Asgjë s’e trondit më shpirtin tonë të lodhur, asnjë imoralitet ose guxim të pacipësh...

"Rikthimi i Fatos Nanos dhe harresa kundrejt gjëmave të tij tregojnë se sa e rëndë është situata në Shqipëri, sa pa dinjitet dhe pa kujtesë historike jemi. Eshtë aq e rëndë sa Nano arrin të duket burrë i mirë, dhe allishverishet dhe pabesitë e tij historike të amnistohen dhe justifikohen qoftë dhe me heshtje.

Në një dynja tjetër që nuk është kjo e jona, reagimi do kish qenë i menjëhershëm edhe thjesht për kurajën që ky njeri fodull merr për tu vetëshpallur kandidat për President Republike, vezët dhe domatet nuk do ishin më në ambalazhet e tyre.  [...]

Elokuenca e tij sipërfaqësore dhe e lodhshme, zëri i zvarritur dhe anemik, janë përdorur si e vetmja armë sharmante e tij këto kohë, përpiqet të tundë flamurin e kujtimeve të liberalit të dikurshëm, ndërkohë që liberalizmi i tij ish amoralitet në politikë."

 

*titulli origjinal "Fatosi që s’u bë dot kurrë pionier"

22 Komente

Nga liberal qe ish amoral, jeni kujtu vone Zida. Ai ka qene isoj gjithmo ne,qe ka day1. Tani le te shpalle car te doje. Eshte problemi funit qr keni.
Illustrim I bukur alidems I shko tabllose pergjithshme, punet nuk jon mir

Dje shikoja nje emision te Ardit Gjebrese. Po merrte oret me te mira te se dieles per te perhapur opinionin e kater personave mbi presidentin e ri.

Gjeja e pare qe dua te theksoj ishte "gabimi" i regjise qe beri lidhje live nje bisede ne intervalin e reklamave te Gjebrese me zv.ministren e Integrimit, nje tip qe ka mbaru per administrim biznesi e flet per psikologji. Arditi, ky showgirl-i, po i vilte opinion kesaj dudumes e po e transmetonin, direkt, pa dijenine e saj.Mu duk si e bere me dore. Qofsha gabim gjithsesi.

Gjeja e dyte qe dua te nxjerr ne pah eshte theksimi i kesaj zv.Ministres i nje opinioni se Presidenti aktual, Bamir Faraxhiu, eshte sjelle ne presidence si nje person i shoqerise civile. Zoti u ben shenje budallaqeve.

E treta qe duhet te theksoj meqe mu dha rasti : a ka dijeni zonjusha ne fjale qe per tu bere president i Shqiperise duhet te kesh mbushur moshen 40 vjec? A ka kontradikte qe gjykon presidentin nje njeri qe vete nuk permbush kriterin moshe per te qene nje i votuar si President?

Ketu e kam fjalen, gjithashtu, per ata anetare te parlamenti qe nuk jane ne moshe te pjekur. smiley

Per shkrimin nuk kam ndonje opinion, sepse nuk e lexova. smiley

E lexova, e lexova, po s`ke nga ta kapesh.

Alidems,

per te dhene nje opinion mbi Nanon mund ta besh dhe vete pa patur nevoje te sjellesh fleterrufe te kesja natyre.

Fatosi që s’u bë dot kurrë pionier !

Te luftojme mbeturinat mikroborgjeze !

Koth, kjo nenministria ka marre shume perpjete dhe mua me duket me shume e egersuar se vet Xhozi. Duhet te bejne pak kurren e "gencit" per tu qetesuar, mirpo dikush duhet edhe tua thote me dashamiresi.

perfundimisht nuk behet.

Koth, ne vetem dacibaot na kan met se per gjo tjeter nuk na pysin... me na heq edhe ket me mire na myt fare......loool

Po nuk e kandidoi Rama prap ka per ta ngrene, dihet kjo. Verbatum 2007-2009 do perseritet historia. 

Rama hoqi dore nga sjellja e kandidaturave nga Opozita dhe sonte i beri ftese Pozites qe te sjelle dhe disa kandidatura te tjera qe te vendosim votimin e Presidentit ne Raundin e trete.

