23 Komente

Mendoj qe artikujt e tu jane me te mire se tregimet. Ky rrefim, megjithese i kendshem, vuan nga gabimi i zakonshem qe bejne shkrimtaret e rinj ; skenari jo i besueshem(pjesa e supermarketit ishte pak e ekzagjeruar,sidomos kur fute edhe burrin e shiteses ne skene ). Gjithsesi informacionet socio- kulturore per Hungarine me pelqyen. Stili i rrefimit ka nevoje per goxha permiresim. 

B P , tregimi ishte i bukur, aq me teper qe eshte realitet, e perjetuar nga ty, por nuk me rrihet pa te thene; Te dhjevsha anglishten, se ne Europen lindore, perdorin gjermanishten. Une ne Hungari mirrem vesh per bukuri me gjermanishten time çale-çale. 

Meqe ke permendur Migjenin, kalvari per te gjetur krem me kujtoi legjenden e misrit.

Komu- rrofsh, sqaroj qe qe Nuk eshte tregim vec nje ngjarje e jetuar, sic e ke thene ti mire [a une po shkoj pak me pertej] une Nuk jam Shkrimtar. Nuk ka asgje exzagjero aty…po me dekurajon pak pasi kam dhe shume ngarje te tjera, qe nese maten me kete standart atehere noshta do i bjere me mire te mos shkruaj fare, sinqerisht, une se kuptoj si duket nese dikush i lexon por jane te gjitha te perjetuara. Kam shtuar ne fillim Rubrika Every Day Life dicka qe kam dashte ta bej rregullisht por meqe eshte ne Anglisht adminet mund ta kene hequr. Nejse.

Pjer dhe Only Pjer, mese nje here kam psheretitur “ ta dhjefsha Anglishten” kur gjindem ngushte ne kete forme. Nuk e di a eshte akcenti im i trashe apo nje ndjenje jo- Anglisht dashese neper bote, eh sikur ti dish vujtjet e Anglishfolesit ti, une ne Iran kam 9 vjet qe kam fryke me shku! jon ca ob qe e kuptojne Anglon por bejne sikur se kuptojne. Ka ndodhur kjo me ty? [ne gjuhet e tua?] Per Gjermanishten ke then dicka qe shume investues te huaj [gjerman, apo gjermanisht-mesues] e kane pare se u duhet ne ate zone. Ta thashe i here...je trend-spotter No1. smiley Nese dikush kujton se ti i Referohesh Hungarise si “ Europe Lindore” mos e ke problem, s'te suptojne qe ti i merr analizat per Magyarország-un qe osht n’ Europen Centrale, jo si pozicion Gjerografik, por je ne reference politke keshtu. Si njeri i letrave [si liber-shkrues] do jesh mesuar me keqkuptimi te tilla. Por kur faji eshte I lexuesit… car do besh ti? Miqesisht etj. Me inkurajon. smiley Ata na quajne ne Albani.

Gjembi e fmg thanks. Attila si dhe Ady, [Endre]  jane poete mjaft njohur ne Hungary kane ca poema te jashtezakonshe…, Hungaria ka nje histori dhe literature te pasur, por pengesa gjuhese e  perkthimet qe jane jashtezakonisht te veshtire per ty bere [gjuha tyre jo vetem nuk ka Gjini/ gender, por ne nje fjali nuk e kupton dot se flitet per nje mashkull a femer, dhe peremri nuk ta jep]. Vec Magjyaret e marrin vesh. Jane me nje inteligjence te rrale, pesimiste ne ekstreme e prape bashkebisedues te kendshem, nuk gjej dot krahasim me kerkend per ta…kane respektin tim absolut. I admiroj si kulture, sa me shume qe i njoh. Sa per dybekun, provova shenjen tende ne Spanje, tjeter shtet ky ku nuk kane double Krem fare dhe me ofruan nje shami hundesh…menun se jam me grip. Dola me vrap ka dyqani, e nuk e provoj me. Jo so nuk mu desht, po me thone ate qe eshte, jam imunizu me kohe ka gripet e ka 15 vjet qe i maj aq larg e sme zene fare, bile kam harruar se car o gripi si disease. Besoj se ne udhetimet e tua kjo shenje te ka bere pune.

