Berisha kërcënon deputetët e PS-së: Jua bëj prapë si me 21 Janar: “E provuat me 21 janar, doni ta provoni përsëri. Këtu jam jua bëj prapë si me 21 janar”.

_____

Kuvendi ka zgjedhur vetëm me votat e maxhorancës Elvis Cefën si anëtar i KLD-së. Opozita nuk ka marrë pjesë në votim, për shkak të debateve me përfaqësuesit e maxhorancës për mënyrën e votimit. 

Fillimisht të dy palët kanë rënë dakord për votimin e fshehtë me kuti, por maxhoranca ka kërkuar firmosjen e fletëve. Opozita e ka kundërshtuar këtë mënyrë votimi, duke e bojkotuar atë, madje në sallë ka pasur edhe momente tensioni.

Votimi është kryer në mënyrë elektronike, ku kandidatura e Cefës ka marrë 71 vota. Pro kandidatit të PD-së për në KLD ka votuar edhe kryetari i PR, Fatmir Mediu. Ndërsa deputetët e LSI-së nuk i janë bashkuar maxhorancës. Tre deputetët e LSI-së: Ilir Meta, Vangjel Tavo dhe Lefter Koka e kanë bojkotuar votimin.

Elvis Cefa, kreu i  Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, bëhet kështu anëtari më i ri i Këshillit të Lartë të Drejtësisë,  pas largimit të nënkryetarit Kreshnik Spahiu. (Shekulli)

_____

 
Panorama: Zbardhen replikat, kandidati i PS për në KLD: Mediu pa faj për Gërdecin
 
_____
 

Edi Paloka (PD): Ju keni qenë avokat i zotit Fatmir Mediu, minister i Mbrojtjes, në çështjen 'Gërdeci'. Në këtë rast ju keni bërë detyrën tuaj si avokat apo keni qenë i bindur edhe në pafajësinë e tij?

Visha: I kam bërë të dyja. Kam bërë detyrën time si avokat për mbrojtjen e klientit tim, që ma ka besuar mua dhe e kam bërë si kam dashur dhe si kam mundur dhe sigurisht kam besuar dhe vazhdoj të besoj në pafajësinë e tij. 

Fatmir Xhafaj (PS):

Ne vazhdojme te mbajme te njejtin qendrim per çeshtjen e Gërdecit. Nuk qendrojme absolutisht asnje presje nga qendrimi politik kushtetues dhe ligjor qe kemi mbajtur lidhur me kete çështje. Dhe ju nuk mund t'i ikni asaj pergjegjesie politike, nepermjet akrobacive te rastit apo te radhës

Strazimiri (PD):

Sot duhet t’ju themi një të vërtetë shqiptarëve dhe duhet t'u themi atë të vërtetë që duhet të jete o ajo e Edi Rames, ose kjo e zotit Visha ketu. Nese sot sillni Ardian Vishen dhe konceptin e tij per sistemin e drejtesise dhe e keni seriozisht, duhet t'i kerkoni te falur, Sali Berishes dhe gjithe shqiptareve dhe cilindo qe keni akuzuar padrejtesisht ne lidhje me ate qe e quani krimi shtetëror i Gërdecit. Do te thote qe ketu eshte akrobacia politike

Qershia mbi tortë:

Ajo qe ndodhi ne fund kur u votua ishte se zoti Visha mori vetem votat e opozites, ndersa te gjithe deputetet demokrate votuan kunder, duke mos gjykuar se kandidati socialist permbush kriterin e merites.

Top Channel

492 Komente

Rilindja e Edi Rames.  

Sot, socialisteve ju kerkojme vetem nje gje:  e ka drejt kandidati i PS per pafajsine e Mediut dhe nese po, kerkoni falje shqiptareve per gjithe propaganden qe keni bere?  

Avokati nuk suporton krimin apo ngjarjen. Cdo i akuzuar preupozohet te jete i pafajshem derisa te provohet e kunderta ne gjyq. Jo cdo person mund te kete njohuri mbi ligje e nene te caktuara dhe prandaj nevojitet avokati, qe te jete zeri mbrojtes kundrejt shtetit e ligjeve te tij perballe nje personi. Perderisa shoqerite e lira kane pranuar qe te akuzuarit i nnjihet e drejta e vetembrojtjes perpara gjykimit atehere avokati eshte mekanizmi qe shpreh deshmine ne menyre legale te pales se akuzuar. Avokati eshte ne sherbim te procesit gjyqesor, e jo te mbroje krimin apo kriminelet.

Ketu kemi te bejme me nje ceshtje morale. Ne nje vend normal kjo s'do te perbente ndonje lajm, por ne rastin e Shqiperise ne te cilen tentakulat e mafjes dhe korrupsjonit i kane perfshire cdo qelize te sistemit,..atehere bie era peshk kjo pune

Ta kam shprehur pergjigjen edhe me siper "Perderisa shoqerite e lira kane pranuar qe te akuzuarit i nnjihet e drejta e vetembrojtjes perpara gjykimit atehere avokati eshte mekanizmi qe shpreh deshmine ne menyre legale te pales se akuzuar." Ky eshte morali i sistemit gjyqesor. Nqs do te ishte ceshtja qe te akuzuarit ti japim denim me moral publik atehere do kthehemi prapa ne kohe te diktatures dhe hajt e po adoptojme sistemin e sheriatit.

Une verenj nji paradoks tek deputet dhe komentet ketu persa i perket rolit te avokatit ne shoqeri dhe ketij avokati ne fjale specifikisht. Po i bejme gjyqin avokatit dhe te akuzuarin per krime e kemi vene ne qeveri e voton ligje dhe nene ulur bashke me keto deputete, por qe moralin per krimet e kerkojne tek avokati.

Shiko, keto pallavra ciliminjesh mos mi thuaj mua se po te hyjme te flasim per ligjin e procedurat ligjore, te garantoj qe te mbaj leksione deri neser ne te njejten ore.

Pyetja Vishes i eshte bere e qarte dhe ma merr mendja qe ka qene e pergatitur dhe po ta permbledhim eshte keshtu:  i dashur Visha, ti ne ceshtjen Gerdeci ke bere vetem punen si avokat apo edhe beson ne pafajsine e Mediut.  Visha, qe nuk eshte fare budalla po shpreson te marre voten e Mediut, ka thene shprehimisht se i ka bere te dyja, edhe punen e avokatit (asnje kundershti per kete) dhe qe beson ne pafajsine e Mediut (ketu kemi kundershti derisa e ka propozuar PS-ja).  Visha mund edhe ti bente bisht pyetjes dhe kjo ishte e vetmja menyre qe mund ta shpetonte paq nga nje pyetje qe do ta nxirrte se nuk ben me probleme.

Ketu del imoraliteti i PS, qe deri dje ka bere propagande me Gerdecin, sot propozon per ne KLD nje njeri qe e thote hapur se Mediu s'ka asnje faj per ate ngjarje.

PS-ja eshte e mbushur me kete kontigjent njerezish te paskrupullt.  Rama as nuk pyet per Gerdec a korrupsion (ka dashur te ndertoje nje qyteze me Delijorgjin ne Tirane), Rama pyet vetem per njerez te partise dhe kjo eshte fytyra e vertete e PS.        

keto pallavra ciliminjesh mos mi thuaj mua...del imoraliteti i PS, PS-ja eshte e mbushur me kete kontigjent njerezish te paskrupullt. Rama as nuk pyet per Gerdec a korrupsion (ka dashur te ndertoje nje qyteze me Delijorgjin ne Tirane),

Edhe kjo pergjigje do te duket pallaver se nuk ka permbajtje politike. Per te kuptuar rolin e nje avokati ne proces gjyqesor dhe pse avokati duhet te bazohet dhe te besoje ne fjalet e clientit per te ngritur mbrotjen perpara "the Crown", meqe jeton ne Britani, te sygjeroj te lexosh 10 Rillington Court Case (eshte edhe nje film anglez per kete case), qe coi edhe ne heqjen e denimit capital per vrasje ne Angli ne 1965.

smiley

c`vete ne fshatin tene

ca pjer*en,ca marren gjene

O hu, kemi qe nje nga 2008 qe ju themi te dyja palet nje m*t jane, por Berisha (dhe sonte qe vuan nga c'menduria qe mund te vi me moshen e madhe) ne krahasim me Ramen, ka pakez IQ me te lart.

Sot duhet t’ju themi një të vërtetë shqiptarëve dhe duhet t'u themi atë të vërtetë që duhet të jete o ajo e Edi Rames, ose kjo e zotit Visha ketu. Nese sot sillni Ardian Vishen dhe konceptin e tij per sistemin e drejtesise dhe e keni seriozisht, duhet t'i kerkoni te falur, Sali Berishes dhe gjithe shqiptareve dhe cilindo qe keni akuzuar padrejtesisht ne lidhje me ate qe e quani krimi shtetëror i Gërdecit.

Sakte, paster, bukur! E thene me mire se kaq, prishet!

Humbi pike PS ketu. Nuk e kuptoj se si e bene kete budedallik. Kush u hodhi trute e gomarit. 

Kjo qe po bejne socialistet quhet imoralitet, por kur behet ne nje shoqeri te moralshme. Ne fakt ne sot jetojme te pushtuar nga nje bande kriminale, shpellare dhe sigurisht fatale per te ardhmen tone. Mesa kuptoj, socialistet po e perdorin karten "Visha" per te matur shkallen e unitetin te maxhorances parlamentare, pasi votimi do te kryhet i fshehte. Le te shikojme sesi do ju dale eksperimenti.

Mesa kuptoj, socialistet po e perdorin karten "Visha" per te matur shkallen e unitetin te maxhorances parlamentare

Ose thene ndryshe, per inat te vjehrres do bej orgji me mullixhinj.

Ose thene ndryshe, maskarenj, imorale, te pacipe, qelbsira. 

ose e thene ndryshe:

kujt mund t`i jepet vota ne Shqiperi?

Qe te iki kryemaskarai, sic i thone ketej "holding my nose" do votoja PS. 

PS: pakapo, hiqmu.

mire e ke po dhe ky tjetri nuk po me duket ne terezi.

Une shenja barazie nuk u ve.  Por sic thashe te iki ai njehere, e terheqte kemben zvarre. 

nejse dhe opozita e gjate te turbullonsmiley

Presidenti Truman ka pas nje tabele ne tavolinen e tij "the buck stops here." Qe pervec te tjerave i referohet pergjegjesise se ekzekutivit.

Sado te turbullohet opozita, nuk ka te krahasuar me mocalin e te gjithe semundjet qe gelojne ne "pozite." Dhe meqe ne asnje skenar te mundshem nuk zhduken dot te dyja partite e medha njekohesisht (ta zeme) e meqe edhe te vegjlit qe jane ne skene jane njeri me beterr se tjetri, atehere duhet filluar nga e keqja me e madhe. 

dhe une per justifikim e pata,te qenet nje kohe te gjate pa ekzekutiv dhe me paranojen e hajdutit te kutia,ndoshta e ben normal turbullimin deshnja te theshnja.

Opozita si mbas tezes te kryetarit qe sote e kryeson as qe duhet te egzistonte fare.

Pra ti po thua qe m*ti lahet me sh*rre?

PS: Leji keto urdhrat virtuale se s'te shkojne.

Shyqyr Monda qe e kuptove dhe ti me ne fund kete gje.

Ne fakt, une ndaj te njejtin qendrim me ty Monda. Nuk kishin pse te zgjidhnin karten Visha per te bere eksperimentin. Pasi kjo karte hedhe poshte nje kauz te tere, nje moral te tere mbi te cilen duhet te ngrihen virtutet e te qenit njeri i lire. Ceshtja Gerdeci nuk eshte vetem nje krim ndaj njerezimit te shkaktuar nga Berisha dhe familja e tij per perfitime mafioze, por nje vije ndarjeje midis njerezores dhe barbares. smiley

o kuazo.., po kush te tha ty qe PS po eksperimenton me kete Vishen, njehere??   ti ke te drejte te supozosh..., po mos e bej fakt te kryer.

Kuazo, persa i perket avokatit, avokati me i mire eshte ai qe nje kriminel e ben te pafajshem, dhe ky eshte roli i avokatit, dhe per kete ketij Vishes i duhet hequr kapellja qofte edhe per pelivanlleqet qe perdori per ta nxjerre jashte sistemit Mediun..... por ama me kete beri avokatin dhe jo moralistin...dhe per kete jam gati qe ti fus nga nje shpulle qe te dyve edhe Rames edhe ketij spurdhjakut Visha..... Po ç'te duhet more  zagarr te besh politike ti, dhe kur se? sot qe te duhet te zgjiidhesh ?????? dhe kur se sot qe me kete fjali qe u  mbrojte, ke hedhur poshte nje kauze 4 -5 vjeçare  te partise qe po te kandidon..... pleeeehreeee, qe nuk di se ku mbaron morali dhe ku fillon detyra....... mut ti dhe kake ata qe te vune.......

Ne vazhdojme te mbajme te njejtin qendrim per çeshtjen e Gërdecit. Nuk qendrojme absolutisht asnje presje nga qendrimi politik kushtetues dhe ligjor qe kemi mbajtur lidhur me kete çështje. Dhe ju nuk mund t'i ikni asaj pergjegjesie politike, nepermjet akrobacive te rastit apo te radhës

politike = dobiçllik. salca na shiti cekun e bardhe ,e bleme; na shiti piramidat,I bleme;etj,etj,etj deri ke aleanca me ilir floririn.kurse edi rames nuk i falim as edhe nje dobicllik.paska arritur nje nivel te larte morali shqiptari dhe nuk e paskam kuptuar fare. 

si e kuptova une kete levizje,votat nuk i ka per ta votuar qetesisht nje kandidat te vetin,keshtu qe edhe me te mirin ne bote po te paraqiste si kandidat zdo e merrte postin, ti hudh nje shashke mos po hutohen.nuk ndodhi ,s'prish pune.Me ngeli, ta lashesmiley

Ne vazhdojme te mbajme te njejtin qendrim per çeshtjen e Gërdecit.

Po ore po.  Keta bejne vete apo me vertet jane kaq karagjoza? Xhevahiret s'kane te sosur nga kampi "e vetmja rruge".  Ne fillim Muci me ata dy artikujt kaq te bukur dhe tani ky sekretari lej fenist i rinise komuniste.

Ja c'te ben Edi Rama, te ben te biesh dakort me Strazimirin!

woa shocking! Je dakord dhe ti ?

 

O Fatmir, 

Ti duhesh zene me dacka! 

C'pune ka Mediu per dacka ne kete rast. Keto dackat i duhen cuar RAMES....Rast me unik ta mbulosh mutin me shurre nuk ke ku me gjen. Dhe flitet per RILINDJE. Nuk i del Ruci Rames qe e mban ne kurriz gjithe kohes, po i duhen edhe emra te tille qe duhet t'ja glorifikojne CV-se politike. 

Rast tipik kur Rama eshte komplet aguridhe ne politike. A thu se ne nje muaj nuk do ja degjojme bemat e topit ketij kompromisi politik. 

tjeter Fatmir. .  .  

Te gjithe nje surrat kane, aty shahen, aty lepihen... mjere populli per bijte e tij qe ka ne krye! smiley

Faqja' zeze smiley

-The optimist says, “Things are so bad, they couldn’t possibly be worse.” And the pessimist says, “No, they could be worse.”

megjithese ne krah te Mediut, Visha i paska dhene shenjat me kohe qe  qenka njeriu i PS..(nenprefektit.smiley)..  ngjyra e kravates, por kryesisht dosja e kuqe qe mban ne duar, flet shume.smiley

 

lere dreqin se e kam dhe kusheri te tretesmiley

pse na nga Vishajt e vlores eshte ky?smiley  

po nuk e ngaterrova une(qe dhe ben vaki),po.

Ne nje interviste qe e nigjova dje ne radio tha ,se nuk terhiqet dhe per shkak te genit.Baben tha,e kam malok,nanen labe.smiley

 

korrigjim:nuk e paskam gjesmiley

 

kjo paraqitja e hartes gjenetike sa here ka sherr na tregon tamam idiote ne shqiptareve.Si tha dritan prifti,e re s'kam frike se kam mamin nga vlorasmiley

u ju hengert mortja!

Po nuk u cmenda per dy jave ne kete province, shpetova per gjithe jeten.

Sa per temen:

Ta marri vesh bota si i zbatojme ne rreformat rradikale.

pse cme panden ti mua, hafije te lexoj letrat e botes..., o Myrto..smiley

 

per temen:

''Visha: I kam bërë të dyja. Kam bërë detyrën time si avokat për mbrojtjen e klientit tim, që ma ka besuar mua dhe e kam bërë si kam dashur dhe si kam mundur dhe sigurisht kam besuar dhe vazhdoj të besoj në pafajësinë e tij''.

ja te besuam... por poho se Mediu.smiley  kishte  vene nje bombe..smiley

Toka jone nuk i duron cibanet e huaj zoti gjeneral...ne ata i bejme kryetare! smiley

rasti i Vishes si dhe komentet e mesiperme deshmojne per injorancen qe ka pushtuar te gjitha sferat e shoqerise shqiptare...si perceptohet ne kete rast profesioni i juristit...eshte detyrim i cdo shteti demokratik qe ti ofroje mbrojtje juridike cdo krimineli, e kjo nuk e kompromenton avokatin e tij pasi ushtron vetem profesionin e tij ne perputhje me ligjet e kushtetuten e vendit...per tu shqetesuar jane vendimet e gjykatave per te lejuar kriminelet te ulen ne parlament, vrasesit me arrest shtepiak, etj...

njeriu i ri, i vjeter sot qe prodhoi diktatura rezulton si njeri i pjerdhur qe per inerci vazhdon gjuetine e shtrigave me biografi te keqe, luften e klasave, kultivimin e mediokritetit e injorances nepermjet besnikerise partiake, militantizmit qorr per lulezimin e republikes se gallates...

P.S. jam deshmi e gjalle se kemi lidhje gjaku me Gjermanine, Zvicren e Italine...kerkimet vazhdojne

 

Në informacionin dërguar Kuvendit, kryeprokurorja Ina Rama thekson se ndonëse Visha nuk ka asnjë procedim disiplinor, ai karakterizohet nga mungesa e etikës zyrtare në komunikimin e tij institucional. Në dosjen e Vishës figuron dhe mosparaqitja në detyrë për më shumë se katër muaj si prokuror në Prokurorinë e Apelit në Gjirokastër. Një pjesë të periudhës ku Visha nuk është paraqitur në detyrë e ka justifikuar me raportin mjekësor, ndërsa dy muaj të tjerë ka munguar pa arsye. “Me dekret të Presidentit të Republikës, nr. 5598 datë 28.01.2008 është transferuar si prokuror ne Prokurorinë e Apeli Gjirokastër.

Konstatohet se në këtë detyrë nuk është paraqitur asnjë ditë. Mosparaqitja për një periudhë prej një muaji, është bërë shkak të një leje të pa kryer dhe një raporti mjeko-ligjor, si edhe, pa ndonjë arsye të bërë prezent për periudhën tjetër prej dy muajsh. Më datën 12.5.2008 është larguar nga kjo detyrë me kërkesën e tij. Gjatë periudhës së punës në prokurori për Ardian Vishën nuk është kryer ndonjë vlerësim pune si prokuror apo si drejtues, pasi nuk ka funksionuar një sistem i tillë vlerësimi. Gjithashtu nuk është filluar procedim disiplinor dhe nuk është marrë ndonjë masë disiplinore ndaj tij.

Pavarësisht sa më lart, është konstatuar një mungesë e etikës zyrtare në komunikimin e tij institucional, siç mund të vërehet edhe në dokumentacionin bashkangjitur kësaj shkrese”, thuhet në raportin e prokurorisë të firmosur nga Prokurorja e Përgjithshme, Ina Rama. I kontaktuar në telefon, kandidati Ardian Visha nuk pranoi që të komentonte akuzat e prokurorisë, duke e lënë debatin në mbledhjen e sotme në Komisionin e Ligjeve.   

______

Jo ndonje gje me rendesi t'madhe.  Desha me thene qe punen e avokatit e ka bere me devotshmeri, ket te prokurorit jo dhe aq. 

Normale, prokurori paguhet nga shteti.

monda nuk e kisha per CV(karakteristiken e punes) por per komentet dhe diskutimet e deputeteve qe i referohen mbrojtjes qe i ka bere Mediut...llafollogji me prapavije politike qe duke e perdorur ne kete rast e raste te tjera paraqet nivelin e ulet te diskutuesit ose realisht gjendjen e tij si vemje e kapur...

Aham..S'e njoh fare zoterine.Madje mund te jete person i shkelqyer etj etj.Po mendoja s'paska pas asnje njeri tjeter po aq te zot ne Shqiperi?Kam pershtypjen s'e s'ka lidhje me injorancen por jeta eshte perbere nga limitet e vendimeve qe merr njeriu.

Ka pasur plot raste,kur avokatet kane refuzuar te mbrojne klientet.Ose duhet te refuzonte kerkesen e PS per ta cuar si kandidate.Jo se ka ndonje gje te keqe,mire ka bere,se ambicja s'ka te sosur.Por meqe politika eshte lidhur dhe me etiken dhe perceptimin.S'ka faj njeri qe e gjykon se ka mbrojtur nje njeri te inkriminuar ne nje tragjedi si Gerdeci,pasi kjo eshte e verteta.Sidoqofte z.Visha duhet te kishte zgjedhur.Edhe akullore edhe cokollate sikur sbene.

Persa me perket mua,do evitoja te gjeja nje avokat ne nje pozicion si Keshillit te Larte te Drejtesise.

Ehe, ne Zvicer, Gjermani e Itali, ne fakt, nuk ta bejne hic biografine se cfare ke bere e besuar me pare, per te paragjyjuar se sa i zoti je te perdoresh gjykimin ne dhenien dhe marrjen e vendimit per te mirat publike (ne rastin konkret te nje shtylle pushteti). Ne Gjermani psh, nese nje avokat do kishte mbrojtur nje nazist, dhe pastaj te kandidonte per ndertimin e drejtesise gjermane, do ishte OK sepse ai kishte mbrojtur te drejtat e klientit??!! Ky eshte problemi ne Shqiperi. Akoma nuk eshte ndare profilizimi i profesioneve. Dikush eshte i specializuar per te mbrojtur kriminelet, dhe nuk ka asnje gje te keqe, sepse je i pafajshem derisa me ligj gjendesh i fajshem. Deri ketu une e pranoj te drejten e mbrojtes dhe te pafajshmit, nese drejtesia do te fuksiononte. Por kur merr persiper te mbrosh nje person publik, qe moralisht eshte fajtor per vrasjen e te pakten 26 veteve (nje masaker e permasave te paimagjunueshme ne nje shtet te te drejtes ligjore), nuk mund te krijosh besim qe te drejten publike do e mbrosh per te gjithe, por pervecse per klientin (aka elitat e qelbezuara). Nese drejtesia shqiptare, duke perfshire prokurorine dhe gjykatat, e humben shansin per te provuar se mbrojne qytetarin e varfer, atehere eshte detyre morale per opoziten te prezantoje nje kandidature qe do i krijoje bagazh politik ne te ardhmen.  

Ne gjykimin popullor kandidatura e Vishaj eshte asocim me fajin. Si mund une te pranoj dike qe mbron nje kriminel qe mund te vrase femijen tim ne te ardhmen?? Asnje shanc sigurie nuk te ofron kjo kandidature. Eshte i vetmi rast kur logjika dhe profesionalizmi nuk hyn ne mes. Megjithate eshte nje rast qe vendos ne piace Presidentin per te treguar sa moralisht i drejte mund te jete per te fituar pike ne te ardhmen e tij politike. Po ne sferen e partive, eshte shans i humbur. 

"Ne gjykimin popullor kandidatura e Vishaj eshte asocim me fajin." - populizmi ka cuar gjithmone ne diktature...apo njeh ndonje diktator qe nuk ka folur ne emer te popullit...

Politikanet ne pergjithesi, te cfaredolloj spektri apo hemisfere qofshin, flasin ne emer te popullit. Ndryshimi eshte se vetedija e votuesit eshte me lehte e matshme ne ditet e sotme. Kjo perben diference. E kisha me idene nga poshte lart ne referencen e influences dhe jo te kunderten.

Nese ky person zgjidhet, do te thote qe AL eshte ne diktature te elites. 

si perceptohet ne kete rast profesioni i juristit...eshte detyrim i cdo shteti demokratik qe ti ofroje mbrojtje juridike cdo krimineli, e kjo nuk e kompromenton avokatin e tij pasi ushtron vetem profesionin e tij ne perputhje me ligjet e kushtetuten e vendit...

Problemi qendron se avokati ne fjale vec punen e tij qe ka bere ne mbrotjen e Mediut, por me siper ka dale e ka thene qe ka qene dhe vazhdon te jete i bindur personalisht per pafajesine e Mediut.  Tani ne nje ceshtje kaq te madhe me pasoja kaq tragjike per viktimat dhe te afermit e viktimave, me pasoja kaq te medha per sistemin e drejtesise ne Shqiperi dhe percetimin e tij jo vetem nga qytetaret por dhe faktori nderkombetar qe lidhet me procesin e antaresimit ne BE, klienti i Vishes nje nga njerzit me pergjithesine me te madhe per tragjedine e Gerdecit del kompleti i palagur nga procesi gjyqesor jo aq shume per aftesite e papara juridike te Vishes, se sa per zvarritje kriminale te procesit (ketu po mund te kete aftesi Visha) deri aty sa Mediu merr imunitetin e paralmentarit serisht mbasi si zgjidhet si deputet ne 2009-ten, dhe per hir te ketij teknikaliteti ligjor as qe ballafaqohet fare me procesin gjyqsor.

Opozita letyre nga ana tjeter, shkon e propozon kete person si kandidat per nje post goxha te larte te administrates publike kur tere kohen rreket se do sjelli nje moral te ri ne qeverisje, dhe do ndertoje nje sistem drejtesie te pakorruptuar e pakompromentuar ku te gjithe do jene te barbarte para ligjit.

Akoma me keqe, mazhoranca voton kunder ketij kandidati dhe merr nje kamardare shpetimi (e dyta kjo mbas reagimit te vaket te opozite mbas Gerdecit) nga ky kandidim qe paraqet opozita, plus dhe e nxjerr komplet te pamoralshme opoziten.

e ke kap bukur I pakapshem, ky ishte "lapsusi", budallalliku i Vishes qe shfaq ne publik bindjet e tij...nuk e njoh fare por vetem me kete deklarate duket qe eshte kandidature e gabuar...te tjerat jane ceshtje mentaliteti ose thjesht low niveau( moral, imoral, pamoral)...

As une s'e njoh dhe as nuk me intereson ta njohe. Ajo qe me intereson eshte karagjozlleku i opozites qe mbasi ky person leshon te tilla deklarata, ata me nje pafytyresi te frikshme thone qe ne po mbajme te njejtim qendrim per ceshtjen e Gerdecit.  Ne fakt me behet qejfi qe me gafa te tilla e paraqesin haptazi te qenit llum imoral dhe me asnje ndryshim nga llumi imoral qe qeveris tashme.

USMonda - 11 Prill 2012 - 18:40

Qe te iki kryemaskarai, sic i thone ketej "holding my nose" do votoja PS.

PS: pakapo, hiqmu.

Monda!

Ska problem te thuash jam me PS-ne se ajo parti shqiptare dhe e ligjshme eshte,plus qe ka goxha histori.

Por imoraliteti me i madh eshte kur thua qe gjoja do te zesh hundet dhe do te votoj per PS-ne nga zori.

Me kuazimondon ndoshta kam bere shume debate,por te pakten ai eshte shume me i ndershem dhe me i moralshem se fara  e ketyre " te pavarurve".I pame keta "te pavarur" ne vitet 1997-05 kur cirreshin per madheshtine dhe mencurine e Fatos Nanos.

 

Sa per Vishen,une nuk do te kapesha tek Mediu se ai detyren ka bere si avokat dhe nuk e ka per detyre qe te jete i bindur qe Mediu eshte i pafajshem qe ta mbroje.
Por do te kapesha tek vrasja e Genc Sines,shoferit te Dhori Sallakut, vrasje ku Visha ka luajtur nje rol shume te madh.

Puu! sa grifshe eshte mer aman!

smiley

Krist, kur te bien mos thuj pastaj pse m'shane. 

Une nuk po shaj,me fjale banale apo nuk po fyej njeri.

nese ke fakte hidhi poshte ato qe thashe.

nese jo atehere futi nje te share autorit te komentit dhe fli e qete se e bere detyren e Partise per sot.

"zbor-beres-i-IQ"

S'eshte banale.  

zbor-beres i IQ-se? ku eshte sharje kjo? jo gjithmone zborberja ka kuptim negativ.

Ke bere zbor ti? do te pyeste Teto Ollga smiley 

Kapeni nje cike syleshllikun ulerites te Ed K@rit!

1.Propozon nje njeri kaq te diskutueshem, dhe kaq te lidhur me Gerdecin.

2.Shokon kushedi se sa mbeshtetes, plus, jam i sigurte, te gjithe ata qe nuk duan Salen dhe as nuk ngordhin per PS-ne.

3. Perforcon dyshimet pse e la Saliun te zabraniste pas Gerdecit por reagoi aq fuqishem per videon e Ilir Metes.

4. Visha shkon ne Komision dhe votohet kunder. Edhe sikur Sali Berishen te  propozonte PS-ja ata te pozites prape kundra do votonte. 

5. Ed Loqja nuk fitoi as kandidat dhe humbi simpatine e mrroklles proverbial. 

Sa loqe duhet te jeshe me nje fjale! Sa rrote k@ri

Pthu! 

cfare emaili! smiley

Egzakt! Idjotesi totale!

smiley ndihme mrroklle s`po me puno emaili...

mrroklle, n'respektin tat do propozoja qe prej knej e tutje Ed Pallen ta therrasim Ed Hallati. Nuk e di a kena konsensusin e t'tjereve. smiley

P.S: Mos e merr kaq seriozisht Edin o burr. As ai nuk e merr kaq seriozisht veten. Edi ka humb ne pyll. Po kerkon rrugen per n'kryeministri por sa here qe gjen nanjonin me e pyt per rrugen i del para o Gjinushi, o Jozi, o Sala, o Mehdiu, o Arvizu...............dhe ky loqja i beson te gjitheve dhe kurre nuk arrin n'kryministri. Kshu si e ka nis do bohet mish per sorra.

Ed Manalli! smiley

 

Durdaj qe luante aty afer Mortjes/Gerdecit ishte kerthi. smiley

Kam pershtypjen qe sic harruan kete femije do harrojne ( i harruan ) dhe vajzat e Aleks Nikes.

Me hile, 

na ketu po flasim per taktika e strategji politike me corape lloj soj ngjyrash... smiley 

Hej,

shiko se po hyn paksa ne gjynah ktu. Nuk me pelqen  ky veprim. Si mund ti vesh femijet e Gerdecit dhe 21 Janarit perballe Ed Rames? Ed Rama eshte per tu sharre,  qe kur filloi te degjoj ate xhuxhin e ambasades ja kane fut sa krahu. Ashtu si po ja fusin kesaj rradhe.Zhgenjim total, nuk vihet as ne diskutim ne kte rast.

Po qe nuk eshte e ndersherme ti vesh fotot e femijve qe la Mehdiu, Basha, Berisha me djalin e tij jetim perballe Rames. 

 

 

 

+1

Logoja e re e AKZ apo Partise se Topit? smiley

http://farm1.static.flickr.com/39/114249149_9bc6ec65fe_o.gif

HAHAHAHAHAHA!!!

Kallxona si e bon ket', se pshurra n'vedi duke qesh! smiley

Nuk ka me vend per komente se jane te teperta.. Teater karagjozesh !

N'gjunj t'kam ra, po thoma si e bo ket! smiley

Ki mshire! smiley

Kur degjon gjera te tilla si ky rasti ne fjale, nuk eshte fare e veshtire t'i biesh tastjeres me koke ME TE VERTETE. 

.

Nje gafe historike e PS. Dhe kur them "gafe" po tregohem shume i bute. Eshte nje shfaqje uleritese cinizmi. 

epo per nje loje fjalesh te xhafajt t'arrihet te thuhet gafe e ps me e pakta......kjo e xhafajt eshte varje e kollares,si i thoshim dikur edhe peshqit paskan ra gati te gjithe mren.

nuk eshte gafe shoku Blendi jo, eshte fytyra e vertete e PS.  Ta gezosh!

