Kharkiv - 13/06/2012 - 20:45CET

Parashikimi i peshqve 

151 Komente

Si finale është kjo. Ose i mundim, ose shkojmë në shtëpi... 

 

Qenkan portokallinj ketu shumica. Po i bashkohem dhe une se kam vun nje bast.

1 me 4.

Do t'u çajme tulipilin, 4-0 per Gjermanine. Gjynah eshte qe me ndeshjen e dyte, po s'ka me vend per Sodomen.

do dalë Xë.

Sonik dakort me ty po X u be pak sallat domate kshuqe besoj se do behet ndryshe bllofi ksaj rradhe, E vetmja arsye qe mund ti ndjekesh kto ndeshjet e Gjermanit esht te shohesh car gafe tjeter do bej Gomez.. Ky Ozul coku shkrep ndonjeher po dhe ky sikur sa ka dal nga puna dhe e kan sjellur aty me detyrim.

ueee sa qenkan fryre gjermanet..... po ku e bazoni ju gjithe kete eufori mor vlla?! apo te ajo fitorja e 10re ndaj Portugalise qe mezi prisnit sa te mbaronte loja...

po ju ku e bazoni, apo te robeni me siguri

Po pra kollaj me i shfry gomat e Autobuzit Ekipit Gjerman,spektakel Belul spektakel,diku tek 5 -6 gola diference smiley

ai Robbeni sa na solli tersllekun e Bajernit...ca ti bejme. po mos u bej merak se kemi te tjere..,p.sh Huntrlaar...golashenuesi me i mire i bundesliges....,ky e di ku i pikon catia gjermaneve.smiley

Brado, degjo mua. jane ca humbje ndonjehere qe te bejne mire..te zgjojne nga gjumi. p.sh keshtu ndodhi edhe ne 88. humbem ndeshjen e pare kunder BS. perfundimin pastaj dihet.smiley

nejse, edhe ne per spektakel jemi sot..nuk ka mundesi te kesh ne ekip golashenuesin me te mire te premiership dhe te bundensliges, e ca mesfushore nga me te miret e botes, e te mos besh spektakel..smiley

2 me 0 per Hollanden them une.smiley

Po boll tani bohuni pak modeste, se do thote Monda pastaj i jep gishtin te marrin vetullat, degjo vllain ti,qe te dalesh i lare nga kjo histori bo i koment ku thua 1 me 0 per Gjermont,nuk folim fare ne,cke ti smiley

belulo, me ate hollande qe ka rene ne gjume aq letargjik, duhet te ulni koken e te mos ndiheni fare... sus dmth

mire.1 me 0 per qoftelargun..smiley
.smiley

smiley Mire,gjysma e te keqes.

s'po njifkam me njeri ketu tek peshku une, te gjithe me emra te tjere

ne 88-en me ruset, e kemi nis me Bosman,pa Van Basten, qe ka hy 10 min e fundit.

Po gjithsesi Hollanda s'eshte aspak me inferiore se kta gjermanet.

po te doje Fredi yne,tha smiley

Rijkaard and Voller

Uffff, zemra Memi, zemra... smiley

Ëndërra janë, bën vaki edhe nuk dalin. 

Si i bohet qe te humin te dyja?

Me qe nuk bohet le te themi qe per hater te ... po bohem pak me Gjermanine

me gjermanine nuk bohesh pak......o bohesh o nuk bohesh.

U harrova qe je me Gjermanine ti! Prej inotit tat nuk bohem fare smiley

3 me 3 spektakolar them une, me nga nje karton te kuq per secilen skuader. Koth, mos me lexo ti smiley

Une them barazim ose fiton Hollanda. Si barazim me duket ama.

O Brad, po me votat e kesaj cne ? smiley

Fiton Gjermania...shpresojm.

hollanda do marr pik ,nuk i intereson njeriu qe te iki hollanda 

... na intereson, na intereson smiley

Une do te tregohem i permbajtur.

