“Ministri Davutoğlu i shprehu Kryeministrit Berisha gatishmërinë e ministrisë dhe shërbimit diplomatik të Turqisë për të zhvilluar modelet më të shkëlqyera të bashkëpunimit me shërbimin diplomatik shqiptar, përfshi edhe ofrimin e shërbimeve konsullore apo të tjera për qytetarët shqiptare në përfaqësitë turke nëpër botë, në ato vende ku nuk ndodhen përfaqësi diplomatike shqiptare. 

Kryeministri Berisha e falenderoi ministrin Davutoğlu për këtë gatishmëri bashkëpunimi edhe më të ngushtë dhe shfrytëzoi rastin për t’i përsëritur mirënjohjen e të gjithë shqiptareve për mbështetjen që Turqia i ka dhënë në vijimësi Kosovës dhe njohjes ndërkombëtare të saj,” thuhet në njoftimin e Kryeministrisë.

Përditësuar nga Art Changed the World 

Kryeministri Berisha e nisi fjalën e tij me një falënderim për kryeministrin Erdogan dhe popullin turk, për mbështetjen 100 vjeçare që i kanë dhënë Shqipërisë dhe shqiptarëve në përpjekjet për liri dhe dinjitet kombëtar.
Në fund Berisha iu drejtua kryeministrit Erdogan me fjalët; “E theksuat ju, kemi lidhje gjaku. Çdo delegacion turk që unë takoj, pasi merr fund pjesa zyrtare, u shtroj një pyetje; Cili nga ju ka gjak shqiptarë ndër deje?, nuk ua kam shtruar ju këtë pyetje, iu drejtua ai Erdoganit, pasi e di që nuk bëni përjashtim.

marrë nga Panorama | Peshku pa ujë

68 Komente

pse s'thua, ti drejtohemi  emisionit: ''Njerez te humbur'', mos gjejme ndonje te aferm ne Turqi.smiley   ''birinxhi gallate'', do thoshte ndonje arkadash turk.smiley

Sapo e pashe,sa me zor i buzeqeshi i zoti i shtepise.

Sipas Saliut i bie qe Shqiperia i ka leruar nenen Turqise per 500 vjet.

o vlora, me thuaj nje detaj 'teknik' : Erdogan, pasi te mbaroje dhe kete mandat, synon presidencen ?

rrofsh
 

Jo,me sa di une.

Salizem klasik. Si ajo e Azerbajxhanit. Po sikur punojn keto Salizmat. Mbase di dicka qe ne nuk dime...

Se Sala kur lepin, lepin deri ne fund. Nuk mjaftohet ai thjesht me nje te lepime kortezie. Per kete arsye do jete dallu edhe ne kohen e dulles.

Nga nje e lepime ne tjetren dhe hopla! tek varka e Ilirit.

qe mos me qurraviten keta te IT, vijezo si me posht:

1) hap ujtubin

2) kerko fast tounge me ose pa tricks..

Ke te drejte!

Nuk e di a e shef. smiley

ket jo, te tjerat po.. me duket se le ven bosh ti.. per te lujt robt menc smiley 

Edhe kjo s'eshte keq:

Kjo eshte pornografi fare (+18):

salca jone esht llapisti me i modh qe ka egzistu naiher . deshmi per kte vijne edhe nga lashtesia.i ka ngel pa i fut nje llape vetem tim kacurrelit.problemi eshte qe po i fut kto llapa edhe per llogarine tone.smiley

baciaculo-di-troyes

 

            kush foli?

Ahaaa haa haa sa kam qeshe me ket garipin ...

Kardes milletimizsmiley* Nderkohe matematikisht 500 minus 100 po 400 ky iken?

p.s.per te gjithe ata qe mund ta keqkuptojne eshte thjeshte turqisht.Vlora knows bettersmiley

po na e thuj mi goc ene larg e laeg cere don me thon se as google sme vjen ne ndim.shkruje n'turqisht qe t'pakten t'ma perkthej google se u bona kurjozsmiley

tani e mra vesh. kaerdes milletimiz= dopjo nenshtetsi. u lodha po e gjetasmiley

Me fal,se as nuk e pashe.Po kam pershtypjen se e kam shkruar gabim se duhet te jete dicka Kardes Milletlerimiz dhe do te thote Popuj Vellezersmiley

kshu si e shkrujte ti google e perkthen kombet tona Binjakesmiley

 

smileyNdoshta.S'e di.Duhet te pyesim mamane njeheresmileyPo sidoqofte google e perkthen Motra Kombet Tonasmiley

E hongri Kreshniki!! smiley
 

Une them qe ta perfshijme edhe Erdoganin dhe Ezelin tek Monumenti Tirons i Pavaresise. E pse jo?