Blendi, shyqyr qe tu hapen syte! Gafe te thuash eshte megjithmend pak, pas bllokimit te Shqiperise, krijimin e namit artificial te keq dhe demet e pallogaritshme ekonomike, financiare, morale, psikollogjike e shoqerore + vdekjen e 4 te genjyerve te Kryeministria, kjo qe perfaqeson sot PS-ja me Ramen ne krye eshte krim kombetar qe nuk ka te shpaguar!

Nejse, do kaloje edhe ca kohe dhe kete do arrijne ta kuptojne edhe budallenjte e fundit...

Prendersi per mano
Andarsi lontano
E felicita
Felicita

kete e paska sha ne relacion per kuvendin dhe ina rama. smiley

iiiiinaa smiley

ne dac beso ne dac jo, vetem per ty e shkrova. smiley

smiley

si yll o.

Zoto nje lajm i keq vertitet nga memedheu.Ina Ramen e kishin hedhur ne gjyq per korrupsion dhe shperdorim detyre( I guess), nga nje prokuror i Beratit.Thjeshte per info.Gjynah i jane ngjit si hije dhe asaj te shkretes.

Edi mua me veprimet qe po ben, po ma mbush mendjen qe eshte gjerman i veshur si ballist, qe ta marrin per partizan, i cili po e shkaterron PS nga brenda. smiley Jo se me plas per PS, por paska qene qari i Sales.

Ah, po, edhe i popllit qe po i mesojne me ngadale e durim qe bythqimlliku nuk eshte turp.

partizan i genjyer.

partizan genjeshtar

Ne fakt ka qene perfekt ne gafat dhe auto-golet e tij duke nisur se paku nga fillimi i 2009-es.

Te pakten nga prilli i 2008-tes...

Cfare i referohesh?!

Gafave dhe autogolave pra.  Ndryshimet kushtetuese te prillit 2008.

Ndryshimet kushtetuese te prillit 2008.

E vertete! Edhe kjo. Rezultoi se ishte nje auto-gol.

Sala ishte perfekt ne gafa e auto-gola per 8 vjet rresht (1997-2005), dhe prap se prap e mori pushtetin.
E jo më per 3 vjet (2009-2012).

 

ps: edhe pse, sigurisht qe ky pikeshikim eshte thjesht politiko-politiqen, dhe une nuk e aprovoj dhe mbeshtes per asnje sekonde te vetme; por e thash thjesht per te thene qe, pare nga ai pikeshikim, ka patur edhe shuuume me keq !  smiley

Llogaria behet 1997-2012. Sepse ai tjetri i ka bere gafat, dhe ti ndenje aty duke menduar qe ua beri gafe ky? Jo mor do te mesosh dhe vendce madje.

Per te qartesuar, Rama mund te kete bere nje gabim kesaj here sepse eshte thjesht kar, por ka bere aq shume budallalleqe deri tani sa nuk mund te kete me asnje shans kunder Berishes, i cili, kam pershtypjen qe edhe ne gjume punon per te siguruar pushtetin e vet.

Fatkeqesia ne vetvete eshte qe nuk ka njerez "aty lart" qe te mendojne se ka ardhur koha qe te sigurojne nje pozicion ne histori. Ata kenaqen me "rroge shteti".

nuk ka pune gafe ketu.  Po te ishte kjo gjysma e se keqes.  Puna eshte se PS-ja kjo eshte.  Neser po te vije ne pushtet me vishet, sollaket, angjelet, duket, kokedhimet do qeverise se kjo eshte PS-ja fatkeqesisht.

Lajmi i mire eshte se PS-ja aktuale e Rames pushtet nuk prek te pakten deri ne 2017, pastaj te shohim.

e vejm me bast qe prek ?

me sa te dush ti.  

ate pushtetin legjitim e kam llafin, formal, qeveritar, jo ate te paligjshmin se aty mund te vazhdoje Rama.

po mor po, per formalin e kam dhe une, problemi eshte se deri ne 2013 ti do ta kesh nderru edhe nja 3 here te tjera nickun smiley

Populli PF ka marrdhenie te mire me bythqimllikun prej vitesh. Ka kohe qe jane pergatit neper Ministri Integrimi e shkolla te tjera me te vogla smiley

Cfare ishte per tu shenuar ama, ne zgjedhjet e 8 majit te 2011, te gjithe postmodernist-progresistet (dmth lezbiket) dhe te tjere nga grupmosha 20-30, votuan me bindje te plote per Bashen. Mua mu be qejfi personalisht, si njeri me deshiren e zjarrte per t'i vene tritolin te pakten Tiranes.

Ne Shqiperi nuk behet opozite me twiter por me megafon dhe tellalle neper rruge.

 

Kjo te kujton ndeshjet e boksit.Boksieri per te cilin jane vene baste e shpresa se do fitoje, bie ne gjunje, rrezohet, zgerlaqet dhe tifozat e tij gerthasin: cohu mor shkerdhate, lufto, gjuaj, godit.Po ndeshja eshte shitur.

Kampionar nga Muç nano

Biseda me ta(shqipot) rëndom, për t’mos thënë gjithmonë, dominohet nga shprehje të tilla, si “Berisha është gjë e zgjuar; ua fut të gjithëve, s’ke ç’i thua”, “kam nipçen me punë në Bashki dhe bravo i qoftë se po bën lekë”, “Po pse budalla është Berisha që t’mos pasurojë fëmijët?”, “Unë jam me PS-në, por Metës i heq kapelen, pasi mendon për të vetët e për besnikët”, “Rama është treguar më i zgjuar se Berisha e Meta, pasi i ka bërë gjërat pa lënë asnjë gjurmë”, “më dolën policët, më kapën që po ecja me shpejtësi, i rrasa njërit një 10 mijë lekësh në dorë, e ika”, “i thashë tim’biri: po  ti ngordhalaq je që nuk iu fute me grushta atij shkërdhate?”, “doktori që s’të merr lek është trap”, “gjyqtarët i japin të drejtën e pronësisë robit, e ti thua t’mos i marrin një bakshish të majmë!”, etj., etj.

Kush eshte pa mekat, le ta hedhe gurin i Parismiley

Muci nuk e tradheton Ramen edhe sikur ky te dale e te permjerre lakuriq ne konference shtypi tek selia e PS.  Ja quan art te larte, kontemporan qe vetem te zgjuarit si Muci e kuptojne.

Nuk bej koment per kete gje ne rrespekt te Komentatoreve Socialiste ne Blog.

Fol bir, ku shkoi sepata, te veje dhe bishti smiley

ALkuazimondo - 11 Prill 2012 - 18:26

 

Kjo qe po bejne socialistet quhet imoralitet, por kur behet ne nje shoqeri te moralshme. Ne fakt ne sot jetojme te pushtuar nga nje bande kriminale, shpellare dhe sigurisht fatale per te ardhmen tone. Mesa kuptoj, socialistet po e perdorin karten "Visha" per te matur shkallen e unitetin te maxhorances parlamentare, pasi votimi do te kryhet i fshehte. Le te shikojme sesi do ju dale eksperimenti.

 

smiley 

 

Vetem nje komentator demokrat rrespekton komentatoret socialiste. smiley

Burr zoteri! smiley

Kam qejf t'i shof i' cike ato "give-him-the-benefit-of-the-doubt"-rat e Ed Rames qe vijne knej pari t'na e shpjegojne i cike kete tmerr! 

Me i llaf, seriozisht, du t'shikoj nje argument serioz pro ketij hapi qe ka hudh zoti Rama! smiley

Mos u tutni nga audienca jo-miqsore!

Thona! smiley

 

 

Eshte pak e veshtire te gjesh argument, unless e kane seriozist qe Visha mund ti garantoje vota nga qeveria dhe eshte kandidat per n/kmryetar te KLD-se neser me pelqimin e Topit, ne menyre qe kur te nderrohet Presidentim te pakten te mos kete krejte ne dore gjyqesorin Sala.

Nga ana tjeter, edhe turbullon pak maxhorancen qe me duket se ka ca shenja krisjeje.

 

Sot kishte nje shkrim te Lubonjes qe me duket se pershkraune me saktesi dilemen e PS-se mes bashkimit - anything per te hedh Salen dhe pastrimit- dhe i vetem trim ne lufte.

NE kete pike nuk e di...

 

Nese ky tipi behet n/kryetar i KLD-se neser do i kerkojen te rihape GErdecin!!!!

jam shume kurioz te lexoj komentet e idrizzzit, liqenit, berberit, oranjes greke e te radikaleve te tjere socialiste!! Heshtja e tyre eshte bertitese!!
Aaaaahhhhh ca po ju ben rama juuu!! Qani kohen e lavdishme te dulles qani se ajo ju ka ngelur!!

jam shume kurioz te lexoj komentet e idrizzzit, liqenit, berberit, oranjes greke e te radikaleve te tjere socialiste!! Heshtja e tyre eshte bertitese!!
Aaaaahhhhh ca po ju ben rama juuu!! Qani kohen e lavdishme te dulles qani se ajo ju ka ngelur!!

Sa bajat/e je me keto diversionet dylekshe.Po ju keni 22 vjet zhytur ne bythen e Saliut Te dhjere por krenare ama smiley

ka nje nuance te madhe ktu. sepse "bemat" e saliut i akuzoni vetem ju, dhe ato ju angazhojne vetem juve.

ndersa ketu po ndodh dicka e pazakonte, socialistet pranojne vete qe Rama ju a ka futur koken ne bythe!

prandaj nje keshille: francezet thone, rrobat e pista lahen ne familje!

mesa duket Rama si kryetar partie nuk gezoka ndonje dashuri te madhe nder militantet e vete, perderisa keta hedhin balte kaq shpejt mbi te. mos ndoshta e gjithe kjo eshte nje deshire e fshehur per rotacion brenda partise?!

Jo, nuk gezon dashurine si ndonje hyjni Rama.Ate privilegj e ka Saliu me deputete, ministra dhe  militante kamikaze, skllever, trushplare dhe eunuke. 

e cuditshme per nje parti radikal-terroriste ne histori, perberje dhe filozofi si PS, te mburret se paska militante baba-cool!

mos ndoshta karakteristika e militantit socialist eshte shpejtesia e ndrrimit te xhaketes? sec me erdhi nje imazh si flash tani, kur komunistet ne 90 u struken nga frika e u zhduken nga syte kembet, ndersa tani qe na kane dale sheshit gjithandej e madje dhe me parti te re, na e quajne veten cool..

posi, atehere u tremben komunistet. aq shume u tremben, sa u vune ne krye te levizjes se dhjetorit dhe sot i ke shaluar mbi qafen e idioteve qe vazhdojne te ngulin gjilpera mbi kukullen e quajtur komunizem. futi dhe nje gjilpere kukulles se vjen gogoli komunist.

ps:tama nivel qesharak.Une mora mundimin nga qe idrizi te kishte reference por qenke kokeplloce fare. ma hoqe qefin e peshkut per nje muaj

po kush u struk nga frika, o patllake jevgu. nga frika e kujt mo? nga qafleshet e pakrehur, te parrujt, te palam qe u vjen era duhan, alkool dhe hudher nga dy ore larg? nga hunde zhgabat e shpellave te saliut mo? frike nga kush mo?

po e thirret gramoz rucin ne mes te shkodres mor lefto, qe ta denonit per vrasjen e 4 shkodraneve, cuna te rinj, dhe ju erdhi i vetem fare, mu ne mes te shkodres, dhe i rruajtet bythen! me prokuroret tuaj, te prere dhe qepur apostafat per ate ceshtje.

sa qesharake jeni dhe ne c'nivel qesharak e katandisni muhabetin.

Lefti,te lutem percaktoje mire fjalen '' komunist" dhe '' socialist " nuk duam keqkuptime me zotrulesin.

O karabush, pikerisht kjo eshte cilesia me e mire e socialisteve, qe kur shefat ja fusin kot, thone ja futen kot. Nuk jane vemje si ju qe beheni vellezer dhe me turqit e me azeret se ashtu thote hunderri

O kerme paramilitare e malokut, mos i mat te tjeret me kutin tend te qelbur. Te kritikosh veprime te caktuara qe bejne lidere apo forca politike ku dikush ka shprese se mund te shpetojne vendin, nuk do te thote ti lesh ne balte, por ti tregosh mospelqimin tend. 

Ej,mire na qe po heshtim,po ti ca ke qe gzohesh? smiley

 

Ai qe u kap pardje qe ishte denuar me nja 40 vjet burg ne Itali kishte pas sot vleresimin e mases se arrestit. Gjykata kishte vendos ta linte ne arrest shtepie. Me kete rast i sugjeroj ps-se qe gjykatesin e ketij rasti ta propozoje per kryetar te gjykates se larte ose asaj kushtetuese

Seriozisht, ku mund t'lexoj ndonje argument (justifikim) serioz per kete hap paksa te pamenduar mire te PS-se? 

A ka marre mundimin ndonje nga gazetaret shqiptare me e ngrejt si pyetje kete pune?

Apo presin t'gjithe t'bejne analize? 

Seriozisht!

Ja ta them une shume shkurt. Nje nga njerezit qe ka influence te madhe te Rama eshte Xhafa. Listen e 2009 e ka mbush me avokat miq te tij. Besoj qe duke pare edhe mbrojtjen energjike qe i ka bere Vishes, Xhafa eshte mbrapa kesaj. 

ku je more se humbe?  Ku eshte LMN-ja?  Apo vetem u perjashtua Islami (qe paska qene me parimori) se te tjeret i bleu Rama me nje udhetim ne Amerike?

Nje nga njerezit qe ka influence te madhe te Rama eshte Xhafa.

Gjeni Rama fare.  Gjithe njerzit e duhur mban afer.  Nga nje ane mban si numer dy te partise nje ish sekretar rrethi dhe ministrin e fundit te sigurimit.  Nga ana tjeter mban si sekretar partie (dhe dike qe ka influence te madhe mbi te) sekretarin e rinise komuniste qe gjate revolucionit kulturor ju turrej te rinjve e te rejave per t'iu grisur rrobat e "degjeneruara" si nje sejmen shembullor enverist.

Do beje rilindje Edvini, me Rucin, Xhafen, tufen e princave trashegimtare, kriminele, trafikante, te forte, e milionere qe aderojne ne nje parti te vetequajtur socialiste e te vetedeklaruar si e majte. (sic!) smiley

gjate revolucionit kulturor ju turrej te rinjve e te rejave per t'iu grisur rrobat e "degjeneruara"

Kujt ja ka grisur rrobat Fatmir Xhafa mer? Mbase ka qene shume i avancuar me mode, sot doli moda me xhinse te grisura.

Mroma Mrrok, unë nuk kam argument mbrojtës për këtë gjë. 

 

Shume keq m'vjen per ket! smiley

E tash cka? 

A eshte moralisht e levdueshme qe te kerkosh qe PS-ja nen lidershipin aktual te mbrothesoje? 

 

 

ti ke nje problem me fjalen e trete te rreshtit te trete smiley

Hiqe ate, dhe pergjigja eshte : po

 

ps: per moralin, referoju nje mesazhi te kuazimondos

Po pse mrrok? Kur nuk është, nuk është e drejtë. 

Nëse nuk është, ngelet klanet mrrok. Klani im, klani tënd e me rradhë. Klanorëve nuk u ka dalë keq deri më tash. 

 

Po cfare argumenti, ktu del llogjika njerezore jashte dritares...Situate sureale. Lexon shoket e Mehdiut dhe Shkelzenit qe vrane 26 njerez e te flasin per moral.

Pyetja eshte cfare justifikimi do jap kur te deshtoje propozimi.

Mire e ke ti po s'jane ata qe propozuan avokatin.

Haha te pavarleshurit e ppu hidhen perpjete per Vishen, prisni kur t'ju vij ne gji PR me 40 Medi, parti tanime e flakur nga koalicioni i Sales. Kjo eshte fatura qe i eshte servirur palloshit nga Topja shpk.

Po cfare llogjike eshte kjo qe barazon avokatin me klientin e tij?Sipas kesaj logjike sapo denohet nje person per x krim, automatikisht duhet arrestuar dhe denuar edhe avokati. Ka mbrojtur Mediun dhe ka edhe mendimin e tij personal se klienti i tij eshte i pafajshem. Kjo tregon se nuk po kandidohet ne KLD si nje militant qe percon vijen/qendrimin epartise qe e kandidon por si profesionist apolitik i drejtesise.

eh po po..smiley 

o spiro ne PS eshte premtuar hapja e gjyqit te Gerdecit. Nuk eshte sekret, Saliu prandaj do popull "vella" Turk se do azil per veten e kalamaqt.

Po kush do ta hap gjyqin dhe kush do ti denoj? Ku qendron moraliteti ktu? Cfare ndan ne qe bertitem dhe mallkuam fundurrinat qe vrane 26 njerez dhe atij qe bertiste "hera e pare sot qe degjoj per Gerdecin" dhe nuk i shkoi ne varrim baxhanakut te vete.?

Aaa, ktu fleka lepri. Dashkan me i heq avokatin mediut qe kur te rihapet gjyqi te ngelet pa avokat si legen smiley

Jo or jo, se qenke dhe me flamur shqiptare, por nuk nuhatke gje... E duan ne KLD kte "propozimin" qe te blindojne votat e zgjedhjeve te ardhshme.. Po i kan bere llogarite me bythe!

Besoj se po bejne provat gjenerale per presidentin, po e keqja eshte se po tregohen me makiaveliste sesa duhet

ah, ja nje gje me mend ! Sa desha ta thoja !!

Kjo eshte prove gjenerale per korrikun, dmth : kandidat PD(pse jo dhe Sala, in fine ??) vs. FatosNano (kandidat i LSI + kandidat i ps 'by-default').

 

Po cfare gjyqi dhe mbrojtje votash po thua mo? Eshte prove per te testuar /care  mazhorancen thone. Do ti cajne trapin.

..cdo gje (propozim) qe vjen nga opozita shikohet me dyshim.

" qe eshte kungull une e shikoj po pyetja eshte , a eshte kungull ky apo jo"  ushtaret e Saliut jane ber me hije.

Ah po ti qenke koqe mer daj, po me vjen keq per keta adminet qe te fshijne komentet per pak banalitet dhe ket kurveri te madhe e lene te zhvillohet te hunda e tyre, aferim  qofte....

megjithate nuk ka problem, vetem shoku Mao te gezoj shendet te plote...marte nga ditet tuaja.......

meqe nuk eshte fshire akoma :

perkundrazi, perkundrazi, duhet lene dhe lexuar. Asnje e keqe ne kete mes (perveç faktit qe ky tekst ka qarkulluar qe para 2009 ne internet, pra deri edhe nga fronti i gjirizo-qyfyreve, s'ka asgje te re...  smiley

Bobobo. Kur lexon ca "studime" si ky me siper arrin njeriu ta kuptoje ne thellesi shprehjen lapidare te Enverit: "Jeni ju, pa jemi na!"

prisni kur t'ju vij ne gji PR me 40 Medi, parti tanime e flakur nga koalicioni i Sales. 

 

...edhe me nje TV te vogel nga mbrapa, si dhurate.. 

Kam frike se nderkohe qe beni keto diskutime, ju ka dale nga mendja qe Mediun e keni akoma minister shteti dhe qe babai i shkelzenit vazhdon e vret shqiptare te tjere mbas gerdecit apo hedh ne ere gjykates ne mes te dites apo kudiune se çfare krimesh te tjera ben.

Por qe ta permbledhim. PS nuk do e votoni sepse ka bere kete gjemen (dhe qe te jeni konseguent nuk duhet qe edhe ju te perdorni per hallet tuaja p.sh. te njejtin doktor qe perdor edhe mediu. Do ishte tregues idiotlliku, ose maskaralliku, pas gjithe kesaj zhurme qe po beni)

PD.ne jo se jo qe nuk mund ta votoni, sepse kur hedh poshte avokatin mendoni se çfare beni me vete kriminelin...

çfare mbetet? ups... ngelet Aleanca. Por joooo. Ju ate nuk mund ta votoni sepse nacionalizmit i ka kaluar koha dhe ju jeni me te rene, jeni modeeerne. Hani e pini me serbe e me greke (se turq jeni qe jeni) e nuk urreni asnje komb tjeter perveçse ketij kombit tone te ndyre. 

Uhhh, çfar halli qe ju ka zene. sepse edhe per te mos votuar fare s'e beni dot, sepse e kuptoni qe te mos votosh eshte sjellje prej bujkrobi. Atij s'i kerkonte njeri qe te zgjidhte dike, ndersa pas revolucionit qytetaria u shtri per te gjithe... dhe ju vdisni qe te ndjeheni pak qytetare (megjithese ka akoma nga ata qe mendojne se te mos votosh eshte shume aristokratike)

Une vallaj e shof shume keq kete punen tuaj... eshte nje situate e pashprese, pa rrugedalje. kujt t'ja jepni voten? teorikisht ka nje zgjidhje por eshte shume e pamundur. duhet qe ambasada pink te kthehet ne nje parti politike, dhe atehere çdo gje rregullohet. me gezim shkoj ne votim.

(nejse seriozisht tani. vetem maskarenjte dhe idiotet mund te diskutojne keto gjera ne kushtet kur ndodhemi. Sepse vetem MASKARENJTE dhe IDIOTET mund te harrojne apo bejne sikur harrojne qe ne kete vend eshte shtire me kallash mbi njerez ne menyre te padiskriminuar. vetem keta bejne sikur nuk e kuptojne apo nuk e kuptojne, ne rastin e idioteve, se çdo te thote kjo, dhe vazhdojne e tjerrin rreth seksit te engjejve)

vazhdoni e ju befte mire

Eh, lerna ne! Ti...ti te jesh mire!

thepi

Po per te gjitha keto qe thua ti cfar ka bere opozita? E di ti qe opozita eshte aty si garantues i popullit ndaj padrejtesive te pushtetit? Cfar ka bere pra? I ka lene te gjitha krimet shteterore te kalojne nen rrogoz. Eshte tallur me fatkeqesite e shqiptareve.

Opozita nuk ka kryer asnje detyre, AS EDHE NJE TE VETME, AS ME ELEMENTARET, AS ME BAZIKET. Me gjej nje detyre te vetme apo nje nisme te vetme te marre nga kjo opozite dhe te perfunduar me sukses? Duket hapur pra qe te dyja partite e medha ne vend kontrollohen nga tjeterkush dhe politikanet shqiptar jan qe te gjith pa perjashtim te kapur dhe te detyruar te punojne kunder interesave te Shqiperise dhe popullit shqiptar. Nuk shpjegohet dot ndryshe rrenimi serbes serbes i Shqiperise, i kultures, i trashegimnise arkeologjike e kulturore, i arsimit, i shendetesise, i drejtesise, i gjyqesorit, i mjedisit dhe i cdo qelize te shtetit dhe kombit shqiptar.... nga cilado qeveri e cilitdo krah. Ne nje vend ku egzistojne ende disa parametra mevetesie natyrisht do te kishte pak rezistence, dhe jo me te kishte nje opozite qe eshte partia me e madhe ne vend, se kishte dale tym e flak oooorr taj!

Thepi, kjo do te thote se ty vete nuk te shqeteson kjo kandidature?

Pse dike shqip ti kanadezo ? dhe kupton se ça thuhet me siper?

1oora. Degjo, se keto jane edhe gjera acaruese, sepse u bene vite qe po flasim ne internet e gjithandej dhe se kemi pasur kurre zakon ne shqiptaret qe ti japim gojes kaq shume (kanadezo nuk e di se si jeni me gojoret ju) pra gjithe keto muhabete qe behen ketu mua ma shpifin dhe kur i lexoj me vjen per te vjell.

Por mu drejtove dhe po te pergjigjem. Une mbaj mend qe filli i opozites u keput ne maj te vitit te kaluar dhe pikerisht pasi Gramoz Ruçi (dhe jo Saimir Tahiri apo Eglantina Gjermeni apo edhe vete edi rama) doli ne tv dhe i beri thirrje popullit, te gjithe popullit, nga çdo qytet i shqiperise, qe te dilte e te merrte fatin e tij ne dore sepse shqiperine e kishin pushtuar saliu me bandat e veta qe vodhen per te dyten here zgjedhjet.

Dmth. u shpall lufta. dhe une thash shyqyr me ne fund. Por qe prej atij çasti, apo diçka me vone, 15min me vone sa iu desh ambasadorve qe te shkonin me vrap te ps, gjithçka ndryshoi. Dhe eshte kjo qe po e shofim te gjithe. Rama u mbyll ne guzhine duke shkruajtur libra me receta per ekonomine shqiptare dhe Saliu qe arrin deri aty sa na ben edhe gjak me turqit. ça te thuash me shume.

Por une verej edhe nje gje tjeter. Qe kurre si tani nuk eshte e forte, dhe gjithmone e me shume po forcohet ndjenja kombetare. Dhe kjo eshte e vetmja gje qe me gezon nga keto veprimet e rames. Sepse po u jep mundesi edhe forcave te reja qe te dalin, dhe nga gjithe kjo krize po dalin forca nacionaliste, qe kane ne qender te fjales se tyre shqiperine, bashkimin etj. Pra ajo qe une gjithmone kam dashur, tani e shof te flitet gjithandej, dhe kanadezet si ky me siper tani jane gjithnje e me shume ne minorance. Eshte ndjenja kombetare qe ben nje njeri te llogjikoj drejt dhe te zgjedhi drejt. Dhe nese kjo ndjenje rritet, gjithnje e me shume do e kuptojne njerezit se çdo te thote te kesh ne pushtet sali serbin, turkun, grekun, e vete p.dhn e nones vet eshte ne gjendje te shesi ai kafshe.

Keshtu qe ça te te them une. Di vetem qe vertet nuk erdhen qytetet ne tirane e ta Zbythnin siç duhej saliun, por jo se u shua revolta. E di si e ndez shqiperine tani? s'duhet asgje. me nje trokitje gishtash dhe te gjithe jane gati ti hidhen ne gryke njeri tjetrit. Saliun vetem me force do e heqesh mos kij frike. se nuk iken ndryshe ai. Por edhe ndjenja kombetare duhet rritur.

Tropizma. Do me falesh per fjalorin, por s'kam si te ta them ndryshe. Mua s'me ha k.ri fare se kush zgjidhet anetar i keshillit te larte te drejtesise. S'eshte puna ime te vleresoj kandidaturat, dhe sinqerisht qe s'kam as nerva qe te merrem me kto pune. E vetmja gje qe me intereson ne kete bote eshte qe shqiptaret te dalin nga feudalizmi ku ndodhen dhe te mos pranojne te kene siper tyre nje mbret. Kur ne evropen e krishtere filluan t'u prisnin koken mbreterve, e bene per te vetmen arsye sepse tashme ishin te gjithe vete mbreter, dhe nuk mund te pranonin asnje tjeter qe te ishte pak me mbret se te tjeret. Dmth. deri tani, duke filluar qe nga zogu e duke vazhduar me enverin e me saliun, ne kemi pasur mbreter ne krye, dhe tashti eshte koha te vendosim çfare do bejme. Do behemi si ato mbreterite myslimane, saudite e kudiune, me princer e te nenshtruar. Apo do jemi vete, gjithsecili, mbreter sovrane e te mos guxoje njeri te preki my will. Kjo eshte çeshtja. Une per vete jam i qarte, por ketu problemi eshte se ju s'jeni te qarte, dhe çeshtjen e vjedhjes se votave e quani si problemin me te fundit qe ka shqiperia nderkohe qe eshte me e para dhe fondamentalja. Ju mbaj mend te gjitheve ju, duke filluar qe nga ai bolja sol nocturnus qe flisnit se sa pak e rendesishme eshte per njeriun vota dhe e drejta e votes, perpara halleve te tjera !!!? Nderkohe qe kjo eshte ajo qe e ndan njeriun ne kafshe apo ne zot. Pra une, duke qene se vete e kam zgjidhur kete pune, pres qe ta zgjidhni edhe ju edhe te mund te fillojme te jetojme. Sepse edhe keshtu, mbret i rrethuar nga te nenshtruar, eshte bere e merzitshme. Dhe nuk dua te perfundoj edhe une ne kanada, si ai tjetri me siper, por dua qe jeten ta bej ketu ku jam mes njerezish te lire. E kupton çfare po te them? eshte shqetesim personal ky imi dhe prandaj jam pak i nxehur.

Jam dakort dhe me behet qejfi qe numri i njerezve qe emendojne si une e si ty kete pune sa vin e po rritet. E mbaj mend edhe episodin e thirrjes, edhe rrahjen e shpatullave te Berishes nga ai qe flet qinezerira mbasi u vrane 4 shqiptare ne menyren me skandaloze dhe kinezerirat nuk denjuan te thoshin nje llaf ate dite.. E kam shprehur me lart qe po te kishim ne vendin tone 1 pike mevetesie partia me e madhe ne vend i kishte nxjerr lengun e zi kelysheve antishqiptar qe kan zaptuar institucionet, por ja qe jan te gjith te kapur!

Thepi, njeriu racional analizon te dhenat qe i jepen nepermjet parimeve qe ka dhe ne kete menyre zgjedh veprimin e radhes. Akuza qe ti ngre eshte parimore: duhet mbeshtetur pa lekundje Partia Socialiste sepse ajo eshte alternativa ndaj krimit. Ne piken zero te 21 janarit Partia Socialiste kishte 100% mbeshtetjen time, si asnjehere me pare, pikerisht sepse perfaqesonte jokrimin. Qe nga ajo dite e ketej une, me te drejten qe me jep arsyeja, kam pare se ne c'menyre eshte pozicionuar PS-ja perkundrejt krimit. Sic sugjerojne te gjithe, qe nga ti e deri tek "Tema", PS-ja ka vepruar me synimin strategjik per te ardhur ne pushtet, me sugjerimin indirekt qe vetem duke ardhur ajo ne pushtet krim nuk do te kete me. Kete ajo e ka bere duke treguar nje lakueshmeri shembullore perkundrejt denimit te krimin, duke qene pika kulmore e lakueshmerise ne fjale jo prapavijezimi i 21 janarit (ca pike minus ketu gjithsesi) por paraqitja e avokatit te Gerdecit si i perzgjedhuri i saj per ne KLD. Per mua, parimisht, mosberja e krimit dhe denimi i krimit jane te pandara, te domosdoshme ne qendrimin kunder krimit. Njera pa tjetren nuk ka vlere. Prandaj sot, qendrimi i PS-se si alternative ndaj krimit eshte dobesuar shume, dhe rrjedhimisht eshte dobesuar mbeshtetja ime. Sepse nje parti eshte qendrimi qe ajo mban, ku, duke bere nje lloj "reverse engineering" ne baze te fakteve publikisht te njohura, ne mund te deduktojme parimet e saj dhe te projektojme qendrimet e ardhshme. Une nuk kam frike se perfiton PD-ja kur shahet PS-ja. Une kam frike se duke mos e kritikuar dot PS-ne se olele fiton Berisha, ky i fundit perfiton dyfish, sepse PS-ja degjeneron. Edhe nje here, behet fjale per caste joemergjente, per kohe kur kerkohet reflektim. Ne castin flagrant mendoj edhe une se arsyetimi behet margjinal dhe perkthehet detyrimisht ne qendrim binar.

Per vjedhjen e votes une jam teresisht dakort me ty, pra ne mbrojtje te votes sime. Por nuk ndodhemi perballe nje femije qe i kane vjedhur topin, ndodhemi perpara nje partie qe i ka ditur rregullat e lojes - sepse ka pasur eksperience praktike me to -  dhe nuk ka fituar dot ne kete loje, me keto rregulla. Fakti eshte qe lakueshmeria e Partise Socialiste per sa i perket Kodit Zgjedhor ka dale ne disavantazh te saj - lista e deputeteve pavaresisht qarkut, per shembull, e ka dobesuar motivimin e kandidateve per te mbrojtur 'me cdo kusht' voten ne zonat e veta. E vetmja gje qe une mund te sugjeroj (dhe do te doja shume te beja, nese do te jem ne Shqiperi ne zgjedhjet e ardhshme) eshte nje angazhim civil per monitorim te zgjedhjeve; imagjino sikur te mblidheshin 2000 veta per kete, imagjino sikur ta organizoje ti. Pakogje, por mund te kete ndikim.

