Lajm i keq për ne shqiptarët por edhe për mbarë qytetarët e Europës dhe më gjerë, sepse Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian në mbledhjen e sotme arritën marrëveshje për ndryshimin thelbësor të marrëveshjes së Shengenit

Zyrtarisht u tha se flukset e refugjatëve janë arsye për rivendosjen e kontrolleve në kufij. Në këto kushte, vendet anëtare të BE-së kanë rënë dakord për një version të ri të marrëveshjes së Shengenit. Sipas versionit të ri, shtetet mund të rivendosin kontrollet kufitare nëse shohin të kërcënuar funksionimin e hapësirës Shengen.

Kjo do të thotë se shtete të caktuara, fjala vjen, Greqia apo Italia, nuk ka nevojë t’i nënshtrohen një rregulli unik të BE por në mënyrë individuale, me iniciativë, mund të rivendosinn regjimin e kontrollit në kufij, të heqin hyrje-daljen pa viza dhe deri të mbyllin totalisht kufijtë duke i nënshtruar qytetarët në regjim leje lëvizjeje përmes aplikimeve në ambasada. Për këtë ranë dakord në një takim në Luksemburg ministrat e brendshëm të BE-së.

Rregulli i ri parashikon një të ashtuquajtur "mekanizëm emergjence", sipas të cilit vende të veçanta anëtare mund të mbyllin kufijtë e tyre "si rruga e fundit", në rast se një tjetër shtet i BE-së nuk kontrollon si duhet kufijtë e tij të jashtëm dhe në rast se "kërcënohet në mënyrë të rëndë" siguria e brendshme e shteteve të tjera, që do të thotë: në rast se si pasojë hyjnë në BE një numër i madh emigrantësh të paligjshëm. Koha maksimale për këtë masë do të jetë dy vjet.

Që prej 17 vjetësh në Evropë thuajse nuk ka fare kontrolle kufitare, falë marrëveshjes së Shengenit. Tani ajo do të reformohet: në rast nevoje vendet anëtare mund të rivendosin kontrollet në kufij.

Friedrich: mekanizmi i emergjencës si "Ultima Ratio"

Ministri i Brendshëm gjerman Hans-Peter Friedrich (CSU), i cituar sot nga radio Deutsche Welle, deklaroi: "Të drejtën për të thënë fjalën e fundit e kanë natyrisht shtetet anëtare pasi ne jemi përgjegjës për sigurinë e qytetarëve tanë".

 

Për më shumë NOA

124 Komente

Opaa, prit kur te shtohet rradha e makinave ne kufinj, sa do i detyroje europianet te udhetojne vetem me avion smiley

Edhe me avjon tani do te kontrrollohesh brenda cdo vendi tranzit te Shengenit...Dikur ishte kontrroll vetem ne nje prej vendeve(ate te tranzitit te pare)...

DMTH ta anulloj une udhetimin tim turistik per ne vendet e BE-se qe kam planifikuar ne mes te Korrikut?

Jo, fare, as mos e vrit mendjen..Kontrollet s'kane te bejne me levizjen e lire...Thjesht tani u jepet mundesia cdo vendi qe te kontrolloje te huajte(qytetaret jashte BE-se) qe ne kufi. Ne fillim kjo behej vetem ne vendin qe beje hyrjen dhe pas nuk kontrrolloheshe me. Thjesht do te kesh me teper kontrrolle dhe bezdi por do te kalosh normalish pa problem.(kjo gjithmone varet nga cdo shtet,..pra nese shteti perkates vendos te implikoje kontrrolle ekstra)

Kjo behet per afrikanet dhe aziatiket qe po dynden nga Greqia(dhe si emergjence ne rast te nje kolapsi total te Greqise, ne te cilen ndodhen mbi 2milione emigrante afrikan&aziatike)

Artikull teper i pasakte, i cunguar, dhe si gjithmone, i perkthyer me top.

E verteta eshte si me poshte, bazuar ne LE MONDE, 7 qershor 2012 :

1. Cdo shtet MUNDET (dhe jo duhet) te rivendose kontrollin ne kufinjte e vet per nje periudhe 6 MUJORE, e qe mund te zgjatet deri ne 24 MUAJ gjithsej. Kjo per arsye "rrethanash te jashtezakonshme" (ngaqe kufinjte e jashtem te BE s'jane me te siguruar nga vendet kufitare - veçanerisht kufiri greko-turk).

2. Pak me heret, franko-gjermanet donin nje kontroll pasaportash disi te vazhdueshem, por kjo eshte hedhur poshte. Sepse Claude Guéant, ministri i brendshem i Sarkozy ka "thyer" qafen, dhe tani ka qeveri te re. Keto kontrolle mund te rivendosen vetem ne rast kercenimi per rendin publik dhe sigurine ne vend. Psh, Franca pati vendosur kontrollin ne Vintimile ngaqe Berlusconi ia la kopilin ne dere me refugjatet libiane e tuniziane, duke i pajisur me nje leje te perkohshme 1 apo 3 mujore, gje qe iu jep automatikisht liri levizjeje ne Schengen.

______

Kaq e thjeshte eshte. Ska as gogol, e as pushkin. Hollande ka bere me dije se era Sarkozy ka mbaruar dhe ska me gjueti te lire alla Guéant kunder te huajve. Qe ky Guéant e mori ne qafe Sarkozyne, kjo u pa qarte, gafat njera pas tjetres. Plus ai racisti tjeter, Hortefeux, qe u denua madje per "shprehje raciste".

Artikulli shqip, i skyperuar me 250 km/h nuk thote se NUK ESHTE VENE NE DISKUTIM parimi i levizjes pa viza te Europianeve dhe SHQIPTAREVE ne veçanti, por mund te ndodhe qe brenda hapesires Schengen te kerkohen pasaportat. Per Shqiptaret s'do te ndryshoje asgje : do te vazhdojne te ecin pa viza, thjesht mbase do t'iu duhet t'i paraqesin pasaportat pak me shpesh, por kjo s'besoj se eshte problem, madje do te jete plus, do te kemi me shume mundesi te tregojme fotot e bukura qe zakonisht zgjedhim per pasaporte.

E fundit, per te gjithe studentet shqiptare me studime ne France, Hollande ka shfuqizuar vendimin e atij tipit Guéant (ish-minister i brendshem) qe thoshte se studentet duhet te ktheheshin se s'ben ne vendet e tyre. Sot, keta studente mund t'iu jepet edhe leje per te punuar, kuptohet me disa kushte. Pra nuk do te jene me "des sans-papiers". Dhe kjo s'eshte pak. Madje eshte shume, sepse Franca zoteron sot nje sistem universitar me te liret ne Europe, dhe ofron nje cilesi jete mjaft te kenaqshme me Parisin e vet (ah, Paris, Paris), dhe me nje jete kulturore, klime dhe njerez nga me te miret. Très bien, à vous de jouer.

ps : Pierre, meso frengjishten e mos u sill dhe atje si nje kokeforte nga Kurveleshi qe s'deshiron te mesoje tropojançen, e keni gjuhe zyrtare dhe frengjishten, paçka se e flisni me nje theks "gallate".

 

Gjithmone, gjithmone, gjithmone ka patur kontrolle ne kufinj midis shteteve europiane. Nuk ka qene ne 100% te rasteve, nuk ka qene kufiri I klonuar, por kontrolle ka patur gjithmone.
Artikulli, ja fut kot.

Jo e ke gabim...Nqs se hyn me vize britanike psh: ke kontrolle ekstra sepse nuk hyn ne zonen Shengen ndersa me vize Shengen ndryshon puna: Te jap shembull. Me njeriun tim perpara disa viesh(pa hyre levizja e lire)..Udhetonim te dy, ai kishte vize suedeze. Fluturimin ekishim nga Hungaria, me Malevin...Hungari-Slloveni-KopenhageStokolm....Ju kontrrollua pasaporta tek kontrrolli i imigracjonit ne Budapest dhe pas nuk u kontrrollua me.

Art, e kam shetitur evropen dhe sidomos shengenin per 13 vjet. I know what I'm talking about. Shembulli yt nuk ka absolutisht asnje lidhje me shengenin. E njoh shengenin ndoshta me mire se kushdo tjeter ketu, modestisht, se nuk eshte ndonje gje e madhe. Kur une them qe ka patur kontrolle gjithmone, ky eshte nga ata fakte qe mund t'i perdoresh per dokument zyrtar. Pike. Kontrollet jane spontane, sic thote ora, por edhe tani, spontane mbeten. Gjithnje ka qene ne dore te shtetit per te kryer kontrollet dhe sipas ketij artikulli, ne kete aspekt nuk ka ndryshuar as edhe nje gje e vetme. Ne fakt ka qene gjithmone detyrim ligjor per shtetet e shengenit te kontrollojne kufinjte e tyre. Marreveshja e shengenit ka patur gjithmone rendesi dytesore kur vinte fjala tek siguria kombetare e hapesires se nje shteti dhe kurrsesi nuk ka patur perparesi mbi vullnetin sovran te nje shteti firmetar,apo marreveshjet dypaleshe midis dy shteteve te dhena.
end of discussion.
Marreveshja ne fjale thjesht i mbyll gojen parlamentit evropian qe te mos llapin me ne rast se nje shtet vendos te mos e respektoje fare.

Edhe une zoto, kam nja 15 qe qarkulloj....Nuk e kuptove rastin qe permenda..E kisha fjalen per tranzitet aeroportuale brenda shengenit, ne te cilat nuk ka kontrolle emigracjoni pervec vendit te pikenisjas se shengenit. Ky ishte rregulli qe u kthye dhe i lejon vendet tani te bejne kontrolle brenda zones smiley

Po ka o arto, ka dhe pike. Kontrolle aeroportuale? Ka qe c'ke me te. Ka patur gjithmone. More gjithmone. Tranziti aeroportual nuk ka lidhje fare me Schengenin. Aeroportet nderkombetare, jane hapesire nderkombetare. Kur del nga hapesira nderkombetare, te kontrollohet pasaporta apo dokumenti. Per kete te mos kesh asnje lloj dyshimi.

