Ne Mamurras u rrahen ca bura, Llanajt me Shkretajt. Kush dreqin e di se per cfare?  Kujt dreqin i duhet se per cfare!  U zune e u perleshen.  Ca vellezer me ca vellezer te tjere.  Ne polici nuk u raportua si ngjarje.  Se burat qe jane bura e cajne nderin me palle ne dore.

Vellai i Shkretajve  e vendosi: cdo bur i familjes tjeter meritonte te vdiste.  Se do mbrohet nderi.  U zu prita me ore te tera e me ne fund u erdhi nderi ne dere, makina me nje nga nder-marresit.  Bresheri automatiku.  Vecse ne makine bashke me xhaxhain ishte dhe nipi i tij 9-vjecar ulur perpara, kunata e dy nipa te tjere te vegjel ulur ne sediljen e pasme.  Xhaxhai u plagos rende.  Nje Llanaj, nje nder ne dore.  Kunata me dy nipat te ulur prapa shpetuan.  Femija 9 vjecar pa fat.  Vdiq ne krahet e nenes se tij ndersa po e conin ne spital, ndersa ajo, mbuluar me gjakun, me jeten e te miturit, klithte per te birin qe do rritej e do i behej burre.

Ne polici Shkreta tha: "Nuk e dija.  Une nuk qelloj mbi gra dhe femije."  Hapu dhé.  

Ne varrim te te birit i ati vuri piskamen "nuk e varros pa ua vrare gjithe fisin Shkretajve" Hapu dhé.

Pse s'hapet ky dhé e ta marre kete nder?!  Njehere e mire.  T'ua marre nderin burave.  Ta lere shpresen te rriten femijet te behen burra. 

82 Komente

Bravo Monda!

S'morra vesh gje, bravo per çfare?

Cfare ishte kjo njehere : kronike, kronike e vajtuar, e stisur, e pertypur e pakaperdire? Thjesht s'kuptova gje...

Si kuptoni keto gjera, ju graria.

Na mbeti nderi te derri! Se buri nuk ka guxim e të gjuajë me armë. Burri ka turp të qëllojë mbi familjen. Derri ka guxim por nuk ka turp.

pune malokesh!

Shume e drejte. Mashkullorizimi ekstrem, i ngritur ne kult prej kultures shqiptare gjate shume shekujve, per arsye nga me te ndryshmet e me komplekset, shfaqet tani ne epoken globale te shek. 21 si shemti dhe pengesa me e madhe drejt civilizimit. C'eshte me e keqja, te con direkt ne tragjedi te tilla makabre.

Ne teorine dhe praktiken perendimore moderimi i 'burrerise' se skajshme, apo i macismit, shihet si ilaci i shume te keqijave te trasheguara prej kohesh. Tamam tamam keta, te pakten ketu ne USA, e shohin celesin e ndryshimit tek rritja e rolit te gruas ne familje, pune, e shoqeri.

Me ndodh shpesh te stepem apo dhe te acarohem nga perulja strategjike qe i behet burrit dhe ngritja po aq e miremenduar dhe strategjike qe i bejne femres ne boten e sotme amerikane. Kete mund ta veresh lehtesisht kudo: ne shkolle, ne pune, ne media. Eshte e komplikuar dhe as nuk e shpjegoj dot me nje post, e as nuk bie dakort shpesh me keto manovra kulturore qe ve re ketu. Ama nje gje e them me bindje: it works! At least for here.

Me ndodh shpesh te stepem apo dhe te acarohem nga perulja strategjike qe i behet burrit dhe ngritja po aq e miremenduar dhe strategjike qe i bejne femres ne boten e sotme amerikane. Kete mund ta veresh lehtesisht kudo: ne shkolle, ne pune, ne media. Eshte e komplikuar dhe as nuk e shpjegoj dot me nje post, e as nuk bie dakort shpesh me keto manovra kulturore qe ve re ketu. Ama nje gje e them me bindje: it works! At least for here.

 

 

Vezhgim i sakte! 

OK.

Them se ka ardhur koha e bilancit. Te pakten ne dy çeshtje : çeshtja e vleres se jetes dhe çeshtja e feve.

Bilanc eshte te vesh ne dy anet e kandarit : çfare jep dhe çfare merr. Ideja eshte qe te marresh me shume nga ç'jep, perndryshe biznesi deshton. Duhet te kete diku nje +, qofte dhe te vogel, ndryshe nuk ecen.

Ka nje fjale diku qe thote "me t'ka me gra Reçi". (me t'ka = me te qare). Grate e Reçit, ne zonen e Dibres, siç duket jane me nam per vajtime. Diku thone se vajtojcat paguhen me leke, vijne, qajne nje njeri qe s'e njohin fare, dhe shkojne me nje sasi te hollash ne xhep. Ma merr mendja qe ky rast eshte unik ne Europe, per ne Arabi dhe Bolivi, s'di gje.

Ku lidhet kjo historia e bilancit me historine e grave te Reçit ? Ketu : ka njezet vjet qe ne funksionojme me gra Reçi. Sapo ndodh nje aksident, nje vrasje apo diçka, ne therrasim grate e Reçit, qe t'ua bejme te gjitha "adetet" te vdekurve, dhe sigurisht, te nxjerrim mesime qe ketej. Por ja qe ka 20 vjet qe s'po nxjerrim asnje mesim. Atehere nderhyn bilanci ? A mos ndoshta duhet dale nga kjo era e grave te Reçit ? A mos valle duhet t'i nxjerrim ne pension si nje metode jo frytdhenese ? Po shihet qarte se as grate e Reçit e as grate e Laberise, nuk jane duke na prekur ne tela, siç duket delli shqiptar i ndjenjave eshte nga ata qe nuk ngacmohet lehte. Atehere, pse te mos ikim nga kjo epoke vajtojcash ? Pse mos te mundohemi te gjejme nje menyre tjeter ?

Une nuk besoj fare ne thirrjet e pershpirtshme pas tragjedive. Mendoj se keto jane thjesht nje rast i mire per te lehtesuar ndergjegjen (pour se donner la bonne conscience). Para ca javesh, nje perkthyes i mirenjohur vrau veten. U qane e u qurraviten, e askush (ose pothuaj) s'u mor me problemin e vetevrasjes, me shtysat, shkaqet, pasojat, menyrat e daljes nga kjo gjendje, sherbimet dhe trajtimi mjekesor.

U rrezua nje autobus i tere ne nje tragjedi te vertete, u shpallen dite zie, faqet e gazetave dhe blogjeve (ppu çan e para) me shprehje ngushellimesh, dhe kaq. Askush (ose pothuaj) s'u mor me asgje, shane ata qe jane te share paraprakisht per gjithçka, dhe çeshtja u harrua.

Vlera e jetes se shqiptarit, si ne jug si ne veri, ka mbetur e qendrueshme, pra ne kufinjte e zeros. Askush s'e merr mundimin te na sqaroje, mua dhe publikun shqiptar, se ç'eshte jeta, ç'do te thote te jetosh, ç'eshte vdekja, po te vdesesh ç'do te thote, por thjesht mjaftohen me panegjerizmin e radhes, me lot e poezi te denje per vdekje udheheqesish te pavdekshem. TV-te, gazetat, debati, te gjithe jane ne nje gare te shfrenuar qemtimi kronikash te zeza per te krijuar idene se ky vend eshte i mallkuar, etj etj, se po pertoj tani. Por asnjeri s'merr mundimin te diskutoje mbi nje dukuri, jo thjesht nga ana politike (te gjithe njerezit qe vdesin nen qeverisje socialiste, jane per shkak te socialisteve, dhe te gjithe te tjeret nen... po pertoj prape, e kuptuat vete). Pra s'dine te ngrejne asnje lloj debati te madh, asnje lloj filozofie te shprehur ne te, por thjesht mjaftohen ne numerimet e radhes, si kufomat e ushtareve te luftrave antike. Megjithate, ne vazhdojme te ecim perpara, llotaria vazhdon, t'i bjere kujt t'i bjere, vetes sime te mos i bjere.

ps : plehra kuazimondo vazhdon te vjelle vrer dhe administratoret fryjne syte duke thene deri kur ma keshtu ? Mire o mire.

Hurbinek:

E lexova postimin tend dhe me beri pershtypje fokusimi yt tek institucioni i vajtimit -- po ta quajme keshtu -- dhe ne menyre te vecante tek faktori grua ne kete mes, meqenese ti ke dhene si shembull grate e Recit ne Diber.

Tani, ne kete ngjarje ne fjale, gruaja eshte ne qender te saj. Pra behet fjale per nje nene te ciles i vdes djali 9 vjecar ne dore pasi e kane qelluar me plumb ne sy te saj. Sido qe ta sjellim muhabetin, une them nuk mund ta anashkalojme kete fakt. Grate jane themelore ne kete pune. Me kujdesin prej nene, me emocionet e tyre, me vajtim e me kuje, kjo histori ketu me lart vervitet rreth gruas. Me fjale te tjera, nese keta burra do t'i pyesnin me shume nenat, motrat, grate e tyre, ata nuk do te drejtoheshin kaq shpejt tek dhuna. Pasi nuk ka nene qe te rrezikoje djalin e saj, qofte edhe per pune nderi. (Ka perjashtime sigurisht, por flas per predispozicionin femeror ndaj dhunes ne pergjithesi).

I pare ne kete drite, komenti yt rreth grave te Recit, apo sic i quan ti me tej 'vajtojckave', tingellon josensitiv. Nuk e di c'mendim ke.

Ne fakt komenti nuk ishte sensitiv, ose sensibel, ndaj Mondes, e jo ndaj grave te Reçit.