 

BP, te kam zili qe ke shetitur dhe qendruar ne shum vende te botes, nderkoh qe une njoh kalimthi, udhetimisht, vetem disa vende te Europes. Dhe kam nje gje te mire, qe hyj ne muhabet me kedo qe has kur kam nevoje per ndonje gje. Thjesht per te pare reagimin e tyre, a jane miqesore apo jo, ne ç'gjuhe e kane me te lehte te komunikojne me te huajin, etj. Nga ter blloku lindor, raca qe mu ka dukur me serioz, me te arsyeshem dhe inteligjente, ishin/jane çeket. Mendimi im, se vellai psh (qe rri ne Gjermani) thote se polaket jane raca me e mire, "jane si ne" thote, mirpo une arrita ne konkluzionin se ata jane race ordinere. Kam folur pak me duket per kete problem edhe tek intervista 1995 , tek VQ . E ke lexuar VQ. 

Pjer, vellai te ka thene mire! Zemra ma do qe te them ke te drejte, por faktet nuk me lejne, jo se po te braktis ty...por ai ndoshta i di me mire keto pune, Polaket i ka si komshinj. Ato ne nje fare menyre konsiderohen si "aristokracia e E. Lindore!" Historia e tyre eshte krejt ndryshe; me e pasur, e gjone dhe me e eger se e Cekeve, i ka testu keq. Per gati i shekull kane qene si Arberia Jone, pra nuk "kane ekzistu fare ne Liber e zhduk ka harta!" I referohem konceptit tend [politik] blloku lindor, pasi ne Gjeo...Cekia o'm'qender, e Polaket pak mo n'cep. Per udhetime kam ca, dhe kam "zbulu" dicka qe te tjeret e kane bo dhe thene 100x, Njerezit kudo jane Njesoj. Feja, vendi, rraca, kombesia etj, nuk hyjne fare ketu, ne Tablone e madhe Humane jane Idiosinkrazi qesharake. Nuk do ma marresh perkeq nese te them me Bindje se ti dhe Richard Zemer Luani, si mendesi-perberje-njerezillek, jeni krej njesoj. Me nje ndryshim ai jetoi dikur...e ti sot dhe Orendite ne dhomen e pritjes ndryshojne. KAQ. Natyra o shume...e gjone...disa 00 vjet qe flasim ne, harro fare me i rregjistru. Ka Chadi ne Moldavi, jena krejt Nje Rrace. Kam nje story te Bukur shume ne Sudan, nje ngatterim identiteti [vec ne shtetesi, lol] qe me mbajten 48h brenda, tani me vjen te qesh po atehere me shkonin shtate. Sigurimi jone duket Pune Gocash, krahasu me "sherbimin sekret muslymano-sudanez!" etj...etj. Mos u merzit, se nuk me kane torturu, per some reasons kudo qe shkoj Nuk ve Kush dore ne mu..e kam i tip imuniteti  specifik, qe me co Far e kudo dal si voi mbi uje. Po ngaterresa me dalin shpesh. Nuk kam car shkruj per te...se kur quhet nje "histori kremi" si trillim, lmao, nuk ja vle mo.

Tani, po shkrujte noi liber per globalizmin filloje ka fillimi, flas nga shpellat...por mos i bje gjate aty, nalu pak ke Prudoni i Idrizit, e kur ta bojshe i pushim ke Merkantilizmi [te duhet te marresh fryme pak, lol] e n'tu dashte noi ilustrim per globalizmin me vone...ta boj i skan te pashaportes e ta postoj. Kaq mundem me te nimu. Per VQ? se kam lexuar smiley Por shof qe i referohen shume shoke te mire, ketij Libri. Nuk kam pare shume Ekonomiste ne ket forum, pasi o fushe specifike, vec mendoj se ose eshte menyra e te shkruarit ose interesi i njerezve ndryshon me kohen. Prandaj mund te jete i kerkuar. [ne forum] Fjala ka dale qe do shitet dhe me shumice. Shof qe disa te referohen me paragrafe e faqe [i lexoj ato] dhe me vjen sh. mire qe Ekonomia terheq publikun e gjere. Nese nje dite do ma dhurosh nje kopje, nuk do mundem ta refuzoj, do gjej kohe ta lexoj. Desha te them me shume [sa shume gjera kam] per Hungarine dhe Hungarezet, por kur te kem kohe do bej nje artikull krahasues me ta, Shqiperi-v-Hungari. I dashur Pjer, jane Jetime e te vetmuar si ne, [H nuk jane Sllave, kete ti e di] dhe kane vuajt shume...