Sa per partite nacionaliste, me vjen keq por nuk e shoh dot aq pozitivisht sa ti. Fakti qe ne Shqiperi po lulezojne (apo bubrrojne, se statistikat s'i kemi) partite nacionaliste tregon se shqiptaret po heqin dore nga politika si menyre per te zgjidhur problemet dhe po i hidhen ne qafe mitologjise. Sepse, cfare perfaqeson nje parti nacionaliste pa program politik, pervecse nje dorezimi ndaj evangjelizmit te radhes? Nacionalizmi nuk eshte alternative politike, ai eshte kushtrim ose per mbrojtje, ose per sulm, dhe nuk ka vlere pa strategjite politike qe e realizojne ne fakt mbrojtjen apo sulmin, qe nga kellqet ne organizim te sistemit te drejtesise (deshtim i shkelqyer i Topit dhe Spahiut), tek kellqet ne organizim te ekonomise (nuk ua kam pare por ua dyshoj rendshem), tek kellqet ne organizim diplomatik (ketu eshte momenti per te buzeqeshur). Tjeter gje eshte nje parti si Vetevendosja, me synim dhe program te qarte nacio-kolektivist - pavaresisht si e shohin njerez te ndryshem vijen kolektiviste te VV-se, dhe tjeter gje boshlleku i madh i nacionalizmit ne Shqiperine republike.

Dhe nje gje te fundit mbi lirine. Me vjen shume mire qe ti ndjehesh mes njerezish te lire. Kjo eshte gjeja qe kerkoj edhe une, sipas mundesive dhe konceptimit tim.

Visha: ...sigurisht kam besuar dhe vazhdoj të besoj në pafajësinë e tij [Mediut].

 

Spiritus: Po cfare llogjike eshte kjo qe barazon avokatin me klientin e tij?

Juve s'mjaftoheni me pagezimin e koalicionit (te mundshem) me Meten e 21 janarit, duhet t'e sperkasni pak me uje te bekuar dhe Mediun e Gerdecit? Ca eshte kjo, pragmatizem dhe kjo per moralin e opozites qe kendon si plakat e Dropullit ne kor korrupsionin dhe imoralitetin e Berishes? smiley

Ne fakt ti je me konsekuent. Keta qe po lebetiten sot me dhine se qeshuri. Tani u kujtuan keta edramistat qe Mediu eshte akoma minister dhe qe Rama s'e ka care trapin te beje qofte dhe ndonje koment 140 germash ne twitter per kete qe kur Mediu u ribe minister ne 2009, e jo me te bente larqofte ndonje gje me shume.

Do vere Rama drejtesine ne vend 100%, si Nano qe i ktheu popullit 100% parate e piramidave.

Ec tani ma kendoni prap si pleqte e Kelcyres ate kengen popullore te te keqes me te vogel. Fundja pse jo dhe "Koalicioni Rama - Meta - Mediu per rilindjen shqiptare te vitit 2013". smiley

Perpara te hidhemi perpjet sic jemi hedhur, duhet te konsiderojm dhe faktin qe ne nuk dime aq sa di kryetari, dhe mbase kishte arsye te rendesishme, qe nuk i kuptojm, per kete vendim.

Per shefin e InteliDjences se PD - se Left me ...yyyyyyy ne fund .

Me sinqeritet nuk do kisha ardhur po te mos me kishte ngacmuar ngazellimi i dhive te Palo...eve te PPU se ne shumes smiley

Ja cafer thote VISHA .....sigurisht kam besuar dhe vazhdoj të besoj në pafajësinë e tij''..

Ja t'ja bejme LOPKA Lefkofese dhe te gjithe Tullumbaceve te Babasqapit . Mediu eshte VEGEL e Perdorur ashtu si Luan Hoxha . Ai ( Visha ) me te vertet e mbron si i Pafajshem ne NDODHI dhe mbrojtjen , po te kesh lexu ndonje gje , nuk e ben si JURIST Administrate por si i mbrojtes i nje te akuzuar per VRASES . Nse Gjykata do kishte VULLNETIN e duhur Jo Politik dhe te mos njihte ( ato qe dhjesin faqen e nenet e Kodit smiley Mediu sot si Drejtuesi Kryesor me Tager e Vule i Min Mbrojtjes ne shtetin e Qeverise Grabiteseve dhe Krimineleve , do ishte duke kercenuar Babasqapin prapa HEKURAVE ...... Nuk kam faj Une .Une i sherbeva si QEN e po ma shperblen si Qen . Jam PENDUAR ! ........gje qe edhe do ta thote me vone smiley .....njishtas Lefkofeeeeeee !

Po a ka BYTHE Mejdiu te thote se kush eshte FAJTORI se ai vete dihet qe nuk eshte pasi "shperthimi ndodhi nga nje gabim njerezor " smiley ..dhe Mediu ne asnje rast nuk eshte pare ti vere zjarrin fitilit zjarrpercjelles. ...dyshtas Lefkofeeeeeee !

Kaq dhe nuk po eci me se jane doza per axhamij dhe me tej te meket te llafosurit dhe ve pllaken "komunisto-ballisto-mensheviko -miladino sllavo - ortodokso ..idrizzzzzzz ferra .Mos mi shkurto z tjeter here ose shkruaje me SS se del si eses smiley A i lafte ficka shalet kush te mba ne pune ty per mend e per kalem !

Dhe thote Bradlandi " eshte .... cfare eshte Lefkofeja " smiley Po si nuk the njehere Ka fara Left me ....yyyyyyy ne fund ?

Palo..et Injorante ose hunjt e Basqapit le te mos ngazellehen kaq shpejt me citime te tilla qe brenda kane edhe te Ardhmen JURIDIKE te Mejdiut dhe sidomos te BEEEEEErishes me Familjen !

Ja kaq e thjeshte eshte pergjigjja e Vishes ....Lefkofeeeeeeeeeeeeee smiley

mor idrizzzzzzz c'eshte kjo llogjike kshu? Sipas teje Visha duhet zgjedhur ne krye te KLD sepse na paska bere detyren e tij si avokat, duke mbrojtur nje vegel te pafajshme si Mediu, kur ''fajtori'' i vertete na qenka Saliu!!

Kjo eshte teoria e vazove komunikuse, por keshtu si dilet asnjehere fundi sepse nga saliu faji mund te hidhet tek ambasadori amerikan qe sikur pati nje rol te vogel aty, pse jo dhe me lart...ne mars.. alienet.

Nuk shkon keshtu jo, nuk mbulohet dielli me shosh.
Perse nuk pranon me te thjeshten? Mediu ka pergjegjsine kryesore,por sipas shprehjes se famshme ''pergjegjes por jo fajtor''!, Visha si avokat i zoti qe eshte, e shpetoi nga balta ku kishte ngecur.

Pyetja qe shtrohet eshte pse Rama zgjodhi pikerisht kete avokat te ''pozites'', qe per me teper beson me mish e me shpirt ne pafajsine e saj, per kryetar te organit drejtues te drejtesise??

Pergjigjen e kesaj pyetjeje pres 'toujours', dhe pergjigja nuk eshte ''fajin e ka Saliu se Mediu vegel ishte'', sepse eshte shume foshnjore dhe demode! Sllogani fajin e ka Saliu eshte harruar me kohe, dhe spati ndonje sukses.
Pra idrizzzzzzz ferrrrrra, si perfaqsues i vlerave te verteta Ruço-ide qe je, sqarohu ne emer te popullit!

Po dal ca nga tema ketu...Greket i vune prangat ish ministrit te mbrojtjes Akis Tsochadzopoulos per pastrim parash(kryesisht per ceshtjen e nendeteseve)...Ju gjeten llogari te hapura ne bankat Zvicerjane me vlere mbi 2milone dollare.(flitet per mbi 23milione dollare te pastruara Qipro-Rusi-Zvicer) Flitet per koka te tjera turku gjate perjudhes parazgjedhore. Qe kur Zvicra nderroi ligjet e privacise se llogarive bankare , askush nuk eshte me i paprekshem.

U dashka nje teknokrat te zbatohet ligji?...Dreqi e mori, hade te marrim per ca vjet nje teknokrat borxh dhe ta pastrojme ket dreq hale!

e të zgjidhej puna me teknokrat vetëm... 

shoqëria greke (edhe klasa politike përfshirë) ishin mjaftueshmërisht të matur që të mos bënin harakiri. Partitë politike të parat, e kuptuan këtë gjë dhe hoqën dorë nga politika konfliktuale. Ngritën flamur të bardhë me teknokratin, nën presionin e popullit, e ndjenë se po të vazhdonin të mbanin qëndrimet që kishin do shkonin literalisht në luftë civile. Hallkat shoqërore të Greqisë, ingranazhet e saj si shoqëri, punojnë të gjitha si një organizëm i gjallë me aftësi për të mbijetuar. Ne në krahasim me ta, jemi një organizëm shumë i sëmurë që po ia infektojmë ditë e më shumë sëmundjen njeri tjetrit. Shteti shqiptar është kthyer në kancer të gjallë që ia ha përditë kokën vetes dhe shtetasve të vet. Së pari po ua bën përditë e më shumë të vështirë bashkëjetesën e shqiptarëve me njeri tjetrin, derisa tua bëjë të pamundur një ditë, dhe atëherë...

 

 

Nuk diskutohet qe teknokrati nuk do te zgjidhi punet por ana pozitive eshte se po fut nje kulture te re ne ndeshkimin e politikes se korruptuar..Askush nuk eshte i paprekshem me...

C'ndryshim ka nje hajdut ordiner nga ai me kollare dhe valixhe politike?

Ka pasur Greqia një tjetër qeveri teknike përpara Papadimos. Ishte ajo e Ksenofon Zolotas, dështoi. Sepse teknokratin e atëhershëm, e bënin si top llastiku e tërhiqnin andej këtej politikanët. Ky teknokrati i sotëm që sheh është rezultat i presionit popullor, mekanizmave më modernë të shoqërisë greke, pasjen mbi kokë të Evropës etj. 

Shqiptarët duhet të hanë kush e di sa furrë buke akoma të arrijnë në këtë gjendje. Ne s'po biem dakord se kryesore dhe parësore është heqja e vrasësve nga pushteti. 

 

 

U dashka nje teknokrat te zbatohet ligji?...Dreqi e mori, hade te marrim per ca vjet nje teknokrat borxh dhe ta pastrojme ket dreq hale!

Jo teknokrat dosido, por gatuesi i corbes te "buxhetit (llogarive) krijuese" te Simitit, qe  lejuan Greqine te hynte ne Eurozone. Papadimos ishte keshilltari ekonomik i Simitit, kur mshifej deficiti grek nga partneret. Dhe nuk eshte aty si teknokrat, por si mason, dhe i spikatur biles. Ashtu si edhe Monti.

...Dhe keta ne nuk i marrim dot borxh, te pakten tani-per-tani...

 

PD-ja,nqs nuk don me rreziku,t'anulloje kandidaturen e vet dhe t'veje Sanxhakun,avokatin e Nanos. smiley

A nuk ka gjyqtare dhe prokurore me vleresim pune pozitiv ne Shqiperi?

hiç fare?

pse nuk merret kurre kjo shtrese ne konsiderate ne emerime te tilla?

 

 

Avokatet e viktimave (PS) zgjedhin te perfaqsohen nga avokati i "kriminelit".Problemi asht thjesht moral,se ky burri nuk ka ba naj krim,jo.Zanatin e vet ka ushtru.

he se hyn edhe kjo tek strategjia  '' per nje rilindje shqiptare '' , nuk ka problem smiley

çar çudije mer aman, se u mytet tuj u çudit, akoma komentoni.

Politika shqiptare eshte E KAPUR nga te gjitha anet ..

kaq !

mua do te me bente cudi sikur te mos ishte E KAPUR ...

tamam tamam

llaf i qutë smiley

Ne p.s. Ed Piktori, PS dhe elektorati socialist, se nuk u mor vesh sot niveli i inteligjences tyre dhe qe Ed Piktori i terheq per hunde. I tha qe i vodhen zgjedhjet (per tu mos dorehequr) dhe e besuan. I futi ne greve urie, i la 2 muaj pa ngrene dhe pastaj e mbylli greven e urise me nje darke te Krokodili. Me tallje se kjo s'ka. Mua nuk me interesojne ndjenjat e elektoratit socialist. Niveli i tyre njihet me kohe.

Problemi eshte, si eshte e mundur te mendojne te kandidojne per n/kryetar te Keshillit Larte Drejtesise nje avokat, i cili si 90% e avokateve ne Shqiperi, sherbejne si seksere mes klientit dhe prokurorit/gjykatesit. Ky eshte prototipi i te korruptuarit, qe neser po ta vendosin ne nje post me rendesi, fillon e vjedh, shet dosje kriminelesh dhe vende pune.

Marangozat, si te papershtatshem per at pozicion, hunter.smiley

Prokuror, gjykates, juriste?

p.s. S'di a ke patur te besh me avokate.

Ka punu ne prokurorine e pergjitheshme. (nder prokuroret e zot, thone) Dha doreheqje me ardhjen e Ina Rames ne krye te prokurorise

Po. Dje ne shtyp kishte raportin e Prokurores te Pergjithshme mbi punen e zoterise, per te cilin ankohej "mungesë të etikës zyrtare" se s'ishte paraqitur ne pune 4 muaj. Ne web psh kjo.  Ah me ra ne sy pjesa:

Të ardhurat

Viti 2011, nuk ka qenë shumë i mirë për buxhetin e Ardian Vishës si avokat. Krahasuar me vitin 2010,të ardhurat e Vishës nga puna e tij kanë pësuar një rënie drastike me 8 milion lekë të vjetra. Nëse për vitin 2010, Visha ka realizuar të qarkullojë 12 milion lekë, për vitin 2011 kandidati I propozuar nga Partia Socialiste ka mundur të sigurojë një xhiro prej 3.8 milion lekë të vjetra. Në vitin 2008 Visha ka siguruar një xhiro prej 3.7 milion lekë dhe në vitin 2009 rreth 6.5 milion lekë.

 

Epo te shpresojme qe viti i ri 2012 te sjelle nje post te ri, begati e te mira.

une rastesisht dje e nigjova ne radio,ne udhtim,ne nje emision te Sokol Balles.(Sokoli ne radio?!) Per aq sa mund te gjykoj une,mu duk mjaft i zoti.Per Ina Ramen e tha hapur se nuk ushqen respekt dhe, se nuk kishte te bente me mungese etike.Ai kishte refuzu detyren e prokurorit ne Gjirokaster, dhe kishte dhene dorheqjen.

Pyetjes se Nishanit, se si pretendonte te merrte votat e se majtes,ku ne aktivitetin e tij si avokat kishte mbrojt eksponentet e te djathtes?-i ishte pergjigj-"Me te njejten logjike te pyetjes tuaj,pse ju te djathtit, t'mos votonit per mua"

Kjo eshte nje pjese nga nje interviste e Kociut per Vishen rreth 2001-2002 me duket. Atehere Klan ishte ne krahun socialist dhe Berisha ishte ne opozite.

Ardian Visha, zedhenesi i Prokurorise se Pergjithshme, shiti te "Klan"-i dosjen e Azem Hajdarit.

"Me urdher te Arben Rakipit, Ardian Visha, zedhenesi i Prokurorise se Pergjithshme, shiti per revisten "Klan" dosjen e Azem Hajdarit, qe PD e kishte dorezuar ne ambasaden amerikane", - ka akuzuar dje Sokol Koiu.

Dosja me prova e fakte per vrasjen e deputetit demokrat, e pergatitur nga PD, u dorezua ne ambasaden amerikane. Nje kopje e saj nepermjet ambasades iu percoll Prokurorise se Pergjithshme. "Ardian Visha ka qene personi i vetem qe ka marr e ka dhene kete dosje. Kundrejt nje shperblimi jo te vogel, me urdher te Arben Rakipit, Visha ka fotokopjuar materialet e dosjes dhe ia ka shitur revists "Klan", ka deklaruar dje Sokol Koiu.

Me pas duke u ndalur ne deklaratat e djeshme te tipit "no coment" te zedhenesit te Prokurorise se Pergjithshme, Kociu ka shtuar se, "Visha eshte nje budalla dhe inkompetent qe nuk di te bej gje tjeter vecse te shes lajmet, sipas porosive te Arben Rakipit. Visha duhet te pergjigjet penalisht per shitjen e dosjeve te Prokurorise se Pergjithshme dhe te mos flas shume lart e poshte.....

Pjese e intervistes

Kush e shiti dosjen Hajdari tek revista "Klan" qe Ambasada Amerikane i dergoi kopjen e vetme kryeprokurorit Rakipi dhe pas kesaj filluan vrasjet e njepasnjeshme?

Dosjet tek Klani i ka cuar Ardian Visha. Kam qene ate dite prezent, e mora ne zyre
sepse do te shkonim se bashku ne Ambasaden Italiane ta prezantoja pasi ai nuk
njihte njeri. Shkova ne zyre per ta marre dhe aty pashe materialin. Them se pashe
materialin, ne ate moment une nuk kuptova gje pasi nuk e dija se cfare ishte faqja e
pare e atij materiali qe dukej si nje planimetri dhe vendndodhje personash dhe
objektesh. Por mbas daljes ne revisten "Klan" bera lidhjen qe ajo skice qe pashe ne
tavoline ishte e njejte me skicen qe pashe ne revisten "Klan". Dolem nga zyra, me
tha qe do te shkonte 5 minuta tek Klani se bashku me zarfin. Une e prita para
Radio-Televizionit, perballe Ambasades Italiane. Zarfin nuk e kishte me me vete kur
erdhi nga Klani, mbaruam pune ne ambasade dhe u ndame. Vone une kuptova, kur
doli kjo, qe ajo dosje ka shkuar direkt ne Klan diten qe ishim bashke.

Ky Visha mos eshte gje vellai asaj qe e gjeten tek qafa e krrabes te vrare?

I njoh të vëllain, Ilirin, një djalë xhevahir. Mjaft mirë mund të vazhdonte të ushtronte avokatinë, pa qenë nevoja të bëhej protagonist në një diskutim politik. Jo se nuk e meriton, por se, nga momenti që mbrojti organizatorin e krimit në Gërdec, duhej ta konsideronte veten të djegur.

 Gabimi, në mos qoftë faj ndaj partisë, është tërsisht i Ed Ramës. Askujt nuk duhet t'i shkojë ndërmend, se përzgjedhja dhe vendimmarrja është bërë pa të. Është ay dhe vetëm ay, që e çoi avokatin e Mehdiut si kandidaturë të PS për Këshillin e Lartë të Drejtësisë, duke treguar kështu se demokracia e brendshme në parti përbën një formalitet populist dhe përdoret si term thjesht për abuzim.

 Edhe njëherë, tërsisë së votuesve shqiptarë, veprimi i PS u tregon se Partitë shqiptare, në strukturë e vendimmarrje, nuk janë demokratike. Ato, thjesht janë zotërime të kryetarve.

Fiton Cefa me 71 vota. Eksperimenti E.Rames bashke me deshtimin mori persiper edhe kostot morale.Test per mazhorancen u tha. Nqs per Vishen mazhoranca mbahet me nje vote +, po per zgjedhjen e presidentit? Nje front i ri analizash, kalkulimesh dhe kompromisesh eshte hapur.

Si gjithmone me te vjedhme... o Krye*ar, o turp i botes!!!

Hajde per hajer na qofte!

spirituso, Hallati e ka honger turpin me buke, as nuk skuqet as nuk zverdhet. I osht bo lekura sholle tani. Kalkulimet i ka te humbura te gjitha, nuk mund te presesh qe nje piktor te jete i mire ne matematike smiley

po pra dajosh1/ politika eshte arithmetike, o edi, nuk eshte nje telajo ku hedh nje kove me ngjyra smiley edhe Kacin qe  luante me numrat si zhongler, e bene hasha smiley Jam kurioz per voten e Kacit dhe Oketes. 

ke te drejte ti po ky Hallati e ka nje merite, kopene socialiste e njeh mire dhe e ben zap menjehere. Shumices ju jep ushqimin e mediave te veta, ndersa kush ben ndonje mos-bindje perdor edhe shkopin dhe i fut ne vathe.

Test ne terren me Idriz ferren, Stalker, Tropizma, Liqeni, alke etj. Te gjithe dele te buta te Perendise.

 

mire, mire por me oidrizin mos bej teste (dmth mos e kruj shume) 

driz ferra eshte filozof dhe poet i pergatitur ne oret politike ne bodrumet e ministrise se brendshme.  Kush e ngacmon driz ferra e zberthen filozofikisht dhe i ben edhe poezi.  Ka menyre te shkruari te dallueshme, me shkronja te medha e te vogla, me buzeqeshje e qeshje. dmth. lum si ju qe e keni e mjere per ne qe e ngacmuam. 

Shoke. Mbledhja ia arriti qellimit.. Shperndahuni tani.

Lefkofe me ty nuk duhet shume pune se ti je e qarte " Bylmezin mos u mundo ta mundesh ne shah , se mundet vete " smiley

Dhe qe ta vertetoje kete Lefkofe sali Tungu ,na vjen me Logjiken e Postin e Larte  qe  cmon Bradlandi si konsullore smiley

" Kjo eshte teoria e vazove komunikuse, por keshtu si dilet asnjehere fundi sepse nga saliu faji mund te hidhet tek ambasadori amerikan qe sikur pati nje rol te vogel aty, pse jo dhe me lart...ne mars.. alienet...."

Po une ku ti shpie keto qe me raportoni ...Pyeti Mao Tze Tungu ....ne jemi Komuniste dhe nuk besojme tek zoti ( buda ) qe te  ankohemi ...dhe Byroja Politike e Rusmalit qeshi me ironin e holle te kryetares Lefkofe

O Left me ....yyyyyyy ne fund . Ta kishe bere si pa dashje po vetem ate qe pyet ...Fatmir Hoxha ...smileysmileysmiley ta kishe retushuar . Ai as nuk mund te pyese as nuk di cfare pyet . Ai llafos sipas tilit te InteliDjences tende moj Lefkofe . Psh kishe ndonje cpengim ti nga komentet e  Vishes

  - Avokati nuk eshte Pale me Kriminelet edhe ne se i perfaqeson ne GJYQ

 - Ai nuk cmon kush eshte Krimineli i Qeverise por mbron klientin e tij si e Drejte Kushtetuese e cdo individi ne Lefqeninen tende

dhe si qershi mbi torte ...

- ke ndonje njohuri mbi dallimin midsi Pergjegjesise Penale  ADMINISTRATORIT si i Tille dhe nje Krimineli si Andrea Prendi qe eshte edhe Administrator ? Apo si zakonisht "po po ta them une tye , do vi une dhe aty zotri .mediu dhe doreheqje MORALE ..Po po zotrie vendosi standartet e parashikuara nga Palo-et e Pd-se "

Boll se nuk jane per ty keto .Po me kete rast po i drejtohem me Lutje z.Bradland , qe thote se "je ashtu " smileyte rishikoje pak perfaqesimin tend ne keto lloj prurjesh dhe te te mbaje vetem per prurje me englendisje ku dhe cquhesh ..se nuk do rrime gjithe kohen te mesojme adoleshentet e PD-se si Left me ...yyyyyy ne fund si kuptohet shqipja . Dhe te thash mos i shto zzzzzzz smiley 

 

Hidhet dritë mbi prapaskenat e votimit në favor të Cefës. Berisha ka pasur takime me Ilir Metën dhe Fatmir Mediun para votimit, dhe u ka kërkuar që të kenë një votë përbashkët. Burime të mirinfomuara thonë se Mediut i ka folur në mënyrë kërcënuese, dhe rezultati u pa në procesin e votimit. Mediu votoi në favor të Cefës, dhe kundër avokatit të tij në çështjen ‘Gërdeci’. Ndërsa biseda me Metën, sipas të njëjtave burime, ka zgjatur pak. Ky i fundit thjesht e ka bërë me dije se deputetët e LSI-së do të votojnë në përputhje me ndërgjegjen e tyre, dhe kjo gjë nuk ka më diskutim. Dhe ishte menduar tamam kështu: deputetët e LSI-së do të vononin secili për hesap të vet. Gjithçka ka ndryshuar në çastin e fundit, kur Berisha vendosi të ndryshojë mënyrën e votimit, në kundërshtim me marrëveshjen e arritur, Meta u dha urdhër të vetëve për t’mos votuar. Në votim ka marrë pjesë vetëm Nasip Naço, dhe hë për hë kjo mbetet një rrethanë e pandriçuar.

Re.Pu.

smiley  qeka bo me votim te hapur (dhe jo te fshehte)

smiley

Nuk shoh në proçedurë ndonjë gjë për t'u çuditur. Është vepruar si në çdo vend gjysëm demokratik.A;mso-fareast-language:
EN-US;mso-bidi-language:AR-SA" lang="DA">Pas çdo palë zgjedhjesh, ne sjellim në organet e larta të përfaqësimit maxhorancën dhe minorancën parlamentare. Nga këtu marrin rrugë përbërjet e institucioneve të larta të drejtësisë, që duhet të vendosin, duke përfaqësuar popullin, por që nuk përbëhen nga populli i thjeshtë. Sot maxhoranca në Kuvend konsolidoi shumicën e saj politike në KLD, duke i përforcuar një hallke të rendësishme të pushtetit të tretë, tiparet politike. Më tej: a është Gjykata e Lartë një institucion i depolitizuar? Po Gjykata Kushtetuese, a mund të jetë e tillë? Ligji thotë Po, ashtu duhet të jetë! Por në realitet, nuk mund të arrihet, për sa kohë politika ndikon mbi përbërjet. Përcaktimi në kushtetutë se, ”...Anëtari i Gjykatës së Lartë emërohet nga Presidenti i Republikës”, merr një karakter tërësisht formal, sepse në fakt miratimi bëhet vetëm me shumicë të thjeshtë nga Parlamenti. ”Gjyqtari i Gjykatës së Lartë emrohet nga Presidenti i Republikës, por pasi është marrë më parë pëlqimi i Kuvendit” – thotë ligji. Pra, institucionet e larta të pushtetit gjyqësor nuk mund të mos jenë politike. E Drejta Kushtetuese vë në dukje se efektiviteti i sistemit demokratik dhe garancia e lirisë lidhen me ndarjen strikt dhe të barazpeshuar të pushteteve brënda shtetit. Ato, thotë e drejta kushtetuese, duhet të jenë të organizuara në atë mënyrë që njëri pushtet të mund të frenojë fuqinë e tjetrit. Po, si mund të arrihet kjo në mjedisin moral shqiptar, në rrethanat kur organet më të larta të drejtësisë janë produkt politik?

 E kuptoni se sa qesharake është kur dëgjon se përparësi e politikës shqiptare, është të shkuarit në Europë?

Nonji shkodran me na thane diça . Zane moj burneshë !

Une i kam pas njoft nja dy Çefa ..nji Erik e nji Sander . Te dy te kultures. Te dy cilesia e parë Eriku me post me ato vakte po Sandrin e maj men si qejfli kitarje ...rrock lale rrock qe me 1969 . Dhe kz nga emri si " Presley duket smiley

Pune te mbarë !...dhe kujdes thuaju zoti Bradland se ...mos fillon dhe ky si Totua dhe shkojne te dy plus  me Xhaferin e kerkojn eshtrat e I.Qemalit smiley 

Fituesi duhet te falenderoje vetem Edi Ramen.

smiley   LSI nuk paska votu fare

smiley

 

smiley Se po na i jep nje nga nje, na sill gjithe listen e votuesve

 smiley

smiley Berisha: E provuat më 21 Janar, doni ta provoni përsëri. Këtu jam, jua bëj prapë si më 21 Janar 

smiley

smiley

po pyesja per emrat e atyre trimave qe votuan moralisht smiley. (para nja nje jave, kur kerkoja se s'ben ndonje koment te ps-se, pashe faqen e braces ne fb. auron tare e kishte pyetur drejtperdrejt per qendrimin e tij. asnje pergjigje. shoh tani qe brace akuzon per "grusht shteti ne kuvend". dhe qenka me juven, ncncnc.)

 smiley

Kane votu 71 vete, dmth gjithe PD + 1 PR (Mehdiu) + 1 LSI (Naço)
 

smiley... (a thuhet ne matematike : periodë ? (kur perseritet ne pafundesi) )

smiley shembuj funksionesh periodike: dhuna e berishes, blogpostet e rames, menefregizmi (lindur ne fazen e fundit te komunizmit si term dhe si qendrim) me te cilin iu pergjigjen shqipot smiley

o googolus rrofsh, ti, o sa kam qesh me ballen qe bente edhe nje panoramike te tavanit. kisha kohe pa pare parlamentin shqiptar, ajo stema e republikes po u rrit dhe ca do t'i haje te gjithe.

nga ana tjeter keta trimat qe cohen ne kembe si bicim kercenimi s'kam per t'i kuptuar ndonjehere. nuk ka lezet te besh si cun lagjeje kur ke veshur kostum me jelek (1000-2000 euro besoj).

me jelek

 

smiley

 

Je t'adooooooore !!

Kastumi, jeleku ne kollarja jan uniformat e te forteve; pervec ktyre ti shohesh kan fillu me vesh dhe kemisha me cufflinks smiley me baze florini blink blink

Ca po bohet kshu???

Gjindja po shkruajn se votimi spaska qene i fshehur!!!

Sherr në votimin e Cefës, Berisha-opozitës: Jua bëj si në 21 janar

Votimi i Elvis Cefës si anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë ka sjellë debate të ashpra mes deputetëve të Partisë Socialiste dhe atyre të Partisë Demratike, për mënyrën e votimit me elektronikë të kundërshtuar nga deputetët e majtë.Në një video të publikuar në youtube shfaqet i revoltuar edhe kryeministri Berisha, i cili ju kujton deputetëve të majtë 21 janarin, duke iu drejtuar me shprehjen “E provove 21 janarin”, ndërsa deputetët e majtë i janë përgjigjur ta lëjë mënjanë 21 janarin.

po po:

une ju skuq, me gjak, moj zonje*

Sali shpella kot s`me thone

*zonja eshte edushka

me rrenat e Shekullit merresh ti?  Kjo eshte tagjia e Rames per militantet.  

Berisha nuk ka thene ja u bej si me 21 janar, por para dhunes se deputeteve te PS ndaj parlamentit, ju ka kujtuar se e "provuat 21 janarin".  Kaq.

Si ka ardh kjo pune!!! Njoni me emrin Elvis zgjidhet ne KLD. Shume peshe e lehte. Gerti, Andi, Genti, Elvis, Erion.......personat qe mbajne keto emra duhet ti nderrojne para se te zgjidhen ne poste te larta, perndryshe askush nuk do u vere veshin.

e ka thane Ruzhdia kte para teje,s'nuk smiley A don emra me peshe ? Te coj une do Llesha, Frroka, Gjina e Deda.smiley

Hë malok i qelbur bashkë me të gjithë këta këllira vemjet që u venë pas. 

Ua bëj si në 21 Janar tha ë? PTU. 

 

Jo me jo... E pabesueshme! Karta e forte qe kishte propozuar PS-ja duke rrezikuar edhe imazhin e saj ne lidhje me ceshtjen e Gerdecit... nuk u zgjodh?! Ca thu ti me?!

E pabesueshme!!!

Na ka zhgenyer shume Rama kesaj radhe. Cudi, se ai eshte nje goxha lider qe rralle here ben keshtu lloj autogolash! smiley

Dhe qershia mbi torte:

Pro kandidatit të PD-së për në KLD ka votuar edhe kryetari i PR, Fatmir Mediu.

Si per te thene: e hongre qe e hongre, haje felle te pakten!

smiley

Po Edi per te testuar Mediun ka vene kanditaturen e avokatit te tij..smiley

Kesaj i thone kalove lumin te dh.evsha kalin, edhe Mediu aq hall kishte

Vallaj, figure moti ka bo M-edi-u kete here! smiley

Po Me(h)diu i eshte mirenjohes Atij qe e shpetoi. Vertet mendoni qe ishte avokati ai qe e shpetoi nga burgu?

Ket,  kjo tregon edhe njehere qe drejtesia tek ne nuk fiton. Drejtesia tek ne eshte pazar, dhe pazar i forte bile. Ne nje vend tjeter Visha do te ishte stari i vitit dhe me siguri qe do te ishte nje kandidat fitues ne zgjedhje, por ketu tek ne, siç ndodh rendom, drejtesine nuk e ben aula e gjyqit, po e bejne prapaskenat politike me deputete e seksere te politikes me valixhe me para dhe vendime te firmosura per djalin, vajzen apo dhendrin per vende pune pellumbash nga ku mund te nxirret bajagi material pasunor.....