Monda, mua m'u duke Lizistrate e jo grua reçi smiley.

Qe te merret si pikenisje apo pikepamje reçizmi ne kete rast flet vetem per pikenisurin e pikebitisurin.

Lizistrate

Ahhh, sikur ... 

Nese jane replika thjesht mes H. dhe M. atehere pune e tyre,i zgjidhin vete, pak rendesi kane per nje blog publik. Por ceshtja eshte me e thelle, ndaj ia vlen te diskutojme ca me gjate. Ne fund te fundit edhe M. femer eshte dhe qendrimet e mentaliteti yne ndaj grave, me flamur te Recit a me flamur amerikan, aplikohen njelloj ndaj cdo gruaje. 

Lizistraten e Aristofanit nuk e kam lexuar, por me shkoi mendja tek Antigona e Sofokliut. Ajo kembenguli te vajtonte vellane e vdekur nderkohe qe burrat, me ne krye Kreonin, mbanin fjalime politike rreth nderit e mbrojtjes se atdheut (qe nuk jane gjera te vogla sigurisht!). Sofokliu e paraqet Antigonen, nder te tjera (sakrifica e motres per vellain, konflikti mes detyres ndaj familjes e detyres ndaj atdheut, konflikti individ-shtet etj.), edhe si kunderpeshe femerore, e percatuar nga ndjenjat e thella dhe emocionet, ndaj llogjikes mashkullore te Kreonit, e ndertuar mbi parimet e nderit, detyres etj. Eshte nje debat i lashte dhe si truall i tragjedise qe jemi eshte shume aktual per ne, sot e kesaj dite.

As a side note, nuk shoh se si tradita shqiptare e grave qe vajtojne, nga Reci ose jo, te jete larg tradites se lashte qe pershkruan Sofokliu. Nese Monda me mirekupton, komenti yt mbi ate qe t'i e quajte 'recizmi' nuk me duket me vend, pasi sygjeron nje lloj krahinizmi dhe perbuzje. Ndoshta nuk e kam kuptuar sakte, ti mund te kesh pasur tjeter gje ne mendje. Nejse.

Merluc, pergjigja me poshte, ishte per ty. Meqe me pyete. Por meqe gjendemi ne nje kanal TV te superndjekur ku pyetet Shemsiu dhe pergjigjet Shemsia, po e risqaroj se s'kam asgje me kete zakon te lashte shqiptar. E kam thjesht qe ky lloj zakoni, i shtrire per gjithçka dhe gjithkend, eshte jo-produktiv, pra eshte investim i keq, i bere nga investues pa nuhatje. Kaq e thjeshte eshte. Falemnderit.

Ndoshta nuk e kam kuptuar sakte, ti mund te kesh pasur tjeter gje ne mendje.

 

Aspak perbuzje.  Perkundrazi, e per ate arsye por edhe shume te tjera, kam perdorur fjalen "recizem".  Duke e cilesuar si proces.  Per ritet mortore ne Shqiperi apo dhe ne Ballkan eshte shkruar e komentuar gjate.  E meqe ra fjala, ne Malesi ne shume raste "gjamen" e benin burrat.  Nuk po zgjatem sepse te pakten per mua nuk eshte vendi apo tema.

Prurja me siper ishte menyra ime per te sjelle ne peshk kete ngjarje qe ka dy dite sic i replikova Altinit me poshte qe paraqitet ne media.  Nuk eshte vajtim.  Neqoftese na duhen me patjeter "-im-et", atehere me e pakta eshte mallkim. 

Dhe s'ka replika midis Hurbit dhe meje.  S'ka sesi.  

Monda: ke bere mire qe e solle kete ngjarje ne qender te vemendjes (d.m.th. PPU). Thuajse eshte e tepert te thuhet se meriton vemendjen e gjithe shoqerise. Eshte tragjedi ne plot kuptimin e fjales dhe i ka brenda edhe zemerimin, edhe gjamen, edhe mallkimin, dhe me shprese, edhe mesimin. It concerns everyone of us.

Falemnderit per sqarimet e tjera me lart, po ashtu.

 

 

Problemi eshte qe te kapet ideja. Mendova se futja ne rreshtin e pare e çeshtjes se fese, do te ishte nje tregues i mire. Por mbase s'eshte kapur. Ideja eshte ketu :

Edhe ne rastin e tragjedive, edhe ne rastin e feve (proselitizmit), ne kemi nje mos-kthim te investimit qe bejme. Me shkoqur : ne kemi 20 vjet qe vajtojme si Monda, dhe perseri s'po behemi mbare. Gjithashtu, ne krahun tjeter, fetaret kane 20 vjet qe po bejne propagande, dhe rezultati s'po vjen. Atehere hodha mendimin se edhe vajtojcat, edhe fetaret, mbase duhet te nderrojne taktike, te jene me te zgjuar ne zgjedhjen e mjeteve te tyre. Qe te lene nje gjurme. Keshtu, Shqiptaret qe besojne tek vajtojcat dhe fetaret qe besojne ne menyrat e tyre te derisotme, per mua jane INVESTUES TE KEQINJ. Ashtu siç eshte investues i keq njefare lukunie me ne krye kuazimondon, qe edhe u keput duke leshuar vrer, prape kryemaloku po fiton me vota, dhe kur s'fiton, i vjedh. Pra, them se kuazimondo, fetaret, dhe vajtojcat, jane investues katastrofike.

Ceshtja mbase duhet kapur ndryshe. Jo edhe siç ben Spiritusi duke vrapuar pas karremit teper te lehte te kanunit. Kur ne fakt, ai e di shume mire se kanuni ska asnje lidhje ne kete mes, dhe se ky lloj krimi, dhe kjo lloj mendesie eshte tmerresisht e perhapur nder shqiptare, lab, mirditas apo korçar qofte. Eshte mendesia e vleres ZERO te jetes. Shperndarja e krimeve ne Shqiperi, tregon se qytetaret shqiptare nuk e kane perparesi çeshtjen e vleres se jetes, dhe kjo mund te shihet qofte dhe ne debatet televizive mes tipash me kollare ku sharjet dhe fyerjet dhe edukata shtazore mbizoteron tek te gjithe.

Nuk ka respekt as per fjalen, as per dinjitetin e njeriut, dhe sigurisht as per jeten. Ketu, mund te vinin shume diskutues dhe te na sqaronin se nga vjen kjo mendesi : a eshte tipike shqiptare ? A eshte ballkanike ? A ka ngjyra fetare ? Po krahinore ? Po kulturore ? Po arsimore ? Te gjitha keto do te benin shume me teper pune sesa grate e Reçit qe tani presin me celular ne xhep vdekjen e dikujt te panjohur ne ndonje katund te panjohur.

Ok Hurbinek, e lexova pergjigjen, te falenderoj dhe une. Pikesepari desha te them se pika qe ti ke ngritur ne lidhje me komentuesit qe e shohin krimin sipas VENDIT ku ndodh eshte plotesisht e drejte. Ne fakt, ky fenomen eshte aq i perhapur ne PPU saqe habitesh se si mund te kete paragjykime kaq te thella e kaq te ashpra shqiptari me shqiptarin, toske a gege qofshin, nga mali a nga fusha. Do t'i kushtoj ndonje dite tjeter vemendje me te madhe ketij problemi, ashtu sic e meriton, por nuk dua te zgjatem me kete tani. Edhe pse sapo e vure ti ne dukje, ketu ka filluar kuterbimi i kesaj ere qe lere mos e nga (shih komente me poshte se plasen...).

Po te kam kuptuar, ti e shikon shkakun tek "mendesia e vleres ZERO te jetes". Pyes, a eshte ky shkak apo pasoje? Se qe vlera ne ate vend ka rene ne zero kete s'e luan topi. Por them se ka shkaqe me te thella qe cojne ne kete (mos)vlere te jetes. P.sh. ne rastin ne fjale. Keta burra nuk e vleresonin jeten, ose vleresonin dicka tjeter me shume se jeten. Monda e percakton kete dicka tjeter si "nderi". Une them se kjo eshte nje 'code word', pra thjesht nje eufemizem (jo detyrimisht i Mondes, por i te gjithe kultures sone), e cila fsheh parime, mendesi, prirje me te thella e me te komplikuara se thjesht 'nderi'. Me lart une kam sugjeruar kulturen dominante mashkullore te cuar ne ekstrem. Pjese e kesaj eshte menjanimi thuajse total i gruas nga skena. Jo si person, por si individ qe ka mendime dhe ndjenja te cilat po te alternoheshin me burrin mund te rezultoje nje kulture me e zbutur. Me fjale te tjera, femres as nuk ia vershellen njeri, c'rendesi ka se c'mendon ajo, nuk e pyeti njeri a ia vlen te merret haku, ne kete rast etj. Kete xhanem e kam pare sa kam jetuar ne Shqiperi dhe nuk kam si ta di me saktesi se si kane qene marredheniet burre-grua atje ne Mamurras, por them se e marr me mend duke pare frutin e veprimeve te tyre.

Me kete nuk nenkuptova aspak se ti, si H., ke kete apo ate qendrim ndaj grave. Qellimi im ketu eshte te kemi nje diskutim rreth kultures dhe problemeve ne token meme. Sigurisht qe te terhoqa vemendje per nje detaj te postimit tend te pare, por nuk jam i prirur te nxjerr konkluzion te nxituar, packa se komentet e F. dhe M. sugjeronin te tjera gjera (nuk me interesojne).

Ok. 

.."me t'ka me gra Reçi"... Ne Tirone perdoret " ne te qa me llainka" Tashti qe llainkat ishin vaitoice,kjo eshte e qarte. Kam nje dyshim se ishin eksluzivisht llaci-face. ndoshta nga emni "lla..."

