... na ishte njehere, ne nje kohe as shume te larget e as shume te afert, aty nga mesi i viteve '80 ne Shqiperine komuniste nje pije freskuese ne qarkullim qe me pare tretej ne uje dhe pastaj konsumohej dhe kish nje emer fantastik ... a ju kujtohet si quhej ?

524 Komente

Dukatin e mbaj mend. Arberia me nje A te madhe...mire a keq cigaret kane qene nje nga te paktat gjojne ku kishim pak Choice...Nuk i tregoshin te gjitha ne...smiley  s'ka qene dhe aq hajde hajde ai Shtet, dont worry smiley ka pase dhe Sektorin qe mbulote dhe Kontrabanden smiley i bite vete...pse bertiste "poshte gjithshka e Huaj" ja dite hallin duhanxhive, se e ka pas pi dhe vete dikur. Ka pase nje tip cigare Diamanti, qe hapej nga lart-si kuti dyshe, cohej gjithe pakete lart...si pune stil dekandent smiley

 

p.s. Beluli se ka gjet dot Portin e Kuq. Ja gjetem i gjo qe "Arkiva Belul" ska mundesi ta gjej. smiley Ose ndoshta Beluli se ka pare kete gjo. Belul, ne pafsh FotoShop, Porti I Kuq nuk bo...vec Original o fare.

Porti the o BPsmiley,  ja ku i ke se me cmende..smiley

 

ja dhe nja ca marka te tjera, me qe ra llafi..smiley

 

 

 

 

 

p.s   kete ofert nuk e bej me, keshtuqe  mos harro ti safe-esh fotot.smiley

I kam save te gjitha, po qeke I frykshem.lol. Paske mor gjith Shqipnine me vete kur ke dale. Per mu je Partiot smiley
DS ? Wow. Se menojsha se do e shifsha mo per jete.thnx. Po Partizani... Le mo portin e kuq, ka qen per eksport dreqi pranaj ishte I rralle shife I cike si thote BLEND, I kena perzi gkojnat qe athere. Bote 25lek.
E funit e per 25 vjet nuk te kerkoj mo smiley mulli kafje e ke? Kujdes se po ma gjete kam mw te dhone Hugs. Mka mor malli me pa nji. smiley

mulli kafeje?   kam.smiley  eshte ne gjendje te shkelqyer dhe funksionon  per bukuri.smiley  po i bej nje foto e po ta dergoj.smiley  me kete ''item''  i kam cmendur fare hollandezet... u pelqen shume.   se mos me kerkon edhe ''qebapin'' ore..smiley

p.s  ke njohur ndonje vlonjat qe nuk eshte patriot??!!smiley

E ke dhe m'real life? Po une te thashe ke marre gjithe Shqiperine me vete me shaka smileysmileysmiley

ti e paske marre vertete Hkur rrobash et ol, me kujtohet kur ja rregullojsha plakes Herkurin e rrobave kur digjej, shkurto rezistences, his rruaza lol...same with Furnelat me korent...minus rruazat smiley Thashe i frykshem? atje lart...eh Belul, je i Llahtarshem fare!!! Veja i cakmak afer ati mullinit ta besojme se e ke te shpia smiley ose gazeten e sotme.

Belul. Arkive. Je No1!

--------

P.S per kuriozitet, kam pas lexuar nje tregim te gjate apo nje novele e Shkurter titulli e as autori nuk me kujtohen. Kush me ndihmon dhe e di, Faleminderit qe ketu. Shkon keshtu: Nje person ka ne shtepi nje Pikturer...te nje Fajdexhiu...syte jane si te Mallkuar, merr vesh se ne cdo dore-shtepi qe ka kalur kjo pikture ka shkatuar fatkeqsi. Ky kishte problemet lekesh etj...dikur hap kornizen e rende nga mbrpa e gjen ca leke. Nuk di cte them me shume.

