Ministria e Punëve të Brendshme apeloi për qetësi dhe përmbajtje pas vrasjes, të enjten, të pesë personave të etnitetit maqedonas, në afërsi të një liqeni artificial në fshatin Smillkovë të Shkupit. Zëdhënësi i Ministrisë, Ivo Kotevski, tha se për momentin është me rëndësi që të mos spekulohet me motivet e këtij akti të rëndë që ka shkaktuar reagime dhe bllokim të qarkores së Shkupit nga banorët lokalë.

Vrasja e katër personave të moshës prej 18 deri 20 vjeç dhe e një tjetri të moshës 44-vjeçare, ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes, ndërsa trupat e tyre të pajetë janë gjetur rreth orës 22 e 30 minuta nga disa persona që po peshkonin në liqenin artificial.

Në vendin e ngjarjes janë gjetur edhe gëzhoja nga plumbat e shkrepur. Policia dyshon se 44-vjeçari, Borçe Cvetkovski, është vrarë pasi ka qenë dëshmitar i vrasjes së katër personave të tjerë. Ai besohet të ketë qenë duke peshkuar në momentin kur autorët kanë kryer vrasjen e katër të rinjve të tjerë.

Për më shumë Radio Evropa e Lirë

159 Komente

''eksperimenti'' Maqedoni sduket se do ta kete te gjate..  

megjithse pa ditur akoma shkakun   ketyre vrasjeve, prape,  gjynah per viktimat e pafajshme.  njerez te rinj..

Sipas Balkaninsight ky 45 vjecari ka qeeluar ne vend te gabuar ne kohe te gabuar. Kurse 4 te tjeret njiheshin si nacionaliste Maqedonas!

Dyfish ja morren gjakun atyre djemve nga Gostivari!!!!

O Roni,

Nacionaliste 18-20 vjec? po ato jane femije qe thjeshte po peshkonin o njeri? Ti qenke shume i sigurte se e kane bere Shqiptaret...

edhe patriote ne maje te USA si puna jote na duhen tani se injorancen e kemi te papune 1 milion smiley

Sa vjec ishe ti kur ke shkrepur armen e pare?

Une isha 16 vjec kur mund te qelloja me bresheri dhe te caja ne mes nje kokerr limoni te pa rritur mire, ne dege te pemes, qe nga 10 metra larg. Ata mund te jene nacionaliste, por prape, nuk justifikon gje vrasja. 

kush foli per vrasje?

Po i thoja zotnise me siper, qe mosha 18-20 vjecare nuk eshte prove mosperfshirjeje ne ndonje gje. E aq me pak, mundet mosha 18-20 vjecare e nje maqedonsi sllav te provoje autoresine shqiptare te nje akti.

Mosha 18-20 eshte me e rrezikshmja per nacionalizem.

injorancen e kemi n'kry dhe goxha aktive...

Rono, 

kush tha qe duhet marr persiper kjo?

Bame une nuk dhashe deklarate per media o burr. Ne po flasim ketu mes taneve. Por nese ajo qe thash une merret si prove krimi apo si pohim une e terheq mbarpsh. Une jo vetem nuk e di se kush e ka bere por dhe shpresoj qe shkaktaret e ketij krimi monstruoz te vihen perpara drejtesise sa me shpejt!

qekan tu avullu komentet... Rono, as mes vedi nuk duhet birsu nje lajm kaq i erret e i  paplote... 

 

C'gjak moren o rob zoti. Uro te mos jene vrasesit shqiptare, se do te ishte kafsheri.

Nuk ka asnje lloj drejtesie qe vihet duke vrare kater adoleshente. Do zoti gjejne qe s'e kane bere shqiptaret, se do dilnim si kafshe.

Lazo me lejo te ndaj me ty nje histori personale.

Familja e gjyshes sime vjen nga Gostivari. Ne 1945 hyne trupat nacionaliste maqedonase ne Gostivar, shkojn te shtepia e gjyshes dhe komandantit i "bie" kreheri ne pus. 11 meshkuj te familjes me i vogli 12 dhe me i madhi 42 i fusin ne pus njeri pas tjetrit qe te nxjerrin kreherin e komandantit. Te gjithe te mbytur.

Keshtu qe dhe nese e kan bere shqiptaret shume mire kan bere. Se Maqedoneve ju ngrof morri pak si shume duke rraf adoleshente shqiptare me shufra hekuri. Nuk jemi me ne 45 kur i hidhnin trupat e shqiptareve ne vardar sot cecua ka bicak. Edhe e di cfar sa me shume ta dine qe Cecua bicakun nuk e ka problem ta perdori po e ngave aq me mire eshte.

 

Ne 1945 vdiqen dhe dhjetera miliona gjermane e angleze, por i zgjidhen qe atehere gjerat e tani jane mire. Neve ne vitin 2011 shohim prape vrasjen si zgjidhje?

Lazi ne 2012 une nuk di te ken sulmuar ne zonene e Alsaces, Franceset me shufra hekuri adoleshente Gjermane.

Mos na hap barkun me kto krahasime aman!!!!!!

me fal, por ti krahason vitin 1945 me 2012, dhe une ia fus kot?

pyeti maqedonsit... ata thone qe jane maqedonsit e lashte dhe te pandryshuar qe nga koha e aleksandrit. edhe aleksandri mund ta kete patur vitin 1945... ose dicka tjeter nuk ka ndryshuar tek maqedonsit... perfshire dhe 1945 dhe 2012. smiley

Po qe per ate pune, ka dhe rob me mendje fetari qe jetojne ende ne mesjete. Une po flas per njerezit e pergjithshem, normalet, jo ata qe jetojne ne te shkuaren. Dyshoj te mbizoterohen maqedonasit nga keta njerez, sic nuk mbizoterohemi ne. Dhe eshte poshtersi qe miliona banore te ndershem te fryhen me nacionalizem e urrejtje nga veprimet e dhjete njerezve qe jetojne ne te shkuaren.

Po vrasja nuk eshte normale pra. te paaakten njera prej dy paleve te perfshira ne ngjarje jeton ne mesjete. (ose ne ato kohe kur vrasja legjitimohej)

te dy palet kane rob mesjetare, nje grusht prej tyre, qe marrin ne qafe robt normale, me miliona.

Nje gje dihet ama, qe kur behet fjale per shoqerine njerezore, flitet per evolucion me termat "origjina e specieve" dhe "ligji i xhungles".

Njeriu, besohet, ne dallim nga kafshet, ka ndergjegje. Ka dhe te zhvilluar sensin e kohes,  dhe ndergjegja e shtyn te kerkoje dhe rrenjet e veta dhe origjinen e vet. Te njohe vetveten, te aspiroje per te ardhmen. Por ja qe shoqeria njerezore i eshte nenshtruar evolucionit me termat e mesiperm. Shembull me konkret se Ballkani dhe shovinistet sllave dhe greke, nuk ka.

Ballkani eshte thjesht 60 vjet mbrapa ne shkallen e evolucionit.

Une nuk krahasova une doja te ta kompletoja tabllone e kafsherise!

Ti po krahason Anglezet me Gjermanet dhe Shqiptaret me Maqedonasit. Ne 45 u vrane Anglezet me Gjermanet por ne 2012 Gjermanet nuk po rrahin me shufra hekuri Anglezet. Ne 45 u vrane gjithashtu shqiptare dhe maqedonas problemi eshte qe dhe ne 2012 femijet shqiptare po rrihen si shtaze me shufra hekuri nga Maqedonet. 

Ktu po them une qe ti ja fut kot!!!!!

 

Po do te kisha pasur dhe une ndjesi hakmarrjeje po te kishin rrahur maqedonas, por te vrasesh kater vete me gjakftohtesi, eshte krim jashtezakonisht i madh. Me fal, por s'ndiej dot kenaqesi hakmarrjeje.

Ne kte rast hakmarrja ka dimension praktitik dhe utilitar. Zvogelon dhunen ne te ardhmen!!!!

Nese je 22 vjec e poshte, kur te rritesh do te behesh pishman per kete menyre te menduari. Nese s'je... s'e di.

Sa i mbusha 30 me date 9. Edhe e di cfar?? Me kte lloj te menduari me ka ec shume shume mire deri tashti. Me vone nuk e di!

Ja ta them une c'problem shkakton i menduari yt. Ti rri aty ne internet, qe nga Amerika, se ketej s'ke bythe te vish e te besh gje, se kot s'ke ikur. Shkruan gomarlleqe ne internet qe ne jeten reale atje ne amerike s'do t'i thsohe kurre, se do te te largonin si mesjetar, dhe mendon se thjesht po shfryn nervat. Kshu si puna jote mblidhen me qindra ne internet, dhe ca kalamaj qe i perjetojne vertet problemet, i lexojne te shumefishuara nga ju qe as e keni idene, dhe ne vend te shpetojne e te zbusin situaten, shkojne e vrasin dike. Pastaj nje tjeter vret per hakmarrje, e ti vazhdon te shkruash nga interneti, sepse, sic thashe, s'ke bythe te shkosh atje e te perjetosh cfare perjetojne ata, por e bind veten me te lashtat e 1945-es. Dhe fakti qe je 30 vjec, fiks sa une, e s'e kupton kaq, eshte i rende. Sepse maqedonasi, pas vrasjes, nuk do te mendohet dy here para se te rrahe, por s'do te mendoje fare e do te ndihet i justifikuar per te vrare. Pastaj shqiptari prape do te laje hakun, e keshtu kthehesh ne mesjete, aty ku ti ke mentalitetin, por ku s'ke bythe te jetosh.

