, kunder pavaresise se Kosoves...Hengern dru dhe u sulmuan nga neonazistet Suedeze te SMR(Swedish Resistance Movement).. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).