U bënë tre muaj që Rudina Seseri ka lënë mandatin e parlamentares. Do duhej të zëvendësohej, por ende nuk ka ndodhur. “Të enjten kur kjo çështje plasi, Jozefina Topalli lajmëroi se mbledhja e Këshillit të Mandateve e Rregullores do të mbahej sot, të hënën”, thotë Braçe, dhe kronika e ngjarjeve politike i jep të drejtë. Topalli premtoi se sot do të mblidhej ky këshill. “Sot nuk ndodhi. Kështu ka ndodhur dhe tre herë të tjera! Përtej procedurës, ky është një skandal i madh.”, denoncon deputeti socialist, një nga më të zëshmit në mjedisin e debatin politik.

Dhe përfundon me tone dëshpëruese: “Është e kotë që flasim për zgjedhje të reja, të ndershme, të drejta e të barabarta, për lista elektronike, kontroll elektronik të kartave apo numërim elektronik! Këta po na vjedhin mandatin mú në mes të Tiranës, në Parlament dhe me dhunë. E kotë të flasim për reforma, mirëkuptim dhe konsensus pa u kthyer mandati. Menjëherë. Që nesër.”

Sipas socialistëve, Berisha e vonon zëvendësimin, ngaqë e ka mendjen tek votat në momentin presidencial. Por nuk duket se është kjo. Nuk ka gjasa që ta shtyjë edhe dy a tre muaj këtë punë. Ka shumë gjasa që ta bëjë thjesht për të provokuar. Provokimi është stil e mënyrë jetese i Berishës. Ndësa Topalli s’hyn në këtë mes. Topalli bën ç’i thonë.

marrë nga ResPublica | Peshku pa ujë

73 Komente

Kjo po qe qenka fatkeqesi.

Skane pse qajne kot. Mire ja ben Sala ketyre veshderrave. Zgjedh deputete Rudinen ai veshderri. Rudina sdinte ku binte Shqiperia. Erdhi 3 here per te terheq rrogen ne parlament dhe aq.

po edhe kjo Rudina ama, talli si deshi qejfi menderen... "erdha,pashe........,ika".

taman ''perca e sundo'' ishte kjo smiley

po, ashtu eshte, Belul & Cen, po dhe i cik si "rreshkites" m'duket se po jeni. Ishalla bi shi neser, tha Panajoti, t'fus naj gol me t'rreshkitme smiley

Ka dy lloj "te dhjerash" ky muhabet. Ajo e Rudines eshte e vjeter, eshte "e thate". Kjo tjetra qe flitet ktu eshte "e njome". Tani do thoni ju, si i thate, si i njome, c'boni. Mire, mer mir, por te kto zyrtaret s'pi uj ky klasifikimi i m... smiley osht krejt mrapc puna ktu, dmth t'njomat jon me t'kqia smiley

 

" t'njomat jon me t'kqia"

Jo per ato mizat e specializume... smiley  

Bullaficka!

Te them te drejten gjesti i lenies se mandatit nga kjo zonja,s'me ka lene shije te mire fare.Ndonese nuk e di dinamikat e brendshme dhe arsyet e verteta te ikjes.Perseri ishte e papergjegjshme largimi i saj.Mbaj mend qe ajo hyri me trumbetim te madh ,e iku me shpejt se era.Gjeste te tilla behen precedent per te paragjykuar persona te tjere si ajo,qe deshirojne te merrem me politike.Per te mos thene qe ajo ka shume detyrime morale,ndaj votuesve dhe madje partise ky aderonte.Sidoqfte edhe ky karnavallku qe po behet me mandatin e saj eshte i papranueshem.

Mbase detyrimet me partine i ka shly. Votuesit nuk do i merrte nji per nji, mo!

well, she can't say she never tried

po po per popllin munohena.nejse nevermind-nirvanizuessmiley

Hmmm, another day, another problem for Brace & Co. For some reason these guys can't seem to catch a break. smiley

Une e mirkuptoj ate goce, por nga ana tjeter do te desha qe te kish nejt e te kish dhene kontributin e vet edhe ne opozite. Se funja, kandidoi per deputete dhe e fitoi ate kandidature. Nuk eshte se kandidoi direkt per ministre, dhe i lane ne dore vetem deputetllekun. 