Eshte makiavelist po dritshkurter. 

Me mire ta ndajme torten ne 3 pjese se ne 4 thote. Po heren e fundit qe mendoi keshtu ngeli me copen me te vogel. 

Po Brizida, nusja e djalit te Hekuran Isait, Ilirit dmth qe ka pas rrahur pedagogun ne Fakultetin Juridik, sikur ka qene nje nga eksponentet e LSI-se?

Qyshkur qenka kunder Metes? Edhe vete Rama e rehabilitoi Meten smiley

Ou, nuk e dija une kete lidhjen e saj familjare. 

Ka ik nga LSI-ja mbas diku nga 2008 dhe tani kalon kohen te faqja e facebookut e Braces. Fale alidemsit tani dhe ne mund ti lexojme artikujt e saj te Tema. 

Cfare fytyre Brizida, si burre.

E ka pas thene me kohe Z.Veliaj, Shqiperia rrezikohet nga boshti i se keqes Berisha - Nano - Meta. Kot nuk braktisi idealet e tija politike tek G99 per tu bashkuar kuder ketij boshti me PS-ne, gjithnje ne te mire te Shqiperise. Shume mire qe sillen artikuj te tille tek peshku. Duhet percjelle sa me shume fryma popullore kunder kesaj qeverie te kusarise, kunder hajduteve si Berisha apo Meta, e veglave te tyre qorre, si Nano, gjithnje ne rresht te pare kur behet fjale per te rrjepur e zhvatur kete vend. Qendrestaria e Rames eshte e mahnitshme, sublime, por e vetme nuk mjafton. Nese populli nuk i jep ndonje ndihme. Dhe ai po tregon se eshte gati.

Ne kerkim te mendjes se humbur.

Ja per te plotsuar infon e mesdhetarit

Eshte  bije mesdhetare . Rrjedh nga  ..... ish drejtori i k/Zbulimit qe per here te pare , fill pas clirimit e ka ngrite Rezidencen e Sigurimit te shtetit tek Kulla a Ram Berishes . Ky ka qene  dhenderi  i familjes qe priti I.Qemalin . Vete Ismail Qemali ka qen mik me gjyshin tim .. cili pas bisedes me I.Qemalin ... kapi ca probleme per Presidentin dhe Briseiden ( kur te lindete ) qe ne ate kohe . Nuk mundi me i botuar dhe dore pas dore mi la mua me prosine ...

Postoi per Momentum kur Boisa te kete ndiesi burrerrore . ....Hajde nivel Intelekti Mesdhetar Hajde smiley Se ku qendron Lidhja se me ke esht martuar e Briseida dhe ke ka rrah Ai ne raport me  me kandidatures se Nanos as Idioti me i mencur nuk mund ta kuptoje ! Boisa mos kerceno .Te pakten te kishe shmangur ate thenien poshte firifijve .

Materiali per mua i ka rene KOKES duke hedhur ne Mejdis idene e Vertetuar tashme por edhe me kete RAST ....Mjer SHQIPERIA ne duar te kujt ka rene ....

Idriz niveli mesjetar i mesdhetarevesmiley

O, Drizo,

kur shkrova komentin pikerisht ty te kisha ndermend smiley Dhe..ja..ti fap...nuk zhgenjeve smiley e hengre karremin smiley

Ne se me ke kuptue pe tamamai , perfaqesoj nivel Mesjetar per mendime para Mesjetare ose si u thone Bizantine smiley

Kur te krijohet tereni per KOHEN qe jetojme , Idris vetvetiu SHUHET !

 

MT mesdhetari - 5 Qershor 2012 - 18:14 

O, Drizo,

kur shkrova komentin pikerisht ty te kisha ndermend smiley Dhe..ja..ti fap...nuk zhgenjeve smiley e hengre karremin smiley

Nuk je nga ai lloj Inteligjenti . Je i turmes . Sepse po ta shohesh Holle -Holle une vij per tu ksehasur me ate te epokes se Bizantizmit . Dmth dicka para Otomaneve . Zotrote perse e do kete Rrol smiley Ti nuk ke hyr ne kete kategori ..Mjaftojne ata te PDH-it dhe ndonje sume e zgjuar e lyer me kallaj qe shkelqen smiley . Jane si xixellonjatve Driteroit ...I rremben ndricimi Flakes dhe duan te shkrihen me te ....