Sipas meje, tulipaneve ja çajme .... dysh!

Për hatër të Belulit e Oranjes e për inat të dashurisë së vjetër Holanda do fitojë sot nqs nuk luan Roben.

Asnje ndeshje ndremjet ketyre ekipeve ska mbaruar ne barazim, keshtu qe rezultati do te jete fitore i njerit ose tjetrit. Shoh Gjermanine pak me favorite ne kete perplasje. Edhe pse dua te fitoj Gjermania, sjam duke e fesh fanellen e DFB; trehere e kam veshur(njehere kundra Italise dhe dyhere kundra Spanjes smiley )

Lahm ne krah te majt sma mbush syun, kurse Robben kundra Boateng do e ket te veshtire; Hummels ne qender ishte i madh(Loew duhet te ahpi syte jo vetem tek lojtaret e Bayernit por edhe nga lojtaret e BVB apo Marko Reus i Gladbach). Me mbrojtjen e Hollandes them qe Gomez do e kete me te lehte nese Özil dhe Thomas Müller jane ne forme sonte. Bastian Schweinsteiger akoma se ka mare veten nga finalja e CL, as pushimet tines Loew nuk i bene efekt smiley , Kroos me Khediren si 6 ja me lart.

Sieg fuer Deutschland

googolus, ne 2004 sikur dolen barazim 1-1 ne grup apo nuk quhet?

Si per Gjermonin si per Hollandezin, ky eshte testi po paten nder mend me fitu turneun.
Nuk shof ekip tjeter ta ndale fitusin e kesaj ndeshje.

Avash me avash! car jone keto parashikime?

Miiire,
Me fusnonen e zakonshme qi po mori tre barazime, italia .,,
po jo mo sma bo zemra me e thone smiley

Hup Holland Hup. Me cfare lojtaresh do ta cani tulipanin ju mo dojca....?

Po edhe Danimarken e deshi zoti (ose paaftesia e Robenit dhe e Van perist) por njehere bie DACi ne kos thone ketej nga Tirana se andej nga anete e mia thone ""nje here ha macja uthull".

3-1 per Hollanden dhe mos i lini leket kot basteve smiley.

Holanda e ka pisk dhe vetem fitorja i ben fajde. S'ka rendesi humbja me Danimarken. Edhe sikur te kishin fituar ate ndeshje prape at some point do ndesheshin me dushmanin. Nuk behesh dot kampion po nuk i munde te fortet. Te 3 rezultatet jane te mundshme. Gjermania ka mbrojtjen me mire, mesfusha thuajse barazim, Holanda ka sulm me te mire. Do thoja qe Holanda fiton pa diskutim nese nuk do kish trajner ket koqen e kanarit qe gjalle ne bote se e zevendeson dhendrrin qe po i bien floket dhe breket ne fushe.

HUP HOLLAND

Ha ha ha ha...nice DUDE dhe une jam dakord me zevendesimin e dhendrit me Van der vart dhe Afellait me Huntelarin...

 

Si dita e fundit e aksionit mu duk mu smiley Mblodhem miser kallamoq dhe u njoftem shoq me shoq
erdhen autobuzat.. nuk do te te harroj smiley

po më vika keq që qenke torturu në aksion. 

 

smiley kontrollo linkun se ke vu kongresin e Freshit pa dashje smiley

Hollandezet duhet te bejne tifo per Portugaline.

Nese fiton Portugalia, Hollanda ka shpresa edhe sikur te barazoje sot. Ne rast te kundert, nese ndeshja e Portugalise del X ose fiton danezi atehere sot sot do kete beteje per jete a vdekje. Barazimi , ne kete rast e con Hollanden ne shpi.

Pra te dashur peshq, ndeshja e pare ( rezultati ) eshte shume percaktuese per ndeshjen e dyte nga ana taktike.

Tani problemi eshte te gjejme sa do dale ndeshja e pare. 

