Herë pas here kur lexoj artikuj të shtypit amerikan, e më rrallë lajme prej Evropës, e shoh më nga afër se edhe ne, shqiptarët, jemi njerëz, e njerëz të kësaj bote. Ndryshe nga ç'thonë analistë të shumtë tanët, ambasadorë të huaj, apo edhe unë vetë bashke me shokët e shoqet e mia kur na kap padurimi ta shohim Shqipërinë të zhvilluar, problemet tona nuk jane sui generis

Vërtet, kombinimi i qindra problemeve shqiptare mund të japë një identitet të veçantë - atë që në fund të fundit ushqen kulturën shqiptare - por për çështje të caktuara nuk ka përse të ndihemi vetëm, e as kemi përse analizojmë, projektojmë, e shërojmë në vetmi.

Gazeta amerikane "The New York Times" kishte botuar këtë fundjavë një artikull skeptik me titull "Young Writers Dazzle Publisher (Mom and Dad)" - "Shkrimtarët e rinj mahnisin botuesin (mamin dhe babin)". Në shkrim tregohen histori adoleshentësh me ambicie letrare që gjejnë mbështetjen e prindërve për ta parë veten autore librash me tregime, poezi, madje edhe romane. Prindërit shprehen se vetëbesimi është një faktor kyç suksesi në jetë dhe një dhuratë që ata duan t'ua bëjnë fëmijëve për sa kohë që i kanë mundësitë financiare. Menjëherë me pas lexon kundërshtimin e një shkrimtari të njohur amerikan, Tom Robbins, që pa pikë mëshire thotë se nuk ka gjeni në letërsi, siç mund të ketë në matematikë apo muzikë, se letërsia do mund e eksperiencë, dhe se prindër të tillë "botues" jetojnë me deluzione.

Ndërkohë, publikimi me forcat e veta është një dukuri e njohur edhe në Shqipëri. Më kujtohet që në fillim të viteve '90 lulëzonin poetet adoleshentë që shijonin ethet e autorësisë falë prindërve. Sot ky segment i tregut të botimeve mund të jetë tkurrur, siç mund të jenë tkurrur edhe ëndrrat, që në fillimdemokracinë tonë ishin aq fluturake. Por vetëbotimi vazhdon në Shqipëri, sepse shtypshkronjat kanë nevojë të punojnë, sepse njerëzit kanë nevojë të shkruajnë, dhe sepse institucionet ndërmjetëse letrare - ato që duhet të informojnë e stimulojnë shtëpitë botuese - na shpërfillin, me shkrimtarë e me lexues.

Realiteti i vogëlsisë së tregut shqiptar do ta bëjë çdo sipërmarrje letrare tek ne pak a shumë një aventurë. Prandaj ndoshta botimet nëpërmjet internetit, pa kosto fikse apo me kosto fikse të ulëta mund të jenë më të përshtatshme, sado që kjo ia lë fatin e shtypshkronjave në dorë propagandës zgjedhore. Por problemi i botimeve "kontrabandë" duket të jetë i pranishëm kudo në kushtet e demokracisë së tregut.

59 Komente

Në fakt, Tom Robbins ka të drejtë. Një i ri që aspiron të jetë shkrimtar nuk ka nevojë vetëm për një shtypshkronjë. Ka nevojë për punë, për njerëz afër që t'ia lexojnë shkrimet e t'i japin kritika. Këto vetëpublikimet e aventurave të Çipit në stratosferë janë içik të çuditshme. 

Trop faleminderit.Me pelqeu shume opinioni.Ndaj ekzaktesisht te njetin mendim mbi problematika sociale,kulturore e te cdo lloj gjeje qe ka ne Shqiperi.Ai vend s'eshte as i pare as i fundit ne asnje gje.Ne bote koha historike ndyrshon me vendodhjen.Pra Ceshtjet e disa vendeve jane ne hapesire kohore me para dhe disa me mbrapa.Por ceshtjet jane te njejta gjithandej.

