Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Pa çensurë - 36

PS: Ju lutemi (II) që për artikujt që vendosni të mjaftoheni mundësisht me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës. 

262 Komente

Ai dhe Ajo me Atë ose Ata

Nuk e mban mend tamam si i thua gruaja, 'merri të dyja dhe kthehu në tre' apo...

ckemi jemi nje cift i martuar 35 dhe 26 vj nga tr.kerkojme te njohim nje cift tjeter serioz nga tr ose dr per caste te paharruara garantojme pasterti dhe diskret ne max ju mirepresim ne emailin tone.

Jemi nje qift 37 dhe 32 vj. te pashem. Kemi vetem nje deshire, qe te gjejme nje qift te martuar poashtu te bukur, te paster dhe qe di ta mbaje sekretin. Qifti duhet te jete prej 30-40 vj. Ju lutem vetem oferta serioze. Ju mirepresim dhe nese deshironi te lajmeroheni na i dergoni edhe fotot tuaja.

Qafshaperzotin qe krejt rastesisht, klikim pas klikimi, perfundova nje dite tek nje faqe shqiptare me njoftime te ndryshme per shit-blerje, pune, etj, midis te cilave dhe nje seksion te titulluar “Takime”, nga jane shkeputur dhe keto dy njoftimet me siper. Nuk e di sa e njohur eshte faqja (numrinje.com) dhe nese keto njoftime jane reale apo jane kopjuar nga nje faqe tjeter, apo thjesht jane stisur per publicitet te faqes; kishte disa syresh te tilla aty, ashtu sic kishte dhe njoftime me parametra me ‘tradicionale’ per tek-e-tek, si keto dy te tjerat:

Kerkoj nje vajze ose grua te martuar te pa kenaqur qe deshiron miqesi dhe respekt. Jeni te mirpritura (Vetem femra ju lutem)

JAM RRETH 60 VJEC. Kerkoj grua me moshe rreth 40. MOSHA E GRUAS=mosha e burrit/2 + 7. Ne rastin tim 60/2 +7=37 vjece. A kam te drejte te kem nje te dashur?. Jam ne gjendje te mire financiare. dhe dua ta shijoj jeten per vitet qe me kane mbetur. Jam i arsimuar ne nivele me te larta te mundeshme, jam i ekuilibruar dhe , mjaft i arsyeshem.

Nuk eshte se perben ndonje fenomen interneti–apo shoqeror–kjo gje tashme; jam i sigurt qe ka plot faqe te tilla ne internet ne gjuhe dhe vende te ndryshme. Thjesht nuk kisha hasur te tilla njoftime ne shqip me pare. Gjithashtu, nuk eshte se po i paragjykoj njerzit qe i kane bere njoftimet, aspak (secili ne te veten), por nuk e di pse si titull te mundshem humori per kete artikullin gjeja e pare qe me erdhi ne mendje ishte “Ne fshatin tone paska ardh’ ekskavatori”.

Ilustrimi eshte pershtatur nga nje kartoline humoristike e Somee Cards.

Nje cifut dhe nje japonez ne tren? Cifuti: -Pa me thuaj, mos je gje cifut? Japonezi: -Jo, japonez jam. Cifuti i kthehet pas dhjete minutash: -Shiko nese je cifut ma thuaj mos ki turp. Japonezi: -Po jo more mik, japonez jam. Cifuti perseri pas dhjete minutash. -Shiko tani qe ska asnje njeri ne tren ma thuaj hapur, cifut je? Japonezi i inatosur i pergjigjet: -Epo mire cifut jam. U kenaqe tani? -Cudi? se ngjan shume me japonez...

Gruaja qe po ndiqte burrin neper shtepi per ta rrahur dhe burri qe mbyllet ne banjo ,i thoshte gruaja:
-dil shpejt qe aty
-jo nuk dal!
-ore dil shpet qe aty
-jo thash dhe jo,nje here flas une, burri qe eshte burre nje here flet. smiley

Paulini, Petriti dhe Pjetri po punonin te nje shtylle telefoni kur Pjetri rreshqet, bie ne toke dhe vdes menjehere. Pasi e merr ambulanca, filuan te diskutonin Paulini dhe Petriti se kush do ti thote gruas se vet qe Pjetri vdiq.
- Shkoj une, se jam i mire per keto punet sensitive – thote Paulini.
Iken Paulini dhe kthehet pas 2 oresh me nje arke me birra. I çuditur Petriti e pyet:
- I the gruas se Pjetrit qe Pjetri vdiq?
- Po – i thote Paulini.
- Po birren ku e gjete? – pyet perseri Petriti i çuditur.
- Kur i shkova te shtepia i rashe deres dhe kur gruaja hapi deren e pyeta “A je ti ajo qe i vdiq burri ?”. “Jo tha ajo e cuditur , e kam gjalle burrin”, dhe un i thashe “A e veme me bast me nje arke me birra?”

smileysmiley po ti qeke dreq smiley te forta kto. @ Ket

 

Ndërron jetë ish-trajneri i 
Kombëtares, Medin Zhega
 TIRANE - Ndërron jetë në moshën 66-vjecare ish trajneri i Kombëtares Shqiptare, Medin Zhega. Baba i dy fëmijë, Zhega ndërroi jetë sot rreth orës 15.00 në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza në spitalin neurokirurgjik ku ai po kurohej prej kohësh pas një hemoragjie të rëndë cerebrale që i kishte shkaktuar paralizë të përgjithshme. 

Në maj të vitit të kaluar Medin Zhega pësoi një aksident në Kanada kur u rrëzua në vaskën e shtëpisë ku jetonte. Që prej atij aksidenti gjendja shëndetësore e tij u përkeqësua deri ditën e sotme kur ai mbylli sytë përgjithmonë.

Shpesh në forumet sociale dhe rrjetet mediatike lëshoheshin apele për më shumë vëmendje ndaj jetës së ikonë së sportit shqiptar. 

Në vijim Biografia e plotë e Medin Zhegës:

Medin Zhega ka qënë anëtar i Komitetit Ekzekutiv të FSHF. Ai ka lindur në Shkodër më 31 janar 1946. Shkollën e mesme e ka kryer në qytetin e lindjes, studimet e larta në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, Dega Kimi-Mercologji. Ka kryer studimet e larta edhe në Intitutin e Kulturës Fizike dhe Sporteve "Vojo Kushi" (sot Akademia e Sporteve).
Në periudhën 1963–1979, ka luajtur futboll me ekipet e Vllaznisë dhe Dinamos, duke qenë një nga lojtarët më të mirë të vendit, i shquar si golashënues në ndeshje kombëtare dhe ndërkombëtare. Nga viti 1965 e në vazhdim ka qenë anëtar i ekipit kombëtar të futbollit. Në vitin 1981 mbaron shkollën e trajnerëve në Austri. Ka kryer gjithashtu një seri kualifikimesh për trajner, jashtë vendit.
Në vitet 1984-1986 ka punuar si ndihmëstrajner i ekipit kombëtar dhe atij olimpik. Në vitet 1992-1996 ka qenë deputet i Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë. Në vitet 1999-2001 ka qenë trajner i ekipit Kombëtar të Shqipërisë. Nën drejtimin e Mjeshtrit Zhega, skuadra ynë Kombëtare, në vitin 2001, fiton turneun "Rothmans" në Maltë.
Ka fituar titullin e lartë "Mjeshtër i Merituar i Sportit".
Jeton në Tiranë dhe ka dhënë leksione futbolli.
Pasi shkarkohet nga detyra e trajnerit të ekipit Kombëtar të Shqipërisë, post që e mbajti deri në vitin 2001, ai emërohet anëtar i Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së. Përsëri, këtë post e mban deri në vitin 2010. Në vitin 2009, gjatë transmetimit të spektaklit për nder të 90-të vjetorit të themelimit të klubit shumësportesh "Vllaznia", ai nderohet me titullin "Qytetar Nderi" i qytetit të Shkodrës.
Më 5 maj 2011, gjatë një udhëtimi familjar dhe qëndrimi në Toronto të Kanada-së, ai pëson një aksident i cili fatkeqsisht e dënoi fillimisht me paralizë dhe sot me ndarjen përfundimtarë nga jeta.

shqiptarja.com) 
 

 

Iu boft shpirti drite.

Ngushllime familjes ! Zhega ishte tashmë i paharruar !U prehtë në paqe !

me ardhka shume keq..smiley 

ngushellime familjes!

Kerkoj nje vajze ose grua te martuar te pa kenaqur qe deshiron miqesi dhe respekt. Jeni te mirpritura (Vetem femra ju lutem)

Kjo o brilante- Vetem Femra. Car pret ky kur thote vajze-grua??? LOL....Thana?

JAM RRETH 60 VJEC. Kerkoj grua me moshe rreth 40. MOSHA E GRUAS=mosha e burrit/2 + 7. Ne rastin tim 60/2 +7=37 vjece. A kam te drejte te kem nje te dashur?. Jam ne gjendje te mire financiare. dhe dua ta shijoj jeten per vitet qe me kane mbetur. Jam i arsimuar ne nivele me te larta te mundeshme, jam i ekuilibruar dhe , mjaft i arsyeshem.

------------

Nese kjo eshte e vertete athere Tranzicioni paska mbaruar. Sa mbrapa qekam o plako....pheeew. Qe tjetra tja vejme kapakun smileysmiley

ckemi jemi nje cift i martuar 35 dhe 26 vj nga tr.kerkojme te njohim nje cift tjeter serioz nga tr ose dr per caste te paharruara garantojme pasterti dhe diskret ne max ju mirepresim ne emailin tone.

Jemi nje qift 37 dhe 32 vj. te pashem. Kemi vetem nje deshire, qe te gjejme nje qift te martuar poashtu te bukur, te paster dhe qe di ta mbaje sekretin. Qifti duhet te jete prej 30-40 vj. Ju lutem vetem oferta serioze. Ju mirepresim dhe nese deshironi te lajmeroheni na i dergoni edhe fotot tuaja.

Gramatika do pak permirsime aty tek "Ckemi e Jemi" ...them tu japim pak Scope se duken ne hurry. Lexo Tr-Trieste ose [dhe] Dr-druvarre. Del fun smiley p.s. nashi e kapa pse Presidenti qeka KAQ important n'Shqipni. LMAO. Robt jane bored e te gjitha kan maru, pra dujnt vec i muhabet sado te tjete. Same me ndodh ne Hungari, pesimista Ekstrem, qaj-qaju e qaju...sa here shkoj i gjej me makina me te reja e me te mdhoja...e prape Qahen. Ne Shqipot jena dhe same: ANKOHEMI KOT smileysmileysmiley

Me duket e ke nga gjelozia qi s'ke treshuar smiley

Si tha ai, pranvera me nje lule s'vjen, duhen te pakten dy-tre qi te quhet buqiete lol

me ke cudite me kete, se dija se ka plas kaq keq smiley Sinqerisht. Eh po na rreshqet prej duresh ajo Shqipni..e harrum e na harroi smiley Ku o ai Pashko Vasili kur te duhet...

Me i lule svje...po kto ja paskan bo pertej buqetit, kjo o Kunon [kurore] smiley Ti lejme robt tbojne qef...para ca ditesh i shok me tha:

- ka ra standarti i porn-sites, dikur ka qene persmari [e kish fjalen qe per gramatike e fjalet me typo, lmao]

- jon bo shume, i thashe...kompetishon e nre kualitetin [ke pjesa lart] po e ul, ne pjesen poshte... Kena qeshe, lol. gramar n  adult...

Jena sjena ne aty, gjojnat po ciftezohen ne cift...kjo quhet modernitet!

Posi, une kur isha ne Tirane, shikoj ne tv s'di se ku, gjate nje emisioni kalonte poshte me shirit mesazhi 'mami e merzitur seksi kerkon babi te pashem per lidhje te nxehte. Nr i tel xxxxxxx.' Me iku truri, me gjithe mend e kane, thashe, apo eshte tip reklame moda e re?smiley

nuk thu shyqyr qe mami kerkon babi mi smiley

jemi njerez korrekte, familjare smiley

smiley

se si me tingellon kjo kur e shof sic e ke prure ne Shqip, Mami e Merzitur, lol [kam kohe pa pa TV Shqip, prandaj] vertete qeka bo kesh. Shpresoj te jene pas ores 9 o'darka. Te pakten. Car me thone mo

C'darke, emision mengjesi aty nga ora 11. Sapo me dilte gjumi mua me 6 ore jet-lag, c'te shoh. Ne fillim edhe mua me dukeshin si make-believe ne shqip, mirepo ehu sa gjera kane ndryshuar aty. Pse ai emisioni i Canit? Le po i vene edhe pulle te kuqe, me demek naten vone, dhe pastaj e perserisin te dielen mbasdite, kur gjithe kalamajte jane neper kembe. 

ohhh. Kjo nuk hahet mo! Skam pare asnje shkrim per kete problem, shtypin e ndjek por hej mo... jo me lupe. Vertete ...a ankohet kush per kete pune/ femijet etj?

11 AM? ska mo keq...cili stacion?

C'e pyet, ne fakt keq e kane kush ka femije qe rriten ne ate shoqeri e ne ate ambjent, pune e veshtire edhe t'i nxjerresh sagllam si njerez, edhe te pergatitur per te mbijetuar smiley

Sa per stacionin e ketej txt, ishte nje nga ata qe japin video muzikore - qe me duken te gjithe si nje variant i bastarduar i Mtv - dhe qe ne fund te ekranit dalin mesazhe qe njerezit dergojne me tel. Kishte plot te tjera te kesaj natyre si mesazhe, po kush i mban mend.

cja fut kot ti! femijet thote.

femijet per nje qershor bertasin Sali Berisha!