Psh, shkon ti nga Stokholmi ne Tirane, me shkembim ne Fiumicino. Nga aeroplani i pare, deri tek i dyti, nuk ka per te te kontrolluar kush per dokumenta, sepse nuk po del jashte hapsires nderkombetare - nuk po shkon ne "check-in". Kur shkon ne check-in, me detyrim do te te kontrollojne. Dhe po te lindi pyetje ne ate moment, hap fjalorin e anglishtes dhe kerkon togfjaleshin "check-in", qe te mos sekelldisesh para nje polici italian - qe eshte gjenetikisht specie shume me e ulet sesa polici shqiptar. Po shkove direkt nga aeroplani i Stokholmit tek aeroplani per ne Tirane, dhe po "guxoi" ndonje dhi me uniforme italiane te te kontrolloje, thoi thjesht te hape gojen, dhe futja gelbaze brenda. Bythen te rruan.

Pjesa tjeter e ligjerates eshte pa lidhje.

Shteteve duhet t'u mbyllet goja qe te mos ankohen se emigrantet po kalojne nga nje shtet me probleme ekonomike dhe papunesie - si Spanja(psh) dhe te derdhen te gjithe ne France. Spanja ka detyrim te kontrolloje kufinjte e vet. Kur puna nuk behet sic duhet, politikanet fillojne e fantazojne per marreveshje te tilla. E kjo nuk ka lidhje dhe aq shume me Greqine... une mendoj qe ka lidhje disi me faktin qe shume shtete (Franca, psh) nuk ja kane idene sesa "komunitare" po strehojne. Anglia nuk ka shifra fare, as per Spanjollet, as per Greket, as per Francezet, as per Italiane... etj.

Nuk ka ndryshuar asnje gje nga marreveshja fillestare e Schengenit. kaq.

Po flasim per kontroll emigracjoni ketu ...Une pershembull kur kam mberritur nga tranzit Shengen ne Stokolm asnjehere nuk me kane kontrolluar dokumentet ... thjeshte kam kaluar pa asnje lloj kontrolli

Cfare tranziti Shengen Stokholm o arto? Schengen eshte nje fshat i mbaruar ne Luksemburg. Me kete ke patur tranzit ti? apo po thua qe nuk t'u kontrollua pasaporta kur dole nga Stokholmi??? Ta shpjegova per hapsiren nderkombetare brenda shume aeroporteve qe presin linja nderkombetare. Do te diskutosh mbi kete pike, apo thjesht do te thuash qe ty nuk te kontrolluan njehere??? Se per ashtu, edhe mua ne Heathrow apo Gatwick nuk me kane kontrolluar, nderkohe qe kokcepshat te parrujt te pakref te paqeth hundzhgaba surratpulla nga mungesa e vitaminave u benin striptiz ne sy te te gjitheve... po kjo nuk dmth qe meqe s'me kontrolluan mua 1-2-3 here Britania nuk paska kontrolle.

Ashtu eshte. P.sh. ne kufirin Estoni-Letoni pothuajse cdo here qe kam kaluar me autobus, kane dale rojet e kufirit letonez dhe kane kontrolluar te gjitha pashaportat e pasagjereve te autobusit pa perjashtim. E te dy vendet jane ne shengen.

Perjashto Britanine, kotrollet per lejeqendrim e vize etj behen edhe ne rruge ne europe krejt spontanisht, lere me ne vendkalime.

Edhe ne Britani, mos e perjashto fare..Kontrollet e rendomta jane bere rutine, neper rruge,stacjone treni,autobuzi,etj...

Isha ne Athine para dy ditesh dhe ca te shihja--Athina ishte tmerr.  Qendra e Athines ishte zi nga grupe afrikanesh dhe pakistaneze e afgane. Prostituta zezake verviteshin ne te gjitha sheshet e qendres, e afgane qe te shihnin shtrember i kishe kudo. Nje shqiptar me tha qe pakistanezet, afganet, indianet e keto rraca qe vijne nga ajo zone e Azise jane nder me te rrezikshmit, pasi nuk e kane per asgje te te copetojne me thika per nje shikim te gabuar apo per nje fjale. Dhe sulmojne ne grup. Edhe nigerianet po merrnin terren dhe ishin grupi me i madh i zezakeve.

Une nuk i kuptoj ata qe jane per lejimin e emigracionit e hapjen e kufijeve. A duan qe te shkaktojne luftera etnike apo cfare? Se edhe serbet erdhen ne Ballkan si emigrante e ja ku jemi tani--luftera me shekuj.

Oops ! Sa ishe duke folur per Estoni, Letoni e revani, flisje bukur e te lexonim me kenaqesi. Ne keto sportet e tjera, qenke i pastervitur mire.

Edvin, edhe paragrafi i pare, edhe paragrafi i dyte, kane nevoje per nje rishikim rrenjesor, ose me i thene shqip, duhen fshire dhe zevendesuar me dy te tjere.

Une s'i honeps fare Serbet, dhe kam 102 mije arsye ta bej, jo keshtu alla partizançe, por ama s'bej keshtu gabimesh qe te ngaterroj nja 15 shekuj ne nje fjali deftore. Jo per gje por keshtu s'e ndihmoj fare kauzen time, dhe ky lloj argumenti eshte tip boomerangu, e ke parasysh ? Nje si tip draperi qe ia ben verr-verr-fiu-fiu-verr-verr-fjuuuuuuu dhe ta mbeshtjell ne maje te kaptines.

OK, zere se s'e pame dhe je serish ai Edvini qe kemi qejf ta lexojme ne arratisjet e tij ne vendet e ftohta, tip Mark Pollo ne Samarkand. 

D.m.th. ti po mohon faktin qe Athina ishte e tejmbushur me emigrante aziatike e afrikane? Dhe se ata kishin krijuar pasiguri? Apo cfare? Une cfare pashe po te tregoj.

Pastaj nuk erdhen serbet si emigrante? Nuk po e them per ceshtjen shqiptare, por ky eshte fakti. Dhe nese shtetet e tjera duan te shmangin nje Jugosllavi te dyte qe do te kete konflikte mes evropianeve dhe aziatiko-afrikaneve, nuk duhet te lejojne emigrimin masiv, por vetem ate tejet te kontrolluar te afrikaneve e aziatikeve. Japonia p.sh. eshte nje shtet qe nuk lejon emigrantet te qendrojne ne vendin e tyre ne menyre te perhershme. Atje qendron vetem aq sa e ke kontraten e punes.

Dhe ato vende qe permend, Estoni e Letoni kane probleme etnike me emigrantet qe erdhen ne vitet 60-70, qe ishin kryesisht ruse e tani ka rrezik te shkatojne perplasje etnike.

Edvin,

Ti s'ke pare asgje. Ose, ende me keq, ke pare ç'ke dashur te shohesh. Por ka ende me keq, ke pare gjera qe s'kane ndodhur ndonjehere. Po te kesh dhunti, ne kete rast te quajme poet. Po te mos kesh, ka emer tjeter, disi me i rendomte, me tokesor.

Kam frike se ka "konflikt" emertimi fajlesh ne hard-diskun e trurit tend. Te thashe, historia s'eshte sport kokoshkash ne kinema. Historia kerkon perzgjedhje te mire fjalesh. Ja psh, nje fjale shume e bukur shqipe, qe mund te te kryeje shume pune, eshte "shtegtim". Vjen nga "shteg", e ke parasysh ? Nje udhe kembesoresh pa harte e plan, ne varesi te dushqeve dhe... Mire, OK, e lashe tani, u merzita. Do te te lexoj nga Letonia tani.

Serbet shtegtuan drejt trojeve tona ?

Ne fakt i moren me force e me dhune si barbare qe ishin. Perfituesit e nje faze te gjate genocidesh e pastrimesh etnike, qe njihet si periudha e dyndjeve barbare. Ne ndryshim nga ata qe veç shkretonin e kalonin, serbet, pasi shkretonin vendin zinin arat me te mira e thoshin toke e xanun.

Gjithsesi emigrantet ne fjale, ne ndryshim nga emigrantet e vjeter europiane, psh greke, italiane, portugeze e se fundmi shqiptare, polake, rumune etj nuk integrohen kurre plotesisht as ne brezin e trete, qofte pse s'e duan ata vete qofte pse s'i duan vendasit ose nje pjese e vendasve.

Dikush mund te thote rendesi ka t'i pranoje shumica. Jo, qe te integrohesh vertet ne nje komunitet nuk duhet te vihet fare ne diskutim nga askush perkatesia jote komunitare, perndryshe lihet hapur nje burim konflikti dhe neser ne rast se kthehet ne konflikt te hapur, ajo shumice, midis zgjedhjes se te ardhurit dhe autoktonit, do rreshtohet krah autoktonit, pasardhesit te Luigjit XIV e Napoleonit e jo te Thuramit e Zidanit.

Ne aspektin historik mund te krahasohen me fiset barbare, qe i thirrte Perandori romak brenda kufijve, per te kryer nje funksion, ate qe kishte nevoje, pothuaj gjithnje ate ushtarak, por ata nuk integroheshin.

Perkundrazi pas nje apo disa brezash, ata vete hidheshin kunder Perandorise qe duhet te ruanin dhe benin shkaterrime masive.

Fillesen ne Europe e pame me kryengritjen e Periferive ne France, shkaterrimet masive. Procesi vetem sa ka filluar, barbaret e pare me funksion mbrojtes i shohim qe me Cezarin, por vetem 5 shekuj me vone arriten ta rrezojne Romen.

Kesaj radhe do te jete me i shpejte per shkak te krizes demografike te te bardheve dhe bumit demografik te afro-aziatikeve.

Nje gje duket qarte, Europa po dhjet gjak nga emigrantet afro-aziatike.

Ou, me te vertete? Vetem ti paske pare. Meqe i dashke shume aziatiket e afrikanet pse nuk shkon te jetosh ne vendet e tyre? Afganistani eshte goxha i bukur dhe njerezit jane si engjej.