O FRancez, nuk e dija qe e mban vehten per malok. Nese je i tille, mjere gruaja se cfare ka per te hequr prej teje.

Autocensure!

Kur shan, ti shan tamam.

p.s. Ngushëllime për temën.

ashtu eshte monda. po ku nderi? legenat mer jahu, llum toksik i kombinatit, nderi dhe burra...

Barbarizmat e shqiptareve s`kane te sosur per nje cike nder. Te vijne shume gjera ne mendje kur je perballe rasteve te tilla.Vetegjyqesia, rigjallerimi Kanunit, heqja e denimit me vdekje  ne te njeten kohe kur eshte "hequr" shteti si garant i sigurise dhe instrument i ndeshkimit te krimit.

Ne fakt, po pres nje debat legjendar mes Mondes dhe Spiritusit. Qe te dy kane mendime tmerresisht te kunderta. E para thote : AUTOCENSURE, i dyti thote : CENSOR. Do t'ju lexoj me kenaqesi.

Spiritus, perveç mendimit te pashkoqitshem ne pamje te pare (censor), ka dhe mendime te tjera, nuk vuan nga pjelloria. Psh, spiritusi mendon se vendndodhja e krimit eshte KAPITALE per te kuptuar krimin. Psh, nje vrases bolivian nuk ngjan aspak me nje vrases tunizian. Spiritusi, eshte e qarte kjo, do te na bente nje diskutim krejt tjeter po qe se vendi i krimit do te zhvendosej me ca kilometra. Dhe si sociolog i mire qe eshte, do te na sqaronte ne nje gjuhe te krehur tiparet karakteristike te krimit ne Rrashbull, ne dallim nga tiparet e krimit ne Sukth. Sepse, spiritusi mendon, nga vezhgimet e tij te shumta, se banoret e Sukthit kane nje mendim tjeter mbi jeten nga banoret e Rrashbullit.

Ndersa ideja ime eshte pak a shume e thjeshte (si simple mind qe jam) : sukthiotet dhe rrashbullasit ta marrin shpirtin njelloj, me vare ne koke njeri e me vare ne koke tjetri. Viktima, ne te dyja rastet, ngjan per nga madhesia e gropes se çare ne kafke. Mund te duket teori debilesh, por ja qe ky eshte "haraçi" i gjerave te thjeshta.

Me iku ne drejtim te Rrushbullit komenti Hurbinek. Po i bie shkurt.Ajo CENSURE ishte goditje per qef me spond per Monden, edhe pse bilardon nuk e luaj. Qasja jote eshte e drejte.Kemi krijuar nje tradite vajtimi per vdekjen por jo nje kulture te vleresimit te jetes. Tradita e lehtesise se perballueshme te vdekjes eshte sintetizuar ne thenien: shqiptari e ban vdekjen si me le. Ose : shqiptari jeton per dy gisht nder ne rrasht t ballit.

Ti e anashkalon kete filozofi jete qe ve ne levizje individin dhe, kete te fundit, e shkeput nga mikrojediset ku kjo filozofi jete, kodifikohet me Kanun , te drejte zakonore, norma sociale etj. Me sociologjine tende ti ndalesh tek mjetet e krimit dhe nuk e shikon  individin si produkt i rrethananve dhe nje kulture te caktuar lokale. Ja qe futet ne loje edhe komponenti gjeografik. Si lexues i Foucault qe je, te kujtoj se drejtesia penale moderne ka kaluar nga denimi aktit te paligjshem, ne marrjen ne ngarkim te njeriut  akt-beres, si personalitet, si histori, nga gjykimi krimit, ne njohjen e kriminelit , duke e bere njeriun objekt te dyfishte, te njohjes dhe denimit. Karakteristikat e krimit te nje rrushbullsi mund te mos kene lidhje me formen e kokes me cepa qe mund te jete e njejte me te nje sukthiani,  por ka rendesi te kuptohet se nga c`norma sociale motivohet njeri dhe tjetri.etj. etj.

OK. Nje fjale te fundit, per nder te debatit.

E kuptova spondin, prandaj po prisja debatin e madh legjendar : censure apo autocensure ? Por me duket se ju s'doni te flisni, sa keq.

Une s'anashkaloj asnje filozofi, te jesh i sigurte per kete, por kam nje qasje tjeter qe shumices ketu i duket "arabishto-kinez" qe thote keshtu : ne kesi çeshtjesh, me del se Shqiptari eshte monolitik, njecopesh. Dmth, kendveshtrimi duhet te jete nga me larg, dhe se fokusimi me zoom 32 nuk vlen ne rastin tone. Sepse i bie vertet qe ta ndajme qimen me dysh. Mua me rezulton se sjellja e Shqiptarit s'paraqet kurrfare dallimi, n'daç ta quajne Muhamedin e n'daç Kristaq, e n'daç Frrok. Me dalin si kopje te njeri-tjetrit. Mendimet e tyre mbi jeten, me dalin si te vulosura nga i njejti demon. Shkurt, permasa gjeografike ne rastin tone, eshte nje pseudoqasje. Une them se ka faktore te tjere qe lidhen me teper me filozofine zero te trasheguar prej kohesh, me filozofine e shkallmuar nen regjime diktatoriale, si dhe me mungesen totale te nje elite te edukuar qe do te terhiqte nga pas debatet me vlere. Shkurt, them se eshte kulturore, duke mos kuptuar ketu as kulturen fetare, as kulturen gege-toske e pallavra, por thjesht kulturen e librave, kulturen e dekalogut, kulturen europiane (te vonshme), etj.

Persa thua mbi Foucault dhe sistemin penal modern, rasti yt i pergjigjet nje filozofie super te majte, filozofi e cila, psh, s'vlen fare ne vendet anglo-saksone ku ka rendesi thjesht kapja e "qafirit" dhe denimi i tij. Nderkohe qe ne vende si Franca, ka nje kodra-pas-bregut mujore e vjetore me qellim qe "qafiri" ta kuptoje gabimin dhe qe publiku te ndjeje ca keqardhje per fatin e keq te ketij "qafiri" qe eshte rritur jetim, ishte i papune, me shume femije, dhe se ne shkolle e tallnin te vogel, etj. Shkurt, gjera qe hane diskutim.

Tungatjeta.

Hurbi po eshte kulturore, ne kuptimin kulturore shqiptare tradicionale.  Spiritus e ka shtruar shume mire me siper.  Dhe kur eshte kulturore shqiptare ka dhe permasa gjeografike, sepse nuk konsiderohet norme ne Paris apo New York qe te vrasesh dike, sepse te rrahu dhe te mori ate dy gisht nder ne rrasht te ballit.

Ke permendur tek komenti tjeter qe "vrapo per tu kapur pas Kanunit".Theksova shume shkurt, ne dy rreshta, dobesine e shtetit, vetegjyqesine te kudogjendur, pavaresisht nga gjeografia, fshat apo qytet, veri apo jug dhe ne kete shpjegim nuk kemi perse te heshtim edhe per rolin e Kanunit si atavizem i se shkuares se larget.

Nqs do te pranojme se kulturalisht te gjithe si shqiptare kemi nje nenvleftesim shembullor per jeten, kjo komponente kulturore eshte e nuancuar sipas variableve te ndryshme ku kane peshe edhe normat sociale. Ne mjediset ku normat kanunore gjallojne, funksionon zinxhiri gjakmarrjes kurse ne mjedise te tjera vetegjyqesia ushtrohet si hakmarrje. 

Toleranca zero ndaj tjetrit padyshim eshte sjellje kulturore, e kultivuar historikisht dhe pak lidhje ka me regjimin diktatorial. Nqs shkaku u shkallmimit te tolerances eshte regjimi totalitrar, si shpjegohet qe ne ate regjim vetgjyqesia u reduktua aq shume kurse gjakmarrja u eleminua?  Une nuk jam i prirur te shpjegoj lehtesine e paperballueshme te te eleminimit/vrasjes se tjetrit me psikiken e shqiptarit. Ne cdo shoqeri ku mungojne rregullatoret zakonore ose instrumentat shteterore, kjo do te ndodhte: dhemb per dhembe, gjaku me gjak.

Ne France vazhdoka gijotina.Se dija.

"Persa thua mbi Foucault dhe sistemin penal modern, rasti yt i pergjigjet nje filozofie super te majte, filozofi e cila, psh, s'vlen fare ne vendet anglo-saksone ku ka rendesi thjesht kapja e "qafirit" dhe denimi i tij. Nderkohe qe ne vende si Franca, ka nje kodra-pas-bregut mujore e vjetore me qellim qe "qafiri" ta kuptoje gabimin dhe qe publiku te ndjeje ca keqardhje per fatin e keq te ketij "qafiri" qe eshte rritur jetim, ishte i papune, me shume femije, dhe se ne shkolle e tallnin te vogel, etj"

????????

Per nje karriere te metejshme dhe me te sukseshme do te sugjeroja pajisjen me kete manual metodologjie:

Comment parler des livres que l'on n'a pas lus ?

 

vetevendosje,

Do te ishte jashte çdo logjike qe une te lexoja nje liber mbi "si te flasim per libra qe s'i kemi lexuar", kam frike se logjika jote gjendet ketu ne qark te shkurter, shpresoj ta kuptosh kete te pakten. Por e di si eshte puna ? Ka mundesi qe une te te kem prishur gjumin. Sinqerisht, s'pretendoja kaq shume. Ka dhe nje mundesi te dyte qe ti s'merr vesh asgje, as ne vija te trasha, se çfare flas une. Madje kjo mundesi me duket me me gjase.