Merr vesh ti ca behet ketu. Gjith ajo dallge injorance qe shte perplasur ketyre aneve vetem keshtu do pjelli: kurvllik, krim, vrasje degjenerim dhe ne rrime, si gomari qe ujku po i hante gjysmen e trupit dhe ai thoshte ishalla eshte enderr, bejme llogje te peshku.

Ti shiko ca mesazhi jepet ketu, zgjidhet president nje anonim pa asnje lloj kontributi, mesazhi i bixhes. Rri as mos meso, as mos puno vetem lepi bythe se do te bjere bixha dhe behesh dhe i pari vendit.

Vertete qeka skandaloze! e ne flasim per kafshe te therura ne rruge [dhe ajo shume eshte] sidoqofte ne nje nivel te tille si TV, shteti e ka aq mundesi sa te tregoje dhembet. Qytetaret e prinderit duhet te flasin po ashtu...Po s'bertite pak Kush ste degjon. Femijet [ato qe kane kushtet] jane shume te zhvilluar sot e pa kontroll etj, mund te shohin gjithshka se e kane internetin ne telefon, varet tek prinderit ti kontrollojne [sofware/ kontrol etj] por TV TE HY NE sy me dhune e pa effort. Kjo sinqerisht eshte skandal. smiley   [e di qe ka sh. skandale e ku tja fillosh por prape kaq kane ra standartet??!]

-----------------

me kujtohet kam qene femije [7-8] dhe se harroj nje titull ne gazete,vec ka tingulli, reportazh i thjeshte: Mami e dalluar dhe Nene shembullore! Lol Shqipja nuk ka shume vende per akrobaci te tilla, prandaj se harroj dot smileysmiley

Ref/ Mami e Merzitur- hera e pare qe e pashe ne Print smileysmiley Akoma nuk po mesohem dot me te...kur e lexoj...Mami e Merzitur smiley hahaha tck.tck.tck

 

[mami/ infermiere e kish fjalen]

Shiko tani, se kishte edhe 'babi hamshor nga Tirana kerkon mami te vetmuar po nga Tirana, mundesisht lagjja afer Medresese per nje fundjave te kendshme'. Ishin me kile keto mesazhet, prandaj edhe nuk e besova qe ishin real, po me thane qe ishin.

 

C'fare eshte nje reportazh ?

Nje logorrhea 'imazhesh'

tip reklame, ke faqja e panorames e hasa.

jo vetem imazhesh, ka dhe fjale patetike

meqe jemi tek imazhet :

une zbulova nje hatà : interierin e shtepise se deputetit çam dashamir tahiri : http://www.youtube.com/watch?v=-yNZHqK5Zpg

smiley

pastaj e folura e tij; pastaj e pashe edhe ketu

pastaj mesova se ka qene ndertues dhe notar. Tani eshte deputet. I mazhorances. Dmth ky qeveris shqiptaret  smiley

ca thu ti me, Dashi Havase eshte injorant safi.

Cam skafist me nam, se ne kohen e sales komisar policie ishte nje malok sali mulosmani dhe trafiku i skafeve dhe krimi kontrolloheshin vetem nga partia, vetem Cemrit ishin skafista.

Nuk e di ne vende te tjera po cemrit ne vlore jane personifikim i intriges.

Po kane nje hall nuk i kursejne leket, sa mbarojne hallin fillojne: Burre i mire filani leket i morri ama punen e beri.

ahahaha !

Ne fakt, sebep u be nje interviste e tij e shkurter dje, pas zgjedhjes se presidentit. Per kuriozitet po shihja tv disa minuta, kur hop! doli ky. Une nuk e njihja !
Foli nja dy fjale, kuptohet fjaline nuk kishe as nga ta lidhje as nga ta zgjidhje; por nejse. Por me beri pershtypje se foljen 'është' e shqitonte 'ëshë' ! smiley Dhe dukej se nuk e shqiptonte ashtu pa dashje !

Aty, pasi kalova fazen e pare te zgerdhirjes, bera nje search per te pare se cili ishte ky personazh kaq 'karizmatik' dhe... ngela pa mend fare fare ! Po fare ama ! smiley

Interviste Dashi.

Aman, po i lidhi tre fjali me kuptim njera pas tjetres, do varem per hunde.

Ka dy diploma dhe s'di emrin e Universitetit qe ja ka dhene

keto kohet e fundit po shikoj komedine italiane te viteve 60 me ata qe ata i konsiderojne "i mostri di comedia" DeSica, Sordi, Manfredi, Tognazzi dhe Gassman.

Me ben pershtypje ngjashmeria e madhe e italise dhe personazheve te atyre kohrave dhe shqiperise sot, hiq finesen italiane cdo gje tjeter eshte njesoj, e njejta cmenduri urbane, te njejtit personazhe.

Duhet bere nje film shqiptar per keto lloj personazhesh.

Ore Dashi i Havase eshte legjende, ka perkthyer dhe per Zanin ne 97-n, i perkthente italisht ato qe thoshte Zani. Eshte me PD-n vetem se eshte Cam. Shqipen e masakron fare, kur te heqim Jozin nga kryetare e kuvendit do veme Dashin. Nuk di te kete patur skafe, mund te kete bere rruge me mall, leket do i kete bere mbas 97-s.

smiley

kam degjuar per Dashin..

ma shif i cik ke 3:27, ka lezet smiley

[seriozisht duket qe e ka bere bukur, dallohet dora profesionistit aty, per aq pak sa pashe! Kjo o real promotion! Hallall Eliza! Ke kap i Shqiperi te mire]

Kris, po me vdes sonte me keto..."babi hamshor" hahahaha dhe "mami e merzitur," qesh kur i shoh e qesh kur i shkruaj, sinqerisht smileysmiley

Mos te ishte ajo puna kalamojve do ish krejt fun...se ajo ta jep i sad feeling, eh.

Kuuukuuu na u fantaksen zogistat, kristianofobistat, shushunjat pragmatiko-politiko, qe pjell ky komb. Nolit ti hane mune se s'i arrin as thuane.

 

Dora?! smiley

 

Oh dora...kjo nuk bo fare, ti na le var tani. Eshte nje nga komentet me brillante qe kam pare. Pls bring it back! Kjo o pa CENSURE...LOL. sic ishte...dhe i here...pose prune do ta bi prej atje ku do e cosh. Me dashje se kishe bo me t'forte.

 

Pls?! smiley

lol@ Kris...

smiley

Ti Halim qe s'di kendim

Behu vezir per arsim - nuk thoshte kot

 

Dora, bashkohem me parafolesit, mendoj se komenti ishte pikerisht aty ku duhej smiley

JAM RRETH 60 VJEC. Kerkoj grua me moshe rreth 40. MOSHA E GRUAS=mosha e burrit/2 + 7. Ne rastin tim 60/2 +7=37 vjece.

xhibi car gabimi kam bo WOW....si me ka shpetu kjo pa pa??? Me hutoi Sasia, ket sja fal vetes. Po ky qerrata...hahaha...nje murg e ka bo ket formule kohe me pare ehe fiu....qe baba e paska more sekretin.

Pra me tako 37 vjece, po spo e boj, 40 o ok. Hhahahaha. Ky mashkull merito i femer te qute dhe vazhdon me kete:

A kam te drejte te kem nje te dashur?. Jam ne gjendje te mire financiare. dhe dua ta shijoj jeten per vitet qe me kane mbetur. Jam i arsimuar ne nivele me te larta te mundeshme, jam i ekuilibruar dhe , mjaft i arsyeshem.

Fol po deshe, formula-pytje-pergjigje-krejt-vete-baba. smiley Girls start packing...ku mashkull nuk e merito me nejt vetem smileysmiley Na la Dora pa gjume sot, sa u cu vete ajo smiley

'A kam te drejte te kem nje te dashur?. Jam ne gjendje te mire financiare. dhe dua ta shijoj jeten per vitet qe me kane mbetur. Jam i arsimuar ne nivele me te larta te mundeshme, jam i ekuilibruar dhe , mjaft i arsyeshem.'

Gjyshi ne eharmony do kishte bere namin smiley

Jam plotesisht dakort me kendveshtrimet tuaja te nderuara ne lidhje me keto reklama ne internet ne gjuhen shqipe, pra solidarizohem me kerkesen tuaj qe Peshku gjithashtu duhet te kete seksionin e vet me keto reklama, tip "M'ka shku menja per nji infermiere leshkuqe dhe nji laburante leshzeze, te interesuarat te me kontaktojne ne privat me fjalet kyce alo alo ambulanca ne subjektin e mesazhit dhe ne pjesen e mesazhit te pershkruajne kendin e perkuljes se trupit dhe te dhena te tjera te dobishme".

Por, prisni pak sa te mbaroje europiani qe te mos lodhim adminin duke hapur nje seksion tjeter shtese tek faqja se ka pune puna, plus qe duhet te percaktojme nje kordinatore te atij seksioni.

Apo s'e kishit ketu fjalen? smiley

Dora, Star je qe e prune prape ate komentin smileysmiley

Te kam imagjinu sa je cu ka gjumi duke u perplasse ke tavolina, me sy gjys myllet e postove ktu. smileysmiley Mire qe e prune, LOL....ke shpirt Bujar! Ai duhet te jete komenti-thenia a javes...per te dy temat! Rilly. Shko fare mire for both.

xhib per nje faqe te tille te gjithe po vuajme hahaha,le ta bojme for fun. Ai plaku me ka shkri fare, Lapidar osht! Formula e gjojna, te isha femer vec per kuriozitet do e pisha i kafe me te, tip antik smiley Sinqerisht me vje keq qe ai rob o vetem, por hej kjo eshte jeta.

Ore ca komenti kishte bere Dora se na bete kurioze. Dora, qite moj lanete ta shiqojme. smiley

BP, qe ku ke nje gramatikisht korrekt meqe u ankove:

Jemi nje cift 28 dhe 24 vjec dhe kerkojme te njihemi me nje cift tjeter rreth kesaj moshe te cilet duan ashtu si edhe ne eksperienca te reja, jemi te paster dhe te shkolluar, dhe me plote fantazi, duam, dhe dime te ruajme sekretin. te gjithe te interesuarit le te shkruajne... presim kenaqesi pa fund.

Kush ka nge le te beje nje lajmerim fallco tek kjo faqja dhe te na thote ca pergjigje do marre lol

 

Bera nje prove te thjeshte, futa ne Google fjalen "kerkoj" te shikoj me ca do ta auto-plotesonte rezultatin faqja (dmth kombinime fjalesh qe derivohen nga kerkimet te meparshme ne Google, fjale qe kane vene pas fjales "kerkoj" mileti) dhe ja rezultati:

Imagjino keto jane kerkime qe njerzit bejne thjesht ne Google, jo ne keto faqet e posacme apo ne Facebook etj. Ok, duhet ta hiqje moderimin nga kufizimi i kerkimit qe te te jape kaq opsione fiks, megjithese dhe keshtu keto duken rezultate te censuruara nga Google per 'fjale te pista', se ne Yahoo p.sh. dalin dhe ca fjale te tjera. 

Per krahasim, disa perkembime fjalesh ne anglisht (ekuivalente te 'kerkoj) ncuk japin kaq rezultate seksuale ne krye te listes. Por, ec e mbushja mendjen BE-se dhe SHBA-se qi na thone se akoma jemi ne tranzicion dhe s'i kemi arritur standartet.

Si dhe, ca ankohen feministet ketu per ndrydhje dhe shtypje te femres shqiptare, pa shif pak rezultatet "mashkull per seks" eshte disa shkalle me lart se "vajza per seks", anipse eshte ne nr njejes. smiley

thnx for linkun, xhibo, me kishte hume kjo teme...qe pergjigja mo mire vone se kurre smiley se te premtova jo per gjo smiley  ket studim ke bo ti me i term:

- pune [te ardhura/ekonomi/ushqim/shtepi etj]

- makine  [mobilitet, liri, eksplorim etj]

- nuse  [Nuse!]

No.4 qeka me Oups! mashkull per Sex! smiley nese kjo qeka kerkesa No.4 e "humanoidit femer" ne Shqiperi, puna qeka keq. Mendo tani, mashkullin Shqiptar, qe filloi ti besoje i cike...dhe e emancipoi pak [lol] Kur te shofe qe "mami i merzitur" a paska ket prioritetin 1, se na del Njeshi tani...kur " e merzitura mami" i qeka reply atij guy-t tek pika 3 [nuse] atehere Mashkulli Krenar Shqiptar qet prangat dhe e lidh ke kaloriferi.

i.e. feminizmi back 3 dekada.[here tjeter me le te postoj te pakten 5here, atehere me kundershto, lol, te kam qef se bje gjeno te bukra ketu]

---------

prape ke gramatika -LOL- Xhib, ma tha nje shok nuk isha une qe u ankova, e sigurisht ai e kishte me damar shakaje. Po le ta shofim Mamin e Merzitme, se me duket i dore Kopje dembele kjo ketu: Bored housewives- Bored Mama- tek Mami i Merzitur.

Merzitur ne Shqip, te sjell tek trishtimi, ball me rrudha e nje shkalle pa qare me lot, eshte pak me e forte.

Bored ne Anglisht, thjesht shif tavanin, just that. Ngjan [si tingull] shume me lehte...tani a mund ta gjejme i term ne qe heq Merzitur, por jemi tek Nje Mami qe vec po Rrri Kot.

