Parashikimi i peshqve 

Gjermani - Portugali (0)

Gjermani
62% (23 vota)
Barazim
19% (7 vota)
Portugali
19% (7 vota)
Numri i votave: 37

113 Komente

smiley Ne 3 am ketu! smiley

Uber Alles i thone? smiley Ec!

Fiton dojçi 4-2. Do jete ndjeshje spektakolare, shpresojme qe portugezet te mos bejne felliqesirat e zakonshme duke provokuar gjate gjithe ndeshjes.

Lopë lopë, po qumështin ia pini ju dojçat lopës, parashikimet nuk ia doni. smiley

 

smiley Po i doli llafi, do perfundoje gjelle ne pjate si Paul rahmetliu! smiley 

ajo ka gjithë jetën e shkreta që bën muuuuuuuu tashi e kuptuat ju? smiley

 

me podolskin duan te fitojne evropiane dojcatsmiley

Me keta sulmuesa qe ka sot Europa, Podolski duket yll.

Fajin e kane vete, se ne vitet '90 filluan t'i marrin sulmuesat nga Amerika Latine dhe Afrika dhe s'po rrisnin me te tyret.

Prej Bierhofit s'ka pase me nje sulmues gjerman te hajrit, dojçi i fundit, fajin e ka tregtia e lire e gjese se gjalle smiley

pse kaq rracist ti mer..

ma bone dhe komentin tim te tingelloje rracist, pale

Pse qe gjermanet te luajne per Gjermanine te duket racizem ty ? Racizem mund te jete kur vendin e gjermaneve e zene afrikanet e latinet.

Nga ana tjeter, mos ka pasur sulmues Gjermania pas Bierhofit, te gjithe jane mezzeseghe, po ti krahasosh me Myler, Rumenige ose Klinsman, dojça dok.

 

Pse, kane dhe Klose-n smiley

Urimi më i mirë për dojçat tani do jetë: ju hëngërt lopa. ahahahhahaha

 

klose eshte gjerman nga silezia ( sot ne poloni), pra eshte gjerman etnik i paster fare ndersa podolsi eshte volk deutsche qe i bi tip gjys i perzim me polak , po keto nuk kane shume rendesi  sot efare fare po gjermania nuk ben dallime raciale etnike apo fetare.  ne ndryshim nga hollandezet gjermanet nuk i marrin nga surinami lojtaret e tyre me te mire hahaha, shembulli me tipik jane italianet e natyralizuar qe kane nga nje katragjysh nga italia por qe jane braziliane argjentins etj nga amerika latine poqe ne moshen 30 vjecare behen italiane loool 

sot i bie te fitoje gjermania 2-1 ose 3-1 te shohim se mezi po presim

smiley

kur bejne ironi dhe tifozet e gjermanve me prejardhjen e lojtareve. Te pakten nga holandezet, qe max i kane marre nga ndonje ish-koloni, keta te ndrisin me Asamoah, Boatengun qe vijne nga vende ku nuk e di njeri nga bie Gjermania. Per te mos fol per turqit e pafundem ne ekip, me Ozilin ne krye, arabet me Khediren, polaket pa fund, apo zviceranet dikur. 

2-2 ndeshja sot, barazojne gjermanet me penallti

pse kush duhet me bo ironi tifozat e hollandes qe kane zero tituli hahaah

sa per dijeni te gjith ata qe permedn ti jane lind e rrit ne gjermani, boateng jane nipat e kampionit te botes se 54 Ran. vajza e tij i kindi me nje nga ghana.  

eshte tjeter kur te vjen lojtari nga surinami e tjeter kur te lind ne gjermani .... keta jane thjesht gjerman me nej orejardhje te caktuar jo domosdoshmerisht teutonike lol

Po shef njeri tenis?

katallan, e loz nej cik tenisin ti vete?

Italia ne finale dajosho me Erranin kunder Sharapoves. Rezultat me te mire s'kane per te pas italianet kete muaj. Pergjigja eshte po, e luj shpesh.

ne ndryshim nga hollandezet gjermanet nuk i marrin nga surinami lojtaret e tyre me te mire hahaha,

Lojtari me i mire i gjermaneve eshte nje turk.

Shvajci nuk eshte turk, Ozili eshte gjysturk, po Ozili duhet ta tregoje veten me Gjermanine para se te quhet me i miri, premisat i ka.

Shvajci eshte lojtar cka, Ozili eshte lojtar i madh qe do mbetet ne histori.  Ozili eshte plotesisht turk, qe kur ishte adoleshent tentoi te provonte te luante me Galan por as i dhane ndonje shanc sepse per turqi "s'dukej si futbollist" (i.e. i dobet e i vogel).  Sa turk eshte Ozili e tregon fakti katastrofik qe refuzon te kendoj himnin gjerman bashke me Podoskin.