Duhet ti kishe bere shenjen nderkombetare te dybekut, ku e ben doren sikur ke nje shkop ne te, dhe e leviz lart e poshte ne menyre ritmike...

ato besoj do ta kishin kuptuar fare mire se per cfare behej fjale

Dhe pas atij veprimi, vetem dy reaksione te mundshme kishte:

ose

1 - do e fusnin BP direkt e ne biruce

ose

2 - do ti conin nje ose dy, pse jo edhe tre, femra, nga ato qe i shikon vetem neper filma per te rritur. smiley

 

Ndoshta rezultati perfundimtar kishte per te qene i njejti: sex.

Cdo gje aty rrotullohet. smiley

Great story B P! Thanks for sharing.

kur shkohet ne vend te huaj merret nje fjalor me vete (ose nje leter e kalem dhe vizatohen gjerat siç shpjegon dhe Ikea montimin e mobiljeve qe ben, se vizatimi eshte me universal se gjuha)

por kryesorja nuk merziten njerezit me teka te kota (vogelsira).

Se merr vesh ti qe kjo ose esht sajuar ose bp esht aktori i famshem mr bean.

mund te jete dhe i sajuar, vetem se problemi qe trajton eshte i drejte.

kam ca kusherinj qe jane bere franceze me letra, megjithese nuk dine akoma ta flasin gjuhen frenge si duhet, dmth as korrektesisht se si francezet nuk do ta flasin dot kurre. kur shkojne ne vende te tjera per pushime, kushedi sesi sillen, me çfare shpengimi maksimal, duke i marre gjindjen atje si me te ulet ose veten si me larte se helbete hiqen si franceze.  

fallsiteti ne personifikim u amplifikon edhe fallsitetin ne sjellje. 

duhet thene qe te gjithe turistet apo te huajt, edhe vete, sillen ne menyre te shpenguar, krejt tjeter, menyres se zakonshme ne vendet e tyre, ku tregohen diskrete ne maksimum.

hajt mo po behem edhe une shkrimtar

Pedro, tu rrotullofte ora tu rrotullofte smiley Po Prison-Sex na prune ketu? Me ke kujtuar dicka nga shume vite me pare. Kam njohur nje djale fantastik, optimist dhe perhere i qeshur , megjithese kishte vuajtur shume ne Shqiperi dhe po ashtu ne emigracion. Nje rast atipik, kur ne te tjeret kishim ikur per me bo ca Money  atij i vijshin Money ka Shqiperia…a mos bo guess fare…pse cuni i huj kishte ike e car kerkonte, Jeta eshte me e cuditshme se Fantazia, ketu vec me beso Mua…se eshte real story. Kaq di me thene. Pra ma fusin kete njeri te mire ne burg. U merzit ketu ne ishull dhe natyra e tij optimiste nuk pershtatj me kete toke te zymte, te lagur dhe gjithmone me shi e ere. Ai vendosi te ikte ne Gjermani. Me pashaporte fallso si shtetas Italian. Emigracioni e pyet sa dite do rrish, ai  pergjigjet: Berlin. Dil te cepi etj…dhe e arrestojne. Nje prove kjo qe jo te gjithe shqipot flasin Italisht. Lol Anglia ne pekuliaritetin e vet ishte i vetmi shtet qe dhe kur doje te dilje te ndalonin, sqaronin e donin te dinin pse-qysh e kur, dhe haje burg per kohe te gjate…ndersa pjesa e mbetur e botes nese nuk te thote “ good riddance” me te qeshur te fut I shkelm b***** e thote kurr mos u kthefsh..eh Angli-Angli- bera gati dy dekada ketu e prap nuk te kuptoj.