Po per ti kthyer Mr.Robbins,thjeshte ja fut kot.Si fillim talenti i gjenive eshte ingredienti kryesor i suksesit.Puna eshte thjeshte rruga.Per publikimet e ardhmja i takon hapesirave virtuale*. 

p.s.per kete me vjen keq qe po e them,por keshtu duken bathetsmileyketu flas per masen e gjere.publikimet ne leter do behen per koleksionist dhe elitasmiley

Botimi. 

t'kom hudh i fjale nga ato me spice me i ven, po nuk e ke pa. mo mir xhanem, se ty t'vje inot smiley

 

Jo s'e kam pa, s'kam pas shume kohe! smiley

Ku?  Kallxona! 

 

ka qen te ajo me police qe u kapen nga serbt. pyste PF me u informu: ore kta mos kan qen polici pyjore? dhe aty m'u kujtu fjala "bekçi" smiley

Bekci eshte fjale turke. E nderuar, sepse jo perendimore. E tradites sone, do te shtonte Hatibi.

Bekci une e kam degjuar vetem ne sensin detar: Bekciu diktoi stere! smiley

Ka kuptim tjeter? 

roje. smiley

 

a ia ke gjet shqipen "performances" hala?

Ou urime.Na thuaj dhe ne kur ta gjesh.faleminderit.

n'boft naj gjo mrroklla ne koke te vet se un e cabej nuk dim gje.

shih mos gjen gje per fjalen "kombinim" nje here. ne mos paste, e sajojme nje.

nderkaq nigjo nji prej monumenteve tona muzikore, tip obelisk me gure dorik, Canakala, kortezi e merekullueshme e mrrokut tone (ymer!). bera nje analize numerike, me rezultoi 468 here me e mire se rapsodia boheme dhe 142 here se sympathy* for the devil!!

urdhno:

http://www.youtube.com/watch?v=PJ2okDgQAbU

*"bashkedhembje"?

mrroklla, ne pergjithesi jam e kujdesshme me shqipen. ne kete shkrim kaq te shkurter s'do te me kishte munduar te perdorja perjashtimisht fjalen botim.

Sigurisht.

Edhe une jam dakort qe je e kujdeshme, ne pergjithesi. 

 

Po c`i ben qefin kot. Para ca ditesh e beri shqipen lemsh. Ngataronte koqet e gjelit me bolet e dashit. smiley

Ajo qe po thoja ishte qe botim dhe publikim jane perdorur te dyja qellimisht, duke qene te dyja tashme pjese e pranuar e gjuhes shqipe. Dicka e ngjashme me bole dhe koqe, sic me kujton Kothi me siper. (Dashin me gjelin i ngaterrojne vetem ata qe kane qellime politike.)

Te me falesh, nuk po e kap pse perdor publikim (vetpublikim) dhe botim ne te njejtin shkrim. 

Sepse keshtu pozicionohem une karshi gjuhes, duke u vendosur here prane italishtes, here prane turqishtes, kur s'me kujtohet pellazgjishtja. Ne nje shkrim per shqisat, do te flisja here per stimulim, here per ngacmim, qe shkrimi te ishte me pak perserites.

Di gje kur eshte futur fjala 'botim' ne shqip? Po fjala 'publikim'?

Jo une t'pyta me ter' men!

Nejse, pardon!

Terhiqem!

Po mos jete e dukshme arsyja, noshta ka qene e supozume t'jete ashtu, e padukshme! 

Po edhe une me gjithe mend t'u pergjigja. Sikur shqipja te kishte vetem nje variant te pranuar te fjales, une vetem ate variant do te perdorja. Per sa kohe qe gjuha jone i ka te dyja, me vjen me per shtat t'i perdor te dyja. T'i kerkoj vetes koherence deri ne kete pike eshte t'i kundervihem natyres se gjuhes, t'i vesh asaj nje koherence te detyruar.