Duhet te ndash shapin nga sheqeri, se afganet, zezaket, pakistanezet, indiane e arabe, kur vijne ne nje vend te BE-se, sa te marrin pak vetem fillojne e kerkojne imponime ligjesh te tyre, kerkojne qe ti te besh si thone ata, etj etj. Dhe ketu duhet te ndash shqiptaret nga aziatiket e afrikanet, pasi asnje shqiptar nuk ka kerkuar deri me sot tek nje evropian tjeter qe te beje si te thote ai, ne rastin kur shqiptari ka shkuar si emigrant ne vendin e evropianit. Ky eshte nje dallim shume thelbesor. Ne rast se per nje afrikan e aziatik nuk eshte problem ta theresh tjetrin e ta detyrosh te beje cfare te doje ai, per nje shqiptar kjo nuk eshte normale, sidomos kur je ne nje vend mikprites.

Edvin, do te sugjeroja te mos impressionoheshe nga rroma per tomat e internetit. Flas per impressionim, se per fyerje as qe mund te behet fjale. S'e vlen kurre. Falemnderit qe sjell dhe ndan pershtypjet e tua me ne. Ky falenderim vlen edhe per te tjerat para ketyre, te cilat kam pas fatin t'i ndjek dhe t'i lexoj. Jeni disa komentues ketu qe na sjellin informacione vezhgimore te pacmuara - nje tjeter psh eshte nje komentuese e nderume nga Malajzia.

Sa per ceshtjen ne fjale, faktet vezhgimore (observimet) qe ti sjell qellojne qe perkojne pike per per pike me idene time mbi faktoret kryesore qe vene ne levizje boten. Ne keta fatktore, ai kulturor ze vendin numer NJE. Nuk do tjerr carcafe te gjate sa "7 monitore 20 inchesh" te nderpre nga viza horizontale per kete pune; doja vetem te sqaroja qe edhe sikur faktet e vezhguara prej teje ne person (per mua kjo ka rendesi paresore, me shume se 1000 libra) te bien ndesh me ate qe une besoj, une do t'i mbaja tek rafti perkates, sepse s'i dihet, mund te gjej veten gabim nje dite. Shiko c'ndodh: ky tipi qe te ka bezdisur, per te imponuar mendimin e tij per levizjet migruese te popujve, shkon dhe therret ne ndihme nje koncept pa lidhje, shtegtimet, merr rrenjen e kesaj fjale, shteg, edhe ben arrogantin qe nuk e therret e pyet kush, duke aluduar hajdegerin ne fillimin e librit te wet Holzwege. E kupton deri ku shkon deliri? Dhe se sa dem iu bejne librat nje pjese te sojit sone?

Pershendetje!

Edvin

Ke shume shume shume te drejte. Mos degjo c'mund te thote ndonje budalla. E verteta eshte qe jan pikerisht ashtu sic thoni ju, dhe jo vetem ne Greqi. Edhe ne Paris, edhe ne Londer, ne qytetet me te medha dhe me te rendesishme europiane, raca e bardhe shikohet si e dobet, dhe racat e tjera i japin vetes perparesi dke u bazuar ne ngjyren e lekures. Jam thelbesisht anti-racist si person por kjo eshte marrezi. Ka nje diference te madhe kulturore, nje hendek qe nuk mbushet as me tre gjenerata ne shume raste. 

Une kam jetuar ne Bruksel para se te shkoja ne Estoni, dhe te them te drejten aty u perballa me emigrantet afrikane e aziatike dhe aty e pashe se si do te jete Evropa nese lejohet emigrimi. Dhe duhet te them qe nga nje person qe mendonte qe afrikanet e aziatiket jane te varfer e pse vijne ne Evrope nuk prishin pune, u ktheva ne nje person qe nuk mund ta duroja ate Evrope ashtu. Brukseli ishte kthyer ne nje hale afrikanesh e aziatikesh. Eshte qyteti me i piste e me i ndyre qe kam pare ne BE. Dhe me i pasigurti nese ecen ne darke ne veri e perendim te Brukselit, ku dhe ke perqendrimin e afrikaneve e aziatikeve. Aty dhe e kuptova rritjen e ekstremit te djathte. Ashtu sic e tha dhe 1oora, diferencat mes nesh dhe ketyre racave te mesiperme, jane aq te medha saqe eshte veshtire qe te jetojme ne paqe me njeri-tjetrin. Ashtu sic ishte e kunderta kur te bardhet kolonizuan vendet e tyre dhe u pa qe nuk mund te perputhen me vendasit.

Ndoshta eshte turp ta thuash se jemi edhe vete emigrante por uroj te mos perballemi dhe ne rruget e Shqiperise nje dite me keto probleme. Mund te them nje shembull banal, por paksa dmth-nes vetem dje nje grup me rreth 5 veta (te zinj) kishin rrethuar nje vajze rreth 14-15 vjece ndoshta mbas shkolle dhe nuk e linin te qete.... Tani une duke jetuar kaq kohe ketu e di shume mire qe ai lloj veprimi ka nje element racizmi brenda sepse meqe vajza eshte e bardhe ata si zezak nuk ja kan friken as asaj as prinderve apo te afermve te asaj keshtu mundet lehte ta indimidojne. Nuk do te ndodhte kjo po te ishte vajza e zeze apo aziatike. Qe problemi nuk eshte individual por shoqeror e ne mos racor ne keto grupe nuk do mend, sepse egziston nje mentalitet i tille brenda ketyre komuniteteve prandaj shfaqet tek te rinjte e tyre, por edhe pergjithesisht ne raportet me vendasit kudo qofshin. Per mua me teper se racor eshte kulturor. (perjashto me zezaket ku ka elemente te theksuara racizmi)

problemi nuk eshte kulturor, se ne afrike psh, zezaket nuk e shqetesojne nje vajze te bardhe qe jeton atje, perkundrazi e ndihmojne. njoh nje dursak qe ka 15 vjet qe jeton ne afrike, (Bregun e Fildishte) pa me te voglin problem me vendalinjte, perkundrazi jeton si mbret me dy kacidhe.

keto probleme, et te tjera, vijne nga mos integrimi per aresye race. po te shohesh neper shkolla, te bardhet shoqerohen me se shumti mes tyre, dhe te zinjte ose arabet mes tyre. ne nje ditelindje te bardhi nuk gjen te ftuar te zinj, etj. ne ekipet e futbollit eshte njesoj, futbollistet e bardhe afrohen me te bardhe ata me ngjyre me ata me ngjyre. 

dhe nuk flas per afrikane te sapoardhur por per afrikane qe jane franceze per nga pikerisht ajo kultura (kane lindur dhe jane arsimuar ne france). ajo qe ndryshon eshte vetem ngjyra e lekures.

me kujtohet nje arab, para shume vitesh kur me tha, ti do ta kesh shume me lehte jetesen se une ne kete vend, pasi ke sy te gjelber, ndersa une megjithese flas frengjishten si francez dhe jam francez, kam koke arabi dhe per nje francez jam e do mbetem arab gjithe jeten. nje njeri i tille jeton me urejtjen ne bark. kjo e ben dhe agresif dhe aspak social duke i prere vetes çdo afrimitet me vendasit. 

 

Bruxeli eshte qyteti me i pa sigurt......

o shoku bruxeli eshte i dyti ne bot pas washington dc per siguri ,(levizje dipllomatesh shefa shtetesh) jan instuticionet dhe organizmat me te rendesishme ,nato,komisioni ,parlamenti i eu etc etc.

ishalla nuk i lexojn ata keto komentet peshkore,se do marin arratin ....

Ps . nga librarit e bli ndonje gje para se te vizitosh

ai flet per tjeter pasiguri. 

ka ca muaj ne bruksel del njoni, nje arab me duket, qe qellon me karabine kalimtaret e ndryshem ne qender te qytetit, duke bere terror. per kete lloj pasigurie e ka fjalen tjetri. 

ne fakt ne belgjike perveç problemeve te emigracionit, qe ndodhin pak a shume tek te gjithe shtetet e pasur europiane, ka dhe probleme midis vete vendasve (ata qe flasin hollandisht me ata qe flasin frengjisht) qe nuk duhen fare midis tyre. belgjika eshte shtet artificial, bile per kete arsye dhe ato institucionet e europes u ndertuan ne kete vend. me fundin e europes se bashkuar do te marr fund dhe belgjika vete.

Brukseli eshte HALE me plot kuptimin e fjales.

Siguri per diplomatet, eshte ceshtje me vete. Diplomatet siguri kane dhe ne Uganda... more kane dhe ne Tirane, - shume siguri bile, dhe askush nuk thote qe Tirana eshte qyteti me i sigurte ne bote bashke me Washingtonin.

Nga ana tjeter, po me grin ai zekthi, si i thone, dhe s'po e mbaj dot...

te gjithe te goditur ne tru ju qe banoni ne France? Kisha pershtypjen qe llumi i inteligjences shqiptare kish perfunduar ne Angli... po keta te Frances... me ne krye epikun Hu-rbinek, qe vuan nga cdo lloj deliri te dokumentuar ne historikun e psikopatise njerezore... keta mbakan vend special.

PS: pervec Belul gjenomadhit qe e du fort.

Cne beluli ne France ?

Zotrules, juër saç ë bjutifull majnd. Cfaredo qe te thuash ne drejtimin tim, sado te me shash, e shara jote ka klas, ka nerv, "verve" i themi ne françusket. Oh quelle verve ! Le qe ti e di dhe frengjishten, s'kam nevoje ta perseris.

Por po te behemi pakez serioz, ti besoj je dakort me mua se Historia e Frances ze 3/4 e historise se Europes, apo jo ? S'ke ç'ben, ky rrisk ju ra, kete mbajten. Jo Kisha, jo Mesjeta, jo Rilindja, jo Romantizmi, jo Revolucioni qe na e ka zili gjithe bota, jo atdheu i ideve, s'ke ç'ben, e kane, e kane. Keshtu qe t'i flasesh nje Inglizi per Historine e Frances, eshte si teper, s'po them tallje por aty afer, mosrespektim.

rubinet, nuk po te ofendoj. Thjesht po bej konstatime. Nese do te shkelqesh ne gjuhesi, keto dy koncepte mos i ngaterro kurre. Qe te jesh mendje e pavarur, e stakuar nga xhingla-minglat dhe zhurma e sfondit.

Qe te jemi pak serioze?

Revolucioni qe na e ka zili gjithe bota

qe na e ka? Juve? Ouu? Me seriozitet e paske harruar ti se nga ke dale???

S'ke ç'ben, ky rrisk ju ra, kete mbajten.

Ky rrisk ju ra (veta e dyte numri shumes), kete mbajten (veta e trete numri shumes)...