Megjithate, per te ta bere me te thjeshte, mund te lexosh "comme ceci" :

Me lart, kam shprehur nje ide qe s'eshte ide e imja dhe mendoj se cilido qe merr fryme ketej nga anet tona, e ka kuptuar : sistemi penal francez eshte krejt tjeter sistemi penal amerikan (apo protestant, le te themi). Per kete, shembullin me te fundit ta ka dhene rasti DSK.

Ne vija te trasha, eshte kjo : Amerikanet jane "ndeshkues", Francezet jane "korigjues". Rrenjet e kesaj duhet t'i kerkosh thelle, ne historine fetare : protestantizmi v katolicizem. Ne te parin, nuk ka falje faji, ne te dytin, ka. Protestanti ka nje ndjenje me te theksuar te fajit, sepse atje prifti nuk fal. Ke bere ç'ke bere, do ta paguash. Nderkohe qe ne katolicizem, ke bere ç'ke bere, ka nje mundesi faljeje, qe eshte meshira kristiane.

Si e tille, sistemi penal francez bazohet ne nje mbrojtje me te mire te kriminelit, ndersa ai amerikan eshte i perqendruar mbi mbrojtjen e viktimes. Prokurori francez i duhet te djersise shume per te vertetuar fajesine e kriminelit, nderkohe qe ne Amerike, eshte avokati i kriminelit ai qe duhet te djersise shume per te vertetuar pafajesine e tij.

Ne France, majtizmi historik ka nje qasje me sociale, krimineli ka gjithmone nje shprese tek hulumtimi i se kaluares se tij. Vetedija franceze, si nje vetedije me e majte se ajo amerikane, mendon se krimineli ka disa justifikime qe e kane rrenjen ne veshtiresite familjare dhe sociale : varferia, arsimi i manget, papunesia, etj.

Per nje cope koketrashi qe me je ti, e qe e kam pare disa here, keto gjera ty te duken arabisht, por une s'mund te zbraz timen e te mbush tenden, keshtu qe keto cublleqet e pritave te qemotit, shko dhe futi, siç thote frengu, "là où je pense". Nuk di te ta them me shkoqur, eshte turp per nje intelektual qe i thua vetes, ta qasesh debatin ne kete fare feje, ne vend qe te sjellesh nje lloj kritike, njelloj analize te ketyre gjerave, dhe une do te isha i pari qe te te degjoja me vemendje. Por ti s'je aq i zgjuar sa ta kuptosh kete dhe rri duke me postuar libra qe, nga vete perkufizimi (titulli i tyre), s'duhen lexuar.

Porte-toi bien mon ami, tu peux faire beaucoup mieux que cela.

Te me falni ju te tjeret qe s'lexoni frengjisht dhe qe po e privatizoj hapesiren. Mund te kaperceni te komenti tjeter. Per parafolesin, meqe e mban veten "me humor" dhe "leximtar" (korsivet dhe boldet jane te miat):

La revue de presse, autour du livre de P. Bayard

Patrick Kéchichian, Le Monde, vendredi 12 janvier 2007

Le lecteur du dernier essai de Pierre Bayard serait mal inspiré de prendre à la lettre l’option qu’il défend et dont le titre, même sous sa forme interrogative, résume brutalement la teneur. Ce titre, il ne faut cependant pas l’entendre comme un énoncé moqueur ou cynique. Provocateur, il constitue un sérieux motif de réflexion, de mise en alerte. Un esprit critique avisé est donc requis – pour ce livre comme pour tous les autres livres vers lesquels notre désir, notre intuition ou notre intérêt nous portent chaque jour. Et, d’ailleurs, considérons comme une indication utile le nom de la collection où l’ouvrage paraît : « Paradoxe ».
La confidence de Pierre Bayard, à la première ligne de son livre, n’est pas anecdotique ou fortuite : il vient d’un milieu « où on lisait peu ». Ne pas être un « héritier », c’est-à-dire se trouver d’abord en situation d’étranger face à la culture livresque, donne à celle-ci la possibilité de se développer, de fleurir singulièrement, d’une manière libre et non académique. C’est donc d’une « expérience » qu’il s’agit. Une expérience dont le but est de se « délivrer de l’image oppressante d’une culture sans faille, transmise et imposée par la famille et les institutions scolaires, image avec laquelle nous essayons en vain toute notre vie de venir coïncider ».
Qu’appelle-t-on lire ? C’est la vraie question qui motive cet essai. Question que Bayard s’est posée face à ses étudiants, dans son travail universitaire – il est aussi psychanalyste, ce qui n’est pas indifférent – et à laquelle il apporte une réponse plurielle, et parfois surprenante. Une réponse qui accepte notamment d’affronter cette « honte » spécifique propre aux milieux réputés cultivés : celle d’avoir à émettre une opinion, un jugement, une pensée articulée à propos de livres que l’on n’a pas lus vraiment, ou complètement ; ou au moins de savoir en parler couramment avec ses pairs, en société ou devant des étudiants à partir d’une connaissance partielle.
Ainsi se constituent des flux entiers de discours – qu’ils soient de simple conversation, d’enseignement ou de critique – balisés par des références obligées qui sont autant de signes de reconnaissance. Assemblées, mises en relation, ces références forment une sorte de « bibliothèque virtuelle » dans laquelle l’amateur circule avec aisance, sans arrêt prolongé sur l’un ou l’autre des volumes, se contentant d’une « vue d’ensemble » – le mot est emprunté à Musil, qui met en scène un bibliothécaire se vantant de ne lire aucun des livres dont il a la charge : « ce qui compte dans chaque livre, commente Bayard, étant les livres d’à côté », et « tout discours glissant d’un livre à un autre ». « La culture, souligne-t-il encore, est d’abord une affaire d’orientation. Etre cultivé, ce n’est pas avoir lu tel ou tel livre, c’est savoir se repérer dans leur ensemble, donc savoir qu’ils forment un ensemble et être en mesure de situer chaque élément par rapport aux autres. »

Fécondité de l’oubli
Pour appuyer son argumentation, Pierre Bayard invoque lui-même beaucoup d’auteurs – de Musil et Valéry (qui avait salué l’œuvre de Proust en avouant l’avoir « à peine » lu) à David Lodge et Umberto Eco, tous cités librement, jusqu’à prolonger leurs intuitions dans des directions qu’ils n’avaient pas forcément eux-mêmes explorées… D’ailleurs, avec Montaigne, l’auteur défend l’idée de la fécondité de l’oubli et de toute « cette connaissance fragile et temporaire » qui accompagne un certain exercice de la lecture : « Que les livres ne soient pas seulement liés à la connaissance mais aussi à la perte de mémoire, voire d’identité, est un élément qui doit demeurer présent à toute réflexion sur la lecture. » Avec Oscar Wilde, il aborde plus directement la question de la critique qu’il s’agirait de « protéger contre l’emprise de l’œuvre », cet « objet hallucinatoire fugace », « œuvre fantôme apte à attirer toutes les projections »… On touche évidemment là aux limites de l’exercice et du paradoxe.
Le but de Bayard n’est donc pas du tout de dénoncer une imposture, mais de défendre et promouvoir une pratique volage, indisciplinée, de la lecture. Pratique donnée à tort, selon lui, pour honteuse et inavouable. A la fin de son essai, toujours à propos de Wilde qui parle de la critique comme « la seule forme admissible d’autobiographie », il avance la notion, séduisante, de « livre intérieur ». C’est ce livre qui serait la finalité légitime de l’« amoncellement hétéroclite de fragments de textes, remaniés par notre imaginaire… » Un peu à l’image d’un processus analytique qui vise à « assurer notre cohérence intérieure ».
On pourra objecter à cela qu’un livre est, pour chacun de ses lecteurs, le porteur d’une altérité, et qu’il s’agit moins de s’approprier une parole que de l’accueillir, moins de « devenir soi-même créateur » que d’élever l’acte de lire (et d’enseigner, de critiquer) au rang d’une vocation, presque d’un art. Mais au-delà de cette réserve, le livre de Pierre Bayard nous invite, avec pertinence, à lutter contre l’une des versions sournoises de ce que Jean Paulhan nommait la « terreur dans les lettres ».

jane pa din dhe pa iman, nuk kane c`humbasin nuk u behet vone fare, as jeta e tyre as ajo e te tjereve! 

nje nga shkaqet eshte mosfunksioni (ose funksionim abuziv) i shtetit (drejtesis) vrases e kriminel shetisin te lir,ndekoh qytetari (te afermit e viktimave) pret drejtesi.athere vetgjyqesi.
ps megjithese shkrimi duk duket se flet pper ngjarje reale

ps: megjithese shkrimi duket se flet per ngjarje reale

Kjo ngjarje ka ndodhur para dy ditesh.  Kronika e ngjarjes gjendet pak a shume ne te gjitha gazetat. 

monda
flm per sqarimin,un nuk para lexoj gazeta tona,nuk e di se çme ka "lidhur" peshku"
rrall i hedh ndonje sy top chanel,
siç thash per mua arsyja eshte mosfunksionimi i shteti,ose funksionim i tij abuziv,te gjith e dim si funksionon drejtesia ne atdhe,fatkeqsisht smiley

Shkaqet e kesaj hakmarrje barbare eshte tek karakkteri i njeriiut shqiptar por edhe tek opinioni rendues ndaj çdonjerit prej kraheve... Po ju sjell nje shembull...