Lazi Lazi e nise mire pa ofendime nuk e di pse e prishe gojen. Kjo nuk i shkon nje njeriu te mencur dhe pacifist si puna jote.

Lazi ne Shkup kam qene per here te fundit veren e 2011, kam familje atje. Bileten sapo e preva tashti per 17 Maj.

Lazi kush nuk beson ne dhune eshte injorant. Dhuna miku im ka shpetuar njerzimin dhe jo diskutimet teorike se kush ka te drejte. Me Hitlerin si u morr vesh bota e qytetruar e mban mend??? Po me Japonezet te kujtohet se si vajti ai muhabet. Lazi te kan bere lavazh trurit, me siguri duhet te kesh shoqeri te ngushte me ata misionaret e krishtere qe besojne se nje dite Luani dhe Qingji do behen shoke te ngushte dhe do tregojen barcaleta per Lopet se sa budallaqe jane.

Me Hitlerin si u morr vesh bota e qytetruar e mban mend??? 

Po te mos kishte pasur dhune, s'do te kishte pse te merreshin vesh per ndonje gje me hitlerin.

ti mendon percart

klm

Ok Lazi po ta thjeshtezoj. (Mendova se duke qene 30 vjec je i afte te kuptosh sarkazmen dhe ironine) me Hitlerin bota e qytetruar u morr vesh me dhune. I hodhen bomba dhe e rafshuan nuk i thane aman o Hitler shikoje dhe nje her kte pushtimin e Polonise se ne mendojme se e ke gabim.

Ja te ta thjeshtoj dhe une. HItleri ishte pjese e botes se qyteteruar, dhe ai mentaliteti i hitlerit per dhune ishte bota e qyteteruar. Bota e qyteteruar u grind brenda vetes, jo ndaj nje tjetri. Hitleri ishte ata, nuk ishte nje tjeter vs botes se qyteteruar. Dhe nga ajo grindje e vitit 1945, bota e qyteteruar nxori nje mesim. Por jo ballkani, ti dhe ata qe e mendojne si ti. Ju vazhdoni ende me muhabete 45. Sikur te denosh vrasjen e ta besh edhe maqedonasin te denoje vrasjen, me vone do te merreni vesh ndryshe, jo me vrasje. S'po te thote njeri t'i hapesh rrugen maqedonasit te rrahe nxenes, por zgjidhja nuk eshte vrasja. Zgjidhja eshte te kapen ata qe vrasin nxenes e te arrestohen. Ndersa ti sheh vrasjen si zgjidhje. E kupton problemin?

Po Miloshevicin e mban mend Lazi???

Edhe me ate u lodhen te shkretet fol e fol e fol, po aha smerrte vesh tjetri e kish nda menjen Kosoven do ta boshatiste.

Fol Perendimoret e shkrete se O Milosh po nuk ka kuptim kjo qe je duke bo, shqiptaret jan ne shpiat e tyre, je duke bo genocid ooo Millosh. Jo ore snigjote Miloshi nga ai vesh.

Kur do ti qe sa fillun me ra bombat ne Beograd i erdhi degjimi Milloshit!!!

Kur vjen ora e dhunes vjen o Lazi dhe ske ci ben. Maqedonasit ja prune shpirtin ne fyt shqiptareve. Fol shqiptaret qe kmi firmos mardhenien e Ohrit po aha nuk ndigjone maqedonet nga ai vesh. Maqedonet, vrit e rrih shqiptare.

Lazi me duket se paske humbur kot si murg budist!!!

ka humbur ndjenjat. smiley

Une di qe nje malok perpara 1 viti vrau 4 shqipetar dhe ai per dreq ishte malok prej shqipnije.

Nuk mirret gjaku duke vrare te pafajshem...

Po ti ku  e di qe jane te pafajshem?

Ka mundesi qe eshte veper e shkijeve serbe

Ky lajm mu duk shumë i çuditshëm... kush dyshohet për vrasjet?

 

Shpeshhere kam menduar dhe dal ne konkluzion se individi ne marredheniet etnike eshte i pafajshem, vetem per hir te faktit se ekzistenca e tij ne nje etni eshte krejt rastesore. Keshtu qe gjithmone individi eshte gjynah. 

Ne kontekstin e marredhenieve etnike, hesapi ndryshon. Ashtu si rastesisht dikush eshte pjese e nje etnie, po per shkak te asaj rastesie do vuaje/gezoje edhe gjith ato qe vijne prej ketij "fati". 

Nese e kane bere shqiptaret, a do kishin ndodhur keto nese dy te rinjte shqiptare nuk do ishin qelluar per vdekje? Ka shume mundesi qe jo. 

Po edhe nese e ka bere dikush tjeter, ne fund te fundit me vjen mire qe sjane vrare shqiptare te tjere por monkeydonas ne vend te tyre. Kaq! 

shqiptaret nuk te vrasin per pune nacionalizmi, por vetem per pune NDERI. 

te ishim ne nacionaliste do ishim me kohe populli me i fuqishem ne ballkan, por s'jemi

Se kush i ka vrare akoma nuk dihet. Por ajo qe dihet eshte qe kur Branko do ti thoj Mirkos hajde marrim nga nje cope hekuri dhe rrahim djem dhe vajza shqiptare, Mirko ka shume mundesi qe pas kesaj qe ndodhi do mendohet nja 2 here!

edhe, por mund te ndodhi qe te pafuqishmit, ne menyre rastesore, te hane dy shkopinj..

Shpresoj qe viktimat, mos te kene qene eksponente, dhe qe mos te kene pasur dore shqiptaret.

ne ate fshatin ku jan vra kta jan sulmu disa here autobuzat me nxenes shqiptare, e nuk eshte habi se keta te katert( se ai i pesti skishte moshe per kete pune) te kene qene nder protagoniste. mund ta zgjasim fillin sa te duam se fajin e ka qeveria maqedonase qe nxit urrejtjen, e ka amerika europa, e dreqi e shejtani, po veprimet konkrete mund te ndermerren vetem ne persona konkret. po qe se keta kane qene protagonist ne ate ngjarjen qe u rrafen femijet shqiptare me leva hekuri e vajten ne spital ne gjendje te rende aq me mire qe ndodhi kshu se tani kto kalamajt maqedonas do ta masin mire bythen kur tju teket me u zbavit duke rraf e vra shqiptare.

Nuk do jete cudi ketu ne kete masaker te kene gisht sherbimet sekrete serbe apo ato maqedonase.

pse jo dhe greke...

pse jo bullgare?

maskarenjte!

Greket ta bene nje here procken andej nga vitet 90...Tu futen ne territor, te vrane ushtaret dhe u larguan si zoterinj.... smiley

Dhe pse s'ja bejne dhe maqedonsit? apo pikerisht atij ja kane friken? smiley

prandaj po i vene kunder shqiptareve? qe te vrasin dy zogj me nje gur, apo qe t'i beje shqiptari sallate dhe pastaj t'i haje afendikoi grek per dreke?

Kushdo qe ta kete bere apo shkaktuar, pergjegjesi kane maqedonasit, ku policia dhe drejtesia nuk ka kryer detyren e vet. Kjo corbe po gatuhet prej 21 vjetesh aty.

po sikur e kishim fjalen per Maqedonine ketu...  sherbimi sekret grek,ndihmuar nga ai serb,  oganizoi atentat ndaj presidentit Gligorov ne 95 -en, mos gaboj...

greket shpresojne shume qe ne maqedoni te shperthej nje lufte civile,nderetnike me shpresen qe te shperbehet ai vend..  merr fund dhe puna e  emrit pastaj..

shume sakte belul...Greket shpresojne ne nje shperberje te Maqedonise(qe sipas tyre eshte e paevitueshme)..Megjithate kane ate makthin tjeter te fuqizimit te faktorit shqiptar ne Ballkan.

Makthe-Makthe kjo dynja

Makthi-Makthit nuk i ngja

makthi ndaj faktorit shqiptar??  greket po behen gjithmone e me shume pragmatiste per sa i perket fuqizimit te  faktorit shqiptar.... inat u vjen,  por skane çte bejne... 

nderkaq, greket  jane   te gjithe dakort: te majte. te djathte, nacionaliste apo jo, qe Maqedonia ne ''asnje lloj menyre'' nuk duhet lejuar te quhet Maqedoni...