Mami Kot Fare? sbo... Mami e Papune? prap o crap, lol... si ta bejme, jepe nje ide...

me le ketu sonte smiley Komenti dores eshte siper al-bano e meje. Ishte per Nolin e Modh ajo e pruni ktu, e hoqi kur i doli gjumi, e pruni prape masi ju luta pak. 00:47 Dora. Me gramatike prape sma ke pru:

Jemi nje cift 28 dhe 24 vjec dhe kerkojme te njihemi me nje cift tjeter rreth kesaj moshe te cilet duan ashtu si edhe ne eksperienca te reja, jemi te paster dhe te shkolluar, dhe me plote fantazi, duam, dhe dime te ruajme sekretin. te gjithe te interesuarit le te shkruajne... presim kenaqesi pa fund.

Ndoshta jane nga Mali i zi, por prape kuptohet. Coja mrapsh please e thuj ta ripostojne keshtu:

Jemi nje cift 28 dhe 24 vjec. Kerkojme te njihemi me nje cift tjeter te kesaj grupmoshe; qe ashtu si dhe ne, kerkojne: hare, balanca dhe eksperienca te reja. Jemi te paster, te shkolluar e me plot fantazi. Garantojme, presim dhe duam nje lidhje te fshehte! Te interesuarit le te na shkruajne... kenaqesia do te jete e te dyja paleve.

Gimi [28] & Moza [24]

Xhib kjo o shqip smiley Nisja Gimit e thuj kujdes next time

Kjo qe ke bot ket mroma ne google, o Studim! Me nje Print-Screen e cove feminizmin shqiptar 3 dekada mrapa, tmerr! te isha goce do t'kisha'morr inot smiley Shume.

 

smiley

Jo bre t'u mbyllte e mendjes, keta me duket se ishin cift pe Korce, keshtu me duket thoshte aty. Po dhe ti ama bashke me ate mikun tend, paskeni shume pretendime; kerkoni drejtshkrim me saktesi 95% e lart jo vetem ne komente interneti ne pergjithesi po dhe ne njoftime per seks apo ne faqe porno* ne vecanti lol

Kurse fakti qe ka me shume femrsa sesa meshkuj shqiptare qe kerkojne shqeto seks ne Google nuk eshte aspak kundra feminizmit; feminizmi presupozon midis te tjerash te drejta dhe paragjykime te barabarta me burrat. Mbase tregon disi injorancen e femrave qe kur i teket per seks i drejtohen gjagji Gugllit ne vend qe te shkojne tek faqet e posacme, si fjala vjen Peshku smiley

*Per preferencat e shqipove nga Shqipria per faqet porno shif renditjet e top-faqeve ne Alexa, faqja e pare e tille eshte diku tek 26ta si renditje, asgje si renditje ne krahasim me rezultetet e googllit per seks, dmth shqipot jane praktike, duan ta bejne jo te shofin te tjeret duke bere, si bota vojariste ketej lol

Kurse fakti qe ka me shume femrsa sesa meshkuj shqiptare qe kerkojne shqeto seks ne Google

Ku e pe qe ato qe po kerkonin ishin femra? Thote gje aty qe s'ekziston mundesia te kene qene edhe meshkuj qe kerkojne shqeto seks me meshkuj ne google? smiley

feminizmi presupozon midis te tjerash te drejta dhe paragjykime te barabarta me burrat.

 

 

Se paskam kap une konceptin. smileysmileysmiley c'po me thua keshtu??smiley

Xhibi, deri sa t' lexova ty tani...une mendoja se:

 

 

Feminizmi eshte Shfrytezimi i nje Femre nga nje Femer tjeter ...

 

-------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...enderra te bukra per tani smiley  ti je ne gjume m'USA, ne darke do ta them " 3 dekadat" thing smiley Kena pune me bo e shku. Miremengjes Piple, dite me diell ne Angli! Sot. Now. Cudi! smiley

Gjynaf,  o zot sa shume u preka smileysmileysmiley

Edhe une jam prekur jashte mase. Te shihje lotet e asaj nene qe mbante kemben e djalit ne gji...s'di s'di cte them...smileysmiley 

Shkon njeni te doktori dhe i ankohet se sheh pernate andrra me dele tuj lujt futboll.
-Doktor i thote,jam ne hall mar,s'gjej rehati.
-S'ka gja i thote doktori,ka zgjidhje. Merre kete hap e pije sonte dhe s'ke me i pa ma por ke me fjet si qingj.
-O doktor i thote pacienti,a ban mos e pi qe sonte a,por neser e mbrapa?
-Pse mar i thote doktori,ç'a ke?
-Jo mar doktor,por sonte kane finalen e desha me i pa sesi ndahen.  smiley 

hahahahah

 

Ndahet nga jeta poeti Pano Taçi. Kemi lexuar ketu tek peshku disa vjersha te ketij poeti me duket.. Ndahet nga jeta poeti Pano TaçiTIRANË- Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë, në moshën 83 vjeçare, poeti Pano Taçi.

Jeta dhe vepra e tij ka qenë një kalvar i pafund vuajtjesh, burgimesh dhe internimesh. Ai mbetet një ndër ata poetë, që për një periudhë të gjatë ka qenë i privuar nga liria e fjalës dhe mendimit.

Ndonëse Pano Taçi ishte pjesëmarrës në Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare, ai u burgos që në vitin 1947 dhe deri në vitet '90, duke përjetuar në pjesën më të madhe të kohës përndjekjen dhe persekucionin e diktaturës komuniste.

Vetëm pas viteve '90 ai nisi të botojë serinë e veprave të tij poetike, të cilat u vlerësuan lart nga lexuesi dhe kritika letrare. Krijimtaria e tij poetike zë një vend të nderuar në vlerat më përfaqësuese të letërsisë shqipe, duke i dhënë kësaj të fundit më shumë identitet dhe fizionomi artistike dhe kombëtare.
Edhe pse në poezinë e tij spikatin motivet e mbijetesës nën regjimin totalitar komunist, fryma humaniste është një ndër ato veçori kryesore që përshkon krejt korpusin e tij letrar.
Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve dhe Instituti i të Përndjekurve Politikë i shprehin ngushëllimet më të sinqerta të afërmve, miqve dhe kolegëve për humbjen e poetit Pano Taçi.
Homazhet në nderim të poetit do të zhvillohen ditën e enjte, 14 qershor, ora 10.00 –11.00 në hollin e Teatrit Kombëtar.

 

Sa nxirje nga dielli eshte normale dhe jo shume e demshme per shendetin, what about kaq?

 

Konfirmohet lidhja mes gjenialitetit dhe çmendurisë Konfirmohet lidhja mes gjenialitetit dhe çmendurisëGOTEBORG - Një hulumtim i kryer në Suedi ka treguar lidhjen mes gjenialitetit dhe çmendurisë.

Skizofrenia dhe çrregullimet bipolare janë më të shpeshta tek njerëzit krijues dhe inteligjentë. Idenë e ka zhvilluar grupi shkencëtarësh, të cilët po ashtu vuajnë nga çrregullimet mendore.

Kay Redfiels Jamison, nga shkolla e mjekësisë ''Johns Hopkins'', e cila po ashtu vuan nga çrregullimi bipolar, ka treguar që testi i inteligjencës të cilin e kanë bërë një numër 16-vjeçarësh nga Suedia, ka treguar që te fëmijët me inteligjencë të lartë ekzistojnë shumë shanse për zhvillimin e një prej çrregullimeve mendore.

''Rezultatet kanë treguar se personat, të cilët janë të avancuar mendërisht kanë katër herë shanse më të mëdha për të zhvilluar çrregullimin bipolar'', thotë Jamison.

Piktori i njohur holandez, Vincent Van Gogh dhe autori Jack Kerouac ishin gjeni, por po ashtu kanë treguar tendenca edhe për vetëshkatërrim. Ajo që është e paqartë është pse qeniet njerëzore e kanë të zhvilluar këtë karakteristikë.

Ideja për gjenitë problematikë dhe shkencëtarët e çmendur ndoshta është diçka më shumë se vetëm thënie.

Hulumtimet tregojnë që çrregullimi bipolar dhe skizofrenia janë të lidhura me kreativitetin e lartë dhe inteligjencën. Gjatë hulumtimeve u pa se gjeni i njohur si DARPP-32 është fajtori kryesor për lidhjen mes gjenialitetit dhe çmendurisë.

 

 

Bruksel, Kosova merr udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave Bruksel, Kosova merr udhërrëfyesin për liberalizimin e vizavePRISHTINË- Delegacioni i Kosovës mori sot në Bruksel udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave. Dokumenti iu dorëzua ministres për integrime Vlora Çitaku nga komisionerja e BE-së Sesilia Molmstrom. 

Delegacioni i Kosovës i udhëhequr nga ministrja për integrime Vlora Çitaku ka marrë në Bruksel udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave. Komisionerja e BE- së Sesilia Molmstrom, e cila ia dorëzoi ministres Çitaku dokumentin e shumëpritur, raporton Express. 

Udhërrëfyesi për Kosovën përmban 101 kritere, dyfish më shumë nga ato të vendeve të rajonit. Zyrtarët e BE-së kanë sqaruar se kjo është bërë në mënyrë që të mos përsëriten gabimet që janë bërë me shtetet e rajonit. Përfaqësuesit e delegacionit kosovarë janë shprehur optimist se Qeveria e Kosovës është e përgatitur dhe se do ti plotësojnë të gjitha kriteret e kërkuara. 

Ministrja për integrim Vlora Çitaku ka thënë se marrja e udhërrëfyesit është fryt i punës së përgjithshme të institucioneve të Kosovës, por nuk ka përmendur ndonjë afat se për sa kohë do të mund të arrihet deri të liberalizimi i vizave. 

FAJON: DITË E MADHE PËR KOSOVËN 
Komisionerja europiane Cecilia Malmstrom deklaroi se kjo wshtw njw ditw e madhe pwr Kosovwn, pasi Udhërrëfyesi do të ndihmojw në progresin e Kosovës. 

“E kremtoj këtë hap të madh bashkë me popullin e Kosovës. Jam e bindur se Udhërrëfyesi do të ndihmoj në progresin e Kosovës për të shkuar drejt BE dhe dëshmon se vendi është në rrugë të drejtë. Por ky është vetëm hapi i parë e duhen edhe angazhime të tjera për t’u anëtarësuar në BE”, - deklaroi Fajon. 

(e.m/BalkanWeb)

 

Rikthehet diktatura ne Egjipt...Keshilli Ushtarak krijon puc ushtarak dhe shperben parlamentin duke i dhene vetes fuqi te plote legjistlative...

vetëm për ketlinën

ju lutem mos klikoni këtu

 

qyqja, dhe kjo na dul

 

Policia ndalon 100 kultivuesit e hashashit në Lazarat Policia ndalon 100 kultivuesit e hashashit  në LazaratGJIROKASTËR-Policia e Gjirokastrës ndërhyri sot për të eleminuar që në themel kultivimin e lëndëve narkotike në Lazarat. 

Falë një aksioni të befasishëm që është organizuar në orët e para të mëngjesit të sotëm, forcat e policisë, kanë shoqëruar për në komisariat, rreth 100 persona nga qyteti i Gjirokastrës, të cilët janë punonjës në terren të mbjelljeve të sasive narkotike në fshatin Lazarat. Personat janë ndaluar të rrugëtonin në Lazarat përmes furgonëve të linjës Gjirokastër-Lazarat pa dhënë më parë shpjegime arsyet që i çojnë ata të shkojnë në fshatin rebel. 

Në bazë të deklarimeve të tyre të sotme në Komisariatin e Policisë së Gjirokastrës, punëkërkuesit, kundrejt 2 mijë lekëve në ditë, hapnin gropa të cekëta për kultivimin e bimëve narkotike në disa territore të punuara dhe pluguara në afërsi të banesave të lazaratasve. Sipas burimeve policore të cilave u referohet gazeta “Panorama”, të 100 personave kryesisht gra, u është marrë deklaratë me shkrim se çfarë punë kryejnë në Lazarat dhe cilët janë punëdhënësit e tyre duke u vënë në dijeni se në rast shkelje të ligjit, do të penalizohen. 

Sipas zëdhënësit të Policisë së Gjirokastrës Gentian Mullai, edhe gjatë ditëve në vijim, do të intensifikohen ndjeshëm masat në drejtim të parandalimit të kultivmit dhe trafikimit të bimëve narkotike në fshatin Lazarat. 

(d.b/BalkanWeJa 

 

Ja ni shemull kur e kap gomarin nga bishti! eehhh

 

Po mire, po policia me c'prova i ndalon njerezit qe levizin te lire ne territorin e republikes shtetas  te te ciles jane? Po sikur te kene qejf te shkojne per piknik perdite ne Lazarat keto, c'pune ka policia? Apo jane vene zyrtarisht viza per ne Lazarat dhe keto nuk e kishin marre? Kap koken ne t'a mban leri grate e shkreta rehat, ato edhe me presh ne duar t'i kapesh, te nesermen gjenden te tjera, peshku qelbet nga koka, tha. C'fare rrumpalle eshte aty, e tmerrshme!

ku mund te gjej video mbi gjendjen e shqiperise pas falimentimit te firmave piramidale?

pervec ketij..eshte nje iklanit qe i tregon te gjitha me rradhe fimat.po sdi ku mund ta gjej

te Fevziu moj, por duhet ti japesh dicka ne kembim... smiley

 

Ndjenjat e fajit shkaktojnë depresion Ndjenjat e fajit shkaktojnë depresionTIRANE-Skanimet e trurit tregojnë se teoria e ngritur nga Zigmund Frojdi, i cili beson se ndjenjat e fajit luajnë një rol të madh në formimin e depresionit, janë të vërteta.