Ti mendon se "botim" dhe "publikim", qe te mos flasim per "vetepublikim", i japin lexuesit te njejten ide? 

Une psh, nje lexues mesatarisht i kujdesshem, mora nje ide krejt te ndryshme nga titulli, ne kontrast me permbajten e shkrimit. 

Megjithate, mund te jem krejt gabim, dhe ti te jesh krejt ne rregull. 

 

Po, mendoj se japin te njejten ide - te besh publike dhe t'ia tregosh botes. Mund ta kem edhe une gabim smiley.

Jam kurioze perse 'vetepublikim' te acaron me shume se sa 'publikim'.

Nuk behet keshtu kjo pune, trop. Nese jane fjale qe i referohen te njejtes gje, atehere zgjidh dhe perdor njeren, pasi po t'i perdoresh te dyja, lexuesi behet konfuz. Ky principi i perdorimit te sinonimeve ne vend te perseritjes te se njejtes fjale me duket princip kompozimi, dhe jo sqarimi apo shpjegimi. Kjo qe ke shkruar nuk eshte kompozim, por nje perpjekje per te kuptuar apo per t'u qartesuar ne lidhje me nje fenomen. Qartesimi ne pergjithesi ka perkufizim termash, pastaj vazhdon me argument, (apo narrative) konkluzion, etj. Shiko cfare ben ti... E ben me dije lexuesin se do flasesh per vetpublikimin, dhe fillon e flet per vetbotimin. Nuk do te thote asgje ne behet fjale per te njejten dukuri apo jo. Eshte thjesht gabim. Imagjino psh nje artikull qe titullohet "Hesperus." Ti hap artikullin dhe ve re se artikulli nuk eshte ne fakt per Hepserus, por per Phosphorus, se Hesperus permendet nja dy tre here, por me shume permendet Phosphorus. Autori i ketij artikulli presupozon se lexuesi e di qe Hesperus eshte Phosphorus, se edhe Hesperus edhe Phosphorus i referohen planetit Venus. Por ky autor qe presupozon dijet e lexuesit, eshte i pakujdesshem. Fakti qe "publikim" dhe "botim" i referohen te njejtit fenomen, ose duhet bere eksplicit ne artikull, ose duhet perdorur vetem njeri prej termave, jo te dy. Zgjidhja e trete, perdorimi i te dy termave ne menyre te kembyeshme pa bere eksplicit faktin qe te dy termat i refereohen te njejtit fenomen, shkakton konfuzion. Ti tashti nuk mund te thuash "eshte shqipja vete konfuze, dhe une nuk kam pse mos e perdor konfuzionin," pasi edhe njehere, nuk behet fjale per kompozim, por per sqarim, qartesim te nje fenomeni. Une te pakten si nje perpjekje te tille e lexova, por edhe mund te te kem keqkuptuar. 

eshte vecanerisht interesante per mua te te lexoj ty te shprehesh kunder perdorimit te principeve te kompozimit ne 'shkrime qartesuese'. duhet shpetuar bota e sqarimeve nga parimet e kompozimit smiley. sa per ngaterrimin, nuk mendoj se ka shqiptar ne bote qe te ngaterrohet e te mos kuptoje se publikim dhe botim jane e njejta gje. e vetmja gje ku mund te ngaterrohet njeri jane qellimet e mia. qe qenka gje e lezetshme.