Fakti tjeter qe nuk po e kaperdin dot Shkupi, jane ato statistikat e fundit etnografike te cilat parashikojne se per 15-20 vjet maqedonasit do te shendrohen minoritet dhe shqiptaret do te kalojne ne shumice  smiley

po nuk qene grek ata, jo mer jo, shqipetare te paguar, nga ata qe ke me shumice edhe sot gjithe diten.

Cfare eshte me ironikja, Qeveria Maqedonase nuk ka kerkuar ende zyrtarisht falje(ndjese) familjeve te dy shqiptareve te ekzekutuar nga policia maqedonas para pak kohesh?... Koecidence?...Per vrasjen e Maqedonasve u mobilizua me kuc dhe mac smiley

Shpresoj te mos jene vrare per arsye nacionaliste... smiley

e kane gabim ata qe mendojne se greqia deshiron shperberjen e maqedonise(persa kohe greqia nuk fiton gje nga kjo).ajo qe perpiqet me cdo kusht te ndaloje greqia eshte fuqizimi i shqiptareve dhe perballe kesaj ceshtja e emrit eshte e dores se 4-t.ne konfliktin e 2001-t greqia ndihmoi ushtarakisht maqedonine(jo hapur).

Establishmenti Maqedonas duke filluar nga historianet e deri tek politikanet kane nje urretje te eger ndaj shqiptareve dhe nuk eshte cudi asgje.

Por, edhe nese keto vrasje jane bere nga shqiptare nuk eshte dore e organizuar apo per te marre hak. Thjesht nuk ju intereson.

Personalisht, kam nje alergji te vecante ndaj tyre, edhe me acaruse sesa ndaj Serbeve. Nuk e di se as vete kurre nuk jam ndesh me ta ne jeten private. Por se c'kane nje sjellje evgjite qe te neverit.

 

Nuk mendoj se ka tè bèj me shqiptarèt ky krim i shèmtuar...atje shqiptarèt quhen minoritet e nuk janè tè zotè tè flasin me 1 zè tè vetèm pèr tè drejtat e tyre.. e jo mè.....ky krim ka ndodhur nè njè copè fshati..e jo nè ndonjè metropol..ta kishin bèrè shqiptarèt..tani do ishin brenda!

Per hire te kozmopolitizmit,metroseksualizmit,humanizmit,e me tha -e te thash,une shpreh keqardhje per çdo jete te humbur.Une dyshoj qe kete veper  ta kene bere tanet,pa marre parasyshe faktin se, kriptobullgaret ka kohe qe po na imponohen.Ata jane mbushur kusure me te gjithe fqinjet e tyre,prandaj, sinqerisht shpresoj qe ne ,te mos jemi ata te cileve fyromcat "do te na mbesin ne dore".

Shume gjynah.Po kjo veper s'mban era shqiptar fare.Po ja ngjiten fajin shqiptareve per kete,kot ja fusin.Nejse keshtu sic duket moti ne Maqedoni s'shpejti do bie shi.

Dora e ke pare filmin before the rain???

Po mo po e qarte,duket koha.

p.s.meqe ra fjala ai film eshte shume i bukur dhe une e kam pare multilingual me titrasmiley

S'e kuptoj pse perben lajm kjo?!

Thjesht, kronike e zeze nga FYROM-i.

Te pakten keshtu sic eshte servirur...

Në vendin ku ka ndodhur krimi, të premten ishin tubuar banorë të shumtë për të shprehur revoltën ndaj këtij akti. Disa prej tyre bënin thirrje për “Maqedoni të pastër”, duke tentuar t’i japin aktit të kryer motive etnike që nga zyrtarë të lartë të Ministrisë së Brendshme përjashtohet si mundësi.

Piksepari eshte i gabuar perdorimi i termit "Maqedoni" ne kete kontekst pasi Maqedonia eshte krahina veriore e Greqise. Eshte njesoj sikur dikush ne Mal te Zi (fjala vjen) te thote "Myzeqeja e paster"! S'ka kuptim.

Nese kane dashur te thone "FYROM i paster" kjo i bie te jete nje non-sens sepse FYROM i paster do te thote FYROM qe s'egziston.

Por nqs e duan patjeter FYROM-in e paster kjo eshte lehtesisht e zgjidhshme: 1/3-en Shqiperise, 1/3-en Bullgarise, 1-3 Serbise. Edhe u kry!

Me i paster se kaq, prishet!

Kombesia Maqedonase eshte po aq artificjale, sac eshte artificjal termi "Komb Kosovar"...Bullgaret lane keta cibanet si ferra nga pas dhe tashme keta cibane po na vete-titullohen lisat e rende te Ballkanit dhe Evropes, me rrenje teper te thella.

Une nuk e shoh si disfate te Bullgareve FYROM-in, por si fitore te serbeve!

ka shume shtete te botes qe jane po aq artificiale (belgjika, zvicra, etj). ky artificialitet nuk duhet ti pengoje shqiptaret apo te tjeret te zhvillojne jeten e tyre. zgjuarsia e vetme eshte vetem te gjendet gjuha e duhur.

Ke bere nje krahasim impresionues qe s'di nga ta kapesh me pare.Ekonomia e zhvilluar eshte ngjitesi i thyerjeve etnike.Vetem ajo eshte gjuha.Po te lutem mos krahaso Belgjike,Zvicer me Maqedoni.Se eshte muhabet i gjate ai.

gjatesine ti duhet ta pelqesh them, perse i shmangesh ?

smiley?

a po thua qe s'ke pse krahason zvicren dhe belgjiken me maqedonine se eshte muhabet i gjate ? 

une i krahasoj qe çke me te. se kur ne maqedoni luhej theater, ne ato dy vendet e tjera njerezit ishin akoma majmune. dmth e kunderta e sotme.

Ahaa.Ti e zgjate me shume.Tani do rrotullohemi tek muhabeti,per cfare Maqedonie flasim( per ate sot apo dje nen perandorine Bizantine).Pastaj do behesh me lemsh muhabeti se do filloj jo po kane qene grek,jo po kinez.Nejse...Sa per Zvicren dhe Belgjika.Shkurtazi te paren e mbane bashke sistemi bankar,meqe eshte si arka e kursimit te  Botes,kurse te dyten institucionet nderkombtare mainly Bashkimit Europian.And you should know better this.

sipas teje bankat ose institucionet qe kane shkuar tek ata, i fituan ne lloto ?

jo i ka fituar pozicioni gjeografik.

pergjigje me vend, bravo ! smiley

Ohu, Belgjika dhe Zvicra ishin shtete te zhvilluara shume here perpra Bashkimit Evropian apo Bankave internacionale.

s'kaqe qene me te zhvilluara se franca dhe gjermania asnjehere. ndodhen midis tyre dhe perfitojne pra nga pozita gjeografike, siç perfitonte maqedonia, iliria dhe greqia ne kohe te tyre po nga e njejta pozite gjeografike (civilizimi oksidental shkoi nga greqia ne veri te europes ne 2000 vjet). 

Teorikisht asgje kundra. Thjesht logjikova pak mbi thirrjen "Maqedoni e paster".

Injorant!!!!!!!!!
Eshte 2/3 shqiperise dhe 1/3 bullgarise. Serbia s'ka pune fare aty. As 40 000 serbe mezi behen...

Ke te drejte! Mea culpa.

Une nje gje di te them, qe nqs kjo ka ndodhur aty ne ato fashatra ku jane rrafur femijet shqiptar (disa here) atehere ka mundesi qe kete ta kene bere shqiptaret, dhe nqs ata qe jan vrare kan qene protagoniste ne rrahjen e femijeve shqiptar, atehere KOKA BEN KOKA PESON! 

Te coj une femijet ne shkoll e te dal ti rrah dikush vetem pse jan shqiptare? Po prindi cfar do bej pasi i rrihen femijet rruges per shkolle? Apel  per qetesi dhe fqinjesi te mire? Hajde mendje hajde. Kallashin edhe.... ku ti gjesh, bam dhe ku t'ju dhemb me shume. 

Per ate pune, futi dhe ti nje dru te mire qe te mos ju veje mendja me, se keshtu plubi eshte ca i rende

Epo vlla shqiptarit po i rrafe femijen (sidomos vajzen), beji llogarite mire. Nqs ngrihesh me nacionalizma te tilla te rrahesh femijet e nje populli tjeter ke kaluar nje cak qe nuk kalohet... dhe keq me vjen por nuk mund te lejohesh te neperkembesh nje komb te tere ne ate menyre pa pasur te tilla pasoja. Nqs keta jan te implikuar ne ate ngjarje gjithmone. Po ja ta zeme kan rrahur femijen e nje kokekrisuri ata qe mund ti jene vrare te aferm gjat konfliktit dhe qe i ka ardhur ne maje te hundes nga antishqiptarizmat e shtetit maqedons? E kupton pastaj qe ti rrahesh dhe femijet, gjeja e fundit qe mund ti kerkosh nje njeriu te tille eshte llogjika e ftohte e pacifizmit dhe te tjera vlera humanitare universale? E kupton qe ai spjerdh me per njeri ne bote, dhe te thone shyqyr me aq...

