Në slangun aktual një gjë shumë e bukur është "nona". Nuk mbart shumë konotacion gjinor, edhe një mekanik i shkëlqyer mund të jetë "nona", ose "njish"...

A djali që dikur quhej "i fortë", apo cub, apo gango, tani konsiderohet "lac". Ka rënë ca përdorimi i "i papam", dhe çunat i referohen vetes mbrapsht, "naçu". Ndërkohë unë akoma nuk e kam kuptuar cila është logjika pas denigrimit "pemthym". 

Në këtë bisedë ju ftoj të sillni shembuj slang-u shqiptar në vite.

 

678 Komente

Rrospie, te marrte m*ti shalet, kuqalash, balash, gomar, mushke etj.. smiley

Majmun!

qopek, qurrash, qorrovingo, qelepirxhi

Kurvar! (s'e ka thene njeri deri me tani)

zarbanik

po po, eshte thene.. bile thame edhe variantin vlonjat te kesaj fjale: pid*ar!

Mea culpa! smiley

e shef sa te poshter jane o belulo? ky qe u bertet te tjereve "ctrl+f" do ta hedhe lumin per vete me nje "mea culpa". sa te pafytyre jane keta njerezit me shume fytyra.

Po daku!

CTRL + zh

morraman... morrooooo

bythorricke! smiley

surrat majmun, ndyresire, qelbesire, kerme..

Ke bo llafe me njeri ?

Une nuk di te zihem me asnje. smiley

Thithlope, qorre, topalle, sorre, bishtperdredhur..

rrote hajvani..smiley

Rrote cari!

car me nyje

shapllamak, katra-patra

Pall-cari!

cunat: ma ha carin si lopa barin

gocat: ma ha bollen si iriqi mollen

pispiruqe

Kapiten boletivari.

DoKarti Me Muzike

Kruja Skenderbeut

Fener Zisi

Tafut Forti

Aqif Kaperoni

zaberhan, zarbo, zorraxhi, zok kurve 

picku robve

derr *idhi (se ka thene kush, turp tu vije)

derro picke (variacion mbi te njejten teme)

picke dhie!

derr gopi!

Te *ifsha mamin!

Klasike kjo!

Motren!

Hapet skena, mbyllet skena, del mami jot me sutjena!

pidhar - psh kur bo edhe ai si pidhar. Pidhar ka kuptim qe kap shume femra

ndersa mbreterit e sharjeve kane qene, jane dhe do te jen: shkerdhat, bythqir, moterqir dhe robqir. Kto jane me te perdorshmet.

shprehje qe e nigjova sot: Ka dal "X" (goc) me kullot pidhin ne lagje. Haha.

Po kete vjershen e njihni? Tipike e fillores!

 

Cari idhi jane shoke

ata *ihen te dy toke

Nje dite, cari i thote idhit:

Car o car, pse s'me *i?"

"S'kam fuqi.

Kur te rritem edhe pak

do ta bej idhin me gjak

kur te rritem edhe shume

do ta bej idhin me shkume"

profesori kur e nxori

si antene televizori

 

vazhdoje

picku matriu

shprehja e tropojanve: qifsha nonen teme. Qija robt car shprehje qe kan!

Shprehje tjeter kur jan tu fol dy ose me shume veta ne kafe dhe i referohen njerit qe s'esht ne tavoline dhe qe skan shume respekt per te: Kush me, ai cuni mamit t'bukur?

Tjera: ajo e ka pidhin me licence/patente.

naten

ueeee... po thoni o ndonje llaf te embel se late nam smiley

flori ne mushama smiley

meqe do nje llaf të ëmbël: 

të dua moj qëne smiley

paluze

surrat paluze

mëshqerrë smiley

bukuroshke (belle), pe andeja je dhe ti a? Na mbytet..smiley 

nga mëmëdhembja jam o xhan smiley

kam një dell pe korçe edhe unë por mos e thuj me za te nalt se na nigjon armiku smiley

fjale te embel do ti derman.smiley  bakllava.smiley

Kadaif me fije smiley  tha njoni kur shkoi me ble kadaif.

mu me pelqen shume Sheqerkesmiley

ose shqerke (per e urte ) smiley

sherbet ore sherbet smiley

karaputanë smiley

specifikisht per njonen sot , qe çoi diten skic ne pune

hahahah marrsh nga ditët e tyre oj Dije smiley

Zabrahansmiley

sevdalli

qejfleshe smiley

ose kurve me integritet

Ec Bretkocke.