Emo, per mu, ene kjo i dorzoi armet ne kufi..

Pastaj, sa per ceshtjen ne fjale, dihet muhabeti.

E mirekupton per cfare? Qe cau ferren sa po s'i leverdisi ketej dhe u be senior partner tek Fairhaven? Apo qe ishte deputetja me me shume mungesa ne parlament? Apo qe iu fut gjithe kesaj aventure gjysembythce (sic thone amerikanet)?

per ate qe me do kokrra qefit ta mirkuptoj! 

Bukur fort.

E pastaj habiten njerezit me cilesine e qeverise qe kemi. Ai po ben c'ti doje t..i me madatin e socialisteve, ketu merreni me cilesite e Rudines.

Hajt gezuar!

Kam frike se PS, ka humbur rrugen ne oborrin e vet. 

Se mos eshte hera e pare!!

Oborr i modh mer jahu. U bone 25 vjet qe nuk e miremban njeri. Se ai qe e boni ketu e 70 vjet perpara, e krasiste nje here ne kater-pese vjet. 

Duhet krasit Rama me duket. Filizat si Veliaj me shoke i ka plehruar me mutin e vet dhe i ka djeg 

Pse aq keq ka arrit puna sa dalin e dhjesin ne bahce?

S'ju ka bere kryetari te pakten nje banje?smiley

Ska besim te plehu tregut. Ka qe ne 2005-sen qe i rrit filizat me kaken e vet prandaj i kane dal kallp. E ka nda mendjen. Mjafton te jete ai bahcevani, se nervat dhe durimin e duhur deri kur te vdesi Sala, i ka ky robi.

Ky akt i kesaj "Harward" -jane paraqet shume qarte kakrakterin familjaro-fisnoro-krahinor te albanezit modern te shekullit 21.

Per mendimin tim ai qe e propozoi dhe na solli ne shqiperi dhe na e paraqiti si "shpetimin" e financave alabanezi duhet ti vehet nje gjobe e mire qe ta mbaj mend gjithe jeten. 

Abaz Kupat keshtu kane qene gjithe jeten se kane care asnje here menderen per popull e komb por vetem per veten e tyre.

Pra dhe kjo cuca keshtu do te vepronte u duk qarte qysh ne fillim ky muhabet.

I besoni vertete keto qe shkruani?

Si kenduan njehere arbereshet e İtalise:

Shqiperi moj hal(l)emadhe..

makar te kishim dhe hale,po as ato s'figuron t'i kemi!

E pse duhet ta paragjykoni kaq fuqishem vendimin e saj. Pse te mos viheni ne poziten e saj dhe te mirekuptoni vendimin e nje vajze qe u kthye me shume idealizem por qe nuk u beri dot balle mediokritetit, lojes pa rregulla, dhe pisllekut ordiner qe mbizoteron tek ajo qe quhet politike shqiptare.

Nga kjo vajze mbaj mend nje episod qe kish me Olldashin tek opinion para zgjedhjeve te 2009. Nderkohe qe kjo i drejtohesh me fakte dhe kryesisht me "zoteri", replika e Olldashit ishte "moj, ti...rri urte se une te kam marre motren ne pune".

Nderkohe qe kjo i drejtohesh me fakte dhe kryesisht me "zoteri"...

Me faktet e kongresmenit qe si te tilla jane te padiskutueshme (per Rudinen).

Shume idealiste vallai:

Deputetja e Partisë Socialiste Rudina Seseri ka edhe numrin më të madh të mungesave në seance plenare për këtë legjislaturë. Që prej fillimit të mandatit si deputetet e qarkut të Durrësit,ajo ka marrë pjesë vetëm në mbledhjet ku ka qenë tepër e domosdoshme pjesëmarrja e saj me urdhër të grupit parlamentar. Në dy raste, Seseri është paraqitur në seancë plenare në ditën e fundit që toleron ligji për të mos djegur mandatin.

http://www.peshkupauje.com/2011/11/cilat-jane-shkeljet-e-kuvendit-per

Une me aq sa e kam ndjekur aktivitetin e saj para dhe pas 2009 ne kete konkluzion arrita. Ti ndoshta mund ta gjykosh me te tjere parametra, ok. Pune per ty. Por ajo qe une di eshte se kishte krijuar nje profil te sajin (qe mesa duket ishte i papershtatshem per aktualitetin politik ne vend) dhe ishte tejet e lidhur me zonen ku ishte zgjedhur.