1 jete per nje 1 shpulle?! Do te ishte nje cik si shume asimetrike.

Po une ashtu e shoh dhe ashtu e gjykoj, qe kushdo qe merr persiper te rrah, te preke me dor femije shqiptar per shkak te etnise ne te cilen kan lindur, meriton plumbin mu ne lule te ballit. Aq me teper ne maqedoni ku shqiptaret kan bere nje lufte per te drejtat e tyre dhe akoma sot ne token e tyre jan qytetare te dores te dyte. Tu prekesh dhe femijet? Qysh nje shpulle? ASNJE SHPULLE. NJE SHPULLE, NJE PLUMB, MU NE BALLE. Nuk eshte gallate rrahja e femijeve shqiptare. Une biles nqs ata jan njerez qe kan qene te implikuar uroj qe ti kene vrare shqiptaret per tju treguar se ata femije nuk jane ne meshire te fatit te rrihen nga cdo lloj felliqesire maqedone, jane femije shqiptaresh dhe te shejte per prinderit dhe shoqerine e tyre. Dhe i lumte dora nje shqiptari qe do e bente. 

shqiptaret i persekutojne ngaqe i konsiderojne njerez te pazhvilluar. shqiptaret veten e tyre e konsiderojne njerez te pazhvilluar. atehere perse fajin e kane te tjeret ?

Dakort jam plako, njerez te pazhvilluar na konsiderojne, edhe te tille jemi edhe ne realitet, ska problem, por kjo nuk te jep te drejten te na rrahesh femijet! 

te drejten e ka me i forti, me i zhvilluari dmth. nje njeri i zgjuar e kupton kaq gje dhe neqofte se nuk do te vuaj, ose te poshterohet, zhvillohet qe ta kete te drejten ne ane te tija.

E mir, shko shpjegoja atij qe merr kallashin dhe i qi robt kush i prek femijen me dore. Tani kur ke te besh me femije, zihen dy femije ( si ne rastet kur jane zene nxenes shqiptare me maqedonas) dhe prinderit e pales viktime kerkojne llogari tek prinderit e agresorit, keshtu eshte llogjika. Nqs perinderit e agresorit (ne kete rast shteti maqedon) jo vetem nuk duan tja dine, por edhe tallen me dhunen e ushtruar nga femijete  tyre, atehere njeriu i pazhvilluar ne kete rast jan agresoret dhe jo njerzit qe normalisht kerkojne llogari. Por nje te neserme te ngrihen edhe mosha te medha e te rrahin femijet rrugeve cfare duhet te bejne keta prinder kur kan te bejne me nje shoqeri te papergjegjshme? What next in that fuckin country? Do e kthejne rrahjen e femijeve shqiptare ne sport kombetar ata, do bejne reality tv me 'hajde gjejm nje femij shqiptar edhe ta rrahim?' , dhe shqiptaret te mos ankohen se jan te pazhvilluar? E mir te drejte keni, shkoni bisedoni me kallashin e atij qe jua ka shtrire si derrat atje. Edhe njehere po kan qene nga ata qe kan rrahur femij shqiptare hallall pushka kush eshte ai shqiptar qe i ka qelluar.

nuk duhet rene me poshte se tjetri, aq me shume kur flitet per lufte. kjo duhet bere me burreri. ndryshe them se rri ne vend numero (me vrau dy i vrava kater, do me vrasi gjashte do i vras 10, por mund te ndodhe dhe e kunderta). 

ne fakt vdekjen  e kemi te gjithe per risk, prej zotit. puna jone luhet veç tek burreria. ka qe e kane dhe ka qe nuk e kane.

Ose qendroi muhabetit ose lere fare mos mu perdridh kot. The me siper qe te drejten e ka me i zhvilluari. Cilen te drejte? Te drejten per te rrahur femijet e me te pazhvilluarit? Ok ke te drejte atehere, po na edhe pasojat, se edhe pules kur i kercenon femijet kthehet ne shqiponje.

Ca burrerrie thua, pse flet percart? Cilen burreri? ate te rrahjes te femijeve? Ate quan burrerri ti? Kete te vrasjes te ketyre po une e quaj burrerri, se ashtu vret burri, mer kallashin e ta plas ballit, ja ajo do burre tamam me koqe. Ne kete rast bureria eshte vetem ne njerin krah, me ata qe ti i quan njerez te pazhvilluar. Te thash edhe njehere ata prinder maqedonas tani ti vene gishtin kokes dhe nqs i duan femijet e tyre ti mesojne te mos e konsiderojne dhunen ndaj shqiptareve si te pranueshme edhe kur shteti mbyll nje sy. Perndryshe ka konsekueca. Dhe ky eshte fakt, te tjerat pastaj jane llafe e fukarallek.

burreria eshte qe nuk vritet tjetri pa ja thene se pse e vrave. dhe per nje rrahje nuk kryhet nje vrasje, se nuk jane NJESOJ. 

dhe a e di pse kosoven e ndihmuan kur luftoi kundra serbit, ndersa palestinezet nuk i perfill njeri. se nuk luftuan me atentate (neper qytet). me llogari pra, ti vras sa me shume duke rrezikuar sa me pak. benin lufte vetem kundra njerezve me uniforme et te armatosur. lufte te rregullt pra, ushtri me uniforme kundra ushtrie po me uniforme. s'ishte as lufte gjakmarrese, as fetare et as ndermjet civilash.

I ngaterron gjerat i ben lemsh, e une skam kohe te zgjidh lemshin tend. Per here te fundit po harxhoj pak kohe dhe nuk fals me. Ne Maqedoni nuk respektohen te drejtat e shqiptareve dhe kjo eshte zanafilla e te gjitha problemeve etnike. Nqs ne Maqedoni atentatet ndaj shqiptareve do te ishin trajtuar me seriozitetin e autoriteteve perkatese dhe nqs shoqeria maqedonase nuk do ta pranonte dhunen ndaj etnise shqiptare, nuk do te mberrinim ne kete pike. Nuk behet fjale per nje, dy tre raste, behet fjale per nje dhune qe po kthehet ne kulture, ne stadiume, ne evenimente nga me te ndryshmet, ne shkolla, deri ne institucione. Per mendimin tim nje prind qe i rrihet femija apo qe i vritet nje i aferm dhe shteti jo vetem nuk ndihmon ne kapjen dhe denimin e autoreve por e perbuz, atehre ai njeri ka te gjith te drejten ta ve ne vend drejtesine si ta shikoje te arsyeshme, dhe ndershmerine dhe burerrine vetem ati shteti dhe asaj shoqerie nuk ja ka hak... e sheh ndryshe ti? dakort kemi ide te ndryshme dhe jemi njerez te ndryshem ne thelb. Kaq s'ka me vend per debat. Shendet

oren harxhoje te zgjuarsohesh lal. se perserit po te njejtin recital pa e ngritur dot biseden ne stad me te larte. 

Une perseris te njejtin recital sepse i qendroj asaj qe them, kurse postimet e tua nuk kan koherece, ja shatra patra, cfar thote njeri nuk thote tjetri.... mnjf ti komenton per te thene komentove dhe ti, po se cfar thua as vete nuk e ke te qarte. Une nuk le vend per paqartesi.

sipas teje, çuni im rreh çunin tend ne shkolle, ti merr pushken dhe e vret ate bashke me mua per te marre hakun dhe kete e quan te drejte morale dhe legjitime se shteti duhej ta ndalonte çunin tim te rrihte tendin. 

kesaj i qendron besnik. qendroi them se mire ben. 

ndersa une sikur çuni tend te rrihte timin, do e keshilloja te behej me i forte ose po te mos mundte, te mos ankohej e te mbyllte gojen. por ne kete rast te fundit çuni do me fajesonte si te dobet dhe do ta vuante po ashtu dobesine time. atehere qe te mos ndodhte kjo, do te perpiqesha me çdo kusht qe qunin tim ta shkolloja jo ne te njejten shkolle me tendin. 

zgjidhja ime me larteson duke me nxjerre nga rrethi vicioz ne te cilin ti dhe te tute, prej metodes tende, do te ngeleshit per gjithnje.

ore njesh qenke jashte binareve ti me duket.... lexo nejher cte kam thene me lart, kuptoje dhe pastaj pergjigju. Po nuk e kuptove thuaj qe nuk te kuptova... Nqs ke per te thene gjera nga vetja jote pa dashur te dish opinionin e te tjereve thoji, por jo duke mu pergjigjur mua. Edhe mos bej analogjira te kota qe une as nuk i kam bere, as nuk i kam nenkuptuar e as menduar.. armiqte imagjinar te principeve te tua gjeji tjeterkund, shkruaj ndonje liber po deshe. Shnet se u zgjata kot, ta dija qe e kishe kaq te gjate nuk te isha pergjigj fare.

vetem qe ajo qe thu ti mik, nuk ka nevoje per kuptim ose thellim. eshte reagim spontan apo instiktiv i çfaredo specije mbi dhe (toke). vete si shembull permende pulen me duket. 

une tani fjalen ta kam, me reflektu pak me shume se pula. smiley

Rrenjet  edhe te kesaj tragjedie te re   nuk jane buze liqenit  artificial te katundit Smillkove, por shume te  hershme dhe bilez mu  ne zemer te institucioneve Maqedonase, perfshire te paren Akademine e  shkencave, kthyer ne Akademi, per  sherre etnike.Kjo fryme e lashte antishqiptare vetem sherrnaja mbjell ndaj dhe  tragjedira po korr.Nder politikanet maqedonas, ne intelektualet e atij vendi une nuk njoh asnje per be qe te flase me  gjuhen e bashkejeteses me shqiptaret, per nje  realitet- shtet  i formuar prej  dy etnish-maqedonasve dhe shqiptareve.