Edhe monumentin ta ndertojme ne kopshtin e ndonje qebabtoreje qe leshon ter diten tinguj tallava..... OOHHHH OHHHH palle ariu!

Mire qe lepihet si zagar plerash po te pakten ti lepihet ndonje shteti me kellqe jo ketyre qe as evropa si qas.

"Keta" - qe thua ti, nuk duan më qe ti qase Europa. Kane nderruar mendje.

"Vellezerit turq dhe shoket kosovar"...

Po per ata 6 milion shqiptar qe jetojne ne turqi e hapi gojen Berisha?

Hungari , Tyrqi ...Ne ato fillime leviznin "krocierat " qe na i dergonte Zana , dhe vizitonin shefat e shtabit te Tyrqise dhe te tjere smiley

Tani LEVIZ Kryestrategu YNE .....me prapavije krocerat e derguara tashme jo nga Zana , po nga Ministri Fuqiplote i Luftes Nendetare alias Gjeneralisem i Ministrise se Stratagjemave ne Lufte me Alienet z. Imamai smiley 

Pyetja s'eshte e drejte pasi catia e te gjitheve eshte qielli.Sidoqofte strategjikisht duke u nisur dhe me trazirat ne vendet arabe dhe me samitin per Sirine,Turqia shitet me shtrenjte ne marredheniet nderkombtare.

Në fund Berisha iu drejtua kryeministrit Erdogan me fjalët; “E theksuat ju, kemi lidhje gjaku. Çdo delegacion turk që unë takoj, pasi merr fund pjesa zyrtare, u shtroj një pyetje; Cili nga ju ka gjak shqiptarë ndër deje?, nuk ua kam shtruar ju këtë pyetje, iu drejtua ai Erdoganit, pasi e di që nuk bëni përjashtim.

Tani ky maloku sali duhet te me shuaj nje kuriozitet: gjithmone sipas tij, na kane qi cucat tona turqit apo i kena qi ne bukuroshet turke? Sipas malokut meqe turqit kane gjak shqipetar dmth qe ate pune e kane bo tanet. Po mesa di une hordhite osmane qe na okupuan per 500 vjet nuk ishin ushtri me femra por me hamshore kryesisht turq.

Pse sipas llogjikes tende ushtrite turke per 500 vjet rresht paskan pas carta bincha tek femrat shqiptare? Avash pak mor lal, se nuk ka qene 500 pushtim seksual, ka qene thjesht pushtim administrativ, ku i gjith territori nuk eshte se ka qene nen dhunen e turqve. Shumica e territorit ka qene autonome te themi te pakten. As dyndje popullsish ne zona te banuara nga shqiptare nuk ka pasur. Shqiptaret ku kan banuar vete nuk kan pasur zote mbi krye, dhe kete e provon historia, kurse ne stamboll edhe vete sulltaneve ju jan lidhur kembe e duar shume here nga shqiptaret.

Turqit patjeter qe kan gjak shqiptari ne deje dhe jo anasjelltas, dhe kjo si pasoje e nizameve, dhe emigranteve shqiptare ne numer shume te larte.

Pse sipas llogjikes tende ushtrite turke per 500 vjet rresht paskan pas carta bincha tek femrat shqiptare? Avash pak mor lal, se nuk ka qene 500 pushtim seksual, ka qene thjesht pushtim administrativ,

Ora, me duket se e kam sqaruar qe ne fillim se ate koment e kam bere mbi bazen e llogjikes se kryeministrit. Thjesht llogjiken e tij e detajova me shume. Nese ajo qe thote kapo nuk qendron, atehere dhe detajet nuk qendrojne. lol

Me rastin e iqin vjetorit te pavarsise se Shqiperise nga Turqia, Shqiperia fton Turqine ne festen e iqin vjetorit te pavarsise se Shqiperise nga Turqia.  smiley

Ne Turqi ka pas dikur shqiptare, sot jan turqizuar, dhe pavaresisht se mund te kete shume turq qe kan ne dejet e tyre edhe gjak shqiptari, ti quash vellezer gjaku me ne eshte gjeja me e ndyre qe mund te thuash per shqiptaret. Ata jan turq, ne jemi shqiptar. PO te jete per gjak ne deje shqiptari ka plot ne greqi, mal te zi, serbi e deri ne italine e jugut. Por Berisha nuk shkon ne keto vende e ti quaj vellezer gjaku apo jo? Sa kohe u be qe nuk po shkon ne perendim ky?

