ata qe vjen pas nesh.

16 Komente

Mire BP, te lumte per punen e bere. Diskutimi pastaj eshte i ngulur ne rrenjet e njerzimit. Personalisht kam qene shume i dhene pas karikaturave dhe njehere me ra ne dore nje karikature nga nje gazete e "jashtme" (daneze ne mos gaboj) qe do e kish lene ndonje turist ne krevat.

Ne karikature ishin nje grup njerezish primitive qe i ngjiteshin nje kodre me kopanet e drurit ne sup dhe me gure te medhenj ne dore, fytyrat te mbushura me zemerim dhe urrejtje. Dhe njeri ne cep qe po i thote tjetrit: "Degjome, kjo lufte do i sjelle njehere e mire paqen njerezimit". Karikatura ndenji nja dhjete vjet ne murin e dhomes time, derisa u zverdh e u tha, e ra si gjethet e vjeshtes. Luftrat po atje!

Rrofsh PF e drejte kjo puna e luftrave, asnjehere nuk kane fund. Debati ishte ndare ne fjalen Konflikt si Concept me argumente pro and kunder. Sic e di e vendosin perballe nje tjetrit dhe secili jep idete e veta. Te falenderoj per menyren si ke shkuar, [jo se ke nevoje per highlight] por preferoj me shume 1 koment te tille se 101 te "tjera" kudo ku eshte nicku im, arsyet tashme dihen. "Muhabeti standart" shkon ekzakt si e ke thene. - te lexova - kjo me kujton mua kete. Ne nje shkrim femijesh debat nuk do bejme por nese bejme diku, vje argumenti-etj etj gjithmone ne kufinjte e normales. Ne rremuje e fun o tjeter pune ajo. Pra kur njeriu i bo highlight normales athere dihet mo... smiley

-------------

Gjithsesi duhet te kisha shkruar me lart, se disa emra, koncepte e quota ja kam dhene une, si back up per balance pasi eshte me e lehte me fole per konfliktin " just cause" etj etj sesa ti vesh i sfungjer perpara. Keshtu o rraca jone...gjithe bota o the same.

Kris keqardhja eshte dhe e imja, faleminderit qe pershendete dhe per linkun smiley

BP, nje esse shume e ndjjere e sidoomos per nje djale 13 vjeçar, eshte me te vertete nje esse filosofike.  Te uroj per IQ e djalit, (beme baba te te ngjaj), por ama pertej kesa bote idilike, ku i miri gjithmone do triumfoje, ma do mendja qe duhet ta ulesh me kembe ne toke, e ta mesosh (tja) qe bota nuk eshte lisho siç mund ta shohe nje femije, se do te jete shume e veshtire qe te mesohet ndryshe pastaj..... ne kete bote nuk ka vend shume per naivitet dhe idealizma.... megjithese ka shume nevoje per to.....

ps

nje shoku im ka nje djale dhe gjithmone i kishte bere propogande kundra duhannit, po aq keq saqe te shkretin djale e kishte ngulitur ne koke qe duhani ishte mema e te gjitha te keqijave ne kete bote.... ne shtepi dhe ne rrethin e tij asnje nuk e pinte te shkretin. Dikur, per njemije e nje arsye te paaresyeshhme, vjen ne shtepi nje xhaxhai i tij i nga larg, cili e pinte me te dredhur...

Dikur djali hyn ne dhome dhe kur e shef plakun qe pinte duhan, filloi te dridhej dhe i shkreti kaloi ne konvulsione spazmatike te renda..... Ai filloi te dridhej dhe me gishtin tregues tregonte plakun...dhe vetem dridhej e nxihej ne fytyre..... e rremben e ema dhe e shpie nga dhoma tjeter i hedh ca uje persiper e nja dy pelllemba derisa erdhi ne vete...

- O maaa, ai xhaxhi do te vdese -dhe ja dha te qarit.... me kuje, e djali ishte vetem 4, 5 vjeç......

dhe kur e mori vesh qe ai nuk do te vdiste, ju kthye prinderve dhe i mori inat qe pse e kishin genjyer......

thanks alidemso!!! me pelqeu ajo e plakut. Kam dhe nje te bukur me baba-dimrin, me Monstren No2.  po spo kam kohe tashi. smiley

Ndoshta sme pe ne sqarimin me siper, po ashtu ne shkrim. Eshte debat- me detyrim, cuni im nuk o "peace on earth" lol...dhe aq naiv komplet per moshen, por kur u jepet nje Topik duhet ta mbroje ate.  Ka praktikalitet theres po si pelqeu apo intereson nje pune,  sja nin fare! Nuk jane si ne kto "shqiptaret e qute, qe e dime e interesohna  per gjithe boten, ktu robt sdune me ja dite!" .Kete e vune ne grupin " jep argumente kunder konfliktit!" une e pruna me nje ide ketu, qe gjithmone ka Nje rruge tjeter. i.e. kur kete e kupton nje femije, atehere etc etc. Sigurisht real life o real life. Kjo eshte shume normale, por u japin ca subjekte sic te pata thene vjet me do "avokatin e djallit" Pse Ujku nuk kishte faj...e Ksulkuqja ishte pak si agresive. Lol. Une e ti e kishim myte ujkun x 12, e kto i dalin zot. O pak si me detyrim, ke detyrat e shpise. Cere me t thone vllai tat.