Në një prej shkrimeve të tij të famshme, Frojdi pretendoi se depresioni karakterizohet nga ndjenja e fajit ndaj të tjerëve ose vetëfajësimi për gjendje të caktuara dhe se kjo është pika që e ndryshon më shumë depresionin nga gjendja e zakonshme e trishtimit.

Një studim i Universitetit të Mançesterit, në Britaninë e Madhe, u përqendrua në skanimin e trurit të personave që kishin vuajtur më parë ose vuanin nga depresioni.

Në mënyrë të habitshme, u verifikua se skanimi i njerëzve në depresion nga ata që nuk kishin përjetuar asnjëherë probleme të tilla tregonte se ndryshimi më i madh ndodhte pikërisht në sferat e trurit të lidhura me ndjenjën e fajit dhe me pranimin shoqëror nga të tjerët.

Studimi, i publikuar në gazetën e përmuajshme të “Psikiatrisë së Përgjithshme” përbën provën e parë se mekanizmat e përshkruar nga Frojdi gjatë vëzhgimeve të tij klasike janë të sakta.

Një prej udhëheqësve kryesorë të studimit, doktori Roland Zahn, u shpreh: “Kërkimi ynë përkon me ato mekanizma të trurit të përshkruara nga Frojdi pas vëzhgimeve të tij. Sipas Frojdit, depresioni ishte një ekzagjerim i ndienjave të vetfajësisë dhe për herë të parë, skanimi i trurit tregon se është pikërisht zona e lidhur me ndjenjat e fajit ajo që ndryshon nga truri i një njeriu të prekur nga depresioni, prej një tjetri. Personat që kanë një ndjenjë përkatësie më të dobët ndaj shoqërisë dhe që në lobin e tyre të përparmë, ku ndodhet sfera në fjalë, nuk e kanë të fuqishëm ndienjën e përshtatjes më shoqërinë, bien shumë më rrallë pre e depresionit”.

 

    Tradire la moglie è pericoloso, rischio infarto

Il tradimento fa male al cuore, in questo caso porprio nel senso letterale del termine.

 

 

TradimentoTradire la moglie è pericoloso, in tutti i sensi verrebbe da dire,  perché oltre al rischio di vedersi picchiare,  aumentano le possibilità di essere colti da infarto. In sostanza, il tradimento fa male al cuore, non solo a quello di colui o colei, come in questo caso, che lo subisce, ma anche a quello del  fedifrago.
Lo studio che ha portato a questo risultato è dell’Università di Firenze, ma in ogni modo è una cosa che si sapeva già da tempo. Infatti, una delle prime raccomandazioni che facevano negli anni passati e fanno tutt’ora i cardiologi ai pazienti reduci da un infarto, è proprio quello di evitare il tradimento, perché questo accresce il rischio cardiologico.

La causa non va ricercata solo nel fatto che, avere un’amante, nella maggior parte delle occasioni più giovane, costringe in un certo senso a delle prestazioni decisamente più impegnative rispetto a quelle abituali che hanno come palcoscenico la propria camera da letto, ma anche perché un traditore è, in tutti i casi, esposto a maggiori tensioni, stress e preoccupazioni, tutti stati d’animo per lo più legati ai tanti sotterfugi  messi in atto per cercare dio non farsi prendere con le mani nel sacco.
E non solo, visto che anche il rischio di essere  scoperti mette sicuramente in ambasce. Tante altre sono le cause di preoccupazioni e stress. Una telefonata che arriva al momento  sbagliato, anche se sul cellulare, un messaggino arrivato sul telefonino dimenticato inavvertitamente a casa, un incontro casuale per strada o in qualche localino. Sono, in sostanza, tutte situazioni che non fanno altro che accrescere il rischio di infarto perché, come è noto da tempo, anche lo stress è un serio fattore di rischio.

Vape, vape, shume shume vapeee!! smiley

Pershendetje peshq!! smiley

Qafë Krrabë, autobusi bie në greminë, plagosen aktivistët e AK

Një autobus me 31 pasagjerë ka dalë nga rruga duke përfunduar në një greminë rreth 20 metra, në Qafën e Krrabës, në aksin Tiranë- Elbasan.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 16:40, në vendin e njohur si “Qershitë”, ndërsa autobusi me targë LB 31 56, udhëtonte nga Tirana drejt Librazhdit. 
Autobusi trasportonte drejt Librazhdit aktivistë të Aleancës Kuq e Zi, të cilët kishin marrë pjesë në Kongresin e Parë të AK-së, që u zhvillua në mesditë në kryeqytet. 

Autoritetet konfirmuan se nuk ka viktima, ndërsa pasagjerët kanë marrë lëndime të lehta në trup. 9 të plagosur u transportuan në spitalin e Elbasanit, 2 prej tyre ndodhen në gjendje më të rëndë, por fatmirësisht jashtë rrezikut për jetën.

Gabriel Garcia Marquez vuan nga Alzheimer

Mbi Gabriel Garcia Marquez 85 vjec ka rënë hija e Alzheimer. “Nuk do të shkruajë më kurrë”, i vënë kapakun miqtë e ngushtë të tij. Lajmi shokues del në një intervistë, dhënë gazetës elektronike kolumbiane “Kien&Ke.com” nga miku i tij, Plinio Apuleyo Mendoza, me të cilin në vitin 1982 shkrimtari shkroi veprën “El olor a la Guayaba”. “Gabo nuk njeh më as miqtë më të afërt, – pohon Mendoza në intervistë, ribotuar sot nga Huffington Post, – jam shumë i shqetësuar, sepse nëna dhe vëllezërit e tij kanë vdekur të gjithë nga Alzheimer”.

 

sot zgjedhejet ne greqi...si i paska shpetuar ky detaj peshkut

Po ti a kerkove mos trajtimin e temave politike ne fundjave? smiley

prnadaj pra zbatova censuren dhe shpreha habine time pa censure......pastaj dje ishte e vetmja dite qe politika su mor me politike............po ama cudi te vjen .....gjithsesi me mire......se do krisi sherri pas resultateve...........na gjeni ndonje teme tjeter meqe rra fjala,se u shkepen blogjet e perkthimeve dhe poezive.asgje kunder ama jemi bloze,1 perthen 70 komente,njeri shkruan 5 komente.......

 

Te henen pas dasmes...

Kur po na sillni Mesila Doden per bashkbisedim smiley

 

 

Makiato dhe cigare

varianti origjinal eshte:"Makiato me qumesht te ftohte dhe 200 lek cigare"

 

Si e survejonin Lidhjen e Prizrenit shërbimet e fshehta greke e serbeNGA: FATMIRA NIKOLLISi e survejonin Lidhjen e Prizrenit shërbimet e fshehta greke e serbeTIRANE-Lidhja Shqiptare e Prizrenit, 1878-1881" është titulli i librit të sapo botuar nga historiani Kristo Frashëri. Monografia me 700 faqe sjell në vëmendje një nga ngjarjet më të ndritura të historisë së re të Kombit shqiptar, figurat kryesore të saj, rëndësinë që ajo pati dhe mënyrën se si ajo u prit nga fqinjët e më gjerë. Duke e gjykuar 'Lidhjen' si një zbatim të programit politik, (por jo vetëm) të ideve të Rilindjes Kombëtare, Frashëri hedh mbi letër dobitë e këtij bashkimi të shqiptarëve. 

Në të janë pasqyruar trajtimet e historiografisë shqiptare dhe bo-tërore për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit të botuara deri në vitin 1984 dhe e dyta, burimet dokumentare, shqiptare dhe të huaja, të botuara dhe të pabotuara mbi Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, të shfrytëzuara nga autori në këtë monografi të cilat njiheshin prej tij deri më 1984. Por, çfarë është ky botim? Për herë të parë, Frashëri e përfundoi së hartuari këtë studim më 1984, e meqenëse mbuloi shumë faqe, fillimisht u mendua nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë të botohej në dy vëllime. "Vëllimi i parë u botua më 1989, ndërsa i dyti parashihej të botohej më 1990. Për shkak të ngjarjeve që ndodhën atë vit në Shqipëri, vëllimi i dytë mbeti pa u botuar", - shënon vetë autori në hyrje të librit. Siç vëren ai, më 1997 shtëpia botuese "Toena" e botoi monografinë e plotë duke përfshirë edhe vëllimin e dytë të pabotuar më parë, por la jashtë vëllimit hyrjen kritike mbi historiografinë kushtuar Lidhjes së Prizrenit. "Meqenëse nga botimet e mëparshme nuk ka mbetur asnjë vëllim në treg, gjë që tregon interesin e publikut për këtë temë madhore të historisë së Kombit Shqiptar, kjo monografi po ribotohet me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë Kombëtare. Këtë radhë, monografia mbi Lidhjen e Prizrenit botohet e plotë përfshirë edhe vështrimin kritik në një vëllim të vetëm. Madje, do të pasurohet edhe me ilustrimet më të domosdoshme që përmban albumi mbi 'Lidhjen Shqiptare të Prizrenit' botuar nga shtëpia botuese '8 Nëntori', Tiranë 1979", - vëren Kristo Frashëri. Ai shënon se, monografisë i janë bërë shumë pak ndryshime të domosdoshme. Autori i ka lënë ashtu siç i ka dorëshkrimi i vitit 1989, si referencat burimore ashtu edhe listën e bibliografisë, në të cilën natyrisht nuk janë përfshirë punimet e botuara pas vitit 1984. Në trajtimin e kësaj teme, pavarësisht nga koha kur është punuar, autori ka qenë frymëzuar nga kriteret shkencore dhe nga ndërgjegjja patriotike dhe aspak nga diktatet partiake. 

Dokumentet 
Për të trajtuar Lidhjen e Prizrenit janë marrë parasysh burime historike me rëndësi të veçantë si për shembull dokumente të rrjetit diplomatik dhe konsullor të Fuqive të Mëdha dhe të monarkive ballkanike - raportet e ambasadorëve të tyre të akredituar në kryeqytetet e kancelarive që kishin interesa në Shqipëri, relacionet e konsujve të tyre të shpërndarë në vilajetet perëndimore të Gadishullit Ballkanik dhe udhëzimet që Ministritë e Punëve të Jashtme të fuqive të interesuara u dërgonin përfaqësive të tyre diplomatike ose konsullore në Europën Juglindore. "Pesha e tyre rritet po të kemi parasysh porositë që Vjena, Londra, Parisi, Roma, Petërsburgu, Berlini dhe me tej Beogradi, Athina, Cetina u dërgonin përfaqësive të tyre diplomatike dhe konsullore për të ndjekur me kujdes të veçantë zhvillimin e ngjarjeve politike në Shqipëri, sidomos kur u pa se rezistenca shqiptare filloi të vinte në pikëpyetje zbatimin e vendimeve të padrejta, që Kongresi i Berlinit kishte marrë në favor të Greqisë dhe të Malit të Zi", - shënon profesori në libër. Theksojmë se, për nga numri i dokumenteve dhe për nga masa e njoftimeve, vendin e parë në këtë fushë burimore e zënë aktet e përfaqësive diplomatike dhe konsullore austro - hungareze të akredituar në Stamboll, Shkodër, Prizren, Janinë, Prevezë, Vlorë, Durrës, Manastir, Selanik, Cetinë, Tivar, Raguzë e gjetkë, të cilat ruhen në Arkivin e Oborrit dhe të Shtetit në Vjenë. 
Kundra trillimeve 
Ndërsa flet për dokumentet, Frashëri përmend Arkivin e Institutit të Historisë (Tiranë) dhe Arkivin Qendror të Shtetit, ku sipas tij gjendet një fond i pasur i konsujve austro - hungarezë. "Dobia e tyre është e madhe. Në kundërshtim me pohimet e trilluara të disa historianëve jugosllavë, të cilët e kanë akuzuar Lidhjen e Prizrenit sikur është themeluar nga Vjena nëpërmjet konsullit të saj në Shkodër, F. Lippich, aktet diplomatike austro - hungareze dhe në mënyrë të veçantë relacionet e vetë F. Lippich-ut vër-tetojnë të kundërtën: Se Vjena jo vetëm nuk kishte gisht në themelimin e Lidhjes së Prizrenit, por mbajti një qëndrim armiqësor ndaj saj. 
Fondet 
Më 1984, Frashëri shkruante se fondi diplomatik rus për vitet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit njihet fare pak. Historiani vlerëson se është e tepërt të thuhet se konsujt caristë të shpërndarë në Shkodër, Prizren, Janinë, Manastir, me në krye ambasadorin rus N. S. lgnatiev dhe kë-shilltarin I. V. Jastrebov ishin militantë të sllavizmit carist dhe si të tillë ishin të prirur që të denigronin situatën politike shqiptare. 
Zilitë e fqinjëve 
Fqinjët e Shqipërisë, kanë qenë ata që sipas historisë e kanë rrezikuar më shumë se askush tjetër tërësinë tonë territoriale, duke iu mësyrë për të marrë pjesë prej saj. "Pavarësisht nga qëndrimi ar-miqësor që qeveritë e tre vendeve fqinje të Shqipërisë mbajtën ndaj Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, fondet e tyre diplomatike përbënin një burim të rëndësishëm për historinë e Lidhjes së Prizrenit", - shkruan Kristo Frashëri. Ai vëren se arsyeja është se Beogradi, Athina dhe Cetina ndiqnin hap pas hapi zhvillimin e situatës politike në Shqipëri. Këtë interesim e dëshmon fakti se qeveria serbe kishte organizuar në trojet shqiptare dy rrjete informacioni, njëri nga Ministria e Punëve të Jashtme nëpërmjet hallkave konsullore, tjetra nga Ministria serbe e Luftës nëpërmjet shërbimit të fshehtë ushtarak. Por, sipas profesorit, në këtë kuadër nuk mbetej më pas as fqinji ynë jugor. Për këtë të fundit, ai shkruan: "Qeveria greke kishte dy sisteme paralele informacioni - rrjetin e rregullt konsullor që kishte marrë përmasa të mëdha dhe rrjetin e rregullt të institucioneve kishtare me në krye prelatët e mitropolive, të cilët punonin si agjentë të fshehtë të Athinës". 
Sa i takon Malit të Zi, ai kishte një sistem informacioni të kufizuar në viset kufitare shqiptare. Nga ana tjetër, Frashëri vëren se me gjithë këtë pasuri informatash politike, as nga arkivat e tri monarkive ballkanike nuk janë botuar deri sot materiale diplomatike që trajtojnë Lidhjen e Prizrenit. "Për ne, përmbajtja e tyre ka mbetur e panjohur, me përjashtim të disa njoftimeve fragmentare nga fondi diplomatik serb që ndeshen në trajtesën e J. Haxhivasiljeviçit dhe nga fondi diplomatik grek që ka shfrytëzuar E. Kofos", - shkruan historiani. 
Autorët serbë 
Në kapitullin "Lidhja shqiptare e Prizrenit në historiografi", Kristo Frashëri nuk lë jashtë vëmendjes as pretendimet e hershme serbe mbi Kosovën. "Ka më tepër se një shekull e gjysmë, - shkruan profesori, - që penat serbe e kanë bërë zakon ta cilësojnë trevën e Kosovës si pronë serbe, duke përdorur dy 'argumente', të cilat nuk kanë vlejtur në gjyqin e historisë". Në këtë pikë, Frashëri gjen gabimet e D. Bogdanoviç, i cili harron se serbët e Rashës e pushtuan Kosovën në shek.XI dhe këtu gjetën shqiptarët, të cilët sipas dijetarit të njohur jugosllav H.Bariçit, janë pasardhës të dardanëve të lashtë dhe banonin në Dardani derisa u dyndën këtu sllavët. Në lidhje më këtë periudhë të historisë sonë, Frashëri del kundër dy autorëve sllavë: D.Bogdanoviç dhe J. Haxhivasiljeviç. "Te vepra e D. Bogdanoviçit nuk mungon ndikimi i J. Haxhivasiljeviçit në një çështje thelbësore. Edhe ai pohon se në kohën e themelimit të Lidhjes së Prizrenit, në gjirin e saj u shfaqën dy rryma: Njëra e udhëhequr nga krerët e Shqipërisë së veriut, e cila kërkonte një autonomi të brendshme, jo për një zhvillim kombëtar, por si mjet për t'u çliruar nga taksat shtetërore; tjetra, rryma radikale e udhëhequr nga intelektualë shqiptarë të Stambollit, e cila kërkonte shkëputjen e Shqipërisë nga sulltani dhe formimin e Shqipërisë së pavarur, të ndarë (siç!) në katër principata (ndoshta ka dashur të thotë: Në katër vilajete) me qendër: Shkodër, Prishtinë, Manastir, Janinë, informacion ky i gabuar mbasi dihet se Lidhja e Prizrenit kërkonte jo ndarjen por bashkimin e tyre", - vëren Frashëri. Nga ana tjetër, historiani shënon se Bogdanoviç, shkëputet nga vargu i historianëve serbë, të cilët e kanë parë formimin e 'Lidhjes' si vepër të Portës së Lartë. Ai shkruan se është e pabesueshme që Porta e Lartë të përkrahë një lëvizje që synonte, pavarësinë ose autonominë e Shqipërisë.