Me duket se e ke gabim kete rradhe ! (me ne fund smiley )

Publikim dhe botim NUK jane sinonime. Ne shqip -publikim- do te thote berje publike ("u publikuan rezultatet e zgjedhjeve"). Nuk ka lidhje fare me botimin. Botimi NUK ka sinonim.
Po ta kisha shkruar une kete tekst tendin, kur te mendoja se do me duhej te shkruaja fjalen botim, kurrsesi nuk do ta shkruaja -publikim-, sepse do mendoja se po perktheja mot-à-mot nga fregjishtja (ne fr. publier = botoj). Dhe do ti ruhesha si dreqi perdorimit te kesaj fjale, dhe do insistoja (ne mendjen time) te perdorja : BOTIM

o stalker sa me lezet qe kritikon. jam pothuajse gati te dorezohem.

smiley

Po une kam lindur per autokritike ! Biles, qe kur nje mustaqelli gjerman tha se "abreit macht frei", me eshte mbushur mendja top se nuk eshte puna (puna per kë? cila pune?... etj etj) qe te ben njeri, por... autokritika ! (per veten !!)

sapo behesha gati te shkruaja kete Stalker qe botim dhe publikim nuk shenojne te njejten gje.Nje liber(doreshkrim) mund te botohet (qe nenkupton procesin e shtypshkrimit) por te mbetet stok ne magazine , pa u publikuar. Megjithate kur e lexojme, brnda kontekstit te shkrimit, i marrim si sinonime. Vetepublikimi (vetelancimi , vetereklamimi apo cfare?) me duket term i sajuar.

ke te drejte ne kete pike: publikimi nuk ka perse te behet ne leter. botimi, mgjs etimologjikisht ka te njejtin kuptim, nuk e ka dimensionin pa leter. ende nuk thuhet 'boton ne internet'. (ja dicka e ngjashme me fjalen 'dimension' - kur ndihem puriste e perkthej ne 'permase'. kur ndihem radikale smiley e le ashtu si me vjen.)

ke te drejte edhe per ndikimin nga gjuhet latine si edhe anglishtja qe e ka marre termin nga keto.

por fakti gjuhesor eshte qe sot ne shqip publikim perdoret rendom ne vend te botim. argumenti qe po shtroja ka te beje me perqafimin e realitetit. besoj se rezistenca ndaj fjaleve te huaja duhet te kete nje kufi.

spiritus, cfare do te sugjeroje ti ne vend te vetepublikim dhe vetebotim dhe cfare problemi ka ne pergjithesi me fjalet e sajuara?

 

Po sa revolucione te tjera do beje interneti, s`na i pret mendja smiley Nuk jam ne krahun  e kombetaristeve puristo gjuhesore dhe e mirekuptoj se duhet te kete nje kufi (te vendosur nga mundesite, jo nga arsyeja) te tundimit per purifikim total te shqipes.Por edhe kompozimi termav e te rinj duhet te mos pesoj fatin e dyrrotakutsmiley E kam llafin se duke kritikuar vetebotimin, ti i cel driten jeshile vetekompozimit,vetekrijimit te fjaleve arbitrarisht.Sepse edhe po ta marrim literalisht fjalen "vetebotim" , une do ta kuptoja sikur cdo person qe shkruan dicka, ka dhe nje punishte ne shtepi per shtypjen dhe pastaj publikimin e librit.Kjo ndodh me rakine por jo me botimet te cilat jane aktivitet i enteve botuese. 

Nuk kam ndonje ide se cfare duhet sajuaR, une jam si Zhizhek, kritikoj situaten aktuale por nuk kam nje formule zevendesuese smiley

PS: Keto me lart jane endje pelhure penelope.Ajo qe ka rendesi eshte te te them se nisma jote per te shkruar per fenoimene te jetes shqiptare mbi nje qasje krahasuese eshte ide shume e mire. Pres nga ty dhe peshq te tjere flamurhuaj te shkruani per gjera e realitete qe ne nuk i njohim.Nje dritare per boten, please smiley

 

Po thuhet "botime online" se! Me fal qe po nderhy, po jam mbeshtetes i fuqishem i Kindle.

Tropi ne Linje nga me te bukurat per Kohen ... Jo vetem si kritike ! Gje e bukur. Po mo ma merr per mburrje , Idene e huazimit nga Internetua e kam pase bluar prej Kohesh dhe U smiley psh po e zgjeroj se me pelq shume kjo .

