Një deklaratë i ministrit të Punëve të Jashtme Edmond Haxhinasto se, termi “Çamëri” nuk ekziston, ka provokuar një reagim therrës nga ana e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, që mbron interesat e komunitetit çam. Ministri Haxhinasto, që është edhe zëvendëskryetar i LSI-së, e bëri këtë deklaratë gjatë një interviste për emisionin “Debat” të Alfred Pezës. 

Në reagimin e shpërndarë me e-mail, PDIU ndalet në një shpjegim të hollësishëm të toponimisë, duke sqaruar se termi “Çamëri” vjen nga lumi që në antikitet quhej Thiamis. Po ashtu, termi “Çamëri”, sqaron PDIU, ka qenë term zyrtar i shtetit grek deri në vitet '40. 

Top Channel

54 Komente

Reagimi paska qene tmerresisht "theres". Kushedi sa i ka dhemb Haxhinastos smiley

A ka ndonje historian per te na shpjeguar se cfare perfaqeson topografisht termi Cameria? Ka qene ndonjehere emertim zyrtar i nje teritori te caktuar? Dhe nese po, kur e kane ndryshuar dhe si quhet sot. Ose nese Idrizi na ndjek le te na i sqaroje. 

Po vi i here per qejf tat i nerum kuazi smiley

Ai i PDIU ka te drejte qe eshte Toponimi marre prej Lumit per te emertuar nje Krahine , si e verteta me e shpjegueshme dhe me e afert , por qe eshte nje Krahine e Banuar nga Shqiptare . Le t'ja leme Topin atij ta emertoje si te DOJE , vetem te mos mohoje qe Historikisht e den babaden jetohet nga Shqiptare . Po me duket edhe PDIU nuk e Mohon kete po me shume ka bere Verejtje Toponomistike . Nuk duhen cenuar ne ndergjegjen Topenimore Dulellaret smiley

Keshtu me keto Tope - Nimet e PDIU , duhet te gjejme se si quhet edhe Kontineti qe Ju vu emri per nder te Amerigo Vespucit smiley por qe eshte i banuar nga Amerikane .

Kush kerkon tani te gjeje se pse quhet Tirane : nga "Teherani "  apo "Tirania" e ushtruar nga Sul pash Derri , " tjerr anes " apo nga  "anes e pas anes e ne p...te sames ", vallaj do kontrolluar tek ndonje Mjek . Sidomos kur e trajtojne kete Problem me Haxhinasto te vijne zoret ne Gryke . Ai s'qe ne gjendje te formulonte nje pergjigje per nje Fakt KONKRET te Sotem , ndaj Shkeljes se Ligjeve Nderkombetare nga Serbet , jo me te kete Kulture qofte dhe ne perberje te M. Jashterme Individe me Peshe . Rrnofshin dhenduret e Topallit dhe i Nderuari Princ i trasheguar nga Maja e Kultures Diplomatike Shqiptare , zotnia e tij Lule bashaj Bashkia !

Rendesi ka si ka Reaguar BABASQAPi se i kane nderhyre ne Programin e Qeverise duke i DHIER ne te ,  kur dihet se ai  Lufton me te gjitha Energjite si PARESORE e Tolerance zero , per  Ceshtjen Shqiptare smiley

Thjesht i nderuar  Kuazi , nuk eshte problem Politik dhe nuk duhet Vleresuar . Eshte debat i gjere ne fushen Perkatese ku besoj nuk ja kemi haberin , perjashtuar  Zotrules smiley

Do me falesh qe pa dashje te detyrova te besh nje koment ndoshta te sforcuar, por une kerkova ndonje detaj me shume nga Shpetim Idrizi, kryetari i Cameve dhe tradhetari i socialisteve.  lol

PS. fakti qe Idrizi (shpetim) eshte tradhetar, nuk do te thote se keshtu jane te gjithe Camet. 

Po ku eshte email i PDIU?A mund ta publikoj njeri te shohim sqarimin?Faleminderit.

Une kur jam vetem ne blog,keshtu si ti tani,pasi bej pyetjen i pergjigjem p[o vete,testoj Inteligjencen.

smiley do te zgjedhim kryetar kooperative.

Do besh sherr,jane ndare postet smiley

po mir o, mandaxher smiley

smiley jo, se eshte i partise komuniste pa ideale, per ideal. 

Ishte per mua kjo ?

Tjeterkujt ia vara komentin. Sa seriozisht qe i merr edhe ti! smiley

Nuk e mora seriozisht,po keshtu kot.