Belul kjo o generale...smiley dhe m'ajer...por kam pak shprese ti bi ne te. Google sme dha gje...por po ta dija do doja ta ri-lexoja dhe sot. Thnx Belo! Sa per Vloren? Sinonim te partriotizmit e kena. Nuk kam nderru i fjale te keqe i here me i Vlonjat. Kam shume shoke te mire atje.

dmth, ti sme beson qe une kam mulli kafeje ne reality..?smiley  mire,  duro pak se kam nja 2  pune te vogla ne duar  dhe do te dergoj foto... me cakmak, tavell apo cigare Porti.smiley   ca te duash ti..smiley

na kujtove hekurin e robave... pervec funksionit te hekurosjes,  ai te kaliste  dhe krahet.smiley  peshonte  nja 5 kg...  ehhh,  te shkretat  nenat tona..smiley

 

ndersa item-i me i rendesishem qe une kam dhe jam me te vertet  krenar per te, eshte kjo monedhe ari......

 

 

........pak shqiptare duhet te kene akoma dicka te tille.  e kam dhurate nga gjyshja, dhe keshtu do kaloj brez pas brezi..smiley

E Bukur kjo. Me kujtohet kur te vjetrit na tregojshin si munoheshin me i majte Monedhat e arit, kur Taljoni e flutoroi tegun me Lira pa vlere. Zogu keq mire... i boni ca gjona, ca pare kishin vlere smiley

me kujtohet qe ca zona ne shqiperi, Mirdita-Dibra etj...kishin si tradite qe nusja vite 3ose-5 napolona, 1 ose 3 tek gjoksi dhe 2 vathe te vesh. Ar komplet. Lol. Po nuk ishte e lehte me gjete Gjela ne ate kohe, vec robt ja bojshin si ja bojshin se nuk rrishin pa u martu smiley Partia i shifte te gjitha e myllte ka i sy smiley Kur te merrte inat, ti merrte gjelat e thote: ku i gjete ti kto. haha

---------------

Mullirin jo qe nuk ta besoj...Por paske dhe Port te Kuq Ne te vertete? Belul, jam ne Bank Holiday...dhe neser. KUJDES! Hollanden 1h larg e kam. Te erdha atje smileysmileysmiley je Beyond Belief...ti ose ke emigru me gjithe maune, ose ...nuk e di. Ta shohim mullirin - portin/ pastaj flasim smiley

kam qesh me ket komentin e maunes. mesa duket Belul Beu smiley i paska te tera, qenka fanua smiley

p.s. mullirin e kafes e kam edhe une smiley

Maune, car ti them tjeter. me ka gjete Portin e Kuq! Nji ka tipet me te rralla te cigareve. Do me bjere Mullirin, qe baba monedhat e Arit me thote!  BILE, Kam Port te Kuq te Shpia... JO vec foto, car ti kerkoj tjeter kti burri, Divanin?!!! smileysmileysmiley

Osht monstruoz Beluli smileysmiley

Belle...ti ke Mulli dhe se bje ketu? Ohhhh. Lol. smileysmiley

 

Belul vrapo...kjo teme gati po zhduket nga peshku, ne faqen tjeter... ke dy dite Kohe, po nuk lejohet me bo cheating e ke pru mullinin ka Shqipria smiley

Ma sollen dhurate. E kam aty dhe s'e perdor. Biles, as kafen turke se pi me. Vetem, po te dali ndonjera qe te me lexoje filxhanin e kafesë edhe mbase e pij nje smileysmiley

Ah ketu te lutem. Je m'fushen teme. Kam pase i komshi te tezja, falltari No1. m'tirone...mi ka mesu ca gjona te bukra. Postoje i FOTO te dores tende [te djathten/ te majten vec po qe sallake] e shif car falli do te bej. Publik - provoje po ta majti smiley