Pse a nuk eshte Shqiperia geto e perandorise osmane ..??? Marrim vetem Shkodren , nderkohe qe  shqiptaret autoktone  shkuan ne Turqi te pallojne turkeshat........1) Te ardhur nga Turqia, Egjypti, Arabia, Dardanelet, Maroku, Tunizia, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj: Familjet e ardhura nga keto vende perbejne numrin me te madh te familjeve te ardhura ne Shkoder. Ne kete studim nuk permenden te gjitha familjet e ardhuna nga keto vende, por vetem ato familje qe jane ma te njohtunat si familja Raxhimi (imam nga Egjypti), familja Djepaxhija (tregtar nga Konje e Anadollit), familja Berdicaj (te ardhun nga Anadolli qyshe ne fillim te invazionit osman dhe te vendosun ne fshatin Berdice), familja Derguti (nga Vilajeti i Ajdinit ne Anadoll te vendosun ne lagjen Dergut), Çukejt (artilier nga Turqia), Çakejt (personalitet zyrtar nga Çanak-Kalaja-Dardanele), Kashejt (nga Spanja mbas zhgatrrimit te dinastise islame), Sheh Muhamet Magribi (imam nga Maroku), Dilaverit (ushtarak nga Turkia), Bilanet (pregatites ilaçesh nga krahina Bilan e Anadollit), Kalajajt (oficer jeniçersh te ardhun qe ne kohet e para te invazionit osman), Abdurrahmanet (oficer turk nga Egjipti), Rust (nepunes), familja Kalact, familja Shehi (shehler me origjine arabe), familja e Nelit te Molla Dautit (origjine egjiptjane), familja Dizdart (dizdar ne kalà i ardhun nga Izniku i Bruzes se Anadollit), fisi i Sheh Qazim Hoxhes (ushtarak nga qyteti i Kastamonit te Anadollit), familja Axhemi (ushtarak nga Trabzuni i Azise se Vogal), familja Boksejt (ushtarak nga Anadolli), familja Muhamet Shehu (hoxhe nga viset e Azise se Vogel), familja Jenishehri (nga qyteti i vilajetit Hudaveqindar te sanxhakut Ortugal), familja Hysejt (oficer nga Izmiri i Anadollit), familja Xhemil Tulejmani (tekstilist nga qyteti Humus i Sirise), familja Mexhidi (me prejardhje nga Degistani), familja Behrej (ushtarake qe nga fillimi i pushtimit osman), familja Allajbegve (kolonel me origjine turke), familja Hadrejt (mytevli-administrator kujdestar), familja Sala-Isuft (grek i bame musliman).

- Zezaket e shqiptarizuar (te mbiquejtunit " Harapet ") ne Shkoder, qe formojne nji numer te vogel, jane pergjithesisht me origjine nga Sudani egjiptian. Jane te sjellur si skllever nga tregtart, sidomos nga detaret ulqinake.

Wow,qenke ulur ke qendisur gjithe kete gje.Merr parasysh dhe levizjet e shqiptareve ne kete zona dhe rikthimet.

Ne Europ shqiptaret do te shkojne dore  per dore me vellain e madh tyrkine, edhe bota kete preceptim ka, Shqiperia konsiderohet nje vend mysliman une nuk e kuptoj pse shqiptaret i bejne qefin vetes., jane te "panxene" more jane me ate qe i jep me shume para,...Shumë investitorë turq krijojnë investimet e tyre në shtetin shqiptar, ne synojmë që përmes këtyre investimeve investimi ynë në Shqipëri të kalojë masën e 1 miliardë dollarë. ka deklaruar Erdogani.