Mos ishte per mua ? (seriozisht)

Duke e lexuar dhe njehere komentin dale ngadale,si per ty po me duket smiley

lexoje mire o njeri  pa ideale smiley

Ajo tha qe se kishte me mua,une nuk jam Komunist,ideale pastaj nuk e di,por Komunist nuk jam,keshtu qe mbaje Spiro smiley

Brad, e di spiro qe nuk e kam me te. smiley Prape te thom, mo i merr seriozisht. smiley

Ajku,seriozisht,nuk po e marr seriozisht fare mi goc smiley

sa me hater  e mban Ajkun. Kshu fillon smiley

Sma merr mendja,e drodhi e drodhi smiley

S'kisha qellim te shkaktoja kete ngaterrese te llojit te vockel, por gjithsesi smiley

Naten me ideale te larta, te mire! smiley

As une as Spiro nuk u ngaterruam,keshtu qe pa merak.

Naten smiley

I buan rrythen kryetarllekut ai . Ndonje pergjegjes Poste ne zyrat e Koop e ehhhh edhe mund te pranohet smiley

e ka pasur titullin kapter, por edhe pergjegjes stallash shkon mjaft

Brad eshte pyetje per informim.S'e kam me te shpejtesmiley Pret Cameria edhe casmiley

Kuptoj qe eshte per informim,por ne nje te nates ?

C'ti bej tani e lexova,tani me erdhi te pyesja.Ti thua ta kisha shkruar me1ane pyetje edhe ta shkruaja tek PPU neser ne mengjes?smiley Nejse muhabet pa lidhje.Po hajt kot flasim meqe u gjendemsmiley

Megjithese atje ku je ti ske cfare ben ndryshe ne nje te nates,jane shume te ftohte njerezit.

po meqe e thua ti ne hotland spo ta prishsmiley

Po ku kemi ne ministri te jashtme.  Ky Haxhiu ka folur tepke si Hatzinastous.

Nga ana tjeter keta langot e Saliu, sharlatane qe e sheshin ceshtjen came per ca poste zv. ministrash vetem lehin si kone te qelbura se po te kishi ndonjefare dinjiteti do e kishin prishur koalicionin me Haxhinjte e Salinjte antishqiptare me kohe e vaft.

Vetem ne kete qeverrisje,  qeverrisesit guxojne e bejne deklarata kaqe ogurzeza, per kombin!Nuk me duket  deklarate per emrin çameri, se sa per pranimin e megaloidhese greke, antishqiptare.

  Do  ma donte  zemra qe nje çam i  zakonshem ta  hidhte ne gjyq kete te shitur, me akuzen per deklarate qe kane sjelle ne perfundimet per  "Tradheti e  Larte..."!Por edhe nje avokat  i thjeshte fare.....

Grava

Camet per mendimin tim kan edhe 5 vjet, maksimumi 10 vjet per ta zgjidhur ceshtjen e tyre. Kjo parti came nuk eshte krijuar per te pershpejtuar dhe zgjidhur ceshtjen  came por per ta frenuar dhe per ti vene shkopinj ne rrota. Disa cam te vertete nuk do ishin kurre ne koalicion me kete qeveri pro-greke, qe SHITI integritetin territorial te Shqiperise, dhe qe NUK NJEH ceshtje came apo emrin CAMERI. Nje parti qe do te kishte interes per te zgjidhur ceshtjen came deri tanime do te kishte levizur qarqet juridike dhe diplomatike dhe do i kishte dhene rruge kesaj pune. Kjo eshte vetem per te mbajtur popullsine came ne kontroll edhe disa vjet te tjera qe energjite e kesaj popullsie te mos shkojne drejt zgjidhjes te problemit cam, sepse medemek e kan nje parti camet qe mendon per keto pune. Keshtu i ndodh nje popullsie qe ngel pa krye, etj etj. Ka edhe nje problem tjeter me camet, qe eshte se bashke me cam kan ardhur si cam turilloj etnish e racash, te cilet nuk eshte se i bejne ndonje nder apo i shtojne ndonje motivacion ceshtjes came, per ta njesoj eshte si cameria, si turqia, si greqia.

+11 

E, more djem ashtu eshte, por kete  fat paskemi patur.Ngrihet i biri i botes e na thote nuk ka emertese Çameri ne greqi.Te mos kete haber ky tip i lig nga.... Thesprotia? Nga Zojsi  dhe Dodona Ilire,  nga historia e Pirro Burrit? Po vete historiane serioze dhe pse greke, e kane pranuar  mote e vakte te shkuara Thesprotine dhe Çamerine, a te hengsha dreket, ministro ! Si  keshtu, "tule" pas nje Duleje?