Vec do me te thone, qe mas 2018 nukshof dot mo smileysmiley...plak i qute...mi mesoi shume gjona..po me la ke near-future...po ti jap te gjitha me tha do bohet Scary. Vdiq. e ka mor sekretin me vete smiley Poweri im o 6-vjet. Try mi smileysmiley

ok BP, ja  dhe mulliri... bera disa foto, qe te  mos me akuzosh per fotomontazh..smiley  belle si e zanatit qe eshte,  mund te konfiromje  vertetesine e fotove..smiley

 

 

sic e shikon,  cakmak dhe shkrepse kam,  por paqete porti jo..smiley   nejse, e kompesova me nickun tend..smiley

Belul nuk je fair. Tu ashtu me te cu si terapist tek Spitali smiley kur robt t'jene duke vdeke me e zgjedhe ka i childhood memory e mos ti lesh te vdesin smileysmiley

Kjo qe ke bo sot per mu eshte Historike! Epike! x10!

me kujtove i cike i movie me Max Von Sydow [me duket se eshte dhe ed harris aty - si sherif a dicka] qe kishte i dyqon e asgjo nuk i mungote, vec ngatarroi gjithe qYTETIN.  Se u jepte i mall po ju merrte shpirtin smiley [maxin e kam favourit/ aristrokrat i verte eshte...si mire si keq, cdo rol i shkote]

oxhaku e dhome me pelqey po ashtu, rustike e antike...sic je vete Gjithe Antiket i ke.

Per Portin se kam problem, por do te ze nje dite. Dua 3 dite kohe! Do gjej nje artikull qe as nuk e ke si foto dhe ke harruar ta fusesh ne Maune smileysmileysmiley

JE I MODH BELUL! smileysmiley    [me i pike raki shqipnie mrena...kete e kam vete ne shpi, fus vec i pike tek kafja...] Kush ma prek rakine e vras. me shko i shishe 1.5 vjet. lol. I here ma kishin derdhe shishen plastike qe gjeten ne fridge...me e perdor me mush uje kalamojt per piknik. Pa pergjyseme e kishin kujtu uje. Kishin dallu ka era mo vone...e u arratisen nga frika. smileysmiley Asnji nuk me thote dot ta humbem rakine.  I fala...me vone me prune tjeter ca miq Shqiptare...vetem per ere e du...

Kjo shishe eshte me 4 etiketa marked in RED. kam vu dhe nje Toksik-Radiaktiv dhe i foto kafke qe e printova ka interneti...Kur e pane heren e i-re u tremen thane na paska fut noi helm ne fridge...kur ju thashe U shkrine. smiley Tani sguzojne me e prek mo.

Eh Belul smiley, Belul. Faleminderit e ke provu qe o Autentike me BP.

Dreq je! I will get u for this...me jep 3 dite...e do ta gjej dicka qe as TI nuk e ke...smiley

sa ti coj i tekst gjyshes smileysmiley

Kjo shishe eshte me 4 etiketa marked in RED. kam vu dhe nje Toksik-Radiaktiv dhe i foto kafke qe e printova ka interneti...

hahah të vriske per i pik raki lol. une kam dy shishe te vogla rakije te bere nga im ate, raki e bere me dashuri jo shaka. e ruaj si syte e ballit. sa here qe semurem me thote me thote baja, pi nga nje çike se te ben mire per fytin smileysmiley 

hahahah thesar e shkuar thesarit je Belul smiley

po ku te vajti mendja. tani BP e ka te rezervuar kafen taze sa here te vije ne Hollande per vizite. guxo t'e shesesh mullirin e kafese se te piu e zeza smiley

Belle kur ma kishin derdhe ate shishe ka qene trauma e vitit. I merrsha rakise, e hidhsha i pike te dora, 1 pike ne kafe....si ai fajdexhiu Grande [i balzakut] e rujsha...Tashi jo vetem qe nuk e prekin, po as venin nuk ja nryshojne mo. Ka venin e Vet smileysmileysmiley

Preke shishe-Die. Ska formule tjeter. LOL. une alkolin e kam lene, po kjo raki shqiptare 1 pike-per-kafe, eshte shume precioze per mu.