IKa ardhe KOHA Plotesisht qe nje shtepi Botimi duhet te kete nje seksion te posacem prane saj me individe te shkolluar e te mprehte qe ndjekin Bogjet apo faqet ku Botohet nga lloj lloj Individesh . Si psh Left me ....yyyyyyy ne fund ku mund te angazhohet pa na care torvelen ketu me fer-fer fergllon felloza ne uje ...smiley Se mos e lexoje Bari falliu ( o zot ) ose Huri . Dhe pa mendoje ne te gjithe vendet ku ka nje sasi te konsiderueshme shqiptaresh qe botojne edhe ne gjuhet Perkatese . Trop e Madhe .

Dhe vetvetiu do dal nje dordolec grupi i Tufes se shpartalluesve dhe derrmuesve  "se diktatura zotrie " me teorite e vjellura si " Real soci zotrie " Cfare pasurie Letrare do zbulohet nga SHQIPTARE . Do zhduken dhe keto Urra - patriotizmat e barbareve te Babasqapit "se pallati Kultures zotrie ".!

Ky grup mund te kontaktoje me botusit virtuale reale  dhe tu marre mendimin ne se jane dakort te Botohen apo jo . Pas nje seleksionimi te kujdeseshem e pa anesi le te botohen duke zgjedhur Pseudonime si botuesit e viteve 30 . Botimi them se  duhet shoqeruar me nje "kujtese " te herepashereshme "he c'ben " smileyduke i "mjekuar " per kritikat qe mund te kene marre ne faqet ku shkruajne . Gradualisht duke i nxitur e me Botime te njepasnjeshme me NIVEL mundet te cfaqen edhe si REALE po jo nga te lloit te llafazaneve te peizazheve. Ata jane per Media ( Gazeta ) qe njerzit te ken pune ne Derstila !

Edhe nje hap ne KOHE ...pa bubullima e fjale te Mufatme ne Tufe me shpartallime .

Urime Trop.... edhe si biznesmene !

Vetebotimi vazhdon ne fakt sepse botimet jane thjesht nje BIZNES kurse vetebotimi, si fenomen, eshte  shprehej e partikularizmit kulturor/historik. perkundrejt historise universale,pas 90-es ,celen e leulezuan botimet e gazetave te shoqatave krahinore, te historikeve te katundeve, te memuareve te heronjve te heshtur dhe antiheronjve te mohuar, te historikeve fisnore dhe nisur nga paradigma se cdo person qe enderron eshte edhe nje poet, u krijua edhe ushtria e Vushtrise .Te gjithe shkruajne po kush lexon? 

Shume analize intersante...Keta prinder thjeshte po ju shkaterrojne krijmtarine qe ne hapat e para ketyre femijeve....Nuk adoleshent qe nuk ka mbushur nje fletore me proze apo poezi, dhe kjo eshte nje demostrim normal i ndjenjave te moshes. Por qe te kalojme ne botim duhet te kesh arritur ne nje stad profesjonal artistik..Ku te kesh kaluar deshtime te shumta dhe perplasje dyersh neper zyrate botimit dhe editures..Keto vuajtje i japin shkrimtarit ate faktorin krijues dhe shperthimin emocjonal..Tju shtrosh rrugen me dafina qe ne adoleshence thjesht do te krijosh shkrimtare medioker te cilesise Paris Hilton

Une personalisht e shikoj si nje fare mediokriteti kete ecjen e domosdoshme te femijes ne hapat e prinderve...Megjithese mund te shihet si nje trashegimni genetike une e shikoj si nje deficence formimi te karakterit...Megjithate ky eshte mendimi im

Me kujtohen nje ekspozite ne Tirane nga vitet 95-6(Onufri me duket) ku morra pjese,une isha thjesht nje student liceu artistik dhe teper naiv.....Veprat e artit te "privilegjuarve", femijeve te piktoreve viheshin ne krye te salles dhe me ndricim te vecante. Nuk dua te permend emra se sot jane "njerez te respektuar" dhe kane pozicjone te rendesishme ne fushen e artit ne vend...Poor nuk e harroj kete, pa filluar ende kenget e Bojkenit, emrat e fituesve diheshin, peshperiteshin neper korridoret e Galerise...98% e tyre ishin femije piktoresh..