Ne nje vend ku politika eshte kryesisht e dominuar nga, maskilimzmi ballkanik, gjuha e rende, kompromiset ordinere, shantazhe e plot prapaskena ordinere mu duk krejt normale qe nje zonje e rritur dhe e shkolluar ne nje ambjent tjeter te mos i beje balle ketyre fenomeneve. Ndoshta, duhet te ishte nje gramafon i mire per te mbijetuar, ndoshta duhet te bente rolin e "burrneshes" ne deklarate per plumba ballit apo varje ne palma...

Ajo beri zgjedhjen e saj. Shume mire beri. Kaq.

Do e kesh ndjek me bythe aktivitetin e kesaj ti. Ene debati qe te qenka duk kjo sikur argumentonte sakte me bythe do e kesh pare. Futu shife ne internet prape ate debat. Ai tregon kulmin e paaftesise dhe painformimit te kesaj dacokes "amerikone" qe erdhi kendej hengri buke me fiq e vdiq.

o Peshk! smiley  do me kuptosh nja 20 mesazhe me vone... smiley 

Tani qe u kape mat per vete dhe i fute nje pergjigje tip HenriCileske, mos u pezmato kaq shume qe tjetri po mundohet te pakten. smiley

bukur fort.. smiley 

Ti leme ca keto diversionet per viktimizimin e Seserit nga politika e rende ballkaniko maskilisto shantazhueso ordinere?

Kur ti zgjidhesh si deputete e filan a fistek qarku, gjeja e pare e llogjikshme qe ti duhet te besh qe ta perfaqesosh ata qark ne menyren me te plote te mundshme eshte te qenit prezent ne seancat plenare te parlamentit (ne sa me shume te jete e mundshme). Rudina sipas raportit paska pasur numrin me te madh te mungesave nga 140 deputete.  Ketu ka dicka qe nuk shkon me ate profilin qe ti na thuake se ajo paska krijuar?

Argumenti per mungesat e saj nuk eshte se qendron. Mos harrojme se opozita kishte nje vendim per bojkot te gjate te parlamentit. Ndoshta gjate ketij bojkoti zonja ne fjale mori vendimin per te mos u paraqitur me. Eshte nje vendim personal, cte keqe ka?

Mua me rezulton qe Seseri te kete qene nje zonje ne marredheniet e saj profesionale. Kjo eshte pershtypja ime dhe nuk varet vetem nga kendveshtrimi i "b*thes" qe mund ta shikoje ndonjeri prej jush debatin e saj me Olldashin.

Sa per permbyllje, ne lidhje me profilin e saj, fakti qe rrogen e saj qe ligjerisht i takonte te merrte si deputete (pavaresisht mungesave, te justifikuara nga bojkoti apo dhe per shkak te vendimit te saj per te mos qene pjese e politikes) e dhuron ne forme donacioni per mua eshte shume here me e moralshme se gjithe ata "ushtare ordinere" qe edhe kur rralle dalin ne foltore, nuk dine te lexojne as shkrimet e shkruajtura nga tjeterkush..

Si nuk qendroka kur pikerisht puna jote kryesore eshte qe ti te marresh pjese ne seanca plenare, se per kete gje je zgjedhur.  Shikoje se raporti nuk flet vetem per periudhen e bojkotit.  Qe eshte vendim personal e dime, por kurresesi s'ben ata idealiste por dike qe as i rruhet fare per pozicionin e saj apo edhe per elektoratin qe ajo rreket te perfaqesoj.  Cdo kund tjeter nqftse Rudina do kishte munguar kaq shume, paydshim qe do ishte pushuar nga puna pa nje pa dy.

I gja s'kuptoj! Iken kjo,la mandatin,vazhdon radha.Iken i radhes,len mandatin,pse s'duhet te vazhdoje radha?

Edhe ke berberi keshtu funksionon. Puna eshte se atje shkon per te lene leshte, kurse ketu per t'i sherbyer popullit. Jane kaq te zellshem per te sherbyer sa ngaterrojne dhe rradhen.