Ti sot e nxore ket perfundim? smiley

 Qetesohu nje here pa ai stan ate bulmet ka. Mos harro se ne stan jetojne vetem derrat smiley

Mosmirenjohessmiley

O Ed Rama , o plehre, e 10ve fare PS dhe idealin e saj, e 10ve fare tere ate varg protesttash me nga 100 mije vetash per interes te kauzes per vjedhje votash. Deshtove. Por ke deshtuar se doje qe te deshtoje, qe te zvarrisje PS pas Saliut dhe ta beje uje gjakun socialist. Une nuk e di se kushh ta propozoji kete Vishen dhe mbi ç'kritere e percaktuat, por harrram, harrram, harram e paçi ju besimin e tere socialisteve anembane Shqiperise.... ishte e sigurte qe kandidati juaj do te humbiste para ketyre langaraqeve te PD qe votojne si ushtare, por me mire te humbiste nje i denje qe te rikonfirmonit edhe nje here klientelizmin dhe mungesen e profesionalitetit te kesaj maxhorance se sa te humbisnit ne pazarrlleqet tuaja te ndyra perballle ketij qelbesires qe ju infektoi edhe ju....Harrram, harram.....

Shife kur te dale Edi tani ne tv dhe te shaje Saliunsmiley..

ali po perse nuk shikon shkeljen me kembe te procedurave, kercenimet e Saliut "jua a bej si ne 21 janar, ketu jam" por bashkohesh me tufen e karagjozeve ?

kercenimet e Saliut "jua a bej si ne 21 janar, ketu jam"

Kur e ka thene kete spiritus perpara votimit apo mbrapa? smiley

perpara ketlin, ate pelqen ai, nuk eshte Klodi smiley

harrova te shenoj edhe emrin tend per test.  Me fal per kete gabim se ti qenke kampioni me perfaqesues nga te gjithe.

Spiro, nuk eshte hera e pare qe Saliu ben te tilla komente... ai i tille eshte , a ke (kane) bythe keta qe ta hedhin tuç me llafet e veta ket plehren????? .......jooooo atehere si i behet?..... mos me ver Vishen per kandidature edhe kur e di qe nuk fiton..... te gjitha propozimet e opozites kur ka qene rasti, asnjera nuk ka fituar pa u bere pazari me pare. Atehere perse e ben ti kete propozim??? ja e bere.... beje tamam, ka plot kandidatura serize dhe te panjollosura qe mund ti hedhesh ne publik, qe jane siguro humbese, se i tille eshte sistemi, por ama nxjerr ne pah emra te dlire e premtues per te ardhmen..... ja kete te besh e jo te merrresh me plehra te tipit Visha, tek i cili nuk pati besim as edhe klienti i tij Mediu...... dhe kete Vishen po ta perdorin Paloket, Strazimiret, Leftyt, inconformistat e co, si material per te te luftuar...... dhe me se???? me nje argument qe vete ua dhurove.... A e sheh edhe ketu ne peshk se si filluan te gelojne krimbat????? tamam sikur e ndjene eren e kerrmes...... e pse???? sepse vete ua dhame materialin......

Heu bre burra! Ketu mban ere tradhetie! smiley

he mo mire se krimbat ne pleh rriten dhe zbukurohen

@ A e sheh edhe ketu ne peshk se si filluan te gelojne krimbat????? 

jane po ata qe zgerdhiheshin me te vararet ne 21 janar, jane produkti filozofise lubonjiste te "simetrise te se keqes", te teorise te "dy bandave" dhe isos qe i mbajne shakaxhinjte e tjere per te cilet problemi nuk eshte Saliu qe vjedh vota, shkelmon Kushtetuten, perdhunon proceduart, kap institucionet, sulmon institucionet e pavarura, kercenon opoziten, shan me liber shpije kedo.Jo!Per keta shakaxhinj problemi eshte opozita, eshte Edi Rama qe ben ciu ciu, qe i shkruan gjate editorialet, qe eshte i gjate etj. etj. E kupton cfare tufe gelon ne ppu?

Kush i ka legjitimuar gjithe keto shkelje? Kush ka lejuar qe pas shkeljes se pare te vinte e dyta, e treta e keshtu me rradhe? Edhe sa te tjere duhen bere kurban? Me mosveprimin e saj opozita eshte bashkefajtore ne degjenerimin e gjendjes. Fajin nuk e ka vetem Saliu.

+1

Spiritus,keta ecin me llogjiken ,qe faji s'eshte i hajdutit ,por i qytetarit qe nuk eshte i afte te mbroje mallin e vet.

venusi

Nuk behet llaf per qytetarin, por per xhandarin qe ne vend ta zhdep ne dru hajdutin, i qahet e i ankohet!

Vjedhje, vjedhje ashiqare, harram, harram e paçi smiley

He tani Alidemso, mos na bej sikur cvirgjeruan PS-ne. smiley Ky ka ndare mendjen o do e lere Salen ne pushtet deri sa te vdese, ja do vdese vete po ra Sala nga pushteti.

 

Kave, jo e çvirgjeruan, po e perdhunuan fare, e bile ua dhane edhe lipsareve te rruges per te shkerdhyer...ja kjo eshte PS-ja e sotme....

Po ti fol per vete o mik. Pse kaq agresiv dhe me nje gjuhe formiste te tille? Lerjua se ka te tjer ktu me kte egersi.

Po  po me vje inot mer Liqen, me vje inot me plas me ket sumqimin, pamvaresisht se e kishte te mumbme davane.... e aq me keq kur ke te bosh me ket dylykun......

 

Cila hile iu dogj Berishës që urdhëroi votimin elektronik?Çfarë ndodhi në pikëpamje proceduriale para disa orësh në parlament? Rrjedha e ngjarjeve është shumë e thjeshtë. Fillimisht Berisha ra dakord që votimi të bëhej i stilit klasik, dmth me komision votimi, me fletë votimi, me kuti votimi në një dhomë të fshehtë votimi. U zgjodhën dhe anëtarët e Komisionit të Votimit, pd-istët Arenca Trashani e Viktor Gumi, dhe ps-isti Armando Subashi.  Berisha kish menduar që fleta e votimit për secilin votues (deputet) të nënshkruhej nga tre anëtarët e komisionit zgjedhor në momentin që votuesi (deputeti) paraqitej pranë këtij komisioni, dhe në këtë mënyrë, sipas socialistëve, Trashani e Gumi do kishin rast të linin ndonjë shenjë, apo të bënin një nënshkrim të identifikueshëm aposteriori, në fletët e votimit që do të merrnin 2, a 3, a 4 a 5 deputetë të dyshimtë të maxhorancës. Kur socialistët sugjeruan që fletët e votimit të nënshkruhen të gjitha, të futen në një vazo, të trazohen mirë e mirë (sugjerim që s’ka asnjë të sharë), e më pas të fillojë votimi, Berisha i kapur në befasi refuzoi prerë. Kur socialistët këmbëngulën, Berisha nervoz urdhëroi shpejt e shpejt, pa pyetur askënd e pa e hedhur në votë, që të bëhej votimi elektronik. Kjo ishte fabula.

 

Mjaft turfullove o burre se seshte fundi i botes, nje gabim eshte. Pd ka bere me mijera gabime e do vazhdoje te beje si ky i sotmi psh ku permendet vrasja si kercenim. Mos harro se vitin tjeter PS i fiton zgjedhjet.

Visha ishte avokati,jo vrsesi.At zanat ka ai,pse gjithe ky patetizem?

Per nje gje vlejti e gjitha kjo,per te testu numurat dhe nervat e kundershtarit.

Dhune bolshevike ne Parlament

“Në seancën e sotme parlamentare, sipas pikës së rendit të ditës për votimin e anëtarit të KLD, nisi procedura në përputhje me Rregulloren e Kuvendit e votimit te fshehtë dhe me kuti, për dy kandidaturat alternative të paraqitura sipas vullnetit konsensual të dy palëve. Procedura e votimit të fshehtë me kuti, parashikon se sekretariati i votimit, administron procesin me fuqi të plota. Ai administron fletët e votimit të cilat vulosen dhe firmosen nga të gjithë anëtarët përpara se t’i dorëzohen secilit deputet që kryen procedurat e votimit. Votimi kryhet individualisht në dhomën e fshehtë të ngritur për këtë qëllim. Kështu ka ndodhur votimi në 20 vjet parlamentarizëm kur çdo deputet voton brenda parlamentit, kështu ka ndodhur votimi në 20 vjet demokraci, kur çdo shqiptar voton në zgjedhje. Për herë të parë sot, grupi i opozitës dhunshëm kërkoi të ndryshoheshin këto procedura, kërkoi që t’i rrëmbente kompetencën sekretariatit të votimit dhe procesi i votimit të administrohej sipas urdhrave që Gramoz Ruci i merrte me telefon. Në këtë akt dhune, Gramoz Ruci, pasi konsumoi kërcënimet për bllokim të votimit, rrëmbeu fletët e votimit për të mos lejuar votimin me fletë. Në këtë situatë, Parlamenti, në përputhje me Rregulloren procedoi me votimin e fshehtë me elektronikë"

Reagim i Kuvendit

Koshient qe jetojme ne kohera te turbullta, ku bolsheviket shfaqen papandehur dhe demtojne punen tone, i vetmi shpetim eshte derrmimi kategorik sic na porosit Biri i Ulkonjes se Vucidolit!

shiko, le te merremi vesh, a nuk ju ben pershtypje kjo kafsheri e opozites ne parlament? Sa here qe duan te mbulojne dicka, (si kandidatura jo e zgjedhur mire e Vishes) bejne si qente e terbuar ne parlament.  

Parlamenti eshte institucion demokratik, ku luftohet me fjale dhe jo duke rrembyer fletet e pushtuar foltoren.

Bolsheviket jane pa te ardhme ne Shqiperi, nuk marrin dot pushtet me dhune.  

Socialist i mire, socialist i vdekur smiley Une them ta bejme si ne `46. And you know what i mean. Yeah, plako smiley

smiley

peshku ka nevoje per zgjerim; nje tip peshku day care... 

Ah moj Shqypni, e mjera Shqypni...

Cfare prisnit nga nje "ujdi" e qelbur me derrat? Sigurisht qe do te sillte nje rezultat te tille, ku nuk njihet as rregullat, as marreveshjet dhe as ligji.

Deputet e PS shpetuan nga nje njolle qe nuk do te shlyhej kurre ne CV e tyre, duke mos votuar. Ju bene nder, ndersa ata qe paten gisht drejt per se drejt te japin doreheqjen sepse deshtuan.

 

 

 

noi propozim konkret?

m'kome, m'kome!

T'bosh edhe oh, oh mer mut! 

Nejse, tani shko sqaroja i' cike shqiptarve kandidaturen e Vishes, sepse pislliqet e malsurve nuk e kane ate fuqine magjike qe ne t'harrojme k2rlliqet e tuja!

 

smiley  Te filloje finalja
Te filloje finalja

Zgjedhja e Presidentit !! smiley
 

I habitur..pa fjalè..i zhgènjyer.. nuk kuptoja pèrse ky kanditat nga PS...por ja qè shpjegimi erdhi sot,me kètè votim...nè se ka patur ndonjè dyshim,sot nuk ka mè...nè atè vend pèrfundimisht ka vdekur vota e lirè,shprehja e lirè...nuk ka mè demokraci...kemi njè mazhorancè nè pushtet qè nuk e do e pranon votèn...pèrball kèsaj mè ndjeni por nuk i kèrkoj dot llogari e bèj moral Edi Ramès dhe PS-sè,se pèrse zgjodhi avokatin e Mediut!!

hehehehe, me e kenaqur se kaq nuk mund te ishte ps-ja nga kjo senace. dy gjera dolen qarte.

1. sali berisha ka frike nga vota e fshehte. kerkon firmosjen e fleteve nga komisioni ne momentin qe fleta terhiqet nga deputeti, qe mund te lere vend per firmosje ne menyre qe te kuptohet se cili deputet ka marre x flete dhe si ka votuar

2. sali berisha kercenon me vrasje si ne 21 janar

dhe keshtu ploteson dy pika te tjera te Integrimit !

smiley

po mos qesh me, me paster se kaq nuk bohej. kjo paska ndodh dhe ne kohen kur eshte votu per bamirin po une nuk e dija. do zoti ka qene dhe ai qe flet ne emer te departamentit te shtetit duke ndjek seancen, se keta qe perfaqesojne ministrite e jashtme ka kohe qe s'kane me iluzione smiley

kerkon firmosjen e fleteve nga komisioni ne momentin qe fleta terhiqet nga deputeti, qe mund te lere vend per firmosje ne menyre qe te kuptohet se cili deputet ka marre x flete dhe si ka votuar

Me verte i besoni keto qe shkruani? Dmth paska 140 menyra te ndryshme per te vene firmen dhe komisioneret jane gjeni me memorje fotografike qe mbajne mend se fleta e kujt deputet e ka bishtin e "a" ndryshe nga 139-te te tjerat?

Ka shume gjera te tjera per t'u kapur me Naltmadhnin e tij Berisha I, mos u beni gazi i botes me keto.

o gjembo, po e kane bere me votat e robve o gjembo, te nepunesve te administratave e kujto ti se s'ua gjejne dot anen 3-4 rebelve (te mundshem?)  

o gjembo, i gjeten anen votes se fshehte te Presidentit o gjembo. 

gaz pac, gaz.

O Monde, po flasim per forcen apo per taktiken? Ka 1001 menyra per te vjedhur votat o Monde. Miku me lart po thote qe do e vinin firmen ndryshe ne cdo flete qe t'a kuptonin me vone e kujt eshte fleta. Une si gjindje pa shkolle (dhe qe s'i lexova te gjitha detajet) s'arrij ta kuptoj c'po behet. Ne fillim u fol ketu qe Berisha I kishte kerkuar jo votim te fshehte por me firme, dhe une e kuptova sikur ishte kerkuar qe te behej i fshehte por secili te vinte firmen te fleta (qe ishte absurditet). Tani po del qe cdo flete duhet te firmoset nga komisioni. Nejse, une s'kam eksperience ne te tilla gjera keshtu qe s'di gje. smiley

Po mire mer gjemo, po ta kthejme kah ana tjeter, pse nuk e pranoi te kunderten Sala? Ketu une e myll diskutimin me ty..........

gjembo, sorry qe po ta them po je komplet jashte realitetit, duhet te kesh ik i vogel ne amerike smiley

ai e di ku e ka potencialin per ti rreshkit vota, po themi 4-5 deputete jo me shume pervec aleateve, dhe ata 4-5 do te kontrolloje. kete pune ai e ka bere rruge, njehere e njekohe linte shaban memine ose ndonje tjeter (edhe sali shehun me duket, qe tani ka kalu te partia demokratike topiste) qe "kandidat renegatet" ti tregonin fleten kur dilnin nga dhoma e fshehte. Ehuu, stile stile, s'ke faj qe te duken cudira. 

Ah dakort. Ke te drejte, ju atje jeni bere supermjeshtra per mashtrime e djallezira. E thashe me lart, une jam gjindje pa shkolle zotni hetues. smiley

na kane bo, se vallai neve (mu te pakten) s'do me shkonte kurre mendja aty ku i shkon hunderrit, keto qe them i them si kofini pas te vjelit, dmth pasi ai i ka bere une konstatoj qe do e bente prape smiley E mban mend si e shpiken stilin e numrimit te votave te hedhura ne kutine e gabuar? makineri manipulimi jane, jo shaka, dhe makineri per tu marre shembull edhe nga putini me shoke, jo au-iu

smiley

Naltmadhnia thote "jeni ju, pa jemi ne" smiley

po per ne e bejne, pse si kujton ti. i dhimbsemi qe votojme gabimisht per ate qe duam dhe qe do na coje drejt gremines, ndaj kujdesen qe te na i korrigjojne dhe votat smiley

Mund te na shpjegosh dhe njehere se si firma nga komisioni mbasi terhiqet fletevotimi nga deputeti, e ben te mundur identifikimin se cili deputet terhoqi cilen flete?

Beje keshtu, shkruaj emrin dhe mbiemrin tend ne tre fleta. poshte dy fletave firmos, me nje gisht hapesire nga emri. te e treta firmos, po qe firma te kaloje gabimisht edhe te emri. Ktheji letrat mbrapsh, ik pi kafe, ktheji letrat mbare. shiko a gjen ndonje dallim te njera prej tyre. nese jo, shko urgjent ose te okulisti, ose te psikologu. nese po, mendoje veten anetar te komisionit te votimit qe partia te ka cuar atje me detyre te caktuar.

Ke te pakten 66 flete votimi te grupit paralmentar te PD-se, dhe do te duhet te firmosesh me ndryshime te vogla te tilla per 66 fleta votimi, plus do te duhet te mbash mend se cilen flete te firmosur i ke dhene kujt deputeti.

Pastaj, te tre antaret e sekretariatit jane te PD-se?

Po nuk eshte fjala per 66 deputete.Loja luhet per tre kater qe dyshohen si te lekundur(ne rastin ne fjale): grupi LSI,Mediu, Oketa dhe ndonje simpatizant i fshehur i Topit. Dhe per keta 4-5 kur hedhin firmen (a parashikon rregullorja firmosjen e fletes se votimit? une di se vetem vuloset ) dy perfaqsuesit e PD-se, ose njeri (i porositur) mjafton nje shenje te vogel tek firma, shenje qe e bejme te gjithe kur firmosim dicka me spec. Pra kjo eshte fabula, 4-5 te dyshuarit per tu kontrolluar/verifikuar voten.

Tashme eshte e qarte, berisha ka gjetur "celsin e arte", shkeljen ose shpikjen e procedurave aty per aty, ne finalen e lojes sikurse u be me 8 majin ne Tirane. Loja behet per 4-5 deputete si diference me kete sistem zgjedhor. Dhe kur loja rrezikohet, Berisha s eka me per gje qe me "procedure" ti rrembeje 3-4 vota, madate.Opozita fillon ankohet:na vodhen, na vodhen! Futet ne loje Daj Arvizu dhe keshillon: drejtojuni rruges ligjore.Dhe opozita perfundon si cjapi tek kasapi, dmth tek GJYKATAT qe jane te pa VARURA! Ky ishte testi edhe per presidentin, edhe me tej per zgjedhjet e 2013.Dhe lereni menjane nxjerrjen e gjuhes per moralin e PS-se qe zgjodhi nje te dyshmite per kandidat, prishi imazhin, zhgenjeiu elektoratin e gorrica pikpla.

Shikoni UJKUN qe ha me "procedure" , jo delet jane me lesh apo te qethura.

Pra hajde te firmosim fletet e votimit qe terheqin deputetet, dhe duke bere kete gje te bejme nje shenje te vogel per ata 4-5 deputete qe dyshohen si te lekundur (pra jo se ka  ndonje prove konkrete) qe mund t'iu kontrollojme/verifikojme votat me vone.  Dhe pastaj cfare? Nqftse kontrollojne votat e tyre dhe dolen qe votuan kunder, s'do ti fusin me ne listen e kandidateve per deputete ne zgjedhjet e tjera?

E gjithe kjo mua me duket me shume si nje crapshoot kur thone amerikanet, ose loje me zara kur i thone ne shqip se sa nje levijze super e djallezuar per te intimiduar deputetet e dyshuar per lekundje.  Nga ana tjeter edhe nqftse ky marifet i vogel do te funksiononte ne perfeksion duke intimiduar deputet e "dyshuar", kjo jo vetem qe do tregonte predispozimin Berishen per "procedura" ad hoc kur i rrezikohet fitorja, por dhe do deshmonte deshtimin spektakolar te zistemit politik e zgjedhor me lista te mbyllura ku karriera e deputetit varet komplet nga kryetari i plotefuqishem i partise dhe se ky/kjo i/e fundit eshte kaq i lidhur mbas nje karrigeje deputeti sa intimidohet nga mundesia e dekonspirimit te votes se tij qe mund te mundesohet nga nje firme e hedhur ne menyre te ndryshme nga nje nga komisioneret e votimit.

Votimi elektronik a e ben te mundur identifikimin e votes apo jo?

Shiko veprimet e PS-se gjykohen moralisht pavaresisht se cfare ycklash me shenja neper firma fletesh votimesh tenton te beje Berisha.  Kandidimi i dikujt qe shprehet haptazi se besonte e vazhdonte te besoj se Mediu eshte i pafajshem, qendron si nje akt imoral dhe hipokrit ne vetevete.

oops, se harrova, njekohesisht mori vesh edhe cfare duhet ndryshuar ne rregulloren e parlamentit qe qelbesirat e saliut te mos i bejne te hapura dhe votimet e fshehta

... duke plotesuar keshtu eeeeedhe nje tjeeeeeeter pike te Integrimit !

smiley

dini gje., pas eksperimentit te suksesshem me Vishen, cilin kanditat do te mbeshtese PS-ja per president??..  (apo eshte surprize)..  mos me thoni: Fatmir Mediun.smiley

Belul, nuk i rruhet njeriu per presidentin. kushdo qe te zgjidhet te jesh i sigurte qe per ps-ne do jete "puna e presidentit ishte loja". pjesa interesante eshte rruga deri te presidenti, emri i presidentit si thote asgje as ps-se as njeriu qe eshte kunder berishes. le te marri dhe prokurorine se kaq eshte maksimumi qe mund te marre nga presidenti, aq me mire per fundin e vet

aman o swed.  atje eshte nje ''teater i madh paranojes'' .  sinqerisht, nuk i marr dot seriozisht  une ata.. dmth,  te gjitha palet...

Pse c`te keqe keni pare ju nga Mehdiu....se u hapi pune e u dha buke ee

p.s Monda tani te lexova. smiley

Kryemaskarenj, kryeimorale, kryetepacipe, kryeqelbesira*

*holding my nose

Kryeminister.

Keshtu si e ka nisur ka per te perfunduar si Kadafi

Mire Kadafi qe e kerkoi, po me vjen keq si perfundoi Libia.

E keqja ashtu hiqet o burr, rrugeve si zagar plenash ta terheqin, perndryshe po su traumatizua populli nuk ve mend e i perserit gabimet.

Populli yne e harroi 97-n ne me pak se nje dekade. Gjithsesi jam dakord me ty.

“E provuat me 21 janar, doni ta provoni përsëri. Këtu jam jua bëj prapë si me 21 janar”.

 

Une nga e gjithe ajo zhurme, nga ato qe thote Berisha mund te deshifroj vetem e provuat me 21 janar.  Pastaj me shume degjohet Balla vete qe thote leje 21-janarin dhe therret ej ej ej.

me i llaf s'kini fakte thu ti,kshu?

 

Para 90es nje fshesagjeshe e qytetit hedh ne gjygj nje polic duke i kerku atsine e femijes.Turni i trete i kishte kto.Polici t'u rujt qytetin,ajo t'u e pastru smiley

Ca faktesh ke ti? i thote gjykatsi fshesagjeshes,ke deshmitare?

Fshesagjesha i bjen me pllame venit n'mes t'kamve t'veta dhe, beretet n'mes te salles se gjygjit - oj deshmitare kam q'ket p* tem qe e ka hanger sa krahu smiley

A ke Saliun aty,ca don me nigju tjeter ti?smiley

Lapsusi im.  Harrova qe te qenit e Saliut Sali e ben te fajshem apriori.

Presim i her sa tvij Bradi nga mbledhja

 

Berisha kërcënon deputetët e PS-së: Jua bëj prapë si me 21 Janar

“E provuat me 21 janar, doni ta provoni përsëri. Këtu jam jua bëj prapë si me 21 janar”.

Pas kesaj deklarate ,Ina duhet ta therrasi ne Prokurori ,Berishen,si organizatorin e vrasjeve te 4 protestuesve.

Edhe pyet pastaj Lubonja nese PS duhet te beje koalicion per zgjedhjet e ardhshme. Vetem ore vetem te futet edhe fiton kunder ketij kulufi.

Kjo puna e votes se hapur eshte vertete qesharake. Po, ka parlamente ku ka vote te hapur si psh ne USA. Po atje vota eshte e hapur sepse mandatin secili e ka individual, e secili e mbron vete veten para votuesve. Cdo kongresmen e senator eshte zgjedhur vete, jo me caktim nga partia apo akoma me keq kryetari vete. 

Ne ato raste kur partite caktojne deputetet per te ruajtur procesin, qe te menjanohen "makinat e votave", behet votimi i fshehte. 

Megjithate socialistet nuk duhet te ankohen. Ja c'thote vete kryetari i tyre ne lidhje me voten e fshehte te perfaqsuesve politik:

 "Votimi ishte i qarte, i paster i prekshem, 90 e ca per qind me dhane mandatin per ta udhehequr PS ne kete rruge. Nuk ka vote te fshehte te perfaqesuesve te popullit per qendrimin, ka vote te fshehte per zgjedhje"

http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikul...

Pra te dy kryetaret kerkojne vota ala-USA pa patur nga ana tjeter pushtetin e mandatit individual. Nga ana tjeter te mos harrojme qe vete PS e ka si rregull se thyerja e vendimin te grupit ne parlament te con ne perjashtim. Si do merreth vesh kush e thyen vendimin? Me votim te hapur, ose sic ndodhte shpesh me largim per tu siguruar qe askush nuk do votonte ndryshe.

Me pak fjale, asnje nga partite nuk e njeh institucionin e votes se fshete. Te dyja e perdorin si intrige vetem kur ju intereson. 

p.s Ky Cefa duket sikur ka nja nje jave pa u lare! 

+1

hajde, hajde cfare paralelizmash kot, m'ka cu nana me la gojen, te gjithe jane njesoj, jane plehra, hajt te qajme ne kor, 

mire adetin e ke bere tamam.

jam dakord per voten e hapur se u jep mundesine deputeteve te votojne ashtu si e mendojne pa iu frikesuar grupit te tyre, shikimeve apo pasojave, si i thone.

jam kunder votes se hapur sepse mund te lejoje blerjen e deputeteve sipas grupeve te interesit; blerjen e votes. Pak a shume, sic u blene votat e LSI-se dhe LSI-ja vete.

e para do te funksiononte sikur partite te kishin strukture te brendshme, demokratike, jo sundimin e te fortit apo kapos.

Nuk e shoh dot PD-ne te prodhoje ndonjehere ndonje deputet qe do kishte kellqe te votonte kunder Saliut dhe cfare thote Saliu.

E shoh ama PS-ne, ka prodhuar gjithnje, ka, madje, tashme ne disponim plot deputete qe votojne si te duan. Ne PS, nuk kane frike nga perjashtimi. Ndoshta sepse PS-ja nuk eshte parti qe rrethohet me turma qafleshesh te pakrehur te paqethur, te palare, te parruar, koksheshte dhe me cepa qe VDESIN PER SHEFIN; KAMIKAZE, pra.

PD ama, ka prodhuar sistematikisht vale grupesh "karrikethymsh", qe gjithnje kane rezultuar te kthehen te lepijne cfare kane peshtyre. Sot nga ata, ka dhe ne qeveri; te zhburreruar nga Saliu, te zhburreruar teresisht, dhe po bejne c'mos qe te kontribuojne sa me shume ne kthimin e shqiperise ne hale.

Jo se PS-ja ka bere me shume... Shqiperia eshte hale ne menyre konstante qe prej 92.

Eshte vend qesharak, ku politike nuk eshte bere asnjehere keto 20 vjet dhe asnje perpjekje per te krijuar demokraci. eshte aq qesharak saqe 6 gjykates te Kushtetueses mendojne qe Kushtetuta thote JO dhe 3 gjykates mendojne PO.

qesharak!

Me pjesen e pare jam dakort, kshuqe cuditem se si i thua ato gjera pastaj kalon ne vije komplet tjeter. Nqs nuk ke parti demokratike si mund te kesh votim te hapur?

PS-ja i ka deputet te zgjedhur personalisht nga Rama si te besuar te tij. Ne 2013 do jene ne lista po te doje Rama sepse nuk ka asnje mekanizem tjeter per te qene ne ato lista. Nuk ka gare, nuk ka votime. Apo akoma dyshon se Rama nuk i merr vendimet vete? Me thuaj cila eshte incentiva qe kane deputetet per te shkelur urdhrin e Rames, te lutem ma thuaj. 

Pastaj, me fal, po thua qe PS nuk perjashton njeri nderkohe qe s'ka as 2-3 muaj qe e ka bere nje gje te tille ne menyre zyrtare, se jo zyrtarisht ka pas plot? PS-ja e ka RREGULL TE SHKRUAR, qe po theve vendimin e grupit perjashtohesh dhe ti thua qe mund ta bejne nje gje te tille?!!!!

Shiko, edhe per ty edhe per altinin siper e per kedo tjeter. Ka nje menyre se si perfundon ky argumenti zakonisht. 

x1: Rama e Berisha jane njesoj, te dy te poshter. 

y: Jo, Berisha eshte malok, Rama eshte qytetar, nuk jane njesoj. 

x2: Nuk ka rendesi ca jane njeri e tjetri. Jane njerez qe duan pushtet, si kushdo. Ne politiken shqiptare nuk ka mekanizma qe ti ndaloj. Te dy kane pushtet absolut mbi partine, kane zgjedhur deputetet e do vazhdojne ti zgjedhin po ata, e kesisoj neser edhe qeverine. Pse paska ndokush interes t'iu kundervihet? Ju kundervihen vetem kur nuk nuk kane ca te humbin zakonisht, kur e dine qe jane te marre fund, vetem kaq. 

y: eeeeee.... Rama eshte qytetar, Berisha malok! Nuk jane njesoj! 

E kuptoni qe mua nuk me intereson fare cfare eshte njeri e cfare eshte tjetri. Ka lloj lloj diktaturash e qeverish autokratike ne bote, te lindura nga lloj lloj kulturash lokale. Nga Afrika, ne Amerike Latine, ne Azi, ne shtete me nafte e ne shtete me pyje. Jane diktatura sepse nuk ka institucione qe te kontrollojne pushtetin e udheheqesve, jo sepse jane fshatare, qytare, malok, te verdhe, te zinj, te kuq a ku di une. Njerezit jane njesoj kudo, duan pushtet, e po nuk ua frenove ata nuk e bejne vete. Ti di te me thuash per ndonje institucion qe PS-ja e ka ndryshe? Di te me thuash se ku e kane frenuar pushtetin e kryetarit?

Nqs nuk ke parti demokratike si mund te kesh votim te hapur?

Pikerisht kete po them. Prandaj e vazhdoj me aresyet pse jam kunder.

Me thuaj cila eshte incentiva qe kane deputetet per te shkelur urdhrin e Rames, te lutem ma thuaj. 

Incentiva eshte "shperblim qe sherben si nxitje, inkurajim per te kryer nje veprim". A po me thua te te gjej se cili eshte shperblimi qe marrin deputetet socialiste per te shkelur urdherin e Rames? Kete nuk e kuptoj dot. Ne kete kuptim, mendja me shkon direkt tek Ilir Meta. Edhe ai shkeli "urdherin" e kryetarit - duke qene se Rama i/eshte kryetari i partise qe drejtonte koalicionin opozitar. (e kish shkelur dhe me pare, kur krijoi LSI-ne) Shperblimi i Metes, politikisht ishte ne menyre te egzagjeruar me i larte sesa i takonte nga votat (mbeshtetja dhe mirebesimi i popullit). 2-3 vende ne qeveri duke patur nje grusht me deputete. gati me shume ministra se deputete. As PD-ja nuk e arrin dot kete lloj perqindjeje. Kjo eshte incentive. Keshtu funksionon. Pastaj mund te mendosh per miljonat e eurove qe i jane dhene, premtuar dhe qe ka nxjerre nga kjo aleance / veteshitje.

Nuk po them qe PS nuk perjashton kend. Po them qe deputetet socialiste, nuk kane frike se mos perjashtohen nga partia. Njesoj sic po shkruaj kete koment, pa patur frike se ndonje admin mund te me perjashtoje. Me kupton?

Nuk jam me asnjeren prej pikave. Une mendimin tim e kam shprehur me siper.

Nga ana tjeter, ti flet (tek pika x2 dhe paragrafi i fundit) sikur nuk do te flitet as per Berishen e as per Ramen -

"nuk me intereson fare cfare eshte njeri e cfare eshte tjetri"

Dhe komentit ku une te shkruaj mbi partite, ti m'i pergjigjesh duke folur pikerisht vetem per ata te dy per te cilet nuk do te flasesh. Mendoj se nuk mund te ma besh mua kete sugjerim. Per Altinin nuk e di cfare mendon.