Dy gjera duhen thene seriozisht : Portugalia varet nga humori i atij madrilenit, i cili parate nuk i ben se luan me Portugaline por se luan me Realin. Ndaj tij traineri nuk ka asnje ndikim keshtu qe nuk kemi cer themi ne avance.

Danezet, do luajne per barazim.

Mbas, mbarimit te ndeshjes se pare kemi cer themi per ndeshjen e dyte.

Nje gje eshte per tu shenuar per te gjitha ekipet, perjashto Rusine, : lojtaret po luajne mbas nje sezoni shume te lodhshem, rreth 10 muaj dhe gjithashtu duket qarte qe u mungon edhe entuziazmi. Ruset jane ne kulmin e sezonit, pra jane ne kondicionet e tyre me te mira fizike cka duket ne fushen e lojes. Po ta vini re, ka shume pak ruse ne perfaqsuese qe luajne jashte Rusise, pikerisht per arsyen qe permenda me siper.

Ju faleminderit

Prof.Dr. Koth Kothi*

* Per parashikimin mbas ndeshjes se pare.

Ideale per Hollanden do ishte fitorja 1-0 e Portugalise. Megjithate po dolen barazim sot zere se mbaroi. 

Nuhas barazim me shume gola.

Gjermania edhe sikur te humbase me nje gol e ka ne xhep kualifikmin  (do luaje me ate fare Danimarke pacavure ), sepse mbase ben llogarite e vendit te pare apo te dyte ne grup.

Hollanda nese i del ne shteg do qe te fitoje, por rastin me te keq nuk do te humbase.

Basti im : ka 5 korne pjesa e pare.

Nqs Gjermoni kalon presionin 23 minutat e para, u pre masa e kostumit.

Me ate mbrojtje qe ka hollanda,  qe nuk eshte as ne nivelin e botrorit te fundit dhe loje tangelrllikse, nuk mund bohen parashikime, por un them so do hupin sot, Hup hup..

Ajo qe i mungon Hollandes eshte mungesa e nje baze lojtaresh sic ka qene Ajaksi ihere e nji kohe, rol qe sot per Gjermanine e luan Bajerni.

Fjalet  e teperta jane fukarallek. Hollanda ka vujt nga percarjet ne ekip dhe perseri po perseritet situata.  Gjithsesi kualitetet i ka si per te fitu ashtu dhe per te humbur. Ne si tifoza na e do xhani qe te fitojne por me miellin e gjermanit nuk merresh dot kollaj smiley

fiotn hollanda, do ja u caje pataten gjermanve

ej , sot degjova  nga nje stacion radioje gjermane nje satistike inetresante:  pra  historia thote:  Gjermania, ndeshjet e dyta ne grupe (qofte KE apo KB)  thuajse nuk i ka fituar kurre..

''pra  satisitken e kemi me vete....smiley

Kjo ndeshje i ka premisat te jete ndeshja me e forte e kampionatit deri me sot.   Hollandezeve ju duhet e shumta nje fitore, dhe e pakta nje barazim e keshtu duhet te luajne loje me te hapur e me sulmuese.  Kjo do te thote qe o duhet te nisin me nje shkaterrues me pak, ose ne varesi te ndeshjes do e nxjerrin nje shkaterrues per dike si VDV-ja.  Mbrojtja e tyre eshte disi e dobet, e nje ndrrim i tille mund te shkaktoje probleme serioze per Hollanden. 

Nga ana tjeter edhe gjermanet duhet te tregojne qe meritojne titullin, dhe kjo eshte ndeshja qe duhet ta bejne.  Kroos per Schweinin eshte nje permiresim per gjermanet, sepse Kroosi e lidh mesfushen me sulmin me mire.  Boateng dhe Lahm duhet te dalin ne sulm me shume dhe Klose mendoj se eshte nje opsion me i mire per kete ndeshje se Gomez.  Historia pastaj midis tyre pastaj dihet qe ben te veten.

''Nga ana tjeter edhe gjermanet duhet te tregojne qe meritojne titullin......