Diku nga Kukesi, ishin nja tre vellezer ne punen e tyre.... Familje e mire kjo.... te rinj.... e te pamartuar... dikur njri prej tyre grindet dhe kundershtari nxjerr alltien dhe e qellon .... Vdes djali ne lulen e rinise per nje llaf goje... nejse... Vrasesit mbyllen brenda... edhe ata djem te rinj..... fillojne bisedimet mes palesh..... Ngrihet babai i vraresit....dhe i shkon ne shtepi te viktimes.... I zoti i shtepise, i hap deren  dhe ulen e bisedojne shtruar.... djemmte nuk marrin pjese fare ne bisede, bile as ne ode...... Bien dakort qe gjaku te falet...... I ati i viktimes, goxha burre mendon si per te vetet, iku njeri po te mos ikin te tjeret..... por me nje kusht .... vrasesi i vertete nuk duhet te perballej me te vetet dhe nuk duhej te kalonte per asnje aresye nga kufiri i lagjes se viktimes... Falet gjaku.... feste ne katund.... Kalojne disa muaj dhe plaga sikur po malcohej, kur erdhen llafet qe ky trimi duke pire ne nje klub..... ne pije e siper filloi te mburrej per vrasjen qe kish bere...... Ngrihet plaku dhe i shkon ne shtepi vrasesit..... takon te parin e shtepise..... i thote per faktin....therritet fajtori....babai e peshtyn te birin i bertet dhe i kerkon falje te cenuarit dhe i thote qe nuk do te perseritet me ..ne rast perseritje masat do ti marr vete..... Kthehet plaku ne shtepi dhe qeteson gjakrat e djemvve dhe  qe kerkonin hak....

Kalojne kohe dhe perseri ngjarja sikur harrohet..... Pas nja tre vjetesh ...perseri ne klub ky djali fillon dhe fryhet perseri dhe grindet me nje tjeter dhe ne grindje e siper i thote qe te mos ta krruaj shume se do t'ja beje si ja beri atij tjetrit.... E marrin vesh perseri keta te viktimes dhe çohen djemte te rrembejne armet.... çohet dhe plaku dhe u thote djemve qe te mos e kalojne pragun e shtepise pa u kthyer ai.... Ngjesh koburen ne bres dhe e mban frymen ne shtepine e ngaterrestarit... i therret te zotit te shtepise dhe nuk pranon te hyje ne shtepi.... pasi i thote te jatit te ngaterrestarit per ngjarjen i thote se nuk do te levize nga vendi pa marre fund nje here e mire kjo paudhesi e atij djalit i cili po tallet me nderin e te dy  pleqve.....  çohet i jati i djalit dhe i thote mikut te merzitur... me prit ketu deri sa te vij une.....  dhe iken pa thene se ku...  pas nja gjysem ore i zoti i shtepise kthehet .... besoj se tani e tutje nuk do te kesh me probleme nga im bir....... dhe hyri brenda ne shtepi.... pas pak çastesh nga shtepia u degjuankujet e grave..... Ai kishte vrare djalin e tij.....

Dhe kjo eshte nje ngjarje e vertete qe ka ndodhur aty nga viitet 1996 

kjo do te thote qe gjaku nuk mund te falet

jo falet, falet, por eshte dhe i llaf i urte  ...... pordha e modhe gris breket e te'zott

vrau pra te birin e tij apo jo ? e pagoi pra gjakun e tjetrit dhe jo e fali, se e falmja nuk u eci. 

ndersa ate punen e pordhes nuk e kuptova.

Po pra e fali, por ky tjetri duhejj te kishte ul koken dhe jo ta merrte per burrni ate qe kish bo dhe tani po e lejshin me jetu, marreveshja e pleqve..... dhe ketu e ka llafin edhe ajo puna e pordhess...... si ka qene ajo puna e kojotes me bajgen e lopes..... jo te gjithe qe te dhjesin te duan te keqen dhe jo te gjitthe qe te qesin prej mootit te dun te miren....

problemi eshte se kur vrau, e beri pikerisht per burreri ose per te shit pordhe. pra kete burrerine varet sesi e shohim. shumices u duket si pune pordhe, mendjemadhesie ose budallalleku. vetem disave u duket si kusht themelor i jeteses. shumica nuk e ka problem te mbylle gojen e t'jetoje si skllav.

aleksandrit te madh, gjate fushates ne persi, i thote nje shoku i tij, krah i djathte bile, te isha une ne vendin tend, do te isha kthyer. edhe une ashtu do mendoja i thote aleksandri, sikur te isha ne vendin tend, duke ja ngulur shpaten ne kraharor. 

Take it easy Monda. "Asgje e re nga fronti i Lekes." Dhe padyshim qe do kete njerez qe do perpiqen te gjejne anen e mire te ngjarjes. Padyshim. Patrioti aty duket.

@ Spiritus,

Desha ta ngacmoj pak nje aspekt te temes qe keni debatuar me lart te dy me Hurbinek pasi mendoj se ka rendesi per dicka tjeter. Ti nga njera ane ke theksuar, po te citoj, se ka "mikrojedise ku kjo filozofi jete, kodifikohet me Kanun , te drejte zakonore, norma sociale etj." Ti propozon qe ta shikojme individin "si produkt i rrethananve dhe nje kulture te caktuar lokale". Konkluzioni: "Ja qe futet ne loje edhe komponenti gjeografik."

Hurbinek, nga ana tjeter, e kundershton duke thene se "ne kesi çeshtjesh, me del se Shqiptari eshte monolitik, njecopesh" dhe se "sjellja e Shqiptarit s'paraqet kurrfare dallimi, n'daç ta quajne Muhamedin e n'daç Kristaq, e n'daç Frrok. Me dalin si kopje te njeri-tjetrit. Mendimet e tyre mbi jeten, me dalin si te vulosura nga i njejti demon. Shkurt, permasa gjeografike ne rastin tone, eshte nje pseudoqasje."

Kuptohet Spiritus, qe qasja jote eshte me e nuancuar nga c'mund te tingelloje nga keto copeza te shkeputura me lart dhe ti e ke shpjeguar kete vete me tej. Ne sa vijon, une nuk eshte se po i pergjigjem drejtpersedrejti tezes tende, por marr shkas nga ajo sepse dua te dal diku tjeter.

Po te marrim parasysh komponentin gjeografik te rastit ne fjale dhe te etiketojme keto familje te perfshira ne sherr e vrasje te njeri-tjetrit (krudo do ishte thjesht "maloke" sic ben dikush aty lart) duke bere lidhjen me atavizmat kulturore te kanunit etj., pergjigja ndaj problemit te ngritur paraqitet e thjeshte, thuajse bardh e zi. Le te civilizohen me shume kjo popullate qe jeton ne kete pjese gjeografike, te heqin dore nga fiksimet e tyre per vetegjyqesi, dhe te biem rehat te gjithe, perfshi edhe ne te tjeret qe meqe na ra fati i mire te lindemi ne zona te tjera, me te zhvilluara te Shqiperise nuk kemi pune me kesi tragjedish. Ato i perkasin ketyre 'malokeve' qe nuk jane si ne, por jane te humbur etj. Edhe njehere, nuk e shoh kete si pozicionin tend, por po perifrazoj nje qendrim qe eshte goxha i perhapur sot ne Shqiperi, qe manifestohet ne menyre te trashe edhe nga nje dore komentuesish ketu, dhe qe merr per baze kryesisht lokalizimin e fenomenit te dhunes sipas nje kriteri gjeografik.

Qasja ime si pergjigje ndaj kesaj do te ishte se ketu kemi te bejme me nje forme te atij fenomeni qe ne anglisht e quajne 'scapegoating'. Kete mund ta perkthejme shqip si fenomeni i 'te berit fli' apo sic i ka rene Rama per shkurt ne titullin e librit te tij te famshem, 'kurban'. Kjo do te tingelloje pak me tragjike se c'kam une per qellim te tingelloje dhe dua te them se nuk po i dal zot verioreve (apo 'malokeve') ketu pasi me siguri ata dine vete t'i mbijetojne paragjykimeve qe u kane rene per pjese te mbajne. Gjithsesi mekanizmi i 'scapegoating' ne kete rast funksionon pak a shume keshtu: keto zona te prapambetura gjenerojne vrasje per hakmarrje, sikur ata te civilizoheshin ne do te ishim ne rregull. Pak a shume, pra, funksionon si ajo puna e hudhres qe per bestytni vihet tek pragu i shtepise qe te marre mbi vete te gjithe te keqijat e ne te tjereve qe banojne ne ate shtepi.

Problemi qe kam, dua ta theksoj edhe njehere, nuk eshte mbrojtja e zonave te cakltuara te Shqiperise, ne kurriz te te tjerave, as paraqitja e tyre si me te mire a me keqinj nga c'jane. Problemi me fryrjen e komponentit gjeografik si baze per racionalizimin e dhunes qendron tek mbyllja e syve ndaj pergjegjesise per kete dhune si edhe ndaj shume e shume krime te tjera qe i degjojme perdite ne median shqiptare, e qe ndodhin ne te gjitha zonat e vendit, pa dallim feje, krahine, e ideje si me thene. Ne te gjithe gjenerojme dhune si kulture cdo dite nepermjet njemije e nje ballkanizimeve te koncepteve te nderit, poshterimit, shtypjes dhe uljes se te tjereve ne bisedat tona te vogla e te medha ne familje, ne zyre, ne shkolla e keshtu me rradhe (te mos harrojme, edhe ne PPU! Shyqyr ngelet virtuale-verbale). Kjo dhune tip 'soft' po ta quajme, zien e pastaj derdhet ne ekstremet e veta ne krimet qe ndodhin per dite dhe ku shume prej tyre nuk mund te kategorizohen si te derivuara drejtperserejti nga kanuni apo kodi i nderit, ndonese keto te fundit kane pjesen e vet te fajit.