Pyetja e parafundit:

Nuk e di se cfare do te thuash. Institucion te brendshem partie? per kete e ke fjalen?

Po mund te thosha qe PS-ja ka nje institucion qe asnje parti tjeter ne gjithe spektrin politik shqiptar nuk e ka. Ka Fressh-in.

Nderkohe qe ne "rinine demokratike" punohet per t'u kushtezuar sjelljen dhe instinktet brezit te ri te kamikazeve qe do te zevendesojne keta egzistuesit kur "t'u bien dhembet" apo kur t'i perzere Saliu. Degjon ndonjehere ndonje "lajm" se behet ndonje takim... edhe atehere, e degjon se ka vajtur Sala vizite dhe e ndjekin kamerat si rrodhe.

Fresshi ka prodhuar kryeministra, nje prej te cileve i eshte dhe paterice vete Berishes. Pra, edhe aq influence nga kryetari i partise (atehere, Nano) sikur nuk sheh. Individualizmi ne Fressh eshte dicka qe edhe e kemi pare, dhe Fressh mbetet i vetmi FORUM politik ne Shqiperi.

Per pyetjen e fundit; pergjigja eshte shume, shume e gjere dhe pergjithesuese.

disa raste jane, ndalimi i kryetarit Hitler, ndalimi i kryetarit Duce, ndalimi i kryetarit Zog, ndalimi i kryetarit Ramiz, ndalimi i kryetarit Sali.

Kete pyetje do ta besoja qe mund ta degjoja nga goja e nje komunisti apo nje njeriu qe magjepset nga doktrina/ideali komunist. (mos e merr si gje te keqe) Ti ne fakt duhet t'i japesh vete pergjigje i pari. A je ti i gatshem ta frenosh (ri) Saliun apo je rehat me kryetarin qe ke? Pergjigjiu ndershmerisht brenda vetes, dhe mendo ne e kupton me te vertete demokracine si sistem, (apo jo) dhe sa. A je i gatshem te shohesh me optimizem idene qe nje dite, deputeti i tropojes(shkodres, vlores, sarandes... etj) ne ate parlament do te mbroje interesat e atyre qe e kane votuar dhe do te jete pikerisht dhe vetem zeri i zgjedhesve te tij?

Mbase dhe gjakrat e peshqve sot do te kishin qene me te ftohta sikur politika tek ne te ishte e tille.

Shume shkurt atehere. 

Incentiva e Metes funksiononte se kishte partine e vet. Deputetet e PS asnjeri nuk e ka, nuk ka garuar vete e nuk ka fituar vete postin. Ne PS (e cado partie tjeter) nuk ka kush pushtet per te bere karriere pervec kryetarit. Ketu zhduket incentiva per te ngritur krye. Shembulli i Metes provon dicka, qe nqs partite nuk kontrollojne kryetaret nga brenda atehere mund te kontrollohen me koalcione nga jashte. Me pak fjale kjo eshte ajo qe po perpiqet te bej dhe USA me mbeshtetjen per keto fytyrat e reja, dhe me kerkesen per nje kod proporcional kombetar. 

Institucion do te thote ne ratin e nje partie, nje grupim, nje forum qe ka pushtet. FRESSH-i mbase ka patur pushtet njehere e njekohe. Qe nga vitet 99-2000, pra kur Majko e Meta me shok u bene politikan te nivelit te larte zor se ka prodhuar me dike. Sot s'eshte asgje, s'ka asnje pushtet, formalisht as nuk egziston. E mbledhin here pas here per show, e asgje me shume. Po, ne kohen e Nanos kishte me shume kontroll, kishte me shume klane. Dhe kjo eshte ideja e check and balances, institucione te ndryshme qe kontrollojne njeri tjetrin. Po kjo nuk eshte me PS e Nanos, per mire e per keq. Nuk ka me nje Mete, nje Majko si atehere, nje Meidan. Sot jane askushi aty, egzistojne se i le Rama te egzistojne per sy e faqe, kaq. 

Zot, institucionet jane forume qe te bllokojne pushtetin, qe kane pushtet te tyre te pavarur, e qe ky pushtet nuk i vjen prej dikujt tjeter. Sot ne partite shqiptare nuk ka njeri tjeter. Socialist e demokrat nuk ja shkelin fjalen kryetarit se ua keput menjehere karrieren. Nuk ka primaries ne partite shqiptare ku e merr mandatin nga baza e nuk i rruhet kujt se ca thote kryetari, kjo eshte te kesh pushtet. Ku te duken ty me te pavarur socialistet pra, kur e perjashtuan dike pikerisht sepse i tregoi botes se ca kryetari ishte Rama. Se ca do me shume nuk e di. 

Nuk po them qe PS nuk perjashton kend. Po them qe deputetet socialiste, nuk kane frike se mos perjashtohen nga partia. 

Pse ca jane ata njerez te rene nga qelli? Ky pra eshte ndryshimi ketu, ti merresh me argumente kulturore-psikologjike. "Njerezit e PS jane te mire". Jo or jo, jane njerez si gjithe te tjere, po u kercenuan me mbyllje karriere do e qepin gojen, sic kane sa e sa vjet qe e bejne per Ramen. Ashtu si demokratet, si lsi-istet, si ak-istet neser etj etj. 

Dhe per tu kthyer ne fillim, vete Rama ka thene qe deshte votim te hapur per te kontrolluar kush i dilte kunder. E askush nuk tha gje sepse e dinin se po ta benin atehere ishin ata te fluturar. Eshte keq kur e ben Berisha, eshte keq kur e ben Rama, po keta e bejne sepse nuk ka kush (institucion) qe tu kundervihet. I kane shkaterruar me kohe.  

Po nuk eshte INCENTIVE o Endrit!!! Incentiva ofrohet pasi ke filluar nje pune, qe ta besh punen mire, qe ta besh me qejf, jo me turinj te varur. Meta u SHIT. Nuk ka fjale tjeter per kete lloj transaksioni.

Incentive mund t'u ofrohet deputeteve qe te kryejne mire, me perkushtim dhe jo te bejne me 100 mallkime ate qe e kane per DETYRE TE BEJNE. Nuk ka detyra te tilla me pershkrimin: "beju me Saliun"!!!

Dhe, ka or burr i dheut mundesi per te bere karriere, ka qe c'ke me te! Ishte Nano dhe tani eshte Rama! Ne PD ishte Berisha, eshte Berisha dhe kur te vdese Berisha, PD-ja do katandiset ne nje mizeri partickash, deri sa te ftillohen shqiptaret nga politika dhe te krijohet Partia Demokratike.

Ka mundesi per karriere ne PS, se ka nxjerre me shume kryeministra sesa mund ta imagjinoje PD-ja ndonjehere. Ka nxjerre Nanon, Bufin, Finon, Nanon, Majkon, Meten, Nanon... PD-ja ka nxjerre vetem kryetare! Berishen President - Mbreti i pare, dhe Berishen Kryeminister, xhambazi i pare.

Po pse ore e keni te veshtire ta shihni realitetin ne sy? Kaq e pamundur eshte?

E prape nuk po ia mbaj anen PS-se!!!

Per deputetet qe s'kane frike; besoj se te gjithe e kane kuptuar cfare kam dashur te them, Endrit. Ne rast se ka ndonje deputet qe ka frike nga perjashtimi... nuk e di. ja, qenka nje rast, ja qenkan 2, ja 20!!! Po ne PD? per kontrast??? Aty flitet vetem me absolutizma. Nuk kam pare apo degjuar asnjehere deri me sot qe t'ja ktheje dikush fjalen Saliut. Dhe kjo gje po vazhdon prej me shume se 20 vjetesh. Po ta bazoje diku ate qe ke thene, e jo thjesht te hidhje supozime dhe "hamendje", do ishte histori tjeter.

Boll me partite tani... e provove ate qe te thashe te komenti tjeter? 

Une PS-ne e Nanos dhe te Rames nuk i bej njesh. Besoj se kjo eshte e qarte fare. Nuk kane lidhje me me njera tjetren. Po, kishte mundesi per Ramen per karriere. Dhe prandaj punoi si qeni ne Bashki. Kjo eshte incentiva! Per te tjeret u dogj incentiva perfundimisht ne 26 shtator 2009, kur beri fshesen neper organizatat e partise dhe u be kryetar akoma me i fuqishem sec ishte para se te humbiste zgjedhjet. 

PS e Nanos ka pas 100 te keqia, ka pas plot te korruptuar, po ishte me e mire pikerisht se filloi te krijonte icik idene e kontrollit te pushtetit, dhe kjo te con ne demokraci e jo njerezit e mire qe bien nga qielli. Nano, Meta, Majko, Meidani te gjithe ruanin bythen e tyre, po kjo eshte esenca. Po keto balanca me Ramen jane zhduk me kohe. Sikur te mos mjaftonte kjo u be dhe kodi qe ja jep tere pushtetin kryetareve nepermjet listave, e atyre morri fund gjithcka. Shife listen e 2009, hyne shoket e tij, partneret e tij ne biznese, grate e tyre, dhe nja 10-15 veta te vjeter qe nuk i hiqte dot menjehere. Nqs kerkon te me mbushsesh mendje se ka balance pushtetesh mos merr me shembujt e para 2005, apo edhe 2007 ku Rama akoma ishte i pasigurt ne karrigen e tij. 2008 e mbrapa e kapi tere partine dhe prandaj degjeneroi sistemi politik. Ne diktaturen e kemi heq nga shteti direkt, po e kemi futur ne partite qe gjithsesi kontrollojne shtetin. 

Une shof sjelljen e deputeteve, psh pikerisht ne kete rast. Sa prej jush thate c'eshte kjo gafe me Vishen? Plot. Pse nuk doli asnje deputet ta thoshte hapur? Se nuk ka incentive, se ai ta mbyll rrugen menjehere. Ne nje sistem te vertete, nje deputet do dilte e do thoshte jo. Do e votonte kundra. Me pas do vinte per garim brenda partise, ku nje baze e lire per te votuar do e ngrinte ne detyre. Ky do vazhdonte me qendrimet e tij parimore derisa neser-pasneser te kishte nje CV te tille qe ti thoshte Rames "per bythe jashte, se nuk je per kete pune". Dhe baza do e mbronte se eshte e lire te votoj. Kete proces e shef ti? Une jo. Ja pra qe nuk ka as liri, e as incentive veprimi. Per mua te gjithe problemet e politikes shqiptare shpjegohen nga ky paragrafi ketu. Te gjitha. Ky eshte besimi im politik. Cdo gje tjeter eshte pasoje e mungeses se ketij procesit ketu siper, e po nuk u be ky atehere maksimumi perfundojme ne argumente qytetari v. maloku. Kaq. 

aman mer burre i dheut. cfare them une, cfare thua ti!

Cfare te ben te mendosh qe kam nevoje per leksione te tipit "kjo eshte PS-ja"? Apo cfare te ben te mendosh qe jam minimalisht i interesuar te di se cfare mendon dikush ne menyre te detajuar per nje parti per te cilen as nuk ka dhene kontribut, mor po qofte dhe vote!?! 

Fol per partine ne te cilen beson. Ajo ka pushtetin sot, ajo ka ne dore dhe detyre te ndertoje shtetin, te luftoje korrupsionin, ndertoje sistemin e drejtesise se pakorruptuar, te integroje Shqiperine, ta zhvilloje dhe te permiresoje jeten e shqiptareve.

Cfare na beni leksione dhe parada mendimi te kote e te pafryt?

Une nuk kam pare ndonjehere ne jeten time, ne te gjitha vendet ku kam bredhur, qe te kete ceta kaq te medha militantesh nga partia ne pushtet qe te merren vetem, VETEM me pergojosjen e nje kryetari opozite (sado i poshter qofte!!!) kur Shqiperia eshte dhe mbetet HALE! HALE! HA - LE! HALE FARE!

Po edhe nga komenti i siperm duhet ta kesh te qarte se ku qendrojne besimet e mia, nqs i quajme te tilla. Une po ta jap fare mire kush ishte shembulli minimal i nje partie qe funksionon. Ishte PS-ja e Nanos, dhe ishte e tille, jo si e pakorruptuar po sepse dinte te kontrollonte pushtetin. Shkoi per lesh pikerisht kur ne 2003 Nano donte te bente zotin. Jeni te fiksuar per te share si PD-ist keto qe mendon kundra jush, aq sa ju jane verbuar syte. 

Tani nqs eshte leksion kot nuk kishe pse te pergjigjeshe kaq shume. Thelbi eshte i njejti, ti thua qe nuk kane frike. Une them po, pikerisht ne kete rast duket qarte se nuk i doli kush kunder per Vishen. A ka rast me te qarte se ky?

Mua me duken debate te kota ato qe beni ju, jo morali, jo maloku etj etj. Eshte e thjeshte fare, njerezit kane ego per pushtet. Kemi apo nuk kemi institucionet qe e kontrollojne kete ego? Nqs nuk i kemi keto lloj sherresh do kemi perhere, kot te flasim per moral. 

p.s pse ka rendesi kjo? Se partia eshte hallka e pare e sistemit politik. Po pate parti totalitare, nuk mund te kesh qeveri 100% demokratike, do kesh nje qeveri dhe shtet qe gjithsesi varet gjithmone te lideri partiak. 

Endrito, me fal, por nga komentet e tua une kam te qarte qe besimet e tua qendrojne se si eshte PS-ja - sa e keqe, sa i keq dhe sa diktator eshte Rama dhe hajt... ashtu eshte dhe Berisha...

Pse me vazhdon me historira dhe emra te pervecem dhe me cfare ka bere apo po ben "politika" ne Shqiperi?

M'iu pergjigj pyetjes/ve:

A je ti i gatshem ta frenosh (ri) Saliun apo je rehat me kryetarin qe ke? Pergjigjiu ndershmerisht brenda vetes, dhe mendo ne e kupton me te vertete demokracine si sistem, (apo jo) dhe sa. A je i gatshem te shohesh me optimizem idene qe nje dite, deputeti i tropojes(shkodres, vlores, sarandes... etj) ne ate parlament do te mbroje interesat e atyre qe e kane votuar dhe do te jete pikerisht dhe vetem zeri i zgjedhesve te tij?

brenda vetes... nuk je i detyruar te ma shkruash. smiley

Jo mo te shkruaj hapur une. E para sepse Berisha nuk eshte kryetari im, sic perpiqesh ti mbushesh mendjen vetes ti. Berisha eshte modeli totalitar qe Rama imiton. Per mua ai eshte "nena" e totalitarizmit. E keqja e 2005 nuk eshte se erdhi Berisha ne pushtet, po si erdhi. Erdhi duke mbyllur partine per vite e vite me rradhe derisa ti vinte koha per pushtet. Kjo eshte trashegimia me e keqe e tij. E prandaj une nuk merrem shume as me te as me PD-ne. Jane pertej ndihmes ata, jane kult qe kur jane krijuar. PS-ja e kishte nje shprese, te vogel, po qe per mua vdiq ne 2009.  

Po mbi te gjitha une flas per institucionet qe duhen per mireqeverisje sepse ketu shoh nje boshllik te madh. Shoh qe njerezit presin qe te bjere nga qielli dikush i mire e ti shpetoj. Une besoj se kjo eshte gabim. Jane institucionet qe mireqeverisin, jo individet. Dhe ne Shqiperi pervec votes nje here ne kater vjet nuk ka institucione te tjera. As pushtete te pavarura, as parti te mirfillta, as pushtet lokal, as koalicione. Pushteti eshte ne dy duar, Rama dhe Berisha. 

Sa per pyetjen, UNE ATE DUA!!! Po qe te ndodhe ajo, duhet qe ai deputet te jete i lire brenda partise se tij. Partite tona nuk ishin te tilla me kohe. Me kodin elektoral te listes qe e ben kryetari kjo shprese vdiq dhe me ligj!

 

Ore eshte kryetari jot se ashtu flet ti dhe per me teper, eshte kryeminister (dhe absolut) i vendit tend.

Lere Berishen dhe Ramen, o Endrit. O Endrit. O Endrit! O ENDRIT! Mos me trego historicka kot se nuk i lexoj.

Do te ta postoj dhe njehere pyetjen? 

Sikuret mendoji vete, dhe une vete. Edhe pyetjen per reflektim ta bera. Eshte pyetje shume e thjeshte dhe direkte dhe nuk ka nevoje as per te teorizuar e as filozofuar.

Jo mo je ti i fiksuar me idene se eshte i imi se jam kundra Rames. Po kjo nuk me intereson shume, merrem me ate qe besoj une dhe kaq. 

Per pyetjen besoj se tu pergjigja, megjithese ti me duket se nuk e lexon. Po, ate dua. Tani pyetja per ty, ata deputet kur do e bejne kete gje? Kur te bien nga qielli e te jene njerez te moralshem, apo kur te kene interes per ta bere nje gje te tille? Ne nje sistem ku karrieren ta percakton besnikeria ndaj kryetarit nuk ka askush interes te votoj per kauze tjeter pervecse asaj qe cakton kryetari. Kur te thyhet ky cikel vicioz plotesohet deshira jone, jo kur te vine ca deputet te "mire" ne parlament. 

Berisha kercenon me 21 janar, Rama pergjigjet "21 janarit dhe Gerdecit ti pish lengun, do te ta marrim dhe Meten dhe Mediun nga aleanca". Berisha u kap twitterbefasisht shah-sheh mire pragmatisti i fundit.

Hajde, hajde merremi me Ramen te gjithe, bejme si cuna e goca te bukura, harrojme  te gjithe me ke ka te beje, nuk njeh asnje parim, qajeni voten e lire. 

 

...harrojme  te gjithe me ke ka te beje...

Kete ne rradhe te pare e ka per detyre Rama te na e kujtoje.

po mire, po sikur e kishin lene ta benin te fshehte votimin. Pse degjeneroj ne te hapur? Apo e permban regullorja e karamentit?

qe te themi neser : asht opozita qe e pengon Integrimin smiley

Une jam me Berishen. Nuk ma ben zemra te kem simpati me keta pabythsa, me keta b.....a qe edhe ti perdhunojne live ne parlament prap do bejne si xhore... Ngelen duke kaluar nga disfata ne disfate. Xhore te qelbura. Vetem nje politikan dhe vetem nje trim ka politika shqiptare dhe ai eshte Sali Berisha. Te tjeret ti rruajn bythen. Qarramane te peshtire, na hapet barkun. Jan ulur kelysht e serbit kembekryq ne ate vend e bejne si tju doje kokrra e qejfit, vidhet vota, vriten njerezia, dhe keta qe jan aty per te bere opoziten dine vetem te qahen e ankohen si kalamaj bythe.. O Shqypni e mjera Shqypni, kush t'ka qit me krye n'hi!

Ore thuaj qe me berishen kam qene perhere, mos na bej kot si kurvicke gjoja u bere me Berishen tani kur pe qe paburreria ka depertuar opoziten dhe ti si njeri me karakter smund te biesh dakord me te. Thuj o burr hapur qe une jam dakord me nje neri qe vrau 4 shtetas shqiptare te pafajshem ne mes te rruges me gjakftohtesi krimineli, thuaj qe mua kjo sme ben pershtypje se edhe une i atij mocali provincial jam, thuaji keto haptasi ske pse fshihesh.

Po te isha une ne opozite i kisha nxjerre tymin selise te kryeministrise po te vriste ata qe nxjerr une ne demostrate paqesore. Ose isha larguar me turp jo nga opozita, por nga Shqiperia! Kete nuk e them sot, e kam thene kur ka ndodhur dhe ka shume deshmitar ne kete blog qe ta provojne se qendrimet e mija kan qene gjithmone koherente. Qe jan pabythsa gjithashtu e kam thene qysh ne mengjes, qysh kur u qarraviten se u vodhen votat, kam thene qe jan pabythsa. Me mire te pranonin vjedhjen e votes ne heshtje se s'kishin byth ta mbronin se sa te qaheshin si xhore mbasi premtuan tere fodullek se votat s'ka zot qe i vjedh. Mir ajo por deshtuan dhe kan deshtuar TURPSHEM ne c'do iniciative qe kan marre kundra Berishes, jan rrahur, jan tallur, jan vrare, dhe sot vene ne parlamentin qe vete e akuzuan si ilegjitim, te tallen dhe te kercenohen serisht nga Berisha! Ja qashtu or taj, jam njeri me memorie une. Por vete fakti qe keta qelbesira hyjn ne ate parlamnet te thote se jan pabythsa, langaraqer, te kapur, antishqiptare, xhore etj etj. Une dhe c'do njeri me njecik seder do refuzonte ti shkelte kemba ne nje institucion ilegjitim, te mbushur me kriminele, me hajdute, me zagare antishqiptare. Aq me teper nje njeri i zgjedhur nga populli per ti qare hallet! Vetem hallet e popullit qe i ka zgjedh nuk qajne ata, por i perfaqesojne kaq turpshem! 

Po sikur ta kishe me fjale te sigurte qe Saliu i ka gati bandat e qaflesheve per t'i vene flaken shqiperise dhe per lufte civile me kedo, mo po, ME ABSOLUTISHT KEDO!?

Cfare do kishe bere atehere?

DO KISHA BERE LUFTE!!!! ME MIRE SE TI NENSHTROHESHA E QURRAVITESHA PA LUFTE. 

Edhe me koston e mijera jeteve???

PS: po them cfare do kishe bere, jo cfare nuk do ishte "mire te kishe bere"...

LUFTE! Nqs ne Shqiperi ka banda qafleshesh te armatosur qe nen presion mbajne popullin shqiptar dhe te drejtat e tija do te kisha bere LUFTE!  Ashtu sic do te kisha bere lufte kunder nje pueshtuesi. Pushtim quhet edhe ky, pushtim banditesk, kapje e shtetit.

 Nqs s'do kisha bythe te beja lufte, do hapja krahun, por xhore veten dhe ata qe perfaqesoj nuk i beja kurre. Para banditeve qe jan gati te marrin mijra jete njerezish per te mbajtur pushtetin n uk do te sillesha kurre me protesta paqesore, me greva urie e me the e te thash. Do i akuzoja hapur per cfar jane, do i thosha popullit te verteten. Jam i bindur qe sado qafleshe te kete, populli di t'ja tregoje vendin, dhe ka aq burra me bole sa t'ju vijn hakut, eshte e provuar kjo.

ore leri "neqoftese"te. Me mjafton pjesa e pare; per aq ishte pyetja.

Lufte, edhe me koston e mijera jeteve?

dmth, Shqiperia nuk behet ndryshe!!!?

Nuk e di! Po te pyes une ty.

A ja vlen te behet Shqiperia qofte edhe me koston e mijera jeteve?

Merre pra pyetjen, jepi pergjigje. Po te ta bente Rama kete pyetje, cfare pergjigje do i kishe dhene? - Une nuk do beja keshtu dhe nuk do beja ashtu? fraza qe fillojne me "nuk do te beja..." zakonisht vijne nga bota e diplomacise fine. (e ardhme e perparme)

Shqiperia ia vlen te behet me koston e mijera jeteve. Me koston e miljonave syresh eshte bere kjo qe (s')kemi sot. Puna eshte, a ka rruge tjeter se. A eshte i afte sa duhet shqiptari qe te gjeje rruge tjeter. 

qe kur te themi "jemi rrace e zgjuar", ta themi plot, dhe me plot goje te kemi per cfare ta themi.

Ka rruge tjeter. Kishte dmth! Rama. Per Ramen sot zorr se ka tjeter rruge, ai ose te shkrep pushket mbi Berishen ose te largohet sepse hajduterise, kusarise te Berishes ai i ka dhene LE-GJI-TI-MI-TET. Pak me vone do shkruaj prap e ta them cila ishte rruga tjeter perpos gjakderdhjes.

keshtu me llafe me telegram nga anglia e kishim kallur kryeministrine te gjithe neve

Une flas per vete nuk flas per te gjithe. Dhe sic te thashe kush nuk ka bythe te hap krahun, une ate do kisha bere. Opinionet jan ne parim, prandaj mos u merr me personin sepse eshte i poshter ky lloj argumenti qe sa here themi dicka tentohet te na mbyllet goja me kete llogjiken varikariste trimeri interneti. Nuk po bej trimerira une, por flas ne parim c'duhet te bej kushdo qe eshte ne ate pozicion, une nuk jam ne ate pozicion, po te isha ate do kisha bere, sepse ashtu e  gjykoj. Nqs nuk do te isha aq trim sa ta beja do hapja krahun. Tani ca ke per te thene? Ik bjeri me dore andej e mos na ca shume carin.

Po ajo aq eshte ne te vertete, per aq sa mund te dime ne si trima interneti, mbetet nje hipoteze. 

Tani argumenti qe ty te sjellkan me shume neveri, opozita se nuk eshte aq kriminale, sa pozita, ka mangesite e veta, qe duhet ti reflektosh vete. 

Per shkak te qeverise kriminale ti ja hedh gjith fajine opozites. Pse i bie samarit mo vlla? 

Pastaj si e koncepton opoziten? Une dhe ti, si qyqana qe jemi, duhet te jemi gjithmone opozitar pavaresisht kush esthe ne qeveri. Tani ajo trimeria jote, pse nuk behet realitet, dhe tja vere zjarrin? Ta kuptoj deshiren, por keto thjesht mbeten deshira dhe teori. 

Tani hajt gris bythen dhe boll na bere verr verr te tipit 'po te isha une' 

 

Ore ti ke ardhur ketu te me cash rrocken mua apo si, se vete e kruajte i pari! Trimerine time e kam treguar si qytetar kur ka qene nevoja. Sic te thash dhe nuk e kuptove sepse je rrot kari, PO TE ISHA (qe nuk jam pra) kryetar opozite ne ato rrethana do i kisha nxjerr tymin me gjith Berishen brenda. Ose po te mos e beja do isha dorehequr e do isha larguar me turp. Tani ca s'kupton ti ketu? Apo e ke hallin te gricesh me mua? Po ke qejf te gricesh kalo ne privat edhe provoje ta kruash njehere me fiq deti...ik tani mos e zgjat kot se nuk te shkon sherri me mua, se une nuk te rrash ne qafe, dhe s'jam nga ata qe mban njeri ne qafe! Kaq po te them.

avash avash se na trembe ... tu pergjigja per te te thene keto "po te isha" jane kot ... kaq! 

fiqt haji vete - hajt shnet

romak, them se nuk e ke kuptuar mesazhin te cilit po i pergjigjesh. 1ora, ashtu si dhe une, jemi nga ata qe deshperohemi nga Berisha qe ne 1996-en. S'kemi per te qene KURRE me Berishen, KURREN E KURRES. Me PD edhe mbase, por jo me Saliun.

Qe dicka te numerohet ne politike piksepari duhet te egziztoj!

Shume veta po cirren morali, morali. Morali ne politiken dhe shoqerine shqiptare ka kohe qe eshte zhdukur. Mos harrojme qe pas Gerdecit Ilir Meta beri akuzat me te renda ndaj Berishes. Pas zgjedhjeve ishte po Meta qe ju be paterice qeverise Berisha. U shkel Morali me te dyja kembet. Me vone po Meta kapet me blook ne dore dhe akuzohet nga bashkpunetori me i afert per korrupsion. Me gjithe keto shkelje Morale ne Maj te 2011 120,000 zemra rrahen per LSI. Morali shqiperi nuk luan fare peshe ne kandarin politk. E si mundet kur Shqiperia eshte vendi me i korruptuar ne Europe qe gjithashtu do te thote vendi me i pa-moralshem. Keshtu qe Moralin hiqeni si force rendese ne peshoren politike ne Shqiperi.

Qellimi i PS nuk ish te fitonte nenkryetarin e KLD. Strategjia e PS ka qene te krijonte krizen dhe tja linte dobicin ne dere PD. Te cilet, si krrapi u hodhen dhe rane ne gracken e PS.

Po te kishin qene shahista kta te PD, Vishen e kishin kaluar ne komision dhe nuk e conin fare ne parlament. Dhe ne 2013 i binin daulles se moralit te dyfishte te PS ne lidhje me Gerdecin. Por, kjo kerkon shahista dhe jo katunaret dhe te paaftet e PD.

Une medoj qe kjo ka qene nje arritje e madhe taktike per PS. PD u diskretitua plotesisht, perseri.

ca sharlatanesh!...

ca cinikesh!...

he, dhe turbullohesh akoma...

mizerjet!

copa mishi! as gjak nuk kane!

Berisha nuk të lë radhë për gabime12 Prill, 2012 | Postuar në: Editorial | Shkruar nga: TemA Onlineointer;">Share93 

Nga Mero Baze

Në mënyrë të pabesueshme, Sali Berisha ja doli të humbasë “duke fituar” me dhunë kandidatin e tij për Këshillin e Lartë të Drejtësisë dhe opozita të fitojë politikisht, pasi shpëtoi prej një kandidati politikisht problematik dhe forcoi imazhin antidemokratik të Sali Berishës. Sali Berisha, i cili me sa duket nuk lë rast pa qenë fitues në skandale politike, në raport me opozitën, i besoi më shumë frikës nga një tronditje e shumicës së tij, për shkak të një figure laramane propozuar nga opozita, se sa dëmi politik që mund t’i shkaktonte opozitës, nga miratimi i Vishës. Në përfundim të votimit, opozita nuk përfaqësohet në KLD nga Adrian Visha dhe kjo nuk është një fitore e vogël per ta, dhe Sali Berisha u detyrua të thyente karshi publikut gjithë rregullat e votimit parlamentar të fshehtë, duke tentuar t’i përgjojë deputetët, deri tek dhoma e fshehtë. Bilanci i betejës është pabesueshmërisht kundër tij.

Goditja  e parë e madhe që mori shumica e Berishës, është se në votimin e sotëm Berisha tentoi dhe ja arriti të vendosë një standard antikushtetues për votimin e presidentit. Votimi për presidentin dhe votimi për KLD-në bëhet në të njëjtën formë, përmes votimit manual në kuti. Vendosmëria e Berishës që deputetëve t’u firmosej fleta e votimit, kur ai ta merrte atë para Komisionit, në të vërtetë prodhon pasiguri të plotë për fshehtësinë e votimit, pasi deputetëve të dyshuar, u vihet një nënshkrim identifikues dhe kështu vota e tyre dekonspirohet.

Berisha e mbrojti deri në fund këtë metodë votimi, jo aq se i duhej Cefa në KLD, por se donte t’u thoshte aleatëve të lëkundur të tij, se kjo mënyrë votimi do të jetë dhe për presidentin. Me degradimin e këtij standardi, Berisha ka bërë një paralajmërim të qartë për ta, se askush nuk do të guxojë ta godasë pas shpine disa muaj më vonë.

Goditja e dytë e  Berishës ishte dhe politike. Para votimit ai ka pasur takime me Fatmir Mediun dhe LSI-në për t’i bindur për një votim të unifikuar. Sipas gjithë gjasave, Mediu ja ka pranuar marrëveshjen kundër avokatit të tij për një çështje të mbyllur, pasi Berisha sapo i ka hapur një çështje të re me Kajollin në Fier. Ndërsa Ilir Meta duket se i ka qëndruar presionit dhe ka mbajtur të hapur pazarin me të. Fakti që edhe përpos kësaj Berisha arriti të marrë 71 vota, do të thotë se ai është në kufijtë e mbijetesës politike, dhe se do të bëjë pazare të tjera me Ilir Metën deri para zgjedhjes së presidentit.

Por, mbi të gjitha kjo përplasje në Kuvend e opozitës me Berishën, është një nga ato rastet e arta që duhet përdorur për të forcuar frymën e bashkëpunimit opozitar brenda dhe jashtë parlamentit. Edhe pse Berisha ja doli të çojë në KLD Cefën, siç çoi edhe Lulzim Bashën në Bashki, ai u detyrua të rrëmbejë mandatin dhe jo ta fitojë atë. Ky zhvillim duhet përdorur nga opozita për të mobilizuar një koalicion të gjerë kundër tij, duke i thënë çdo partie opozitare, çdo faktori politik të lëkundur, çdo qytetari të angazhuar kundër qeverisë pa parti, çdokujt që nuk e pranon logjikën e rrëmbimit të pushtetit me forcë, të bashkohet në një front të gjerë kundër Sali Berishës. Të gjithë duhet ta kuptojmë se nëse gara me Sali Berishën do të jetë e ngushtë për disa vota, për disa mandate, ai do t’i rrëmbejë, siç i rrëmbeu dhjetë votat në Tiranë apo mandatin e Cefës në Kuvend.