Puna asht,pse duhet te kete ngatrresa juridike ky muhabet?Kta te maxhorances e kuptokan kaq shume ket dreq ligji,sa,si thote Remarku,noshta keqkuptohen.smiley

Keqkuptohen ne mirebesim. smiley

Prap Rudina? 

Nese kandidon per deputete,mund ta lesh mandatin nese te kercnohet jeta,nese te oftohet ndonje pune si e Majkos kur akoma mund ti sherbesh Shqiperise,por ta leshosh mandatin se ke zene nje pune menaxhere ne nje firme amerikane???Kesaj vajze as jeta nuk i eshte kercnuar por perkundrazi eshte trajtuar si zonje edhe kur nuk i takonte te trajtohet si e tille.

Kjo eshte maskarallek!Mbaroje mandatin,prit deri ne 2013 dhe pastaj ik ku te duash.

Nese je merzitur nga mediokriteti sic diskutojne ketu mbrojtesite e saj,lufto se per kete e more mandatin jo vetem per te perfituar.

ALpjetermustakuqi - 4 Prill 2012 - 11:04

Puna asht,pse duhet te kete ngatrresa juridike ky muhabet?Kta te maxhorances e kuptokan kaq shume ket dreq ligji,sa,si thote Remarku,noshta keqkuptohen.smiley

 

Sepse mesa di une dhe ai i rradhes nuk do ta marri mandatin se duhet te lere punen si kryekomunar dhe kjo pune eshte e siguruar deri ne 2015 ndersa kjo e Rudines deri ne 2013.

Ndoshta Kushtetuta nuk e thote se kush duhet ta marre pasi dhe tjetri nuk do,keshtu qe do te cohet ne Kushtetuese qe do te vendosi qe mandati tjeter i takon tjetrit ne rradhe.Por pas nja 2 muajsh.

 

 

Kjo eshte nje tjeter shembull ku qeveria zvarit situaten. Nuk ka cfare te bej tjeter edhe vetem shtyn pafundesisht momente te ndryshme 

E s'ka gje, se do gjendet ndonje tjeter i shumediplomuar dhe i papune ketej qe vjen si pellumb i shkruar te shpetoje memedhene aty nga pragu i zgjedhjeve. Nga te dyja krahet, e kam fjalen. Te pakten keta gjeten nje emer te ri me Rudinen, po ai tjetri tentoi te rishiste Eduard Selamin.

Mu me thone t'drejten m'bohet qejfi qe pesojne keshtu keta diletantet e PS-se! 

M'bohet qejfi edhe per ate qe nje situate e papranueshme si deputetlliku i nje personi qe punonte ne nje vend te huaj nderkohe qe ishte edhe deputet ne parlament shqiptar,  te shoqerohet nga nje situate akoma me bordello, ku ai personi i rradhes nuk do t'a marre pozicionin. 

Kur them qe Sala i lu n'bythe keto, nuk e kam si kompliment per Salen. 

 

 

Kur them qe Sala i lu n'bythe keto, nuk e kam si kompliment per Salen.

Kur them qe Sala i lu n'bythe keto, nuk e kam si kompliment per Salen.

S'asht kaq e thjeshte,menoj.Ky (Saliu) shpik casuse juridike si i do bytha(nga ky kandveshtrim,po,e tall ate smiley ) dhe me levat qe ka gjithanej i mbron.Ca t'baje opozita ne kto rrethana,m'thuj? Jane ne loje me dike, qe s'ka parasysh rregullat, por hilet.Nuk asht e lehte,jo.

Opozita, si fillim, mund te shmangte skenare skandaloze si zonjusha Seferi, e dy-punesuar ne dy vende njekohesisht! 

 

p.s.

T'vazhdojne t'flirtojne me rob si zoti Visha-avokati i Fatmir Mehdiut ne tragjedine e Gerdecit, dhe dashnia ime per Ps-se, vjen tuj u rrit!  

 

dhe dashnia ime per Ps-se, vjen tuj u rrit!

 

paj ty t'rrite Zoti,t'rrite,bashke me dashnine per opoziten.smiley

zonjushen Seferi,nuk e perzogjodhi as nga rrethi i familjareve,as nga rrethi i miqve.Thjesht nga CV-ja.Goce re,e shkollume n'amerike ne nje nga shkollat ma't'mira t'planetit.Perdori gjithe autoritetin si kryetar,per ta rras me shqelm n'thes t'parlamentit.