Krënçkë/a smiley

kullumbricke smiley

epo kjo eshte c'eshte... c'm'i kujtove me aman... si i thone, nje gje qe do e kisha ngrene perdite...

perdite...

eh, sa gjera hahen perdite. smiley

Naten smiley

e mire smiley

piçkëllonjë  smiley

kungulleshkë 

qerrata  smiley

s'eshte koqke, eshte nishanke smiley

hahahah e madhe kjo smiley

kokëqoshe   smiley

koketul

skraparlli...jo ashtu me fal, Ilir Meta desha me thane  smiley

smiley me mire kokeshtange.

Lesh me Qime.

çi q..   t'omën

ci q.. t'omn e soms

derdecke 

V.K.

nate te xixllueshme ju xixllonjat e peshkut smiley

 

e ke bo

xixë

xhom

dac

tepsi

-- te gjitha per te treguar shkalle te larte pastrimi ose rruajtje ose vjedhjeje smiley

pasqyrë mi smiley

kokeshqope

o kokloqe,djelli vu e ti su poqe.smiley

e re sa ishe shoqe nuk kishe,

dhe qe u plake, dore s'hoqe,

dhe gurret e varrit..etj..etj... smiley

 

na e plaset cipen fare...smiley

eshte pas ores 12 knej, lejohet smiley

me qifsh macen, te hegsha dreket, 

mace the???  fshiu maçja picken.smiley

smiley

hihih me te vertete eshte kjo shprehje ee

smiley

po po.. kjo shprehje perdorej ne Vlore kur ishe teper vone me dicka, psh.   thoshin:  tani u kujtove ti??  ee, fshiu macja .......etj etjsmiley

katnar mer katnar

si harrova fjalen : katnar smiley

Katnar me duket se eshte dialektizem po ja slang.Nejse me duket se e kena be pak temen lemsh but well...who caressmiley

e mi mi se sjemi n'msim ktu

ene Blendi rrezik per ti lexu ne mjes ke radja i do, se ska me ca ta mushi smiley

afifke 

kolaq, kalamidhe, lovidhe

barashke = qe bredh smiley

p..shtremët

ose e ka p.. si kuti votimi

memò

xheremè

dobromire

gurabije 

i ka bythet 7 pellembe smiley

ket p....shtremet ka ndonje qe na i shpjegon se ne kataloget e gjinekologjise nuk pasqyrohet smiley

Kartore smiley

-p.s. perdoret per femra qe e thyjne n'mes smiley

llokum me arra smiley

e ka ate (dmth veglen) me mjalte smiley

mjalte llogoraje smiley

hahaha p... me kthesa me i llaf ...zot na ruj smiley

jo mer ti nuk ishte shpjegim

ishte fjale tjeter, se e ngatrrove

ate te shtremten gjeje vete, se ke sa te dush perqark smiley

kto qe ecin pak si skic dmth smiley

buke me qiqra smiley

qiqra ne hell.smiley

Mishi te piqet, helli mos te digjet smiley

Naten e mire. smiley

degjo, keto qiqrat me kujtuan kengen e Qirjakaos..smiley

Qirjako nga Qiparoi,
Qi or Qirjako,
ti qi shtemen mbush te kroi,
Qi or Qirjako.smiley

.smiley

ika dhe une se u be goxha vone. naten.smiley

Femer shtatepjellshe

zog kurve

klysh bushtre

 

Torre!

sumshpum

byth*ir i reformum

ver' e halese

pispillosje. ( sa popull komfuz mor aman)

lopare smiley

sokollome

Mut muti

Fare e keqe

Te dhjefsha rracen

  alamet zdapi, alamet p...smiley

Te pjerdhça ne vesh

rrace muti, qen bir qeni, qenef, qen i zgjebosur, 

Kokeshpulle ne kuptimin "hajvan"

dhe Sllon (nje model Mercedes-Benzi)

Dele eshte nga zhargoni i viteve 2004-2007 ne gaming world te Tiranes dhe perdorej me kuptimin qe je shume i paafte. Ai eshte komplet dele, vritet menjehere.