(d.b/GazetShqiptare/BalkanWeb)

 

Cfare stresi sot,si do ta shtyjme deri ne oren 8 te darkes smiley

Me ne fund doli plazhi i Currilave nga lista e zeze.smiley

Qeveria e Maqedonise i ben publike emrat e pedofileve ne kete adrese: http://registarnapedofili.mk

Eshte hap i mire apo i keq, ngelet per t'u provuar. Njerezit jane ndare ne dysh. Une mendoj se nuk duhej ne kete menyre sepse mund te kete raste kur i akuzuari mund te denohet gabimisht. Atehere vertete eshte e dhimbshme. Po per ata qe jane vertete pedofila, atehere eshte ne rregull te dihen se kush jane.

 

smiley

nga uji i ftohte kjo? 

ja dhe Shefqeti, ka dale ne det te hapur..smiley

 

A është ky plazhi më i çuditshëm në botë?  

Ky mund të jetë plazhi më i çuditshëm, por ndoshta edhe nga më të bukurit në botë. Plazhi Gulpiyuri gjendet në qytetin Llanes në Spanjë dhe ka ujë kristal të pastër. Natyrisht të kripur. Ka rërë e madje krijohen edhe dallgë. Uji vjen nga gjiri i Biskajës. Edhe pse është pak vështirë për tu gjetur, vendi është kthyer në një atraksion për turistët.

Miliona vite janë dashur që dallgët të krijojnë një tunel nën shkëmbinj dhe uji të dalë në këtë zonë, duke krijuar një mrekulli.

Këtë vend kishin parasysh të parët tanë kur thoshin 'kodra mbas bregut".

Imagjinoj nje pallat te ngritur mbi kollona, dyqane ne dy anet e bregut dhe mbase nje flete plexigllasi perpara...

Kafe/bar jo? smiley

GJUNJEZIMI I EVOLUCIONIT

 

 

 

 

Disfata shkencore e Darvinizmit dhe e sfondit

te tij ideologjik

 

 

 

 

Harun Jahja

 

2003


 

 

 

Titulli i origjinalit:

THE EVOLUTION DECEIT

www.harunyahya.com

 

Të drejtat e botimit në gjuhën

shqipe janë të rezervuara për

Alb-Books ©

 

Përkthimi

Elton Gjeçi

 

Redaktimi letrar dhe teknik

Kujtim Ereqi

 

Korrektimi

Roald Hysa

 

Përkujdesja kompjuterike

Studio H. J. S.

 

Shqipëri:

Libraria tek rruga Islam Alla,

pranë xhamisë së Dine Hoxhës

tel. 00355 (0) 682236306

 

Maqedoni:

"Furkan ISM"- Shkup

Tel.: 00389 2 622360

Faks: 00389 2 622393

 

E-mail: alb_books@yahoo.com

Alb-Books is a logo of Furkan ISM

 

Shtypur nga:

Kelebek Matbaacilik

Istanbul / Turkey

 

--------------------------

smiley

kur te me duhet pak stervitje per muskujt e barkut, mund edhe te lexoje ndonje pjese.

linku http://sq.harunyahya.com/sq/books/675/GJUNJEZIMI_I_EVOLUCIONIT/chapter/11774

Na çane trapin keta fetaret, qe çdo gje do ta lidhin pazgjidhshmerisht me fene.... ja dhe ky burri, kur perifrazon Plankun, besimit te Plankut, me patjeter do ti thote besim fetar..... Ku Darvini e ku Feja...... Darvini ka dy shekuj dhe nuk ka arrit deri me sot asnjoni me e hudh poshte, doli nje mjekerrcjap nga Maqedonia e do boj thagma shkencoro-fetare...pffffff ( nuk kan asi lidhje feja me shkencen)

Parku ka ajer te paster

 

20-vjet Janullatos, hapet sot Katedralja 20-vjet Janullatos, hapet sot KatedraljaTIRANE-Prej ditës së sotme, të gjithë besimtarët ortodoks do të kenë një katedrale madhështore në qendër të Tiranës, e cila inaugurohet në kuadër të 20-vjetorit të zgjedhjes së Fortlumturisë së Tij Anastasit, si Kryepiskop i Tiranës dhe i gjithë Shqipërisë. 

Referuar zyrës së shtypit të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, mësohet se ceremonitë për inaugurimin e Katedrales së re Ortodokse “Ngjallja e Krishtit” do të nisin rreth orës 10:30, pas Liturgjisë Hyjnore dhe më pas në orën 18:00 do të zhvillohet një koncert në sallën e re, pranë Katedrales. Përveç, autoriteteve të larta shtetërore, trupit diplomatik dhe krerëve të komuniteteve të tjera fetare, të ftuar në këtë ceremoni do të jenë edhe përfaqësuesit e Patriarkanës Ekumenike, Kryepiskopi i Amerikës Hirësia e Tij Dhimitri dhe Mitropoliti i Filadelfias, Hirësia e tij Melitoni; Hirësia e Tij Nikoni, Kryepiskop i Bostonit dhe i Arqidioqezës shqiptare të OCA si dhe një numër i madh klerikësh të cilët kanë ndihmuar në ringritjen e Kishës Ortodokse në Shqipëri. 
Katedralja “Ngjallja e Krishtit” 
Kompleksi i Katedrales së re të Tiranës “Ngjallja e Krishtit”, është ndërtuar në qendër të kryeqytetit, në një truall që u dha gradualisht nga autoritetet shtetërore në kompensim të truallit të kishës së vjetër katedrale të Tiranës, e cila u shkatërrua nga regjimi ateist më 1967. Për studimin arkitekturor të veprës, në vitin 2002 u zhvillua një konkurs ndërkombëtar, ku fitues u shpall zyra “Papadatos Partnership LLP Architects”, nga Nju Jorku. Kompleksi i veprës përbëhet nga këto korpuse: Kisha katedrale, Kishëza, Kambanorja, Selia e Sinodit të Shenjtë dhe Qendra Kulturore. Koncepti arkitekturor i Kishës katedrale mbështetet në ciklin që përmban kuptimin e kohës së pafundme, aksi kulmor i të cilit përbën edhe qendrën e të gjithë ansamblit. Ky aks është po ashtu edhe qendra e një kryqi të madh, me gjatësi dhe gjerësi 49 m, krahët e të cilit përbëjnë masat kryesore mbështetëse të kishës. Kisha mbulohet me kupolë, me diametër të brendshëm 26 m dhe lartësi 23 m, ndërsa katër masat mbështetëse përfundojnë me mbulesa gjysmë cilindrike.

(d.b/Thimi Samarxhiu/BalkanWeb)

 

 

Thaci: Dorëheqja e Kucit, standart i munguar në Kosovë  Dorëheqja e Kucit, standart i munguar në KosovëTIRANË-Kryeministri Hashim Thaci deklaroi sot nga Tirana se dorëheqja e zv/ministrit Hajredin Kuçi është bërë për shkaqe morale. Sipas Thacit ky veprim instalon në Kosovë një standart të ri. 

“Ka qene debat që është përcjellë me opinione të ndryshme, me dicka të re në Kosovë. Z Kuci bashkëpunëtor imi i ngushtë dhe njeri i suksesshëm në qeverinë e Kosovë si ka dhënë opinionet e tjera. Ka ndodhur ajo që ka ndodhur në parlamentin e Kosovës. Zv ministri kishte bërë një deklaratë publike që potenconte se nëse kalonin 3 nene do të dorëhiqej. Unë unë kërkova menjëherë që nenet 37 38 të riprocedohen në Kuvend. Kuci me veprimin e tij ka instaluar një standart të munguar në Kosovë, atë moral të fjalës së dhënë. Ai do mbetet bashkëpunëtor imi i ngushtë”, tha Thaci gjatë një konference për shtyp në Tiranë i pyetur rreth dorëheqjes së Hajredin Kucit. 

Por mediat kosovare thonë se Hajredin Kuçi do të jetë jetë përkohshëm jashtë ekzekutivit. Ai do të rikthehet për t’u bërë pjesë e kabinetit qeveritar sapo të hiqen nga Kodi Penal dy nenet kontestuese për mediat. 

Burime të “Kohës Ditore” bënë të ditur të shtunën se Kuci do të rikthehet, për t’u bërë pjesë e Kabinetit qeveritar, sapo Kuvendi të heqë nga Kodi Penal dy nenet kontestuese për mediat, shkaku i moslargimit të të cilave ai ka ofruar dorëheqjen një ditë më parë. 

(d.b/BalkanWeb)

 

Se mora vesht kete artikullin une,edhe jep doreheqe edhe kthehet pas dy ditesh prape ne Kabinetin Qeveritar.

plasur vapa madhe ka

ne dritare bythen nxore

 

6-shja e fantastike që stimulon erosin, zgjidh njërin prej tyre 6-shja e fantastike që stimulon erosin, zgjidh njërin prej tyreSHBA- Amy Reiley, i cili njihet si ‘Mjeshtër në fushën e gastronomisë', pasi u diplomua në "Cordon Bleu”, shkollën e fashme të artit të gatimit ka krijuar një listë me 6 produkte të cilët nxisin dëshirën për eros.

1. Fiku
Fikur, sqaron Reily janë të pasur me magnes, vitaminë E dhe zink, të cilët sipas tij janë shumë të rëndësishme për shëndetin seksual.

2. Shalqi
Ai përmban cetrulinë, që stimulon trupin për të lëshuar argininën, e cila ndihmon enët e gjakut të relaksohen dhe ka të njëjtin efekt si viagra.

3. Shampanja
Është një tjetër përbërës që futet në gjak më shpejt se vera e kluqe klasike. Mund të pimë pak dhe menjëherë mund të hidhemi në krahët e partnerit ose partneres.

4. Rosmarina
Nëse gatuan, një erëz aromatike që nuk duhet të mungojë asnjëherë në guzhinën tuaj është rosmarina. Ato ku pjata lejon ta përdorësh, rosmarina është përbërës super, pasi është një stimulus i mirë sensual falë aromës së tij dhe efekteve në organizëm.