Po je lindur ose rritur (nga moshe e vogel, jo kur je 25 vjec dhe nuk luan dote me Brazilin) ne Gjermani, je Gjerman. Per mua me e habitshme eshte sjellja e Sahin qe eshte lindur dhe ne Gjermani dhe luan me Turqine, sesa sjellja e Ozilit.

Aty mbahu aty. smiley  Shko pyeti minoritaret ne Shqiperi qe jane lindur e rritur ne Shqiperi me breza se cfare e konsiderojne veten.

s'ia vlen ta diskutojme,per mua eshte gjerman dhe duhet te luaje per gjermanine, tre breza ne gjermani , ai vete e ka pranuar qe ndjehet gjerman dhe se ka finese te origjines se tij turke , kto muhabete jane si ata te xherdan shaqirit , xhakes etj qe dun zvicren. them se kane  te drejte  . ne mos ti gjejme noi damar se themi s'eshte francez, spanjoill apo gjermant etj

Sa qejf kur e shikon kampionatin pa shume emocion. Suksese gjithe tifozave gjermane sot, Teuta dhe Monda ne vecanti. Dhe meqe ra fjala, a ka ndonje tifoz portugez?

P.S Talluni me Klose-n ju, po para dy vjetesh nuk u soll keq megjithese qe atehere gjoja i kishte 'ikur mosha' smiley

Rrofsh smiley

Mire ketej?  Mire.  

PS: Flm Kristida smiley.  Te te kem apo mos te te kem zili*, kjo eshte ceshtja sot smiley.  

*qe je pa municione. 

Une jam ne nje Irish Pub, rrethuar me inglize qe me bejne presion pse jam me dojcat. Pse, pse, pse, me cmenden. Ik ore, s'e ka gjetur Sterjo Spasse, ta gjej une, i thashe. 

Tani ka 10 minuta qe me pyet im shoq: Who the f/smileyk is Shtaro Shpashu, se me cmenden shoket! smiley

te fioje gjermani, po keta i kulkufis te gjithe une.

Ky status mundesohet nga birra Guiness. Puc smiley

smiley

xo ty dhe Olin smiley

PS: Se mos te ze gjumi, gjej shishe te futesh smiley

Sterjo Spassen gjete? Ky ka me shume emer gjerman se shqiptarsmiley

M'u kujtua nga ca komente ketu ne Peshk para ca ditesh dhe si ime me sa here e merzisja me "pse, pse, pse", thoshte: Kur s'e ka gjetur Sterjo Spasse, ta gjej une. smiley

 

vai portugal! kick some teutonic ass... nje gjerman futbollist me duket njesoj si nje nallban qe do te prodhoje mikrochip.

Lind pyetja per inat te Boateng cer kane kurdisur mbreme keta shoket e skuadres. 

Idiot arbiter. 

Podolski, si ma paske shenjestren sot! Ftillohu, bir!

teuta, po ty te pelqejne gjermanet si individ meshkuj apo menyra se si levizin me topin ne kembe?...apo te dyja bashke?

Une jam tifoze e futbollit gjerman, individ mashkull gjerman s'kam njohur ndonjehere dhe s'kam interes.

Podolsk sot iben me shume pune po te jete jashte. Portugezet po bejne katenaço si italianet.

shpetuan dojcat

Deja vu Gjermani-Angli... Ishte brenda a jashte ai topi? Se duhet me bo 4 gola tashi qe te mbyllim gojet e liga.

Mbrojtja dhe mesfusha gjermane mire, sulmi jo dhe aq. 

smiley.

Ajo gota jo gjys plote por u derdh smiley.

Ate mendova une, deja-vu, tashi vuuu golat smiley

Une dua gol nga Matt Hmmm hmmmm Hummels...te ngelet hatri ty? smiley

Si t'dush ti smiley

Tashi Jogi boll talli low-t dhe a ka munsi te bej zevendesime, Klose, Schurle e kshu gjerash.  

Klose duhej qe ne fillim te pj 2. Ishalla iluminohet Jogi, se si shtruar e paska marre sonte.

 

mua mu duk mbi vije..nejse dobet si ndeshje

Nuk ishte gol Tuto. Gjithsesi ia shkundi breket gjermaneve ajo traversa. E thashe qe qepare, 1 me 0 per portugezet.

Ka shku sahati 3:40 am ketu, na bejne syte xixa. smiley Si te fitoje Portugalia? Me zor kalojne gjysmen e fushes, dobet ne shkembim topi...jo, dojcat jane mire fare, vetem Podolski do nje shpulle pas koke qe t'i vijne mendte. smiley

Ne pjesen e pare luajti me mire Portugalia. Portugalia do fitoje me gol me koke, me kros nga nje goditje kendi smiley

S'paskemi pare te njejten ndeshje, per mus ishin dobet fare portugezet. Po te ishte me i vemendshem sulmi gjerman, do i kishte bere 2 gola tani.