Eh, kjo me kujton batuten e nje DJ ne radio kur e pyeten se pse nuk kengetare e grupe te medhenj sot, sic kishte ne 70-ties. Dhe ky qe i pergjigjet

Ne 70' ishin dhjete grupe qe benin miliona dollare secili nga shitjet, sot jane  miliona grupe qe bejne 10 dollare gjithsej nga shitjet. treg i demokratizuar quhet ky.

Ne kete moment merr ne telefon njeri (Zhizhek quhej me duket) dhe i thote se sipan njonit me emrin Marks (jo Grusho) ndryshmet sasiore cokan ne ndryshime cilesore. A thua te jete e vertete kjo? Valle?

Pra nese nga rrushi del rakia, a duhet ta llogarisim vleren e vreshtit me vleren potenciale te rakise ne tregun nderkombetar, apo do bejme mire te ulim bythen prane kazanit e te shohim nese dijme te bejme raki te mire ne rradhe te pare?

Morali: Shif rrushi rrushin, e piqu dardha atje matane.

Interesante... dhe kam degjuar dhe anen e kundert. Perpara ndonje lloje kaseteje, ne 1800 per shembull, secili kengetar kishte degjuesit e tij. Vetekutpohet opera e Londres apo e Parisit kishte me shume degjues, por dhe kengetari i fshatit kishte degjuesit tij, dhe kengetari i Athines kishte disa me shume.

Sonte, kaseta e ka zhdukur kengetarin e fshatit, hollywoodi ka zhdukur kinemane e vendeve te vogla e keshtu me rradhe.

Ti po flet per periudhen kur mas-media ishte cirku shetites kurse une po flas per periudhen kur you tube po vret videon. Nje hap pas kesaj 

Video killed the radio stars

Publikimi nga vetbotimi dallojne, sipas meje, tamam si akti seksual nga mastrubimi.. Ne perfundim parimi fizik eshte i njejte, kurse parimi emocional eshte krejt i ndryshem....

dhe qe te bejme edhe nje diskutim sa me serioz????!!!! qe ndodhin tere keto paradokkse, qe kane thene sipershkruesit, qe fillojne qe nga harxhimi i parave, apo i letres apo i bojes, e keshtu me radhe..... ndodh vetem e vetem se ketu mungon sistemi i filtrimit te gjerave....duke filluar qe nga uji i Bovillles, qe e marrim dhe bejme sikur e fiiltrojme me ca alamet filtrash qe kushtojne ca para dhe qe e kane kohen e punes per dy muaj dhe ne e shtyjme, se punojme e jetojme si ne rrethim, ne tre apo kater muaj, (pasi mungojne parate), e njejta gje ndodh edhe me botimet dhe vetbotimet.....

Si faqe kulture gjeta kete per Lajmin.

Akltori Sheri Mita nderroi Jete . E dhimbeshme ...ne moshe te re . Nga Perlat e Kinematografise dhe Teatrit Shqiptar . Edhe autor edhe aktor . I dashur per Shqiptaret . Ngushellime te dashurve . Njeri i cilesise se Larte !

Kjo tema sec pati nje efekt. E ka fajin/meriten shqipja smiley

duam prapë opinione të tilla konstruktive që na ndihmojnë ta shohim veten dhe të tjerët në mënyrë më pak fatale.

p.s. përshëndes dhe peshkun parafolës. smiley

t_red, mos fillo te aplikosh teori ketu tani smiley. gezohem t'ju shoh te dyjave.

Nje liber(doreshkrim) mund te botohet (qe nenkupton procesin e shtypshkrimit) por te mbetet stok ne magazine , pa u publikuar.