Bajgë

 shatra patra 

dystaban, derdimen, dobic, dangall, dermen, dose

  fendacuk

 

gopi

Naten.

 u kokolepsen peshqipt me te shara 

Ik ere hunlesh

u bo ky bythpamuku

sylesh mustaqe mi 

ik o tajare

salep. ose breksalep.smiley

kokesolete ose kokeb...-per qerosetsmiley

keto jane te lashta pastaj:

une me pata,ti me pata

vajta sateme ja mata

si dhe:

une me rosa,ti me rosa

vajta sateme ja ngosa

por dhe:

me mana qe humbi lopa

i gjezdise ato gropa

ne vlore edhe zhargoni eshte ne forme poezie smiley

bejtexhinj hesapismiley

kjo eshte e nje gjitones sime kur nuk e degjonin kalamajte:

olsiiii me .ifsh babane se nena e ka zanatsmiley

Tull e bexhetit 

mbrapa komitetit haha smiley

smiley

e kisha harruar kete

aaalikopteri

aaalikopteri

Ik se do te bej PECI KUKU! Do te bej per nje lek! Do te nderr! Do te plas qurret! Do te kall daten! Do te nxi jeten! Do te mbaj ne tiro! Do te peshoj nga veshet! Do te mas koken me spango! Do te shkul dhembet me dare! etj etj

une ti var ne balle

Do te fus nje, te te vej gjaku vrushkull! Na q.. miun degjove? smiley

ej, nje nga shprehjet klasike qe perdorim ne Vlore eshte: ik mo na q! carin tani.....:

ose: do ta bej ndonjerin shembull me duket..dhe ky qe e thoshte ishte zakonisht trupvogel pesha pupel.smiley

Ik ore bej shtanga me tapa kosi andej ti smiley

nje kujtim i paharrueshem:

vitet '89-'90,pas plazhit te stacioni i rrapit,gjejme nje vend te shoferi(e kishim te lagjes),nderkohe perpiqet te kaloje rrugen nje burre i zi,i holle,me rroba banje model grash dhe nje tufe kaçurrelash ne qafe.

shoferi ndalon,i liron rrugen dhe nxjerr koken te xhami i vet:

o matriaaal(material dmth)smiley

Karagjoz=shakaxhi..ibret=je bèr ibret...pis milet...vèr=bère njè vèr(vrimè) nè ujè...copè mishi me dy sy nè ballè...sikur ju ka hedhur duçja me helikopter smiley!!!

I bèj tè fala sat'ème..!!...Ta pres biletèn...!! tè bèj qè tè mos tè marr nè dorzim as komunalja !!!!Guak!!... SAPLLAK  smiley)!!

e papame fare eshte "moter qeshur" ... me shkriu kur e degjova

Ik ere kaqol

bëjini një thirrje Mehmet Elezit, ta bëjë fjalorin shqip me 100.000 fjalë. smiley

mu gjithnjë më ka tërheq slang-u "zullap", apo "zabërhan". Zullapi në mendjen time ishte thatim me veshë të mëdha. Ndërsa zabërhani, ishte trup i mbushur, hundështrembër me kocka të mëdha.

Nga këto të kohës së demokracisë, më ka ngel në mendje slang-u "kandidat për deputet", dmth gati për të shkuar me të shumtët.

 

  "I ka vajt bytha ne garth" slang per ata jane te shtremberuar, te dobet, te semure ose te plakur!

karallo

rrush

koke shellire

kaptinëqepë

bos

gango

plehre

i mbaruar

pelë

gomar

derr

lopë

mi

qen

blete punetore

pederast

komunist smiley

bunderr baxhellore

kurve dinjitoze

kucke

kurve m*ti

monster

kurv e ndershme

kurv sederlie

e ke siden sa un n'kom

llapaqen

zagar

zorraxhi

katranjos

qyrrs

pisaveng

 

malukat

druvar

dru me pre

xub i zi, pacuk, gjo e zez

jevg

kokmodh

kulak

coban

 

derdimen

dallkauk

Sikur po perseritemi. Le te lexojme cfare kane shkruajtur te tjeret para nesh.

ik mer koksh

600komente nuk mbahen mend te gjitha. Duhet me bere nje database

dorjana

xhinkse

koqevar

korrozi

zhudra

ancesor

p... kardinal - kur shikoje ne xhiro ndonje vajze shume sexy

No'ku kta qe e paskan bo temen tourete! Ca o qy muhabet dallkaukash mer qimederra se po iua rrasi nai zek, qafleshat e dreqit. Kush e ma men nokun, thashe? Ishte si tip skuth i vogel lagjeje qe bote si gangsterr, cik me i shkathet e se laci, po qe hate dru rregullisht ne bilardo. 

 

i luajtur (i luajtur nga fiqiri), humbameno, i pegejtur.smiley

Ky është bota. smiley 

Ose: Ai është bob/bos/grup. 

Zgjebs.

Edhe kjo ka qene fenomenale dikur.

buzepidhsmiley   se buzebyth eshte pak e veshtire

Mbot per te vjell me tgjitha komentet me te share

po cpaskeni qeeeen smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley

aqo

karabush

manall

Danoç

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).