Gol me koke portugezet? Na tromakse fare tani! smiley

Kush e boni golin me koke the ti? smiley

Fiton Gjermani...do bej gol Podolksi...por edhe po nuk fitoi..e gjithe enigma e evropianve eshte..ne finale Gjermani- me ke?..?p.s. info.. Brazil-Argjentine 1-2..

kur bejne dhe grate si tifoze futbolli... t'ja japesh vetes BAM!

njesoj si te ishte sport hekurosja, apo larja e eneve, apo larja e brekeve, dhe burrat te uleshin para televizorit te shihnin grate duke konkurruar... psh, ne sportin e larjes se brekeve. "...dhe ekipi gjerman.... auuuuu... arbitri sinjalizon nje faull te sulmueses gjermane Klaudia Langschwanze per prekje te sapunit me kembe..." smiley

He, edhe ti futbollist dole tani? Apo je anetaresuar ne ndonje shoqate peme-perqafuesesh qe bejne harakiri per cik barazi gjinish?
Na ler te shohim ndeshjen rehat. Po "luajne" gjermanet me top. Gara: kush e mban topin me pak.

Per 20 vite te jetes sime, futbollist kam qene. Shikoje Marten se ka per borxh t'ia shkrije breket cdo mbrojtjeje, ne cilindo kampionat.

Bombe

Gumen! 

E po kur duan portugezet t'ju bejne gjermaneve gola me koke! Tani edhe bie daci ne kos, po jo shpesh!

Bast?

Nah, nuk ve asnjehere bast per sport, kam pare aq sa t'a di qe topi eshte i rrumbullaket smiley

Boateng, hallall hotel-gate. 

Gooooooooooooool

Beri gol avdalli...

ME KOKE.

Iu rrotullua basti e i ra mu ne balle! Xhan xhan gjermanin, o milanist, se dhe Ajkun tonen e kemi. smiley

Gol katror

smiley po po...

Te ka hyre mize ne sy?

uffffaaaa smiley.

Mondaaaa (kjo lexohet si: Elsaaa), mos u gezo, se po vjen Ronaldo, do ui skuqi mullaqet gjermanit.

ps Mua me vika keq per Teuten qe po rri zgjuar me heroizem te pashoq...per te pare disfaten gjermane.

Po c'ke o? Mercedezat ua doni gjermanit, po golat jo. smiley

Gjermani ka mercedesat, taljoni ka spageti e mandolini, futbollin e kane te tjeret.

ps po ju bombardon portoja.

Ore Rona s'ben gol me Portugaline edhe me porte bosh, copa e mishit (tm-Kothi) e futbollit. Plus, 1 kg yndyre ne floke e fytyre, iiiiiii. 

Plus 2, edhe tifoz Murinjo ne tribune...llumi sheshit sonte. smiley

Tarata tatata, tarata tatata, tatata tatata tatatata! (Muzika e That's all folks) smiley

Naten juve andej e miremengjes mua ketej!

Ps: Kush e ben futbollin? Mos me thuaj inglizi, pash Zotin!

Cer t'i bej Mueller qe i ka bere krosimet allau na rujt mullar pa do ishim llafosur ndryshe nashti ne Kavooo,

Naten ose miremengjes! Une do fle nja dy ore e lumtur fort, pastaj cohet borizani... smiley

UAAAAUU RONA!

Monda se mos vetem Myleri, po Podolski...ke te zesh e ke te lesh thuaj

BOOOOOH CA SHANSI MER! 

Mondaaaaa (prape si Elsaaaa).

Portier flori o flori! 

Shkrumb krepat Kothit smiley

hehehehe...fitoi Gjermani...info Brazil-Argjentine 3-3!

Teuta, naten rrushe.  xoxoxoxoxoxo nipcen, ty edhe Shtaro Shpashun smiley

Kavooooo, Suus!

Po ti do me i mbyll gojen opozites? 

Posht di-kta-tu-ra, posht dik-ta-tu-ra!

Moi? smiley

Nicht gut gespielt, aber gewonnen.

Jo se i kam qejf keta gabelet e Portos (le qe e urrej ate fytyren e qelbur te Murinjos), por qe gjermani pati fat, pati fat. Keshtu mi Teute.

Ca kishe kunder inglizit ti?