Fotografia e Berishës në Kuvendin e së enjtes, është një rast për të bashkuar opozitën dhe frymën opozitare në vend, kundër tij. Ai vrau përfundimisht çdo iluzion se do të lejojë një votim për të cilin është i bindur se e humbet. Si rrjedhojë, ai nuk do të lejojë kurrë të mbahen zgjedhje që mendon se e nxjerrin të humbur. Arben Ristani, më dukej dje më zotni burrë se Jozefina Topalli dhe Sali Berisha që çirreshin për të mos lejuar standardet e një votimi realisht të fshehtë.

Një ditë më parë isha seriozisht i shqetësuar se opozita po humbiste besueshmërinë dhe kredon morale në ballafaqimin me Berishën, duke propozuar një kandidat, politikisht problematik, por Berisha duket se ka një hall më të madh se morali i opozitës. Ai ka hall si ta mbajë me çdo çmim pushtetin dhe kjo i bën të padukshme hijet në skanerin që përpiqemi t’i bëjmë çdo ditë opozitës.

Nuk e kuptoj kete llogjike une, Berisha zgjodhi kandidadin qe donte, dhe partine e vuri ne rreshtore si zakonisht. Ca humbi Berisha ketu? Imazhin? I plasi bytha per imazhin, ai vrau mu ne mes te Tiranes dhe nuk i hyri gjemb ne kembe, ju prishka pune Berishes se nuk u be votimi i fshehte, a ju pjerca ment e krese oreeee....

Pabythsa ngelet, qarramane e kalamaj bythe.. shkoni i rruani bythen Berishes tani meqe nuk e beri votimin sic duhej... Ik ore LANGARAQER, me plot kuptimin e fjales!

Nuk e kuptoj kete llogjike une, Berisha zgjodhi kandidadin qe donte, dhe partine e vuri ne rreshtore si zakonisht. Ca humbi Berisha ketu? Imazhin? I plasi bytha per imazhin, ai vrau mu ne mes te Tiranes dhe nuk i hyri gjemb ne kembe, ju prishka pune Berishes se nuk u be votimi i fshehte, a ju pjerca ment e krese oreeee....

Plotesisht dakort!

1 ora

duhet kuptuar qe kercenimi nuk prek deputete opozitar  as padronin e tyre,sepse ata bejn lojen vllazerore pozit- opozit,ke par ti keto 21  vjet te vritet apo te gjykohet e denohet ndonje deputet,minister,apo çdo nenepunes-militant opozitar (i majt apo i djath)?(ka pasur ca raste te rralla sepse duhen ca koka turku )vetem pupulli vritet gjithmon !

dy partit ps e pd kan 21  vjet qe bejn kujdes qe te mos shfaqet ndonje rival i tret ne mes tyre,sapo krijohet ndonje parti  apo shoqat e re rivale,ps e pd bejn 'marifetet' e tyre qe keto parti te reja te ngordhin qe ne veze !po ashtu dy padronet e ps e pd i kan ven ne rresht deputet-ushtar e tyre dhe u bejn rreshtore,kurse militantet trushpelar qe shpresojn te fillojn ndonje pun diku ne administrat,i kan kthyer ne qene qe kauisin per dhe kunder çdo gjeje qe cenon padronet e tyre perkates

por ky projekt i ka 'arkitektet ' larg tiranes,gjithashtu edhe perfituesit me te medhenj te projektit jan larg tiranes

Bjeri Meroo bjeri, se i bike bukur qamanes. Tere populli ketu e kuptoi si nje pafytyrsi dhe gomarllik te PS, ti ngre insinuata politike jo reale dhe te pallogjikeshme, pa baze.

Fitore e madhe taktike e PS-se duke kandiduar per kandidat dike qe thote qe jam i bindur personalisht se Mediu eshte i pafajshem per Gerdecin. smiley

....Une medoj qe kjo ka qene nje arritje e madhe taktike per PS. PD u diskretitua plotesisht, perseri...

Hade Roni hajde!

Kur edhe Liqeni apo ca te tjere thane qe e 10u Rama kete rradhe ti akoma vazhdon me fitore taktike.

Qenke tamam per te qare hallin!

Po une nuk jam koqe si puna yte qe mendoj ne kope.

Une kam mendjen time, skam te Liqenit.

 

Po pra dhe cuditerisht edhe traktet e Mero Bazes nje mendje me ty jane.

Asnjehere PS-ja nuk humbet vetem fitonqofte edhe taktikisht.

Bravo vazhdoni!

Ju pedeistat keni shpetuar qe kur hyte ne moshen e internetit. Jo per gje po kur ua dergonte "mendimet" shefi me shkrim ngaterroheshit nganjehere (se shkrimin e Memise nuk e merr vesh as Shabani). Tani qe keni email, "mendimet" ju vijne te qarta.

Edhe juve bravo, vazhdoni duke vjedh ,se o neper burgje o si trimat e Kadafit do perfundoni!

Kjo teme u be si Parlament!

 

 

thua ti kene shefat pas kraheve ndersa shkruajne? 

Kam pershtypjen se inkonformista ne te vertete eshte anti Berishist i flakte... per Kristin nuk jam i sigurte, duket ideologjik....

inconformista nuk eshte shqiptar. Ka shume mundesi te jete o serb(ndoshta goran ose maqedons?) o grek.

E meqe jemi te lapramenti,  Edison Konomi, tashme eshte deputet...

Edhe një herë që të merret vesh mirë këtu, prej cilitdo. 

Unë kam pas njerëz të mitë që shkuan në protestë në 21 Janar. Për mua kush e justifikon këtë HALE që ndodhet në krye të kryeministrisë sot, është një COPË E MADHE MUTI nga ana njerëzore. Kushdo qoftë. Edhe në çfarëdo lloj mënyre apo karlliku e bën këtë justifikim. Qoftë duke postuar këngë, qoftë duke qesh e duke u zgërdhirë, qoftë duke hedh batuta filmash, qoftë duke shtuar +1 nga pas çdo komenti. 

 

pervec atyre qe jane brenda scrotum-it, nuk besoj se ata qe ke listu justifikojne Berishen... Nga ana tjeter kemi Krye*arin qe o bo si denoncuesi..

Oranje, lista qe ke bere perfshin shume veta. Kurse toni dhe fjalori jane pak si shume te renda.

Tani qe ta marr vesh une, cfare ndodhi sot qe ato ikonat e zgerdhirjes na qenkan tabu? Edhe une kam patur te aferm te mi ne protesten e 21 janarit, edhe cfare, duhet te mbajme solemnitet sa here qe Berisha gufon gjoksin "Provojeni prape si ne 21 janar"? Une barazim Berisha-Rama nuk ve, por as PS nuk eshte Shen Meria, e as Rama nuk eshte Jezu Krishti. Eshte nje rrembythje si gjithe zarat qe kane hyre e kane dale ne politiken shqiptare 20 vjetet e fundit. 

Dhe sa per "zgerdhirjet" ta dish qe shpesh humori i zi ka shume me teper hidhesi se piskamat grarishte "mblidhuni o gra qani burrin tim".

 

Jam dakort me Kavirin.Oranje ,c'ishin gjithe ato ofendime,ku s'besoj se ka ngele ndonje peshk pa u perfshire ne ate listen tende te zeze?

Për mua ky qëndrimi cinik, është tepër fyes. Jo vetëm fyes, por edhe i dëmshëm. Po ky është mendimi im Kavir. Ke një kryeministër që kërcënon të vrasë përsëri dhe njerëz që e dëgjojnë dhe qeshin. Nuk është shumë larg kjo skenë nga ajo që përshkruan ai inglizi që mund të thyente kush qafën dhe njerëzit përreth të zgërdhiheshin. Më vjen keq, po unë kështu e mendoj. 

Çfarë duhet të bëjë ai më, të vrasë prapë që të ndalojë e qeshura? Se këtu ka për të përfunduar me këtë skuthllëk e idiotësi të paparë. Njeriu ballkanik nuk llogjikon pa tragjedinë apo komedinë, ka thënë dikush i madh. O në komedi do e gjesh të operojë, ose në tragjedi. 

E forta është se pas kësaj rrimë e vrasim mendjen pse na dhunon serbi e pse na e fut greku. Ja këtu është e gjitha. Ne po ja fusim njeri tjetrit, jemi madje "proud of it". 

 

Jo, ketu nuk ka "ky eshte mendimi im", se po te mos ishe shprehur me ato fjale nuk kisha pse te reagoja. Te mos jesh dakort, madje te jesh shume kundra eshte mendimi yt, por te perdoresh fyerje eshte gje tjeter.

Ti e quan cinizem? Me fal po cfare duhet te bej une, te rrembej armet si ne `97 (se Berisha me protesta eshte e garantuar qe s`iken)? Te rrezikoj mos ha ndonje plumb, te shkaterroj vendin e te rrezikoj nje lufte civile apo me keq mos vjen greku deri ne Shkumbi "se po behet genocid ndaj minoritetit grek", dhe te gjitha keto qe ne fund te ike Berisha e te vije Rama? Jo, faleminderit!  

Ky nuk eshte cinizem, maksimumi eshte fatalizem, por per gjendjen sot eshte realizem i paster.

Eh, po e sheh që në fund të fundit reagimi përmban një qëndrim të caktuar. Nuk është "kot". Nuk është "më mirë të qeshësh"... fsheh mendim. Për mua fsheh patetizmin. 

Ka një gjë që mund të bëhet, pa luftë e pa armë. I vendos prioritetet në rradhë. Popujt kështu evolojnë. Që ai të dalë e të thotë "ua bëj si në 21 Janar" është krejtësisht e papranueshme. Po, do të duhet të dilnin 50 peshq e të thoshin: kjo që thotë ky nuk është e pranueshme. Po të ekzistonte reagimi publik që në 17 Janar vjet, kur nxorri 1000 pisllëqe prej gojës, nuk do ishim në këtë derexhe që jemi sot. E megjithatë mos ki gajle, se tragjedia vjen, Kavir, është akti final i një komedie të sforcuar dhe të improvizuar. Sepse e ndillni vetë. Gjithë kjo klimë e tensionuar diku dhe tek dikush ka për të shpërthyer. Mjerë ai kushdo qoftë! 

p.s më pëlqeu shumë ai postimi i PF me gjermanët kapur për krahu. 

E di cili eshte problemi yt? Eshte mentaliteti qe "heqim Berishen se te tjerat rregullohen vete".  E hengra njehere kete koqe ulliri ne `97. Ta ha prapa eshte budallallek nuk eshte cinizem. Ti me tregon mua metoda "alla-gjermane" se qysh te heq Berishen, por nuk shoh ndonje Adenauer e as ndonje Helmut Kol shoh vetem nje hermafrodit ne krye te nje tufe "bythetundesish" qe dine vetem te bejne pazare prapaskenave me ate Berishe qe zihen ne skene.

Dhe nese problemin e sheh tek cinizmi im, ndoshta do ishte me mire ta shihje tek bindja jote qe "te iki Berisha pastaj vrasim mendjen cfare do bejme". Peshku ne det, duart ne zjarr -thua ti. Ja do ngrihem neser une e do e hedh Berishen nga karrigja. Kush do vije ai Topemefshti apo ai hermafroditi pahizien?

 

Problemi im është që po qëndroi dikush i cili ka vrarë hapur fare, kjo ka pasoja shumë të mëdha për shtetin të cilin udhëheq. Shumë shumë të mëdha. Madje disa janë të padukshme fare... janë shtuar vjedhjet, janë shtuar vrasjet pikërisht për këtë gjë. It fcks up your mind të jetë dikush vrasës në krye të shtetit tënd. Nuk ka më prioritete. Jo më kot janë shpikur burgjet si vende IZOLIMI parësisht për të gjithë kriminelët. Nuk bashkëjetohet me një vrasës, lëre më ta kesh në krye të shtetit. Qenia ime dhe jotja pas kësaj, transformohet në një masë patetike të trajtave njerëzore, që nuk del dot jashtë këtij dimensioni. (Ironia dylekshe e të shumtëve këtu, postimet nëpër tema tralalalash edhe poezish, shkëmbime emotikonësh gagagash, janë dukje të këtij patetizmi) Çfarëdo që të bëjë. Hapi i parë numër 1 është sigurisht të heqësh vrasësin. 

Vrasësi në krye, ka për të sjellë tension social, sepse është krejtësisht i papranueshëm për një masë të madhe e të gjerë njerëzish, dhe në mos u përfaqësofshin këta nga topemefshti apo pahizieni (wtf është kjo?), atëherë do izolohen nga njeri tjetri e do krijojnë GARDHE. Brenda të cilëve nuk kanë për të qas tjetrin. Këtu heq mundësinë e ndonjë lufte civile, që do ishte the worst case ever. 

Tragjedinë kishe frikë, Kavir? Ajo ka për të të gjetur. Çfarë ke frikë thonë, të vjen tek dera. 

Ata dy që përmende, janë si janë, vrasës nuk janë. Pas fillores nuk shkon dot në shkollë të lartë. Normalisht që e ardhmja nuk do jetë shtruar me lule, po do jetë të paktën e jetueshme dhe worth living. 

Ore ti problemin e ke qe vrasesin e sheh tek nje individ i vetem. E provuam njehere pra kete metoden "alla gjermane", e hodhem qelbesiren. Dhe pas 8 vjetesh me ndyresiren, erdhi prape qelbesira. Dhe pastaj na doli shellira qe ka 6 vjet qe ankohet "o zuysheee ky m`i vodhi votat muve". Te te vjedhin shtate here votat ose je shume budalla ose ke bere pazar. Dhe Rama nuk eshte shume budalla. Prandaj njeri permend 21 janarin, kurse i perzgjedhuri i tjetrit thote "Cfare Gerdeci? C`lidhje ka qeveria Berisha me Gerdecin?".

Tani ose ti nuk kupton, ose une jam treguar tamam peshk, dhe heren tjeter do them VARI QILLON sic bej me keta zarat e "paanshem" te qeverise.

P.S Pahizien=Parizien.

Ore ti problemin e ke që nuk të duket gjë të rrëzohet një shtet i cili vret. Një shtet o shpirt, një strukturë e gjitha. Duhet të rrëzohet si strukturë pra. Ai e thotë vetë autorësinë e tij. Nuk thotë do ndodhë si në 21 Janar, thotë UA BËJ. UNË UA BËJ. Kupton ti o lali apo hiç fare? I zoti e shet, tellalli s'e jep. 

Po je nga ata "Rama i çoi për të vrarë" e ndërpresim që këtu bisedën. 

Për zgjedhjet. Ti je dakord që zgjedhjet vidhen? U bë o njeri prova, u hapën kutitë, u panë çka brenda. Të manipuluara. Or ti zotëri, si do ti të funksionojë mekanizmi i ndërrimit të pushteteve, kur nuk funksionon mënyra, kur zgjedhjet vidhen? Nuk i janë vjedh Ramës zgjedhejt o jo. I janë vjedh kujtdo që votoi dhe nuk iu numërua vota. A e di çka do të thotë të jesh shtet në Evropë e të manipulohen zgjedhjet. Në Greqi e kanë frikë popullin, se i hedh bythëpërpjetë me votë!! Këtu duhet të kemi frikë Saliun se na vret!! 

Si bëka dhe pazar ky tjetri, edhe kërkon transparencë më pas? Si do e ndaloje ti ore manipulimin e votave, kur ka 20 vjet që ndodh? 

A dhe një gjë. Në këtë gjëndje që je(mi), merre si të dhënë të parë se që këtej e tutje, greku me serbin do të të shtrojnë në dru si shtet; mëngjes, drekë, darkë. Mos shko të ankohesh tek tema me serbin "le të mos flasim për politikë". gjithnjë për politikë bëhet fjalë, dhe në marrëdhënie ndërkombëtare. 

Një zullap klanor nuk mund të përfaqësojë dot kurrë dhe asnjëherë SHTETIN. Do përfaqësojë gjithnjë interesat e ngushta dhe meskine të klanit të vet. Word. 

 

100% dakord.

Se ka ca qe na bejne si dhipa some, qe qeshin e zgerdhihen, qe ju duket gazmore te hedhin romuze, qe smira e inferioriteti per Ramen si perfaqesuesi  tiranes liberale i ben te mos kritikojne at koqen e kandarit qe kemi kryeminister, qe na vejne +1 si me qene Zeusi qe vulos cdo postim e qe harrojne se ne cfare derexheje te qelbur gjendet sot shqiperia me kete pushtet te lodhur.

Pra, Berisha pranoi krimin?

 

Nga Erion Braçe

Sot në Kuvend Sali Berisha “vdiq”! “Vdiq” politikisht, “vdiq” demokratikisht, “vdiq” numerikisht! Ai nuk është më! Por, mban pushtetin!

Nëesoj si Mubarak, Gedafi, Ben Aliu apo si ky fashisti Al Asad!

… Njesoj si ata, iku nga sheshi ku po ndeshej me deputetët socialistë, hipi në tavolinen e tij, u fsheh pas rrojeve dhe kërcënoi:

E provuat në 21 janar. Dhe iku.

Duhet ta çojmë në fund, si ata që rrëzuan vëllezërit e tij në pushtet, duhet t’i japim fundin që meriton një politikani që vret, vjedh e rrënon popullin dhe vendin e tij!

Sot Shqipëria e ka Parlamentin, por nuk ka Parlamentin demokratik!

Parlamenti demokratik, që ka në thelb lirinë, transparencën dhe votën e fshehtë, nuk është më, edhe një herë prej sot!

Parlamenti nuk voton më fshehtas gjykatësit më të lartë, kushtetues, penal apo civil! Parlamenti nuk voton më fshehtas prokurorin e Republikës, kur e emëron apo kur e shkarkon. Parlamenti nuk voton më fshehtas as anëtaret e KLD! Pra, drejtësia nuk është më!

Parlamenti nuk voton më fshehtas as Presidentin e Republikës, atë që është në krye të sistemit të drejtësisë me autoritetin për të emëruar e shkarkuar!

Sali Berisha është në krye të kësaj raprezalje ndaj demokracisë. Ai duhet luftuar me një fjalë, me shumë fjalë. Me vullnetin individual, por edhe me shumësinë e vullneteve që duan të rrojnë të lirë. Me një veprim, me një shumë veprimesh demokratike që do e godasin fortë dhe do e dëmtojnë rëndë dhe rrëzojnë. Vetëm një kusht ka: të bashkohemi. Të bëhemi bashkë me çdo parti, çdo organizatë, çdo grupim, me çdo shqiptar që është kundër Sali Berishës.

Të rikthejmë demokracinë. Pa të nuk ka kushte për të luftuar krizen në ekonomi, korrupsionin në shtet, padrejtësinë në gjykatë!

Kjo është beteja që na takon të bëjmë. Me vullnet, me zemër dhe vendosmëri! Kush është lodhur e është dorëzuar, le të bëjë mënjanë! Ne e mirëkuptojmë!

Një gjë duhet të jetë e qartë: shqiptarët duan një alternativë të pushtetit kriminal të Sali Berishës. Nuk duan një opozitë të përjetshme dhe një Sali Berishë po të tillë. Ne do t’ua japim alternativën. Tani. Me çdo çmim.

Hmmm, kujt mund t'ja kete derguar kete kushtrim Erioni?!....Mister. Nejse mu m'boni mire se m'hapi syte per Berishen se nuk e dija qe qenka misherimi i te keqes.

Duke lene menjane pasionet Ky Elvisi duket shume i pregatit per ket pozicion. Me sa kam nigju ka bo nji pune te shkelqyshme me pronat. I shkofte mare ke puna re. smiley

Shyqyr qe te pakten paska qiene fitore taktike e Rames. smiley

+1

Por jo vetem.  Me kete bojkot qe ka bere Meta, po hidhen themelet e ardhshme te aleances se mundshme midis PS dhe LSI-se dhe konkretizimit te tezes MucNanoiste per kurveri pragmatiste per rrezimin e Berishes.

çdo qelbësirë që s’i ka punët mirë me regjimin duhet parë e përfillur si një resurs opozitar. 

http://gazeta-shqip.com/opinion/e9940347efb85f2e5c35286b396a4bff.html

Po perse zgerdhihesh xhibo, perse nuk e vazhdo mendimin? 

Askush nuk fiton kur kryeministri i vendit pranon krimin e 21 Janarit, kur kanos se mund ta beje me keq se 21 Janari bile... dhe per cfare, perse? 

Qe nje vazhdim mendimi: Kjo eshte sherrdashuri elefantesh.

Kurse juve nuk po ankoheni per mootin qe po bejne keta elefantet mafioze ne kokat e miletit po po merreni me piket e sportit, dhe me shkrimet e Mero Bazes qe thote "te pakten Rama fitoi pike me kandidimin e avokatit te Gerdecit nga ana e tij".

Po ca lesh 21 janari mer, juve po ferkoni duart qe Rama te beje aleance me Meten prap, tani gjoja u ofenduat pse e permendi Berisha 21 janarin; ju desh ta shfrynit prap me Berishen inatin per faktin qe Rama ju hodhi avokat Gerdecin per kandidat te Keshillit te Larte te Drejtesise, e shyqyr qe foli Berisha se desh plaset me veten se gjoja u zhgenjyet qe Rama paskesh qene dhe ky legen si Berisha (por e keqe pak me vogel, kuptohet, se mos i bie bytha ne toke principit tuaj tekeqemetevogelist), e kuptuat tani gja pas 15 vitesh kete pune, se deri tani e dishit Rama parimor dhe ill.

Mos i leni principet tju pengojne fitoren plako, bejini elastike si Muci dhe jeni ne rregull me ndergjegjien, se u lodhet duke pretenduar qe Ramen e doni per parim. lol

smiley A e shef o xhib! A e shef!! Je hardwired ne ate menyre ti! Nuk i shpeto dot vetes!

Ju, thote! duhet ta kesh nga respekti modh, se besoj ke pa se cer kom shkrujt gjer tash per propozimin! 

Po ka nje vend dhe nje kohe per gjithshka o xhib, dhe ti qofsh qe anashkalo ket shkerdhim te vazhdueshem qe i behet aitj sistemi dhe atyre procedurave baze qe perbejne ate qe quhet SHTET. 

Mos u mcif pas principit "tone" te te keqes me te vogel, por shpalos ate tatin te DASHNISE ME TE MODHE!

 

 

Artikull goxha i mire ky xhib.  E vendose qe te postohet nga adminet?

Vazhdoni kerkoni qimen ne qullin e opozites.Vazhdoni ironizoni per "fitoren taktike te opozites" dhe mos shikoni pertej hundes tuaj te zhytur ne b...e Berishes:

 

Berisha ka patur sot një ditë ‘spektakli’ të frikshëm. Kërcënimet ndaj deputetëve të PD-së, shantazhet ndaj aleatëve të vegjël (arriti ‘ta bindte’ Fatmir Mediun që të votonte kundër avokatit të tij, Visha), anullimi i votimit të fshehtë me kuti e me fletë votimi, për të cilin ish rënë dakord, dhe votimi elektronik në favor të kandidatit të vet për në KLD, që të gjitha në crescendo, u finalizuan me një fund shpërthyes.  Në një video – disa agjenci lajmesh thonë se është e xhiruar nga gazetari Luis Tanushi, e disa të tjera thonë se është filmuar nga deputeti Taulant Balla – shfaqet Berisha duke thënë nga vendi i kryeministrit në podiumin e Kuvendit: “E provuat më 21 janar. Doni ta provoni përsëri? Këtu jam, jua bëj më keq se më 21 Janar”.

Materiali gjendet në Youtube e në shumë site të tjera informative. Fraza është lehtësisht e perceptueshme.

Re.Pu.

Spiritus,pse mundohesh t'i bindesh cfare tha Berisha per 21 janarin ,kur ata kane pare me syte e tyre cfare beri Berisha me 21 Janar?

Veshi, qenka me i besueshem se syri?smiley

Jo Venus, nuk eshte problemi se nuk e kane pare 21 janarin.Problemi eshte se gjerat jane kthyer permbys dhe nga te varasesit, gishti drejtohet mbi opoziten, nga Dhunuesi, sarkazma dhe perqeshja drejtohet mbi te dhunuarin dhe kete blog e kane kthyer ne nje hapsire ku kane marre revansh plehrat qe votojne VRASESIT dhe KUSARET. Dhe ti me ndonje tjeter qe u ben fresk si pa dashje smiley

epo, faktikisht revanshi u takon humbesve, dhe ata e dine mesa duket qe jane te tille,pavaresisht se jane ata qe e kane trofeun e betejes ,e normal e kane te pamerituarsmiley

 

Po sikur ta zeme te te thoshte ty dikush dicka te tipit, qe s'po shikon pertej hundes tende te zhytur ne b... e Rames, cfare do mendoje?

Sa shpejt e nxjerr dhe ti koken nga suma sales.

nuk di kush u prek nga adminet dhe ma fshine mesazhin.po e perseris:

nuk e ben dot kete simetri me mua.komentet edhe per kete rastin qe po diskutohet i ke aty.Kurse folesit nga suma  e Berishes vetem dine ta duartrokasin ate.

E bej e ca te beri, sidomos kur ti pa dallim fare i quan te gjithe ata qe ironizojne me dokrrat MeroBaziste si njerez me hunden e zhytur te bytha e Berishes.  Kjo i thone ti vesh bomben debatit civil, normal e te arsyeshem e te kerkosh te shtysh plot njerez qe s'jane aspak Berishiste, bile s'e honepsin dot fare Berishes, ne llogoren e qelbur te PD-s vetem pse keta ironizojne absurditete te tipit "fitore taktike e PS-se". Etiketime te tilla nuk cojne me ndonje vend pervec acarim te situates, dhe plus nuk te bejne nder aspak vete ty qe te biesh ne kete nivel.

 debatit civil, normal e te arsyeshem 

C'lidhje ke ti me keto?

 

Votimi në Kuvend, Rama: Berisha doli nga shinat, vodhi votat si Ristani

 

  Berisha doli nga shinat, vodhi votat si RistaniTIRANË- Kreu i Partisë Socialiste Edi Rama akuzoi kryeministrin e vendit se gjatë votimit të sotëm në Kuvend, shkeli Kushtetutën duke zgjedhur anëtarin e ri të KLD-së Elvis Cefa përmes kërcënimit dhe vjedhjes së votës, pasi i mungonte shumica.

“Ai nuk ka patur asnjëherë shumicë as në parlament nëse nuk e kontrollon siç bëri sot ne rolin e Ristanit me ndihmën e Jozefinës në rolin e Sashenkës dhe Patozin si në rolin e Tomës që ha përshesh. Kriza e votës së fshehtë ka kohë që ka hyrë edhe në parlament. Sot ajo shpërtheu në formën e një rugaçërie turpëruese për vendin dhe Shqipërinë”, tha Rama”,- deklaroi Rama.

Rama duke e cilësuar kryeministrin si ‘vjedhës të rëndomtë’ tha se bllokoi standartet duke kthyer votimin në një garë të dhunshme.
“Ai e ktheu votimin nga një garë në një emërim të dhunshëm. Nga një zgjedhje të lirë të çdo deputeti në një zgjedhë të deputetëve të vënë në rresht përmes kërcënimit të leximit të fletës së votimit”,-theksoi Rama.

Kryesocialisti Rama nënvizoi se Berisha i tërheq shqiptarët drejt rrënimit, edhe nëse ata përpiqen me mund që të shkojnë drejt Bashkimit Europian.
“Ky proces tregoi se nëse shqiptarët përpiqen të shkojnë drejt Evropës ai i tërheq drejt rrënimit. Sot kryeministri dha provën e nevojës jetike që ai ka për ta mbajtur pushtetin e lindur nga vjedhja e votave vetëm përmes vjedhjeve të njëpasnjëshme, vjedhje të deputetëve dhe ministrave me votat e tyre. Ai hyri në sallë pa shumicë dhe qëndroi aty vetëm si vjedhës i rëndomtë votash dhe doli nga salla i zhveshur edhe prej atij legjitimiteti fals që ja jepnin deri dje numrat në parlament”,- nënvizoi kreu i PS.

lajmi vijon

 

Edhe njehere per ata qe mbase nuk e pane

"Votimi ishte i qarte, i paster i prekshem, 90 e ca per qind me dhane mandatin per ta udhehequr PS ne kete rruge. Nuk ka vote te fshehte te perfaqesuesve te popullit per qendrimin, ka vote te fshehte per zgjedhje" http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikul...

Vete Rama para 2-3 vitesh. Nqs nuk je dakort me votim te hapur, pranoje kudo pis burre. 

Nuk ka vote te fshehte per qendrime, jo per zgjedhje anetaresh.

Edhe injorant, edhe gam-gam. Sikur ju ka nxjerre sala te gjitheve nga hundet.

ku eshte ndryshimi, zgjedhja e nje individi nuk eshte qendrim?

dhe sa per info, kete deklarate Rama e ka bere kur luhej karrigia e tij, kshuqe edhe kritika jote nuk qendron, sepse zgjidhej pikerisht nje individ

Individet me detyra kushtetuese mund te votohen me vota te fshehta, sipas rregullores se parlamentit

Sa per kontekst, e gjitha kjo ka lind nga nje perpjekje per te imituar kongresin amerikan. Sic e shpjegova me siper te debati me zotrulesin, ne Shqiperi nuk pi uje sepse te ne mandatet jane dhurate e partise, nuk jane te fituar nga individet. 

Dhe ne USA, vota per psh anetaret e Gjykates se Larte eshte e hapur si cdo tjeter. Dhe ai votim eshte nje "qendrimet" kryesore qe mbajne politikanet.  

Per rregulloret ne Shqiperi, edhe parlamenti edhe partite duhet te bejne vota te fshehta. Asnjehere nuk i bejne kur jane ne rrezik dy shefat. Arsyen besoj e kupton vete. 

EDHE PO PASTAJ? AMANI MORE NJEREZ, EDHE PO PASTAJ? CFAR PASTAJ? JA DOLI LAKURIQ BERISHA, BERISHA KA DAL 100 HERE LAKURIQ, EDHE CA PASTAJ? Do vazhdoni ti beni freski koqeve te Berishes, se te jete per juve nga poshte keni per ta pare gjithmone...

Nuk doli lakuriq berisha...dolèn ata tipat me pallto e kèmisha firmato,ata tipat qè bènin foto me Topin,Salèn e Edin e shtronin darka tek Krokodili..i mban mend ata? ata ore...qè jepnin leksione demokracie e kèrkonin fakte e grup faktesh..dhe i thonè burrè shteti Saliut ndonjèher pa-dashje..jam kurioz tè di mendimin e tyre, pèr sot...vè bast a do tè skuqen kur tè thonè:bèni reformèn zgjedhore,reformèn parlamentare,zgjidhni presidentin sipas kushtetueses!..po Saliu ç'do tu thotè?..pa kèta qorrat qè nuk duan tè shikojnè,ca nga halli e ca nga malli...qorra kanè pèr tè mbetur me gjithè teoritè e tyre prej leshi..si fotokopje e shèmtuar e teorive tè leshit tè atyre me veshje "firmato"!

Te ngrihen ore kta lyrashet qe i nxjerrin ne media c'do dite e te vene edhe me dhune e ti intervistojne, ti pyesin, cmendim keni ju zoteri? Apo i kemi celebritete vetem per show dhe per gazra kta? Kur kan ndonje gje per te thene ata e shpallosin me tellall ne cdo cep e kend te Shqiperise, kur s'kan gje per te thene rrin si muti. Ca te bejme qe skemi nje media serioze?

 "Ai hyri në sallë pa shumicë dhe qëndroi aty vetëm si vjedhës i rëndomtë votash dhe doli nga salla i zhveshur edhe prej atij legjitimiteti fals që ja jepnin deri dje numrat në parlament”,- nënvizoi kreu i PS."e

Tashi shko futi nji shurre se aq e ke takatin. I mbaruar, i keputur, i lodhur. 

me fal, ca provon kjo?

Ne radhe te pare suksese e pune te mbare anetarit te ri te KLD. Ketu nje mini CV

ARSIMIMI:

1992 – 1996, Fakulteti i Drejtësisë, Universiteti i Tiranës. Nota mesatare e katër viteve 9,1.