 

ç'titull meritojne gjermanet mo??

 

Jane skuadra me e mire pa asnje dyshim, edhe pse nuk luajten si te tille me Portugezet.

aha, mendimi jot personal ky...   perpak  na bere merak.smiley

Gjrmani lu me rezervat sot.
Skuadra e pare pushim deri me Danimarken.
Me kalem behen kto gjona.

Po normal qe mendimi eshte personal, por jo vetem.  Askush s'e mohon qe gjermanet kane skuadren me te mire ne kampionat dhe nga ky aspekt po e meritojne titullin.  Se do ja arrin ta fitojne, tjeter pune.

Sot Dojcat me nji gjyle vrasin dy zocka. Dmth, nji bombe Olandes sot edhe  pastaj shkon direkt te kabina kontrollit me Danimarken, ia le apo ja mer Danimarkes, po te doje ja le edhe i co Olanden edhe Portugaline te shpia, ose mendon edhe sesi del Rusia ne grup nga krahu tjeter.

do ja cajme tulipidin ne dysh

le qe kemi dhe: ''Die Frauschaft''  me vete..smiley  dmth, ua kemi marre kalane nga  brenda gjermaneve.smiley

Kharkiv - 13/06/2012 - 20:45CET

 

Sa do jete temperatura ne ate ore?  He per he mbi 30 e kusur.  

Tani qe fitoi Portugalia, kjo ndeshje eshte e garantuar qe do dali barazim. Jam siguro komplet.

Freskohet nga darka thane.  Rreth 20 grade. 

game-plan: jo possession pislleqe si ndeshja e fundit, counterattack dhe palodhje. 

Mgjth formacioni zyrtar tepke si ndeshja e fundit ... 

Hollanda ska asnje ndryshim ne formacion  sot, pervec kthimit te Mathijsen ne qender te mbrojtjes..

prape me dy shkatrrusa lun Van Bommel dhe De Jong...aha s'kane gje ne vije

po prape se ky ekip mbrojtjen ka pik te dobet,  qellimi i trajnerit eshte te mbrohen thelle ne mesfushe,  per ti lene sa me pak pune mbrojtjes... teorikisht kjo.. 

ndersa keshilla tjeter eshte qe duhet te fitojme se zben, por me loje racionale,.... jo direkt me yryrsh..   sepse  me yrysh u del gjermanve ne shteg,  te cilet do tia lene iniciativen Hollandes, por ama  kundersulmin  e kane te shpejt dhe te organiozuar ata  dhe te bejne demin..

jane shume te ngathet te dy. Nga ndeshja e fundit u pa qe me shume prishnin pune, dhe nuk merrnin pjese ne sulm, nejse per hajer

e di, kryesisht v.Bommel  eshte kritikuar shume per kete repart..  me tej pastaj Robben dhe v.Persie kane marre shume kritika gjithashtu..   te tre u zotuan se do reflektojne sot..smiley

Possession nuk eshte pisllek Monda, por treguesi i nje skuadre superiore nga ana teknike e taktike.

Pakapo, kur luan second-rate possession eshte pisllek*.  Kur e krahason pastaj me 2010, akoma me pisllek.  

Te shohim cili Jogi na fanepset sot.  Jogi Bear apo Jogi Löwe. 

*fjala pisllek ne kontekstin per deutschat eshte perdorur shume xhanerisht smiley.

Sonte jam me Gjermanin smiley

nuk do t`zhgenjej Jo! 

uroj smiley

 

Oranje, my one and only true love. Yer jalan atthirari anni. Don't let me down tonight. 

 

per te ndjerin babin tim e kam pat  favorite Hollanden pas Frances, po ja qe si tip me pelqen te shkoj kundra rrymes jo per hir te te shkuarit por per hir te meritokracise smiley keto skuadra kur krijojn njefare fame  mbushen fare.

kundra rrymës me gjermanët? 