Kultura turke eshte instaluar shume shpejt, sic e tha dhe Erdogani,  1 miliard dollar, uh,uh, nuk jane pak, deshira e turkut eshte shume e madhe per ekspasion,smiley investitoret turk, perfshi ketu  byrektore, dyqane,hallva,minare,ect jane ven ne gare me `investitore` te tjere, italian grek  maqedonas bullgar ect, dhe duke qene se jane ne terrenin e tyre, 80% e shqiptareve mendojne si turqit,  do te jene me te sukseshem!smiley ..pranaj duhet ta kuptoni se rruga per ne europ kalon nga Turqia, kete e ka vendos me kohe kameloni Berisha!smiley

Next stop Beograd, me moton "Armiq por ama byrazerë bre t'u mbylltë e mëndjes".

“Meqenëse disa patriot pa atdhe janë ndjerë të lënduar se pse unë kam folur për lidhje gjaku u them këtyre që shesin injorancën e tyre cdo ditë në shkrime se cila është origjina e fiseve ilire dhe ajo e fiseve turke është qartësisht e njohur, por të mendosh se vetëm gjaku i fiseve qenka lidhja e vetme e gjakut është qesharake, janë mbi 6 milionë shqiptarë në Turqi, me miliona martesa dhe është botërisht pasioni i turqve për të marrë shqiptare, e kanë këtë”- tha Berisha.

Wow.

Hahaha edhe Berisha e paska fut PPU ne agjende. Dhe qenka perfshire dhe ai tek levizja: Te gjithe fajin emigranteve! Dhe te mendosh se shume prej nesh iken vetem se nuk donin t'i thonin derrit daje. Apo di derri c'eshte daja?

Ben shume gafa ky Sali Berisha se kryeminister i shqiptareve une sdo ta quaja. kur thote disa patriot paatdhe, ata 6 milion shqiptare ne Turqi, cjane patriote me atdhe? smiley 

a don ti Gjin me i luftu turqt ?...duuuuuu

...-qe pallen!smiley

hahahasmiley

pasioni i turqeve per te marr shqiptare

Kesaj i thone, te mburresh me bolet e turkut!

Po nga deklarata e Berishes duhet te ndjehen keq turqit jo shqiptaret.  Berisha, sic e ka bere edhe me pare, ngren ceshtjen e prezences se madhe te shqiptareve ne Turqi.  Ka miliona shtetas turq me origjine shqiptare qe kane shkuar ne ate vend kohe pas kohe dhe Berisha kesaj i referohej edhe kur tha qe cdo delegacion turk qe vjen ne Shqiperi pas bisedave zyrtare i pyesim: " a ka ndonje ne delegacionin tuaj me origjine shqiptare".

Kam degjuar nje histori qe tregohet per Igli Taren ku njeri nga lojtaret e kombetares turke i ka folur shqip pasi Tare e ka share ne shqip kur jane perplasur per topin.

Patriotet e tipit Paskal Milo dhe te tjere harbute qe nje deklarate qe qendron dhe te qarte e kthejne permbys, Berisha i rrezon tuc me nje deklarate ne ecje e siper.

Paskal Milo qe njihet si politikan qe mbron interesat greke, te shkoje e ti mbaje valixhet si sherbetor - se ashtu eshte - Papandreut dhe mos te merret me shqiptaret e Turqise.

Ja edhe dicka per te ju rifreskuar memorien:  

Berisha kërkon transmetimin shqip në Turqi 

Erwin BAKU

STRASBURG – Në një rezolutë të adoptuar dje, me 141 vota pro dhe 8 kundër, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës hoqi procedurën e monitorimit për Turqinë. Në debatin e djeshëm e mori fjalën dhe anëtari i delegacionit tonë pranë KE-së, Sali Berisha. Në fjalën e tij, kryetari i Partisë Demokratike mbështeti fuqishëm heqjen e monitorimit mbi Turqinë, përshëndeti reformat historike të kryeministrit turk Erdogan, sidomos faktin që për herë të parë në historinë e gjatë të saj, Turqia shpenzon më shumë për edukimin sesa për mbrojtjen. Ai kërkoi respektimin e minoriteteve në Turqi dhe deklaroi se Evropa nuk mund ta finalizojë procesin e saj të zgjerimit pa anëtarësimin e Turqisë. Më kryesorja është se kreu i PD-së nënvizoi ekzistencën e një minoriteti në Turqi me origjinë shqiptare. Berisha i kërkoi publikisht Këshillit të Evropës dhe autoriteteve turke fillimin e transmetimeve në gjuhën shqipe në radion dhe televizionin turk. Sipas shtypit turk, në Turqi jetojnë aktualisht 7 milionë qytetarë me origjinë shqiptare. Dje i gjithë delegacioni shqiptar ka mbështetur heqjen e monitorimit mbi Turqinë dhe para votimit ka patur një takim kokë më kokë mes kryetarit të delegacionit tonë, Petro Koçi, dhe kryetarit të delegacionit turk, Murat Merçan. 

marrë nga shekulli, viti 2004

 

 

 

inconformista, desha te pyes, nga 2004 qe Berisha u ka kerkuar turqeve transetimin ne gjuhen shqipe, e gjer me tani, a ka filluar kjo/ky transmetim. 