1988 – 1992, Shkolla e mesme e përgjithshme “Jordan Misja” Shkodër. Nota mesatare e katër viteve 9,3.

EKSPERIENCA NË PUNË:

Janar 2009 – aktualisht, Drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë.

Skurt 2006 – janar 2009, Inspektor në Departamentin e Kontrollit të Brendshëm Administrativ dhe Atikorrupsion në Këshillin e Ministrave.

Shkurt 2005 – shkurt 2006, Jurist në Departamentin Juridik dhe Kontrollit të Cilësisë në Kontrollin e Lartë të Shtetit Tiranë.

Maj 2004 – janar 2005, Jurist në Drejtorinë e Auditimit të Brendëshëm në Ministrinë e Shëndetësisë. 

Shtator 2000 – maj 2004, Inspektor në Drejtorinë e Kontrollit Financiar pranë Prefektit të Qarkut Tiranë.

Prill – shtator 2000, Drejtor i Departamentit Rajonal Tiranë të Kontrollit të Lartë të Shtetit.

Nëntor 1996 – mars 2000, Inspektor në Kontrollin e Lartë të Shtetit, Tiranë.

KUALIFIKIME TË TJERA:

Nëntor 2005, Trainim “Prezantim me BE dhe proçesin e stabilizim - asociimit”, organizuar nga ITAP.

Korrik 2005, Trajnim “Praktika mbi antikorrupsionin” organizuar nga ambasada e SHBA në Tiranë.

Nëntor 2004, Çertifikuar me titullin “Audit i brendëshëm në sektorin publik”.

Tetor 2004, Trainim “Auditi i brendëshëm”, organizuar nga Center of Excellence in Finance në Ljubjanë, Slloveni.

Qershor 2004, Trainim “Auditi dhe kontrolli i brendëshëm”, organizuar nga Komisioni Europian në Tiranë.

Shtator 1997, Kurs për drejtues të rinj, organizuar nga Këshilli i Europës në Strasbourg, Francë.

 

E di ca me ben pershtypje mua te te gjithe keta tipat si ky?

Asnje eksperience private! Vetem ne shtet, asnje eksperience per te krijuar mirqenie vete. Tipa si puna e ketij, qe mund te jete vete djale i shkelqyer, nuk kane per te sjelle asnjehere ndonje ndryshim se jane te rritur me sistemi politik qe mban njerez te tille ne pune. 

Te pakten per kaq Visha ishte me mire, se ishte ne treg te hapur ku nuk fshihesh dot je apo jo i zoti. 

Jo domosdoshmerisht. Ne poste istitucionale une jam pro njerezve, qe kane karriere ne poste publike. Dmth logjiken e meritokracise ne biznes privat une nuk e shoh pozitivisht te trasferuar ne poste publike.

E ca te bind ty se ne postet publike ka meritokraci? I ke pare deputet tane ndonjehere? Mos kujton se jetojme ne Finlande e promovimet publike e politike behen ne baze te meritave????

Jo nuk ka ose nqs ka eshte shume me ulet se ne nderrmarje private, as diskutohet. Po flas si kulture, formim, menyre te menduarit. Ndoshta u keqkuptova. Nje manaxher privat ka nje lloj botekuptimi, formimi profesional qe i trasferuar ne publik eshte mund te jete i rrezikshem.

Para ca ditesh pata lexuar nje artikull interesant te The Economist mbi nje Universitet Francez te posacem per te formuar politikan, administratore publik te ardhshem. Nga aty kishin dale kryeministra, deputete, president. Te gjithe me karriere ekskluzivisht ne sektor publik.

si beni ju, sikur ka ndonje rendesi roli qe po merr ky

e njifte njeri kreshnikun para se te niste ak?

ai eshte tamam rol per te ngrene fara, se presidenti te pakten merret me ndonje deklarate here pas here

Keshilli i Larte Drejtesise mbikqyr gjyqesorin, ben emerime te gjykatesve. Si mund te thuash qe KLD nuk paska rendesi?

C'mbikeqyrje leshi. Gjykatesve tane u iku ai turku me adresen 'te kthesa e kamzes", sy per sy, dhe emerime ne poste me rendesi s'ben dot as presidenti, pa dashur parlamenti. KLD eshte institucion si apandesiti, edhe mund ta heqesh po dhembi, por edhe mund ta lesh, po s'dhembi.

Po, ai universitet quhet ENA. Ecole Nationale D'Administration. Eshte Harvardi/Oxfordi i Frances, dhe sot eshte kthyer ne problem se ka bllokuar sistemin politik. 

Eshte e thene qe exp ne privat te jete njelloj si ajo publike? Jo. A eshte filter me i mire per aftesite? As qe diskutohet, eshte 100 here me i mire. Biles krijon dhe incentive per sjellje te mire, sepse dikush qe ka nje zanat ne privat nuk behet vasal politik sic jane deputet tane qe nuk vlejne 2 leke jashte partive (e imagjinon ca mund te bej Bracja ose Paloka ne sektor privat? te shesin fara se gje tjeter nuk dine). 

Ekzakt ai eshte.

Ecole Nationale D'Administration..... sot eshte kthyer ne problem se ka bllokuar sistemin politik.

Kjo me duket e forte per tu thene. Po nuk jam ne dijeni per te thene, qe eshte keshtu apo jo.

Sdq, edhe njehere, ok privati eshte testim me i sakte i aftesive, por merre rastin konkret e trasferimit ne publik te nje manaxheri privat. Ne radhe te pare shohim arsyet pse e ben. E ben per karriere me interesante? Nje manaxher i afte as e merr parasysh. E ben per arsye etike, sepse do te vendose kompetencen e tij ne sherbim publik? Hmm s'ma merr mendja. E ben per page me te mire? Jo. Nese kerkon leverdine atehere do te shikoje te fitoje me shume ne rruge te paligjshme.

Pertej kesaj, per mendimin tim, nje person i afte, qe ka nje karriere ne sektorin publik, ka nje botekuptim tjeter (jo thjesht maksimizimi i fitimit si manaxheri privat) por interesi publik, sepse ne fund te fundit ky eshte roli i shtetit, "interesi publik".

p.s. une po flas per administraten, pozicionet ne istitucione eh, jo politikanet.

Eshte veshtire te kesh ne mend interesin publik ne nje shtet qe perdoret nga politikanet per tu pasuruar. 

Pastaj une nuk besoj shume ne kete idene e moralit e te mires publike. Nje njeri qe shef qe ne shtet vidhet e askush nuk e peson nuk ka asnje incentive per te mos vjedhur. 

Pse bejne kalimin? Ka raste plot kur njerezit jane te plotesuar me jeten ne privat, kerkojne dicka te re, mbase dhe me te qete ne moshe me te madhe. 

Jo as une nuk besoj, por disa sektore detyrimisht duhet te jene mbi interesin privat, ne te mire te mbrojtjes te lirive individuale. Psh drejtesia mund ti leshohet ne dore privatit? Dikur ishte keshtu, pastaj me evolucionin e njerezve, te drejten e ushtrimit te dhunes ja deleguam shtetit. 

Jo, po se kush eshte avokat i mire per tu bere gjykates e merr vesh nga puna ne sektorin privat. 

E paska vc-ne tamam si ai Ndrea Prendi..... tamom per xheneral.....

Cfare Hale! HA-LE, HALEEEEEE HALE VEND!

style="-webkit-user-select: none">

1992 – 1996, Fakulteti i Drejtësisë, Universiteti i Tiranës. Nota mesatare e katër viteve 9,1.

+

Nëntor 1996 – mars 2000, Inspektor në Kontrollin e Lartë të Shtetit, Tiranë.

Sa ka mbaruar "universitetin" direkt ne pune Inspektor ne KLSH!!!

Or Vend Hale, HA-LE, HAAA - LEEE!

Kualifikime jane ato mo? c'i nxjerr kot mo aman se na i grrice nervat!

Kurse jutubi !!!

Ky eshte sot nenkryetar i keshillit te larte te drejtesise!!!

Inspektor ne terren mo edhe ti. E kane nisur inspektor ne bashkine e Lushnjes ku ka kontrolluar faturat e bashkise, a jane respektuar procedurat ligjore etj. Cfare pret me shume? Inspektor, qe evidenton qe mund te kete nje shkelje, ben nje relacion qe e sheh, redakton, firmos shefi.

Ti flet per inspektore ne Shqiperi dhe direkt ul koken te letrat, relacionet... e nuk me permend leke? hmmm smiley! I modh je! smiley

smiley

Avash o zoto, se inspektor ne KLSH nuk do te thote doganier ne Kakavije. Sheh ne fund te vitit nese jane respektuar procedurat e tenderit, a jane ne rregull faturat a ku di une. Pergatisin nje relacion (qe rrallekush e perfill) dhe evidentojne nje dem ekonomik te mundshem.

kontrolli i larte i shtetit hunter, kontrollon doganieret e kakavijes(etj), smiley ata qe organizojne tenderin, qe marrin copen e tyre, biznesmenet e politikes, etj ... si mendon ti? smiley

posi, pas 6 muajsh dhe sidomos, per nga rendesia, pas auditit te brendshem te min. te financave (atyre ja kane friken se mund ti largojne nga puna smiley )

qenka figure e kristalte. smiley

p.s. aman na e hiq kete foton sa na e shpife, apo s'eshte edhe darke smiley

ndjese hunter, po nuk e heq dot me. megjithate, po te them nje sekret... krahasimi mund te mos jete edhe aq pa lidhje. ai vend ashtu eshte bere. smiley

Tjeter. PS eshte komedi, serial komik. Optimistet e shikojne goten gjysem-plot dhe jam i bindur, qe kandidimi per KLD, nga socialistat i avokatit te Fatmir Mediut ne çeshtjen Gerdeci, do te shikohet si "levizje, taktike e zgjuar" Si, qysh, pse kjo do te shikohet me vone. Ja te dalin editorialet e Muc Nano, Andrea Stefani etj. Mgjs ne fund te historise do te kujtohen dy gjera.

Opozita kandidoi avokatin e F. Mediut ne ceshtjen Gerdeci dhe humbi.

Mazhoranca hodhi kandidatin e vet dhe e miratoi.

Nje pyetje, me shume kuriozitet se interes ne fakt:

Si do ta vleresoje elektorati socialist mosvotimin e z. Visha ne KLD? Mire, keq, as mire as keq?

Pas mbylljes së seancës, kryetarja e Kuvendit, reagoi me anë të një deklarate për shtyp, duke dënuar dhunën sipas saj, të organizuar nga një grup deputetësh të opozitës. Kuvendi sqaron procedurën e ndjekur, ku siç thuhet, ajo ishte në përputhje me Rregulloren e Kuvendit, me votim të fshehtë dhe me kuti për dy kandidaturat alternative të paraqitura sipas vullnetit konsensual të dy palëve.

“Procedura e votimit të fshehtë me kuti, parashikon se sekretariati i votimit, administron procesin me fuqi të plota. Ai administron fletët e votimit të cilat vulosen dhe firmosen nga të gjithë anëtarët përpara se t’i dorëzohen secilit deputet që kryen procedurat e votimit. Votimi kryhet individualisht në dhomën e fshehtë të ngritur për këtë qëllim. Kështu ka ndodhur votimi në 20 vjet parlamentarizëm kur çdo deputet voton brenda parlamentit, kështu ka ndodhur votimi në 20 vjet demokraci, kur çdo shqiptar voton në zgjedhje”, thuhet në reagim.

Nese ka qene qe do te marresh voten dhe do te votosh ne dhomen e fshehte dhe me pas te hedhesh voten ne kuti,ku eshte dhunuar vota e fshehte sipas opozites?

 

Shoku,

 

eshte gjithmone i njejti muhabet e verteta ben mu, por ligji dhe vetem ligji...

Parimi i djeshem eshte qe ne 20 vjet parlamentarizem bla bla bla, praimi ishte s sekretariati eshte fuqiplote ne organzimin e votimit.

Tani sekretariati fuqipote; ose me mire 2 nga 3 anetaret e mazhorances , kerkojen qe cdo fleta te firmoset nga 3 anetaret e komisionit te merrej nga deputeti votues , te plotesohejt e hidhje ne kuti. Frika eshte se nese une si komison e di se ku mund te me rrjedhe vota (p.sh Mehdiu, LSI-ja , Oketa ku ta di une punet  e tyre) i ben nje shenje te vogel apo ben firmen ndyshe komisioneri ne 4-5 votat e dyshimta, si rrjedhoje presion qe ne do e marrrim vesh se si ke votaur.

Anetari i PS-se tha,pse duhet ti firmosim, mjafton vula, m.q,.s komisioni fuqiplote ngulmoi, atehre tha ok, i firmosim, i hidhm ne kuti dhe i perziejme te gjitha bashke e pastja deputetet i terheqin.

Jo, tha mazhoranca nuk du se nuk du se kam frike se humb, keshtu qe...

 

A e shte me e qarte tani?

Kaja nonen shqipe! Ilir Meta te Top Channeli. Ka qe ne 2008 qe nuk besoj se ka shkel aty brenda, sot e fton Balla per debat. 

Po e tha pra Muci, qe perparsi eshte rrezimi i rregjimit dhe se politika shqiptare e ka bere modus operandi imoralitetin e kshu opozita duhet te bej nje vleresim amoral te cdo partie e vote qe mund te ndihmoj ne rrezimin e Berishes.  Pak nga pak po pergatitet koalicioni i ardhshem pas apo parazgjedhor i LSI-se me PS-ne.

Eshte perverse m'duhet me e pranu, por mua me ofendon kandidatura e Vishes si arbiter i drejtesise shqiptare pak me shume se bordello proceduriale e asaj burrneshes se Kelmendit! smiley

Tani, per llafet e Sales! Po pse jeni habit juve?

Ai i shtiu i palosi n'toke 4 qytetare shqiptare ne mes te sheshit, paska keshtu pengesa morale qe t'a perdori si kercenim kete? 

Pse?

Mendoni ju se eshte penduar ai qe i vrau ata? 

Keshtu qe ne fund te dites, une e ndjej veten pak me te lehtesuar qe Visha nuk eshte nen-kryetar i KLD-se, anipse me shkerdhatinat tradicionale te shumices! 

p.s.

Argument pro Vishes akoma nuk kam degjuar pervec se akrobacinave taktike. 

Nqs kjo eshte vertet realisht arsyeja pse PS-ja propozon nje person te tille per ate post, nqs PS-ja luan ksifare bixhozi me zyrat e larta te Shtetit Shqiptar, m'vjen keq me e thone po une per vete jam shume afer t'heqmit te spines socialisteve si alternative ndaj ketyre vrasesve qe ka Shqipnia ciper! 

Seriozisht! 

  Me lexoni dhe mua  opinioniste te dashur.Ne fakt ju dua te gjitheve dhe ju lexoj me shume kenaqesi, kur niseni nga thelbi  i problemit ne diskutim.Ani pse interpretimet  kane  sensin e perkatesive. Ky  eshte realiteti  qe na  terheq"sikur" majtas djathtas,... kur ne fakt qendrojme pezull !

   Per  mendimin tim, qysh  kur politika ne kete  mejdan, si e tille, mirfilltrazi, eshte tejet  e diskredituar dhe perderi sa ka nej konsensus civil, ne krejt opinionin publik, se çdo gje qe na shfaqet, eshte vetem e vetem e keqe,debati nuk ka asnej arresye te jete i koduar.Jemi para  nje maskarade, pa asnje mundesi per tolerance, nga te dy krahet.

   Me duhet te ndalem pake tek shfaqja e  opozites ne kete rast,  si e vetmja alternative qe mund dhe duhej te shafqej krejt ndryshe, nga sa habitshem iku fare  nga ajo  qe te thjeshtet e quajne "Yçkalaja"ose... "qelemendreja".

  Se Pozita, per mua ka vetem nje emer,  "te marrosurin" Sali. Varrhapurin dhe varrmbyllurin e demokracise ...si  shprese, ne  kete  vend.Me kete  nuk merrem me.Kush  nuk  e don kete vend, apo  kush e urren kete  vend, patjeter do te  jete me kete njeri.

Por...

Thelbi  i  asaj qe une arrij te nxjerr, ne tere kete  shfaqje te turpshme te  opozites, eshte   ajo qe nuk di pse dreqin nuk po kuptohet nga tere ata njerez brenda saj, qe gjer dje nuk i kam njohur per....(me falni  qe nuk po e  them se eshte  shume me e rende nga sa e imagjinoni.) Nuk  gjeten nje edhe te  paemer per  tja veshur  atij  intsitucioni  koti, por ju veshen nje visha, krejt te parendesishem dhe  krejt te padenje per nje opozite me dy  pare medn ne koke.Po nuk eshte ky  problemi i rende.Te berit turp, nuk eshte baraz me  vetem te berit keq...

   T rendesishme per fatet e ketij vendi, do te jene dy gjera:

  • E  para dhe me kryesoria, do te  jete, ne se per nje kohe relativisht te  shkurter,  elita e vjeter  administruese e PS-se, ish modernizuesja, reformistja,do te zevendesohe patjeter, duke na kushtuar kjo, ngadalsimin e daljes nga kjo gjendje anarshie dhe tiranie, e  shkeputur prej  nje politike pa sens e bosht.Vetem ahere une shpresoj ne nje  proces te stilit britanik te "absorbimit",me shprese se do te na shpjere  gradualisht ne lindjen e nje  klase  te  re  sunduese, te perbere nga elemente te rinj e te  vjeter,duke  ndikuar drejtepersedrejti, qe shoqeria jone te futet  ne rrugen e nje procesi te bute, ne drejtim te demokracise liberale, te  pluralizmit real,  te individualizmit,  dhe te  nje lirie me te madhe. 

E dyta, pa asnje  vlere... potenciale, do  te jete ikja e ketij njeriu  ogurezi, nga  tere  hapesira mitokesore.... shqiptare !

 

pershendetje z. grava. Nuk e dija qe ishit adhurues i Adam Smith, por hmm

klase  te  re  sunduese, eshte ne kundershtim me demokracise liberale, te  pluralizmit real,  te individualizmit,  dhe te  nje lirie me te madhe.

 Hunter -fjala 'sunduese" ka kuptimin... drejtuese,relativ...

Shiko, pres mendime nga Ju,  merrvesh apo jo?

Ky ishte pardje trakti i Muc Nanos.Hajde gallate hajde!Qenka i deshperuar fare.Vazhdoni hidhjani fajin popullit qe nuk ju kupton.Ndoshta jeni aq lart sa nuk ju kap dot,nuk eshte faji i popullit qe eshte me kembe ne toke.

Sot do te flase per fitore taktike si Mero Baze.Te shohim se cfare trakt do te nxjerre Andrea Stefani neser.

Kur moralistët bëjnë (pa dashur) lojën e regjimit2012-04-10Mustafa Nano 

U bënë nja dy a tre muaj qysh nga momenti që kam hedhur tezën, se në rrethanat ku jetojmë duhet të bëhen tok të gjithë ata që janë kundër këtij regjimi dhe në këtë mes kam dashur të them shtruar e shkoqur se nuk ka rëndësi motivacioni që e ka shtyrë dhe e ka mbajtur secilin në opozitë me këtë regjim, por ka rëndësi predispozicioni opozitar. Gjendjen e shoh aq dramatike sa në shkrimin e fundit arrita të bëja pohimin më amoral që mund të jetë bërë ndonjëherë këtyre anëve: çdo qelbësirë që s’i ka punët mirë me regjimin duhet parë e përfillur si një resurs opozitar. Por jo të gjithë janë dakord me këtë tezë krejtësisht amorale. Kam parë këto dy ditë, fjala vjen, se një numër internautësh (në debatin publik nuk kam vënë re ndonjë jehonë) të hidhen përpjetë si pas një pickimi.

Unë i kuptoj këta që hidhen pupthi në emër të ndjeshmërive morale, vetëm se këtu është vendi për të bërë disa nënvizime. Duhet thënë se jo të gjithë këta që hidhen përpjetë janë e njëjta gjë. Janë ca që e përjashtojnë apriori një aleancë dosido të ngritur mbi kritere amorale për të luftuar një regjim; e përjashtojnë në respekt të tharmit të tyre moral; kështu thonë, të paktën. “Ç’është kjo punë? Po morali ku vajti? Si guxon e na inkurajon një aleancë mes Ramës e Metës? E çfarë arrihet me këtë? Asgjë”, thonë ata. Por janë dhe ca të tjerë që kanë gjetur syzet për ta parë PS-në si bartëse vlerash e morali, e pikërisht për këtë arsye, se si iu duket që “të bëhen tok, fjala vjen, me LSI-në e ndyrë, të korruptuar, etj., etj?” Këtyre, qofshin socialistë në pritje të ndonjë vendi pune, të një karriere, apo të ndonjë mundësie për të zhvatur e plaçkitur, qofshin njerëz që kanë rënë pa të keq në grackën e besimit naiv se PS-ja është ndryshe nga të tjerat, nuk kam ndonjë gjë të madhe për t’u thënë. Bëjnë sikur nuk shohin, ose njimend u ka shpëtuar, një gjë fare elementare: në politikën shqiptare imoraliteti është kapilar, askush nuk bën pis ndokënd në një aleancë (sepse secili është pis) dhe askush nuk mund t’i japë munxët tjetrit për shkaqe morale. Madje ky fakti i fundit është arsyeja që më bën mua ta kërkoj “shpëtimin” në zgjidhje amorale e të mos shpresoj në ardhjen e forcave të së mirës për t’ia treguar vendin forcave të së keqes. Shoqëria shqiptare është frikshmërisht e korruptuar. Nuk duken në horizont këto forca të së mirës.

Po bëj një ilustrim. Më ndodh shpesh të ndodhem me të tjerë në biseda të natyrës socio-politike. Dhe nuk është fjala vetëm për njerëz që më rrethojnë, por edhe për njerëz që nuk i njoh, e që i shoh për herë të parë. Dy vëzhgime kam mundur të bëj kollaj-kollaj. I pari. Biseda me ta rëndom, për t’mos thënë gjithmonë, dominohet nga shprehje të tilla, si “Berisha është gjë e zgjuar; ua fut të gjithëve, s’ke ç’i thua”, “kam nipçen me punë në Bashki dhe bravo i qoftë se po bën lekë”, “Po pse budalla është Berisha që t’mos pasurojë fëmijët?”, “Unë jam me PS-në, por Metës i heq kapelen, pasi mendon për të vetët e për besnikët”, “Rama është treguar më i zgjuar se Berisha e Meta, pasi i ka bërë gjërat pa lënë asnjë gjurmë”, “më dolën policët, më kapën që po ecja me shpejtësi, i rrasa njërit një 10 mijë lekësh në dorë, e ika”, “i thashë tim’biri: po ti ngordhalaq je që nuk iu fute me grushta atij shkërdhate?”, “doktori që s’të merr lek është trap”, “gjyqtarët i japin të drejtën e pronësisë robit, e ti thua t’mos i marrin një bakshish të majmë!”, etj., etj. Më ndodh shpesh të zbuloj që vjen një moment në biseda të tilla, kur çdo frazë që thuhet është ‘mbrapsht’. Dhe nuk e teproj kur them ‘çdo frazë’. Unë kam provuar, në varësi të rrethanave, të bëj kundërshtimet e mia, por s’më duhet shumë për të kuptuar se s’ia vlen; ata janë ashtu. Kanë njëmijë vjet që janë ashtu.

Vëzhgimi dytë. Shumica e njerëzve që më takojnë, nuk më marrin për atë që unë demonstroj vazhdimisht se jam, por më marrin për atë që ata vetë besojnë se unë jam. Ata janë të bindur pra se çfarë unë them në gazeta, në publik e në TV i them për të shitur dëngla, për të rënë në sy, për të bërë protagonistin, për t’bërë detyrën, për t’u dukur snob, modern, i bredhur, etj., dhe se në jetën reale unë jam domosdo tjetër njeri. Me një fjalë, më marrin për dinak, hipokrit, me dy fytyra, dhe nuk u shkon mendja se më fyejnë. Përkundrazi, me mendjen e tyre janë duke më marrë për “të zgjut”. E ndoshta çuditen që nuk u them “faleminderit” për konsideratën!

E teproj me këto vëzhgime, sidomos me të parin? Në opinionin tim e në dijeninë time, hiç fare. Ata që ne takojmë rastësisht në një tryezë bari, janë shqiptarët e zakonshëm e mesatarë, janë fëmijët tanë, vëllezërit tanë, prindërit tanë. Çdo mikrohabitat është Shqipëria në miniaturë, është kampioni, nga analiza e të cilit mund të nxirren fare mirë përfundime të sakta antropologjike e sociologjike për gjithë vendin. Madje, për aq sa di unë, elita e kremi i shoqërisë nuk është një gjë e ndryshme në terma moralë. Nëse do të na duhej të përkufizonim shqiptarin e sotëm, kam frikë se do duhej ta fillonim duke thënë se “ai është një qenie amorale’.

Nuk jeni dakord me mua? Epo atëherë ju jetoni në një Shqipëri që unë nuk e njoh dhe anasjelltas.

Ah, nuk jeni dakord me mua, që në Shqipëri është instaluar një regjim? Epo atëherë, uroj t’ia shihni hairin kësaj status quo-je.

Ah, jeni dakord me mua, që shoqëria shqiptare është e korruptuar dhe e prishur moralisht, e që në Shqipëri sundon një regjim, por nuk jeni dakord që të bëhet një mobilizim i natyrës amorale për ta rrëzuar këtë regjim? Epo qofshi ju që jeni, atëherë.

 

 

E po lodhu o njeri i  merguar,  per  te  marre vesh, ku  vret  samari kete  njerezi!Se paku nje here,  te veteme.........

PS:Nuk e kam me Ju, Krist

S'merret vesh as emrin si e ka ky, se njehere thuhet Elvis Cefa, njehere thuhet  Elis Çefa. Si e ka emrin o gazetare dhe media budallenj, o idiote qe nuk dhate njehere nje gje te sakte. Edhe Gushin e bete nga 31 deri ne 46 vjecar, dhe nuk u morr vesh kurre sa vjec ishte me te vertete.

"Shqiperi te kam dh...,s'te mora vesh asnjehere" F. Konica

Detyra e pare e nenkryetarit te ri te KLD-se eshte ti beje thirrje kryeprokurores te therrase te pandehur qytetarin Sali Berisha per pranimin publik sot ne seance plenare te vrasjes me dashje te 4 protestuesve perpara kryeministrise.

Ne te kundert, ky nenkryetar KLD-je eshte thjesht nji individ i vendosur aty nga segmente me pushtet por kriminale, per te mbrojtur klanet e tyre nga perballja ligjore.

Kaçiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ! smiley

 

 

Votimi për KLD-në : Kaçi, çamët dhe republikanët nxjerrin jashtë loje Metën12 Prill, 2012 | Postuar në: Aktualitet,Politika | Shkruar nga: TemA Onlineointer;">Share6 

Shumica humbi votat dhe mbijetoi falë votës së Kastriot Islamit dhe Nasip Naços

Një analizë finale e votimit për dy anëtarët e KLD-së, e cila u kthye në një betejë politike për të testuar shumin në Kuvend, provoi se çamët dhe republikanët kanë votuar politikisht, për t’i provuar Berishës se mund të qëndrojnë bashkë në një koalicion, pa qenë nevoja për Ilir Metën. Votimi, i cili erdhi pas negociatave të lodhshme të Berishës me gjithë aleatët, provoi se 71 votat u siguruan falë votës së dy deputetëve çam, Fatmir Mediut, Nasip Naços dhe Kastriot Islamit. Kjo skemë nxorri përfundimisht jashtë loje LSI-në dhe e bëri atë të panevojshme për Berishën.

Duket se Berisha ka negociuar personalisht me Naçon dhe i ka premtuar vendin në qeveri, pavarësisht çdo propozimi për ndryshim, dhe nga ana tjetër Islamit i ka premtuar një vend në qeveri, nëse LSI tenton të dalë nga koalicioni.

Ndarja LSI-PD ka muaj që është shfaqur publikisht, fill pas mbarimit të gjyqit të Ilir Metës, kur ky i fundit nisi betejën për të qenë faktor në zgjedhjen e presidentit. Votimi i së enjtes provoi se ai nuk është më një faktor vendimtar për Berishën.

Shumica e re e formuar dje në Kuvend është më e përshtatshme për Berishën për shumë arsye.

E para, ajo i siguron atij hyrjen në zgjedhje pa LSI-në, çka është një lehtësim i madh për të nga akuzat për korrupsion dhe një shpëtim nga dyfishimi i mandateve që LSI mund të marrë brenda koalicionit me PD-në. Nga ana tjetër, largimi i LSI-së nga koalicioni u jep shans dy aleatëve të tjerë, republikanëve dhe çamëve, të jenë në koalicion me Berishën dhe të pretendojnë deputetë në qarqe të ndryshme, dikush në Vlorë, dikush në Fier e dikush në Tiranë.

Po ashtu, votimi forcoi dukshëm mandatin e deputetit pa parti, Kastriot Islami, i cili e vuri atë në shërbim të shumicës, duke lënë të hapur pazarin me Berishën.

Votimi ka shkaktuar një traumë për LSI-në, e cila duket se do të ketë një reagim ndaj përpjekjes së Berishës për izolim para zgjedhjes së presidentit.

Opozita, e cila hyrei me mjaft dyshime në këtë lojë, ka dalë e fituar politikisht, pasi ka provuar shkeljen e standardeve demokratike nga Berisha për votimin e fshehtë dh krisjen e shumicës së tij. Taksa e vetme e saj është gjesti i pamoralshëm i kandidimit të Vishës, por që ata e justifikojnë me rëndësinë e provokimit të kësaj krize të shumicës.

Nuk mbahet Berisha me Kacin dhe me camet. Kaci pa PS-n nuk rikandidohet heren tjeter, kurse camet jan te rrezikshem per Berishen ne lidhje me marredheniet me Geqine, te paqendrueshem dhe shume injorante per tu marre si faktor i rendesishem per stabilitetin politik te nje mazhorance. LSI-ja vazhdon te mbetet aleati kryesor dhe pa koalicionin Berisha dhe Meta marrin fund qe te dy.

Ej e di ca me kenaq me keta mua qe OJ i ka pershkru edhe per mu n'fakt?

Keta, kur ja shpjegon nje i duruar mekanizmit e pushllikut alpin, prape....prape nuk jane te bindur! smiley

Kupton ti? 

Nuk jane te bindur! 

Cfare ishte kjo gjeme keshtu mor aman,prape e ngreni Rama?

Leje se ju iku LSI-ja.

Pune e modhe,i kemi bo aq Tunele ne sa per 71 vota ne Kuvend.

Brado

E vertete eshte qe Shqiperise do i behet dhurate shporrja e Berishes para 100 vjetorit? S'ka gje edhe po s'u pergjigje, se as ti s'i di te gjitha.

Nuk flas ne tym une plako,ka zgjedhje te reja,ska! po te kishte prape do ti vidhnim.perfundimin nxirre vete.

Ku kam ndonje dyshim une per ate, lexo c'i kam shkruar zotrulsit me siper. Po sikur me duket se do iki me dobicllik Berisha kte here, i eshte pergatit atje lart dhe zorr e ka kte rradhe...

Po sikur me duket se do iki me dobicllik Berisha kte here, i eshte pergatit atje lart dhe zorr e ka kte rradhe...

Tipike logjike shqiptare!

Po ja e zejme se "ata lart" jane ata qe me nje celes vendosin se kush do t'i fitoje zgjedhjet, c'interes kane "ata" qe te heqin Berishen?!

A garanton stabilitet? Po!

Atehere pse duhet heq?!

Aty eshte problemi pra mo, tek stabiliteti, se s'jan aq budallenje ata. Te ngarkojne me dru vetem per aq kohe sa nuk e di qe s'je gomar, se kur e merr vesh qe s'je gomar, ta heqin samrin e te vene tjeter samar.... 

Shqiperia sot eshte nje vend stabel, ne kuptimin qe nuk ka trazira.

Pse mendon ti se u sul ashtu Berisha me 21 janar?! Se kishte frike se mos i benin grusht shteti? Se mos i merrnin kolltukun ate dite?!

Jo! Thjesht per t'i dhene nje mesazh te qarte Rames qe "nqs. mendon se mund te destabilizosh vendin per te krijuar nje imazh te keq rreth qeverisjes time une ta tregoj mire vendin."