Cer kam me inglizin une? Nga ana futbollistike, s'kam asgje, e kane qoken e shpejte inglizet. Ikin qe ne grup ose maksimumi, nje faze prapa. smiley

pastaj me inglizin kam krushqi, shoqeri, babin tifoz... smiley Keta i kane fjalite template: "Inglizi ka shpikur futbollin" dhe "Ne 1966..." smiley

 

Ndeshje e shemtuar kjo, Gjermania lozi me 9, pa sulm fare, mire qe e futi ai palla.

Portugezi u çnatyrua pjesen e pare per te mos lene gjermanin te lozte si di, pjesa e dyte me e hajrit.

Uooooou Mesi
Gol i papaaam
Ca neshje faantastike
Everybody needs a copy of this game

mmm...4-3 per Argjentinen...triplete e Messit...fantastik goli i i trete i tij e 4 per Argjentinen.

ça eshte kjo, ndeshje miqesore?

Po...zhvilluar ne SHBA..mbaroi,4-3...per Argjentinen..

Neshje si vitet 70te

Grusht. Plasi me Nju xhers

Heshtje varri

Fitovi gjermoni ore heheheheeeej.

Shume fishekzjarre sonte ne München.

Kan ne terezi kto mo dun me bo kampbotnor ne Katar.
Lojtaret memzi po mushen me fryme ne Ukrajine. Boh.

E beri Gomez me ne fund nje!

Zhgenjyes gjermanet.  I trembeshin mjaftueshem shpejtesise se Portugalise ne krahe sa nuk shtyheshin aq sa duhesh perpara.  Podolski bloze.  Portugezet shume me mire ne pjesen e dyte, sidomos kur u fut Varela.  Gjermanet shpetuan paq nja 4-5 here, sidomos traversat e Pepes dhe Nanit.

Pakapo, kisha ca vite pa i pa gjermonet kaq keq
Trajneri sucks. Kane me shume se nji, dy, tre probleme.
Ku ta kapesh te nfel ne dore.
Pooor i gzohemi shoncit se ai eshte mbret.
Ky grup ka per te qene i dhimeshem deri ne minute tfundit.

Kane ndryshu kohet. Lojtaret qe e qisin buken me ekipe elitare neper kampionate ket punen e turneut e kane angari

Fiqo gjermanet jane te armatosur si amerikanet ne luften e dyte botrore, por dje luajten sikur te ishin te armatosur si Hollanda e sulmuar nga gjermanet ne LB2.  Fut o vlla Schurrlen aty kur e sheh qe Podolski po pordh ne shishe, dhe leshoi perpara Lahmin me Boatengun.  Ronaldo eshte Ronaldo, po mos e le te te diktoje menyren si ti luan.

E thame qi kemi met te Podolski klose. Ta gzoje Arsenali smiley
Problem eshte mbrojtja por themelori mesfusha. Shvejni snuk, khedira snok. Krah sulmi te djathte mirefilli nuk ka ndaj cohet muller me mision roje kufiri ne siberi.
Duheshin fut dora e dyte ne ndeshjen e pare me patjeter me patjeter.
Podolski punon shoku, del ne hapesire etj etj.
Po po nuk u ndez motorri i mesfushes nuk shof si mund tia dalim.

Athere hiq Schweinin e fut Kroosin.  Khedira nuk eshte keq.  Hiq Muller e fut Gotze.  Bollek o vlla.

Muller nuk hiqet, i duhet skuadres shume. Gaboi shpesh, por duhet ne formacion. Jogi te punoje pak me fort me formacionin per ndeshjen tjeter.
Mua pjesen e pare m'u duk mire gjermani, por portugezet shume te mbyllur, s'linin vend per loje. Pjesen e dyte dobet te dyja krahet, portugezet u bene pak te rrezikshem vetem pas golit.
Me Danimarken do jete e veshtire, po bene gol shpejt gjermanet, besoj se fitojne. smiley
PS: Nga nje gje u kenaqa: ne rastet e faulleve ndaj gjermaneve, cunat coheshin direkt. Sa qejf kam kur nuk simulojne, ka lezet! smiley

Muller jashte ? Sakrilegj. Shvejni po.

Fiqo, batute FB me nje tifoz Hollande qe e kam mik:

Kam vene foto profili dojcat dhe kisha shkruar: Here come the Panzers.

Ky: We bring the tulips. Une: Pse me tulipan i gjuhet tankut? Shnajder i jep tulipan Shvajstagerit? Ky: We come in peace. Pas humbjes me Danimarken: Teut, na ka bo shum dom trefleteshi. smiley

E ke pare Gotzen Fiqo?

Ej, si eshte puna me Podolskin dhe Ozilin qe s'kendojne himnin?

gotze sh i mire eshte.  

na thuj i her a do tia rrasim tocin hollandezeve apo jo ? 

Sic duket Hollanda tani, besoj se po.

1 down, 5 to go!!!!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).