Sa per mu e ktu kerkoj falje [x10, per imodestine] me ngja shume-shume pak, ne moshen e tij lendet "filo-q." i kam pas maru, + qe lujsha dhe pak futball smiley jo krejt peshkop. [ta tash kete se me duhet te jem i sinqerte, jo per gje tjeter]

Ne e kena konfliktin ne shtepi,  ai do te behet Futbollist [luan shume mire, me cuna 5vjet+ plus] por une se lej se du shkolle e zanat, me vone ndoshta...mushja mendjen...se ai thote "do luj per Real Madrid!" smiley e kena konfliktin m'shpi, e spo e zgjidhim dot! Cunin tim -me thote perdite- kur te kem une i djale e te me thote e Du ket pasjon...do ja jepsha ne vend. Sure i them...Cunit tat jepja, ket timin e kontrolloj vete...te coj i here 18, pastaj ti vendos vete. etj etj. Lufte.

p.s. kollaj kjo po ishalla e zgjedhim ate president se njelem var smiley

eeee, ja hudhem vellla edhe kesaj here ja hudhem.... nuk e lane vendin vakant, e zuri tjetri me zorr.... si tha ai...

..........me zorr minister vane e me vune....

u zgjodh vertete a ben shaka?? se kam pare, sinqerisht. Ke vune?

ueeee, sa mrapa paske met mer daj....... sa i paupdatum paske met..pupupupupu, po u bo Jari mer daj, dhondri i Nishanajve.....

A do i bosh letrat per kanada ti, kte m'thuj?

ej, e kush me pret mmuve anej mer daj..... masanej duhen me shkolle dhe te rinj e jo pleq si muve......loool

 

ku ka per 4, del edhe per 5.

s'e ke iden si shifet prej knej zgjedhja presidentit. si nga tribuna, afer lozhes s'udhheqsave. ti as te karshija s'je, je te 10-cet, ene te bi dielli ne sy per me teper... s'shef gjo kur e rras gim murati petllen smiley  smiley

 

Oh..e pashe ke piktura e modhe tashi I pa-updatum? Lol...im in da wrong century, po thashe se dhe ky kur erdhi si tem ktu osht i emer me shume. Sinqerisht se kom click i here, sa gabim paskam bo smileysmiley Long Live Jari! car me thone mo...E dijsha se sdo na lejn ne balte, pranaj ua lashe atyne m'besim smiley do vrapoj tek tema tani - te flasim per mustaqet e Jarit. As far as i know...osht i pari me Mustaqe qe kemi qe 230 vjet, duhet ta ket i kuptim simbolik kjo. Phew. ja prisha temen cunit fare. Ka peace om'earf, shkova ke plaku i vitit ri e presidenti. LOL.

Ndihem pak i mashtrum me ta thon pa hak, gjithe kjo energji dhe kaq Kollaj e zgjodhen?! WOW. Shyqur qe nuk ram ne luft ciBile. Hajt mo media e merito i pushin m' PTSD grounds alone.

Kurse unë në këtë moshë kam një të fortë me duhanin. Mund të kem qenë 4 vjeç por e mbaj mend si sot. Nisemi në orën 4 të mëngjesit se do kapnim trenin për të vajtur te nëna (gjyshja, n.p.) dhe rrugës shohim ca gabele që po pastronin rrugët. Pinin cigare, dhe unë që them "O ma, ato po pijnë cigare". Ime më shkurt dhe prerë: "Rrugaçët pijnë cigare". (Por agjitacion-propaganda anti-duhan ishte e vjetër). Ikim te gjyshja dhe në orën e kafesë vjen një plakë. Pinë kafenë dhe ndez një cigare kjo. Dhe kur niset të ikë kjo plaka t'i jem sulur "Moj rrugaçe, s'ke turp, pi cigare, e di burri që pi cigare ti....". E ndoqa nëpër shkallë dhe mezi më mbanin. Më pa njëherë e llahtarisur dhe ka ikur me vrap. U bë plaka gocë e re. I zbriste shkallët fap e fap e fap. Po flutur, ë, flutur.

Lol. E bukur kjo smiley tmerrin ja paske fute smileysmiley Eh car ti besh moshes, kshu o kjo pune, si ne e si kta i dite rriten e majne kujtimet e bukra.

Gandi ka pase koncept te zhvillum per kete, " rezistenca passive civile" pra dhe kur je nen kercenim armesh gjindet nje rruge tjeter [ne disa raste]

Kjo qe sa me e fute ne teme, por ka dhe shembuj te tjere, konflikti si kur fillon apo eskalohet me vone bazohet ne sjellje [attitude]

Herakliti, filozof i paparë, e shikonte Konfliktin si nënën dhe themelin e gjithësisë. Dmth no konflikt - no materie. Dhe madje ishte kundër mbarimit të luftërave sepse....vinte fundi i botës. Kuptohet, ngatërronte Konfliktin me Luftën. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).