5. Speci djegës
Speci djegës, është simbol i eksitimit seksual. I kuq si ngjyra e pasionit, nxit trupin të reagojë dhe të eksitohet, të shfaqë ndjesinë e nxehjes, buzë mishtore të cilat kërkojnë të puthen...me pak fjalë zgjon djallin tek ne.

6. Djathi
Sipas ekspertitit, djathi nxit prodhimin e endorfinës, 10 herë më i efekshëm sesa cokollata, ndaj për këtë arsye ai është mjaft i efektshëm për të hapur oreksin për seks. Sipas doktorit Max Lake, i cili ka ushëhequr një studim në SHBA për efektet e djathit ka theksuar ‘ se aroma dhe shija e disa llojeve të djathrave nxit dëshirë seksuale tek disa femra ose meshkuj’.

Sipas mjeshtrave të guzhinës, arti i gatimit i bazuar mbi shijet dhe produktet e efektshme, e bën ushqimin të efektshme për trupin tonë dhe seksual në rastet e duhura.

 

Keti, vete koncepti i afrodiziakut eshte nje pallaver e madhe.

Siq pat thene Herakliti, afrodiziaku i vetem qi funksionon si i tille eshte vete p...opulli.

Stalker, pashe videon qe vure por pa ze (kisha gjetur ca cd te vjetra, ehhh kohet e cd-ve), me kolone zanore nga Erik Satie, 'stalacion e shkuar 'stalacionit smiley.

Shikoje nje here videon pa ze. Gjuha e trupit, me sakte gjuha e kokes, te nxjerr mallin e atdheut per fare. Per shtepine nuk po komentoj (nje dopjo uiski shkon mire me intervisten).

 

smiley

Vertet shume i mençur populli yne. Jo me kot ka thene per elbasanllinjte ato qe ka thene...

Mjafton te degjosh Henry çilin, krye ultra mega super byth.irin e shqiperise, per t'u bindur qe edhe per nja 300 mije vitet e ardhshme, s'ka per t'iu ndare kjo damke popullore elbasanit tone.

Por nga ana tjeter propozoj qe bashke me elbasanin te futet ne te njejten kategori edhe zona nga eshte Lubonja. Sepse edhe ai, ne momentin qe del dhe ben si habitur: "more, po kush ishin ata intelektualet qe vajten e mbeshteten Lulin si kryetar bashkie? Po paskan qene te trashe fare ore derzi, budallenj koke e kembe paskan qene..." Ne momentin qe del dhe thote kete si te pa te keq, nuk i mbetet tjeter veçse te njolloset po njelloj si elbasoni edhe origjina e lubonjes.

Une keshtu e mendoj per vete. ju pastaj shifni e beni.

Pisha dhe Liqene. Lubonja atje tej. Fresk. Këtu nuk mund të vdesësh pa u bërë të paktën njëqind vjeç. Lubonja madhështore, si gjith’ fshatrat e Jugut të Shqipërisë, hallkë e fundit e një zinxhiri introversiv; brenda maleve lugina, brënda luginave luginëza, brënda luginëzave fshatra, brënda fshatrave mure, brënda mureve shtëpiza, brënda shtëpizave fukarallëk, brënda fukarallëkut njerëz, brënda njerëzve shpirtëra. Fshat i bukur?! Shumë pak. Parajsë?! Jo, sepse ngatërrohet me Parajsën e Qiellit, parajsa është këtu dhe tani. I hatashëm?! Retorikë. I gjallë?! Jo, gjysma kanë ikur rrugëve të botës. I vdekur, i vrarë?! Aspak, këtu nuk ka të rinj, janë të gjithë në kurbet, por ka fëmijë, të moshuar, mësues, pleq dhe sidomos plaka të buta të ngrohta jugore plot dashuri, respekt, mirësjellje, mikpritje. Athere?! S’ka definicion, fshat jugor shqiptar i bukur, i butë, dhe pikë.

kur s'do s'do: nje foto

like mire kush nuk like pronen apo femren e tjetrit

Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor!

Beaten, why for
Can't take much more
(Here we go, here we go, here we go now)

One, nothing wrong with me
Two, nothing wrong with me
Three, nothing wrong with me
Four, nothing wrong with me

One, something's got to give
Two, something's got to give
Three, something's got to give now

Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor

Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor

Push me again
This is the end
(Here we go, here we go, here we go now)

One, nothing wrong with me
Two, nothing wrong with me
Three, nothing wrong with me
Four, nothing wrong with me

One, something's got to give
Two, something's got to give
Three, something's got to give now

Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor

Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor

Skin to skin, blood and bone
You're all by yourself but you're not alone
You wanted in and now you're here
Driven by hate, consumed by fear

Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor

One, nothing wrong with me
Two, nothing wrong with me
Three, nothing wrong with me
Four, nothing wrong with me

One, something's got to give
Two, something's got to give
Three, something's got to give now

Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor

Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor
Let the bodies hit the floor

Hey! Go!
Hey! Go!
Hey! Go!
Hey! Go!

smiley view-master!

Thua te jete e vertete?

 

po keshtu duket.... ja dhe nje burim tjeter.

 

nderkaq.., ja  pse  anglishtja  mbetet gjuhe  e rendesishme..smiley

Zhduket nga mali parulla “ENVER”, kthehet në “NEVER”  

Për rreth 35 vite, beratasit dhe kushdo që hynte në qytet dallonte në malin e Shpiragut parullën me emrin ENVER.

Germat e mëdha dukeshin me kilometra larg, falë punës disavjeçare për të realizuar një vepër që u gdhend në shkëmb. Por, prej 1 jave emri i diktatorit nuk është më. Një grup të rinjsh janë ngjitur në lartësitë e Shpiragut për t’i thënë “Kurrë” atij sistemi. Ata kanë nisur punën për të zëvendësuar emrin e Enver Hoxhës me fjalën anglisht NEVER. Për këtë kanë gjetur dhe mbështetjen e pushtetarëve vendorë. Pas ndryshimit të dy shkronjave të para, puna ka mbetur tek pastrimi dhe mbushja me gëlqere dhe pllaka të germës së fundit R. Nismëtarët e këtij ndryshimi i përkasin shtëpisë kinematografike “Debatik Center Production Distribution”, të kryesuar nga profesori Armando Lulaj, i cili ka studiuar për art kinematografik. “Iniciativën e ndërmorëm për të ndryshuar një parullë që simbolizonte izolimin e pashembullt të shoqërisë shqiptare dhe të tregojmë se shoqëria nuk duhet të bëhet pre e kompromisit të një shteti të kalbëzuar”, u shpreh Lulaj. “Për të kryer këto ndryshime kemi pasur ndihmë nga disa bashkëpunëtorë personalë të mi, të shtëpisë kinematografike dhe mbështetje nga komuna Sinjë dhe Bashkia e Urës–Vajgurore. Është për t’u vlerësuar ndihma e dy miqve të mi, kryetarit të Bashkisë Urë–Vajgurore, Syrja Ormenaj dhe kryetarit të komunës Sinjë, Pelivan Sina, të cilët më kanë dhënë një mbështetje të gjithanshme”, shtoi ai. Parulla me emrin Enver është realizuar në fund të viteve ’70 dhe në fillim të viteve ’80 për të nderuar udhëheqësin komunist të Shqipërisë. Pas mbërritjes së demokracisë, shumë parti të ndryshme me militantët e tyre kërkuan që 5 germat e mëdha me dimensione 150 metra të gjata dhe 50 metra të gjëra, të shkatërroheshin. Për eliminimin e tyre u arrit dhe përdorimi i lëndëve plasëse, megjithatë as nëpërmjet tyre nuk mund të prishej parulla e gdhendur në shpatin malor të Shpiragut, pikërisht në 5 prej 12 brinjëve të malit, në afërsi të fshatit Paftan. Mësohet se fillimisht të rinjtë kanë pastruar zonën nga shkurret dhe më pas kanë rimbushur germat, duke arritur vetëm të zëvendësojnë dy të parat, çka i korrespondonte më së miri fjalës kurrë në anglisht. Për momentin mbetet pa u realizuar vetëm germa e fundit R, e cila do të mbushet për t’u dalluar nga larg si dikur, por tani me tjetër simbolikë: atë të mospërshtatjes me asnjë lloj shtetari apo qeverie që nuk mendon për qytetarët. Një pjesë e mirë e banorëve të Beratit e kanë përkrahur këtë iniciativë, ndërsa të tjerë, kryesisht mbështetës të Partisë Komunistë dhe veteranë, janë shprehur kundër ndryshimit që simbolizonte udhëheqësin monist.

Parulla për Enverin
Ka zgjatur disa vjet realizimi i parullës me emrin ENVER në shpatin e malit Shpirag. Për shkak të punës gjigante që duhej për të shkruar 5 germat e emrit, ajo përfundoi plotësisht në fillim të viteve ’80. Shpati i malit u zgjodh pasi diktatori mund ta shikonte emrin e gdhendur në shkëmb që nga ballkoni i Komitetit Ekzekutiv në qendër të qytetit të Beratit.

 

Hengri Baloja dajak smiley

ku u zhduk ajo rubrika te peshku qe zgjidhej ne liber ne muaj edhe lexohej e dikutohej.te pakten behej rehat dialog jo ofendime,apo sbihej dakord per titujt??????

cfare libri do propozoje ti Klesi?

liber vere smiley

He se mezi e gjeta. Kjo per Bradin. Natensmiley

nqs Ismail Qemali dekorohet me urdherin e flamurit , po Gjergj Kastrioti me cfare do dekorohet , me urdherin e Skenderbeut smiley ??

ça kishte peshku qe nuk hapej mo,  skeni paguar tatimet?!smiley

smiley hahhah e forte kjo! Po un nga kam dale? Babi im nuk ka pi nojher alkol smiley

Do t'ket prish shoqnia e keqe.smiley

smiley e mir pra, nejse, mos ki merak jam moderated , pijen e pi, por  nuk e le te me pije mua smiley 

Versioni femror i shprehjes se meshkujve:une e maj pijen.Jam pijetar,jo pijanec,tha.smiley

 

236 Vjetori i Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara!

Gezuar gjithe Amerikaneve ishallahsmiley 

 

 

I kushtetutes te amerikes dhe lindjes te demokracise. Gezuar gjith botes te lire dhe demokratike!

Faleminderit. Ne raste te tilla ua shperblefshimsmiley Presim vizita pas ores 4smiley

Sa do e kisha festuar kete 4 korriken mer jahu!!! smiley

Kush te tha ty qe i kane vrare burrat?

Ma thote llogjika. Te pakten statistikisht, mundesia qe grate te vrasin grate nga informacionet e deri tanishme mbi vrasjet e kryera, eshte me  dhjetra here me e ulet se e anasjellta. 

E kisha fjalen qe nuk jane vetem burrat ata qe bejne vepra qe meritojne levdata. 

Per rastin e pare nuk e besoj, meqe thone qe ka qene me te meta mendore dhe ka ikur dhe here te tjera nga shtepia,  kurse per rastin tjeter patjeter qe ka dore mashkulli.

thua ta kete prere vete koken ajo Ketlin..  gjithsesi mbase vertet e kane ngrene egersirat

zot ta mendosh te shqyejne egersirat, me mire te me vrasi burri me pistolete sesa te me hane kafshet..brrrrrrrr e tmerrshme..smiley

Me ne fund ia arritem dites qe u gjetem lumturine burrave..smiley

 

Punët e shtëpisë i bëjnë burrat më të lumtur Punët e shtëpisë i bëjnë burrat më të lumturSHBA- Një studim i ri i kryer nga Universiteti Cambridge ka konstatuar se burrat në të vërtetë bëhen më të lumtur nëse kryejnë punë shtëpie.

Studimi më i ri nga profesoresha në Universitetin e Cambridges, Jacqueline Scott, si dhe një ekip akademikësh, e ka bazuar pohimin e vet në rezultatet e “European Social Study”, një sondazh i financuar nga Brukseli që përfshin 30.000 veta në 34 shtete. Ata janë pyetur se sa kohë kalojnë për larje, pastrim, blerje dhe mirëmbajtje të shtëpisë.

Ekipi i akademikëve ka bërë të ditur se ata kishin pritur të gjejnë përkeqësim të grindjeve familjare dhe rënie të mirëqenies së burrave, kur ata kryejnë më shumë punë shtëpie. Megjithatë, ata kanë raportuar se ndodhi pikërisht e kundërta.

Bashkëshortët dhe të dashurit ndihen fajtorë kur nuk e kryejnë pjesën e tyre të punëve në shtëpi, tregon studimi. Në studim megjithatë thuhet po ashtu se burrat preferojnë një jetë të qetë me punë shtëpie, krahasuar me një jetë të zhurmshme dhe me shkëputje nga pjesa tjetër.

Rezultatet bien në kundërshtim me grupin e madh të hulumtimeve që sugjerojnë se me gjithë avancimin e grave në punë dhe karrierë, burrat vazhdojnë që pjesën më të madhe të punëve të shtëpisë t'ua lënë partnereve të tyre.

 

A ja tregove burrit? smiley

C'i shesh syri do ti zere dora

Ja nje postim qe doja ta ndaja me ju:

Jam lodhur duke parë fytyra femërore të ribëra me botox,
gjokse ekstra të mëdhenj nga ballkonet në konkurencë, të
ndenjura gjithmonë në diell, taka e make up të
ekzagjeruar, gjeste hard prej grash të ndyra, tashmë nuk
dallohen nga ato të zanatit...
Dua të shoh gra me feminilitet të natyrshëm, me mënyra
të buta e të sjellshme, me buzëqeshje ëngjëllore, lëvizje
tërheqëse, me fjalë të ëmbla e të vendosura, me
mendime origjinale e të reja.
Dua të shoh femra të pavarura e jo hije të burrave që
shtypin dinjitetin femëror, femra me zemër që shkrijnë
akujt , shoqe e mike të burrit, të lira e të sinqerta.
Charles Bukowski

Te lutem, a mund te me shpjegosh pse kerkon ta ndash me ne? Seriozisht e kam.

aha, derisa te vije kryetari i ri, pike shiu s'do te paskemi...

smiley

Po futini nje kenge amon se kushedi fillon me pika.