 Ky mentalitet i munguar  eshte vrasesi  edhe i  ketyre te rinjve, krejt te pafajshem.Nuk them se i kane vrare shqiptare.As nuk do ta uroja kete. Bilez jam i prirur te besoj se i kane vrare nacionaliste  ekstremiste  maqedonas, per te shperthyer konflikti  qe po mer haverr nden hi...

Ky "shtet" po bie..Por as ne nuk do  kemi  te mire

grava

kur tjetri po krijon nje politike shfarrosese nuk ke cben tjeter vecse te vetmbrohesh. Me vjen keq edhe me ty tani, shqiptaret ndodhen perballe nje fakti te kryer, perballe racizmit shoqeror dhe institucional te dhunshem, qe nuk kursen as femijet. Kjo qe po te them nuk eshte deklarate emocionale, apo instiktive, eshte e VERTETA. U vrane dy shqiptare, c'beri shteti maqedon? Nje bir ne uje! As nje deklarate nuk denjoi te shpreh kundra dhunes ndaj shqiptareve. U rrahen femijet (disa here), jo nje shpulle sic na thone disa ketu, po u keqtrajtuan turpshem, sa edhe vajza te vogla perfunduan ne spital, shikojini reportazhet e ngjarjes. Cberi shteti maqedon? Nje bir ne uje! As nje deklarate kunder dhunes nuk denjoi te shpreh. Ne stadiume e ne evenimente te ndryshme thirret per dhoma gazi per shqiptaret. Thirrjet per vrasje te shqiptareve po kthehen ne folklor ne ate vend, dhe me vjen keq por nqs duhet te mesojme dicka nga historia, eshte qe shqiptaret perpara fakteve te kryera te tilla, kur kan heshtur e kur jan sjelle si nihilist e si llogjikante abstrakte, alla kureshtari apo te tjere qe nuk shohin ujkun sa nje mal por merren me gjurmet dhe me friken irracionale te deles.... populli thote si 'pordha neper breke', vetem jan tkurrur dhe jan vrare. Keto na i meson historia grava nuk i shpik une. Nqs ndonjeri ka ndonje dyshim se te tilla gjera mund te ndodhin edhe sot ne kohet moderne shikoni c'ndosh neper bote, shikoni c'ndodhi ne kosove vetem disa vjet me pare, historia perseritet, dhe nje popull qe s'nxe mend njesoj do ta pesoje.

Tani per keta te vraret thash nje gje me lart, qe nqs jan te pafajshem, nuk me intereson fare lajmi per vrasjen e tyre, njerez vdesin ne bote me qindramijra dite per dite, nqs do me duhet te reflektoj dhe te them nje llaf patjeter qe si njeriu per njeriun me vjen keq, njesoj si per te gjitha vrasjet e tjera te ndodhura sot ne bote.

Nqs jan ata qe kan marre pjese ne dhunimin e femijeve shqiptare KOKA BEN KOKA PESON. E thash edhe me lart ky hov nacionalist ekstremist antishqiptar duhet te marre nje goditje qe te zbrese me kembe ne toke, nuk mund ta konsiderojne kafshet e maqedonise si humoristike rrahjen e femijve shqiptare. Shteti maqedon te haj mut tani sepse kur prindi inkurajon femijen te shkoje e ti bjere ne qafe fqinjit ne shtepine e vete, te mos i qahet me vone se hengri nje kopace kokes.

prisni te merret vesh kush e boni i her mer shtatanike

  Lexova një koment të Xhabir Deralla, në Balkaninsight.com, "....një qeveri e pa përgjegjshme po nxit axhendë që po shpie në konflikt të hapur". Analizë e pëlqyeshme, por jo e plotë. Mbyllet me thënjen se "...askush nuk e do luftën". Po si flet e vërteta? Hidhini një vështrim fakteve të prekura rrëshqanthi, që po rreshtoj më poshtë:

 Po e them që në fillim se luftën e dëshirojnë sllavo-tartarët maqedonas, të cilët kanë institucionalizuar dhe ngritur në sistem qeverisje urrejtjen racore. të bashkëshoqëruar me urrejtje fetare. Të mbushësh tërë muret e Shkupit dhe qyteteve të tjera, me parrulla grafiti, "Vdekje shqiptarve", të organizosh tribuna tifozësh nën dirigjim, që për gjatë 90' thërrasin në kor, "Dhoma gazi për shqiptarët, ta cilësosh këtë etni, për nga numri, shtetformuese, me përbuzje në enciklopedinë Maqedone e të bësh për atë shpjegime fyese, t'i vrasësh me gjakftohtësi, me nga një plumb në kokë, dy djem të rinj në Gostivar e të mos i kërkosh askujt falje, t'i zësh pritë një autobuzi me 30 fëmijë dhe të ushtrosh dhunë kafshërore mbi ta, e gjithë kjo e ka emrin Luftë.

Në kushtet kur klasa e përçarë politike e karieristëve shqiptarë, kanë zgjedhur të braktisi popullin e tij dhe të vihen në sherbim të synimeve maqedonase, për banorët shqiptarë mbetet që t'i venë veshin asaj porosie që komunarët e Mitrovicës, u dhanë banorve shqiptarë të veriut: vetmbrohuni. Pra, armatosuni dhe jini gati për çdo sjellje të maqedonasve. Po se bëtë këtë, do t'i lini dorë mjaftueshëm të lirë sllavëve, që t'ju çfarrosin, siç çfarrosën nga popullsia shqiptare Ohrin, Manastirin, Plavën, Gucinë, qytete që në fillim të shek. XX, ishin në shumicë shqiptare, qytete ku sot nuk dëgjohet më shqipja, nuk pipëtin më njeri në shqip.

 Shteti megalloman i Maqedonisë,me historianë të çmendur që kanë bindur sllavo-tartarët se janë trashëgimtarët e stërniprit në linjë të Aleksandrit të madh; me shtetarë, ish bodigardë që shpenzojnë 250 milion euro me ngritje shtatoresh idiote, për të mjekuar marrëzitë e tyre; me një kishë ortodokse që çdo sop e majë mali e kodre, e ka veshur me kryqe groteske, duhet ta dijë e të mbajë parasysh se çfarë keni bërë do të gjeni! Po vazhduat kështu, është e sigurtë se ay parashikimi i studiuesve gjermanë, për ndryshim kufijsh në ballkan, shpejt do ndodhë.

 

 

Petro, bie plotesisht dakort me ty, por njekohesisht, te gjitha sa the per FYROM-in i gjej te misheruara dhe ne Shqiperi. Por me te vetmin ndryshim se lufta ketu po ndodh midis taneve ose sic thote maloku "te nje gjaku". Prandaj, sic duket shkak nuk perbeka etnia.

kuazi! Ashtu siç nuk je gungaç, madje as i shurdhër, nuk je as dhe i pa informuar për të bërë dallimin. Të dy e dimë mjaft mirë se problemet tona lidhen jo me etnitë, por me aftësinë qeverisë. Në '97-'98-tën, psh., ne u futëm në grupin e shteteve të dështuara, si Haiti, Somalia, por anarkinë e polli politika e individëve të papërgjegjshëm në qeverisje. Në rastin e FYROM-it, shtetin e kërcënon urrejtja racore, dukuri që as është shfaqur ndonjëherë në Shqipëri dhe as ka shans të ndodhi. Tirana, qyteti ku unë jetoj, është plot me grekë e maqedonas, janë shokët e shoqet tona, ndjehen mirë mes nesh dhe nuk përbuzen. Ne si komb mbajmë mbi shpinë plot paudhësira, por shënja urrejtje racore ndaj fqinjve tanë nuk kemi demonstruar, çka është tregues i një populli të kultivuar.

 Edhe ajo që i fryjnë "studiuesit" e huaj, mbi ndarjet dhe dallimet e mëdha Gegë-Toskë, janë veçse përralla. E treguam veten kur filloi lufta e Kosovës dhe përndjekja që ju bë shqiptarve nga politika e genocidit. Rreth 1 milion kosovarë u strehuan në familjet shqiptare, nga Kukësi në Sarandë.