3/4 e historise se Europes?

Do tregohem sa me aristokrat ne gjuhe qe te jete e mundshme ne kete pike: va te faire foutre... toi et l'histoire des grenouilles. Me ke kujton se po flet ti? kisha e bythes! rilindja e bythes! mesjeta e bythes! romantizmi i bythes! revolucioni i bythes! atdheu i ideve te bythes!

Foli ti po te duash nje inglizi, po mos m'i sill mua denglat e histerise tende.

Sa aktor tragjik qe je, Zotrules. E ke menduar ndonjehere te merresh vertet me teater ? Per bese, mendoj se do te kishe qene nje Hamlet i shkelqyer. Le qe, ç'flas dhe une : je nder te vetmit peshqer ketu qe ke pare Hamletin shqiptar ne Londer. Madje kam pare dhe ca foto qe i kishe bere ti, sinqerisht me pelqyen shume dhe te falenderoj.

Tani, per sharjet ne frengjisht, une perseri jam pozitiv dhe mendoj se bejne pjese ne kursin e frengjishtes intensive qe je duke mesuar. Po qe se ngelesh keq, mund te te tregoj plot sharje. Jane shume me sharm, keto sharjet franceze. Keta edhe kur shajne, shajne bukur, tere elegance. Le qe ti i di keto me mire.

Per "ju" ose "iu", ke te drejte, me ka shpetuar, por fundja postim peshku eshte, s'kam asnje detyrim, ndaj asnjerit.

Ndersa per histerine time, nuk besoj, qetesia olimpike qe me karakterizon ka ngjallur shume kureshtje ne viset franceze ku jetoj. Dhe jane te bindur se Shqiptaret jane shume gjakftohte. S'i kam pergenjeshtruar asnjehere, te tille jane, gjakftohte, ndihem krenar per kete.

Per Historine e Frances, le te themi se ajo eshte vertet shume e mbushur, e lavdishme, sepse do apo s'do ti, shumica e IDEVE TE MEDHA, kane dale qe ketej, ne bashkepunim me Gjermanet, sigurisht. Inglizet jane te tmerrshem ne ide te vogla, por ide efikase. Ah perfide Albion, perfide...

Salut, mon ami.

 

Nuk eshte sharje o rubinet!!! Eshte sugjerim! Meso gjuhen! Sharja dhe sugjerimi jane PERSERI dy koncepte te ndryshme.

Nuk kam bere foto Hamleti.

Per ju ose iu, sigurisht qe kam te drejte. Dhe nuk do e prishja kete te drejte duke e patur gabim tek pikat e tjera. Keshtuqe, beji nder vetes dhe shko e ktheju dhe njehere... mbase sheh nje shkendije pertej hundes tende... kulturohesh, jo per gje.

Dhe ketu perfshij edhe kete tjetren: te DHJEFSHA FRANCEN DHE HISTORINE E ZHABAVE. 

Do dilte ndoshta pak perseritese sikur te vazhdoja me refrenin: ide bythe... etj etj etj.

E di qe eshte e pamundur te nxesh me shume... dhe nuk pres me shume nga nje qe ngaterron konceptet e thjeshta dhe klasike te sharjes me te sugjerimit.

Kaq per ty per sot.

kureshtar ,ajo ndodhi ne Liege,(pas à bruxelles)

zoto,nashti se fakti qe ketu jan instaluar nato,parlameti,komisioni,presidenca e eu,e plot instuticione nderkombetare,tregon qe ka nje bekçi veshti apo jo?keshu geto me negro arab,turq ,shqiptar etc,ka ne çdo kryeqytet,londra psh ska te share apojo?

 zoto,me dukesh nga dialekti si Lab,te kam rixha do te dergoj ca raki rrushi ball kazani,por nuk do te lexoj me po te shkruash si i pir nga inati smiley (trego ca respekt per hurbin se eshte shqiptar si ne)

te degjofsha zene e mir

edhe diçka se ky exploratori peshkor me vezhgimet e tija neper autobusa e urbane paska mahnitur dijetaret e peshkut,kjo nuk eshte aq katastrof,por siç thash,nashti ben vaki e i lexojn ata te nato psh ato vezhgimet do tmerrohen,do shpallin gjendje alarmi se eshte dhe ujkend

Altino, une ne Bruksel kam qene vete. Panorama qe pashe me krijon pershtypjen e haleve publike, kryesisht ne ndonje stadium apo ne ndonje vend ku zhvillohet ndonje eveniment qe ka kerkuar pranine e nje publiku dhjetramijesh. Nuk do thosha qe eshte qyteti me i ndyre ne Evrope, se... do ti? kam qene dhe ne Liege!!! Absolutisht qyteti me i neveritshem qe kam pare ne jeten time. Aty dhe shqiptaret jane llumi i llumit te llumit*.

Londra, eshte thene shume here ketu, eshte gjithashtu me "geto". Edhe ketu majmunet perqendrohen ne nje ane, lemuret ne nje tjeter, zvarraniket ne nje tjeter... pervec faktit qe mendohet qe Londra te kete me shume te huaj: zezake, indiane&co (ngjyre llumi, pakistaneze, bangladeshi, etj etj) sesa angleze/britanike.

Hu-rit, boll fakti qe i shkruaj do te thote qe po e respektoj. Tani, nuk mund te respektosh dike dhe t'ja kepusesh vetem genjeshtra gjithe diten. Prandaj per hir te respektit jam i detyruar t'i them gjithnje te verteten.

po e pres raqine me gurmaz te hapur. smiley

* ne fuqi te trete.

ore edhe un kam qen ne londer,por ska nevoj londra per konstatimet e mija ,por te flasim  per qytetin dhe qytetarin londineze,do ngrihen anglezi e do e hedhi gjith belgjiken ne det,merr vesh  smiley jemi shum larg me londren ne.

por nga siguria ncuq ,jemi sh me mir.

po qe ne londer do pim nga ai ilaçi blu,po qe ne bruxel shofim po s,pati raki smiley

Une ne Bruksel kam qene ne cilesine e shqiptarit. Ne po kete cilesi shpreha edhe ate konstatimin per shqiptaret e liezhit. Rralle here gaboj ne konstatime. Namuri, psh, eshte qytet I mrekullueshem. Antwerpen gjithashtu me ka pelqyer, cuditerisht flamanet, shume me miqesore se wallonet, I japin shije tjeter qytetit. Brukseli nderkohe, me vjen keq, por hale gjigande mbetet. Per kete nuk ndryshoj dot mendim aq kollaj vetem se permende disa institucione apo prani nderkombetare. Nuk mjafton.
Nuk e kuptova cfare doje te thoje per qytetarin londinez...

opo e ke konstatuar sakte zoto!  qytet e medha (vallone/frankofone)  te Belgjikes, jane mos o zot!  vetem se Liezhi eshte ne vend te dyte.  ne vend te pare, me diference, kryeson Charleroi.

dank je vell belulo.

ne charleroi nuk kam qene... te te them te drejten, nuk e di se cfare mund te kete nje qytet qe te jete me i shpifur se Liezhi... Fuqia ime imagjinare per peshtiresine mbaroi ne Liezh. smiley

"les goûts et les couleurs, ça ne se discute pas",thot franqezi smiley

per nga bukuria ne fakt ne belgjike e para eshte bruges,pastaj bruxeli,se turizmin e njof mir 

e di ti qe deri ne 2000 belgjika ka qen e 4 ne bot per mirqenje ,per bukri ja kollaj eurostarin dhe 2h20 jemi ne londer,me thalys,per 1h20 ne paris,amsterdamin e bejm keshu me maqine,per kollaj se eshte rruga sheshe ,smiley

dhe keto sipas teje, e ndryshojne faktin qe Brukseli mbetet nje HALE ne syrin e nje vizitori? kam qene aty mbi tre here dhe te gjitha heret HALE me eshte dukur. Dhe te gjitha heret kam qene ne vere, ne kohe me diell, se ne kohe me shi, e marr me mend qe do me linte pershtypjen e nje HALEJE te ndertuar brenda verres se nje Haleje me te madhe. Une e kuptoj qe nuk jam njeriu me i persosur per t'i bere PR nje qyteti apo nje shteti... po genjeshtra apo informacion qellimisht te pasakte nuk jap. Jam shume kritik, i ngul vemendjen edhe detajeve te parendesishme... te rralla gjerat qe kapin standartin dhe te kualifikohen per te qene plaisante per syrin apo shijet e mia... por jam i bindur, qe po te fitosh vleresimin e nje tipi si puna ime, nuk do kesh probleme te marresh vleresim maksimal nga masat e gjera. E si puna ime, jane te shumte njerezit qe nuk e matin bukurine e Brukselit me permasat e qebapit turk.

tani, imagjinoje nje hale te ndertuar brenda verres se nje haleje me te madhe...

imagjinoje kete halene me te madhe te ndertuar brenda verres se nje haleje edhe me te madhe...

ngrije kete te gjithen ne faktor te trete...

Po nuk te ndihmoi imagjinata, shko ne Liege.

Ke te drejte kur thua qe Brukseli ka tren.

Ore Altin, une kam jetuar 6 muaj ne Bruksel, dhe kam pasur apartamentin ne Etterbeek. Tani, ke fakte ti te me thuash qe lagje si Schaerbeek (veri), Laeken, apo ato lagjet e perendimit te Brukselit jane te sigurta?

vetem ne molenbeek eshte problem siguria,per te jerat nuk ka asgje shqetesuese,se ke par vetem zezak e arab eshte tjetr histori,

Nuk eshte se vetem kam pare, por kam pare makina qe ndaleshin ne mes te rruges, me muziken ne kupe te qiellit, e hapnin dyert e bllokonin trafikun, kam pare shofere qe ndalnin makinat ne mes te rruges e ia shtronin muhabet nga dritarja ne dritare, kam pare makina qe parkonin ne trotuar, te bllokonin kalimin e te shihnin me ngulm nese e verenin se kjo gje nuk te pelqente.

Mos te flasim per vandalizmat, e per mbeturinat qe si lopet qe leshojne bajgat, ashtu i leshonin dhe afrikano-aziatiket mbeturinat ne rruge e trotuar. Une kujtoja se Tirana ishte me e pista ne Evrope, por pasi pashe keto lagje te Brukselit nderrova mendje.