Nuk e di, por ate qe di eshte se patriotet e paatdhe, bashibozuket e kacaket e maleve harxhojne frymen kot se Berisha ka folur mire dhe ka folur ne te drejte te shqiptareve.  Eshte fakt qe ka miliona shqiptare ne Turqi (numri me i vogel qe thuhet eshte tek 2-3 milion dhe me i madhi tek 6-7 milione) dhe kjo eshte evidentuar ne deklaraten e Berishes.  

Berisha eshte patriot i vertete jo tipat e milove e xhufeve qe dikur ishin sherbetore te Nanos dhe sot jane bere (xhufi) me partine fantazme te turkut (s'ka ndonje gje te keqe kjo) Spahiu.  

Spahiu edhe po qe Turk, prape eshte turk me gjak shqipetari se keshtu tha ai cari, kryeministri i asaj pjese te shqipetareve qe jane si ty, legena me nje fjale.

ti nuk je as grek e as turk, as mysliman e as i krishtere, ke pak nga te gjitha e asgje prej shqiptari.

pra jam qytetar i botes ose kozmopolit? great! I llaik dhis for dhe ferst tajm from ju.

e di qe e like kete.  E kam perkufizuar mire nje vllah ne krize identiteti.  

inconformista; ".... dhe kjo eshte evidentuar ne deklaraten e Berishes..."  

 

Edi shum me mire se Berisha, numrin e shqiptarve atje, lexo VQ , i ke aty te gjitha temat. 

pse skerkon ky ''serbo-greku'' hapjen e shkollave shqipe per 7 milione shqiptaret ne turqi?apo vetem te hape shkolla turke e greke ne shqiperi di.ketij vetem shqiptar nuk i thua dot

 turqit c`nuk ben qe shkollat shqipe as  t`mos permendeshin ne kohen e tyre kur qendruan mbi 500 vjet  dhe jo me tani te kujdesen per shkolla shqipe ne tyrqi..nuk kane te sosur gabimet fajet borxhet e Saliut.

Nejse Berisha ka folur sic flet ngadonjeher qesim per kete cilesimin "vella",por te pakten po e permend ceshtjen e shqiptareve ne Turqi gje qe po e permend si pune minoriteti.

Dyshoj se do te kete sukses,pasi ata ndihen si turq,sic ndohen arvanitasit greke.

...pse skerkon ky ''serbo-greku'' hapjen e shkollave shqipe per 7 milione shqiptaret ne turqi...

Per te njejten aresye qe nuk mund te kerkosh shkolla shqipe ne fshatrat arvanitase.Pasi ata ndihen si turq,sic ndihen arvanitasit greke.

Megjithate le te shohim.

Berisha nuk ka folur me cilesimin "vella", por per pritje vellazerore pasi midis dy popujve ka lidhje gjaku (pak te duken 7 milione shqiptare ne Truqi?).  Kur flet per popullin turk, Berisha disa here ne fjalimet e tij gjate vizites ka thene populli mik turk.

E para duhet te heqim dore nga fobite se Turqia nuk eshte armik dhe gjate ketij shekulli i eshte gjendur afer shqiptareve.  Se dyti deklarata vetem mund te rendoje turqit jo shqiptaret, pasi jane si shume nacionaliste (pas Ataturkut) per te njohur shume minoritete ne vendin e tyre.

po ne sikur kemi  thene, e duam Shqiperine si Europa?

jo mor jo as arvanitasit nuk ndihen grek po skane nga tja mbajne sepse shteti shqiptar kurre nuk ka treguar interesim per ta. shtoji eshe shtypjen e jashtzakonshme te shtetit grek. ky shtet antishqiptar ka lene edhe shqiptaret benda shqiperise  ne dore grekut e turkut,e jo me ata jashte.

Ca ja fut kot e ti tani,por me dukesh me iluzione si serbet qe flasin qesim.