 

me marken Jiul smiley Hollanden

Une do te thoja qe s'eshte second rate por ne nivel e spanjolleve, por kundersulmin aty e kane gjithesesi nqftse ju duhet.

 

Çuna lagjesh + gjermane t'gjithe. Shshsht...

Kaboom!

v. Persie...shpetuat mire .. jeni me fat.. kete kualitet e keni pasur kahera..

Me fat eshte vetem ajo. smiley

kush?  ku..ku..vajka?smiley

''po do tua bejme bene..smiley

Ai duhet te ishte gol. Nje shanc i humbur per RVP-ne.

Parashikimi im :

alemania 3- holland-2

E zhyti Gomari. Bravo Bastiani

+1 Qenkam zgjuar ne kohe!

O Fiqo, min e 23!

Min 24 gol dojci. Apo jo?

23 e cikez fare cikez smiley.  

Gjermani e spanjosur me spanjollin perfundues.  

Tani do hapet loja me pahir.

Dopjo Gamor!

Po mjaft i shave gjermanet ore! Pse i thu gamor cunit? Je "celoz"? smiley Apapa, sa te keqinj jane tifozet e Italise! 

Gomez! +2 smiley

Teutone, gjesss!

Gjessss, do you want a cup of tea and some apple and cinnamon cookies? smiley

I could actually go for some sangria now, apple and cinnamon sticks included smiley.  

Minus the tea, of course.

Hmm hmmm Hummels...o ben gol ky kete evropian, o plas une! smiley

Hollanda

 

PlayStation

Ca behet kshu?  Schweini jep pasa si Xavi e Gomez me leviz si Fabregas.

oranje scheisen hahahaha 00

Scheiße ist ein hartes Wort für eine weiche Masse.

smiley

asfvbfgh6

Kush e ka rradhen, Huntelaari apo VDV?

Unë po e shof ndeshjen tek legjendari TVSH ku komenton familja Grillo. Nuk e keni idenë ça keni humb. Hollanda kishte hongër golin e parë dhe 21 lojtarë në mesfushën e gjermanit, dhe komenti i Vlados:

"Hollanda në nokdaun, nuk e merr më veten". Holandezët bëjnë një pasim të gabuar dhe komenti "Ehh (me dhimbje vëlla, me dhimbje), holandezët e kanë humbur qetësinë". Komenti definitiv ishte më i madhi: "Holanda nuk ekziston në fushë"....pas 5 sekondash del statistika e regjisë "Zotërimi i topit, Holanda 67% Gjermania 33%".

Vladimiri osht i papam për të komentu ndeshje...SHAHU! 

 

P.S Monda dhe Teutone....pjesën e dytë do bëj tifo për gjermonin. Ju uroj suksese! smiley

smiley Lad Grillo! Kam aq shume vjet pa e pare, sa s'ia mbaj mend fare fytyren.

Ja mire se na erdhe ne sofer! smiley 

Kavooo, tifot e tua nuk i dum!

PS: Kto tregimet me grillon i dum smiley.

ne nuk duam molla

jemi vetë të holla

me mollat e tuja

rrej gocat e huja smiley

Ha ha ja maj men Lad Grillo tek Shqipni Portugali ne transferte smiley
Mu kputen duret tu lidh telat audio te kompjutrit gjersa fillun reklamat e pushimit qe mora vesh se kush e kishte fajin smiley

Opa te dy.  All out war now.

Si nuk po ben nje gole Hollanda? smiley

Gjermani mbetet gjerman...qofte edhe me breke te shkurtera.

E palosi Sneijderi Boatengun.  Zorret pershesh.  U zgjua dhe RVP-ja nga gjumi.

Klose ne loje, del Gomez. Sulmues per sulmues, hallall Jogi! 

RVP smiley

E boni VP. Gol i bukur.

yesssssss hollanda .. smiley

@Angela Merkel, 

Multikulti  is working; Ozil, Boateng, Podolski, Khedira, Gomez 

Cudia me e madhe eshte qe deri tani s'kish marre njeri karton, e mori kasapi, De Jongu.