Po gjithsesi kam edhe te dhena te tjera per ate menyre te menduari qe kane 99.99% e pjesmarresve ne te nderuarin PPU  Kush je ti mer Jahu smiley ose ose "cfare ke dhene ti per Kombin "...dhe me sakte po sakte fare ama  "pse nuk e njeh partia kush ka qene ai Mut Muti "

Mos hec mo ...keshtu .Ruaje detin e Mesdheut te Paster sic Rruan PDH-i kryetarin e saj ! Ose dhe hec por pas cdo posti shkruj ..."ta /ja  futa "smiley Persh ...

oidriso: "Nuk je nga ai lloj Inteligjenti . Je i turmes..."

Nuk para replikoj sepse e konsideroj humbje kohe, aq me teper ne nje blog ku shkruhet per "llogje Kavaje" smiley dhe po ta kesh vene re nuk para komentoj, mund te ndodhe teper rralle.

Ndonese te respektoj per moshen smiley por edhe per idete smiley mgjs mund te mos biem dakord, asnjehere nuk jap percaktime per intelektin e komentuesit. Ti natyrisht je ne te drejten tende te besh cdo lloj percaktimi, por nuk do te thote qe ke te drejte smiley.

Fakti qe keta qe drejtojne sot Shqiperine jane batakcinj (e thene shume zbutur kjo) nuk i ben burra me te mire para ardhesit e tyre shpirterore. Dhe fatkeqesisht, pershtypja ime eshte qe ti nisesh nga prezuposti qe mqs nuk je me Enverin automatikisht je me Babasqapin (TM e jotja smiley )

Me duket e kam thene edhe nje here tjeter, mua as me rruhet per asnje nga politikanet qe jane sot ne xhiro ne Memedhembje (TM s'me kujtohet), per asnje per be.

Se me bere te "vjedh" 5 minuta nga puna qe te marrte e mira te marrte smiley

Edhe dicka te fundit dhe e mbylla: Kur nuk e ke tjetrin perballe, megjithese mund te jete e qarte ajo qe shkruhet, mungon garnitura, dmth ngjyrimet qe marrin fjalet kur flet me ze, intonacioni, gjestikulacionet etj, e per kete arsye mund te krijohen edhe keqkuptime e arrihet edhe ne perfundime "turmore" smiley

Shendet e paqe!

 

 Zotrote perse e do kete Rrol smiley Ti nuk ke hyr ne kete kategori...

Kaq po te kishe lexuar do e kuptoje , cfare mendoj per Jue smiley . Edhe ai rreshti i intelektit paraprin kete mendim ! Te njetin respekt e pershendetje !

Mire-se-erdhe Bace!! Po te kuotoj ktu...Kritika tvje mrapa smiley

Ne se me ke kuptue pe tamamai , perfaqesoj nivel Mesjetar per mendime para Mesjetare ose si u thone Bizantine smiley

Kur te krijohet tereni per KOHEN qe jetojme , Idris vetvetiu SHUHET !

 

Une e kom lexu kot kshu:

1. je me grip.

2. moment sentimentalizmi [dobesi ka koha e mire/ ditlindje, kids graduation...zoti e di!]

 

Sekreti te doli. Nuk e prisja qe ti me rreshqit keshtu...ose t'ka mor molli, fort, per ate te vorfen Shqypni smileysmileysmiley

 

-Drizo...te kom pa tek i reference per Prudonin. E lashe 24h me ajer...thashe qe ke vu minat...une spo flas fare..keep quiet...pastaj se lujta mo... kishte "reshkite pa u vu re" dhe una thashe mo mire mos e na, se ashtu bie krejt Sistemi...Europa shkrete ka shume halle sot smileysmiley te dija mire se je irredentist [+ me gen anarkik + voj ullini e pak ufull] po kjo ishte pertej smiley

I dite do e boj shkrim personal se kom i story te Bukur me Prudin, lol... Tani me thuaj. Sekreti te doli [fajin e ke vete! a. ha!] prape do Shkruash si "idrizi" ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).