Une per here te pare pata rastin ta provoja ne Austri kete çorbe mjaft te famshme me origjine hungareze.Megjithse turqit thojne se kjo çorbe ka egzistuar qe ne kohen e jeniçereve , dhe atehere ka pasur emrin “kul ashi” qe e perkthyer nga turqishtja dmth : gjelle per roberit e Zotit. Nje recete per pergatitjen [...]

13 Komente

Une e dija kete gjelle per tasqebab, me te vetmin ndryshim se i hedh edhe pak mjell gruri si dhe pak uthull rrushi gjate zjerjes.

Do edhe nje luge gjelle me miell dhe nje filxhan kafeje me vere...smiley

une per tasqebab e shes kete smiley enka

Po ne kemi ne guzhinen tone gjellen me kete emer, Gulash, biles ka dy menyra per pergatitje, e para qe mund ti hedhim patate mishit te zier, karota te prera dhe bizele te ziera, dhe menyra tjeter eshte qe perimet e prera te ziera me pare i fergojme me pak lyre. smiley

po ca te them gjalp te fresket te sapo nxjerr nga dybeku.. smiley

M'duket se gjith çeshtja ishte qe Gulashi hungarez smiley te dilte Kul-ashi turk smiley

Eshte e veshtire te gjesh receta origjinale etnike ne Ballkan. Pothuajse te gjitha e kane prejardhjen ne kuzhinen turke e cila me qe ra fjala eshte nga kuzhinat e medhaja te botes ne nje shkalle me ate franceze dhe kineze. Keto jane kuzhina perandorake qe per nga teknikat e gatimit jane mjaft te kultivuara, gjithperfshirese dhe me ndikime rajonale dhe boterore. Kuzhinat e tjera si ajo italiane, spanjolle etj. megjithese te famshme nuk jane ne te njejtin rang.

Eshte interesant fakti se ne Shqiperi pavaresisht nga influenca turke apo latine, prodhimet e bulmetit kane emra shqip. Kosi me ben pershtypje se gjithe bota i thote turqisht - "yogurt". A ka mundesi qe e vetmja recete origjinale shqiptare eshte tava e kosit?

Enka e dashur,bera petulla me receten tende te yumit.mmmmmmm

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).