 

Historia e vjedhur, Shkupi shëron komplekset 

Drejtori i Institutit të Historisë pranë Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Bullgarisë, akademik Georgi Markov ka theksuar se Maqedonia po dyshon në identitetin e saj, për shkak se nuk ka histori të saj.

“Ata vazhdimisht vendosin buste, për shkak se janë popull i krijuar nga gjysma e dytë e shekullit të 20. Ata janë komb pa histori dhe vazhdimisht përvetësojnë histori të huaj si Mbretin tonë Samoil, më pas maqedonasit antik apo Aleksandrin. Kjo tregon se ata nuk besojnë në identitetin e tyre. Kjo është e qartë se ata nuk besojnë dhe në këtë mënyrë shërojnë komplekset”, deklaroi akademiku Markov në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve “Fokus”.

Sipas tij, është e paqartë se si një vend me papunësi marramendëse harxhon 250 milion euro për përmendore, dhe në anën tjetër asnjëherë nuk arrijnë të sqarojnë se përse dy heronjtë e vendosur Goce Dellçev dhe Dame Gruev janë të vendosur në kuaj, pasi nuk ekziston asnjë fotografi ku ata duken të fotografuar në kuaj.

“Ata që bëjnë këtë janë breza me tru të shpërlarë. Fëmijëve i tregojnë përmendoret e mëdha dhe i rrëfejnë se si kanë qenë të mëdhenjë dhe duhet të jenë të mëdhenjë. Por kjo dëshirë duke vjedhur historinë e huaj do ti pengojë në të ardhmen”, deklaroi akademiku Markov.

Shtet me identitet fallso. Keto jane me te poshtrit e rrezikshmit, sepse e ndertojne identitetin ne mite fallso. Njesoj si serbet. Dhe per te legjitimuar veten i japin vetes nje hije superioriteti ndaj te tjereve. Behen te rrezikshem, sepse thelle thelle jane te pasigurte ne vetvete dhe tek zhdukja e te tjereve shohin rrugen per te konfirmuar genjeshtrat e tyre.

Dicka eshte interesante. Tek ato, intelektualet, akademiket kerkojne te shpikin historine e tyre, ndersa ne krahun tone kemi disa intelektuale shqiptar, te cilet sikur i bezdis historia e vendit dhe nuk humbasin rast per ta nenvleresuar e ridimensionuar (E mo eee, Skenderbeu vasal eee, po he moooo, edhe ne shqiptaret mercenar ishim po eee, lere se i dime ato po heee)

Ne shqiptaret kemi humanizem, nuk jemi raciste, sepse kemi disa baza historike, pavaresisht se ne rrjedhen e shekujve kemi patur prurje e kryqezime me popuj/etni te tjere cka eshte gjeja me normale ne bote. Ne fund te fundit nuk jetojme ne ishull si islandezet per te qene te paster 100%.

Është e habitshme çfarë karakteri kemi ne. Fqinjët tanë vrasin shqiptarë dhe e mohojnë, kurse ne edhe kur nuk e dimë kush i vrau rrahim gjoksin "mirë ua BËMË, na tani, ta marrin vesh se kush janë shqiptarët, boj llaf me ndonjë shqiptar në pazar se do e shofësh".

Tani, mos ma merrni për keq, sinqerisht, por këto euforitë ngjajnë si ai gjeli i detit që e vinim para pasqyrës dhe pasi ngrefosej mirë e mirë i sulej vetes së vet.

Mua nuk më intereson kush është dorasi, shqiptar, serb, grek apo maqedonas. Nuk më intereson as kush është porositësi, serb, shqiptar, grek apo maqedonas.Nga kjo ngjarje shqiptarët janë të humburit, sidomos kur kërcejnë si gjela deti "mirë ua bëmë" (dhe nuk e kam fjalën vetëm për këtu në ppu, se e di me siguri që ata që mendojnë dhe shprehen kështu i gjen kudo). 

Kush tha mire ua beme? Pa gjej njerin ketu ose edhe tjeterkund te kete thene mire jua beme? Po deshe pastaj te sjell une komente nga blogje maqedone te shohesh c'thone ata kur vriten shqiptare.. le qe ska nevoje mjafton te shohesh cthone ne stadiume.

Për mua është shumë domethënëse që këtu kanë plasur debate kur nuk ka akoma një të akuzuar konkret, lere pastaj një të dënuar.

Por ke të drejtë, dhe maqedonasit kërriça janë. Edhe ata thonë "mirë ja bëmë". Ballkani jo më kot ka si simbol gomarin e Nastradinit.

 

Ore shoku nuk ka thene asnje shqiptar mire ja beme, me gjej nje! Nga e nxorre ti kete perfundim? Ke degjuar ndonjehere ne historine  e ketij vendi thirrje raciste anti ndonje etnie te caktuar ne korr, neper evenimente? E kupton ndryshimin thelbesor kulturor midis dy popujve? Po ne Shqiperi as nuk i shkon kujt menja ne nje ndeshje futbolli per egzistencen e maqedonve merr plak, vetem kujtohen qe egzistojne dhe kta krrica kur shofin lajmet ndonjehere, kurse ata egzistencen e tyre e kan ne sherbim te urrejtjes ndaj shqiptareve. Eshte paradoksale e jashtezakonshme. Mos i krahaso shqiptaret me keta barbare, sepse te meta kemi shume, por te tille nuk jemi. 

Mo u nxe ere babam, se nuk kam zemër për sherr ere t'u befsha. Tashi, ka mundësi që PPU në Angli të ketë postime të tjera nga ky PPU që lexoj unë në Shqipëri se unë për vete nga ato që lexova, thashë atë që thashë. Po nuk më besove, ta dërgon lalai me print screen në privat ere babuç. Vetëm ti mo u nxe ere.

Shqiptarët nuk krahasohen me ata barbarë, por edhe që shqiptarët kërcasin si pushkë jevgu kjo është aksiomë gjenetike. Kaq tha lalai, e t'u befsha. Vetëm mo u nxe ere.

Nuk jam i nxehur jo, se kur nxehem shprehem ndryshe. Mund te citosh nje pjese apo qofte nje koment te vetem ku thuhet mir ja bene! MQNS e the, dhe mqns mbi kete opinion gjykove te gjith shqiptaret.

Ti pa u nxehur edhe s'ta dal dot ere babuç, pale kur nxehesh ti. Ta tha lalai, s'mbajmë shumë ne ere. Po mirë ere babam, zëre se e thashë për ata shqiptarët që nuk i njeh ti.

 

Jo or jo ti, ashtu eh? E mir mir, po ci ke kto babam e lalai ere? Nuk jam nga lushnja une babale! Nqs sdo te besh muhabet tamam, mos bej muhabet po ndryshe ske pse na can si shume carin... ere babuc, tu befte lalai ty ere.

Nuk është dialekt lushnjar, po dialekt berats. Po thashë meqë ti po bëje luanin, unë po bëja lepurin. Se pastaj vetëm të ziheshim, po nuk qënka e thënë. O do zihemi o do e përfundojmë "ec tutje, mos na çaj shumë carin", dhe këtë ma thua mua që isha rehat në punën time. Nejse ere se nuk prishet lalai për një fije preshi ere. 

plotesisht dakort me kete perfundim

Tashi, ka mundësi që PPU në Angli të ketë postime të tjera nga ky PPU që lexoj unë në Shqipëri se unë për vete nga ato që lexova, thashë atë që thashë. 

e keqja juaj ne shqiperi eshte qe e mbani zhvillimin perendimor (ose me sakte demokracite perendimore) si parfekt. ngaqe nuk e jetoni por vetem sa e shihni ne TV.

kete gabim e ben bile dhe Kadareja 

Ëhë.

Une jetoj afer vendit ku ka ndodh ngjarja. Ne afersi te vendit gjendet nje fasht me popullsi 100 % serbe (fshati quhet Stajkovci), eshte fshati me nacionalistet me te medhej te maqedonise. Pak me larg se 200 m nga ky fshat gjendet fshati Luboten, ku ne vitin 2001 ndodhi masakra e Luboteni, per te cilen ka edhe te denuar ne gjykaten e Hages (Jovan Tarculovski nga fshati Stajkovc). Gjat kesaj periudhe nxenes nga fshati Luboten dhe disa fshatra tjer shqiptar jane rahur vazhdimisht nga te ritur po nga ky fshat.

Sa per ngjarjen nuk me te them me siguri se cfar ka ndodhur, e vetmja gje qe mund te them eshte se situata eshte shume e tensionuar, gjera te tilla edhe priteshin, eshte situat e ngjajshme si ne Kosove gjat viteve 92-98. Sllavo-Maqedonasit jane teper te frustruar, ne fakt ka qe 10 vjet qe po jetojne ne bote fiktive. Ata qe e kan vizituar shkupin se fundi, vetem ne sheshin e shkupit jan hargjuara 400 milion usd(brenda 2 vjeteve) per buste, sheshe dhe skulptura. Shqiptaret jane margjinilizuar vazhdimisht (per kete fajin ma te madhe e kane shqiptaret ne maqdoni, imagjinoni cfare bejen 25 % serb ne bosnje). Ne rast se nuk intervenohet me shpejtesi ne maqedoni sitauta do te del jasht prej kontrollit. Me kete qeveri qe e kemi dhe presidentin e Fyrom-it, lufta civile mund te jet shume afer .