Unë kam përshtypjen se "botim" është i gjithë procesi, që prej shtypjes së librit, deri në publikim. 

Jam dhe unë fans i idesë se publikimi dhe botimi janë dy gjëra shumë të ndryshme. Mund të publikojë kush psh, një dokument që ekziston paraprakisht, e tregon në kamera dhe ky bëhet publik. Botimi mendoj se është proces pune, ndërsa publikimi, është i varur prej rrethanës, ku një libër, apo dokument, kalon prej sferës private në atë publike. 

Të vetëbotuarit, jo domosdoshmërisht ul cilësinë. Po meqë kjo e fundit, si karakteristikë metafizike, është e vështirë të matet, atëherë mund të përdorim njësinë matëse më popullore akoma në qarkullim: paranë. 

Si titull alternativ psh mund të ishte: vetësponsorizimi i botimeve. 

Ky diskutim në fakt, tregon se jemi përpara një bote që ndryshon vazhdimisht. Prandaj dhe hyn në lojë rikonsiderimi i termave. I ka shkuar kujt në mendje se "të lexosh shtypin e ditës në internet", është fjali pa kuptim? 

 

 

 

O Stalker, hajde (eja smiley) ketu: shoke, bej autokritike, pranoj se kam devijuar nga vija e partise dhe se me ndihmen tuaj nuk do ta bej me!

pikerisht, per kete perplas kemben une : autokritika nuk ka te beje detyrimisht me 'vijen e partise'. Perkundrazi, ne duhet te mesohemi t'u japim sensin e tyre primar (smiley) fjaleve te tilla si besnikeri, kembengulje, vellazeri, dekadent (dekadence), emancipim, barazi, degjenerim... etj etj. Sikurse edhe...  autokritike ! smiley

mire stalker, le te flasim per autokritiken e keqkuptuar. te lexosh veten ne menyre kritike nuk domethene te arrish ne perfundimin se vetja e dikurshme e kishte gabim dhe se vetja e tanishme, e purifikuar nga kritika, ka arritur prane nje te vertete. kritika te ndihmon te kuptosh cfare ke bere dhe perse; nepermjet kundershtimeve te shumta une pashe me gjate brenda qendrimit tim dhe kuptova se pertej ndikimit gjuhesor te anglishtes dhe pertej dallimeve ne perdorim mes 'botim' dhe 'publikim', qendrimi im demokratik ndaj gjuhes eshte dicka qe une e besoj dhe e mbeshtes me te vertete, dhe dicka qe besoj se do te vazhdoj ta bej, duke pasur parasysh se mund ta kem edhe gabim e se mund te jem duke shkelur rregulla te pashkruara, apo duke i ndihur armikut.

nga ana tjeter, nuk mund te mos them se qasja kritike ne kete teme eshte e te gjitha ngjyrave. shikoj tek kundershtimet ndaj meje, nje kokefortesi qe kur i kalon caqet e arsyes korrigjuese behet pak qesharake. problemi me vetebotimin, vetepublikimin, si fjale te perbindshme, per shembull, eshte dicka qe me ben te qesh.

shikoj tek kundershtimet ndaj meje

 

Ose vath ne vesh kastrimin, ose ky muhabet s'mbyllet pa ndonje kastrim tjeter smiley

Sektarizmi i tepruar eshte njelloj i demshem si liberalizmi i theksuar.

Koth*,

peshkpaujs i vjeter,

Tirane ,

vetpublikuar tre dite para pashkeve, 2012.

* Qe i pelqejne akulloret Mochi smiley

George Washingtoni, ashtu sikurse Stalini, kishin aq inat sektarizmin sa perqafonin globalizmin dhe mochit qe do te sillte ai.

Per solidaritet po bej autokritike dhe une.  Para shoqeve, se autokritika me keta shoke (qe s'e lene te bie ne shesh por e mbajne ne aaaajer) te vete dem smiley.