Boateng, o budall. Pse e vonon lojen?! Te te rrofte kartoni tani!

Mbaroi! Bravo, cuna! smiley

Oranje, Belul, Dajosh, sorry! 

Mondushe, naten per ty! smiley xox

 

Teuta, naten e dashur smiley.  xox back.

Ne emer te rivalitetit, u be cik interesorante nga fundi.  

Belul & Co, mbahuni smiley

e viva smiley

Hollanda me e dobet qe kam pare ndonjehere..... futboll kot se koti, gynah e paskan prishur traditen e bukur te futbollit hollandez.smiley

Belul, ma boj hallall. Duhet të isha bërë me gjermanët që pjesën e parë.

Po sdq Grillo Senior duhet të ishte tapë se ishte gallatë fare. Kur boni Vani golin, dhe ia bo Grillo Junior "Ky lojtar kishte kohë që nuk shënonte", Grillo senior "U treguan kavaljera gjermanët që e lejuan të shënonte" smiley

Ose kur tha për Robenin "Ky që nga finalja (3e Ch.L.) nuk e ka marrë më veten".

Dhe kryevepra ishte: Gjermanët e kanë bllokuar Robenin. Holandezët nuk e dinë që kundërshtarët janë të gjithë Robena" smiley 

p.s. Teuta, po shif mi filmin "Në shtëpinë tonë" se del në një fragment. Ka mbetur ai që ka qënë këtu e 25 vjet më parë.

mire,  urime per fitoren tifozave gjermane.. ishte e merituar!

 

tani nese jane burra te mire gjermanet,   te fitojne edhe  kunder Danimarkes..  keshtu kemi dhe ne akoma nje shance, fare te vogel, per tu kualifikuar.  nese fitojme kunder Portugalise natyrisht..  megjithse duket e pamundur...  tashme  ekipi eshte fare fare down psikologjikisht.

Per fitore do luajne se duhet blinduar vendi i pare. Tani ne per burra te mire i njohim, o Belul. smiley

Urime gjermanëve and co. 

 

Big cuddle from Oli. smiley

Hey little friend. smiley 

tell me moma, what would Oli do, pas asaj të djeshmes. 

 

Drink his milk, play with his toys, walk about...life is just grand for an ickle flump like him. S'i ka hyre halleve te futbollit akoma, shyqyr. smiley

milk, toys, walk. done. 

po që po ndihem më mirë already. 

 

Ndeshje pak si merzitshme...nuk me ngroh Gjermani,ne botror zhvillonin loje me te bukur..me emocionuese per mendimin tim.Hollanda do ta kete shume te veshtire..portugezet i kam pare shume te motivuar sot e kane me shume kualitete se Hollandezet.Gjermanet per veten e tyre nuk kane asgje te sigurt...mbetem i mendimit se Danezet jane te hidhur.

shume shume dobet Hollandezet.

Ca na bot smiley. Ti bim danezve tashi per haterrin tuj. Robve me tlumtun nbote smiley
Per ty Van Shanijijoyuko.

Loje e shemtuar, trajner idiot, lojtare te lodhur. Nuk mbeti njeri pa e kritikuar per formacionin dhe prapesprape nuk ndryshoi formacion. Gjithe  kritikat qe i kane bere qendronin. Beri c'eshte e mundur per te humbur

Sidoqofte, dhe gjermonet nuk me duken favorite per trofeun..ka skuadra me ne forme ne kete turne.

del tani ky trapi,BvM e thote : 20 minutat e para lozem shume mire ne..  po mire , i tha gazetari, ndeshja eshte 90 minuta

Cohu mer! Ka fitu Gjermoni!

Flej dhe nje cike se aty eshte gjermoni! smiley

Mos je gje Hansi Flicqiriu ti, se si me qene trajneri i gjermonve i ke pas keto parashikimet e ksaj ndeshjes smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).