Sa per Shqiperine, me kete qeveri qe eshte atje lirisht mund te them V.K. Shqiperise.

Une mendoj se ajo qe i ka marxhinalizuar me shume shqiptaret ne Maqedoni, eshte identifikimi i tyre thuajse total me fene, si dallese nga maqedonasit. Kam pasur rast te futem ne rrethe shqiptaresh te Maqedonise dhe me eshte dukur sikur kam qene ne Afganistan. 

Kjo pa dash t'u dal ne mbrojtje maqedonasve, qe jane njerezit me te frustuar nacionalisht ne Ballkan.

PF sdi cka te them per ceshtjen e fese, si shume e keni ekzagjeruar kete ceshtje ne Shqiperi. Jane bere shume studime se per cka sherbente feja gjate sistestmin komunist ne jugosllavi. Feja eshte e pranishme tek shqiptaret e Maqedonise, por jo ne ate mase sa reflektohet ne shqiperi. Ne fakt ketu ka shume xhamia dhe nuk e mohoj ate fakt. Fillimisht (po flas pas viteve te 90-ta) keto objekte fetare kane sherbyer si mjete per "zabtim" te teritorit. Normalisht edhe kjo ka pas anet e saja negative, sepse u infiltruan edhe shume struktura shtetrore neper ato xhami. Tash te jam i sinqert ka edhe elemente ekstremiste(fetare) ne maqedoni (me se shumti ne Shkup) dhe une personalisht e shoh si problem te madhe, por edhe aq i madh sa e beni ne shqiperi nuk eshte. Gjerat kane ndryshuar, njerezit kane ndryshuar dhe problemi me i madh nuk eshte feja, por problemi ma i madh ketu eshte politizimi i skajshem i shqiptareve(ky eshte mendimi im personal, nuk po them qe ti e ke gabim, mos keqkupto)

.

Krejt jemi o BDI ose PDSH, shqiptare nuk kane mbet. Tash eshte BDI-ja ne pushtet dhe per ta situata eshte shume normale. Mbase per ta (nje krahasim qe e bejne shume shpesh) ju duket sukses i madh qe dikur sllavo-maqedonasit na rihnin pa problem, ndersa tash kemi aritur me nje situat kur sllavo-maqedonasit vetem na ofendojne + na rafin. smiley

Rruga, uroj vertet qe gjerat te kene ndryshuar keto dhjete vjet. Personalisht, sapo i thoja emrin tim te krishtere ortodoks ne Shkup, hapnin syte dhe me thoshin se nuk isha shqiptar. Atehere hapja une syte... po c'kuptim kishte. Muri ishte ngritur qe ne prezantimin e pare. smiley

100 vjet Pavaresi, i bejne karshillek 100 vjet Vetmise per shqiptaret ne Makondo. Ortodokse per ta ka qene KGB -ja , komunizmi, pergjimi policor, infiltrimi ne Librat shkollor e ne xhamia, dhuna e pabarazia, perçmimi etnik dhe vjen dita zotrote prezentohesh si shqiptar me emer ortodoks. Dhe kerkon besim nga nje komunitet i margjinalizuar e jo i zhvilluar. Dhe shyqyr qe i ka gjete ajo periudhe kohore shqiptaret si ne Kosove ashtu ne Makondo si  jo shume  te shkolluar, se tani qe jane ne nje stad me te avancuar zhvillimi bejne ka nje femije a ka dy. 

ça flet mo, kush more i ka margjinalizuar shqiptaret e jugosllavise ne kohe te Titos.

ishin bile te vetmit qe me floke te gjata e pantallona kauboj, i lejoi Enveri te vinin edhe ne shqiperi, kur ne na qethte si berrat. asnje gje nuk u ishte e ndaluar ose e çensuruar, duke filluar nga muzika Rock et mbaruar tek Niçja, Kafka apo Dostojevski qe ishin te ndaluara ne shqiperi.

bile liria ju la ne ate gjendje dhe jo shtypja e perfytyruar. pak tirani (po shqiptare ama) do ju kish bere patjeter me te kulturuar.

 

rrofsh për infot, dhe ju rujt zoti, lal! 

ishalla nuk ndodh gjë e keqe. 

 

Vdiq enveri... pa e shihte felliqodonsi cfare burrash nxjerr ajo toke.
Por edhe Shqiptaret aty duhet te jene me te bashkuar se kudo, si kerrkund tjeter.me se eshte gjynah qe ne kete shekull ne te ndahemi si dhite para kafshesh te tilla. Eshte turp!
Po t'ju duhen pushke, mos druani se shqiptaret nuk do behen prapre NJE dhe te ngrihen ne kembe. Kete dots shohin sllavet. Ky brez nuk kalon.

Nuk pi uje ky konstatim i yti. Eshte veçse nje paragjykim i kote. Edhe popullsia ne Malajzi identifikohet me fene, po ku jane ata sot. Edhe me mire i margjinalizuar se i asimiluar kulturalisht apo etnikisht, çka per qenien shqiptare ne Ish Jugosllavi ka qene nje kercenim konstant. Do te vie deri te emancipimi e zhvillimi paralelisht edhe duke besuar ne Zot. 

dy rruge ka nje popull, ose te siguroje jetegjatesine ose te mundohet te leje shenja te qyteterimit mbi dhe e pastaj te zhduket. 

shqipetaret kane zgjedhur rrugen e pare. ti kacavaren historise njerezore sa me gjate pa i dhene ose lene asnje veper madheshtore asaj.

si dhe s'eshte keq me besu ne Zot, se na dallon nga kafshet ky marifet, por duhet e pakta qe Zoti te te ngjaje sadopak. Allahu te detyron me i ngrejt bythen ne re pese here ne dite, shume e ulet kjo per nje shqiptar me duket. mendoj se perpara zotit duhet mbajtur me shume dinjitet. 

Cfare vepre madheshtore?

ato qe kane lene te gjitha civilizimet e vdekura, nga egjyptianet deri tek latinet e qe do te vazhdojne te lene te tjeret pas tyre.

ato qe frymezojne me te miret mes nesh.  

piramida apo... cfare?

apo menyren rrenqethese te zhdukjes nga faqja e dheut? as romaket e as egjiptianet s'kane mbijetuar. nuk ka as njerez qe te ndihen krenare per njeren apo tjetren pale... vec ne qofshin humaniste dhe filantrope. ne ndryshim nga ne, qe kemi per cfare te jemi krenare! Edhe sikur te mos kishim, ne prape jemi, kemi qene(asokohe), dhe do te jemi gjithmone. t'avais un point tres valide la... nje pale zhduket dhe nje pale mbijeton. me i forte qenka nje popull kaq i vogel sesa ca popuj qe kane bere monumente te tilla megalitike. mjeshteria dhe forca pra, paskan qene tek karakteri dhe shpirti i nje kombi.

dallimin nga kafshet jane vetem veprat tona qe e bejne. jo lufta per mbijetese. se edhe kafshet jane te afta ta bejne kaq. bile me mire nga ne. 

Po pikerisht pra... edhe kafshet qe jane kafshe, mbijetojne. ca qyteterime apo kombe, edhe pse aq te forta sa te bejne piramida, nuk jane te zote te mbijetojne. me kupton apo jo? smiley

ky cakalli eshte serb,se lepuri fyromas kishte ikur,,smiley

1oora, duke lexuar sa me drejtoheshe mu desh t`i rikthehem arsyetimit tim per ngjarjen.Me duhet  te besoj se zhvillimet  e ngjarjeve ne Maqedoni, pse jo  dhe  jane pjese e nje plani te madh, te fuqise se madhe , ne kordinim edhe  me te tjeret evropiane(Sarkozine e kane te  tyre sot).Mu desh te shfletoj per te  sjelle ne kujtese kohen kur Bertoldi priti ne Vjene Ismnail Qemalin.Por qe dhe sa ishte  kthyer nga takimi me Ibrashin(plaku hungarez, qe jepte recetat e politikes Austro-Hungareze)Ishte  ai qe ne takim (pertkhyes ishte studenti  me rezultate te  shkelqyera ne Universitetetin e Vjenes, Pater Anton Harapi)i tha Ismail Beut:" Shko ngri falamurin e pamvarsise dhe ne do t`ju  mbeshtesim per nje  shtet shqiptar me shtrirje te madhe, si brez anti  sllav ne krejt Ballkanin..."!

Mundet  qe ai plan po leviz......