Vete gerthisni se s'shtyhet me dokla e ruca,prap ankoheni dhe kur ka perpjeke per t'nryshu situaten.S'po marrim vesh si e don ujt magjari smiley (gomari)

xhentelmen, thjesht per saktesi.. e ka Seseri, jo Seferi..smiley   diskutim te mbare..!smiley

faji i tastiers jo i perceptimit te emritsmiley(ngatrresa ishte e rastesishme smiley)

pjeter, seriozisht? 

Pse ngaterrohemi kot ketu?

Kjo goca ishte e punsume n'Amerike. Ishte me banim ne Amerike, sic jam dhe une. Me banim ne Amerike, dhe me deshiren e shprehur ne menyre implicite per te vazhduar se banuari ne Amerike! 

Ky e merr e ve deputete, ne kundeshtim, jam i bindur, me ligjin shqiptar. 

Me e mire se Ruci, Dokle, Mao, Stalini etj etj? 

Pajtjeter! Por me nje cen! "Ineligible" -si i thena shqip?, per deputete e Parlamentit Shqiptar! 

U shkel ligji. Kaq! 

Ca ka ketu per mos me u kuptu? S'e mor vesh!

 

P.S.

Vishen, t'i thushe atij palles se gjate, eshte nji n'Amerike, qe e ka maru t'rritmin, qe s'ka per ta fal. 

Une jam gati te paranoj ,se investimi qe bani Edi personalisht tek kjo vajze,(ma shume se PS) ishte nje deshtim,por jo ta baj me faj.Faji ishte i vajzes qe s'e justifikoi.Faji asht po prap i saj,qe na paska ba dy pune paralel.Edi bani gjithcka per ta promovu,prap po them,vetem duke u nis nga CV-ja.Nese te gjithe kerkojme njerz te tjere, nga kta qe na nxorren zorret e barkut kta 20 vjet,rasti i Seserit (mire e thashe Belul?smiley )ishte nje perpjekje shume e sincerte dhe e lavdrueshme,per t'ia arrit ktij qellimi,menoj une.

Syleshllikun pra nuk ja fal une ketij! 

Sylesh kur ja shtiu Sala ndryshimet kushtetuse, sylesh kur e cune ke krokodili dhe i thane pastaj banjo eshte e prishme, sylesh kur i ra krahve Sales m'spital mbas Gerdecit, sylesh me Seserin, sylesh me Ilir Meten. 

Pranej thashe dje, Sala i lu n'bythe keta! 

Shiko skenarin me PS-ne nje deputet me pak deri ne zgjedhjen e presidentit! U bo ca kohe qe ka hik ajo krutonka e vockel. Tani po e nigjojme kete muhabet! Syleshllik klasik. 

T'jem i qete une tani qe Saliu ka kundershtar kete rrushin? Jo, nuk bohet! 

p.s. 

Mos harro t'i thushe ate punen e Vishes kryetarit! Thuji qe e ke qa me lot sincheritetin per viktimat e Gerdecit dhe robt t'i kane fal t'gjitha mbas kesaj

Edi bani gjithcka per ta promovu,prap po them,vetem duke u nis nga CV-ja.

O Pjeter, si mund te propozosh nje kandidat per deputet vetem duke u bazuar tek CV-ja?

Zgjedhjet e gabuara kane kane kosto politike. Dhe pikerisht per kete arsye, me duket se mrroklla ka te drejte kur shprehet se nqs vazhdohet keshtu votuesve te majte, perjashtuar militantet, dashnia per PS-ne vjen duke u rritur.

Ne menyre te ngjashme, edhe propozimi i avokatit te Mediut si anetar i KLD-se ka kosto politike. Nuk arrij ta kuptoj ku e gjen opozita guximin moral per te propozuar kete person. Dhe nuk e kam fare me personin ne fjale i cili, si profesionist qe eshte, i eshte dashur te mbroje Mediun ne ceshtjen e Gerdecit. Nejse kjo e fundit eshte jashte teme, keshtu qe te me falni qe u zgjata.