Pra e cojne ne burg, ne vend se ta fusnin ne “ detention” sic conin emigrantet e zakonshem. Nje cun i persosur arrin ne nje burg kriminelesh ku e mbajne per 3 Muaj. Shoket shkuan dhe e pane, etj etj…Une i cova nje leter. Kur lashe Sh. Kam pasur ne portofol Neqoftese, nga Kiplingu te prere nga nje gazete Drita dhe e kam mbajtur per vite deri sa u be cope fare… Duke menduar per te dhe vuajtjet e tij,  cmund te bej une per tja lehtesuar hallin sadopak. Kur pashe ne dere tedhomes …aty kisha kete vjershe, If,  e ngjitur  ishte nje leter  ee holle metalike e ngjyre floriri. Mora thiken e hoqa dhe e palosa me kujdes. Ishte ne Frengjisht… I shkruaj dy rreshta…”mos u merzit e maju burre I forte” dhe fus Kip-in e palosur dhe ja Postoj. Kur doli me ka takuar…me ke dhene Imuninet dhe Cover ne ate burg si kerkush tjeter me tha , shume I lumtur. Ti se kupton sa me ke ndihmuar atje! Ky kishte marre letren e kish pare dhe i ishte dukur e Bukur [shiny] dhe e kishte ngjitur tek dera e qelise. Jo vetem frengjishten se fliste por Kiplingu ne lagjen e tij nuk kishte kaluar ndonjehere [jo per faj te tij/ perseris ishte cun zotni] kur ishte cuar shoku i dhomes [nje kriminel Anglez me emer  dhe qe njihej e respektohej ne burg] kishte pare letren…e as ai frengjisht nuk dinte… E shef prape si vjershe dhe lexon emrin ne fund…Rudyard Kipling, shef ka bashkepatrioti im qe Anglishten e kuptonte shume pak, sigurisht Anglezi e dinte se kjo poeme behet ne shkolla dhe qe femije te gjithe ja dine titullin te pakten…dhe  I thote : ya gonna be ‘oright Son.

Qe atehere nuk ju “rrotullu” kush mo n’ate burg shqipes, e kishte bere palle ariu. smiley Noten tashi se nelem pa gjume…smiley

 

Aqua, many thnx!!

 

Sikur ta kishe shoqeruar me disa foto `Histori udhetimesh ` do te kishe dal  shume me  i bukur  per te bere nje kompliment do te thoja qe ke talent per reporotazh, di ta sjellesh shume mire situaten i ben terheqse pamjet.

..mu me bere qe te kerkoja rrugen qe ti permende : Jozeff Attila dhe e gjeta por  sikur nuk ka asgje si Tirana e re smiley

József Attila street from Castle

From Castel 

fjalen duhet ta kete jo si Tirana e re ne pamje, por ne kuptimin nga lagjet ose lagjia me e pasur e Budapestit. ku megjithate nuk flet asnjeri anglisht e nuk ka qumesht dallandyshe ne dyqan. 

iliariani, ti vete nuk je siduket nga Tirana ?

shume e kendeshme,  ke dell per naracione ......

Me terheq "ç'menduria" e BP,ai udheton vazhdimisht,e ka koken plot me kujtime te kendshme dhe do t'ja i transmetoj te gjalla lexuesit; eshte personazh qe sjell fryme te re,te paqme,aspak te politizuar dhe cinike ne kete blog ,flm BP!

Liro, mire e ke, po une Nuk e shof Lagjen ka siper...ne kembe ngjajne krejt Isoj smiley Bej shaka. Eshte rruge relativisht e gjate, ti e ke pa me "pamje ka Deti" une jam ne fillim te rruges. Eshte parallel me nje rruge qendrore [rrugen e Arpadit] por ne fillim ngja pak me T e Re. Sigurisht ngjashmerite "ne rruge" me nje shtet qe beri Undergroundin e dyte ne bote [i pari o ndertuar ketu, ne Londer] jane siperfaqesore. Per fat te keq per foto sma thek fare...dhe kjo eshte nje histori shume e vjeter. Une kam lidhje me hungarine, pune rezidence-pune-e-ca taksa te vogla, shkoj shpesh atje. [eshte para vitit 2000 dhe hera e I-re qe kam shkuar]

'Demso- thnx, si gjithmone. Me vje mire qe me lexo.

Xhen, je pak si wicked smiley Kur shkruj dhe bie dicka ketu, je nga ata qe mendoj dhe Dua te me lexojne.