Mosparja e ceshtjes se dhunes sot ne Shqiperia ne nje rrafsh te gjere qe ka te beje deri me mentalitetet e te gjitheve qe jetojne atje, mosshperndarja e pergjegjesise per ate gjendje shoqerore, eshte nje lloj 'short-cut' apo nje 'default' i cili con uje vecse ne mekanizmin e "scapegoating." Ky mekanizem perjeteson status quo-n ne kulturen tone sipas te ciles disa kokegdhe te lokalizuar diku a me ndonje trashegimi kulturore (lexo: prapambetje) te caktuar bejne kerdine duke vrare njeri-tjetrin, si keta Llanajt e Shkretajt me lart, nderkohe qe te gjithe ne te tjeret mund te ndihemi rehat ne kuazi-iluminimin tone, jo se jemi perfekte por te pakten s'jemi si ata, ata atje, te prapambeturit, 'cecenet', qe vriten me njeri-tjetrin "per dy gisht rrasht t'ballit" etj.  

Ok, se u zgjata ca si shume, duket se me intereson kjo teme smiley.

Nje diskutim shume i mire ky, baze per refleksione te metejshme.

(Ca foles te tjere, ti e di, kane avazin "dil aty ku dole mbreme" - mezi po presin nje nderrim pushteti, dhe atehere, si me magji, asnje vrasje, asnje krim, te gjithe me trendafila ne goje).

He mer burrre se po nuk i dhe ere muhabetiit ti nuk te rrihet..... edhe shan te tjeret pastaj... A nuk mundesh qe ta drejtosh debatin atje ku duhet dhe pa argumennta booshe....????? .....kur i shan te tjeret pe ben si ata...???

Alidems: nuk po shaj njeri. Nga ana tjeter, nuk mund te pajtohem me ate qasje selektive qe ke aplikuar ti e ndonje tjeter ketu, sipas te ciles hajde te gerrmojme memorien tone per ndonje ngjarje qe ka te beje me persona nga qytet, fshat a krahine e caktuar ne menyre qe te vertetohet se e kane zakon te vrasin, te marrin hak etj. Sic jam perpjekur ta argumentoj me lart, ne kete menyre gjenerohet i njejti stereotip dhe te njejtat paragjykime per njerez e zaone te zonave te caktuara. Me kete une nuk jam dakord.

Merluc,

I je referuar nje elementi te shpjegimit tim (komponentia gjeografike ne kuptimin e tipologjise se krimit ne Shqiperi) dhe duke marre spunto nga kjo, e ke tjerre goxha shqetsimin tend (dhe te Hurbinekut) per ate mendesi qe  krimin e lokalizon nje zone gjeografike, qe sjelljen kriminale e shpjegon vetem si derivat te  Kanunit  dhe si shprehje e mungeses se civilizimit te "malokeve". Edhe pse e ke theksuar, une distancohem nga kjo qasje tendecioze dhe  denigruese. 

Hurbinek e shikon shqiptarin si "monolitik", me te njeten qasje ndaj jetes dhe vdekjes, ose me sakte, ne ate qe mund ta quajme si "kultura e vdekjes" dhe une jam plotesisht dakort me kete. Se si e pse ndodh kjo, ketu hyn ne loje antropologjia sociale e cila praktikisht eshte memece.Por,duke marre shkas nga ngjarja dhe duke ju larguar asaj, une rrekem te kuptoj shkaqet e krimit, te sjelljes kriminale dhe harta e krimit me rezulton e perputhshme me harten gjeografike te Shqiperise. Me kete dua te them se krimi i vrasjes dhe vetegjyqesia eshte kudo i pranishem.Ne mungese te te dhenave statistikore, nuk mund te shprehem per shperndarjen dhe incidencen e krimit te varsjes por vrasjet per nje cope toke, per sinorin, per motive pronesie dhe xhelozie bashkeshortore, per larje hesapesh, gjen kudo, ne veri dhe jug, ne Tirane dhe Korce. Krime per motive te dobta ose per larje hesapesh te bandave mafioze ndodhin edhe ne boten e civilizuar por ajo qe na dallon ne nga kjo bote,( ku implikohet qasja e shqiptarit  ndaj zgjidhjes se konfliktit dhe roli i shtetit si arbiter mbi palet) eshte zgjedhja e vetgjyqesise si rruga me e shkurter dhe me efikase. Nqs do te kerkojme shkaqet e krimit, duhet te anlizojme rast pas rasti sepse gjeneralizimet nuk na cojne gjekundi. Teorite e shpjegimit te krimit variojne. Nje kategori krimesh sikurse jane pasurimi ne rruge kriminale mund te shpjegohet me teorine mertoniane te anomise, vrasje te tjera mund te shpjegohen me teorine  e humbjes se kontrollit, te tjera mund te jene krime te pasionit dhe pasoje e crregullimeve mendore e keshtu me radhe. Ne ekuacion futet individi, motivet,mjedisi social,normat sociale dhe kulturore te cilat kane specifikat e tyre sipas grupeve, lokaliteteve, komuniteteve dhe rajoneve gjeografike.Ne kete ekuacion  natyrisht perfshihet edhe shteti.

Por jo thote Hurbineku, mos ma shaj shtetin, mos i politizo statistikat e krimit.Dakort,nese dikush e vret gruan per shkaqe xhelozie ketu nuk hyn shteti por nqs legjislacioni penal denon me shume nje vjedhes xhepash dhe parashikon rrethana lehtesuese per nje vrases, nqs nje vrases ja hedh paq duke paguar gjykatesin e korruptuar, ketu hyn cke me te shteti.

Po kaq i rendesishem eshte reagimi qytetar, menyra sesi reagojme ne si shoqeri ndaj krimit, qe nga sjelljet devijante e deri tek krimet monstruoze. Nqs ne si shoqeri shquhemi per tolerancen zero ndaj tjetrit dhe direkt themi fjalen e fundit ose kryejme aktin e fundit, eleminimin verbal dhe fizik te tjetrit, po kaq dallohemi edhe per tolerancen ndaj sjelljeve devijante.E kam fjalen per  kultin e te fortit, per devijimin e adhuruar dhe relativizimin e sjelljeve asociale.  

 

Edhe ti Brut ? Edhe ti i Derstiles ...

tirr te tjerrim Hasan Gllava

shtate pjata e tete tava

Dhe sa per Info mbiemri LLANAJ eshte LAB ...dmth i vrari ! Dhe keshtu duke u zgjeruar pikpamja me shume vlere e pergjegjesise shteterore dalim ne perberesit e shtetit , prej te cilit rrjedhin nje varg Institucionesh qe kane Pergjegjesi .

 Edukimi ....qe ne kohen e lashte njerzit u mesuan te edukonin e me rradhe ...

Ekonomia .....qe ne kohet e Lashta njerzit mesuan se ekonomia ...

Prona ...se prona qe ne kohet e Lashta rezulton GOXHA .....

Levizja e njerzve ...qe ne Kohet e lashta njerzit si dhe Bagetija .....

Thjesht o thjesht .Ky eshte shtet me stive te SHTREMBER ne cdo Pikpamje ...Krimi eshte gjeja me e Thjeshte dhe me e pranueshme qe mund te ndodhe per Huicgje e ne Cdo gje !

Ngushellime te vrarit dhe ndeshkim Krimit ! deshiren qe ky Popull te ndergjegjesohet se HAP pas HAPI dite pas DITE , ORE pas ORE e MINUTE pas MINUTE per cdo hall e shtyjne tek KRIMI .Mos vrisni njeri tjetrin!

 

Falemnderit per pergjigjet. Spiritusi mire ben qe sjell ne tryeze teori sociologjike dhe antropologjike. Jo se do zgjidhim ndonje gje te madhe ne ketu ne Peshk xhanem. Por po nuk pat reflektim mbareshoqeror per dhunen ne Shqiperi zi e me zi duket se do shkoje puna. Te pakten njerezit te flasin per keto ceshtje se iu eshte bere lekuara sholle duke degjuar per vrasje perdite dhe po e marrin si dicka normale. Buken tone te perditshme jepna neve sot... Mjere kjo Shqipni me krye n'hi.

 

O cuna mos u hallakatni me ndere, gjakra, hasmerira, roli gruas e roli burrit. A ju kujtohen ato kohet kur i plotfuqishmi i lagjes e kontrollote zonen me biciklete....po kto njerez ishin po skishte hasmerira atehere.

Tani shikojne shtetin pertoke langaraqet dhe bojne si cuba. Hapen bythesh neper rruge, neper kafe etj etj. Njehere po vija nga Greqia. Ne radhe kishte shume si kto copat e mishit me bluza te zeza "me stampa". Rrishin ne rradhe si muti ne shi. Sa kalun postobllokun fillun me gafur gjoksin e me trash zonin. Rrace muti qe meriton te kalbet ne burg. Gjynof qe iku femija i pafajshem....

Kjo nuk ndodh vetem ne Veri, por ne gjithe Shqiperine. Ngjarje te tilla degjon ne cdo katund te humbur te Shqiperise ku varferia (sidomos ajo shpirterore) nuk njeh dhembshuri per jeten e njeriut. Para disa ditesh lexova ne shtyp per nje rast ku dikush kishte vrare ish-te dashuren e tij se bashku me nje bashkfshatarin e tij ne klub, duke i paralajmeruar te dy se ne oren 10 te darkes do t'ju vrase.

Ideja se njerezit shpirtlig dhe te pabese te Shqiperise , kemi shume nga kta,mund te civilizohen ne katundin e tyre anadollak megjithe parate qe bejne nga droga, vjedhja e korrupsioni qeveritare eshte naivitet.

