Fotografia e Tokes e kapur nga nje satelit Rus.

Sateliti i quajtur “Electro-L No.1” ka derguar nje pamje te Tokes nga 36 milje larg siper planit ekuatorial. Pamja eshte me te vertete e vecante sepse per here te pare ne nje foto te Tokes jane te kombinuara kater gjatesi vale te drites. Cilesia e ketyre imazheve ka te beje me perdorimin e 121 milione megapixel qe eshte perdorur per shkrepjen e fotos. Sipas shkencetarit te Nasa Robert Simmon,  perdorimi i 121 milione megapixel ne nje foto te vetme,  ka bere te  mundur marrjen e pamjeve te mahnitshme. Nje tjeter vecanti eshte se ngjyrat e planetit jane teper origjiniale , ku spikat portokallia per te treguar bimesine. E vetmja foto e Tokes perpara “Electro-L” ka qene ajo e “Blue Marble” e cila eshte shkerpur ne vitin 1972  nga “Apollo 17”. Ne ato vite ishte e veshtire te jepje nje pamje te Tokes vetem me nje shkrepje keshtu qe shkencetareve te Nasa I duhej te bashkonin te gjitha fotot ne nje te vetme.

43 Komente

Ruset jane me te mencem se sa duken.

Besoj se ajo kamera e satelitit eshte made in Japan smiley

Jo mor jo se lenset e kamerave me vlere behen ne Evrope, ndoshta kjo eshte bere ne evropen qendrore ose ne Gjermani. Por nuk paska informacion as per satelitin dhe as kameren ketu ...

Ne radhe te pare ke lente profesjonale si Mamyia dhe Yashica(nga me te mirat ne bote dhe perdoren nga kineastet dhe producentet e filmave) Ke pastaj lente per masat si Cannon,Nikon,Olympus, Fuji,

Por  lentet dhe cdo pjese e satelitit qenkan prodhuar ne Rusi nga Agjencia Shkencore Ruse Electro-L

Edhe nga aparatet merrke vesh? Wow! Respekte, te heq kapelen*

 

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________

*Kontrolloje pak google te shohesh qe as Yashica (qe ka disa vjet qe s'prodhohet me) e as Mamyia nuk i bejne lentet vete: Carl Zeiss dhe Schneider-Kreuznach. Gjithashtu, c'ne qe po shkon aq larg sa Mamyia kur ti jeton ne vendin e Hasselblad (look that up)?

Mamyia i prodhon vete lentet Sekor(made in Japan), asnje lidhje me Carl Zeiss apo Schneider-Kreuznach. smiley  Yashica tashme prodhohet nen logon e Kyocera-s por mund ta gjesh kollaj online nese e fut thelle doren ne xhep

Une kam perdorur Mamyia TLR ne universitet(ishte e klases se fotografise) dhe them me plot bindje si ishte nje nga kamerat me te mira qe me ka kaluar ne duar.

 

Nga faqja qe solle vete ti: Leaf shutter digital lenses designed by Schneider-Kreuznac

Kyocera ka qysh ne 2005 qe s'prodhon me Yashica.

Mos me keqkupto, s'kam asgje kundra Mamyia, eshte aparat jashtezakonisht i mire per medium format.

Resmja qeka fantastike.

te mendosh qe ne jemi aty  brenda .. pjese e saj .. sado perkohesisht 

pse perkohesisht?

prej ligjit te dyte te termodinamikes...

Nuk e di pse m'u duk sikur e the me dhimbje. E tipit "ose të ishim përgjithmonë, ose të mos ishim fare".

Lapsus shifrash, me siguri e ka fjalen per 121 megapixel smiley

121 milion pixel == 121 megapixel

121 milion pixels == 121 megapixels != 121 milion megapixels

Nuk ishte korrigjim, por konfirmim smiley

smiley

t'keqen motra ty smiley

E bere dhe token si Uturak smiley

me kete foto qe ka dale ne internet, republika popullore e Kines ka per borxh te riprodhoje satelitin, kameran dhe shkenctarin rus, te treja me cmim konkurues te tregu medreses

Ai qi ka lare foton e paska lon gjith shkume.

Ca rezolucioni fantastik. Po ta besh zoom foton dhe ta shikosh me kujdes duket Rama perballe Metes dhe kameres se fshehte duke ngrene ngjalen me piru.

Pash zoten rexolucion fantastik thot.
Po ekrani muve qi se kom si te Nasas, hau ju faktor in?!
Osht si me pa film me ngjyra ne Tv bardhezi. smiley

Aj faktor in sh mire, thx. How abt you? smiley

Beje rotation foton qi t'dali Evropa me Ameriken, se siq kemi thene rrotacioni i ben mire demokracise. smiley

GLOBalizëm mo, se lejn as token n'pun t'vet smiley

Zuper cool picture.Planeti yne,qe ju shtofte ymri edhe nurismiley

Ueeeeee, ka marre fund Eurocentrizmi i hartave te vjetra.

a ka nai link qe mund ta shohim me te madhe foton?

Po degjo o pak muzike se ngele duke gatuar smiley

kjo me kujton bregdetin tone. sigurisht fatkeqsisht.

kjo eshte asigjo hic gjembi. kur shkoj per peshkim ne grykederdhje lumenjsh, aty te shohesh se cfare i kemi bere tokes e detit. e mban mend qe u mbyten dy djem te rinj ne dredhjen e Ishmit? u mbyten nga shishet plastike. nuk dilnin dot. dy tre metra thellesi me shishe plastike, qese, pampersa e ku di une te tjera. smiley

Eh e di qe s'eshte asgje. Ket per dy djemt e rinj qe qenkan mbyt nga plehrat nuk e dija smiley

u deshen tre dite per polumbaret e komandove me shpikje nga me te ndryshmet, si shkalle zjarrfiksesh per gardh per te mbajtur ne vend murin e plehrave, t'u gjenin trupat.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).