Nga meme-njerkezimi "self-publishing" - "vete-publikim" une s'pata ndonje problem me titullin.  

Per artikullin, cdo njeri shkruan, cdo njeri botohet (autokritikisht) , gjilperen ne kashte. 

publikim dhe botim jane te perkembyeshme, mire e ka cupa. Dikur puneve publike u thoshin pune botore.

Botimi nuk ka kurrfare lidhje te vecante me letren (shtypjen, shtypshkrimin), por me shfaqjen boterisht.

sigurisht sigurisht, edhe mua mu kujtuan 'punet botore' (biles mu kujtua qe minister i tyre ka qene Spiro Koleka smiley ). Deri diku, mund te jepja te drejte qe 'publikime' edhe eshte perdorur ne sensin e botimeve ne periodike apo gazeta, por nuk eshte thene ndonjehere "publikimi i nje libri" por "botimi i nje libri".

ps : kembyeshme = interchangeable 
po perkembyeshme =  ?? smiley

një dallim që mund të gjej unë midis publikim vs botim, është tek fjala ribotim.

Ripublikim nuk ka psh.

 

Kjo tema eshte komplet e padobishme. Maksimumi edhe 5 vjet edhe lamtumire libra. Kindle dhe Ipad jane e ardhmja. Iphone "vrau" gazetat dhe gazetat me te medha ne bote kane kaluar online.

       

Lajm i majit 2011

Amazon annunced  Thursday that its customers are officially purchasing more Kindle books than all print books, hardcover and paperback included, combined.

Since April 1, Amazon has sold 105 Kindle books for every 100 print books, including sales of print books where Amazon offers no Kindle version. Additionally, free Kindle books are excluded.

With Kindle book sales having now surpassed Amazon print book sales, eBooks have clearly reached critical mass for AMZN and its P&L — we now see 18MM Kindle units & 310MM Kindle books sold in ‘11.

 

Ketu flitet vetem per Kindle pa llogarit mbi 60 milion ipad te shitur, pa llogarit mbi 140 milione iphone te shitur dhe te gjithe librat dixhitale qe shkarkohen per keto pajisje.

 

 

Shkruajuani o njerez si tju vije per mbare. Tjua lexoje bota te brendshmet ne ballkone nqs eshte e nevojshme.
Terapi o' per te gjithe smiley

Jam kurioze perse 'vetepublikim' te acaron me shume se sa 'publikim'.

 

p.s.

E kuptoj ironine e te perdorurit fjale te shpikura vete ne nje artikull qe hedh drite mbi "vetepublikimin"!

Dhe i shkel dhe synin! Ironise! smiley

kjo eshte te krahasosh nje mize me nje elefant, dhe me vazhdon kurioziteti me ty: perse e ben?

Pse bej cfare? 

Qe te pergjigjem ty?

Me pyete pse te bezdis vecanerisht "vetepublikimi"? 

T'u pergjigja!

Pishman u bera, kur pashe tonin e "pse e ben"-it, por ishte shume vone. 

Tani, pse bezdisem? Sepse nuk mund te shpikim fjale ne shqip si te na doje qejfi.

Te tjere jane ata qe mund te shpikin fjale dhe te shikohen me dashamiresi edhe pse njera fjale mund te ngjise tjetra jo! 

E kam fjalen per memen qe i flet bebes ne shqipe te personalizuar!  

Gjithashtu edhe per ca shkrimtare qe e bejne kete pune me lezet. Dhe me karar! 

 

Nejse, Tropizma, te me falesh.

Ishte gabim nga ana ime qe e vazhdova kete pune. 

p.s.

Pyetja "pse e ben" ishte shqetesuese. Nuk e prisja!

Jam i habit' krejt! 

ato 5 paragrafe fort neutrale qe kam shkruar mbi ceshtjen nuk meritojne kaq shume vetullngritje 'u bere ti te shpikesh fjale'.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).