Kurro ne Fund, por jo i fundit. te lashe Heren e I-re pasi more simpatine time.. per Empatine qe tregove me nje Polic apo ca rob te mire Hungarez -ref- vogelsinat/ e besdisjen e robve,qe ua paskam bo une! Je zemer-mire, pertej... Per Policin, them mund te jete ne pension sot, pra qetesohu, do e kete harru ate traume qe i shkaktova, per te tjerat, 1. po te them - te lutem mos u shpjego car kam dash me thone une apo car mendoj une. Ate e bej une vete! Eshte simple story - pa mesazh apo Moral.Per ato shko tek Samueli, qe kur si pelqeu ky emer e tha " pls, call me Mark!" ai o The Daddy, une jam vec nje udhetar. Ne Hungari, te pakten, di ca gjona e jo si turist. "shume vite me pare" eshte shume vite me pare. Shekullin e kalur. Ti mua...Nuk po me lexon mire, fare! Laps e Leter. Ta kane degjuar keshillen prandaj na i kane bere telefonat me shkru e pikturu ne to sot, bile na kan fut ka i Dikshonar. Nuk hyjne ne pune kto  gjojna sot...Maje lapsin e leter! Tek i nivel tjeter...ketu je 00 km larg.  Por [prape sme ke lexuar, puna jote ajo- vec mos komento aty ku...] shpjegova Qe dicka qe nje shtet-njerez nuk e Njohin-perdorin-apo-se-kane, Nuk ben pune asgje. Fjalen Single-Double Krem Nuk e NJOHIN HIC ne fjalor. Si anglezet Lakrorin! Sesi ti mund te vizatosh Kremin...kjo shkon pertej imagjinates time...mund ta provosh.

Qumeshte dallendysheje! Me ke kenaqur e sdi car me te thene. je kapur tek ca fjale-things, jo te ngjarja. Gabim!! Hiqe krem e ta bojme Margarine...o me pak luksoze dhe me e kuptueshme apo jo?! Degjo, Kurro...Une marr Krem per te jetuar, jo per Lluks. Pa buke dhe Kafe une jetoj, pa Krem Jo. Kafen e marr per te kaluar kremin poshte, dhe jo krem...per tja hudh kafes. E cme fute ne hall tani...o njeri...me shpjegu. Kjo ska lidhjn me kremi fare! e zogjte e dallendyshes. Lmao. Ok..meqe je gerric jo per gjo. Marr gati 150 gr double ose single krem ne dite. Eshte pjese e jetes/dites/dietes time, per mbi nje dekade. Gjeja e pare qe bej kur shkoj kudo eshte ta siguroj ate. Kremi nuk osht shume i lezetshem ne transportim, dhe ka short shelf life. [max 3-5 dite] po spate frigorifer me vete te iken brenda dites apo 2 oresh. Me ju fut mo felle...del ne ca gjojna qe nuk eshte per kete topik [udhetim/ perplasje kulturale/ keqkuptime etj] as per ker forum, jo me per ty. Eshte tjeter sport ai! Kujdes e rri larg, harroje ket pune. Vec merre ne kete forme, se te gjithe jena anonim ketu jo me teper, te Gjitha jane te/per Popullin por ne ca gjojna [fusha] populli e di vete qe jane pertej Popullit, e nuk nerhy fare. Nuk jane disa gjone per ty Kurro...mos qit i Story si "filozofi jete" o "just story" Mos paragjyko njerezit apo qellimet, sidomos kur si kupton ose si di...me mire lexo dhe vazhdo, ose mos lexo. Car me to thone mo or Kurro? Shkruj pjeset e tuja? Hajt mo e myllim se kam do pune tashi. te lutem mos shpjego me kuptimet e mia, ok? Sa here qe flet, qe ka "ironia" deri tek...je GABIM. Nuk di-pra ste ve vaj. Por po e bo si shume here kete pune! 1. Attila J Utca nuk eshte lagja me e pasur e Budapestit, as si distrikt bisnesi, marketingu apo residencial. Budapesti ndahet ne dy zona, lumi i ca permes. Buda o siper e Peshti o poshte. per te jetuar dhe si banees me e mire dhe me e shtrenjte eshte e I-ra. Brenda Budes Distrikti 12, mahet si me "leafy" etj etj. 2. Anglisht flasin shume...aq shume sa cuditesh. Bile me Anglisht aty jeton gjithe jeten pa ta ni fare. NE "tregim" kemi nje Polic, nje shofer mauneje dhe tre shitese, te lutem mos stereotipizo nje Komb nga ky specimen i vorfen. Si Shqipni kena vujte dhe vujme me stereotipizimet. Me gjeneraten e vjeter flet per qef Gjermanisht. Te rinjte [keto 25 -28 vjecaret e soten] kane ka dy Uni [kjo ne Hungari eshte llahtarisht normale] dhe flasim jo vetem anglisht por nga 3-4-5 gjuhe. Shiko ca forume te tjera po deshe me mor vesh mo... nga Intelligjenca, si ne letra e si ne bisedim vec Cifutet ua marrin. Kombinimi cifuto-hungarez po ashtu, eshte nje cudi me vete! Jane Kombi no2. [pas israeliteve] qe kane Numrin me te madh te marresve te cmimit Nobel [per popullsi] pas Izraelit. Kujdes se nuk te lej te ma nasesh Hungarine...as ne "ironi" Ok? Gjej i topik tjeter per ket pune, sa per Mu? Lol. Je precioz Kurro..vec je fut ne wrong room. Lexo i shenim udhetimi e move-on.