Grave mos e keqinterpreto muhabetin. Perderisa greket zyrtarisht nuk kane ndonje teritor me emrtimin Cameria dhe nuk kane patur per sa kohe Greqia ka qene shtet, pra qe nga kremtimi i pavaresise, atehere per ti ardhur ne ndihme shume qytetareve shqiptare me origjine Came duhet tiu ndryshohet emrtimi "Cameria" ne pasaportat e tyre te udhetimit. E ne kete konteks, nje minister ne radhe te pare duhet te beje punera ne dobi te zgjidhjes se halleve te qytetareve te saj. E hallet e tyre nuk zgjidhen sic ka qejf ti zgjidhi pulastreni Idriz!!!

kane patur nje emertim te tille, kuazi. kane patur patjeter! greket e shkruanin "tsamouria". Pse ja fusni me top muhabetit?

ja nje "studim" grek mbi Camerine: http://www.sfeva.gr/6CD59A2D.en.aspx

perpiqet ta shpjegoje origjinen e fjales. te pakten, TE PAKTEN per ju qe shkruani keshtu, duhet te vleje si shembull dhe si fakt qe greku e njeh shume mire krahinen e Camerise (Tsamourise) dhe camet vete.

Po te lexosh mandej: http://en.wikipedia.org/wiki/Chameria (shko tek referencat ne fund te faqes, qe te ngopesh me material)

Zoto, nuk kembengul qe nuk ka patur emertim "Cameria", por po i meshoj faktit se nuk ka emertim/toponim zyrtar me kete emer. Edhe ne kemi krahine qe e quajme "Laberi" apo "Kurvelesh" etj, por nuk figurojne si toponime ne ndarjet adminiostrative te teritorit te RSH. A duhet zgjidhur problematika e krijuar me mospranimin e shtetasve shqipetar te hyjne ne greqi sepse nje pjese (Camer te moshuar) kane te shkruar ne pasaportat e tyre Camerine si vendlindje? NEse po, atehere duhen respektuar toponimet zyrtare greke dhe jo kikerimat e Shpetim Idrizit 

shteti nuk verteton vendlindjen tende. regjistrimet behen duke filluar nga certifikata e pare, cdo dokument i yti (imi, etj) lind nga certifikata e lindjes. ne rast se camet jane regjistruar si te lindur ne Cameri, atehere, shteti grek nuk ka pse te kete probleme me kete. kur nuk ka probleme shteti shqiptar qe ka siguruar dokumentacionin, shteti grek nuk mund te kete problem. ka njerez qe edhe daten e lindjes e kane gabim ne pasaporte. a hidhet perpjete dhe per keta shteti grek? si vertetohet ajo gje?

Greqia kete e ben kastile dhe flijeni mendjen. zyrtarisht ata jane ende shtet shtazesh.

dhe krahine te Greqise me emrin Cameri, te njohur zyrtarisht, ka patur. Greqia nuk eshte krijuar nga hici dhe mbi hic. 

e pershkrove shume mire teknikisht. Po sikur, kur kane lindur te moshuarit e sotem cam (aktualisht shtetas shqipetar), ne dokumentat e regjistrimit ne komunat perkatese te mos kete egzistuar emri Cameri cfare do te thuash qe prape greku na e ben kastile? Po mire se nuk po arrij ta kuptoj, cfare i kushton qeverise shqipetare qe te beje regullimet perkatese  te themi per 500 apo 600 te moshuar me origjine Came? Apo thuj kur je bosh me mire me bo si kaposh?  

kuazi; nuk ka pune shteti grek se ku ke lindur ti dhe si e shkruan vendlindjen tende ti. ate e di ti dhe autoriteti qe te ka dhene pasaporten. jo greku.

motivi "cameria nuk egziston", eshte hajvaneri e grekeve. Ata keshtu si po bejne, me shume po tregojne qe e njohin sesa qe nuk e njohin. dhe gjithsesi, ajo qe u bejne cameve ne kufi, behet kastile, per diskriminim, dhe per ta demonstruar kete gje.

kuaz nuk  me duket se e devijoj muhabetin.Nuk  merrem me kreun e nje partie  çame.Por nuk  i  falet  nje minsitri te jashtem, zevendemisnistrave  dhe drejtoreve te drejtorive te  MPJ te mos dine  gjeneallogjine e popullsise tyre.raporti  me fqinjet dhe plot te tjera.E jemi populli  me ivjeter a e shofshin me boje keta qe qeverrisin duke degjuar e pergjuar sa thone greket e sotem.Flet Dulja...!

   Te  mos dije nje minister marredheniet  e vendit te vet  me kufitaret, orrigjinen, lashtesine, sidomos me greket, serbet, maqedonasit.Por sa duket eshte  difekt formimi i  Akademise Diplomacise tone.Se po te me pyesnin mua  librin e Profesor Pilikes, te ketij personaliteti te  jashtzakonshem(Pellazget, Iliret, Shqiptaret), do t`ja u detyroja ta  mesonin permendesh diplomatet  tane.