Dhe ne ato lagje qe thua ti, brenda 6 muajve qe ndenja une, 3 nga shoqeria ime u grabiten ne ore te mbasdites, duke kaluar andej. Pothuajse te gjithe u grabiten pertej kanalit, ne Molenbeek and Schaerbeek, pak metra larg kufirit te Bruxelles qender. Dhe te zinj me thika ua moren cantat me dhune, ose aziatike me motore ua shkulen nga duart canta e aparata qe mbanin.

te gjithe te goditur ne tru ju qe banoni ne France?

Kishe gje me detin ti vlla? Jo per ndonje gje po, po digjet i njomi me te thatin me duket. U dashka nderruar flamur me si po duken punet.

vetvendsoje

por xhaxhin enver nuk thon gje keta ithetaret,se ashtu jua do xhanismiley

xhaxhi enverin e permend ti me shume se kushdo, or trim. jam i sigurte qe enveri ka vdekur poaq sa jam i sigurte qe banon pa qera ne mendjen tende.

do kete qene ahengxhi i madh ai, se i degjohet zeri vend e pavend, teme e pateme.

Sic e thashe dhe te postimi i mesiperm, lagjet veriore e perendimore jane te rrezikshme. Lagjja evropiane ku jane dhe institucionet ruhen me polici 24/7.

Megjithate, vjet pat nje grabitje te armatosur brenda parlamentit (u grabit posta e parlamentit) dhe kjo ishte grabitja e 3-te e armatosur brenda parlamentit evropian.

problem per shqiperine jane zezaket e tipit  ''lubonja &co''.(edhe sala brenda)

Fillimi i fundit te BE tashme ka nisur...

Ishte vetem ceshtje kohe qe ky eksperiment te deshtonte...

po tani si do ta bejme bashkimin ne be?smiley

ne jemi popull i vonuar ne histori, ka thene me te drejte Qosja. 

 

Ne jemi kaq te parendesishem sa as nuk do te permendemi ne librat e historise kur te shkruhet per shkaterrimin e BEse...

E cfare te permendesh?

Ja ti ilustrojme me disa skena nga rruget e Greqise...Te gjithe keta presin te nisen ne Veri

 

 

Kampet e Emigranteve/Refugjateve

 

 

 

Kur po e fusin ne fuqi?

Dmth pasi na moren 500 milione euro legalisht*, tani duan te na kthejne ne formulen e vjeter qe nje vize ben 2000 euro?

Blini skafe ne Gerqi !

* 500 000 persona ta zeme kane kalu kufirin me heqjen e vizave, per 1000 euro  secili.

 

Hyri ne fuqi, eshte ne dore te cdo shteti ne meynre individuale nese do ta vere ne zbatim..."Mekanizem emergjence per jugun" smiley

deri para pak vitesh,greqia e kishte vemendjen te perqendruar te shqiptaret,per arsye qe une i kam permendur disa here.  nderkohe sillnin si shembull zekaket(ja, shikoni sa te urte qe jane, nuk ndihen ).tani qe e kuptuan qe problemi me zezaket eshte me i veshtire e kane kthyer pllaken.sidoqofte zezaket i shohin si rrezik shoqeror,ndersa shqiptaret si rrezik(i mundshem ne te ardhmen) kombetar

To πανό των Ελλήνων στον αγώνα με την Πολωνία (EIKONA)

parrulla e tifozeve greke ne poloni

me futme eshte ai muhabet. -e donte EU greqin ne euro, mir ti bohet ..tani ta mbaj kopilin.

pse ti kujton se europa po mban grekun ? borxhe vetem po i jep. kur mos t'i jape me do dale vete greku prej saj.

nga to qe shkuhet ne gazeta, 1/2 i borxhit origjinal i eshte fal dhe keto "pakot" qe po i jepen tani kane nje interes te ulet, sidomos kur e krahason me "junk" credit rating qe kane. Per mua kjo krahasohet me "mbatje kopili"

throwing good money after bad.

leket qe ata i rropen evropes, i kane dhe si kane harxhuar, jane neper llogarit e bankave nga luxemburgu ne singapore.

duke qene se leket e vete grekerve ose shqiptareve e te gjithe ketyre popujve te vegjel, vijne po ne bankat e ketyre popujve te medhenj, si do qe ta kete emrin menyra e huase; kredi, investim ose dhurim, para borxh eshte perfundimisht. ta japin qe te blesh MALLIN e tyre, jo se i ke syte e bukur. 

 

 

Cfare thua mer jahu aman! Le koqen e namit duke bere specialistin e cdo fushe! Po dhe per ekonomi/finance qenke akademik?

Qysh vijne leket e kombit te vogel shqiptar nga bankat e atyre popujve te medhenj? Hajde na e shpjego pak kete teorine e tranzitit financiar...

sepse shqiperia nuk prodhon asgje. ajo te gjitha gjerat i importon. 

merr sala para borxh qe te hape nje tunel. tunelin e hap nje shoqeri e huaj, shqiperise i ngel vetem borxhi (dhe tuneli kuptohet), se leket realisht kthehen prap ngaqe shoqeria qe e hapi eshte e huaj.

po te shoqesh pastaj qe sala vete, duke filluar nga kostumi, kravata, kemisha, breket dhe çorapet i ka te gjitha te huaja, bile dhe pushimet femijet e tij preferojne ti bejne jashte shtetit, e kupton dhe me mire se ku e kam fjalen. 

Une e marr vesh kete lloj llogjike, sic eshte e llogjikshme qe shqiptaret emigrante ne France paguhen direkt ne llogari bankare, para te cilat pastaj mund t'i cojne ku te duan. Pjesa qe harron gjithmone ti ketu, eshte qe parate derdhen ne llogarine bankare si shkembim per mundin e punes. Shqiperia ne raport me popullsine ka nje nga borxhet e jashtme me te vogla ne Evrope.

Nuk eshte e vertete qe Shqiperia vetem importon. Nuk ka shtet varfanjak e rreckaman te kalibrit te Shqiperise qe te mundet vetem te importoje per 20 vjet rresht dhe te mos mberthehet (implodoje). Per te falur ndonje gje, nuk te fal njeri. Sidomos nje shteti langaraq dhe pa dinjitet si Shqiperia qe do t'i perdore ato fonde per te veshur nje kerrme si Berishovici me Armani apo per t'i paguar rrogat e majmura llumit te pemes se evolucionit - politikaneve plehra te atij vendi.

Eshte shume e mundur qe komentet e tua te jene pasoje e keqinformimit apo mungeses se informacionit. Sikur thjesht nje makine llogaritese te merrje dhe te beje ca llogari te shpejta, do ta kuptoje qe dinamika shqiptare do te kerkonte borxhe te nivelit te Greqise, qe te mbahej ne kembe vetem me importe per 20 vjet.

shqiperia paguhet vetem qe te mos kete gomone. nepermjet te cilave emigrantet dhe droga ose krimi i organizuar te vershoje drejt europes. 

ish presidenti italian Betino Kraksi ne vitet 90-ta deklaroi se enver hoxha u kursente miliarda dollare vetem prej politiques se tij te kufijve te mbyllur.

pastaj shqiperia ka nje sistem rrogash e pensionesh te pallogaritshem ne krahasim me greqine apo cilido shtet tjeter europian (shteti shqiptar ka nje peshe te pallogaritshme). ka gjithashtu shume fshtataresi (qe jeton prej tokes) dhe emigracion ne krahasim me vendet e tjera te rajonit. 

Ti the qe cdo gje importohet, ndersa tani po thua qe ka SHUME fshatare qe jetojne fale tokes. Ia fute kot dmth!

 

Persa i perket droges, te siguroj qe qekur u mbyllen gomonet, filluan tragetet ta transportojne. Shitesit dhe bleresit jane po te njejtet, me bekimin e te dyja shteteve. 

 

Persa i perket rrogave dhe pensioneve, Shqiperia i ka shume te ngjashme me Rumanine, qe ama eshte pjestare e plote ne BE. 

 

or ti, une dy sekonda e kam çdo postim, jo me shume se nuk jam ketu ne akademi.

gjithashtu fakti qe ka fshtataresi nuk e hudh poshte faktin qe çdo gje importohet bile dhe produktet kryesore bujqesore. thjesht katunaria jeton si mundet, ushqehet vete s'marrin me rroga dhe pensione, pra s'hyn ne qesen e shtetit. 

dhe keq do e kete dhe shqiperia po vazhdoi ne kete rruge qe ka nisur. se ne nuk do te ndodhemi ne te njejten lloj krize me perendimin, ne nuk arrijme dot te prodhojme ndersa keta ne perendim nuk arrijne dot te shesin. se per te prodhuar prodhojne çdo gje. 

Ok, shnet!

Do te vazhdosh te demonstrosh mungesen e informacionit ne veprim?

Ta thashe kete me siper, ishte dhe eshte konstatim bazuar ne ato qe thua.

Pa hajde na thuaj njehere, sa leke ka marre Shqiperia deri me sot per ndalimin e gomoneve???

E di ti qe marreveshja ka qene e tille? - me pak fjale:

Shqiperia do te ndaloje skafet dhe Italia do te liberalizoje vizat me Shqiperine.

E di ti qe qe ne momentin e firmosjes, nga Shqiperia nuk u nis me asnje skaf(ose ashtu pretendohet, gjithsesi, pesha per kete bie mbi shpatullat e marines Italiane, GF, C, etj qe u autorizuan te patrullojne ujrat shqiptare), ndersa ne Itali nuk vajti dot asnje njeri i vetem pa vize??? Nje shtet 3 miljonesh qe mban fjalen dhe nje shtet 60 miljonesh qe tregohet kurrve publikisht.

Hajde tani, se kam shume deshire te marr vesh sa leke ka marre Shqiperia per kete marreveshje qe na paska mbajtur me buke.

Mua nje gje me ka bere pershtypje me greket...Si ka mundesi qe nje vend qe prodhon vetem paketa turistike dhe ka qene kaq i privilegjuar ne shekujt e fundit nga perendimi eshte ironikisht nje nga popujt me antiperendimore. Te kujtojme ketu levizjet,protestat masive mbarepopullore per largimin e bazave te NATOS(organizate ne te cilen benin pjese) dhe qe ne fakt ishin burim financjar i konsiderueshe miljonadollaresh.