Po ta zgjedhin kryetarin lab, po... ndryshe te thaheni e te piqeni ne diell!

Do thaheni fare moo smiley

Po po hallin tone qaj ti,ja ku eshte Deti,ti je rehat akoma ska shkri Bora.smiley

Po sigurisht hallin tuaj, se ne jemi rehat me moisturizingsmiley

p.s. Kisha pershtypje se ishe me i shetitur . Ka shkrire bora me vakt. Koha xham-smiley

Rri amon mos me trego per xhamllekun e kohes atje.

Well haters gonna hatesmiley

e do bredhim si cifuti neper shkretetire... 

http://www.koha.net/?page=1,6,106101

Qyfyre me shqipot qe mendojne se jane pronare te 'ickes te vajzes se botes me te cilen s'kane lidhje dhe qe e cila jeton me dhjetra mijra kilometra larg.

Dhe nese do te diskutohet efekti duhen zbuluar ligjesite e vepres se artit ne vetvete, gje qe edhe sikur ta synojne shumica e amatoreve s'e realizon dot. Permes kesaj pamundesie behet e pashmangshme qe diskutimi per vepren e artit te vazhdoje mbi gjurmen qe le tek ne, mbi mundesine qe kemi per ta shpjeguar ate pavaresisht nga ligjesite e saj. Prandaj rruga me e sigurte per te shpjeguar falsifikimin eshte te tregohet se nuk na ka hije qe te perfitojme njeherazi edhe nga efektet qe vepra e artit derdh mbi ne, edhe nga mohimi i ketyre efekteve, nuk mund te jemi oportuniste deri ne kete pike, nuk mund te vazhdojme duke ia ndryshuar artit natyren e tij ne funksion te nevojes a zakonit per te folur per artin, ndaj duhet te mos e fshehim me faktin se veprat e artit lexohen e konsumohen per llogari te efekteve estetike qe shkaktojne tek ne gjate kohes dhe sa kohe zgjat kontakti i vezhgimit te tyre prej nesh. Dhe ja sa e thjeshte: nese eshte keshtu, atehere vepra e artit nuk ka natyre njerezore - ajo vetem ndikon tek ne pikerisht kur ne nuk e modifikojme natyren e saj dhe nuk i japim pamje njerezore duke e rrenjosur brenda vetes.

R. Z.

Citimi mund te vazhdoje, me hope.

FEDEREEEER!
Iku Djokovic smiley

Ca rob plakaruca knej pari jan: Un komentoj ndaj ekzistoj! Mir mir, perdit e boni nga nji kakerdhi, bosh se bosh jeni !

Luis van Gaal traineri 60 vjecar,fituesi i kupes se kampioneve me ekipin e paratrinjve te Ajaksit,(me i madhi ne moshe, vandersar 23 vjec) neshkroi nje kontrate per derjtimin e Hollandes deri pas botrorit  2014

 

Romance with a chick on the beach

Zone e ndaluar Vizion Plus - arratisja e futbollisteve shqiptare Rudi Vata dhe Josif Gjergji, pas ndeshjes France - Shqiperi. Shume interesant emisioni. 

Sinqerisht e fusim per diskutim kete temen me lart. Si ka mundesi qe nje media merret me nje gje te tille? Per te mos permendur gjithe te tjerat.

LIBOR: Give a man a gun and he can rob a bank.  Give a man a bank and he can rob the world.

Ilustrim per LIBOR

Got ' g'n. Gimmi ' benk. Pramis to biheiv. smiley 

Pramisis, pramisis

PS: Loved the first and third episode, the second not so much. 

Nigjova ne NPR qe ish gud staf. Por nuk kam pas munci me e pa. do ta boj si me Lost besoj, ta shof te gjithini njeheresh.

taim ncuq. samtaims lats 'v taim, samtaims no taim.

Mejk tajm tu hev tajm. Ollsou, hev jor foun carxhd et oll tajm.  End on dhe gou. 

Dreaming  smiley

O admino, mjaft me diqiturat origjinale por te lodhura te Tushes, vere ndonje te fresket smiley

In theory, no reason can be more unreasonable, but, in fact, there is none more strong. With certain minds, under certain conditions, it becomes absolutely irresistible. I am not more certain that I breathe, than that the assurance of the wrong or error of any action is often the one unconquerable force which impels us, and alone impels us to its prosecution.

...

There lives no man who at some period has not been tormented, for example, by an earnest desire to tantalise a listener by circumlocution. The speaker is aware that he displeases; he has every intention to please, he is usually curt, precise, and clear, the most laconic and luminous language is struggling for utterance upon his tongue, it is only with difficulty that he restrains himself from giving it flow; he dreads and deprecates the anger of him whom he addresses; yet, the thought strikes him, that by certain involutions and parentheses this anger may be engendered. That single thought is enough. The impulse increases to a wish, the wish to a desire, the desire to an uncontrollable longing, and the longing (to the deep regret and mortification of the speaker, and in defiance of all consequences) is indulged. E. A. P.

14 korrik 1789-Sulmi mbi keshtjellen-burg te Bastijes,simbol i absolutizmit ,qe shenoi fillimin e Revolucionit francez,sot festa kombetare e Frances.

anglezet tane ,mire jane te pakten,pa per ata te Anglise nuk na prishet gjizasmiley

 

“Tronditet” Britania, Kate dhe William 4 muaj pa bere...
14 Kor 
Princesha e Anglise Kate Middleton eshte vene serish ne shenjestren e shtypit roze ditet e fundit.Burimi:ikub.al  

Prince-William-kate-middletonE ndersa pak dite me pare ajo u akuzua se perpara martese kishte marre pjese neper festa “hard” dhe orgji, kete here shtypi eshte marre me jeten seksuale te saj ne cift. Revista Star, ne numrin e saj te fundit,duke cituar nje mike te ngushte te princeshes, shkruan se çifti i ri prej kohesh nuk ben seks. Per te qene me preciz, Kate dhe William nuk kane kryer marredhenie seksuale prej kater muajsh. Me poshte ne shkrim saktesohet se nuk behet fjale per grindje apo dicka tjeter, por thjesht per shkak te impenjimeve qe ka cifti. Princi William ka nje mal me impenjime ushtarake, ndersa netet qe kalon me gruan, gjithnje sipas te njejtin burim, jane shume te paketa. Shpresojme te jete vetem kjo?! alb-observer.com
 

 

Venus,ka dushin ne dore pra,mos u bej kaq naive.

Presor Tupja ka ca kohe qe me duket gabimisht dergon pjese nga ditari i tij personal tek Panorama dhe kryeredaktorit i vjen zor t'i thote jo, te pakten vetem sonte.

Artikell interesant per flamurin e pavarsise.

Një vështrim në trashëgiminë e legjendave të Flamurit Kombëtar të Pavarësisë

Mendohet se ora paksa e vonë e asaj dite të Vjeshtës së Tretë të 1912-s, që mbyllte punimet e ditës së parë të Kuvendit Kombëtar, nuk dha mundësi të bëhej një foto nga ceremonia e ngritjes së flamurit, në momentin e shpalljes së Pavarësisë, çka do shërbente më pas për marrjen rrugë të një varg gojëthëniesh, mbi të cilat do ngrihej pyetja që ende s’ka marrë përgjigje: cili ka qenë Flamuri Kombëtar i ngritur në Vlorë, në mbrëmjen e 28 Nëntorit?

http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/spiro-ilo-620x447.jpg

Fillova ta sjell per botim por mediat tona kane nje te keqe qe diciturat e fotove nuk i ngarkojne bashke me fotot po i vene vec, keshtu qi, qi ta vesh foton me gjithe diciture ketu per botim, duhet te besh print screens dhe t'i ngarkosh si foto prap, dmth pertova.

Mos ja kurseni gojes smiley

 

Shpiket vaksina kundër shëndoshjes, mund të hani sa të doni Shpiket vaksina kundër shëndoshjes, mund të hani sa të doniUASHINGTON- Shkencëtarët kanë shpikur vaksinën kundër shëndetit, e cila shfrytëzon sistemin e imunitetit për të parandaluar shëndoshjen

Vaksina revolucionare gjatë testimit u është dhënë minjve dhe pas katër ditëve, tek minjtë është vënë re humbja e peshës trupore për 10 për qind.

Kafshët gjatë kësaj kohe janë ushqyer me ushqim të yndyrshëm dhe kalorik. Nëse ky injeksion është i suksesshëm në njerëz; kjo do të thotë që do të mundësojë konsumimin e ushqimit të shijshëm dhe me shumë kalori pa frikë nga trashja, shkruan "Daily Mail".

Megjithatë, ekspertët theksojnë që nuk duhet të hiqni dorë nga ushqimi i shëndetshëm, sepse ushqimi tepër i yndyrshëm lë pasoja të tjera të dëmshme për shëndetin. Hulumtimi më i ri është ende në fazën testuese, ndërsa injeksioni mund të gjendet në treg vetëm pas shtatë vjetësh.

Autori kryesor i studimit, Keith Haffer nga kompania amerikane Braasch Biotech ka thënë që ky studim tregon që trashja ka mundësi të shërohet me vaksinë

 

Finally smiley

Lazarati, fare e keqe,ku nuk eshte perhap.Keta mbahen dhe si fetare fanatike!

The Abbess referred to the net of Indra. Indra was an Indian God, and once he cast his net, every man, every living thing without exception was inextricably caught in its meshes. And so it was that all creatures in existence were inescapably bound by it.

Indra's net symbolized the Chain of Causation or, in Sanskrit, pratitya-samutpada. Yuikishi (Vijnaptimatrata or Consciousness), the fundamental doctrine of the Hosso Sect, to which Gesshu belonged, was celebrated in The Thirty Verses of Yuikishi, the canonical text attributed to Vasubandhu, whom the sect regarded as its founder. According to the Verses, Alaya is the origin of the Chain of Causation. This was a Sanskrit word that denoted a storehouse. For within the Alaya were contained the karmic "seeds that held the consequential effects of all deeds, both good and evil.

Deeper within man than the first six forms of consciousness - sight, hearing, smell, taste, touch and mind, with which sentient beings are endowed - there was a seventh called Mana or self-awareness. But Alaya, the ultimate form of consciousness lay deeper yet.

Just as The Thirty Verses expressed it, "Like unto a violent torrent, ever flowing, ever changing," this eighth form of awareness, like a raging river, changed incessantly, never ceasing to flow onward. In constant flux, Alaya is the source of all sentient beings and the sum of all effects on them.

Asanga, the co-founder along with Vasubandhu of the Yuishiki school, in a doctrinal work called The Providence of the Greater Vehicle, evolved, on the basis of the eternally mutative nature of Alaya, a unique theory of the Chain of Causation in terms of time. It dealt with the interaction of the Alaya consciousness and the Law of Defilement that gave rise to what was termed "the ever-recurring cycle of annihilation and renewal of causality." According to the doctrine of Yuishiki, "awareness only," each of the various dharmas, which were actually nothing other than consciousness, far from enjoying permanence, existed purely for the moment. and once the instant was past, they were annihilated. At the present moment, the Alaya consciousness and the Law of Defilement exist simultaneously, and their interaction gives rise to the causality of the present moment. Oncec this moment is past, both Alaya and the Law of Defilement are annihilated, but with the next moment, both are reborn, and both once again interact to give rise to a new causality. Beings in existence thus are annihilated from moment to moment, and this gives rise to time. The process whereby time is engendered by this moment-to-moment annihilation may be likened to a row of dots and a line. Y. M.

 

Gramsh, familja në kushte çnjerezore, të vegjlit: Nuk kemi parë kurrë TV 

 Nuk kemi parë kurrë TVGRAMSH- Familja Metaj në fshatin Mukaj të Gramshit, jeton cdo ditë mes varfërisë dhe mjerimit. Të ardhurat e vetme të kësaj familjeje janë 4 mijë lekë të reja në muaj nga ndihma ekonomike, të cilat nuk dalin as për ushqimin e përditshëm. Ata prej vitesh jetojnë në një kasolle, ku era dhe shiu depërtojnë lehtësisht, ndërsa kurrë nuk kanë festuar asnjë festë. 

“Jemi 5 pjestarë në familje. Vetëm unë punoj. Nuk kam të ardhura fare, vetëm 4 mijë lekë të reja. Kam borxhe nëpër dyqane”,- shprehet kryfamiljari Xhevair Meta.

Vetë anëtarët e familjes meta rrëfejnë për News24 se shpesh u është dashur të flenë me barkun bosh. Fëmijët kurrë nuk kanë parë asnjë film për fëmijë pasi familja nuk ka patur kurrë televizor duke jetuar të izoluar nga pjesa tjetër e botës. 

“Nuk kam parë asnjëherë televizor, sepse nuk kemi. Po të kisha televizor do doja të shihja filma. Nuk kam parë asnjëherë filma për fëmijë”,- rrëfen Gesti. 

Të ndodhur në kushte cnjerëzore në shekullin e 21, kjo familje apelon për ndihmë pasi tashmë nuk kanë më forca as për sigurimin e ushqimit për të vegjlit. 