Po ashtu, ka vdekur koha kur brigadieri i kooperatives i kapte nga veshet dhe i fuste ne are ne pike te vapes te punonin token dhe ne fund te orarit te perqafoheshin.

Cfare mund te bej ky shtet sot? Ose ti lere te vriten me njeri-tjetrin duke hapur plage te reja sociale ose ti shperngul te gjithe si fis nga zona. Sigurisht, duke arrestuar dhe denuar me burgim te perjetshem ne fillim vraresit frikacak dhe te pabese qe pasi kane marre "hakun" kane lene femijet e tyre dhe grate ne meshire te zotit.

 

 

 

 

Kjo nuk ndodh vetem ne Veri, por ne gjithe Shqiperine.

 

Liqen, nuk ka fëmijë të ngujuar në Jug.

Unë mbaj mënd vetëm dy raste që vriten fëmijë me armë zjarri : një në Shkodër, në prag të shkollës dhe një ky i kësaj jave.

Koth, jepet ndonjehere ndonje alarm akti terrorrist kendej, dhe del policiae e kerkon ne aeroport. E midis te tjerave ndalon edhe suedeze pleq dhe kinez. Aresyeja: na duhesh per statistike. Se po te ndalojme vetem arabe quhet diskriminim racor.

E di ate kongen qe knoshin jevgjit neper dasma e fizarmonike

Dy t'zeza,nji te bardh

bardhe, bardhe, bardh...

Mund te biesh ne gjak dhe ti or mik qe ke ndihmu ate kafshen qe kerkonte telefon. Dhe mos te te duket shaka.

Ja e fresket nje rast analog botuar sot ne nje media :

Dy fise në zonën e Hasit janë ngujuar pas ekzekutimit të sekretarit të komunës Gjinaj, Naim Bytyçi. Ky i fundit u qëllua për vdekje nga Qamil Kastrati, që punonte si infermier në qendrën shëndetësore të Gjinajt. Por policia ka arrestuar përveç Kastratit edhe mjekun Bajram Murriqi, i cili akuzohet se ka ndihmuar Kastratin të largohet nga vendi i ngjarjes. Për këtë arsye tani janë tre fise që kanë hyrë në hasmëri, fisi Bytyçi që kërkon të marrë gjak dhe fiset Kastrati e Murriqi, të cilët janë ngujuar.

Por cili ka qenë shkaku i këtij krimi. Siç raporton GSH, përplasja ka nisur pasi Bytyçi synonte që të largonte nga puna Kastratin si infermier, për të punësuar aty të shoqen.

P.S. Hasi ku bie, ne Kukes? 

 

Pas këtyre torollakëve që vriten për hiçmosgjë, gjëja më e ndyrë janë relativizuesit. Janë rob me axhendë këta. Të tipit "mos fol se vdes". Shty një gur, vër një tullë, prisni sa tua hipim mbi kokë, pastaj ua bëjmë NE moralin JUVE. 

 

Nje ngjarje e shemtuar e cila duhet te denohet fort nga gjyqesori (varje, fatkeqesisht e kane heqe denimin me vdekje, prandaj minimumi burgim i perjetshem).

Shpesh ne komente shikoj nje ngaterrim persa i perket kanunit (shumica derrmuese qe flasin per te nuk e njohin ate). gjakmarrja ne kanun eshte vetem nje i kapitull i tij. kanuni ne vetvete eshte nje lloj kushtetute/dispozite ligjore/apo emertojeni si te doni, e cila rregullonte marredheniet ndermjet nejrezve ne komunitet, qe duhet theksuar i ka kaluar koha me kohe.

ajo qe ka ndhur ne kete ngjarje nuk ka asnje lidhje me GJAKMARRJEN. Ajo qe ka ndodhur eshte nje HAKMARRJE primitive. Gjakmarrja eshte nje ritual dhe si nje i tille ka rregulla te qarta veprimi. Nuk ushtrohet gjakmarrje ne gra dhe femije (ESHTE E PATOLERUESHME).

Per mua keto ngjarje kane 2 arsye pse ndodhin:

1. Nje keqkuptim dhe keqperdorim nen emrin e kanunit.

2. S'ka shtet, denim me vdekje, etj. Te ben dikush nje krim kundrejt teje apo kundrejt familjes tuaj dhe denohet aq pak sikur ka vjedhe ndonje pule apo ka ecur ne te kuqe. Nuk dua te justifikoj asnje lloj gjakmarrje, por te shikosh ate qe te ka vrare vellane pas 6 muajsh ne mes te Tiranes duke pire birra dhe bere qejf ESHTE E TEPERT. Prandaj duhet te funksionoje ligji dhe secili te marre denimin e merituar, me qellim qe njerezit te mos kene nevoje te kalojne ne vetgjyqesi.

 

Politika, qe afermensh do ta kishte per detyre te hartonte strategji, per prandalimin e ktyre fenomeneve te flliqta,eshte ajo, qe edhe i promovon me zell ato.Mjaft te permenim, se perfaqsusit e tyne per kryebashkiake ne ket zone zgjidhen "prej dere te fort pushke" smiley

Historia qe ka thene alidemsi me siper eshte burreria dhe morali i shqiptarit edhe ne kushtet e hasmerise dhe gjakmarrjes. Po si popull me cene qe jemi morali shtremberohet lehte, dhe keto 20 vjet morali eshte pertoke.... Prindi sot rrit nje femije te keq, dhe e dihmon kur ky femije i ben keq te tjereve. Perfundimi eshte qe duhet shtet, dhe shtet i forte, qe te miren shqiptareve tua imponoj me dhune.

Shiko...Ora.... nuk u vra para nja dy tre vjetesh nje çun qe shiste celularre...dhe e kishte shtepine tek Siri Kodra????? Alamet çuni, çun persmari, me duket se i kishte vdek baba, dhe ishte vet i pesti apo i gjashti vella....... Nejse nuk e maj men tamom, tamom motivin e kesaj vvrasje, por nji gjo me boni pershtypje..... E ema e ketijj djalit, kishte bo nji deklarate te forte, pasi e kishte shti djalin ne dhe...... i kerkoj qeverrise qe te me gjej vrasesin e djalit, ne mos kam edhe 4 (5) te tjjere qe do t'ja marrin gjakun....

e solla edhe kete shembull tjeter per te theksuar edhe nje here ate motivin apo parimin qe e kane zonat veriore, me te theksuara, Hurb, kije mendjen, ...e kam deken si me le.... e ne kushtet e nje parimi te tille, kur nena vete e shpie djalin ne ate derexhe, apo edhe shoqeria e perbuz tjetrin, qe nuk merr hak, e perse duhet folir pastaj...?????

Do histori te verteta ti llai.

Isha ne Kukes te Bar Amerika gjate luftes se Kosoves. Me vjen nje dite pronari dhe me kerkon nje nder. Nje miku i tij kishte nje hall dhe donte te perdorte telefonin tone satelitor per t'u lidh jashte shtetit se telefonat ne Kukes ishin bllokuar nga refugjatet kosovare. "Patjeter" i them. Hyn nje burre tek te 70. Gremc i thate. Pershendet me maksimumin e edukates dhe dinjitetit. I tregoj se si te perdorte satelitarin dhe vazhdoj editimin. Plaku lidhet fillimisht me greqine.

"Filan, vllai tu vrau sot filanin ne pazar" Paranteze ketu, ishin zene per nje vend tek tezgat e shumices. Viktima ia kishte fut ne shpulle, tjetri nxjerr revolen e le top ne vend. "Ka dale n'arrati dhe nuk punon dot ma. Ti do nderrosh shpi dhe pune se te njofin fmit e hasmit. Duhet te dergosh me shume leke qe te plotesosh dhe leket qe bonte filani. Kaq kisha. Ika se kam te tjera pune. Na njofto c'ka bane" Mbyll telefonin.

I bie nje numri ne Gjermani. "Filan, djali axhes tand vrau filanin ne pazar e ka dal ne arrati. Na duhen burra ne shtepi. Fol me filanin qe te te ndihmoje dhe mrena javes duhesh me qene ne Kukes. Na lajmero kur te jesh ne Tirane qe te te qisim njerez me te mbrojt. Ika se nuk flas dot shume. Mos u vono." Mbyll telefonin.

I bie dhe nja tre kater numrave te tjere dhe i organizon dhe ato se cfare duhet te benin. Napoleon fare axha. Nuk pranonte pytje. Ti do besh kete, ti kete, paraqitu per raportim. Nderkohe e "kerkonte" policia dhe gazetaret ishin akoma duke filmuar ne vendngjarje. Nejse mbaron muhabetin, kthehet nga une, me falenderon per nderin, hap kuleten e me pyet sa benin telefonatat. I them se nuk i marr leket, se ai kishte ardh "per hall". Ofendohet dhe me thote se hallit i dilte per zot vete, po nuk donte te ishte borxhli lekesh dikujt. Atehere i them po e leme keshtu. "Ti je mik i mikut tim, ndaj nuk ti marr leket. Me ke borxh nji nder. Kur te jem ne hall, do ta kerkoj". Mafia style. "Pa problem he burre" m'thote. Ti je dhe jabanxhi. Po te ra njeri ne qafe, me thuj. Ai qe rri ne mal per nji, nuk i prish pune te rrije edhe per dy. Lool. Ii dhame doren njeri tjetrit. Iku se kishte pune.

 

Ai qe rri ne mal per nji, nuk i prish pune te rrije edhe per dy.

Kjo eshte esenca! Rrofsh PF per historine.