Nuk eshte e veshtire. Greku i ka mbush mendjen vetes se eshte pasardhes i Bizantit dhe meqe ky e perkufizonte veten nepermjet ortodoksise dhe antiperendimit edhe grekeve iu mbush mendja top se Perendimi eshte mik kur na ben qejfin dhe armik kur na e prish qejfin.

Elementi i dyte lidhet me komunizmin e forte historik te Greqise.

Ne fund nuk duhet harruar se vertet i takon Anglise, por zemren e kane tek vellezerit ortodokse te Rusise, e cila ne fakt edhe e krijoi Greqine, shume me teper sesa Anglia (kjo ka qene vazhdimisht per ruajtjen e status quose se Osmanise).

Greket, serbet e bullgaret i bejne presion Europes me Rusine, ne fakt sipas Huntingtonit gradualisht keto vende do krijojne polin politiko-kulturor ortodoks me qender Rusine, sapo Rusia te perfundoje kalimin ne vend i zhvilluar e te rifilloje politiken ekspansioniste.

pse kote bene gjithate lobim greket qe njera ane e euros te jete greqisht?

be-ja dhe nato-ja jane taktika dhe jo strategji per greqine. ne funksion te strategjise kombtare te idese se madhe.

gjithe bllofi grek qendron te ''ne ju dhame kulture(te vjedhur),ju duhet te na paguani''.

prandaj edhe kaq zhurme per ''maqedonine''.

Them se cdo e keqe ka nje te mre Duhet pare gjysma e Giotes PLOT . ja psh vjen tjetri nga ana e anes , me Keshtjella te para dhe mbledh Fshatin e i orienton te ngrejne Keshtjella se iku Koha e Komunizmit . Pastaj i fut ne mendime kur u kujton se edhe kalase se Kru8jes edhe te Beratit i duhet gjetur pronari . ka pak Inat me ate te Gjirokastres se mos i del Enveriste . Po gjlapi ne Lakrr eshte .Pa pronar nuk jane !

Pastaj gjith keta Universite te si i Burrelit eeeee , i Kuksit eeee ,te Paraspuarit eee kane nevoje per Profesore qe te njohn Historite e Kalave te Botes . Pa dine se dhe nje trim qe pati Sulltani si Xhamajli Ahmet Pasha pasi u shqua per te mare kalane ne Luften e Shipckes i dhe nje kala natyrore ne Burgaje me Ferman dhe e emertoi Zagojlli ! Po ka dava janina se edhe ajo eshte Kalapo nuk na e kthen GREKU.

Le te cfryhen pak Lehesit e "Botes se Hapur me dyer te SHQYERA  " qe as vathet e dhive nuk i kane ,  dhe ja pafshim hajrin ketij Vendimi !

'''Historia e Frances ze 3/4 e historise se Europes, apo jo ?''''

Pse keshtu e edukoka veten frengu ?

Frengu hyn ne Historine e Europes kur i kruhet suma me gjermanet.

Te krijuar nga gjermanet franke, jane jashte historise (po te heqim agresionin anglez) derisa ne shek 16 e kruan me Karlin V te Gjermanise. Pas nje shekulli prape jashte, futet ne Histori kur Rishelje e kruan prape me gjemanet, ne luften 30 vjeçare.

Pastaj pjesa tjeter dihet, Franca qe e kruan me gjermanet vazhdimisht deri ne L2B, here me austriaket, here me prusianet, derisa Bismarku bashkon pjesen me te madhe te gjermaneve dhe i thote, shko bej aleance me inglizin dhe amerikanin se tek e tek s'ke me bythe.

 

kot per sport ,e di ti qe oborri mbreteror anglez ka folur ferngjisht per nje kohe te gjat?guillame le  conquèrant,kaloi per pushime atje ne 1066

Frengjisht ? ca eshte frengjishtja ?

Mesa di une normandishtja eshte gjuhe latine me vete, jo dialekt i frengjishtes (cfaredo te percaktohet me kete fjale), afrohet me vallonçen e Belgjikes.

Nga ana tjeter ata ishin produkt viking, i perkisnin filozofise vikinge te pushtimit. Deri ne 1041 me duket Angline e kishte Knuti i madh i vikingeve daneze. Po te njejtet normane i moren Bizantit edhe Italine e jugut.

Ti mund te thuash edhe qe Karli i madh ishte freng, po pyetja do ngelej e njejta ca dmth te jesh freng, se nuk ekziston ndonje etni frenge.

Nje mori etnish latine qe fale gjermaneve e vikingeve bene histori, nuk e ben frengun (cfaredo te percaktohet me kete fjale) me te fisem.

latine kane vetem gjuhen francezet, si race jane kelte (gaulois). te pakten veten e mbajne prej ketej qe vijne. 

si njerez jane qyteteruar perpara gjermaneve. po ashtu shtetin e kane themeluar me heret.

i kane dhene europes dhe botes, me shume Art nga gjermanet, sepse jane me te rafinuar ne shije. 

kjo puna e artit, ka qene pune prioriteti, me duket mua.  p.sh francezet kane qene te forte ne pikture...   kurse gjermanet kane qene te zote ne muzike. aq te zote saqe  jo francezet, por gjithe  bota bashke, nuk i ka  dhene  muzikes as sa gjysma e asaj qe  dhene Gjermania.. 

Arti eshte pune sensibiliteti sesa prioriteti. muzika nuk eshte art masnej. 

duhet te jesh nga mesdheu, thoshte Apollineri (poet francez me origjine polake, mik me Pikason dhe Konicen) qe te jesh artist i madh. francezet kane shanc ne krahasim me gjermanet pikerisht ne kete pike, kane dalje ne mesdhe. 

Kelte jane bretonet, nuk me duket se ia kalojne mire nen sundimin freng, po zhduken ngadale.

Sa per galet e lashte edhe italianet e veriut apo nje pjese e kastiljaneve gale thuhet se jane po puna eshte qe vete galet ishin 'te galizuar', dmth nje aristokraci luftarake qe nenshtronte popuj e u jepte gjuhen e kulturen, si jane psh hungarezet apo vete popujt latine.

Prandaj i vetmi realitet konkret atyre aneve eshte etniciteti me baze gjuhe e jo race, rrjedhimisht flas per shume etni latine brenda Frances.

Thelbi i çeshtjes eshte se 4/5 e frengjve, nuk jane frengj por te frengjizuar sidomos keto 2 shekujt e fundit.

PO te heqesh Ile de France e ca ketej nga Loira, ose me mire nga Parisi ne Tours, pjesa tjeter nuk eshte toke e frengjve e as ka folur historikisht frengjisht.

Thua francezet kane Mesdheun, ne fakt mesdheu eshte i Provencaleve te cilet jane etnikisht te lidhur me katalonet e Spanjes e jo me frengjit.

Sa per qyteterimin, ne jemi edhe qe me heret te qyteteruar e kemi pase shtet qe me shek 5 p.l.k, po kjo s'ngre ndonje peshe ne muhabet.

Shtetin atyre ua kane themeluar gjermanet franke (pasardhes te se cileve jane frankonet e Frankonise ne Gjermani dhe hollandezet), frengjit kane themeluar me heret ate qe quhet shteti kombetar, çka edhe u ka dhene avantazh te jashtezakonshem.

Sa per artin, jam shume injorant, ne pikture  me kujtohet Mikelanxhelo, Da Vinçi, Van Gogu, Pikasoja, po asnje freng.

E di si e thote historia kete punen e shijeve te larta. Ishte njefare Colbert a diç e ngjashme, qe iu fut punes t'i gjente Luigjit XIV para per lufterat, keshtu qe filloi te ndertonte me paret e shtetit manifaktura qe prodhonin per eksport, kryesisht mallra luksi. I heci goxha mire me prodhimin e shitjen e mallrave te luksit e prej atehere frengjit mbaheshin ne Europe si gjykatesit e shijeve.

Nuk eshte puna me dekonstruktu Francen, se ate e ka detyre ta beje Nathalie Clayer ( po qe se i jep ndonje kacidhe ministria e jashtme frenge), po mos ta ekzagjerojme kot rolin, se shumica e gjerave qe thuhen jane pordhe me rigon.

puna eshte cilin merr per baze, kur fillon e argumenton historine. une marr per baze shkrimtaret dhe jo historianet, se shkrimtaret me duken burra me te mençur. (mjafton leximi Dostojevskit per te bere diferenca te tilla si; francez, anglez, gjerman, polonez, rus, etj) 

gjithashtu bej vetem krahasim midis francezve dhe gjermaneve, jo popuj te tjere. sepse ka dhe shume popuj te tjere me sensibilitet (ndjeshmeri) me te rafinuar se francezet, dmth qe i kane dhene botes me shume art te madh nga keta.

nje nga arsyet pse francezet ja u kalojne gjermaneve, e bile vete keta te fundit jane te ndergjegjshem ne kete pike, eshte dhe ajo qe shpjegove ti, jane nacion shume i perzier nga njerezit por edhe natyra. i kane pothuaj te gjitha, oqeanin, detin, lumin, malin, moçalin, boren, diellin, fushat pa fund, pyjet po ashtu, etj.

Jan edhe popull me shumice nordike qe flet gjuhe latine dhe ka mesdheun. Keto mbi miksin etnik pastaj jan budalleqe, fakt eshte qe franca dhe francezet jane, egzistojne dhe kan nje identitet shume te forte dhe shume te qarte. Historia dhe evoluimi i ketij identiteti eshte tjeter gje. Vetem nje mendje shqiptare apo ballkanase ne pergjithesi merr detaje nga historia per te nenvleresuar te tashmen pa e konsideruar historine ne teresine e saj, dhe vetem si nje proces.

Gjermaneve, nen cdo pikepamje, ua rruajne bolet TE GJITHE POPUJT E BE-se. Paten 30 milione emigrante nga njera dite ne tjetren ne 1989 e prapeseprape ngelen shteti me i fuqishem ne bote (per eksport, ua kaloi Kina ne vitin... 2010). Pa permendur qe i kane fundosur ekonomikisht pas te dyja lufterave boterore e prapeseprape jane rimekembur tak-fak. 

puna nuk eshte kush prodhon me shume vetura, por kush prodhon me shume ART (kulture te larte). po nuk e ben dot diferencen, kot qe diskuton pastaj. 