Belulin? Car me thone per Belulin..si thote estrada e Fierit atehere...me ka fut ne menime me ja gjet i gjo-sen...qe jo vetem:

1. se ka.

2. se ka pasur kurre

3. pare se ka.

4. se ka as degjuar!

-------

Vec po ma boni Vlonjatshe ...Pamporr? Lol...e di ti ate... me ket Mullinin me duket se shof plaken duke Blu ke ballkoni e une duke ike me vrap...se mos ma jepte mu, to bojshin duret flake duke e blujt kur ishim te vegjel. Belo...Je EPIK. smileysmiley

Aman se bluarja e kafese ishte detyre shpie, duhej bluar imet qe te behej kafja e mire,  por edhe pjekja kishte punen e vet. E mban mend sesi dukej qebapi ku hidheshin kokrrat e kafes. Mu me pelqente shume aroma kur piqej kafja, te kenaqte shpirtin. eh ca gjera shijohen vetem duke ju marre ere smiley

 

epo cte beja une Belle,  BP me preku ne seder...  ''e sedren e burrit mo e nga.smiley,  qe per emon kjo.smiley)

BP je i madh, e kape.smiley   jo rastesisht e vura mullirin te oxhaku... pikerisht, per te perforcuar idene  e autenticitetit...,  origjinalitetin, klasiken..smiley

e pres me kenaqesi sfiden... nese te vjen nga Shqiperia natyrisht.smiley   jam i qete,  e kam  objektin kundersfidues already..smiley

Mire tha BP, ti ke shku me maune smiley Rrezik ke hapur nje antique store aty edhe i shet si gje me vlere, (qe jane ne fakt smiley 

e jo, ç'maune..  ca gjera te vogla.., copeza kujtimesh  qe me sjellin ne mendje, femijerine, familjen.., Atdheun.smiley

Belul, kete sfide me vjen mire qe e pranon po e ke te humbur. 100 % Kam i gjyshe te keqe. Dhe sot e tmerro zonen. Ka qene Busy se te merret me Presidentin ajo, per veshi e kapte te parin ke rruga dhe ja U bo. smileysmiley

Ma kthey i tekst mrapsh:

- do i liber, edicioni pare...i vjeter fare...botimi Ismail Mulosmani, 1927.

I bona tekst back [belul e kam marre seriozisht smiley]

-Gjyshe nderro shekull, Keshtu na Mbyti, e ka emrin Belul! E ka 'Molin e krejt ai...futu mo thelle.

Gjyshja [mos ja ve re se nuk bo teskste gjate si un, noshta e e zonme]

- Okej po kerkoj ke arka!!! text u back. c u later.

Hugs. Ja rregulloj un atij Belulit tat smiley

smiley

 

belle...e kam gjyshe interneti...dhe Skypen e puno dreqja...kur mi ve kufjet e me del ne ekran e di si eshte e prape me duket phew...LOL...si aliene e kom. smileysmiley

Gjithmone me thote Pse ske Kufje ti. Nji dite i mora ca kufje kot...sa me ja bo qefin smiley Nuk shtyhet keshtu me thote...pranaj sme nigjo ti mire mu...Si gje dot i pale kufje m'Angli...A ti postoj une? Nuk flitet me ty...Pa kufje? smileysmiley

Une vuna Kufje fallco...U knoq...te vje zoni persmari thasmiley Tashi po!

eh xha Vasil, xha Vasil, une do te mbetem gjithmone personazh i trete.

jo nuk je i trete. Po flitsha me ty smiley paragrafin ne fun e shtova mos me postu dy here. Nese e ke marre ne 3-rd, te kekoj ndjese, heren tjeter kur flas me ty se bej me. Promise!

 

haha...jo se kisha aty,por thjesht me erdhi ne mendje kjo fraze nga nje film dhe e postova...pa merak B P

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).