Nilso(ptokun martin e kam pas qef smiley),ate "vetem",qe ti e ke ba me bold,une e kam shkrujt per te nanvizu,se nuk asht nis nga pozicione personale.Gjith shqiptaret u bajn ven farefisit.Per te gjyku mbi vajzen,cfare do perdorte tjeter, vec CV-se te lutem,me thuaj.

Per te gjyku mbi vajzen,cfare do perdorte tjeter, vec CV-se te lutem,me thuaj.

Kam idene se ato pak minuta ne Opinion perballe Rulit dhe Olldashit (nuk arrij ta gjej dot videon ne youtube) do t'i kishin mjaftuar shumekujt per te kuptuar sa brum kishte Rudina per kete pune. Edhe Mimi dukej shume ne siklet aty.

Argumentimi i Rudines nuk e justifikon CV-ne e saj. Mbase te thuash qe kjo nuk i ben nder Harvardit mund te jete e nxituar, por ne fund te fundit nuk eshte se Rudina na dha shume mundesi per ta njohur. Me eshte dukur edhe ca si shume e sofistikuar per kuptuar realitetin e vuajtuar te votuesit shqiptar. Kur njeriu ka ne koke gjera te medha, rrezikon ta shohe realitetin te shtremberuar.

Mos mor burre,mos me merr shemull at emision.E kam pa,s'ke nevoje me m'gjet videon.Ajo perballe kishte Olldashin,kupton,Olldashin.Nuk ka si bahet njeriu ma i flliqet se ai.Gjithe strategjine e tij ne debat e nderton mbi "colpi bassi".E si do ta perballonte debatin ne ato rrethana?Gjithsesi ajo ishte nje deshtim,pike,per te gjithe ne qe besojme ke e majta.

Deshtim pas deshtimi, kam frike mos behet huq. smiley

Me sa po lexojme neper lajme zgjedhja e presidentit u varka me verte nga vota e ketij posti pra po qe keshtu ka per tja fut sala rames dhe ketij te fundit i rrofshin harward-janet. Eh politika te holla shume keto ...po popullit sja hudhni dot jooooo

Thjesht nga CV-ja.Goce re,e shkollume n'amerike ne nje nga shkollat ma't'mira t'planetit.Perdori gjithe autoritetin si kryetar,per ta rras me shqelm n'thes t'parlamentit.

Po pra, fishen direkt ne listen e deputeteve zonjusha pa dhene asnje lloj kontributi per partine.  Te berit e pune shqiptarce thuaj...

Ti,per sa kohe je ti i hanger kokrrat Lulit (smiley) s'ke te drejt me fol.smiley

Prej njerezve si ju qe i ndani te gjithe ne kampe sipas qefit tuaj eshte qelbur PPU-ja. Nuk kam ndermend aspak te marr ne mbrojtje te pakapshmin por sill nje shembull te vetem kur i pakapshmi ka marre ne mbrojtje Lulin. Nqs do t'i ofendosh njerezit, te pakten ki fakte per kete pune.

Po c'shembull ziu do sjelli ai aman.  Shembuj ka plot, ne te kundert ku sejmene Berishiste  si puna e atij inconfomista me jane turrur si qene te terbuar kur i'u ka kritikuar naltmadhenine.

Lene ca thote ky mor burre.Une thjesht desha  me ba i shaka.Nese ndjehesh i ofendum,te kerkoj ndjese,really.Lulin e mora si shemull analog,i njeriut qe ka ba kariere pa naj kontribut ne Parti.

Qe ke qene e fejuar,ke qene kte mbaje,tha.Qe je i djathte,kte s'e mohon dot,mos u mundo te pispillosesh me bojnat e t'moderumit.smiley

Ah une s'e kuptova shakane. I djathte = dashurues i Lulit?

Po merre a derzi merre, po marrja e Lulit si shembull analog nuk justifikon ate qe beri Rama me Rudin.

E kam thene dhe e them vazhdimisht qe jam nacionalist, dhe nqftse kjo me ben te djathte (edhe pse s'e shof veten ne boshtin politik majtas-djathtas) ashtu qofte po kjo absolutisht nuk me ben mbeshtetes te Lulit apo nunit te Lulit dhe bandes se tij.

Nejse,e gjitha ca mund te them une dhe ne shenje ndjese,asht se nuk me mungon respekti per ty.smiley

Iku per shele edhe Boss "i ndershmi".

Padania Ladrona!

.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).