90 milione gjermane, te gjithe punetore, normal qe prodhojne pa hesap. kina me 2 miliard e vende te tjera me me shume banore, po normal qe do t'ja u kalojne ne kete pike.

problemi eshte po pastaj ? ne çfare fushe shkelqejne, dominojne, ku jane fanar ndriçues ? kesaj po rrokemi t'i japim pergjigje. 

Tallesh ti? Mjafton nje Bach per ti futur ne thes ca jane Verlaine, Rimbaud, Manet, Monet e me radhe. (kompozitori me i madh i te gjitha koherave, vlen me shume se te gjithe keta artiste franceze qe te permenda, pavarsisht fushes se tyre).

Apo do Mozart? Beethoven, Wagner? 

 

Franca edhe sot mburret me Gioconden, qe eshte... italiane. 

nuk kane shumice nordike ne fakt, ndryshe nuk do flisnin kurre gjuhe latine mendoj. gjithashtu jugu frances (marseja) ka qene kolonizuar qe ne kohe te hershme nga greket. pra qyteterimi i vendit eshte shume i vjeter. 

Kurreshtar 

Ne pergjithesi (mbi 50 %)  francezet jan gjak nordik, pra bjonde, bardhosh, nuk jan si popujt latine apo mesdhetare. 

Ca thua atq? 

Une them me sa kam pare une, edhe po sqene bjonde jan bardhosh ne pergjithesi... nuk jan esmere si mesdhetaret e tjere. Pastaj keto lloj hartash nuk i besoj fare une. Madje edhe sipas kesaj harte duket ndryshimi midis frances dhe te tjera vende mesdhetare. Ne itali na del qe barezet qenkan me bionder se veriu i italise? Nje gje shpjegon bukur kjo harte, dyndjen e popujve barbare drejt Romes.

Ne Puglia ka shume bjonda, po aq sa c'ka ne Bolzano. Une nuk njoh nje franceze bjonde te famshme... ma thuaj ti nje emer smiley

ti je i vogel, Brigite Bardo eshte bjonde psh.

Sakte. Tjeter? smiley

bjondet e tjera s'kane talent, mos them qe pergjithesisht s'jane as te bukura. 

Edhe Spanjes ju mbaruan paret, te shofim si do vazhdoje komedia €.

Kurreshtar

Me sa kam kuptuar shumica e familjve aristokratike evropjane kane origjine gjermane..(duke permendur familjen mbreterore Britanike,Greke,Suedeze,Daneze,Hollandeze,etj)

Coat of arms of the House of Habsburg.png

Shumica e familje fisnike ne Europe jane me origjine gjermane kam degjuar edhe une. Me perjashtim te Savoia dhe .... danezeve me duket. Windsor quheshin Hannover me kane treguar, por e nderruan ne Windsor. Rrjedhin nga mbreteresha Viktoria (origjine Saksone) martuar me nje tjeter fisnik sakson, kusheri i saj. Pastaj 9 femijte e saj i ka martuar ne gjithe Europen. Si rrjedhoje e kesaj ne gjithe familjet fisnike eshte shperndare semundja e emofilise (mos mpiksje e gjakut) trasheguar prej mbretereshes Viktoria.

@ Akeisti,

E ke lexuar "C'eshte nje komb ?" te Ernest Renan, 1898 (mos gaboj). Ke shume pergjigje aty. Madje bej çudi si s'eshte perkthyer deri tani, eshte nje tekst reference ne keto çeshtjet e thella.

Per te tjerat, lexojeni kurreshtarin se ka shume te verteta aty, ne ca gjera eshte "moins bien", por gjithsesi eshte baze e mire.

Per ta thene me dy fjale, shpejt e shpejt :

Ka dy te drejta : e drejta e gjakut, dhe e drejta e tokes. Dhe ketu kemi dy perfaqesues gjigande : Gjermania dhe Franca. (Sa per kujtese, historia e Europes jane vetem keta te dy, asnje tjeter ska lartesine e duhur, as Italianet e as Anglezet e as Ruset). Gjermania ka te drejten e gjakut (megjithese kuptohet qe vetedija njerezore ecen dhe, pasojat ndihen pak nga pak, Gjermania po ecen ngadale por e sigurte drejt se drejtes se tokes), ndersa Franca ka te drejten e tokes.

Qe ketu, ndahen dy bote. Gjermania ka prodhuar kulture dhe madje ne ca periudha ka prodhuar kulture te dores se pare, por vetem atehere kur ajo arrinte te levizte drejt se drejtes se tokes (pra te perqafonte kendveshtrimin francez). Shembull : çifutet gjermane mund te jene njerezit me te medhenj qe ka nxjerre Europa, kane prodhuar kulture gjermane dhe europiane, dhe perbejne nderin e Gjermanise.

Ndersa Franca ka prodhuar kulture vazhdimisht, historikisht nuk ka asnje periudhe ku ajo te kete ndenjur vendnumero.

Per ta bere shkurt, France-Gjermani jane dy "faux jumeaux", dmth binjake por qe s'ngjajne aq shume. Jashte ketij çifti, historia e vendeve te tjera eshte thjesht garniture, si ne pjatat e mezeve, xhingla-mingla per zbukurim.

vendi qe ka frymezuar shkrimtaret e piktoret me te medhenj ka qene ITALIA, asnje tjeter. e per mua kultura dominuese eshte pikerisht kjo, ajo qe ekzalton me te miret mes nesh, me te zgjuarit, jo toçat e k..... 

qe kur anglo-saksonet morren pishtarin e ndriçimit boteror, nuk ka te madhe me asgje, as shkrimtare, as piktore, as muzikante, asgje. prodhojme veçse vetura me llamarine e mobilje me tallash druri. kete e quajme progres per me teper.

Per t'u diskutuar kjo, s'eshte aq e prere.

Ideja ime ishte kjo : Franca ska pasur asnjehere nderprerje ne prodhim kulture. Arabet kane pushuar diku nga viti 1000, me "zbuluesin" dhe komentuesin e Aristotelit. Italianet gjithashtu, mbaruan ne kohen kur Franca, motra e madhe e katolicizmit, mori frenat e Europes ne dore, duke e anashkaluar dhe vete institucionin papal ne kurorezimin e mbretit, ne nje çast, mbreti i Frances vetekurorezohej dhe s'e pyeste fare Papen.

Shkeputja ka ndodhur diku nga vitet 1300-1400, kur Francezet filluan t'i meshojne kesaj punes se frengjishtes, duke e bere nje gjuhe per te gjithe. Ti e di se deri atehere, gjerat e medha beheshin ne latinisht dhe kastile qe "turma" te mos kapte gje. Ne kohen e ngjizjes se frengjishtes, Francezet pane nje lulezim idesh qe me vone u be e udhes te kishe nje ide. Kulmi arriti ne shekullin e 18-te, me Enciklopedistet, Voltaire, Diderot, dhe pastaj Francezet s'kane pasur me te ndalur. Gjithçka e larte, gjithçka e rafinuar, ne çdo fushe te kultures - pikture, skulpture, letersi, filozofi - filloi te merrte nje ere franceze te lakmuar nga te gjithe. Te gjithe oborret mbreterore duhet te njihnin frengjishten, jo per ta folur ne shtepi keshtu ne kuzhine, por kur te benin biseda spirituale, keto te beheshin ne frengjisht. Ruset ishin me te zellshmit, sidomos qe nga dinastia e Romanoveve. Italia ne keto kohera, pesoi nje zbehje dhe iku koha e arte e saj.

Kur flas per kulture, shpesh here nenkuptoj IDE, RISI, ORIGJINALITET, dhe keto u bene gati sinonim i Frances. Gjermanet, edhe pse mund te duken me te vrazhde dhe te parafinuar ne shije, paten dhe ata kohen e arte te IDEVE, sidomos periudhen e Romantizmit (Aufklarung), qe ishte pak a shume bashkekohese dhe madje e ndikuar nga epoka e Dritave. Shkurt, shumica e IDEVE te medha jane prodhuar nga çifti franko-gjerman. 

dy gjeni te koherave te vonshme qe jane frymezuar ne Itali, kane qene Niçja dhe Dostojevski.

ti flet shume teori pa baze. pa qene vete artist, e per me teper artist i mire, i madh, nuk ka mundesi ta dish se cila kulture eshte me dominuese, ose te frymezon me shume.

niçja psh e mbante veten per grek dhe jo gjerman. patjeter duke u nisur nga ndjeshmeria ndaj te bukures, por ndoshta mund te mendonte edhe gjenetikisht te ishte e mundur. ndaj dhe u marros. nene tereza e mbante gjithashtu veten si gruaja e Jezusit.

tiens nje citat mbi keto pune :

"Arsyeja është çmenduria e të fortit. Arsyeja e të dobtit është çmenduri."

- Ionesko 

 A mund ta qartesosh pak kete punen e frymezimit te Niçes dhe te Dostojevskit ne Itali ?

Ti prisje vertet qe Niçe te frymezohej nga Francezet ? Apo Dostojevski qe s'e honepste dot qyteterimin perendimor dhe ishte pansllav i terbuar ? Pa bjeri pak lapsit : ç'pune mund t'i prishte Italia Dostojevskit kur askush s'ia vershellente Italise ?

Po Niçe, mos te ngaterron gje fakti qe shkonte ne Torino te zbuste ca bajamet a shytat a azmen a ku e di une ?

Niçe s'kishte asgje italiane ne trup te vet. Lidhjen Gjermani-Greqi kerkoje diku tjeter : tek Holderlin, psh. Po nejse. Si tu peux nous dire quelques mots là-dessus, ce serait bien pour ma caboche.

A mund ta qartesosh pak kete punen e frymezimit te Niçes dhe te Dostojevskit ne Itali ?

tout simplement, atje i kane shkrujt librat qe i bene te famshem

vendi qe ka frymezuar shkrimtaret e piktoret me te medhenj ka qene ITALIA,

Po hollandezet?

Kusuri i diskutimit eshte diskutim shume i gjate.