Tani  te merremi  me idrizin e çameve, apo  me kush  dhe per  cilat qellime na mohon.... Thesprotine ?Une po merrem me ata qe e kane per detyre ta mbrojne shqiperine natyrale dhe historine e saj...ne mos e befshin dhe kete,  te pakten te mos na bashkohen me njemendje me kush na urren..Ky  eshte shqetesimi im

u perpoqa ta gjej (ne internet) emisionin"debat" te vizion plus tv me Haxhinaston, por nuk pata sukses. Ti Grave e ke pare emisionin? Dhe nese e ke pare cfare ka thene (kuptohet ne menyre te permbledhur) Haxhinasto per ceshtjen ne fjale? 

Nuk e pashe vete, por  ma tha   Ngjela ne tel, ndersa me pyeti njesoj si  dhe juve.

PDIU eshte rasti me i paster dhe me tipik sesi nje force politike shet  kauzen e saj per dy tre karrike zv/ministrash. Cfare avancimi ka bere ceshtja came nga ana e Qeverise?Nje force politike me elektorat kompakt dhe  nje objektiv konkret dhe te mirepercaktuar, vete dhe ul breket per dy karrike.Karrierista! Eshte ku  e ku me i justifikuar I.Meta sepse, tek e fundit, integrimi europian eshte ne krye te axhendes se qeverise (edhe pse qeveria ngelet ne klase ) Kurse keta lajne ndergjegjen e tyre duke organizuar cdo vit camet ne Qafe Bote per lehje kolektive dhe turbopatriotizem kunder grekeve. 

+100

Per mua eshte e qarte.

Problemi qendron tek ceshtja came.

Keto jane perpjekje te Greqise per te ndaluar ortekun.

1. eshte ligj i nenshtetesise se cdo anetari te BE-se, qe cdo person, i moshes mbi 18 vjec, i takon me ligj qe te zgjedhe te marre nenshtetesine e vendit ku ka lindur.

te lejohen camet te kalojne, do te thote qe greqia e njeh ate pjese te dokumentacionit te tyre qe verteton vendlindjen e tyre ne territor grek.

Camet mund te aplikojne dhe u takon me ligj qe te marrin nenshtetesine greke; - ata qe kane lindur ne Cameri.

Nje person i lindur ne Greqi mund te marre fare kollaj nenshtetesine greke. Por ketu bejne ndryshim camet.

2. te njohin kete dukuri greket, do te thote qe pranojne hapur gjenocidin, debimin e popullsise dhe spastrimin etnik mbi shqiptaret.

kjo gje, per mendimin tim, per greket eshte e pamundur.

qofte edhe pa nenshtetesi greke, persona te tille qe u autentifikohet vendlindja edhe me vulat e bashkimit europian kane te drejte te padisin shtetin grek ne cdo lloj gjykate.

kuptohet, qe kjo pasohet dhe nga orteku i kthimit te pronave. piroklastike fare.

Mendoj qe edhe partite came ne shqiperi, te njejten gje kane kerkuar. dhenien e nenshtetesise greke te cameve dhe kthimin e pronave.

Duhet bere presion. Duhet bere presion dhe lobing per kete gje, si ne amerike dhe ne bruksel. nuk eshte e paarritshme.

te  njejtat probleme ka dhe italia me sllovenin,franca me spanjen,gjermania me polonin,gjermania me hollanden,dhe keshtu kan per te ngleur si topi i tenisit i hedhin pupujt sa nga nje fushe ne tjetren 

kur behet minister dhe haxhinasto ,ish spiun i sigurimit,nuk besoj se duhet te habitemi me deklarata te tilla !

Altin, more qe,.. ne se ka qene ish bshkepuntor  i  sherbimit te kohes, ka bere nje pune qe ja kane kerkuara.Por  keto pse i  leshon ...pa u shtrenguar  fare?

Admina, o pisa, pse nuk ma hapni faqen e temes mbi ligjin e kooperativave. 

PF, tek VQ kam shkruar edhe mbi llojet e kooperativave, e ke aty, une nuk jam kundra tyre, perkundrazi. 

Pjero,  kliko ketu ,  eshte tema e kooperativave..

 

a, po.  dhe kerkoju falje adminave.. faqa eshte e hapur.smiley

Belulo, faqja me del, por s'me hapet kuadrati i komenteve. Ma kane bllokuar. 

TI DO ME THON QE E THAN KOMPJUTERIN... APO JO? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).