Nga ana tjeter, pse Rama hapi sezonin e protestave, grevave te paqta e te dhunshme? Sigurisht, nga nej ane per te hequr vemendjen nga humbja e zgjedhjeve, por nga ana tjeter edhe per t'i dhen enje mesazh faktorit nderkombetar.

Eshte mjeshter Berisha per keto sepse ai gjate historise se tij politike eshte gjendur qofte ne rolin e destabilizuesit ('98-a etj.), qofte ne ate te atij qe e ka ngrene nga destabilizimi, ('97-a).

Pse i fitoi zgjedhjet ne 2005? Sigurisht edhe per faj te keq-qeverisjes se PS-se, por mbi te gjitha si pasoje e faktit qe ai ne opozite ishte destabilizues per vendin dhe qofte "ata" qofte "keta" menduan se kishte ardh koha qe te vinte ne pushtet (me gjithe bemat e tij te meparshme). Se rashe ne kurthin e logjikes "ata" tani.

PS: Nga ana tjeter, le te mos harrojme qe ka nje konstelacion interesash ekonomike te brendshme e te jashtme qe nuk mund te lejojne humbjen e pushtetit te Berishes.

Ke te drejte, dhe po te ndjekesh po te njejten llogjike do vish tek arsyetimi se Berishes i ka ardhur koha, por nuk e them me siguri kuptohet, eshte thjeshte nuhatje...

Une duke jetuar ketu brenda Ora, nuk e ndjej fare kete, por mbase e kam gabim.

Dhe te mos harrojme qe nga ana tjeter ke nje opozite dhe nje lidership opozitar qe po konsumohet pa marre ende pushtetin.

Rama po humb simpati dita dites sikur eshte ai ne pushtet e jo Berisha.

Nuk behet lufta me mercenare.  As maxhoranca s'mbahet me Kacra, Medira e rrembythje te tjera qe s'e kane per gje te shiten e rishiten si prostituta Amsterdami sa here qe i'u vjen nje klient i ri me nje oferte me te volitshme.

Ne 2017 vlla ne 2017,po skeni faj,nuk po e shohim NE dot me sy me,lere me JU. mo u merzit.

Ca nga ju jo vetem qe se shohin dot me sy me, por as voten nuk i japin, prandaj them, pale cfar dobiclliku i kan pregatit, e do na behen me zemer te gjith PD-istat. Kurse ti je i pavarur mer plak, cke ti, c'ne ti njehere!

Mos harrojme pikenisjen: ne tavoline, shanset qe anetar i KLD-se te zgjidhej kandidatura e propozuar nga PS-ja ishin thuajse baraz me zero. Ne kete kontekst, perpjekja e PS-se per te krijuar peshtjellim ne rradhet e koalicionit qeverises, duke ju servirur kandidaturen "laramane", nuk me duket gabim (arsyetimi mbi Gerdecin ne lidhje me figuren e Vishes nuk me duket bindes). Faktet provuan se koalicioni nuk eshte monolit, ka probleme serioze dhe se pa nderhyrjen "energjike" dhe manipulative te vete Berishes, qe e menaxhoi skenen drejteperdrejte dhe personalisht, ai rrezikoi te thyhej. 

 

Edhe dicka tjeter Ora...

Ata qe kemi pasur ne pushtet, qe nga koha e Zogut, duke kaluar tek Enveri e deri tek keto 22 vjet te ashtequajtura "Demokraci", jane shqetesuar kryesisht per imazhin e tyre jashte vendit, tek fuqite e huaja, si nje garanci (nese i mire) per mbajtjen e pushtetit.

Tani qe e mendoj, kjo logjika jote dhe e shume shqiptareve me "ATA" merr goxha kuptim.

Per aq kohe sa NE, Poplli do vazhdojme te mendojme se jane ATA qe i vendosin fatet e vendit dhe per sa kohe qe klasa drejtuese nuk do kete asnjelloj presioni nga Poplli per te mos pare ATA por Popllin, kjo pune keshtu ka per te vazhduar per vite e shekuj, duke krijuar nje rreth vicioz te pafund...

As Amerikes, as Europes, nuk i rref per te drejtat apo mireqenien e Popllit. Kur vete Popllit nuk i rref, pse duhet t'i rrafi Amerikes apo Europes. Ajo qe atyre iu rref eshte qe ne te mos bejme shume zhurme e te mos perbejme nje faktor destabilizimi te rajonit.

Nder te tjera ne nuk kemi as ndonje treg te madh (madje s'konsiderohemi fare si treg nga shume sipermarrje qe ne fakt nuk investojne ketu) qe presioni i lobingjeve financiare te kete ndonje fare ndikimi mbi qendrimin e politikave te jashtme te vendeve te medha ndaj vendit tone.

Jemi nje vend i vockel, me vetem 3 milione banore. Nqs. nuk na rref neve per te ardhmen tone, nuk ka per t'i rraf as Amerikes, as Europes e as Rames apo Berishes.

Presioni duhet te vije nga poshte! Nqs. ky presion mungon atehere ata te tjeret do bejne interesat e tyre.

"Fits perfectly!"

AK

Prandaj edhe analogjia me gomarin dhe me samarin! Kur populli te mos duroje dot me ate samar, ATA ja ndrrojne sepse sido qe te jete, ata vetem nje armik kane frike, dhe ai armik eshte populli, armiku i pamposhtur i nje demokracie, me formidabel nga te gjith. Pa popullin me vete nuk ke STA-BI-LI-TET ! Prandaj edhe dalin shifrat idiote 99% pro amerikane, 99.9% pro NATO (por opozita kunder kupto ti?) etj etj kawlliqe te tilla. Ja kaq llogjike eshte. Berisha nuk e ka me ate jystifikim, dhe po shtyn nje pjese te mire te popullit drejt anti-ATYRE, prandaj edhe nuhas fundin e tij. Nje qeveri shqiptare qe nuk mburret dot me shifrat e egzagjeruara pro-ATYRE, eshte afer fundit.

ke nje opozite dhe nje lidership opozitar qe po konsumohet pa marre ende pushtetin.

..ai ka qene i konsumum qysh ne veze o burre,..por ne nuk na bon pershtypje se jena mesu me gron  sorra ne vend te pulave...

E hongri prap Edi?!!! smiley

Si i tha ariu atij gjuetarit qe dilte perdite qe ta vriste?

- Po ti, je gjuetar apo bythqire?

Me c'shof une edhe ketyre te PS-se iu pelqen. U zhvillon mendjen.

O PF-o!

E ke degju ate me gjuetarin qe po i tregonte shokeve: m'u vu ariu nga mrapa dhe m'kapi me i cep. Dhe me tha: Tani o do t'qee o do t'haj!

I tha shoku: Po ti ca bone? 

Ca bona, tha gjuetari. Nejta sa m'hongri! smiley

Hahaha. Kjo eshte nje shkalle me lart. Humor absurd. smiley Plus do burrni ajo lloj e nejtme.

Ky i joni thjesht: E ha. 

@kaposhi

A posteriori mund te themi shume gjera, por fakt eshte qe kur u shfaq ne politiken shqiptare (me se shumti si menaxher ekzekutiv se sa si politikan) Rama perbente nje risi shume te madhe. Nje pule nder sorra, le te themi (per te perdorur krahasimin tend).

Sot per sot eshte thjesht nje "disaster"!

..anomo me ate 'Resume"  qe ka Rama vetem ne plazhet nudo mund te gjente pune kenejna si figurant,por fati yune(me pak ndihmen e Nanos)  e solli te vujme me ket egersire edhe per disa kohe,... 

Se mos keta te tjeret kishin ndonje rezyme shume me te mire.

Tos Qorri ish-studjues prane institutit te studimeve marksiste-leniniste me Nexhin.

Birisha nje cop katnari (me profesion Doktor) qe del ne pah ne jeten politike fale lepirjeve, makiavelizmit. Aventurier pak a shume si Rama.

Plus... katnare e koke-shtypur te tjere...

Skena politike shqiptare edhe sot e kesaj dite eshte "merre me long se mishi mbaroi", jo me ne 1998-en qe ishin te gjithe pabuksa keta politikano-boso-halabaket-katnaret e sotem.

Rama thjesht i perkiste nje gjenerate tjeter. Djale komunisti, kuptohet...

 

Praktikisht sot politika shqiptare eshte e populluar nga ish-komuniste, femije komunistesh e ish-kaleca.

Vetem Basha qe ben nje lloj ndryshimi. Por edhe atij ja ndyu duart Berisha ne 21 janar. Se normal, zhuli kerkon te te zhulos qe te mos kesh nga te shkosh (nese te  vjen ne mendje te shkosh diku tjeter).

Rama perbente nje risi shume te madhe.

Ne fillim te gjithe kur sapo hyjne ne politike me tam-tame perbejne risi, pastaj secili e tregon lekuren e vertete me veprimet qe ben. Berisha qe Skenderbeu 2.0 ne fillim, tani eshte bere Enveri 2.0.

Qe p.sh. Rama kur sapo qe bere krietar Bashkie:

Kryetari i Bashkise se Tiranes, Edi Rama, edhe nje here i ka kujtuar dje te gjithe bashkepunetoreve te tij se persa i perket fushes se ndertimeve ai do te jete shume i kujdesshem ne dhenien e lejeve per ndertime ne qytetin e Tiranes.

E mbajti fjalen dmth smiley

Fiks! Ke te drejte. Berisha ishte super-risi kur debutoi.

Filloi te tregonte se ca madhi ishte qe me ato konferencat e shtypit ne Presidence.

Jane karaktere te dobta. Keta shesin qenien e tyre thjesht per pak pushtet.

WayBack Machine eshte xhevahir. Too bad qe s'ka arkiva me te hershme per gazetat shqiptare.

Shi nje artikell tjeter i 2001-it qe flet fiks per keto risirat dhe superxhirot e hershme ramiste ne PS. Rama paska pas platforma me kile qe kur qe krietar bashkie, tani qe u be krietar partie ja hengri lopa platformen dhe programin.

Socialistët ia besojnë zgjedhjet Edi Ramës

Në fillimin e vitit të shkuar kur Edi Rama ishte Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, ende pa u propozuar zyrtarisht si kandidat për kryetar bashkie, së bashku me stafin e tij të ngushtë në Ministri, i paraqiti Partisë Socialiste platformën e hartuar për zgjedhjet vendore të tetorit 2000. Rama coi dy dosje të mëdha të kuqe, me qindra faqe, që shërbeu si shtrati i platformës së socialistëve për ato zgjedhje. Tani si kryetar i Bashkisë së Tiranës, Rama është me një tjetër platformë për Partinë Socialiste. Atij i intereson personalisht një fitore e padiskutuar e socialistëve në zgjedhje, pasi në të kundërt ai me siguri do të detyrohet të japë dorëheqjen nga posti i kryebashkiakut në rast se fiton Partia Demokratike.

per mu eshte e kote gjith kjo ...

Ka vetem nje OBJEKTIV ...Shporrja e K/banditit Berisha nga Pushteti . Dhe per kete duhet te vihen ne Prove disa NDERKOMBETARE qe kane ne Dore. Nuk ma do mendja te mendojne kaq "thelle" sa Peshqit e PPU  smiley Ishte dhe nje RAST i shkelqyer per te provuar se cfare fsheh Berisha "brenda " ndergjegjes Kullore te tij me sejmenet e Gardes  dhe Klani Kopuk  e Grabites i tij pas perseritjes "Ketu jam une edhe pas 21 Janarit " . Ishte nje Rast ne rrugen e "mos harroni " ...keni ca PIKA e ca Detyra . Cfare duan me BE e KE pas kesaj Farse ??????

Une e kam thene dhe vazhdoj ta them . Arvizu e te tjere sidomos ai i Kapuri me Farts , e kane te Kote . Shqiperia dhe shqipetaret nuk kane NEVOJE per asnje PIKE e asnje DETYRE .Kane nevoje per Dashamires dhe Jo hipokrite e te BLERE e  Maskarej nen petkun Diplomatik ! Nuk ka Popull me te mbare , me te Qete me te dashur me te Edukuar e me Te pershtatshem per cdo lloj situate . Te pakten TRE Kultura DOMINUESE Boterore ...

Ruse

KineZe

Amerikane ... per 45 vjet!!!!!!!!!! E kush POPULL e ka pase kete FAT !!!! dhe Historia e 45 -90   e Provoi Jo Ralle .

Largoni Berishen ! Ai eshte OUT ne gjithshka . Ai eshe Mut Buurre Shteti. Berisha eshte nje SPECIFIK Bajraktar qe te gjithe Pushtetin e tij e Ushtron nepermjet Presioneve me Dosje , Vrasjeve  , Blerjeve me Para dhe shitjen e Atdheut Mafies nderkombetare per Pastrim Parash te Pista .  Hiqini atij mundesine Ligjore per te Urdheruar Zjarr dhe do shihni nje palo ndyresire dhëmbërënë qe nuk ha dot as Rusmalin le me te haje Jozefpercken smiley do te shndrrohet ne nje kopje te shemtuar te Plakut Mere !

Eshte e kote ...Berisha  ne cdo KOHE do krijoje Situata Anormale ku shqiptaret te gjinden te Dyzuar dhe te vene ne Dyshim aftesite Logjike . Ai ne cdo kohe do sjelle situata per Harxhim energjish Intelektuale te PA Dobishme dhe nxitese per Urrejtje e Perbuzje ndaj njeri tjetrit . Ai eshte SOFRA InteliDjente e te CMENDURVE ku nuk besoj se ben Pjese as Inconformisti ( si pllake gramafoni) e as e Pernderta Lefkofe me dijet e saj ! Berisha eshte nje Realitet ANORMAL ne nje vend te dominuar nga HAJDUTE e Bandite !

Po ca ke mo Idriz qe shqetesohesh?! E ka zgjidh natyra ate pune! Lindim, jetojme, vdesim!

S'eshte i perjetshem Berisha (kur s'ishte Dulla!).

Problemi eshte qe te arrihet te ndryshohet mentaliteti popullor qe ve ne krye keta lloj pallash e njerezish problematike.

Jane fjale Letrare 'mentalitet popullor " Nuk ekziston dhe per aq sa ekziston si shkencor vleresohet si Psikologji Shoqerore ose Shtresa me e Korracuar e Individt apo Grupit .Qe nga koha e shndrrimit te majmunit ne njeri eshte po e njeta PERFITO ose me ShKenCe te Modhe mer Jahu pak ashume si Teoria e Ekzistencializmit ne Linje Marksiste smiley nga Sartri qe thioshte Marksi pa mua nuk eshte i Plote !

Poe vure robin ne kushte normale pa "berihaj " me pak ko..et ne mengene sic e vuri  Vekja ... gjithshka ecen si ne cdo vend te Botes .

Po e vure si ne stan dhish dhe ne krye ui Ve nje Sqap qe zanatin e vetem qe di eshte te haje kulloten e te tjereve , te qelloje me brire e te beje ate Pune ne STAN , ..... kete "mentalitet " do kesh deri sa te vdese Populli smiley

Kush eshte ai Bathorist qe ndryshon Berishen me deshire ????? ..ne se nuk e Heqin ata qe e kane VENE si ..seria e trete e atij te filipeneve ( Markos me duket Quhej smiley  qe qahej ne Telefon

Po pse te largohem Une .Une i kam sherbyer Amerikes !

Po po duhet te IKESH!

Po me qe Xhibi e ka ngrite Derstilen dhe Uji i ka ardhe me Bolek ...Tirrni Lesh se dro u gjen Treg Berisha smiley

oidriso

Ke shume te drejte, megjithate i ka kaluar koha nderkombetareve, ata e dhane provimine tyre dhe deshtuan, mbeten ne klase, popullin shqiptar e lane ne balte, legjitimuan vrasjen e shqiptareve te pafajshem (burre shteti), dhe vazhdojne sot e kesaj dite te mbajne me lloj lloj makinacionesh nje te cmnendur antishqiptar ne fronin e arberise. PROVA ishte per opoziten, por e vetmja gje qe kish byth te bente ishte te qahej e te sperdridhej si kurvat, jo ai keshtu e jo ai ashtu, cfar thoni more derdimene, ai vodhi votat dhe ju vrau mu ne mes te rruges ju DO PROVONI MORALIN POLITIK TE BERISHES, ehh pika mu ne maje te kokes.

Bravo! Bravo!

@xhibi

"Enfant Prodige" i Tos Qorrit ne ate kohe.

O Zot i Modh, nihmoje Tos Qorrin te bohet President. Ajo do jete non plus ultra per 100 vjetor.

Ketu vij dhe une me qejf Pf....smiley Jepi nje dore Toss zallamahise se prapa i vjen Historia ...Paska qene parashikus i Modh me r Jahu !

Pse, thua ta kemi atë fat të shohim në të gjallë  'Familjen e shenjtë'  Tosi-Xhozi-Karagjozi të bashkuar në pushtet, si një trup i vetëm?  As në kohën e dumbabistëve dhe voriopiristëve nuk kemi patur kaq fat. Tani, ne kemi patur baxhella në pushtet, po të gjitha në një vend nuk i kemi bërë dot bashkë. Thua ardhi dita?

 Përshëndetje pjetermustakuqi! Komentin tim dhe sharjen tënde, me të drejtë administratori i ka fshirë. E lexova që dje, por s'pata kohë për përgjegje. Ajo që nuk shkruajta dot dje dhe po e shkruaj sot, është një ndjesë. Shëmbulli i dhive më ka dalë nga ngutja dhe i motivuar për të bërë humor. E shoh që kam gabuar. Do jem më i kujdesshëm. Faleminderit.

Ke gjet menyren me te ashper, per t'me ba te nihem keq,per shkakun e asaj sharjes.Fakti qe nje sharje te tille, i'a kam adresu nje njeriu si ju,me ban te nihem deficent.Nese vlen,dhe une ju kerkoj ndjes, me gjithe siceritetin e mundshem.Falemnerit juve!

Degjeneron procesi per KLD...

Demokratët mundën të ruajnë një mazhorancë minimale në parlament, 71 vota, për të kaluar gati in extremis kandidaturën e Elis Çefës në Këshillin e Lartë të Drejtësisë.

Përballë Elis Çefës socialistët kishin propozuar avokatin Ardian Visha, mbrojtës ligjor i Fatmir Mediut në procesin e Gërdecit. Madje avokati Visha kishte deklaruar në mes të Komisionit të Ligjeve se besonte në pafajësinë e klientit të tij, Fatmir Mediu, duke iu kundërvënë kështu hapur qendrimit të socialistëve që e konsiderojnë “Gërdecin” si një krim shtetëror.

Ndaj seanca e të enjtes paraqiste interes të veçantë edhe për të parë lëvizjet e votave. Një seance ku si rrallë ndonjëherë merrnin pjesë të tërë deputetët e Kuvendit, me përjashtim të Rudina Seserit që ka dhënë dorëheqjen.

Por, votimi që për emërime të tilla është i fshehtë, shkaktoi debat pikërisht në kohën kur Sekretariati i Votimit po përgatiste kutitë për një votim manual. Duke qenë se seanca në këtë moment ishte e ndërprerë, planet që po ndiqni janë xhiruar në mënyrë amatore me celular nga një deputet i opozitës.

Gjithçka duket gati për të filluar votimin. Por, situata tensionohet pasi mazhoranca kërkon që fletët të firmosen nga Sekretariati i Votimit në momentin kur deputetët do të paraqiten për t'i tërhequr ato. Opozita, duke pasur frikë se fletët do të firmoseshin në mënyra të ndryshme që mund të identifikonin votën e deputetëve të caktuar, kërkoi ose firmosjen e njëhershme të të gjitha fletëve përpara fillimit të votimi, ose vulosjen e tyre.

Kjo nuk pranohet nga mazhoranca dhe situata tensionohet, madje mes vetë kryeministrit Berisha dhe kryetarit të grupit socialist Gramoz Ruçi.

Nga zërat në sfond dëgjohet të dëgjohet edhe “21 Janari”.

Në këto kushte, në mungesë të konsensusit dhe ndërkohë që opozita po protestonte pranë foltores, kryetarja e Kuvendit çeli seancën dhe i hodhi kandidaturat për votim në mënyrë elektronike. Një mënyrë kjo, që teknikisht është e fshehtë, por që socialistët e hodhën poshtë qysh në fillim sepse dyshojnë që kushdo që ka akses në sistemin e votimit elektronik, mund të kontrollojë votën e çdo deputeti.

Ndërkohë, duke përmendur nominalisht disa emra deputetësh, si Kastriot Islami, Ilir Meta, Lefter Koka apo Vangjel Tavo, kryetarja e Kuvendit në mos dekonspiroi votën e tyre, hodhi një hije të fortë dyshimi, pasi në fund kandidati i mazhorancës mori 71 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Pra të tërë ata që morën pjesë në votim, votuan për të. Dhe sipas deputetëve të pranishëm në sallë, në votim kanë marrë pjesë edhe ish-deputeti socialist Kastriot Islami edhe deputeti Fatmir Mediu.

Burime të caktuara brenda LSI-së hedhin poshtë pjesmarrjen e Ilir Metës në votim. Por një gjë është e sigurt: mazhoranca pati rrjedhje votash. E mbetur me 73 deputetë pas largimit të Gazmend Oketës, mazhorancës në këtë seancë iu bashkua Kastriot Islami, që e çoi këtë numër në 74. Por kandidatura e demokratëve mori 71 vota, çka do të thotë se 3 deputetë, me shumë gjasë të LSI-së, nuk morën pjesë në votim.

Pas mbarimit të seancës socialistët mblodhën urgjent grupin parlamentar, kurse kryetarja e Kuvendit nga ana e saj nxori një deklaratë që dënoi ashpër atë që ajo e konsideroi “dhunë të organizuar të një grupi deputetësh të opozitës”.

Në mbështetje të kësaj, kryetarja Topalli shpërndau disa plane filmike të xhiruara nga kameramani i Kuvendit, ku dëgjohet kryetari i grupit socialist, Gramoz Ruci të deklarojë se këtu vendosim ne.

Kryetarja Topalli në sqarimin e saj i referohet rregullores së Kuvendit sa i takon procedurës së votimit dhe një praktike votimit të zbatuar në 20 vjet parlamentarizëm.

Kjo dhunë e organizuar dhe e qëllimshme, deklaron kryetarja Topalli, është dhunë ndaj parlamentit, parlamentarizmit dhe shtetit ligjor. I zgjedhur në këtë mënyrë si përfaqësues i parlamentit në Këshillin e Lartë të Drejtësisë, Elis Çefa do të zëvendësojë Kreshnik Spahiun.

...........

Interesante se dhe kjo videoja e Topit nga gjithe ajo zallamahi deshifron vetem "E provove me 21 janar" dhe jo kete transkriptimin peshkist ku Berisha paska thene se ketu jam dhe jua bej prap si me 21 janar, gje i coi ne histerizem kolektiv disa se s'duhet pare moraliteti i kurveruar i opozites qe propozon dike te bindur plotesisht per pafajesine e Medi Gerdecit ne nje nga postet me te larta te drejtesise, as duhet tallur e ironizuar teza MeroBaziste per fitorje taktike te Rames, por duhet perqendruar gjithe vemendja te kercenimi i Berishes (qe vetem Meroja e peshku mundi ta deshifroj, se Topi jo e jo), te pranimi i krimit te 21 janarit nga ana e tij, te heqja e ketij vrasesit nga kreu i qeverise etj.  Bile ca na thane qe me kete rast, as duhet qeshur, as duhet ironizuar, as duhet devijuar nga kuja dhe kercenimet e sharjet per Berishen se pastaj ke per t'u share me liber shtepie.  Me e keqja eshte se adminet i lejuan keto postime te ndyra te postohen!

 

Një mënyrë kjo, që teknikisht është e fshehtë, por që socialistët e hodhën poshtë qysh në fillim sepse dyshojnë që kushdo që ka akses në sistemin e votimit elektronik, mund të kontrollojë votën e çdo deputeti.

Po mire mo, me votim me fleta votimi nuk duan socialistet se sekretaret e komisionit e votimit te Berishes do i firmosin pak ndryshe 4-5 flete votimi per 4-5 deputete te dyshuar nga ana e tyre qe t'iu dekonspirojne voten.  Me votim elektronik nuk duan sepse dyshojne se kush ka akses te sistemi elektronik, mund ti kontrolloje.  Athere si kerkojne keta te votohet, qe mos kene dyshime se Berisha i lexon/kontrollon/ vjedh/ tjeterson votat? Mos valle me gogla si ato votimet e 1945-ses.

Per mua gjthe kjo zallamahi ishte teatri i radhes te viktimizimit te te dyja paleve qe behet per te ndjellur meshire e keqardhje nga bota.  Kurverim i peshtire i klasit me te ulet.  Njera pale qurravitet per kushedi sa te saten here se Saliu vodhi votat (kete here ne parlament), dhe na kercenoi se do na vrare.  Tjetra pale qurravitet se opozita kerkoi te ndryshonte proceduren me dhune dhe rrembeu me dhune fletet e votimit per ta administruar vete procesin e votimit.  Teater viktimizimi bundrash! Me e keqja ama eshte ky lloj teatri, bazuar ne aftesite e aktrimit te bundrave, i ngref si palla militantet e njeres apo tjetres pale!

 

smiley meqe ky ndaloi aprovimin e A. Vishes, i bie te jete burre i mire apo burre i keq?

 

Kush tha qe u ruajt mazhoranca? Une vetem degjova Topallin qe tha: 71 vota pro, asnje kunder, asnje abstenim. Mbyllet seanca. Mirupashim
Kandidati I pd-se me duket krejt I paafte dhe inkompetent, ndersa kandidati I ps-se eshte pataksia vete. Skandal. Megjithate nuk ka rendesi se ke ka mbrojtur, ne rast se sistemi gjyqesor ne shqiperi eshte I rregullt, atehere I bie qe ai te kete bere nje mbrojtje shume te fuqishme dhe inteligjente, - pra, I zoti, eshte.
Bejini pyetjen vetes atehere. A doni nje qyrravec nenkryetar te kld-se apo nje njeri te zotin? Mbase ai qe fitoi eshte I zoti. Por sistemi u provua dhe njehere qe nuk eshte demokraci funksionale, por mishmash militantesh!

1 sekonde, se duke e menduar, fakti qe zevendesoi Kreshnik Spahiun ne KLD nuk do te thote qe e zv. edhe ne postin e nenkryetarit, por vetem si anetar i thjeshte. Apo jo?

E vertete hunter.

gjithsesi, edhe anetar i thjeshte i Keshillit te Larte te Drejtesise nuk eshte gje e vogel.

Ja dhe nje qendrim interesant nga Presidenca.

Deklaratë për shtyp lidhur me debatin e fundit politik rreth zgjedhjes së Zëvendëskryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë

 

17 prill 2012

Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi, në respekt të Kushtetutës së Shqipërisë, neni 147, pika 3, ka ushtruar të drejtën e tij për të propozuar një nga anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë për vendin vakant të Zëvendëskryetarit.

Akti kushtetues i Presidentit është ndeshur me një fushatë bllokuese dhe denigruese të ndërmarrë nga zyrtarë të lartë të ekzekutivit dhe mazhorancës, përfshirë sot edhe Kryeministrin e vendit. Në përpjekje për zhvendosjen e krizës politike nga parlamenti në Këshillin e Lartë të Drejtësisë dhe për tërheqjen e vëmendjes nga skandalet politike të radhës, - Kryeministri dhe zëdhënësi i tij në Ministrinë e Drejtësisë, shpallën publikisht synimin e tyre për të deleguar në detyrën e lartë të Zëvendëskryetarit të KLD-së njërin prej kandidatëve të preferuar politikë, të zgjedhur në mënyrë të debatueshme në Parlament. Duke refuzuar votën konkurruese dhe procedurat kushtetuese, ata zgjodhën edhe këtë herë mjetet e presionit mediatik dhe verbal, shantazhin politik mbi Institucionin e Presidentit dhe të anëtarëve të tjerë të KLD-së, duke krijuar një precedent të rrezikshëm për rendin kushtetues në vend dhe integritetin e institucioneve kushtetuese.

Presidenti i Republikës vlerëson se deklaratat ultimative për të deleguar përfaqësuesin politik të Parlamentit në postin kushtetues të Zëvendëskryetarit të KLD-së janë sa të papranueshme, aq edhe një zhvillim negativ për shtetin e të drejtës në Shqipëri. Sulmi denigrues dhe i padenjë për një zyrtar shteti ndaj Presidentit të Republikës, lidhet me mentalitete e sjellje të periudhës kur vendi drejtohet nga partia – shtet.

Këto zhvillime dhe presione politike të radhës për të kontrolluar pushtetin gjyqësor, - përveçse një goditje ndaj sistemit të drejtësisë, ndaj institucioneve të pavarura kushtetuese dhe ndaj sistemit kushtetues në vend, - janë edhe një shkelje e rëndë e standardeve dhe kërkesave që Shqipëria duhet të përmbushë për marrjen e ftesës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Në deklaratat e zëdhënësve të Kryeministrit dhe të vetë Kryeministrit pretendohet se Presidenti i Republikës ka shkelur Kushtetutën duke propozuar një gjyqtar në postin e Zëvendëskryetarit të KLD-së. Për çdo person me njohuri minimale juridike, që merr mundimin të lexojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese të vitit 2006 të cituar në mënyrë spekulative në deklaratat e tyre të sotme, do të ishte i papranueshëm shtrembërimi dhe keqpërdorimi i këtij vendimi për të përmbushur synimet e tyre politike.

Gjykata Kushtetuese në vendimin e saj ka rrëzuar ndryshimet që iu bënë ligjit organik të KLD-së në vitin 2005, sepse me këto ndryshime të gjithë anëtarët e KLD-së ktheheshin në zyrtarë me kohë të plotë. Qëllimisht nga mazhoranca sot nuk përmendet dispozitivi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese, i cili në mënyrë konkrete ka shfuqizuar 5 nene të ndryshimeve në ligjin organik dhe ka lënë në fuqi nenin 12, nen, i cili në mënyrë shumë të qartë shprehet se Zëvendëskryetar i KLD-së mund të jetë edhe një nga gjyqtarët që janë anëtarë të KLD-së, por me kushtin që në momentin e zgjedhjes së tij të japë dorëheqje nga detyra e gjyqtarit.

Akuzat e tjera se Presidenti i Republikës ka bërë shkelje të Kushtetutës tani e më parë gjatë mandatit të tij presidencial, përveç sa u tha më lart, e merr përgjigjen direkt nga arkivi i vendimeve të Gjykatës Kushtetuese, e cila gjatë pesë viteve të fundit ka vendosur me të drejtë në 10 raste kundër akteve ligjore të ndërmarra në mënyrë partizane nga ana e Kryeministrit, qeverisë dhe mazhorancës parlamentare, siç janë rastet e marrëveshjes së kufijve detarë, ligjin e pronave, etj. Asnjë vendim 5-vjeçar i Presidentit të Republikës nuk është rrëzuar në Gjykatën Kushtetuese dhe se, edhe në rastin e fundit, kemi të bëjmë vetëm me një vendim interpretues të procedurave të rotacionit në Gjykatën Kushtetuese.

Praktika e shkeljes së Kushtetutës faktikisht është bërë nga të tjerë, duke nxjerrë akte ligjore në kundërshtim me të, duke mbajtur në sirtaret e parlamentit pa asnjë përgjigje dhe vendim siç edhe vijon të ndodhë, dekrete presidenciale për emërim në Gjykatën e Lartë, duke kryer emërime antikushtetuese në Forcat e Armatosura apo duke imponuar cënimin e pavarësisë së institucioneve kushtetuese dhe zëvendësimin e drejtuesve të tyre me individë me karrierë të qartë politike e partiake.

Akuza tjetër tashmë e konsumuar se Presidenti i Republikës dhe Institucioni i Presidentit po përdoren në funksioneve të projekteve politike të ardhshme janë gjithashtu të pabaza, spekulime dhe jo serioze, sidomos kur bëhen nga individë, të cilët në kujtesën tonë publike dhe personale mbahen mend për shndërrimin real e publik të këtij Institucioni në vend-mbledhjes të kryesisë së partisë.

Edhe njëherë Presidenti i Republikës deklaron se është i vendosur t’i qëndrojë besnik deri në fund betimit të tij kushtetues, në shërbim të interesave madhore të vendit, duke nxitur bashkëpunimin institucional, frymën e dialogut dhe kohezionin social në shoqërinë shqiptare.

loja me interesante se sebepi smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).