 

Cfare brezi antisllav? Shqiperia me gjithe Kosove e krejt Fyromin bashke, nuk e ben dot siperfaqen mbi te cilen shpalli pavaresine. as afer nuk i vete.

cfare po ndodh sot?

zotrules, populli jone ka thene fillimi i mbare gjysma e punes...ose hapi i pare i Maos.

zotrules ,ne ate kohe perllogariteshin prej Austrohungarise  mbi 4 milion shqiptare.Ndersa territori shtetror  qe ata mendon(ti jepnin) te kishte Shteti Shqiptar perfshinte edhe pertej kufinjve tane etnike, shume me tutje se ai kufi qe edhe ju  e permendni....

Dhe ajo gje po ndodh sot... keshtu po thua grava?

Nuk po them se "po ndodh" zoto! Ka nje sokak llaf, sikur  amerikanet e duan shqiperine ...."te madhe"...

vetem se jo se jemi burra te mire, por sepse ata mund ta korruptojne me lehte nje qeveritar shqiptar (te sotem) nga nje qeveritar serb. 

ndersa neve nuk humbim gje te madhe, si te pafuqishem (per te bere nje politique te pavarur) qe jemi. 

Mundet  qe ai plan po leviz......

per kete e kisha fjalen kur bera pyetjen. plus kombinuar me:

...ne do t`ju  mbeshtesim per nje  shtet shqiptar me shtrirje te madhe, si brez anti  sllav ne krejt Ballkanin..."!

e sidomos me:

Shteti Shqiptar perfshinte edhe pertej kufinjve tane etnike, shume me tutje se ai kufi qe edhe ju  e permendni....(i shpalljes se pavaresise - 4 vilajetet)

kur i mbledh te treja keto, a do te thote qe kemi:

amerikanet e duan shqiperine ...."te madhe"...

Kjo eshte pyetja ime.

 

Nga ana tjeter, nje mendim modest i imi, shkon per situaten ne Shqiperi. Nje shtet qe regjistron cik me shume se 2 miljone banore me regjistrimin e popullsise, qe ka minister  rendi nje Nishan qe deklaron shperndarjen e kartes se tremiljonte te identitetit, (pra, perjashto ata qe nuk kane marre karte, qe s'kane shkuar se nuk iu duhet, apo femijet qe nuk marrin karte, apo pensionistet qe nuk e rrujn fare per nje shtet qe i ka braktisur)... nje situate qe vazhdon te mbetet teresisht antishqiptare prej tashme 20 vjetesh; me kryeminister njeriun me antishqiptar qe ka nxjerre ndonjehere ajo toke; me nje Shqiperi qe eshte aq e sakatuar (28 000 km2), dhe qe SHITET perdite, ujrat, burimet energjitike, burimet natyrore, grumbullimi i plehrave te te gjithe botes, mbushja me varreza kriminelesh gjenocidale greke, me Himarera dhe himarjote, me Bollanor dhe lloj soj plehrash te atij kalibri, qe nga Korca e deri ne Sarande...

Po mundohem ta shoh ate ekuacionin qe shtrydha nga komentet e tua... po s'po me del gje.

shqiptari i vjeter, pa shife se nuk me duket  çakall mua ai serbi....Si Hjene i vjen era...Jo per korigjim gabimi,  por se e ka perzgjedhur mire ai boti, serbin 

te dyja me kerrma ushqehen,,,

Kafshimi i hijenes eshte me i rrezikshme se i gjarperit...

Komodo dragon

 i nxoren shkaqet pse u vrane ata dy shqiptare me 1 Mars ne Gostivar ?

Shkaku kryesor mendoj une eshte Policia dhe Shteti Maqedon te cilet i zgjidhin problemet me dhune me vrasje. Ndoshta ne kete mes mendoj se eshte ndasia fetare! Te dy palet i shikojne njeri tjetrin me mosbesim dhe urrejtje nacionale.Zgjidhja me e mire do ye ishte  SHKRIRJA e Maqedonise! 

Te pakten 3 shtete te Ballkanit, njihen tash per tash, qe duan (donin) ndryshim kufinjsh. Serbia, Bullgaria (plani i saj per marrjen e nje pjese te mire te Maqedonise, plan qe eshte biseduar me palen shqiptare, ku kjo e fundit nuk ka qene dakord), dhe shteti i 3 qe kerkon ndryshim kufish eshte Greqia. Tani, qe sherbimet e tyre te fshehta punojne per kete pune, kjo s'do as men e as kalem. Ne si Shqiperi, jemi akoma te dobet, fale qeverive tona te ndyra, per ta perballuar nje perhapje te konfliktit. 

Nuk e di pse sa here ka tema 'te nxehta' ketu n'Peshk, gelojne 'rinoret' qe dune te na japin mend. Dhe me e bukura eshte se vijne e kapen me robt qe nuk mbahen se kane nevoje per mend.

Une nuk e kuptoj se car lesh logjike eshte kjo qe pa dale se kush ishin autoret e vrasjeve, te behet debat dhe te "denohen" shqiptaret e Fyromit per 'prapambetjen' e tyre.

Ku ishin keta 'menddhenesit' kur dy te rinj shqiptarë u vrane nga nje polic maqedonas i cili ishte larguar nga forcat speciale per qendrimet e tij ekstreme anti-shqiptare dhe raciste ne pergjithesi? Kjo nuk ka ndodh as ne 1945 e biles as ne 2000 (dmth para luftes se 2001) por vetem dy muaj me pare.

Mos na cani menderen duke na dhene mend po prisni pergjigjet e hetimeve dhe atehere nxirrni konkluzione. Se halli jone eshte se ne pergjithesi ju nuk e keni aq burrni sa te vini te thoni "na falni sa ja futem kot", po te dali se kjo ngjarje s'ka lidhje me aludimet tuaja.

Lizander

Po pse po te dal qe jan shqiptar autoret c'te keqe ka? Nuk e kuptoj? Bam ata, hic  ai shtet, bam edhe keta tanet si pasoje. Shume normale do me dukej... Qofsha gabim por keshtu e mendoj!

Ora, thjesht fare me duket shume heret per ta bere si debat. Ata mund te jene vrare per 100 arsye, duke fillu nga konflikti nderetnik, tu vazhdu me pazare droge e tu mbaru me vrasjen e qellimte per t'ia lene fajin shqiptareve ne kete situate konfliktuale.

 

Dakort jam Lizander, fola thjesht ne princip, dhe keta qytetbostet edhe ne princip jan egabim pra... lere me qe nxitohen, por jan te gabuar edhe ne hamndesimin e tyre. Une kam nje bindje personale, qe nqs keta jan vrare nga shqiptaret patjeter do kene qene te implikuar o ne vrasje shqiptaresh o ne rrahjen e femijeve shqiptar, sepse nga ajo zone jane, ku kan ndodhur keto peripeci. Ne qofte ashtu denimin e merituar kan marre keta, shetti maqedon por edhe felliqesirat qe kerkojne dhoma gazi per shqiptaret, ta shohin qe ka cecua bicak..

Ps nuk e kuptoj se me cte drejte llogjike ndihen superior ndaj shqiptareve keta felliqodonet ne nje shtet ku historikisht e kan bere ligjin shqiptraet, ku edhe para 10 vitesh i vune para me kallash keta trimat e felliqodonise, edhe po i turperonin komplet derisa nderhyne nderkombetaret.

problemi kryesor qe kane shqiptaret ne maqedoni eshte ai midis tyre, ose e ashtuquajtura lufta brenda llojit...shume krime qe ne historikisht ja veshim maqedonesve, serbeve e grekeve jane bere nga shqiptare te fese ortodokse ne keto vende...ne te tre keto vende fqinje ka pasur e ka pushtetare e akademike qe deklarohen si joshqiptare megjithe prejardhjen e paster shqiptare...rrenjet jane te thella qe me pushtimin otoman...per greqine dihet historia e arvanitasve, por per trevat e tjera flitet shume pak per popullsine ortodokse shqiptare atje

ne mos gabohem, kuritali, e permend me siper shkurt nje shqiptar ortodoks ne maqedoni e kosove konsiderohet si i huaj e jo shqiptar...si rrjedhoje ne te tre keto vende fqinje kjo shtrese e popullsise qe nuk u konvertua nuk ka kurrfare mundesie te bashkejetoje me kombin qe i perket e ka kaluar ne anen e fqinjeve...radikalizimi i fese ne keto vende ka cuar ne asimilimin e kesaj popullsie shqiptare...ne shqiperi per rrethanat historike ky fenomen eshte kaluar bute, ne kosove pjesa katolike ka krijuar nje bashkejetese te brishte pasi karshi kane te njejtin "armik" ortodoks, e pjesa ortodokse ne keto tre vende nuk deklarohet me shqiptare(me perjashtime te vogla atje ku tensionet nderfetare e etnike jane me te vogla)...eshte rrjedhoje llogjike, pervec shqiperise, ne keto vende nuk mund te gjesh martesa ndermjet shqiptareve myslimane e katolike, e per ata ortodokse as nuk behet fjale fare...ne maqedoni radikalizimi fetar ne rradhet e shqiptareve te fese islame ka gjetur nje zhvillim te frikshem qe shpjegohet me tensionet etnike qe ka ai vend...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).