BP tregimet e tua te bejne kurioz vertet, interesante,  kjo puna e kremit qe edhe ne tregimin e me siper ishte subjekti i kryesor i `aventures`ne rrugen Jozef Attila..edhe ne kete shpjegimin pse kaq i rendesishem eshte kremi per ty?.. nuk po e kuptoj seriozisht e kam, kur thua :

Une marr Krem per te jetuar, jo per Lluks. Pa buke dhe Kafe une jetoj, pa Krem Jo. Kafen e marr per te kaluar kremin poshte, dhe jo krem...per tja hudh kafes.

Vertet eshte kjo ? 

Po Lir, eshte e vertete. Dhe meqe kam respekt per ty, je cun absolut ne syte e mi, po te pergjigjem per dicka qe u mundova ta them nuk futet ne ket topik. Ne Krem kam perberesin Yndyre smiley ne 150g krem une kam rreth 60g-Fat etj etj. Eshte pune karburanti e gjitha smiley ti djeg CHO une ca gjojna te tjera...tamam si benzine-nafte. Pak me kompleks, por krejt njisoj, energji o m'fun.

Me cudit [tani jo shume!] nje fenomen ne forum, dikush, kurdo, vjen dhe kapet tek 2-ndaret apo terciaret, me tendence. Kur se kupton, eshte pertej botes se tij...kur dhe kupton etj, do it "Boj lock in nje fakti" perversisht e qenerisht dhe ta vrasesh nuk merr vesh smiley  E fillova heret, se desha te bej nje tip kronike Every Day Life, kombinuar me Shenime Udhetimi qofte sikur 10-20 ta lexojne, me pak njohuri e pak shaka etj, bisedojne e ndajme kujtime me njeri-tjetrin etj. PO E SHEF...mo. Ka si ty qe pyesin si njerez, ka nga ai tjetri qe as pyet e as di..dhe ke ka tjetri qe ta Bo me dore [jo si bye n'autobus] po larte-poshte si Wonker. car me te thone vllai ty, sja vle? O pak...me thon kjo. Nejse, po u be gjithska me disklaimer e me shpjegu "gjojna te cuditshme" e sa te cuditshme jane, nuk bojme dot muhabet per qef me tjetrin. Pra kot qe shkruhen. Nuk jam persimist te tund koken te them o vec "tendence shqiptare" jo, katunarzimi eshte boteror, personal.

[liro kjo e funit ska lidhje me ty plak, ti ke Edukate krejt tjeter kudo ku poston, Rob dallohen ka Maja e kokes e menyres si flasin]

have a gud w-end...im going out for sum futball in  the park smiley

  flm BP e kuptova, por per energji dhe fun, ne te vjetrit kena perdor mjalt dhe ara, dhe jo ynyren smiley.. nga njehere robi si kupto se ku osht llafi, prandaj pyet, pa te keq! smiley

Nice story, great!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).