Shënim i redaksisë: Në pamundësi për të dhënë një numër kontakti të familjes në nevojë pas kërkesave të lexuesve të ndjeshën ndaj lajmit, për të dhënë ndihmën tuaj mund të kontaktoni me kryeplakun e fshatit Sojnik, Gramsh, Hekuran Qose i cili do të mundësojë lidhjen me familjen në nevojë dhe së shpeji një llogari bankare. 
Nr. 0685449814 

 

(e.m/News24/BalkanWeb)

 

Nese ka dikush tjeter qe do ti ndihmoje, kontaktoni me numrin me lart.

p.s.Monde te kerkoj ndjese qe e vura te plote dhe jo vetem link, por s'besoj se krijon ndonje problem.

killing time....

ose vetëvrasje.

Belul prap në Zvicër? Paske pas shumë dasma apo me pushime malore -liqenore? smiley 

si prape?  une ketu isha javen qe shkoi , do rri dhe kete jave.  eshte mire ketu.smiley

maloket e Zvicres jane njerez te bute..smiley

Kete pershtypje kisha dhe une ne fakt...njerez me kulture, ka lezet.

ne fakt nuk ua mata kulturen..smiley   s'pata rastin te beja ndonje ballafaqim inteletual me ta..smiley

nuk eshte hera e pare qe shkoj ne Zvicer..  kam krijuar pershtypje te mire per zviceranet.. jane njerez te mire.. te qete, rilaks.. e pse mos te jene xhanem..  gjenerata te tera qe skane provuar lufte apo vite te veshtira..  gjithmone mire atje.. prandaj skane komplekse ata..smiley

Kultura matet ne ballafaqime intelektuale? Ne ashtu, jo vetem qe qenkem pa asnje gram kulture, por dhe e paskam perdorur gabimisht smiley

Njeriu ben vete shtratin e tij smiley..atyre bravo ju qofte smiley

Pêrdoret për të mos thënë  hala (akoma ) që tê mos ngjajë si  kritikë a vrejtje por si çudi . Pushime të këndshme e ja kalofsh mirê ! Ke ik me karavan si holandezët apo s'je intergru aq fort ? smiley

Hej. SOS. Na shkruj nojnjoni ca llafe te pergjithshme mre, si tip rezymeje, se pse jom mo i mire une se te tjeret per i pune qi kom gjet "doguollker" bari qenjsh dmth me shetit trekater qen per nja dy ore ne dit.
Dmth pune e sigurt, po u dashka bo rezymeja dhe intervista sa per formalitet.
Flm prprk.

E kam bere une kete pune kur isha studente, shetisja dy qen tek e tek, njera ishte bulldoge dhe emrin e kishte Josie, une e therrisja Jozefina, tjetri e kishte Archie dhe une e therrisja Kronin. Nuk para te marrin ne pune vetem me rezyme, duhet te njohesh njerez. Gud llak smiley

Kshu nuk duket si pun e veshtir. Te shofim smiley
Kam bezdi se mos ngaterrohen ato litaret mes vetes dhe une e kam vdekje me i ckokoleps.. pastaj emocioni i fillimit eshte i natyrshem smiley

Ji gjithashtu i parapergatitur se kjo pune eshte disi pune muti.

po thuaju o Fiqo..  ''na rupi çupi.... rupi çupi... e çkokolepsen vet ata..smiley

ej, me kujtove  Shvejkun qe shiste qen?  si i tha atij zoterise qe sapo bleu nje qen...  ''ju duhet te blini edhe kete tjetrin.. se ky qe zgjodhet ju,  zben dot pa kete..smiley

thuji ju llov dhe bicis!!

Good dog-communication skills.

The more i know people, the more i love dogs.

Thank u Kavir. Me ket te dyten kom per ta qa i paragraf tgjate qi ti shkojne lot persysh.
Rrofsh, kaq desha fillimin..

ALDRIN: ... And I've now been asked how it felt for four decades. I've had to think about it for that long. Well, if the people who asked me that thought for ten or fifteen minutes, they'd realize it's not worth asking. I mean, how can I communicate the feeling that I had in an understandable way to somebody who hasn't thought about it very much until just before they ask the question?
BEEBER: I realize it must be all but impossible to put into words, but people are fascinated with the moon. As you said, the symbology of a human being exiting the spacecraft and separately walking around is very powerful.
ALDRIN: Yes, I don't want to trivialize things, but at this point when I'm asked that question I wonder what it is the person asking really wants me to communicate.
BEEBER: That's a good question. To be honest, I'm not sure what I want to hear. ...

1 green apple a day keeps the doctor away

Mire ne uje hajt se po I fusim vete mollet, po duhet gjetur nje qupe si kjo per ta vene mbi banak, si kapak.

Miku juaj qe jua do te miren, me e pakta qe mund te beje ne kete raste, eshte te te uroje fat .smiley

Ejvallah. Perendiu nuk ka asnje arsye pse te mos ta vere vath ne vesh, except nqs s'ka vesh.

And I thought it was a woman that always had the genitals of some man in her, but qika me moral qeshtja lol

Dje, rreth ores 22:40, ndersa perpiqesha me mbaru do pune, kisha len TV ndez ne sfond tek EWTN, Global Catholic Television Network.

Mesova 2 gjera:

1) Citim: "Aborti ka vra 2 here me shume cifut qe nga koha e holokostit, se c'jane vrare ne holokost" dhe "Aborti ka vra 3 here me shume zezake ne Amerike se sa ka vra procesi i skllaverimit te zezakeve te Amerikes"

Po masturbimi, sa cifute ka vra ne lidhje me holokostin? Sa zezake? Sa Shqiptare...?  

2) Nene Tereza ishte serbe... Citim: " Nene Tereza lindi ne Shkup, Serbi" ... Me vone " Ndonese nene Tereza kish pare edhe me pare varferi, ne vendin e saj Serbi, varferia e Indise ishte goditese" dhe disa referenca te tjera qe nuk i mbaj mend per ti citu tamam.

I pergjumur i shkrujta nje email EWTN, dhe nese do me pergjigjen do ta sjell ne peshk.

 

 

LAURA NEXHAT MERSINI, VLONJATJA SHKENCËTARE

 

Nga Luan Çipi

Laura Mersini - Houghton, doktoreshë në fizikë, është profesoreshë e fizikes teorike dhe kozmologjisë në Universitetin Amerikan të Karolinës së Veriut, në Chapel Hill, qysh nga 1 janari 2004. Ajo është shkencëtare aktive në SHBA dhe një nga femrat e pakta shkencëtare me peshë botërore në fizikën teorike, që ka zbuluar një teori të re të origjinës së  “Big Bengut”,  që zgjeron njohjen dhe zbulimin e kozmosit dhe të krijimit të gjithësisë në një bashkësi universesh, ‘multiverse’. Një nga aspektet e kësaj teorie nga shkencëtarja e shquar është zbulimi i evidencave astrofizike për parashikimet e teorisë së saj në lidhje me ekzistencën e universeve të tjera, përtej universit tonë, të krijuar në periudhën para ‘Big Beng’ në mënyrë kuantike.

Vlonjatja Laura Mersini i ka të dy prindërit nga Vlora. Babi i saj është matematikani dhe ekonomisti i shquar Nexhat Mersini, vdekur para  një viti, studiues dhe shkencëtar, zbatuesi i parë i metodave matematikore në ekonominë e vendit tonë. Ajo e shpjegon prirjen dhe aktivizimin e saj shkencore nga gjeneza, inkurajimi dhe ndihma e të atit dhe është mjaft krenare për të. Laura e adhuronte Nexhatin jo vetëm si baba por dhe si shokun më të besuar dhe bashkëpunëtorin  e saj më të ngushtë.

[...]

Urime Laura. Më bëhet shumë qejfi sidomos duke ditur sa vështirë është të zësh punë në akademi, dhe sidomos kur je grua. Shpresoj të më jepet rasti të të shoh në ndonjë konf këndej nga qyteti-kantier i fizikës smiley

Kjo meriton teme me vete ,jo thjesht nje copez vend .

bashkohem me ty.

 

Szecsei & Fuchs

smiley double barel, bolt action!!! 

Carlos Figueroa-Fagot, dorzohet ne polici pas deshtimit te planit te tij per rrembimin e nje vajze 10 vjecare.

Fagoti tha se nuk e mbante dot me turpin.

EvenDiment ( Gramoz Ruci smiley ) province.Maturantet e Rreshenit, si c'do vit, sfilojne ne mramjen e matures

Ngushellime familjes dhe u prefte ne paqe.! E kam pat zjush muzike.

i paskan bere atentat Rambo-s ne Durres.smiley

 

lbert Qafa kishte dalë me leje nga Burgu i Peqinit. Objektivi i atentatit ishte i biri, Rambo. Policia po heton edhe pistën e lajthitjes në objekt të autorëve

Mark Brunga
 
Durrës- Sapo del nga burgu, e presin me plumba. Një atentat i ndodhur në orët e mesnatës ka shqetësuar banorët e qytetit të Durrësit pasi zhurma e breshërive të kallashnikovit u dëgjua shumë larg në qetësinë e thellë. Plumbat u shtinë mbi një automjet në rrugën hyrëse kryesore të qytetit ku udhëtonin babë e bir. Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe ka gjetur të përgjakur 2 vetë. Atentati ndodhi rreth orës 00: 45 minuta  kundër Albert Qafës, 48 vjeç me të cili ndodhej edhe djali i tij Rambo, 19 vjeç. Personat  u qëlluan me armë zjarri të tipit kallashnikov nga një makinë që po i ndiqte gjatë kohës që ata udhëtonin me automjetin me targa AP 629 EC, nga Durrësi në drejtim të banesës së tyre në lagjen Nr.14, Shkozet, Durres. Ata janë ndjekur nga pas nga  persona ende të paidentifikuar të cilët kanë qëlluar në drejtim të shoferit të makinës, ku ishte ulur djaloshi 19 vjeçar. Të plagosurit u dërguan menjëherë në spital dhe ekipi mjekësor ka konstatuar se Albert Qafa është qëlluar në krah dhe se ishte jashtë rrezikut për jetën, ndërsa i biri, i cili kishte marrë 4 plumba, vazhdon të mbetet në gjendje kritike. Pas ndihmës së parë emergjente mjekësore që iu dha në Urgjencën e Spitalit Rajonal të Qarkut të Durrësit, 19 vjeçari u dërgua me urgjencë në Spitalin  Ushtarak të Tiranës, ku i është nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale. Pak kohë pas të birit është nisur edhe i ati në të njëjtin spital. Pas një ndërhyrje të vështirë kirurgjikale, 19-vjeçarit i janë nxjerrë nga trupi 4 predha plumbi dhe është eliminuar rreziku që pretendonin mjekët për dëmtim të shtyllës kurrizore.
Hetimi në disa pista.
Fillimisht policia ka hetuar në dy pista hetimi: E para që ka të bëjë me të atin, Albertin. Sipas policisë, 48-vjeçari po vuante një dënim me 10 vite burg për akuzën e grabitjes së një kambisti nga qyteti i Elbasanit. Këto ditë ai kishte dalë nga burgu me leje. Pista tjetër e hetimit mund të ketë lidhje me djalin e tij 19-vjeçar. Pasi është sqaruar se i biri kishte marrë mjetin e një shoku për të shoqëruar të atin, policia ka ngritur një pistë tjetër, atë që autorët mund të kenë ngatërruar objektivin. Pasi makina në të cilën po udhëtonin babë e bir, ishte e një shoku të Rambos, çka dyshohet se pikërisht ky mund të ketë qenë dhe objektiv i vrasjes.
20 të shoqëruar
Nga orët e ndodhjes së atentatit deri në orët e vona të së shtunës në policinë e Durrësit janë shoqëruar rreth 20 persona, të cilët janë pyetur si njerëz që mund të kishin dijeni apo mund të jepnin detaje që mund të ndihmojnë policinë për të zbardhur autorët dhe motivet e krimit. Policia ka njoftuar se strukturat për hetimin e krimeve kundër personit kanë qenë menjëherë prezent në vendngjarje dhe fillimisht kanë marrë masa për ruajtjen e provave dhe thellimin e hetimit. Janë marrë në pyetje familjarët dhe persona të rrethit shoqëror mbi ndonjë konflikt aktiv që mund të kenë pasur si dhe ka nisur shqyrtimi i të shkuarës penale të Albertit. Pasi është konstatuar se mjeti i përkiste tjetër personi, (i biri e kishte marrë tek një mik i tij), policia ka nisur hetimin edhe për pistën e një krimi te kryer si rezultat i një lajthitjeje në objekt. Policia thotë se objektivi i atentatit ka qenë shoferi i automjetit, Rambo Qafa, i cili është qëlluar me 4 plumba.

Gaia, faleminderit per linkun e Peng po e shikoj ne keto momente. 

flmnd nga une gjithashtu smiley

beka dhe CIA pordhe me rigon ?smiley

o admin, po  si nuk hapet ndonje teme per lojrat olimpike mo?!

per pak fillon ceremonia e hapjes se lojrave olimpike: Londer-2012!

ketu baka nxehte...

 Trebeshina te “Dafinat e thara” (Libri i parë i kujtimeve, 1988) shkruan për veten: “...Kishte momente që dyshoja edhe në veten time! Ndofta isha një njeri i së kaluarës dhe jo i aftë për të lundruar me gëzim drejt ishujve fantastikë të komunizmit!”

Fantastike ose jo fantastike ishujt, kete nuk e di. Por amà edhe une e kam nje dyshim per dyshimin e Trebeshines : ndofta ai dyshim ka qene vertet i drejte!  smiley

Ca cuna te qytetit tim i here e ni kohe (une jam ma i vogel se kta)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).