Duam apo nuk duam ne ceshtja e arvanitasve eshte ceshtje e humbur,jo aq nga shteti shqiptar qe edhe ne kohen e Enverit nuk i permendi kurre,por nga vete arvanitasit qe fene e kane vene si pjese te identitetit kombetar sic kane bere greket.Degjove ti Enverin te permende kete ceshtje,se une se kam degjuar ndonjehere te flase?Perse?Sepse dhe ai e dinte qe ishte ceshtje e humbur.

Shtypje e jashtzakoshme greke???Cja fut kot.Arvanitasit kane qene Kryeministra preidente komandante te larte etj.etj.Ate kelyshin peshkopin e Beratit arvanitas e ke por eshte me grek se Janullatosi.

Arvanitasve ju ka pelqyer vete te quhen greke sic ju pelqen ca vlleheve apo ca gjakprishurve ketej nga Shqiperia,qe edhe 1000 euro pension te marrin nga Shqiperia do tju duket me i embel ai 300 i Greqise.

E ke degjuar ti ate punen e Anastas Kulluriotit?Ky hapi gazeten Zeri i Shqiperise dhe e di se cfare ndodhi?Kryetari i Bashkise te Athines ne ate kohe babai i Melina Merkurit,arvanitas puro,Spiroja keshtu me duket se e kish emrin,i tha:Cfare po ben?Ne po perpiqemi ta harrojme ate lidhje e ti po na prish pune duke na kujtuar me gete gazete dhe me kete gjuhe te mallkuar?
Me pas i dhane nje kafe me helm dhe e degdisen ne ate bote.Ne themi greket e bene po une them e kane bere ata qe ishin me te zellshem se greket per kete ceshtje,vete arvanitasit.

Me nje Aristidh Kole nuk vjen behari ne ate ceshtje.

nuk eshte vetem kola,megjithese vetem ai mjafton.http://youtu.be/LL1rKn5Kxd4.ti bej punen njehere punen tende pastaj kerko rezultate.ce pengon shtetin shqiptar ti ftoje grupet arvanite ne festivalin e gjirokastres?ka plot menyra por mungon vullneti, dhe vullneti mungon se shqiperia qeveriset nga janullatosi

 Se dyti deklarata vetem mund te rendoje turqit jo shqiptaret, pasi jane si shume nacionaliste (pas Ataturkut) per te njohur shume minoritete ne vendin e tyre....

Kur lexon tye e kupton shume mire qe babasqapi pritet si lloj i Rralle ne bote per ndertime fjalesh me Kuptim pas ...Atataurkut . Megjithse po te thellohesh ne fjaline e shkruajtur nga Ju per Berishen ...del se Berisha i ka qetsue Turqit Nacionaliste mos me i mesye ma Kurdet se bash ka planezue nje Vizite nder ta me shpalose Origjinen e Lashte te Skyptareve me LidhjeGjaku prej Vucidoles ne Kurdistan .A u paste Berisha per dimer se per vere shkon ne Plazh njaj smiley

 

pse skerkon ky ''serbo-greku'' hapjen e shkollave shqipe per 7 milione shqiptaret ne turqi?

 

Tradhëtorëtë

Shokë, kemi në mest tënë 
Shum' armik' e trathëtorë! 
Popo! mos u qoftë thënë! 
Veç që s'kanë gjë në dorë.

Harruanë mëmëdhenë 
Dh' e lanë kombinë tënë 
E një tjatërë na gjenë! 
Popo! mos u qoftë thënë!

Lanë zonjën e lëvduar 
E zunë një kurvë shtrigë, 
Të ndyr' e të mallëkuar, 
Të fëlliqur e të ligë.

Lanë mëmën të xhveshur 
Dhe mundohenë për botë, 
Pa dhe bota duke qeshur 
U thotë: mundohi kotë!

...

N.Frasheri.

 

 

 

Rri se do të lexoje Sala, e do te beje dhe kritiken e poemes se Naimit, dhe do thote pastaj, edhe ky ka qene patriot pa atdhe dhe injorant. 

Sala ben mire ta lexoje Naim Frasherin, Vaso Pashen Cajupin  dhe te gjithe rilindasit e tjere, se do te pendohet sic thote edhe Naimi ne vargun e fundit:

Hiqni dorë, hiqni dorë! 
Mblithni mëntt' e tupërohi, 
Mos u bëni trathëtorë, 
Se pasdaj do të pendohi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).