Rembrandt psh, eshte 100% "bir" i Caravaggios smiley

...ose i Rubens, smiley i cili nuk mund te quhet kurrsesi "bir" i Caravaggio-s.

Rubens eshte mamaja smiley 

Mjafton te shohesh sfondin ne pikturat e Rembrandtit dhe ato te Rubensit, i pari nuk i jep kurrefare rendesie, njesoj si Caravaggio.

già.

vendi qe ka frymezuar shkrimtaret e piktoret me te medhenj ka qene ITALIA,

Edhe nje gje. Mos harro hollandezet.

Italia dhe Hollanda kane nxjerre piktoret me te medhenj dhe kishin nje gje te perbashket. Fragmentizim, shume princa, shume tregtare, te cilet per tu afirmuar statusin e tyre social, paguanin piktoret, skulptoret me te mire.

Ku është ai që ka atë treguesin e nivelit të mençurisë të instaluar në Pc se ky debati ktu paska xhevahire .Tifoslluk  për historinë e kulturën "evropjane" prandaj bënin luftra kta evropiano perëndimorët për tifozat e shumtë në provincat përqark ...

Do doja shume qe te dije italisht, se do te te postoja nje poezi qe e shpjegon fare qarte kete qe s'kupton ti.

 

Gjithsesi po e sjell smiley

 

Trilussa

e ju njelet qejfi sikur ti shpallim keto komentet me debile te vitit ke peshku

siç e shquan kinezi kinezçen, po ashtu debili shquan debillikun. 

Ne fush Debilesh ku debillleku rritet per se mbari ka shume komente qe e njohin debilin si bime ne cdo cep te Botes.

I ke rene Pikes Al..... Po me vjen keq qe nuk e ke kuptuar qe Debilet e kane shtimin me te madh ne keto fusha Pjellore dhe pa ta ....admini  mos na lente smiley Ndryshe do mbeteshim vetem me debilet e Babasqapit ne Mitingje dhe pa Debile Historike qe i kane Popujt e Kombet ne vend te Tespijeve .

pa ta mos na lente...ate thuaj

Oora s'ia paske haberin fare Frances.

Nga pikepamja racore, para se dyndeshin afroaziatiket, pjesa me e madhe ishin dinarike  dhe mediterrane. Ka pase po a jo nje 5% keltik-nordik, pothuaj fare hallshtat-nordik ( raca tipike nordike, qe eshte 75% ne Suedi).

Puna eshte se Franca ka qene ne dy shekujt e fundit, burg gjuhesh e rrjedhimisht popujsh. Frengjishtja si nje nga gjuhet oil, te cilat zene gjysmen veriore te Frances, ka qene folur po a jo ne 10% te territorit francez.

Ngjashmerite qe kane gjuhet latine, bejne qe gjuhet e shkruara te zyrtarizuara, te zhdukin te tjerat, kete pune ben edhe italishtja ndaj sardishtes, friulançes, provencalishtes, ligurishtes etj.

Ne bote, njerezit qe s'e rruajne shume mendojne se keto jane dialekte te gjuheve zyrtare po s'eshte fare e vertete, ato jane gjuhe me vete. Dialekt i italishtes mund te jete ai toskan apo ai roman por jo sardishtja.

Prandaj edhe shtrova pyetjen, po çdo te thote freng njehere ? Napoleoni psh ishte korsikan, po korsikanet jane i njejti popull me sardet dhe s'kane me shume lidhje me frengjishten sa kane me italishten, por qe serisht nuk jane italiane.

Hurbi thote e drejta e territorit. Nuk jam kondra, po territori eshte shteti, kot luftuam kunder Turqise per pavaresine ne ? Mos na bente turq fakti qe ishim pushtuar prej tyre e ishim nenshtetas ?

Sa per artin qe thote Kureshtari, ne pergjithesi kur thua pikture nuk permendet universalisht ndonje emer freng, as kur thua skulpture, por as kur thua muzike. Emra freng permenden vetem kur flitet per proze artistike, si permenden edhe ruse.

Mund te jete qe jeton ne France dhe ke mesuar artistat kombetare, por emra freng qe shkelqejne universalisht, ka fare pak, edhe ata ne prozen artistike.

Frengjishtja nuk u be gjuhe e oborreve dhe diplomacise se kishte ndonje letersi e filozofi qe e mbeshteste, por sepse Franca prej 1648 - 1659, kur theu Habsurget e Gjermanise dhe Spanjes, u be fuqia me e frikshme europiane.

Vendin nuk ia zuri 'anglishtja' ne shek 19 por 'amerikanishtja' pas 1945, sepse Amerika u be fuqia me e frikshme ne Europe, Angline s'e pirdhnin shume ne kontinent.

Rusishtja u perhap pas 1945, jo sepse kishte Pushkinin,Tostojin, Dostojevskin apo Gogolin, por sepse BS u be 'gogol' nga 1945-1990. Sapo BS merdhifi, merdhifi edhe prestigji nderkombetar i rusishtes.

Shkaku i prestigjit nderkombetar eshte forca politike e shtetit jo forca kulturore. Kjo eshte e nevojshme per te pasur nje gjuhe te levruar e per t'i dhene nje lluster kulturore forces politike.

Edhe shqipja po te kishte prapa shpatullave ndonje shtet hegjemon ne Ballkan do te ishte shume e respektueshme ne Ballkan e do fillonin robte ta mesonin, si behej dikur me serbo-kroatishten. Nuk do ishte merite e Kadarese, por e fuqise politike te shtetit.

piktoret francez (Cezanne, Matisse, Manet, etj) jane nga me te medhenjt e botes (sidomos per vete piktoret), dhe kane modernizuar pikturen. 

edhe ne pikture ndodh ajo qe ndodh me kulturen ne pergjithesi, qe piktura e mire dhe piktoret e mire frymezojne te tjeret. 

Cezanne ka qene mesonjesi i Picasso-s, ndersa vepren Déjeuner sur l'herbe (per mua tablloja me gjeniale ne bote) te Mane-s, ky e ka ribere sipas menyres se tija, aq shume e pelqente. 

@ Akeisti,

E pranoj se je diskutues i kendshem, por ama eshte nje kantier me vete qe te debatosh. Me duket se ke nje kuptim te "vjeter", te "kaluar" te tokes, te pakten ne krahasim me çfare mendojne vete te zotet e kesaj ideje.

Franca eshte siç e the dhe vete, nje PUZZLE prurjesh ne te gjitha koherat. Franca nuk eshte as ne rastin gjerman (megjithese kjo e fundit po behet gjithnje e me teper), as ne ate shqiptar e as ne ate izraelit. Historikisht, Franca ka qene piketakimi i te gjithe te mallkuareve te botes, dmth te atyre qe perndiqeshin. Te mos harrojme se Francezet kane shpikur me Revolucionin e tyre te famshem, devizen "Liri, barazi, vellazeri", qe eshte ende sot nje enderr per te gjithe. Gjithashtu, Revolucioni francez, per here te pare ne histori, iu dha Cifuteve te drejten e qytetarise, pra e pranoi ne parim dhe praktike se dikush qe lind ne France eshte francez. Qe ketu e ka burimin e drejta e tokes. Nderkohe qe Gjermania ndoqi rrugen e se drejtes se gjakut (siç e ka ende Shqiperia : nje kinez qe lind ne Tirane, nuk eshte automatikisht kinez). Kjo lloj hapjeje e Frances, kishte te miren e vet sepse ndolli te gjithe shpirtrat e lire te epokes, te gjithe ata qe perndiqeshin per ide apo tjeter. Dhe kjo praktike ka vazhduar deri vone, mund te themi deri para 10-15 vjetesh. Mjafton qe te jesh i perndjekur, dhe Franca eshte automatikisht atdheu yt i dyte. Shkrirja e popullsive polake, italiane (keto me dyndje te fuqishme), portugeze, arabe, çifute, armeniane, ka bere qe koncepti gjak te mos kete shume fuqi. Sepse Franca kishte ate qe ka mbetur si "veçoria franceze", qe ajo i treste te gjithe ne kallupin republikan. S'me duhet gje, thoshte Franca, se çfare gjuhe flet e ç'fe je, ketu duhet dy gjera : frengjisht dhe laik republikan.

Dhe kjo ka bere qe masa me e madhe e artisteve me te medhenj te botes, kane kaluar neper territorin francez, madje jane vendosur deri ne fund. Shkoni shikoni varrezat e Père Lachaise dhe ate tjetren se ia harrova emrin, dhe shikoni ç'burra e ç'gra prehen aty. Kjo ka qene madheshtia e Frances. Po kete udhe, ka dashur ta ndjeke Amerika, dhe e ka ndjekur, por ne nje drejtim tjeter : ka thithur trurin teknik, shkencor. Parisi ngelet ende nje thithese artistesh, nderkohe Amerika nje thithese sipermarresish te çmendur.

As vete s'e di çfare desha te them, se s'kam 25 gishta, por ja keshtu.

Ky peshku yne s'la gje pa ditur e diskutuar.
Per art, te thajne petllen e te japin uje ne bisht te luges.
per antropologji te kepusin ne mes.
Per linguistike te lene pa ngrene fare.
Per biografira ... antologji me vete jane...
Shiko se eshte keshtu si them une... nuk e di mire ti... vrrrep, nje carcaf tjeter...
Ky popull te shtang me zgjuaresi ... ose dengla, ose pordhe...

epo s'jemi pjatalares si ty.

C'te keqe ka te lash pjata?
meqe ra fjala, cfare pune ben zotrote?

S'eshte aq bardhe e zi kjo pune. Burimi duhet te citoj tamam,se cfare peshe ka vendimi i keshillit te ministrave te jashtem.Vendimi duhet te kaloj nga PE. Ne cdo rast masat per shtrengimin e kufijve s'kane per te marr menjehere dhe s'mendoj se ka ndonje rrezik konkret. Kjo me duket me shume nje struggle per power ndermjet institucioneve europiane, duke pasur parasysh dhe zhvillimet e fundit. Sdq s'eshte as surprize as koincidence.

Ne fakt Danimarka ka kohe(qe ne 2011) qe e ka vene ne fuqi kete ligj pa e pyetur fare BEne smiley

"Na hidhni ne gjyq" i tha Komisjonit Evropjan ministri danez

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).