Lart e poshte, thuhej se Llanajt ishin tip gangosh qe u rane me qafe Shkretajve e i rrahen ne mes te Mamurrasit.

Me thene te drejten, me vjen shume keq per ate femijen qe iku kot fare, po Shkretajt s'kishin rruge tjeter perpos hakmarrjes.

Eshte nje dukuri e rendomte ne Shqiperi, qe familje me disa meshkuj behen si tip familjesh gangsteresh, alla mafia siçiliane, kane lidhje politike e vene para me pune te pista.

Keto pastaj u bien me qafe te tjereve per statusin e gangos, ndersa shteti s'ben gje.

Fat i madh qe shqiptaret hakmerren vete, keshtu qe kjo dukuri protomafioze, nuk i ben qytetet shqiptare si Napoli apo Palermo, nen kontrollin e plote te Mafies e familjeve mafioze.

Zgjidhja do te ishte nje shtet i forte e i paperzier ne krim qe u shtyp koken ketyre si Llanajt ( nese ato qe thuhen lart e poshte jane te verteta).

Duke filluar qe nga burgosja e menjehershme e atij qe kercenon fisin tjeter me zhdukje.

A di njeri dicka me shume mbi konceptin e shuarjes se fisit/familjes? Kam pershtypjen se kanuni perpiqet ta luftoje dhe ne rastin me fatkeq ta zgjase ne kohe kete proces. Por mund ta kem gabim.

Nje shoqes time pas nje aksidenti me makine ku pala tjeter ishte teresisht ne faj (kundravajtje) iu premtua shuarja e fisit, per shembull. Sigurisht qe u shkundem te gjithe, si ne KOHE, si ne VEND.

Kanuni nuk e njeh shuarjen e fisit. Ai qe iu ka perplas, me siguri do kete qene komunisto-enverist nga ato kriptot fare, se vetem Enveri te zhdukte me fare e me fis kur dilja nga vija ose kur harroje te vije piken ne fund te fjalise. Ne dialektin tosk,piken.

E mo mire dhe ti smiley. Se qe Enveri te luftonte me fis (minimalisht me familje), kjo nuk mohohet. Por pyetja ime ishte per shuarjen me fis: rikthimi tek kjo mos eshte rikthim ne epoke parakanunore?

Une them se eshte variant i ri i te shares "me liber shtepie" smiley

A di njeri dicka me shume mbi konceptin e shuarjes se fisit/familjes?

kanuni ka dale pikerisht qe ti mbroje fiset ose familjet nga çfarosja. prandaj dhe aplikon PRITEN bile, e cila mund t'i duket shumices si forme paburrerie. 

sikur ai me te cilin je ne gjak te jete 2 metra dhe 100 kg, nuk ke se çfare ti besh ne dyluftim te hapur, ta vret ai gjithe familjen po te mos ish e lejuar prita. 

Tropi, mund edhe te kete dikush ketu qe mund te te sqaroj se cfare thote kanuni (cili kanun bie fjala) per shuarje fisi (nuk besoj eshte i pranueshem si koncept), por kam besimin se shumica e atyre qe permendin kanunin lart e poshte dhe zakonisht per te keq, as qe kane lexuar ndonje rresht nga kanuni (et).

Zgjidhja ekziston. Militarizim i zones. Krehje shpi per shpi per arme. Nje per nje. Patrulla makine ne cdo cep. Kush guxon te thoje "do te ja marr hakun", arrestim per kercenim. Burg e le ta marrin aty hakun. Se nuk jane trima jo. smiley Pordhe kane me shume. I bente zap partia dikur e nuk conin koken, jo me te kercenojne me shuarje fisi.

 

Hapu dhé te futet ky nder

titull fantastik!

ca ishte kjo elegji?

quhet kontrebalancim.

dikush hapi nje teme per gegnishten dhe superioritetin e saj, tjetri direkt hap teme per gjakmarrjen, per te ulur serish ballancen ne nivelin fillestar. me pas nje tjeter teme per pronat e ish-mbretit tone satrap dhe hajdut, qe aksioni te jete kesaj here plotesisht efektiv.

gjithmone ne qender te lupes, eshte maloku dhe doket e tija arkaike e shpellare, asnjehere labi i palujtshem nga piedestali legjendaro-komunist. 

Pune hajvanesh. 

Neper gazeta mund te gjenden kronika te ndryshme me me shume hollesi.  Se si dy familjet kane pasur me pare lidhje te mira.  Dy vellezerit e nje familjeje shoke te ngushte me dy vellezerit e familjes tjeter.  Se si sherri ka nisur "per nje shpulle".  Sternipi i Shkretajve kishte tentuar te vidhte dyqanin e nipit te shokut te Llanajve.  I zoti e kapi dhe e qelloi femijen me shpulle.  Sherri nisi a duhej ta kishte qelluar me shpulle i zoti i dyqanit femijen.  

Ne kronika po ashtu mund te gjenden edhe hollesi te tjera: nje vella i Llanajve ishte vrare ne Itali para ca vitesh, thone ne shkembim zjarri me policine.  I ati i femijes qe humbi jeten, po ashtu me dy precedente penale.  

Mund edhe te ishte prure si lajm me te gjitha hollesite e mesiperme, apo edhe me shume.

Per mua hollesite e ketyre bu"ra"ve (qellimisht shkruar me nje "r") ishin te nje rendesie dytesore.  Humbja e jetes se femijes se pafajshem, dhe rrezikimi i jetes se dy femijeve te tjere dhe nenes se femijes ishin paresor.  

Temat e hakmarrjes, gjakmarrjes, ngujimeve jane disktuar jo pak ne peshk.  Ne kete pikepamje, asgje e re ketu.  

Por duke u nisur nga justifikimi i Shkretajve se dolen ne prite per "te mbrojtur nderin" e qelluan mbi gra e femije (ndonese pa dijeni, apo se nderi u kishte erresuar syte) doja te vija si kryefjale kete nocion qe po merr apo po ngujon jete te pafajshme.  Marrezite, cnderimet, absurdi, kafsheria ne emer te ketij nocioni qe hap varre per se gjalli e per se vdekuri.  Jam e vetedijshme qe nocioni vete s'ka sesi ta beje dicka te tille.  T'i kursejme batutat.  

Po ja qe s'doja te merresha me pune bu"r"ash. 

Mondushke, mos u merr pra me sporte te renda.

Shqiperia me kete sistem qe ka, pa institucionin e hakmarrjes (pastaj gjakmarrja eshte pune e koklavitur) do te ish rregulluar me ane te mafies si ne Italine e jugut, jane te gjitha premisat.

Ne Napoli te pakten 50% e popullsise besojne me shume tek Camorra sesa tek shteti.

Sh. Rama e ka trajtuar gjeresisht kete rrezik ne librin e vet, une them se hakmarrja parandalon skllaverimin e qytetareve nga Mafia, e ben thuajse te pamundur gjoben / pizzo.

Ne 1997,kulmi i mafies se institucionalizuar ne shume qytete, tregtare te panumert rrinin me kallash tek koka, shume dyqane u hodhen ne ere si pasoje e mospageses, po edhe shume kriminele u hoqen qafe nga njerez te ndershem por te armatosur e me dell kulturor prej shqiptari.

Persa kohe qe shteti eshte i kriminalizuar, hakmarrja po kryen nje funksion te rendesishem ne moskthimin e Shqiperise ne nje kopje te zones Campania-Sicilia.

Pastaj gjakmarrja e institucionalizuar eshte muhabet tjeter dhe shume i koklavitur, me siguri nuk eshte pune peshkistesh. Zgjidhja e atij problemi nuk vjen as me force, as me oira apo turfullime mediatike e as nga ky shtet i kriminalizuar.

Mondushke, mos u merr pra me sporte te renda.

Me kete qarje halli, c'i do hallet thuaj smiley.

Per reston e komentit, s'kam fjale.  Sport i rende shume.  

 

Fjala -dhe-qeka trendy kto dy dite. Hajt ta shof i here car bohet...se si kam pa mo pare...Dhe, tek Grekja nuk ja vle. Greket gjithmone me kane pelqyer- e jetojne jeten me pasion smiley le te rrihen...

-----------

Sa per kete ktu, Eh... eshte Tragjike. Deri kur do vazhdoje keshtu???

Pordhe kane me shume. I bente zap partia dikur e nuk conin koken, ..... smiley

E kur do ti o Hundderr si i bi ne KOKE smiley ... Ka ketu qafderra , qe u duket si Derstile dhe po torre Lesh e drodhe Furken , ndikon ne  Psikologjine shoqerore smiley ...Ato rreshta e tu jane TRAKTAT per nje Shtet . Po ne Shqiperi zotrojne Muto- Burrat e Shtetit dhe Vu...... Vuvuzeleria me " proBleme MadhOre " per te cpikur Rroten !!!!  Mundet te kete nje pyetje per specialiste (jo te Fabrikes se Konservave te Peshkut ), per te gjetur nje Lidhje me Persene ...

Kujt i Intereson qe nuk e frenon dhe e NXIT me me te DUKSHMEN "Se kanuni zotrie "..... e nje sere dengervengesh me cpengime Kanuni !

shkaku eshte ... cfare eshte .... forca e zakonit mer (tradita e venies se nderit ne vend!!!!). Dhe ne fund te fundit cfare eshte nderi!!! smiley Kush e di cfare eshte? smiley 

Kufjte midis te keqes dhe e mires (ose nderit dhe turpit) shpesh here vendosen nga tradita barbare ... qe kane kosto te dhimbshme njerezore!!!

asnje gje e vecante ketu. Gjera normale. Konform kanunit ksaj radhe. 70 vjec tjetri.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).